HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Apotheek Frans Van de Plas 15 Centiemen Wraak en Liefde Zondag 3ft Juni 1923 BERICHTEN, VERKOOPINGEI, Eene inlassching VONNISSEN, Goudkorrels Abooaemeiitprijs In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 SansenVannesle Onlusten in bezet Duitschland. De Fransch - Belgische overeenkomst. Voor de Veldwachters. De Belgische Boerenbond. Vermindering van alkoolgebruik. De Taalwet op het spoor. Nog eens voor den Senaat. Nieuwe Duitsche voorstellen. Oorlog aan de doodrijders. Vier maanden dienst meer. Leest en verspreidt de Poperingbenaar, Soidatenbonden. PRIJS 0.60 ctn per regel. 2 inl o.5o ctn 3 inl. o 45 et" 1 5o fr per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op mnvr&iig per Jaar Naar de tijden, zijn de strijden. Vroeg wijs, vroeg zot, Roem is slechts een droombeeld, Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Wie zwijgen kan verdient gehoord tc worden Een jaar heeft geen twee zomers. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voorden Vrijdao inoezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdaq noen. Het is gemakkelijker te nemen dan weer te geven Muziek is het volapuk van het hart.I Postcheckrekening nr 15570. Beproeving is goddelijke opvoeding. De kindertoeslag mag geen beletsel zijn dat een arbeider een loon krijge volgens de waarde van den geleverden arbeid en vol gens zijne bestaansbehoeften. Het Congres sluit zich aan bij het tweede stelsel vergoeding boven een gemiddeld getal kinders. Buitengewone toestanden zouden noch tans toelaten den kindertoeslag te aanveer- den vanaf het eerste kind. De kindertoeslagen moeten uitgekeerd worden door nationale compensatiekassen, ingericht per bedrijf en ondersteund door den Staat. Het beheer dezer kassen komt toe aan den arbeider zoowel als aan den patroon. De studiecommissie van het Algemeen Christen Vakverbond zal een wetsvoorstel in dien zin uitwerken. Platte beurzen maken dulle zinnen. 't Is nog eens het geval in bezet Duitsch land. Op verschillige plaatsen hebben werk stakingen plaats. Verschillige centrums waren het tooneel van communistische on lusten. Er werden winkels bestormd, huizen geplunderd. Enkelegevechten hadden plaats. Er zijn een tiental dooden, waaronder twee politieagenten. De bezettingsoverheid blijft zich onzijdig houden. Het nieuw tolverbond tusschen Frankrijk en België toont nogeens klaar hoe gevaarlijk het is met groote Heeren kersen te eten Wij hebben sedert 12 Mei een tolverbond. Maar het zijn de Fransche bladen die er ons den inhoud van moeten ieeren kennen. De Fransche weten wat erin staat. En ze steken de triumfbazuim op en juichen erom. is dat geen reden voor ons om achterdochtig te zijn Vooreerst er komt van de Regeering van ons land niet de minste mededeeling. Zou M. Jaspar bang zijn dat zijne landgenooten dezelfde vreugde als de bondgenoot niet zul len deelen Voortgaande op wat de Fransche zeggen mogen wij gerust verklaren dat wij gebroe- derd zijn. De balans van de wederzijdsche voordeelen slaat over naar Fransche zijde. De weelde-artikelen en de wijnen zouden moeten sterk getaxeerd worden om onzen armen frank wat op te heipen. Welnu zij krijgen voordeelen. Alleen de textiel- en me taalnijverheden van Belgie krijgen toege vingen. Franschschrijvende Belgische bladen ver duiken de ontgoocheling niet die het tolver bond bij hen verwekt heeft. Sedert vijf en twintig jaar ieveren de Veldwachters om zich een deftig bestaan te verzekeren. Veriedene week kwam hunne zaak te ber de in de Kamer. Minister Berreyer stelde zich schrap tegen de Landelijke Politie maar Hij heeft eene duchtige klopping gekregen, niet van de