Haar den Afgrond Leest heden hel begin HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBl.AD Nieuwsblad voor Pogeringhe en Omstreken. Henri De Piiiidl Sensen TABAKSTELLINGEN oemesnie moesten. GEDEHKTEEKEÏ Gesneuvelde soldaten Burgerlijke Slactitolfers Apotheek Frans Van de Plas Abonnementprijs Sansen=Yanneste, VOHfSISSER, Alle annoncen zijn Zondag 2 September 1923. 15 Centiemen. 20' Jaar. Nr 35. Van groote Denkers. Chez nou vous savez O oi logssch a de AANBESTEDINGEN. Uitslagen van Aanbestedingen NIEUW MENGELWERK. VASTSTELLING der- grondslagen van het schoolgeld Staalsmiddelbare Onderwijsinrichtingen van het opgericht aan de en aan êe der Gemeente op Zondag 2 September om 4 uur, NAAMLIJST OER SLACHTOFFERS Politiek Overzicht. Het Belgisch antwoord aan Engeland Geen broodverspilling De Katholieke Kerk. Belgische Nijverheidsfilms. Priesterjubileum van Pater Rutten Naar meer voornaamheid. Christen en Katholiek. Nog winstgevend. Diamanten bruiloft te Poperinghe. Zondag laatst 26 Oogst 1923 vierden, onder familie, Hè Kit <v Vrouw omringd van kinderen, klein kinderen en achterkleinkinde ren, de herdenking van hun huwt lijk over Zestig jaren, te Poperinghe, ingezegend. Moge de Heer, hen nog me nigvuldige jaren in gezondheid en genoegen, te midden hunne geliefde kinderen lalen door brengen. In 't Buitenland. KEPERS3& PERSEN TRANSINT Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar lil Stad fr. 6.S0 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Pwkheekrekeuing n' 15570. PKMM BERICHTE», VERKOOPIIfCEH, Eene inlassching 0.60 ctn per regel. 2 inl o.5o ct° 3 inl o 45 ctn I 5o fr per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op innvrMg. vooraf te betalen bn moeten voor dbn vwjdaq ingezonden worden. Kleine berichten teüen den Vrijdag noen. PQPERINGHEHAAR De liefde is schoon bij al wie ze beoefentzij is schoon bij den man van rijpen ouderdom die eene uur van zijne zaken neemt om ze te wijden aan de zaken der lijdenden zij is schoon bij de vrouw die zich voor een oogenblik verwijdert van het geluk bemind te worden, om de liefde te dra gen tot dezen die er slechts nog den naam van kennen zij is schoon bij den arme die nog een woord en een penning over heeft voor den arme. lacordaire. Er z'm menschen die geven met een weigerig gebaar. Koningin Christina. Waar de rechtveerdigheid heerscht daar zijn geen kanons noodig. Amyot. Voor de dertigste maal in twee maanden tijds sprong ik verschrikt van mijn lessenaar op en keek angstig door het venster. Een ge weldige bons op de deur van het huis nevens het mijne was er de oorzaak van. 't Was wee-a! hetzelfde liedje. Vloeken en tieren, sehehlen en verwijten in 't fransch ('t schijnt dat men daartoe in die (aal de gepaste termen vindt). Slaan en stampen, gehuil van kinderen, rinkelen van glazen en teljooren. En de oorzaak Wel ook altijd hetzelfde. Mijnheer die meer wjlt als zijn zevende sa crament soms eens vergeet 's avonds naar huis te komen of zich van huis bedriegt madame die meent in ieder manspersoon haar echigenoot te vinden mijnheer, die het etën naar zijn goesting niet vindt ma dame, die weeral een nieuwen mantel moet hebben. Die mijnheer en die madame zijn ons hier overgewaaid uit het.Walenland. Weet, beste lezers, dat de oorlog hier veel verwoest heeft en dat de Vlamingen er geen benul van hebben hun eigen kotteken weer recht te zetten, dat zij hoegenaamd geen verstand hebbert om hun oorlogsschade te rekenen. Vlamingen weten niet, dat er te Brussel en in het zuiden van den Belgiek honderden broeders zijn,die voor een gering weddeken van zooveel duizenden frank, gereed waren voor die dompers, die stumpers, die levende ploegen uit den nood te helpen. De Vlamin gen weten niet, dat ze die redders hoogst dankbaar moeten zijn voor hun beiangiooze hulp, voor hun snelle hulp. De Vlamingen weten niets af van den dwangarbeid, die ze gedurende 3 uur daags ten koste van stroo men zweet verrichten, neen, beste lezers die menschen zijn niet gekomen om u te judassen of te tergen, neen, maar om u ge duld te ieeren, betrouwen in hun beloften en sommigen, als het huisgezin hierboven, nog kostelooze lessen van godsdienstzin en fa milieleven