pss HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. BARK BOOR HANDEL RIJUERHEID H. U. m f Apotheek Prans Van de Fla* Groote Bedeuaari naar Oosiacner Wraak en Liefde NSIN Aboiflementprijs: In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Sansen=Vanneste, Eene inlassching Zondag 22* April 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 16. Van groote denkers. Pastoor Hugo Verriest. De Poperinghenaar in Kongoland. JL MW. iu Over Opvoeding'. Oorlogsschade. P olitiek O ver zich t. 0e Bloemententoonstelling te Gent. Bij de Invalieden. De schoolgebouwen. De Belgische en de Fransche frank. Het Strijderfonds. Na drie maanden bezetting. Tunnel onder de Schelde. Niets nieuws onder de zon. ZOMERUUR. De woningnood, Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. Leest en verspreidt de Poperinghenaar per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. PoitoKeokrekeiing nr 15570. PRIJS BERICHTEN, VERKOOPIRCEI, o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o et" 3 inl. o 45 et" VONNISSEN, 1 5o fr. per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op aanvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. nmnoGNAAK Toon mij een tevreden slaaf, en ik zal u een ontaard mensch laten zien. Burke. Eer we nog verlangen naar datgene wat buiten ons bereik is liggen wij nog in de wieg. Wanneer uitgeput van ons smachten, het verlangen weer inslaapt liggen wij op ons sterfbed. Bulwer. Van de diepste diepte loopt een pad naar de hoogste hoogte. Carlyle. De jaren en hard werk, brengen kalmte in de wildste naturen. Een oude ezel is nooit gewillig. Hij die niets meer begeert, is dicht bij zijn graf. D'r roert iets in Vlaanderen zei en schreef pastoor Hugo Verriest zaliger. Ja. d'r roert iets in Vlaanderen, doch, indien er iets roert, is het wel grootendeels pastoor Verriest, die het aan 't roeren zette. Hoe stond het met Vlaanderen, geleden vijftig jaar Vlaanderen was een brokke van Belgie voor den mul hoek aanzien en gehouden. In die brokke van Belgie leefden drie vierden van de bevolking zonder stambewustzijn, zonder rasgevoel, rasfierheid, eigene ont wikkeling en eigen rasleven, als echte eerde- mollen. Deze drie vierden bestonden uit het eigenlijke volk boeren, kleine burgers en werklieden. Met het overige vierde was het veel beter gesteld op stoffelijk gebied, doch op zelfstandig cultureel gebied was het be- weenelijkeen volledige ontaardingDit deel was een mengelmoes van kasteelheeren, hooge burgerij, bezitters, magistraten, staats bedienden en andere postjesbekleeders, die bijna uitsluitelijk de fransche taal spraken, fransch voelden en op zijn fransch leefden, verre afstaande van het eigenlijke volk, in- gezonderd als 't neep. Gezien nu het Belgisch Staatsbestuur, van den oorsprong af, op franschen leest geschoeid was en stelselmatig die verfran- sching voorstond en op alle gebied bewrocht door gansch het land, werden alle openbare bedieningen door fransch sprekende Vlamin gen ingenomen, én, waar het in hun rangen aan genoegzame tijpen ontbrak, werden de ijlten met Walen aangevuld. Uit dien toestand volgde natuurlijk, dat de verhouding tusschen de verschillende standen erbarmelijk was. Het vierde, of lei dende deel, hield hardnekkig, en, al veel te brutaal en met alle mogelijke middels zijn dominatie staande, misprees het volk, doch buitte het uit. Het volk van zijn kant, ver droeg laks de dominatie van de hoogere klas, voelde wel zijn achterstalligheid en de ver nedering die er voor hem uit volgde, maar, te ongeleerd, te onbeholpen en te verlaten, iets aan dien stelselmatig-bewrochten toe stand te veranderen, nam het, uit ingeborene vrees voor al wat men heer noemde, een toonplooie van ontzag en eerbied aan, doch misprees in het duikertje en zelfs haatte in den grond de caste van de franschswate- laars, dit niettemin al den zucht lossend 'k wil kende ik ook mijn fransch, want het voelde zoo zeker, dat er in Belgie, ja, in Vlaanderen zelf, voor het eigenlijke Vlaam- sche volk, niets dan droog brood ten deele kon vallen. Het is wat te zeggen, een slapende ras, door vreemden invloed onophoudelijk be wrocht, te doen ontwaken en op staan Dat, nochtans