HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Uiiüs en lui de bildeulag. BUREEliflEUBEliS uan de Provincie. Apotheek Frans Van de Plas Mes en Faray-Ls-iMiai. Zondag 27- Mei 1023. 15 Centiemen, 20 Jaar. Nr 21 Rechten en Plichten Wraak en Liefde ontwerp tot eiectriücaiie TRANSINT Abossiemenlprijs: Sansea=Vanaesle, VERRC0PI8CE1, V0N8ISSEK, ROUWBERICHTER, Van groote denkers. Oorlogsschade öe spoorwegstaking. P olitiek O verzieh t. Voor de kantwerksters. Naar dü verwoeste Gewesten. Öe watervoorzieningen in Vlaanderen. Congressen. Voor de Heiligverklaring van Pius X. Woorden zijn geene daden De Syndicale leiders. Pooische Sermoenen. Naar den dieperik De vaart Yper- den Yzer. In ?t Buitenland, STAD POPERINGHE. Katholieke Turngiide VLUG VROOM OP ZONDAG 27 MEI 1923. Leest en verspreidt de Poperinghesaar Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 U itgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Postcheokrekecing nr 15570. PK8JS BERICHTE», Eene inlassching o.6o ct-i per regel. 2 inl o.5o ct" 3 inl. 0.45 ctn 1 5o fr. per regel. 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op a&nvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vuijdao inoezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdaq noen. pnpM IWRIIPM AAP Uè CilUlluMm^Eraa*i Gij menschen gij kunt over niets spreken zon der aanstonds te beslissen dat zot is, dat het ver standig is, dat het goed of slecht is. En waarom Hebt gij ooit den reden van eene daad in al hare hoeken en kantjes nagezocht Kunt gij met zeker heid de oorzaken nagaan die eene daad voort brengen of onvermijdelijk maken Indien gij dat wist'dan zoudt gij zoo rap niet oordeelen. Goethe. Om goed te oordeelen moet men den naasten in zijne plaats en zich zeiven in plaats van den naasten stellen. Franciscus van sales. Het grootste bewijs van kleingeestigheid is van alles gemakkelijk te gelooven. Mallebranche. In onze samenleving komen de rechten en de plichten van werkgever en arbeider veel voudig te berde. Er wordt daar oneindig veel over geredetwist, omdat elkeen er zijne bij zondere meening op nahoudt. Een Fransche Kerkvoogd, Mgr. Duparc, Bisschop van Quimper, heeft aan de geloovigen van zijn Bisdom een Herderlijken Brief gericht, waar in hij de rechten en de plichten van werkge ver en arbeider afbakent. Wij deelen er hier een uittreksel van mede, dat een echte parel is van maatschappelijke opleiding. Om de wederzijdsche rechten en plichten te doen uitkomen, handelt de eerbiedwaar dige Prelaat over den Heiligen Jozef, den Voedstervader van den Heiland, en hij zegt: De Heilige Jozef was noch een arme mensch gedoemd tot den bedelstaf, noch een rijkaard die over den overvloed beschikte. Hij was een werkman die den kost won in het zweet zijns aanschijns. Die arbeider was een rechtvaardig man en dergelijk man be grijpt zoo goed zijne plichten als zijne rechten. Wat zou die arbeider, in wiens lichaam eene zoo rechtvaardige ziel woonde, op onze dagen aan de kapitalisten en aan de werklie den zeggen Aan de eersten zou hij toeroepen Doet arbeiden, maar weest gematigd in uwe eischen, eerlijk in het uitkeeren van het loon, edelmoedig in het hulpverleenen. De behoeften van den werkman zijn zoo belang vol als deze van den aandeelhouder. Zij die van hun handenarbeid leven, moeten in de mogelijkheid gesteld worden hunne toekomst te verzekeren. Weest Christen en gedenkt dat gij zielenlast hebt. Dat het de bedienden toegelaten weze in volle vrijheid, zoo aan den huizelijken haard als in 't openbaar, de deugd te beoefe nen en hunne godsdienstplichten te vervullen Het zijn menschen zij hebben hunne waar digheid, dus, veracht hen niet. Behandelt hen niet streng, zonder reden. Waakt over hunne gezondheid, over hunne familie. Ver gemakkelijkt de opvoeding en de vakoplei ding hunner kinderen. Maakt geen misbruik van kinderen- en vrouwenarbeid. Door de omstandigheden zelf gaat de verantwoordelijkheid van een werkgever buiten de grenzen van de eigenlijke nijver heid. Zijn oogslag is dien van een vader. Zijn optreden moet zoo weldadig als recht vaardig zijn. Het grondbegin'zal overal het zelfde zijn, in de fabrieken, in de handels huizen, op het veld, want het geweten blijft overal gelijk Weest Christen. En wat zou de bewuste arbeider zeggen aan zijne werkbroeders Eerbiedigt uwe oversten. Onderwerpt u aan het