De Werloüeh Zooi. HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperingheen Omstreken. V0SB HAMEL UEillS II. II. Wraak en Liefde De Engelsche Pelgrims te Poperinghe en Yper. Apotheek Frans Van de Plas Creole seüeuaarl naa? oastacker. TRANSÏNTER Abonsementprijs Sansen-Vanneste, 15, Gasthuisstraat, BERICHTEN, VERK00PINCEN, Zondag* 1* April 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 13. Van groote denkers. VOLKSHUIS. - POPERINGHE. PASCHEN. Lees! en verspreidt de Paperiogheaaar Ouderdomspensioenen. Het Noodlottig Duitschdcm. Oorlogsschade. F* oïitiek O ver zich t. 0m te onthouden. De Katholieke Vlaamsche Meisjesbeweging. De Belgische Socialisten in de Roerstreek. De Kamerafdeelingen en de Alkoolwet. Radionieuws. De premies voor goedkoope woningen Afschaffing van Staties. De wettelijke tijd. Tot na Paschen verdaagd. Bakkerijen. Het graf van den Onbekenden Soldaat. Verlies van arbeidskrachten. De wil van het Vlaamsche Volk. Schouwburgstaking. Een nieuw toltarief. Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, POPERINGHE Telefoon nr 9. Poitcleokrekening nr 15570. PHIJS Eene inlassching o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o et" 3 inl o 45 ctn VONNISSEN, 1 So fr per regel ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoneen prijzen op aanvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. nmniGBmiB De grootste macht tot zelfverheffing die wij aan ons volk kunnen geven is geestelijke ontwik keling. De welbegrepen christelijke opvatting van mensch en vooruitgang leert ons onze zedelijke schoonheid ongeschonden te bewaren: ze verrijkt en ze heiligt. Van Cauwelaert. GezagAan uwe Vlnamschgezindheid kunt ge in uw gemoed geen bijzonder kamertje afstaan wat ge waard zijt als mensch, zult ge waard zijn als Vlamingen wat gij,Vlaming, doet ook buiten onze beweging om komt rechtstreeks of onrecht streeks ten goede of ten kwade aan onzen stam en zijne zaak. Van Cauwelaert. TaalDoch we willen de taal niet om haar zei- ven, maar als het onontbeerlijke middel om de groote gaven van onzen stam te doen gedijen. Van Cauwelaert. TWEE LAATSTE OPVOERINGEN Op Paschen, om 7 uur en op 2e Paaschdag, om 3 uur stipt namiddag. Dit kunstgewrocht van M. Jozef Vanden Berghe werd flink ingestudeerd en met de meeste zorg opgevoerd. De inrichters en uitvoerders verwierven den hoogsten lof van den Schrijver zelf, die de voorgaande uitvoering bijwoonde. 't Is eene eenige gelegenheid om zulk stuk, zooals men hier nog geene aangedurfd heeft, te gaan genieten. Voor de liefhebbers van de buitengemeenten wordt alle gemak verleend. De namiddag- vertooning om 3 uur zal eindigen vóór het vertrek van den tram van 6 uur. Paschen Paschen Dag van herwording, dag van herleving, dag dat de opstanding uitjubelt zijn zegepraal over de dood. Dag van triomfelijk klokkengelui en lui- sterlijke pracht, dag der schoonste zegezan gen,die voortrollen onder de machtige beuken onzer kathedralen en tempels en die uitjui- chen, grootsch en plechtig, het aloverweldi- gende, Hallelujah Gode ter eere. Bonst het uit uw torens, gij heerlijke Paaschklokken Zingt Hallelujah, zing triomfZingt zege en overwinning, herwor den en herleven. Paschen, Paschen luide klinken Nu de slag van berke en vinke, Nu de stem van mensch en dier, Paschen, Paschen wijdt het vier, wijdt het licht en spijst de lampen, laat den blauwen wierook dampen. Halleluiah God is groot overwinnaar van de dood. (G. Gezelle). En dat heden ook het Paaschfeest, met zijn blijde Halleluiah-klokken, den wereld ver kondigd de maatschappelijke opstanding uit zedelijke dood, waarin de menschheid ligt begraven. Naar reiner zeden, naar grooter liefde, naar meer rechtveerdigheid moet Paschen ons leiden. Nader bij God, nader bij de Kerk; dit weze vooral de blijde belofte van het Paschen van heden. Biecht ten minste eens 's jaars uw zonden En rond Paschen nut ons Heer. Geen christen mensch, dien naam waar dig, of hij zal, gedurende de veertien dagen, van Palm-Zondag tot Beloken Paschen, dit kerkelijk gebod stipt volbrengen. De ouders moeten hun kinderen te biechten en