te geven. Chez nous, vous sa ver is men ook zoo belangloos. Maar wat nog meest in 't oog springt is dat eenmaal het onweer voorbij en_de scher ven buite.n gewalst, men mijnheer en mada me met de kinders, piekfijn uitgedorscht arm en arm ziet optrekken np soirée, naar café of naar cinema, met een zonnig gelaat meteen lachend wezen en zoete hoofdknik jes. Chez nous, vous savez is dat altijd zoo, 't is de gewoonte. Och wat geeft het, dat de oudste dochter van 16 jaar al oogskens irekt naar zoo'n flierefluiter, die altijd zijn weg verliest, naar zoo'n pennelekker, die ook al meent een hëele grootheid te zijn Och wat geeft het. dat ze alleen uitgaat en met de duisternis weerkeerthoe dikwijls is pa en ma niet te huis wat geeft het zoo een onschuldig fiets tochtje naar een naburig dorp. Chez nous vous savez I... zijn de kinderen ook zoo vroeg rijp, hebben de ouders er geen zeg meer aan, dikteeren de kinderen de wet. Rechtover mijn huis staat een barak be woond döor een aardewerker, zijn vrouw en zijn vijf kinderen. Dior m in openstaan' venster hoor ik de zilveren stemmetjes hei avondgebed prevelen lk weet het de vijf snaken zitten op hun knietje? op den grond voor het onze lieve Vrou^ken, het eerig beefdeken, dat het huisgezin rijk is, terwijl moeder, de p'p roereide, ze teeder gad slaat. Ik wéét het. ze lezen voor va der. voor moeder, ze lezen voor nonkel, die gesneu veld is en vo ir tante, die ziek in 't hospitpa is ze lezen voir braaf te zijn en ook voor de menschen, die niet bidden Spijtig dat er ook nog andere stemm -n klinken. Mijnheer en madame zitten, o zeld zaamheid, eens te zamen buiten op het g-as pleintje voor de deur. Ik hoor lachen, gi> chelen, bedekt spotten, en dan oo eens Comme c'est béte! H ie dom!. hu Comme c'est stupide Ces Flamands tout de même Wat dompers Chez npu« vous savez Ja, dat weten we niatr al it wel, mijnheer, daar bidt men ni-.-t meer; daar kan men vo >rt zonder de hu'pj v m der goeden God,daar zingt men vrn Mar got., un soir a Paris... en andere aangebrande: hutsepot, 's avonds vooraleer naar bed h gaan; dat is veel mooier, deftiger, be schaafder. Ziet eens hoe de menschen alhier 's Zon dags naar de kerk gaan, hoe z;e aan de rok ken van de priesters hangen Cnez nous, vou s savez I... zijn de kerken half leeg en de her bergen voimen heeft daar geeri S tkramen- ten meer noodig en de priester is een volks bedrieger, die met vuur en helle dreigt om ze beter onder den duim te houden. Chez nous, vous savez!... houdt men niet van talrijke huisgezinnen en veel wiegen. Chez nous, vous savez gaat men driemaal in 't le ven naar de kerk, bij 't doopsel, bij de eerste Communie en bij de dood. Ewel, hooggeleerde menschen van chez 'nous, blijft maar gerust chez vous. Wij kun nen hier ubest missen;wij hebben uwe voor lichting, voorbeelden en levenswijze niet noodig het gaat hier nog volgens den ouden stempel, weet ge, en dat is voor ons het beste. Wij houden hier van veel monden aan tafel en deftige leute en we vinden den weg, door onze ouders en onze voorouders be wandeld veruit den zekersteu. Behoudt maar al uw sc-hijngenoegens uit uw vergulde kla ter wereld ons eenvoudig landelijk leven heeft voor ons meer bekoorlijkheden dan het uwe, en we rusten 's avonds veel geluk kiger na volbrachte taak dan gij. Spot met ons zooveel het u lusteen Vlaming is het zwijgen en kroppen gewoon. Weet dat het hem koud laat van kale geesten uit de hoogte te worden bezien hij weet dat een duwtje van zijn vuist op uw beenderige lijfje malheuren zou - eroorzaken en daarom bedwingt hij zich. Hij kent zooveel Fransche complimenten niet, maar dat is waarachtig niet noodig ook zijn Vlaamsche ongekun stelde eenvoudigheid past hem zoo goed en met verachting kijkt hij uw gemaakte bluf aan. Menschen van chez nous, vous savez neemt h-1 niet kwalijk maar we bidden al lang om van u verlost te zijn. Zandrijve Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 1 ROMAN door C. VERVAK6KE. I. Dien dag, het was in het begin van de maand October 1881, heerschte er eene ongewone beweging in het huis van den heer Vanmeert, notaris te X...., eene gemeente nabij Brugge. Er werden koffers beneden gehaald