HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken, Graven onzer Gesneuvelden. 08 EMctriciiBii ie Popirmsne Apotheek Frans Van de Plas Wraak eix Liefde Een land aan danige messeden. TABAKSTELLINGEN IboMÊffleitprijs In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Sassen-Yanoeste, VERRBOPIRGEl, Eene inlassohing Zondag 19* Oogst 1923. 15 Centiemen. 20' Jaar. Nr 33 Van groote Denkers. EERHERSTEL Oorlogssch a de Landbouwlessen. Politiek Overzicht. De politieke ziekic van de frank M. Theunis neemt maatregelen om den Frank te steunen. Niet gehoord en toch afgezet. Het ontslag van Rector Eeman. Da Belgische Prioriteit. Verhooging van premie Treurige toestand in de Roer. La®si 6ft verspreidt is Pifersagkiaar MILITIE. KEPERS PERSEN Over opvoeding. In 't Buitenland. INT Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Ja«r Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon n1 9. Pottchecknkraing nr 15570. PRIJS lEIIICHTER, o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o et" 3 inl. 0.45 ct" VORfflSSEH, 1 5o fr. per regel. ftOUWBERIGHTEÜ, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op iinrrang Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. KleJNE berichten teoen den Vrijdag noen. PDPERDOENAAR Strijd en vijandschap. Het leven, het hedendaagsche vooral, dwingt ons tegenstanders te hebben, maar het verplicht ons niet noodzakelijk vijanden te hebben. Tot in het vuur van den strijd wezen wij steeds deze schoone Zwitsersche legende indachtig. Willem Teil wan veroordeeld een appel te doorschieten, geplaatst op het hoofd van zijn zoon Hij mikt en sciiiet den appel af zonder het hoofd van zijn kind te raken. Beproeven wij te doen als hij vellen wij de dwaalleer neder, maar kwetsen wij den mensch niet die er de drager van is. Immers die mensch, is hij onze zoon niet, is ten minste onze broeder. Dr P. Lefevre. voor de In den West-Vlaming van Zondag 5 Oogst haalt Kerlinga een paar regels aan, uit La Gazette van 30 Juli 1923 Ne vous étonnez pas en apprenant que les flamlngants organisent un pélérinage k l'ancien front. 11 y a aussi ia, des ciinetières allemands In 't Vlaamsch beteekent dat Het moet u niet verwonderen dat de flaminganten eene beevaart inrichten naar de frontitreek. Daar ook zijn er Duitsche graven Hier wordt Vlaanderens Bedevaart naar de graven der gesneuvelden aan den Yzer bedoeld. Indien we onze lezers voor zoo bekrompen van geest hielden ais die van «La Gazette», dan zou men in ons blad reeds kunnen lezen hebben bij voorbeeld:«Het moet u niet verwonderen dat de Kamerleden en de Minis ters van tijd tot tijd een bezoek brengen aan de frontstreek daar zijn immers ook Duit- schers begraven. Het moet u niet verwon deren dat Minister Devèze in eigen persoon, het Oud-Strijdersfeest op den Kemmelberg kwam bijwonen, want daar ook liggen heele hopen Duitschers begraven Als we vernemen dat België de Roerstreek bezet dan zullen wij ons ook wel wachten, verwonderd te zijn immers Duitschland heeft ook België bezet. Evenmin zuilen we verwonderd zijn wan neer wij inzien dat onze belastingen in ons gezegend land gebruikt worden om soldaten uit hun huis te houden,kazeernen te bouwen en kanonnen te gieten immers Duitschland is ook militarist. En zoo zullen we op den duur alles na tuurlijk vinden, over niets meer verwonderd zijn en in niets meer verschieten zelfs al vernamen we op zekeren dag dat ae opstel ler van La Gazette in zijn eigen zeever gestikt ia immersdat kan met zulke menschen ook gebeuren in Duitschland 1 Doch genoeg gegekt. Ik begin me af te vragen of het niet al te wreed is om er mee te lachen. Of is 't misschien al te belachelijk om er belaag aan te hechten ?...Wat is 't Elk besluite wat hij wil hier is de zaak De Vlamingen richtten eene bedevaart in naar de graven van den Yzer daar liggen hunne dooden. De Vlaamsche ouders gaan er knielen op het graf hunner zonen de weduwen op dat van hunnen echtgenoot de weezen op dat van hunnen vaderde oud-strijders op die van hunne makkers, gevallen aan hunne zijde. Vlaanderens grij- zaards en vrouwen en kinderen knielen bid dend en weenend op de groene zode neer, waaronder hunne edelste mannenjeugd be graven ligt. En uit den reusachtigen tuil van gebeden en verzuchtingen stijgt als een geur uit een bloementuil, de bede op «Heer, Uw wil geschiede;Gij gaaft ze ons, Gij ontnaamt ze onsdoch dat hun dood niet te vergeefs zij I Dit jaar is de Bedevaart méér dan een massa-gebed méér dan een openbaar hul- debetoog aan hen die vielen voor hun land. Dit jaar is de beevaart meteen eene boet processie, eene akte van eereboet aan onze dooden. Dit jaar is het kerkhof van Oeren de beevaartplaats en die plaats is het die er dezen keer