te com munie sturen, van zoohaast zij tot de jaren van discretie, d. i. rond den ouderdom van zeven jaar, gekomen zijn. Paaschplicht is een zware plicht. Hij die moedwillig zijn Paschen verzuimt, houdt metterdaad op christen te zijn. Om oprecht christen te heeten en katho liek, is 't niet genoeg gedoopt te zijn, zijn eerst communie te doen, in de kerk te trou wen en... voor later na den dood een kerke lijke begraving te bestellen. De Zondag-mis, de Paasch-communie.dat is het strikt minimum vereischt voor een christelijk leven. Dat is juist 1° boven zero daaronder vallen, is nederdalen in ijzige koude der onverschilligheid, is verstijfd ge raken door den geestelijken dood. Is het gebod der H. Kerk dan toch zoo lastig Er zijn we! is waar menschen die leven alsof men op zijn pantoffels naar den hemel kon wandelenNeen, men bestijgt geensteilen berg met slofjes aan de voeten... en naar den hemel gaan, is den berg opklim men, is omhoog stijgen. Is 't niet treurig, als men ziet hoeveel menschen, dag in dag uit, heel het jaar door, tobben en slaven, schrobben en kuischen, koopen en verkoopen, zaaien en planten, opdat het lichaam toch naar niets te korte hebbe Wat al bekommernissen voor het lichamelijk welzijn, voor het lichamelijk genotEn voor de ziel Ze vinden geen uur per week, per jaar om eraan te denken... Zou een heiden slechter doen Hij toch heeft de onwetendheid als verontschuldiging. Willen is kunnen. Hij die van zin is zijn Paschen te houden, vindt daartoe den noo- digen tijd. Voor elke geloovige moet Paschen een halt zijn, een afspanning op den levensweg. Wij zouden eenigen tijd stilhouden, denken aan de baan die achter den weg is en over leggen hoe we verder de reis zullen doen. 'k Ga U eens wat vertellen, op een eeuwig voortvertellen, 't En zijn maar de bergen die malkaar niet tegenkomen, zeggen ze; 't en is bij gevolg geen mirakel, dat ik Criticus tegenkom, want ik ben geen berg, en Criti cus is ook geen berg. Maar ja, 't is waar, gij kent zeker Criticus nog niet, hé? wacht, ge zult gaan hooren. Donderdagnoe- ne steken Fons Dendienen en Staf Dengun- ten t' onzent de dtur open toen ze naar hun werk gingen. Miel, zei Fons, we hebben daar iets gevondt n in de vuilegreppe, en gij moet dat ne keer lezen salutDaarmee waren ze buiten. Ze hadden daar een stuk gazette op een stoel geleid, en als ik dat be keek, zag ik dat het Ontwaking was, het Socialistisch weekbladje; en daar stond een artikel in van een vent die helschen duivel rooi heeft met mij, omdat ik 't Hoekje van den Christen werkman schrijf. En 't raarste van al, die vent heet noch Miel, noch Fons, noch Gust, noch Stafdie vent heet Criti cus Zeker een heiden 'k Peisde in mijn eigen dat moet een verstandige kerel zijn, om zulk een moeilijken naam te dragen... en te onthouden. 'k Las 't artikelmaar djeemenismenschen toch,... 'k verzeker U, dat 't verstandigste van dien vent, zijnen name isLuistert maar verder. In mijn hoekje van 11 Maart schreef ik mijn gedacht over 't Ouderdomspensioen; Ik schreef onder ander, dat, met de bestaande wet, iemand die met hard werken wat heeft kunnen sparen voor zijn ouden dag, geen ouderdomspensioen krijgtterwijl iemand die niet gespaard heeft, maar gebrast en verkwist, wel een pensioen krijgt. En ik houd dit staan, ten andere, iedereen weet dat. En Criticus weet dat ook, of hij is ste keblind, de man. Weetje wat Chriticus daar over schrijft (Houdt uwen buik vast, want ge zult moeten lachen 1) Alzoo schrijft hijVerkwisters, drinkers en schenkers zijt gij dus, o arme, ongelukkige parias, aan wiens grijze haren zooveel druppels zweet gekleefd hebben... enz. En verder spreekt hij zijn danige compassie uit met de arme verdwaalde zielen van het Christen Synficaaten hij denkt de hoop uit, dat die arme verdwaalde zielen zich zullen gaan scharen in de machtige gelederen der Socia listen 'n Avond Criticus kunt ge 't zeg gen zonder lachen? De «arme verdwaalde zielen en kunnen 't alleszins niet hooren zonder lachen Miel van 't Hoekske. Kapitaal 6.009.000 FILIAAL van de VOLKSBANK van LEUVEN. Betrokken bij de Aleemeene