15 Centiemen. HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voorPoperinghe en Omstreken. Wraak en Liefde Stichifno va een öliiMeaiieii Apotheek Frans Van de Plas suifiensparenieesien in 1923. Zondag 17ft Juni 1923. 20 Jaar. 'N* 24. Een Land dat uitsterft. Van groote Denkers. Oorlogsschade. P o lit lek O ver zich t. Uitslagen van Aanbestedingen, In ?t Buitenland; Eene groote onderscheiding. TRANSINTER ^4 Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en Sang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen, Leest en verspreidt de Poperingaeaaar. AboaBemeatprijs per Jaar In Stad fir. 6.50 In Belgie g» 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever SaBsesV ana es ie Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, P0PER1N3HE Telefoon nr 9. Postoheckrskening nr f5570. PIÜJK BERICHTE!; ÏERK00PIÜCEI, Eene inlassching o.6o et» per regel, 2 inl o.5o cta 3 inl. o.ij5 ctn VOMISSEI, i 5o fr. per regel. BGUWBERiCHTES, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op aanrraig. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdag noen. Generaal Maitrot gaat voort in L'Echo de Paris, zijne landgenooten voor oogen te leg gen, dat Frankrijk naar den afgrond bolt, omdat kinderen uit den huiskring gehouden worden. In een vroeger artikel hebben wij de oïfici- eele cijfers aangehaald, door hem nopens de kinderbeperking in Frankrijk bekendge maakt. Hier laten wij eene reeks cijfers vol gen die aanduiden dat Frankrijk uitsterft Men moet weten dat de bevolking van een land stijgt, wanneer er vier kinderen per gezin zijn dit is het minimum twee moe ten vader en moeder vervangen een voor de kinderlooze huwelijken en deze die niet huwen en slechts met het vierde kind klimt het geboortecijfer. Hoe is het hiermede in Frankrijk gesteld 87 departementen telden in 1911 meer overlijdens dan geboorten Twee departe menten hadden evenveel sterfgevallen als geboorten in 9 departementen waren enkele geboorten meer (100 geboorten tegen 91 tot 99 overlijdens) slechts 10 departementen konden op een merkelijk hoog geboorten- aantal wijzen. Alleen deze 10 departementen hebben tegenover hun land hun plicht gekweten, door den Franschen bodem, met Fransche menschen te bevolken. Onder de overige departementen dient bijzonder aangestipt het departement Lot, dat in 't jaar 1911, 162 overlijdens gaf tegen 100 GEBOOR TEN Van de 12 millioen gezinnen waren er 1 miilioen 700.000 die geene kinderen had den 3 millioen met één 2 millioen 500.000 met twee 1 millioen 500.000 met drie en slechts 3 millioen 300.000 met vier en meer. Geen enkel land ter wereld geeft bewijs van zulk verval. Een Fransche schrijver, Charles Gide, die dit vraagstuk behandelt, spreekt van Normandie, een der schoonste en rijkste streken van zijn land. Normandië's inwoners-aantal zakte op 50 jaren tijds, van 1850 tot 1900, met 3C0 duizend. Met een duizelingwekkende snelheid daalt nog steeds dit aantal, zoodat iedere 20 jaar, Normandië een aantal inwoners verliest, dat gelijk staat met het getal zielen van een gansch departe ment. Alleen een krachtdadig doorgedreven heropleven kan Normandië redden, zoo niet bestaan er binnen eene eeuw in deze streek geene Franschen meer. Duitschland of Italië kunnen niet op kunstmatige wijze worden verbreed om de steeds grooter wordende bevolking te bevat ten. Wanneer eene immer talrijker wordende natie nevens eene andere ligt waar vele plaatsen ledig zijn, onstaat er een windtocht, waardoor dan van den overvloed van het eene land naar het andere overwaait. Dit kan men eene overrompeling noemen, tij dens welke het burgerlijke wetboek tijdelijk wordt opzijgelegd.» Vóór den oorlog konden wij reeds het uitwerksel van zulk een windtocht vaststel len talrijk waren de Duitschers, onder de leiding van grootnijveraars van over de Rijn, zich in Normandië komen vestigen. Bijzonderlijk rond Caen nestelden zij en trachten de ijzermijnen te hunnen profijte uit te baten. De verplettering der Duitschers heeft ons ook van deze ongewenschten verlost maar steeds nog blijft de achteruitgang bestaan. Wie kan er voorzeggen dat de Engelschen, bedaard en vredelievend, niet zullen doen wat de Duitschers niet meer kunnen verrich ten Wat zal het stervende Frankrijk er tegen in kunnen brengen, wanneer vreemden, door de zachtheid van het klimaat van Norman dië, door den rijkdom en de vruchtbaarheid van den grond aangetrokken, daar komen wonen en arbeiden En in vele andere provinciën is het al niet veel beter gesteld Wijd gapen ledige plaat sen inChampagne en Bourgogne, in Franche- Comté en Provence, en des te grooter is het gevaar van overrompeling voor deze provin ciën, daar zij aan hunne grenzen Duitsch land en Italië hebben, en dat in deze grens landen het