TRANS INTER ïiaarJselprijskamp In 't Binnenland. öoiiseum-öinema. Burgerstand van Banque pour favoriser les Transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale Handelszaken KAPITAAL 3.000.000 - Maaschappelijke ZetelKoestraat, 10, Gent. voor Wesl-Ylaanderen FORREST E. Algemeenen Bestuurder De Regeeringsverklaring. In 't Buitenland. HGPPFÖRAAO ALBERT DENYS - POPERINGHE- V. O. Poperf ngjlie. Groote vermindering van prijzen op Kepers en Hop- pepersen bij DENECKER, Abeele-Statie. Vlaamsche Hoogeschoolvraagpunt Algemeene Vergaderingen der Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade te Poperinghe. BENOEMING Amerikaansche en andere bureaus, Nationaal werk der oorlogsverminkten. Bericht aan de landlieden. BANK VAN POPERINGHE NAAIVSLQOZE VENNOOTSCHAP it wamaoEaBmiaratexmsji «ttanasse vKBM&faaKéSOTKasraa 11 Voorheen O.Van den Bossche C° AGENTSCHAPPEN Terneuzen -- Veurne Poperinghe Dixmude. BIJKANTOREN Gent (Dock)-Srussel Nieuwpnort-Loo-Proven Rousbrugge-Stavele Watou. Met het doel eene nieuwe uitbreiding agentschap geopend in Poperinghe, zullen belasten met ALLE BANKBEWERKINGEN en in het bijzonder het koopen en verkoopen van alle vreemde munten aan de voordeeligste koer sen. Uitvoering van alle beursorders. Uitbeta ling van belgische en vreemde koupons aan de beste voorwaarden. Inkasseering en dis- konto van wissels. Finantieele dienst voor maatschappijen. De Bank Transinter aanvaardt Loo- pende rekeningen op zicht en op termijnen, Van katholiek standpunt beschouwd is de samenstelling van het ministerie op geene wijze te verrechtvaardigen. De liberalen en de katholieken vormen samen een ministerie tegen de socialisten In plaats van onder elkander de zetels te verdeelen volgens hunne wederzijdsche getalsterkte, katholieken 80 en liberalen 33, eischen en bekomen de liberalen 5 zetels terwijl de katholieken er ook slechts f> heb ben Minister Theunis behoort tot geene partij. De twee Ministeries waar de katholieken meest aan hielden, dit van Rechtwezen en vooral dit van Kunsten en Wetenschappen gaan over in de handen van liberalen. Bij de katholieke Vlamingen is het mis noegen dubbel groot. Nooit nog zijn de Vlamingen met meer minachting door een kabinetsvormer bejegend geworden- Bij de liberale ministers zien wij alleen M. Franck als Vlaming. Bij de katholieken de heeren Vande Vyvere, Ruzette en Moyersoen Wij twijfelen niet aan de gevoelens dezer Vla mingen. Wij vreezen echter dat hun invloed tegenover de beslistheid der overige frans- kiljonsche ministers niets zal vermogen. Alle wenschen der Vlamingen werden door den heer Theunis onverbiddelijk van kant gewezen. Alhoewel de katholieken en de Vlamingen met volle recht tegen het Ministe rie Theunis zouden mogen zijn zullen zij het geene moeilijkheden aandoen. Zij willen eene Regeering niet onmogelijk maken. Maar zij staan er vrij en onafhankelijk tegen over. Waar het geldt het herstel van het Land zullen de Katholieke Vlamingen de nieuwe regeering steunen. Maar als heter zal op aankomen het rechtsherstel voor de Vlamingen onmogelijk te maken of zelf on recht te plegen zal Minister Theunis de 44 Katholieke Vlamingen alsook de Katholieke Walen op zijnen weg ontmoeten. En de stiijd zou dan vinnig kunnen zijn. Teikens een nieuw ministerie aan het be wind komt, legt de Eerste Minister eene verklaring af waarbij hij uiteenzet hoe hij meent te besturen. Zulke verklaring heeft Minister Theunis woensdag in de Kamer gedaan. Alhoewel deze verklaring met zeker onge duld verwacht werd bevat zij maar weinig nieuws. Gezien den moeilijken toestand waarin het land is, moet de financieele be kommering het bestuur beheerschen Alle krachten moeten samen komen om Belgie wederom op vaste voeten te brengen. Daar om moet er spaarzaam en zuinig te werk gegaan zijn. Alle nutteloozeof zelfs alle uit gaven die niet dringend zijn, moeten vol strekt vermeden worden. Er zullen toch nieuwe leeningen moeten aangegaan worden en nieuwe belastingen zullen gelegd worden. Een toezicht zal gehouden worden op de uitgaven. Belgie moet eene buitenlandsche politiek van vriendschap met de naburige landen voeren. .Belgie's belangen moeten verdedigd worden voor wat betreft de her stellingen en de betalingen door Duitsch- land. Belgie, vredelievend zijnde, wenscht den last zijner bewapening te kunnen ver minderen. Een economisch verbond met Frankrijk en zoo mogelijk met de andere naburige landen moet aangeknoopt worden. DeVlaamsche Hoogeschoo! moet in dezen' zittijd tot eene oplossing komen. Belgie moet zijne landbouwvoortbrengst verhoogen door middel der meest hedendaagsche me thoden. In