heeft pastoor Verriest aangedurfd en ook gedaan Wijl de onvergelijkelijke zangen van pries ter Guido Gezelle de eerste ontwaking in de studenten- en intellectueele middens verwek ten, rees Meester Verriest op en zijn stemme klonk door gansch het Vlaamsche land, ja, door gansch Nederland staat op, gij, die slaaptStaat op en hoort de zangen Zingt, ja, maar werkt 1 Herwordt en zijt wat God u schiep Vlaming van koppe tot teene, Vla ming van hert en ziele, Vlaming in uw huize eri Vlaming in 't openbaar. Zoo sprak Verriest, én, het Vlaamsche volk, dat overeind gezongen was door Ge zelle, rees op, ontwaakte, peisde, besefte, voelde en begon te handelen. Er kwam be wustzijn, fierheid, preutschheid en blijheid in de zielen. Er roerde iets en de monkelende mond van den Meester loste maar gestadig het ordewoord voortWerken I Herworden Zoo heeft Meester Verriest geheel zijn volk aangezet, niet tot een soort cultureel sport of dilettantisme, nog veel min tot hijsterisch bedrijf zooals 't de razende tegenstrevers ons verwijten maar tot stoere werkdadig- heid en hardnekkigen strijd met de eindzege voor 't oog, want hij, hij zag en voorzag alles hij zag het verval van hoog tot leeg de lompe onwetendheid van het werkmans kind en zijn lichamelijke misvorming door te vroegtijdigen en te zwaren arbeid de diepe ellende van de werkersgezinnen, die hun talrijk kroost als door een gedurig mirakel Gods moesten groot brengen. Hij zag ook de verbastering der hooge standen en hun machtmisbruik. Hij zag alles en deed het opmerken en hield geen woord in den mond, noch voor groot, noch voor klein. Zijn leu ze wasMijn volk moet een schoon volk worden, én, zijn betrachting was even van zijn volk een welstellend volk te maken, een volk dat niet meer uitgebuit zou zijn, maar baas in eigen huis, vrij en onbelemmerd, los van vreemde indringers en verbasterden, gaande zijn heerlijken slos door het leven... De overwegende verdienste van pastoor Verriest is en zal blijven, dat hij met den geest van zijn tijd rad afbrak, én, beleefde, maar stoute durver, opgerezen is als een man van kijkt naar mij 1 En werkelijk, het volk van Vlaanderen heeft naar hem opgekeken, de eene spottend, de andere dreigend, doch, God dank het grootste deel bewonderend en beïnvloed. Zoo stond hij er als een man van kijkt naar mij zijn leven dóór, figure van zegen en van tegenspraak. Zoo stond hij er als een toonbeeld, den flikkerenden blik op zijn ge liefde volk, én, op zijn monkelende, bloeien de lippen, de aanmaning Schoon worden Nu is pastoor Verriest bij den Heer, doch zijn aandenken blijft bij ons in zegening en verwekt in ons diepgevoelde dankbaarheid. Wat hij deed is grootsch, en, wat velen nu na hem doen, is slechts de voortzetting van zijn werk. Het is in dien geest van dankbaarheid, dat een Comiteit gevormd werd, dat zijn werking over gansch het Vlaamsche land, ja, over geheel Nederland, Fransch Vlaan deren, Transvaal en de Hollandsche bezit tingen zal uitstrekken ten einde den Meester te verheerlijken, door een prachtig grafmo nument ter zijner gedachtenis in Ingoyghem op te richten, én, zoo mogelijk, een stand beeld te Roeselare. In dit dankbaar betoon mag niemand ten achteren blijven, de begoeden vooral niet, doch ook de werkersstand moet van deze gedachte doordrongen zijn, dat hij z jn wel stand, zijn ontwikkeling en zijn altijd toene- menden opgang, grootendeels aan de wer king van Meester Verriest en de voortzetting van dit streven zal te danken hebben. Welaan dan, volk van Vlaanderen, vergeet dezen niet, die voor U leden en streden, en, met het vizioen van Uw schoone opstanding, gelukkig stierven. E. Vermeulen. P. S. voor alle inlichtingen wende men zich tot den schrijver van het Comiteitheer Karei Versteele, Doktor in de rechten te Roeselare, Ooststr. N" 164. Voor geldbedra gen, tot Mr Achiel Denys, schatbewaarder van het Comiteit. Ooststr. Roeselare. Opvolger van S VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt). P O P E R I NI C. II E. Vlaanderens Bedevaart naar O. L. V. van Lourdes te Oostacker heeft plaats op Don derdag 17 Mei, zijnde den Donderdag vóór Sinxen. Het is het gouden jubeljaar van Oostacker; 't is