en in den gang, nabij de voordeur, nevens malkan der geplaatst. Nu en dan kwam een knecht of eene dienstmeid er nog het een of het ander kleedingstuk in bergen, hetwelk alsdan plaats nam tusschen voorwerpen van eerste noodzakelijkheid, die daar in gezelschap la gen met kistjes sigaren, tabak, pijpen en ook wel met noten of appels. Zal er dan iemand vertrekken hooren wij den geëer- den lezer vragen. Ja, de zoon van den notaris had de latijn- sche klassen gevolgd, in het S, Lodewijks- coiïegie te Brugge, en moest nu naar de hoo- geschool van Leuven, om er het diploma van kandidaat-notaris te bekomen. Maar laat ons de zaken met orde vertellen, en eerst en vooral kennis maken met de per sonen, wier handelingen wij verder zullen moeten beschrijven. Daartoe kunnen wij niet beter doen dan ons naar de eetzaal te begeven, waar de fa milie nog bij het nagerecht te samen is. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au gust,i 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden LANGEMARCK. We Smaughe-Vatiouplines 2 200,00 Bultiuck Henri 2 500,001 We Flyps-Dehergh en kinders 4.345,00 Compernolle-Vandendriessche Camiel 1 940,00 Hoflack Henri 5.340.00 We Volckaert-Bruynsteen 2 995,09 BOESINOHE Decock Benjamin en kinders 3 970,00 Sr-JAN-bij YPER. Casteleyn Henriette 6.130,00 WYTSCHAETE. Lippinois Aususte 8.903,33 Werkin Désiré 60 499,42 Denys Victor 3 194,65 WEST-NIFUWKERKE. Bodein Joseph 3.882,63 Roussel Cyrille 31 502,75 Dereumaux Abeline 2.905,00 WULVERGHEM. Pottie Rosalie 2 MEESSEN. Desrameaux Sylvie We Deduytschaever 5. YPER. Goemaere Camiel 8 Vandooren Camiel Verhack Aueuste Vandevelde Florent 5 40 ZILLEBEKE. Capoen Edouard Capoen Edoua d 10 54 532.88 597.89 737,50 725,00 385,00 630,00 585,00 120,00 5 September. Te 11 u. in de bureelen van het Kon. Hoog Komniissariaat, 29, Ooststraat, Veurne, heropbouwen van 3 hofsteden te BIX- SCHOTE. Bestek 1914: 103.289,20 fr. 7 September. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Komniissariaat, te YPER, heropbouw der St- Aloysiusschool, in de Hondstraat aldaar. Raming 1914 41.978,65 fr. 13 September. Te 11 u. in den Dienst der Verwoeste Gewesten, lokaal bureel, 4, Poststraat, Roeselare, heropbouw van eene onderpastorij te LANGEMARCK. Bestek 1914 14.072,19 fr. 19 September. Te II u. in het Koninkl. Hoog Kommissariaat, 29, Ooststraat, Veurne, herstel van oorlogsschade aan de rioleering en de voor landen te WOUMEN. Bestek 39.429 fr. De Dienst der Verwoeste Gewesten, 1, Montoyerstraat, Brussel, schrijft een openbaren wedstrijd met premies uit voor het bouwen eener kerk te BRiELEN-bij-Yper, met toelating nieuwe bouwstelsels voor te stellen. Programma te koop tegen 2 ff. op voormeld adres. 22 Augustus. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kommissariaat te Yper, heropbouw van het huis van den bestuurder der jongensgemeenteschool in de St-Niklaasstraat te YPER. Bestek 1914 13.007,64 fr. E. BOON, Komen. 88,750 fr. 23 Augustus. Te 11 u. in het Koninkl. Hoog Kommissariaat te Yper, heropbouw van 2 hoeven en 3 burgershuizen in 3 loten 1) Hoeve Sohier te ZONNEBEKE best. 1914. 7.734,55 fr. DECRUG. Rumbeke, 47.000 fr. 2)3 burgershuizen te WYTSCHAETE best. 1914 13,999,49. PENNEAd. Yper, 89,541 fr. 3) Hoeve Six te ZANDVOORDE; id. 10.076,84. DEWITTE J. 59 682,50 fr. 23 Augustus. Te 10 u. ten gemeentehuize te GHYVF.RINCHOVE, herstel van oorlogsschade aan den steenweg van de Drie Boompjes naar het gehucht Abeele. Bestek. 18.611,25 fr. LEPER AI. Sfeenkerke, 18 888 fr. van ons Beheer van het Middelbaar Onderwijs. in de Het bedrag van het schoolgeld in de Mid delbare Scholen wordt vastgesteld als volgt: Gemeenten van 10 000 tot 20.000 inwoners: a. In de Voorbereidende afdeeling 40 tot 50 frank. b. In de Middelbare afdeelir g 50 tot 60 frank. Staatsblad van 21 Oogst. o))((o Soldaten Baelen Achiel Bervoet Achiel Boussaert Camiel Debeer Sylvère Deceuninck Oscar Dedeurwaerder Gaston Dehouck Romanus Desmadryl Hector Dewilde Medard Dolphen Gaston Douche Gaston Duponchelle Leo Gruwier Maurits Hoedt Camiel Heniaert Cyriel Maerten Camiel Morlion Emeric Spenen Heli Vlaminck Jerome Burgers Claerebout Maurice Debeer Camiel Debeer Joseph Debeer