HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken GEDENKTEEKEN Gesneuvelden TABAKSTELLINGEN naar de graven van den Yzer. Wraak en Liefde Apotheek Frans Van de Plas Gedachten van Anderen Abfianementprijs Sausen Vanneste De nieuwe tijd. Zitting van den Gemeenteraad Banque pour favoriser les transactions Internationales Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. 4 BEDEVAART Leest en verspreidt de Poperinghenaar I'ltlJS BERICHTEN, VERKOOPINGEN, Eene inlasschmg 0.60 ctn per regel. 2 inl o.5o et" 3 inl. 0.45 ctD VONNISSEN, 1 5o fr. per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op aanvraag. per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie &rt 8.00 Buitenland 13.00 Wat verschil maakt gij tusschen dezen die aanvalt en dezen die aangevallen zijnde, beleedi- ging voor beleediging geeft De eene is de eerste en de andere is de laatste om kwaad te doen. Tertullien. 5" Gij lijdt onder het onrecht van een kwaadaar dige Vergeef het hem om met geen twee kwaad aardige te zijn. AUGUSTINUS. Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERiNGHE Telefoon nr 9. Scheldwoorden zijn de redens van deze die ongelijk hebben. J. J. Rousseau. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Als gramschap stijgt, Ziet dat ge zwijgt. Postcheckrekening n' 15570. Deugd geeft vreugd, 'T 'k Zat onlangs op den trein en er was vele volk op reis. Vóór mij zaten eenige bejaarde mannen, duivenliefhebbers elkeen wist te vertellen hoe men het moest aanboord leggen om de beste soorte speelduiven te kweeken, en ieder gezegde wierd gestaafd door het aan halen van feiten die reeds lang gebeurd en toch goed onthouden waren. Achter mij zaten een groep sportvrienden die al de namen kenden van beroemde velorijders, die met zijn kanten en abouten wisten te vertellen wat er op die en die zes-dagenkoers gebeurd was, hoe zulk een en zulk een op den velo zat of op de pedalen stampte. En nevens mij zaten er twee damen waar van de eene kasteeldame was. Zij wist te vertellen aan haar gezellin dat de deken van haar distrikt overleden was, en dat het zoolang duurde eer er een nieuwe deken kwam, en hoe zij een onderpastor gevraagd had waarom de pries ters der dekenij nog niet vergaard hadden om een niewe deken te kiezen en er was daar in die dekenij een pastor, qui fait oeuvre de boche omdat men bij de begravenis van een oud-strijder, in de kerk, een christen vlaamsch liedje had gezongen in plaats van de Brabangonne. En zoo ging het een half uur in die drie groepjes. Dat waren allemaal brave men- schen, en God beware mij van te peizen of te beweren dat de mensch geen liefhebber^ mag hebben of geen verzet mag zoeken. En toch ik dacht in mijn zeiven zouden die menschen die zeker allen christen men- schen zijn, al evenveel weten van hunnen godsdienst? Zou de kennis en beoefening van dezen niet belemmerd zijn door de ken nis en beoefening eener liefhebberij En de zondagmis, wordt ze nooit verzuimd voor den velo, of de kinderlijke plicht voor de speelduif 't Ware wonder om nagaan of deze die goede duivenjongen weten te kweeken, al even goed menschenkinders kunnen opvoe den. En deze die den naam van aile befaam de velorijders weten te noemen zouden zij nog den naam van Jesus Christus kennen Verschiet niet, beste lezerin 1920 verscheen er is ons christen Vlaanderen een trouwer voor zijn pastor om ondervraagd te worden en op de vraag wie Jesus Christus was kwam er na vele ouboen en aarzelen dit verbazend en bedroevend antwoord van zulken naam heb ik nooit gehoord. Pijnlijke onwetenheid waarover Pius X zaliger zoo bitter klaagde, en waaraan die heilige Paus de grootste onheilen van onzen beroerden tijd toeschreef. Die onwetenheid in zake godsdienst is zeker erg te betreuren en met alle