immers vijftig jaar dat O. L. V. van Lourdes daar vereerd wordt en Hare gena den uitdeelt. Poperinghe en omliggende, de H. Moe dermaagd getrouw, belooft dit jaar weer honderden en honderden bedevaarders. De uren van specialen trein en van specia- len tram (uit Rousbrugge) zullen in een naaste nummer aangekondigd worden. De reiskaartjes Poperinghe-Gent-Zuid en terug, moeten bij het bestuur der bedevaait gevraagd worden ten laatste op Donderdag 10 Mei. De prijs dezer kaarten bedraagt 12 frank, bij de inschrijving te betalen. De inschrijvingen worden van nu af reeds genomen bij E. H. Sobry, onderp. op St-Jan,Poperinghe. M. Frans Vandeplas, apotheker, KI. Markt. M. Emiel Verhaeghe, Casselstraat. M. Jerome Suffis, Bruggestraat. M. Maurits Beauprez, Yperstraat. Kapitaal 6.000.000 FILIAAL van de VOLKSBANK van LEUVEN. Betrokken bij de Aleemeene Bankvereeniging te Antwerpen. Hoofdkantoor Kortrijk. Bijkantooren Brugge, Cuerne, Dixmude, laeghem. Meenen, Poperinghe, Roeselare, Thielt, Wevelgliem. Hulpkant.: Aerseele, Avelghem, Desselghem,Ghistel,Ichteghem, Langemarck, Moorslede, Oost-Roosebeke, Ruysselede, Staden, Wynghene. ALLE BANK- BEURSVERRICHTINGEN. Termijnrekeningen van 3.75 tot 5.00 Zichtrekeningen beschikbaar 3.50 S I» A ItkAS 4 Vrij van alle commissieloon. Vlamingstraat, 15, POPERINGHE. Telefoon 36. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 8 ROMAN door C. VERVARCKE. Maar als de meesterknecht aan het einde zijner rede gekomen was, en er zijne besluiten wilde uit trekken, sprong zijn aan hoorder recht en greep hem de hand, terwijl hij uitriep Ik wensch u geluk met uwe uitvinding, mijn brave, en ik zou mij grootelijks bedrie gen of zij zal groote gevolgen hebben. Maar wij moeten uitnemend voorzichtig zijn, niemand mag iets weten. Het is toch won derlijk dat daar nog niemand aan gedacht heeft, maar het is alzoo met alle uitvindin gen. Wees gerust, ik zal heden nog in den bestuurraad over de zaak spreken, en ik hoop vast op eenen goeden uitslag. Juan was gansch ontroerd, hij had niet durven hopen, zijnen overste zoo gemakke lijk te kunnen overhalen. Hij bedankte hem stamelend en verliet het kabinet, nadat de bestuurder hem nog eens voorzichtigheid en geheimhouding aangeraden had. 's Anderdaags moest Juan het verslag over zijn stelsel herhalen in de tegenwoordigheid van eenige bijzondere werktuigkundigen en ingenieurs. Deze waren bijna eensgezind om te herken nen, dat de vooruitgestelde manier om de spoorstaven vast te leggen, beter was dan deze die tot dan gevolgd was en dat zij bo vendien eene groote spaarzaamheid ging teweegbrengen. Eene kleine proef werd zoo gauw mogelijk in 't geheim gedaan en zij leverde den besten uitslag op. Wij zullen niet verder uitweiden over de verandering, die door het stelsel van Juan veroorzaakt werden, en alleenlijk zeggen dat hij welhaast onderbestuurder werd der werkhuizen van eene der grootste maatschap pijen van New-York. Daarbij bekwam hij een deel in de winsten, welke het toepassen zijner uitvinding moesten afwerpen. Zoo bevond Juan zich na eenige jaren aan het hoofd van een groot kapitaal. Zooals men wel kan denken was hij sedert zijn verblijf in de Nieuwe Wereld zeer ver anderd. Op dertigjarigen leeftijd was hij een deftig heer geworden, die, niettegenstaande zijne vriendelijke gelaatstrekken en welwil lende manieren, eerbied en ontzag inboezem de aan al wie eenig gemeens met hem had. Hij bewoonde een schoon, gerieflijk huis niet verre van de fabriek waar hij werkzaam was. Tien jaren waren alzoo in dien onophou dende strijd verloopen, en Juanmocht zeggen dat hij door zijne sterkmoedig-en werkzaam heid bepaald gezegevierd had. Zijn voornaam doel rijk worden had hem al dien tijd voor dg oogen gezweefd, en geene andere gedachten schenen noch brein, noch hert eenige afleiding te geven. Evenwel was het niet heel en al zoo neen, zijne wraak had hij uit het oog niet verloren. Nu en dan had hij andere Vlamin gen uit zijne streek ontmoet, die, zonder hem te herkennen, hem alle soorten van nieuws tijdingen van Hoogendijk en deszelfs bewo ners gebracht hadden. Wat hij vernam zien wij verder. Zeer dikwijls sidderde hij van verlangen om zich