HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. BOREEliJVlEUBEltS Tcemmel. Apotheek Frans Yan de Plas SPREUKEN. Drie Vuurbergen. Wraak en Liefde JL± NSINT Aèsaisesaentprljs Sausen-VsBEeste, Zondag" ln Juli 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 26 Bij ons te verkrijgen Oorlogsschade. westoutre. locre. dranouter. reninghelst. elverdinghe. poperinghe. langemarck. boesinghe. vlamert1nghe. voormezeele. dickebusch. Politiek Overzicht. De Regeeringserisis. Waar gaan ws naartoe Roode cijfers. Een nieuwe lastercampagne. Eene historische klok. De hotelhouders klagen. Naar Antwerpen. Het regent dagorden. De ontbinding van de Kamers. De oudste vrouw van Belgie. Belangrijke openbare werken. De sabel afgeschaft. Joogeschool voor Christene arbeiders. Gedenksteenen in de frontstreek. De Koning licht gekwetst. Naar de verwoeste gewesten. In Buitenland, De Hertog van Connaught. Banque pour favoriser les transactions Internationales Alle Bankverrichtingen aan ds beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde monten aan de veordeeligste koersen. per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie <£t 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, l&j Gasthuisstraat, P0PE31NGHE Telefoon nr 9. I'östcheckrakaniag n' 15570. PK IJS SERICKTEfl, VERKG0PI8GES, Eene inlassching o,6o ctn per regel. 2 inl. o.5o ctn 3 inl. 0.45 ctn VONHISSEI, 1 5o fr. per regel. ROÜWBERICHTEN) 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdao ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. FTOINGFENAAR Steeds zij uw daad grooter dan uw wooid. Tiacht u steeds zelf te overwinnen En gij zult anderen winnen. Wat iemand zich schaamt te zeggen, moet hij ook zich schamen te doen. Wees meester van uwen wil en knecht van uw geweten. Vergeet niet dat gij niet alleen rechten te veroverd maar ook plichten te vervullen hebt. Ziet altijd eer gij slapen gaat, of gij met God nog effen staat. We hebben het over een natuurlijken, een figuurlijken en een nationalen vuurberg. We beleven sombere, droeve tijden. De rampen, die het menschdom overvallen,zijn talrijk. De oorlog is een van die geeseis, die landen en volkeren op gruwzame wijze teisteren. Doch wat hebben we gezien sinds de woeste wereldbrand een einde heeft genomen Vooreerst hongersnood in Rus land. Men huivert nog bij de akelige tafereelen, die de berichten uit die oorden ons afschilderden gansche streken verlaten en kaal, wegen mei lijken en geraamten bezaaid, markten en maaltijden van men- schenvleesch, daarbij het helsche.het snoodej regiem van verdrukking en moord door het bolsjevisme gevoerd. Vervolgens kwamen in Canada watersnood en vloed gansclr dorpen wegvagen, oogsten vernieten en honderden slachtoffers maken. En nu in het zonnige, heerlijke Sicilië is het de vuurspu wende Etna, die hellemond, die verwoesting en vernieling braakt over een lachende streek, die men het paradijs der aarde waande. Wie huivert niet bij de beschrijving van dit grootsch doch schrikverwekkend natuur verschijnsel Stroomen gloeiende lava bra ken uit de kraters en storten miijoenen ton kokende massa's naar beneden, die alles vernielen, verbranden, verwoesten dorpen en steden bedekken en een maken van een gewest-,- htt lieveHrigsoórd van Italië. Ontzaggelijke wolken van stof en asch verbergen het licht der zon en zenden een regen van gloeiende steenen uren in het ronde vlammen van vervaarlijke lengte slingeren als vurige slangen bliksemend door het zwarte zwerk des hemels,zoo hoog, dat ze te Napels zichtbaar zijn de grond davert, schokt en scheurtgebouwen stor ten als kaartenhuisjes in straten worden gapende afgronden, waaruit de dood loerend haar prooi tegengrijnst en het volk, het rampzalig SiciÜaansch volk is bij duizenden op de vlucht, hun have en goed achterlaten de. Die ongelukkigen wenden soms het hoofd om en, hun armen in radelooze wan hoop ten hemel uitgestrekt, met gezichten verwrongen door angst en schrik, keeren ze den blik naar die streek waar een gansch leven van arbeid en zweet is te loor gegaan naar die streek, die ze ten prijze van zwoe gend werk aan dien vulkaan hadden ontrukt en uit hun hart schreeuwt een snijdend vaarwel aan hun dorp, hun land, hun huis Het onbekende, de nare toekomst grijnst hun tegen. Maar dat volk heeft "nog dien troost te zien, dat een gansche wereld met zijn droevig lot begaan is, dat hulp en red ding langs aiie kanten opdagen, dat de Paus zich niet enkei bepaalt bij zijn zegen en opbeuring maar rijke hulpgelden toestuurt, dat de Koning dag' en nacht aan zijn zijde staat, lijdt met zijn lijdend volk en ai zijn kennen en zijn kunnen ten zijnen dienste stelt. Het is schoon ie zien hoe Staatsmach ten het niet bij woorden iaten maar er daden bijvoegen. Een vraag. Hoe komt het, dat bij zulke