HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS «VNNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popernig'heen Omstreken. 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 5. NAAR HUIS Apotheek Frans Van de Pias jiET GEHEIM HUWELIJK Walgelijk In 't Buitenland. T R -A. 1ST S I X^T T BER1CHTEH, P oil de Bre t ag n e, Oorlogss ch a de j liet gebed der Volksvertegenwoordigers te doen. De taairegeling in 't ieger. Politiek Overzicht. De eerste vruchten. De verbinding Noord-Zuid. De huishuurwet in da Kamer. Fiamingantischc Verdrukking. De betooging te Brusssi. Ook de tweede match gewonnen. De daling van den frank. Het grootste schip dor wereld. Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeisgste koersen, Leest en verspreidt de Peperiagheaaar. AbosRenjeutpnls per Jaar In Stad fr. 6.5ö In Belgie j" 8.00 Buitenland 13.00 U r fver SaSSCfiv Drukkerij, Papierhandel, 15, GastliuisSTiul, POfv'-ü-c:;? Telefoon nr 0. Poetchecltreicenins in 15570 VEa^oopitts#, Eene inlassehing o.6o ctn per rege'i 2 inl o 5o ctn 3 ir.l o 45 et" ÏBR iS-ES, i 5o fr per régel. 00il#8ifilCHTE*, 5 fr. voor ro rrg H<*rhrtnldo arrnncftr pnjzra op aanvraag AU.H ANNti/U'lOv iCiJfv vooraf t8 betalen p> most en voor den Vrijoao inoezonden wokdhn. kleinë berichten tegen den Vrijdag noen. Zondag 4w Februari 1923. PÜPERINGEENAAR Om regelmatig De Poperin- ghenaar ieder week TEHUIS besteld te worden, hebt ge enkel een postabonnement te vragen aan de postbode of in uw post- bureel, of ons een kaartje te schrijven. «o» Onze abünnenteii uu Congo en Amerika, gelieven ons het bedrag op te sturen. '<f(V> Alle adresveranderingen, reklamaties van niet ontvangen nummers moeten in de post zelf (en NIET bij ons) aangegeven worden, voor dezen die ons blad rechtstreeks door de post ontvangen, ('t Is te zeggen zonder timber). 't is elf uur en half. Dat vernemen wij da gelijks aan het geknetter der met nagels b zaaide schoentjes en het luidruchtig gebabbel der kinderen op straat. In rangen komen de knechtjes, inet wijde broekzakken en afgezakte kousen, de markt over, onder het waakzaam oog des meesters; de meisjes, met gekruiste halsdoekjes en stijve wippende haarvlechtjes, lustig onder een kakelend, doortrekken in groe jes de straten, allen met spoed naar huis Alle kinderen hebben een thuis, gelijk alle vogelkens een nestjen hebben. Dit huis is het middenpunt van al hun doen en laten, van hun weten en willen, van hun leven en hun bestaan. Maar hoe verschillend voor eik is die thuis, en hoe groot de invloed van thuis op hun 1-ven Gaan wij eens mee met dat knaapje naar huis. Het is bleek en zijn oogskens kijken droef en langzaam uit. Het gaat naar huis omdat het geen ander uitkomst ziet of zoekt, maar ganscir onverschillig en gelaten bijna daarbij 't gaat ook noen worden. Stil sluipt het binnen dag moeder maar gauw is het weer op straat, want het loopt in den weg binnen... het kan niets gerust laten en... 't is al verkeerd wat liet doet. Want rond den noen is moeder altijd knorrig. Daar ligt het ventje nu te spelen, met een vuil jong hondje dat het in zijn muts laat bijten en het zoo rondslingert. Dien hond gerust laten, roept zijn moeder van in huis en recht staan", of is uw broek nog niet rap genoeg versleten 't Knaapje gehoorzaamt uit vrees. Eene andere school de fabriek is uit. Meteen begint het te luiden de fabriekwer kers komen ook naar huis. Vader komt ook af, en de gasten haasten zich binnen, 't Kieinste heeft gevallen en be gint te huilen, en maakt zijn moeder nog on- verdragelijker. De vrouw zegt geenen goêndag, en de kinderen durven niet roeren uit vrees. Vader zegt niets en gaat al schui felen eens cp 't koerken naar zijn duiven zien. Als hij weer binnen komt is de vrouw aan 't kijven tegen den oudsten terwijl ze de pap op de tafet zet De kinderen eten en zwijgen. De man luistert maar weinig naar de klachten die de vrouw weet op te halen tegen de geburen en tegen de familie. Hij vindt het onpiezierig in zijne huiskamerzijne kinde ren kunnen niets dan huilen, vechten, zijn wijf is eene klappei en bezorgt haar huis niet, en ze is altijd bitsig en norsch. Straks zal hij eene verlichting gevoelen als hij met de anderen weer kan optrekken naar de fabriek. En t' avond zal hij wat rust en ge zelligheid gaan zoeken in een herbergsken. Hij ook komt noodzakelijk «naar huis», zijn huis is het middenpunt van zijn handel en wandel. Maar hij gaat er niet gaarne heen, slechts als hij moet, en hij blijft er niet langer dan noodig om te eten en te rusten. De moeder, haar werk gedaan, en haar man weg, zal ook we! eens gaan nadenken over «haar huis». Zij heeft een dronkaard voor man, die bij zijne vrouw en kinderen niet kan blijven, die zijn loon niet afgeeft de gasten zijn onverdragelijk, en ze verslijten hunne kieeren meer dan gelijk wie en