geboorteaantal stijgende is De laatste volksoptelling had plaats op 6 Maart 1921. De volkstelling van 1911 gaf voor de 87 departementen 39.600.992 deze van 1921 gaf 37.500.000, 't zij een verschil van 2.100.992. Wij kunnen dit verschil eenigs- zins uitleggen, wanneer wij de groote ver liezen beschouwen van tijdens den oorlog bovendien moet men het bezettingsleger aan de Rijr, en in Syrië niet vergeten. Deze laatste dienen afgeteld bij onze rekening wij schatten ze op 200.000 en tellen dus 1.400.000 gesneuvelden, 200.000 in de be zettingsstreken, dit maakt 1.600.000 Fran schen die men aftellen moet van het verschil tusschen de volkstelling van 1911 en 1921, 't is te zeggen, van 2.100.992. Er blijft dus een verschil van 500.992. Als men nu aanneemt dat 1.400.000 doo- den het leven hadden kunnen schenken aan Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 16 ROMAN door C. VËRVMCHE. De herberg bevond zich nog nagenoeg in denzelfden toestand, doch de zandweg was in eenen schoonen steenweg herschapen, terwijl het houten brugsken piaats gemaakt had voor een stevig metselwerk met ardui nen boorden. De zoogezegde Richardson werd nog ernstiger, en scheen meer en meer in zijne droefgeestige gedachten verdiept. Dora bemerkte zulks met bezorgdheid en kommer. Intusschen was de avond gevallen en onze twee bekenden gingen terug naar de voor naamste afspanning der plaats, waar de koetsier op hen wachtte. De inlichtingen, welke de Corsikaan, onder het nuttigen van een sober maal nam, voldeden hem heel weinig Het verleden was om zoo te zeggen ver geten En door zijne vragen kon hij slechts duistere herinneringen opwekken, en verwar de antwoorden uitlokken. Welke veranderingen brengt eene tijd ruimte van meer dan dertig jaren niet mede, op onze wisselvallige levensbaan Laat in den avond kwamen Juan en zijne dochter in hun hotel aan, en gingen zoo gauw mogelijk ter ruste. Drie dagen later betrokken zij het kasteel dat zeer kostelijk gemeubeld was. PÖPEWXGHENAM Het karakter bestaat hierin dat al uwe werken, in alles en altijd met uwe overtuiging overeenko men en dat uwe overtuiging waarheid zij, d.w.z. overeenstemmig met Gods gedacht Karakter hebben is weten wat men wil, en willen wat men weet, en bloeden om te willen, om te kunnen, om te durven willenideaalhel- derheid, wilsvierkantigheid, marterlaarstijdens- vaaruigheid omdat men ook weet wat men is en wat men kan, en wat God is en wat God kan dus zonder hoovaardig vertrouwen op eigene krachten, zonder koppigheid, vermetelheid, hard vochtigheid. Karakter hebben dat is enkel buigen voor de waarheid en het geweten, bruid der waarheid. P. Callewaert. rwrsw*-* hm, 500.992 kinderen in de periode van 1914 tot 1921, datt zou de bevolking van Frankrijk niet vermeerderd zijn, noch verminderd. Deze veronderstelling valt weg, zoodra men de werkelijkheid inziet. Wanneer men aan de verdwenenen en dooden de eigenschap toekent dat zij in zeven jaren tijds 250.000 kinderen zouden voortgebracht hebben; het geen een geboorteaantal beteekent dat met dit der Duitschers gelijk staat, het maximum dus, dan nog zou er nu een tekort zijn. Frankrijk heeft door nieuw leven den dood niet overwonnen, en toch was het aan tal huwelijken na den oorlog opvallend groot 500.000 in 1919 en 626.000 in 1920. Het Journal Officiel, maakt eene zeer opmerkenswaardige vergelijkenis Tijdens den eersten semester 1921 was het overschot der geboorten 72.000 in Frankrijk in Duitschland, daarentegen, was het overschot van den eersten trimester, dus tijdens een tijdverloop van de helft minder, 180.000 Duitschland telt nu zooveel kinderen als Frankrijk, Groot-Brittanje en Italië te zamen. Hoelang nu zal Frankrijk dezen toestand uithouden Dra zal Italië het verblinde Frankrijk over het hoofd springen Italië telt 37 millioen inwoners en groeit ieder jaar met 450.000 zielen aan. Luistert wat hierover Charles Gide schrijft Vóór vijftig jaren telde Italië 25 millioen inwoners Frankrijk stond tegenover Italië als eene groote dame die aan kleine meisjes de hand reikt, met een zeer beschermend gebaar. Morgen of overmorgen zal Frankrijk, die eertijds groote dame, op hare teenen moeten staan om Italië de hand te kunnen geven. Hubertus. Hei Hoogeschoofvraagstuk. De Studie-kornmissie ter Vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool heeft in vergade ring van Zaterdag 9 Juni 11. besloten aan het Algemeen VlaamscheHoogstudentenverbond het verzoek te richten een zelfstandig Ak- tie-komiteit ter vervlaamsching samen te stellen. Het Algemeen Vlaamsch Hoogstudenten- verbond heeft aanstonds dit verzoek aan vaard, voornamelijk nu de strijd om de Hoogeschool zulke jammerlijke wending heeft genomen. Door het Aktie-komiteitwerd reeds Zondag volgend manifest