HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. Aootheek Frans Van de Plas BUI lil HfilBEL t UEIEÜ II. I. De ellendige openbare wegen en 'i from. s i in" nr Wraak en Liefde Afeonnemestprijs: Sanses hanneste, Zondag 15 April 1923, 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 15 Van groote denkers. De Politieke Toestand. De Nieuwe Legerwet, Onze oorlogsvloot Gemeenteverkiezingen Kindertoeslag. De veiligheidsdienst. De H. Bloedprocessie. De Yzerstichtlng. Wat onze officieren lezen. Metalen munt. Groote kosten Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde-munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie ,S 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERiNGHE Telefoon nr 9. Poatcheckrekening n' 15570 Pil IJ» BERICHTE!, VERKQGPIHGES, Eene inlassching o.6o ct" per regel, 2 inl o 5o ctn 3 inl o 4S ct" VOBSiSSEH, 1 5o fr per regel. ROUWBERICHTEH, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Anncncen prijzen op a&nvr&ag Alle annoncen zijl vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. mUNCIENAAI Die het eerst gereed zijn te sterven voor hun Vaderland met den monde zijn dikwijls het minst gereed om er voor te leven. Godsdienstige beginsels zijn voor de maat schappij wat de lichttorens zijn voor de zee zonder hen lijdt men schipbreuk. 't Verstand komt voir de jaren niet, dat is het lot van iedereen maar als 't ook 11a de jaren niet komt dan is het een ongeluk. De meeste andersdenkenden zijn eigentiijk niet denkenden. Veel menschen zijn te goed om God te haten, maar te slecht om Hem te beminnen. In de Revue Catholique verscheen een merkweerdig artikel van den heer Poullet, oud-minister, over den huiJigen politieken toestand in België. Naar het schijnt zoo begint heer Poul let zijn artikel beseffen slechts weinigen onzer landgenooten, hoe uitermate ernstig de politieke toestand op dit oogenblik is En toch voor elk en eeniegelijk is het uur gekomen om na te denken over het woord, door Kurth vóór den oorlog gesproken op de conferentie der Jonge Balie te Brussel. Méér dan de nevigne twisten inzake Gods dienst of Onderwijs, zeide hijméér dan de hevigste wrijvingen tusschen Kapitaal en Arbeid, zou de Vlaamsche Kwestie de toe komst van België in gevaar kunnen brengen Sinds de vrede werd geteekend zijn nu bijna vier jaar verloopen. O ver eenige maan den zal het vijf jaar geleden zijn, dat de Koning, sprekende in naam van een Union Sffcrée-Ministerie, samengesteld uit verte genwoordigers van de drie groote politieke partijen, den Vlamingen gelijkheid in rechte en in feite heeft beloofd. En de Vlamingen wachten steeds nog 1 Ja, men heeft hun eenige brokjes recht toege worpen, "als met een teller eenige drupjes rechtvaardigheid toegesmeten maar wat zij in overvloed kregen, dat was hoon en smaad en verdachtmaking. Middelerwijl hebben al de Europeesche volken, waarbij de heer Kurth op diezelfde conferentie de Vlamingen vergeleek, de Tchechen, de Polen, de Ieren, enz., recht verkregen. De heer Renkin heeft het met ontroering in de Kamer gezegd De Engelschen hebben den Ieren recht doen wedervaren. Maar de Walen weigeren den Vlamingen datgene, wat zij zoo hard nekkig en rumoerig voor zichzelven eischen. Dat is, bondig omschreven, de politieke toestand in België, en de uitsfag der stem mingen in den Senaat in betrekking tot de Vlaamsche Hoogeschool illustreert op scher pe wijze dien staat van zaken. (Vervolg en slot) OorJogssch a cfe. niet naar ons luisteren men hield de hand vóór de oogen, men stopte zich de ooren toe. Men gaf er de voorkeur aan, de Walen op te hitsen. Nu staan zij vijandig tegenover ons en (rots zekere goede opwellingen bij Toen we verleden week ons eerste artikel gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de eenigen, trots onmiskenbaar-goeden wil bij schreven over de nieuwe legerwet, dan was hiernavermeldegeteisterden anderen, zijn hunne gekozenen tot machte- eerst en vooral ons doel, de jongelingen in te loosheid gedoemd. i lichten nopens de bepalingen der wet welke jzij onmiddelijk moeten kennen, om er zich naar te kunnen schikken en er het mogelijke op de banen... zonder dijken in te loopen ofjneden de 14jaar en is onafhankelijk van het op elkander te botsen, dat men daar hoort. I loon dat voorden arbeid betaald wordt. In de laatste zitting der Scheidsrechter-1 Men strijdt tegen het afschaffen vanl In den laatsten tijd werden verschillige \lijke Kommissies werd de schade op len Au- j staatstoelagen voor het aanleggen en onder-Ikompensatiekassen voor familietoeslag ge- houden der gemeentelijke steenwegen, menlsticht. Dit is eene vereeniging onder ver- vindt