zij, arme sioore, moet den gansclien dag in haar huis blijven, waar alles onverzorgd is en vuil en afgewoond. In zulk een midden groeien de kinders op. De natuurlijke liefde der ouders is bedolven onder misnoegdheid, knorrigheid en zorg loosheid. De man mint zijne vrouw niet, en voor zijne kinders heeft hij schier nooit een vriendelijk woordeken over. De knapen eeris groot te vroeg groot zuilen doen gelijk vader, en vreemdelingen zijn in hun eigen huis. De meisjes door al de gevaren omringd die op de straat woekeren, zuilen allen troost en liefde ontzeggen aan moeder. De thuis zal worden een vereeniging van gevallen men- schen, zonder blijheid, zonder geluk, met alle mogelijke driften en begeerten, en zonder levenskracht en beloften voor de toekomst. Kleine knaapjes en meisjes die uit de scholen naar huis gaat te middag, hoevele onder u zullen zoo varen Argelooze wezentjes, die in u, onbewust zooveel levenskracht draagt, en die het uitschreewt van ievensbewijs, in welken thuis zult gij komen Velen onder u zullen bij moeder met vriendschap ontvangen wor den, in een gezellig huis rijk of arm om het even en zuilen te middag bij vaders thuiskomst hem tegenioopen cn van hem geliefkoosd worden. Maar anderen zijn gedoemd om in een heliehuis terug te keereti, en onmachtig eene verlaging te ondergaan van al hunne vermo gens, en onkruid te worden in hel leven. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, BertenpJaats, 8, (Kleine Markt), P O 8s E n 8 I* G 88 E. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 33 ROMAN Toen zij den brief gesloten en het adres geschreven had, was 't in haar blik te lezen dat zij nu alie hoop had verloren. Die brief was de doodsteek voor haar geluk. Leontine kon het dadelijk aan haar echtge noot bespeuren zoodra hij den brief van Hedwig ontvangen had. Zij was bij Elfriede in den kamer, toen Bertram naar zijn kind kwam zien, en kon het in zijn hevig ontstel de trekken lezen, dat de inhoud van den brief hem diep had getroffen. Hij sloeg geen acht op haar en scheen niet in 't minst te let ten op hetgeen om hem voorviel. Hij sprak alleen tot zijn kind en zeide haar, dat hij haar voor een'paar dagen moest verlaten. Met aandoenlijke teederheid kuste hij Elfriede, en toen de kindermeid hem iets vroeg zag hij haar aan alsof hij er geen besef van had dat iemand tot hem gesproken had Ik kan daar nu niet over denken, ant woordde hij eindelijk. Ge moet er maar naar vragen als ik terugkom, ik heb een slechte tijding ontvangen, eti mijn hoofd loopt me om. Kwel me dus niet langer met uw vra gen. Leontine dacht den geheelen dag aan niets anders dan aan haar echtgenoot. In haar geest vergezelde zij hem op zijn reis. Zij begreep dat hij naar Hedwig was gegaan en wist dat zijn reis vergeefs zou zijn. Zij vorm de zich een voorstelling van hun ontmoeting, en 't werd haar droef om 't hart, als zij dacht De heeren van het franskiljonisme hebben dus Zondag hun vaderlandsch werk in gezet met een groote kroon op het graf van den Onbekenden Soldaat Arme jongen, waarvan het bloed misbruikt wordt. Het is zoo weerzinwekkend dat zelfs in de Fransche pers stemmen opgegaan zijn om te protesteeren tegen deze gemeenheid. Zoo schreef de XXe Siècle Het is onkiesch op het graf van den Nationalen Held onze politieke en taalge- schi'len te gaan uitvechten. Hij is niet gestorven opdat wijde natio nale eendracht zouden breken en opdat wij elk zijn eigen kant zouden gaan, Hem zouden gebruiken als getuige van de slagen die wij aan onze landgenooten willen toe brengen en zijn rust storen door het lawaai van onze twisten. Hij is de Onbekende Soldaat. Hij is niets andcis tn kan niets anders zijn. De Walen, die op zijn graf willen betoogen tegen de Vlaamsche Hoogeschool van Gent,verplich ten ons om te vragen of die soldaat geen flamingant was Zijn zij er zeker van dat, indien Hij zou spreken, Hij hen zou goedkeuren? Zijn zij er zeker van dat, indien Hij kon opstaan uit zijn graf.Hij hun spandoeken zou goedkeu ren? Niemand van ons heeft het recht ten bate van zijn poiilieke de stille zegening van den Onbekenden Soidaat op te vorderen. Het is verboden den persoon van den Koning in de politieke betoogingen te men gen. De politieke stoeten mogen zelfs niet de onzijdige strook gebruiken die het Parlement en de ministeries omgeeft.... Uit vereering voor den Onbekenden Sol daat verzoeken wij de inrichters van de be tooging van 28 Januari van zijn graf weg te blijven.» Zoo is hei. Maar die elementaire eerbied ontbreekt aan de bondgenooten van Braun, Strauss en Hyrnans. Anti-rhumatische wol aan 4 fr. 50 het pak Gasthuis't'sst 15. POPERINGHE. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hier nav er melde geteisterden VOORMEZEELE. W' Camille Dccommerlngelbeen Debackere Bruno landbouwer Maes Romanie W' Vermeerseh DiCKEBUSCH. Coeue Marcel landbouwer Tyteca René VVe Baes Henri landbouwster VLAMERTINGHE. Pattyn Emile landbouwer Deiplace Thérèse Ciarys joséphjne Mijngheer Camille Derycke Roosbeke Henri Beun Edouard Tahon Arthur KOMEN. Everart Masschelein Basset Henri Vanneste Gustave Boom Léoutine Moniez Charles Brysse Palmyre Platteeuw Jules Bouchery Tréres Taillieu Pierre Mahieu Despinoy Henri Duinoulin Emile Haezebrouck Henri Verkamer Jean Casier Dubois Ach. Deforce Loosveid J. Becquart Joseph Vuylsteke Edouard Modaert Arséne HOUTHEM. We Henri Pattyn Loridan WAESTEN. Boel Alfred Cousin Heini Timmerman Charles PLOEGSTEERT. Debaeq Corroger Henri Vankeersbilck Valentine Sanstorum Jean Devroed Joseph Vamiecasttele Francois Bouchery Henri Bouchery Augustin Lemahieu Angéle Taillieu Jules Pattyn Ivon Dewaele Victor 16.130 33.440.90 1.710 16.040 4.130 6.995 12.470 4.150 2.585 2 050 6.015 1.770 12.585 2.010.62 5.705.83 5.972.91 13.457.50 1.336.50 2.334.58 6.779.58 10. 670 3.854.58 5.120.83 3.814 5.812.91 1.708 2.455 5.805.83 16.141.06 12.019.16 4.438.33 4.542.32 3.237 24.891 2.021 1.548.75 820 440 1.188 500 16.441 1.380 238 3.630 440 440 hoe hij Hedwig met alle teedere en lieve woorden zou trachten te bewegen, zijn gade te worden, en hoe zwaar 't Hedwig zou val len, standvastig te blijven, en wat zij daar bij zou lijden. Die pijnigende gedachten verlieten haar geen oogenblik. Zij ging naar haar kamer, viei op hare knieün en smeekte onder krampachtig handenwringen den goe den God dat hij haar zonden wilde verge ven. XXX. Zoodra Bertram ten huize zijner schoon ouders was aangekomen, vroeg hij naar Hedwig. Toen zij, vreesejijk bleek, maar met kalne gelatenheid in haar trekken de kaner binnenkwam, zag hij haar uitvorschend in 't gelaat. Hedwig, begon hij, haar hand vattend, ik zal niet vragen wat den brief moet betee- kenen, want hij kan niets beteekenen. Geen macht ter wereld kan u mij ontrukken. Met een uitdrukking van plechiigen ernst sloeg zij den blik omhoog en zeide O, zwijgt, Bertram, ge moogt zoo niet spreken. Waarom niet Ge hebt mij uw woord gegeven dat ge mijn gade zoudt worden, en niets kan mij bewegen, afstand van u te doen, al zoudt gij zelve er om bidden en smeeken. Diep bedroefd zag zij hem aan en zeide met bevende stem Ik kan uw gade niet worden, Bertram Dan moet ge mij de reden zeggen. Dat kan ik niet. Ik kan u alleen zeggen dat een onoverkooniiijke scheidsmuur zich tusschen ons heeft geplaatst. Waarin die bestaat mag ik u niet zeggen, ik heb mij plechtig verbonden, het niet te openbaren. 1. al te best voorzien om zulke weelde uitgaven i r, Thans hebben de afdeeiingen der Kamer De Wetgevende Vergadering te Quebec, een wetsvoorstel aangenomen waarbij men (hoofdstad van Canada, heeft eene beslissing de werken der verbinding Noord-Zuid zou genomen welke tot eer strekt aan den geest stjiiCl:e n van Geloof bij de volksvertegenwoordigers j en die dan ook verdient uitgebazuind te' worden. M. Nestor Ricard, afgevaardigde van Sint-Mauritius, stelde aan de Kamer voor dat het volgend gebed door den voorzitter zou opgezegd worden bij het begin van elke zitting (J eeuwige en almachtige God, van wie alle inacht komt en die met alle wijsheid handelt, door wie de koningen heerschen en rechtvaardige wetten maken, zie ons hier vergaderd in Uwe tegenwoordigheid om de wetten te stemmen die het welzijn en de bloei van onze provincie moeten uitmaken; ver leen ons, wij smeeken het U af, God van mededoogen, dat wij niets anders verlangen dan datgene wat gelijkvormig is aan uwen wil, van dat met voorzichtigheid te betrach ten, van Uwen Wil met zekerheid te kennen en hem in volmaaktheid uit te voeren voor de eer en de glorie van Uwen Naain en het geluk van ons Vaderland. Het voorstel werd met algerneene stem men goedgekeurd. Het zij terloops gezegd, dat de Wetgevende Vergadering te Quebec voor het grootste gedeelte samengesteld is uit katholieken. Moest een katholieke volksvertegenwoor diger in Belgiè met dergelijk voorstel voor den dag"komen, ge zoudt de liberalen en d? socialisten hem niet alleen zien uitlachen maar ook hem op hunne grofste schimpen onthalen. En, nochtans, de Canadeesche wetgevers zijn ruim zoo slim als de blauwe en roode heerschappen die in het Belgisch Parlement zetelen, maar die er daarom toch niet altijd het sieraad van uitmaken. De toestand aan de Roer heeft deze week geene merkelijke verandering ondergaan. De zaken gaan kalm hunnen gang. Vroeger hebben wij reeds gewezen op de noodzakelijkheid dat Duitschiand betaalt, zoo wij er weer boven willen op komen, als ook op de groote schulden die op Belgie drukken. Maar wij hebben tevens gewezen op het gevaarlijke dezer onderneming. Tot nu toe heeft niemand kunnen bewijzen dat deze geldzaak, want eene geldzaak is zij, op gel delijk oogpunt zal gelukken. Mag de vraag niet