HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Naar den Afgrond TABAKSTELLINGEN Wraak en Liefde De StaaismiddBibare School en öe Finaniien onzer stad. naar De Grauen van den vzar Apotheek Frans Van de Plas lboBëemefltprijs Zondag 26* Oogst 1923. 16 Centiemen. 20 Jaar. Nr 34. Van groote Denkers. Gezondheid door opvoeding Oorlogsschade. De Toekom?!der Kinderen. Politiek Overzicht. Naar den Afgrond. Dit is tie titel van ons Nienw Mengelwerk waarmee wij aanstaande week beginnen. Het is een uiterst boeiende roman uit onze dagen, van den zoo gunstig gekenden volksschrijver UIT CONGO. In 't Buitenland. NSINTER Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen, -- - vtv i: - per Jaar Ia Stad fir. 6.50 In Belgie &rt 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Sansen=Vaüüesle, Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Postcheckrekening nr 15570. PK IJS BERICHTEN, VERROBPINGEI, Bene inlassching o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o ctn 3 inl. 0.45 et" VORIf iSSt SI, 1 5o fr. per regel. R0UWBER1CHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voorden Vrijdao ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. POPERINGHEKAAR Gij zijt bedwelmd door al het goud dat schittert in de woningen der rijken gij ziet wel wat zij bezitten, maar gij ziet niet wat zij te kort hebben. Ambrosius. 't is niet zoozeer de rijkdom als wel de jacht naar rijkdom die de menschen bedeift. De Bonald. Schat het gdd volgens zijn juiste weerde 't is een goede dienstknecht en een slechte meester. Al Dumas. Lust om groot te schijnen is eene bron van verval. t Petiet. Te veel ontevreden zijn over zich zeiven is flauweteit Te veel tevreden zijn over zich zeiven is zot tigheid. Mm* De Sablé. (Van onzen eigen briefwisselaar). Wij zijn hier met 60 leeraars te Dongel- berg vereenigd in een verlofleergang De gezondheid door de opvoeding. Die leergang is ingericht door het Amerikaansch komiteit Hoover om de Amerikaansche methoden in zake gezondheid ook in ons schoolwezen in te voeren, voor zooverre die methoden overeenkomen met onzen aard, karakter en levensopvatting. De oorlog was voor de Amerikanen een openbaring. 38 der dienstplichtigen wer den ;ongeschikt tot den dientt bevonden. Geneesheeren en opvoeders stonden ver baasd en zagen weldra in dat men op verkeerde banen liep. De belangstelling der natie was gaande gemaakt en gelijk in Amerika alles snel gaat bleef men niet bij die nuchtere beschouwing alleen maar men sloeg dadelijk de hand aan 't werk. Met het tegenwoordig geslacht viel er niet veel uit te richten de goede gewoonten in zake gezondheid ontbraken men had het volk niet leeren leven men had het niet gewezen op het groot geluk hier beneden, te weten de gezondheid. Het werd geen individueel belang alleen, maar ook een nationaal be lang een geslacht op te kweeken, sterk, gezond en diensvolgens gelukkig. Het is beter te voorkomen dan te genezen, zeggen de Amerikanen en daarom pakten ze de jonge moeder en het kind aan Men heeft nu daar vier jaar gewerkt, en de uit slag Miss Bragg, was zoo fier het ons te zeg gen. Waren er in 1919 in de scholen van New-York 38 kinderen onder het nor maal gewicht, nu waren er nog slechts 7 "Zo- Bemerkt wel dat het een nationaal streven is. Vrouwenvereenigingen en instellingen voor kinderwelzijn beschikken daar over enorme sommen om de gezondheid door de opvoeding door te drijven zonder geld doet men niets. Een levensverzekering stortte in 't begin 5 millioen dollars ten voordeele van het werken voor de propaganda, oordeelen- de.dat het in haar voordeel was dat het volk gezonder leefde, dat hoe minder sterfgeval len, hoe minder betalingen te doen waren. Die levensverzekering schat haar winst op 10 millioen dollars. Andere maatschappijen volgden nijverheidsinrichtingen steunden op hun beurt en zoo kon men werken. De waarde van de gezondheid van het kind heeft daar reeds in het opvoedend systeem dezelfde hoogte als de goudstan daard in hun muntwezen. Een gezond lichaam is de eerste voorwaarde der opvoe ding. Het oude Sparta en het moderne Duitschland zagen dat in met een oorlogs doeleinde, maar de Amerikanen hebben een ander doel in vredestijd: een gezond lichaam als grondslag voor alle verstandelijke ont wikkeling, ,want zonder gezondheid geen ernstige studie. Gezondheidsonderwijs is dus ongetwij feld de eerste zorg van ons programma. Geen bijzondere lessen meer, waarvan ten slotte toch niets meer overblijft, maar het onderwijzen van positieve gezondheids gewoonten in verband met het regelmatig schoolwerk. Een