HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. 11 li HANDEL I IJiEiüEi 1.1. Orecie Bueuairi naar onstamer Wraak en Liefde dg marisisars mi scpitigiteisf. Apotheek Frans Van de Plas bondag 29ft April 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. 17. W: raakroepend. In 't Buitenland. Sanses^YaBseste, Van groote denkers. Taks op de aylos. Ontdekking der gebeenten. Oorlogsschade. De inzakking van de Mark. Politiek Overzicht. Do besparing van M. Theunis, De Senaat en de verwoeste gewesten. Koninklijk bezoek. Geen Vlaamsch, maar... Duitsch !n de Senaatkommissie. Het kommunistisch komplot. Duitschland betaald België. De belangen van het onderwijs. Meer troepen naar de Roer. Onze landbouw. IN AH@ Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. Leest en verspreidt de Peperiigheinai AboBSSffiêstprljs per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Brukksr'j, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9, Postoheckïekeiiing nr 15570. PRIJS BERICHTE!, VEBSÓQPira, Eene inlasscliing o.8o ct" per regel. 2 inl o.5o et" 3 inl 0.45 ctn ÏGBRiSSEB, 5o fr. per regel. RÖÜWBERICHTEB, 5 fr. voor 10 re-g Herhaalde Asnencen prijzen oj aaa^raag. Alle annonces zijn vooraf te betalen en moeten voos den Vpjjqaq ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. POPEHDIGHENAAE Menig opvoeder onderschat weieens de opv kundige waarde van het kleine... Nochtans, zedelijke wasdom aan den mensch begintgewr lijk niet niet groote heldendaden, maar met O' winningen in het allerkleinste. Dr Decoene Karakter is het volhardend volgen, gelijk stroom zijn bedding, van de wet die de plicht I voorschrijft. De man van karakter is zuiver verheven in zijn bedoelingen «n hij handelt n<j uit eigenbelang noch voor het oog der mensch/ Terwijl anderen dobberen roeit hij voortdurei op zijn doel aan, ook tegen stroom in. Fr. Van Cauwelaert.1 Door het feit zelf dat eene kleine voIdoenF volkomen nutteloos is en enkel om zich zelf g zocht wordt, kan ze schadelijk inwerken op o karakter, en verdient ze onze waakzaamheid. Fr. Van Cauwelaert. i De lezers van Da Poperinghenaar zullen zich nog we! herinneren het bitter verslag over den inzet van het proces over de Beigische militaire schandalen, tijdens den oorlog, namelijk in de kampen van Auvours, Ruchard, enz., op onze Vlaamsche jongens gepleegd, verslag dat hier op die zelfde plaats, een drietal weken geleden, gedrukt werd. Een gruw van verontwaar diging over zooveel onmenschelijke beestig heden, door onze bloedeigene jongens verduurd, verdragen, en, eilaas door menig een met den marteldood betaald, loopt door al de lagen van onze bevolking I En zeggen dat het Belgen dat het Belgische Franskiljons en- razende vlaamschhaters zijn, dus zoo gezegde landgenooten lekkere landgenooten, voorwaar, zijn, die, in hun haat voor al wat Vlaamsch is of heet, met eene echte Pruisische sabelslepers verwaandheid, zoo iets durven doen Ja, durven doen, met de hoop, met de zekerheid dat hun niets zal geschieden, dat zij het recht hebben zóó te handelen met Vlaam sche jongens, erger dan mei vee, erger dan met beesten Zal het uur der gerechtigheid, eindelijk, eindelijk nu slaan over die Belgische bees tigheden Wij hopen het, wij betrouwen er op, niet veel, maar toch. Anders, anders zou er maar één schreeuw gaan, één gruwelijke schreeuw, onder ons volk, van Veurrie tot Maesëyck, lijk weleer in Kristus tijd Kei bloed des volks kome over hen Intusschen is de ondervraging in het proces door onze jongens, die overbleven uit den Belgischen gruwel, aan die lekkere Belgische sabelslepers en Vlaamschhaters aangedaan, voortgezet. Ziehier de kanttee- kening die Yzergalm (Ward Hermans, ook een slachtofferdaarover in het Ant- werpsch dagblad «De Schelde» van Dinsdag 24 April 1923 drukken liet. Hst Proces van Auvours, Waar de manned te laf zijn, moesten de vrouwen, de moeders tot het Parlement roepen, dat zij hun yernioorde kinderen terugvragen, dat het bloed van hun hart om vergeldingen verantwoording schreeuwt tot hen, die 't vergoten hebben en vandaag de de vrucht van dit onmenschelijk offer ver guizen en verkrachten. Waarde levenden te wankelmoedig zijn moesten de dooden kunnen opstaan. De dooden, die slapen langs den Yzer, of die rusten zij aan zij met Fransche bandieten als om de kracht van hun menschenvloek te vergrooten. Maar men zwijgt, omdat men de militaire diktatuur nog ducht. Het lijkt er naar of men de dooden begraven wil onder het zegel der stilzwijgendheid. La conspiration du silen ce waarvan de machtige Fransche denker en groote geloovige Leon Bloy zoo heerlijk maar ook zoo bitter moest getuigen, schijnt ook tegen onze groote dooden te