Banh «oer Hendel nijverheid HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Pcperiug'he en Omstreken, OPENING van het BljRanloor POPERINGHE Apotheek Pr de HET GEHEIM HUWELIJK .ai Abonaenentprijs: In Stad fr. 6.50 In Belgie &r, 8.00 Buitenland 13.00 Sanseu-Vanneste, BEfHCHTES, VEMOOPfflGEI, Eene inlassching Zondag 21n Januari 1923. 15 Centiemen, 20 Jaar. Hr 3 De huishuurwet. 1 Hun laatste troef. Politiek Overzicht. De bezetting van de Roer. O orlogs s chade. Karei Van de Poele, uitvinder van de Trolley. Alle Bank- Beursverrichtingen - Spaarkas 4 Cinemavertooningen. Eene beiooning. Premie voor goedkoope woning. Belgische Schulden. Be hoofdplaats van Kongo. Standbeeld van Leopold II. Nog enkele cijfers. Te Zeebrugge. Het Sint-Antonius vuur bij de zwijnen. TRANSINTER Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. L&est en verspreidt de Peperingheiaar, per Jaar Uitgever Drukkerij, Pap erhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Postekeckrekeiing or 15570. TRIJS o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o ctn 3 inl o 45 ct" V0NÜISSEN, i So fr. per regel. R0UW8ERICHTE8, S fr. voor 10 rog Herhaalde flnnoncee prijüPE op xinvr&ag Alle annoncbn zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdaq ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdaq noen. tmmmm Om regelmatig De Poper ghenaar ieder week TEHU besteld te worden, hebt ge en! een postabonnement te vrag; aan de postbode of in uw po| bureel, of ons een kaartje schrijven. i i Onze abon :n uit Congo en Ameril [alles is nog al breed in de wet omschreven, I [doch gezien dit hier zooveel belang niet Nu de hulshuurwet eindelijk iri den Senaat! heeft, willen wij de kleinigheden maar weg- geheel is gestemd, en reeds terug naar de'laten, te meer omdat zeif de advokaten Kamer verzonden zoo is het goed eensl zullen moeite hebben om van sommige volledig de wet onder handen te nemen, omigevallen het juiste recht uitte leggen, tp 7ipn waf 7ii al hpnaalf pn u/ptkp ernprip pn In elk vcval moet men weten dat he te zien wat zij al bepaalt, en welke goede en slechte kanten eraan zijn. Vooreerst drie princiepen de huishuur verlenging welke eigenaars kunnen hun eigen huis betrekken, en het verhoog van huurprijs; daarna komt het recht van onder verhuurders, straffen voor de eigenaars welke meer vragen en het recht van op- eischingen door de gemeenteoverheiJ. Laat ons die verschillende punten afzon derlijk behandelen. De Huishuurvorlenging. Maar 't werd tijd voor Karei een ambacht te kiezen. Zijn vader, die hertrouwd was, i ging naar Rijssel wonen en opende er eeri werkwinkel van meubelmaker-beeldhouwer. Nu wilde hij Karei dien stiel doen ieeren. Doch daarvan wilde deze niet weten. Tegen In elk geval moet men weten dat het laten zijn vader in, trok hij in 1869 eenige gezellen inwonen van een tweede gezin het verbreken I van den winkel mede en samen slaken ze dei der overeenkomst voor gevolg kan hebben. Art. I geeft recht aan eiken huurder, die eene schriftelijke of mondelingsche overeen komst van pacht heeft, dien pacht verlengd te zien tot zelfden datum van 1925, mits hij aan de voorwaarden der overeenkomst voldoet. Enkel kan hij moeten verhuizen ais zijn eigenaar bewijst dat hij het noodig heeft voor zich zeiven, en dan moet een opzeg gedaan worden van zes maanden. De wet is niet van toepassing op huizen uitsluitend gebruikt voor handel of nijver heid, ook niet op villa's of lustwoningen maar wel op huizen van landbouwbedrijf waarvan de pacht de 500 fr. niet overtrof, en met den hoogsten 2 hectaren land bij het huis. In geval nu een werkman, bediende of meestergast, bij zijn werkkontrakt ook een woning voorziet, dan kan hij maar gedwon gen worden dit te veriaten als hij zelf zijn werkkontrakt of overeenkomst opzegt. Wie kan zijn eigen huis betrekken Bij art. 4 wordt bepaald wie er kan gebruik maken van zijn eigen huis. Dit kan gebeuren als de pacht geëindigd is, en mits opzegging van zes maand, en zoo de eige naar-verhuurder bewijst dat hij niet beschikt over eene woning die voor zijne behoeften volgens zijn stand en zijn staat voldoende is Hij kan zijn eigen huis in elk geval niet betrekken, indien het bewoond is door oorlogsinvalieden van ten minsten 30 weduwen of moeders van burgers gestorven voor het Vaderland geteisterden wier wo ning nog niet vernieuwd is gezinshoofden met minstens 4 kleine kinders ouderlingen