gezond lichaam zou in de school zoo hoog in waarde moeten rijzen als een bekwaamheidsdiploma. Het geld besteed aan de gezondheid der kinderen is een kapitaal dat niet verloren is, want het zoo opgekweekt geslacht zal later veel gestichten sluiten, waarin wij ten koste van veel geld de menschelijke wrakken nu moeten onderhouden. Ziehier in 't kort de Amerikaansche werk wijze 1° In ieder school worden de kinderen maandelijks gewogen en tweemaal 's jaars in Lente en Herfst gemeten want de be trekking van het gewicht van een kind tot zijn grootte en ouderdom, te zamen met zijn winst of verlies in gewicht, is de beste aan duiding voor zijn gezondheid. De kinderen worden per klas in 3 soorten verdeeld de roode afdeeling of onder de 10 beneden het standaardgewicht, de blauwe of van 20 boven tot 10 bene den het standaardgewicht de witte of boven de 20 Grafisch worden de tabels opgemaakt, in de klas uitgehangen en de maandkaart naar de ouders opgezonden. 2° Een warm eetmaal wordt door de zor gen der vrouwenvereenigingen toegediend aan inkoopprijs der waren. Zelfs wordt in den voormiddag een glas melk gegeven, glas dat de kinderen van papier maken en melk, die ze met een stroopijl opslorpen. Bij die gelegenheid worden ze ingewijd in prijs en waarde der voedingsartikelen. In middelbare klassen kiezen de leerlingen zelf hun spijzen, maar zijn verplicht hun keus nader te verklaren. 3° Eens per jaar worden de kinderden, in tegenwoordigheid der ouders, door een bekwaam geneesheer onderzocht. Zoo kun nen de ouders rechtstreeks ingelicht worden over de gebreken hunner kinderen en op de voeding gewezen worden. Indien een huis gezin de kosten niet betalen kan om tand- keel- en oogziekten of ondervoeding te verbeteren, dan komen de vrouwenvereeni gingen tusschen. 4° Er is een voedingsklas voor de kinde ren die beneden 10 van het standaard gewicht zijn. Wekelijks worden die kinderen gewogen en verlies en winst wordt aan de tegenwoordig zijnde ouders uitgelegd. 5° De schoolziekendienster is de band tusschen school en huis. Zij geeft de kinde ren goede gewoonten in zake gezondheid en gaat in dehuizen na of zij toegepast worden. 6° Aan de sport geeft men veel tijd. Overal vindt men openluchtspelen op open bare speelpleinen. De kinderen slenteren niet meer langs de straten. Wat voornamelijk eigenaardig is in be doelde methode van gezondheidsopvoeding, is de samentrekking naar het middenpunt gezondheid. Alle vakken van het onderwijs draaien er rond en in alles is zelfwerkzaam heid der kinderen de hoofdvereischte geen negatieve maar positieve leerwijze geen afkeurende maar opwekkende. De kinders meten en wegen zich zelf. zoeken hun percenten, vullen hun kaart in, maken diagrammen der klas, knippen uit dagbladen wat zij noodig achten om hun taaloefeningen op te turen en te verduidelij ken iedereen heeft zijn gezondheidsboek en de klas heeft zijn cinema en album, alles oorspronkelijk en gezamentlijk werk der leerlingen. Dagelijks worden hun op honderd ver schillende wijzen de hoofdwaarden der gezondheid voorgehouden met den waarom erbij. De leerlingen teekenen, knippen, schilderen ieder op zijn manier en volgens eigen opvatting ieder gedacht uit. Hier volgen ze Drink ten minste vier glazen koud water daagsdrink melk in plaats van thee en koffie slaap met open venstersspeel in open lucht eet alle dagen groenten eet dagelijks fruit weeg en meet u alle maan den reinig 's avonds uw tanden reinig uw nagels neem wekelijks een bad. Het komiteit Hoover wil België helpen door de gezondheid zijner kinderen. België groot maken door het een nieuw geslacht te geven van sterke gezonde mannen en vrouwen. Dat komiteit heeft nu in ons land eeD onderzoek ingesteld bij 5000 kinderen om tot een standaardgewicht te komen voor onze kinderen, een kijk te hebben op de gezondheidstoestanden der kinderen, en de middelen te beramen om er in te verhelpen. De zekerste weg tot een opfossing is de opvoeding. Wat voor Amerika waar is, is ook voor België. Mij dunkt dat die opvatting van Amerika om België te helpen voor ons de beste is en de dank van ons land weze hun daarom onverdeeld toegezegd. Zandryve. KEPERS PERSER! voor en andere gebruiken. Te verkr. bij Maur. PENECKER. Absele. statie. I Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 26 ROMAN door C. VERVAKCKE. Dora was naderbij gekomen en trachtte Maria met stille woorden te troosten, en hoop te geven. Zij vatte ook Kareis hand, maar de kinders waren te zeer aangedaan om naar troostwoorden te luisteren. De geneesheer had intusschen den lijder eenige