HET NOTARIEËL EN MIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingheen Omstreken. Bank uGor Hel mm "OPNING uanlei Bimanioor POPERINGHE Apotheek Frans Van de Plas Abonnementprijs Sansen=VaBE3sle, Zondag 28 Januari 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 4 Oorlogssch a de Inide Bezette Roerstreek. Poil de Bretagne, Hoogeschool Hartverheffend Schouwspel. Alle Bank- Beursverrichtingen - Spaarkas 4 HET GEgEIfl HUWELIJK Nieuwe Belastingen. P o 1 it ie k - O ver zich t. Toestand aan de Roer. Onverschiligheid. De nagedachtenis van Guido Gezelle. Heil M Pouliet. De nieuwe militaire wet. iets of niets. Het Belgische leger in de toekomst. Beroepsschoien. Nieuwe geldstukken. Paspoort afgeschaft. De Enge'sche diamantnijverheid. Ze manifesteeren. Waartoe Radiotelefonie ai dient. In 't Buitenland. T JR. A. KT S H IKT T El BL Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. Leest en verspreidt de Poperiagh"' per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie &rt 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Pap'eritandel, 15, Gasthuisstraat, POPERiSiGHE Telefoon nr 9. Postcheckrekening nr 15570 PRIJS BERICHTEN, VERK00PINGEN, Eene inlassehing o.6o ct" per regel. 2 inl o 5o ctn 3 inl o 45 ct" VONNISSEN, 1 5o fr per regel. ROUWDE RICHTEP, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Anroncen prijzen op aanvraag Ai.l.e ANNONCEN ZIJN vooraf te betalen en moeten voor oen Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. POPERINGHENAAB Om regelmatig De Poperin- ghenaar ieder week TEHUIS besteld te worden, hebt ge enkel een postabonnement te vragen aan de postbode of in uw post- bureel, of ons een kaartje te schrijven. «o»— Onze abonnent$n uit Congo en Amerika, gelieven ons het bedrag op testuren. r— «o» t Alle adresveramieringen, reklaniaties van niet ontvangen nummers moeten in de post zelf (en NIET bij ons) aangegeven worden, voor dezen die ons blad rechtstreeks door de post ontvangen, ('t Is te zeggen zonder timber). Langtongerij. Achterklap, schoone feturen voor hun huizekotje pas- 3 J seeren, en, daarin, menheeren en madams, Eene kwaal eene ware pest op onze die er luizelêeg op de kussens, Katen dagen als ik ze zoo noemen mag kamden. heerscht tegenwoordig zoowel in de stad Wanne*, moet dat geeslig zijn, alzoo als op de landelijke gemeenten en zoekt viazieren zei Cilia altemets. zonder ophouden om maar slachtoffers tel Hebbelijk 1 zei Wannes, maken. Ik wil die kwaal, ja die ware pest Z'hadden misschien, al loerend door de heden eens voor goed aan den schandpaal (gordijntjes, wel honderd keers dezelfde spijkeren opdat eenieder vrouw ofoveeweginge afgesponnen, maar, op een man die met deze ziekte geplaagd is er nut'zekeren keer, dat de bekoringe meer douw zoude kunnen uittrekken. jdan gewoonte, lei Wannes zijn pijpe néér, Die kwaal, die hedendaagsche pest, is de en achterklap ot langtongerij,en de hespiederij. I Cilia, willen wij perdjieis ook een De tong, dat werktuig ons door den fe<rr Per fc,ure viazieren? vroeg hij bots- Schepper geschonken, en waarmede wij ons oolhg. boven de redeifcoze dieren kunnen verheffen I kosteg, maar mijn herte jeukt, onze gewaarwordingen aan anderen om mede te deelen, om onze gedachten aan vrienden en kennissen, ja aan familieleden bekend te maken, ja dat edel zintuig wordt maar al te vaak en al te dikwijls benuttigd om de faam en den goeden en eerlijken naam onzes naastens te bezwadderen en j 't Zal kosten, maar mijn herte 'zei Cilia en beur oogen blonken. Zoo, Wannes trakel.de tot bij den huur houder, én, zegt hij alzoo hoevele zou 't kosten,om mij en mijn wijf alzoo een keer in de fefure te voeren, gaan en keeren zegt hij alzoo. Die vent bezag Wannes, monkelde boos, én In de laatste zitting der Scheidsrechter- lijke Kommissies werd de schade op len Au- igusti 1914, als volgt vastgesteld voor de i hiernavermelde geteisterden YPER. Coffyn Francois Dehaerne Ernest Maddelein Théophile Despeghel-Segers Henri Hullaert Florent Vanliecke Jules Hector Coppens-Deprez Eugène Dethoor Marie ZILLEBEKE. door het slijk en den modder te sleuren en Ba> omd [t yoor u is> tw£e frank_ zegt hij alzoo. jj 's Anderdaags trokken Wannes en Cilia op hun pierlaflinke naar den huurhouders, om met elkaar in ruzie te slijten, waarom J f stQnd ed en d aa nun nnrr vprrtQ pm nr\r»r anotnnrfpni n c 1 zulks alleenlijk uit haat of vijandschap, ver geef mij die uitdrukking, ze is