HET NOTARIEEL EN MIJVERHEIDS AN MO N CE NB LAD Nieuwsblad voor Pouerinatbe en Omstreken. Apotheek Frans an de Fias Wraak en Liefde Zondag- 11" Maart 1923. 15 Centiemen, 20 Jaar. Nr 10. Over opvoeding. leun m Kreosirilïe Betimes. THANSÏNTER Aboaiismestprljs In Stad £r. 6.50 Jn Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Saasen*Vasaeste, BERICHTEN, Bene inlassching Van groote denkers. Oorlogssch a de 4/ .Politiek j ver zich t öe wet op cis werving. DeSenaaiende Vlaamsche Hoogischool. De Beigische werklieden in Frankrijk. Sport en Viaamschhaterij. Voor de iabakplanters. Nieuwe aanval tegen D1' Daels. De West-Viaamschs gilde. Bezettingskosten. De Zomertijd. De Mollen. Een nieuw militair viieppiein. De schoolbevolking. Mevr. Julia Cuypers. Koninklijk bezoek. Zeehrugge. Leest en verspreidt de Poperingbenaar. Oorlogs blin den Zitting van den Gemeenteraad Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Püstcheckrekrniig nr «5570. yEnSÖÖPlSGEtf, o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o ctn 3 inl. 0.45 ctn VONNISSEN, 1 5o fr per regel. BÖUWBERiCÜTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Aitnoncen i prijzen op aetnttf. I 1 Alle aknóncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. PEHINGHENAAR Dr Schaepman sleept zijn uitgeput lichaam naai Rome waar hij sterven gaat... Hij doet den Vla ming en de Hollanders die te Rome studeerden aan zijn ziekbed komen, en zegt hun «jongens, dit is mijn testament studeeren, aldoor studeeren, steeds hooger willen streven, doch doet het alles voor Christus en zijne Kerk.» J. Persijn. Zooals Karei de Groote zijn markgraven had als verdedigers van de uiterste palen van zijn rijk, zoo heeft de Paus van Rome zijn zendelingen aan de markgrenzen van de Katholieke wereld. Daar strijdt en lijdt en bidt de missionaris om den' standaard van Christus telkens een mijlpaal ver der vooruit te brengen. Daarin is hij gesteund door al de krachten van zijn getrouw vaderland en door al degenen die nog steeds in hun vlag de fiere leuze voeren Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind, noch in Vlaanderen, noch op de uiteinden der wereld. Dr A. Decoene. Om de beschaving, in al de ijselijkheden van den laatsten oorlog neergeslagen, uit haar puinen weer op te bouwen, is er maar één cordaat middel, namelijk al de verschil lende krachten samen te trekken tot verhoo-, ging en loutering van de volksopvoeding, j gestudeerd te hebben als doctor optrad,zou- we(-en (joen aannemen, en bieden Ued., En als krachten noemen we hoofdzakelijk: den jnjn over zijn optreden benevens onzen dank bij voorbaat, de uit hef huisgezin, de kerk en de school. Op de eerste plaats noemen we het huis gezin, dien kleinen kring van menschen, die door den band des bloeds verbonden zijn en die elkaar desnoods met opoffering van eigen en zijn zieken beklagen. Maar dat ouders de moeilijke taak van hun kinderen opvoeden op zich durven nemen zonder oost aan de beginselen nagedacht te hebben, die hun hierbij moeten leiden, dat verwekt bij nie- belang in nood en dood bijstaan, 't Is daar mand verwondering over die ouders, 'noch i, i i i t m o /T o I is o n mof Jinn i/Jnrtoron rlo olnokif of dat de ouders aan hun kinderen de eerste zorgen toedienen en ze verder met diezelfde warme, trouwe zorg blijven omringen. Dan noemen we den godsdienst d. i. voor ons het Christendom, de Roomsch-Kathoiie- ke Kerk, met haar goddelijkcn stichter, die de grootste opvoeder uit alle eeuwen ge weest is. Zijn levende woord heeft eenmaal een heidensche wereld veroverd en de teu- gellooze heerschappij van de wildste harts tochten bedwongen. De kerk door hem ge sticht heeft de volkeren tot beschaving opgevoed, heeft een openbaar geweten gesticht van rechtvaardigheid en liefde, heeft het hart van den barbaar gekneed tot den cultuurmensch van heden. En nu nog door haar inrichtingen, door haar gebedsleven, door haar Sacramenten, door haar klooster lingen, door haar kerkelijke opvoeding, be vrijdt ze nog steeds man en kind van den terugkeer tot het heidendom en tot de bar- baarschheid. Een derde factor is de school, al de scholen die een opvoedeling bezoekt en hij kan er niet te veel bezoeken totdat hij de op voedingsjaren doorgroeid is. Daar staan de menschen die er hun levenstaak hebben van gemaakt om met inzicht, liefde en toewijding anderer kinderen op te voeden, om ze op den weg te zetten der zelfopvoeding, dat wil zeggen, oin zich verder op te werken tot een hoogere persoonlijkheid. Welnu liet zijn vooral deze drie krachten: huisgezin, kerk en school, die hand in hand moeten werken, om onze kinderen op te lei den tot mannen en vrouwen