met zijne vijanden te meten maar j| E. H. van Merris met de Hoofdmannen der Katechisten. We ontvingen deze week een schrijven van Eerw. Paul van Merris, Zendeling in Kongo, met 2 photo's die wij hier aan onze lezers mededeelen, overtuigd dat de inhoud van den brief zoowel als de photo's aan onze lezers aangenaam zal zijn. Eerw. Heer Paul van Merris, Zendeling uit het Missiehuis van Scheut, is de zoon van onzen onvergetelijken afgestorven Heer Burgemeester Felix van Merris. Hij vertrok over tien jaren naar Kongoland waar hij nog steeds zwoegtjaan het heil der zielen. Moge de Heer hem in zijn edel werk zegenen en bijstaan. Hier volgt de brief Alle drij weken krijgen wij de Courrier, het is dus niet gelijk in Europa 3 tot 4 keeren daags. Als ik dus van huis mijne gazetten krijg, dan wordt «De Poperinghenaar» het eerst doorloopen van 't eerste woord tot 't laatste, van 't Hoofdarti kel tot de laatste reclame, en dan leef ik weer Nieuws van vrienden en stadsgenooten versterkt mij. Denkt niet, omdat een Zende ling zijn leven offert voor de arme zwarte, dat hij daarom niet meer denkt aan familie, geboortestad en vaderland. Nu iets over mij. Na een tijd in Hemptinne St-Benediktus en in St-Trudo gezeten te hebben (twee der oudste Missieposten) stuurden mijne oversten mij met E. P. Boghemans en Broeder Aman- dus in 't midden van 't gras, tusschen Lusambo en Lulua- burg, ensticht er maar eefle Missie 't Was geen klein werk. Pater Boghemans en de Broeder begonnen maar met wat volk onze huizen en kerkje te bouwen, voorloopig in aarde en strooi. Ik, vond niets beter van maar terstond de streek te doorkruisen.Oordeel over hare uitgestrektheid. In 't Noorden een 35 kim. ver in 't Zuiden een 25 kim. ver in 't Westen een 60 kim. ver in 't Oosten meer dan 200 kim. ver. In vele dorpen was het werk nog niet begon nen en in bijna alle dorpen waren er nog geen christenen. In verschillende dorpen bij de Babindi's vluchtten ze bij mijne aankomst. En zeggen dat ik daar nu kristene huisgezinnen heb Het opbouwen der Missie, die nog ver van af is, vraagt onzeglijk veel werk. Kwestie ook van alle ambachten te kennen. Nu, de Goede God zegent ons werk en onder steunt ons zienlijk. Ziehier den status van Juli 22 onzer Missie. In den doopboek zijn wij gekomen De Poperinghenaar,, in Kongoland. aan 't nummer 4673 Kristene families 264 Katekumeenen 2980 Opgeschrevene of toeko" mende Katekumeenen 4230 Katechisten 130 1 Hoofdmannen der Katechisten 8. Ik stuur u ook mijn portret met die Hoofdman nen die mij heel veel dienst bewijzen in het bestieren mijner streek die ik in 8 deelen heb verdeeld, leder moet waken in zijne gegeven streek over Katechisten, Kristenen, enz. Het zijn gezetene, getrouwde en ernstige mannen. Het werk der Zaligmaking der zielen is een groot werk, bidt voor mij opdat ik nog lang en met veel moed zou mogen werken in den wijngaard des Heeren. In een der bladen werd gewag gemaakt van zes fouten tegen de opvoeding, die zeker wel waard zijn nog eens te herhalen en te overdenken. De eerste fout is het slechte voorbeeld der ouders en huisgenooten ruzie, dronken schap, oneerlijkheid, hebzucht, godsdiensti ge onverschilligheid. De tweede fout zijn de slechte gesprekken die in tegenwoordigheid der kinderen worden gevoerd, niet alleen onbetamelijke woorden, maar liefdelooze, wraakzuchtige, hoogmoe dige en hebzuchtige gesprekken. De derde fout is de oneenigheid der ou ders en huisgenooten in de behandeling der kinderen, wanneer de een vermaant, en de andere toegeeft, de een bestraft en de ande re beklaagt. Ook wanneer de ouders steeds partij van het kind kiezen tegen den onder wijzer. De vierde fout is het verwennen der kin deren in de eerste levensjaren. De vijfde is wanneer men de kinderen be handeld naar eigen luim en gril, niet naar verstandige regel en grondbeginsel. De zesde fout is het onophoudelijk drei gen, schelden, afkeuren en vloeken op de kinderen. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden DRANOUTER. Parmentier Leon 5.050, Deberdt Nestor 4.046, WESTOUTRE. 