reglement van het huis. Levert den overeen gekomen arbeid. Eischt niets meer dan hetgeen u toekomt. Weest rechtvaardig, zorgzaam, ieverig, matig. Weest spaarzaam en denkt aan de toekomst. Ge moogt u met uwe makkers vereenigen om uwe belangen te steunen, Maar, zegtmij, zijn uwe belangen en die van uw baas niet schier altijd gelijk Vermijdt de werkstakingze is de onder gang. Vermijdt het socialism 't is de groot ste vijand van de christelijke wijsheid Wie zijne rechten en zijne plichten zóó verstaat, zal niet buiten schreef loopen. En als al de belanghebbenden den raad van den Franschen Kerkvoogd willen involgen, dan zal er veel veranderen in onze thans zoo be roerde samenleving. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op lcn Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hier naver melde geteisterden GHELUWE. Colpaert Cyrille 315,00 Baeckeland Constance We Maifait 1.895,00 Ackou Bolle Jules 1.940,00 Decat Alois 955,00 Mesure Bostyn Hector 14.325,00 Marrecau Delavie Jules 22.382,50 Vanhulle Foret Joseph 860,45 Leplnoy Bouckaert Arthur 15.657,00 KEMMEL. Gauqule Petrus 25.695,66 Geerardyn Benoit 31.480,17 Callens Camille 13.302,15 Weduwe D'Hoine Wildermeersch 7.002,90 WESTOUTRE. We Henri Verhulle-Coolzaet 2.033,32 Knockaert Lemahieu Charles-Louis 1.852,00 Alfons Coene 752,00 DRANOUTER. Sonneville Emlle 11.135,00 MEESSEN. Vanlerberghe Camille 3.959,82 REN1NGHELST. Catteau Charles 3.879,00 WYTSCHAETE. Catteau Charles 20.293,27 Molhant Vincent 5.760.00 Couvreur Maurice 1.116,00 Mengelwerk van «De Püperinqhenaar» 13 ROMAN door C. VERV.IROKE. Ik kan lezen, schrijven en rekenen, mijnheer. Ik had zulks bijna vergeten, bijzonderlijk schrijven en rekenen, maar sedert een jaar heb ik begonnen te leeren als een schooljongen. Ik wilde mij niet aanbie den, zoolang gij eenige reden zoudt gehad hebben om wij af te wijzen. Als Dammaert zulks hoorde, twijfelde hij niet meer of het voorstel van Cies was zeer ernstig gemeend, en deze ging niet zoo gemakkelijk van zijn stuk te brengen zijn aangezien hij zich sedert een jaar, zooveel moeite gegeven had om zijn doel te berei ken. Ten andere hij zou zeker niet lang ge wacht hebben van met bedreigingen voor den dag te komen. Nu, de koopman beloofde aan zijnen onaangenamen bezoeker, dathijer eens met zijne vrouw ging over spreken, en hem binnen twee of drie dagen een beslissend antwoord geven. Denzelfden avond sprak Dammaert reeds met Irma over de zaak. Deze was eenigs- zins verwonderd te ooren dat haar echtge noot zoo levendig voor Cies partij trok, maar aangezien het voorstel waarlijk niet ongegrond was, bracht zij er niets tegen in. Veertien dagen nadien was de wensch van Cies voldaan. De Hoogendijkenaren vonden Provincie West-V laanderen. Verslag van hei Technisch Komiteit. De elektrische krachtverdeeling heeft sedert den oorlog eene dusdanige uitbreiding gekregen die buiten alle verwachtingen gestegen is. De naoorlogsche economische toestanden hebben de voordeelen welke deze vorm van krachtuitdeeling aanbiedt op den voorgrond gebracht, zoodat de vroeger bestaande regionale centralen, alhoewel zij de middelen van uitbating en voortbrenging verbeterden en uitbreidden, toch met moeite het steeds aangroeiende getal abonnenten kunnen bevredigen. Niet alleenlijk heeft de elektrische verlich ting zich meer en meer verspreid, maar ook ta! van nijveraars hebben zich aan de elek trische leiding verbonden. Daarbij nog gaat de huisnijverheid welke op zeer voordeelige wijze de haar aangeboden elektriciteit kan benuttigen, een nieuwen opbloei te gemoet. Het schijnt ons hoogst noodzakelijk dat de verwoeste gewesten en de andere streken van West-Vlaanderen, die zoo hard door den oorlog en door de etapenbezetting beproefd werden, het spoedigste mogelijk met eene bron van elektrische energie begiftigd worden. Met dit doel heeft het bestuur van West- Vlaanderen de studie aangevat om de gemeenten aan hare voogdij toevertrouwd met elektrische energie te voeden, en de manier opgezocht op de welke de elektrifi catie het best en ten spoedigste mogelijk zou kunnen doorgevoerd worden. De huidige toestand der elektrische ver deeling in West-Vlaanderen kan als volgt samengevat worden Een merkelijk getal der gemeenten gele gen ten Zuid-Oosten der Provincie zijn met elektrische energie voorzien door de centrale van