den Belgischen Kongo moeten wij naast eene wijze uitbating zorgen voor de gezondheid en voor de zedelijke opbeu ring der inwoners. En eindelijk moeten de sociale wetten op eene verstandige manier toegepast en uitgebreid worden. Thans wordt deze verklaring door de ver schillige partijen in de Kamer besproken. Laat ons verhopen dat het niet enkel woorden zullen zijn, maar dat er ook daden zullen uitvloeien die Belgie tot zijnen vroe- geren welstand moeten helpen. Bij het onderzoek der kiezing van MM. Colaert en Van Dromme werdén verscheide ne misslagen ontdekt. In het arrondissement Kortrijk konden 55.017 stemmen uitgebracht worden. Men vond 55.046 stembrieven. Te Poperinghe (le bureel), werden 2 brieven, waarop aan het hoofd der lijsten naast denamen van alle kandidaten der lijst 2 (kath gestemd werd, als geldig aanvaard. In het arrondissement Kortrijk werden 6 stemmen voor de socialisten en 11 voor de katholieken niet meegeteld. In het 13e telbureel te Kortrijk werden 1567 stemmen toegekend, ofschoon, er maar 1518 brieven waren. Het komt bij de koppeling soms op enkele stemmen aan. De Kommissie moest 54 stemmen van de katholieke lijst aftellen Dan ging ze tot een nieuwe provinciale ver deeling over De tiende zetel bleek dan aan groep B toe te komen (socialisten) en wel te Yper. Het vijfde quotient van groep B be draagt 8452 en het derde van groep G (kath.) slechts 8439. De kommissie stelt dus met algemeene s'emmen voor de verkiezing van den h. Van Dromme ongeldig te verkla ren. Werd als gekozen uitgeroepen M. Mis- siaen, socialist vari Meenen. Wij betreuren zeer bet heengaan van M Van Dromme, die veel diensten bewezen heeft en altijd gereed was en onvermoeibaar om zijne gekozenen en het arrondissement voordeel bij te brengen. Aan hem onzen innigen dank. te' geven aan onze zaken, hebben wij een SO, waar wij ons in alle munten. Titels in bewaring Krediet- openingen. Zonder kosten, inschrijvingen op alle uitgiften van actiën en obligalien De Bank «Transinter» verschaft kosteloos allejinantieele inlichtingen. In de hoop vereerd te worden door uw orders, waaraan wij onze beste zorgen zul len toewijden, bieden wij U onze beste groeten Bank Transinter Nakm. Venn. Cinema gezien had en hoe daar alles gegaan was, een groot mes in de borst van zijn vader geploft. De ongelukkige is na eenige oogen- biikken bezweken. Bij eencn brand in een magazijn te Sheffield, kwamen vier personen in de vlam men om. Te kashouder der toldiensten te Genua in Italië, heeft de vlucht genomen met de inhoud der kas, zijnde een miliioen frank. De douane gebouwen te Montevideo ziju ten gronde afgebrand. Er is voor ver scheidene miliioenen frank schade. Sinds drie dagen staan de bosschen rond Balzano in brand. Gisteren werd het dorp Filandro door de vlammen verpulverd. Alle huizen zijn vernield en de bewoners moesten elders onderkomen vinden. De minister van Justitie van Frankrijk, heeft een wetsvoorstel ingediend op de hui zen, waarbij straffen van 20 tot 50,000 frank worden ingesteld voor hen, die in een ge meente van meer dan 50,000 zielen de be stemming van huizen, die voor bewoning ge schikt zijn, veranderen en daardoor den woningnood vergrooten. Te Rognaix in Savoye zijn een reek van 17 aaneenhoudende woningen door brand vernield; er is voor 300.000 fr. schade. De klokkentoren der kathedraal van Auch in Frankrijk is door brand totaal vernield. Te Bourges in Frankrijk heeft men uit het kanaal de overblijfsels van een kinder lijkje, in 54 stukken gesneden boven gehaald. De vuurbergen Ceyese en Canles in Chili, zijn met ongemeen geweld in uitbars ting gekomen. Beide kraters spuwen heele wolken vuur en gloeiende lava over den om- irek. Een regen gloeiende assche valt over de streek. Een stroom brandende lava vloeit met geweld naar Plata. Duizenden personen nemen de vlucht naar het Noorden. De re geering heeft hulp ter plaats gestuurd. De Engelsche vlieger James heeft te Martlesham de snelheid bereikt van 3il ki lometers J 77 meters per uur. WiadwnieMWs Zondagrust.—Alle apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen M. VANDEPLAS. Zitting van den Gemeenteraad op heden Zaterdag 24 December 1921, om 5 ure 's avonds. DAGORDE 1 Punt. Beprooting der kerkfabriek van O L. V. voor 1921. 9 Punt. Begrooting der Kerkfabriek van S4 Jan voor 1922. 3. Punt Advies nopens den openbaren verkoop door de kerkfabriek van S' Jan, van bouwgrond, Sie D, nr700Bte Poperinghe. 4. Punt. Begrooting der avondschool voor 1921 en 1922. 5. Punt. Duurtetoesiag te verleenen aan de Gemeentebedienden voor het 3" en 4e kwartaal 1921. 