nochtans zeer1 waar. Het leven is toch zoo zoet en zoo kort spannen. j span Stapt maar in en g'en moet huider niet het dan nog vergallen door langtongerij, als het maarzoo luttel tijds duurt? Heel slim zijn ze want altoos volgt als j sjaneeren, zei de vent, en hij trok de deur slotsom ik heb het ook maar hooren ver-.0pen tellen ofwel, zeg het niet verder. Maar zegj Wannes en Cilia sloegen hun hand aan eens klaptong, waarom zwijgt gij het dan q hieven hun oude pikkels op, stapten zelf niet, dan kan men uwe leugens, die gij stenend in de feture en stonden nevens mal als zuivere waarheid soms opdischt, niet kaar 0p jg 5i00te kassijsteens, want er was verder dragen —soms uit loutere praatzucht.geen gron(j ;n de feture. Hoe menigmaal gebeuren er in huisgezinnen geene ongelukken door het toedoen eener vuile of venijnige tong en uit haat. Hoe menigmaal komen vrienden, geburen, soms gebroeders en gezusters, ja gansche familiën in vijandschap door eene vergiftige tong, tot niets anders bekwaam dan tot Juu neusde de boever en hij kletste met de djakke; de peerdekajute zette toe en 't oud ruttelend siezekot rolde voort Eerst ging het peerd op stap, én, Waantje en Cieltje stapten mee, al de feture vast houden dan draafde het peerd, én, Waan- jtje en Cieitje draafden mee allicht zweette langtongerij. Hoe menigmaal worden er het peerd, én, Waantje en Cieltje zweetten geene zaken den gerechtshoven toevertrouwd meê, zonder hun zweet te kunnen afvagen die hunnen oorsprong vinden in die ziekte, want hun hand lag lijk een drietand inde Mochten het de laatsten zijn. Het is droef slunsen van de kappe vast eindelijk neide het peerd van klare moedheid en verlangen te bestatigen, en het is helaas maar al te waar, dat de achterklapster meer kwaad doet dan ze zelf peinst of denkt. Maar, allons, zij moet en wil hare tong bezigen, ja zij heeft er lust toe de goede faam van den naasten te bevuilen en uit haat alle middelen zijn haar goed, als ze maar haar doel bereikt en dit doel is laat het mij onbeschroomd zeggen, ik vrees geene tegen spraak Ruzie brengen in huisgezinnen, geburen tegen elkaar in 't harnas jagen, familiën tegen elkaar opruien. Armzalig middel voorwaar. Een onfeilbaar middel om die kwade ton gen te botbekken, is haar vlakaf in het aan gezicht te zeggen Verkoop uwe marchan- dise aan anderen Ik houd mij met geen andermans zaken bezig. Ieder heeft onkruid genoeg in zijnen tuin, zonder zich nog met dien van anderen te bemoeien, om uit te roeien. Ik geloof dat die ziekte, Eva's dochter min of meer aangeboren, weldra uit steden en dorpen zal verdwijnen, als men bovenge noemd recept bezigt; zoodoende zullen wij gelukkiger en aangenamer stonden in dit, helaas zoo kortstondig, leven slijten. 't Is te hopen naar zijn sliet en rosteel, én, Waantje en Cieltje schreewden ook moord en brand om soulaas. En, zou je, gij, geiooven, Cilia, zei Wannes, als ze van hun avonture thuis gerochten, da'k, ik, liever te voete zougaan, of per feture reizen. Ik ook, merdjie zei Cilia God spare alle menschen van zulk een Hoogeschool Warden Oom. Anti-rhumatische wol aan 4 fr. 50 het pak. (ïasfhulR traat 15. PffPERINOME 't Leven op deze wereld is vol tribulaties, en, daèrom, moet 'n menschesoms ne keer, met een schoudersmete, alle muizenesten kunnen afgooien en doen gelijk een geite, die oprecht geite is,dat doet, 't is te zeggen: uitscheiden met herkauwen, een verraad- schen sprong maken, én, opgejaagd en getikketakt, uitwinden voor de duivels in Noord wegen en zottebollen, óver van ding en andere dingen. Dat maakt een miskon- fiete mensch seffens anders, geheel anders, en geeft hem fut, om, na de leutevlage, weerom verduldig zijn kei te knagen,zooals wij, Vlamingen hem gewoon zijn te knagen, van nu af tot in der eeuwigheid. Amen. En daarom wil ik vandage, voor één keer, een aardig vertellingske doen. 