Sweveghem. Deze streek breidt zich uit van af de fransche grens en de grens van Henegouwen, tot Ingelmunster, Iseghein, Meenen, Wervik. Daarbij zijn Yper, Rous- selaere en Oostende ook bediend, alsook een zeker getal gemeenten aan de kust. Eindelijk vindt men hier en daar nog eenige gemeenten die een eigen centrale bezitten, zooals Iseghem, Couckelaere en nog andere. Anderzijds hebben het ineestendeel der grootste gemeenten, vergunningen toege staan aan de gasuitbatingen waarvan de duur zich uitstrekt tot de jaren 1945-48. Met dit feit rekening houdende, denken wij dat de rol der Provincie hierin moet bestaan namelijk te trachten de vennoot schappen die de gasvergunningen in handen hebben, aan te sporen tot de elektrificatie van het grootst mogelijk getal gemeenten, alsmede aan te dringen bij deze vennoot schappen, opdat zij zouden handelen vol gens een wel doordacht en samenhangend plan en terzelfder tijd de verwachte uitbrei ding in de toekomst der elektrische verdee ling in acht zouden nemen. Met dit doel zou de Provincie een tech nisch Komiteit samenstellen, ten einde tusschen te komen ter, voordeele der nog niet bediende gemeenten en de voorwaarden door de gebeurlijke vergunninghouders in ieder afzonderlijk geval gesteld, nauwkeurig te onderzoeken. De bestaande toestanden en de aardrijks kundige ligging der Provincie in acht nemende, kunnen wij West-Vlaanderen in drie afzonderlijke streken verdeelen 1) De eerste streek,gelegen rond Brugge, kan bediend worden door de bestaande elektrische centrale van Oostende (Siykens), ofwel de energie krijgen door aansluiting bij de leidingen van Oost-Viaanderen, welke gevoed v. orden door de elektrische centrale van Langerbrugge. De spanning aangenomen voor deze streek is 11.000 volts. 2) De tweede streek zou afhangen van de centrale der maatschappij van elektriciteit van het westen van Beigiö te Sweveghem, en zou zich ringvormig uitstrekken, bij middel van eene lijn met 30.000 volts span ning, van Sweveghem tot Wervik, Meenen, Yper, Roussdaere en Thielt. Deze streek zou ook Poperinghe en de omliggende gemeenten insluiten, alsmede het zuidelijk deel der verwoeste gewesten. Lijnen met middelbare spanning (11.000 volts) zouden verbonden worden aan den ring op 30.000 volts, om de gemeenten te bedienen. t))-De derde streek met Dixmuide als centrum, zou bijzonderlijk het noordelijk deel der verwoeste gewesten bedienen, bij middel van leidingen op 11.000 of 15.000 volts die zich zouden uitstrekken van Yper en Poperinghe tot Oostende, Nieuwpoort, Veurne en de Panne. Om deze laatste streek te voeden zouden wij een der volgende oplossingen kunnen aanwenden 1. De energie benuttigen gebeurlijk door de centrale van Oostende geleverd. het wel wat zonderling, doch na korten tijd was men aan den toestand gewoon, en niemand sprak er meer over. Cies deed het grof werk in het magazijn en bestelde met kar en peerd de voornaam ste klanten. Uiterlijk was hij eenigszins verbeterd, inaar in den grond was hij de zelfde gebleven, 't is te zeggen een door en door bedorven kerel. Dikwijls was hij oneerbiedig jegens zijne meesters en onredelijk in zijne eischen. Irma kon niet verstaan hoe haar echtgenoot altijd voor zijnen knecht zwichtte, en hem meestal trachtte te verschoonen. Als zij daar hare verwondering over te kennen gat, bekwam zij niets dan ontwijken de antwoorden. Evenwel, daar Cies al zijne bezigheden met veel zorg en oppassendheid verrichtte, en dat de oude Katrien na korten tijd stierf, bewees hij inderdaad vele diensten en men werd aan zijne tegenwoordigheid gewoon. Het huis Dammaert deed voortdurend goede zaken zoodat Emiel na een tiental jaren geld genoeg beschikbaar had, om den handel van eene zeer voordeelig gekende firma van Antwerpen over te nemen, en zich aldaar te vestigen. Cies ging natuurlijk mede en was volop in zijn schik, immers in eene groote stad kon hij veel gemakkelijker zijne slechte neigingen voldoen. Hij bewoonde het huis zijner meesters, at aan hunne tafel, en dan nog merkte Emiel Dammaert met schrik op dat hem dat alles nog maar met moeite scheen te voldoen, en dat hij zich van langsom meer in het huisge zin wilde opdringen. De lastige knecht zwichtte zich zelfs bij wijlen niet onbetamelijke woorden te spreken 2. Eene afzonderlijke centrale te Dixmuide of te Veurne oprichten. De volgende cijfers