eens gesteld worden wat de bezetting werkelijk gaat opbrengen Aan de vruchten kent men den boom. Tot hiertoe schijnt de bezetting op zich zelf eene dure onderneming te zijn. De Fransche regeering vraagt nu reeds aan Frankrijk 45 miliioen daarvoor. En als er iets zal te verdienen zijn, dan vreezen wij dat het nogeens zal blijven plak ken aan de vettige vingeren van den slokop van ons land het Leger. De eerste vrucht van de Roerbezetting is de inzinking van onzen frank. Het kan toch niet geloochend zijn dat beide feiten erg nauw in betrekking zijn met elkander. Zoo zien wij de gulden boven de 7 frank staan. De Zwitsersche frank is drie frank en half weerd. Het Engelsch pond 84 frank en de Dollar staat boven de 18 frank. 't ls rnaar, ziet ge, dat wij een geheelen boei dingen, waaronder ons broodgraan, in dollars of in ponden moeten betalen. Ons krediet is sedert het begin van de bezetting op de New-Yorksche en Londensche beur zen, waar ze van dit sabelgerinkel niet hoo- ren willen, deerlijk geschokt. Als het niet spoedig ophoudt met die. militaire wandeling zoo zuilen wij binnen korten tijd het duurte-cijfer eenen gang zien gaan. Kwestie is nu maar van te weten waar dat zal ophouden. Ais de militairen eens erin zijn, dan is het verschrikkelijk moeilijk ze tegen tehouden. Er wordt reeds Nach Berlin gefezeld. Ik kan er niet aan gelooven. Want stel u eens voor dat men, om de bezetting uit te breiden, zou beginnen met klassen binnen te roepen. Wat dan gezongen Reken rnaar eens uit wat dat aan een massa huisgezinnen zal kosten en welk een stoornis voor ons huishoudelijk leven dat zou medebrengen. Hopen wij dat het zco ver niet zal komen. De eerste vrucht smaakt reeds bitter genoeg. Onze regeerders zuilen zeker toch in tijds inzien dat wij kapitalen aan 't weggooien zijn, die nooit hunnen interest zullen ople veren. Sedert jaren was een voorstel gedaan ter Kamer om de Noordstatie te verbinden aan de Zuidstatie. Dit werk heeft reeds een begin van uit voering gekregen. Maar het zou nog mil- lioenen opslorpen. De staatskas is juist niet Ik geloof waarachtig dat ge den spot met mij drijft, hernam Bertram. Ge hebt me uw jawoord gegeven, en nu zegt ge dat een reden, die ge niet moogt noemen, u verhin dert uwe belofte te vervullen. Maar gij kunt zulke reden niet hebben, Hedwig Al wat ge zegt, is tegenover mij, die u zoo innig bemin en zoo zeker hoopte op de vervulling mijner wenschen, onbeteekeuend en onhoudbaar. Ge zegt, een gewichtige reden te hebben, welaan, noem die. Wat kunt ge vernomen of opgemerkt hebben? Wat kan er zijn voor gevallen ia den korten tijd sedert ge hier zijt teruggekeerd? Immers niets! 't Is slechts een voorwendsel of een nietige uitvlucht. Ik doe u harde woorden hooren, Hedwig, maar ze ontsnappen mij in mijn opgewon denheid. Ik bemin u te vurig dan dat ik van u zou kunnen afzien. Zeg me, wat kunt ge tegen onze echtverbintenis hebben. Ge zijt toch anders zoo vrijmoedig en openhartig. Hedwig, waarom wilt ge het dan niet zeggen? Nog nooit hebt ge een geheim voor me gehad, waarom wilt ge daarmede nu beginnen Geef mij opheldering, vertrouw mij en ik zal uw redenen billijken, als ze te billijken zijn Innig bewogen zag Hedwig tot hem op en antwoordde zuchtend: Ge weet, Bertram, dat ik u reeds jaren lang heb bemind; ik bemin u nog even innig, even oprecht cn trouw. Maar er heeft zich iets tu. ons geplaatst dat ons huwelijk onmojv' k va..kt; iets dat ons zekerder scheid udi ue dood. Ik verzeker u, dierbare Berti O, o ;l< in tiet graf lag, zou ik niet meer v u kunnen gescheiden zijn dan ik het nu ben. We mogen elkander niet toebe- hooren, Bertram, en hoe gaarne ik het zou willen, kan ik u'de reden daarvan niet mede- deelea. j De ministerraad heeft het wetsontwerp j goedgekeurd op de taairegeling in het leger, j Het geldt hier feitelijk de toepassing van de bestuurlijke taalwet op de inrichting van het leger. Het wetsvoorstel huldigt het stelsel der tweetaligheid. Aan de gegradeerden wordt de kennis der twee talen opgelegd Dit voorstel werd deze week op liet bureel der Kanier ingediend. De Kamer heeft de volgende bepaling goedgekeurd Vanaf het in werking treden dezer wet kan de prijs van elke huur, onverschillig of deze reeds geëindigd is, komt te eindigen, ofwel van kracht is, door den verhuurder met ten hoogste 100 t. li. verhoogd worden. De Hoogeschool van Luik wordt ver vlaamscht De Waalsche kinderen moeten in hunne scholen veie vaken als handel, wiskunde, rekenkunde in 't Nederlandsch Ieeren.Detreinwachters kennengeen Fransch of willen geen kennen De Waalsche sol daten worden in 't Nederlandsch gedrild en aangevoerd door Fransch-onkundige officie ren en zij kunnen geen enkel legerorder verstaan, want deze zijn ook in 't Neder landsch. De Voorzitters van Kamer en Senaat spreken immer Nederlandsch