6.692,80 23.160, 3.490, 13.575, 1.240, het was onmogelijkEn, als een ware Corsikaan, die als de wraakgierigste aller menschen bekend staat, kon hij zich bedwin genwachten. Is het te verwonderen dat er in zulk hert geene plaats gevonden werd voor liefde De schoonste jaren van Juan's leven wa ren alzoo verloopen, en hij had om zoo te zeggen aan niets anders gedacht dan aan het doel, dat hij zich vooreerst had voorgesteld. Als hij nu, na tien jaren verblijf in de Nieuwe Wereld, aan zijn verleden terug dacht, scheen het hem dat dit laatste tijd perk zijns levens, als een droom geweest was. De tien jaren schenen geenen duur van zes maanden gehad te hebbenEn noch tans, welke groote zaken had hij niet reeds uitgewerkt 1 Indien hij het oogmerk zijns levens nog niet ten volle bereikt had, stond hij toch op de rechte baan, die er hem moest brengen. IX Hoe de liefde binnendringt in een hert, waar geene plaats voor haar schijnt te zijn. Een familiefeestje had plaats in het huis van den bestuurder, ter gelegenheid van eenen of anderen verjaardag. Een klein getal vrienden waren uitgenoodigdgeweest, waar onder ook Juan. Iedereen had zich wel ver maakt in de prachtige zalen van de gastvrije woning. Laat in den avond kwam Juan naar huis, in gezelschap van zijnen besten vriend, Gaston Drake, eenen ondernemer van zijne jaren, maar die sedert langen tijd gehuwd was. Delanghe Henri Debrabandere Henri LOCRE. Parmentier Leon Turck Evrard KEMMEL. Turck Evrard LANGEMARCK. Verhoest-Santy Cyrille Descamps-Decaester Henri Pattyn Sylvere Dejonckheere Edouard De Brauwer Joanus Verstraete-Dewilde Deraedt Désiré Dekeyn Louis Menu-Vanuxem W' Blondeel Lecointre René 2.259, 12.384, 36.400, 20.279, 5.030, 1.785, 16.990, 1.420, 3.116, 1.545, 773, MEESSEN. Lecrecq Amelie 10.763,93 Adam Charles 7.427,60 Dieryck Adolphe 27.747,76 Berghe Anna 1.500, Vandevoorde Jules 1.060.50 Vandenberghe Cyrille 3.212,60 Yerfaillie Br. en Z. 1.778, Am. Decroix-Struye 7.043,93 Deleplancque Gaston l.h32,54 POPERINGHE. Pattou Em. 1.685, Brabandts Marie 320, Derexs Achille 1.527, Duwel Emile 92.93 Dequidt Jerome 2.850, Deroo René 131, Osteux Florent 2.850, Kesteman Omer 5.932. Verhaeghe Jerome 4.712, Schackman Pharaïlde 1.353,14 W" Dochy-Dhuysser 8.294, Baratto Ch. 3.013, RENINGHELST. Verhaeghe Auguste 7.268, Vandemaliere Louis 16.661,50 Willaert Auguste 421, Jacob Cyrille 15.994, Merlevede Hector 162,50 Vandoolaeghe Henri 1.717, WAESTEN. Tahon Augustin 1.137, Delporte-Duhem Jules 937, Codron Jules 1.036, Salingre Br. en Z. 18.162, Scherlynck-Leleu 2.442, Delporte Marie 415, Cavelart Arthur 960, Doosche Elisabeth 1.284. Salemenin W' Leonard 912, W' Lefebvre Louis 5.165, PLOEGSTEERT. Schoonaert Louis 751, Marechal Jules 1.434, Plamon Hilaire 1.614, Deseur Camille 1.693, Stragier Henri 852, Wilt gij wel gelooven, Juan, sprak plotseling zijn gezel, dat ik mij volstrekt aan u niet versta Mag ik weten waarom mijn beste vriend, vroeg Juan met eenige nieuwsgierig heid. Iedereen, behalve gij, heeft bemerkt dat Laura de dochter van den bestuurder, al doet wat een zedig meisje mag doen, om uwe aandacht op haar te trekken. Gij alleen schijnt daar niets van te weten gij schijnt on gevoelig aan de bekoorlijkheden van zulke schoone engelachtige juffer.... Wat zijt gij welsprekend en romanesk dezen avond, mijn lieve Gaston onderbrak hem Juan met lichten spot. Romanesk of niet, ik spreek toch waarheid en het doet mij pijn zulks te moe ten zien. Weihoe, de schoonste en braafste dochter van de stad, voor wie een half milli- oen bruidschat gereed ligt, komtu tegemoet, en gij gewaardigt u niet aan hare beschei- dene aanmoedigingen te beantwoorden, 't Is waarlijk ongehoord Ik ken ten minste twintig van de beste jongelingen der stad, die hare hand aan haren vader gevraagd hebben. Deze laat haar volstrekt vrij en zi wijst iedereen af. En ik zou het voor deeen-en-twintigste maal moeten beproeven, om ook eene blau we scheen te loopen. Is dat misschien uw gedacht, Gaston Maar, eenvoudige, groote jongen, nie mand zegt dat. Wat wilt gij dan zeggen Ziehier, Juan, ik zal u ronduit mijn ge dacht uiteen zetten. Ik aanzie het als eene groote dwaasheid, zich zoo maar eens ep zijn best te kleeden, en aan den eenen of an deren ouder, de hand van zijne dochter te In de ruime lokalen van