6 Punt. Toelage aan de lijfrentkas Zorgen voor Morgen, voor de jaren 1914 tot 1919. 7. Punt. Afschaffing der toelagen aan de lijfrentkassen voor 1921 en volgende. 8 Punt. Advies nopen den afstand door de Burgerlijke Godshuizen van grond, in te lijven bij den Staatsspoorweg Poperinghe- Adinkerke 9. Punt. Som door de Stad te storten in het werkloozenfonds. 10. Punt Stadsrekening voor 1920. 11. Punt. Stemming ten voordeele der herziening van de wet, het verkoopen van Alkool regelende. 12. Punt. Wensch uit te drukken door den Gemeenteraad, dat de kosten van jaar- weddden en materiaal in de Staatsmiddel- brre scholen door de openbare Schatkist zouden afgedragen worden. 13. Punt. Advies over de beraadsla ging der kerkfabriek van S' Bertinus, be trekkelijk het legaat Dufloer. 14. Punt. Lijst der oninbare gemeente taksen op de honden. 15. Punt. Vernieuwing van een vijfde der leden der Burgerlijke Godshuizen. 16. Punt. Benoeming van twee Poli tieagenten. 17 Punt. Mededeelingen. Doodelijk ongeval. Jules Deheegher, die bij zijn stiefvader Alois Verhaeghe, land bouwer te Popeiinghe, met de peerden ging, kreeg eenen ongelukkigen stamp. Na eenige dagen in het Gasthuis ter verzorging opge nomen geweest te zijn, is hij deze week aldaar overleden. Reizen'. Indien gij u op reis begeeft, verwaarloos niet u van een of twee mono poeders te voorzien, want het is het eenigste en echt geneesmiddel tegen hoofd- en scheele hoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn en rhumatiek. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 1.75 ?r, en van 3,00 fr. Ongeval. -Cyritte Bortier werd over eenige dagen in de zagerij van M. Ch Be heyt, met de hand, door de zaagmachien gevat. Gansch de palm der hand werd los gerukt en de wonde is zeer erg. Te Meteren (Fr. VI.) op de groote baan naar Duinkerke kwam Zondag een auto in dolle vaart voorbijgereden. Enkele kinderen langs den weg aan het spel werden erdoor verrast en twee hunner, J Piercq en M Dezaeghere, doodelijk overreden en in zorgwekkende toestand opgenomen en weg gebracht. Te Londen heeft een kind van 4 jaar, aan zijn vader vertellende wat het in den Merk MT Te verkrijgen bij Op Zondeg 18 dezer hield de V. O. S. zijne jaarlijk- sche algemeene vergadering die zeer prachtig gelukt is. Om 10 ure begpnnen onze leden af te komen en em 1 i ure was ons Vossonhol proppensvol tot dus verre dat de laatstgf.-komenen zich moesten vergenoe gen met eene plaats te nemen op de koer of voor een openstaand venster. Na een treffend woord van onzen Voorzitter Julien Merlevede op en top V. O. S. bracht onzen Schatbe waarder Jozef De Wiite verslag uit over d n toestand onzer bondskas terloops werd een welgemeende dank gestuurd aan enkele edelmoedige leden die met hunne milde geldgift onze kas steunen. Al onze leden werden aangespoord om nog voor Nieuwjaar hunne bijdrage voor het jaar 1922 te storten 294 nieuwe leden lieten zich inschrijven. Onzen Bestuurder Jerómc Suffis sprak ons over de laatste Algemeene Bestuursvergadering gehouden te Brussel. In gemoedelijke taal schetste spreker ons den indruk van innige samenhoorigheid en wijd verspreide macht die uitgaat van dergelijke vergadering van hon derden en honderden Vlaamsche oud-strijders, bezield met den meest bclangloozen ijver en het edelmoedig ste altruïsme die onbaaizuclittgheid, dien ijver voor het Recht kunnen wij niet begrijpen daarvoor moet men eerst te Brussel geweest zijn en een Bestuurs vergadering van de V. O. S. bijgewoond hebben. Algemeen handgeklap begroette deze treffende aanspraak. Onzen Schrijver Léon- Van den Eede gaf practlsche wenken nopens liet uitbetalen van de spaarboekjes en haalde enkele staaltjes aan van wat door de V. O. S. bekomen werd en wat ons Vossen Syndikaat zinnens is te verrichten aanstaande jaar, wat niet zou kunnen verwezentlijkt worden indien wij niet aangesloten bleven en elkaar niet steunden. Na nog een woord gerept te hebben over ons Vossenblad lieten 16 nieuwe aboimenten zich inschrijven op ons blad. Hierna ging de vergadering om 12 Vs ure in de beste gemoedstemming uileen En nu vooruit Vossen I Geen platbroekerij, hand aan hand gewerkt om tand voor tand de verwezentlijking van ons Recht te beko men en dat al de Oud-Strijders zich aansluiten bij iels dat grootsch, machtig en onpartijdig is als de V. O. S. Een die er assan gcerne bi-is. Heden Kerstdog is ons klachtenbureel gesloten. Morgen 2e Kerstdag is het bureel open van 8 tot 11 ure en van 18 tot 21 ure or. de spaarboekjes voor de kinderen, fami lieaandeel van 300 frank en militievergel ding van vóór den oorlog voor militianen, beroepsvrijwilligers, en