laten toe een klaar denkbeeld te vormen over de belangrijkheid van elk dezer oplossingen. De noodige nieuwe lijnen bedragen Lijnen op 30.000 volts 40 km. aan 50.000 fr. 2.000.000 fr. Lijnen op 15.000 volts 250 km. met 35 mm2 door snede aan 22.000 fr. 5.500.000 fr 380 km. met 25 mm' door snede aan 18.000 fr. 6.840.000 fr. 80 km. onderaardsche kabel aan 30.000 fr. 2.400.000 fr. 300 uitrustingen voor trans- formatoren-cabienen aan 20.000 fr. 6.000.000 fr. Totaal 22.740.000 fr. Bij deze som zou men moeten voegen 1) 9.000.000 fr. voor het oprichten eener centraleen 2) 1.300.000 fr. voor het rollend kapitaal en onvoorziene uitgaven. Het totale kapitaal in de onderneming te werpen zou dus 33.000.000 fr bereiken. Zou het mogelijk zijn voor de Provincie zulk groot kapitaal uit te leggen voor de ontworpen elektrificatie Wij denken het niet, en zouden hare rechtstreeksche werking wiiien bepalen tot het noorddeel der ver woeste gewesten. Voor de andere gewesten zou de provinciale tusschenkomst slechts besfaan in eene zekere deelneming in het plaatsen der laagspanningsnetten door de vennootschappen die tegenwoordig het gas- monopolium bezitten in die streken. öpïoiger van S. VANDEN BERG HE, Bertenpiaats, 8, (Kleine Markt), POPËB9 N SS E. - De staking bij het personeel der staats spoorwegen heeft veel roering gebracht in ons land. Verledene week miek zij het voor werp uit van alle besprekken. En persoonlijk belang kwam gewoonlijk voorop. Het is moeilijk in zulke zaken zonder vooringenomenheid te spreken en gebrek aan juiste inlichtingen doen onvermijdelijk een gekleurd oordeel vellen. De staking is een gevaarlijk wapen. Het is best het met rust te laten en het maar te gebruiken in uitersten nood en dan nog met de grootste voorzichtigheid. Flet keert zich heel dikwijls tegen hem die het aanwendt. Het personeel der spoorwegen beweert dat het reeds maanden is dat de Minister den toestand soinmiger klassen spoorarbeiders onderzoekt en dat men door eene gewilde nalatigheid aan de gegronde klachten doof biijft. Zoo dit waar is, het is jammer. Waarom verwekt men misnoegdheid,waarom laat men de geesten in gisting komen als men door een wijs bestuur, door een gepaste maatre gel alles kan in orde houden. Voorkomen is altijd beter dan bestrijden. Vooral in het begin der staking heeft Mi nister Neujean een onverklaarbare, dubbel zinnige houding aangenomen. Aan het Christen Syndicaat liet hij verstaan dat de arbeiders op verschillige punten voldoening zouden bekomen. Waarom durfde hij die verklaring niet in volle Kamer afleggen Het wegblijven van die verwachte verklaring heeft den toestand verscherpt, het vertrou wen in den Minister verminderd en de staking sterk uitgebreid. Spijts die zonderlinge houding van het Ministerie hebben de Christene spoorarbei ders nog hun vertrouwen geschonken aan het Ministerie. Nog heeft het Christen Syndicaat zich tegen de staking verklaard. Intusschen worden verschillige rumoerige zittingen gehouden in de Kamer van Volks vertegenwoordigers. M. Matthieu, socialist, ondervraagt de Minister over de maatregelen die hij genomen heeft tegenover de stakers en in het bijzonder over het binnenroepen van klassen spoorarbeiders. Tijdens deze besprekingen verklaren Minister Neujean en Minister Theunis dat zij bereid zijn te onderhandelen over duurte- toeslag en kindertoeslag als de staking ten einde en iedereen aan het werk zal zijn. Deze bespreking eindigt nogeens met eene stemming van vertrouwen. De socialisten onthouden zich. Intusschen zijn de stakingen meer en meer toegenomen. Niet alleen het goederenvervoer ligt stil, maar in vele plaatsen is het reizi gersverkeer onmogelijk. De Kamerzitting van Vrijdag heeft noch tans den grooten iever der stakers gekoeld. Het Nationaal Syndicaat ziet met veel spijt in dat de staking mislukt is. Zij moet bestatigen dat de verklaringen van het Chris ten Syndicaat toch, en spijts alles, op vaste gronden rustten. En nu stellen zij zich tevre den met hetgeen het Christen Syndicaat van indetegenwoordigheid van vrouw Dammaert en hare kinderen. O I zulks griefde Dammaert, als hij getuige was van die gemeene handelwijze, of als zijne vrouw zich erover kwam be klagen. Wat viel zijne onmacht hem in zulke omstandigheden hard en lastig 1 Nu en dan scheen zijn lot hem onver- dragelijkPersoonlijk hadde hij alles