HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Popemngheen Omstreken, uii ii liULSieme n de 15 Centiemen 20 Jaar. - Nr 20. Wraak en, Liefde Apotheek Frans Van de Plas lelie geteisterde lm it rale ra 3000 Irani verkrijgen Uitslagen van Aanbestedingen, In ?t Buitenland. T Et. A. NT S X 1ST T Abosaeiaestprijs: In Stad fr. 8.50 In Belgie 8.00 Buitenland 1.3.00 SaKseii=Yauneste, BERiCHTEB, VERW0PIICEB, Sene inlassching bondag 20 Mei 1923. Van !t Pateryai Sinxen. Oudsoldatexiboiiden. Geen Uitvoerartikel, j De Staking op de Spoorwegen. Oorlogssct a de Politiek O verziet t. De bevolking van ons iand. Hufiebroeck in Amerika. Het tolverbond Op da lange baan. In het straatje zonder eindo. De Provincieraad van West-Vlaanderen. Engeland helpi de Boeren. De Waalsche Activist Houba. De Amerikanen komen. De Bakkerijtentoonsteüing, Leest esi verspreidt ie Pooerin?heaaar Katholieke Turngilde VLUG VROOM OP ZON S3 A a 27 MEfi 3923, AANBESTEDINGEN. Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en Sang termijn Vreemde munten aan de voordeeügste koersen. per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandal, 15, Gasthuisstraat, POPERfSlGHE Telefoon m 9. Postohsckrekuaiag n' 1557Ö. M>RI<SS o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o ct° 3 inl, o 46 ctn VONÜSSES, 1 5o fr. per regel. RBUWBERiCim 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Arincncen prijzen op aanvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Moeder en kind. Zooals de moeder is, zoo maakt zij ook haar kind, Gelijk men vangrot vlas, nooit fijnen draad en spint. sVoor de luiaards. Die 't naaste wonen bij de kerken B Zal rnen daarin het laatst bemerken. yoor de modezotten. Fluweel, saiijn en hofsche reuken Blusschen 't vuur uit in de keuken. Voor dc mistroostigen. Mijn vrienden, wilt dit wel verzinnen, Elk huisken heeft zijn kruisken, Is 't niet van buiten, 't is van binnen Ja, is er Godes kruisken niet, Zoo is 't ook Godes huisken niet. Grafschrift op een gierigaard. Hieronder ligt begraven Jan vander Scharen. Die stierf voor den noen om den kost te sparen. Pater Poirters (j!675). t«st**JB29rr'rrwvrs3BEH9 J.M-jntamiauaaaMilUXtVI'LZllll 1111»Willi! IIII■■III BI 11|| |g|11 I Heden jubelt de Katholieke wereld. De Kerk getooid in haar beste feestgewaad, juicht en danktdankt den Heer voor de overgroote weldaad van den afdalenden Geest. Sinxen O een dag van rijke herinnerin gen herinneringen aan Godes liefdege wrochten aan het armzalige menschdom. De heilige Geest daalt neer en bezielt twaalf onwetenden, en sterkt twaalf klein moedige en onmachtige lieden en maakt ze tot wereldveroveraars om een rijk te stichten vol glanzend van het Goddelijk licht der eeuwige Waarheid, vol tintelend van 'f goddelijk leven der eeuwige liefde bron. Wij herdenken de afkondiging der nieuwe wetvan eenen Hemelschen Vader die wil bemind worden van alle kinderen de menschen en die maar ééne ware kinder lijke getrouwheid herkent namelijk deze welke zich uit in de wederzijdsche broeder liefde Wij herdenken de voltooiing van het grootsche verlossingswerk, de nooit uit putbare genadebron aan de menschwording van het Eeuwige Woord ontvloden. Wij herdenken de ontschatbare gave welke wij ontvingen het verlichtend en zaligmakend geloof in ons nooit genoeg ge waardeerd lidmaatschap der Kerke. Heden vieren wij de stichting, het ontstaan der Christi-Kerke, welke met kwistige hand het kostbaar bloed, dat uit de zijde van haren goddelijken Bruidegom uitborrelt, overal rondsproeit en devruchtelooze wereld verle vendigt en doet groeien en doet vruchten op brengen van heiligheid en hemelsche zuiver heid, vruchten van ware beschaving en zedelijkheid, vruchten van veredeling en opheffing van 't diep gevallen mensch zijn onder het warme licht van 'sGeestes lief devuur, die heden neerdaalde. Christenen heden gefeestde Heilige Geest dale ook heden in onze herten en geesten. Het hemel sche Liefdevuur kome ook onze innigste ver zuchtingen totonzenSchepper en Zaligmaker ontsteken ontbranden het hemelsch Licht kome ook onze geesten verlichten ver sterken dat licht, dat als eene stralende zon op heden ter wereld daalde. O kende de wereld het geluk, dat de Geest van heden haar bracht, dan zou zij ook juichen met de Christi Bruid de Roomsche Kerke 1 Kende de wereld de onschatbare gave van Godes liefdewerk, dat in die Christi Kerk de blijvende bron blijft, waar wij ons leven uit putten dat ons bezielt met dat zalvend geloof, die troosten de hoop, die immer stijgende liefde, die onze zielen doordringt en doet opklapwieken in 't zicht van 't