middels te bekampen. Maar de wanbegrippen in diezelfde zaak, zijn ze beter te verontschul digen, zijn ze min noodlottig voor de men schen en de samenleving? Ik zou het hard betwijfelen omdat een mensch die in zake godsdienst valsche of onjuiste begrippen opgedaan heeft dikwijls moeilijker op den rechten wegterug te bren gen is dan deze die daarover geen begrippen heeft. Zie maar de ketters die zijn altijd met valsche of onjuiste gedachten begonnen om in stijfhoofdige koppigheid te. eindigen. En vele onzer hedendaagsche politieke gazetteschrijvelaars die er geerne den godsdienst bijhalen.... wat zou men daar over al niet kunnen zeggen j Wat er ook van zij, wij mogen ons hier dikwijls in een missieland wanen en moesten onze missionarissen van Congo naar 't moederland terugkeeren, aan velen zouden zij dezelfde vraag mogen stellen ais aan h nne pas bekeerde negers welke is de aller/ :gste leering onder alle wetendhe den de; wereld En hier gelijk ginder zou het antwoord klinken de christelijke lee ring of de catechismus. Mochten allen, blanken en zwarten, overheden en onderdanen die grondwaar heid even goed begrijpen, betrachten en naleven 't ware de gulden tijd hier op aarde. Maar ja die gulden tijd was de oude tijd, zeggen of peizen er vele, en nu zijn wij in de nieuwe tijd LIJST DER OORLOGSSLACHTOFFERS Andrê Ackaert, Gaston Leeuwerck, Louis Dequidt, Henri Dierick, Valère Delepierre, Remi Van Cayzeele, Oscar Vermeersch, Achiel Dezeure, Amand Bossuwe, Henri Deprez, Albert Lefebvre, Georges Ryckeboer, Kamiel Fossaert, Kamiel Goethals, Achiel Bentein, Henri Dewickere, Jérome Scharre, Gaston Dedeurwaerder, Omer Soenen, Jérome Vermeulen, Achille Camerlynck, Omer Hebben, Jérome Decaestecker, Henri Vandewalle, Henri Alleweireldt, Achille Desimpel, Albert Devos, Jérome Derycke, verdw. Opvolger van S. VAMDËN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - V O P E Ni 1 V C* II E. - op 12 OOGST 1923. feestelijkheden. Om 10 u. Hoogmis met gelegenheids sermoen door E. H. De Visscher, gewezen Krijgsaalmoezenier. Om 4 u. Optocht Plaatselijk muziek, Vossen van Proven, Schoolkinderen, Zinne beeldige groepen, Verheerlijkingswagen, Vreemde Vossenbonden, Overheden. Om 5 u. Onthulling van het geder.ktee- ken, Vaderlandsche Aanspraak en Cantate.» Om 6 u. Concert op de Markt door het Muziek van Proven. VERSLAG. De zitting begint om 6 1/2 u. De raad is volledig. Na lezing en goedkeuring van het verslag der voorgaande zitting gaat men over tot de dagorde. T Punt. Aankoop uit ter hand van een nijverheidshuis met magazijnen en afhanke lijkheid op de groote markt. De Heer burgmeester prijst ten hoogste dezen koop aan. De koopsom is 148.000 fr., voor eenen eigendom van 42 a. grond met huis en gebouwen, gelegen op de groote markt. Hij meent, als inrichting voor middelbare school, dat er geen goedkooper gebouw kan aangekocht worden. Hij zegt terloops dat hij niet van zin is, voor de middelbare school, de stad in grooter schulden te steken. Indien de last te groot is voor onze finantien, zullen wij de middelbare school los laten. Indien zelfs,het gebouw voor deze bestem ming niet zou kunnen dienen of toegelaten worden, ware het toch een groote misslag dezen eigendom niet aan te koopen. Wij moeten vooreerst de vrijdom van den uitweg van dezen eigendom bezitten opdat de markt niet zou gehinderd worden. Het gedacht de Botermarkt te verplaatsen en het gedacht eene overdekte Markt te bouwen zijn beiden laten vallen. Dus met het gebeurlijk over welven van de Vaart, dient de markt daar behouden en gevrijwaard. Voor allerlei doeleinden kunnen die ge bouwen nog aangelegd worden. Hij besluit met eenen oproep tot de toe stemming van al de leden. M. Brutsaert namens de katholieke groep, betwist het