willen lijden om zijne misdaad uit te boeten maar zijne vrouwzijne kinderen Oh deze mochten toch nooit niets vernemen der snoodheid van hunnen echtgenoot en vader. In het eerst had hij Cies dikwijls moeten vermanen, zijne verkwistingen eenigszins te matigen, en in die omstandigheden had de knecht altijd oordeel genoeg gehad om zijne driften in te toornen en den goeden gang der zaken niet in gevaar te brengen. Maar als Cies later, door zijne onbeta melijke woorden, de onnoozelheid van Irma's kinderen in gevaar bracht, oh dan leden de ouders bitter. Droeve, ja, geweldige tooneelen ontston den alsdan tusschen meester en knecht. Deze laatste aanhoorde spottend de vurige smeekwoorden evenals de onberaden bedrei gingen van Dammaert, en antwoordde veelal met de vraag Wil ik eens aan madame Dammaert en hare kinderen een zeker geval vertellen of een zeker briefje te lezen gezen dan zullen zij zegggen dat Cies een heilige is in vergelijking met hunnen man en vader. Dan boog de berouwhebbende het hoofd, wrong zich wanhopig de handen en sprak niet meer. Als Cies met zijne meesters de stad Ant het begin der .si, :ing als verkregen deed doorgaan. Mocht de volledige rust weldra opdagen. Gevolgen. De gevolgen van de staking zijn niet te bepalen. Er was eene volledige ontreddering in den handel van geheel het land.De schade mag bij inillioenen berekend worden. De wanorde in de treindiensten miek het reizen bijna onmogelijk. Het is zoo goed of zeker dat wij eenen tijd van grootere levensduurte opgaan. Er werden verschillige spoorarbeiders af gedankt en de Regeering is niet van zin ze terug te nemen. De militairen, uit hun winstgevend werk getrokken, moeten in dienst blijven tot er volledige werkherneming komt. De werklieden hebben, te recht of ten onrecht, de sympathie verloren van veel personen die het goed met hen meenden. Het wapen der staking, met zijne twee sneden, heeft de syndicaten gekwetst, en het heeft ook de kankerwonden blootgelegd waarkan de uitbating onzer spoorwegen lijdt. Mochten beide partijen uit deze kostelijke les hun nut trekken. Guido. Geen loon is lager en geene dagtaak is langer dan die der kantwerksters. En zeggen dat óe kant, die uit de handen onzer arbeidsters komt, zeer geschat wordt en dat de handelaars en de groote winkels er ongehoorde prijzen voor krijgen. Maar gaat de winst niet meest naar de verkoopers, makelaars en tusschenhan- delaars Om dit te verhelpen hebben zich vereeni- gingen van kantwerksters gevormd met een verkoophuis te Brussel, Clovisstraat 75. Onder meer zijn er voortbrengstcooperatie- ven te Brugge, te Berlaar en te Turnhout. Op dit oogenblik echter is de afzet moeilijk. Er zijn gunstige afzetsgebieden te kort en deze zijn niet altijd gemakkelijk te vinden. Nu heeft het algemeen Christen Vakver bond bij den Minister van Buitenlandsche Zaken aangedrongen opdat onze consuls en handeisafgeveerdigden in den vreemde het noodige zouden doen om de voortbrengseien der Belgische kantn ij verheid in den vreemde te doen kennen en den afzet ervan te ver gemakkelijken, De Kamerleden hebben hunne reis, die zij op Zaterdag laatst zouden houden naar de verwoeste Gewesten, uitgesteld tot op Za terdag 2 juni. De watervoorzieningen der Vlaanderen is ernstig bedreigd. Men zegt dat het Bockwa- ter zoodanig duur zal kosten dat het werke lijk niet te betalen zal zijn. Verschillige ste den, die eerst bijgetreden waren schrikken af voor de onkosten van waterkasteelen te bouwen en de geleidingen te leggen. Aldus zou bijna al de last op Gent drukken. De Regeering zal deze zaak moeten klaar spinnen. Met Sinxen hield het Algemeen Christen Vakverbond te Antwerpen zijn jaarlijksch Congres en de Belgische Boerenbond te Leuven eene algemeene vergadering. De vereenigingen van de Christen Werk lieden en van de Boeren beleven een tijdperk van bloei en vooruitgang. Hunne vergade ringen hunne besprekingen en hunne beslui ten wijzen op hunne groote werkzaamheid. Van beide groepen heeft het Christene Vlaanderen, het Katholieke Belgie veel te verwachten. Eene werking, ten einde de Heiligverkla ring van Z. H. Paus Pius X te verkrijgen, wordt in gang gestoken te Rome. Reeds verschillige mirakelen zijn gebeurd op het graf of door aanroeping van dezen heiligen Paus. Wie herinnert zich niet de schandige, hemeltergende verdachtmakingen die tegen Paus Pius