rampen een volk iot God opziet en bidt Er is een tweede vuurberg in Europa, een figuurlijke, een vuurberg gruweiijker in zijn gevolgen,dan de Etna, te weten de Balkan. Hier zijn geen domme onbekende natuur krachten, maar menscheüjke driften aan 't koken, die op een gegeven oogenblik gansch Europa in iaaie vlam kunnen zetten gelijk in 1914. Het Turksche rijk in de 17e eeuw nog de schrik van Europa verkeerde in gestadigen achteruitgang en de ineenstorting gebeurde in de 19° eeuw. Nog steeds stonden over- heerschende Muzelmannen en overheersehte Christenen onverzoenlijk tegenover elkaar. Alle Christenen, wat taal zij ook spraken, waren voor de Muzelmannen honden met eenerlei staart zwijnen niet eeneriei borstels Ze waren de tot dienen bestemde Rajah of kudde. Maar bij de Rajahvolken was het eergevoel ontwaakt. Als Grieksche Christenen richtten zij de blikken naar het geloofverwante Rusland om hulp. Ook het nationaliteitsgevoel was ontwaakt. Reeds was door een doodgewaande natie van her ders en zwijnenhoeders aan het Turksche rijk een doodelijke wonde toegebrachtde Serviërs hadden in een wilden heldhaftigen strijd hunne onafhankelijkheid bevochten de Grieken volgden en weldra verrezen Bulgarië, Rournanië en Montenegro nevens een gebroken Turkije. In de 20e eeuw bespringen voornoemde Staten opnieuw den Turk. Het stormde en kookte weer op den Balkan. Europa hield een wakend oog op dien grommenden vul kaan gericht om te beietten dat de vlammen over den Donau zouden slaan. Hevig waren de veldslagen en de Turk ware uit Europa verdwenen,zoo de Mogendheden de Gouden Poort niet onder bescherming hadden geno men. In de roes hunner overwinning en onver zadigd door landhonger werden de over winnaars naijverig wie onder de Balkan- staten zou oveiheerschend zijn Vrienden Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 18 ROMAN door C. VERVARCK-E. Ik antwoordde niets, en hij ging voort Wat zou men nu van mij moeten denken, indien ik aan mijne dochter een huwelijk voorstelde met eenen ouden knecht, die niets bezit in de wereld En hij drukte vooral op die laatste woor den. Indien gij toch iets kondet medebrengen, sprak hij verder, ai ware het maar 20 of 25 duizend frank, dan zou ik ten minste met eenigen grond uwe vraag kunnen ondersteu nen, maar anders is het mij onmogelijk. Hier zweeg Cies eenige oogenblikken. En gij bezit die som niet vroeg zijn aanhoorder. Verre van daar, ik bezit niets, niets Ik heb altijd onbezorgd geleefd, en somtijds veel geld verteerd zonder te tellen. Dat is erg. En hebt gij de zaak dan opgegeven Wel neen Gij moogt zeker zijn,vriend, dat ik voor geen klein gerucht vervaard ben, en nochtans voelde ik mij eenigszins week, als ik mijnen meester zulks zoo goedaardig en voorzichtig hoorde uiteenzetten. Ik was als beschaamd en zegde dat ik wel wat spaargeld en eenige kredieten heb, en dat ik alles eens zorgvuldig ging bijeenrekenen. Daarna verwijderde ik mij met het voorne men alles nog eens goed te overdenken, en van gisteren werden vijanden en het schier eiland stond een derde maal in laaiende vlam de onrust vloog weer over Europa. Nauwelijks was het oorlogsvuur gebluscht ers waren de buihonden in respectievelijk kot gekropen of de moord op de Oostenrijk- sche aartshertogen te Serajavo stak opnieuw het vuur aan de lont. De Balkanstaten, met oude veeten in den kop en de wapens in de vuist stonden weer vijandig in twee kampen. Maar ditmaal was de uitbarsting geweldig en gansch Europa was 4 jaar lang gewik keld in den bloedigsten aiier oorlogen. We schrijven het jaar 1923 en in den Balkan is het nog niet rustig. De vulkaan rommelt nog nu cn dan wordt men schok ken gewaar, zal het weer tot een uitbarsting komen Grieken en Turken staan aan de Maritza tot de tanden gewapend de revo lutie woedt in Albanië Montenegro en de andere Staten aan liet Servische juk onder worpen, steken de hoofden omhoog en ondertusschen maakt men vrede te Lausan ne men speelt er haarkenpluk, rnen looft en biedt, men lapt natiën bijeen of rukt ze uit hun verband. Dat men in Godsnaam een einde make en liet beangstigde Europa, dat den grond onder zijn voeten voelt daveren gerust stelle. Met vuur spelen blijft steeds gevaarlijk. Een vraag. Zijn de Vlamingen op eigen grond ook een rajah-volk De derde vuurberg, een nationale, is onze Vlaams,cbe kwestie. Zijn uitbarsting is lokaal en Eurcp3 zal cr niet door lijden maar komt bet tot een uitbarsting, dan is ook de ondergang van ons duurbaar vader land bezegeld. In ons land wonen, onder de naam van Belgen, twee rassen Vlamingen en Walen, gelijk twee kindereu in een huishouden. Door de eeuwen heen loopthun geschiedenis samen, hebben ze broederlijk samengeleefd, samen de vijanden van hun volksbestaan bestreden, samen over hun tyrannen geze