en de Waalsche Kamerleden gevoelen zich in het Belgisch parlement als vreemden... enz., enzAls ergens een rasbewuste Waal zijn eigen taal spreekt of betoogt voor zijn goed recht, wordt hij als landverrader uitgemaakt Als dat nu eens waar was, wat meent ge dat de Walen er zouden van denken Maar het omgekeerde is waar voor de Vla mingen en tocli roepen de Walen moord en brand over de Flamingantische verdrukking. De liberaal fra'nskiljonsche betooging van Zondag te Brussel heeft op verre na niet geweest wat de inrichters ervan wel ver wacht hebben. Na de officieele medewerking van Mini ster Neujean, die eene tariefvermindering op het spoor toestond, met alle gemak om bij zondere treinen te krijgen en die ook nog toeliet dat de brievenbestellers van deur tot deur ongefrankeerde omzendbrieven rond droegen. Na den vloed papier die over ge heel het land door vliegmachienen gestrooid werd. Na de drukking op bedienden en arbeiders door de franskiljonsche bazen uit geoefend. Na geheel het land in rep en in roer geholpen te hebben, had het wel iets beters mogen zijn. De 30 duizend betoogers werden be schermd door 1800 gendarmen en 1100 politieagenten. Daarbij het leger was bereid om, als 't nood deed, tusschen te komen. Het is er tamelijk rustig toe gegaan. Enkel eenige kleine opstootjes, gevolgd door wat aanhoudingen. Maar hoofdzaak voor ons was te zien hoe veel inenschen de Vlaamsche provincies gin gen opleveren voor een stoet tegen hun eigen volksrecht. En de uitslag ervan is, voor ons ten minste, verheugend geweest. Het aantal policieagenten was grooter dan het getal Vlaamsche betoogers. En dan nog al wat uit Vlaanderen kwam was blauw. Geheel de betooging stond in het teeken van het liberalisme. Dit bewezen niet alleen de blauwe vlaggen maar ook de anticlericale liederen die gezongen werden. Het valt op te merken dat geene enkel katholieke en ook nigjUeene socialistische maatschappij werd opgemerkt. Kortom, de dag is goed geweest... voor Vlaanderen.' Minister Devèze is een zonnekind. Kort na de eerste overwinning die Hij behaald heeft met de nieuwe legerwet in de com missie der Kamer heeft Hij nu ook de tweede match gewonnen. Het ging er om eene spoedige behandeling der militaire hervorming. Vrijdag 27 Januari kwam dit ter bespre king in de Kamer. Men verwachtte eene ge weldige schermutseling. Men voorzag dat de kwestie van vertrouwen zou gesteld moeten worden. Daar kwam al niets van. Minister Devèze vroeg de behandeling der wet zoo spoedig mogelijk, daar welhaast de klas van 1923 zal moeten aangeworven worden waarvan het werk nogal tijd vraagt. In naam der Socialisten zegde M. Mathieu daartoe bereid te zijn en geene oppositie te Ach, Hedwig, wat zijt ge wreed tegen mij! riep Bertram hevig aangedaan. Ik ben nog duizendmaal wreeder tegen mij zelve, gaf Hedwig ten antwoord, 't is voor mij nog oneindig zwaarder,totu te moe ten zeggen; ik mag de uwe niet zijn! dan voor u, om het aan te hooren. Dit alleen kan ik u zeggen, Bertrammisschien zuit ge eenmaal te weten komen waarom ik zoo gehandeld heb, en dan zult ge er mij voor danken. Ik verlang niets meer te weten, riep Bertram driftig. Ge hebt me nooit bemind, Hedwig, vervolgde hij, met van aandoening bevende stem. Maat ik begrijp niet welk doel ge er mede kunt gehad hebben, mij zoo te bedriegen, en verwonder me er over, dat ik zulk een dwaas geweest ben mij door u te laten misleiden. Toen ik u de eerste maal zou huwen, dwongt ge mij, mijn hand aan een ander meisje te geven, en nu herhaalt gij dat spel op een nog vreemder manier. Gij weigert mij te huwen, zonder daarvoor een schijn van reden te kunnen aanvoeren, Neen, Hedwig, ge hebt mij nooit bemind. Met een blik waaruit wanhoop en vertwij feling spraken zag zij hem aan. Eenmaal zal den tijd komen, zeide zij plechtig, dat 't u leed zal doen, zuike harde en onrechtvaardige woorden tot mij gespro ken te hebben. Het doet me reeds nu leed, stamelde hij op berouwvollen toon. Maar begrijpt ge dan niet dat ik door mijn bittere teleurstelling als waanzinnig ben? Moet het werkelijk zoo zijn, Hedwig? Kunnen noch mijn smeeken, noch mijn tranen u van besluit doen veran deren. Neen, Bertram 1 We kunnen nimmer door den huwelijksband vereenigd worden zullen maken. M. Destrée verzoette nog deze taal. M. Van Cauwelaert voegde eraan toe dat de Vlamingen zich niet willen onttrekken aan de verantwoordelijkheid van de kwestie Alleen de fruntafgeveerdigde M. Declercq herinnerde aan eene vroegere beslissing van de Katholieke Vlaamsche Kamergroep en vroeg de verdaging lot na afloop van de Hoogeschoolkwestie. Als gevolg hiervan zijn deze week de besr rekingen over de nieuwe legerwet begonnen. De Kamer geeft een indruk van afgemat heid. Men zou haast zeggen dat de liooge- schooibespreking al den fut heeft in beslag genomen. Guido. Daar