aan al de Vlamin gen gericht Het Aktie komiteit ter Vervlaamsching van de Hoogeschool Gent, op uitnoodiging van de Studie-Kommissie ter Vervlaamsching van de Hoogeschool Gent zelfstandig in gericht. Bevestigt het onwrikbare standpunt van de Hoogeschool-Kommissie en van alle ware Vlamingen Gent volledig en algeheel ver- vlaamscht in onderwijs en bestuur, zonder welkdanige verdubbeling ook De Walen ontkennen aan ons, Vlamingen, het recht ons te bemoeien met hun Waalsche zaken wij, Vlamingen, eisctien hetzelfde recht op wat Vlaamsche zaken betreft. Vlamingen van alle rang en stand en van alle denkwijze, op voor het eenheidstront Ter Vervlaamsching van Gent Zondag 10 Juni 1923. De Voorzitters van het Aktie-komiteitJ. Vermeulen (Gent) G. Iserbyt (Leuv.) Voorzitter en Ondervoorzitter van het Algemeen Vlaamsch Hoogstudentenverbond. Zeer dringend wordt verzocht, voor toe treding en steun zoo persoonlijk als vanwege maatschappijen, zich te meiden bij het Sekre- tariaat van het Aktie-komiteit Prins straat, 16, Gent. We kunnen alvast mededeelen dat volgen de gezaghebbende Vlamingen tot hetAktie- komiteit zijn toegetreden De heeren Prof. Dr Frans DaelsProf. Scharpé Prof. Van de WeyerDr J. Goos- senaerts; Adv. Edm. Van dierenR. Naveau; Dr Ch. Berten Pil. Erram.'sarevi.-ray.1-voiri!W»vr£CTr«jm«i«>;rifron;.n.7Tigvnr In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op lm Au- gasti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden KEMMEL. Vandenberghe René 30.577,50 WESTOUTRE. Vandenberghe René 22.275,00 Rassalie Edouatd 3.725,25 Verbaere Jules 2.000,00 LOCRE. Vlaemynck Emile 33.340,00 DRANOUTER. We Adolf Deberdt-Hoorelbeke 35.209,16 De zachtte Dora was er bijzonderlijk in haar schik. De kamermeid, die haar tot gezelschaps juffer verstrekte, had in korten tijd haar vertrouwen gewonnen, 't Was ook eene noodzakelijkheid voor de rijke, eenige doch ter, in die vreemde stad iemand te hebben, met wien zij spreken kon zooveel te meer daar haar vader tamelijk afgetrokken was, sedert zijn verblijf in Antwerpen, en veel bezigheid scheen te hebben. Hij was bijna onophoudend in onderhan deling met Pedro. Om zijtie dochter moed te geven, zegde hij, dat alles beter ging gaan, als hij eenige kennissen zou gevonden heb ben, welke hij kon gaan bezoeken of uitnoo- digen. Bij een bezoek aan zijnen eigenaar, eenen der rijkste bewoners van Antwerpen, maakte hij deze zijne ontwerpen voor de toekomst bekend. Ik zou willen, zegde hij tot hem, eeni ge kapitalen plaatsen in goed gekende huizen, en daarbij wat speculeeren in de koffie. Ik ben aan een arbeidzaam en vervuld leven gewoon, en het rustig bestaan van eenen werkeloozen rentenier, zou mij niet kunnen voldoen. Dan heb ik juist uwe zaak bij de hand, antwoordde vergenoegd Vanderwerf, zoo heette de eigenaarmijn broeder de bankier, is aan het hoofd eener firma, die als de stevigste van de stad bekend staat. Gij moet u maar met hem in onderhandelingen stel len, en ik durf u verzekeren, dat gij het grootste vertrouwen in hem moogt hebben. Dank u, mijnheer. Ik zal hem nog heden gaan spreken. Gij hebt maar zijn adres op te geven. Onnoodig, ik verwacht hem alle oogen- Zonderlinge Politiek, De politieke doening van ons landsbestuur wordt van dag tot dag van langsom zonder linger. Er doen zich feiten voor die aan veler oog ontsnappen en die nochtans van hei allergrootste belang zijn voor ons land. De Belgische politiek voor het binnenland wordt beheerscht door de herstelling der verwoesting door den oorlog voortgebracht en ook door de vlaamsche- en de militaire kwestiën. Het zijn vooral deze twee laatste die thans aan het order van den dag zijn. De buitenlandsche politiek draagt meest op vergoeding die van Duitschland moet gekregen worden. Een woord over de binnenlandsche poli tiek. De Vlaamsche kwestie. Wij twijfelen eraan of ooit in ons land eene kwestie meer de geesten in roering gebracht heeft dan de Vlaamsche kwestie. Het is sedert jaren en jaren dat de Vla mingen moeten scharlelen om een klein stukje recht te verkrijgen. Telkens eene schijnvoldoening toegestaan is wordt uit alles munt geslagen om het gegevene zijn uitwerksel te doen missen. Er wordt moedwillig verwarring gescha pen. Het gaat er in den Vlaamschen strijd niet alleen om de Vlaamsche taal. Wel neenl De Vlaamsche strijd is eerst en. vooral een strijd om het stukje brood, een economische strijd. Het is een strijd om hoogere bescha ving, een cultuurstrijd. Het is een strijd om ons christen geloof, het is een Christen- Vlaamschen strijd. Het is een strijd om Recht. En er is maar één recht op de wereld. En nochtans in ons land gaat voorrecht boven recht. En om op de politiek terug te komen. Wij zien dagelijks hoe in ons Belgie alles wat van ons