speciaal het karakter van eerherstellingsbetoog aan geeft. Want lui stert, gij allen die het nog niet weetluistert en strooit het Hit op alle winden opdat nie mand in heel het land er onwetend van zij Op het nederig kerkhof van Oeren werden in den oorlog vele onzer gesneuvelden begraven. De stichting Heldenhulde plaatste grauwe steenen kruisjes op die gravenkruisjes betaald met bespaarde soldestuivers van de makkers en in die steenen kruisjes waren de letters gebeiteld v v k ^etee^ent Alles voor Vlaan- V deren, Vlaanderen voor Kristus. Dat werd er op gebeiteld volgens den vro men wensch der stervende soldaten. En déér, op dat kerkhof, is het gebeurd dat 's nachts laffe grafschenners gekomen zijn en die letters A. V. V. V. V. K.. met ciment hebben volgestopt of met beitels hebben doorgekapt om ze onleesbaar te maken. Volk van Vlaanderen, dét is gebeurd met de graven uwer dierbare gesneuvelden. Zulk akelig werk werd op dien gewijden grond door helleknechten voltrokken En nu, nu wij ons gereed maken om die gesmade dooden te gaan vereeren, klinkt uit Brussel bij monde van La Gazette de verdachtmaking over het land dat wij op Duitsche graven gaan knielen». Kan een duivel uit de hel wel iets wreeder, iets ter- gender uitdenken O wat moet de haat tegen Vlaanderen en tegen Kristus toch groot zijn opdat iemand zich verlage tot zuik hyenawerk De lafste onder de beesten uit Afrika's wildernis noemt men de Hyena, omdat zij zich voedt Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 25 met lijken om die te bemachtigen is geen leeuwenmoed noodig. Welken naam dan gegeven aan hen die, in oorlogstijd, hunnen haat koelen aan de graven Dierf ooit een moegeduiveide Vlaamsche soldaat in den j oorlog schuchter de stem verheffen om een j bruizei Vlaamsch recht,een ziertje gelijkheid j af te smeeken,dan wees men hem met breed gebaar op den gemeenschappelijken vijand, j die vóór ons zat eerst dien verslagen, en j dén aan onze innerlijke aangelegenheden gedacht Wat dan gezeid van deze laffe gravenschenners Wij, strijdende Vlamin gen, hebben het recht niet het hoofd af te wenden van dezen walgelijken gruwel, laat onze diepbeproefde vrouwen zulks doen Wij moeten die hatelijkheden in 't helle daglicht bezien, ze enten op ons ge moed daar zal daadkracht uit groeien. O zegt mij, Kristen volk van Vlaanderen, vergt deze vuige daad geen eerherstel Hebben wij hier geen heiligen 'plicht te ver vullen jegens onze dooden Het heidensch officieelendom in het ijlhoofdige Brussel, legt met luidruchtig vertoog bergen van bloemen op het graf van den onbekenden Soldaatwat akelige komedie Maar, zou het waarlijk een zinnebeeld zijn de bloemen sleosen op dat koude graniet Wij, volk van 't Kristen Vlaanderen, wij gaan in stiite knielen op de mullige grafterp- jes, en er planten, simpele grafbloempjes, ongekunsteld als wij zelfdie zullen er stil gedijen en bloeien in de schaduw van het nederige kruisje, en 't zerkje met passenden eenvoud versieren. Als deze grafbloempjes weze onze doo- denvereering, onze Heldenhulde onze eereboet eenvoudig, ongekunsteld en blij vend. Vlamingen, onze beleedigde en gesmade dooden wachten op ons, den 26 Oogst op het kerkhof van Oeren. Laten wij aan Hen, die alles leden, de bittere ontgoocheling onzer onverschilligheid besparen Wate. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op 1'" Au gust! 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde gsteisteraen BOESINGHE. Lauwers Henri 2.782,00 WESTOUTER. Ingelaers Jules 3.715,25 DRANOUTER. Pacquet Jozef 2.381,00 LOCRE. Van Elslander Jéröme 1 497,25 YPER. Sillekens Henri 16.740,00 KEMMEL. Vansteelandt Emile 16.963,16 Oreei Henri 2.117,50 LANGEMARCK. Monsy Charles 5.670,00 Vandammc Jules 640,00 Borry Honoré en consoorten 21.500,00 Verh»est-Mylieville 2.080,00 Vandepntte Achille 1.014,00 Platteeuw Ascar en deelhebbers 2.495,00 Cantry Louise en Théophiie 12.005,00 Vanacker-Descampa 2.660,00 De Beir Aloïse, 7.305,00 WEST-N 1EUWKERKE. Depuydt Achiel, 18.958,74 WYTSCHAETE. Scherpereel Henri 11.747,62 RENIN GHELST. Garreyn-Davld Charles-Louis 980,00 MEESSEN. Vandenabeele René 2.823,00 Vangheluwe Aibertine 1.085,00 Ghesquiere Henri 16.199,18 Bondue Prosper 5.179,13 i ROMAN door C. VI5RVARCRE. Iedereen bezag haar vol verwondering, en in haars vaders blikken kon men iets als eene grammoedige verbaasdheid lezen. 