Veldwachters, maar wel van de Kamerheeren De barema door de Parlementaire Com missie voorgesteld en het verhoog van 5 °/o verkregen eene groote meerderheid. Er is nochtans geen gevaar dat de Veld wachters de gemeentekassen zullen leeg plunderen In de kleine gemeenten beginnen zij met 4,10 fr. per dag om na 22 jaar goeden dienst 6,15 fr. per dag te trekken. In de grootere gemeenten kunnen zij van 11,23 fr. per dag komen tot 16,25 fr. na 22 jaar dienst. De Belgischen Boerenbond telt 93.770 leden vereenigd door 1078 aangesloten gilden. De Boerinnenbond heeft 407 gilden met samen 39.192 leden. De Boerenbond tracht eerst en vooral het godsdienstig zedelijke in het privaart als in het vereenigingsleven zijner leden tot zijn recht te doen komen. Hij bekommert zich om den vooruitgang van het landbouwonder wijs. De verschillige diensten ingericht tot stoffelijk voordeel zijner leden hebben verle den jaar een buitengewone vlucht genomen. De Boerenbond heeft ook veel bijgedragen tot herstel der verwoeste gewesten. Sedert het in werking treden van de wet van 1919 op het alkoolverbruik in België, is het aantal herbergen gedaald van 250 duizend op 141 duizend. in 1913 werd er in ons land 5 liter alkool gebruikt per inwoner. Thans is dit cijfer verminderd tot 1,95 liter. M. Neujean, Minister van Spoorwegen beweert dat hij stipt de taalwet op het spoor zal toepassen. Hij belooft een onderzoek in te stellen op alle gegronde klachten en maat regelen ingevolge te nemen. Wij moeten eraan houden dat de taalwet overal toegepast weze. Op 6 Juni zal de bespreking over de Vlaamsche Hoogeschool-wet nog eens in den Senaat hernemen. Er zijn drie voorstellen die zullen ter be spreking komen het voorstel de Broque- ville, dit van Braun en een van Van Roosbroeck. Het is nu omtrent een jaar dat men aan dat beentje knaagt en nog altijd zijn er velletjes af te peuzelen. Er is groot gevaar dat er weldra van geheel het beentje niets meer zal overblijven. Duitschland bereidt nieuwe voorstellen om de schadevergoeding te regelen. Er zou spraak zijn van 50 milliard goudmark in 35 jaar te betalen. Beigie is van meening dat deze nieuwe voorstellen eene gelegenheid moeten zijn van samenwerking der verbondene landen. Het zou willen dat Engeland en Italië sa men met Frankrijk en Belgie een gemeen schappelijk antwoord zouden geven. Dit zou natuurlijk maar plaats grijpen als de Duitsche voorstellen zoodanig zijn dat zij de moeite waard zijn onderzocht te worden. M. Theunis en M. Jaspar waren van ge dacht tijdens een bezoek aan Parijs dit met het Fransch bestuur te schikken doch door de ziekte van M. Jaspar zal dit bezoek tot half Juni moeten uitgesteld zijn. Een Amerikaansche rechter Bartlett heeft den oorlog verklaard aan de doodrijders. De autovoerders, die in duizelige snelheid de straten doorkruisen, zonder rekening te hou den met hunne slachtoffers, zijn zijne groot ste vijanden. Hij veroordeelt ze effenop tot gevangenis straffen en past steeds de grootste boeten toe. Hij wil ze daarbij eene les in menschelijk- heid geven. De overtreders worden naar de verschillige gasthuizen geleid, waar deonge- lukkige slachtoffers der snelrijders op hun lijdensbed gekluisterd liggen. Er zijn in ons land doodrijders genoeg Jammer dat er maar zooveel rechters Bart- lett's zijn. Volgens een voorstel van Minister Devèze zullen de legerafdeeiingen om de beurt naar de Roer werden gezonden. Het verblijf aan de Roer zal gevoegd zijn bij de werkeiijken diensttijd, zoodat alle soldaten het genoegen zullen beleven vier maanden dienst langer te mogen doen. Guido. Terwijl de vlaamschgezinden die streven naar de vervlaamsching van het openbaar leven in Vlaanderen het