eeuwige Vaderland, van Hem die eens ons eeuwig, oneindig onver- liesbaar geluk moet uitmaken Dat geve de Geest van heden Oudsoldatenbonden verdedigen de ver worven rechten hunner leden gedurende den oorlog (onder leden verstaat men natuurlijk de rechthebbenden der gesneuvelden). Zij bestrijden al hetgeen schadelijk was en in de toekomst schadelijk kan zijn voor de soldaten. En de sterkste bonden betrachtten zulks buiten en boven alle politiek. Dat is klaar. Nochtans Mag men nu onder de bewoording Al wat schadelijk de taalgrieven rekenen en van dat punt weg mag een oudsoldatenbond zich bezig houden met de taalkwestie Het spreekt van zelf dat Waaldsche oud soldaten zich die kwestie niet zullen aantrek ken om den eenvoudigsten reden van al dat zij gedurende den oorlog op taalgebied niet te klagen hadden. De oudsoldaten Vlamingen integendeel kwamen op taalgebied er zoo gemakkelijk niet van af, en dat weten al de soldaten van 1914-1919. Die zeggen dat ze 't niet weten, willen het niet weten. Vlamingen 1 gedenkt uwer vadren zoo riep de opperste bevelhebber u toe in 1914 voor Luik. Gij hebt verstaan dat er sprake was van 't land te redden, dat er sprake was van moed en van plicht. En gij hebt de hel den van 1302 herdacht. En onder 't zingen van den Vlaamschen Leeuw (het lied was bij allen in eere te dien tijde) hebt ge, nevens uw broer den Waal, den vijand ge stuit tot het uiterste hebt ge volgehouden. Uw piëchf hebt ge dus gekweten. Gedenkt uwer Vadren I Uwe vadren waren ook bewust van wat dat Recht was. Plicht baart Recht. Recht baart Plicht. Liefde eischt wederliefde. Dit is zuivere rechtvaardigheid. indien de Burgers eener Natie tot plicht hebben desnoods gedurende een oorlog voor die natie te sterven, dan heeft die natie tot Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 12 ROMAN door C. VERVARCKE. Door vermoeienis uitgeput, was de ster vende in bezwijming gevallen. De troostelooze dochter riep de ziekedien- ster en deed den geneesheer verwittigen. Juan was gedwongen geweest zich voor een half uur te verwijderen. Ais hij terug kwam, was de zieke tot bezinning gekomen, doch de doktor had verklaard dat hare ziel op hare lippen zweefde en dat ieder oogen- blik het laatste kon zijn. Wat verschrikkelijk vonnis bevatteden die woorden Er was dus geene hoop meer en de wreede scheuring moest aldra plaats hebben De reeds zoo hard beproefde vader, die meende dat hij den kelk der smarten gele digd had, zag met ontzetting eene nog groo- tere ramp te gemoet. Hij was als uitzinnig van droefheid. En evenwel moest hij zich eenigszins be dwingen, als hij bij de duurbare kranke kwam. Deze sprak met bijna onhoorbare stem Mijn geliefde Juan, hoe geerne zou ik uw lot voort willen deelen, maar zulks is mij niet gegeven. God heeft het er anders over beschikt, wij moeten ons aan zijnen heiligen wii onderwerpen. Tracht met uwe gewone sterkmoedigheid uw verdriet te matigen en bezorg toch wel onze lieve Dora, die de Al wederkeerige plicht, de Rechten van dezen die haar dienen en dienen moeten te eerbie digen en te doen eerbiedigen, in zulke mate dat haar onderdanen in 't algemeen, en een ieder ervan in 't bijzonder, genieten van hun rechten. Vlaming Een uwer rechten is uw taal. En die taal moet geeerbiedigd worden zoo binnen als buiten het leger. De Vlamingen oudsoldaten zijn bewust dat zulks niet altijd het geva! was gedurende den oorlog. Feiten in 't algemeen en feiten in 't bijzon der aanhalen ware thans overbodig, de pers is er dagelijks nog vol van. Op taalgebied dus moet de Vlaming bij 't leger op gelijken voet staan met den Waal. Het militair steise! van voor, binst en na den oorlog moet niet alleenlijk hervormd worden in der mate dat, op taalgebied, ge lijkheid heersche onder Vlamingen en Walen maar hervormd moet het ook toegepast worden. Wie moet er dan voor zorgen dat de Viaamsche Grieven verdwijnen bij 't leger Het is een plicht van 't volk in 't algemeen en van de oudsoldaten in 't bijzonder omdat zij (oudsoldaten) die grieven gevoeld hebben en de zaak hen dus rechtstreeks aanbelangt. De oudsoldaten moeten optreden als oud soldaat eerst en vooral en afzonderlijk, in boedanigheid van gewoon burger, in hunne politieke partij ais zij er een hebben. De oudsoldatenbonden in Vlaanderen moeten dus, buiten de Algemeene Rechten die door alle belgische soldaten te verdedi gen en te veroveren zijn, ook nog in 'hun programma de taalkwesiie inlijven. H'et Beifort van Brugge geeft de Libre Belgique een flinke veeg uit de pan In Libre Belgique van 19 Maart 1.1. stond het volgende bericht. We vertalen