het Gentsche Feestpaleis heeft van 14 tot 22 April eene internationale tuinbouwtentoonstelling plaats. Deze groote tuinbouwprijskampen, in gansch de wereld gekend onder den naam van vijfjaarlijksche Floraliën lokken ieder maal naar de Arteveldestad al wat de tuinbouwkunst aan liefhebbers en vakman nen telt. Iedereen zal zich nog herinneren dat de bloemententoonstelling te Gent in 1913 de grootste aantrekking der Wereldtentoonstel ling aldaar geweest is. In 1918 was het oorlog en geene tentoon stelling werd gehouden. Maar dit jaar is de tentoonstelling van bloemen nog schooner dan deze van 1913. Nooit was het aantal tentodnstellers, zoowel van Belgische als Fransche, Engelsche en Hollandsche zijde, zoo groot. De Belgische tuinbouw werd deerlijk ge kwetst in den grooten wereldoorlog. Doch dank aan eene reusachtige krachtinspanning verheft zij weer fier en roemrijker dan ooit staat zij thans op uit de vernieling en de verwoesting. Op Zaterdag 14 April heeft de Konink lijke Familie plechtig de tentoonstelling geopend. Alles geschiedde in het Fransch De tentoonstelling zelf is een onbeschrijf lijke pracht van kleuren- en bloemenweelde. Geheel het Feestpaleis is thans een toover- paleis waar de onuitputtelijke kleurenhar- monie der bloemen een overweldigend schoonen aanblik geven. Ieder bloemenperk zou het verdienen afzonderlijk bezichtigd, ontleed en bestudeerd te worden. Dan zou de groote waarde onzer Vlaamsche bloe- menkweekers naar voren komen. Samen met de bloemententoonstelling te Gent heeft eene tentoonstelling plaats van werken uitgevoerd door de Invalieden. Daar ziet men Invalieden en Verminkten van alle verbondene landen aan het werk. De talrijke bezoekers der bloemententoon stelling betuigen door een bezoek aan de Invalieden hunne liefde en hunne genegen heid voor de slachtoffers van den grooten oorlog. Tijdens het onderzoek over de begrooting van Kunsten en Wetenschappen in de Kamer beantwoordt Minister Nolf de verschillige Sprekers die geklaagd hebben over den slechten toestand der schoolgebouwen op zekere gemeenten. De geldelijke toestand der gemeenten is oorzaak van sommige vertragingen. Dik wijls nochtans geven de gemeenten blijk van lamlendigheid. De opslag der materialen heeft ook den heropbouw vertraagd. De Minister vindt het wenschelijk dat sommige typen van schoolgebouwen zouden tot stand komen die zouden opgebouwd wor den met de materialen benuttigd voor de goedkoope woningen. Alle nuttelooze pracht moet vermeden worden. De Staat is niet verplicht tusschen te ko men ten voordeele der gemeenten voor de schoolgebouwen. Niettemin heeft de Staat niet opgehouden toelagen te verleenen. In 1922 werd op de begrooting een krediet van 7 millioen uitgetrokken tot het verlee nen van toelagen aan de gemeenten bij het oprichten van schoolgebouwen. In 1922 werden 1166 werken goedgekeurd. Daarna waren er 182 in de verwoeste gewes ten en 984 in de andere streken. De kosten voorzien voor het heropbouwen van scholen in de verwoeste gewesten zijn zeer hoog. Voor het dienstjaar 1921 bedra gen zij 920 duizend frank en voor 1922 de som van 6 millioen frank. Men zal het mogelijke doen om de scho len die nog niet hersteld zijn zoo spoedig mogelijk op te bouwen. M. Theunis heeft deze week aan de Ka merleden meegedeeld dat de Fransche frank stijgt terwijl de Belgische frank daalt, omdat Frankrijkopde geldmarkten over uitgebreide reserven beschikt en de Engelsche en Ame- rikaansche financiers bij voorkeur Fransche franken aankoopen. De Neptune geeft een andere reden op waarvan M Theunis geen gewag gemaakt heeft, en welke misschien wel de hoofdreden is. Die reden is de Fransch-Belgische han delsbalans. In 1920 stonden de Fransche grenzen wijd open voor de Belgische uitvoer, welke dan ook den invoer met 209 millioen overtrof. Sindsdien hebben onze Zuiderbu ren hunne invoerrechten verscherpt. In 1921 sloot de Fransch-Belgische handelsbalans met een deficit voor België, namelijk met 146 millioen. Dit deficit steeg in 1922 tot 377 millioen, dus eene verhooging van twee maal en half in een jaar tijds En het blad besluit Wij zijn francophiel, maar wij hebben er genoeg van met schoone redevoering