't Waren een keer twee oude patjakkers, die op het uiteinde van de stad, in een klein kotje gestrand waren. Dagelijks zagen ze'bekende adellijke families. De bladen van Namen melden dat, eenige dagen geleden, twee personen, gezeten in een iuxe-auto, in de nabijheid van Ciney op hun weg een priester ontmoetten die het H. Sacrament naar een zieke droeg. De auto stopte en de reizigers stapten uit en knielden in het slijk. Toen naderde een hunner den priester en noodigde hem uit,om met het H. Sacrament plaats te nemen in de limousine. De priester dankte voor dit aanbod en de reiziger antwoordde: Dan zullen wij u langzaam volgen mijn heer de pastoor, tot aan de kruisbaan want in geen geval mogen wij Ons Heer vooruit rijden... Op dien aandrang toegevende en getrof fen door dit bewijs van eerbied, stemde de priester toe, stapte in en men zag het vreem de schouwspel, een priester in koorkleed, met het Allerheiligste voor de borst; naast hem de koorknaap, die steeds de bei liet hooren en twee heeren geknield tusschen de banken, biddend, terwijl^de chauffeur blootshoofd aan het stuur zat. In eenige minuten was men aan de Kruis baan. Men stopte en alvorens zijne gasthee- ren te verlaten, vroeg de priester hunne namen. Graaf de M., Grootmaarschalk van het Hof, en Hertog d' U., vleugeladjudant van Z. M. den Koning. Twee namen uit zeer Naaml. Vennootschap Filiaal van de VOLKSBANK van LEUVEN HOOFDKANTON KORTRIJK. Bijkantoren Kriiftge, Cuerne, Deimelghein, l)ixmud«, Ghiuiel, leliie^lieui, Jleenen, Moorslede, Poperinglie, Roeselare, Ituysselede, Siaden, Thielt, Wevelgliipni, Wytiglaene. VLA M I N G S T R A A T, 13. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 32 ROMAN Ge handeldet zeer verkeerd, dat ge in' dien ongeluksnacht Bertram tot mij voerdet, ging Leontine voort. Ge hadt mij vrijmoedig moeten zeggen Bertram bemint u niet, hij bemint mijStervend zou ik mij nog in uw geluk verheugd hebben. Waarom deedt ge dat niet, Hedwig Omdat ik door de vervulling van uw wensch uw laatste levensuren hoopte te verzachten. En gij hebt mij daardoor het leven ge red, Hedwig Maar dat leven werd mij spoedig tot een drukkenden last. Ge hadt het niet moeten doen. Ik kon niet anders. Gij waart voor ons alles op de wereld. Maar zeg me eens, Leon tine, heb ik u goed begrepen Wildet ge met het schip vergaan, opdat Bertram mij zou kunnen huwen. Ik hoopte het. En toen ge tegen uw wil gered werd, besloot ge voor de wereld als dood te gelden en ons nimmer te laten weten dat ge nog in leven waart. Leontine knikte toestemmend en schetste in de bijzonderheden alles wat zij had aan gewend om de rol vol te houden, die zij zich had opgelegd. Hedwig was zoo verwonderd, dat zij nauwelijks woorden kon vinden, om te antwoorden. Dat alles hebt gij gedaan, Leontine, gij met uw zwak gestel en die in weelde en overvloed zijt opgevoedGij hadt den moed, u zelve tot een zoo hard en moeitevol leven te veroordeelen riep zij verwonderd. Ik zou nog meer gedaan hebben, als ik u daardoor gelukkig had kunnen maken. Maar waarom kwaamt ge als een vreemdelinge in het huis van uw echtge noot Kunt ge dat niet raden lieve Hedwig Weet gij niet dat er een liefde is sterker dan elke andere liefde, een liefde die eeuwig is en alles doet trotseeren, de ouderliefde? Met een onstuimigheid, die ik niet kon weerstaan, smachtte mijn hart dag en nacht naar mijn kind. Dat verlangen dreef mij te gen mijn wilnaarde plaats waar de dierbare kleine vertoefde. Ik meende dat mijn smach tend verlangen zou gestild zijn, als ik mijne lieve Elfriede slechts eenmaal had mogen wederzien doch dat was geenszins het ge val. Integendeel, toen ik mijn kind had ge zien had ik de kracht niet meer, het weder te verlaten. De liefde tot mijn kind kluisterde mij aan het huis, waarvan de grond onder mijne voeten brandde. Ik kan het nog altijd niet vatten, zei Hedwig. Mijn hoofd duizelt, als ik er aan denk dat ik in uw nabijheid was, u zag, met u sprak en u toch niet herkende, en wat nog meer is, Leontine, dat ik u geld gaf en gij het aannaamt. Van dit geld wilde ik nimmer scheiden, viel Leontine haar haastig in de rede. Ik heb 't gekust, omdat ik 't uit uwe dierbare hand ontvangen had. Maar ik begrijp niet, hernam Hedwig, hoe ge, na eenmaal besloten te hebben door ons als een doode te worden beschouwd, eensklaps van besluit kondt veranderen. Ik verbeeldde me dat ik minder zou lij den, als ik door aan mijn dood te doen ge- Deturck Henri Everard Emile KOMEN. Debrabanc'ere-Cordeleeuw Alphonse Duvosquel Louis Plampnt Désiré Zoutard-Vanthuyne Henri Pype Henri Casier Jules Leire Georges Vantuyne Auguste Pernelle Eiorimond W' Verfaillie Lecluse Decottignies Alfred Stroobandt-Vanacker Edmond We Andries Pattin Bataille Isidore Legon Henri Pattyn Emile Stubbe Henri Verkamer Auguste Decour Omer LANGEMARCK. Peene W" Lechat Carton Leopold Bollaert-Deleu Celeste Noyelle-Ghesquire Arthur Decramer Henri Emile Milleville-Cart)n Pierre Lyphout Cyrille Bulckaen Pieter Volckaert Henri KEMMEL. We Louis Dewilde Deconinck René Careye Prosper Léon Biervliet Stefaan Vandamme Jules Boucquillion Elie Declercq-Cuvelier R. 23.275 7.353 50] 5.155.50 47.225 j 4 799 i 6 150 50 4.377.501 2.232 501 18.9.10 7.480 12.741.04 4.950. 