Bankvereeniging te Antwerpen. Hoofdkantoor Kortrijk. Bijkantooren Itru^e, Cuernt», Oixmude, Ileenen, l'operinglie, lioeselare, Thick, Wevelgliom. Hulpkant.: Aerseele, Avelghem, Desselghem, Ghistel,Ichteghem, Langemarck, Moorslede, Oost-Roosebeke, Ruysselede, Staden, Wynghene. ALLE BANK- BEURSVERRICHTINGEN. S I» lEt Et A S 4 Termijnrekeningen van 3.75 tot 5.00 Zichtrekeningen beschikbaar 3.50 Vlamingstraat, 15, POPERINGHE. Telefoon 36. Mengelwerk van «De Poperinghënaar» 5 ROMAN door C. YEKVAKICUE. Een tafel met papieren en ander schrijf ;erief er op, drie stoelen, eenige ouderwet >che printjes aan de muren en een boord seladen met boeken van allerlei vorm, grootte :n ouderdom ziedaar waaruit gansch het mobilair der kamer bestond. Cies keek wederom zeer omzichtig rond, :eggende Zijt gij zeker dat niemand ons hooren tan Alleszins, hier moogt gij vrij spreken, Dan zal ik de stoutheid nemen mij ne- ier te zetten, sprak Cies, eenen stoel ne- nende. Met eenen loenschen blik op zijnen erbaasden aanhoorder, ging hij voort En ik zou u aanraden hetzelfde te doen rant ons onderhoud zou tamelijk lang kun- ien duren. Dammaert scheen zich te willen in gram- chap stellen, doch hij weerhield zich ooveel mogelijk en sprak Weet gij wel, Cies, dat gij iemand zijn leduld zoudt doen verliezen Ik zal nu eker wellicht algauw weten, waarvan er westie is Waarom al die haast sprak Cies met nverstoorbare kalmte, nu toch, ik zal het maar zeggen ik kom u spreken over den loordenaar van uwen broeder. Wat zoudt gij daarover moeten zeggen 0 mo°rdenaar is gisteren aangehouden. Zeker, zeker, mijnheer, is er iemand aangehouden, ja maar het is de plichtige niet. Zoudt gij eenen onschuldige willen laten veroordeelen. Dammaert antwoordde ontwijkend Wat weet gij daarvan Zult gij zeggen dat de rechters gemist hebben? Voorzeker hebben zij gemist en indien ik het niet zeg, zal zulks van u afhangen, maar ik zal het toch altijd denken. Hoe kunt gij daar zoo over spreken en u boven de gerechtsdienaars stellen Omdat ik den moordenaar gezien en herkend heb. Weihoe, gij hebt den moordenaar ge zien. Ja, mijnheer, en het was de Corsikaan niet. Maar wat scheelt u, gij wordt bleek en schijnt onpasselijk Dammaert scheen sedert eenige oogen- blikken aan de hevigste ontroering ten prooi. Hij had zich op eenen stoel laten neerzinken en eene lichte siddering had al zijne leden aangegrepen. Hij bezag zijnen raadselachtigen bezoeker met strakke blikken, waarin schrik, verbazing en twijfelachtigheid te lezen waren. Na eenige stonden sprak hij aarzelend Wie zal gelooven wat gij daarover zegt Als ik zal vertellen wat ik gezien heb, zal iedereen mij gelooven. Welnu, wat hebt gij gezien Ik zal het u vertellen, mijnheer. Cies scheen geen acht te geven op de klimmende ongerustheid van Dammaert, hij stak eene pruim tabak in den mond, zette zich op zijn gemak en begon alsdan Dezen nacht, omtrent elf ure en half, was ik op weg naar huis met mijnen gebuur, Jan Verrackers. Aan de beek gekomen, za- 't Is weerom een Duitsch die de rust in ons land komt storen! Namelijk de heer Speyer, Belgisch senator,gesproteu uit Duit- sche vader en moeder, dus een Duitscher van geboorte die slechts door naturalisatie Belg geworden is en een afstammeling is der Franckfortsche Joden. 't Is nog niet genoeg dat zijne landgenoo- ten onze Vlaamsche jongens vermoord heb ben. Hij wil nu nog met de franskiljons, Vlaanderens recht ontnemen.Maar dat nooit! Het bestaan der tegenwoordige Regeering hangt aan een zijden draadje dat waarschijn lijk zal worden doorgesneden, z»o het voor stel Speyer, dat de splitsing der vier Facul teiten der Gentsche Hoogeschool voorstaat, door den Senaat wordt aangenomen. Onbe rekenbaar en noodlottig misschien zal dat de verdwijning der tegenwoordige Regeering voor gevolg hebben, en dat, door de schuld van een geboren Duitschman die den Vla ming en zijn Taal veracht! Maar... dat is een goede Belg. Waarom? Omdat hij de Vlamingen helpt stroiopen. En Speyer, en Braun, en Strauss, enz. zijn de voormannen en de leic ers der vlaamschhatende beweging, het zijjn zij