's Meisjes boezem bewoog zich geweldig op en neêr, hare rasse ademhaling scheen in doffe snikken te willen overgaan terwijl als het ware een vloed van tranen aan hare oogen moest ontspringen. Hare sterkmoedigheid overwon echter die aanvallen der zwakke natuur. Zij wierp eenen langen smeekenden blik op de aanwezigen, en zich half tot haren vader keerende, sprak zij Vergeeft mij mijne stoutheid, maar ik zou van deze schoone gelegenheid willen ge bruik maken, om mijnen vader eene gunst af te smeeken, en durf verhopen dat hij deze niet zal weigeren, op dezen belangrijken dag. Men hadde ëene mug door de zaal kun nen hooren vliegen, zoo stil was het. Alle blikken gingen ondervragend van Dora naar haren vader en omgekeerd. Spreek mijne dochter, zegde hij, het oogenblik heeft wel iets ongewoons, maar wij zijn toch onder vrienden. Intusschen hield hij zich bezig met het openen van den verzegelden brief. Dora legde hare vingeren op zijne handen, als om hem zachtjes dat werk af te raden en ging voort De Boerenbond, met hulp van de Provin- tie, richt van 3 tot 14 September eeri normaalleergang in te Roeselare met de bedoeling de onderwijzers bekwaam te maken om winteravondsctioien voor boeren en boerenzoons te geven. Hij achtte het wenschelijk daar ook eenige lessen over gezondheidsleer van den mensch te geven, omdat het ongelukkiglijk maar al te veel gebeurt dat onze boeren de gezondheids- regels over het hoofd zien. Wij vernemen dat Dr Brutsaert aanveerd heeft zich met die lessen te gelasten. Hij zal handelen over algemeene gezondheidsleer verzorging en reinheid van het lichaam kleeding woning voeding verwonding ziekte eerste huip bij ongevallen. In den zelfden leergang zal M. Simons eene les geven over de melk: Samenstelling; het melken verzorgenafroomen boter. Anderen zullen spreken over levensleer; veevoeding algemeene veeteelt; bijzondere veeteelt werktuigkunde bedrijfsleer. Ik weet,vader, dat er personen uit deze streken u over lange jaren het grlevendst ongelijk hebben aangedaan ja, u met de schuld van anderen beladen henben. Ik weet dat gij sedert jaren in uw hert de vurige begeerte voedt, om u over hen te wreken. Zouden wij zulks niet beter voor heden daarlaten, mijne dochter sprak Juan bleek wordend. Oh neen 1 neen 1 riep Dora uit. Vergeef mij mijne wederspannigheld, maar ik moet eenen heiligen plicht vervullen. Ik heb het plechtig aan mijne teedere moeder beloofd op haar sterfbed. Zij wist immers dat iemand, wiens hert door den worm der wraakzucht verknaagd wordt, niet kan ge lukkig zijn. Ik ook, ik ben daar ten volle van overtuigd, en ik vraag u plechtig Wilt gij uwe vijanden vergeven Weet gij, mijne dochter vroeg Juan met bevende lippen, hoeveel zij mij misdaan hebben Kent gij hunne hemeltergende euveldaad De aandoening der aanwezigen was ten hoogste gestegen. Niemand had oogen tenzij voor de twee sprekende personen. Zoo ook bemerkte niemand de ongewone ontsteltenis van Emiel Dammaert. Ja, ging Dora voort, ik weet alles. Ik heb uw gesprek met Pedro, op de tuinbank over eene maand afgeluistetd, en ik ken uwe plannen tot in hunne kleinste bijzonderhe den. Nog eens, vergeef mij mijne onbeschei denheid, ik bid u ook om vergeving over de zoogezegde valschheid, met welke ik jegens u sedert eenige weken gehandeld heb. Ik had geene andere wapens en het was voor de goede zaak. De Corsikaan schudde twijfelachtig het Minister Theunis zegt dat de daling van de frank onverdiend en onnatuurlijk is. In andere woorden, de toestand van onzen handel, van ons budget, van ons economisch leven is gezonder dan de frank aanwijst. Nog in andere woorden, de frank lijdt aan eene politieke ziekte. Hoe zonderling dat hij, die de ziekte zoo goed weet aan te wijzen, de oorzaak der ziekte niet zoekt weg te nemen. Politieke ziekte, politiek geneesmiddel. Ai goed en wel. Maar het politiek genees middel toepassen dat ware voor sommige hooggeplaatste mannen achteruitkrabben. En achteruitkrabben voor iemand die zoo hoog geplaatst is dat iedereen ernaar ziet, dat kan boven zijne macht zijn. Het politiek geneesmiddel ware eene andere richting ge ven aan onze buitenlandsche politiek en het Roeravontuur goed maken, De Roer is nu de twistappelDuitschland gaat er door ten onder door koppigheid. En wij De Engelschen zijn van gedacht dat dei herstelkwestie door Frankrijk alleen niet kanj en niet mag worden geregeld. En de Roer isj aan de herstelkwestie verbonden, als de steert aan de pan. Wij hebben nu zoo luid geschreeuwd dat wij zelf ten onder gingen als Duitschland ons niet betaalt. En Duitschland kan niet betalen en de koppigheid van Frankrijk om het betaalcijfer op 132 milliard te houden is er niet vreemd aan. Moeten wij dan verwonderd zijn, dat men in den vreemde geen vertrouwen meer heeft in ons krediet, dat steunt op eenen geheel verarmden schuldenaar Een land in Europa kan niet ten onder gaan zonder een ander land meê te slepen in plaats van het gepaste politiek genees middel zoekt men verbetering door economi sche hulpmiddelen. Als eerste remedie zal men 500 Fransche millioenen