10.005 4.656.25 5.438 3.378.54 7.36.25 3.686.12 14.856.25 6.774.58 9.573.33 4.773.25 5.782.50 11.210 6.362.50 8.255.66 6.394.75 2.011.66 8.425 2.165 210 608.50 1.800 23.425 2.175 6.675 11.859 840 2.290 26.875 11.433.33 2.140 5.690 3.145 5.781.66 Opvolger v?n S VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 3, (Kleine Markt), - 1» S9 PER! ft' «i 18 E. - In den ministerraad van Maandag werd, na een korte mededeeling over den toestand in het Roergebied.de bespreking gewijd aan nieuwe belastingen. M. Theunis heeft de beginselen uiteenge zet, waarop de nieuwe belastingen zullen steunen. De taks op de roerende goederen, name lijk op de koepons. wordt van 101. h. op 15 t. h. gebracht. De taks op de rentetiteles van den staat worden verhoogd. Aanmerkelijke wijzigingen worden ge bracht, aan de taks op de automobielen welke van fr. 24 per paardenkracht tot fr. 30 verhoogd wordt. Er word tevens een supertaks geheven in verhouding tot de waarde van de automobie len, en wel op de volgende wijze De automobielen wier waarde fr. 25.000 tot fr. 40.000 bedraagt, wordt eene supertaks van fr. 250 's jaars gelegd. De supertaks bedraagt 400 fr. voor auto mobielen van 40 tot 60.000 fr. Voorts vermeedert de supertaks met 200 fr. voor elk schijf van 20.000 fr. van den prijs der automobielen. Tot nu toe werden verminderingen en ontslagingen van taks toegestaan aan vracht wagens en aan de voertuigen, welke voor het uitoefenen van het beroep dienden. Die voordeelen worden afgeschaft. Men schat de opbrengst van die taksen op 9 millioen frank. De sulfers welke in zoo hooge mate wor den verbruikt zullen ook belast worden, een lichte taks, naar men zegt. Ten slotte worden de taksen op het inko men en op de successie- en registratierechten gewijzigd. Andere taksen worden nog in het vooruit zicht gesteld- ten einde de 300 millioen fr. te dekken, waaraan de begrooting behoefte heeft. looven voor altijd van u gescheiden was, dan wanneer ik in uw midden leefde met den last op het hart dat ik als een scheidsmuur tusschen u en Bertram stond. Dat ik in die beschouwing dwaalde, was me toen niet duidelijk. Eerst voor een paar dagen trof mij als een donderslag het denkbeeld, dat Bertram zoolang ik leefde geen ander hu welijk kon sluiten. Er bleef me toen niets anders over, Hedwig, dan mijn geheim aan u te veraden, om daardoor een verbintenis te voorkomen, die onrechtmatig en alzoo ongelukkig zou zijn. Ik dank u er voor, zei Hedwig. Maar ik bid u, bij alles wat u heilig en dierbaar is, mijn geheim aan niemand te verraden en er u geen woord van te laten ontvallen. Hedwig was niet in staat te antwoorden. Ge moogt die verbintenis niet aangaan, liet Leontine er snel op volgen, maar moet die afbreken zonder dat iemand iets kan vermoeden van de ware reden waarom ge zoo handelt. Ik weet dat dit u zwaar zal val len, maar uw lot zal zeker op verre na zoo hard niet zijn als het mijne, dat me veroor deelt uw en Bertrams geluk in den weg te staan. Ach, lieve Leontine, riep Hedwig hoe ongelukkig is het, dat wij beiden denzelfden man beminden. Ge bemint hem dus wel innig, Hedwig? LaAt ons daar thans over zwijgen Leon tine hij is uw gade, aldus mag ik niet meer aan hem denken. Evenwel kan ik niet loochenen dat ik hem jarenlang heb bemind. O God, waarom moesten zulke trouwe vriendinnen voor denzeifden man zoo groote genegenheid opvatten i Intusschen was het geheel donker gewor Hunne beurt nu, Bekantmachungen te lezen Een groep Duitschers die in een straat te Essen, de bekendmaking lezen waarbij bevolen wordt wapens en ontploffingstuigen in te leveren. I 'Met spijt werd er op gewezen dat al de j Katholieke en de Socialistische gekozenen juit Vlaanderen en dat slechts zeven liberale [volkvertegenwoordigers de vervlaamsching Eiken dag brengt zijne verrassingen bij.'gestemd hebben. Zooals wij reeds zegden is de bezetting van Heer minister Frank steunde er op dat de de Roer eene onderneming die eene rare liberale partij in Vlaanderen moet Vlaamsch wending kan nemen. en democratisch zijn, zoo zij levenskracht Het eerste gedacht van de Franschen was] wil bezitten. Dat zijn woorden. Vlaanderen eenige ingenieursnaar Duitschlandtezenden