en Franco-Belgische manifestaties betaald te worden. Het aantal formulieren die het strijder fonds zijn binnengekomen en waarbij uitbe taling werd aangevraagd bedraagt 338600. Er zijn 321749 boekjes opgemaakt voor een bedrag van 704.502.891 frank. Verschillige gedemobiliseerden hebben geene aanvraag ingediend. Als men weet dat ongeveer 375 duizend man aan den veldtocht 1914-1918 deelgenomen hebben kan men zien dat 36 duizend oud-strijders geen spaar boekje aangevraagd hebben. Men verhoopt dat rond het midden van Hit jaar alles zal vereffend zijn. De Roerbezetting is sinds 3 maanden aan den gang. Belgie en Frankrijk hebben zich in dezen tijd te zamen 230 duizend ton kolen en cokes weten te verschaffen, terwijl zij in denzelfden tijd bij gewone schadevergoedings-leverin- gen er 4 millioen ton zonden ontvangen hebben. Van Duitsche zijde staat hiertegenover in de eerste plaats een verlies van 49 gaan vragen als men niet voorop van de toestemming dezer laatste verzekerd is. Dat is ook mijn gedacht. Welnu, Juan, gij kunt wel denken, dat ik u niet zou willen aanraden zulke belache lijke rol te spelen. Zulks ware wel dwaas van mijnentwege. Gij hebt volstrekt niets anders te doen, dan wat meer op de schoone Laura te letten, en hare vriendschapbetui gingen niet, met eene zoo versmadende koelheid, als onbemerkt te laten afbotsen tegen uwe onverschillige houding. Ik moet er dan wel koud uitzien in tegenwoordigheid der dames Voorzeker, mijn goede vriend, ziet gij er koud en onverschillig uit. Dezen avond heb ik nog eenige juffers over u hooren spreken, en onder andere was er eene die zegde het kan niet anders zijn of mijnheer Juan moet ergens elders smoorlijk verliefd zijn, of hij zou in onze bijeenkomsten, toch wat meer hoffelijkheid aan den dag leg gen. De omstaanders deelden ten volle in haar gevoelen en het is mijn gedacht ook, anders kan ik uw gedrag niet uitleggen. Gij hebt het nochtans allen mis 1 sprak Juan levendig, na eenig nadenken. Welnu, dan moet ik herkennen dat gij eene wonderlijke uitneming daarstelt, onder de jonge lieden van onzen tijd. Hebt gi; waarlijk nog niets bemerkt van hetgeen ik u daar zoo even zegde Volstrekt niets. Zij waren voor Juan's deur gekomen en bleven staan. Gaston schudde nadenkend het hoofd, en scheen in 't geheef niet haastig om afscheid te nemen. Juan scheen plotseling door eene geweldi ge aandoening bewogen. Hij greep de hand menschensleven. Hoeveel uitwijkingen, hoe veel gevangenisstraf, hoeveel milliarden papieren marken als boeten hierbij komen, is ten gevolge van onbetrouwbaren berich- ten-dienst niet na te gaan. Men schat echter dat de lijdelijk verzet aan Duitschland 800 millioen goudmark zou gekost hebben. Naar het schijnt zou het boren van een tunnel onder de Schelde eerstdaags beslist worden. Met dit doel hebben eenige Ameri kanen eene maatschappij gesticht, die er een grootsch werk zou van maken. De onderaardsche gang zou zeer breed aangelegd worden, zoodat er een dubbel spoor aan de trams,een weg aan de rijtuigen en twee aan de voetgangers zou voorbe houden worden. Koning Filip II, koning van Spanje, zou de uitvinder zijn van den achturendag ln 1538 vaardigde hij een decreet uit waarbij hij zegde Wij wenschen en beve len dat de kleine arbeiders acht uren per dag werken in twee perioden van vier uur. Indien het dringende aangelegenheden be treft, zal de dienst door vier arbeiders wor den verricht die elk zes uurachtereenvolgens werken, de een na den ander. Elke arbeider moet, na zijn zes uur te hebben gewerkt, zijn gereedschap aan zijn plaatsvervanger over dragen om aldus achtien uur rust per dag te genieten. Wij wenschen en bevelen dat de arbeiders de feestdagen betaald zullen wor den als hadden zij gewerkt. De zomertijd wordt in Belgie ingevoerd in den nacht van Zaterdag 21 op Zondag 22 April en wordt het wettelijk uur dus 60 minuten vooruitgezet. De wet van 11 October 1919 waarbij merkelijke vermindering toegestaan wordt op den aankoop van een huis of van een per ceel grond of ook op de leening bestemd om dezen aankoop te betalen geeft de uitslagen niet die men ervan verwacht heeft. Dit komt hierdoor dat deze wet enkel als