HET NOÏARIEËI. EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Powering he Omstreken. Bank voor Mandei Nijverheid N.V. Naar den Afgrond MIDtPFEL liillEi .Politiek O verzich t. ,0 n s ïn rr BUKEEIiPUBEItS SPREUKEN. SK In België 8.0© Saasee^jtaests, j Zondag 7 s October 1923. 15 öènfciemen 20» Jaar, Nr 40 Rozen in October. löttó Frans Van k Plas Wij trekken de aandacht omer klïcnten op onderstaande intrest- vermeerderingen op de termijnrekeningen Overzicht der Zegebet. in Ouitschlarid. De Belgischs Rsgeering wacht af. Het katholiek Verbond. in Chicago. Oe mosite niet waard. De geldstukken in zink Eene vischweek in Belgie. De ouderdomsdeken in den Senaat. Genade. De Haan en den Leeuw. De lichting van 1923. Vermindering van het aantal officieren. Onze soldaten in de Roer. De Katholieke Vlaamsche Groep. Spaarboekjes. Uitslagen van Aanbestedingen. In ?t Buitenland. Ér Alls Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeügste koersen, gsassis apsBgsi!' m^wts v^.'-; ..- :',vi v V. r%%,Ai>i ■....iT' AbafflaeaieutpFijs per Jaar In Stad fr. §.59 Bnit9ïiland IB 90 i I Uitgever Hfükkerü PapiAFhand»!, j 15, Graaihuiss; raat. I POPÊS!?iüME Telefoon nr £t. Pofitckeukrekoaing a'15570. PRIJS* BERIQBTES, VE8I88PISGEB, SEene inlassching 0.60 ct" per regel 2 er 3 j-nl o .5o of V5BSISSES, i 5o fr per regel. ftCftKKBICHTEii, 5 fr, voor ic reg. tleri said a ftnncncen pfijaeis op p.r.vvru,g 'Vj.J.E ANNONCES '111* ■HORATE BV.' CAbT". 2N MOEIEN VOOR 0/1 Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Op zijne hoede zijn, is het eenige middel om staande te blijven. XVie zijne fouten erkent, geeft geen bewijs van zwakheid maar van kracht. Bedenk bij al hetgeen gij doet. Wat uit uw daden volgen moet. Jong gewend, oud gedaan Vangt het goede tijdig aan. In het hoekje der kerk, waar een kaarsje een weifelend licht opflikkert, zit het oudje. Daarbuiten vlaagt de najaarsregen over de stad en zwiept door de straten. Er klinkt smart op uit dat droeve, eentonig getroppel, alsof tranen vallen uit de oogen der herfst- natuur. En het oudje zit en bidt. Met smertge- zwollen oogen, oude oogen blikt ze, mat en droef, op naar die goede Hemelsche Moeder daür op haar stillen troon. Ze kijkt om hulp, met zwemmende blikken, in de oogen der Troosteres der bedrukten. Want haar groote jongen is gestorven, de kostwinner, de knappe werker met den mas- sief-mooien kop. Een tering heeft hem weg gesleept Oud moedertje bidt. Door haar gerimpelde, oude handen gaan de beiers van haren paternoster, en in de heilige stilte der kerk vallen de woorden van den Rozen krans, soms uren lang. En als ze dan huiswaarts strompelt leunt ze niet zoo zwaar meer op haren stok, een vlammetje vonkelt in hare oogen oud moe dertje is getroost, Er ligt zalf op de zieie- wond. Uit Maria's handen kwam levensmoed in het hart van het oudje geregend 1 In het gasthuis. De zonne dentelt en dartelt door de ruime ziekenzaal, met speiering van levenbrengend lentelicht. Met golven komt het jonge leven naar binnen gebuiteld en giet versche kracht in de kranke lijven der arme, bedgekluisterde zieken. En aan de droeve sponde staat het ijverig nonneke, schoon van opoffering, engeltje van geduld en nederigheid. Ze heeft de store geschikt, opdat het jonge licht op den kran ke vóór haar neergieten kan zijn vollen, wonnigen gloed ze kijkt nu den lijder aan, die hijgt naar leven, leven... Zij ziet den lichten blos op de ingevallen wangen en murmelt blije woorden, wan de kwade da gen en de nog kwader nachten van bange koorts zijn voorbij. Zie, monkelde zij den zieke toe, dit is wel, gij betert met den dag. Nog wat geduld, en ge stapt, frisch, den tuin in, en dan naar huis. 0, die matte oogslag van den kranke, met er in de wondere speling van hoop na angst, van troost na lijden, van betrouwen in het leven na de koortsen van het verleden I En onwillekeurig heeft het zusterke, haren rozenkrans gegrepen, en de medalie gekust die er aan bengelt. Ik ga nu nog een rozenkransje bidden van dank voor de goede Moeder, die ons zóó ver reeds heeft gebracht. Kent ge de macht van den rozenkrans in onze gasthuizen Ik weet het nog 't Was in de eerste dagen van den oorlog. Het weer was winderig. Bange vrees heerschte over 't dorp en de menschen lie pen de kerk vol. De Duitschers waren in aantocht, en er was zooveel gruwelijks ver teld en geschreven over hunne wreedheden, daar ginds in het land van Luik en in Bra bant. Het volkshart kromp ineen. Wie weet wat de geesel van den oorlog voor