van 70 jaar, of ziekelijke oude menschen burgerlijke slachtoffers van den oorlog met 30 invaliditeit. Hij kan zijn eigen huis toch betrekken als hij aan hooger genoemden een huis bezorgt welke voor hun stand en staat voldoende is of indien hij zelf tot een der bovengemelde categorien behoort. Dus oppassen voor het laten medewonen. Strafbepalingen der eigenaars. Indien iemand te veel moet betalen heeft hij recht dit te veel terug te vragen. Zie hierom juist den tekst van art. 35 der wet De huurder heeft aanspraak op de terug betaling der sommen, welke door hem we derrechtelijk werden betaald vanaf het in werking treden dezer wet, mits zijne aan vraag werd ingediend uiterlijk drie maand na het verstrijken van den termijn bepaald voor de verlenging van bewoning. De aanvraag geschiedt bij een in dubbel opgemaakt verzoekschrift, bij den vrede rechter ingediend. De vrederechter, die kennis neemt van het verzoekschrift, doet de tegenpartij [oproepen bij bevel onderaan het dubbele van het verzoekschrift waarbij de dag voor de verschijning wordt bepaald. Een der dubbele wordt door den greffier aan de verwerende partij gezonden door een bij den post aangeteek enden briefde greffier geeft aan den eischer kennis van den datum bepaald voor de verschijning. Indien de huurders durven, zullen ze hiermede wel de woekeraars wat kortvler ken. Opeischingen. Een aantal artikelen beschrijven het recht aan de Gemeentebesturen om leegstaande huizen op te eischen. Dit is een wapen in de hand om te maken dat er geen huizen onbewoond blijven, door het geval dat de eigenaar te veel vraagt voor pacht, 't Is meer dan noodig om sommige menschen, die nooit genoeg hebben, wat te dwingen. zee over naar NoorJ-Ainerika. Bekommerd j over wat hij noemde Karel's electrische j geldverspillingen volgde de vader lateri Het verhoog van huurprijs. Als wij zeggen verhoog, dan beteekent dit een verhoog bij den prijs van 1914. De wet zegt eigentlijk beperking van den huurprijs. Art. 7 bepaalt dat de huurprijs niet hoo ger mag beloopen dan 100% bij den prijs van 1914, en zelfs voor 1923 mag het maar 75 zijn, voor al de huurprijzen welke op 1 Aug. 1914 de 1200 fr. niet overtroffen. Ook de Gemeentebelasting betreffende het vast goed, kan op den huurder gelegd worden, alsmede den intrest der herstellin gen welke niet meer mag verhoogen dan 15 op den prijs van 1914. Elke bepaalde afwijking van die prijzen is maar van kracht indien zij door overeen komst en met kennis van den Vrederechter, vast is bepaald, en als ze is opgemaakt ten minsten drie jaar na het verloop dezer wet, dus tot In 1928. Indien er voor een oud huis geen gekende prijs is van 1914, dan kan de prijs door den rechter bepaald worden. De nieuwe huur prijs mag maar gevraagd worden van af den dag, waarop de overeenkomst vervalt in 't jaar. Recht der onderhuurders. Verder zijn nog enkele bepalingen die verbieden eene woning voor iets anders te doen dienen die aantoonen wat te doen staat als men verplicht is een huis te ver- koopen en welke huizen gebouwd voor 1 Augustus 1914 vallen onder de wet, enz. De wet bepaald ook dat in het oplossen van de reeds aangebrachte en thans aan hangige zaken de bepalingen dezer wet toe gepast moeten worden. De vonnissen tot uitzetting, gegeven voor het in werkingtreden dezer wet en in strijd met hare bepalingen, mogen niet ten uitvoer gelegd worden behalve wat betreft de on kosten. Ziedaar zoo klaar en zoo beknopt moge lijk de bijzonderheden der wet. (Uit De Volksmacht met heel het huisgezin en mocht er ginder ver nog voor zijn dood den roem van zijn kind beleven. In Amerika trachtte hij wat geld te ver dienen om zijne geliefkoosde electriciteits- studie voort te zetten. Weldra had hij een werkwinkel en begon dynamo's te bouwen en electrisch licht voort te brengen. K< rt daarop werd in Detroit gesticht'i'iie Vande Poele electric Light Company», in 1882 werden in de tentoonsielling van Chi cago buitengewoon gelukte photo's gemaakt bij middel van Van de Poeie's electrisch lichttoestei. Daar stond hij ook inet een stelsel van electrische verlichting met ge lijkstroom en den kleinen tweephasen wis selstroommotor, welke men daar ook zien kon, wordt beschouwd als de eerste machine van dit soort. In 1883 teekende, bouwde en verkocht hij de eerste 60 lampensterke dynamo's. Van dan af legde hij zich toe om de elec trische kracht als drijfkracht te gebruiken