JJaar den Afgrond AARDAPPEL MACHIERER l\iea\vsblacivoor topevinghv Omstreken. HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Apotheek Frans Van de Plas Abosnementprijs In Belgie ££t Buitenland 8.00 SansenVanneste Zondag- 21" October 1923. 15 Centiemen 20 Jaar. N' 42 MENGELINGEN. 0,V1 DEN WERELDVREDE. AAN MIJN BOERENVOLK Overzicht der Zegelwet. Politiek Overzicht Verriest-hulde De Christelijke werkgevers De Boerenkrijg. Een gevangenis weekblad. De weldaden van den oorlog De opening der Gentsche Hoogeschool. Zelfbestuur in Spanje De Belgische Studiën. De achturenwet. In Duitschland De Christelijke Middenstand Rijnland en het herstel. Vrije Beroepschool van Poperinghe. -vAl- ;*v' Kr-"> V 1'iity-y*'-N! *»"V -"• i'^"' |:V' >A \vr^%--'• per Jaar In Stad fr. 6.50 13.00 Uitgever Drukkerij Papierhandel. 15, Gasthuisstraat. POPERiNGHE Telefoon nr 9. PostohecScrekenicg nr 15570. BERICHTEN, VERK00PINCEN, Eene inlassching o.6o ctn per reget 2 en 3 ir.l o 5o et" V3PISSE*, i 5o fr pc r i egel ROUWBERICHTE*. 5 fr. voor lo r g Herhaalde- Arncncer prijzfin op iinm&jf <\lle annoncln /lil- voüra!' te betai en en mokten voor den j Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. POPERINGIENAAB De heer Diocesane Inspector bezocht eens eene dorpsschool in de provincie Antwerpen. Hij kwam in de klas der beginnelingen. Wie van u vroeg hij kan mij zeg; gen wat hij 's morgens het eerst doet als hij opstaat O en antwoord. N ichtans werd er op de laatste bank e n v.n V' opgestoken. Ze.;, het mij maar, m inneke Op h;t p >tje p. mijnheer de Pastoor». Moeder en z mntje gaan den kruisweg. Aan de 7L' statie gekomen die tegen de deur was, hoort de kleine pleute zijn makkers spelen en zegtMoeder, ze doen toch te leelijk met Ons Heer,ik kan 't niet meer ver dragen. En hij liep de deur uit. Dona nobis pacem... geef ons den vrede... Een verzuchting, dagelijks opstijgende uit ontelbare harten in alle talen der wereld, onder alle H. Missen, welke opgedragen worden, waar dan ook een kreet, ook ge slaakt door ongeloovigen en heidenen, door heilige zielen en door zondaars... Geef ons toch vrede I... Vijf jaren zijn welhaast voorbij, en nog blijft men hopend en verlangend uitzien naar den Wereldvrede, die komen moet, na al de gruwelen van een wereldoorlog. En hoever zijn we er nog van verwijderd Lijkt het niet, alsof deze vier oorlogsjaren slechts een voorspel waren van een werelddrama, grootscher in zijn verschrikkelijkheid, dat ons nog wacht We slaan een blik om ons welke landen zijn in vrede met elkander? En, ernstiger vraag nog, in welk land heerscht vrede? Is het niet één strijd, overal, één verbittering, één leed We huiveren en sluiten de oogen we willen die ellende niet zien Och, laat ons leven den dag van vandaag wat morgen brengen zal... En dieper worden we getrokken naar den afgrond. Geef ons den vrede 1 Tot wie roepen Wie kan ons redden Geen koning of keizer, geen Volkenbond, geen dictator 1 Zij zijn machteloos geen nienschelijke kracht kan den waren duurza- men vrede tot stand brengen. Zien wij niet alle pogingen daartoe mislukken Een slechts is er, die de wereld voor den ondergang behoeden kan. Hij, bij Wiens ge boorte de Engelen zongen Vrede den menschen van goeden wil de Koning, de Heer van alle volkeren, Christus-God. Tot Hem moet onze bede gaan, onze smeekingen moeten nooit ophouden, ons vertrouwen niet wankelen. Hij alleen kan en zal ons verhooren Werd er dan al die jaren niet gebeden Zeker, er werd gebeden, veel gebeden. Wie weet, hoe dicht wij staan bij de verlossing Daarom juist moeten wij niet ophouden met bidden, maar al onze krachten inspannen om het