druppels van den medegebrachten drank ingegeven, en eenige minuten later scheen deze in eenen zachten slaap gevallen te zijn. Hij moet zoo gauw mogelijk te bed ge bracht worden, zegde de doktor vervolgens. Mogen wij hem naar huis vervoeren, vroeg mevrouw Dammaert. De geneesheer zegde dat het best zou ge weest zijn hem zoo gerust mogelijk te laten, maar aangezien hij zag, dat de familie er sterk aan hield, den zieke te huis te hebben, stemde hij er in toe, op voorwaarde, dat zulks met de grootste voorzichtigheid ge daan werde. Dora wierp nochtans in, dat gansch de woning te hunner beschikking was, maar zulks veranderde hunne zienswijze niet. Als Karei en zijne moeder vernomen had den, dat er geen onmiddelijkgevaar bestond, reden zij naar huis 'om alles te schikken. We hebben de verslagen der twee laatste zittingen van den gemeenteraad van Pope peringhe met aandacht gelezen. in de zitting van Zaterdag 28 Juli komt de begrooting vóór van de Staatsmiddelbare school. Daar vind ik 29.891 fr. de onder houdskosten beloopende tot 10.350 fr. dat is te samen 40.241 fr. door de liberale meer derheid tegen de katholieke minderheid ge stemd. Dat is reeds eene merkelijke som ten laste der ingezetenen der stad gelegd. Maar 't en is op verre na niet al. In het verslag der zitting van 4 Augustus vinden wij nog eenen aankoop van bebouwden grond voor 148.000 franken, zonder de bij kosten, ook van de liberale meerderheid, en dat met geweld en scheldwoorden, tegen de katholieke minderheid gestemd, ten voor deele van het onzijdig onderwijs van die Staatsmiddelbare school. Maar dat gebouw kan hoegenaamd niet dienen voor Staatsmiddelbare school, tenzij dat men begint met veel der thans bestaande gebouwen ten gronde af te breken, 't gene reeds heel groote onkosten zal veroorzaken, en dan nieuwe, volgens de wet geschikte zalen en klassen te zetten. Laat ons nu eens rekenen Te Yper is de som van 1 500.000 fr. voor zien voor het bouwen der Staatsmiddelbare school met hare afhankelijkheden. Veronderstel nu dat hier alles veel min luxueus aangelegd worden dan te Yper (want 't en is maar op luxe dat er kan be spaard worden) zal men het dan afkrijgen voor een millioen. Welnu 1.000.000 150.000 (ronde cijfer voor den aankoop) 50 000 (voor verplicht mobilair en school gerief) dat maakt 1.200.000 fr. Aan 5 fr. intrest als 't lukt, want de laatste Staats- renten geven reeds 6 intrest dat maakt 60.000 fr. 's jaars, uit den zak van de lasten- betalers van Poperinghe. En dat al voor iets Maria en Dora bleven bij den zieke. Juan hield zich als gejaagd nu met het eene dan met het ander bezig, doch hij ver wijderde zich niet. Maria voelde zich zoo geweldig aange daan, dat zij ieder oogenblik meende te be zwijmen. Haar vader zoo rustig ziende zegde zij tot Dora,dat zij eenige oogenblikken defrissche buitenlucht ging inademen, want dat zij meende te moeten stikken. luan's dochter verzekerde dat zij zich bij den zieke ging houden, zoodat Maria mocht gerust zijn. Dora bevond zich alleen met den slapen- den ouderling. Eensklaps opende deze de oogen. Zij stonden zoo verdwaald niet meer en keken het meisje aan. Begeert gij iets, mijnheer vroeg zij. De zieke scheen zijne gedachten bijeen te willen verzamelen, en in orde te brengen. Waar ben ik sprak hij met zwakke stem. Dora wilde antwoorden doch hij voor kwam haar. Ha, ik herinner mij, ging hij voort. Wat schrikkelijke oogenblikken.... Maar gij zijt goed, mejuffer, gij zijt een engel. Wat vroegt gij dan Indien gij iets noodig hebt, mijnheer. Oh neen, ik zal niets meer noodig heb ben. De strijd is ten einde. Zijn wij alleen Ja, mijnheer. Welnu, mejuffer Dora, laat mij nog eens herhalen, gij zijt goed en edel, gij hebt de schoonste daad gepleegd, die men zich dat er volstrekt niet noodig is in onze stad. We hebben dus die eerste jaarlijksche onkos ten van 43*100 fr.daarbij gesteld eene som van 60.000 fr. voor de jaarlijksche intrest, komen wij tot de jaarlijksche som van 100.000 franken. Is die Staatsmiddelbare school zoo ge- wenscht, zoo noodig voor Poperinghe, dat men daarvoor geheel de stad moet rui neeren Voor deze week behandelen we de zaak enkel op finantieel gebied. (In een aanstaan de nummer zullen we de zaak onder haar dieper en bijzonder opzicht, de opvoeding zelf, behandelen,) en van daar uitgaande zal ik stoutweg zeggen dat ze er niet noodig is, ik zal er bijvoegen dat ze er veel beter niet zou zijn. Ik late varen de lagere schooldeze heeft een zekere bevolking, maar dat is eigentlijk het middelbaar onderwijs niet en dat kan juist zoo wel als daar