X, in het begin van den oorlog, in het socialistenblad «Vooruit» verschenen. Paus Pius X zou Duitschgezind geweest zijn en de Duitschers geld gegeven hebben 1! Zulke leugens heeft ons Christen Vlaanderen niet willen dulden. Over enkele weken waren al de Fransche Bisschoppen en Aartsbisschoppen te Rome bijeen, ter gelegenheid van de Zaligverkla ring van Zuster Theresia van het kindje Jezus. Al deze Fransche Bisschoppen hebben zich aangesloten bij het verzoekschrift ter Heilig verklaring van Paus Pius X. Of zijn de Fransche Bisschoppen mis schien ook Duitschgezind. Of is Vooruit soms beter ingelicht over Z. II. de Paus? werpen was komen bewonen, had hij na korten tijd al de gewoonten en de manieren, alsook de kleeding der stedelingen aange nomen, en hij genoot volop al de vermaken, tot de laagste toe, welke men in de groote steden vinden kan. Nu toch, gelijk aan alles een einde komt en dat het gewicht der jaren zich ook aan eenen liederlijken jonggezel doet gevoelen, zoo begon Cies op vijf en vijftigjarigen leeftijd eenige vermoeienis, eenige verveling te ondervinden, en nu en dan voelde hij niets dan eenen walg voor alles wat hem vroeger het meest uitlokte. Evenwel was de duivel der begeerlijkheid in hem niet dood, integendeel, in een uur van verveling boezemde hij den bedorven kerel het schandelijkste plan in. Hoor hoe hij redeneerde Tot nu toe gaat alles wel en ik moet inderdaad bekennen, dat mijne goede ster mij op zekeren dag naar de beek te Hoogen- dijk leidde, waar ik getuige was der misdaad, welke mijn meester jegens zijnen broeder beging. Dan heb ik den grondsteen van mijn geluk gelegd. Maar aangezien dit nu zoo lang geleden is, zou zulks kunnen verslech ten voor mij. Gelukkig dat ik altijd mijn briefje bewaard heb, doch indien Dammaert eens kwam te sterven, zou het ook zijne waarde verliezen. Het wordt tijd dat ik voor- zorgen neme, om mij niet te laten aan kant •zetten, als eenen ouden lastigaard. Zulks jware zooveel te onaangenamer voor mij, daar ik er nooit aan gedacht heb om iets te sparen. Ja, het is tijd dat ik voorzorgen neme Het zou het beste zijn, indien ik mij zoo goed aan de familie Dammaert kon verbin den, dat ik er deel van maak, en niets ware Woorden zouden moeten daden zijn. Maar de Socialist Anseele heeft eens te meer be wezen dat het bij de Socialisten zoo niet is. M. Anseele verweet in de Kamer aan het huidige ministerie zijne wreede en onmen- schelijke houding, omdat het thans nog loonen van 12, 13, 14 frank uitbetaald. M. Anseele is zelf beheerder van 12 coöpe ratieven en fabrieken. Van de meeste is hij Voorzitter. Hij strijkt voor zijne arme beurs elk jaar eenige millioentjes op. En de loonen die hij betaalt 't Is flauw. Zoo te Thourout is hij Voorzitter van de «Textile de Flandre De loonen zijn er meest tusschen 12 en 16 frank per dag voor volslagen arbeiders. 't Is nog eens de geschiedenis van de splinter en de balk Men heeft tijdens de staking veel gespro ken van de syndikale leiders. Het zijn 44 Staatsagenten geheel of gedeeltelijk van den dienst ontslegen. Zij worden aangesteld op voorstei der syndicaten en moeten als bemiddelaars optreden tusschen het Beheer en het syndicaat. Zij kosten aan den Staat 252 duizend frank. Minister Neujean verklaart dat zij hun plicht niet doen en slechts kweekers van stakingen zijn. De leiders van het Christen Syndicaat hebben in de spoorstaking toch bewezen dat zij geene ophitsers zijn. In de koolmijnen van Limburg werken er altijd meer en meer vreemdelingen. Het ge tal Polen groeit bijzonder aan. E. P. Stracke heeft te Genck de Polen bertid tot het Sinxenfeest hij middel van Pooische Sermoenen. De franskiljons hebben Pater Stracke aitijd uitgemaakt voor eenen activist en half geleerde. Hoeveel gezwoornen en magistraten van Gent zouden met zooveel verstand en ge leerdheid als Pater Stracke willen voortdoen? Als gevolg op de antwoorden door de verbondene landen aan de Duitsche nota ge geven zakt de mark altijd meer en meer. Iedereen is ervan overtuigd dat de in- dustrieelen alles zullen doen wat ze kunnen om het Staatsbankroet te bespoedigen. Te Berlijn was Maandag het pond sterling (Engeland) verhandeld aan 113 duizend mark, de dollar (Amerika) aan 48 duizend mark, de Zwitsersche frank aan 8 duizend en de Fransche frank aan 3270 mark. In de Senaatzitiing van 15 Mei tijdens