gebed vuriger en aangenamer aan God te maken. Het oogenblik is nu gekomen om den hemel te bestormen Een gezamenlijk gebed vermag zoo veel Wat zal dan een algemeen gebed van dui zenden en nogmaals duizenden niet vermo gen Op tot het gebed, Christenvrouwen De Nederiandsche Katholieke Vrouwen hond heeft een voorstel gedaan aan alle Katholieke Vrouwenbonden der Wereld een algemeene gebedsactie om den vrede. De Internationale Liga heeft met vreugde dit voorstel aangenomen op de Bestuursverga dering in Juli 11. hier te Brussel gehouden. Drie-en-veertig Bonden bij de Liga aan gesloten hebben hunne instemming gegeven; drie-en-veertig Vrouwenbonden, omvattende millioenen vrouwen zullen gezamenlijk eenstemmig bidden Heer geef ons den vrede 1 Deze hemelbestorming is bepaald op den feestdag van Allerheiligen, een heerlijke gedachte, om hunne hulp te verzekeren en de zegepralende Kerk in onze gelederen op te nemen. De Vrouwenbond stelt voor, dat alle vrou wen een noveen zullen houden voor dien dag, dus te beginnen 24 October a. s. op Allerheiligen algemeene H. Communie met de intentie Voor den vrede Er wordt geen bijzonder gebed voorge schreven het is genoeg, iederen dag om den vrede te vragen volgens eigen inzicht. Men kan ook de Mis-collecte gebed voor den vrede bidden. Vooral raden we aan vaak onze Moeder Maria, onze Middelares aan te roepen met den titel Koningin des Vredes, bid voor ons. We zouden echter vragen, het gebed van die dagen te willen bekrachtigen door ont houding van wereldsche vermaken en door verstervingen. Het spreekt vanzelf, dat wij ook onzen oproep richten tot de vrouwen en meisjes die niet aangesloten zijn bij een Vrouwen bond. Alle lezeressen worden dringend verzocht er aan mede te doen, en anderen er toe aan te sporen. Het is jammer genoeg dat er zoo weinig propaganda gemaakt werd voor deze Ge bedsactie. En dat in België, waar er zooveel bloeiende Vrouwenorganisaties zijn, die ze ker de kroon spannen boven vele andere landen. Dit verzuim spruit niet voort uit onwil of onverschilligheid, want de Belgische vrouw verlangt stellig om 't hardst naar den vrede, naar de oprechte verbroedering tusschen alle volkeren. Het is nog niet te laatAlle katholieke vrouwen van Vlaanderen en Wallonië zullen zich scharen aan de zijde der Nederiandsche, Fransche, Oostenrijksche, Duitsche, Italiaan- sche en Engelsche Vrouwen; en met haar zijn vereenigd de katholieke vrouwen van de andere werelddeelen, zoodat er geen land zal zijn, waar niet gebeden wordt 1 Wij bidden om vrede, maar wij moeten Mengelwerk van «De Poperinghënaar» 8 ROMAN door C. VBRVARCKG. De notaris ging dan eens naar zijn bureel, en de twee meisjes wendden hunne stappen naar den hof, waar zij aanstonds in een druk gesprek gewikkeld waren. Weet gij wel, Maria, zegde Gaston's zuster, dat ik u eenigen uitleg zou moeten vragen..en daarbij, laat mij toe u te zeggen dat ik niet tevreden over u ben... Gij zijt zoo zwaarmoedig en droefgeestig, dat ik u bijna niet herken... Wat denkt gij toch... op eenen dag, dien wij allen als zeer gelukkig moeten aanzien Het spijt mij waarlijk, mijne goede Anna, dat ik dezen dag ook niet als gelukkig kan beschouwen... Zoo en waarom niet Gij hebt dan niet gezien wat er gebeurd is, nadat Gaston uwen vader en u begroet had Neen, maar ik heb evenwel iets onge woons opgemerkt in uwe manieren...'t Is zelfs juist daarover, dat ik eenigen uitleg begeer te ontvangen. Als Gastons's oogen op mij gevallen zijn, waser eene gansch zonderlinge uitdruk king in te lezen. Hij zal verwonderd geweest zijn u te zien. Ware het maar dat 1 Welnu wat hebt gij gedacht ook in onze harten dien vrede zelf wiüen be vorderen, door die gevoelens van haat en afkeur te verbannen. Ais ware christenen moet het gebed vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven aan onze schuldena- rep van aiomvangende beteekenis zijn. Zonder de liefde, geen vrede i Zonder den goeden wil bereiken wij niets. Wij moe ten willen, wij moeten de hand reiken aan onze medezusters die hetzelfde ideaal be oogen ais wij Christus vrede op aarde te zien verwezenlijken.