bestaan. Maar die samenzwering van het stilzwij gen zal niet beletten, dat de groote gemeen schap der lijdenden luider dan ooit getuigen zal in naam van onze dooden, die wij aan de makabere komedie van het ellendige Mensch- heid, die er alleen recht op heeft. Die opstandige menschheid.zij sprak door den mond van een der getuigen van Auvours, die, op zijn twee krukken steunend, den eed aflegde en verklaarde, dat hij werd afgeran seld met de matrakken, zoodanig, dat van daag die wonde nog altijd openligt en eiken dag met-ether moet gezuiverd worden. Die getuige, die ongelukkige, het is de invalied van Neylen, die den kost moet verdienen voor zes monden, en door het dankbare vaderland zoo mild bedeeld is, dat hij zich vandaag gedwongen ziet langs den weg van Merksem met een ijskreemwagen- tje te gaan om zijn brood te verdienen, voor zooveel dat in dergelijke voorwaarden moge lijk is. De onbekende soldaat, omdat hij dood is, krijgt een meter aarde, een halven meter arduin en een karrevracht bloemen over zijn beenderen. De levende soldaten worden gescholden voor landverraders, in de gevan genis geworpen, ofwel mogen ze, wanneer ze op twee krukken loopen, langs de straat met een ijskreemkarretje voortsukkelen om niet van honger te vergaan. Dankbaarheid 1 Vaderlandsliefde 1 Bescha ving Is dat alles zuiver huichelarij YZERGALM. Een Getuigenis der Bloedschuld. Vrijdag 1. 1. stond de kranige invalied van Neylen voor de tweede maal terecht voor den onderzoeksrechter van het Antwerpsch krijgsgerecht. Krijgsauditeur Meulepas leidde de onder vraging, bijgestaan door twee zwijgende officieren. Het ging vooral over de veroordeeling, welke de invalied van Neylen had opgeloo- pen bij het leger, veroordeeling, welke hem? Ziehier de bepalingen der onlangs gestem in het strafkamp van Auvours bracht. j de wet, een verhoogde taks invoerende op Dienstweigering VIJF jaar gevangenis, [de motos en autos En de dienstweigering bestond hierin, dat Eene jaarlijksche taks wordt gevestigd op de invalied, als gekwetste in het kamp ver- de stoom-of motorvoertuigen dienende, het- toevende, zekeren dag door een hoogerizij tot het vervoer van personen, hetzij tot gegradeerde werd aangesproken, die hem'het vervoer van goederen of van om 'teven beval, zijn jas toe te knoopen. Van Neylen, i welke voorwerpen langs de wegen, die geen letter Fransch begreep, werd uitge-j Onder die benaming worden begrepen na- sèholden voor sale flamin en knoopte,melijk de automobielrijtuigen, -vrachtwa- gersj dan zijn jas dicht, toen de scheidende [gerttjes en -vrachtwagens, de cyclecars, de officier hem in brutale bewoordingen einde- jmotcrtweewielen met of zender zijspanwa- lijk deed verstaan, wat hij hebben wou. gende motorcycles, de rijwieiën voorzien Het gevolg was, dat van Neylen voor den,1 van eenen motor, dé stoom- of motorvaar- Krijgsraad werd geroepen en zich hoorde j tuig en booten en, in't algemeen, alle stoom- veroordeelen tot... VIJF JAAR GEVANGE-j of motorwerktuigen tot voortbeweging als- NIS WEGENSDIENSTWEIGERING, rnede de door hen gesleepte voertuigen. Hij, de stumperd, die zich de beenen onder) De taks is verschuldigd naar evenredig- het lijf had laten kapot schieten voor dejheid van de kracht van den motor. Zij verdediging vanhet Recht en de Bescha ving..., voor de verdediging van het Vader land der otweèërsp'atriotten. 'Vijf iqar geyangenjs, omdat de stakkerd niet begrepen had, wat de majoor gezegd en gevloekt had. Krijgsauditeur Meulepas heeft dan ook njet verder aangedrongen. Het feit aileen lyas al kras genoeg. Tegen de huidige verwaande eischen van de npiitari^tische kaste rijst de schjm van de vermoorden van Frèsnes èn Auvours, Or leans, Orne, Cézembre en Tours, dreigend op en wijst met de bebloede handen naar de graven van Fresnes, Avon-les-Tours en Champagne. Dat js uw werk dat is uw beschaving, driemaal goddelijk militarisme. bedraagt 30 fr. per eenheid paardekracht de gedeelten van één eenheid paardekracht worden vöor een eenheid gerekend of ver waarloosd naar gelang zij al dan niet de helft overschrijden. Wat betreft de automobielrij tuigen welke hoofdzakelijk of óp onderge schikte wijze tot vervoer van personen wor den gebezigd en waarvan dekoopmanswaarde op het oogenblik van het verschuldigd zijn dér belasting, ten minste 25.000 fr. bereikt, i:3 eene aanvullende taks invorderbaar als volgt a) Waarde van 3§-QÜCf tot en zonder 40.000 fr., 250 fr. j b) VVaa'rde van 40.000 tot en zonder 60.000 fr. 400 fr. c) Waarde van 60.000 tot en zonder 80.000 fr., 600 fr. d) Waarde van 80-000 tot en zonder 100.000 fr., 8Qü'ff.e) Waarde van 100 cjujzend frank en mger, 1,0u0 ff. Kapitaal 6.O0O.OOO FILIAAL van de VOLKSBANK van LEUVEN. Betrokken bij de Aleemeene Bankvereeniging te Antwerpen. Hoofdkantoor Korfrijk. Bijkantooren Brtagge, Cneroe, I}ixuiu«ik% üloenen, S'ojMH-imgl», lloeselare, Thirlt, W«velghem. Hulpkant.: Aerseeie, Aveighem, Desselgliem,Ghistel,Ichteghem, Langemarck, Moorslede, Oost-Rooseiieke, Ruysselede, Staden, Wynghene. ALLE BANK- BEURSVERRICHTINGEN. Termijnrekeningen yan 3.75 tot 5.00 Zielitrekeningen beschikbaar 3.50 j* P A A RK.iS 4 Vrij van alle commissieloon. Vlamingstraat, 15, POPERINGHE. Telefoon 36. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 9 ROMAN door C. VERVARCKE. Gij zult misschien verwonderd zijn, Juan sprak Gaston zonder dralen, dat ik zooveel belang in uwe zaken stel, maar wees zeker dat ik door niets geleid ben, dan door de rechtzinnigste vriendschap. Daar twijfel ik geenszins aan, mijn goede 'Gaston, wederiegde jpan met vast heid en overtuiging. Welnu, er zijn zoo vele menschen op de wereld, die, ondanks hunne verdiensten, niets dan onheilen enUampen ontmoeten. Voor u, integendeel, schijnt alles mede te helpen om u gelukkig te maken. Gij kunt niet gelooven, mijn goede vriend, hoeveel pijn het mij zou doen, indien ik moest be merken, dat gij, uw geluk met de voeten treedt. Denkt gij niet dat mijn geluk in de volvoering mijner wraak te vinden is Geenszins, Juan, daarin is geen geluk te vinden. Laat Gode de wraak. Vergeven en vergeten, ziedaar wat de borst van innige zaligheid kan doen zwellen. Werp die bittere herinneringen, die knagende wormen uit uw hert, en open het voor de milde gevoelens van edelmoedigheid en liefde, die slechts vragen om er binnen te stroomen, en u het leven op deze wereld zoet en aangenaam te maken. Wat zoudt gij dan willen dat ik doe vroeg Juan. Aan uwe wraak niet meef denken, of deze ten minste onbepaaldelijk uitstellen, en een weerdjg gebruik maken van het geluk, dat de Voorzienigheid in zoo hooge mate voor u schijnt weggelegd te hebben. Juan schudde twijfelachtig het hoofd, men zou gezegd hebben, dat hij waarlijk met zich zeiven in strijd was. Doch zijn vriend sprak zoo lang en zoo wel over Laura en hare be gaafdheden, zijne redeneering was zoo ge grond, zijn toon zoo overtuigd en zoo dringend, dat Juan eindelijk toegaf en be loofde zijn raad te volgen. Hij bedankte Gaston over zijne belang stelling, dezes gelaat glansde van vreugde en na eenen krachtigen handdruk, vergezeld van eene laatste aanmoediging en eene her haalde belofte, scheidden de vrienden van malkander. Dien nacht sliep Juan niet veel. De wer king van zijnen geest deed hem de vermoeie nis zijner ledematen vergeten. Hij overdacht gedurig die woorden zijns vriends en hoe meer hij deze overwoog, hoe meer hij hem gelijk moest geven. Dan ver scheen Laura's beeld voor zijne ziel en hij verlangde, om deze des anderendaags te kunnen ontmoeten. Hij moest met spijt bekennen dat hij waarlijk tot dan toe, te onopmerkzaam geweest was jegens haar en hij nam het vaste voornemen zulks te veranderen. Tegen den morgen sliep hij eindelijk in, en toen hij na twee uren onrustig slapen wakker werd, was hij als ganseh veranderd, Het scheen hem dat een nieuw leven voor hem ging beginnen. De volgende dagen was Juan nog ernsti ger en afgetrokkener dan gewoonlijk. Gedurig kwamen de woorden zijns vriends hem voor den geest, en van lieverlede kreeg Eerst een woordje geschiedenis In de zestiende eeuw, tijdens het opko mend protestantisme, werden door aankie- vers van de nieuwe leer een aantal baldadig heden gepleegd. Deze buitensporigheden staan in de geschiedenis bekend als de beeldstormerij tijdens den geuzentijd. Onze streek bleef daar ook niét vrij van, Zoo lezen wij in de geschiedenis van Poperinghe dat de wreede boschgeuzen, die hen in de dichte wouden onzer gewesten verscholen, zich niet te vreden hielden met kerken te plunderen en heiligenbeelden te vernielen, maar dat zij daarbij nog de moorderijen der priesters voegden. Zekere Hans Camerlynck, een echte moordenaar, die in nauwe betrekkingen stond meteen paar geusche edellieden en den geuschen predekant Jan Michiels, schaarde rond hem eene bende van veertig boschgeu zen waarmede hij de dorpen doorliep en overal afschrik, moord en vernieling zaaide. Onder zijn geleide werden beurtelings vermoord de priesters van Houtkerke Oostcappel, Reninghelst, Hondscnoote en Rexspoede. Tusschen 11 en 12 Januari 1568 verwoest ten zij de kerk van Reninghelst, vatteden er de priesters aan en sleepten ze naar de bos- schen van Nieuwkerke. Onderweg plunder den zij de kerken van Westouter en Locre Te Dranoutre plunderden zij de pastorij, ver wondden den pastor, namen hem gévangen en sleurden hem naar de kerk waar