Karei Dewilde Magdalena D'Haese Benoit Dochy Cyriel Donche Rosalie Dequeker Lucie Haelewyn Pieter Haezebrouck Arthur Hondeghem René Louagie Marcel Mahieu Désiré Mahieu Irma Meeuws Florent Mooren Maria Noppe Edouard Notredaeme Sylvie Oestlandt Achiel Petyt Arthur Petyt Achiel Petyt Gaston Rousselle Hélène 'Sedeyn Arthur Vandromme Julia Vermeulen Elodie Versaevel Eugenie. Het Belgische antwoord op de Britsche nota is naar Parijs en naar Londen gezonden. Het antwoord is niet zoo lang als de Fran sche nota ongeveer de helft korter. Het behoeft geen betoog, dat de nota in uiterste tioffelijken vorm is gevat en geïn spireerd door den oprechten wensch tot samenwerking Het eeiste gedeelte van het document is gewijd aan ue kwestie van de Belgisch prioriteit. De nota erkent, dat Groot-Bntan- nië groote opofferingen tieeft gedaan, maar zij staat op üe piioriieitsrtchten van Belgie. Het tweede gedeelte behandelt de wettig heid van de bezetting van het Roergebied. Op dit punt is de nota het eens met de argu mentatie van den Franschen eeisten minister Poincarë. Het derde gedeelte van het document is ten slotte het voornaamste. De Belgische regeeting zet daaiin bijzonderheden uiteen, welke naar haar meening de practische mid delen zijn ter verzekering van de Duitsche betalingen, en werkt de punten uit, welke zij in groote trekken in haar vorige nota heeft opgesomd. Het Belgische antwoord eindigt met de hoop uit te spieken, dat de nader bepaalde Belgische voorstellen tot grondslag voor na dere onderhandelingen zullen kunnen dienen. Men verwacht, u:u ue Fransche en Bel gische antwoorden aan het oordeel van Britsche deskundigen zuilen worden onder worpen en dat het Britsche kabinet niet voor de tweede helft van September zal bijeen komen. Heer Minister Ruzette heeft een werking tegen de verspilling van brood begonnen. Volgens het onderzoek dat hij ingesteld heelt, wordt er in ons land voor 40 millioen frank brood verspild. Daar de verbruikers dit verkwiste brood door andere, duurdere levensmiddelen ver vangen, wordt het verlies, dat alzoo jaarlijks door het land geleden wordt, op 120 milli oen geschat. Op zijne aanvraag, hebben Z. Em. de Kardinaal en de Bisschoppen van Belgie de Priesters aanbevolen in hunne sermoenen de geloovigen op deze betreurensweerdige verspilling te wijzen. In de scholen zullen er lessen over gegeven worden en plakbrieven zullen in treinen en in hotels tegen de ver spilling van voedsel aanwakkeren. De Katholieke Kerk telt tegenwoordig 1650 Bisschoppen en 300missie-bisschoppen. Er zijn 300 duizend Priesters, 10 duizend Europeesche en Amerikaansche missionna- rissen. Al deze priesters worden bijgestaan door 5 duizend missie-broeders en 30 dui zend missie-zusters. Mocht het verheven werk van al deze ar beiders en arbeidsters in den Wijngaard des Heeren rijke vruchten afwerpen. De Koninklijke Aardrijkskundige Ver- eenigpg van Belgie, heeft het plan opgevat Belgiscne propaganda door middel van nij verheidsfilms op touw te zetten. Films over onze nijverheden en voortbrengselen, onzer gebouwen en landschappen, zullen overal in den lande opgenomen worden en dienen om in de voornaamste wereldsteden speciaal aan België gewijde voorstellen in te richten. Deze voorstellingen, tot dewelke handels- en mjversheidlieden zullen uitgenoodigd zijn, zouden gratis zijn en gepaaid gaan met een aangepaste lezing in de landstaal. Tevens zullen aan de toeschouwers kosteloos bro- churen over België uitgereikt worden. Ter gelegenheid van de Tiende Sociale Week heeft men te Leuven op eene plechtige wijze het 25 jarig priesterjubileum van Eerw. Pater Ruiten gevierd. Pater Rutien is de Witte Generaal van het Katholieke sociale leger in Belgie. Hij is de verpersoonlijking dier beweging want hij heeft in ons land de sociale boodschap van Paus Leo XIII overhandigd, verspreid en in praktijk gesteld. Pater Rutten heeft, door zijnen apostel- iever en zijne onvermoeibare werkkracht, een dam opgeworden tegen deoverweldiging van Vlaanderen door het socialisme, maar hij heeft ook in onze arme en verachterde arbeidersklas meer welstand, meer bescha ving en meer geluk doen heerschen. Het is een feit, de