van werkdadig- heid en plichtsbetrachting, opdat ze zonder verderen steun hun levensweg alleen zouden kunnen bewandelen. De opvoeders nu van het huisgezin zijn de ouders, deze van de school zijn de onder wijzers, deze van de kerk zijn de priesters. Desamenwerking van die drie kunnen we ons gemakkelijk voorstellen als een ketting met drie schakels. De ketting zal sterk zijn, als alle drie de schakels sterk zijn. Komt er een minder sterke of een flauwe schakel in voor, dan is de ketting ook niet sterker dan zijn flauwste schakel. Zoo gaat het ook met de krachten waarvan we hier spreken. Zijn ze alle drie even sterk, dan moeten de vruchten van de opvoeding machtig groot zijn. Komt er een zwakke kracht in voor, dan kunnen de uitslagen ook nimmer volledige voldoening schenken. En hoe is het er nu mee gelegen Oh, gaarne zouden we schrijven, dat het werke lijk zoo is, dat ef bij alle drie evenveel in zicht, liefde en toewijding vast te stellen was, dat ze allemaal op de hoogte waren van de taak, die ze dagelijks uit te oefenen hebben. Doch het is niet zoo Na de alge- meene studiën, doen de opvoeders der kerk nog zes jaar bijzondere studiön. Die der on derwijzers duren vier jaar en weldra vijf jaar. De opvoedingsmethoden van de kerk en van de school werden onophoudend ver beterd. En nochtans leveren ze de gewehsch- te vruchten niet op. Waarom niet Het ah! woord kunt ge zelf raden, omdat er in den ketting een zwakke schakel voorkomt, om dat veel ouders geen of gebrekkige voorbe reiding kregen tot het vervullen van hun belangrijke zending, omdat de opvoedings methoden in het hulsgezin niet verbeterd, ja verwaarloosd werden. Om dus al de schakelshuisgezin-kerk- school, denzelfden weerstand te schenken, om aan den ijver van kerk en school een beteren uitslag te bezorgen is het noodig, dat de schakel der familie versterkt worde, m. a. w. dat de ouders beter tot huil verhe- medelijden met hun kinderen, de slachtof fers. Is dat niet bedroevend en tegelijk ergerlijk Ik besluit dusde meeste dringende en belangrijkste hervorming in zake opvoeding is de verbetering van de opvoeding in het huisgezin, 't Is daar dat het kind den lang- sten tijd van zijn leven slijt, 't is daar dat de invloed het meest ingrijpend is, terwijl ook het huisgezin verre over het grootste aantal opvoeders beschikt. Espera. Volgende omzendbrief werd aan de Heeren Senators en Volksvertegenwoordigers van het Arrondissement Yper, gestuurd De bond der kroostrijke gezinnen van bet arrondissement Yper, opgericht den 10 Januari 1923, reeds samengesteld uit een honderdtal leden, heeft de eer aan M.„ de volgende wenschen mede te deelen, met de vaste overtuiging ze te zien aannemen in Senaat cn Kamer van Volksvertegenwoor digers. Voer de müitianen, zoons van talrijke gezinnen 1Onbepaalde uitstel voor de eerste opgeroepene van 5 kinderen ten minste, zoo de vader bewijst dat hij onmisbaar is voor het huisgezin, voorrecht uitsluitelijk toege kend aan het vereischte getal kinderen, zonder onderscheid dus van socialen toestand der familie. In geval de oudste zoon van die ontsla ging niet genoten heeft, zal het voordeel overgaan tot den tweeden en desnoods tot den derden; 2. Onbepaalde uitstel zal worden ver leend aan twee zonen op acht kinderen, drie op elf kinderen Deze uitstellen zullen maar toegekend worden in vredestijd 3. Gemak'van dienst zal verleend wor den voor alle opgeroepenen behoorende tot eene familie van vier kinderen ton minste, namelijk a) een jaarliiksche uitstel kunnen de driemaal vernieuwd worden b) het in dienst treden vóór den oproep c) in de mate van 't mogelijke de keus van wapen en garnizoen 4. Twee zonen van een zelfde familie van ten minste vier kinderen zullen in vre destijd niet mogen samen opgeroepen noch wedergeroepen worden. 8. -- Maatregelen in 't voordeel van milifia- nen, vaders van kroostrijke gezinnen 1. Dat de vader van vier kinderen in leven het recht heeft uit het actief leger ont slagen te worden 2. Dat de vader van zes kinderen vrijgesteld wordt van alle dienstverplich tingen 3. Dat vergoedingen toegekend wor den aan behoefiigde gezinnen van ten minste vier kinderen, wier vader onder de wapens is in vredestijd. Het bedrag dier vergoedingen klimmende in evenredigheid van het aantal kinderen. C. -- Maatregelen ten voordeelt) van oorlogs- weduwen en weduwen van soidaten gestorven in het volbrengen van hunnen dienstplicht Dat de pensioenen der weduwen verhoogd worden volgens het getal kinderen (bijvoor beeld 500 frank voor het eerste en 600 frank voor het tweede, enz. drukking onzer achtingsvolle gevoelens. Yper, den 2 Maart 1923. De Secretaris, (g.) G. FLAMEY. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au gust.i 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermeide geteisterden YPER. Börggraeve Alois 1.095 Deieye Henri 7.100 Den Baes Edouard 4.745 Vandenberghe Franciscus 8.060 De jonckheerc Martha 1.485 W Liegeois-Gouwy 21.550 Z1LLEBEKE. Carrein Pierre J9.447.50 Odeat Fidéle 6.402.50 WERVICK. Vandenstraeten-Delmotte Louis 2.279 PetillioR-Verduyn Petrus 1.234 Overberghe-Nuytten Léopold 650 Bonnier-Bonny 695 Cuvelier-Kiinpe Emile 1.182 Wancour-Bosschaert 2.383 Casier-Wancour Arséne 2.454 Soyez-Verhaeghe Louis 3.746 Venant-Marescaax Simon 627 W'Wattel-Vanacker 1.310 Dejonghe-Delie Jérome 871 GHELUWE. Mahieu Irma Lenoor Emile Dierinck-Cardoen Jules Pharaïide Labbe 347 240 2.597 1.485 0p fiscaal gebied, verzoekt de bond insge- ven werk, voorbereid en vooral dat de op-jlijks uw aandacht te willen vestigen op de FILIAAL vs Betrokken bij de Bijkantooren Kapitaal 6.GÖO.ÖÖO n de VOLKSBANK van LEUVEN. Alcemeene Bankvereeniging te Antwerpen. Hoofdkantoor Korirsik. BfOftKo, Cuerao, Dixniude, Meenen, Poperingliv, ftoeseiaro, Thitlt, Wevelghem. Hulpkant.: Aerseele, Aveighem, Dasselghem,Ghistel,Ichteghem, Langemarck, Moorslede, Oost-Roosebeke, Ruysselede, Staden, Wynghene. ALLE BANK- BEURSVERRICHTINGEN. S P A A SI KAS 4 o/o Termijnrekeningen van 3.75 tot 5.00 Zichtrekeningen beschikbaar 3.50 Vlamingstraat, 15, POPERINGHE. Telefoon 36. Mengelwerk van «De Poperinqhënaar» 2 ROMAN door C/j VERVARCKE. Hij zegde aan zijnen broeder, dat hij hem geenszins tegen zijnen dank in het vaderlijk huis wilde doen blijven en dat zijn erfdeel beschikbaar was.Hij kon er in volle vrijheid gebruik van maken, om zich ergens te plaatsen en eenigen handel aan te gaan. Maar Emiel was juist niet ondernemend van aard, hij was gewoon onder de leiding zijns broeders te leven, en dezen om zoo te zeggen ais zijnen meester te beschouwen zoodat hij nooit den moed gehad had, om alleen iets aan te gaan. De zaken waren dus alzoo gebleven tot op den dag, dat ons verhaal aanvang neemt 't is te zeggen den 15do december van het jaar 1830. Alsdan waren de broeders Dammaert, de eene 34, de andere 30 jaar oud. Van het geschil dat tusschen hen bestond, wisten de menschen niet, en iedereen meende dat zij malkander eene recht broederlijke genegenheid toedroegen, en nochtans was het niet zoo. De ontevredenheid van Emiel was in den loop der jaren in een vurigen haat veranderd, maar hij had zulks zoo goed weten te verdui ken onder het masker der toegenegenheid, dat niemand zulks wist. Evenwel is het zeker dat hij slechts eene geschikte gelegenheid zocht, om zijnen broe der het slechtste te berokkenen. Oscar van zijnen kant wist wel dat Emiel hem niet beminde, maar hij achtte hem tot niets bijzonders bekwaam, en bekreunde zich dan ook verder niet om dezes gemoeds gesteldheid. Om de Dammaert's heel en al te doen kennen, zouden wij er nog moeten bijvoegen, dat het twee schoone sterke gespierde jonge mannen waren van middelmatige gestalte. Hun huishouden werd opgepast door de oude meid, Katrien, die de beide broeders had zien opgroeien en deze ook hertelijk beminde. Den dag op welken Oscar Dammaert van den preekstoel ging rollen, zooals men in de streek zegt, had hij zich naar eene naburige parochie begeven, om daar mis te hoioren en zich alzoo eenigszins aan de nieuwsgierigheid der Hoogendijkenaren te onttrekken. Als hij een weinig na den middag te hubs kwam, vond hij zijnen broeder reeds aan tafel. Er werd zooals gewoonlijk tusschen: hen maar weinig, en dan nog over onver schillige zaken gesproken. Emiel repte geen woord van hetgeen hij na de hoogmis in de herbergen gehoord had. In den namiddag ging Oscar natuurlijk eens zijne verloofde bezoeken. III. Een bezoek bij Irma Aldevaere. Irma Aldevaere bewoonde met hare moe der, die weduwe was, de herberg «Belle-Vue» op een tiental minuten afstand van het dorp van Hoogendijk. Haar vader, een tamelijk welstellende koopman, was schielijk gestorven, als Irruta vijftien jaren telde. Je dien tijde volgde zij Opvolger van S, ViltfDEN BF.R6HE, Bertenptaats, 8, Kleins Markt), <f> 8» K Si B Af HX SS. Het wetsontwerp op de militaire werving werd in de Kamer gestemd! met 97 stemmen tegen 3 en 50 onthoudinged Nogmaals beleven wij het zonderlinge feit dat de drie Heeren Vertegenwoordigers van ons arrondissement eeue verschillende houding aangenomen hebben. M. Colaert keurt de wet goed en heeft er voor gestemd. M. Butaye keurt ze af en heeft, samen met de andere aanwezige Saontafgeveerdig den, ertegen gestemd. M. Missiaen, samen: met de andere socia listen, heeft zich onthouden. Hij heeft deze