in de Kamers de sommen voor de we-1schillige werkgevers, die eene bepaalde In de Kamer waren eenige helderziende, rechtvaardige en moedige Walen een schrede nader tot ons gekomen. In den Senaat verhief zich het Waalsche bloc tegen het Vlaamsche bloc. Het kan dus niet worden betwist, dat de twee gedeelten van het land tegenover elkander staan. Dat de Walen ons nu zeggen, of hunne houding als definitief moet worden be schouwd, of wij al of niet op inschikkelijk heid van hun kant mogen rekenen. Wij vragen de geleidelijke,maar aigeheele vervlaamsching. Wij hebben genoegen genomen met de splitsing van de Speciale Scholen en zelfs met het behoud van zekere gewichtige leergangen. Maar wij kunnen, wij zullen niet verder gaan. Wij willen voorts geen bepaalde formulen p'eggen, maar zullen er ook niet één aan nemen, die indruischt tegen den geest der Vlaamsche Beweging 1° Gelijkheid tus schen Vlamingen en Walen, uit individueel oogpunt 2° Gelijkheid tusschen het Vlaam sche regiem en het Waalsche regiem. Wat betreft het officieele leven van het eene gedeelte van het land, Wallonië, wij eerbie digen de onmiskenbare, overheerschende, schier exclusieve rechten van het Fransch maar voor het andere gedeelte, de Vlaam sche gewesten, eisdhën wij feitelijke, wezen lijke opperheerschappij voor het Vlaamsch, en niet een Vlaamsch etiket op de officieele tweetalige instellingen. Voor ons, Vlamingen, is het uur gekomen om onze zaken met de Walen in het reine te brengen. Ten dage waarop zij ons zonder omhaal van woorden en zonder haarkloverij zullen zeggen in het officie le leven, slechts daarmede heeft de wetgeving zich te be moeien, in hetofficiëele leven staan we tl bij ons voor het Vlaamsch datgene toe, wat we bij u voor het Fransch eischen, te dien dage zal de vrede voorgoed worden geslo ten, en dan zullen de toepassingsformulen gemakkelijk worden gevonden. Maar worden die woorden niet gespro- j ken, dan bestaat er geen kans op een De verantwoordelijkheid voordien toe- re£e"nê van het geschil stand, waarvan de hooge ernst iedereen in I Daarom ook is de hui Jige ure zoo ernstig, het oog moet springen, drukt vooral op de] Belgische Fransch-schrijvende Pers. Dan betoogt heer Poullet hoe de in het Vlaamsch opgestelde pers stelselmatig ver guisd wordt en verdacht gemaakt, en uitge scholden voor germanophile, duitschgezind, van 't oogenblik als ze niet gedwee meeloopt met de nationalistische pers van Parijs, en liever sympathiseert met de algemeene rich ting der politiek van Engeland, dien tradi- tionneeien en belangloozen vriend van België. i Eenige dagen geleden vervolgt heer Poulletwerd ik lastiggevallen door een bende katholieke Waalsche schreeuwers,die huilden Weg met de flaminganten zij worden betaald door de Duitschers Maar genoeg... j Datgene is gebeurd, wat wij sinds vier Steeds nog hoop ik, dat het goede woord zal gesproken worden, ik hoop het, want dit moet ik zeggen ter eere van talrijke sena tors streden zij niet aan onzen kant, zij sternden althans tegen de oplossingen, die wij moesten verwerpen. Te dier zake heeft o. a. de heer Hubert zich uitgelaten op eene wijze, die getuigt van helder oordeel, van schrander patriotisme. Werd dia hoop teleurgesteld, dan zouden de Walen in het algemeen, en de katholieke Walen in het bijzonder, moeten begrijpen, dat ons geduld ten einde is. Onze ziel verliezen wat er ook gebeure, nooit zullen wij ons dat iaten welgevallen. Zij, die ons in koelen bloede en voor altijd gerechtigheid en gelijkheid weigeren,kunnen jaar hebben getracht, door alle middelen te het dan maar ondef e)kaar en met hllnne verhinderen W allonië rijst op tegen Vlaan-^ vrjenden eens wor(jen om België te regee- ,f?. ren. Dat is de constiiutionneele waarheid, Mijne vrienden en ik hebben t gevaar jde politieke waarheid. Vóórzien. Alles, wat in ons vermogen stond,. f. iaar van 1919 door de drie Van's uehouden J w en- voordeel uittrekken, immers, zij hebben maar tijd om uitstellen en ontslaginggen te vragen tot 15 April. Zoo komt het dat wij niet met orde de wet hebben kunnen overloopen en bespreken maar we hebben hier en daar uitgehaald, wat het meestpresseerde Nu deze eerste dringende aanwijzingen gegeven zijn, willen wij op ons gemak de wet onder andere oogpunten beschouwen. Vooreerst, eene nieuwigheid is het volgen de er wordt eene wervingsreserve tot stand gebracht en daarin wordt ingeschreven elke Belg, vanaf het jaar waarin hij 17 jaar oud wordt, tot hij in actieven dienst treedt of voorgoed vrijgesteld wordt voor lichaams gebrek. In geval van oorlog kan die wer- vingsreserve binnengeroepen worden tot den actieven