gegeven worden in het klein college en in de kouterschool en om zeggens zonder onkosten aan de stad, dus zonder de lastenbetalers te moeten lastig vallen In de gemeenteschool, kosteloos voor den leerling en bijna zonder kosten voor de stad want de Staat betaalt daar de volledige jaar wedden der onderwijzers, en 5 fr. per jaar en per leerling voor school behoeften. Geheel de lagere afdeeling der huidige Staatsmiddelbare school kon dus 't zelfde onderwijs ontvangen zonder meer onkosten voor stad. Maar het is mijn doel niet hier van 't lager onderwijs te spreken, dat is niet de middel bare school. Keeren we dan weder tot de middelbare school. Ik zeg de middelbare school is er niet noodig voor Poperinghe en ziehier waarom zij telt slechts 25 leerlingen in hare drie klassen waarvan 18 leerlingen in 't geheel van Poperinghe. Welnu ik geloof niet dat men voor 18 leer lingen de stad Poperinghe een kapitaal van 1.200.000 fr. en eenen jaarlijkschen last van 40.000fr. de intresten van die 1.200.000 fr 't zij 60.000 franken mag opleggen. De Staatsmiddelbare school werd hier in Poperinghe aanvaard als middelbare school van Yper, zonder onkosten voor onze stad, omdat Yper plat lag en tot dat Yper zou her opgebouwd ziinjmaar ze bestendig inrichten, 't is te zeggen voor 18 leerlingen meer dan een millioen, en jaarlijks honderd duizend frank moeten uitgeven, 't ware eene finan- tieele ramp voor onze stad. Waarheid. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op lcn Au- gasti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden ZILLEBEKE. Lagrou Camille MEESSEN. Ramon Isidore Jeuniau Zusters WYTSCHAETE. Van Thorre Jean Bailieul Abel Plantefeve Victor Kooizaat ivo WULVERGHBM. Delava Léon WEST-NIEUWKERKE. Denys Féiicle DRANOUTER. Van Thorre Jean YPER. Thirifays Hubert Thirifays Hubert Depuydt Gustave We Dethoor-Bultiauw, Landerwyn Victorine Pareyn Emile Duflou Léonie We Reydant Poot Georges 7.710,00 2.976,92 2.196,00 8.504,58 45.235,00 52.725,88 7.035,54 8.581,48 738,00 3.707,00 24.415,00 22.515,00 16.355,00 67.400,00 2.470,00 12.550,00 4.121,50 10.350,00 4' ALGEMEENE BEDEVAART op heden ZONDAG 26 OOGST 1923. Om 11.30 uur Plechtige Mis in de Kerk te Alveringhem. Wijding van het Vaandel der Bedevaart geschonken door Prof. D Daels. Sermoen door E. P. Mortier S. J Daarna: Tocht naar het kerkhof te Oeren; Hulde der levenden aan de dooden Bloe menhulde der Vlaamsche Meisjes. Aan spraak door E. P. Oswald en Prof. Dr Daels. Rouwgedicht. Vlaggenhulde.— Treurmarsch. Om 2.30 uur Algemeene vergadering te Alveringhem Zaal Patronaat Sprekers Adv. Van Dieren, Dr Berten Pil, Piet Finné, Rik Demoen. Om 4.30 uur Openlucht-voorstelling «Jo zef in Dothan door het VI. Volkstooneel te Alveringhem. Een bijzondere tram za! naar Alveringhem vertrekken uit Yper te 10.20 uur. Uit Veurne te 10.40 uur. 's Avonds vertrek naar Yper te 18.45 u., n. Veurne te 19.30 u. zou kunnen voorstellen. Indien mijne dank baarheid eenige weerde heeft in uwe oogen, durf ik u verzekeren Vermoei u niet mijnheer, onderbrak hem Dora. Oh laat mij spreken, het ontlast mij. Wees gelukkig, mejuffer, gij verdient het, indien de zegen u kon welkom zijn van iemand, die zijne jeugd bezoedelde.... Oh, vader, lispelde het meisje, dat al les is vergeten en vergeven, laat ons daar toch niet meer van spreken. Juan vertoonde zich aan de deur. Dammaert bemerkte hem en scheen te ver schrikken. Hij overwon nochtans datgevoel. Dank u, mijnheer, sprak hij met beven de lippen. De Corsikaan naderde. Emiel Dammaert, zegde hij, alles is vergeten, wees gerust, ik zou u wel om ver geving bidden maar gij zult wel genezen. Genezen O neen, dat niet. Ik heb genoeg geleefd en mijn gevoel kan mij niet bedriegen. Mijnheer mag ik u en uwe doch ter iets vragen Spreek, zegde Juan. Ik heb sedert vele jaren voor niets anders geleefd, dan om mijne misdaad uit te boeten, en de dood ware mij min pijnlijk ge weest, dan te zien, dat mijne vrouw en kinders kennis kregen van mijne euveldaad. God heeft mij en hun dat verdriet gespaard, daarom hoop ik in Zijne bermhertigheid. Wilt gij mij nu beloven dat geheim nooit aan mijne geliefden te openbaren Dan zult gij het afscheidsuur verzachten van degene, Weer is een schooljaar heen, en als alle jaren is het nu de tijd dat vele ouders zich bekommerd afvragen welk beroep ze voor hunne zonen'en dochters te kiezen hebben. Het vraagstuk stellen is nog niet het be antwoorden, want het is van een overwegend belang voor de toekomst der jeugd en vergt dus dat het in allen ernst onderzocht wordt. We willen even onze