Uitdrijving van Brusselsche rondreizende tooneeispelers, Luxemburg, 18. Uitba ters van schunnigheden moesten in den Pole Nord te Luxemburg ontuchtige café-concertstukken opvoeren, waartoe men eenen Brusselschen groep had ontboden. Gendarmen wachtten dat volkje af aan de Luxemburgsche grens, waar men hun diets miek dat schunnigheden geen uitvoerartikel zijn. Heel de bende werd teruggeleid naar Sterpenich. De ingang van de Póle Nord was sedert den namiddag door gendarmen bewaakt, evenals al de wegen tot de Bel gische grens het waren heel den dag. Om wille der goede betrekkingen lusschen België en het Groothertogdom, is hetwen- schelijk dat men in de toekomst niet ineer zoeke geld te gaan slaan te Luxemburg, door het invoeren van bekende vertooningen die de Luxemburgsche gezinnen ontrus ten. Tot hier de Libre Belgique Onder de drie aangekondigde schunnige stukken in Luxemburg, kwam Phi-Phi Welnu, diezelfde Libre Belgique» heeft weken en weken lang reklaam gemaakt voor Phi- Phi Doch dit schijnt zonder belang voor het Brusseisch blad Waarom Wei- licht omdat, als de Libre reklaam miek het uitvoeringen gold in ons land Dat moeten we toch er uit besluiten en dus er bij voegen dat ons volk mag bedorven worden en de katholieke bladen daar mogen aan medehelpen, volgens de Libre 1 Maar uit politiek belang om wille der goede betrekkingen tusschen België en Groother togdom schrijft ze mag die riekende waar niet uitgevoerd worden Wat zegt ge van zoo katholieke bladen, welke ge mis schien met uw centen ondersteunt Ons Geloof het degelijk tijdschrift, het feit boekend in zijn jongste Aprilnummer, geeft het antwoord met een brandmerk Farizeèrs De staking over enkele weken begonnen onder het personeel van den telefoon te Antwerpen heeft eene groote uitbreiding genomen. De staking is begonnen buiten de syndicaten. Al spoedig hebben de syndicaten zich het lot der stakers aangetrokken en eene algemeene loonsbeweging onder de spoormannen was het gevolg ervan. De bespreking ter Kamer heeft de rust niet gebracht in het land. Wel werd, door eene groote meerderheid, eene stemming van vertrouwen in het Ministerie uitge bracht. Wel heeft de Minister steliige belof ten afgelegd van stoffelijke verbetering. Wel heeft het Kristen Syndicaat zich ver klaard tegen de staking. En toch breidt de staking zich uit, en toch verergt de toestand. Dit komt omdat er zich eene politieke wer king meester gemaakt heeft van de loonsbe weging. De loonsbeweging heeft zekerlijk haar reden van bestaan. Het is maar al te waar dat er bij de spoormannen gev ,en zijn die niet duldbaar zijn. Maar de Minister heeft beloofd aan het Kristen Syndicaat, voldoe ning te zullen geven aan de vraag naar 1 fr. per dag kindertoeslag, de loonraad en de onmiddelijke verhooging van den duurte- toesiag. Het kan er niet genoeg op gewezen worden dat de loonsbeweging die eene goede oplos sing gekregen heeft, ontaart in eene staking alleen met politieke doeleinden. Van den eenen kant wil het Nationaal Syndicaat ontkennen dat het Kristen Syndi- kaat, met wijs en voorzichtig te handelen, eene groote overwinning behaald heeft. Van den anderen kant vinden de Socialistische Syndicale Commissie en het Nationaal Syndicaat eene schoone gelegenheid om het Ministerie omver te werpen en de Socialisten terug aan het bestuur te brengen. De ongelukkige werklieden zijn verblind. Zij meenen te strijden voor lotsverbetering en zijn enkel de speelbal der socialistische politiek. Intusschen is er te Antwerpen, ook op andere plaatsen, een ongelooflijke warboel op het spoor, in de Post, in telegraaf- en telefoonbureelen. De Regeering is gedwongen strenge maat regelen te nemen. Verschilüge klassen tier spoormannen worden opgeroepen. De stakers worden bedreigd met ontslag. Een ongelooflijke schade wordt teweeggebracht aan handel en nijverheid en de levensduurte zal er niet door verminderen. Wie is verantwoordelijk van dezen war boel Eerst en vooral deze die de eerste oorzaak zijn van de verbittering onder het Staatsper- soneel. En dat is de Regeering zelf. De Minister wist geheel wel dat hij zijn volk onvoldoende betaalde. Hij heeft geen voldoende aandacht geschonken aan de gegronde klachten vóór dat de gisting in gang was. De Regeering heeft ook, van als die beweging begon, geene voldoende maatre gelen genomen omdat zij zich verplicht achtte het Kristen Syndicaat te steunen. De wanorde en de schade die eruit voortvloeit is de vrucht van die nalatigheid. Maar zij ook dragen de verantwoordelijk heid die aan het hoofd staan der Syndicaten en die hun volk,in plaats van het tedoenluis- teren naar de stem der rede, voortstuwen naar het onbekende. Tegenover de staking moet de Regeering goedgekeurd worden in hetgeen zij doet om de orde in den dienst te hervatten, om de schuldigen te straffen en om het gezag te doen heerschen. Guido. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd' de schade op ltn Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteislerden YPER. Hcornaert Petrus 14.110,00 WESTOUTRE. Hypolite Lambert 3.003,00 erfgenamen Seghers Lambert 1.265,00 We Désiré Liefooghe 14.648,66 Remi Verhaeghe 29.529,80 Carlier Henri 470,00 DRANOUTER. We H. Theeten-Parein 19.665,20 Désiré Deken-Deberdt 37.991,50 WEST-N1EUWKERKE. Mahieu Cyrille 750,00 Schoolaert Aloïs 1.608,70 MEESSEN. Chenean Achille 28.473,15 WYTSCHAETE. Bondue Hélène 1.129,00 D'Hoine Jules 41.640,50 Odent Camille 37.642,05 machtige als eene laatste vertroosting u laat behoudenWilt gij, na mij gedurende twintig jaar de gelukkigste aller vrouwen gemaakt te hebben, ook mijne laatste oogen blikken verzachten verzeker mij dat gij uwe vijanden vergeten hebt, beloof mij dat gij niet meer zult denken aanuwe wr Het groote woord verstierf op die lippen, welke geene verstaanbare klanken meer moesten doen hooren. In eene laatste krachtinspanning hadzij het hoofd van haren aangebeden gemaal, tegen hare veege lippen getrokken en al de aan groeiende liefde, die zich zoo lange jaren in haar hart opeenstapelde en al de erkente lijkheid, welke zij jegens haren levengezel ondervond, losten zich in eene bevende, krampachtige omhelzing op Juan moest op hare bede niet antwoorden, want wederom lag de stervende buiten ken nis. Zij inoest niet meer ontwaken, tenzij om haren laatsten adem uit te blazen en zoo een beter leven in te gaan. Als waanzinnig sloot Juan zich in zijne kamer op en wilde gedurende eenige uren met niemand spreken. Daar wierp hij zich op eenen stoel, nu eens wezenloos in de ruimte starend, dan eens zijn hoofd tusschen zijne vuisten klem mend, terwijl doffe zuchten uit zijne borst opwelden. Welke vreeselijke slagen Wie heeft ooit zijn levensgeluk in zoo weinige dagen zien verwoesten De gansche wereid scheen hem eene woes' tenij te worden. Hoe heb ik zulks verdiend mom pelde hij. Opvolger van S. VANDEN 8ER&HE, Bertenplaats. 8, (Kleine "Markt), - PÖPERSS6 II SE. Op 31 December laatst telde ons land 7.539,568 inwoners. Op die 7 millioen en half inwoners zijn er 112.056 meer vrouwen dan mannen. Er zijn in ons land 115.784 meer inwoners dan in 1910. Onze provincie telt 874,132 inwoners. Dit is 35.160 min dan in 1910. De Viaamsche provinciën halen het op de Waalsche met 621.532 zielen. Niettegenstaande de groote verliezen onder den oorlog, zoowel van soldaten of van burgers, zijn de Viaamsche provinciën tegenover de Waalsche, met 97.963 inwo ners vermeerderd, dat is eene winst van bijna lOduizend per jaar meer dan de Walen. De kleinste gemeente van het land blijft Zoetenaaie, inet 37 inwoners. Eensklaps scheen het hem dat eene stem in zijne nabijheid sprak Hoe is het met uwe wraak Ja, mijne wraak, morde hij als ijlhoof dig, reeds lang hadde ik die kunnen volvoe ren, 't is misschien om mij zulks te binnen te brengen, dat die rampen mij komen overval len. Sedert jaren ben ik rijk genoeg om den strijd tegen hen te beginnen. Die gedachte wortelde zich in zijnen geest en niettegenstaande al de pogingen, welke hij aanwende om zijne gepeinzen op de duurbare afgestorvene te brengen, kon hij ze niet verdrijven. De menigvuldige bezigheden, welke hij in deze droevige omstandigheden te vervullen had, waren niet in staat die herinneringen te verzwakken. De droeve plechtigheid der teraardbestel- ling zijner zoo geliefde echtgenoote, kon hem zelfs maar weinige oogenblikken aan den invloed dier onheilvolle geheugenissen ont trekken. 't Is toch wonder ook, zegde hij op zekeren dag tot zich zei ven, dat de brave Laura in hare laatste oogenblikken daaraan dacht.Ik zou die belofte niet hebben hunnen weigeren en door hare bezwijming moest ik die niet afleggen. Vroeger heb ik wel beloofd aan mijne wraak niet meer te denken zoolang wij leef den, en zulks is nu het geval niet meer. ik ben dus vrij. Zulke redeneeringen hielden zijnen geest zonder ophouden onledig en eindelijk nam zijn corsikaansche aard den bovenhand zoodat hij besloot naar Europa over te steken. Hij wiide zijne dochter, en zoo 't mogelijk geweest ware, zich zeiven doen gelooven, dat hij zulks maar deed om de pijnlijke Emiel Hullebroeck.de gevierde Viaamsche zanger en toondichter doet thans eene omreis door Amerika, met het doe! het