dagelijksche ondervin ding bewijst het genoeg, dat ons volk een te kort heeft aan voornaamheid. Het mist aan beleefdheid, aangenaamheid, aan zinde lijkheid, aan zelffierheid. Wie in betrekking komt met andere, meer beschaafde volkeren, ondervindt meer die Deze bestaat slechts uit drie personen, welke wij aan den lezer zullen voorstellen. Wij beginnen met den notaris, den vader. Deze is een lijvige persoon van middel matige gestalte, die er uitnemend goedaar dig uitziet, ondanks den gouden bril, dien hij altijd draagt en den witten baard, die zijn gelaat omkranst. Hij kan zoo wat vijf en vijftig jaren tellen. Zijn zoon. die zijn een en twintigste le vensjaar is ingetreden, moet aanzien worden, volgens de getuigenis van den notaris zel- ven, als het sprekend evenbeeld, van het geen zijn vader over meer dan dertig jaren was. Hij is slank van gestalte, zwart van oogen en van haar, frisch van gelaatskleur en inne mend voorkomen. Bij den eersten oogslag kan men opmerken, dat hij veel, misschien te veel zorg draagt voor zijnen opschik maar wie zal dat een bevalligen jongeling ten kwade duiden, zoolang zulks niet in verwijfdheid ontaardt Voegen wij er nog bij dat hij Gaston heet, en uitnemend gezel lig van karakter is. Zijne zuster Anna is twee jaren ouder dan hij, en een braaf meisje, in den vollen zin van het woord. Opmerkelijk schoon is zij niet, maar gansch haar uiterlijk, hare houding en ma nieren geven zooveel ingeborene goedheid en edelheid van karakter te kennen,dat men zich aanstond met haar ingenomen gevoelt Hare kleeding is eenvoudig, hare stem welluidend en de uitdrukking van haar gelaat, zoo niet droefgeestig, dan toch ern stig en beraden. Een laatste woord zij heeft eene welver zorgde opvoeding in eene kloosterschool ontvangen, en is het fransch zeer wel mach tig zonder dat zij er daarom misbruik van maakt. De moeder is over ee.n viertal jaren aan deiiefde harer huisgenooten ontrukt gewor den, en aanstonds heeft Anna alles gedaan wat in hare macht was, om haren vader dat allerpijnlijkst verlies eenigszins te doen vergeten. Zij is daar dan ook beter in geslaagd, dan men zou verwac'at hebben van eene dochter van haren ouderdom, die eene tamelijk ver fijnde en niet adtijd praktische opvoeding ontvangen had. Daarover he .'ft de notaris meer dan eens zijn innig gen aegen uitgedrukt, en daarin vindt de brave dochter het grootste ver maak, de kos tbaarste voldoening. Op gezegd en dag was het noenmaal nog al treurig pjeweest. Er was zeer weinig gesproken g eworden onder de drie dischge- nooten. Bij het i jagerecht deed de vader evenwel eene fletscf/ champagnewijn boven brengen, zeggende Nee .1, kinderen, zoo kan het niet gaan. Het vertr ek van Gaston mag oris niet zoo verdrietig maken. Het is immers voor zijn welzijn, an daarom zullen wij bij het afscheid een opwekkend glaasje drinkeD. Anna verstond zeer wel het inzicht van haren vader. De goede man was erg aange daan an hij wilde zich tegen het droevig ooger.blik van het vaarwel met een glas geest rijken wijn versterken, ten einde geen voor oeeld van zwakHeid te moeten geven. Zij; toonde zich da n uiterst te vreden over het voorstel en deed het mogelijke om er lich tgeestig en onbek ommerd uit te zien. Oaston, die zich ook moediger wilde too- ne a dan hij wa.arlijk was, zegde Wel, vader, 't is toch de eerste maal niet dat ik het huis verlaat waarom zou den wij ons daarover moeten bedroeven 't Is waar, jongen, maar als gij in het St-Lodewijksgesticht waart, kwaamt gij immer om de acht of veertien dagen naar huis. Zoo is het, bevestigde Anna, wij wer den daardoor malkander om zoo te zeggen niet te vreemd... en daarbij Leuven is zoo ver Dat is de eenige verandering, Anna, die in onzen wederzijdschen toestand zal gebeuren... Ik zal wat verder van hier en eenige maanden afwezig zijn, maar onze herten zullen vereenigd blijven. Natuurlijk, meende de notaris, die de flesch ontkurkt en de glazen vol geschonken had. Welaan, mijn zoon, voegde hij er bij, op uwe gezondheid, uw welvaren en den goeden uitslag uwer studiën Dank u, vader, antwoordde de zoon, en op ons gelukkig wederzien I Men tikte, men dronk men ledigde nog een glas, maar de geestrijke