die de Vlamingen hunne Hoogeschool in 't Vlaamsch weigeren, zij willen Gent niet ver- vlsamschen omdat er dan vrede zou kun.uen bestaan tusschen Vlamingen en Walen, zi) waren het die aan den kop liepen der mani festatie van 28 Januari te Brussel, zij Dirjt- schers van geboorte zijn het die ons Vlamin gen verwijten voor Duitschgezinden. Zulke mannen zouden ze beter uit den Senaat werpen, maar ja, het is al koeke van een deeg, zij hebben veel geld en in Belgie kunnen zulke mannen geen kwaad doen. En om zulke mannen hun geldkoffer te bewaren en te beschermen moesten wij gedurende vier jaren in de loopgrachten zitten en wie weet hoevelen hunner familieleden of zelfs broeders op ons hun moordend staal en ijzer hebben geschoten 't Is een schande voor Belgie dat vreem delingen zich in onzen strijd laten mengen, waarin het gaat om onze nationale tradities. 't Is een schande dat zijne politieke vrien den niet begrijpen dat zooveel Vlamingen, die niet alleen hun Moedertaal, maar ook hun Belgisch Vaderland hartstochtelijk beminnen, de verbittering en de verontwaar diging in hun hart voelen opstijgen, als zij zien dat de voormannen hunner bekampers van Duitschen oorsprong zijn en zoodoende de eenheid van 't Land! in gevaar brengen. Maar wij hebben liever dat die Duitsche afstammelingen in de Franskiljonsche ran gen staan dan in de Flamingantische, daar de rangen der Flaminganten al zoo zuiver zijn als de middelen, waarmede wij ons Vlaamsch Recht en onze Nationale tradities verdedigen. Duizend Engelsche Pelgrims, gekotnen uit alle hoeken van Engeland ontscheepten zondag in den vroegen morgen te Kales waar zij op den trein stapten die hen voerde tot Abeele. Hier stonden een aantal autocars gereed die hen voerden naar het kerkhof Remy waar meer dan 15.000 engelsche soldaten begraven liggen. Hetmuziek van het«Royal Field Artillery» had de pelgrims vergezeld en wanneer dezen op het kerkhof kwamen, werd de zang All Hallows bij the Tower of London (Alle heil bij den toren van Londen) aangeheven. Daarna zongen scouts der Engelsche hoofd stad het lied For all the Saints (voor alle heiligen). Vervolgens greep eene indruk wekkende godsdienstplechtigheid plaats eene aanspraak die menig engelschman tot tranen toe ontroerde, gevolgd van eenen protestantschen dienst. Talrijke kransen werden op de graven neergelegd. Van 12 tot 1 uur snorden de autos door de straten van Poperinghe om de engelsche reizigers naar de statie te brengen. Op het Stadhuis hingen de Nationale en Engelsche vlaggen uit en het stadsmuziek was aan de statie om de pelgrims te groeten. Aan de statie te Yper werden zij verwel komd door M. Colaert. Het stadsmuziek speelde het engelsch volkslied. Om 3 uur werden links en rechts de ver- schillige kerkhoven bezocht door de familie leden der aldaar begraven soldaten. Men telt hier in de streek 80 engelsche kerkhoven. Na het volbrengen van dezen vromen plicht,keerden de bezoekers naar Yper terug waar zij met de bevolking verbroederden. Ten 5 ure 's avonds in de indrukwekkende omlijsting, gevormd door de puinen der Hallen en der Groote Markt, gaf hetRoyal Field Artillerie een koncert, welk den grootsten bijval oogstte. De Engelsche pelgrims, terugkeerend naar den geboortegrond,zijn Zondag avond ten 10 ure,per bijzonderen trein uit Yper vertrokken. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - - V OPER1IVGI1 E. POPERINGHE. Benoot Maurice 3.501 Baes Henri 5.731 Ooghe Aimé 6.650 Lermytte Achille 3.734 Bruneel Pierre ,1.672 Lermytte Auguste (6.614 Feys Emile 10.282 Vanoverbeke Alph. 2.688 Salomé Julien 8.000 KEMMEL. W" Vanderstichele-Vandenbroucke- 76.467 LOCRE. Seraphin Singier 6.800 WESTOUTER. Lepoutre Arthur 3.940.50 Sinds 50 jaar wordt O. L. V. van Lourdes te Oostacker vereerd, en deelt zij er milde genaden. Het is een gouden jubeljaar. Alle ware kinderen van Maria zt'ljen er aan houden te Oostacker het Jubelfiiést te vieren van hunne hemelsche moeder. De groote bedevaart uit Vlaandert n zal plaats hebben op Donderdag 17 MeL, den Donderdag voor Sinxen. Zonder eenigen twijfel zal het getaf der bedevaarders uit het Poperingsche nog merkelijk meerder zijn dan dat van verloden jaar. Ook zullen maatregelen genomen wor den om eenen bijzonderen tram en trein te bekomen. Wij zullen later de voorwaarden en schik kingen der Bedevaart niededeelen. 