hen, sim pele menschen, meebracht Nood leert bidden. En ik heb ze zien bidden, ouden en jonge ren, luid op, met jagende stem, om bescher ming bij den Hooge. Kanongebulder dom melde op, van heel ver, uit het deinen van den wind. En de biddende stemmen gingen telkens luider, gejaagder, om den Hemel te vermurwen. Het volk lag geknield vóór het beeld der zoetlachende Moeder, die helpen kon en o ja wel helpen zou. En zij heeft geholpen En thans is nog de brave pastoor zoo uiterst tevreden omdat de leden van zijn Rozekransbond zooveel leden tellen mag.. Zeg me niet 'at ons christen voik den rozet? rans uit t meer bidt. Duizende feiten bewijzen het tegenovergestelde. De roze- kransdevotie zit ons volk in het bloed. Zeshonderd jaren bestaat ze reeds op Vlaamschen bodem.Meer dan veeitig pausen hebben wereldbrieven en bullen uitgegeven oin ze immer aan te wakkeren. De geschie denis is daar om te bewijzen datderozekrans het hulpmiddel is geweest tegen de kette rijen, de redder van Europa uit de Turksche kiauwen, en heden nog, evenals ten tijde van den H. Dominions, is hij een krachtig wa pen om den zegepraal te behalen over de vijanden der christelijke leer, een kostbaar hulpmiddel om de gelooviger» de wetenschap der zaligheid te geven omdat hij bevat een bondige samenvatting van de Hoofdmomen ten uit Jezus' verlossingswerk en deze ter overweging voorlegt. E ik wet dat duizende huisgezinnen den rozekrans bidden, m<A sterk, krachtig leven de vroomheid. Zoo bestaat er een niet onderbroken eerediénst voor Maria, gelijk vormig aan dien, weiken de gedurige aan bidding aan het Allerheiligste Sacrament toekent. O, niets is schooner en zielroerender dar, het Rozekransgebed te zamen gebeden in het huisgezin. De avond heeft de natuur omrie- veld. Het duistert alom. De lamp komt bin nen gewandeld, 't Wordt zoo gezeiiig dan in de Kamer, wijl het buiten regent of giert óf vriest. Plois zilvert een fijn stemmetje op en daarop volgt een zoet gemurmelhet kindje pr velt den rozekrans w r, en alten bidden ijverig meê, vader, moeder, zonen, dochters, tot de kleintjes toe... Hebt gij dat al bijgewoond Al gezien hoe rondom de vereelte handen van den arbeider strengelen de beiers van een paternoster Al gezien die stille, groot-zwijgen te fierheid en onuitgesproken geluk van die moeder, omdat heur kind zóó lief en van buiten haar Rozenhoedje bidden kan Op dat christelijk gerin I likt Maria var, uit den hemel goedertieren en zegenend... O ja, de ondervinding heeft steeds be vestigd dat daar, waar dagelijks de Rozen krans sam :n wordt opgezegd, de getrouw- ste vervulling der huiseh|ke en godsdienstige plichten, de beste voorbeelden van.den kant der ouders, de grootste eerbied en de nauwkeurigste gehoorzaamheid van den kant der kinderen en der onderdanen, de volmaaksfe eendracht en wederzijdsche lief dé tusschen de huisgenooten gevonden worden. De rozenkrans is het huiselijk gebed bij uitstek. Is hij trouwens niet een krachtig open baar gebed Met duizendeii gaan onze bedevaarders uit de Vlaamsche gouwen naar Maria's oor den en luid en hekier klinkt daar de Rozen kransbede, in Scherpenheuvel, Averbode, Hal, Oostackcr, Dadizcele, in Kevelaeren in het verre Lourdes. En geen jaar gaat voorhij of daar steekt iemand- zijn rozenkransje in plotste geestdrift en ui'helmende vreugde op en jubelt meteen krijsch Genezen Ik Den genezen October is begonnen. Het is de maand van den heiligen Rozenkrans. Paus Leo XIII heeft ze gewijd als dusdanig aan Maria. Christe ouders uit onze Vlaamsche gou wen, laat 's avonds in uw gezellig gezin dat zoet gebed weerklinken, voorgepreveld door den reinen kindermond, en de Hulp der Christenen zal uw gezin onder hare bescher ming nemen en Gods zegen over u spreiden. Och, aan dien zegen is toch alles gelegen G. v A. Oorlogsscha de. in de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au \gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernaverrneide geteisterden MF.ESSEN. ArnoutJéróme 5 230,00 Fournier Hilaire 61.301,53 WEST-NI EUWKERKE. Delerue Jéröme 44.151,60 Leroy Léon 21.377,25 Vandenbussche Sylvère 17.817,05 Perche-Leroy Her.ri 18,745,04 WYTSCHAETE. Belpaire Omer 58,184,38 POPERINGHE. I Kindt- Schmidt 6.025,00 YPER. 2.950,00 6.127,50 13.815,00 9.900,00 14.745,00 8.835,00 9 710,00 52.490,00 30,055,00, 3.840,00 9.120,00 4 204,00j 4.605,00 66.701,00 16 815,00 1.845,00 1.255,00 2 300,00 985,00 1.090,00 j Melsens Jules Cornelius j \Ve Breyne-Syoene j We Gariain Honoré 1 C.oftïn Elodie W" Carré i