wijn bracht deze maal zijn gewoon uitwerksel niet te weeg. Hij kon niet tot vroolijkheid stemmen en de toestand bleef even drukkend, zonder dat de samenspraak vlotten wilde. Gaston trok zijn uurwerk uit en mompel de Tien minuten over twee uren Wanneer vertrekr gij dan vroeg de vader, hoewel hij het zeer goed wist. lk moet hier ten laatste om half drie wegrijden, vader ten einde met den snel trein uit Brugge te kunnen vertrekken, en nog vóór den nacht te Leuven aan te komen scherpe tegenstelling en wenscht dat het bij ons ook anders zou zijn. Maar dat anders zijn is geen taak voor één dag, maar voor hH gansche leven van een gansch geslacht. Niet één persoon, noch één klas van personen kan het bewerken. Allen moeten eraan medewerken, onverpoosd en bij alle gelegenheden. Dit is de opvoeding van gansch onze ge meenschap. De eigenlijke opvoeders kunnen er stellig eerst en meest aan meewerken, maar ook tal van andere personen hebben het hunne er toe bij te dragen de openbare besturen, de lei Iers vatt vereenigingen, de sprekers err de voordrachtgevers, in eeri woord al degenen die door woor 1 en voorbeeld in vloed uitoefenen op de openbare denkwijze. Het streven naar .meer voornaamheid eischt eene algemeene, aanhoudende waak zaamheid van gansch de gemeenschap. Het is een echte kruistocht tot eigen beschaving die zich bij ons volk, en helaas, vooral bij ons Vlaamsche volk op iringt. Over enkele weken kregen wij in dit blad een voorbeeld van eerlijkheid bij de Noor der volkeren. Uiteen brief van een vriend pas terug van eene reis in Finland knippen wij deze zin nen Hetgeen mij voor de zooveelste maal op mijn reizen in de Noorderlandenropnieuw het diepst getroffen heeft is de voornaam heid van manieren die daar gansch het volk kenmerkt. Tot op de werkliedentreinen toe is daar ailes zindelijk en kraaknet. De werklieden die van hun werk terugkeeren gedragen zich met een uiterste voornaamheid en beschei denheid. Geen enkele onder hen zou zich veroorlooven op den vloer te spuwen. Geen enkele denkt er aan de banken, de wanden of de vensters te schenden of te bevuilen. Al de werklieden komen van hun werk met gewasschen handen, is er bij uitzonde ring soms een die zijn handen bevuilt heeft, dan vindt hij in den wagen water, een hand doek en zelfs zeep om zich te reinigen. Het stukje zeep wordt gebruikt voor zooveel het noouig is, endaarna weer netjes op zijn plaats gelegd. Denkt hoe het er bij ons toegaat I Zoekt niet te veel veronschuldigingen. Het zou bij ons anders kunnen zijnen het zou moeten anders ziijn. Een ommekeer is noodig. Dat elkeen op zijn eigen werke in zijnen eigen kring en er zal verbetering komen. Men hoeft maar te willen. Waar een wil is, is er een weg. Sommige personen schijnen er een genoe gen in te vinden verwarring te stichten tus schen deze twee benamingen Christen en Katholiek. In de Tiende Sociale week, te Leuven gehouden, heeft VolksvertegenwoordigerM. De Bruyne er eens te meer op gewezen dat deze verwarring, vooral vanwege Katholie ken, niet aan te nemen is. Gten een stand in Beigie werkt zooveel om het Katholiek leven te bewaren en te versterken als wel de Christen-Werklieden stand. In aide werklieden-organisaties zijn er Priesters-raadgevers, die niet zijn opgedron gen, maar door de werklieden aanveerd zijn en er invloed en gezag hebben. Aan de voormannen zijn alle. middelen tot hoogere ontwikkeling gegeven studiekrin gen, sociale lessen, bibliotheken, geestelijke afzonderingen. Voor de leden zijn er retrai- ten, voordrachtrn en godsdienstige betoo gingen De pers der Christen Werklieden verdedigt de katholieke grondbeginselen. Veel werklieden zijn door het toedoen van hunnen bond tot christen menschen her vormd. Waar de christene organisatie bloeit is het ongeloof geweerd. De christene werk lieden achten het zich een plicht steeds en in ahes voorbeeldige Katholieken te zijn. De vertegenwoordigers der christene werklieden in Kamer en Senaat zijn steeds de ieverigste verdedigers geweest van de grondpriciepen van onzen Katholieken gods dienst en de groote beschermers der christe ne zeden. Het proces der Brouwers, vervolgd voor levering aan den vijand, heeft aan