de bespreking van de begrooting van landbouw en openbare werken hebben de heeren Se natoren E. Nolf en Vandevoorde de aandacht van den Minister getrokken op de vaart Yper- den Yzer. In 1921 zegde M. Anseele, dan Minister, dat de vaart stellig zou gereed zijn vóór 1923. Wij zijn 1923 en de vaart is niet hersteld. Nochtans in het belang van Yper en de ver woeste gewesten is dit werk noodzakelijk. Minister Ruzette heeft geantwoord dat het niet in zijne bedoeling ligt af te zien van het kanaal Yper- den Yzer. Maar daarvoor kan hij thans geene credieten voorstellen, omdat in geen geval de werken nu kunnen worden aangevangen. Er worden thans baggerwer- ken gedaan tusschen de monding van den Yzer en Drie-Grachten. Dus, wachten... Guido. Uit Portugal meldt men een erg tram ongeval op den Kamspoorweg. Er zijn 6 dooden, onder welke zich heer graat Sabu- gosa bevindt, ook werden 30 personen ge kwetst, waaronder, verscheidene zeer ern stig. Eene geweldige aardtrilling heeft groote schade aangericht in 'netdistrikt Banjoemas, eiland Java, Hollandsche bezittingen. Ver scheidene personen hebben er het leven bij ingeschoten. Op een schildwacht bij de machienen- stapelplaats van Mannheim, werden twee revolverschoten gelost. De schildwacht schoot terug en verwondde twee Duitschers. Men meldt dat de Braziliaansche op standeling en in een hardnekkig gevecht dat te Passode Ferraria plaats had, door de regeeringstroepen verslagen werden. Men telt meer dan 100 dooden en een groot getal gekwetsten. Heer Esnault-Pelterie, uitvinder van een toestel manche balai genaamd, en dat dienen moest om de vliegtuigen te sturen en te bestendigen, heeft den Staat en ver scheidene machienbouwers aangepakt voor 't namaken van zijne uitvinding. daartoe geschikter dan een huwelijk met Maria. Zij is wel wat jong, maar ik zal toch haren vader tot voorspreker hebben, en zulks wil al veel zeggen. Nu, als ik eensiets in mijn hoofd heb, voer ik het geerne uit zonder lang te dralen, met de eerste gelegenheid spreek ik er over met den heer Dammaert. Hij is zoo nauwgezet geworden en staat zoo geerne groot in de oogen van vrouw en kinders, dat hij voor niets ter wereld zou willen, dat ik hun het briefje toone. Het is dus te hopen dat mijn plan zal gelukken. XIII Samenspraak tusschen eenen vader en eenen deugniet. Des anderendaags bevond Dammaert zich alleen in zijne magazijnen, als hij Cies op hem zag toekomen. Deze had eene zoo eigenaardige houding, dat zijn meester on willekeurig verschrikte, hij had een voorge voel dat hij wederom ging lastig gevallen worden. Mijnheer, sprak de knecht, ik zou u geerne over eene ernstige zaak spreken. Ja, Cies, antwoordde Dammaert aarze lend, terwijl hij zijn hart voelde ineenkrim pen van ongekenden schrik. Er is kwestie van mijne toekomst, mijnheer. Van uwe toekomst Ja, ik zou willen dat gij die verzekeret. Kan ik meer voor u doen dan ik tot nu toe gedaan heb Ik kan inderdaad niet te veel over uwe handelwijze klagen. Maar gij moet toch ook WIJDING DER VLAG. Om 9 y, uur Vertrek uit den Katholieken Kring, Vlamingstraat, Markt, Yperstraat, St-Janskruisse, Peerdenmarkt, Schaalstraat, naar het huis van M. Thevelin-Lebbe waar de Vlag uitgehaald wordt Markt, Vlamingstraat, naar St-Bertinuskerk. Om i! uur Van St-Bertinuskerk, langs Bertenpiaats, Boeschepestraat naar het Lokaal. OPTOCHT. Om I uurUit het Lokaal langs Boeschepestraat, Keer van den Omme gang, Casselstraat, Noordstraat, Gasthuisstraat, Markt, Schaalstraat, Brugge- straat, Statieplein, Statie. Om 2 '4 uurOptocht met de vreemde maatschappijen, langs de Yperstraat naar de Markt. TURN- MUZIEKFEEST. 1. St-Tillo's marsch door 't Turnmuziek van Iseghem. 2. Oefeningen door de Turngiide «Voor outer en heerd», v. Marcke-bij-Kortr. 3. Gouden Hart Mazurka. (Iseghem). 4. Oefeningen door de Turngiide Houdt u fiervan Reckem. 5. Schoonst van al Wals. (Iseghein). 6. Acrobatische oefening, door de flinkste leden van «Hooger Op» v.Wevelghem. 7. Aan Ons Schottisch. (Iseghem). 8. Oefeningen door de Turngiide Vlug sn Vroom van Poperinghe. 9. Fluïde aan de Nieuwe Vlag Pyramiden. Vi AAM3CHE LEEUW. - BRABANQONNE. 10. Stapmarsch Aan den Yzer (Iseghem). Om 5 y« uur Langs Gasthuisstraat, Priesterstraat naar den Katholieken Kring. De inwoners worden vriendelijk verzocht op den doortocht van den Stoet hun huis ts bevlaggen. Oin 7 v» uur CONCERT op de Groote Markt, door het Katholiek Muziek. Programma s 1. Les Mousquetaires au Couvent, Openingstuk, L. Varney. 