christene vaders en moeders helpen die zaak in het reine te trek ken Vele ouders droomen ervan hun jongen te zien loopen met col en manchetten als een groote heer en zouden hem aldus willen geplaatst zien in het een of ander bureeldat is al goed en wel, maar, ze moeten zich te vens afvragen of de verdiensten daar groot genoeg zullen worden oin een eigen haard gebeurlijk te stichten. Zoolang we ons niet kunnen verheugen in een onverhoopten opbloei van handel en nij verheid, zullen er nog menige bedienden te veel zijn en de loonen dus vanzelfsprekende omneergedrukt blijven. Anderzijds staan de wegen breed open voor alle slag stielmannen, als ze maar met de noodige bekwaamheid toegerust zijn het werk van den heropbouw is in Belgie nog niet voleindigd en zal het nog zoo spoedig niet zijnalle bekwame handen kunnen daar dus gebruikt worden in loonenden arbeid. Dat de ouders dat gedenken en alvorens een beslissing te nemen, waar misschien het verder levenslot van hun kinderen van af hangt, zich trachten los te maken van alle hinderende conventioneele begrippen, dat ze zich niet laten vangen door uiterlijken schijn van cols en manchetten Ze hebben ook te bedenken dat niet ieder geschikt is als bu- reelbediende, zooals ook niet ieder tot stiel man. Vele omstandigheden van gezondheid, sterk of zwak gestel, geestesontwikkeling e. a. spelen hierin een grooten rol. En voor al dient rekening gehouden met den aanleg en den lust der kinders zelf. Hierin hebben ook zij, vaders en moeders een woordje me de te spreken en hun gedacht te zeggen Als besluit zeggen wij met den dichter Een ambacht leeren jongen Maar... eerst wel nagedacht, Beproefd... gewikt... gewogen... Uw lust en uwe kracht. En laat u niet verleiden Door klatergoud of schijn. Want menig mager klerkje Zou liever sjouwer zijn. En voor de ouders die toch hun jongens na de lagere school nog eenige jaren willen laten studeeren was het misschien de moeite waard te overwegen of ze niet best de toe komst hunner zonen zouden toevertrouwen aan de menigvuldige en degelijke vakscholen waar we ons ten huidigen dage in verheugen mogen. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaata, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE. Verschil van meening. Uit de nota's, die in deze laatste weken tusschen de verbondene landen gewisseld geweest zijn, kan men opmaken hoezeer deze landen toch verschillen van meening en dat nog op de voornaamste punten, die de grondsteenen zijn waarop het verbond rust. De houding tegenover Duitschland ver schilt bovenmate. Baldwin (Engeland) ver trouwt Duitschland en Poincarré (Frankrijk) niet. De Franschen, die zich herinneren hoe de oorlog ontstond, hoe hij gevoerd werd en hoe de verslagen vijand zich gedroeg na de onderteekening van het verdrag van Ver sailles, zijn tot het besluit gekomen dat men in Duitschland den wil tot betalen moet scheppen door het nemen van panden en door dwangmaatregelen. De Engelschen integendeel, schenken Duitschland een vertrouwen, dat ongetwij feld eenige verbazing onder de Duitschers zelve zal wekken. Zij willen orde brengen in den economischen warboel waarin wij leven door de Duitsche betalingen mogelijk te maken. En om ze mogelijk te maken wil En geland de duitsche schulden verminderd zien en Duitschland gesteund om door groote voortbrengst beter te kunnen betalen. Het is geheel waarschijnlijk dat het ant woord op de Engelsche nota vanwege Frankrijk en Belgie ongunstig zal zijn. Wat zou het gevolg daarvan kunnen zijn? Het Engelsch Parlement zou bijeen geroe pen zijn, een afzonderlijk antwoord zou door Engeland aan Duitschland gezonden en eene internationale Conferentie zou samen geroepen worden om het betalingsvermogen van Duitschland vast te stellen. Dit zou voor ons land en voor Frankrijk van groote gevolgen kunnen zijn. Wij moeten echter daaruit niet besluiten dat wij in de eerste toekomst met een nieu- die sedert meer dan dertig jaren tracht zijne schuld uit te boeten. Ik beloof u zulks plechtig, sprak Juan. Ik ook, zegde Dora haastig, en legde den vinger op den mond. Zij had Maria hooren naderen. Deze trad de kamer binnen. Is er verandering vroeg zij levendig. Ja, mijne lieve Maria, uw vader heeft daar juist eenige woorden gesproken. De binnenkomende omhelsde den teerge liefden zieke, zeggende Kent gij mij, vader Zij wisselden eenige liefderijke woorden waarin de dochter hare hoop uitdrukte, en de vader haar moed wilde inboezemen tegen eene nakende scheiding. Uitgeput viel de ouderling weder buiten kennis. Intusschen was Karei teruggekeerd met