landsbestuur uitgaat medehelpt om het verkrijgen van dat heilige Recht voorde Vlamingen onmogelijk te maken. Wij vormen het grootste deel der natie. Kan men ééne officieele bediening opnoemen waar wij, als Vlaming, op eenen zelfden voet staan naast onze Waalsche broeders Niet éëne. De wetten die gemaakt zijn otn de Vlamingen in hun land te beschermen, iets wat onzin is, die worden overtreden dat het eene schande is. Is geheel den Hoogeschoolstrijd, op zijn minst genomen niet den zot houden met de Viamingen, met U, met iedereen van ons? De Senaat heeft daar nu nogeens iets aaneengeflikt dat eene Hoogeschoolwet ge noemd wordt. Welnu, die wet geeft geene voldoening aan de Vlamingen. Het is de officieele verminking van een recht op leven, een recht dat tijdens de bespreking herhaaldelijk herkend werd, een recht dat niemand kan loochenen. De Militaire kwestie. Samen met de Vlaamsche Hoogeschool wet wordt in ons Parlement een geheel nieuw legerstatuut opgemaakt. En hoe gaat het in deze zaak In de Kamer is er eene groote meerderheid tegen het verzwaren der krijgslasten en wat zien wij Iedereen soldaat, van de broekventjes tot de oude peetjes, al onder militairen dwang. Zes maanden dienst Bijlange niet. Nu spreekt men van 14 maanden om met groote toegevendheid te komen op 12 maanden. Dat is het dubbel. Gewestelijke indeeling of Vlaamsche en Waalsche Regimenten Wel, wel, dan zouden de jongens zich te huis gevoelen in de kazerne en ze zouden er wel willen blijven. Al de overheden zullen toch ten minste de twee talen moeten kennen.Wat denkt U dan? De officieren wel, maar de mindere in graad niet. En toch zijn die gedurig in betrekking met de jongens. Nu zijn er nog 200 officieren die geen Vlaamsch kennen. Het is een jaar dat men de Hoogeschool wet onder handen heeft en men is nog nergens. In enkele maanden zal de militaire kwestie opgelost worden, De wet is nog maar half gestemd en die halve wet is reeds in voege. Hoe komt dat De Katholieke Vlaamsche Kamergroep is geheel meester van den toestand. Elke week heeft zij meermaals de gelegenheid het Ministerie omver te werpen. En zij doet het niet. En zij trekt niet het minste voor deel uit dien toestand. En zij laat zich eene splinternieuwe militaire wet opvesten en getroost zich met eene halve Hoogeschool wet. Wat hapert er dan in ons land Eenvoudig dit, wij zijn onder het bestuur van Minister Theunis. Welnu, de geldelijke toestand van het land is zoo fiauw dat niemand geneigd is om Minister Theunis op te volgen. En deze maakt daardoor gebruik om alleenheerscher te spelen. blikken. Gij zult hem hier aanstonds kunnen ontmoeten, zoo gij u eenige oogenbiikken waehtens wilt getroosten. Met hét grootste vermaak, luidde het antwoord. De twee personen redekavelden nog eenigen tijd over de verpachte woon, over hare schoone ligging en over de verbeterin gen, die er nog zouden kunnen aan toege bracht worden. Na een kwartier uurs kwam een knecht den bankier aanmelden. De eigenaar stelde de twee heeren aan malkander voor, en de kennis was gauw gemaakt. Ik heb dan de eer te spreken, met den Amerikaarischen handelaar, die het kasteel mijns broeders betrokken heeft buiten de Turnhoutsche poort sprak de bankier. Juist zoo, mijnheer, antwoordde deze. En mijnheer is van zin eene goede kliënt van uw huis te worden, wierp de eigenaar aanstonds in. Ja, zegde Juan. Ik heb een millioen beschikbaar, en ik zou het zoo maar niet geern laten liggen, tegen eenen niets bedui denden interest. Een gewezen nijveraar, zooals ik, kan zich daar niet aan gewennen. Ondanks hunne begeerte, om niets van hunne aandoeningen te laten blijken, konden de twee broeders toch niet heel en al hunne verwondering verduiken, i Men spreekt in de stad veel over uw onmetelijk fortuin, mijnheer, bracht de bankier voor. Waarop Juan met eenen glim lach antwoordde Men overdrijft misschien wel een weinig, nu, het is toch altijd zeker dat mijne ondernemingen in Chicago, schoone winsten afgeworpen hebben. De Kamer en de Senaat mogen nog wet ten maken voor zooveel zij naar den geest van Minister Theunis zijn. Zoo niet hij schermt met Er is geen gelden allen mogen zwijgen. in hoever nu de militaire lasten die mil- üoenen die het land daaraan zal offeren, in den kader van Minister Theunis zijne besparingen vallen blijft ons een raadsel. Het is aan ons niet uit te maken hoe de leden van het Parlement hunne houding zullen kunnen goedpraten. Het is genoeg dat wij de feiten die zich voordoen bestati- gen en er onzen spijt over uitdrukken. De kwestie van herstel. M. Poincaré is naar Brussel gekomen. Reeds op de vorige vergaderingen te Brus sel was Frankrijk met Belgie overeengeko men niet weg te trekken uit de Roer, tenzij Duitschland aan zijne finantieele