houding gekozen onwiat öe aailitiewet de socialisten niet voldoet en dat toch aanne men dat het land eene wet op de werving noodig heeft. De Kristene Vertegenwoordigers der werklieden hebben zich ook onthouden omdat de vrijstellingen en uitstellen door de wet voorzien hen niet voldoen en omdat de militaire lasten niet gelijk verdeeld zijn. De besprekingen over de taalregeling in het leger is voor 14 dagen uitgesteld. De Senaat-commissie stelt geene enkele oplossing voor. Zij laat aan den Senaat de taak over de kwestie op te los-sen welke van zoo groot belang is voor de zedelijke een heid van het land. De hoop bestaat dat de Senaat eene oplossing treffen zal welke de bevrediging brengen zal waaraa.U het iand in de huidige omstandigheden zulk een groote behoefte heeft. De bespreking der Hoogesetioolwet is Donderdag in den Senaat begonnen. M. Carnoy is verslaggever. De Belgische werklieden die in Frankrijk gaan werken, maar in België verblijven, moeten de bedrijfsbelasting betalen door de Fransche regeering opgelegd. Daarenboven moeten deze werk'ieden in Belgiëook de bedrijfsbelasting betalen. Deze wordt evenwel met 2t. h. verminderd, over eenkomstig de beschikking, welke daarover bestaat. Hoe de mentaliteit bij onze broec'ers de: Walen met den dag venijniger wordt, toont het feit dat tot in sportkringen de haat tegen alles wat Vtaamsch is doordringt. voedingsmethoden der familie verbeterd'vermindering der belastSngen, premiën op. Herhaaldelijk reeds kwam het voordat worden. inkomsten en erfenisrechten in verhouding; Antwerpsche en andere Vlaamsche voetbal- Indien een koopman zijn zaken begon van het aantal kinderen. fiers, zwemmers, enz., te Brussel en inliet zonder eenige kennis van rekenen en boek-; (Walenland voor «boches» en verraders wer- houden, zouden we luid schreeuwen om zijn Wij durven verhopen M dat <-ii deze I ^en Sescb°'^en jeenige dagen geleden ge dwaasheid en zijn failliet voorspellenbillijkJe wenscheii uk alle'uwe macht zult beurde nogmaals hetzelfde te Luik waar de indien een menschzonderaandehoogeschool ondersteunen en door uwen invloed zuit Antwerpsche worstelaar üerstmans bi] zijn 1 verschijning, onder meer ook op den kreet «Gand francais werd onthaald. Slechts na eenige minuten hield het kabaal op en kon aan het voortzetten van den worstelwedstrijd worden gedacht. In antwoord op een vraag van Senator Allewacrt heeft de Minister van Financiën gezegd, dat iedere planter voor het verbruik door zijn gezin over eene hoeveelheid van 25 kilogram tabak van zijn jaarlijkschen oogst mag beschikken, mits, terzelfder tijd ais het accijnsrecht, het evenredig verbruiks- recht van 50 centiem het kilogram te betalen. Dit minimum is voorzien bij de wet op de rooktabak. De aan de planters opgelegde formalitei ten werden tot een minimum herleid. Van af schaffing ervan kan geen sprake zijn zonder gevaar te loopen weder de misbruiken van vroeger te zien gebeuren. Maandagmorgen moest voor de rechtbank van Gent de zaak opgeroepen worden van Professor Dr Daels die voor laster en belee- digingen schadevergoeding eischt van La Flandre libérale Den 11 Augustus werd dit proces inge spannen en reeds vijfmaal werd het voor de pleidooien verschoven. Ditmaal werd het nogeens verschoven tot 9 April. intusschen heeft een ongelooflijk feit zich voorgedaan. De vijanden van Dr Daeis hebben verno men dat een dossier bestaat voor daden aan 't front gepleegd door Dr Daels en Dr Ver- duyn. En men wil nu gebruik maken van dit dossier bij de verdediging van de Flan dre libérale. D' Daels is verontwaardigd over dit feit. Hij wist niet dat een dossier tegen hem bestond. Nooit werd hij ondervraagd, nooit heeft men hem dit dossier laten zien of heeft men een begin van proces tegen hem afge maakt. En nu zal men dat geheim dossier mede- deelen aan andere personen die juist door Dr Daels vervolgd worden. Kan men wei iets hatelijker uitdenken Niet dat D' Daels die stukken vreest, in tegendeel, hij wenscht ze te kennen, maar hij verzet er zich tegen dat die nieuwe stuk ken bij dit proces voor schadevergoeding gevoegd worden. Zondag vierde de West-Vlaamsche gilde der Leuvensche studenten iiaar 40-jarig ju belfeest. Dat zulke gebeurtenissen door de studenten niet onverlet kunnen worden gela ten, is zeker. Onze Katholieke Leuvensche Universiteit heeft aan Vlaanderen het beste van zijn lei dende krachten gegeven. Men overschouwe de reeks van hen die, in het openbaar leven, de dragers zijn geweest van het Vlaamsche recht. Men overaenke de plaatselijke, maar even vruchtbare werking van die honderden dokters, advokaten en leeraars die hun mid den hebben voorbereid voor