5WB gen wij eenen persoon die, van den kant van Belle-Vue komende, aan het brugsken bleef staan en daar langs alle kanten begon rond te zoeken. Het was tamelijk donker, zoodat hij ons geenszins bemerkte. Ik fluisterde mijnen kameraad in hei oor dat hij zich meest stilhouden, daar wij wellicht iets gin gen te zien krijgen. Wij naderden, onzen adem inhoudende en zoo stil mogelijk, nochtans konden wij den persoon niet herkenr en. Evenwel bemerkten wij zeer duidelijk, dat hij zich, na eenig dralen, nevens het brugsken en gedeeltelijk er onder verschool en zich daar heel stilhield. Wij gingen op onze tee nen eenige stappen achteruit en ik zegde fluisterend aan mijnen kameraad Indien hij tijd heeft van wachten, dan hebbeij wij er ook, niet waar Hij knikte toestemmend en zoo bleven wij roerloos langs dan karrt van den weg staan. Het sloeg twaalf ure op (ten toren en nog werden wij niets gewaar Het wachten op zulk uur en bij zulke koude begint alras te vervelen. Maar eenige minuten verloopen en wij hooren, op den overkant der beek voetstap pen weergalmen op den hard bevrozen grond. Terzelfdertijde bespeuren wij eenige be weging in de zwarte gedaante onder het brugsken. De eenzame, nachtelijke wandelaar zet den voet op de plankendie door den vorst onder zijn gewicht kraken. Wij hooren een dof gegonfv als eene koord die met geweld door de tocht geslingerd werd. De persoon staat onbewegelijk, maar in veel min dan een oogenbl.ikv v« ft. hij met een Het Engelsch Muziek der R. F. A. onder bestuur van Colonel Stretton. De protestantsche dienst op het Kerkhof Remy. Het wetsontwerp van de Kamer over de Vlaamsche Hoogeschool is dus verworpen in den Senaat. Drie Katholieken uit Vlaanderen hebben de schande van hun eigen volk gestemd Liebrecht uit Gent, Van Ormelingen uit Limburg en Ligy van Gent verkozen door den Senaat zelt. Een Socialist, en dan nog wel den geko zene voor Yper-Kortrijk, Ducastel. Zes Liberalen waaronder Serruys van Oostende en E. Nolf van Yper, gekozen door den Senaat. Een NationalistDumon van Brugge. Wij zijn er fier op dat ten minste geen enkel Katholiek gekozene uit West-Vlaan- deren, zijn volk heeft willen verraden. De Vlaamsche Hoogeschool is toch eene zaak die vooral het Vlaamsche land aanbe langt. Overal beslist de meerderheid van het volk over zijne toekomst. Hier stemden 95 per honderd van de Vlaamsche Vertegen woordigers voor de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Maar zij wordt ons geweigerd door de Walen samen met een dozijn volksverraders. Het is eene uitdaging en een oorlogsver klaring tegenover het geheele volk van Vlaanderen. Zulke kaakslag zou geen enkel vrij volk dulden. Aan de Vlaamsche Vertegenwoordigers en Ministers is het te zien in hoeverre zij eene Regeering kunnen steunen die zulks laat gebeuren. Wanneer men regeert tegen Vlaanderen, dat men dan regeere zonder Vlaanderen. De tijd van eene beslissing te nemen nadert. Aan elk zijne verantwoordelijkheid. Onze Meisjesbonden zetten onverpoosd hunne werking voort. Met het Paaschverlof worden er door de verschillige Meisjesbon den van het Vlaamsche land Gouwdagen of gewestelijke vergaderingen gehouden. gesmoorden hulpkreet ter neder op den kant van het brugsken en plonst van daar in het ijskoude stroomende water. Mijn gezel wilde bijspringen, doch ik weerhield hem. De sluipmoordenaar kwam te voorschijn bleef eenige korte stonden zijn slachtoffer nakijken, en trok dan met groote stappen voorbij ons zonder iets te bemerken hij was waarschijnlijk wat aangedaan. Volg hem van nabij, zegde ik tot Jan, en pas wel op hem niet uit de oogen te ver liezen ik zal eens gaan zien naar de beek. Voor zooveel de duisternis mij toeliet te zien, bemerkte ik dat het lichaam reeds ta melijk ver door den stroom was medegerukt en dat alle hulp, zonder oogenblikkelijk ver scheidene personen bij de