om er als toezieners de opbrengst van de Roer van dichtbij te kennen en aan te slaan De ingenieurs zouden door eene militaire bezetting gesteund worden om hun ambt zonder gevaar te kunnen vervullen. Dit omdat de Duitschers kolen en hout te weinig geleverd hadden. Het bleek nochtans spoedig dat dit zoo wacht nu op daden. Ons volk is geheel onverschillig voor onze buitenlandsche poiitiek. Dat is een feit, een jammerlijk feit. Dit legt uit hoe moeiiijk er kan klaar ge zien zijn in onzen tegenwoordigen toestand, die door de buitenlandsche gebeurtenissen gemakkelijk niet zou gaan.Geheel de boek- behecrscht wordt. houding der mijnen was vertrokken en de] Dit legt ook uit dat door de vertegenwoor- Fransche Ingenieurs vonden alle moeilijkhe- digers van het volk zoo weinig toezicht uit- den op hunnen weg. geoefend wordt bij de Regeering. Intuschen moeten de Franschen allerlei; Het militaire verbond en het avontuur van dwangmaatregelen toepassen. Maar dezede Roer hebben zulks nogeens bewezen, bereiken niet altijd het gewenschte doel. j Maar het zou toch niet te veel gevraagd Verschillige mijnbazen zijn aangehouden, zijn zeker van onze Heeren Vertegenwoor Overal stuiten de Fransche maatregelen op digers, dat zij wat beter 's land belang voor de koppige houdingder Roer- bevolking, die binnen en voor buiten zouden bestudeeren weigert aan de bezetting te gehoorzamen Zij werden toch aangesteld om het land te en de dwangmaatregelen beantwoordt met besturen en zij hebben dien last aanveerd. eene aigemeene staking. j Welnu, wat er verledene week is geschied Deze week zullen belangrijke beslissingen is ergelijk. genomen worden, om den tegenstand te Het budget van Buitenlandsche zaken onderdrukken. werd onderzocht in de afdeelingen op de Te Brussel en te Parijs is men van mee- 186 Kamerleden waren er 43 aanwezig, ning dat de tegenstand der Duitschers nog In de Kamerzitting werd 's land openbare een tijdje zal voortduren, zelfs wel een maand schuld besproken; een dertigtal leden woon- lang. De Belgische en de Fransche regeerin- den de zitting bij. gen zijn echter vast besloten het laatst woord De Roer en al wat ermede samenhangt te h'bben en zullen hard tegen hard optre- heeft dus geen belang voor die Heeren. De den. i openbare schuld van ons land is dus zoo weinig van tel, dat enkel één op vijf onzer Volksvertegenwoordigers daarvoor de reis naar Brussel wil wagen! Onverschilligheid bij het volk en schuldige onverschilligheid bij zijne vertegenwoordigers. Guido Gezelle stierf op 27 November 1899. Het volgend jaar zal het dus 25 jaar geleden zijn dat de groote heilige meesterdichter Vlaanderen ontviel. in 1930 zal er een eeuw zijn vervlogen se dert Gezeile's geboorte. Plannen worden thans reeds gevormd om ter gelegenheid van dit eeuwfeest gansch het katholieke Vlaan deren te doen deelnemen aan een grootsche hulde, welke in 1930 aan de vereerde nage dachtenis van Vlaanderen's heerlijksten christelijken dichter zal worden gewijd. Pas was de uitslag der stemming over de Hoogeschoolwet gekend of de woede brak Hos bij al wat het land telt aan franskiljons i en vlaainschaters. Een naam kwam met eene Minister Devèze heeft met zijne nieuwe militaire wet den eersten match gewonnen. De commissie der Kamer heeft het plan Devèze aangenomen. Nu komt het tweede punt waarvoor M. Devèze zich inspantDe spoedige behande ling van de militaire hervorming door de Kamer. Men zal zich wel de verklaring herinneren door M. Van Cauwelaert te Gent afgelegd op het Congres, dat de Katholieke Vlaam- sche Kamergroep in de oppositie ging indien de vervlaamsching van de Gentsche Hooge school niet verwezentlijkt werd. De Heer Devèze wil voorzeker van den hangenden staat van zaken gebruik maken, om zijn ontwerp te doen stemmen. Mochten alle Vlaamsche Kaiholiekentoch klaar zien! Zullen zij een ontwerp steunen dat verre, ja zeer verre afblijft van het mini-] mum van waarborgen die in katholiek en in taaiopzicht van het leger mogen worden gevraagd Minister Devèze heeft zijn tweede match verwensching op de lippen, één naam werd, nog niet gewonnen. met spot en bedreiging erbij, geschreven op Volgens de Fransche dagbladen staat men voor minstens een bezetling van twee jaar. Men hoopt echter binnen een drietal weken het duitsche verzet meester te zijn. Frankrijk wil vastberaden optreden en Duitschland doen betalen voor de schade in Frankrijk en Belgie aangericht. Mocht het