de aigemeene ontmaking. Thans nog leven de Vlaamsche studenten te Leuven mede met geheel onzen Vlaam- schen strijd. De studenten hebben hunne eigene houding vastgesteld in dezen tijd van ommekeer in het volksbestaan. En klinkt hunne stem soms wat luid, en is hun toon soms wat hevig, hunne houding steunt steeds op vaste princiepen. Het is aan de wetgevers te zien in hoever zij bij de verwe zenlijking dezer idealen moeten rekening houden van omstandigheden en mogelijk heden. Na den oorlog van 1870 bleven in Frank rijk bezettingstroepen tot 16 Juni 1873. In een tijdperk van ruim 30 maand kostte de geheele bezetting aan Frankrijk de-som van 341 miilioen frank. De tegenwoordige bezetting voor een zelfde tijdruimte heeft 6 milliard 25 miliioen gekost. Ge ziet wel dat een leger nu veel meer kost dan vroeger en toch is de bezetting eve'l nutteloos en gevaarlijk gebleven. Het wordt eene erg ingewikkelde kwestie, dat regelen van het Zomeruur. Onze Regee ring was van zin te zien wat onze naburige landen zouden doen. Welnu, Holland schaft het Zomeruur af en Frankrijk zal hem op nieuw aannemen. Belgie kan dus kiezen. Bij Koninklijk besluit van 5 Februari 1920 werd verbod gelegd op het verdelgen der w—Ij ■■■■NUlil mi sedert twee jaar eene kostschool te Gent, want Aldevaere waseen man van vooruitgang en wilde zijne eenige dochter niet zonder geleerdheid laken. Nu, als de weduwe, na den dood van haren man, alles vereffend had, bevond zij dat er haar veel te weinig overschoot, oin van haar inkomen te leven. Moeder en dochto besloten dus eene herberg te openen en deze meer of min naar de laatste niode in te richten. Irma die de fransche taal wel machtig was, doopte het drankhuis met den uitheemschen naam «Befle-Vue» of «Schoon Gezicht»; een naam.( dte, gezien de prachtige landstreek, waaylijk niet slecht gekozen was. Hen schilder uit Gent werd ontboden, om de muren der drinkzaal met prachtige land schappen te versieren. De meubels waren modern en welgekozen, zoodavt «Belle Vue» zich van al de drankhui zen vaji Hoogendijk,die nog naar de voorva derlijke wijze ingericht waren, heel en al onderscheidde. Verbeeld u in dat midden de bevallige Irma, die reeds eene volslagen jonge dochter was, en gij zult niet verwonderd zijn, dat «Beiie-Vue» door de inwoners van Hoogen dijk eo omliggende gemeenten druk bezocht werd. Dit alles strookte uitnemend met het karakter van Irma, die eenigszins lichtzinnig van aard was, hetgee'n men, rekening hou dende van haar jeudigen ouderdom toch niet ai te streng mag beoordeelen. Zoo deed men sedert vijf jaren goede zaken 'Dij de weduwe Aldewaere. Op gezegden zondag namiddag zaten eenige gasten rond de stoof in de groote diinjczaal van «Be|le-Vue» en sprake,n over het weder, die onuitputbare bron van gesprekken, vooral voor de buitenlieden. De boeren deden hun beklag over den plotselingen ommekeer in de luchtgesteld heid. Inderdaad, na overvloedige regen in november en het begin van december, was het plotseling zoo koud geworden, dat' alles te lande dreigde te bevriezen, en dat bijna niemand op tijd had kunnen zaaien, Irma bestelde de klanten en werd nu en dan «proficiat» gewenscht, door eenen of anderen bezoeker, hetgeen zij dan ook met een vriendelijk lachje zeer gulhertig aanveerdde. Intusschen kwam Oscar Dammaert binnen, en werd ook bij zijn intrede luidruchtig geluk gewenscht. Hij dankte, drukte Irma eventjes de hand en zette zich in het gezelschap. Eerst werden eenige woorden gewisseld over onverschillige zaken doch welhaast nam een vijftigjarige boer, die in ganscli het dorp om zijne voorliefde tot boosaardig schertsen gekend was, het woord en vroeg.- Oscar, hebt gij den Corsikaan niet gezien? Neen, waarom Gansch het gezelschap werd stilzwijgend en men luisterde aandachtig. Onder veelbe- teekenend knijpen met de oogen, ging de boer voort Ik geloof dat hij het niet goed heeft op u. Hoe dat, wat zou ik hein misdaan hebben. Bah, gij moet u zoo onnoozel niet houden. Iedereen zou kwaad zijn in zijne plaats. Mn wordt alzoo niet geerne aan den kant gezet en belachelijk gemaakt. Ik versta u niet. mollen. De mollen zijn doorgaans nuttig voor den landbouw en gezien de groote prij zen die men gaf voor de mollevellen was er gevaar dat deze dieren zouden uitgegroeid worden. Een nieuw Koninklijk besluit komt dit van 5 Februari 20 in te trekken zoodat de mollen niet meer door de wet beschermd worden. Arme mollen 1 Thans is men voiop bezig aan een nieuw vliegplein. dat gelegen is langs den steen weg vari Kortrijk naar Meenen teWevel- ghem. Het heeft de groote oppervlakte van 66 Hectaren. Deze werken zijn begonnen in de maand April 1922 