«Dona nobis pacem» -- Amen, zoo zij het. Else Sassen. Min dan het pleegt, maar nog te veel naar mijn gedacht, want ik wil niet dat men mijne boeren bedriege, worden Belgische boeren die reeds in Frankrijk gevestigd zijn, en bij zonderlijk deze die uit Belgie naar Frankrijk kwamen, gefopt door zekere belgische en fransche notarissen, zaakwaarnemers en agenten. Dat moet een einde nemen. Natuurlijk, wie eene hofstede pacht of overneemt door tusschenkoinst van notaris, zaakwaarnemerofagent, moeteen redelijk en eerlijk loon betalen, maar alles heeft een paal en maat. Ik geef een voorbeeld dat ik wel ken Een belgische agent kreeg voor het pachten van een hofstede van 75 Ha. de kleinigheid van 13.000 frank. De eigenaar gaf 5000 frank hij ontsloeg den franschen boer van zijn pacht die nog 8 jaar liep, en verpachte de hofstede aan den boer die uit Belgie kwam voor 5000 fr. meer. De ver meerdering van pacht van het eerste jaar ging naar den agent. De fransche boer die noch kind noch kraai had, moeilijk werkvolk kreeg en een ouden peemboer was, kon door tusschenkoinst van den agent zijne hofstede duur, ja te duur overlaten. Als belooning gaf hij aan den agent 4000 frank. De brave boer die uit Belgie kwam gaf ook als loon, zooveel per Ha. en zooveel ten voor de overname, totaal 4000 frank Dat miek 13 000 frank. Ik vind dat wat vet voor eene reis naar Frankrijk, en wat brieven uit Bel gie geschreven. Overeen paar jaar schreef ik in 't Nieuws van den dag» ik raad niemand aan naar Frankrijk te komen integendeel ik raad allen, die in Belgie een bestaan vinden, dringend aan in Belgie te blijven, en dat om menigvuldige redens. Ik wees als een der middels aan, dat de Belgische eigenaars met hunne pachters redelijk zouden handelen en geen misbruik maken van het tekort aan hofsteden i n Belgie, en de zedelijkheid van het vlaamsche boe renvolk niet zouden, niet alleenlijk uitbaten maar uitbuiten, en hunne pachters behande len met de geestgesteltenis welke ik bij het meerendeel derfrar.sche eigena-rs vind, die mijne boeren behandelen als hunne beste vrienden en dat de boeren in Belgie,nevens hunnen eigenaar, geen rekening zouden moeten houden van wel te staan met alle slach van achterloopers, toezieners, jachtbe- wakers en andere sleppedragers zooals ik in Vlaanderen gezien, gekend en gevoeld heb. Maar voor dezen die naar Frankrijk moeten komen uitnood, omdat hun hofstede verkocht werd, onderpacht buiten hun^e wete of voor dewelke huniigenaar een onmenschelijke prijs vroeg, ofwaar de talrijke boerenzoons in Vlaanderen, dienog al gemakkelijkeene brave boerin vinden, maar geen hofstede; en toch op straat of in de Galgebosschen of in de bos- schen van de Coppernolle of in neen ekster nest kunnen boeren, gaf ik de noodige inlichtingen om niet bedrogen te worden. Een tempeest brak los ik werd verdacht de boeren naar Frankrijk aan te lokken. Ik stak mijne schouders op en ging mijne wegen voort, door de vlakten van Normandieom te doen, niet wat ik zou willen doen, maar wat ik kan doen voor mijn geliefd christen vlaamsch boerenras, het eerste boerenras van den aardbol. Ik herhaal die inlichtingen omdat ik het nuttig