verplich tingen voldeed. Thans komt daar eene nieuwe bepaling bijDuitschland moet zijn passief verzet laten varen, vóórdat er sprake kan zijn nieuwe voorstellen van Berlijn in overwe ging te nemen. Daarop zijn de Duitsche voorstellen ver schenen. Duitschland stelt geen cijfer voor, maar vraagt dat eene internationale com missie zijn betaalvermogen zou bepalen. Daarvan willen de Fransche niet hooren. Belgie tracht steeds een samenwerken van de geallieerde landen te bekomen om vast te stellen welke voorstelen kujinen besproken worden eii welke met. Zoo de Duitschers hun verzet in de Roer willen staken zou er middel zijn om tot ernstige besprekingen te geraken. In Engeland is men ook geneigd dien weg te volgen. Het Katholicisme in Noorwegen. In Noorwegen zijn op eene bevolking van drie millioen zielen slechts drie duizend Katholieken. Er zijn een apostolisch vicaris met 24 priesters, onder wie drie Picpus- paters en twee Dominicanen. Er zijn onge veer 300 Zusters en 14 parochiën. Koningin Wiiheimina. In het begin van September aanstaande zal Holland plechtig den 25en verjaardag herdenken van de troonbeklimming van Koningin Wiiheimina. In de werkelijkheid heeft de huidige regeering een aanvang genomen op 23 No vember 1890, met den dood van Koning Willem III. Maar Koningin Wiiheimina is onder de voogdij van hare Moeder gebleven tot zij den leeftijd van 18 jaar had bereikt, op 31 Augustus 1898. To Wervick. Zondag was Wervick in feest. De Chris ten Werkliedenbond vierde met zijn tienjarig bestaan de inhuldiging van eene prachtige nieuwe zaal waarin de verschillige vertak kingen van den bond zullen gehuisvest worden. Het christen syndikaat telt 1100 leden. Er zijn 400 leden in de ziekengilde. De volks winkel doet goede zaken. De vereeniging bezit een trompettenmu- ziek.eene tooneelgilde en eene turnafdeeling voor meisjes. Deze drie afdeelingen vierden de wijding hunner nieuwe vlag. De turnmaatschappij der mannen is aan gesloten bij den Christen Werkliedenbond en onlangs werd een muziek ingericht. Op politiek gebied bleven de Christen Werkers inrichtingen van Wervick niet werkloos. Zij namen deel aan de kiezingen voor Kamer en Senaat, Provincie en Gemeente. Door hunne medehulp hadden de werklieden van Kortrijk in de laatste kiezing 2 gekozenen voor de Kaïner en 1 Senator, 1 Provinciaal Raadslid en voor de Gemeente 2 gekozenen. De Christen Werkliedenbond heeft Zon dag den uitslag zijner ieverige werking getoond en bewezen dat al de christene werklieden bezield zijn met denzelfden geest en aenzelfden weg opwillen, te weten De geestelijke en stoffelijke verheffing van den werkersstand. Vernederend Voor de Vlaamsche jongens is het verne-' derend op de vaandels der regimentenj waartoe zij behooren, de glorierijke namen der plaatsen waar hun regiment zich tijdens den oorlog onderscheidde alleen in het Fransch vermeld te zien. Vlaamsche jongens uit het Yzergebied herkennen aldus nauwelijks in het opschrift Forët d'Houthulst hun Vrijbosch, in Nieuport hun Nieuwpoort, enz. Zoo erkent Belgie het offer van de 80 ten honderd Vlamingen die leden, streden en stierven op Vlaanderens geheiligden grond om Belgie te helpen vrijmaken. In het bezette gebied. Oorlogsverminkten mogen, op vertoon van hunne bewijsstukken, in 3° klas reizen mits een 4' klassekaartje te nemen. Dit voordeel wordt aan de Belgische, Fransche en Duitsche verminkten toegekend. Nu regelden de mannen eenige geldzaken, die te lang zouden zijn om aan te halen, en waren van zin, heel tevreden over malkander, afscheid te nemen, toen Juan sprak Eer ik u verlaat, mijne heeren, zou ik u nog eenige inlichtingen willen vragen Wij zijn gansch te uwen dienst, mijn heer, antwoordden de broeders als uit eenen mond. Ik meen u gezegd te hebben, ging Juan voort, dat ik van zin ben eenige duizende franken te wagen, om wat in koffie te spe culeeren. Ik geloof dat zulks hier ter stede nog al veel gedaan wordt, niet waar Bijzonder veel, mijnheer, antwoordde de bankier, iedereen speculeert. Welnu, ik verzoek u mij met eenen handelaar in 't groot in betrekking te stel len. Gij verstaat wel, met iemand, die gansch mijn vertrouwen weerdig is, en wien ik des noods eenige kapitalen zou mogen ter hand stellen. Ohder dat opzicht, wierp de bankier aanstonds in, zou ik u twee mijner vrienden, ten warmste durven aanbevelen. Het zijn de handelaars Weimer en Dammaert. De laat ste vooral, heeft zich hier de beste faam verworven, en daarbij is hij uitnemend ge lukkig in zijne ondernemingen, dat is alge meen in de stad bekend. Bij het hooren van dien naam, voelde Juan zich eenigszins aangedaan, maar niets verried zijne ontroering, dan eene lichte siddering in de gelaatstrekken, die geens zins door de beide heeren opgemerkt