allen krachtig en prachtig eens zijn, en hun vertegenwoordi gers in Kamer en Senaat eensgezind aan dezelfde lijn trekken is de eensgezindheid het laatste der karakters die onze tegenstrevers kenmerken De verdeeldheden der franskiljonsche kerk zijn veel talrijker en veel dieper dan die der protestanten zelf ooit geweest zijn. Men zou nu toch meeuen, nietwaar, dat onze franskiljons van alle gehalte en van alle kaliber zich heel prettig thuis voelen in de rangen der anti-vlaamschgezinde drijve rij Zij meenen het voorzeker ook. Welnu, ook in de rangen der anti- vlaamschgezindheid loopen menschen met zulk eigenaardig temperament, dat zij soms, moe van hun anti-aktivisme, zich plotseling keeren tegen die lieve, brave, onschuldige franskiljons Leest liever hetgeen wij toevallig vonden in het laatste nummer van een studenten blaadje dat de wonderklinkenden naam draagt La Jeunesse flamande Het is een blaadje opgesteld door studen ten, en voor studenten. Of het echter ook door studenten gelezen wordt is een andere zeer twijfelachtige vraag. Wat er ook van zij, zijn hoofdopsteller is een Bruggeling, die graag ruiten ingooit. Thans heeft hij naar het pretentieuze spie gelglas van het franskiljonsche kasteel gemikt, en het schervengerinkel is vermake lijk om hooren. De schrijver kent zijn volk. Indien de flaminganten soms hatelijk zijn,zegt hij, Gij heeren franskiljons, zijt vol komen bespottelijk. De kwaal, waardoor Gij zijt aangetast, uit zich in een diepen, onoverwinbaren en nooit gerechtvaardigden afschuw voor de Vlaamsche taal, afschuw die slechts geëvenaard wordt door uw gemis van kennis van die taal. Degenen onder U die Vlamingen zijn, kan men trouwens meestal herkennen aan een zeer scherp Vlaamsch accent De menschen van uwe soort hebben nog andere dadas. Een der meest voorkomende is een vurige liefde voor hetgeen zij noemen de latijnsche kuituur, het Latijnendom, het Latijnsch genie en verscheidene andere zaken, die trouwens geen verband houden met de Latijnsche taal en beschaving. Ge stelt graag Latijnendom tegenover Germa- nendom het eene overstelpend met haat, het andere met aanbidding. Maar Gij zoudt het zeer benauwd krijgen moest men U dwin gen het voorwerp van uwe liefde en van uwen haat te omschrijven, en die gevoelens te rechtvaardigen. En is het ook niet gek onophoudend Frankrijk en diens vriendschap in onze taai- twist bij te roepen Aan die gekheid maakt Gij U schuldig, heeren franskiljons. Er zijn Amitiés frangaises gesticht geweest, die al onzen lof en onzen steun zouden verdienen was het niet dat men onder dien naam als ondertitel las Union Patriotique (sic) pourlalibertédeslangues. Gij hebt dus gemeend, Heeren, die vrijheid die ons duurbaar is te moeten plaatsen on der de bescherming van een vreemde mo gendheden die haar trouwens in haar eigen land niet eerbiedigt, in uw enge en stompe geesten hebt Gij het noodig onder scheid tusschen Frankrijk en de Fransche taal niet kunnen maken, en het gevolg is geweest dat Gij U belachelijk hebt gemaakt. Ten slotte nog een laatste klop Gij zijt, heeren Franskiljons, slechte vaderlanders Gij misprijst de taal van een deel uwer medeburgers Gij verdedigt eene taal, niet omdat ze de onze is, maar omdat ze deze is van een naburig land enz... Zonder kommentaar X. Katholieke Vervaardigd door het Huis Joe ENGL1SCH, Brugge. Van 's morgens te 6 Vt u. stond de Turn- groep Vlug en Vroom gereed. Het weder was zoo nat, en de lucht zoo vuil. Doch hoopvol de zon zou er wel doorgeraken trok gansch de Gilde de Kerk binnen om in de 7 ure mis eene alge- ineene H. Communie op te dragen treffend en slichtend was de jeugdenschaar in haar blijden blanken kleur Na de