gevierd. En nu schijnt tweedracht ze uit het Nationaal verband te willen rukken. Een deel der pers en de Brusselsche patriotards aan 't hoofd, schijnt er behagen in te vinden Vlamingen en Walen in het harnas te jagen ten bate eencr bevoorrechte kaste, een hoopje franskiljons, roemzuchlige telgen eener bende zeepbarons. De werking des Kamers, ons politiek leven is er door ver gald en verlamd ons nationaal bestaan wordt geschokt door de kwestie of de Vla mingen voor zichzelf een Hoogeschool zullen bekomen of niet. Men wekt sluimerende driften men zweept de menigte op. Het Is gevaarlijk, Heeren van Brussel en katoen barons van Gent te spotten met de rechtma tige eischen en de nooden van een volk dat werk is ouvaderlandsch. De Vlamingen vragen een Hoogeschool en wel die van Gent. Is dat te vee! gevraagd? Na den oorlog beloofde onze Koning aan de Vlamingen, gelijkheid in rechte en in feite. Was dat te veel beloofd Moet in een huis houden, waar twer kinderen zijn, het eene bevoordeeligd worden ten nadeeie van het andere Zal dat geen nijd, geen wrok, geen haat verwekken Moeten Walen in de Bel gische gemeenschap door een onrechtvaar dig voordeel sedert 1830 begunstigd, bevoordeeligd blijven en mogen de Vlamin gen van de drie Staatshoogescholen er niet eene voor zich hebben? Hoe moeilijk hebben de Vlamingen, na jarenlanger, strijd een brokjegelijkheid in bestuuren leger bekomen! En ware er sprake een ras te bevoordeeli- gen, zou het dan het Vlaamsche volk niet moeten zijn, dat 80 der gesneuvelden onder zijne kinderen telt, dat veel talrijker is dan het Waalsche en dat meer wiegen dan ioodkisten beeft Neen de Vlamingen vragen geen voorrecht, maar gelijkheid zi vragen op gelijken voet behandeld te worden als de Walen. Verwissel de rollen eens Zouden de Walen, in het geval der Vlamin gen zijnde, zoo een jarenlang geduld oefe nen Welnu, dat men hun geve, wat hun rechtmatig toekomt, zonder verminking, geen misbaksel. Het gaat hier niet om de Walen te benadeeligen, verre zij vandaar wij zijn broeders en willen als broeders leven, doch iet wel op, riiet als onderge schikten, ais minderwaardigen op eigen grond, niet als een rajahvolk. De Brusselsche pers zou beter werk verrichten met verzoening te preeken en de zaken in een echt vaderlandsch daglicht beschouwen. Dan zal vrede en eendracht ons ziek landeken opbeuren. Weiger den Vlamingen hun recht, maar sta dan ook voor de gevolgen in. Het smeulend vuur kan oplaaien en een volk in den uitersten hoek gedreven kan naar andere middelen uitzien en wee ons land zqo de lang geke tende machten aan 't koken gaan. Een vraag. Het schijnt dat de woordelijke Koninklijke belofte niet voldoende is ware het niet beter dat Z. M. eens een brief schreve Zandrijve. de FEEST DER VLAMINGEN, verzekerde aan mijnen meester dat ik hem binnen een veertiental dagen verder zou spreken..., De lezer zal bemerken dat Dammaert niet heel en al in zijne berekeningen bedrogen was. Dat maakt, zegde Pedro eeninszins uitdagend, dat gij min of meer van zin zijt het op te geven in 't geheel niet, in 't geheei nietzelfs min dan ooit, maar ik breek mij de hersenen om te weten, waar ik de gevraagde som zal vinden. Pedro haalde nadenkend en twijfelachtig de schouders op. Konde ik ze ergens ontleenen meende Cies, Dat ware gewis wat moeilijk op perde zijn medespreker. Gij hebt gelijk, het ware om zoo te zeg gen onmogelijkEn nochtans zal ik ze trachten te vinden 't is gelijk op welke wijze. Ik ineen u zelfs te mogen zeggen, dat ik niet zeer nauwgezet ben over de middelen, die ik gebruiken zou, en gij voegde hij er plotseling bij, met eenen scherpen blik op zijnen aanhoorder. Ho zegde deze onbezorgd, ik heb mij in mijn leven nooit veel om de zoogezegde eerlijkheid bekreund. Ik laat zulks voor de zwakken en de dommeriken. Hier sprak Pedro heel en aj tegen zijn gemoed, maar hij had als een voorgevoel van een plan, dat hij ten voordeele zijns meesters misschien hadde kunnen uitvoeren. Wat in zijn hoofd speelde zien wij verder. Cies, echter, reikte hem lachend de hand en sprak ik zie van langsom beter, dat wij mal kander bijzonder wel zouden verstaan. Het Wij naderen al spoedig het 11 Juii-feest. Wij zullen, zooals op voorgaande jareri den 11 Juli vieren omdat zulks onzen plicht is en dat wij aan dien duurbaren plicht niet willen te kort blijven. Wij zijn Vlaming. En op dien eerenaam zijn wij fier. Wees Vlaming dien God Vla ming schiep zong weleer de goede Guido Gezeile. Ja, wij zijn fier op ons Vlaming zijn, op ons schoone Vlaanderen, op onze dierbare faal, op onze roemrijke geschiede nis, op onze heerlijke kunst, op ons machtig verleden. Wij beminnen Vlaanderen en daarom zou den wij het Vlaamsche Volk zich wiile» zien verheffen tot het beste, het schoonste volk der wereld. Wij zouden