Frankrijk dagelijks meer verstikt ge raakt in het Roer-avontuur, schijnt het, naar «Mansch. Guard. Commerc.» opmerkt, natuurlijk, dat de frank in waarde daalt. Dit lijkt te meer natuurlijk, omdat wij er aan gewend zijn, in tijden van politieke verwik keling de wisselkoersen sterk te zien schom melen, welke schommelingen in geen ver band staan met den economischenltoestand. Toch vindt de beweging van den franken- koers haar oorzaak in het feit, dat men voor de economische gevolgen van die politieke wrijvingen beducht is. De frank zou, naar men uit ervaring weet, in dezen tijd van het jaar, juist een stijgen den koers moeten volgen. In de jaren 1921 en 1922 vertoonde de frankenkoers juist een herstel. Waren de politieke factoren dit jaar buiten spel gebleven, dan had men voor dit jaar een gelijke beweging als de vorige jaren mogen verwachten. De frank bereikte daa rentegen j. I. Maandag, van verleden week, een record van 73 in het pond sterling, (dat is gisteren 83 geworden) en dat, terwijl de circulaire van den Bank van Frankrijk in 1922, niet of niet noemenswaarde toenam, zoodat uit dien hoofde onmogelijk een depreciatie van 30 pet. zou zijn te verklaren. De daling van den frank is daarom een dui delijk voorbeeld van den invloed van de po litiek, of misschien beter gezegd, van de vrees voor den financieelen toestand van Frankrijk, ten gevolge van de gevolgde po litiek en de economische gevolgen daarvan. In een opzicht is deze daling meer ken schetsend, dan die van de mark. Voor Duitschiand bestond de noodzaak, voort vloeiende uit het Verdrag van Versailles, ontvreemde markten met marken te over- stróomen. Dit was de eenige manier om Duiischland's betalingsbalans in evenwicht te brengen, of om aan haar verplichtingen jegens de Geallieerden te voldoen.Frankrijk daarentegen heeft, ofschoon de financieele toestand zeer ongezond is,te oordeelen naar de cijfers van de handelsbalans, geen ongun stige betalingsbalans. Hoewel de daling van den frank aan den uitvoerhandel een tijd lang voordeel kan verschaffen, is de opbla zing van het papieren geld, welke er ontstaat, op den duur fnuikend voor de concurrentiekracht. Het grootste gevaar voor het Fransche betaalmiddel ligt in het voorbeeld van de mark. Dit wil natuurlijk nog niet zeggen, dat de frank den zelfden weg op zal gaan ais de mark, maar het spook van de mark houdt den frank gevangen de schijnbaar gelijke beweging van mark en frank is vol doende om de vrees voor den frank te doen toenemen. Op het oogenblik heeft dit een reusachtigen invloed welke bij iedere ver dere daling aan kracht wint. De genaamde Elena lovanovitebt, 103 jaar oud, wonend in het Hongaarsch dorp Temesvar, heeft als volgt een einde aan haar leven gesteld: Zij stond 's morgens vroeg op, als naar gewoonte, kieedde zich heelemaal in het wit, ontbeet met veel eetlust en sloeg dan in den muur een grooten nagel. Enkele oogenbiikken later hing ze zich op. Dertien kinderen en twintig kleinkineren van Elana Iovanovitch waren reeds overle den. Te Montpeliier, in Frankrijk, zijn twee honderdjarigen overleden Marie-Emilie Fournel en Jeanne Humbert. Beide eeuwe- lingen zijn tot op hun laatste oogenblik gespaard gebleven van alle gebreken van den ouden dag. De genaamde Emile Wilmart en Che val, beticht, de eerste van moord en de twee de, van medeplichtigheid, verschenen voor het assisenhof van Noord-Frankrijk, te Rijssel. In Mei 1921 sloeg Wilmart de herbergier ster Lecerf, van Wallers bij Valencijn, met een stooïhaak neer en daar het slachtoffer nog ademde, verwurgde hij haar. Dan, door Cheval geholpen, sleepte hij het lijk in de keuken en verminkte het. De twee schurken plunderden dan de woonst van de vermoor de vrouw. Het Hof heeft Wilmart tot levenslangen En ge kunt me aanzien en zeggen dat dit uw vast besluit is? Ik kan niet anders, hoe smartelijk het mij ook valt; de noodzakelijkheid eischt liet. Welaan dan wil ik nimmer weder eene vrouw aanzien, riep hij woedend, en zonder verder een woord te spreken snelde hij de kamer uit. Zwijgen den roerloos stond Hedwig nog geruimen tijd op de plek waar hij haar verlaten had. Toen ontsnapte haar een diepe zucht. 