een groot rijtuig, in hetwelk men Dam maert op matrassen en kussens naar huis bracht. Drie dagen later gaf hij in de armen zijner duurbare vrouw den geest. Het verdriet dezer laatste en hare twee kinderen zullen wij niet trachten te beschrij ven. Een der laatste woorden van den afge storvene waren tot Karei gericht Als gij met Dora zult vereenigd zijn, omring haar met de teederste zorgen, maak haar gelukkig zij verdient het.... Karei beloofde zulks natuurlijk. Nooit heeft het minste vermoeden in het hert der weduwe of in dat harer kinderen toe gang gevonden. Hun echtgenoot en vader is voor hen altijd het zuiverste voorbeeld wen oorlog op onzen rug zitten. Dat ware overdreven. Dat er met al dat geen echte vrede in de wereld komt is zeker, maar laat ons alle ge beurtenissen kalm inzien en de zaken niet slechter nemen dan ze zijn. Het gaat al slecht genoeg. Telegramtarief verhoogd De taks op de telegrammen voor het bin nenland is met 0,10 fr. verhoogd vanaf 20 Augustus. Broodgraan. M. Ruzette, Minister van Landbouw, zou de mogelijkheid onderzoeken den uitvoer van broodgraan te verbieden Het wordt hoog tijd dat dergelijke maat regel getroffen worde. De vreemde opkoo- pers hebben het immers al te schoon door hun hoogen wisselkoers. Het graan dat nu uit ons land wegtrekt, zullen wij moeten vervangen door graan uit Amerika tegen groot geld betaald. Zoo zou in de naaste winter ons brood nogeens duurder zijn. Dat men maar gauw maatregelen neme. De Jacht 1923-1924 Opening Op 1 September voor konijn, patrijs, kwakkel, boschsnep, everzwijn. Op 15 September voor haas, hazelhoen en boschaan. Op 29 September voor fazanthanen, her ten en voor groote jacht. Op 15 October voor fazanthennen. Sluiting Na 30 November voor patrijs, fazanthen nen en reegeiten. Na 31 December voor haas en voor jacht in open veld. Na 31 Januari 24 voor de jacht met den loophond, bij klopjacht of met staanden hond. Vredelievend. In het 3e Internationaal Democratisch Kongres dat verledene week te Freiburg ge houden werd waren 22 landen vertegenwoor digd. Het Kongres heeft een telegram gezonden naar Z. H. den Paus waarop Deze ant woordt De Heilige Vader bedankt U om uw schrijven en vereenigt zich van harte met uwe vredewenschen. Uit dit Kongres is er inderdaad een groote zucht naar vrede voor geheel de we reld opgegaan. Dit feit is teekenend Een Duitsche dame, Mevr. Briefs, had aan de vredelievende vrouwen gevraagd hunne juweelen te offeren voor de herstel lingen, ten einde den haat onder de volke ren te dempen. Weldra werden tal van rin gen, halsnoeren, uurwerken afgegeven. De Fransche afgevaardigde Mvr. Male- terre beantwoordde deze daad door eene aanspraak die alle toehoorders diep ont roerde. De Mark op nul Een Berlijnsch blad stelt de vraag Kan de mark op nul komen Het bewijst door ingewikkelde cijfering dat dit wel mogelijk is. Een ander blad geeft een ander bewijs. De papieren marken be neden de 5 duizend mark zijn meer weerd als oud papier dan als betaal-middel. Mgr. Keesen. Wij hebben reeds gemeld dat Mgr. Keesen in den loop der verledene week overleden is, in den ouderdom van 82 jaar. Mgr. Keesen is een der voornaamste en eerbiedwaardig ste personen uit onze politieke wereld. Het is sedert 1894, dus sedert 30 jaar dat de provincieraad van Limburg den E. H. Keesen zendt naar den Senaat. In 1898 ver leende Z. H. Leo XIII hem de waardigheid van Huisprelaat. Mgr. Keesen bewoonde een volkrijke buurt van Brussel. Hij was er gekend als de trooster der bedrukten. In de politieke middens telde hij niets dan vrienden. De eerlijkheid en de innige over tuiging waarmede Mgr. Keesen zijne prin ciepen verdedigde, dwongen steeds achting af. De christen arbeiders zullen nooit verge ten dat Mgr. Keesen steeds hartstochtelijk de verdediging van de kleinen en zwakken ter harte nam. Hij was Democraat toen de christelijke democratie nog geen naam had. Hij heeft in den Senaat tot het laatste oogenblik de belangen van Kerk, land en volk verdedigde met kracht, overtuiging en veel politiek beleid. Hij heeft zelden eene zitting niet bijgewoond. Mgr. Keesen had op zijn ziekbed het ver langen uitgedrukt in den octaaf van O. L. V. Hemelvaart te mogen sterven. Zijn lang en zegenrijk bestaan werd besloten door de ver vulling van dezen laatsten en vromen wensch. Thans maken nog twee Priesters deel van den SenaatEerweerde Pater Rutten en Z. E. H. Kannonik Broekx. Mgr. Keesen droeg het purper, terwijl Pater Rutten in het wit en Kannonik Broekx in het zwart gekleed gaan. aller huiselijke deugden gebleven. Ook wist Dora