de pries ters van Reninghelst geboeid lagen. Van Dranoutre, trokken zij naar Kemmel Nieuwkerke en Niepkerke, waar zij de ker ken gelijk te Reninghelst en Locre, bestorm den en verwoestten, Overal sleepten zij de vier priesters mede en dwongen hen de ge roofde voorwerpen te dragen. Tusschen Nieuwkerke en Dranoutre, omtrent den zwarten molen hielden zij stil en gelasten de priesters van te knielen. Hunne kleederen werden afgerukt en daar werden zij ter plaats vermoord. De pastor van Reninghelst, judocus genaamd, werd overdekt met won den en de keel afgesneden een der kapeia- nen werd verwurgd den derden priester werd de onderste lip afgesneden en werd daarna doorsteken. Pastor Breufkin van Dranoutre ontsnapte aan de moorderij door dat de bovengenoem de Carneriynck voor hem ten beste sprak. Van den Zwarten Berg trokken de boos wichten naar Wulverghem en Reninghelst en van daar naar de omstreken van Watou waar, tijdens een onderlinge twist, het den pastor van Dranoutre gelukte te vluchten en gelukkig te ontkomen. De lijken van de drie vermoorde priesters werden gevonden in een beek, loopende langs een bosch genaamd Westhofbosch, en begraven in de kerk te Reninghelst. Vruchteloos heeft men, voor den oorlog, bij de kerkherstelling, de overblijfsels van de drie priesters opgezocht. Op 28 September 1568 viel de beruchte Camerlynck in de handen van de wettelijke overheid. Twee maanden nadien op 26 No vember onderging hij te Yper de welverdien dedoodstraf. Vóór zijn afsterven, verzoende hij zich met de roomsch-katholieke Kerk. (1) Dinsdag II. heeft men in de Kerk van Reninghelst de gebeënten ontdekt en ont graven van drie Priesters-Martelaars, jn de zestiende eeuw veritiQord. De drie Priesters van Reninghelst Judocus Huyghesoone, Pastoor, 45 j. Jaak Panneel Kappelaan, Robrecht Ryspoprt, Geestelijke koster, stierven voor 'J geloof, voorat omdat zij de H. Mis.se niet wilden afzweeren, aan den zuidkant van den Zwarfen-Molen, in de Westhofbusschen, op 't gescheid van West- Nieuwkerke en Dranoutre, op verkoren- Maandag, 13 Januari 1568, ten 1! uur s avond, bij zeer klaar maneschijn. Ze wier den den 18" gevonden en den 20" in de kerk van Reninghelst, vóór den hoogen autaar Renter begraven. Eenige dagen nadien werd door den Z. E. H. Deken van Pope ringhe een plechtige dienst gedaan die door wel 400 menschen bijgewoond wierd. Een jaar nadien werd een zerk met grafschrift geplaatst. Later tijd wierd de kerk uitgebreid en verdween het grafschrift, zoodat men ein digde met de plaats der drie Martelaars niet wel meer te kennen. De Heeren Pastors De Seure in 1868 en Vanneste in 1893 zochten ze dan ook waar ze niet te vinden en waren. E. H. Kaplaan Lamerant heeft nauwkeu rig de kerk bestudeerd en is tot het besly.it gekomen dat de Hooge Autaar in 1568 tegën 1) Deze bijzonderheden komen uit Poperinghe en Omstreken tijdens de Godsdicnstberocrten der XVI eeuw of den Geuzentijd door E. H. Opdedrinek. hij de vaste overtuiging dat deze gelijk had. Tweemaal reeds had hij Laura ontmoet in bijeenkomsten, ten huize der grootste nijveraars van Chicago. Hij had hare han delwijze aandachtig gadegeslagen, en meer en meer zag hij de gegrondheid zijns vriends woorden in. Doch de jonge man had weinig ondervin ding in liefdezaken, en wasonderdat opzicht van de stoutsten niet. Hij stelde het dus tot later uit om zijn ge drag ten opzichte der dochter zijns bestuur ders te veranderen. Zoo verliepen eenige weken. Eindelijk had er wederom een feestje bij Laura's vader plaats. Juan sprak zich zeiven moed in, maar hij kon er niet toe besluiten zijn hert eenigszins te openen, aan degene, die zich reeds van zijn gemoed had meester gemaakt Ja, ware zijn vriend Gaston daar geweest, maar deze was sedert verscheidene dagen op reis Ontevreden over zich zeiven en over zijne kleinmoedigheid, scheen Juan zich nog min te vermaken dan gewoonlijk. Als Laura de feestzaal vérlaten had, ging ook welhaast naar zijne woning, en maakte gedurende den nacht het vaste voor nemen van de eerste gelegenheid gebruik te maken, om met het schoone meisje over de zoo belangrijke kwestie te spreken. 