werd. Ik zal dan, op uw aanraden, dezen laatste een bezoek afleggen, antwoordde de Corsikaan. Hij teekende Dammaert's adres zorgvuldig aan, en verliet de heeren, slechts nadat zij vast beloofd hadden, zou gauw Conscience en Pasteur. Volgens opzoekingen gedaan door het tijdschrift France-Comté waren Hendrik Conscience, de groote Vlaamsche Schrijver en Pasteur, de wereldberoemde Fransche Geleerde bloedverwanten. Conscience en Pasteur waren ook leden van de Belgische Akademie. Diamanten in Belgiscii-Congo. De voornaamste streken waar men dia manten vindt, zijn Zuid-Afrika, het En- gelsch protectoraat van Zuid-Afrika,Engelsch Guyana en het bekken van den Kasaï met zijn verlenging in Portugeesch Angola. Wat de velden van Belgisch-Congo be treft, die werden het laatst van alle ontdekt. Samen met de beddingen van Angola geven zij eene jaarlijksche opbrengst van 500 duizend karaat. De steenen van Kasaï zijn over het algemeen klein, zoodat hun gemid delde waarde verre blijft onder die van de diamanten der mijnen van de Kaap. Men heeft de mijnreserven nog niet kunnen schatten, maar zij schijnen hoogst aanzien lijk te zijn. Volgens den goudstandaard is de waarde van de diamanten nu het dubbele van vóór den oorlog. Naar Scandinavië, Als gevolg van het bezoek dat de Scandi- naafsche Vorsten gebracht hebben aan Belgie„zullen onzen Koning en onze Konin gin binnen kort naar Denemarken reizen. Van Kopenhagen zullen Zij naar Christiania en Stockholm gaan, om de Noorsche en Zweedsche Vorsten een tegenbezoek te brengen. Guido. Opvolger van S VANDEN BERGHE, Berten plaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE. STAD POPERINGHE Het vieren van 11 Juli werd voor dit jaar als volgt ontworpen, behoudens goedkeuring door de stedelijke overheid Op 11 juli, te elf uur 's morgens, op de Bertenplaatst concert door de muziek van den Katholieken Kring, en Turnoefeningen door de Christene Turnersgilde Viug en Vroom Te acht uur 's avonds, in den Stadschouw- burg,zang- en tooneelavond met kosteloozen ingang, en waarop iedereen wordt uitgenoo- digd. Medewerking tot dit feest werd ge vraagd aan de volgende Maatschappijen Koorzangmaatschappij De vrije Burgers» de Barbarisien de Victorinen sinte Anna de Vlaamsche Vrienden zang- en tooneelaf- deeling van het Volkshuis de V. O. S. De twee eerste dier maatschappijen hebben zich verontschuldigd wegens tijdgebrek de drie laatste hebben hunne medewerking toe gezegd. Aangezien het Komiteit na overleg beslist heeft dit jaar geen volksoptocht te houden, is het gansch natuurlijk dat de maatschap pijen van stad dus tot geen optocht worden opgeroepen. De uitnoodiging tot het Concert en den feestavond is gericht tot iedereen. Het programma zal naderhand nog om standig bekend gemaakt worden. Namens het Komiteit. De Schrijver Albert BAERT. De Voorzitter Julien MERLEVEDE. AANBESTEDINGEN. 19 Juni. Te 11 u. in het Koninkl. HoogKom- missariaat, Kiekenstraat, Dixmude, heropbouw der parochiale kerk te EESSEN. Bestek 1914 149.457,56 fr. 20 luni. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kom- missariaat te Veurne, 29, Ooststraat 1) Werken van herstel aan de steenwegen te OOSTKERKE, bestek 1923 50.646 fr. 2) VVeFken van herstel van oorlogsschade aan de aardewegen te WOUMEN bestek 1923 53.837,25 fr. 11 Juli. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kom- missariaat, 29, Ooststraat, Veurne, bouwen van een woonhuis te MERCKEM. Bestek 1914 14.016.34 fr. Juni. Te 11 u. in het Koninkl. HoogKom- missariaat te Yper-stad, heropbouw van de school der Heilige Familie, Eigenheerdstraat, YPER. Bestek 1914 62.298,74 fr. H. DELHEM, Yper, 312,000 fr. 6 Juni. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kom- missariaat, 29, Ooststraat, Veurne, heropbouwen der parochiale kerk te WOUMEN. Bestek 1914 251.015,24 fr. DE TANDT en DE PESSEMIER, Nederbrakel. 1 millioen 096.391 fr. mogelijk eens het noen- of avondmaal op zijn kasteel te gaan nemen. Hij was uiterst voldaan over den uitslag van zijn bezoek, want hij had enkel voor doel, met eenige der voornaamste ingezeten van Antwerpen in betrekking te komen, en vooral een voorwendsel te vinden, om eenig gemeens met Dammaert aan te knoopen. Zijn wensch was dus om zoo te zeggen vervuld, voor wat het plaatsen van geld en het speculeeren in de koffie betrok, dit was slechts eene bijzaak, die heel weinig belang voor hem opleverde. XVII. Waar oude bekenden malkander ontmoeten. Het was niet zonder eene zekere aandoe ning, dat Juan, tegen den avond van dezelf den dag, in gezelschap van zijne dochter, de bel van Dammaert's huis in beweging bracht. Aan den bediende, die opendeed en de bezoekers wilde in het bureel binnen leiden, vroeg de zoogezegde Richardson, om den koopman te spreken voor