vrijwilligers^ met premie, van vroegere klassen dan 1910, te vragen. Trouwboekje en verlofbrief of mili taire eenzeivigheidskaart medebrengen De lidkaart voor 1922 is verplichtend. De Ouders en Weduwen onzer gesneuvelde Makkers worden verzocht hunne kostelooze lidkaart voor 1922 af te halen. HET BESTUUR. Vlaaiusche Vrienden. Woensdag avond, aanstaande, om 8 u. gewone veertiendaagsche vergadering in den Katholieken Kring. Kerstdag. -- Heden Zondag om 6 ure* heeft er in den Katholieken Kring, een mooi Kerstfeestje plaats voor de leden van het Davidsfonds en de Vlaamsche Vrienden, met hunne familie. Stadsschouwburg. Deze week voer den de Barbaristen Roze Katehet be roemd drama van De Tière op. Het is een roerend drama vol hard aangrijpende tooneelen Jammer dat een deel van het pu bliek, zoo kleinzielig is, en door ongepaste bemerkingen en luidruchtigheid, de opvoe ring verstoren. Wanneer men een tooneel- opvoering bijwoont, moet men trachten de zin van het gespeelde te vatten, of men blijve liever buiten en store de spelers en de ver standige toeschouwers niet. Wat meer toe zicht en strengheid van politie en bestuurle den zou ook aan dien toestand verhelpen De opvoering was in het algemeen goed, en de toeschouwers waren hoogst voldaan. Milicie De militianen van 1921, waarvan geen broeder behoorde tot de lich ting van 1920, en die ten minste drie jongere broeders of zusters hebben, kunnen hun wapen en garnizoen kiezen. Te dien einde moeten zij zich (of iemand hunner familie) zoohaast mogelijk aanbieden op het stadse- kretarlaat, voorzien van het trouwboekje hunner ouders. Werkliedenbond. Op 2e kerstdag. jj te 4 uur, in 't Volkshuis, is er feest voor de' leden met hunne familie. Voordracht met lichtbeelden over Kerstdag zang kerst boom prijsloting vooral de leden die er zijn. Indien er onder de leden, ouderlingen zijn die nog hun pensioen voor 1991 niet ontvangen hebben, dan mogen zij vóór het avondfeest zich aanbieden bij den Raad van 't Volkshuis met hunne papieren. Er zullen voetstappen aangewend worden om de 'spoe dige uitbetaling te bekomen. Melkdruppel. De Raadpleging van Maandag aanstaande wordt uitgesteld tot Woensdag. Tooneel. Op Zondag 22 januari en 3 volgende dagen, voeren de Vfctorinen het stuk op De Twee Weezen Kaarten kunnen op voorhand bekomen worden bij M Benoot, Noordstraat, 1. Stoesinghe. Verlichting. Sinds eenige dagen zijn aan de verschillige hoeken onzer gemeente, aan de brugge, op de plaatse, aan de statie, aan de Elverdingstraai en eenige andere plaatsen lantaarns ge- plaats 't Was natuurlijk beter geweest er eenige meer te zien maar. dat is nog al kostelijk.Maarnumeteen kleintje moet men ook content zijn want 't zijn heele klare lam pen.. als ze brauden. Wij verbeteren altijd voort en krijgen wel haast den electric. Kerstboom. Op Kerstavond om 4 u zal er een feest piaats hebben voor AL de kinders van onze gemeente. Een prachtige kerstboom zal verlot worden en al de kleine, vergezeld van ouders of familieleden krijg een lotje. 't Zal geestig zijn en leutig. Westvleteren. Tooneelfeest. Met het omgehaalde geld kan het gedenk teeken voor onze gesneuvelden nog niet puik genoeg zijn, en daarom hebben onze V. O- 5 sen het goed gedacht opgevat om een lui sterlijk tooneelfeest te geven, ten einde het tekort met de opbrengst er van aan te vullen, 't Is een welgevuld programma met blijspe len en verschillige andere nummers: 't zal prachtig zijn 1 Dat de Westvleternaren zich maar gereed maken, en eens ferme hun lachtspieren smouten! Dat zullen ze nog nooit gezien hebben Men speelt in de meisjesschool op Vrijdag 6 en Zondag 8 Januari, telkens te 5 u. 'S avonds. Prijzen der plaatsen- Voorbehouden, 5 fr. lc piaats. 3 fr. 2e piaats 2 fr. Van Nieuw jaar voort zulien kaarten op voorhand te krijgen zijn bij de H. H. Aiex. Dekergh en Sylvain Vilain. Allo 1 Ziet er maar niet op, 't is voor een edel werk 1 Stavele. Tooneel. De tooneel- maatschappij van Stavele Niet uit eerzucht, Maar uit leerzucht geeft vier vertooningen op 25, 26, 27 en 29 December. Programma: 1. De Gondelier der dood, historisch drama in 3 bedrijven. 2. 'k Heb daar een voet in huis, kluchtlied. 3. Bij Vergissing, blijspel in één bedrijf. 4. En daarbij ben ik artist, kluchtlied. 