dienst. Die lijst van de wervingsreserve wordt opgemaakt door het gemeentebestuur de jongelingen moeten zich dus niet zelf gaan aangeven. Maar het gemeentebestuur zendt aan iederen jongeling dien het ingeschreven heeft, een bericht om het te laten weten dat hij op de lijst staat. Dit bericht zal gezonden worden in de eerste heift van April bevindt dan iemand dat hij ten onrechte ingeschre ven is (daar hij nog te jong is bijvoorbeeld) dan moet hij gaan reklaineeren vóór de 30 April. En bevindt iemand dat hij vergeten is dat al zijnen kennissen van zijnen ouderdom een bericht van inschrijvingen gekregen hebben, en hij niet, dan moet hij ook gaan reklameeren als hij geen moeilijkheden wil hebben. Zoo moeten, volgens de wet, binnen kort de jongelingen, geboren in 1904, 1905 1906, 1907 bericht ontvangen dat zij vanaf 1924 in de wervingsreserve ingeschreven worden. Doch 't moet niemand verwonderen als 't dit jaar wat later gebeurt dan in April. Eens in de wervingsreserve ingeschreven, mogen de jongelingen het Belgische grond gebied niet meer verlaten voor meer dan eene maand, zonder op voorhand deaangifte te gaan doen bij het gemeentebestuur en daar, onder eigene verantwoordelijkheid een borgpersoon aan te stellen. De jongelingen worden, gelijk vóór den oorlog, onder de wapens geroepen na dat zij ten volle 19 jaar oud geworden zijn tenware zij verlangen vroeger op te gaan of uitstel te krijgen, ge lijk wij verleden zondag schreven. Hier weze herinnerd dat de jongelingen geboren in 1904 en 1905 mogen vragen om op te gaan met de klas 1923 deze aanvraag moet uiterlijk op 15 April gedaan worden De opgeroepenen moeten ook gelijk vroeger, naar het konzul gaan. Dit heet nu Het Wervingsbureel. en zal waar schijnlijk te Kortrijk zetelen. Het Wervingsbureel is samengesteld uit- sluitelijk uit militairen alleenlijk één bur- gerdoktoor is er bijdit bureel wijst de miliciens aan, voor de verscheidene leger diensten. De duur van den dienstijd is nog niet juist bepaald jdekamers moeten datnog stemmen doch 't is te vreezen dat hij al niet veel meer zal ingekort worden. En of de soldaten zoo dicht mogelijk elk bij zijne woonplaats zullen POPERINGHE. Lerinitte Jules Coevoet Constant Demeester Gustave Billiau Emite Silvert Léon Bouve Wc Decocker Célina Haeghebaert Eugenie Samyn Th. Poot Emile Vancales Jules Huyghe Eugenie RENINGHELST. W' Van Elslandre Kesteleyn Ch. Callens Ch. Derckx Henri STADEN. Deprez Petrus de We rybou Vanrobayes Camille Vanisacker Cardoen Jules Desender Deman Emile Kinders Verstraete Clément Geldhof Devos Leopold Lievens Scheldetnan Frans Robaeys Vintevogel Francois YPER. Dieryck Gustave Simoen Sylvie 1.539 894 727 790 1.827,50 2.180 125 1.659 3.620 1.543 636 genis besteed niet groot genoeg, maar zoo ware het niet indien er beter organisatie ware en bedeeling. De grensbewoners en reizigersnaar Frank rijk moeten schier nergens vragen waar Belgie scheidt van 't Fransch ze voelen 't, ze tasten 't, ze zien 't aan het onderhouden der wegen Ook van al wat in de laatste Kamer bespre king der begrooting van openbare werken gezeid wierd, was misschien wel 't beste wat de verslaggever Golenvaux bestatigde storting doen. Van dit geld worden de werk nemers per dag en per kind eene zekere som uitbetaald. Onlangs heeft de gemeenteraad van Luik den kindertoeslag ingevoerd voor zijne be dienden en ook voor al deze die voor de stad eene onderneming doen De voorkeur, bij eene aanbesteding, is ge geven aan dezen die deel uitmaken van eene Kompensatiekasof Kas voor Gezinstoelagen. Is de ondernemer geen lid daarvan, zijne in schrijvingsprijzen worden met 2 t.h. ver- 2.306 13.413 844 7.662 5.520 17.770 8.200 7.675 3.600 5.250 8.330 4.005 namens de middensectie nopens de Kanton- hoogd. Zoo hij de aanbesteding verkrijgt is uiers of wegenbewakers. Wie ziet er nu nog hij verplicht ten minste 50 centiem per dag ooit hier gelijk in Franrijk eene «garde rou- en per kind beneden 14 jaar te geven aan 79 175 13.452,50 te» met zijne spa in handen en eenen hand boom de kleine putten vereffenen En nochtans de eerste zorg verwaarloosd brengt de groote ziekte... hier voort gelijk in s menschen lichaam. Men laat begaan, voort voort, tot dat ge- heele einden omgewroet en uitgereden zijn en dan komt de kostelijke man, de entre preneur» wiens herstellingen ook wel soms beter zouden kunnen nagezien zijn Uit nieuwsgierigheid rijdt eens mede met eenen krachtwagen der heropbouwers in 't Front, en vraagt eens aan den geleider hoeveel lading hij mede heeft en gij zult niet meer verwonderd zijn dat geen een keizelweg we derstaat en na eenen winter gelijk dezen alles brok