Schellings Willem j Goethals Auguste j Gouwy Camille j Deknudt Arthur j Kindt-Schmidt i" Decunere Ju lien Bulckaen Maurice Degrijse Sylvie ZILLEBEKE. j Hoet-Vantygliem jean rioet'-Vantyghem Jean GHELUWE. W! Samijn We Penet W Denys Delbarge Eugène Ramaut Henri iVerstraete Polydore I. Kwij:.vi brifï .Zejjel. Opvolger van 5 VAfWIK 8ER8HE, Bertenp'iav n. 8. (Kleine Markt), - F 4> P K «t Ai ei SS. FILIAAL van de VOLKSBANK VAN LEUVEN BETROKKEN BIDE ALGEMEENE BANKVEREEEN1G1NQ TE ANTWERPEN Hoofdkantoor: KQRTRIJK, Leiestraat, 21 Bij ka n toren: llrugge, Cuerne, DixmudIseghent, Ueemm, Mneskr en, Oostende, Poperinglic, Roeselaere, Thielt, Veurnc, Wevelghem, Vper. Hulpkantoren Aerseele, Ardoye, Avelghem. Beemem, Desselghem, Ghistet, llurel- be.kc. Herseeuw, Ichteghem, Knocke-aan-Zee, Langemarck, Èttuire, Ledeghem, Moorslede, Oost-Rozebeke, Ruysselede, Stoeten, Swtveghem Wynghene. ZEER VOORDEEL1GE VOORWAARDEN VOOR INNING VAN WISSELS. Kostelooze inning van wissels, checks en kwijfschrifien op alle bovengt melde plaatsen, evenals ook op alle batikplaatsen over heel het land. ZICHTREKENINGEN 3.50 per honderd. - SPAARKAS 4 per honderd. 1 maand. 4% 3 maanden 4,25 6 maanden 4,85 1 jaar, 5 BijkantoorPOPERINGHE,^Vlamingstraat, 15, Telefoon 36. Mengelwerk van 'De Poperinghenaar» 6 ROMAN door C. VERlé tR€84E. Zonder le luisteren naar de tegènstribbe- lingen, welke de kandidaat-notaris stamelend uitbracht, ontkurkte hij dezelve en vulde de glazen. Men tikte en dronk. Daarna verviel de majoor wederom inj zijne belangwekkende leziog. De samenspraak werd dan voortgezet,'eten ivwwBHaaaaagg B Het doet mij innig genoegen zulks te hooren. Alzoo werd de samenspraak nog eenigen tijd voortgezet. De flesch, waar Gaston de grootste helft van gr'Tonken had, was ledig. Wederom scheen Esther iets in het hoofd te hebben. Zij bezag het kleine gouden uur werk, dat nabij haren pols, aan eenen dito armband was vastgemaakt en zegde Reeds elf uren Ja, wedervoer Gaston, de tijd staat niet stil. Wanneer vertrekt gij Twintig minuten over twaalf uren.... Kwart voor één uur ben ik te Mecbelen. Daar heb ik een gedwongen oponthoud van veertig minuten, juist den noo :igen tijd, om iets te in een hotel, en dan spring ik in den maar Esther liet niet na den bezoeker nu en sneltrein die mij in een paar uren naar dan tot drinken aan te sporen. Brugge voert. Deze scheen haar niets te kunnen weige- - Heel goed, ik zie dat alles wel geschikt ren. is... Het gij nog boodschappen af te leggen Ja, zegde zij welhaast, zoodat gij nu in de stad, Gaston naar de boeren terugkeert... Ik zou u daar j Neen, Esther. waarlijk eens willen zien. Niets meer te duen dan Daartoe hebt gij maar aan mijnheer Volstrekt niets. uwen vader te vragen een reisje tot aan de Dan heb ik een voorstel in 't midden te zee te ondernemen dan kunt gij't mijnent brengen. Het is schoon weder, de binnen- afstappen. lucht bezwaart mij en ik heb lust eene wan- Dat zou kunnen gedaan worden, als deling te doen. vader maar niets tegen in te brengen Wel, het kan niet beter passen riep heeft Ikben waarlijk nieuwsgieiig te weten, Gaston uit. indien dat leven u bevallen zal. Hoe dat. Waarom niet! Ga mede met mij. Wij kunnen wan- Het moet daar wel eentoonig zijn... Dat delen, en maken dat wij op het gestelde uur zai u dikwijls aan Leuven doen denken. aan de statie zijn. Voorzeker en het zal immer met eene 't Is juist hetgeen ik wilde voorstellen, dankbare ontroering zijn... Ik heb hier im- Gaston, ik weet niet, hoe gij dat zoo raden merg zeer aangename uren gesleten, tijdens kunt... Maar vader moet medegaan, anders "•ijae lastige studiejaren.. |zou het niet betamen. Nieuw gebreveteerd stelsel bij A. Denecker-Cordenier ABEELE. Sedert hel in voege treden der wet van 10 Oogst laatstleden is het verplichtend gebruik van zegel om zoo te zeggen algemeen ge worden. Het Staatsblad kondigt wel is waar die wet af, maar hoe moeilijk zijn er die bewoordingen niet van, en daarbij nog, wie leest er ooit het Staatsblad Het publiek zal dan ook graag den volgenden kortb.- digen uitleg lezen van de vporschriften in dere laatste wet vervat,en die bijna niemand meer onverschillig laat. ALQESV1EEï'4E KEGELS. 1. Eerst wordt er gezegd dat van ln Octobc af, al de verschillende soorten van zegels afgeschaft zijn en vervangen door eene enkele soort genoemd «fiskale zegels», waarvan de bijzonderste kwaliteit Goed voor alles is. Het gebruik ervan, wordt verder vermeld. De thans in omloop zijnde zegels voor kwijtschriften, overdrachttaks, weeldetaks en andere diergelijke, blijven geldig tot Nieuwjaar na dien datum is het gebruik ervan verboden. De personen die een te grooten voorraad zegels in hun bezit zouden hebben mogen die ten kantore der registra tie komen uitwisselen tot den 30 November aanstaande. 