en hierin is het dat hij zijn wereldberoemdheid heeft verworven. In The Vande Poele System electric Railways and transmission of power (Chi cago 1887) staan de eerste trams afgebeeld te beginnen van 1884 en de negentig Vande Poele Patents. Zoo bedacht hij en verwezenlijkte voor het eerst het stelsel dat nog altijd voort verre het meest in zwang blijft om den elec- trischeri stroom over te brengen op de tram wagens Het «Trolley stelsel. Die uitvin ding stelde hem voor goed op het voorpian in de electrische nijverheid de jongen uit arm Vlaanderen werd wereldberoemd en als de dood hem kwam treffen in 1895 mocht men nog veel van zijne kennis verwachten, zooveel te meer daar de machtigste electri sche maatschappij van Amerika The ge neral electric company zijn vernuft erkend had. Ook de electrische tijdschriften stelden zijn afsterven voor als een onmetelijk verlies en brachten alle eene schitterende hulde aan zijne nagedachtenis. Bij zijn dood liet hij in weelde eene weduwe na met vijf kinderen die vader's nijverheid voortzetten. Zou een gedenkteeken, of ware het maar een gedenkplaat op zijn geboortehuis, te Lichtervelde niet heel wei passen Alle atlrcsveranderingen, reklamatics yf niet ontvangen nummers moeten in de pil zcif (en ff IET bij ons) aangegeven worde I voor dezen die ons biad rechtstreeks dol de post ontvangen, ('t Is te zeggen zondi timber). uitgegeven voor de likwideering van de oor logsschattingen door de Duitschers geheven. t Verder nog zitten wij met voor 7 milliard ',n het Vlaamsche 'f'L Popenngbe frank Duitsche marken aan 1.25 fr. overge- omliggende gemeenten kregen ook hun ded nomen en waar wij alles op te verliezen eniwer^" ,rt^!e ho! Peri Pcr, P'fl niets te winnen zullen hebben. j rondgedeeld. Zij waren in htt Franse!, o| Het wordteen vreeselijk raadsel hoe BcJ ptekl en gingen int van zekere L.gue n I gie dat al zal klaar spinnen. tiona e met nog eenen drieclerlangen tud Aan iiel hoofd van dtz ati naie rnaundl staat zekeren Rector Emnan. Zou uk ir.sjg dan waarlijk nog Baas zijn van de Gen.'sclsl Hoogeschool En die Mijnhëefên vragen aan de Vlaanfl schemenschen geld om hunne werking tegejj de vervlaamschingderGentscheHoogeschooj te steunen, ja, zoo ver durven ze mei dijl sukkels van Vlamingen den zot hóuden. Als ze sommige antwoorden, die z< 150 Het gestreepte deel op dit dat door de Franschen De bezetting van de Duitsche Roerstreek, en vooral van de steden Essen en Bochum door de Fransche en Belgische troepen is Izonder groote voorvallen gebeurd. Deze streek is voor Duitschland van zulk ■groot belang dat men ze mag noemen, het hart van het industrieeie Duitschland. Elke klopping van dat hart wordt geheel de Duitsche nijverheid door gevoeld. Voor Duitschland geldt het hier eene kwestie van leven of dood. Maar ook voor de andere landen kan de bezetting der Roerstreek eene wending nemen die men nu niet denken kan. De kaartje is het nieuw gebied en Belgen bezet wordt. Als eenig verbindingsmiddel beeft men de overzetboot, met al den tijdverlies en de ongemakken die eraan vast zijn. Dank aan eene stemming ter Kamer zal daar binnen kort verandering in komen. Er zijn 3 duizend Hectaren grondgebied van Oost-Vlaanderen met 12 duizend inwo ners ingelijfd bij de provincie en de stad Antwerpen. Antwerpen zal zich nu op dat grondgebied kunnen uitbreiden. De Staat verbindt zich zoo spoedig moge lijk eene brug te bouwen, die van 70 tot 80 miilioen zal kosten, tusschen Hoboken en Kruibeke. Verders zal een tunnel aangelegd worden die, onder de Schelde loopend, de twee oevers zal verbinden. Maar het kan nog NLuw-Zeels- d's gift. Dank aan de edelmoedigheid der landbou- wersvèfeeiiiging van Nieuw-Zet-iami, zuilen er in den loop der maand Januari 7000 pak ken zaden van groenten en graangewassen orden uitgedeeld, onder de behoeftige eigenaars der verwoeste gewesten. Tevens werden in Nieuw-Zeéland geiten verzameld welke aan de landbouwer der Zelfde streken zullen worden geschonken Er ztilien ook sommen, uit Nieuw-Zeelan-1 komende, besteed worden aan de nitbrei ding van het landbouwonderwijs. Onze Beiaardkunst. De stad Mechelen bezit (hans eene Bei aardschool die staat onder het bestuur van den hooggeprezen beiaardier M. Jef Denyn Zij telt 17 leerlingen waarvan 12 geregeld de lessen volgen. De Amerikanen bouwen er veel verwachtingen op, daar in de Nieuwe Wereld de eene beiaard na den anderen