acht en noodig. In Normandie komen nog weinig hofsteden open. Deze die open komen, worden meest verpacht aan Frarschen, of Belgen in de streek gevestigd. In het enkel departement der Eure, dat eene uitgestrektheid heeft van 6000 vierkante Kilometers (het dubbel van Westvlaanderen) zijn er meer dan 1000 belgische landbouwers gevestigd. Ik raad aan 1. Schrijven naar Ministère de l'agricul- iare Main-d'CEuvre agricole, rue Varenne, Paris. Kosteloos te bekomen Recueil des propriétés a vendreou a louer. In 't laatste nummer waren 250 hofsteden vermeld. 2. Schrijven naar Office centrale de la Main-d'(Eiivre agricole, 8, rue d'Athènes, Paris. De dienstvolle algemeene schrijver laat mij weten dat hij gedurig aanvragen ontvangt van eigenaars die hofsteden te verpachten hebben. Die beide bureelen geven kosteloos alle inlichtingen 3 In het weekschrift Progres agricole, rue des Jacobins, 38, Amiens (Somme), een allernuttigst weekschrift van een veertigtal bladzijden dat alle mogelijke inlichtingen geeft in Frankrijk, zijn er wekelijks 30 40 hofsteden vermeld te verkoopen of te ver nachten. Het ko'st 15 fr. voer Frankrijk toot' Belgie port tfrbij. 4. In het maandschrift Paris agricole rue du Pont-Neuf, 21, Paris 5 fr. 's jaars voor Frankrijk, 6 fr. voor Belgie zijn er maandelijks 40-60 hofsteden te koojien of te pachten gemeld. 5. In het maandschrift France agricole et immobilière, 77, rue Reaumur, Paris, IP Arr. 15 fr. 's jaars zijn er maandelijks ook 40 60 hofsteden te koopen of te pachten gemeld. 6. De hofsteden die mij aangeboden wor den kondig ik aan in De stem uit Belgie, wekelijks christen orgaan van 16 bladzijden, van Vlaanderens Boerenbond in Frankrijk. De zetel van den b >erenbond is gevestigd rue Fontenelle, 3, Rouen, Seine Inférieure, Het is een allernuttigst tijdschrift en kost 12 frank voor Frankrijk, voor Belgie het port min Aanvragen bij Deleu Loncke, uitgever Meenen. Bij het pachten of overnemen eener hof stede let wel op het volgende a. Handel zooveel mogelijk rechtstreeks met den eigenaar. b. Onderzoek of de hofstede de aange duide groote heeft. c Onderzoek wel al de pachtvoorwaar- den. d. Indien gij handelt door tusschenkoinst van notaris, zaakwaarnemer of agentbe paal wel en schriftelijk wat gij verschuldigd zijt voor commissieloon, alles inbegrepenom nadien geene bijgevoegde onvoorziene reke ningen bij te krijgen, zooals ik reeds onder vond. e. Bij overname maak duidelijk, welbe paald, geschreven akkoord, wederzijds onderteekend. f. Bij intrede doe een état des lieux staat van land en gebouwen opmaken om geene moeilijkheden te hebben bij het verla ten der hofstede, en geen schadeloosstelling te moeten betalen aan den eigenaar, die zou beweeren dat land en gebouwen in siechte- ren staat zijn dan bij uwe intrede. Zulke gevallen heb ik reeds gezien. Let dus op. Met besten boerengroet cn ten dienste mijner boeren. KAREL VAN EECKE, Belg. Aalmoezenier Ferme d'Elbeuf. St-Croix sur Aizier. par Bourneville Eure, Frankrijk. Ik kan u dat niet wel uitdrukken, maar het is toch genoeg, dat zijne houding niets dan schrik en zelfs grammoedigheid te ken nen gaf. Zou dat geene inbeelding geweest zijn van uwentwege, Maria? Ongelukkiglijk, neen... Daarinkan men zich niet bedriegen. Welk besluit trekt gij daar dan uit Een traan verscheen in de oogen van het meisje, haar gelaat gaf een eindelooze, doch gelatene droefh id te kennen Zij antwoordde met verdoofde stem Dat ik niets meer voor hem ben.. Niets dan eene vreemdelinge, en misschien erger dan dat Misschien doet mijne tegenwoor digheid hem lijden... en... God in den hemel weet nochtans... Spreek zoo