min- vermogende personen aanziet al de arbeiders en de werklieden alsook de klerken en bedienden, voor zooverre hunne jaarwed de de som niet overtreft van 4800 tot 5600 frank naar gelang de categorie, waarin hun verblijfplaats staat ingerekend. Zoodanig kan geen enkel bediende, amb- tenaar of onderwijzer van deze wet genie ten. Het is noodig hooger bedoelde cijfers te verhoogen in verhouding met de huidige, immer-klimmende prijzen der levensbe hoeften. De wet van 14 Augustus waarbij eene premie van 2000 tot 3600 frank toegekend wordt om het bouwen van goedkoope wo ningen door minder bemiddelde lieden ite bevorderen geeft ook weinig uitslagen. Dit komt omdat de bouwvoorwaarden veel te streng zijn en de eischen van gezinsinkom sten en huurwaarden te laag. De afgeveerdigden der Christene Werklie den zullen pogen deze wetten te doen wijzi gen om ze meer vruchten te doen dragen. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEl'RIKE, Ooststraat, 64, tel. 76. IHXMl'DE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURNIER, Burgemeester. Beveren Heer TAHON, Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou,, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. zijns vriends en sprak met eene van ontroe ring trillende stem Goede vriend, ik versta dat mijne han delwijze u eenigzins vreemd voorkomt daarom wil ik een woord uitleg geven. Over tien jaien ben ik in de Nieuwe Wereld aan gekomen. Ik was arm en verlaten, en boven dien vervolgde men mijalseenen moordenaar. Men beschuldigde mij van eene misdaad, waaraan ik niet meer plicht had dan gij. Eindelijk moet ik er nog bijvoegen dat de vrouw, welke ik met al het vuur mijner twintigjarige drift beminde, en die aan mijne liefde scheen te beantwoorden, mij valsche- lijk heeft bedrogen en zich aangesloten heeft, bij de lafaards die mij al dat kwaad berok kend hebben. Zult gij verwonderd zijn te vernemen, dat ik mij zou willen wreken Gaston gaf een teeken van goedkeuring en Juan ging immer levendiger voort: Welnu, sedert dien tijd vervult slechts eene drift mijne ziel, ik leef maar voor de vervulling van een enkel doel Ik wil mij op mijne vijanden wreken, doch daartoe moest ik eerst tot rijkdom en aanzien komen. Ziedaar dus, waarmede ik mij hier in Ameri ka beziggehouden heb ziedaar het doelein de van al mijn streven Denkt gij, mijn vriend, dat er veel plaats in mijn hert over is voor andere bekommeringen Zijt gij nog niet rijk genoeg om uwe wraak uit te oefenen vroeg Gaston ontwij kend. O neen 1 verre van daar. En gij schikt alzoo uw leven voort te slijten Gij wilt de schoonste jaren uwer levensbaan zoo doorbrengen, in zulke ge voelens van bitterheid en wraakneming, die uw hert voor alle andere edele aandoenin gen gesloten houden Juan scheen aangedaan door de woorden zijns vriends. Hem docht dat er een licht voor zijnen benevelden geest opging. Het was eene aan doening, die veel overeenkomst moest heb ben met degene, welke een schipbreukeling ondervindt, als hij, na dagen lang hopeloos op den onmeetbaren oceaan rondgezwalpt te hebben, eindelijk, aan den verren ge zichteinder, het zoo geliefde land meent te ontdekken. Hij sprak evenwel met schijnbare onwrik- kaarheid Mijn wraak is mijn leven, en ik mag noch kan haar uit het oog verliezen. Ik heb zulks gezworen op het graf mijner moeder Uwer moeder Spreek in zulk geval toch niet van uwe moeder, mijn goede vriend Juan. Zij is immers nu van alle aardsche be kommeringen ontdaan en zij zou uwe wraak gierige voornemens voorzeker afkeuren, in dien het haar gegeven ware, u nog met raad en daad bij te staanIndien gij niet te zeer vermoeid zijt of niet te veel slaaplust gevoelt, zou ik voorstellen nog wat bij u bin nen te gaan, om nog verder over de zaak te spreken. In 't geheel niet, en het zal mij het grootste vermaak verschaffen, indien wij nog wat kunnen te samen blijven. Dit zeggende had Juan de deur geopend en zijn vriend ingelaten. Hij ontstak eene kostbare lamp aan een licht dat altijd in den gang brandde. Na eenige oogenblikken hadden zij plaats genomen op een sofa, in eene prachtig ge meubelde spreekkamer. ('t Vervolgt.) rf

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1