bij de Vlamingen meer zelfbe wustheid, meer rasfierheid, meer beschaving willen zien. Wij zouden het volk meer gevoe len voor het schoone,meer zin voor de kunst willen zien hebben. Wij zouden willen dat alle Vlamingen hunne eigene kunst, dei Vlaamsche, 't zij in woord, in beeld, in! schilderij of in klank beter naar waarde» weten te schatten en meer kunnen genieten.] Wij zouden ons volk geleerder willen zien. Wij gunnen het een beter ieven dan te sjou wen en te vroeten waar andere, nevens hem, een menschelijker, een treffelijker bestaan vinden. Wij zouden eerst en meest ons volk diep geloovig en christen willen zien. Wel heeft het nog een goede grond, maar de ware godsdienstzin ontbreekt in vele gevallen. Dat willen de Vlaamschgezinden. Dat zij niet veel reden tot feesten hebben, dat weten zij genoeg. Al hun pogen, al hun werken tot volksverheffing en volksverede ling is moedwillig verkeerd uitgelegd. Door hun volk te verbeteren willen zij nochtans de hoogste belangen van hun Land dienen. Hier ook, wat ai bittere teleurstel ling Verleden jaar gaf de heer G. Desma- rez. Archivaris te Brussel, eene studie uit over de beteekenis van 1302. Het slot dier studie luidt ais volgt Een belangrijker gevolg was, en daaraan konden de overwinnaars van 1302 voorzeker niet gedacht hebben, dat de sporenslag de inlijvingspolitiek van den Franschen Koning den kop zou indrukken, de zelfstandigheid van Vlaanderen verzekeren en bijgevolg ook in de toekomst de verwezenlijking van een onafhankelijk Belgie mogelijk maken. Om deze redenen verdient de slag bij Kortrijk gevierd te worden door alien die zich ver hengen over het bestaan van Belgie als onafhankelijke Staat. Wij hebben er vroeger ook op gewezen hoe de helden van 1302 de grondleggers onzer onafhankelijkheid geweest zijn, even als Vlaamsche heiden uit den verleden we reldoorlog de redders ervan waren. Wij zijn overtuigd dat, hoe beter Vlaming rneri is, hoe beter Belg ook. Het kalmste, rustigste deel van 't land, de beste bewaar ders van orde, de trouwste eerbiedigers der overheid moet men in Vlaanderen zoeken. Het doet ons waarlijk pijn aan 't hert te zien hoe het groote Vaderland, Belgie, tegen het kleine Vlaanderen, uitgespeeld wordt. Het grieft ons te zien hoe de Vaderland- sche vlag soms tot kiesreklaam dient en hoe het Vaderlandsche lied gebruikt wordt om politieke driften te koelen. Neen, vee! reden tot feesten hebben wij niet. Wat nooit in geen enkel land gebeurd is, dat hebben wij beleefd. Nooit kwam ergens zulke officieele bevestiging van het onrecht dat ons, Vlamingen, aangedaan werd ais wanneer onze groote Koning Albert over de lijken van 30 duizend strijders heen Ge lijkheid in rechte en in feite beloofde. is dat geen klinkend klaar bewijs dat zulke gelijkheid in 1918 niet bestond En hoe staat het nu met dat Koninklijke woord Nu zijn wij in 1923. Is die gelijk heid nu gekomen De vraag stellen is ze beantwoorden. Neen, duizendmaal neen, die gelijkheid voor de Vlamingen als voor de Walen in hun gemeene Belgie is niet ge komen. En die gelijkheid moet er nochtans komen. Dit willen wij, Vlamingen, omdat zulks recht en rechtveerdig is. Dit willen wij uit eerbied voor onzen Vorst, die het ons beloofde. Dit willen wij van Belgie bekomen uit genegenheid voor de duizenden Vlaamsche jongens die geval len zijn voor ons Belgisch Vaderland. Dit willen wij voor de rust in Belgie. Ons vieren van den 11 Juli zal geen jui chen zijn om gewonnen zegepralen. Neen, de Vlaamsche hemel zit nog veel te zwart om uitbundig te zijn. Ons vieren zal een dankbare groet zijn aan de helden van 1302 en aan de Vlaam sche slachtoffers van den laatsten oorlog. Ons vieren zal een wapenschouw zijn, want de strijd om ons Vlaamsche recht is ver van uitgestreden. Ons vieren zal een overzicht zijn van het geen onze voorgangers, de mannen van de eerste ure, gedaan hebben en uit hun werk zullen wij lessen trekken voor de toekomst. Ons vieren zal ons moed en sterkte geven voor de dagelijksche moeilijkheden die wij voor Vlaanderen moeten verduren. Ons vieren zal ons zelf meer Vlaming maken, bewust van onze rechten, maar ook overtuigd van onze plichten. Welnu, gij. Vlamingen, gij allen die het goed meent,- helpt hierin mede. Ais het stormt moeten alle mannen op het dek. Nu dat het stormt in Vlaanderen moet iedereen medehelpen. Het groote gebod van God Bemin uwen naasten als u zeiven is nog even jong ais den dag waarop het gegeven werd. Al wie Vlaanderen beschouwt als zi land, dat eenig land der aarde waar onze wieg stond ên eens ons graf zal zijn al wie Vlaanderen groot en heerlijk wil zien als weleer al wie het Vlaamsche volk bemint vervulle zijne christelijke maatschappelijke plichten tegenover dat krachtig en moedig volk, dat volk van Vlaanderen. G. is te