besteden tot het herstellen van onzen frank. Op zich zelf kan dit goed zijn. Doch die maatregel brengt ons land nog meer in het Fransche voorwater. Hoezeer wijonsfranks- ke eene spoedige en duurzame herstelling toewenschen, kunnen wij ons volle vertrou wen niet schenken aan dit Fransch genees middel. Een miltair akkoord, een economisch ver bond en nog wat Fransche miliioenen erbij en Belgie is met handen en voeten aan Frankrijk verbonden. Zoo kan 't kieken nog beter gepluimd worden. De Minister van Financiën, die de zeker heid gekregen heeft, dat er in den laatsten tijd op groote schaal gespeculeerd werd, heeft besloten strenge maatregelen te nemen, Er werd de Koning een verordening ter onderteekening voorgelegd, waardoor alle wisseloperaties worden verboden, die niet tot voorwerp hebben de betalingen van schulden, voortvloeiende uit handelszaken. Het is dus verboden vreemd geid te koopen, tenzij voor het betalen van in de vreemde gekochte goederen. Het departement van Financiën zal de lijst ogmaken van de inrich tingen, die gemachtlgu zijn geld te wisselen en die onmiddellijk een grooten waarborg moeten geven. Strenge geldboeten en zelfs gevangenisstraf worden in het koninklijk besluit voorzien. De gemachtigde inrichtin gen zullen aan het departement van Finan ciën de lijsten geven van de in den loop van den dag verrichte operaties, welke in een daarvoor bestemd register moeten overge schreven worden. Verder wordt gemeld, dat voorname Fran sche financiers er aan denken aan België ofwel een leening aan te bieden ofwel een bankkrediet toe te staan, waardoor de frank zou4 kunnen gesteund worden. Er werden daarover, onmiddellijk onderhandelingen geopend. België is daarbij vertegenwoordigd door een directeur van de Nationale Bank met name Lepreux. Men zou accoord gekomen zijn over een leening van 400 tot 500 millioen. De Senaat is eindelijk uiteen gegaan. Dit geschiedde na eenige rumoerige zittingen, zooals men in dit aartsvaderlijk midden niet meer gewoon was te houden. Ter gelegenheid van de vraag tot vervol ging van de Socialisten Renier en Fraiture als leiders van het Nationaal Syndicaat, werden al de gebeurtenissen van de staking der IJzerwegbedienden opnieuw opgera keld. De obstructie, al het geweld en het getier der socialisten in den Senaat kan niet genoeg afgekeurd worden. Maar Minister Neujean heett ook een ongelukkig woord gesproken. Hij heeft be kend dat er bedienden afgesteld geweest waren zonder gehoord geweest te zijn. Die stakers zouden dus het recht tot on- derhoor en onderhandeling verloren hebben. Dit kan niet aangenomen wordeh. Een moordenaar heeft het recht zich te verantwoorden bij dezen die hem het vonnis moeten uitspreken. Een werkman moet ook het recht hebben zich te verdedigen bij dezen die beslissen over zijne afzetting. Anders handelen is een verkrachting van het recht. Minister Neujean mocht zoo niet spreken. Dat recht heeft hij niet. Welke trouw kunnen de werklieden nog hebben in eenen Minister die zoo met den harden vuist erdoor gaat Zulke handeling kweekt misnoegden. En misnoegdheid is den gist van den opstand. De heer Eeman heeft ontslag genomen als Rector der Hoogeschool van Gent. Rector Eeman is ons geen onbekende. Die man heeft een geweten waarmede er niet te spotten valt. Tijdens den oorlog bleef hij Rector der Universiteit van Bissing en onderteekende eene formule waarpij hij zegde niets te ondernemen en alles te vermijden wat aan tiet Duitsch beheer in het bezette gebied van Belgie nadeel zou kunnen berokkenen En voor die vaderl*ndsche verklaring mocht hij regelmatig zijne wedde opstrijken. Tijdens de moeilijkheid tusschen D' Daels en het Ministerie, sprong Rector Eeman den Minister voor en verklaarde dat hij ztju ontslag zou geven zoo Dr Daels nog leeraar was te Geut. Dr Daels bleef leeraar en Rector Eeman.,.. bleef ook. De man die zoo onderdanig was voor den overweldiger van zijn land kan het over zijn loyaal hart niet krijgen de wetten van zijn eigen land toe te passen. Tnans geelt hij zijn ontslag als Rector omdat hij de druppeltjes Vlaamsch recht, ons door de besparingstormule Noif-Theunis toegestaan, moet ingeven. Maar hij blijft Professor, ziet ge, kwestie van de winning. Rector Eeman, dat is 'nen man 1! In het antwoord dat de Engelschen geven op de nota's der geallieerden is er iets dat ons, Belgen, bovenmate onaangenaam klinkt. Engeland betwist de prioriteit van Belgie. Het zegt dat het bedrag der Bel gische prioriteit vastgesteld werd op het oogenblik dat men een veel grootere schadevergoeding van Duitschland meende te mogen verhopen. Daarom, zeggen ze, is er eene wanverhouding ontstaan tusschen de sommen aan Belgie reeds betaald en de bedragen, waar