naderhand, alle vragen over hare vroegere droeve vooruitzichten, zoo behendig te beantwoorden, dat die ge voelens er nooit in het minst door gekrenkt werden. SLOT. Iets meer dan een jaar later werden Karei en Dora vereenigd. Zij leven thans gelukkig op een kasteel in de provincie Antwerpen, omringd van tal rijke brave en gezonde kinderen. Drie jaren na de dood van haren echtge noot, volgde de weduwe Dammaert hem in het graf. Eenigen tijd later trouwde Maria, zij is heden de vrouw van een der meest geachte kooplieden onzer Scheldestad. Pedro bevindt zich thans aan het hoofd van een welbezocht hotel, waar hij het zeer druk heeft. De Corsikaan heeft nog vele jaren in vrede en geluk bij zijne dochter en haren gemaal geleefd, en zich verheugd in zijne veelbelovende kleinkinders, wiens afgod hij was. Dikwijls dacht hij bij zich zeiven, en zeg de ook wel bij gelegenheid Haat en wraakzucht stichten veel kwaad op onze wereld, en zouden er nog meer stichten, indien zij niet dikwijls door de liefde overwonnen werden. EINDE. Aanplakken der verkoopprijzen In het Staatsblad is de wet verschenen die de verplichting oplegt de verkoopprijzen aan te plakken van de volstrekt noodzakelijke koopwaren en eetwaren alsook van wat noodig is voor kleeding, verwarming en ver lichting. De Vlaamsche Geleerden De Vlaamsche Wetenschappelijke Con gressen, dit jaar te Antwerpen gehouden, zijn thans gesloten. Honderden Vlaamsche en Nederlandsche geleerden zijn er bijeenge komen om zich in hun vak hooger op te brengen. Zoo maken zij uit liefde tot hun volk eene Vlaamsche wetenschap die de Vlaamsche Hoogeschool hun van rechtswe ge had moeten schenken. Eigen kunde, eigen wetenschap aangeleerd in eigen taal. Onder de Vlaamsche mannen van Weten schap zijn er veel, zeer veel Katholieken. In hen mogen wij volle vertrouwen hebben. Mocht er echter nog meer samenwerking komen. Mochten de mannen van de hoogere we tenschap de hand reiken aan de nederige mannen der sociale en politieke actie, opdat er bij ons Vlaamsche volk moge komen meer zelfbewustzijn, meer eigenwaarde, meer be schaving, meer adel. Vlaamsche kuituur brengt Vlaamsch-soci- ale plichten mede. Wie 't Vlaamsche volk tot Christus wil terugvoeren moet spijts alles dat volk verzedelijken, bekwamen, verchris telijken door eigen voorbeeld en stichtende toewijding. Dat is Vlaamsche kultuurarbeid en dat verwachten wij van onze Vlaamsche Katho lieke Geleerden. Briefjes van één frank. Daar de hoeveelheid metalen franken die nu uitgegeven zijn groot genoeg is om al de briefjes van één frank te vervangen zullen voortaan de briefjes die in betaling ontvan gen zijn, niet meer terugegeven zijn aan het publiek. Bemerkt dat de briefjes nog altijd gang baar blijven en dat er nog geen tijd bepaald is om ze in te dienen. De Gouverneur v. Antwerpen overleden. Zaterdagmorgen is de Gouverneur van Antwerpen, baron van de Werve en van Schilde schielijk overleden. De heer Govverneur was een voorname persoonlijkheid, bemind en geëerd. Hij nam de ondernemingen voor het volkswelzijn ter harte en deed ook veel voor den bloei der stad Antwerpen. Guido. C. ERVAUCKE. Lees aanstaande week het nieuw MEAGE LW ERK van DE POPERINGHENAAR door C. VERVARCKË. 8S Elisabethville 24 Juli 1923. De jaarlijksche Landbouwtentoonstelling. Over Paardekoersen. -Van eene welgeslaagd Krijgsfeest. Onze Westlanders. Op 21 a 23 Juli boeken wij in de hoofdstad van Katanga eene reeks van gebeurtenissen van beleekenis. De jaarlijksche landbouw tentoonstelling gehouden in het park van het landbouw-observatorium van Elisabeth ville was er het eerste evenement van. Het is immers van groot belang het pogen na te gaan van onze landbouwers, hier in dit ge deelte van Belgisch Kongo. Het bestuur van Katanga, land der groote mijnen, waar schatten koper, tin radium, enz. verborgen zijn, ziet natuurlijk met veel belangstelling naar de uitslagen van het landbouwbedrijf. TDe landbouwtentoonstelling mag dan ook voor buitengewoon goed geslaagd genoemd worden. Ik mag ten volle besluiten dat deze van Elisabethville in 't geheel niet moest onderdoen bij de Bi l >b< he tentoonstelling, diewetezien kregen verleden jaar te Yperen. De groenten zouden een Vbamsch product beschamen, reusachtige blotmkoolen, arm dikke poreistalen, wedijverden nevens groote kroppen andijvie, lachende botten wortel tjes erwten, boonen en wat dies meer zij. Ook het vee, het pluimgedierte, de paarden, enz. vonden veel aftrek. De handelaars hadden gezorgd voor prachtige stands alm en gereedschap. Verder hadden we standen van de meeste winkels van