hopen dat wij te samen die moeilijk heid wel zullen kunnen klaar spelen. Aan mijne hulpveerdigheid moogt gij niet twijfelen. Dankbaar, dankbaar, antwoordde Cies geestdriftig. Als v/ij gelukken zal ik u ook niet vergeten. Zoo redekalveiden dezoogezegde vrienden tot laat in den nacht. Ais zij malkander verlieten, was hunne gemoedsgesteltenis gansch verschillend, zoo niet uitwendig dan toch voor het innerlijke. Cies was uiterst voldaan over zijnen vriend, en Pedro verlangde vurig, om aan zijnen meester te kunnen verslag geven over hetgeen hij vernomen had, en raad vragen over het plan dat in zijn brein ontstaan was. De Corsikaan of liever Richardson had gedurende den winter zijnen tijd niet verlo ren. Door de gebroeders Vanderwerf en de Dammaerts was hij in kennis gekomen met een zeker aantal der bijzonderste koop lieden en nijveraars van Antwerpen. Daarin was hij des te beter geslaagd, aangezien de voornaamste ingezetenen onzer groote koopstad er eene eer van maakten, onder de vrienden van den schatrijken Amerikaner gerekend te worden. Als de vader van Dora dus een feestje gaf, ontbrak het hem niet aan genoodigden en natuurlijk beroemden deze er zich op als zij een zoo voornaam persoon in hunne huizen konden ontvangen, Zoodat Juan en zijne dochter ook veel uitgenoodigd werden. Zooals het gewoonlijk gaat met lieden, die geen geld noodig hebben, al de verhan delingen zoo van koopwaren als van weer- dijen, de Corsikaan aanging, leverden den besten uitslag op. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden WeMaertenH. 21.999,79 Wildermeersch Henri 28.674,75 Carein Henri 1.250,00 Lamerant Achille 7.461,50 Goethals Edouard 17.811,12 Verwaerde Romanie 622,00 Carron Jules 401,68 Kesteleyn Julia 2.794,00 Sperlaekel Julia Perdieu 1.345,00 Truant Théophile 1.758,00 Verslype Raymond 2.145,00 Hauspie Jules 1.122,90 Bortier R. 260,00 Cossey Elie 13.250,00 Buseyne-Lermytle 3.845,00 Legrand Jules 129,83 Huys Camille 4.443,09 Verdruye Léonie Vandannne 279,72 Verhaeghe Nestor 570,00 erfgenamen Goudenhoofd 961,00 Lemenu Prosper 2.222,00 Callens René 360,95 Debruyne G. 1.277,00 Ligneel Reginald 6.425,00 Diberinck en kinder^ 4.715,00 Flyps Augustine 3.963,00 Cornelte Severin 6.320,00 Bossaert-Crevits H. 19.865,00 Vandenberghe Camille 52.375,00 Pieren-Depoutter Henri 3.912,00 st jan. Courtens-Demeulenaere Henri 693,00 Degryse Cyrille 7.735,00 yper. We Dewaele-Notebaert 14.310,00 Delboo Florence We Rabau 9.220,00 Trachez Mathilde 1.612,50 Vandamme-Vermeersch Henri 410,00 Dieusaett Auguste 10,420,00 Dublou Cyrille 11.300,00 Gontier Cyrille 9.140,00 Uzeel Henri 2.805,00 Hoorelbeke Achille 19.330,00 Goethals Pieter 3.595,00 Deplacie Emile 6 580,00 Vandenbroucke Victor 760,09 Maes Julien 995;00 Vancayseele Alois 29.605.00 Goiuvy Camille 1.040.00 Vandermarliere Achille 33,295,00 De regeeringserisis is nog niet opgelost. Zooals wij hebben laten voorzien staat m. Theunis voor buitengewone moeilijkheden. Er moet volstrekt een akkoord gevonden worden waarbij de hoogeschool en de mili taire kwestie tot eene oplossing kunnen ge raken. m. Theunis heeft de voormannen van alle politieke groepen bij zich geroepen. De groepen zelf hebben gedurig vergaderingen gehouden. Tot nu toe stuit men op de Liberalen, die wel den schijn willen aannemen van toege vingen te doen, maar wier toegevingen on aannemelijk zijn en op niets uitkomen. m. Theunis heeft zijn persoonlijk gedacht nog niet uitgesproken over de formuul die door de nieuwe Regeering zou moeten aan vaard worden. Men vermoedt dat M. Theunis zelf een formuul aan de belanghebbende partijen zal voorstellen. Moest hierop geene overeen komst worden bereikt, dan zou hij aan de taak van Kabinetsvormer verzaken. Wij zijn zeer terughoudend tegenover de oplossing die men zal voorhouden. Engeland en Frankrijk zijn aan het wisse len van nota's in betrek met de oplossing der buitenlandsche moeilijkheden. De Belgische Regeeringserisis brengt hierinook vertraging daar Belgie op dit oogenblik op de vragen die hem gesteld werden, geen antwoord kan geven. Alhoewel de houding van Belgie tegenover het buitenland voorzeker geene verandering zal ondergaan, moet men toch weten met wie men moet onderhandelen en welke de verantwoordelijke Ministers zul len zijn. Wanneer men nagaat dat de Duitsche mark op ééne week tijds meer dan de helft harer waarde heeft verloren, dat de dollar die over eenige dagen 50 duizend mark gold er thans 150 duizend weerd is, en dat onze eigene frank en dien van Frankrijk op vier dagen tijd met 50 punten achteruit is gegaan, dan moet men toegeven dat er eene alge- meene ramp voor de deur staat en dat die slechts door een snelle oplossing der han gende vraagstukken te voorkomen is. Baldwin, de Enge.lsche Minister-president heeft op het banket