's Anderendaags besteedde hij wat meer zorg dan gewoonlijk aan zijnen opschik, en begaf zich op het gewoon uur naar de werk huizen. Het duurde niet lang eer hij een voorwend sel vond, om naar den heer bestuurder te vragen. Daar deze nog niet aangekomen was, begaf hij zich naar zijne woning. den toren stond, te westkante, en de Marte laars dus juist in 't midden der tegenwoor dige kerk waren. Düar heeft hij dus doen delven verleden Dinsdag 24 April, met drie mannen en na twee uren werkens, ten 9 1/2, op 1 m. 50 diepte stootte de spa van een der mannen op het schenebeen van een der martelaren. Twee uren later waren al de harde beenderen (de zachte waren verteerd) van de drie geloofshelden bovengehaald. Men had bij gebreke van den ouden graf steen wel eengeschreven stuk willen vinden, maar men heeft er geen gevonden. Voor het overige alles naar wensch. De Pastoor was bijzonder groot van ge stalte en 45 jaar oud. Dus moest een groot geraamte met nog bewaarde tanden gevon den worden. Zoo is het geweest. De twee andere geestelijken waren waarschijnlijk nog jonger dan hun herder, dus geraamten met tanden waren gewenscht. Welnu geen tand ontbrak. 'tWaren Priesters, dus begra ven met priesterkleederen of gedeelten ervan. Was er iets over 't zou een stuk stole zijn. Een paar slukjes bij een geraamte ge vonden, met groven boord, dus zeer waar schijnlijk van eene stole. De lijken lagen twee met het hoofd naar het Westen, het andere, 't minste, met het hoofd naar het Oosten, zoodat de beenen eenen voet verre tusschen de beenen der andere twee kwamen. Van de twee die met de voeten naar het Oosten gericht waren lag het grootste lijk rechts, dat lijk (Jok had in eene kist gelegen (van eiken hout naar 't nog al redelijk wel blijkt), dus alles wijst erop dat het groote, de Pastoor was, met natuurlijk aan zijne linker zijde zijnen Kaplaan, en aan beider voeten den Geestelijken koster. Het mag bevestigd worden dat men bijna zonder mogelijken twijfel de overblijfsels der drie Priesters-Martelaars gevonden heeft. Alle HH. Martelaars, bidt voor ons. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden BECELAERE. Callens Jétöme 15.069,97 Vanbiervliet Justine 8.416,54 Lesage Richard 12.542,80 W' Lorsom-Lepere 3.108,90 Pattyn Auguste 23.257,90 Verbeke Arthur 15.149,25 YPER. Coffyn Joseph 15.775,00 ZILLEBEKE. Callens Aloïs 24.210,00 POPERINGHE. Vandenbroele Henrl 5.958,38 Claböu Camilie 901,30 Bollengier Anöré 319,70 Dereckx M -Loujse 219,52 Lecleire Théophije 1.563,00 Joiyt-Lecleire Camilla 1.330,00 Bruynooghe Emile 504,00 ELVERDINGHE. Therry Amand W* 1.598,00 Storme L. 1.920,00 Storme L. 912,00 Storme L. 825,00 Storme L. 1.942,00 RENINGHELST. Vandepitte Emile 12.031,00 Knockaert-Lenoir 5.246,40 llouchy Th. 9.306,00 Belpaire Léon 765,00 WESTOUTRE. We Goemaerc-Knockaert 2.707,32 Erfgenamen Demeulenaere 4.581,80 KEMMEL. Erfgen. A. Dauchy-Vermeersch 7.963,00 Verfaiilie Oscar 2.710,84 DRANOUTER. Dousy-Deberdt Henri 36.888,33 Maes Henri 2.824,60 GHELUWE. Verbeke-Decock Louis 3.205,00 Wijckens-Withouck Henri 1.085,00 Degroote kinders 1.755,00 Pattijn Honoré 1.815,00 Corneillie-D'Halluin Cyrille 26.353.25 Vandewijnckele-Vandendriessche Pieter 3.103,73 Verleden jaar waren er bij de vijfhonderd bedevaarders uit het Westland, O. L. Vr. van Lourdes gaan vereeren op de plaats door haar verkoren, te Oostacker. Dit jaar is een jubeljaar voor Oostacker sinds 50 Jaar déelt er Maria hare zegeningen. En de Meimaand is de maand onzer lieve hemelsche Moeder. Het is dan ook te be trouwen dat het getal van vijfhonderd dit ;qar nog ver zal overtroffen worden. De Bedevaarders mogen echter niet wach ten hunne inschrijving te nemen: Donderdag en acht dagen, 10 Mei, worden de lijsten gesloten. Zoo zullen de Bedevaarders reeds hij m s De dienstboden waren niet gewoon veel plichtpleging te maken voor eenen bezoe ker, die dikwijls meer dan eens aan huis kwam. Hij werd dus zonder dralen in de eetzaal gebracht, bij Laura. Hetgeen vroeger geenen indruk op hem maakte, bracht nu de levendigste ontroering in hem te weeg. Duizende gedachten be stormden zijnen geest. Nu eerst bemerkte hij dit zuiver idealisch wezen van het twee-en-twintigjarige meisje, die donkere oogappels, wier levendige uitdrukking getemperd was door eene goed aardige droefgeestigheid, welke er sedert den dood harer moeder in te lezen was die middelmatige, welgeëvenredigde vormen, in een woord, gansch dit volmaakt toonbeeld van maagdelijke schoonheid en aangeboren adel en onderscheiding. Ja waarlijk, zijn vriend Gaston had ge lijk maar het was nu de tijd niet om daaraan te denken. Dan, wederom gevoelde hij dezelfde aan doening en gedwongenheid tegenover dit lieflijk wezendat hem eenigszins verwonderd aanstaarde, waarschijnlijk uit reden zijner ongewone draling. Nu toch, hij bedwong zich en bracht het doel zijns bezoeks in 't midden. Laura, met haren gewonen ernst, die nochtans de lieftaligheid niet uitsloot, ver zocht hem neder te zitten en eenige oogen- blikken te willen wachten, daar haar vader nog bezig was met zich aan te kleeden. Hebt gij u gisteren avond wel ver maakt, mijnheer Juan vroeg Laura, als om eene samenspraak te beginnen. Uitnemend goed, mejuffer. Het doet mij