2. Tusschen handelaars is altijd verplich tende,niet alleen het uitreiken eener faktuur, maar ook het houden van faktuurboeken voor de inkomende en uitgaande faktureri. De uitgereikte of ontvangen faktuur dient vermeld te worden op het faktuurboek per orde van datum en nummer. Voor handelaars, welke uitsluitend in 't klein verkoopen moeten' de ontvangen fak- lu'en drie jaar bewaard worden de lezers dienen daarop goed te letten. Bovendien moeten alle fakturen, zonder onderscheid van leverancier, gerangschikt en door den Uooper genummerd worden volgens datum van ontvangst. De nummers moeten volgen van den 1" tot den laatsten van iedere maand. Op den rug van de eerste en laatste faktuur van iederen maand wordt het aantal ontvangen fakturen in volle letters vermeld en door den handelaar geteekend. Vindt de kleinhandelaar deze voorschriften niet ge raadzaam, dan is hij gehouden al de ontvan gen fakturen, volgens datum in een register in te schrijven. 3. De overtredingen op het zegel zijn met boete gestraft. Deze boete is altijd ten laste gelegd, niet alleen van den verkooper die de faktuur of kwittantie aflevert, maar ook ten laste van den kooper die ze ontvangt. Bei den zijn evenveel in fout. Bijgevolg wordt aan den kooper aangeraden, na te zien of de fakturen wel degelijk gezegeld zijn. De schrijver dezes meerit op deze punten te moeten aandringen, omdat het publiek in 't algemeen er maar begint rekening van te houden, wanneer het gekost heeft. De majoor moest die woorden gehoord hebben, want hij vouwde zijn nieuwsblad zeggende Ik ben bereid. Dan hoeven wij niet meer te wachten, meende Esther, ik heb maar mijnen zonne scherm te nemen, eenen mantel heb ik niet noodig. Terwijl zij nevens haren vader doorging, fluisterde zij hem in het oor Gij zult wel willen maken, dat wij op ons gemak kunnen kouten, niet waar? Ja, ja, kreeg zij ten antwoord. Als zij buiten kwamen ging het drietal eerst in eene rij, Esther in 't midden, maar deze richtte het woord gedurig tot Gaston. De vader bleef dan welhaast eenige stap pen achter, om hier en daar iets na te zien, dat zijne aandacht scheen te boeien, zoodat de jonge lieden om zoo te zeggen alleen waren. Zij konden ten minste vrijelijk hnnne ge dachten uitdrukken, zonder voor luisterende ooren te moeten bevreesd zijn. Daar, zegde de dochter dan eensklaps, nu zijn wij toch voor een poosje zoo goed als alleen... Dat doet mij waarlijk genoe gen... Gij ziet er bekommerd uit, Gaston, en sedert eenige oogenblikken spreekt gij zoo bitter weinig. Die woorden gingen gepaard met blikken, Het gewone kwijtsclnift zegel wordt bere kend van 10 tot 10 centiemen, voor iedere schijf van 500 fr. Bijvoorbeeld: eene kwit tantie van 2600 fr., w ordt voorzien van een zegel van 0.60 centiemen. Voor kwijtschrif ten van 25.000 fr. en meer is een zegel van 5 fr. voldoende. Sedert den 10 September 11. zijn enkel volgende kwijtschriften vrij van zegel 1" die welke afgegeven worden in betaling van belastingen. 2° deze van min dan 10 fr. 3° de faktuur onderhevig ban de zegel rechten van weelde, overdracht op faktuur mogen van kwittantie afgeteekend worden zonder bijkomende zégel. Bemerking 1" dè kwijtschrif'en voor niaandepachten van éen- en hetzelfde jaar mogen op hetzelfde stuk geschreven worden, mits de zegel in verband staat met het totale bedrag der ontvangen pachten. 2° de kwijt schriften voor verkoop van koopwaren en verricht werk. in alle gevallen waar geen overdrachttaks verschuldigd is, zijn sedeit 10 September onderhevig aan het recht van 1 %o, zelfs wanneer de kwittantie de som van 10 fr.niet bereikt. (Daarop wordt verder teruggekeerd). Gebruik van het kwijtschriltzegel de twee deelen van het zegel worden op het kwijtschrift geplaatst de datum van beta ling eri het handteek en worden door de beide deelen van het zege! geplaatst. Ei. Waai ;ka van Die bedraagt 50 centiemen per schijf van 10 tot 10 frank, daargelaten de breuken van min dan 10 fr. Bijvoorbeeld een kwijtschrift van 22 fr. wordt voorzien van een zegel van 1 fr. Deze weeldetaks behelst de maaltijden, verblijf in Gasthuizen en verkoop van be paalde artikelen. Nemen wij,hier elke categorie. A. Spijshuizen en Hotels De taks van 5 c/ö is verschuldigd wanneer het bedrag volgende uitgave te hoven gaat 10 fr. per eetmaal en per persoon 15 fr. per dag en per persoon voor huur van kamer of appartement. 