en men denkt dat zij in Augustus aanstaande zullen voltooid zijn. Er zijn allerhande gebouwen voor de manschappen en woonsten voor de 60 offi cieren die van het garnizoen zullen deelma- ken. Er zijn 5 hangars die ieder een 50 tal machienen in 't droge kunnen brengen. Een schoonen lusthof zal in deze merk waardige inrichting aangelegd worden. Minister Ruzette vindt dat geen striepje land mag verloren gaan, dat alle gronden eene maximum opbrengst moeten leveren en dat de vliegpleinen op slechte, onvruchtbare terreinen moeten aangelegd worden. Ge ziet hoe onze oorlogsminister Devèze zich daaraan gelegen laat. De bevolking van de lagere scholen en bewaarscholen die op 31 Dec. laatst 1114.155 leerlingen bedroeg is sedert het begin van den oorlog met omtrent 150 duizend ver minderd. Het getal leerlingen die het middelbaar onderwijs volgen is merkelijk vermeerderd. In 1914 telden de atheneas 643 leeraars en in 1921 waren er 802. In hetzelfde tijdstip is het getal Onderwij- ers en Regenten gestegen van 870 tot 1149 en het geial Onderwijzeressen en Regentes sen van 656 tot 697. Dat maakt eene vermeerdering van 478 klassen in zes jaar. Verledene week is de beroemde Vlaamsche tooncelspeelster Mevrouw Julia Cuypers op eene koninklijke wijze gehuldigd geworden in den koninklijken Vlaamschen schouwburg van Brussel, ter gelegenheid van haar 40-ja- rig jubileum. Hare geboorteplaats, Brussel, kon niet ten achteren blijven bij de hulde die haar in Holland te beurt gevallen is. Het is in Hol land dat deze groote kunstenares sinds ja ren verblijf gekozen heeft en het toppunt van haren roem heeft bereikt. Maandag kreeg Brussel het bezoek van Z. M. den Koning van Zweden. Het hartelijke welkom, dat Koning Gus- taaf V werd bereid, zal een gullen weer klank vinden in het gemoed van zijn volk dat meer dan eene overeenkomst toont met het onze. De Zweden zijn zooals de Vlamingen van Germaanschen oorsprong en hunnetalen vertoonen verschillige gelijkaardigheden.De bevolking van Zweden is nagenoeg zoo groot als die van Belgie. Koning Gusiaaf V is een ware volksvriend die er zijn grootste genoegen in vindt in alle eenvoudigheid om te gaan met zijn volk en zelfs in hunne vreugden en hun sport te dee len. Koninklijke bezoeken brengen gewoon lijk eene uitbreiding van handelsbetrekkingen mede. Belgie koopt in Zweden vooral hout, mo tors en werktuigen voor de mijnen. Zweden trekt uit ons land kolen en glaswaren. De baggerwerken te Zeebrugge zullen stopgezet worden zoodat dat de verzanding binnen kort haar doodend werk zal voltrok ken hebben. Sedert den wapenstilstand werden aan de Maatschappij der Brugsche Zeevaartinstel lingen 45 miliioen frank geschonken. Daar mede heeft men eenige herstellingen en de baggerwerken gedurende 3 jaar kunnen doen. Maar gezien de stelselmatige vernieling en de jarenlange verwaarloozing, is dit op verre na niet voldoende. Niettegenstaande de groote kosten die Zeebrugge vraagt van onderhoud, zou het spijtig zijn moest men bij die beslissing blij ven. Het is de ondergang van de bewoners van Zeebrugge en het vernietigen van eenen belangrijken factor van nationalen welstand. Een nijverig Antwerpen met als aanvulling een bloeiend Zeebrugge was weleer de droom van onzen grooten Koning Leopold II. Kan die droom toch geen werkelijkheid worden 1 Guido. Irma verstaat mij wel, zij moet den Corsikaan toch wel iets beloofd hebben. Oscar werd rood van gramschap en bezag Irma ondervragend. Deze kwam van achter den toog, en riep Vanaerde, gij zoudt beter zwijgen met uwe vaische tong. Wat weet gij daarvan Als er daar iets over te zeggen valt, ben ik groot genoeg om zulks aan mijnen toeko menden man uit te leggen. Ten andere, als gij hier maar komt om ruzie te stoken, zie ik veel liever uwe hielea dan uwe teenen. Ho, ho meisje, sprak de boer heel koelbloedig, zoo driftig niet. Gij kent de spreuk die zich kwaad maakt heeft onge lijk. Gij moet niet denken dat het zoo slecht gemeend is van mijnentwege ik zeg alleenlijk wat er dezen namiddag overal op het dorp verteld werd. 't Is gelijk, moei u met uwe zaken gij zult daar werk genoeg vinden, antwoordde Irma, eenigszins kalmer geworden. Nu, als dat u zoo stoort, wij zullen er niet meer over spreken, meende Vanaerde, en hij trachtte een gesprek met de andere drinkebroêrs aan te knoopen, maar het vlot te niet. Welhaast verliet hij de plaats door eenige geburer, gevolgd zij moesten er toch al gauw in de andere herbergen wat op gaan pochen, dat zij Dammaert en zijne aanstaan de eens duchtig kwaad gemaakt hadden. Eenige andere gasten begonnen met de kaart te spelen, en aangezien de weduwe plaats genomen had in den toog, om de klanten te bestellen, was Irma vrij. Na eenige minnten zat zij in een druk ge sprek met Dammaert. 