hand te hebben, voor nutteloos moest aanzien worden. Ik liep dan terug om ten minste den moor denaar niet te laten ontsnappen. Welhaast haalde ik mijnen kameraad in die zegde Wij moeten zeer voorzichtig zijn, hij gaat tamelijk snel en kijkt nu en dan eens rond indien hij bemerkte dat hijachtervolgd wordt, zou hij ons kunnen verre doen loopen voor niets. Zie, hij houdt nog eens in. Hij wierd waarschijnlijk niets gewaar, want hij zette aanstonds zijnen weg regelma tig voort, recht naar het dorp. Aan de eerste huizen gekomen, verliet hij den grooten weg en sloeg het breede pad in, dat achter de tuinen der dorpelingen loopt. Hij hield hier achter deze woning stil en kwam door 't klein poortje in den hof. Wij drongen er kort na hem ook binnen en volgende hem bijna op de hielen. Juist op hetoogenblik dat hij de achterdeur met het grootste gemak en zeer stil opende, herkende ik hem. De Paaschklokken luiden thans eenen nieuwen bloeitijd in. Hoop op den oogst, o Vlaanderland. De Gouwdag voor West-Vlaanderen wordt gehouden te Kortrijk op 8 April.De gekende declamator Albert Vogel zal zijne medewer king verleenen in den kunstavond. De Poperingsche afdeeling van den Meisjesbond Het Hopperankje belegt eene gewestelijke vergadering te Poperinghe op 2 April. De Meisjes willen zeegnen De zwarte, klauwende blom Zij hebben zoo lang vergeten Maar keeren tot Vlaandren weerom Eene socialistische afvaardiging bestaande uit verschillige Kamerleden heeft een bezoek gebracht aan de Roerstreek. De Duitsche arbeiders willen niet als slaven behandeld worden en zullen nooit toelaten dat Duitsch- land vermorzeld worde. Zij zijn echter van meening dat Duitsch- land herstellen moet en zij vragen dat onderhandelingen zouden aangeknoopt wor den ten einde het plan tot herstel te omlijnen. De afvaardiging heeft nog verschillige indrukken meegebracht. Daaronder stippen wij aan 1. Dat de bezetting niet op brutale en onvoldoende wijze geschiedt 2. De Belgische soldaten laten op de bevolking een gunstigeren indruk na dan de Franschen 3. Er wordt niet aan sabotage gedaan maar de arberders weigeren te werken onder de bewaking van de bajonnetten der geal lieerden. 4. De toestand der bevolking is erbarme lijk.Er heerschteen groote ellende. De Duitschers beweren dat zij geheel langen tijd weerstand kunnen bieden. De bevoorrading kost duurder maar geschiedt op normale wijze De stakers krijgen werk lozensteun. Dit is al volgens de mededeelingen door de socialisten gedaan. Bleek als een doode en met verglaasden blik, zat Emiel Dammaert zijnen bezoeker aan te staren. Hij was als aan zijnen stoel genageld en scheen alle oogenblikken zijnen adem te zullen verliezen. Wil ik de meid roepen, mijnheer Dam maert, sprak Cies, gij schijnt onpasselijk te zijn. Daar Emiel het hoofd schudde, ging hij voort Welnu, 't is mij gelijk, wij kunnen dan nog wat voort praten. Mijn gezel wilde aan stonds naar de overheden loopen om alles te verklaren, doch ik hield hem terug, zeggende dat het veel beter was te zwijgen en eerst na te zien hoe de zaken gingen afloopen. Zoo hebben wij ons gehouden alsof wij volstrekt van niets wisten en mijn kameraad zal zwijgen zoolang ik wil, daar ben ik zeker van. Dammaert scheen eenigszins meer op zijn gemak te komen en, na eene diepe ademha ling, sprak hij stamelend Ik zou u wel moeten bedanken, Cies Bedanken, bedanken, sprak de andere aarzelend, zulks is niet noodig want indien ik alzoo handel, is het omdat ik er mijn voor deel wil uittrekken. Ik zal u aanstonds zeg gen op wel wijzeMaar hoe komt het dat gij mij niet tegenspreekt, dat gij niet af- loochent Dat verwondert mij eenigszins. Wat kan inen tegen de waarheid in brengen, zegde Dammaert met eenen zucht, ik bemerk dat gij alles te wel gezien hebt en Zoodat gij bekent uwen broeder naar de andere wereld gezonden te hebben, on derbrak hem Cies haastig en met verdoofde stem. Emiel liet het hoofd op de borst zakken. Een wetsvoorstel, ingediend door den Liberaal M. Pierco, vroeg de herziening van de alkoolwet in den zin van den vrijen ver koop van alkool. De Kamerafdeelingen