30 fr. per persoon en per dag verblijf. Hier valt op te merken dat het afleveren eener faktuur verplichtend is zoohaast het totaal bedrag de 10 fr. bereikt of overtreft al ware er geen weeldetaks verschuldigd. In dit geval is het zegelrecht van 10 centiemen per 500 fr. voldoende. Het recht van 5 wordt enkel gebezigd wanneer het bedrag de hierboven genoemde sommen van 10, 15 en 20 fr. per hoofd te boven gaat. Bijvoorbeeld Eene factuur van 3 eetma len van 6 fr. van een persoon. Een kwijt- schriftzegel van 0 10 cent" is voldoende. Eene faktuur 3 eetmalen van 6 fr. en 3 eetmalen van 12 fr. De taks wordt berekend op 36 fr. 't zij een zegel van 1.50 fr. In beide gevallen wordt het aanpiakken van het zegel volgenderwijze gedaan de bovenste helft op de faktuur uitgereikt aan den klient, de onderste heift op het dubbel van den stamboek. B. Verkoop van beoaalde artikelen voor persoonlijk gebruik 1" Wapens, geweren en jachtmunitie. 2° Automobielen, moto's en aanhoorig- heden. De taks van 5 is verschuldigd zoowel voor oude als voor nieuwe rijtuigen. In 't algemeen is de verkoop van auto's en moto's onderworpen aan het recht van 5 0wanneer zij geschiedt aan een kooper tot het uitoefe nen van zijn ambt of zijn beroep zooals aan geneesheeren, veeartsen, handelaars, aan nemers enz. Daarentegen blijft enkel de taks van over dracht verschuldigd wanneer het automo bielen geldt die uitsiuitelijk kunnen dienen tot goederenvervoer, alsook voor cars, autobussen dienende tot gemeenschappelijk personenvervoer of huurautomobielen door een vervoeraannemer. Wij steunen hier op het woord uitsiuitelijk want wanneer een auto zelfs maar toevallig door den eigenaar gebruikt wordt om uitstappen te doen, is de weeldetaks van 5 te kwijten. 3" Kieinoodiën, juwoelen, goud- en zil verwerk, wie het echt of onecht is. 4° Fourruien en reukwerken. 5° Photografische toestellen en aanhoorig- heden. 6° Zeldzaamheden en oudheden en voor werpen voor verzamelingen. 7U Mekanieke pianos en over 't algemeen elk ntekanieksch muziek instrument met uit zondering van phonografen en gramophonen alsook de aanhoorigheden. 8° Voorwerpen voor horlogemakers, bril- werk in zilver, goud of platina. Alle voor werpen in écaille, ivoir, kristaal ofporcelein. 9" Oude of moderne tapijtwerken oos- tersche tapijten van wol of zijde met de hand of op het getouw geweven. 10° Kunstvoorwerpen in bronze of mar mer. 11° Schilderijen, teekeningen, beeldhouw werken en medalies, tenzij zij rechtstreeks door den kunstenaar verkocht worden. 'ss5s5s Zou het u dan zoo zeer moeten verwon deren, Esther, indien dat gevoel zich van mij meester maakte Ach Gaston I Ja, als ik aan de toekomst denk, en aan de plaats, waar ik voortaan mijn leven zal slijten, kan ik mij niets anders voorstellen, dan dat er mij iets ontbreken zal... Iets dat aangenaamheid aan het leven schenkt, iets dat de ziel verheft, zoo iels als de zon voor de planten 1 Wederom vonkelden de oogen van Esther, er vertoonde zich zelfs een lichte blos op haar voorhoofd, of liever, op hetgeen men aan haar voorhoofd zien kon. Heur gekruld haar hing immers bijna tot op hare oogen. AchGaston; zegde zij nog eens op smachtenden toon, en als door eene innige ontroering overmand, greep zij hem zachtjes bij den arm en drukte deze tegen hare zijde. Zij voelde den jongeling sidderen, maar men zou gezegd hebben, dat hij haar nog niet durfde bezien. Hij had zoo even van de zon gesproken, misschien vreesdehijdoordehevigheid harer stralen verblind te worden. Esther was even wel niet van zin de samenspraak te laten kwijnen, en aangezien de jongeling niet aan stonds sprak, zegde zij Wel, Gaston I git kunt dat toch schoon in welke Esth ral den gloed eener opkomende- uitdrukken... Ikgeloof waarlijk dai gij er op liefde willen leggen. uit zijt, mijn hert voor goed op hol te bren- Gaston kon daar maar slecht aan weder- gen. staan. j Ik zeg wat ik denk, Esther. We!zegde hij traagzaam, en voorzicht Dat neem ik gr-reedelijk aan... Het is kijkend, spraakt gij daar zooevenriiet van de in mijne oogen juist die openhertigheid, treurigheid, weike mijn vertrek bij u zal welke uwen omgang zoo aangenaam veroorzaken maakt... Ik ben daar van de eerste maal door Voorzeker. i getroffen geweest. Weet gij 't nog waar en Vriplichtend uitreiken der faktuur vanaf 10 frank en gebruik van het zegel zooals voor eétmalen. 