gansch bijzondere zaken. Na eenige oogenbiikken waehtens werden zij dan in eene deftige gemeubelde zaal binnengebracht, waar-Dammaert en zijne vrouw zich te samen bevonden. De gebruikelijke groetenissen werden gewisseld, waarna Juan aanstonds van den bankier Vandenwerf sprak, op wiens aan raden hij de vrijheid nam dit bezoek af te leggen. Terwijl hij sprak verslond hij den koop man en dezes vrouw met de oogen allerlei herinneringen bestormden zijnen geest. Het Op de lijn Amir in Zweden, heeft een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad. Een lokomotief outspoorde vlak voor eene brug. Verscheidene wagons kantelden om, vernielden de brugleuning en stortten in de rivier. Bij deze ramp zijn 26 personen omgeko men, terwijl er 40 zwaar gekwetst werden. Bovendien worden nogongeveer 40 personen vermist men vreest dat ze verdronken zijn, zoodat het aantal dooden 66 bedragen zou. Bulgarie is een omwenteling uitgebro ken, die de bestaande regeering omver ge worpen heeft. De strijd gaat tusschen de landelijke en stedelijke groepen. De verte genwoordigersder landelijke partij, die verre de sterkste is, en die nu afgesteld werden bereiden eene tegenomwenteling. Tot heden verliep alles betrekkelijk kalm, maar er wordt gevreesd voor nieuwe onlusten in de Balkanstaten. Een hittegolf is neergestreken over heel de Oosterkust van Noord-Amerika. In de streek van Washington heeft men reede 200 gevallen van zonneslag aange stipt. In den Staat Massachusset en Lawren ce zijn de scholen moeten gesloten worden. Te New-York is de temperatuur drukkend, tengevolge der vochtigheid verwekt door de verdamping der gronden, doorweekt door de onlangs overvloedig gevallen re gens. In de Staten Kansas, Oklahoma en Texas (Noord-Amerika) heeft het de drie laatste dagen der vorige week zoo geweldig geregend, dat heele vlakten onder water ge zet werden. De schade zou verscheidene millioenen dollars bedragen. Te Arkansas- City zijn ongeveer 3000 personen zonder dak. Ook te Winkfield werden een aantal huizen vernield, De bekende Fransche romanschrijver Pierre Loti is Zondag te Hendaye overleden. Pierre Loti was de deknaam van Julien Viaud, een marineofficier. Tijdens den oorlog nam Loti, die gepen sioneerd was, opnieuw dienst in de marine en maakte deel uit van de expeditie naar de Dardanelles In de provincie Ferghana in Turkestan woedt hongersnood. Hier ontvangen berich ten zeggen, dat 400.000 personen van het voedselgebrek te lijden hebben, en dat reeds tal van menschen gestorven zijn. De Vesuvius is thans volop in werking, veel heviger dan in den laatsten tijd. Geweldige aardschokken vergezeld van onderaardsch gedonder, werden op ver scheidene uren gewaar geworden. De bevolking van Napels en omliggende staat bevend de verschrikkelijke uitwerking na te zien. Velen maken toebereidselen om te vluchten, en zooveel mogelijk hun kost baarheden mede te dragen, in de kerken en kapellen gaan vrouwen en kinderen, ook vele mannen en ouderlingen bidden. Bevoegde personen meenen dat de uitbarsting niet van langen duur zal zijn. In alle geval, indien spoedig geen verandering komt kan men de ergste gevolgen, vreezen. De correspondenten van Stoakholms Tidningen in Rusland melden aan hun blad, dat omstreeks400 personen verdronken en zeventigduizend dakloos geworden zijn door de overstroomingen die in de streek van beneden-Wolgahebben plaatsgevonden. De statie van het spoorwegnet van Pensylvanië, in de Vereenigde-Staten, werd Maandag door een geweldigen brand ver nield. De schade wordt op een millioen dol lars geraamd. Twee adjudanten van het 142c voetvolk regiment werden Vrijdag avond laatst rond 10 1 2 ure, te Dortmund, door drie Duitsche burgers laffelijk vermoord. De eene kreeg een revolverkogel in het hoofd en bleef op den slag dood. De tweede overleefde de be komen verwondingen slechts enkele oogen biikken. In een huisgezin der rue Castelnau te Pau (Frankrijk) speelde zich een onzettend drama af. Een zekere Adrien Jaquet mishandelde zijne vrouw. De jonge zoon, nauwlijks 13 jaar oud, meenende dat zijn moeder in doods gevaar verkeerde kwam haar ter hulp en plofte een groot keukenmes tusschen het schouderblad van zijn vader. Deze stortte dood neer. De statie van Broadstreet, te Philadel phia, Vereenigde Staten, werd Dinsdag door het vuur vernield. Er bevonden zich dertig treinen in de statie en eer men ze kon ver wijderen, stonden ze ook in brand. Men heeft geen persoonlijke ongevallen te betreu ren. De schade wordt op 31 miljoen frank geraamd. Eerw. Pater Bertrand Van der Schelden van Rumbeke, Capucien in het klooster te Brussel komt, met de grootste onderschei ding den titel van Doctor in Zedekundige en Historische Wetenschappen aan de Leu- vensche Hoogeschool te