't Is zoo het beste, sprak zij met doffe stem. Toornig is hij van me gescheiden als we tranen hadden gestort, zou het scheiden ons wellicht onmogelijk zijn geweest. Vaarwel, geliefde vaarwel In hevige opgewondenheid had Bertram het huis verlaten. Zijn teleurstelling was al te groot dan dat hij zonder hevigen strijd tot kalmte had kunnen komen; en dat Hedwig geen enkele reden voor haar handeling had kunnen opgeven, verbitterde hem nog meer. Hij kon niet geiooven dat Hedwig hem had willen misleiden, maar wat moest hij er dan van denken? In zoo verre hij haar en haar omstandigheden kende, vond hij niets dat haar handelwijze rechtveerdigde.Zij had hem tot op den drempel van den huwelijks tempel geleid en hem toen eensklaps verlaten. In zijn opgewonden gemoedsstemming wilde hij niet dadelijk naar zijn huis terug- keeren; hij gevoelde zich geheel ongeschikt om weder zijn gewone levenswijs te leiden. Hij bleef twee dagen in een logement en dv/aa!de als een waanzinnige rond. Maar toen hij weder eenigszins zijn bedaardheid had verkregen, herinnerde hij zich zijn kind en keerde naar Windischkrona terug. In den hevigsten angst had Leontine zijn dwangarbied, en Cheval, tot zeven jaar dwangarbeid en 20 jaar ontzegging van ver blijf veroordeeld. Toen de expresstrein Brussel-Parijs, Zondag om 1 u. 5, in de Noordstatie te Pa rijs binnenbolde, kon men hem uit reden eener ongekende omstandigheid niet tot stoppen brengen, zoodanig dat de trein de buffer inreed en er op 50 meters voorbij bleef steken. Door den hevigen schok, werden ver schillende personen omgeworpen, die in de gangen rechtstonden. ET zijn 12 gekwetsten, waaronder verscheidene Brusselaars. Te Linay, in de Fransche Ardennen, heeft eene vrouw het leven geschonken aan een drieling, allen meisjes. Moeder en kin deren zijn welvarend. Te Holden, in den Staat Alberta (Ca nada) is een zekere William Kennedy, 125 jaar oud, gestorven. Kenned/ is van Iersche afkomst en zijn hooge ou Dr iom werd offi cieel vastgesteld door de overheden der hoofdstad van den Staat Alberta, die zijne geboorteakte bezitten. Negen en dertig personen hebben het leven verloren in eene spoorwegramp te Aburadhapura (Ceylan). Een geweldig on- weder had overstroomingen verwekt, die een deel van de spoorlijn weggespoeld had den. Een trein ontriggelde en de reizigers die zich in de eerste wagons bevonden werden gedood of verdronken. Te Mailhac, nabij de Fransche stad Limoges, werd de 38 jarige werkman Frans Bouroux, van Maillac, en die per velo huis waarts reed, door een auto verrast en over reden. De man werd den schedel gebroken en bleef op den slag dood. Men verneemt uit betrouwbare bron, dat de Engelschen, hoewel het voor 't oogen blik nog rustig is, met 't oog op de gebeur tenissen, die zich te Konstantinopel kunnen voordoen hun basis naar Gallipoli hebben overgebracht. Een jonge iandbouwwerkster uit de Fransche gemeente Pange had haar kindje thuis alleen gelaten in de wieg, om haar man te gaan behulpzaam zijn bij het melken der koeien, Een handdoek, die boven de kachel te drogen hing, vatte vuur en verspreidde een zoo geweldigen rook dat het arme wicht je er door verstikte. De conferentie te Lausanne is op 't punt van te mislukken. DeTurksche afgevaardig den zijn vertrokken, 't Schijnt dat een mi litair verbond bestaat tusschen Rusland en Turkije en ook tusschen Rusland en Bulga rije. Het Turksch ieger zou optrekken naar Mossoel waar de engelschen hun versterken, Fransche oorlogschepen liggen gereed voor het OostenDe toestand is hoogst ge vaarlijk. Dit is de Majestic in dienst van de White Star Line. Het werd in Duitschiand gebouwd, doch de eigenaars, de Hamburg Amerika Linie, moesten het afstaan aan En geland, als schadeloosstelling voor veel getorpedeerde schepen. De Majestic meet 56.000 ton zij is 956 voet lang, 100 voet breed en 102 voet diep van de brug tot de kiel. Zij bezit 48 ketels met 240 ovens, die stoom leveren voor quadrupel-schroeven van 100.000 H.P. Het is een schip dat met olïe gestookt wordt. De Majestic bezit verder negen stalen dekken. Vijf in het benedenste gedeelte van den romp, die ieder op zichzelf waterdicht zijn en waarvan de deuren door de officieren op de brug gesloten en geopend kunnen worden. Boven het vijfde dek komen de vier andere voor hutten en salons, leeszalen, rookkamers, tooneelzaal, enz. De aankleeding van die verschillende za len is buitengewoon prachtig en comfortabel. Men krijgt misschien een gedacht van de ontzaggelijke grootte van dit schip, wanneer men weet dat het plafond van de eetzaal 31 voethoog is. Dat er plaats is voor 4.100 passagiers. Een van de nieuwigheden is het zwembad, geheel gedecoreerd in poinpeiaanschen styl. Het wordt gevuld met verwarmd zeewater. Dit zwembad heeft een oppervlakte van 820 vierkante voet. Bedenk even, dat er 15.000 electrische lampen gebruikt worden. Er is een volledige telefoondienst aan boord. Natuurlijk met een centrale. Iedere hut is telefonisch verbonden. De kinderen hebben een eigen speelzaal en eetzaal; precies als de kinderjuffrouwen en de bedienden der passagiers. Gij vindt er een winkel waar gij alle mogelijke reisartiekelen kunt koopen. Een ultra-moderne barbiers inrichting voor beide sexen; een bloemen- serre en een speciale afdeeling' voor hon den... Er bevinden zich acht keukensopditschip. Een keuken voor Joodsche passagiers in de derde klas, waar de prijzen volgens Joodsch gebruik bereid worden. De bemanning van het schip is 1000 kop pen