Viaamsche lied bekend te maken aan de talrijke Vla mingen die daar wonen. Zijn bezoek te Détroit is een triomf geweest. Herinneren wij terloops dat Hullebroeck zoozeer bekend is in Holland als in Vlaande ren.Binst den oorlog heeft hij het Viaamsche lied laten kennen en hoogachten door onze stambroeders van de Nederlandsche Indiën en later is hij getrokken naar Zuid-Afrika, naar de Nederlanders die in Transvaal, Oranje en den Kaapstaat verblijven. Deze week werd een nieuw tolverbond geteekend tusschan Beigie, Frankrijk en het Groot-Hertogdom Luxemburg. Dit tolverbond regelt de douane-rechten die in deze landen moeten betaald worden, wanneer de koopwaren van het eene land naar het andere verzonden worden. Ten onrechte spreken eenige bladen van een Economisch verbond. Een economisch verbond bestaat tusschen Belgie en Luxemburg. Daardoor zijn de grenzen zoo goed als afgeschaft. Er zijn er wei die zulk een economisch verbond met Frankrijk wenschen. Maar daar zijn wij nog verre van. En gezien hel maar weinig of geene voordeeien aan Fran krijk zou opleveren, moeten wij ons nog aan geen economisch verbond met Frankrijk verwachten. Het proces door Dr Daels ingespannen voor eerroof tegen La Flandre Liberale is uitgesteld tot 8 October. De kwestie der geheime documenten zal ook in het proces bepleit worden. Om reden van het belang van inlichtingen over den toestand in regeering en leger tijdens den oorlog heeft M. Van Cauweiaert, advokaat en Burgemeester van Antwerpen, aanveerd samen met Mr van Overbeke te pleiten voor Dr Daels. De Taaicommissie van den Senaat heeft hare laatste vergadering gehouden. Zij heeft zich over geen enkel Hoogeschooivoorstel kunnen t'akkoord stellen. Zij heeft geene oplossing gevonden en nochtans het is daarom dat ze ingesteld werd. Zij vraagt dat de Senaat hare onvervulde taak zou voortzetten. De Senaat zal de ellenlange besprekingen hernemen om te eindigen met iets waarover niemand tevre den is. Ze kunnen dan nog eens eene taaicommis sie benoemen die hare werkzaamheden za! overzetten aan den Senaat en zoo voort, tot dat de Vlamingen het eens voor goed beu worden door die schoone Heeren voor den zot gehouden te zijn. Op Dinsdag 22 Mei, zal de provincieraad in buitengewonen zittijd bijeen komen Vol gende punten staan op de dagorde Kiezing van een bestendige afgevaardigde in vervan ging van M. Arthur MuiierElectrificatie der provincie Nieuwe belastingen School voor ziekenverpleegsters Wensch tot het bekomen van verloven voor soldaten ge hecht aan landbouwbedrijven. Een Engelsch Kotniteit werd in 1915 gesticht met het doel mede te werken aan het herstel der boerderijen in de verwoeste gewesten van België, Frankrijk, Servië eri Roemenië. De eerste zending vee naar Beigie werd gedaan den 12 Mei 1919. Daarop volgden 25 andere zendingen. De hulp aan Belgie bedroeg in geld meer dan 5 millioen en half frank. De volgende hoeveelheden vee werden naar Belgie gezonden 54 stieren 907 vaarzen 65 rammen 1480 schapen 676 varkens 413 geiten 7694 stuks gevogelte en eieren 6 paarden. M. Boerenboom heeft de Britschepachters bedankt voor de edelmoedige hulp aan de Belgische boeren verleend. Verledene week kwam de Waalsche Acti vist Houba voor het Assisenhof van Luik. De man werd vrijgesproken. Voor de eerste maal werd in een politiek proces door het openbaar ministerie geene veroordeeling geeischt. Hij, die van ambts wege aangesteld was om te beschuldigen, heeft den Waalschen Activist verdedigd. Er was geen kwaad inzicht dit is het inzicht van verraad te plegen Daaruit volgt dat negen op tien der Viaamsche Activisten door dezen Luikschen magistraat zouden vrijgesproken zijn. scheuring, die zich zoo kort na elkander voorgedaan hadden, eenigszins te vergeten; doch het was voorat om zijne vijanden te gaan opzoeken. Door brieven en mondelings had hij van Viamingcn vernomen dat Emiel Dammaert, eenige maanden na den dood zijns broeders, met Irma Aldevaere getrouwd was. Deze hadden eenige jaren goede zaken gedaan te Hoogendijk en waren zich alsdan te Antwer pen gaan vestigen daar hadden zij een handelhuis gesticht, dat zeer voordeelig ge kend was. XII Bevattende eenige nadere bijzonderheden over oude kennissen. Het jaar 1863 was een gezegend jaar voor onze schoone koopstad Antwerpen immers, dan is de scheepvaart op haren levensader, de Schelde, heel en al vrij geworden. Van dit tijdstip zijn de voorspoed en de ontwikkeling van Antwerpen met reuzen stappen vooruitgegaan. 