lukken. Zondag brachten de Antwepsche Liberale Vlamingen hulde aan de vlaamschgezinde Liberale Kamerheeren om hunne houding tijdens den Hoogeschoolstrijd. Naar de redevoeringen, die gehouden wer den moet men opmaken dat de Antwerpsche Liberalen het juk van hunnefranskiljonsche leiders beu zijn. den, en de nacht spreidde zijne vleugelen als een sluier over de twee vriendinnen. Hedwig wendde al haar overredingskracht aan, om Leontine te bewegen haar vermomming af te leggen en zich hekend te maken maar daartoe was deze niet te bewegen. Ge kunt toch onmogelijk uw vermom ming volhouden, zei Hedwig op vasten toon dat moet eenmaal eindigen. Leg dus die vermomming af en neem de u toekomende plaats in de maatschappij weder in. Ik zal u met raad en daad bijstaan, opdat het zonder opspraak geschiedde, ik zal Bertram er op voorbereiden en een verhaal verzinnen, waarmede de wereld genoegen zal nemen. Wilt ge daartoe besluiten Leontine Neen dat mag nimmer gebeuren, lieve vriendin 't Zou mij onmogelijk zijn, aan de zijde van mijn man te leven in het bewustzijn dat ik hem tot last ben en hij mijn tegen woordigheid niet kan verdragen. Maar indien hij u bemint, dwaze Ja, als hij me beminde, als hij mijn ge mis gevoelde, mijn dood betreurde en naar mij verlangde, dan zou 't iets anders wezen, zei Leontine levendig, maar dat zal nimmer het geval zijn. En 't zou voor mij een al te zware foltering zijn, aan de zijde te leven van een man die me niet bemint. Bertram bemint mij niet, hij bemint u en zou in mij de scheidsmuur tusschen u en hem zien. Ik kan evenwel zijn huis niet verlaten zoolang mijn kind daar vertoeft, want Elfriede is mijn eenige troost. Voor 't overige gelijkt mijn borst een uitgebranden krater, ik ben dood voor alle genoegen en vreugde. Het eenig gevoel dat nog mijn hart doet kloppen, is de onsterfelijke liefde voor mijn kind. Laat het dus blijvert zooals het is, Hedwig. Ik beloof u dat ai*. mijn echtgenoot ooit alle schutsels en muren van Brussel Poul iet. Dat was de eerste hulde. De woede van den vijand is een groote eer voor den strijder. Een tweede hulde, een hulde van dank baarheid kwam Hem toe. Het arrondissement Leuven zou die hulde brengen. Maar neen. Toen de Vlamingen uit de andere gewesten zulks vernamen ging het protest op. Zij ook zouden M. Pouliet helpen vieren. En zoo kwamen 15 duizend Overtuigde Vlamingen Zondag laatst, te Leuven, een blijk van genegenheid en van dank betuigen aan een groot man die zijn hart voelt klop pen voor een verdrukt volk. Vanuit onzen verren Westhoek sluiten wij ons aan bij deze tweede hulde en roepen blijgezind Heil M. Pouliet. mocht toonen dat hij naar rne verlangt, als ik bespeurde dat hij me bemint en naar mijn gezelschap haakt, ik dan tot hem zal gaan. Maar zoolang ik daarvan geen zekerheid heb, zal ik me niet bekend maken. Hedwig begreep dat al wat zij mocht be proeven om Leontine tot andere gedachten te brengen, vruchteloos zou zijn, en sprak er dus niet verder over. Onder 't storten van tranen en elkander trouwe vriendschap zweerendehoewel zij de afspraak maakten, zich in 't bijzijn van anderen als vreemden tegenover elkander te zullen gedragen scheidden de twee vrien dinnen. Toen Hedwig dien avond mevrouw Har ders in haar kamer goeden nacht ging zeg gen, zag deze haar verschrikt aan. Wat ziet ge er ontsteld uit, Hedwig I zei de oude dame. Gij zijt vreeselijk bleek en schijnt sinds heden middag wel tien jaar ouder geworden te zijn. Wat is er u over komen ik heb den geest van een vriendin mij ner jeugd gezien, antwoordde Hedwig, haar best doende om te glimlachen, maar toch een zucht niet kunnende weerhouden. Goeden nacht, tante XXiX. Hedwig was door liet bezoek van Leontine en de mededeelingen die deze haar gedaan had zoo in de war, dat 't een geruimen tijd duurde voordat zij met kalmte over ailes kon nadenken. Haar hoop op een gelukkige toekomst was weder verijdeld, en wel zoo volkomen, dat zij niet kon verwachten ooit gelukkig te zijn. Maar dit hield haar geest nog minder bezig dan haar grenzelooze ver wondering over Leontines redding en terug Ais het plan van Napoleon Devèze gelukt, zal het Belgisch leger in de toekomst bestaan uit 1Een eerste leger van ongeveer 225.000 man, gevormd door de vier jongste lichtin gen. 2) Een tweede leger van dezelfde sterkte, eveneens uit vier lichtingeu. Een aanvullingsreserve voor beide legers van 250.000 man bededen de 30 jaar waar