gereden is En er zijn nochtans politiemannen genoeg die toch niet moeten duur betaald zijn voor niets te doen. Indien onze minister van geldwezen M Theunis naar «De(n) Poperinghenaarwil horken, daéir zijn groote besparingen te doen Er waren 50 stieren aan de Jury voorge- tot voordeel van de burgers en de landskas, steid, waarvan er 44 aanveerd en6geweigerd werden. Na beraadslaging heeft de Jury de vol-1 jPOdltlCJZ OVCrJZlCllt gende premiën toegekend 1" Stieren zonder tand van volwassene Onze weggevoerden, 29 mededingers. Met en naast de soldaten die in de bloed- AiHMEEWTK I*S50VEW. Keuring en Prijskamp van Stieren en Koeien te Proven, op Dinsdag 3 April 1923. Eerste premie 50 fr. en bronzen eereme- grachten van den Yzer stonden, moet de men is. zijne werklieden. In het Sinxencongres van den Christen Werkliedenbond van Belgie zal de kwestie van den kindertoeslag grondig besproken worden. Onze torpedobooten kosten drie miilioen Op de vragen van eenige Kamerleden waar toe dit oorlogstuig moest dienen werd doodeenvoudig geantwoord Sedert lang werd het nut en de reden van 't bestaan van ditdetachementbewezen, want de inrichting eener kustverdediging is voor Belgie eene levenszaak En in den verderen uitleg van deze le venszaak zegt de Minister dat de vijand ter zee moet aangevallen worden. Welke vloot zal Belgie dan wel moeten bezitten om den vijand ter zee aan te vallen en welke vij and zou hier wel bedoeld zijn De regeering heeft een wetsontwerp inge diend krachtens hetwelk eene gedeeltelijke verkiezing zal plaats hebben in 70gemeenten. De wet eischt dat gemeenteverkiezingen plaats hebben na iedere tienjaarlijksche volkstelling in de gemeenten waar het bevol kingscijfer aanmerkelijk gedaald of toegeno- taal Pillaert Aioi's, te Westvleteren. Tweede premie 50 frank en bronzen eeremetaal Vandenbussche Prosper, te Rousbrugge-Haringhe. Derde premie 50 frank en bronzen eere metaal Maes Michel, te Rousbrugge- Haringhe. 2° Stieren met één of twee tanden van volwassene 12 mededingers. Eerste premie 100 frank en zilveren eermetaal Ruyssen CamieLte Rousbrugge- Haringhe. Tweede premie 75 frank en bronzen eermetaalVandenbussche-Leys Julien, te Rousbrugge-Haringhe. Derde premie 50 frank en bronzen eeremetaal Lebbe Jules, te Proven. Vierde premie 50 frank en bronzen eeremetaalTop Marcel, te Proven. Vijfde premie 50 frank en bronzen eeremetaal Dequeker W" Benoit, te Pope ringhe. 3" Stieren met ten minste drie tanden van volwassene 3 mededingers Eerste premie 150 frank en zilveren eeremetaal Desmyter Emiel,te Poperinghe. Tweede premie 100 frank en bronzen eeremetaal Abdij St-Six us, Westvleteren. Derde premie 75 frank en bronzen in garnizoen gezonden worden, dat is ook|eeremetaal Dambre Jerome, te Watou. nog door de kamers te beslissen. De Keurraad kent aan den stier van M. Artikel 47 der wet bevat verscheidene jer0me Pil, te Stavele, die in 1922 eene jaar van 1919 door de drie Van's gehouden. Hoe duidelijk heeft toen de heer Van de Vyvere aangetoond, dat de Vlaamsche Beweging, voor hen, die zich de moeite willen geven om ze ernstig te bestudeeren voor hen, die ze wilden begrijpen, de rechten der Walen, de toestanden in Wallo nië en Wallonië-zelf te eenenmale ongerept laat. In een artikel, in 1918 verschenen in het Boek van den Soldaat, had ik van mijn kant dat punt breedvoerig toegelicht. Dat alles mocht niet baten Men wilde schikkingen nopens de aanwijzing voor wapens en diensten. Vooreerst worden ambsthalve voor deadministratietroepen van De Vlamingen zijn geen Senegaleezen, die den Gezondheidsdienst aangewezen, en in men van Luik of van Parijs uit coloniseert 1 1 Opvolger van S VANDEN 3EF.GHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - POP E BI I (i S3 SE. - 51 Kapitaal 6.000.000 FILIAAL van de VOLKSBANK van LEUVEN. Betrokken bij de Algemeene Bankvereeniging te Antwerpen. Hoofdkantoor Kortrijk. Bijkantooren Briig^o, C'ueroc, IMximide, Feslieisi. Ilrenen, Poperinghe, iïoeselare, Thielt, Wevelgbein. Hulpkant.: Aerseele, Avelghem, Desselghem,Ghisteljch'eghem, Langemarck, Moorslede, Oost-Roosebeke, Ruysselede, Staden, Wynghene. ALLE BANK- BEURSVERRICHTINGEN. Termijnrekeningen van 3.75 tot 5.00 /o—Zichtrekeningen beschikbaar 3.50 i» A A SI 14 A W 4 Vrij van alle commissieloon. Vlamingstraat, 15, POPERINGHE. Telefoon 36. vredestijd in een speciaal opleidingscentrum gevormd, tot militaire brankardiër zieken verpleger 1° De bedienaars dereerediensten. 