2. Lakmé, Fantasia, L. Delibes. 3. Hyménée, Wals, E. Wesley. 4. Les Saltimbanques, Fantasia, L. Ganne. 5. Royal Vainqueur, Marsch, J. Volant. Na een twintigtal zittingen heeft de 4Je kamer van het Fransche Hof uitspraak ge daan. Zij heeft den Staat en machienbouwers solidair veroordeeld voor zoo wat omtrent 8 millioen schadevergoeding. Nabij Nagpoer (Britsch-Indië), is een passagierstrein op den stoomblok van een zijspoor gereden. Drie passagiers en de machinist werden gedood, twee en twintig personen werden gewond. Een hevige brand heeft in een der dichtst bevolkte buurten van Londen 15 hui zen in asch gelegd. Tot hiertoe heeft men 5 lijken uit de puin- hoopen opgehaald. Verschillende kinderen zijn verdwenen en men vreest dat zij in de vlammen omgeko men zijn. Vlaanderens Bedevaart, goedgekeurd door Mgr. Waffelaert, gaat naar Lourdes van 6 tot 14 Augustus. Een van de drie treinen rijdt langs Paray- Le-Monial, waar het H. Hart verschenen is aan de h. Margareta Maria. Schrijft om inlichtingen naarBureel van Vlaanderens Bedevaart, Plein 13 a Kor- trijk. Ook inlichtingen bij E. H. Sobry, Sint- Janskruis, Apotheker Vandeplas Poperinghe, E. H. Devisscher, onderpastor, Watou. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPEKBftGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEL'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXML'ÖE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESRIlöEiTI, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Severers Noorüschoois Ledeghem Westouire Rousbrugge BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervclde, Cortemark, Merckem. Heer FOURNIER, Burgemeester. Heer TAHONGemeentesekretaris. Heer M. BA1LLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. bekennen dat ik ten nauwkeurigsten mijn I woord gehouden heb. Nooit is er een on voorzichtig woordje gesproken. Ik heb uw stilzwijgen ook duur genoeg betaald. Men kan zulks niet te duur betalen, mijnheer, en ik moet u nog iets vragen. Wat zoudt gij nog meer kunnen vragen Ik zou mijne toekomst aan deze van u en uwe familie willen verbinden. Hoe dat Ik versta u niet. Door een huwelijk Een huwelijk riep Dammaert uit, terwijl hij bleek werd van ontroering. Hij vreesde den ellendeling te verstaan. Een huwelijk herhaalde tiij, en tusschen wie Tusschen mij en uwe dochter Maria.... Het ware bepaald onmogelijk de uitdruk king, welke bij het hooren dier woorden op Dammaert's gelaat verscheen, af te schetsen. Verbazing, afschuw, schrik en het gtie- venste zedelijk lijden waren er duidelijk op te lezen. Iemand, die gansch onverwachts zijn doodvonnis zou hooren afkondigen, zou niet meer aangedaan kunnen zijn. Het duurde verscheidene minuten eer hij spreken kon. Moet mijne dochter dan ook geslacht offerd worden stamelde hij eindelijk. Geslachtofferd gij neemt het wel hoog op. Gij zijt bijna zestig paren oud, en uwe gevoelens en gedachten komen geenszins met deze van Maria oven ;en. Dit doet niets ter zai re. Zij kan daarom niettemin gerust leven. Gij bezit niets. Neen, maar haar vader heeft alles aan mij te danken. Mijne dochter zou u nooit kunnen be minnen. Zij zou mij moeten beminnen, om het- gene ik voor haren vader gedaan heb. Zoudt gij het haar kunnen zeggen Waarom niet, indien het noodig is De ellendeling had op alle tegenwerpin gen een antwoord, en Dammaert wist niet meer wat hij moest zeggen. Hij scheen heel en al moedeloos. Toch wilde de berouwhebbende vader zich aan eene laatste redplank vastklampen, hij nam zijne toevlucht tot schoonspreken. Immers niets scheen hem meer ondrage lijk, geene rampen of straffen kwamen hem zwaarder voor, dan dat zijne vrouw en kin deren zijne misdaad zouden leeren kennen. Met schemerende oogen bezag hij Cies, en sprak met bevende stem Hebt gij dan geen medelijden met mij? 't Is nu meer dan dertig jaren dat ik u met weldaden overlaad. Heb ik niet alles gedaan wat menschel ijk was om u te vergelden Cies wachtte een oogenblik eer hij ant woordde. I Met medelijden, zegde hij, komt men in de wereld niet verre, en gij hebt alleszins voorzeker nog meer aan mij te danken dan ik aan u. ('t Vervolgt.) Bij ons te verkrijgen

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1