de andere geallieerden zich zullen moeten tevreden houden. Het prioriteitsrecht steunt eerst en meest juist op het feit dat ons land geéne geallieerde mogendheid is en dat het in den oorlog gemengd geweest is om zijne onzij digheid die geschonden was te verdedigen. Gedurende den oorlog, als de grootste landen de Belgische hulp grootelijks konden gehruiken, dan legden Engeland en Frank rijk de verklaring af dat Belgie breed zou vergoed zijn voor de schade welke het heelt geleden. De nieuwe Britsehe nota geeft juist den indruk van het tegenovergestelde. Het is waar dat wij nu die onzijdigheid niet meer bezitten, maar ons voorkeurrecht is niet gegrondvest op de tegenwoordige toestanden maar wel op oorlogstoestanden. De betwisting van het prioriteitsrecht voor Belgie dat geheel in den dienst van het Recht gestaan heeft zal Engeland bij de wereldopinie in een slecht daglicht stellen. Maar wie bekreunt er zich tegenwoordig nog om Recht Het Koninklijk Besluit waarbij eene pre mie gegeven wordt voor het bouwen van goedkoope woningen heeft deze week mer kelijke verbeteringen ondergaan. Deze premie staat in verhouding tot de belangrijkheid van de gemeente, waar de belanghebbende woonachtig is Ook om den kleinen burger ervan te laten genieten wor den zij verleend slechts voor het bouwen van kieine woonsten, waarvan de kostende prijs door de Regeering vastgesteld werd. Daar de prijs der werkkrachten en der bouwmaterialen sedert het vorig jaar zoo aanmerkelijk toegenomen is, was ook een verhooging van de premie noodzakelijk. Uit een verslag van Dr Klein van Herne moet men besluiten dat het erg is met de ge zondheidstoestand in de Roer. De tering moet er schrikkelijke verwoes tingen aanrichten. Tengevolge van het ge brek aan levensmiddelen en kolen sterven er een schrikkelijk aantal pasgeboren kin deren. Zal die ongelukkige nasleep van dien wreeden oorlog dan toch nooit eindigen Guido. hoofd en bezag als verdwaald zijne dochter. De aanval was zoo schielijk en zoo onver wacht. Dora ziende dat zij geen antwoord kreeg begon voor den uitslag te vreezen. De opgekropte tranen barsten los, en de zwoegende borst kon de opwellende snik ken niet meer wederhouden. Zij viel geknield voor haren vader neder, stak de handen smeekend naar hem omhoog, en sprak met eene stem die nu en dan door hare hevige ontroering verdoofd werd O lieve vader, wees niet onverbidde lijk 1 Vervul den laatsten, den heiligsten wensch uwer trouwe levensgezellin, mijner duurbare moeder Denk aan mijne drie arme broeders, wier gebeente in Amerika rust. Laat Gode de wraak, 't zal voor hun welzijn door de Opperrechter aangenomen worden. Zie, lieve vader, uwe dochter, het eenlg kind dat God u liet, kruipt voor u op de knieën, en smeekt u met bittere tranen, het geluk uwer laatste levensjaren en haar welzijn niet onder de voeten te trappen I.... Zou uw hert kunnen versteend blijven Ah, neen Gij zijt bewogen.... De ziel mijner teergeliefde moeder juicht, omdat gij ge hoor begint te geven aan mijne stem, zij juicht omdat het oogenblik des vredes, der heilige vergeving naakt... Niet waar, vader, gij geeft genade, gij wilt u en uwe dochter niet ongelukkig maken Want.... Hier sprong Dora recht, omstrengelde den hals des ontroerden ouderlings, die baar met schemerende oogen aanzag, en fluister de koortsachtig eenige woorden aan zijn oor. Men kon slechts hier en daar iets opvatten. plan uitvoertklooster eeuwigbiddenonuitsprekelijke liefde Wat hier vólg! komt uit de «XXe Siècle», uit een artikel van Antoine Matagne. Wanneer iemand in Noorwegen een voorwerp verloren heeft, hetzij in een maga zijn of hotel, hetzij langs den openbaren weg, zal niemand er aan denken het op te rapen. Men laat het ter plaats liggen, over tuigd dat deze die het verloren heeft, het daar, waar het hem ontviel wel zal komen terugzoeken. Zijn het vreemden op reis, die een sacoche, een portefeuille of een valies in een hotel achterlaten, dan kunnen zij bijna zeker zijn die voorwerpen terug te bekomen in het volgend hotei ofwel aan de haven waar zij inschepen. Dit is een dienst die perfekt goed geregeld is, want niemand denkt daar zich het goed van anderen toe te eigenen t Wie een pakje moet verzenden, weegt het zorgvuldig en berekent de verzendings kosten. Dan gaat hij dit pakje langs den weg leggen met het geld er boven op. Hij kan daarna gerust heen gaan. Niemand zal het geld stelen, niemand zal het pakje weg dragen dan de bediende van den vervoer dienst De trams hebben geen ontvangers. Een soort van offerblok staat bezijden het plat- órm; de reizigers steken er het juist bedrag in en zullen niet eens beproeven er den klassieken broeksknop in te welpen waar van de Brusselaars zoo