2° Zij die deel uitmaken van een in 't land gevestigde geestelijke gemeente 3° Zij die zich uitsluitend en voortdurend wijden aan de werkzaamheden van een buitenlandsch missiewerk 4° Zij die zich tot den geestelijke staat of tot den zendingen voorbereiden, en Student zijn in de Godgeleerdheid. De volgende militieplichtigen hebben vrije keus van wapens, en worden in garnizoen geplaatst zoo dicht mogelijk bij hun huis. i° A' de gehuwden 2J De eerst-opgeroepen uit een familie met 4 kinderen». 3" Al de opgeroepen uit eene familie met ten minste 5 kinderen. De schikkingen dezer wet, welke betrek hebben op uitstellen en ontslagingen, zijn toepasselijk op de uitgestelden of verdaag den der lichtingen 1920, 1921 en 1922, die nu bij delichting van 1923gerekend worden. Wate. in bewaringspremie van 2400 frank bekomen heeft, de tweede annuiteit van die premie toe. Aanstonds daqrna gaat de Jury over tot den Prijskamp van Koeien waaraan 34 prachtige dieren deelnemen. De Jury kent de volgende premiën toe Eerste premie 100 frank en zilveren eermetaal Top Marcel, te Proven Tweede premie 75 frank en bronzen eeremetaalDesmyter Emiel,te Poperinghe. Derde premie 50 frank en bronzen eeremetaal Desmyttere Arthur, Crombeke. Vierde premie 50 frank en bronzen eeremetaal Desmyttere Arthur, Crombeke. Vijfde premje 50 frank en bronzen eeremetaal Vandenbussche-Leys Julien, te Rousbrugge-Haringhe. Zesde premie 50 frank en bronzen eeremetaal Abdij St-Sixtus, Westvleteren. De toestand onzer Gemeente- Provincie- en Staatswegen was bedenkelijk vóór den winter, maar nu, na de langdurige regen maanden, is hij waarlijk ellendig, bijzonder lijk waar veel gebouwd wordt in 't front. Ook is het zoovee! niet meer van bornput-j I, ten en woonstnood, maar meest van kuilen L66SI en verspreid! de POfJeringilflnaarl te midden de routen en van verongelukken eerste bezorgdheid van het land gaan naar de slachtoffers van de grootste schanddaad van den oorlog de weggevoerden. Honderd acht en twintig duizend werklie den werden aan hunne haardstede ontrukt en weggevoerd als vee naar Duitschland of naar Frankrijk, onder voorwendsel dat hier luiaards werden gekweekt. Bittere spotter nij I Zij hadden alle machienen gestolen of vernietigd en zoodoende allen handel en nij verheid gesaboteerd, en dan moest alle werk natuurlijk worden stopgezet. Er zijn 4000 weggevoerden gestorven in ballingschap. Maar hoeveel tienduizenden zijn er niet zwaar verminkt of met eene ge knakte gezondheid uit die werkerskampen teruggekeerd Het aantal weduwen en wee zen van de opgeëischten is grooter dan van de soldaten daar de weggevoerden door gaans ouder en familievaders waren. Eilaas, de erkentelijkheid en de hulde der Regeering is hen tot nu toe maar karig uit gemeten geworden. De grootste plichtige der wegvoering, Stinnes, loopt nog steeds op vrije voeten. Waar blijft de uitlevering van dien oorlogs misdadiger Wat is er geworden van de vergoeding van 144 miilioen frank die zou toegestaan zijn in het verdrag van Versailles Terwijl de zeep-barons en de ooriogswoe- keraars, die ons volk hebben uitgezogen binst den oorlog, thans zwemmen in de weelde moeten de weggevoerden meesten deels nog wachten op de schamele vergoe ding die de wet hen toekent. Zondag laatst hebben de weggevoerden eene betooging gehouden te Brussel. De stoet telde duizenden betoogers in 79 groe pen met een honderdtal vaandels. Het was een sympathieke optocht van menschen die voor hun land geleden hebben. Thans was het de gelegenheid voor de BrussePche patriotardsom met hunne vader landsliefde voor den dag te komen. Maar de juichende Brusselaars waren er niet en de balkons waren ledig. Brussel heeft al zijne poer verschoten tijdens den optocht der Vlaamschhaters op 28 Januari laatst. Ditmaal had de Burgemeester van Brus sel de bevolking niet uitgenoodigd om hunne huizen te bevlaggen. De opgeëischten vragen vergelding voorde stoffelijke schade aan kleederen en aan wat hunne familie hun opgestuurd heeft om niet van honger te vergaan. Zij vragen ook van de Duitschers de vergoeding voor den gele- verden arbeid. Wij wenschen dat de eischen der wegge voerden in vervulling mogen gaan. Het princiep dat een zekere geldelijke toe-1 laag gegeven wordt aan de hoofden der huisgezinnen, wint meer en meer veld. Die toelaag is gewoonlijk berekend per kind be- De nieuwe verkiezingen zouden in Octo ber plaats grijpen. Men voorziet nochtans dat de Kamer het voorstel zal verwerpen en dat deze gemeen teraadsverkiezingen zullen worden uitgesteld tot 1926. Dan moet immers de algemeene verkiezing voor de gemeenteraden plaats hebben. Dit eerbiedweerdig korps, dat sedert lang niets meer van zijne reputatie te verliezen heeft, telt 150 leden. Naar het verslag aanduidt is dit personeel verbeterd omdat men er een honderdtal