H. Communiemis, ontbijt in de bovenzaal van den Katholieken Kring een smakelijk familieontbijt dat hart en maag voldaan heeft. Het weder deed al wat het kon nog geen zon, doch geen regen meer: 't zou wel gaan! Vooruit om de Vlag Schoon, waarlijk schoon, als de prachtige Vlag voor de eerste maal in open lucht verscheen, begroet docr al de aanwezigen Turners en Volk Vóór de Mis van 10 uur, werd de Vlag door Z. E. H. Deken gewijd. Onder de Mis, aan de Consecratie, boog de Vlag zich neer onder het dreunend trom- peltengeschai aandoenlijke oogenblikken iedereen's verwachtingen te buiten Vlug en Vroom gaf daarna een reeks nieuwe oefeningen voor iedere afdeeling kleine, middelbare en groote Turners. De hulde aan de Vlag was treffend al de Vlaggen rondom talrijke Turners in 3 verschillige pyramiden de lucht in, en al de rondstaande in groetgebaar Proficiat 's Voormiddags duistere lucht 's namid dags prachtige zon En met de helheid van de zon klom ook de vroolijkheid onzer Turnersschaar Naar de Statie, de vrienden wachten Ze waren er allen Schoon, jong, frisch, jeugdig volk blij en gelukkig met ons mee te vieren het onvergetelijke Vlaggefeest. AI de huizen waren bevlagd en 't deed deugd aan de vreemde Turners te bestatigen dat Vlug en Vroom hier in stad zoo algemeen geëerd, bemind en gevierd werd Mooie aanblik, als wanneer de 400 Turners naar de Markt optogen, leder maatschappij met Vlag, trompetten, trom mels en volk, en Vlug en Vroom sloot de machtige stoet gevolgd van het Katholiek Muziek en de groote massa leden, die aan het deugddoende jongelingswerk al hun genegenheid wilden bewijzen. Op de MarktHet was een zege Turners en Leden binnen in het afgesloten park vrienden en nieuwsgierigen er rond, en overal op de huizen, aan al die vensters volk, veel volk Iseghem opende het feest, met zijn prach tig Turnmuziek zoo één Turnmuziek had den wij nooit gehoord daarna gaf Marcke zijn rriooie oefeningen en zijn flink opge maakte pyramiden Houdt u fier van Reckem hield zich fier op zijn werk, en te recht de acrobatische oefeningen door Hooger Op van Wevelghem gingen Acrobaten van Wevelghem. Zoo een schoon feest, moest ook schoon eindigen met de prachtrede van Heer Jozef De Witte wij zijn blij U die voor oogen te brengen Mijne Heeren, Wij zouden heel zeker aan onzen plicht te kort komen, moesten wij, uiteengaan, en dezen heugelijken dag sluiten zonder,onze innigste,onze welgemeendste dankbetuigingen toe te stuken, total dezen, die ons feest met hunne tegenwoordigheid vereerd hebben. Uwe gewaardeerde ondersteuning is wel zeker de degelijkste aanmoediging voor onze jonge knapen- schaar, en hun standaard die vandaag, onder feestge- tooi en vreugdegeschal in hun midden geplant is geweest, is aan U te danken, dat is uw werk; den nederigen penning van den werkman, gevoegd bij de milde junsten van burger en boer hebben dit verwe- zentlijkt. Turners,uwe vlagge, vergeet het nooit is U geschon ken, door de aloude, onvergankelijke katholieke partij van Poperinghe. Tot haar, al uwe erkentelijkheid, Turners tot U wil ik nog enkele woorden richten. Boven uwe fiere kop pen, wappert en klappert, wimpelt en wiegelt uwe vlagge. Uwe vlagge die wij deze morgen ter kerke gedregen hebben, om door onze gebeden vereenigd met die van Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaate, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE. Over eenige maanden werd de stichting gemeld van een C. C. C. (Confédération des Combattants Catholiques), een groepje oud strijders, aangevoerd door een redakteur van de Libre Belgique, die vond dat de Nationale Strijdersbond (F. N.C.) nog niet patriotisch genoeg was, en dus een bond voor