gaarne gebruik maken bij de menigvuldige inzamelingen Als dat allemaal waar is kunnen velen bij ons daar een puntje aan zuigen Klas 1924. ZEER BELANGRIJK BERICHT. Demilitie-plichiigen van 1924 moeten hun ne aanvragen, om uitstel, vernieuwing van uitstel, ontheffing of vermindering van actie ven dienst, in den loop der maand Augustus aanstaande indienen. De aanvragen om vervroegde oproeping, met de klas 1924, moeten ook voor 1 Sep tember 1923 gedaan worden. Klas 1926. De jongelingen geborewin 1906, worden verzocht zich, in den loop der maand Augus tus, op het stadhuis aan te bieden {of zoo zij belet zijn, iemand hunner familie), voor zien van het trouwboekje hunner ouders. Wanneer krijgen wij t Is niet zooveel voor het licht, maar wel voor de drijfkracht die wij noodig hebben voor kieine nijveraars en boeren. voor en andere gebruiken. Te verkr. bij fóaur. OENECKER. Abeel#», statie. Om goed te kunnen opvoeden moet men gezag hebben. Hoevele huisgezinnen zijn er thans, he laas 1 waar het gezag niet meer bestaat. De rollen zijn omgekeerd het zijn de ouders niet meer die gebieden, het zijn de kinderen. Hoe dikwijls hoort men de ouders beken nen dat zij aan hun kinderen niets te zeggen hebben. En nochtans Willen is kunnen. De beste middelen oin gezag te hebben zijn 1. Altijd een weerdig gedrag hebben Elke fout, die de ouders begaan in bijzijn van hunne kinderen, doet schade aan hun gezag zoo wordt het gezag verminderd door dronkenschap, gramschap en grove woorden. 2. Nooit grillig handelen tegenover de kinderen b. v. vandaag uiterst streng zijn en morgen bovenmate toegevend. 3. Nooit te dikwijls hetzelfde zeggenEen gegeven en begrepen bevel, moet uitgevoerd worden, ais het maar rechtvaardig en rede lijk is. De ouders hebben groot ongelijk, als zij hun bevelen herhaalde malen vernieuwen en daarbij meer en meer bedreigen, om dan nog eindelijk toe te geven aan de koppigheid van hun kind. 4. Nooit straffen, ais ge niet zeker zijt van de piichtigheid van uw kind, want een niet verdiende straf heeft soms erge gevolgen. 5. Vastberaden en onbeschroomd straffen van in 't begin. Tegen den eersten ergen misslag van een jong kind, moet men een strenge straf stellen en een volledige onder danigheid eischen. Na twee, driemaal de pogingen tot opstand met dezelfde streng heid bestraft te hebben, is het kind overwon nen, en men blijft meester op dat gebied. Het is van deteederste ouderdom dat men de kinderen aan gehoorzaamheid moet ge wennen, want later zijn de moeilijkheden onoverwinnelijk, Men moet weerspannigheid op tijd bestrij den. Dan zal het gezag, noch 't kinderheil iets lijden. In het zuiden van Frankrijk is de zon nebrand verschrikkelijk. De menschen zijn er als in een gloeienden oven ingesloten en de thermometer wijst nog steeds grootere hitte aan. De oudste inwoners der streek herinneren zich niet zulke geweldige zomer hitte beleefd te hebben. Het is dan ook niet te verwonderen dat talrijke personen aan de gevolgen der stikkende hitte bezwijken. Een hevige brand is uitgebroken in de pijnbosschen in de buurt van Lacaunau in Gironde. Het geheele gebied van Mistre staat in brand terwijl het vuur zich reeds heeft uitgestrekt in de richting van Saumos. De brand kon tot zekere gedeelten beperkt worden. De schade is reusachtig. Aan de «tatie van Craconesti, op de lijn van Timisoara naar Bucarest, is er een reizigerstrein ontspoord op het oogenblik toen hij de statie binnensnelde.Twee wagons werden gansch vernietigd. Vijf der inzitten den werden gedood en zestien anderen gewond. Bijna op hetzelfde uur botste een sneltrein in de statie van Sinala op een staande Rood Kruistrein. Het aantal slactoffers van die laatste ramp is nog niet gekend, doch be draagt zeker rond de twintig. De slachter Marty, 53 jaar oud, woon achtig te Perpignan (Frankrijk) deed aan stalten om een kalf te slachten, doch hij werd zoo vreeselijk door het dier gebeten dat hij enkele oogenblikken later aan de ge volgen der kwetsuren overleed. Een brand, die in de hooischuur van M. Vautrin, te Cresy ontstond heeft zich aan de naburige woonhuizen meegedeeld. In weerwil van de spoedige tusschenkomst der brandweer, werden zeven woningen de prooi der vlammen. Negen gezinnen werden daardoor dakloos. De stoffelijke schade is zeer groot. Terwijl 505 mijnwerkers er aan het werk waren, vond er in de Northumberland, een doorbraak plaats, waardoor het water met groot geweld binnen stroomde. Zoo groot was de kracht van het water, dat de pompen, die het op zijn weg ontmoette, een voudig werden weggespoeld. Men vreesde een vreeseliike ramp, m3ar gelukkig slaag de men er weldra in, alle mijnwerkers op den beganen grond te brengen. Te Dwingelo (Holland) is een