5. KobuS en Wannes, duo. Bureel om 4 1/2 u. Gordijn om 5 ure. Prachtig orkest gedurende de tusschenpo- zen. Kaarten op voorhand te verkrijgen in het lokaal St Hubertus en bij Jos. Cornélis. j Eerste plaats 3,50 tr. Tweede plaats 2,50 fr. West-Nieuw kerke. Inhuldiging. Verleden Zondag werd hier de inhuldi ging gevierd van Heer René Barüry als burgmeester der gemeente. De zon scheurde des morgens, als met opzet, den grijzen sluier waarachter zij zich sedert eenige dagen had verborgen gehouden, en zond haren stralenden lach over al het schoone, al het ligve en leutige dat er zich op dien heugelij- ften dag te West-Nieuwkerke, ter eere van den nieuwen ingehuldigde, te hooren en te zien gaf. Statig de talrijke reeks ruiters die den stoet opende. Afwisselend schoon en leutig de praalwagens verbeeldende de vlucht van 1918, de terugkomst in 't ver woeste dorp, den heropbouw, den landbouw, de' biéenteelt, de ambachten. Schoon en indrukwekkend lief de groepen der schoolkinderen inet hunne sierlijke op schriften, met hunne vroolijke cantate en njarschliederen bij 't ruischende gezwaai van palmen en bannieren. Voeg daarbij het kunstig en rnêesleepend feestgeluid van het 0/uzitk, 's avonds een fakkelstoet, en gij hebt een gedacht van het gewenschte wel- van stoet en openbare feestlijkhe Offfiêt verhoog, tér dorpplaats, aan hoorde de H. Burgmeester de treffende welkorpgtoefen door de HH. schepenen 01- livier en Therry uitgesproken, de eerste in naam van gansch de bevolking, de laatste in naam der Openbare besturen. De Heer Burgmeester antwoordde in wel gepaste woorden. Prachtige bloemtuilen werden hem door schoolkinderen aangebo den. Daarna puike vergadering van 97 man tea feestmale in de welversierde schoolzaal. Aan de eeretafel, benevens de HH. Gemeen teraadsleden en kerkmeesters, de HH Volks vertegenwoordigers Colaert, Vandromme, plaatsvervanger Debaene, H. hoogcomrnis- saris Brutsaert, E. H. Ollivier, bestuurder van 't landbouwgesticht te Avelghem, de EE. HH. Geestelijken der parochie, de H. Therry, E H pastoor. De Hfl Vandrom me, Brutsaert, Colaert, voerden er beurte lings het woord, hetgeen de gezelligheid der tafelgenooten nog meer opwekte en deed overgaan tot geestdriftige en luimige gezan gen die het einde van het feest tot eenen prachtigen liederavond mieken. Yper. Kerstfeest. Eene karavaan Engelschen is zinnens een bezoek te brengen aan de stad leper met de'Kerstmisdagen. Zij zullen veel speelgoed mede brengen om het daar aan de kinderen uit te deelen Dit wel dadigheidsfeest zal op Kerstdag plaats heb ben in het kasteel Drie Torens» en wordt jnjftjjrjcht door de prinses Anatole Bariatjnsky de gade van een stafofficier van wijlen Czaar Nicolaas. Roushru^e. -- Tooneel. Op Nieuwjaardag 3e OpvoeringMaerten de Boschwachtef beroemd Drama in 3 Bedrij ven en flooger Op! Zangspel in 3 Bedrij ven gordijn om 6 u. stipt. Genummerde Kaarten voor dit avondfeest te bekomen bij C. Debulcke aan 4 fr. 3 fr. 2ir. Moord -— Maandag avond ontmoette P. Dekeirschieter zijne vrouw, die hem reeds herhaaldelijk veriatenen bedrogen had, in gezelschap van haren bijlooper Denys. Na eene hevige woordenwisseling schoot Dekeirschieter den bedrieger rake lings eenen kogel in het hart De dood was ■oogenblikkelijk. Hij loste nog een schot "naar zijne vrouw, doch miste zijn doel. De dader werd aangehouden. Luigne. Dubbele moord. Zondag avond kwamen de zoon en dochter Duforeau 21 en 26 jaar oud, na den cinema te huis, en kregen er een ijselijk tooneel te zien. Hun vader en hun moeder lagen beiden op den grond, vreeselijk vermoord door hamerslagen te midden eenen grooten plas bloed. Dat diefstal der misdaad was is ongetwijfeld want alles was doorsnuffeld en doorzocht. De buit moet toch maar mager geweest zijn want in eene lade in de keuken, vond men een som van 04 000 frank in banknoten. De provincieraad van West- Vlaanderen heeft bepaald dat de oorlogsinvalieden geen veloplaat moeten betalen. Maanden Kredietbrieven Stortiingen Mei 1920 39.300 Juni 110.500 Juli 182.000 91.100 Augustus 529.700 116.900 September 177.100 176.200 October 349.500 301.600 November 418 200 390.200 December 231.900 79.300 Januari 1921 508.500 120.200 Februari 448.900 361.200 Maart 349 300 301 400 April 295.100 733.900 Mei 280.000 198.500 Juni 223 200 464 000 Juli 724.900 519 400 Augustus 729.100 505.500 September October I 1.250.220 1.966.152 November Ik geef u deze cijfers van 1921 tot einde November om u te laten zien den vooruitgang welken onze Samenwerkende Vennootschap gemaakt heeft. We waren begonnen met schulden en genoodzaakt bij liet Verbond der Samenwerkende Vennootschap te Brussel eene leening aan te gaan van 5,206,50 fr. Ik heb liet geuocgen u te mogen zeggen dat deze som is terugbetaald geweest en dat we nu werken op onzen eigen macht. We mogen zelfs verhopen dat voor 't toekomende jaar de zakencijfer nog zal groeien, uit reden dat sederi de maand Aiwustusea* -aigiüjr. sjclseMsin voegé1 gebracht