't Is in de maand November van dat heil volle jaar, dat wij den lezer in de Koningin der Schelde binnenbrengen. Het huis Dammaert-Aldevaere, gevestigd in het oude Antwerpen, niet verre van de Groenplaats, doet zeer goede zaken. Het is een der voornaamste magazijnen van kruidenierswaren der stad. Emiel Dammaert, die nu 'omtrent zestig jaren telt, is een lijvige, maar nog kloeke ouderling geworden, en zijne vrouw is nog bijzonder frisch voor haren ouderdom, 't Is bijzonderlijk aan haar te danken, dat de zaken zoo goed vooruitgegaan zijn, want zij Het inzicht verraad te plegen kan toch niet worden toegepas,t op een Pater Stracke, een Muiier, een Dosfel, een Dr Jacob, een Dr Depla, op een Dr Borms. En de verdediger van Houba zegde dat deze de besluit-wetten van Havcre niet kon kennen. Dat men dus hem niet kon veroor- deelen op grond van wetten die hij niet kende. Konden de Viaamsche Activisten dan de besluit-wetten kennen De Waalsche Acti vist is vrij. De Viaamsche Activisten zuchten nog in de kerkers Wanneer zal liet stelsel van twee maten en twee gewichten hier dan maar ophouden te bestaan Negen transatlantische schepen hebben New-York verlaten met 8500 Amerikaansche toeristen aan boord, die zich naar het Vaste land begeven. Zij zullen de verwoeste gewesten van Frankrijk en Belgie bezoeken. Zondag werd de bakkerijtentoonstelling geopend. Zij wordt gehouden te Brussel in het Eginontpaleis en blijft open tot 31 Mei. Déze tentoonstelling, die het bezoeken waard is, levert het bewijs van hetgeen de bakkers tot verbetering van hunne produc ten en tot bevordering van het vakonderwijs gedaan hebben. Tijdens de opening vertegenwoordigde Minister Berryer de Regeering. Namens de. Regeering bracht Hij hulde aan den Mid denstand die in stilte, zonder overdreven eischen te stellen zijne krachten inspant om zijnen economischen toestand te verbeteren. De Regeering heeft tot nu toe den noodi- geri steun niet geschonken aan den handel- drijvenden en industrieelen middenstand. Thans belooft zij meer te doen ten voordeele van den middenstand. Guido. STAD POPERINGHE. Op deze vraag van volksvertegenwoordi ger Brusselmans heeft de Minister van Economische Zaken nogmaals de aandacht gevestigd op de voorwaarden, waartegen deze premie verkrijgbaar is Boven de voorschotten voor het herop richten van een gebouw kan eene premie van hoogstens 3.000 frank geschonken wor den voor den heropbouw van woningen, waarvan de koopwaarde in 1914 ging van de 1.200 tot 3.000 frank 1" Aan eiken geteisterde, eigenaar van een enkel dusdanige woning welke gansch vernield werd, op voorwaarde dat hij ze zelf bewoonde en niet over de noodige geldmid delen beschikt om ze herop te richten 2° Aan den huurder van een dergelijk gebouw, dat door oorlogsfeiten vernield werd, en waarvan hij de puinen heeft gekocht om de woning voor eigen gebruik weder op te bouwen 3° Aan hem die zoo een gebouw na 1914 voor eigen gebruik had aangekocht, maar het naderhand gedurende de vijandelijkhe den zag vernielen. 's Voormiddags te 9 1/4 u. De Turners met Klaroenen en Muziek vertrekken uit den Katholieken Kring om het VaarsdeS af te halen en stoetsgewijze naar St-Berlinuskerk te. dragen voor de Plechtige Wijding. 's Namiddags te 2 u. Verlaien de Turners hun lokaal en met hun nieuwe Vlag aan top trekken zij de Stad door, om aan de Statie de Vrienden-Turners te ontvangen. Te 2 3/4 u. Gezamentlijke Optocht naar de Groole Markt. Te 3 u. Turnoefeningen en hulde aai de Vlag. Te 5 1/2 u. De 350 Turners gevolgd door Efereleden en Vrienden trekken naar den Katholieken Kring waar het feest zal r indigen. 's Avonds te 7 1/2 u.Concert op dj Groóte'Markt door de flinke Harmonie van den Katholieken Kring. Het Bestuur. 16 Mei. Te 11 u., in het Koninkl. Hoog Kommissariaat, 29, Ooststraat, Veurne, herop bouwen van 2 woonhuizen te B1XSCHOOTE en 2 stallingen te REN1NGHE. Bestek 1914 14.630.07 fr. 16Mei. Te 11 u., voor den h. Moreau, Ko ninkl. Hoog Kommissaris te Yper-stad, heropbouw van de ingangpoort der Vischmarkt, Boterstraat, YPER. Raming 1914: 5.110,18 fr. plus eene vaste som van 33.500 fr. 19 Mei. Te 11 u., ten bureele van den h. Perquy, provinc. hoofdingenieur van buurtspoor wegen, 31, Kuiperstraat, Brugge, herstellen van de gebouwen der stelplaatsen te POPERINGHE en te BEVEREN. Bestek 4.500 fr. Borgtoeht 750 fr. 23 Mei. Te 11 u., in het Koninkl. Hoog Kommissariaat te Yper-stad, heropbouw en her stelling van de Rijselpoort (met bruggetje) en de Tempelpoort te YPER. Raming 1914:11.697,55 fr. 24 Mei. Te 11 u., in den Dienst der Ver woeste Gewesten, lokaal bureel, 4, Poststraat, Roeselare 1) Heropbouw der onderpastorij te LANGE- MARCK bestek 1914 10.422,93 fr. 26 Mei. Te 11 u., ten bureele van den h. Perquy, prov. hoofdingr. van buurtspoorwegen, 31, Kuiperstraat, te Brugge, weder in goeden staat stellen van het baanvak OOSTVLETEREN YPEREN, van de baan Veurne-Yperen. Bestek 11.800 fr. borgt. 