hebben zich over dit wetsvoorstel uitgesproken. Enkel in twee afdeelingen op de zes werd het goed gekeurd. Het wetsvoorstel werd dus verworpen met 72 stemmen tegen 54 en 10 onthoudingen. Onder de voorstaanders van den vrijen verkoop van alkool treffen wij aan al de liberalen en de Katholieke Walen. Het opstellen van radio-electrische ont vangsttoestellen is iets alledaagsch gewor den, bijzonderlijk sedert het inrichten van radio-concerten. Vooraleer een ontvangsttoestel te plaatsen moet eene toelating daartoe aangevraagd worden. De rechterlijke overheid heeft onderrich tingen gekregen ervoor te zorgen dat de wetsbepalingen betreffende deze aangele genheid niet uit het oog verloren worden. De aanvragen tot toelating moeten gericht worden tot den Heer Algemeen Bestuurder van Telegrafen en Telefonen te Brussel. Op 23 Januari 1923 hadden er 3941 per sonen eene aanvraag gedaan om eene premie te bekomen die toegekend is aan de 10 duizend eerste bouwers van eene goedkoope woning. Wat betreft de werking van de nationale maatschappij voor goedkoope woningen, in 1922 werden er 8337 woningen in aanbeste ding gebracht. Er zullen 23 kleine staties of stopplaatsen afgeschaft worden. Onder deze bevinden zich Boitshoucke, Dudzeele, Frezenbergen Montaleux. Bij Koninklijk Besluit zal de zomertijd ingevoerd worden in den nacht van 31 Maart op 1 April om 11 uur 's avonds. De uurwerken zuilen dan een uur doorgezet worden. De bijzondere Kommissie van den Senaat, belast met het zoeken naar eene nieuwe for- muul tot het oplossen van het Hoogeschool- vraagstuk.heeft beslist hare werkzaamheden op 17 April aan te vangen, in die Kommissie zetelen er 5 Katholieken, 4 Socialisten en 3 Liberalen. De Katholieken zijn MM. Carnoy, Van Overberg, E. P. Kutten, Carto*tY(van Doornik) en Dubost (van Brussel) De Katholieken en de Socialisten hebben afgeveerdigden gezonden die de verschillige meenigen vertegenwoordigen. De Liberalen hebben hunne meest onverzoenlijke Vlaamschhaters uitgekozen. Zoo komt het dat het deze Liberalen zijn die feitelijk de beslissing in handen hebben. Eerst hebben wij gedacht dat Vlaanderen de Vlaamsche Gentsche Hoogeschool als paaschei zou gekregen hebben. Nu echter Iaat alles voorzien dat het zullenvijgen achter Paschen zijn. Er zal te Brussel op 13-21 Mei aanstaande eene bakkerijtentoonstslling gehouden wor den. Belgie telt 12.000 bakkers, 4000 model bakkers en 700 nijverheidsbakkerijen die 30 tot 35 duizend brooden per dag maken. Donderdag werd het graf van den Onbe kenden Soldaat toegezegeld. Tijdens deof- ficieele begrafenis, op 11 November laatst, was men niet in het bezit van de Amerikaan- sche medalje die op de lijkkist naast de decoraties van de andere landen moest rusten. Nu zijn zes zware arduinsteenen over den kuil ingewerkt, zoodat zij een gewelf vormen, waarboven een betonnen vloer van 20 cm. dikte aangebracht werd. Eindelijk werd de bronzen plaat vastge- metseld over de opening zoodat de laatste rustplaats van den Onbekenden Soldaat voortaan onschendbaar is. De tweede helft van de klas 22 zal binnen geroepen worden op 1 April in plaats van op 1 Juni. Als het gaat om den acht-urenarbeid klagen alle fabrikanten dat onze nijverheid daardoor ten onder gaat, omdat er te veel arbeidstijd onttrokken wordt om de voortbrengst in Belgie winstgevend te maken. Waarom stellen de nijveraars nietvoorden diensttijd te verkorten en nuttelooze arbeids kracht te weerhouden in de kazernen en in kostelijke expedities als de Roerbezetting, die zoo nutteloos als gevaarlijk is. 154 Senatt>renen Volksvertegenwoordigers van het Vlaamsche land hebben zich over het beginsel van de Vervlaamsching uitge sproken. 