veel vreugde zulks te hooren. Ten andere, mejuffer, ik mag u verze den Zondag 13 Mei hunne reiskaart bij hun nen inschrijver kunnen bekomen. Op Don derdag 17 Mei gaat dan de groote Bedevaart van Vlaanderen naar Oostacker, onder de geestelijke leiding van E. H. Pastor Bruloot, en de hooge goedkeuring van Zijne Hoog- weerdigheid Mgr den Bisschop van Brugge Een bijzondere tram vertrekt uit Rous- brugge te 4u.50; hij houdt stil in alle gewone standplaatsen hij zal in Proven zijn te 5 u. 06, in Watou te 5 u. 23, in St- Jan-ter-Biezen te 5 u. 35. Een bijzondere trein zal vertrekken uit Poperinghe te 6u.27 en er terug zijn te 19 u. 07. De Bedevaarders die zulks bij hunne inschrijving aanvragen, zullen kun nen in- en afstappen te Vlamertinghe en te Yper. De inschrijvingen kunnen te Poperinghe genomen worden, tegen betaling van 12 fr. voor alle reisonkosten Poperinghe-Gent- Zuid en terug, bij E. H. Sobry, onderpastor op St-Jan. M. Frans Vandeplas, apotheker, KL Markt. M. Emiei Verhaeghe, Casselstraat. M. Jerome Suffis, Bruggestraat. M. Maurits Beauprez, Yperstraat. Cpyolger van S VANDEN 8ERGHE, Bertenplaaisj, 8, fKleine Markt), Is O 8» E Si S 13 E. keren dat ik altijd het grootste vermaak vind in de gastvrije woning van mijnen bestuur der. Waarlijk, mijnheer sprak Laura eenigzins twijfelachtig. Men zou nochtans dikwijls denken, als mer. u gadeslaat, dat gij u verveelt en aan andere zaken denkt. Oh mejuffer Laura. Wat zoudt gij u bedriegen, indien gij u in zulke zaken door het uiterlijke liet geleiden. Zoodat gij toch moet bekennen dat gij er gewoonlijk ernstig en koel uitziet. Ik zal zulks niet loochenen, mejuffer maar dit doet niets ter zake. Hoe dikwijls ziet men niet dat sommige personen tranen storten bij eene gelukkige gebeurtenis? Voor mij bestaat het geluk niet in uitspattende vreugdebetooningen. Ik ben niet verre van te denken, dat de personen, die zich daaraan overleveren, meestal zich zeiven willen be driegen ,en mij dunkt dat gij eenigszins van mijn gevoelen zijt, mejuffer. Ik zeg niet neen. Welnu, dan moet gij ook nog onder vonden hebben dat men de gelukkigste oogenblikken zijns levens kan smaken, terwijl men er zeer ernstig uitziet. De tegen woordigheid van eenen persoon kan onze ziel met aandoeningen vervullen, waarin vreugde en droefheid malkander de over hand schijnen te betwisten. Men krijgt als een voorgevoel van eene eindelooze zalig heid, van een geluk, waartoe de wereld niet schijnt geschapen te zijn. Dan gebeurt het wel eens dat eene bedriegelijke hoop het hert vervuld en alle hinderpalen doet vergeten dan meent men voor eenige oogenblikken het gedroomde geluk te bezitten, 's Levens kommer en lasten zijn verdwenen, en onze droeve wereld schijnt in eenen oceaan van ongekende wellusten herschapen te zijn. De haat van sommige Belgen tegen het die bezorgdheid ook het zedelijk en stoff Vlaamsch is grooter dan tegen het Duitsch.lijk welzijn der natie verzekerd wordt. Het lager onderwijs dient in de eers plaats toereikend en behoorlijk te wezen. f i Daarom moeten de Gemeentebesturi Wq klagen over ons frankske, maar met zorgen voor genoegzame en behoorlijk de Duitsche mark Is 't nog oneindig maal |ok«en alsook voor degelijke leermiddele cr^r i,es.,e o ten dienste van het onderwijzend personee De Duitsche Socialisten verwijten aan de De schoolplicht moet s[reng toegepa. bezittende klasse de oorzaak te zijn van de d Gemeentebesturen, onderwijzen) minderwaardigheid van de Mark Dat er ouders, rechterlijke macht, alles dient same' daar nog binnenlandsche en ook buitenland-t,,:„A „„L ,A sche moeilijkheden in tusschen gekomen zijn, is zeker. Wanneer men ziet dat men voor één frank te werken om het kind van 6-14 jaar rege matig in de school te houden. Dat vraagt aa de ouders opofferingen, doch zij inoete wamicci uien iici udi men vuu. ccn naim welzjjn w 1750 mark heeft, 17 mark voor een centiem, if?®" "et wel2ljn en net gelul De bespreking over de begrooting van Kunsten en Wetenschappen was eene tweede uitgaaf van de bespreking over den Land bouw. De besparingspolitiek van Minister Theuhis beheerscht alles. De Landbouwgroep van de Kamer vroeg een paar millioen om de buurtwegen te ver beteren en het landbouwonderwijs te bevor deren. Minister Theunis weigerde. In de bespreking over de begrooting van Kunsten en Wetenschappen kwamen er eenige amendementen tot verhooging van kredieten. Onder andere werd eene verhooging gevraagd van de wedden der leeraars van de Atheneums en van de Middelbare scholen, om ze een mensch waardig bestaan te geven. Deze billijke vragen werden effenaan verworpen De Socialisten speelden nogeens hun ge woon spelletje met voor alle verhoogingen