minderwaardige» elementen uit verwijderd heeft en dat de overblijvenden bijleeren. Maar die minderwaardigen hebben tijdens en na den oorlog met lossen toom hun liefhebberij in Vlamingenjacht mogen voldoen. En zouden de overblijvenden juist dat sport niet bijgeleerd hebben Op de laatste vergadering van de Edele Conferentie van het H. Bloed heeft graaf Kerwyn, een der ieverigste inrichters der vermaarde processie, medegedeeld dat het Bijbelsch deel merkelijk zal versterkt worden dank aan de onberoepene toetreding van personen tot de beste famiiiën van stad toe- behoorende. De beroemde H. Bloedprocessie zal dit jaar uitgaan te Brugge op Maandag 7 Mei. Er zal geen tweede uittocht plaats hebben. Op Maandag 16 April zal te Diksmuiden de grondslag gelegd worden der Yzerstich- ting, met een plechtige lijkdienst. Het doel van het christelijk werk der Yzerstichting is onze natieschuld van christelijke dankbaarheid le voldoen tegen over ai de Belgische slachtoffers van den oorlog. Dit werk bevat eene eeuwigdurende stich ting van eene wekelijksche zielemis in de hoofdkerk van Diksmuiden, hoofdstad van het Belgisch front. Benevens een zeker aan tal zielediensten, zal er een groote jaarlijk sche bedevaart plaats hebben naar het front. Dit edel werk verdient de belangstelling van alle christenen. Het werk Yzerstich ting draagt de steun en de goedkeuring van hunne Hoogweerdigheden de Bisschop pen van Belgie. Onze Vlaamsche centen dienen ook om boeken te koopen voor de heeren officieren en voor de soldaten. Onderzoeken wij eens hoe dat geld zooai gebruikt wordt. In de boekerij van het Ministerie zijn er 32 militaire periodieken. Daarvan zijn er 17 uit Frankrijk en 5 uit België. AI de letter kundige tijdschriften, op een paar na, komen uit Frankrijk. De garnizoensboekerijen der officieren be vatten 3939boeken voor eene waarde van 45 duizend 609 frank. Erisgeenenkel Vlaamsch boek bij. En dat is voor die heertjes die ook Vlaamsch zullen moeten kennen In de boekerijen der mannen zijn een aantal Vlaamsche boeken. Maar.... ja, hier vinden wij voor 24 duizend frank boeken van den fameuzen Rudiger, de man die de Vlaamsche Oud-Slrijders zoo door den mod der sleept, En dat is lezing voor onze solda ten En dat wordt betaaid met ons Vlaamsch geld En dat is de Vaderlandsche school waarin onze jongens worden opgeleid Tegen einde Juli zullen al de papieren franken uit den geldomioop verwijderd zijn. Reeds werd er voor 47 miilioen metalen frankstukken geslagen. Ook werden reeds 10 miilioen zinken stukken van 0,25 fr. ingeslagen. Voor de Belgische bezettingstroepen wordt, in de begrooting van Landsverdedi ging, eene som voorzien van 102 miilioen 850 duizend frank De draadlooze telegra fie zal ons dit jaar 3 miilioen 153 duizend frank kosten. De reiskosten voor de heeren officieren en ambtenaren bedragen 1 miilioen 233 dui zend frank en de verhuiskosten 250 duizend frank. De wedden en vergoedingen zijn met bijna 15 miilioen VERMEERDERD alhoewel de vergoeding voor de aalmoeze niers met 112 duizend frank VERMINDERD zijn. Wat zal het plezierig zijn voor de anti- militarische Kamerheeren al deze sommetjes te mogen goedkeuren en stemmen Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN IMII'l ltlAdlli:, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEL'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIWlDi:, Kiekenstraat, tel. 44. IIOESKROEM, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Beveren Noordschoote Ledeghem Westoutre Roushrugge Heer FOURN1ER, Burgemeester. Heer T AHON, Gemeentesekretaris. Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckeiaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 7 ROMAN door C. VERVARCKE. De twee mannen zetteden zich wat verder op eene bank, waar zij zich, door de hooge kerkmuren overschaduwd, bijna in eene volstrekte duisternis bevonden. Het weder was sedert veertien dagen ge heel veranderd, een betrekkelijk warme dooi had den strengen vorst vervangen zoodat de koude hen geenzins hinderde. Jan vertelde eerst en vooral, wat wij in voorgaande hoofdstuk van Cies vernomen hebben. Als hij Emiel Dammaert noemde, sprong de Corsikaan recht. Wat zegt gij riep hij uit. Moet ik mijne ooren gelooven Zijn broeder Ik zeg niets dan de zuivere waarheid, sprak Jan Verrackers, met de grootste kalm te. De oogen van Juan schenen in de duister nis te schitteren, zoo zeer was hij ontroerd door hetgeen hij vernam. Hij bedwong zich evenwel en zegde 't Is afschuwelijk, maar nu, vertel maar voort. Mijn eerste gedacht, zegde Verrackers, was voorzeker van alles aan de overheden kenbaar te maken, doch Cies heeft mij be let zulks