reusach tige brand uitgebroken. Acht huizen, de toren van de Ned. Herv. kerk en de Israelie- tische kerk zij in asch gelegd. De geweldig brand is ontstaan in een stookhut. Een autocar, bemand met een 25tal reizigers, komend van Cavarni, naderde de brug Napoleon te St-Sauveur (Frankrijk), toen de voerder, om eene vrouw te mijden, een geweldige zwenKi' g aan het voertuig gaf. De autocar glibberde uit op de helling der baan en plofte in een afgrond van onge veer 70 meters diep. Al de inzitttenden werden gedood. Een orkaan heeft twee uur lang boven de vlakte van Palmi in Calabrie gewoed, en groote schade veroorzaakt aan de boerde rijen in de wijngaarden en olijftuinen. Door den bliksem werden acht personen gedood en verscheidene gewond. Twee reizigerstreinen zijn te Pueblo, in Colorado (Amerika), lokomotief tegen loko- rnotief op elkaar geioopen. De schok was verschrikkelijk en de reizigers werden door een geworpen. Velen hunner bekwamen min of meer erge verwondingen, doch geen en kel werd gedood. Zes machinisten of stokers en drie andere spoorarbeiders hebben ech ter het leven erbij gelaten. BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Financieels Inlichtingen. Entreprises générales de tramways. De terugbetaling der Kasbons 7 p. 100 is heden begonnen.-De terugbetaling geschiedt aan fr. 500en fr. 10 intrest van den 1 Mei tot nu. Sambre Escaut. De 3000 gestempelde genotsaandeelen mogen van den 20a af ver wisseld worden tegen kapitaalactiën. Bonne Espérance a Lambusart. Men meldt dat het winstaandeel van fr. 60 brutto. Verleden jaar was de coupon van fr. 30 net. Lloyd Royal Beige. De vergadering ge steld op 8 Augusti is verzet. De aandeelhou ders zullen einde dezer bijeengeroepen wor den om de veranderingen aan de statuten goed te keuren. Financieele Toestand. Iedereen weet dat wij in een tijd van over drevenheid leven behalve van werk. De wissel heeft er ons nog deze laatste dagen een voorbeeld van gegeven. Niettegenstaan de het Fransch geld Vrijdag rond 130 ge- kwoteerd stond, het Engelsch pond 105 ongeveer, was het den Zaterdag 12 bijna onmogelijk ernstige koersen te bekomen zoodanig waren de vreemde munten aan het dalen. Men ging tot het zeggen dat onze frank aan pari stond niet alleenlijk methet Fransch geid maar ook met het pond. Deze beweging was veroorzaakt door zekere goed te keuren maatregelen door on zen Eersten Minister genomen om de specu latie te beletten en door het geluid dat Fran sche banken Belgie ter hulp kwamen. Maar, wie kan er zeggen 1° als die maatregelen nut zullen hebben 2a dat de leening aangegaan een goede zaak is Het is onbetwistbaar dat het altijd geheel gevaarlijk is eene markt te willen houden met geleende ware. Wie weet aan wat koersen dat geleend geld terug zal moeten gekocht worden bij de teruggave want 'ten is toch geen geschenk dat ons ge daan is maar eene leening op termijn en met rijke intresten. De zaak Dollars ongeregeld tot nu nog toe is voor ons land een voorbeeld van het gevaar van zulke zaken. De aanval tegen onze frank komt uit Pa rijs niet, maar uit Londen en 't en is zeker niet met een arm te verbinden dat men eene geschonden neus herstelt. Het bewijs is dat Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank. tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Opvolger van S. VAN DEN SERGHE, Bertenpiaats, 8, (Kleine Markt), -- S» «a P E U B ii Hl E. De grijsaard verwijderde zijne dochter zachtjes en sprak Gij hebt mij dan de waarheid niet gezegd Neen, vader, ik meende alzoo het best mijn edel doel te bereiken. Gij ziet dus dat alles u zegt dat gij moet vergeven, ja, dat gevoel zelveGod heeft het gewild 1 Men zag dat een hevigeu strijd in het binnenste des Corsikaans geleverd werd. De duivel der wraak was nog niet ver dwenen, nog niet overwonnen... Evenwel, als hij de bekentenis zijner dochter hoorde, als hij verstond dat hij slechts ten koste van haar levensgeluk zijne wraak volvoeren kon... Dan werd zijn hert week, dan deed hij hetgeen zonder twijfel alle vaders zouden doen, hij gaf toe... Hij omhelsde Dora op het voorhoofd en zegde Om uwentwege, mijne lieve Dora, en ter geheugenis mijner diepbetreutde gade en onzer drie zonen, wil ik uwe bede aan- hooren. God zij gedanktriep deze uit en storte zich in de armen van den overwon- nenne, en kustte hem vurig, zeggende Gij zult toch uw goed werk niet ten halve doen. niet waar beste vader Ais gij bewijzen hebt zult gij ze vernietigen. Bij die woorden keek zij strak naar den verzegelden omslag, dien Juan in de hand hield en verfrommeld had. Gij hebt gelijk, Dora, sprak de vader als vermoeid. Ik kan u niet langer weer staan. Hij trok een geei papier uit den omslagen hield het boven eene der