te Londen gezegd dat de geheele beschaving van West-Europa, welke 17 eeuwen duurde, thans in hare voegen kraakt. Men zou geneigd zijn het te gelooven. Verleden jaar zegde de socialistische syn dicale Commissie 720 duizend leden te tel len. Op einde December 1922 was dit cijfer gezakt, op 692 duizend leden. Op het buitengewoon socialistisch congres van Juni laatst sprak Vandervelde nog van 600 duizend terwijl Anseele het cijfer 618 duizend aannaaide. Wie van beide het juiste cijfers aangaf weten wij niet. Maar wat we weten is dat de socialisten op één jaar 100 duizend leden verloren hebben,dat is 1 op 7. En dat is schrikkelijk veel. Wederom dezelfde nationale leugenaar, Wullus-Rudiger, heeft een nieuwe laster campagne op touw gezet. Ditmaal gaat het tegen den Katholieken Vlaamschen Volks vertegenwoordiger M. Biavie. M. Biavier heeft in de Kamer de leugens en den laster van het boek van Wullus bekend gemaakt. Noch de Minister! noch een der vrienden van Wullus hebben dezes verdediging opgenomen. En dat kan Wullus niet verdragen. Nu smijt Wullus met modder naar M Biavier. Deze spant een proces in tegen Wullus en tegen deMetropole die den opstel van Wullus opgenomen heeft. Deze zaak zal ook eenen weerklank vinden in 'net Parlement. Het moet onderzocht wor den in hoever een bezoldigde van den Staat, een Atheneumleeraar ais Wullus, zulke eer- roovende aanvallen mag plegen op een Ka merlid, die den persoon van dien leeraar het minste kwaad niet heeft gedaan. Wanneer zullen die politieke processen in ons land dan toch maar een einde nemen De stad Dover heeft dezer dagen vóór het stadhuis de klok geplaatst welke de Duit- schers op het havenhoofd te Zeebrugge ge bruikten om alarm te maken. Koning Albert heeft die klok aan Dover geschonken, als aandenken aan den beroemden raid van Zeebrugge. De hotelhouders van de kust klagen put ten in de steenen over het aanhoudend slechte weder en het wegblijven van de bad gasten die op andere jaren aan dit tijdstip reeds talrijk waren. Te Oostende, Biankenberghe, De Panne enz. is het allertreurigst gesteld. In de meeste hotels en restaurants doolt het per soneel in de ledige zalen rond. Intusschen blijven de loonen loopen. Sommige houders van groote hotels verliezen tot 2 duizend frank per dag. Als gevolg van de staking op den Spoor weg zal de Staf van het spoorwegbataillon vanaf lc Juli van Brussel naar Antwerpen overgebracht zijn. Daar zal voortaan zijn garnizoen verblijven. Eiken dag gaan, vooral uit het Vlaamsche land, tal van dagorden naar Kamer en Se naat om krachtdadig te protesteeren tegen de dienstverlenging, alsook tegen vermin king die de Vlaamsche Hoogeschool zou kunnen ondergaan. Dammaert was uiterst over zijne nieuwe kennis voldaan, alhoewel hem soms, nopens dien rijken vreemdeling als een onbestemd voorgevoel van schrik door het hoofd vloog. Voor zijn zoon Karei was er echter eene grootere verandering gekomen deze was ernstig op de jonge rijke Amerikaansche verliefd geworden. Niet dat hij jacht maak te op haren bruidschat. O, neen integen deel. Dora's goedaardig voorkomen en ernstige karakter, hare onderscheiden manieren en veelvuldige kennissen, hadden des jonge- lings kalm gemoed ontroerd. De toegenegenheid, welke zij aan zijne familie en zijne zuster bewees, had mis schien ook het hare bijgebracht om die ge voelens in het hert des jongen koopmans te doen ontstaan. Eene zaak is zeker, en dat is, dat Karei zeer erg door zijne eerste liefde gekweld werd. Hij had voorzichtiglijk zijn hert voor zijne moeder en zijne zuster geopend, en deze, vooral de eerste, hadden hem volstrekt niet verdoken dat hij, naar hunne meening, zeer moeilijk tot de vervulling zijner wenschen geraken zou. Eene zoo rijkeen eenige erfgename 't Is waar, zegder moede Dammaert, wij zijn welstellende kooplieden en indien er ons geene gansch onverwachte rampen over vallen, zult gij beide een schoon fortuintje erven maar wat is dat in vergelijking met de schatten van dien Amerikarier, die milli- oenen beschikbaar heeft 1 Altijd dat ongelukkig geld zuchtte Karei. Ja, wederlegde de moeder, het is alzoo, maar wat kunnen wij er aan doen. Gij moet Indien alle onderhandelingen moesten mislukken of zoo de Kamer in het nieuwe ministerie het noodige vertrouwen niet zou schenken, dan is het natuurlijk dat aan eene ontbinding van het Parlement zou moeten gedacht worden. De ontbinding van het Parlement zou ook de ontbindingen van de provincieraden ver oorzaken vermits deze de provinciale sena tors moeten aanduiden. Daar is echter een groote moeilijkheid. De kiezerslijsten zijn nog niet herzien, en dit werk moet in de groote gemeenten een vijf tal maanden vragen. n geval van ontbinding echter moeten de kiezingen binnen 40 dagen geschieden. Zoodus zou het onmogelijk zijn