1.800 fr. 6Juni. Te 11 u., in het Koninkl. Hoog Kom missariaat, 29, Ooststraat, Veurne, heropbouwen der parochiale kerk te WÓUMEN. Bestek 1914 251.015,24 fr. 6 Juni. Te 11 u. in het K. H. Komm. Yper- stad, aanb. der schrijnwerkerij van de sakristij der S. Pieterskerk, Yper. Bestek 1919 2.943,46 fr. heeft om zoo te zeggen, van kort na haar huwelijk, gansch het huis bestuurd, zonder zulks evenwel te veel aan haren eenigszins zwaktnoedigen man te doen gevoelen. De echtgenooten leven in de beste ver standhouding en overeenkomst en hun huwe lijk is met twee kinderen gezegend Karei, die 25, en Maria, die 20 jaar oud is. Deze hebben eene wel verzorgde opvoeding geno ten en beantwoorden ten volle aan de opof feringen en verkleefdheid hunner ouders. Karei bewijst reeds vele diensten in het handelshuis en Maria is hare moeder steeds overal in behulpzaam, waar zij van eenig nut kan zijn. In een woord, het zijn brave kinderen, die hunne ouders oprecht beminnen en wier zuivere en rechtschapene gevoelens duidelijk in hunne welgevormde wezenstrekken te lezen zijn. Het zal ons dus niet moeilijk vallen om In het gevoelen der geburen en kennissen te dalen, die algemeen zeggen dat de Dam- maert's de gelukkigste menschen der wereld zijn. Evenwel waren er hier ook zwarte puntjes, die somwijlen dreigden al dat welzijn over hoopte werpen. Vooreerst kon Emiel Dammaert nooit de herinnering aan zijne misdaad uit zijn ge heugen verwijderen en naarmate hij in jaren vorderde, naarmate hij zijne kinderen zag opgroeien, werd deze sterker en grievender. Gelukkig nog dat hij een goed middel gevon den had om deze zedelijke kwaal te bestrij den hij legde er zich ten allen tijde op toe, S orp goed te doen en nauwkeurig al zijne plichten te vervullen. In gansch zijne levenswijze was hij voor 5 Mei. Te 11 u., ten bureele van den h. Perquy, provinc. hoofdingenieur van buurtspoor wegen, 31, Kuiperstraat, Brugge, herstellen der sporen van de goederenstatie van N1EUWKERKE (buurtspoorweg Yper - Nieuwkerke - Waasten- Steenwerk.(Bestek 19143400 fr. borgt.500frank. DE COCK Ed. Aalst, 14.175 fr. A IM iimmmm—a— Te Billwarden, (Duitschland), ontstond brand in een met stroo gedekte arbeiders woning. Toen de man wakker werd ijlde hij onmiddelijk naar den zolder waar zijn drie kinderen sliepen. Hij zag nog slechts de overblijfsels van de verkoolde legerstede en moest toen terugkeeren, De kinderen waren verbrand. Het geheeie huis werd ten slotte de prooi der vlammen. Uit Corsioana (Texas) wordt gemeld, dat een vonk de petroleumstraal van een nieuwe petroleumbron in brand heeft ge stoken. Een ontploffing volgde daarop. Ten minste een dozijn personen werden ver koold. De trein Lorient-Gourin is te Pont-Neuf nabij de statie van Plouay, in de afdaling van eene helling, ontspoord. De lokomotief en verscheidene wagons zijn in een ravijn gevallen. De reizigers bleven ongedeerd doch de machinist M. Carré 35 jaar oud vader van vier kinderen en de stoker M. Brohan 23 jaar bleven op den slag dood. Een tramwagen, die geheel met werk lieden bezet was en van een steiien heuvel afkwam, is tusschen Morley en Leeds (Engeland) uit de riggels geraakt, op een muur van de Bottom-heuvel gebotst en omgekanteld. Zes personen werden gedood en meer dan dertig gewond. In den laatsten tijd werden haaien waargenomen in het zicht van Belle-Isle en Lorient. De schuit Ville Close van Concarneau heeft er een gevangen van zes meters lengte en wegende 3000 kilos. Deze dieren veroor zaken overgroote schade aan het vischgetuig der Sardinnen-flotilje. Over de stad Colorado eri den omtrek, in den Amerikaanschen Staat Texas, is Maandag eene verschrikkelijke windhoos losgebroken. Verscheidene dorpen zouden totaal verwoest zijn, terwijl onder het vee eene echte slachting aangericht is. Ongelukkiglijk zijn er ook slachtoffers onder de menschen. Maandag avond had men reeds elf lijken gevonden. Naar schatting zouden een GOtal menschen gedood of gekwetst zijn. Uit Weenen wordt gemeld dat ontelbare giffige vliegen de Rumeensche streken langs de boorden van den Donau, teisteren. Zij zouden 11.000 stuks vee gedood hebben. Bovendien zouden talrijke personen vergif tigd geweest zijn. Maandag namiddag vertrok uit Parijs het transportvliegtuig der lijn Parijs-Londen. Het viiegmachien, een soort Goliath, was in de beste voorwaarden vertrokken. Na zijne