behalen. In onze streek is Pater Van der Schelden geen onbekende. Gedurende geheel den oorlog, tot Hij op het einde van 1917 moest soldaat worden, heeft Hij verbleven te Po peringhe. Velen, vooral vluchtelingen en oud-strijders zijn hem dankbaar om de be zorgdheid waarmede Hij hen omringd heeft. In 1916-17 was Pater Van der Schelden, 't Patertje van 't Tentje, (Mm= We Martens) zooals hij gemeenlijk genoemd werd, pas toor in de kapel van het Hooge, Zijne ser moenen werden steeds met liefde aanhoord, alhoewel hij soms hard de waarheid zegde. Hij was opsteller van het blad De Bel gische Standaard Zoo heeft hij niet weinig medegeholpen om den moed onzer strijders en ook dezen onzer vluchtelingen hoog te houden. Hij gaf twee werken uit, het geestige, lachende Oorlogsmanneke uit de Mane en het ernstig werk Duitschland en Vlaan deren Thans heeft Hij den Doctorstitel behaald met eene studie over de Franc- Mafonnerie in Belgie tijdens het Oosten- rijksch bestuur. De Poperinghenaarwenscht Pater Van der Schelden geluk om zijne overwin ning en dankt Hem meteen, in naam zijner lezers, om het goede dat Hij, tijdens den oorlog, op Poperinghe verricht heeft. De jaarlijksche revue voor de militairen in on bepaald verlof zal dit jaar plaats hebben op de volgende dagen en uren. I. Distrikt Veurne Op 2 Juli 1923 om 6,30 ure te Rousbrugge voor Rousbrugge en Proven. SH' Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laander en FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEURNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMEDE, Kiekenstraat, tel. 44. HIOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytscha@te en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester, Beveren HeerTAHON,Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Leüegfcem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckeiaere, Ichteghem, Stavele, Alveririghem, Liehterveide, Cortemark., Merckem. waren dan die twee personen, die hem het j grievendst onrecht aangedaan hadden. Hadde hij hunnen naam niet voorop ge weten, hij zou geen van beiden herkend heb ben. Zij, van hunnen kant, waren voorzeker verre van te vermoeden, wie die onverwach te bezoeker was. Zij hebben inderdaad ganscn het uit zicht van allerbraafste lieden dacht de vader van Dora. Doch het was nu de tijd der lange overwegingen niet. Hij bedwong zich dus, en vertelde dat hij zich te Antwerpen gevestigd had, met zijne eenige dochter, en er misschien voor altijd ging verblijven. Veder maakte hij zijne ontwerpen kenbaar, evenals bij de broeders Vanderwerf. Dammaert had van den eersten oogenblik, den rijken Amerikaner herkend, dien hij eenige dagen vroeger had zien ontschepen, en kon zich maar geen gedacht maken der ongewone ontroering, die hem bekroop. Het was hem onmogelijk de gedachten te volgen en te ontleden, die in zijn gemoed opkwamen. Terwijl hij naar zijne welluidende stem luisterde, scheen deze hem als een reddende engel, die hem ging redden uit de moeilijk heden welke de boosaardige Cies hem berok kende. Terzelfder tijd, echter, boezemde de vreemdeling hem eenen ongekenden schrik in, als hij zich de gulden letters herinnerde, welke hij op het schip had zien glinsteren, dat hem van Amerika naar hier overgebracht had. Doch hij, niet meer aan zijn bezoeker, had nu den noodigen tijd om daar al over te denken, hij moest hem immers te woord staan. Als Juan zijne inzichten gansch verklaard had, bleef Dammaert eenigszins nadenkend voor zich staren. Ziet gij eenige bezwaarnissen in mijne voorstellen vroeg Juan na een oogenblik. Volstrekt niet, mijnheer. Ik ben bereid u de noodige inlichtingen te geven, maar wat de kapitalen betreft, ik weet niet heel wel, indien ik zulks aanveerden kan.... Onder welk opzicht vroeg de Corsi kaan. Gij gelooft toch wel, mijnheer, zegde Dammaert, dat mijn huis heel vast staat en dat ik geen gebrek aan geld ondervind Verschooning, mijnheer, daar twijfel ik niet het minst aan. Het is een dienst, die ik u vraag, en door het storten van het noodige kapitaal wil ik alleenlijk uw ver trouwen trachten te winnen. En hoeveel wilt gij aan onze bewer kingen besteden Ik stel van heden af honderd duizend frank ter uwer beschikking, op het krediet van een millioen, dat in den bank Vander werf en Cie op mijnen naam geopend is. Zoo gij 't noodig oordeelt zal ik de som verdub belen. Hoewel Dammaert groote zaken deed, was hij toch eenigszins getroffen, als hij die belangrijke sommen hoorde uitspreken. Doch kooplieden laten zulks niet blijken. Ik geloof, mijnheer, sprak hij kalm, dat wij malkander zullen verstaan en wij zullen, als gij wilt, onze wederzijdsche voorwaar den zou gauw mogelijk maken en de stuk ken teekenen. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1