't Is waar, zegde zij, men kan bijna niet kalm blijven, als men zulke dwaasheden Wij ontvingen volgende mededeeling die wij volgeerne overdrukken Sedert een paar jaren stellen wij vurig belang in de oorlogsblinden en onzer aller grootsten wensch is te trachten hun het hoogste geluk te verschaffen dat ze nog kunnen genieten. Het meerendeel onzer vijf en zeventig blin den hebben nagenoeg dertig jaren: bijna allen zonder moeder om ze zorgvuldig op te passen en te troosten, en het ideaal is, zoo schijnt het ons, ze te helpen, zich een haard vormen met een jonge, vroolijke en gezonde gezellin, die verkleefd is en tevens goede huishoudster. Maar om tot dien uitslag te geraken is het vooreerst noodig dat die groote oorlogsver minkten, aan zijne toekomende echtgenoote, een genoeglijke woonst kon aanbieden. Een eenvoudige oproep in onze dagbladen is dikwijls genoeg. En wij iiebben gedacht dat, om den geest van den Oorlogsblinde opgeruimd te inaken, het misschien voldoende zou zijn ieder jaar, bij het begin van de Lente,wanneer ieder een tevreden is de Winter te hebben door leefd, wanneer de vogels beginnen te zingen en de eerste bloemen ontluiken, op Paasch- dag bij voorbeeld, door de groote en milde tusschenkomst der dagbladen hem een klein bewijs van erkentelijkheid te brengen. We zijn zeven,bijna acht miliioen Belgen, zij zijn vijf en zeventig Oorlogsblinden We schrijven in ter gelegenheid van St. Niklaas voor de Oorlogsweezenlaat ons dus ook inschrijven ter gelegenheid van Paaschfeest voor de verbetering van het lot onzer dierbare blinden. Dat het kleinste dagblad zijne lezers dus uitnoodige om aan dit prachtig werk het zijne bij te dragen. Welnu, het mager pensioen dat de Staat hem heden uitbetaald is gansch ontoerijkend. In plaats van in welstand te leven, aan den blinde een fijn en uitgekozen voedsel te kun nen opdienen, van den tijd te hebben om met hem wandelen te gaan, voor hem lezin gen te houden, een muziek uitvoering te laten bijwonen, in een woord, om hem met liefde te koesteren, is de jonge vrouw door kommer overstelpt en de blinde is ontmoe digd en denkt dat de klaar-ziende over het algemeen zeer baatzuchtig is. Dezen namiddag, toen we aandachtig den hoop bloemen aanschouwden, die het graf van den onbekenden soldaat versieren, en al denkende aan de overgroote som die ze voorstellen, hebben we begrepen dat in het algemeen de klaarziende niet ondankbaar is, maar liever dat hij lichtzinnig en vooral te zeer is overlast, om aan een schoon werk veel belangstelling te hechten. Voor hen za! het jaarlijks als een zachte^ liefkoozing zijn van wegê de klaarziendeh en deze laatsten zullen meer op hun gemak zijn, ze zullen hun geweten hebben gerust gesteld want ze zullen verzekerd zijn, dat door hunne mildheid de Oorlogsblinde, indien hij zulks verlangt,zich de zoetigheden kan verschaffen die hij zoo wel heeft ver diend. We maken eenen warmen oproep aan de vaderlandslievende gevoelens der jonge damen, jonge meisjes en jongelingen aller standen der maatschappij, opdat zij ons hunne hulp zouden aanbrengen en ons werk zouden bijstaan. Daarom is het enkel noodig de inschrijvingen, die ze zullen inzamelen, te sturen aan liet dagblad hunner keus. De inschrijving wordt geopend den Eersten Maart en zal gesloten worden den vijf-en-iwintigslen der zelfden maand. Het totaal beloop der inschrijvingen zal, door de zorg der heeren dagbladschrij vers gestuurd worden, aan het Sekrefariaat van H. M. de Koningin der Belgen (Koning- lijk Paleis) waar is neergelegd de nomina- tieve lijst der Oorlogsblinden eti waar de behoorlijke verdeeling der sommen zullen plaatshebben. 4, Hertogenstraat, Brussel. Een groep Belgische vrouwen. SraschriJvisnijsiiiijst. E. H. Vervaeke, Past.-Dek. Poperinghe, 25 fr.; E. H. Goemaere, Past. O.L.V. id., 20 fr. E. H. Lootens, Past. St-Jan, id., 20fr.E. H. lionde- ghem, Principaal Collegie, id., 20 fr. HH. Van Walleghem, Dokter, id., 20 fr. Van der Mersch, Advocaat en Schepen, Yper, 20 fr. Onbekend, Poperinghe,20fr. Naamloos, Gasthuisstraat, id., 20 fr. De Moeder-Overste der Zusters Peniten ten, id., 20fr. De gezustersStaessen, id., 20fr.; Onbekend, id., 10 fr. Caenen-Decraene, id., 10 fr. Heer en Vrouw Hector Lebbe, id.. 40 fr. Onbekend, id., 30 fr. Totaal305 fr. van Zaterdag 3 Maart 1323. VERSLAG De Heeren Brutsaert, Devos, Lebbe en Roffiaen hebben hen verontschuldigd de zitting niet te kunnen bijwonen. De secretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting. M. Lefebvre vraagt hoe het komt dat bij het