De*over£cnKow5tfflr rasstrrerPtfëtrts--' terden, Siaat en Coöperatieven. Onze Coöperatieve heeft nu reeds 106 overeenkom sten verzonden naar Brussel beloopende eene totale som van circa 175.000 fr. Daarvan zijn er 24 reeds goedgekeurd en 13 waarvan de eerste snede reeds betaald sedert October werd door de Wetgevende Kamers de bevoegdheid tot overeenkomsten sluiten uitgestrekt tot 50.000 fr. Gij ziet MM. hoe belangrijk liet is eene Samenwer- kepde Vennootschap te hebben om uwe belangen te verdedigen en uwe eischen te doen aanvaarden. Ik heb U geheel eenvoudig maar rechtzinnig uitéén gezet MM. wat het bestuur der Coöperatieve gedaan heeft tot den dag van heden deze vergadering zal zeggen of gij liet goedkeurt. VVeest in alle geval over tuigd en laat mij toe te zeggen dat wij, in den loop van het eerste maatschappelijke Jaar, getracht hebben in de breedste mate mogelijk hulp te brengen aan de ellenden der geteisterden, maar met de bestendige bekommernis te willen getrouw blijven aan de groote princiepen van recht en rechlveerdigheid welke een leder van ons zich opgelegd heeft op het oogenblik dat bij het mandaat aanvaarde dat hem is toever trouwd geweest. II. Daarmee gaf de Heer Lebbe Hector lezing van het verslag der (Commissarissen. Heeren Aandeelhouders, Tot uitvoering van het mandaat dat gij ons hebt toevertrouwd, hebben nauwkeurig nagezien de balans waarvan U lezing komt te hooren. Deze cijfers zijn in volkomen overeenkomst met de geschriften. Wij hebben met ware voldoening bestatlgd, de vol maakte orde in liet boekhouden en in de rekeningen maatschappij. Wij beslissen dus tot het aannemen van alle uitvoerende werken, en wakkeren U met overtui ging aan tot bet aanveerden der bewerkingen. Laat ons toe, MM. eene ware hulde te brengen aan uwe beheerders, en namentlijk aan uwen ijverlgen schrij verbestuurder, voor de overgroote moeite welke zij htm gegevèn hebben om v -Mangen ''"..jicrdi'digcn, en om aan hunne werking zulke aanzienlijke uitbrei ding gegeven te hebben. We denken niet overdreven te zijn met hun in uwen naam onze hertelijken dank toe te sturen. III. Herkiezing van twee beheerders en een Com missaris. Hier werd aan het lot overgelaten de uittre dende doch herkiesbare bestuurleden en Commissaris laan te duiden. De uitslag was dat de HH. Dupont Ca- mille en Depuydt Jules, beheerders, en Rouseré Ach. Commissaris uittredend waren Hier vroeg den H. Burgemeester Lahaye het woord om de vergadering aan te wakkeren ten einde het mandaafder Heeren te vernieuwen,wat rnet algemeene toejuiching aanveerd werd. IV. Goedkeuring der balans 1920. Algemeen aanveerd. Algemeene buitengewone Vergadering. Daoorde Wijziging der standregelen art. 22-45-48-50-61. De Heer Voorzitter gaf hier liet woord aan den Heer Opziener der Federatie Mijnheer Huybrechts In klare vloeiende taal deed Mijnheer Huybrechts aan de tegenwoordigen verstaan waarin deze verbe tering der standregels bestond dat er enkel spraak was bestuurlijke moeilijkheden te verminderen om meer eti meer de werkzaamheid der Vennootschap aan de belangen der geteisterden op te offeren. De wijziging der standregelen werd algemeen door de vergadering aanveerd. De Heer Verhagen Opziener-rekenplichtige der Federatie nam alsdan het woord om de geteisterden aan te zetten om zooveel mogelijk hunne Oorlogs schade definitief te laten vereffenen door tusschen- komst der Coöperatieven wier bevoegdheid in zake overeenkomsten tot 50 000 fr. gerezen is.Hij eindigde de vergadering met een woord van hulde aan den Beheerraad der Samenwerkende Vennootschap, aan de HH. van Merris en Vandooren eerste Bestuurders der Vennootschap gedurende de lastige ingangs- periode en eindelijk aan hunnen opvolger de tegen woordige Bestuurder E. Boucquey. De wensch ter vervlaamsching der Gent- schq Hoogeschool in den provincieraad van West Vlaanderen neergelegd door twee katholieken, twee liberalen en twee socialis ten, heeft Dinsdagnamiddag aanleiding ge geven tot een langdurig debat, hetwelk gansch de zitting innam. Na eene vinnige bespreking werd eindelijk de wensch Tavenier en mede-leden gestemd met 46 stemmen tegen 19 en 1 onthouding. Al de katholieken stemden voor, uitgeno men M. Devos (Dixmude), Pollet (Moes- croen) en Vuylsteke (Wevelghem). Onder de afwezige kath. werden opge merkt HH. Verhaeghe, Landas en Carpen- tier. M. Sylvain Colaert, gemeentebelanger- liberaa! te Poperinghe, stemde tegen de Vlaamsche Hoogeschool. Liberale Vlamingen ge zijt goed vertegen woordigd in den Provincieraad Zondag laatst hield de Samenwerkende Vennoot schap voor Oorlogsschade te Popefinghc eene gewone en