nut niet dat dien aankoop voor de stad kan hebben, maar hij voegt erbij dat de minderheid beslist heeft zich bij de stemming te onthouden, omdat zij, ingezien den tinantieelen toestand, de dringende noodzakelijkheid van dien aankoop niet beseft omdat de bestemming van de aangekochte goederen niet vast bepaald is. Tot wat moeten ze dienenelectrificatie der stad, middelbare school, teekenschool, museum Men weet het niet, of ten minste men zegt het niet omdat zij op de hoogte niet is van het gelde lijk vermogen der stad (1) en eindelijk omdat zij vreest dat een ontwerp van aankoop, opgemaakt spijts de onderrichtingen van den ministerieelen omzendbrief van 22 Fe bruari 1923 de Goedkeuring van de bestendige afvaardiging en van den Koning niet zal wegdragen. In den omzendbrief sprak de heer Minister van Binnenlandsche zaken als volgt Ik neem deze gelegenheid te baat om aan de gemeenteoverheden te herinneren dat zij ten aan zien van den toestand der openbare finantien verplicht zijn er op te letten dat de uitgaven tot het uiterst minimum beperkt worden... Aangezien de tegenwoordige omstandigheden er toe dwin gen de aankoopen die aan geen gebiedende noodwendigheden beantwoorden tot betere tijden te verdragen, zoo zal de goedkeuring van ontwer pen tot den aankoop van vaste goederen, of de (1) Verder in den loop der zitting werd zonder voor afgaande bespreking door de finantieele commissie de begrooting voor 1923 voorgedragen. Ze sluit meteen overschot van rond de 4.000 fr. In de begrooting is, 40 000 fr. voorzien voor de jaarwedden, verlichting en verwarming der middelbare school, voorloopig geves tigd in houten barakken. Dit batig slot doet eere aan onzen Schepen van Finantien maar hoe zal hij het aan boord leggen om met 4000 fr. overschot, eene som van 148.000 tr. te betalen. Verwarming en verlichting der Stadsgebouwen 10.000 Verlichting der straten en open bare plaatsen 29.000 Kuisschen en nethouden der straten 26.000 Jaarwedde der onderwijzers 149.872,50 Toelaag aan de Middelbare school 40.000 Toelaag aan de muziekmaat schappijen. 3000 Toelaag aan de kantwerkscho len 1200 Toelaag aan de Teekenschool 2500 Toelaag voor Prijsuitdeelingen 2000 Toelaag aan 't College 3000 Aandeel der stad in het betalen der ouderdomspensioenen 78.000 Voor feesten bij het overhandigen van het Fransch Oorlogskruis 3.000 Voor feesten bij de onthulling van het Oorlogsgedenkteeken 4.000 De begrooting sluit, in Ontvangsten 1.692.094,06 Uitgaven 1.688.234,92 Overschot 3.859,14 De begrooting wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 3C Punt. Aanvraag voor een duurte toeslag door het Politie personeel. Voorbehouden voor nader onderzoek. De vergadering wordt om 7Va gesloten. aanvragen om voor buitengewone uitgaven leenin gen aan te gaan, voortaan onderworpen worden aan de voorwaarde dat de gemeente het bewijs geve dat zij genoegzame geldelijke hulpbramen bezit om deze nieuwe lasten te dragen. Als er geld over is, de minderheid van den raad, zag het liever gebruiken als tegemoetko ming voor eene Maatschappij van Goedkoope Wo ningen, om alhier den woningnood te verhelpen. Wat op die verklaring, door al de leden der minderheid onderteekend, volgde van wegens de meerderheid verzwijgen wij liefst't was een echte furie die losbrak, waarbij het gezond ver stand en de wellevendheid alle hunne rechten verloren; ten zeerste misplaatst in eene vergade ring van deftige lieden en onwaardig van eenen zich zelf eerbiedigenden gemeenteraad. Eindelijk wordt het onwerp van aankoop goed gekeurd met 7 stemmen tegen 6 onthoudingen. 