331. Svwi/.scSiriltzajgsI van 10% Dit geldt h-'.t verhuren van brandkasten en den verkoop in 't klein (per 2 liters) van brandewijn, genever en andere sterke dran ken. De taks wordt berekend zoo volgt Voor eene faktuur van min dan 10 fr. 0.50 van 10.01 tot 15 frank 1.00 van 15.01 tot 20 1.50 van 20.01 tot 25 2.00 van 25.01 tot 30 2.50 van 30.01 tot 45 3.00 en zoo voorts met verhoog van 50 cent. per seliiif van 5 frank. ALTIJD verplichtend uitreikend der kwi- tantie zelfs beueden de 10 frank voorzien met het bovenste deel van het zegelhet benedendeel wordt geplakt op den dubbel in het stamboek. NOTA Blijven onderhevig aan de over drachtstaks de verkoopen van sterke dran ken iusschen handelaars 'tis te zeggen om voort te verkoopen. De taks van 10 geldt alleen de verkoop aan bijzonderen en aan handelaars voor hun bijzonder gebruik. (Vervolgt). De Duitsche regeering heeft het onvermij delijke aanvaard en het lijdzaam verzet opgegeven. Of liever, ze heeft besloten de bevolking tot staking van haren tegenstand op te wekken. De gevolgen van dit optreden kunnen nog niet juist worden omschreven. Een feit is echter duidelijk Al is het lijd zaam verzet gestaakt, de Roerkwestie is niet opgelost. Integendeel alles wijst er op, dat de moeilijkheden nu eerst beginnen. Nu bevinden Frankrijk en Belgie zich in den toestand als op 11 Januari bij het bin nentrekken van het Roergebied Maar dit verschil is er. Op 11 Januari bezat de Roer een rijke voortbrengingskracht en nu zullen er nog maanden noodig zijn om het in zijn bedrijvigheid te herstellen alvorens er iets zai kunnen uitgehaald worden. Nu Duitschland gebroken ligt kan men er nog minder herstelbetalingen van verwach ten. En het is toch zeker wel met dat doel dat de Roerbezetting gedaan geweest is. Het was toch wel om Duitschland te dwin gen te betalen. Van het grootste belang is nu nog eens de houding van Engeland. Het nauwste samen- woelen tusschen de verbondenen kan alleen in staat zijn om, na het staken van het lijd zaam verzet, de kwestie van Herstel een voortbrengend tijdperk te doen ingaan. De gebeurtei issen aan de Roer zijn in een overgangstijopeik.De Belgische en Fransche regeeringen nemen eene afwachtende hou ding aan. Aan dc bezetting van de Roer wordt dan ook niet de minste wijziging gebracht. Men verwacht dat de toestand aan de Roer binnen een veertiental dagen opnieuw zal normaal worden. De tweede algemeene vergadering van het Katholiek Verbond van Belgie zal plaats grijpen op Zondag 28 October te Brussel. Dit verbond werd opgericht den 29 Oogst 1921 en hield zijne eerste algemeene verga- dei ing verleden jaar op 15 October. Die eerste algemeene vergadering tniek eenen grooten indruk. Thans ook verwacht men veel van dit Congres. De verscheidene af- deelingen van het Katholieke leger zullen er bijeenkomen en er trachten de eenheid van de Katholieke partij te versterken en hare macht te verstevigen. Volgens eene optelling, gedaan door den kamer van koophandel van Chicago zijn er aldaar 7900 Belgen. Daarvan zijn er 3100 die in Belgie geboren zijn en 4800 die kln- ders zijn van Belgische ouders maar in Amerika geboren. Er zijn daar bijna drie maai zooveel Hollanders als Belgen. Van de drie millioen inwoners van Chica go is nog geen vierde deel samengesteld uit echte amerikanen. Bij de aanbesteding, tot uitvoering der havenwerken van Antwerpen, is eene Bel gische firma verkozen boven eene Holland- sche die drie millioen en half min vroeg voor dat werk. Onze Ministers vinden dat eene bespa ring van diie millioen en half de moeite niet waard is. Maar als er eenige honderde fran ken moesten uitgegeven worden stelde Minister Theunis, over enkele maanden, de kwestie van vertrouwen. Drie millioen en half is nochtans een schoon sommetje, zelfs voor een land als Belgie dat zoo in schulden steekt. wanneer wij malkander vooreerst ontmoet hebben Ja, zeer wel, 't was op het bal dat ver leden jaar in de maatschappij La Renaissan ce gegeven werd. Juist zoo, het doet mij vermaak te zien dat die omstandigheid nog niet uit uw ge heugen verdwenen is. Dan hebben wij driemaal samen ge danst. Nog eens juist I maar niet veel gespro ken... Er lag iets als een dwang op ons... Iets dat oris verlegen maakte, zonder dat wij wisten waarom... Ach I gelukkige oogen blikken 1 Vader was daar ook... Ja, en ik deed mij aan hem voorstellen. En gij bleeft bijna gedurig bij hem. Voorzeker. Naderhand zijt gij naar het Café des Arcades gegaan, om nauwer kennis met hem te