teersen, die op tafel stonden. De aanwezigen stonden in de grootste stilte, en met eene verklaarbare ontroering, dit aandoenlijk tooneel aan te staren. Zij verstonden natuurlijk niets van de zaak, uitgenomen Dammaert nochtans, die door den schrikkelijksten angst verteerd werd. ledereen zou zijnen toestand bemerkt hebben, ware aller aandacht niet op iets anders gevestigd geweest. Een akelg voorgevoel benauwde hem de verengde borst tot stikkens toe. Het briefje dat de Corsikaan naar de vlam der keers uitreikte, trok zijne oogen onweérstaanbaar aan. Bij eene wending, als reeds een deelken er van in assche overgegaan was, herkende hij het. Ja daar stond Hoogendijk, daar 1830.. daar, zijn handteeken. Nu werd alles klaar voor zijnen geest. Maar welke sombere klaarheid Zijne toekomende schoondochter alleen had hem gered, van de schrikkelijkste aller straffen. In haren edelmoed, door hare liefde, door haren zucht tot weldoen, had zij alles gera den, alles voorkomen. En hij mocht haar niet dankbaar zege nend in zijne armen drukken 1 Wie zal de aandoening beschrijven, die de ziel des berouwhebbende grijsaards bestormden Wie zou kunnen berekenen voor hoeveel tijd zulke oogenblikken in 's menschen leven tellen 1 Zijt gij nu voldaan, mijne lieve doch ter vroeg de Corsikaan, nadat hij ook een tweede papier aan de vlam had overge leverd. Heel en al, lieve vader. Algemeene Bestuurder voor West-V laanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPEIUNGflE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VECRIVG, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXML'DE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKIIOKS, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURN1ER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON,Gemeentesekretaris. Noordschoots Heer M. BA1LL.EUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nleuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Liehtervelde, Cortemark, Mernkem. Wees dan gelukkig, hernam deze met moeder de hand met eenige stille troost zijne diepe stem, en wees uwen levensgezelwoorden en vertrokken ten hoogste aange even zoo trouw als uwe heilige moeder het den haren geweest is. De aandacht der aanwezigen begon zich een weinig te ontspannen. Eenigen wilden zelfs hunne aandoeningen beginnen kenbaar te maken aan hunne naas te geburen. Toen Dammaert, door een gansch onge woon gerucht, iets als een angstgekreun, aller oogen op zich trok. Hij was achterover op zijnen zetel geval len en zijn hoofd waggelde van den eenen schouder naar den anderen. Zijne opengesperde oogen staarden strak in de ruimte. Hij wilde den arm uitsteken, maar deze viel krachteloos neder. Iedereen sprong hem ter huip. Doch een der getuigen, een jonge genees heer, verdrong de hulpveerdigen met zacht geweld en voelde den ongelukkige zijnen pols. Eene geraaktheid murmelde hij. Karei, Maria en hunne moeder, buiten hun zeiven van ontzetting, wierpen zich voor den ouderling op de knieën, vatteden zijne handen en riepen snikkend Vader vader Kent gij ons niet i Maar de ongelukkige gat geen teeken dat I hij hen verstond Mijne vrienden, sprak de jonge genees heer, er is hier spoedig hulp noodig. Het kontrakt kan niet geteekend worden en wij zouden, neem het mij niet kwalijk, best doen te vertrekken. De zieke heeft de groot ste rust noodig en ik ga zonder litstel ge neesmiddelen halen. De aanwezigen drukten Karei of zijne daan, en met de tranen in de oogen. De geneesheer beval den ongelukkigei Dammaert op eene sofa te leggen, waar hi zich als in een bed kon uitstrekken en ver wijderde zich schielijk. Dammaert's kinderen en vrouw blevei rond hem geschaard, en vervulden de prach tige zalen met hunne weeklachten. Dora en haar vader hadden zich eenigi stappen verwijderd en aanzagen droevig he akelig tooneel. Hoe droevig, fluisterde Dora, nu allei zoo goed stond door uwe vergeving. God bad niet vergeven, misschien sprak de Corsikaan plechtig. Vrouw Dammaert trachtte haren bewuste loozen man tot zich zeiven te brengen doo hem een reukfleschje, dat een dienaar 0| Dora's verzoek aangebracht had, onder de: neus te houden. Intusschen was de geneesheer teruggeko men, met een drankje, doch hij onderzoch eerst nog eens den lijder. Wat scheelt er met onzen vader vroe. Karei wanhopig. De doktor zag den jongeling droevig aa en vroeg Mag ik u de volle waarheid zeggen Waarom ons met ijdele woorden paa en dat ware immers nutteloos, mijnheer. Welnu dan moet ik u zeggen, dat t weinig of geen hoop meer bestaat, den ziek .te redden. Wat is er dan met hem gebeurd? vroe de moeder. Wij noemen zulks eene hersenvliesontsti king, mevrouw en dat is doodelijk. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1