de stad. Onze land en streekgenoot, Heer Kamiel Noote van Steenkerke, hebben we speciaal opgemerkt met zijne machtige buffels en zijne prachtige groenten. Het is tevens ook te betreuren dat de producten van de ge broeders Moyaert en niet waren, deze laatsten zijnde in rust in 't moederland voor 't oogenblik, want deze zijn ook overbe kend. Zondag namiddag hadden we, op het stadium der tentoonstelling, paardekoersen tusschen Belgen en Italianen. De Belgen hadden verre de overhand of schoon de Italianen mooie koersen leverden. Werden eerst geklasseerd M' Van Droogenbroeck en Arthur Wyckaert (van Dixmulde), beiden Officieren van het leger. De Heer Wijckaert kaapte verder nog de eerste prijzen weg in de andere oefeningen. Zondag namiddag op het krijgsstadium, van 't militair kamp kregen we verder een grootsch militair sportfeest te zien. Dit laatste was effenop wonderbaar. Het is ongelooflijk wat men van een neger kan ver krijgen. Het spreekt van zelfs dat voor het aan- leeren van dit alles oneindig veel geduld moet, vooral van wege de leermeesters. Een pluimpje vooraljaan den held van den dag heer Arthur Wyckaert, die het gansche zoodje ineen stak. Hij houdt, benevens Noote en de Moyaerts de naam van de Westlanders hoog in eere in de Kantanga. P. Maes. Eenige studenten deden in gezelschap van twee priesters eenen uitstap naar Val- Camonica (Frankrijk). Op eene plaats ge komen, die onder den oorlog tot munitie depot diende, raapte een der leerlingen eene bom op en reikte ze aan een der priesters over, om hem de werking van het tuig uit te leggen. Deze wilde de bom wegwerpen, die op hetzelfde oogenblik ontplofte. Twee kinderen werden op den slag gedood, en twee andere stierven terwijl men hen weg droeg. Er zijn ook een 12tal gekwetsten. In de baai van Kanton (China), in 't zicht der haven van Hong-Kong, heeft er eene verschrikkelijke waterhoos gewoed. De Engelsche duikboot L. 9 is in de haven gezonken. Talrijke stoomschepen zijn ver gaan. De stoffelijke schade is aanzienlijk. Men vreest ook dat er talrijke slachtoffers te betreuren zijn. De werkliedentrein van Morbihan, Frankrijk, was uit de statie van St-Nazaire vertrokken. Nabij de halt van Roze, waar de spoorbaan nevens de huizen loopt, sprong de lokomotief uit de riggels en beukte een huis in. Verscheidene wagons kantelden om. Een twintigtal werklieden werden gekwetst. Onder de Perzische coolies te Ibandan is een zware cholera-epidemie uitgebroken. Er hebben zich reeds 744 sterfgevallen voor gedaan. Ook Bassorah is aangetastmen telt daar 76 dooden. Te Bagdad zijn drie gevallen voorgekomen. De epidemie schijnt thans niet meer zoo hevig te zijn. Een hevige brand heeft gewoed in de werkhuizen Tiberghien, in de rue d'Alsace. te Toerkonje. De pompiers moesten ver scheidene uren werken om het vuur uit te dooven. Een deel der gebouwen is in asch gelegd talrijke machienen en vele grond stoffen zijn in de vlammen gebleven. De schade wordt geraamd op verscheidene miljoenen. Te San Pedro, in den Amerikaanschen Staat Californië, is een onderaarschen pe troltank van 500.000 barils inhoud, ontploft. De schok was zoo geweldig, dat heel de stad er van daverde en talrijke huizen ingestort zijn. Een reusachtige brand sloeg uit den tank op. De wind dreef de vlammen naar de stad, waar talrijke huizen in brand schoten. Honderden inwoners zijn dakloos. De stoffe lijke schade is onberekenbaar. Luidens een telegram uit Sevul.zijn bij de waterhoos, die onlangs de Noordweste lijke kust van Korea heeft geteisterd, 346 personen omgekomen. Meer dan 1000 men schen zijn verdwenen. De huizen enz. heb ben veel geleden. Zoodra de Nationale Vergadering van Angora het verdrag van Versailles zal goed gekeurd hebben de discussie ervan is reeds begonnen zal de ontruiming van Konstantinopel beginnen. In het Vargebergte en langs de Azuren- kust van Ste-Maxime tot Cannes, woeden deboschbranden steeds voort. Vele bosschen Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Maatsch. Zetel GENT. Naaml. Venn. Algemeene Bestuurder voor West-V laanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERNNGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEURNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIX.MUDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Beveren Noordschoota Ledeghem We.stoutre Rousbrugge BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couokelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merokem. Heer FOURN1ER, Burgemeester. Heer TAHONGemeentesekretarls. Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1