maken... Ha 1 wees gerust, ik heb niets vereeten van dat alles Dat gezegde ging met een uitdagend lachje gepaard, en Gaston, die reeds in de zon durf de zien, bemerkte met bewondering dat lieve gelaat, waarvan de kijkers hem zoo schelmsch aanstaarden. Ja, ging hij voort, ik vond veel genoe-i gen in zijnen omgang, en aangezien ik hem daar bijna alle dagen vond, kon ik goed zijne kennis maken. Welhaast waren wij heel goede vrienden, zoodat ik het waagdeeen bezoek bij u af te leggen. Ja, maar gij waart niet alleen. Inderdaad niet Ik had het niet durven wageri... Uw kozijn Raphael was bij mij... Juist, wedervoer Esther glimlachend, dan waart gij goede vrienden doch mijns dunkens is dat nu veranderd. Op dat oogenblik kreeg het gelaat van De muntstukken van lOen van 5 centiem, die in zink gemaakt zijn en uitgegeven wer den gedurende de bezetting, zullen ingetrok ken worden. Zij kunnen uitgewisseld worden tot 10 November. Na dien dag zullen zij in de diensten van den Staat niet meer aanveerd worden. De valsche stukken zullen bij de uitwisse ling natuurlijk geweigerd worden. Men kan deze hieraan herkennen Zij zijn zwart van kleur, de middellijn is iets korter dan die der echte stukken en de letters en figuren zijn minder duidelijk. Te Boulogne werd onlangs eene visch week gehouden welke op onverwachie wijze gelukt is. De stad Oostende bereidt thans het plan voor ook eene dergelijke week te houden in 1924. Het doel daarvan is het verbruik van visch te bevorderen. Twee ouderdomsdekens van den Senaat hebben elkander op korten tijd in het graf gevolgd Mgr. Keesen en M. Van Cauwen- bergh. Daardoor zal het M. Serruys zijn door het arrondissement Veurne-Diksmuide- Oostende naar den Senaat gezonden, die de openingsvergadering van den Senaat op 15 November, zal voorzitten. De Koning heeft aan de moordenaars van luitenant Graff genade verleend. De Koning heeft hier gebruik gemaakt van een voorrecht der kroon, dat sinds 60 jaren in vredetijd altijd ten voordeele van de ter- dood veroordeelden werd uitgeoefend. De moordenaars zullen in een Belgische gevangenis worden opgesloten. Zondag hield de Assemblée Wallonne feest. Te Luik en in andere Waalsche steden wapperde de Waalsche vlag, met den Haan erop, aan de stadhuizen. Dat is bevorderlijk voor de eenheid van het land, zeggen de Walen. Goed en wel, maar ze vergeten te vermel den dat de Assemblée Wallonne streeft naar zelfbestuur voor het Walenland. En zeggen dat onze Franschschrijvende bladen het zoo moeilijk kunnen verkroppen telkens de Leeuwenvlag wappert aan een officieel gebouw en dat ze nu zwijgen als vermoord. Voor den Leeuw hebben ze vrees, maar het Haantje dat kan hun geen kwaad doen De lichting van 1923 zal als volgt worden binnengeroepen De rekruten die ingelijfd worden bij het llle Legerkorps, gevestigd te Brussel, worden binnengeroepen begin De cember. De rekruten van het IIe Legerkorps (Antwerpen) begin Maart 1924, en die van 1° Legerkorps (Gent) begin Mei 1924. De inlijving van de rekruten van het IVe Legerkorps (bezet Duitschland) is nog niet vastgesteld. Ten gevolge der toepassing van de nieuwe militaire wet zal het aantal officieren met600 verminderd worden en het korps der genees heeren met 50 t. h. In den laatsten tijd klagen de soldaten die in het Roergebied zijn nogeens over de slechte bevoorrading. H, t is bijzonderlijk als zij reizen dat zij geen voldoendeeten krijgen. Vele ouders, wier zonen naar het bezette Roergebied werden gezonden, maken zich daarover bezorgd. Ook is het wenschelijk dat men van hoogerhand aandacht schenke aan deze wantoestanden. De Katholieke Vlaamsche Katnergroep heeft eene vergadering gehouden om na te gaan in hoeverre de praktische toepassing van de wet Nolf-Theunis, op de vervlaant- sching der Gentsche Hoogeschool, reeds ge- vorderderd is. Tevens werd er onderzocht welke maatregelen er dienen getroffen te worden, ten einde de toepassing te doen ge schieden volgens den geest der wet. Te dien einde werd er eene comissie sa mengesteld uit de heeren Helleputte, Poul- let, Van Cauwelaert en Siffer. Er zijn 3.886.860 Belgen die een spaar boekje bezitten. Het totaal bedrag van de spaargelden be loopt tot 2 1/4 milliard frank. Guido. 