wordt ingericht. Jammer genoeg dat al deze klokken in Engeland besteld worden omdat onze eigen klokkegieterijen niet over het noodige en uitgebreide materiaal beschikken Poperinghe bezat vroeger ook een schoone beiaard. De klokken werden ons ontstolen tijdens de Fransche Revolutie. eenige jaren duren vooraleer die tunnel er sprong in het onbekende is gegeven. Wie, op Het recht der onderhuurders wordt vast gezet in een aantal artikels, welke uitge breide bespreking hebben uitgelokt, omdat er zooveel verschillende gevallen zijn. Kort gezegd een onderhuurder heeft in gewone gevallen zooveel recht als een huurder, en IIero<*m<le laniin^en. Te Boston in Noord-Amerika heeft men hem een standbeeld opgericht, maar wie in Vlaanderen, zijn geboorteland, kent hem Nog eenige menschen in Thourout en Lich tervelde. Karel-Joseph Vande Poele werd geboren te Lichtervelde in 1846 in een huis der tegen woordige Statiestraat. Hij was de zoon van Pieter en Theresia Allegoet. Nog jong ver loor bij zijne moeder. De knaap kende veel gebrek in zijn eerste jaren. Te Lichtervelde kreeg hij de eerste lessen van een der E. H. onderpastoors. Toen zijn vader eene bedie ning bekomen had bij den spoorweg Roese- lare-Poperinghe, mocht de jongen enkelen tijd leeren aan het college te Poperinghe die jaren zouden over heel zijne levensbaan beslissen I En inderdaad,daar hoorde hij het eerst spreken over electriciteit en die lessen boeiden hem. De kennis, daar opgedaan, ontwikkelde hij verder door eigen studie en zoeken Al het drinkgeld dat hij kon bijeen- vergaren was om boeken te koopen, die over electriciteit handelden. Juist op dat oogenblik werd de telegraaflijn tusschen Brugge en Poperinghe aangelegd. Van dat werk was hij niet weg. Naaml. Vennootschap Filiaal van de VOLKSBANK van LEUVEN HOOFDKANTON KORTRIJK. Bijkantoren Brugge, Cunrne, Desael^hem, Dlxmude, tihiNtel, lelite^lieui, Intiem, lleencii, Mooralode, l*op«riiiglie, lioeselare, Ituysselcde, Slatten, Thielt, iVevelghem, Wynghene. VLAMINGSTRAAT, 13. YPER. Pluym Sylvie W* Seys Gadeyne Burggraeve Camille Dehollander Jules Maliieu Léon Dehollander Victorine I Sinaeve Benjamin Peperstraete Marie W' Mourisse ZILLEBEKE. Barthier Léopold POPERINGHE. Bossaert Honoré Boerhave Gérard Aferlevede Eugène Degrendele Godderis Deknudt Edouard Lermitte Charles Dereckx Louise en Henri Deprez Edmond Liebert Auguste Lesage Gaston Bcrtier Henri Lefever René Hauspie Jules Becquart Irma Christiaens W" Kesteman Henri W" Vancaeyseele Vandromme PLOEGSTEERT. WKinipe Leterme Auguste Bataille Seys NEERWAESTEN. Dekerle Lonis WAESTEN. I Denioen Isidore Laperse Jean-Batiste I Knockaert Camille I Spenninck Louis Six Henri Joseph Leterme Désiré I Lefebvre J ules KEMMEL. I Duthoot Jules Grad Gérard I Bossaert Arthur Charles Rassalle Carton erfgenamen Henri Speybrouck W* Lefebvre Jules Plaetevoet Lins Vercamer René 5.790 7.106 11.704 15.925 2.275 2.935 4.775 2.092,60 3.670 775 1.997 5.890 2.135 1.530 5.490 1.220 1.385 265 3.220 1.296 3.200 2.078 1.107 375 2.875 18.526 2.263 8.540 250 49.366 360 2.319 1.421 16.970 2.715 2.524 46.824 1.540 1.195 4.515 12.907,35] 1.955 J3.792,50j 7.836 geheel de wereld, kan daar de gevolgen van overzien Het nieuws der bezetting der Roerstreek is door de bevolking onthaald geweest zonder begeesting en ook zonder tegenzin. Dat komt omdat het zoo moeilijk is in deze kwestie eene eigen meening te vormen De strekkingen der verschillige berichtgevers verschillen toch zoozeer. Het vraagstuk, voor hetwelk Belgie gesteld is wordt door twee feiten beheerscht. Ten eerste, de geldelijke toestand van Belgie is erbarmelijk en ten tweede, Duitsch land draagt daar de schuld van. Bijgevolg is Duitschland verplicht door de schadever goeding ons land uit dezen toestand te red den. Er is slechts eene vraag die iedereen vrij is te stellen. Die vraag is: Is de bezet ting wel het goede middel om tot de schade vergoeding te geraken? Wat velen aarzelen doet over den uitslag van de bezetting is, dat legers zoo kostelijk zijn en dat zij den buit zouden kunnen opsmullen. Maar daar is nu niets meer aan te doen. De stap is gezet en wij mogen de toekomst in het zwart inzien of in het wit de gebeur tenissen zullen hunnen gang volgen. Als gebeurtenissen kunnen wij meedeelen dat Duitschland, die eene som moest betalen den 15 Januari, uitstel gekregen heeft tot 31 Januari. Italië geeft als groote steun aan