regelma tige kiezingen te doen plaats vinden. In het dorpje Heinsch, op 5 Km. van Aar len woont de oudste vrouw van Belgie. Het is Catherine Bettendorf, die binnen kort haar 106e jaar ingaat. Veertig jaar geleden stierf haar man en sedert dien woont zij met hare dochter samen. Nog altijd is het oudje goed te been en ook hare oogen laten niet te wen schen over. Op de begrooting van buitengewone ont vangsten en uitgaven komt een bedrag voor van 55 millioen voor waterbouwkundige werken. Onder deze werken vinden wij het graven van een haven te Roeselaere. Het is reeds lang dat West-Vlaanderen op dit werk wacht. Een van de laatste ministerieele daden van den heer Devèze is geweest den sabel af te schaffen als gevechtwapen Men zou nu kunnen denken dat een wapen altijd is om te vechten, 't Is verkeerd. De sabel bliift bestaan als parade-wapen De officieren en de adjudanten in groot uniform of bij ceremoniën zullen hem nog mogen dragen. En waarom niet Senators, academieleden en andere vredelievende menschen dragen ook MTS! gaarne een sabeltje. Tot nagedachtenis der Engelsche soldate wier graf niet bekend is zullen gedenksteene in de frontstreek opgericht worden. De nr men van deze helden zullen op die steene vermeld staan. De eerste zulke steen zal gf plaats worden op de kromming van den we naar Meenen. De Engelsche Regeering houdt eraan, dr de naam van eiken officier of soldaat, di gevallen is gedurende den grooten oorlof waardig voor het nageslacht bewaard worde Vrijdagmorgen maakte Koning Albert ee ritje in den omtrek van het Kasteel van Ls ken, toen zijn paard den poot zette in een hobe, door den aanhoudenden regen veroot zaakt. Het paard viel en sleepte den konink lijken ruiter mee in zijn val. Zijne Majestei brak een been van het polsgewricht. D1 De page werd ontboden om de noodige zorge; toe te dienen. Het is niet erg Zijne Majestei kan zijne gewone bezigheden verrichten, Twee maal uitgesteld, heeft de reis va: de Kamerleden naar de verwoeste geweste Zaterdag plaats gehad. Wat de bezoekers het meest getroffe: heeft is de terugkeer der bevolking en he herstel der scholen. West-Vlaanderen dat vóór den oorlo 318.500 inwoners telde heeft thans reed eene bevolking van 281.150 inwoners. Me berekent dat er 54.500 vluchtelingen u Frankrijk terug gekeerd zijn. Het herstel der schoollokalen geschiedd met bijzondere spoed. Van de 307 gemeen tescholen zijn er 223 hersteld, üp een totaa van 327 vrije scholen zijn er 266 heropgericht Veel lof viel Minister Vandevyvere t beurt. Zelfs de politieke tegenstrevers va den Minister die de heropbouwer va West-Vlaanderenzal worden geheeter spraken hunne bewondering uit over de vei kregene uitslagen. Guido. Opvolger van S. VARDEN BERGHE. Bertenplaata, 8, (Kleine Markt), POPERINfiilE. -• - Tien mannen, waarvan negen neger de wereld nemen zooals zij is, jongen, wij kunnen daar niets aan veranderen. De men schen meenen veelal dat alles met geid te krijgen is; ja, zij schatten hetzelve hooger dan liefde, achting, goede overeenkomst en vrede, zelfs boven de eerlijkheid, den goeden naam en de deugd Velen hebben die valsche meening duur bekocht, maar heel weinig zijn erdoor ver anderd. - 't Is niet zeker, moeder, sprak Karei aarzelend, dat juffer Dora het alzoo meent. Zij zou ten andere rijk genoeg zijn, om te kunnen trouwen met den man die haar be valt, al ware hij arm. Wel ja, Karei, voorzeker, meende de moeder, ongelukkiglijk ziet men zulke huwelijken meestal slechts in de romans. Daarbij, mijn goede jongen, laat ons nu eens veronderstellen dat die juffer alzoo oordeelt, denkt gij dat haar vader in hare zienswijze zou deelen Karei haalde moedeloos de schouders op. Welnu, broeder, sprak Maria, laat u niet ontmoedigen. Wij zullen trachten te weten hoe de zaken staan, Juffer Dora heeft ons tot hiertoe vele bewijzen harer verkleef de toegenegenheid gegeven. Te uwen op zichte heeft zij zich altijd zeer welwillend getoond, maar wij weten niet wat er in haar hert omgaat. Nochtans meen ik u te mogen verzekeren dat zij rechtzinnig en fijngevoe lig is, zoodat zij u voorzeker, indien moeder of ik over die zaak voorzichtig spraken, niet lang zou willen in onzekerheid laten. Ik hoop toch dat de gevoelens, welke gij voor haar ondervindt, nog niet diep genoeg wortel ge schoten hebben in uw hert, om ernstig uwe rust en uw levensgeluk te bedreigen. Gij hebt gelijk, goede Maria, sprak de Deze week heeft Kardinaal Mercier, te Heverlé bij Leuven, de Centrale Hooge school voor christene arbeiders plechtig in gehuldigd. Deze schoone instelling is sedert een jaar j gang. In deze hoogeschool worden del. - jongelingen gevormd, die later de leiders en z\in Donderdag omgekomen in een brand den steun der christene sociale beweging die een huis, te Chicago (Vereenige