20 September. Aan de Kerkfabriek van St- Jan te POPERINGHE, heistellingswerken uit te voeren aan de St-Janskerk. DEFOER J., Meulebeke, 41.000 fr. 26 September. Te 3 u., bij den Koninkl. Hoog Kommissariaat voor het gebied van Pope- ringhe, Ypersteenweg, 117, te Popertnghe, her bouwen van Lot 3, te RENINGHELST, kerk van het ge hucht Clytte. Lot 4, te WESTOUTER, 1 hof stede. Lot 6, te te KEMMEL, 1 hofstede. Lot 9, te PLOEGSTEERT, hospitaal, gemeente huis en 5 huizen. ReninghelstCARRON V.Ardoye, 270.975 fr. Westouter VERGOTE Pr., Roeselaere, 189.661 fr. Kemmel VAN SLAMBROUCK O., Velde- ghem, 61.000 fr. PloegsteertDE RAMMELAERE R., Avel ghem, 690.713,83. De 4 loten samen: LOOTENS L., Oostende, 1.069.000. fr. Ten gevolge van een wervelwind, in Amerika, hebben dertien menschen het leven verloren, terwijl verscheidene anderen als vermist worden aangegeven. 1 De schade, aan bijzondere eigendommen toegebracht, bedraagt meer dan een half millioen dollars. Te Sofia werden bommen geworpen op de markt, die elke week in de Bulgaarsche hoofdstad gehouden wordt. Twee personen werden gedood en 15 ander min of meer erg gekwetst. De regeering heeft dadelijk krachtdadige maatregelen genomen. Ook is er eene reserveklas onder de wapens geroe pen. Een reizigerstrein, is te Laventies, in Noord Frankrijk, op een goederentrein ge botst, die door den schok ontriggelde. Ver scheidene rijtuigen van den reizigerstrein zijn verbrijzeld geworden. Volgens uit Rijs- sel gemeld werd zouden er drie personen gedood en verscheidene gekwetst zijn. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L„ AGENTSCHAPPEN POPERINGMi:, Groote Markt, 28, tel. 89 <S 90. VEL'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIX.MEDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEIV', Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Bevaren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckeiaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckern. Gaston eene ernstige plooi, en hij antwoord- zien, dat sommige jonge lieden zich maar de (zoo onbezonnen voor het leven verbinden Inderdaad, sedert dien tijd draagt Ra-ïom, op lateren leeftijd niets dan verdriet en phaël mij geen goed hert meer toe... Hij heeft jellende te ontmoeten. mij ook meer dan eens kwaad over u komenEr wordt inderdaad maar te veel alzoo vertellen. .Vte werk gegaan, wedervoer Gaston, en ik Ja, daarover ben ik volstrekt niet ver- kan niets anders zeggen dan dat het met mij wonderd... Bij mij heeft hij hetzelfde ge-1zoo niet gaan zal. daan.. Ik weet genoeg, wat er daaronder! Onder dat opzicht kunt gij niet te voor schuilt... Hij is wat jaloersch meer dan eens Jzichtig zijn, Gaston... Het zou mij waarlijk heeft hij te verstaan gegeven, dat hij met'te veel verdriet aandoen, moest ik later ver mij hadde willen trouwen... Maar, als diefnemen dat gij niet gelukkig zijt... jongen mij niet aanstaat... Wat iserdaar| Ik mag er niet aan denken, aan te doen Alzoo pratende waren zij nabij de statie Daarin hebt gij ten volle gelijk, Esther.gekomen, nadat zij het grootste deel der stad Een huwelijk mag alzoo niet geschikt wor-Jdoorwandeld hadden. den... Er moet genegenheid zijn van beide kanten. Natuurlijk, anders kan ik er mij geen gedacht over maken... Reeds meermalen hebben sommige jonge lieden, en goede partijen,dat mag ik zeggen, bij mijnen vader naar mijne hand gedrongen, maar wij zijn overeenkomen dat dit zoo niet gaan moet. Hij zegt immer aan die gasten tracht u door mijne dochter te doen beminnen, want zij moet zelve haren keus doen... Zij moet het overige van haar leven aan de zijde van haren man doorbrengen, 't Is dus maar recht dat zij hem uitkieze, na zijn karakter te heb ben leeren kennen. Als uw vader zoo redeneert, Esther, dan kan hij zulks, mijns inziens niet beter doen. Ho mijn vader is een verstandige man, dat mag ik u verzekeren. Ik weet het genoeg. Zulke zijn zaken van het hoogste belang, 3 bracht Esther vervolgens op zeer ernstigen toon uit, en het verwondert mij genoeg tel Het groote uurwerk wees reeds vijf minu ten over twaalf uren. Zoo laatzuchtte Esther, de tijd om te scheiden is dan toch gekomen... Zoo, Gas ton, wees gelukkig, en ik wensch dat geene herinneringen u doen lijden, gelijk ik er van mijnen kant maar te veel voor vrees. De kandidaat-notaris keek op. en bereid de zich om ook eenige diepgevoelde af scheidswoorden te spreken, doch hij bemerk te, dat er een traan in hare oogen glinsterde. Zij scheen zulks te willen verbergen maar hij had genoeg gezien, om gansch uit zijn lood geslagen te zijn. Kom Esther, zeide hij aanmoedigend, laat ons geen verdriet maken... Wij zullen malkander wederzien... Ten andere, ik zal u eens schrijven. (Wordt voortgezet). Bij ons te verkrijgen

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1