te doen. Zonder de zaken nader uit te leggen, zou ik u vooreerst moeten kenbaar maken, dat ik aan dien man veel te danken heb maar van een anderen kant zou hij mij ook het grootste nadeel kunnen veroorzaken. Ik heb dus de kracht niet ge had hem te wederstaan. ik voel wei wat hij wil hij is van zin Dammaert gedurig geld (af te persen door zijne bedreigingen, ja, hij I heeft er reeds tweemaal ontvangen. De ver- iedene week heeft hij mij een papiertje ge toond, zeggende Hier heb ik Dammaert 'zijne eigene veroordeeiing doen schrijven, het is een wapen, waarmede ik hem onfeil baar alles kan afdwingen. Ik heb moeten beloven alles en voor altijd te zwijgen, doch ik meende niet dat mij zulks zoo lastig ging vallen. Ik geloof het wel, zoo iemand onplich- {ig laten gevangen nemen en misschien ver- oordeelen maar daar moet gij nu niet meer aan denken, men zal mij niet meer weder vastkrijgen. Zoo dat gij mij vergiffenis schenkt Ja, ik zie wel dat gij zoo niet uit boos heid gehandeld hebt, men heeft u misleid door bedreigingen en beloften. Daar moet gij niet meer aan denken, maar wee aan Emiel Dammaert en aan zijnen medeplich tige Indien ik mijn doe! kan bereiken, zul len zij het duur bekoopen. Weet gij wat men sedert eenige dagen in het dorp vertelt vroeg Jan Verrackers. Hoe zou ik zulks kunnen weten Het boezemt mij ook weinig belang in. Gij zult daarnochtans belangin stellen, denk ik men zegt dat Emiel Dammaert gaat trouwen met Irma Aldevaere, Ja Welnu, zooveel te beter, sprak Juan met eene akelige uitdrukking. Dan vind ik hen later al te samen terug, en zal zooveel te gemakkelijker mijne wraak kun nen uitoefenen. Zij zullen bij het wachten niets verliezen. Eenigszins kalmer voegde hij er bij maar het wordt tijd, indien ik mij niet wil laten weder gevangen nemen. Ga naar huis, Jan, ik ga nog eenige stonden op het graf mijner moeder bidden. Gaat gij niet mede om iets te eten sprak deze aarzelend en rechtstaande. Dank u, Jan. luidde het antwoord. Ik heb over twee uren bij mijne pleegouders een sterk avondmaal genomen. Gij moet u dus om mijnentwege niet bekommeren. Slaap gerust en vaarwel Vaarwel, Juan, sprak Verrackers met eenen traan in het oog, en moge Deze van hierboven u op uwe moeilijke wegen be schermen. Na die woorden verwijderde hij zich met langzamen tred, zonder nog het hoofd om te draaien. Juan knielde op de geliefde grafstede ne der en bad O moeder, ik laat uw gebeente hier in dit vreemde land, waar men mij van de schrikkelijkste misdaad beschuldigt. Be scherm mij in mijne moeilijke onderneming, en op mijne duistere levensbaan. Gelukt het mij in vreemde streken tot macht en rijkdom te komen, dan zal ik mij door God en door u aangesteld rekenen om den afschuwelijken broedermoord en de ongehoorde valschheid te wreken. Ik voel dat het bloed van Corsika, van dat land der vreeselijkewraaknemingen, mij door de aderen stroomt, en ik zal aan mijnen plicht niet te kort blijven, dat zweer ik u hier op uwe geheiligde aschVaar wel moeder De onrechtveerdig vervolgde zwerveling verliet het doodenveld. Gedurende dienzelfden nacht verontrustte een bange droom in zijne koortsachtige gewetensknaging aanzag hij het nare gezicht [alszulks den slaap van Emiel Dammaert. Het scheen hem dat hij aan zijn venster leen wezen met gloeiende blikken zag ver- I schijnen. Een gebalde vuist verhief zich dreigend.. I En hij hoorde eene stem, die hem niet gansch onbekend voorkwam, deze verschrikkelijke [woorden uitspreken. Slaap gerust, vuige broedermoorder, I dubbele lafaard, maar eens, vroeg of laat, zal u rekenschap over uwe misdaden ge vraagd worden Dat zegt u, Juan Caroli |Tot weerziens VIII Waarin men ziet, hoe iemand in een vreemd land kan fortuin maken. Te Rotterdam zocht Juan dienst op een schip dat naar Noord-Amerika zeilde, en na korten tijd vond hij wat hij begeerde. Zulks gelukte hem zooveel te beter, daar Holland bezig was met een machtig leger te zamen te brengen, om tegen Belgie op te komen waardoor vele jeugdige armen aan het werk onttrokken werden. Toen hadden de schepen omtrent zes weken noodig, om den Atlantischen Oceaan over te steken, trouwens er waren noggee- ne van die reusachtige stoomers, die tegen woordig die reis in twaalf dagen afleggen. Gedurende den overtocht had Juan zich goed geoefend in het fransch spreken, van welke taal hij de eerste beginselen geleerd had. Hier en daar had hij zelfs eenige woor den engelsch opgeraapt, zoodat hij mocht hopen niet heel en al hulpeloos te moeten ronddolen in Amerika. New-York was dan, evenals nu, de groot ste haven van de Vereenigde-Staten, die sedert meer dan vijftig jaren hunne