eigen rekening moest hebben. De haring heeft zeker niet willen braden want wij vernemen thans dat de C. C. C. weer met de F. N. C. samengesmolten is. Maar 't schoonste van de historie is dat die C. C. C. mannen, die dus hun eigen zaak niet konden recht houden, aan ons bloeiende Vlaamsche Vossen den raad geven hun voor beeld te volgen en ook met de F. N. C. saam te smelten. De raad is wel gekomen De Stadspompiers in hunne nieuwe dienstkleedij In het boek van het hotel lieten zij zich volgenderwijze aanteekenen William Richardson van Chicago, gewe zen nijveraar, geboortig van Marseille. Zijne dochter Dora, geboortig van New-York. Pe dro Van Goesveld, geboortig van Rotterdam, kamerknecht. De lezers hebben voorzeker reeds twee dier gasten herkend. De eerste was Juan Caroli, die over meer dan dertig jaren in België den bijnaam droeg van de Corsikaan Met geld kan men alles bekomen, zoo in de Nieuwe als in de Oude Wereld, en op die wijze had hij zich gansch regelmatige papieren aangeschaft, volgens welke hem de naam van zijnen schoonvader toegekend werd. Zijne dochter Dora droeg natuurlijk denzelfden naam. De persoon, die hen als kamerknecht vergezelde, had niets, noch aan naam, noch aan oorsprong veranderd het was een Hollander, die van jongs af in alle landen gereisd had. Nu eens was hij kok geweest op een schip, dan eens tafelknecht in een hotel, dan kamerknecht bij rijke lieden. Hij sprak verscheidene talen, had natuur lijk veel ondervinding, en daarbij al de manieren van eenen weistellenden heer. Bovendien was hij eerlijk en als hij eens iemand zijnen dienst toegezegd had, kende zijne trouwe verkleefdheid geene palen. Juan had hem ieeren kennen en in dienst genomen, na den dood zijner vrouw, en als hij alles voor zijne reis naar Europa begon gereed te maken, was hij hem zeer nuttig geweest. Hier ook te Antwerpen verwachtte hij veel hulp van hem, in al hetgene hij wilde onder nemen. Pieter, of liever Pedro, zooals hij zich waarom verdwijnen voor ons ook uwe ge- heugenissen niet in den nacht der tijden, evenals de toekomst ons verborgen is Intusschen was het schoone vaartuig goed vast gelegd, en drie personen kwamen aan wal. Een heer, die er ten minste 60 jaar oud uitzag, als men de witheid zijner haren opmerkte, maar wiens slanke gestalte en levendige bewegingen, ten minste 10 jaar jonger deden schijnen. Aan zijnen arm ging eene juffer, die dicht omsluierd was. Haar ranke leest en welgeë- venredigde gestalte, deden veronderstellen dat het eene schoone jonge dochter was. Achter die twee personen kwam een veertigjarige sterk gebouwde heer, die hen met al de teekens van eerbied en onderdanig heid volgde. 't Is de rijkste bankier van Amerika, zegde men onder het volk. 't Is een schatrijke handelaar, sprak een andere, die dit kostbaar jacht voor hem alleen heeft doen maken, om rond de wereld te reizen, 't Is de koning der Amerikaansche spoorwegen, meende een derde. Hij heeft verscheidene kamers besproken van het hotel «De Ster», het grootste van Antwerpen. Zie, daar stapt hij met die juffer, zeker zijne dochter en met dien anderen heer, in het rijtuig van De Ster, dat hem is komen afhalen. De drie personen hadden inderdaad in eene prachtige victoria plaats genomen, welke aanstonds in volle vaart de stad in reed, naar genoemd hotel. Daar werden de vreemde gasten met veel plichtplegingen ontvangen en naar hunne kamers gebracht, die per telegram voorbe houden waren. kinders zullen nooit weten, wat hun vader zoo zwaar op het geweten weegt. Alles zal ik beproeven alvorens die ramp mijne familie zal treffen Gij zult nochtans nu tusschen die ramp en mijn voorstel moeten kiezen. Er is dus geen sprankel