niet, mijne lieve, onderbrak haar op dat oogenblik hare gezellin... Gij zijt niet redelijk. Redelijk, Anna, waarom zou ik niet redelijk zijn, hernam Maria opvasterentoon. Dat moogt gij niet zeggen, ik zal sterk zijn, maar gij, mijne beste, mijne eenige vriendin, gij moogt wel weten dat ik ongelukkig, ja diep rampzalig ben... Aan u alleen zal ik dat toevertrouwen... Ik zal lijden zonder klagen, zonder er nog ooit aan een enkel mensch van te spreken. Anna had de tranen in de oogen gekregen, en de beide meisjes zetteden zich op eene tuinbank neder. Laat mij toe, mijne goede Maria, zegde de notarisdochter, dat alles als niet ernstig te beschouwen. Gij schijnt waarlijk zonder ling te moede te zijn, sedert eenigen tijd... Gij moet u wat trachten te versterken onder dat opzicht... Gij zult later wel zien, dat gij verkeerd geoordeeld hebt. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats. 8, (Kleine JVIarkr), 8" 4» 8» li l»< i «i II li. (vervolg) IV. Kwijtschrift vara 1 ap staten van eereloonen. Deze taks is in voege sedert 10 Septemb. II., wordt berekend op voet van 10 ctn per 100 frank. Om aan zekere kritiek te voldoen, zullen wij dan ook deze taks betitelen met den naam taks van 10 ct" per 100 fr. Deze taks geldt al of niet ondergeteekende akten of geschriften bestemd om te gelden als be wijs der betaling van sommen wegens eere- loonen en voorschotten verschuldigd aati advokaten, geneesheeren, notarissen, pleit bezorgers, deurwaarders, leeraars, of mees ters, bouwkundigen, tandartsen, vroedvrou wen, veeartsen en in 't algemeen, aan eiken persoon die een vrij beroep uitoefent. Het is zooals in hiervorengaande gevallen een oprecht kwijtschriftzegel te gebruiken bij het verleenen der kwittantie. Ook is eene kwiitantie van min dan 10 fr. ontslagen van zegelrecht maar aan een andere kant is de taks verschuldigd van 100 tot 100 fr. zonder maximum. Bijvoorbeeld eene kwitantie van 75825 fr. zal een zegel dragen van 76.90 fr Gebruik van het zegel. Dit wordt in tweën verdeeld het underste deel blijft aan den stamboek, het bovenste deel is geplakt op de faktuur van den klant. De vier arlikeis waarvan spraak liiervoren gelden allemaal de kwittantien en zijn dus maar onderworpen aan het zegelrecht bij de betaling. Zij hadden dan ook het voorwerp kunnen uitmaken van een eerste hoofdstuk. Onder het tweede hoofdstuk spreken wij hiervan de zegelwet op de fakturen wegens leveringen of werk. De zegel zal hier gebruikt worden bij het opmaken der faktuur, al geschiedt de beta ling latertijd. En in de gevallen waar de faktuur verplichtend is dient dus de faktuur afgeleverd te worden dadelijk wanneer de koopwaar geleverd wordt of het werk uitge voerd. Tot meerdere klaarheid van de zaak zul len wij bier samen spreken van de taksen van 1 en 1 °/o.. en handelen als volgt I. Taksen wegens uitvoering van werken. II. Taksen wegens verkoop van koopwaren en andere roerei de goederen tusschen han delaar. Gij doet nuttelooze moeite, Anna, met zoo te spreken, ik weet ongelukkiglijk maar te wel, wat ik gezien heb. Ja, ik zou u zelfs durven verzekeren dat Gaston eene andere vrouw bemint. Dat niet, Maria. En ik zeg u dat het zoo moet zijn, gij zult het zienDoch luister mijne goede vrien din... Neen, neen, onderbreek mij niet... Luister liever goed, want het is niet zekrr dat wij daar nog ooit over spreken... Ik heb u nog gezegd dat uw broeder, streng geno men, geenszins jegens mij verbonden is. Hij heeft mij nimmer iets vast beloofd, alleenlijk heb ik uit zijne manieren meenen te mogen opmaken, dat ik hem niet onverschillig was. Ik zeg, dat hij u bemint, Maria... Nu niet meer Ik mag