de Fran schen en de Belgen ia het geheel tien inge nieurs. Amerika trekt zijne legers weg van den Rijn. Engeland wordt overstelpt met vraag om kolen door Frankrijk en... door Duitschiand. Duitschland verklaart nu niets meer te betalen en niets meer te leveren omdat zij de bezetting van de Roerstreek aanzien als eene schennis van het verdrag van Versail les. De graanhandelaars van Hamburg zijn door hunne vereeniging uitgenoodigd geene zaken meer te doen met Fransche of Belgi sche huizen. De toestand is gespanden in de Ruhr. Het duitsch gouvernement zou van plan zijn al de Fransche onderdanen weg te jagen. Ge neraal Degoutte, die aan 't hoofd staat der Verbondene legers heeft de bevolkingernstig gewaarschuwd tegen alle poging om de orde te verstoren. Tot op heden hebben geen ernstige voorvallen plaats gehad. Grooter Antwerpen. AI wie Antwerpen bezoekt is getroffen door de overgroote tegenstelling die de twee oever3 van de Schelde bieden. Langs den eenen kant heeft men een wereldhaven met al den pracht, den rijkdom en de grootheid van eene beroemde kunststad. Laat men de blikken varen naar den over kant, dan ziet men het armzalig Sint-Anneke midden eene echte woestenij. Eindelijk zal een diep kanaal de Schelde verbinden met de vaart Gent-Terneuzen. De belasting op de cinemavertooningen heeftin één jaar 13 miilioen 731 duizend 445 frank opgebracht, op eene ontvangst van 67 miilioen frank. De provincie West- Vlaanderen komt met de som van 811952 fr. op den zesden rang. De provincie Braband beeft meer dan een derde van de geheele opbrengst geleverd. De Minister van Spoorwegen heeft den Nederlandschen teekenaar Ramaeckers be last een ontwerp te maken voor een nieuw zegel van 20 centiemen dat ten voordeele der invaiieden zou verkocht worden. Zou het zijn om onze Belgische kunste naars te steunen dat de voorkeur gegeven wordt aan eenen vreemdeling Of is het misschien omRamaeckers te beloonen om dat hij zich zoo hatelijk in onzen taalstrijd heeft gemengd met de teekeningen die hij geleverd heeft in het anti-Vlaamsch boek van Rudiger Ofwel voor bewezen diensten, dit is voor de beleediging onzer Frontsol daten aangedaan tijdens het proces DeBeu- ckelaere Volksvertegenwoordiger Blavier stelt den Minister daarover eenige vragen. Wij zijn benieuwdhet antwoord te vernemen. Er zijn in 1922 reeds 3160 personen die I eene aanvraag ingediend hebben tot het verkrijgen van de premie voor het bouwen van een goedkoope woning. Onder dezen waren er 502 werklieden en 315 bedienden. De Koloniale Raad heeft bij eenparigheid een gunstig advies uitgebracht over de ver plaatsing van het beroepshof van Boma naar Leopoldstad. Daaruit blijkt dat nu voorgoed Leopold stad de hoofdplaats zal worden van Kongo in plaats van Boma. Een standbeeld van koning Leopold II zal opgericht worden te Brussel. Het zal staan op het paleizenplein, aan de Parkzijde met het gezicht naar het Koninklijk Paleis. Het is de beeldhouwer Thomas Vincotte die thans de laatste hand legt aan het stand beeld. De openbare schuld van Belgie is 38 mil liard frank, dit is per kop 35 duizend frank. In 1922 zijn in de Antwerpsche haven 784 Duitsche schepen binnengevaren. Hoe zal het zijn in 1923 In vier maanden tijds'heeft Belgie van Duitschland 370 miilioen voortbrengsels gekocht en voor 230 miilioen er aan ver kocht. Op het einde dezer maand wordt te Zee- brugge het Fransch oorlogsschip verwacht, dat aan de Belgische marine verkocht werd. Het zal dienen tot oefeningsvaartuig voor onze zee-soldaten en het zal te Zeebrugge geankerd blijven. Met dit doe! worden er nu reeds baggerwerken uitgevoerd aan de oostzijde van de vaart van Brugge naar Zeebrugge. in plaats van geld terugkregen, zu'kril ./verk-zen, dan zullen die verwaande voiksjj misleiders met hun Farizcërsch argument l|| Wij zijn niet tegen een Viaamsche !looge|| school wel moeten inzien hoe hatelijk zijl zich aanstellenen hoe de Vlamingen nog Rif veel gezond verstand hebben om zich toffl hun spelletje te ieenen. Gmbo. 1 V cill Opvolger van S. VANBEN 8F.RGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - V> OPER1 Y SS E. - Woensdag 1.1. was het de feestdag van den H. Antonius, die vooral aanroepen wordt voor het genezen en afweren der ziekten onder de zwijnen, en vooral van het St-Antonius vuur. Het is wel zeker dat deze; ziekte terecht gevreesd wordt, daar zij in sommige tijden met buitengewone