137 Stemden voor. 17 stemden tegen. Dat is de wil van het Vlaamsche volk. Ook 8 Katholieke Walen en 8 Senatoren en Volksvertegenwoordigers van Brussel stemden met de Vlamingen mede. De bestuurders van de schouwburgen, music-halles en cinema's van Brussel hebben besloten te beginnen met 1 Mei hunne deuren te sluiten als protest tegen de taks op de ontvangsten. Te Brussel moeten de cinema's 32 t. h. van de opbrengst als belastingen af staan en de schouwburgen 22 t. h. Een ontwerp van een nieuw toltarief is in de Kamer ingediend. Het nieuw tolstelsel behoudt, zooals het huidige, een karakter van vrijheid, want daaraan had Belgie steeds eenen welvaart te danken. Het nieuw tarief bevat het stelsel der dub bele kolom het minimum - tarief dat in de mate van het doenlijke het gewoon werktuig zal zijn en het maximum - tarief dat, volgens door de wet vast te steiien voorwaarden, zal dienen aangewend te worden. In het maximum - tarief worden de rechten op het driedubbel der gewone bedragen ge bracht en verschillige koopwaren, bij het minimum - tarief vrijgesteld, komen er belast in voor. Guido. Banque favoriser les transactions Internationales pour Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN IMM'i ltlM.lli:. Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEl'RX'E, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMl'DE, Kiekenstraat, tel. 44. SlOEWKROEX, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURNIER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. dragelijke kwellingen en afpersingen van dien haveloozen schurk gingen voegen. Als om een einde aan de samenspraak te stellen, zegde hij Welnu, als de zaken wel gaan en dat gij goed kunt zwijgen, moogt gij nu en dan eens komen. Goed, goed, mijnheer, maar er is nog iets, indien gij ons binnen eenige maanden dan eens wildet wegzenden, waarmede zou den wij ons alsdan moeten verdedigen Ef fen rekeningen maken goede vrienden, zegde mijn vader zaliger altijd het is daarom dat ik van u eene soort van verzekering zou wil len hebben. Zoo zouden wij4voorzeker altijd goed 't akkoord blijven. Eene verzekering, sprak Emiel met weifelende blik, hoe verstaat gij dat Zulks is toch niet moeilijk te begrijpen, mijnheer, gij schrijft en teekent een briefje, waarbij ge bekent in gezegde omstandighe den uwen broeder vermoord te hebben. Emiel schrikte bij die woorden en sprong op, als werd hij door eene giftige adder gestoken. Maar dat is onmogelijk wat denkt gij dan riep hij uit. Cies bezag hem gansch eigenaardig en zegde met eenen tergenden glimlach Het was u wel niet onmogelijk hem in het koude water te werpen De schuldige, de laffe broedermoorder, viel als verbrijzeld op zijnen stoel terug. Met de ellebogen op de tafel, sloot hij zijn hoofd tusschen zijne gebalde vuisten en morde vol wanhoop Ik ben vervloekt ('t Vervolgt). Na eene poos pijnlijk stilzwijgen, bezap hij eventwel zijnen beschuldiger in het gelaat j en vroeg Waarom hebt gij mij niet aangeklaagd j Dat zal ik aanstonds uitleggen, mijn goede heer. Het is nu reeds meer dan vier- en-twintig uren, dat ik over de zaak nadenk, alleenlijk onder het opzicht van het voordeel, dat zij mij zou kunnen aanbrengen. Met u aan te klagen, hetgeen sommige menschen misschien voor hunnen plicht zouden rekenen, voegde hij er met een ver waanden glimlach bij, is er volstrekt niets te verdienen, maar ik heb gedacht dat zwijgen mij we! iets zou kunnen aanbrengen. Ik zou toch op uwe dankbaarheid mogen staat ma ken, indien alles voor altijd geheim blijft, niet waar, mijnheer Dammaert. Voorzeker, antwoordde deze, hoeveel moet gij hebben Zoo ras niet, zoo ras niet, mijnheer, sprak Cies met eene gemaakte beleefdheid, neemt gij dat wij u alzoo in eens eene groote som gelds zouden willen afdwingen Nu en dan, als wij in nood zijn, zouden wij u eens komen spreken en met een kleintje tevreden zijn. Aan veel geld zijn wij niet gewoon, dat zou ons van 't spoor helpen maar eene soort van bankier hebben, die bereid is ons in moeilijke omstandigheden ter hulp te ko men, dat is eene prachtige zaak Bij deze woorden schitterden de oogen des gewetenloozen mans van boos genoegen en hij bezag zijnen medespreker, met eene ze gevierende uitdrukking in zijne blikken, vlak in het gelaat. Deze was als verpletterd misschien dacht hij aan al het zedelijk lijden dat de herinne ring aan den broedermoord voor hem ging na zich slepen, waarbij zich dan nog de on- Zichtkaarten ten bnreele dezer.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1