dus zeggen dat hij vrij is te handelen, zooals hij wil, en nooit zaleenig verwijt, een enkel woord van gram moedigheid over mijne lippen konten..Even wel kan ik ongelukkiglijk niets doen aan dat gevoel hetwelk sedert jaren in mij bestaat... Eene inwendige stem scheen mij te kennen te geven dat wij voor malkander geschapen waren, dat wij zijde aan zijde gingen leven zonder ooitgescheiden te zijnom onze vreug den te deelen en malkander in leed- en moei tevolle dagen te ondersteunen, te troosten en op te beuren Anna bezag hare vriendin met schemeren de oogen, vouwde de handen en sloeg eenen langen blik ten hemel. Maria zag het en vroeg Welnu, vriendin, wat wilt gij beduiden? Is men plichtig als men zulke gedachten in zijn hert voelt opwellen Dan zou ik waar lijk nog meer te beklagen zijn maar neen dat edel, ziel sver hef fend gevoel kan niet schuldig zijn. III. Taks, i verkoop door hande laars aan bijzondereti en vice-versa. I. Uivoering van werken. Sedert lü Seplember 11. zijn de werken onderhevig aan het zegelrecht van 0.10°/o en in sommige gevallen aan overdrachttaks. De gewone kwijtschriftzegel van 0 10 op 500 fr. is hier nooit meer toepasselijk. Gezien overdrachttaks levering van roe rende goederen vergt, b dan zulks in zake werk maar het geval wanneer de bestelling, de levering van een door den ambachtsman vervaardigd voorwerp betreft. Om zulks duidelijk te maken iemand laat eene slaapkamer maken, een bureau wie ge u begeeft bij een meubelmaker of ge u wendt bij eei handelaar ge koopt in alle geval een sla-'pkatrïer, een bureau die u geheel samengesteld zal thuis gebracht worden en noch het hout, noch het werk komen in aanmerking. Hetzelfde geldt de kornmande van een wagen, van drukwerk, enz. In alle zulke gevallen is overdrachttaks verschuldigd, tenzij de koopwaar voor eigen gebruik bestemd is. In tegenstelling, wanneer de klient aan den stielman het hout ter hand geeft dat noodig is tot het vervaardigen var. een wagen of een bureau, komt hier het enkel afwerken in aanmerking, en in welke geval len is de taks van 0.10 verschuldigd,zelfs wanneer de werkman eigen voorwerpen gebruikt in het afmaken. Om nu verder sj<reken«iver de taks van 0 10 fr „op de werken, dient de wettelijke bepaling in 't algemeen genomen te worden: zij treft de werken aangenomen in entre- prise in daguur, zelfs het werk van den gast. In de verhouding iusschen gast en werk baas is de faktuur nooit verplichtend, doch wanneer er een is opgemaakt, moet zij voorzien worden van een zegel van 0.10 Voor het verricht werk van een werkbaas is de faktuur verplichtend wanneer de prijs hoofdsom en bijkosten 150 fr. over treft. Wanneer de som geen 150 fr. bedraagt en er een faktuur is opgemaakt, moet zij toch een zegel dragen van 0.10 u,'o. In beide gevallen is de taks verschuldigd zelfs wan neer de faktuur geen 10 fr. bereikt. Zijn ontslagen van de taks van 0.10 en dus onderhevig aan het gewoon kwijtschrift zegel van 0.10 op 500 fr. de vervoeraanne- mingskOsten. Nu zullen wij eene bijzondere melding maken van de bouwnijverheid. F Veronderstelling Het huis wordt ge bouwd door een aannemer; Buiten kijf is het, dat voor de materialen aangekocht door den aannemer tot het oprichten van het huis van zijn klient. de faktuur onderworpen is aan de overdrachttaks. Maar wat gezegd voor de faktuur, door den aannemer afgeleverd aan den bijzonde ren, voor wiens rekening hij het oprichten van een gebouw heeft aangenomen Op- zichtens het Burgerlijk Wetboek is de onder neming geen verkoop van materialen maar enkel het opbouwen. Het WERK is dus en kel aanzien en daarop voortgaande, heeft de aannemer