hevigheid woedt, men noemt ze ook nog verkensziekte of vlekziekte. Per honderd aangetaste dieren, sterven er gewoonlijk 60 tot 90, als jj er niet in tijds voor gezorgd wordt de ziekte te bestrijden. De gewone vorm der ziekte is de gevaar- f lijkste (90 der aangetaste dieren sterven), j en laat zich als volg) erkennen in 't begin is het zwijn siaperig en heeft minder eetlust en na 12-24 uren heerscht er hevige koorts (40-4211). Terzelfdertijd komt het dier flauw op de pooten en is als verlamd, het wei- ij gert zijn eten, steekt den kop onder het strooi en heeft min of meer hevige rillingen die gepaard gaan met snelle ademhalingen tusschenpoozige zuchten. In 't begin is het mest hard, en wordt opgevolgd door dunne slijmachtige afgang. De ziekte verloopt snel, na 1-2 dagen sterft het dier. In de meeste gevallen vertoont het dier ook nog roode vlekken (vlekziekte, vuur) die 't meest te voorschijn komen, daar waar de huid het j dunst is op den buik, tusschen de billen, aan de ooren,kop, enz., en ook over gansch :i het lichaam. Die vlekken kunnen gesta- t; dig vergrooten om zelfs samen te smel- 1 ten wanneer het aangetaste dier zoo vier dagen volhoudt mag men nog op gene- is zing rekenen, zonder dat deze nogthans jj volledig wordt. Oogenschijniijke genezen j dieren blijven kwijnen, om eindelijk toch te bezwijken.De roode vlekken bulten hier niet uit, op het lichaam, in tegenstelling met een !i andere min gevaarlijke vorm, die meest jj Banque pour favoriser les transactions Internationales Dank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Een paar cijfers zullen klaar aanduiden hoe Belgie noodzakelijk in groote schulden zal blijven zitten, zelfs als de uitbetaling der oorlogsschuld door Duitschland ten bestel afloopt. Belgie krijgt van Duitschland in zake bons 3 milliard 420 miüioen voor de bons reeks en 1 milliard 600 miilioen voor de bonsl reeks II. Maar de bons reeks li heeft Belgie J nog niet in zijn bezit. Veronderstellen wij dat alles betaald] wordt, dat maakt voor ons 5 milliard Bel gische franken. Anderzijds kregen wij we gens ons voorkeurrecht ongeveer 4 milliard en half. In alles dus, zou Duitschiand ons 10 mil-1 lard storten als oorlogsschuld. Weet gij wat zulks vertegenwoordigt Voor de oorlogspensioenen en de ver-| woeste gewesten moet Belgie 12 milliard vinden. Daar bollen wij met onze 10 milliard reeds te kort. Maar er zijn nog door Belgie 3 milliard Algemeene Bestuurder voor West-V laander en FORREST L. AGENTSCHAPPEN JÏS Yfilia;, Groote Markt, 28, tel. 89 éi 90, VEIRYÊ, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXIICDE, Kiekenstraat, tel, 44. ÏHOESKROEY, Toerkoenjestraai, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURN1ER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem HeerG. DELANNQO, Elverdinghe Heer R. MOYAERT, BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rou&hrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 31 ROMAN De reis met den spoortrein baarde haar groote verwondering zij kwam zich zelve als een uit den dood herrezene voor. Zi, had die haar van vroeger zoo goed bekende plaatsen in langen tijd niet gezien zij ont moette lieden die haar weleer met de meeste vriendelijkheid gegroet hadden en haar nu niet meer kenden. Hoe smartelijk dit haar ook viel, was 't toch ook een troost voor haarzij behoefde niet te vreezen herkend te worden Toen zij uit den wagon stapte, gevoelde zij nog eenige onrusteen oogenblik aarzel de zij, maar zij vatte weder moed en ging te voet den weg op naar 't ouderlijk huis. 't Kwam haar voor alsof 't nog geen dag geleden was sinds zij het laatst dien weg bewandeld of bereden had. Nu bewandelde zij hem als een voor dit leven gestorvene. Elke plaats die zij voorbijkwam, riep haar een herinnering voor den geest. Verscheidene personen, die niet de minste acht op haar sloegen, had zij als oude be kenden met een vriendelijk lachje willen be groeten. Niemand van die allen herkende haar. Kinderen die zij voorheen had liefge had en menig geschenk van haar ontvangen hadden, weken schuw voor haar terug bij het zien van haar donkerkleurig gelaat. Eindelijk kwam zij in de schoone, half landelijke omgeving van het ouderlijk huis met den smaakvollen tuin en de schaduw rijken lanen. Zij ging onder de statige berkeboomen op een rustbank zitten en be gon bitter te weenen. Hier had zij zoo menigmaal gezeten in de dagen harer