Armbestuur niet voorzien wordtin de vervanging van wijlen MijnheerM.Debaene. M. de Burgemeester meent dat binnen kort de samensmelting van de besturen der Burgerlijke Godshuizen en Weldadigheid door de wet zal ingevoerd worden en acht het dus onnoodig de vervallen mandaten nog te vernieuwen en de openslaande plaat sen aan te vullen. le Punt. Rekening der Kerkfabriek van Sint Jan voor 1921. De rekening sluit met In Ontvangsten 75.125.66 In Uitgaven 85.352 79 Tekort: 10.227.13 2e Punt. Begrooting der Kerkfabriek van Sint jan voor 1922-1923. De begrooting voor 1922 sluit als volgt Ontvangsten 111.978.14 Uitgaven 111.978.14 De begrooting voor 1923 sluit als volgt Ontvangsten 310.135.57 Uitgaven 310.135.57 3C Punt. Rekening der stad voor 1920. De rekening sluit met Ontvangsten 972.958.69 Uitgaven 779.543.97 Overschot 193.414.72 4e Punt. Afvaardiging te geven aan de Heeren Burgemeester, Sekretaris en Ontvan ger der stad in zake oorlogschade. Deze bemachtiging om de zaken der oorlogsschade voor de stad te vereffenen, wordt verleend. 5e Punt. Aanvraag om uit ter hand den grond aan te koopen waarop de herberg «A la maison de ville» stond. De bundel over deze zaak, die men effen Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Aigemeene Bestuurder voor West-V laanderen FOSRHEST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VESJRMjE, Ooststraat, 64, tel. 76. IM ALMEDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wjftschaete en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Beweren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Neordschoote Heer M. BAILLEUL, Ladaghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. hoort gelijk die, welke Vanaerde daar te pas brengt. 't Is altijd dezelfde spotter, meende Dammaert, maar ik zou toch moeten den ken, dat er iets bestaan heeft tusschen u en dien Corsikaan, geen rook zonder vuur, zegt men gewoonlijk. Ik verzeker u dat er volstrekt niets be staan heeft. Hij kwam hier gelijk vele ande ren, en indien hij eenige liefde voor mij heeft opgevat, vind ik zulks zoo wonderlijk niet. Er zijn er misschien nog wel. Gij hebt hem dan niets beloofd, Irma? Beloofd Wat zou ik hem beloofd heb ben Het gebeurde wel eens dat hij tusschen kannen en glazen van trouwen sprak, maar ik aanzag zulks in 't geheel niet voor ernstig, en wachtte mij wel, ja of neen te zeggen. Die Juan is geen wonderlijke jongen, ik kan hem wel lijden,' maar hij heeft mij volstrekt niets te verwijten. Dat moogt gij zeker en vast gelooven. Nu, laat ons daarover niet meer spre ken het is de moeite niet weerd. Ten andere, lieve Irma, ik twijfel geenszins aan uwe woorden. Het meisje scheen zeer voldaan en het gesprek kreeg eene meer aangename wen ding zooveel te meer, daar de verloofden door niemand meer gestoord werden. Zij maakten allerlei schikkingen, en sche nen reeds op voorhand het reinste geluk te smaken. Omstreeks 8 uur namen zij het avondmaal en het was niet verre meer van middernacht, wanneer alle gasten sedert eenigen tijd vertrokken waren, als Dam maert begon te spreken van naar huis te gaan. Wat vliegt de tijd toch ras voorbij, sprak het meisje met eenen zucht. Tijd van komen en tijd van gaan, mijne lieve Irma, sprak Dammaert maar gij ziet er sedert eenige oogenblikken zoo ernstig, ik zou bijna zeggen, zoo droefgeestig uit. Scheelt er iets Wel neen, maar nog nooit is het schei den mij zoo lastig gevallen. Ik heb droeve voorgevoelens zonder te weten waarom, indien u eens een ongeluk overkwam in dien donkeren, kouden nacht indien men u eens... Gaat gij eens zwijgen, kleine vreesach tige, onderbrak haar Dammaert, eenigszins gedwongen lachend. Men zal mij in den v/eg niet loopen, ten andere, ik heb hier nog een wapen, waarmede zeker niemand geerne zou kennis maken. Dit zeggenne sloeg hij met de rechterhand op zijnen broekzak. Nu, ik wenschte dat het waar was, ant woordde Irma, min of meer gerust gesteld, doch ik weet niet van waar die nare gedach ten mogen komen. Ik verlang reeds zoo om u morgen gezond terug te zien. Tot alle antwoord haalde Oscareventjes, medelijkend de schouders op, omhelsde zijne verloofde, wenschte zijne toekomende schoonmoeder eenen goeden nacht en ver trok. Irma, die de deur geopend had zag hem weemoedig na,maar hij verdween aanstonds in de diepe duisternis. Traagzaam en klagend weergalmden twaalf klokslagen uit den toren der kerk van Hoogendijk. Anders was geen gerucht te vernemen. De plechtige tonen verspreidden zich treurig over de naakte velden, zij ver stierven droevig trillend in deverte...enlrma ging met bekommerd hert ter ruste. 6 ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1