den Staat 30353 frank gekost. Maar de vijf beklaagden werden verwezen tot 860 duizend frank schadevergoeding aan den Belgischen Staat te betalen zoodat er nog eene overtreffelijke winst overblijft. Het proces der Communisten bracht niets op en het heeft 15193 frank gekost. Hier zullen de centen der brouwers wel te pas komen. Guido. Bertcnplaats, 8, (Kleine Markt), P P E R I IM «i II E. Gij hebt gelijk Gaston... Gij moogt dus niet lang meer wachten... Kom, laat ons eens tikken. Vaders hand beefde, aan zijne lippen waren zenuwachtige schokjes te zien, en in elk oog kwam een traan te voorschijn. Zijne twee kinderen bezagen hem met zichtbare teekens van eerbiedige en teedere verkleefdheid. Men hoorde het gerucht van een rijtuig dat vóór de deur stilhield. Jan is daar reeds, zegde Anna. De notaris stond op en, zijne aandoening zooveel mogelijk bedwingende, greep hij Gaston's hand, diep ontroerd zeggende Mijn zoon, gij zult u toch altijd wel ge dragen niet waar Uwe moeder zaliger en ik hebben u nooit anders dan goede voor beelden gegeven wij hebben immer het mogelijke voor u gedaan... lk mag dus met reden hopen, dat ik geene andere dan goede tijdingen over uw gedrag en uwen ijver ontvangen zal... Zoo zal de scheiding min lastig, min vervelend zijn. De zoon was ook zoo aangedaan, dat hij maar met moeite kon uitbrengen Ik beloof u vast, vader, dat ik mij immer zal gedragen als een zoon, die beseft wat zijne ouders voor hem gedaan hebben, en wiens vurigste begeerte het is, hunner waardig te blijven... Goed, zeer goed, Gaston... Reis dan met God, vergeet ook uwe godsdienstige plichten niet, en schrijf ons dikwijls... Vaarwel... Nog eenen handdruk,nog eene omhelzing, en de twee kinderen verlieten de eetzaal. Anna wilde haren broeder tot aan Brugge vergezellen, en zij verstond dat vader liever 0 Van wege het Stadsbestuur werd aan de FeesUierders een brief van gelukwenschen en een bloemengerf gezonden. Abd El Krim, leider van den Marok- kaanschen oproer tegen de Spanjards heeft den «(Djehad of heiligen oorlog, uitgeroe pen. Hij hoopt aldus de meeste volkstam men te overhalen om tegen de Spaanjaards op te rukken. Zijn oproep zal, in alle geval, niet zonder uitwerksel zijn bijdedweepzuch- tige bevolking. I ntusschen groeit in Spanje de ontevreden heid aan tegen de Marokkaansche politiek der regeering. Te Springlake, in den Amerikaanschen Staat New-Jersey, waren eenige kinderen, Roodhuid, aan spelen. Zij wilden de wilde- manstooneGen der I ndianen nabootsen. T wee hunner werden bij middel van koorden stevig aan een boom gebonden Een hoop dor hout en droog hooi werd aan hunne voeten ver gaard in brand gestoken. De vlammen sloegen zoo geweldig op, dat de kinderen den tijd niet meer hadden ze uit te dooven. De twee ongelukkige kleinen wer den levend verbrand. Een ijselijke drama der jaloerschheid heeft Maandag in de Fransche gemeente Sully-sur-Loire plaatsgehad. De oorlogsver minkte J. Berton, 25 jaar oud, helper-apo theker, kwam er in een kruidenierswinkel, waar zijne vriendin R. Agouet, als bediende werkzaam was, en loste vier revolverschoten in hare richting. Daarna wilde hij de mees teres, Mad. Gauthier, wier man afwezig was dooden. Vervolgens schoot hij zich een ko gel in het hoofd en stuikte dood ten gronde. Meer dan duizend inwoners van de stad Vidin (Bulgarië) werden vergiftigd door het water uit de Donau te drinken. Een groot aantal vrouwen en kinderen zijn ge storven. Een officieele mededeeiing zegt, dat op de plaats waar men gewoonlijk het water put voor het drinken en verbruiken, bevonden is dat de stroom besmet werd door de aanwe- heid van eene groote hoeveelheid lood. Tusschen Wilna en Warschau is een trein ontriggeld en in de rivier gestort. Er zijn 50 dooden en meer dan 100 gewon den. Nadere bijzonderheden ontbreken tot hier toe. De gekende treurspeler Louis Bouw meester is Maandag te Amsterdam door een auto omgereden en gekwetst geworden. Zijn toestand is nogal erg. Bouwmeester is 81 jaar oud. voor en andere gebruiken. Te verkr. bij IVIaur. OENECKER. Abeele, statie. Te Klausenburg, in Transylvanië, moest een spoorwegbediende voor het ge recht verschijnen onder betichting van ont