te stemmen. Maar wij weten wat zulks maar weerd is. De besprekingen der begrootingen lijden geweldig onder den druk van den aileenheerscher M. Theunis. Deze weet wel dat hij moeilijk te vervangen is en dat de Volksvertegenwoordigers maar opeen minis- terieele crisis zullen aansturen, als het geldt de oplossing der nationale vraagstukken die daar nog steeds hangende zijn. Wij zullen de begrooting van Landverde- diging moeten afwachten om te zien of M. Theunis daar ook met den groven borstel zal door gaan. Hier is er geen spraak van duizenden maar wel van millioenen. Zal M. Theunis de uitgaaf van 20 millioen durven afknippen, ons veroorzaakt door dat kosteloos, nutteloos en wellicht gevaarlijk speelgoed het Belgisch torpedobootje Maandag hebben 70 Senators een uitstap gedaan in West-Vlaanderen. Zij hebben de verwoeste gewesten bezocht om zich reken schap te geven van de verderingen van den wederopbouw aldaar. Op 1 Mei zuilen de Spaansche Vorsten een bezoek brengen aan ons land. Zij zullen Brussel en Antwerpen bezoeken. Koning Alfons mag zich aan eene gulle ontvangst verwachten. De Belgen zijn niet ondankbaar. Zij weten dat geen vorst gedu rende den oorlog meer gedaan heeft om het lot van de krijgsgevangenen en weggevoer den te verzachten. In de vergadering van de legercommissie waren slechts 5 leden aanwezig, waaronder 4 Walen. Men besprak er de taalregeiing in 't leger. Men heeft de verplichting verwor pen van de Waalsche onderofficieren om het Vlaamsch te kennen. Volgens de Nation Beige zal men geene Waalsche en Vlaamsch peletons in richten, alles moet Fransch zijn, buiten voor de Belgen van Duitsche spraak. Met de rechten van deze moet rekening gehouden worden Die zouden in het Duitsch gedrild worden. Dus, voor de Vlamingen geen Vlaamsche peletons, geene korporaals noch onderofficieren die verplicht zijn Vlaamsch te kennen... maar voor de Duitsche Belgen van Luik, Luxemburg en Eupen-Malmedy zouden er Duitsche zijn I dan begrijpt iedereen dat Duitschland den ondergang nabij is. De Duitsche boeren hebben de mark reeds veelal verloochend met de Ioonen in waren te betalen. Goederen worden tegen goede ren gewisseld, zonder tusschenkoinst van geld. Ook fabrieken betalen hunne werk lieden op vele plaatsen gedeeltelijk in levensmiddelen. Door bijzondere maatregelen en besparin gen zal het Duitsche landsbestuur de marken nog trachten wat te verbeteren. Maar houdt die inzakking van de mark aan, het zal voor Duitschland onmogelijk zijn de politiek van lijdelijk verzet vol te houden. De bijzondere kommissie van den Senaat, belast met het zoeken naar eene oplossing voor het hoogeschoolvraagstuk heeft reeds verscheidene vergaderingen gehouden. Minister Nolf heeft ook een voorstel inge diend en het voor deze commissie verdedigd. De Vlaamsche studenten zouden verplicht zijn een derde hunner studiën in het Fransch te doen, terwijl de Franschsprekendestuden ten zouden verplicht zijn een derde hunner studiën in het Vlaamsch te doen. Maar dat komt nog eens neer op ontdub beling en het verleden heeft genoeg bewezen dat de ontdubbeling-oplossing niet de min ste kans heeft er door te geraken, Al die voorstellen zijnloteieren. Wat baat het daarop te blijven broeden. Het aanhoudingsbevel uitgevaardigd tegen veertien opgesloten kommunisten werd be krachtigd. Veertien kommunisten blijven dus aangehouden en een werd in vrijheid gelaten. De 3C reeks der Duitsche wissels, die in October 1922 aan het Belgisch gouver nement werden afgegeven, in korting op de schadevergoeding, werden op hunnen ver valdag, 16 April, voldaan. De bespreking rond de begrooting van het ministerie van Kunsten en Wetenschappen is ten einde. De verscheidene Kamergroe- pen die er aan deelgenomen hebben, zullen door hunne gepaste bemerkingen, er toe bij dragen dat voor de toekomst zal aangestuurd worden op noodige verbeteringen, nuttige hervormingen en desnoods, ln zake onder wijs, op nieuwe onderwerpen. Verheugend is het vast te stellen dat de wetgeving zich bijzonderlijk bekommert om de geestelijke en verstandelijke ontwikkeling van ons volk, overtuigd dat zij tevens door van het kind geldt. Mochten alle Gemeentebesturen en alk ouders zulks begrijpen. Naar verluidt zouden de Belgische troe pen in het Roergebied aanzienlijk wordei versterkt. Om de veiligheid der arbeiders aan de mijnen beter te verzekeren, zullen de infan- terietroepen uit de bezette steden worder gezonden, terwijl de steden eene cavalerie- bezetting zullen krijgen. Om deze laatste eenheden te versterken zuilen nieuwe troepen uit Belgie naar de Roei gezonden worden. De viervijfden van den Belgischen bodem, bij de 2 millioen Hectaren, zijn