onafhan kelijkheid gewonnen hadden en niets vroegen dan werkzame armen, om de sterkste natie der wereld te worden. De bevolking van dat uitgestrekte land bedroegalsdan omtrent 16 miilioen inwoners, en tegenwoordig, in 1891, telt men er bijna 60 miilioen. Drie dagen nazijne aankomst te New-York was Juan reeds werkzaam in eene fabriek van landbouwwerktuigen, die alsdan in Amerika zoo druk gevraagd werden. Wij weten dat hij in dat vak eene groote behendigheid bezat zulks werd algauw door zijne meesters opgemerkt en na korten tijd was hij meesterknecht. Daar hij zeer regelmatig en stil leefde, had hij welhaast wat geld gespaard, doch zulks veranderde geenszins zijn gedrag, hij hield zich voort durend als een gewone, spaarzame fabriek werker. Zijne ledige uren besteedde hij aan het beoefenen der talen en aan de studie der werktuigkunde, dit laatste vak trok hem bij zonderlijk aan. Te dien tijde deed men in Engeland de eerste proeven in het vervoer per ijzerenweg en met stoomtuigen of lokomotieven. Voorzeker ging zulks met vele vruchte- looze pogingen en groote moeilijkheden ge paard. Na lang zoeken reed evenwel op den spoorweg van Liverpool naar Manchester eene lokomoiief, met eene snelheid van 5 tot 9 metrische mijlen per uur. Iedereen bijna verstond dat die uitvinding de grootste uitwerkselen ging hebben, en dat het aanzien der beschaafde wereld er door ging Veranderd worden. InNoord-Ame- rika vooral waren de geleerden in de grootste spanning. Ja, als sommige leden der wetgevende Kamers van Frankrijk, met den grootsten ernst verklaarden, dat de uitvinding nooit tot niets dan tot het vermaak der kinderen ging kunnen dienen, was er in de Vereenig- de Staten reeds eene maatschappij gevormd tot het inrichten van ijzeren spoorbanen. Een oproep werd gedaan tot de knapste werklieden en Juan Caroli werd een der eerste aangenomen, om in de werkhuizen de voorafgaande proeven te helpen uitvoeren. Alles lukte wonderwel, en na korten tijd werden er miilioen en miilioen bijeenge bracht tot het maken van die reusachtige spoorweglijnen, welke zoo te recht de be wondering van de bewoners der oude wereld gaande maakten. In dien tusschentijd bleef Juan niet wer keloos, hij voelde dat de gelegenheid be slissend ging zijn, en dat hij er moest ge bruik van maken om zich te verheffenen. In de werkhuizen, waar alle tuigen tot het leggen der spoorbanen gemaakt werden, rekende men hem onder de beste meester knechten en dikwijls zelfs kwamen de bestuurders hem raad vragen. Op zekeren morgen sprak hij den alge- meenen bestuurder van het werk aldus aan Mag ik u iets mededeelen, mijnheer0 Zeker, meesterknecht, sprak de over ste welwillend, waarvan is er kwestie Van het vastleggen der spoorstaven (rails) mijnheer. Wat hebt gij daarover aan te merken? Zijt gij ook niet van gedacht, mijnheer, dat wij tegenwoordig veel tijd besteden en veel ijzer gebruiken om onze staven goed vast in den grond te bevestigen Voorzeker, maar de eerste hoedanig heid van onze spoorbanen is toch kloekte en stevigheid. Daar kan niet te veel zorg aan besteed worden. Dat denk ik alleszins ook, mijnheer, maar zoudt gij het niet voordeelig vinden, indien gij den spoorweg met min tijd, min ijzer en min moeite, meer stevigheid kondet bijzetten dan hij nu heeft Zulks ware voorzeker eene wonder- schoone zaak maar wie zal mij daartoe het I middel verschaffen Ik, mijnheer, sprak Juan op vasten toon. De overste bezag hem met eenige verwon dering en zegde Indien ik niet goed wist dat gij veel ondervinding bezit in zulke zaken, zou ik u misschien niet willen aanhooren, want men komt dagelijks met nieuwigheden voor den dag. Ik wil nochtans uw gedacht kennen. Kom binnen een uur naar mijn kabinet, daar kunt gij mij de zaak uitleggen. Nu moet ik naar de bijeenkomst der actionarissen. Juan begaf zich na eene beleefde groetenis naar zijn werk, doch het ging hem dien mor gen niet goed. Hij was gedurig verstrooid, geen wonder ook zijn geest wrocht in plaats van zijne handen. Hij verlangde zoo zeer om zijn gedacht aan zijnen overste kenbaar te maken. Zou hij er in gelukken hem in zijne eigene overtuiging te doen deelen O wat ging dat uur traag voorbij Als hij zich eindelijk voor den bestuurder bevond, gaf hij eene zeer lange uitlegging van zijn gedacht. Het ware overbodig deze hier te herhalen, zij zou slechts eenig belang inboezemen aan de mannen van het vak, en door de gewone lezers langdradig gevonden worden. De overste aanhoordde Juan met de grootste oplettendheid, doch sprak niet. Alleenlijk gaf hij nu en dan eenige teekens van goedkeuring. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1