buitengewone algemeene vergadering, in de boven zaal van het Stadhuis. Een groot getal leden hadden aan den oproep beantwoord ook was het voor eene volle zaal dat Mijnheer Lebbe Etienne, Voorzitter van den Beheerraad der Vennootschap de vergadering opende met volgende rede. AL M. Vrienden, Mijne eerste woorden moeten woorden van dank zijn. Dank vooreerst aan de H.H. Opzieners Huy brechts en Verhagen, hier het Verbond der Samen werkende Vennootschappen voor Oorlogsschade vertegenwoordigende. Dank aan M. L. Van Alleynes bestendige afgevaardigde der geteisterden te Brussel dank aan den Heer Laliayé onzen Burgemeester,dank aan de HH. Staatscommissarissen die deze, onze algemeene vergadering,door hunne tegenwoordigheid hebben willen vereeren. Een woord van dank en hulde dien ik hier in 't bijzonder te brengen aan den Heer Hoofdkominissaris Esquelin, op 'i laatste oogen blik belet onze vergadering bij te wonen, aan hem die ten allen lijde zoo welwillend onze Samenwerkende Vennootschappen ten dienste staat, en aan wiens ijver de geteisterden van het Arrondissement Yper zooveel te danken hebben. Dank ook aan u allen, leden der Vennootschap die zoo talrijk opgekomen zijt. Het is een bewijs dat gij verstaat hoe belangrijk ons werk is. Voor ons is het eene aanmoediging om in het toeko mende beter en beier de belangen der geteisterden te bezorgen en te bewerken. I. Verslag van den Beheerraad Actief 1. Vastliggend Kapitaal. 1,631,90 Meubelen. 2. Verwezenlijkbaar Kapitaal. 49,430,00 De onderschreven sommen min de stortingen aan 10 op zelfde onderschrijvingen gedaan. 3. Schuldig door Verbond Brussel. 8,830,00 Kredietberichten nog niet betaald. 4. Waarden. 500,00 Vijf aandeclen in Verbond Brussel. 5. Beschikbare fondsen. 2,965,72 a) In Kas 741.50 b) Waarborg Postchekbureel 14.22 c) Gestort Bank Poperinghe 2,210.00 2,965,72 Totaal Actief Fr. 937,527,62 X'ussici 1. Schulden der Vennootschap jegens haar zeivén. a) Kapitaal 518 aandeelen 51,800,00 b) Aflossingen 326,38 2. Schulden jegens anderen. a) Geteisterden 883,000,00 Niet betaalde kredietbrieven. b) Onderschrijvingen. - 500,00 5 aandeelen verbond B 3. Opnieuw. Overschot voor Algemeene kosten 1,901,24 Totaal Passief: Fr. 937,572,62 Dit is de financieele toestand einde 1920 Passief en Actief Fr. 937,527,62. Onze Samenwerkende Vennootschap is gesticht geweest op 13 Februari 1920 en in werking gekomen in 't begin van Maarte. Van dan af. hield den Beheer raad zijne weeklijksche vergaderingen. HeA doel der Coöperatieve is 1) Aan de geteisterden, voorafgaandelijk aan alle vonnis, voorschotten te verschaffen aan 70 °/o op hunne oorlogsschade, zoowel voor roerende als on roerende goederen, op voorwaarde van verplichtend herbdeg. De vermenigvuldiger alleen verandert naar matë er van roerende of onroerende goederen spraak is. 2) De titels op naam uit te wisselen, door het Mi nisterie van Geldwezen uitgegeven in betaling* teri gevolge van vonnissen uitgesproken door de recht banken, en zonder onze tussclicnkomst, slechts na vijf jaar uitbetaald. Ziet hier nu eenige cijfers, die u zullen een gedacht geven van de vooruitgangmakende bewerkingen in 't jaar 1920 Is het waar dat M. Sylvain Colaert in een der eerste vergaderingen van den provincie raad luidop verklaarde Moi, je ne com- prends pas lejflamand 't is te zeggen Ik, ik versta geen vlaamsch 1 Bij Koninklijk Besluit van( 10 December 1921 is benoemd tot Greffier van het vrede gerecht van het le Kanton Yper, de heer Delanote Maurits, in vervanging van M. Denecker. bij Em. Lobeau, Groote markt, Poperinghe. Zaterdag om 7 1/2 ure en Zondag om 1 1/2, 4 en 8 u. 1. De Veroordeeling van Black-Byllie, wonderschoon cow-boy drama in 5 deelen. 2. De Goudmijn van Red Rock, cow boy drama in 2 d. 3. De Meester der wereld, 9= en 10e ep. in 4 deelen. 4. Verergernis op het dorp, komiek. Maandag om 4 1/2 en 7 1/2 ure en Dins dag om 7 ure. 1. Voor eene edele zaak, bijzonder schoon drama in 5 d. 2. De Zoon van Tarzan 11 en 12 ep. in 4 deelen.»3 Cupido reist rond de wereld, komiek. De kinderen worden toegelaten. as»'wair POPERINGHE, van 1 7 tot 24 December 1921. Geboorten. 319- Masschelein Henri, z. v. Oscar en Elodie Lenoir. 320. Orbie Marie-Louise, d. v. Hector en Angele Staelen.—321. Vanhamme Georges, z. v. Henri en Lucie Demol. 322. Degraeve Julien, z. v. Maurice en Maria Deboutte. 323. Deweppe Emile, z. v. Nestor en Victorine Degruyter. 324. Sutherland Oeorges, z. v. Walter en Maria Lermytte. —325. Bondue Gerard, z. v. Cyrille en Maria Butaye. Overlijdens. 268. Vercruysse Germain, 6 d. 269. Baelen Charlotte, 55 j. echt. v. Emeric Gombert, Valkestraat 270. Deheegher Henri, 56 j. ongeh. S. Jan ter Biezen. Huwelijken. 