jeugd, toen zij door haar ouders als vergood werd en door weelde en rijkdom was omringd. was nu zelfs een gevaar voor haar. omdat het haar trekken hard en grof deed schijnen, [en men haar kwade bedoelingen zou kunnen J toeschrijven. Indien de oude portier haar inl haar eenvoudige kleeding, met haar schuwl reeds geruimen tijd op dezelfde plaats. Zij herinnerde zich dat Hedwig vroeger gewoon was in den tuin en het park een eenzame wandeling te doen. Zij wilde dus hier wach ten tot dat zij haar vriendin zag komen en haar dan tegemoet gaan. Een voorafgaande I verlaten, en toch beefde zij terug voor het schriftelijke mededeeling dat zij haar wilde denkbeeld, in volslagen duisternis op dezelf- spreken, zou Hedwig wellicht genoopt heb- de plaats te blijven toeven, ben anderen daarvan kennis te geven, en Eensklaps rees bij haar de gedachte op, niemand anders mocht immers van haar dat Hedwig misschien met of zonder haar stap iets weten. ouders op reis was, en zij dus onverrichter Als in een droom bleef zij wachten totdat zake naar Windischkrona zou moeten terug- de avond viel. Uit de verte vernam zij hetjkeeren. gedachten, om er op te letten, althans Leon- tine moest nogmaals roepen voordat haar vriendin verwonderd bleef staan en om zich heen zag. De klank dier stem kwam haar zoo bekend voor, dat zij er van verschrikte 't was alsof de stem van een geest haar oor trof. Zij wilde verder gaan, waarschijnlijk in de meening dat het een spel harer verbeel ding was geweest, toen Leontine haar in den weg trad en haar naam ten derde male her- nog niet zien. Leontine tuurde met alle! haalde. Hedwig staarde haar ten hoogste inspanning door de struiken en lette op elk verwonderd aan geluid, in de hoop de verwachte te zien ver- Vrouw Werner vroeg zij. Wat komt schijnen. Voordat het geheel donker was 'gjj hier doen geworden, durfde zij haar schuilplaats niet Hedwig I riep Leontine weder en de aangesprokene ontstelde hevig. t Was haar alsof zij langen tijd waanzinnig gelaat en in eene zoo verdachte houding was geweest en nu haar verstand had terug- bespeurde, zou hij haar zeker aangrijpen en gekregen. Haar dwaze liefde had haar geluk niet weer loslaten voordat zij voldoende verwoest en haar tot een loontrekkende verklaring van haar vreemd gedrag had dienares gemaakt. gegeven. In smartelijk gepeins verzonken zat zij De zon ging onder, en Hedwig liet zich geluid van het leven en de bedrijvigheid in het ouderlijk huis, en vaak schrikte zij op, uit vrees herkend te worden vóórdat zij haar doel had bereikt. 't Sloeg zes uur, toen zeven nu had zij reeds vier uur in ongeduld en spanning doorgebracht, en Hedwig kwam nog altijd niet. Zij ging naar een plaats in den tuin, die, zooals zij wist, Hedwigs lievelings plekje was geweest, en verborg zich in de nabijheid, in het struikgewas. Hoe vernede rend kwam het haar voor, dat zij tot zulke middelen haar toevlucht moest nemen, om niet door een der dienstboden opgemerkt te worden. Haar donker uitzicht, dat haar eenigszins op een Zigeunerin deed gelijken, Doch wat was dat Hoorde zij daar geen schreden naderen Ja, dat was de lang ver wachte. Zich oprichtend en naast een hoogen olmboom plaatsend, zag Leontine haar vriendin naderen. Zij herkende haar bij den eersten blik, ofschoon het struikgewas en de nederhangende takken Hedwig gedeeltelijk aan haar gezicht onttrokken. Haar hart klopte hevig, zij beefde over al haar leden, 't Was een hoogst gewichtig oogenblik in haar leven. Hedwig liep snel den tuin door. Leontine riep haar bij den naam, toen zij nog ongeveer twintig schreden van haar verwijderd was. Misschien was de klank harer bevende stem niet luid genoeg, of was Hedwig te diep in Mijn God wie zijt gij sprak zij. Gij komt in de gestalte van een mij van Win dischkrona bekend persoon en roept me met een stem, die me aan die van een vroegere vriendin herinnert. Wie zijt ge Leontine gaf geen antwoord, zij bedekte haar gelaat metde handen en brak in een luid weenen en snikken uit. Hedwig werd hevig aangedaan. Ik ik weet niet wat ik er van denken moet, stamelde zij. Ge zijt immers juffrouw Werner, de naaister, en mij van voeger zoo goed bekend. Zij trok de weenende, de handen van 't ge laat weg en zag haar lang en uitvorschend aan. Wat is dat riep zij met de uitdrukking van een aan ontzetting grenzende verbazing. Ook in uw trekken ligt iets dat mij van vroe ger bekend en toch op dit