2C Punt. Begrooting der stad voor 1923. Uit de begrooting geven wij enkele voor ziene sommen. Inkomsten. Opbrengst van Markt en Foor 45.000 Opbrengst der Stadsschaal 5000 Opbrengst der Hoppepres 6000 Uitgaven. Kosten van jaarlijksche feesten 1000 Aandeel der stad in 't werk van den Melkdruppel 6000 Aandeel der stad in bet Werk- loozenfonds 1000 en andere gebruiken. Tc verier, bij üflaur, üENÊCKER. Aotieifstatie Buitenlandsche toestanden. Geheel de wereld houdt strak de oogen gehouden op de gebeurtenissen die zich tus schen de groote tanden van Europa zuilen voordoen. Feiten kunnen bestatigd worden maar dat is uiterst moeilijk, zooniet onmo gelijk de verciokene inzichten te vinden die tot de feiten aanleiding gegeven hebben. Deze week heeft Engeland de nota's van Frankrijk, van Belgie en van Italië over de moeilijkheden die hangende zijn ontvangen. De eenen hadden gemeend dat de beslis sende stap zou gezet zijn en dat de verbon dene landen, samen eene uiterste poging zouden doen om tot eene oplossing te gera ken. Anderen hadden gevreesd dat het broze bruggetje dat Frankrijk met Engeland ver- bi nut zou instorten en dat het verbond der Mogenheden zou uiteenvallen. Beide zijn bedrogen.De indruk doorde no- ta'ste Londen teweeggebracht is tnhetgeheel niet gunstig maar alle samenwerking is ech ter nog niet uitgesloten. Engeland vraagt de toelating alle gewisselde brieven openbaar te maken eri zoo een beroep te doen op het geweten van aile Westersche volkeren, Alhoewel te^en hunnen zin zullen Frank- Tijk en Belgie tot de bekendmaking dezer briefwisseling besluiten. De groote stronkeisteen is echter de Roer. Frankrijk houdt aan die oezetting als pand der betaling. Belgie is er ook naartoe gegaan en erin gaan is veel gemakkelijker dart eruit gaan. En Engeland wil van geene Roerbe- zetting weten. Mneilijke toestand voor Belgie. Moet het tot eene breuk komen tusschen EngelaHd en Frankrijk Belgie zal noodzake lijk moeten partij kiezen tusschen deze twee landen. De onzijdigheid, vroeger door Van Artevelde zoo wijselijk aan Vlaanderen aan geraden is nu, gezien de verwikkelde econo mische toestanden, onmogelijk toe te passen. Keeren wij ons in geval van botsing ge- 'heel van Engeland af, en stellen wij ons tegen dit rijk aan de zijde van Frankrijk, dit zou voor ons land, en niet het minst voor onze bezittingen in Congo, tot eene onher stelbare ramp kunnen geleiden. L'«an zou voor ons alle uitzicht op schade- 9 Augustus. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kommissariaat, te Yper, leveren van 2,000 m. rechte en 150 m. gebogen gaanpad banden in Belgische arduin 20/35. 10 Augustus. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kommissariaat te YPER, werken tot uitbreiding van destadswaterleidingnaarden tuinwijk Ligy Bestek 69.776.10 fr. 10 Augustus. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog- Kommissariaat te Yper, heropbouw der paro chiale kerk van HÓLLEBEKE. Bestek 1914 119.143,65 fr. 17 Augustus. Te 11 u. in den Dienst der Verwoeste Gewesten, lokaal bureel, 4, Poststraat, Roeselare, heropbouw van 1) het gemeentehuis te MOORSLEDE2) 2 hofsteden te MOORS LEDE 3) de parochiale kerk te BEVEREN- ROESELARE. 22 Augustus. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kommissariaat te Yper, heropbouw van het huis van den bestuurder der jongensgemeenteschool in de St-Niklaasstraat te YPER. Bestek 1914 13.007,64 fr. 28 Augustus. Te II u. in het Koninkl. Hoog Kommissariaat te Yper, heropbouw der pastorij van GHELUVELT. Totale schatting 1914 18.765,22 fr. 29 Augustus. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kommissariaat te Yper, heropbouw van de jon gensschool en het huis van den hoofdonderwijzer met afhankelijkheden te GHELUVELT. Raming 1914 45.090,10 fr. 30 Augustus. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kommissariaat te Yper, voltooiingswerken der parochiale kerk te REN1NGHELST, in 2 loten 1) Voltooiingswerken, deuren, afsluitingsmuur, enz. bestek 1914 fr. 11.457,79 fr. 2) Schilderingbestek 1914 956,79 fr. Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laander en FORREST L. AGENTSCHAPPEN POEERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 <S 90. VEL'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMEDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURN1ER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretarls. Noordschoote Heer M. BA1LLEUL, Ledeejhem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv, BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. ZONDAG 26 OOGST 1923. te ALVERINGHEM. Om ll,30u. Mis. Wijding van het Vaandel. Sermoen door E. P. Mortier. Daarna optocht naar 't Kerkhof van Oeren. Bloemenhulde. Aanspraak van E. P. Oswald en Prof. Daels. Om 2,30 u. Algemeene vergadejingt Spre kers Adv. Van Dieren.-DFBerten Pil. Piet Finné, Rik Demoen. Om 4,30 u. Openlucht voorstelling door het Vlaamsche VolkstooneelOpvoering van Jozef in Dothan Bijzondere Trams. Uit Yper om 10,20u. uit Veurne om 10,40 u. Vertrek naar Yper om 18,45 u. naar Veurne om 19,30 u. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 24 onbekende hem zooeven gebracht heeft, met verzoek hem mij onmiddelijk te willen ter hand stellen. Dat ware inderdaad niet moeilijk. Wij zouden den brief te samen voorop gereed maken, hij zou de bekentenis van Dammaert en eenige woorden uitleg bevat ten. Ik zou hem ondex de oogen der aanwe zigen openen, en mij de meest verraste van allen toonen. Zoo zou men mij niet van voorop berekende vaischheid kunnen be schuldigen. Daaraan hebt gij" gelijk, mijnheer. Welnu, wat oenkt gij over mijn ont werp Behoudens de twee punten, welke ik reeds aangeraakt h eb, keur ik ten volle goed. Welke twee punten Ten eerste, het welzijn van juffer Dora, en, ten tweede, die cenigszins verraderlijke handelwijze, welke zoo weinig met uw karakter strookt. Voor wat het get uk mijner dochter aangaat, ik geloof wel d»t ik oordeel genoeg zal hebber., om te zien indien mijn ontwerp haar zou kunnen ong'elïikkig maken. Moest ik zulks voorzien dan zou ik voorzeker andere middelen moeten beramen, want ik zal het niet opgeven. Weit het overige be treft, het is waar dat het snij lastig valt alzoo te moeten handelen doch men kan niet altijd zijn middelen kiezen. Als gij het alzoo beschouwt, dan heb ik niets tegen uwe ontwerpen in te brengen, mijnheer. Ik zal dus handelen en u bij tijds ver wittigen. Nu ga ik mijne dochter opzoeken om haar kennis te geven van het grootste nieuws. Tot laterjdan, Pedro. ROMAN door C. VERVARCKE. Maar hoe zou het dan met het huweb.jk afloopen Het ware natuurlijk verbroken. Maar vreest gij niet dat mejuffer Dora, ook grootelijks onder uwe wraak te lijden hebben Dat is de eenige beweegreden, die mij zou kunnen weerhouden. Het is eene zeer ernstige zaak ook. Gij hebt gelijk, ik zal mijne doel iter onderhooren, en er mijn gedrag naar schik ken. Indien ik bemerk dat zij persoonlijk niet te veel aan Dammaert's zoon geh< :cht is, zal ik de zaak doordrijven. Ik denk dat zij alles alras zou vergeten hebben. Wij zouden eene reis in zuidelijk Europa ®nder- nemen, en om de meening der menschan van Antwerpen, moeten wij ons toch aiet be kreunen. Misschien zien wij hen noeit meer wederom Als het zoo verstaan wordt ten ik uw plan niet afkeuren ten minste, als het u niet te veel tegen de borst stoot alsoo verra derlijk te werk te gaan. Zulks ka» ii toch bij niemand tot eer verstrekken. Een oogenblikje, Pedro eeu oogen- blikje Ik krijg eene ingeving als alles voor het teekenen van het kontrafct gereed is, zoudt gij kunnen binnenkomen en mij eenen brief overhandigen, zeggende dat een

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1