groot. Tot slot nog eenige cijfers. Er zijn 17 ton dekens aan boord, 75 ton porselein, keuken- gerief en siaapkamer-waschtoesleilen, enz. Drie ton servies in zilver en zilver-plait, 190.000 stuks linnen, met 77.000 handdoe ken, 13.000kussensloopen, 8000 bedspreien, 11.000 lakens, 10.000 tafellakens, 45.000 ser vetten, 5 500 schorten voor de koks, ste wards en stewardessen. Wanneer de stukken aaneen gehangen worden, kreeg men een lengte van 260 kilometer linnen. De Majestic heeft haar eerste refs vol bracht in 5 en een halven dag, hetgeen 'n record is. Op ons derde blad geven wij de nieuwe TRAM-en TREINUREN in voege met I Februari. Uitknippen en Bewaren. BEUfóSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Bonnier. Het winstaandeel dat zal voorge steld zijn aan de aandeelhouders bedraagt 140 Frs. brutto tegenover 99 netto verleden jaar. Ans-Oreya. Voor het verloopen boekjaar er zal als winstaandeel voorgesteld worden tegenover 5,40 verleden jaar. Credit general de Belgique. Zooals verle den jaar het winstaandeel zal waarschijnlijk van 7 zijn (35 fr.) Credit Mobilier do Belgique. De winsten van het verleden boekjaar laten toe het zelfde winstaandeel van verleden jaar te voorzien Fr. 40 brutto. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algerneene Bestuurder voor West-Vlaanderen F O if? fï EST L. AGENTSCHAPPEN POWERINGHË^,,Qroote Markt, 28, tel. 89 90. VEERNE, Ooststraat, 64,'tel. 76. DIXMUDE, Kiekenstraat, tel. 44. SIOESKKOEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Beveren Noordschoote Ledeghem Eiverdingbe BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhom, Liclitervelde, Cortemark, Merckem Heer FOURNIER, Burgemeester. HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNÜO, Heer R. MOYAERT, terugkomst afgewacht; de eerste blik dien zij op hem wierp, zeide haar. Het is geschied sprak zij tot zich-zel- ve. Hedwig is standvastig gebleven, 't is duidelijk op zijn gelaat te lezen. In de hoop haar echtgenoot te ontmoeten, liep zij nu dikwijls door het iinis en van de eene kamer naar de andere, maar zij zag hem niet. Toen hoorde zij dat hij ziek was. Hij had hevig de koorts, zei de huishoudster. Dadelijk werd om den dokter gezonden. Le ontine begon te sidderen voor de gevolgen van baar daad. Indien Bertram nu stierf! De gedachte aan het hem dreigend gevaar per ste tranen uit haar oogen en deed een gebed op haar lippen komen. Na verloop van ongeveer veertien dagen vernam zij van de huishoudster, dat de koorts geweken en Bertram voor 't eerste weer het bed verlaten had. Nu ging Leontinedageiijks naar den tuin, in de hoop hem daar te zullen aantreffen. XXXI. Een paar dagen had zij vruchteloos eenige uren in den tuin doorgebracht, toen zij op een heerlijken morgen haas echtgenoot daar heen zag gaan.Zij spoedde zich naar de kin derkamer en vroeg Elfriede, of ze met haar bloemen wilde gaan plukken. Het lieve meisje sprong op van vreugde, en moeder en kind gingen te zamen naar den tuin. Wel dra bespeurde Leontine haar gade die op een tuinstoel onder een schaduwrijken boom zat. Zij behoefde geen voorwendsel te verzinnen, om tot hem te gaan, want hij zag zijn doch tertje en riep haar, om bij hem te komen. Met open armen snelde Elfriede naar haar vader, en Leontine volgde op eenigen afstand. Zij plaatste zich zoo, dat zij haar gade in 't gelaat kon zien. Zijn gezicht deed haar pijnlijk aan zijn gelaat was bleek en ingevallen. Hoe innig moest hij Hedwig beminnen dat haar wei gering om hem te huwen, in dien korten tijd een zoo groote verandering bij hem had kun nen te weeg brengen Een hevige opwelling van jaloerschheid deed haar gelaat gloeien de droefheid over haar verlies had immer geen zoo diepen in druk op hem gemaakt. Waarom beminde hij haar nicht zoo innig en haar, die toch zijne gade was zoo weinig Met meer jaloerschheid en wrevel dan ooit te voren beschouwde zij haar echtgenoot, maar zij werd weer zachter gestemd toen zij zag hoe hij hun kind liefkoosde, kuste en teedere woorden toesprak. Hij moest dan toch, meende zij, een weinig droefheid over het verlies der moeder gevoelen, ais hij haar kind zoo lief had. Hij nam Elfriede op zijn knie en keek toen om zich heen, om te zien niet wie zij in den tuin gekomen was. Zoodra hij juffrouw Werner bemerkte, kwam een glimlach op zijn gelaat en knikte hij haar zoo vriendelijk toe, dat haar hart van vreugde jubelde en haar gelaat met een hevigen blos werd ge kleurd. 't Scheen hem te verheugen, dat hij wist hoe goed en zorgzaam zij voor zijn kind was. Mijn kleine liefling, hoorde zij hem zeggen, zoudt ge wel met papa een reisje willen maken, ver, heel ver, naar een schoon land, waar de oranjeboomen bloeien en de zon veel schooner schijnt dan hier Wilt ge met mij daarheen gaan (Vervolg).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1