van de helft volledig geoefend, de rest bin nen enkele maanden af te exerceeren is. 3) Een landstorm van 250.000 man, beiast met de bewaking van spoorwegverbindingen enz. 4) Een reserve van ongeveer 50.000 man ter mobilisatie in fabrieken en bedrijven. De diensttijd zou voortaan 8 maanden du ren voor de hulpdiensten, 10 maanden voor de infanterie 12 maanden voor de genie en 13 maanden voorde ruiterie en de artillerie. Een mooi vooruitzicht voorwaar; en dit voorstel kreeg een meerderheid in de afdee lingen der Kamer. Wat zeggen de V. O. S. sen daarvan In West-Vlaanderen zijn er 2 gemeente lijke en 9 vrije beroepsschoien voor jongens. Er zijn slechts 2 vrije beroepsschoien voor meisjes. Deze scholen hebben te zamen eene Staatstoelage van 262.907 frank. In geheel het land zijn er 10 gemeentelijke en 74 vrije beroepsschoien voor jongens. Voor meisjes zijn er 14 gemeentelijke en 51 vrije beroepsschoien. In geheel het vlaamsche land is er geene enkele provinciale beroepsschool. Voor Vlaanderen is het bedroevend te zien hoe het Walenland met veruit het grootste deel wegtrekt van de vier millioen en half die de Staat aan al de beroepsschoien als toelage betaalt. Laat ons hopen dat de Vlaamsche Hooge school, daar verandering zal in brengen, door de beroepsschoien in Vlaanderen de noodige leerkrachten te bezorgen. Men is dezer dagen begonnen met stukken van 50 centiem te maken in aluminium. De nieuwe stukken zullen op 1 Februari in om loop gebracht worden. Op dien datum zal men ook beginnen met het intrekken van de zinken stukken van 25 centiem. Wat de penningen Goed voor 1 frank betreft, er zijn er voor het oogenblik 32 mil lioen en half frank in omloop. Er zullen voor 75 millioen frank zulke stukken gemaakt worden. Men hoopt dat tegen Juni die geldstukken de vuile briefjes van één frank zullen kunnen vervangen. Het reispas tusschen Belgie en Holland is afgeschaft. Te beginnen met 1 Februari zal het voor de Belgische onderdanen, die naar Nederland gaan, genoeg zijn een identiteits bewijs met foto bij zich te hebben. Hetzelfde geldt voor de Nederlanders die in Belgie komen. Vanaf 1917, tijdens den oorlog, heeft men in Engeland al het mógelijke gedaan om aldaar eene Engelsche diamantnijverheid in te richten. Men wilde zelf de ruwe Zuid- Afrikaansche diamant slijpen in plaats van in Amsterdam of in Antwerpen. Men heeft zelfs alle middelsgebruikf, eerlijkeen andere, om vaklieden uit Amsterdam en Antwerpen naar Engeland aan te trekken. In het eerst gelukte dit nogal. Men kon te Brighton alleen reeds werk geven aan 700 werklieden. Thans ligt deze jonge Engelsche nijver heid geheel plat. Men zat laatst met zulke overgroote hoeveelheid diamanten dat men eerst de werkuren moest inkorten, om einde lijk geheel de fabriek te sluiten. De aanwezige voorraad is met de boeken in Hollandsche handen, overgegaan. Heden, 28 Januari zullen de puppen aan 't dansen gsan te Brussel. Al wat Vlaanderen aan vijanden telt zal daar bijeenkomen om te manifesteeren en eens flink te toonen dat zij baas zijn van 't kot. Sinds weken is eene groote werking in gang gestoken om deze betooging te doen gelukken. Misbruik van naam en dwang bleven niet uitgespaard. Nu, dat ze maar eens manifesteeren èn lucht geven aan den overmatigen stroom van patriotardisme die hun hart overloopt,ons kan't niet schelen. Waarom al die moeite Ze zullen daar bewijzen dat een en half Hoogeschool gelijk is aan een halveke. Ze zullen daar onzen Koning op de vin gers tikken omdat Hij de Vlamingen gelijk heid beloofd heeft in rechte en in feite. Ze zullen de 30 duizend Vlamingen die sneuvelden in den dienst van Belgie en voor het Vlaamsche rechtvergeten. Zij zullen er eens onderzoeken of de on bekende soldaat soms geen Vlaming zou zijn, want op 100 kansen zijn er 80 toe. Zij zullen er flink de Vlamingen uitschel den voor landverraders en verkochten aan Duitschland. Zij zullen het wankelend Vaderland eens schoon op zijn pootjes zetten. Zij zullen neerstig de Marseillaise zingen uit pure liefde voor... Belgie. En ten slotte, ze zullen daar veel Duitsch bier en niet min Franschen champagne drin ken en 't Vaderland zal gered zijn. Sedert enkele dagen hoort men bij ieder radiotelefonisch weerbericht van Parijs, de volgende toespraak De Minister van Landbouw spoort alle goede burgers aan tot zuinigheid in het broodverbruik, teneinde het goud van Frank rijk te sparen. Dat herinnert ons zoo wat aan dergelijke raadgevingen uit oorlogstijd, toen vele goud stukken nutteloos de lucht werden inge schoten. Guido. Te Soussa, in Tunisië, heeft er eene geweldige botsing plaats gehad tusschen den reizigerstrein van Madhai en eene dib'gentie, opgepropt met reizigers. Vier dezer werden gedood. De Grieksche regeering heeft een de creet, uitgevaardigd, waarbij de bezittingen van wijlen ex-koning Constantijn aan den staat vervallen worden verklaard. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. nnr u' i rrI" r nr ni ii n ir- i n iiimimrni'i imiïïittt Trrrniirnii itiii ■nr n iiiuiuiii n hui uiniiimi iiiiiiiiimi ii ijiiiiiiiihi iiim Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Aigemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERSftGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEI Slft'E, Ooststraat, 64, tel. 76. IIIVIII'DE. Kiekenstraat, tel. 44. MOESEIïOEft', Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wyischaete en omliggende, Agent Beweren Noordschoote Ledeghem Elverdinghe BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. Heer FOURN1ER, Burgemeester. Heer TAHONGemeentesekretaris. Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer R. MOYAERT, keer in het huis haars echtgenoot als een arme naaister. Zoo lang Leontine met haar in gesprek was, gevoelde zij door de groote verbazing waarin zij verkeerde slechts wei nig van de smart, die haar later overweldig de. Toen zij echter op haar kamer was en in de eenzaamheid over het gehoorde nadacht, kwam alles haar voor als een vreeselijke droom. Zij had hare vriendin zoo innig lief gehad, dat haar verlies als 't ware het een donkere schaduw op haar eigen leven had geworpen zij had gezien hoe innig hare ouders en haar echtgenoot haar hadden beweend, en met hen had zij zoo stellig aan het droevig uiteinde harer vriendin geloofd, dat de verschijning van deze haar een won der toescheen. Leontine leeftDie woorden herhaalde zij gedurig, doch zij kon zich geen juist be gripvan de beteekenis dier woorden vormen. Toen haar echter alles duidelijk werd, deed ook de droefheid over haar eigen leed zich gelden. Het mag niet zijn, sprak zij wanhopig, de Hemel is tegen mij. Mijn liefde was van den beginne af ongelukkig er rust geen zegen op. Er schoot voor haar niets anders over dan aan Bertram te schrijven en hem te berichten dat een huwelijk tusschen hem onmogelijk wasmaar hoe zij dien brief moest inrichten, daar kon zij zich geen denkbeeld van maken. Wat zou zij hem zeggen, daar zij de ware reden moest verzwijgen Hij zou zeker met onbestemde woorden geen genoegen nemen, nadat hij zoo lang en zoo vurig op een echt verbintenis had gehoopt. Hedwig was sterk van geest en moedig zij had een levendig besef van recht en billijkheid en aarzelde geen oogenblik wan neer heter op aankwam te doen wat haar plicht gebood nu echter zat zij reeds een uur aan de schrijftafel en zocht tevergeefs haar een begin voor haar brief. Eindelijk toch vond zij de woorden 't was de taal der wanhoop. Alles was tusschen hen voorbij, schreef zij nimmer konden zij door den echt verbonden worden. En zij kon hem de reden daarvan niet mededeelen. Zij mocht hem niet zeggen waarom zij zijn gade niet kon worden dat was een geheim het welk zij niet mocht openbaren. Hij moest haar besluit eerbiedigen, zonder naar de reden er van te onderzoeken. Haar besluit was vasten onherroepelijk, want zij kon en mocht niet anders handelen. Hij moest dan ook niet trachten haar tot andere gedachten te brengen zij hoopte dat, al kon zij hem de reden niet zeggen, hij haar zou geiooven, als zij verklaarde dat zij smartelijk leed en haar hart door droefheid als vaneengereten werd, nu zij hem deze noodlottige woorden moest schrijven. Voorts vertrouwde zij van zijn gevoel van eer. dat hij haar geheim hei lig zou achten en haar besluit billijken. Haar brief droeg de kenmerken, de uiting te zijn van een verbrijzeld hart en was wel sprekend door de vertwijfeling, die er in doorstraalde. Zij had niet de minste poging gedaan, otn hem door redenering te overtui gen dat kon zij ook niet. 't Was een harts tochtelijke ontboezeming, die van naamlooze smart getuigde 't was een opoffering van eigen geluk en dat van den geliefde, omdat het noodlot het eischie. Het moest zoo zijn, het kon niet anders, dat was ailes wat zij als reden kon aanvoeren. (Vervolg).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1