medelijden, geene vonk van eergevoel in uw hart te vinden Mijn God mijn God Hoe zwaar laat gij uwen wrekenden arm op mij nederzinken I Nu, sprak Cies, zich verwijderende, ik ben juist nog zoo haastig niet. Ik laat u drie maanden om u te overdenken, en om de zaak voor te bereiden. Maar wees ten volle verzekerd, dat ik aan mijn gedacht houd en niet van zin ben het te laten varen. Het is dus aan u te zien wat er u best te doen staat. De bedrukte vader bevond zich alleen en trachtte niet te antwoorden op de bedreigin gen zijns wreedaardigen vervolgers, hij wierp zelfs verder geenen blik op hem. Hij bleef eenigen tijd als verdwaald in de magazijnen rondstaren, ja, het kostte hem de grootste inspanning om zijne gedachten bij een te rapen. In huis durfde hij niet gaan, hij schrikte bij het gepeins, dat hij eener zijnen huisge- nooten hadde kunnen ontmoeten. Zoo vreest een piichtige voor zijn rechter te verschijnen moedeloos en met geprang- den boezem ging hij buiten en deed eene wandeling in de stad, om zijnen toestand te overdenken, doch deze scheen hem zonder uitkomst. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 14 Aankomst te Antwerpen van de Corsikaan In zijne droeve mijmering verdiept, was Dammaert tot bij de loskaaien der Schelde gekomen. Hij scheen onverschillig aan al wat hem omringde, doch evenwel werd zijneaandacht gaande gemaakt, door eene buitengewone beweging onder het volk. Men verdrong zich om zoo te zeggen op de kaaien, en iedereen volgde met nieuwsgierigheid en bewondering, de bewegingen van een schip, dat zooeven de Schelde was opgevaren, en nu door de matroozen vastgelegd werd. Het was een prachtig vaartuig, een groot jacht, als een soort van sloep, met zeer weinig diepgang, en slank en bevallig van vorm. Het bewoog zich zoo licht en zoo gemak kelijk op het water, dat het voorzeker onder de slagen van zijn machien de snelste stoomers van dien tijd moest voorbijkomen. Gulden letters op den achtersteven glinster den in de zon. Dammaert merkte die op, en las De Corsikaan Als onwillekeurig wreef hij zich met de hand over het voorhoofd. Eene duistere herinnering uit lang vervlo- gene tijden, scheen daarover een beeld te willen vormen. Wij weten dat het niet van aangenamen aard kon zijn. De Corsikaan, morde hij. Ja, ik herinner mij.... Men gaf dien bijnaam aan degene, die met mijne schuld beladen werdWaarom moest die droeve herinne ring vandaag ook nog in mijn geheugen opgewekt wordenOh, verleden ROMAN door C. VERVARCKE Maar, Cies, bedenk toch eens, wat ik reeds dertig jaren lijd onder uwe bedreigin gen. Indien gij eenig goed gevoelen bezit, zult gij mij toch in mijnen ouden dag, nadat ik alles gedaan heb om mijne misdaad uit te boetenniet alzoo den genadeslag toebrengen en mijne onschuldige kinderen ongelukkig maken. Ik smeek er u om, Cies, zie, de rampzalige vader bidt u op zijne knieën om genade Inderdaad, de diep geschokte Dammaert was geknield ten gronde gezonken, en stak de armen biddend tot zijnen beul uit. Deze bezag den ongelukkige met een eigenaardigen grimlach, en sprak half spot tend, half verwijtend Maar, mijnheer, neem toch zulk geene vernederende houdingaan voor uwen knecht en sta op. Ten andere, het is toch zoo schrik kelijk niet wat ik vraag. De ouderling was inderdaad recht ge staan, als hij bemerkte dat zijne smeekingen geenen indruk maakten. Gij weet genoeg dat ik onmogelijk u kan ondersteunen, als gij de hand van Maria vraagt.Zoo doendezou ik allesmoeten bekennen, want hoe zou ik anders mijne handelwijze kunnen verschoonen En dat is juist hetgene ik voor niets ter wereld wil of kan doen. Mijne vrouw en

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1