Staten) zullen zijn. in asctl ge!egd heeft. Het vuur wordt toege De noodzakelijkheid eener arbeiders hoo-' schreven aan de ontploffing van een over geschool wordt door niemand betwist en haaltoestei, geplaatst in den kelder, e; daarom moet ze door iedereen gesteund waaronder men heel den nacht een vlam ha< worden. Iaten branden. Heil den bestuurder, E. P. Perquy, en de: De Spaansche overheid heeft ontdekt inrichters van die hoogeschool, die voor de dat een aanslag beraamd werd op een hoog- christene volksbeweging een lichtbaak moet parlementaire persoonlijkheid, te Madric zijn voor meer zedelijke en verstandelijke verblijvend. Het komplot werd verklikt doo een persoon, die op de hoogte was der ge heimen van de samenzweerders. Strengi maatregelen zijn genomen. De Times deelt mede dat het herinne- In Corsica blijft het maar altijd door ringsstandbeeld van Sl Julien bij Yper, al- winteren sneeuw- en regenvlagen ove daar opgericht ter nagedachtenis van den gansch de uitgestrektheid. Bijzonder t> 2 veldslag van Yper, den 8 Juli door den Bocognauxen te Pastelida is er overvloedij Hertog van Connaught zal ingehuldigd wor- sneeuw gevallen. De temperatuur is zee den. laag gedaald. verheffing onzer arbeiders. Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN l»€>t»ERSRiGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEliRWE, Ooststraat, 64, tel. 76. SïlXVlIJDE, Kiekenstraat, tel. -44. MOÉSKROËHI, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytsshaete en omliggende, Agent Bevaren Naordschoote Ledeghem Wesfautre Roushrugge Heer FOURNIER, Burgemeester. Heer TAHON, Gemeen tesekretaris. HeerM. BA1LLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckeiaere, iehieghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem moeder haastig.dat is zeer wel gesproken, wij zullen alzoo trachten te wete te komen hoe de zaken staan. Juffer Dora zal zulks niet kwalijk nemen, en bescheiden genoeg zijn, om er aan niemand over te spreken. Maar, Karei, gij van uwen kant zoudt ons moeten beloven, bijaldien die uitval niet aan uwe verwachting beantwoordt, dat gij al uwe sterkmoedigheid zult gebruiken, om die neiging te overwinnen. Ja, moeder, ja, zuster, sprak de jonge ling, met dankbaren blik, doet eens wat mogelijk is om mij uit de onzekerheid te redden. En welk nieuws gij mij ook moget aanbrengen, ik geef u de vaste verzekering, dat ik sterk zijn zal en mij zeiven overwin nenmaar nochtans Goed zoo, Kareionderbraken hem de twee goedhertige vrouwen als uit eenen mond. Zij beloofden hem zonder uitstel met Dora over die gewichtige zaak te spreken, maar zij waren het ten volle eens, om hem te doen verstaan dat hij niet te veel mocht hopen, en al zijne sterkmoedigheid moest bijeen verzamelen, om tegen slecht nieuws bestand te zijn. Het gesprek werd in dezen zin nog eeni gen tijd voortgezet. Wat was er intusschen van Dora gewor den Zij was zeer tevreden over haar verblijf in Antwerpen, en vond bijzonder veel genoe gen in de toegenegenheid, die haar en haren vader overal bewezen werd. Hare vriendschap voor de familie Dam maert groeide om zoo te zeggen van dag tot dag aan. Zij voelde voor die menschen eene toeneiging, die haar zelve somwijlen eenige verwondering inboezemde. In alle feestjes en bijeenkomsten was zi in gezelschap met Maria, en natuurlijk ooi soms met Karei, hetgeen haar immer he grootste genoegen veroorzaakte. De gevoelens die in haar hert worte schoten trachtte zij niet te ontleden, ter minste niet in den beginne zij had ook sto' genoeg tot nadenken. Zeer dikwijls kwamen de laatste verma ningen harer moeder haar voor den geest, en zij meende te moeten gelooven, dat de voorspellingen der edelhartige vrouw zich gingen bewaarheden. De veranderlijke gemoedsgesteldheid haars vaders, en dezes langdurige en ge heimzinnige bijeenkomsten met Pedro, versterkten haar in die meening. Zulks vervulde 's meisjes gevoelige ziel met weemoed en angst. Meer dan eens had zij getracht den ver trouwden knecht van haren vader te doen i klappen, maar zonder gevolg, deze hield zich alsof hij haar volstrekt niet verstond, en wilde haar bewijzen dat zij zich dwaze- lijk over ongegronde hersenschimmen ver ontrustte. Langs dien kant wilde zij dus niets meer beproeven, en besloot slechts op haar zelve alleen te rekenen. Door eene volslagene gerustheid te vein zen, en het uitoefenen eéner voorzichtige en nauwkeurige bewaking, hoopte zij wel eens te onderscheppen, wat de twee mannen be sloten hadden, en daarna het kwaad, in dien er beraamd werd, misschien te kunnen voorkomen of gedeeltelijk beletten. De voornaamste drijfveer harer handel wijze, zulks moet tot hare eer gezegd wor-: den, was het geluk en de gerustheid haars vaders. "t Vervolyi).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1