gewoone twee toeren boven het plein afgelegd te hebben, stak hij Noordwaarts weg, in de richting van Amiens en Beau- vais. Het zweefde te Monsures, ten Oosten van Poix, halfweg Amiens en Beauvais voor bij toen het plots in brand schoot. Op een oogwenk was heel het reusachtig gevaarte in vuur en viam. Het brandend luchtschip buitelde en wentelde eenige oogenblikken over en weer en plofte dan ten gronde. Van de zes passagiers was niets meer te vinden dan verkoolde en verminkte lijken. BEURSKRONEJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER Financieels inlichtingen. Assurances Générales Vie 135,00 Banque Centrale Anversoise 45,00 Railways et Electricité capl. 25,50 jouiss. 8,50 divid. 22,27 Laura et Vereeniging 144,00 Vieille Montagne 25,50 Le Peigné priv. 114,75 fond. 184,50 Tramways A Vapeur du Sud de la Hollande flör. 15,00 Immobilière Bruxelloise 20,40 Federation Franco-Beige de Tramways. Capital 8,50 Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEI RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXüllJIlE, Kiekenstraat, tel. 44. MOËSKRÖEX, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Bevenen HeerTAHON,Gemeentesekretaris. Möordschcoie Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Wesioutr© Heer A. DECLERCQ. Rousbruggs Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv BIJKANTOREN Nieuwpoort, L.oo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, ichteghem, Stavele, Aiveringhem, Lichtsrvelde, Cortemark, Merckem. beeldig en iedereen bracht hulde aan zijne rech schapenheid. Zoo trachtte hij zijne schuld eenigszins uit te boeten, maar het was vooral de op voeding zijner kinderen, die hem nauw ter herte lag. O, wat roerende gesprekken kan hij met hen houden, als hij hun hunne plichten voor hield En als er spraak was van ouder- en broederliefde, wat trilde zijne stem weemoe dig Dan glinsterde een traan van snerpend naberouw in zijn oog, een traan, dien zijne ontroerde kinders aan niets anders toeschre ven, dan aan de teergevoeligheid huns vaders Zoo hield de plichtige, de gapende wonde open en zocht geenszins deze te doen toe groeien, nóch door de jaren, noch door de vergetelheid, noch door het zoeken der ver maken.Zulks scheen zijne ziel met bitterheid te moeten vervullen en nochtans bracht het eenigen troost, eenige lavenis in zijn rouw vol geweten, hetgeen hij te vergeefs elders zou gezocht hebben. Dan, indien het hem mogelijk geweest ware zijne misdaad eenigszins te vergeten, zou een ooggetuige hem deze alras weder in geheugen gebracht hebben. Die kwelgeest v/as Cies, dien wij hebben leeren kennen in het begin van dit verhaal. In het eerst had deze het geld dat hij Dam maert kon afpersen, in braspartijen verkwist. Maar na een paar jaar begon hem zulks, zoo 't schijnt, eenigszins te vervelen. Hij veran derde heel en al van levenswijze. Hij werd ernstig, achteruithoudend en dronk niet meer. Zijne houding werd deftiger en zijne kleeding meer bezorgd langzamerhand verwijderde hij zich van de gemeene kerels, die gewoon lijk bij hem waren en begon het gezelschap Tier treffelijke lieden van Hoogendijk te jzoeken. Niemand verstond zich aan de handelwijze van Cies, maar deze had zijn plan gansche dagen bracht hij in de eenzaamheid door. De personen, die hem van nabij kenden, zegden dat hij zich gedurig bezig hield met alle soorten van boeken. Nu, omtrent een jaar na zijne bekeering.» zooals Cies zelf het begin zijner nieuwe levenswijze noem de, kwam hij, zooals gewoonlijk, een bezoek brengen aan Emiel Dammaert. Deze keek reeds naar eenig geld uit om hem te geven, maar hij stond niet weinig verbaasd als hij Cies hoorde zeggen Mijnheer Dammaert, ik kom mij bij u als knecht aanbieden. Als knecht, Cies ik heb geenen knecht noodig Niet noodig, zegt gij, dat kan waar zijn; maar gij zoudt toch zeer we! een knecht kunnen gebruiken. De koopman was als heel verschrikt bij het hooren dier woorden, hij dorst noch ja, noch neen zeggen en vroeg ontwijkend Hoe dat, Cies Zie eens, mijnheer, sprak deze met zijne gemaakte beleefdheid, sedert uw huwelijk metmejuffer Aldevaere, breid uw handel zich gedurig uit. Indien gij er een peerd wildet op houden, zoudt gij klanten kunnen winnen in al de omliggende gemeenten. Gij ziet dus wel dat gij gemakkelijk eenen zoudt kunnen bezigen. Ten andere, de oude Katrien wordt veel te oud en te sukkelachtig, om uw ma gazijn op te passen zooals 't behoort, daar ook zou iemand die jonger en sterker is veel bezigheid vinden. Maar zijt gij geleerd, Cies ('t Vervolgt.) If

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1