oogenblik vreemd is. Om« Gods wil, zeg me, wie zijt gij Leontine liet het hoofd op de borst zakken. Hedwig, herkent ge mij niet, vroeg zij bevend en beschroomd. Groote God stamelde Hedwig, eigen lijk meer alsof zij tot zich zelve sprak. Wist ik niet dat zij dood is, en ware haar gelaat niet zoo bruin, dan zou ik gelooven dat het Leontine Seewaid was. Ja, ik ben Leontine Seewaid. bevestig de de ongelukkige vrouw. Hevig versctirikt liet Hedwig de handen los, die zij nog in de hare had. Ge zijt het niet, riep zij. Ge wilt mij bedriegen, ge wilt een schandelijk spel met mij drijven. Leontine ligt op den bodem der zee. Gave de Hemel, dat het zoo ware! riep Leontine met tranen in de oogen. Angstig vorschend beschouwde Hedwig opnieuw het gelaat der naaister. Gij zoudt Leontine zijn I sprak zij. Gij zoudt uit den dood herrezen zijn Zou dat mogelijk wezen Is het werkelijkheid, of ben ik waanzinnig? Neen, het kan niet zijn Twijfelt ge dan nog, Hedwig? Is er dan niets waaraan ge mij kunt herkennen Hebt ge geen enkel woord van troost voor uwe ongelukkige vriendin Ga van hier, verwijder uriep Hedwig met een afwerend gebaar. Ge zijt een be driegster, die Leontines stem en manieren nabootst. Wat zou mijn dierbare Leontine bewegen, mij in zulk een vermomming te naderen Welke reden zou zij daartoe hebben En toch ben ik het, antwoordde Leon tine den haar zoo misvormenden hoed af zettend. Herkent gij mij nu, Hedwig Ik ben uw ongelukkige, door haar eigen dwaasheid rampzalig geworden nicht Leontine. Hedwigs gelaat nam een strenge, bijna harde uitdrukking aan. Ge wilt mij wat wijs maken, sprak zij op scherpen toon. Want waarom zou Leon tine zich zoo vermomd hebben? Waarom zou zij zich op deze wijze aan mij ver- toonen Waarom zou zij ons over haar zoo^ lang hebben laten treuren en rouwen, totdat haars vaders haar is vergrijsd en haar moe der van droefheid bijna gestorven is Waa rom die snoode, afschuwelijke vermomming tegenover uw echtgenoot, tegenover uw kind Ik begrijp het niet. Verklaar mij dat alles, indien ge werkelijk geen krankzinni ge of geen laaghartige bedriegster zijt. ik zal het u zeggen,Hedwig,antwoord de Leontine sidderend. Maar wees niet zoo hard tegen mij ik heb zooveel geleden. Ik ben niet hard en wil u niet krenken, maar verlang dat ge mij opheldering geeft. Ik kan u niet aanzien zonder diep veront waardigd te zijn. Ja, 't zou nog een ander geval zijn, indien ge u thans voor het eerst zoo aan inij vertoondet. Doch ge hebt het over u kunnen verkrijgen, mij, uw gade, uw kind te zien en met ons te spieken, terwijl ge u met eene onbegrijpelijke slimheid en volharding voor ons vermomdet. Verklaar mij dat, of moet ik aan de waarheid van uw beweren twijfelen. ik zal u alles zeggen, lieve Hedwig maar wees vriendelijk tegen mij Ach, ik ben bovendien ongelukkig genoeg Ga hier eenige oogenbiikken zitten en hoor mij aan. Leontine begon haar verhaal en verheelde niets. Zij sprak van haar dwaze, doch haar gelukkig makende inbeelding, dat Bertram haar beminde van haar ha rts'jochtelijke li ïfde c/oor hem van haar onbedwingbaar verlangen, in de dood hem toe te behooren hoe zij ,aich iater ongelukkiger begon te gevoelen en eindelijk ontdekt had dat haar echtgenoot Hed.wig beminde en pogingen in het werk stelde..pm gerechtelijk van haar te scheiden. Wist ge dat atle» vroeg Hedwig ver baasd. O, Leontine, waarom hebt ge niet dadelijk uw hart aan mij geopenbaard Hoeveel droefheid zoudt ge u zelve en ons allen daardoor bespaard hebben .ik heb er niet het minste vermoeden van gehad dat ge ons geheim kendet. J)k kende het, en die kennis verstoorde mijn ingebeeld geluk, ging Leontine voort. Ik verlangde toen niets vuriger dan te ster ven, opdat Bertram weder vrij zou zijn en u zou kunnen huwen. En indien ik een zelf moord niet als zware zonde zou hebben beschouwd zsu ik mij het leven hebben benomen. Maar uw echtgenoot beminde u en was u getrouw, zei Hedwig op verwijtenden toon. 't Is waar, hij was zeer goed voor mij, maar u beminde hij, hernam Leontine ik stond dus u beider geluk in den weg. O, ge kunt niet begrijpen wat ik geleden heb, hoeveel droefheid mijn dwaling me heeft gebaard en hoe ik door ijverzucht werd gefolterd. Indien ge dat kondt beseffen, zoudt ge u voorwaar niet verwonderen over hetgeen ik gedaan heb. Misschien hebt ge gelijk, zei Hedwig. Vervolg).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1