vreemdingen en bedrog. Men heeft hem thans aangehouden voor moord hij zou bij middel van strychnine elf personen, opge roepen ten laste, vergiftigd hebben. Onder het getal der slachtoffers bevindt zich zijn broeder. Een heelmeester van Salem, in den Amerikaanschen Staat Oregon, was een zieke wegens kanker aan het opereeren, toen hij in het lijf van den man eene handschoen ontdekte. Deze was vergeten geworden door een heelmeester van Chicago, die den zieke een paar jaren te voren had behandeld. Een brand heeft een werkhuis eener spinnerij, te Arques, bij St-Omer (Frank rijk) in asch gelegd. De bluswerken waren spoedig ingericht en men kon beletten, dat het vuur naar andeie gebouwen oversloeg. Een magazijnier, de genaamde Delelis, vader van drie kinderen, is in de vlammen omge komen. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank t,ot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN IM>l*EKIN(illE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEI RUE, Ooststraat, 64, tel. 76. HlX!1LT>E, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKHOEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURNIER, Burgemeestei Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. binnenbleef, om, door het venster ziende, getuige van het vertrek te zijn. De koffers waren reeds boven op het rij tuig geplaatst, en Jan, de koetsier zat op den bok. Gaston wierp op alles nog eenen onder zoekenden blik, terwijl Anna een manteltje omwierp en eenen hoed opzette. Alles werd in orde bevonden en de twee jonge lieden waren van zin in het rijtuig te stappen, als eene jonge dochter aan het hof- hek verscheen. Blijkbaar aangedaan en verlegen versnel de zij haren stap, en kwam blozend naar Anna, wiens hand zij drukte, zonder om zoo te zeggen naar Gaston op te kijken. Die dochter speelt eene voorname rol in het verhaal dat wij willen neêrschrijven, daarom zullen wij haar in eenige trekken opnemen. Zij heette Maria Cuppens en was omtrent twintig jaar oud. Hare ouders waren beiden reeds over jaren ten grave gedaald, zoodat Maria, bij hare moei. de weduwe Cuppens, die hetzelfde dorp bewoonde, te huis was. Sedert lang was zij de trouwe gezellin van Anna en geleek haar onder vele opzichten. Hare frissche gelaatskleur, blauwe oogen en natuurlijk krullende blonde haren, maakten het meisje waarlijk bevallig maar zij zag er zoo wat schuchter uit, en bloosde bij de minste aandoening. Hare ouders hadden heur daarbij genoeg nagelaten, om haar te doen hoogschatten door de jongelingen, die begeerden het huwelijksbootje in te stappen. Gelijk het veelal in de wereld en vooral op den buiten gaat, hadden de ingezetenen van het dorp reeds al de noodige schikkingen gemaakt, aangaande de toekomst der per sonen, wier kennis wij tot hiertoe gemaakt hebben. De notaris ging binnen eenige jaren aftre den. Gaston moest hem natuurlijk opvolgen, en in 't huwelijk treden met Maria Cuppens. Anna kon dan ook trouwen, maar men wist nog niet met wien. Laat het ons herhalen zoo hadden de geburen en kennissen van den notaris de zaken geregeld, zonder dat noch hij, noch de weduwe Cuppens, noch Maria, ooit onder malkander over dergelijke schikkingen ge sproken hadden. Als men wel de houding dezer laatste nagaat,terwijl zij tot Anna en Gaston nadert, zou men zich niet ongenegen gevoelen om te denken dat er wel iets in het hert der jonge dochter omgaat, waardoor zij den toekom- stigen notaris hooger schat dan de andere jonge lieden van zijn slag. Wij zullen echter de gebeurtenissen niet vooruitloopen. Anna schijnt op te merken dat hare gezel lin eenigszins verlegen is, daarom haast zij zich haar aan te spreken. Wel, mijne goede Maria, zegt zij, wat geluk u te zien 't Is jammer, dat wij juist moeten vertrekken, anders zouden wij een poosje samenblijven, niet waar Natuurlijk, Anna, maar ik heb nu ook geenen tijd... Tante wacht op mij om uit te gaan. Ik kwam alleenlijk om u eenen kleinen dienst te vragen. Zoo, waarvan is er kwestie Ik verzoek u, te Brugge eenen meter van zulk lint te willen aankoopen voor mij. Dat zeggende gaf Maria een stukje ge kleurde stof aan hare gezellin. Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1