aan den land en tuinbouw gewijd. De landlijke gemeenten vertegenwoordigen nagenoeg 1/3 van de Bel gische bevolking. De waarde van den land bouwgrond en van het ingevest kapitaal bedraagt op 't oogenblik, naar deskundige raming, het haast ongelooflijke cijfer van 25 milliard. De gezainentlijke opbrengst van onzen landbouw wordt op 't oogenblik geraamd op niet minder dan 6 milliard. Vóór den oorlog reeds overtrof de op brengst van den landbouw de voortgebrachte waarde van onze koolmijnen, hoogovens, staalfabrieken en metaalwerkingen te zamen met meer dan een half milliard. Ten slotte in ons land leeft één Belg op vijf van den landbouw. Uit verschillende feiten moet men opma ken, dat de onverschilligheid die men ge voelde voor den landbouw meer en meei plaats maakt voor eene belangstelling. Men ziet meer en meer in dat de landbouw de grootste factor is ter herstelling en ter op beuring van ons land. Guido. In de textielnijverheid der Fransche stad Eibeuf is een werkstaking uitgebroken. De beweging heeft eene groote uitbreiding genomen en meer dan 6.000 werklieden hebben er zich bij aangesloten. De Russische bladen maken melding van een aardbeving, welke op 15 April, in de streek van Petroparolowsk plaats vond, en ten gevolge waarvan twee fabrieken, een hospitaal en verscheidene huizen in de zee verdwenen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Te Budapest, Hongarië, is eene vree- selijke ontploffing ontstaan in eene knoppen- fabriek, welke gevolgd was van brand. 11 personen werdengedood en 8 erg gekwetst. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPER1KOHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEl'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMEDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledsghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichterveide, Cortemark, Merckem. Ongelukkiglijk kan die begoocheling niet lang duren de werkelijkheid komt terug, de hinderpalen rijzen op, allerlei moeielijk- heden vertoonen zich en het heilvolle too- neel verzwindt ja, het schijnt onmogelijk dat de wereld ons eenmaal in vrede het voor gestelde geluk late smaken. Er werd eene poos gezwegen. Beide per sonen schenen verwonderd over de wending, welke het kort gesprek zoo ras aangenomen had. Laura verfrommelde zenuwachtig eenen zijden strik, die haar kleed versierde. Eensklaps hief zij half het hoofd op en, met schuchteren blik en eenen lichten blos op het voorhoofd, vroeg zij aarzelend En was er gisteren avond iemand in het gezelschap, die zulke aandoeningen in u deed ontstaan, mijnheer? Nu voelde Juan zijne wangen kleuren. Hij scheen tamelijk aangedaan, doch hij deed eene felle poging op zich zeiven, en sprak met genoegzame vastheid Ja, mejuffer. Op dit oogenblik werd de deur geopend en Laura's vader kwam binnen. Hij kuste zijne dochter op haar voorhoofd en reikte Juan gulhertig de hand. Dat beide personen een weinig onthutst waren, scheen hij volstrekt niet te bemer ken. Zij waren opgestaan, Juan om zijnen overste te begroeten en Laura om het ver trek te verlaten. Ik zal die heeren alleen laten om over hunne zaken te spreken, zegde zij, en na eenen stillen groet verliet zij de eetzaal. Na aan de dienstboden gezegd te hebben, dat zij voor niemand sprekelijk was, sloot zij zich in hare kamer op. Zij was zoo blijde dat zij alleen was, om na te denken over d( woorden van Juan. Van wie sprak hij in zijne duistere be woordingen Ziedaar het raadsel da haren geest kwelde en waarop het haai onmogelijk was een zeker antwoord te vin den. Wie was de gelukkige vrouw, die zulke aandoeningen in het hert van Juan kon op wekken. Zij gevoelde dat gansch haar levensgeluk van de oplossing dier vraag ging afhangen, Maar wie ging er op antwoorden Zij beurde zich op met de hoop, dat Juan voorzeker van haar gesproken had. Zij gevoelde dat alle andere veronder stelling haar te veel verdriet zou veroor zaakt hebben. Zij kwam welhaast tot de overtuiging dal zij de vraag voor het oogenblik onopgelosi moest laten. Zoo nam zij voor den afloop der zaken geduldig af te wachten, maar evenwel ook de middelen te gebruiken, die het best ge schikt waren om tot de vervuiling harei wenschen te komen. Intusschen legde Juan zijne boodschap ai bij den bestuurder en ging daarna eene ron de doen in de werkhuizen. Wat voelde hij zich gelukkig en opgeto gen Twee dagen nadien ontmoette hij Gaston, die van zijne reis teruggekeerd was en ver telde hem het voorgevallene. Gij ziet, zegde hij hem om te eindigen, dat ik gewetensvol uwen raad gevolgd heb, dat ik zelfs rasser doorgewerkt heb dan gij zulks verwachttet. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1