192. Decorte Camille, 28 J. brijken- bakker v. Watou en Dequidt Rachel, 26 j. huishoud ster v. Poperinghe. 193. Devos Maurice, wed. v. Beatrice Victoor, 36 j. velomaker v. Dickebusch en Swaels Zulma. wed. v. Florent Lemahieu, 35 j. her bergierster v. Poperinghe. 194- Bouton Severin, 23 j. landwerker en Favorel Leonia, 23 J. huishoudster b. v. Poperinghe. Beloften. 274. Depoorter Omer, staatskommis- saris v. Poperinghe en Vandelanotte Alice, z. b. v. Woluwe. 275. Van den Berghe Maurice, bediende v. Poperinghe en Desaever Godelieve. kleermaakster v. Molenbeek. 276. Houspie Jourdan, werkman en Sainsard Suzanne, huishoudster b. v. Poperinghe. Ten onzen bureele te verkrijgen. Op woensdag 21 December, vergaderde in het stadhuis de stedelijke kommissie van het nationaal werk der oorlogsverminkten. Waren aanwezig de Heeren M. Lahaye, voorzitter, j Berat, lid, Valeer Maes schat bewaarder en Jerome Suffis, schrijver. De Heeren Em. Valcke, Octaaf Vanden- berghe, en Leon van Merris, in de onmoge- jj lijkken de vergadering bij te wonen, lieten] zich verontschuldigen. jj Door den schrijverwerd verslag uitgebracht over het werk dat sinds de laatste vergade ring ten bate der invalieden werd afgelegd Hierin valt vooral aan de stippen dat reeds over de 3000 fr, werd uitbetaald aan invalie den, wegens huwelijk of geboorte van kin deren, en dat deze betalingen voortaan te Poperinghe zelf geschieden. Verders dat de noodige voetstappen tot het verkrijgen der boekjes voor kostelooze geneeskundige hulp - aangewend zijn. Na dit verslagdrukt de heer voorzitter met recht zijn spijt uit, dat nog schaarsch de helft der invalieden van Poperinghe zich( hebben laten Inschrijven, en aldus vrijwilligi°P'0SSinSei! t0e OPLOSSING VAN ZONDAG 4 DECEMBER 1921. 1 Hoeveel speeken zijn er noodig in een welgemaakt wagenwiel Geene meer, als het welgemaakt is. 2 Gij die de letters kent En allemaal de stukken, Hoeveel was er van doen Om deze gazet te drukken. Negen letters in dez e gaze t 3. Neem een muziektuig voor't geheel, Kop en hals er afgedaan, En 'k wil wedden vooreen kluit Dat 't raadsel is zeker uit. Fluit uit. 4. Wie is rapper dan een vloo Deze die ze vangt. 5. Ik ben in Vrankrijk geboren, Er leef er meestal ais mama Doch heb ik kop en steert verloren Dan ben ik ieders papa. Madame Adam. Er kwamen ons 62 onvolledige en slechte de hulp en de voordeeleii weigeren, welke, hun geboden worden Hij drukt den wensch uitdat weereenoproep in de twee plaatselijke; weekbladen worde opgenomen. De inschrij vingen worden gedaan in 't stadhuis bij Jerome Suffis. De Kommissie. Tusschen de 63 goede oplossers werden de prijzen door het lot aangewezen. Eerste Prijs: Leon Van den Eede, tolbe ambte, Popeiinghe. Tweede Prijs: Alice Mollet, Leysele. Derde Prijs: Marie-Joseph Versaevel, Kortrijk. De Prijzen mogen bij ons afgehaald worden. Groote keus van IJKELDEFU en aller hande geestelijke voorwerpen. wrrk voor kerken, Priesterartikelen, Wie rook, enz. enz. Met 15Januari aanstaande zal het huis O,. I K Qi AIIRT-LAKIUICR, S, Zilverstraat, te BRUGGE, een openen te Yper in de Ca- Al degenen die begeeren dieren van Duit- sche herkomst te verkrijgen op rekening hunner schadevergoeding, mogen zich gaan aangeven in het Stadhuis,vóór 31 December aanstaande. Zijn te bekranen Merriepeerden v Volle en leêge veerzen Schapen Hennen en kiekens. N B. De personen die willen kiekens koopen, mogen ze ook betalen aan 10 frank»* proiiMiraMt bij de Tramstatie, Elverdin- het stuk. ghestraat. 's Zondags en fee tdagen gesloten NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ Mehaaistraat, is° 48. Geldplaatsingen in loopende rekening en op Spaarboekjes van 3.50 tot 5 vol gens den duur der storting. Aflevering van CHECKS voor Belgie en in den vreemde. Aankoop en verkoop van Bcursweerden. Alle inschrijvingen op nieuwe uitgaven van Staatsfondsen of andere bcursweerden worden Kosteloos aanvaard. Uitbetaling van koepons. Leening van geld op titels van Oorlogsschade alsook op beursweerden. Allerhande Wisselbewerkingen. Verhuring vari ÜSirmsriLoÈÏ'er^, onder de volgende voorwaarden .«AAS* Nr 1 Hoogte 11 cm. - Breedte 21 cm. 25 Fr. 15 Fr. Nr 2 12 cm. - 32 em. 35 Fr. 20 Fr. Nr 3 20 cm. - 32 cm- 50 Fr. 30 Fr. Al deze koffers hebben eene diepte van 6c cm, Deze koffers, gemaakt volgens de laatste stelsels, leveren volledige waarborg van veiligheid op, tegen Brand en diefde. Bureel te Rcusbrrmge Beveren, bij M. Jules Louwsgie, Bergenstraat °',e" vnn lOÏ

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 2