de taks van 0.10" te bezigen. Eene opmerking dient hier nochtans gemaakt te worden. Wat hier voren gezegd is, gaat enkel het opbouwen van huizen en gebouwen aan. Nemen wij b. v. b. het aan leggen van water- of gazleidingen, plaatsen van motoren, inachienen die werken behel zen de levering van een roerend voorwerp, dat na de voltooiing, zijne eenzelvigheid bewaart en is dus in alle geval aan over drachttaks onderworpen. Tweede veronderstelling De eigenaar doet zelj bouwen en verschaft zich ten dien einde zelj alle noodige bouwstoffen Hier valt onderscheid te maken. De formule van eigen gebruik waar mede zoo gaarne geschermd wordt, is in beginsel maar toepasselijk wanneer het aan gekochte, noch rechtstreeks, noch on rechtstreeks, inkomen opbrengt. Overdracht taks is dus verschuldigd voor de fakturen van bouwstoffen door den eigenaar van het gebouw aangekocht, 't zij voor herstellings werken, 't zij voor een nieuwen bouw wanneer het huis bfstemd is om verkocht of verhuurd te worden, of wanneer het hoofd zakelijk dienen moet tot het uitoefenen van handel of nijverheid, zoo b. v. b. magazij nen, werkhuizen, stapelplaatsen, gebouwen der hoeven, drankhuizen, spijshuizen, enz. Integendeel is de taks van 0.10 °/o ver schuldigd, wanneer de kooper het huis zelf bewoont. En het feit dat hij toevoegelijk enkele plaatsen aanwendt tot het uitoefenen van zijn beroep is niet van aard, den aan koop aan de overdrachttaks te onderwerpen. II. Taksen wegens leveringen tusschen handelaars. De fakturen wegens levering van koop waren en andere roerende goederen tusschen handelaars,zijn in beginsel,altijd onderhevig aan de taks van 1 zelfs wanneer het likeuren of weeldeartikelen betreft. Immers, is de weeldetaks van 5 of 10 maar toepasselijk tegenover verbruikers. Dat zeg ik niet, mijne lieve, ik kon al leen eene beweging niet onderdrukken. Van verbaasdheid, van afkeuring? Neen, Maria, eerder van bewondering over de uitgestrektheid uwer liefde en van vrees... Ja, moest gij eens gelijk hebben... wat zoudtgijtebeklagen zijn L.en Gaston zou hij zijn geluk met de voeten kunnen tre den Zou hij zich het pijnlijkste naberouw kunnen voorbereiden Ik aanschouw zulks ongelukkiglijk als eene afgedane zaak, Anna. Ik ben van mijn lot verzekerd. En ik kan dat nog niet aannemen. Wij zullen werken... ik zal er met vader over 'spreken... Neen, mijne lieve, zegde Maria op vas ten toon, gij moogt in dien zin niets meer doen... Want moest uw broeder zich door u laten overhalen,omde neigingen zijns herten te overmeesteren, dan zou alles voorzeker nog slechter zijn... Ik zal het niet kunnen laten. Laat het om mijnentwege, mijne goede Anna, en gelief nog een oogenblik te luiste ren... Ik zal hier niet meer komen, het is tijd dat ik voor mijne faam begin te zorgen. Ik ben maar te lang verblind geweest... Ik hoop dat gij daarvoor niet zult laten mij nuen dan eens te komen bezoekenHet zal mij genoe gen doen nog iets over Gaston te vernemen, maar vrees niet eenige bitterheid bij mij te vinden... Oh, neen Ik ken mijne plichten en ik zal gelaten mijnen toestand weten te dragen... Zeg, zult gij komen, lieve Voorzeker, maar... Dank u, dank u wij zullen malkander immer verkleefd blijven... Dat valt niet te betwijfelen... Dan zal ik ook altijd de gevoelens van ■Zijn van de overdrachttaks ontslagen 1°/ verkoopovereenkomsten bij eene in Belgie overleden authentieke akte vast gesteld 2verkoopen van brood en verkoopen aan de bakkers van meel 3"/ verkoopen van aardappelen, smout, margarine, bevroren vleesch, eiers, en be reide chicorei (prut) 4°/ verkoopen waarvan de prijs geen 30 fr. te boven gaat 5°/ de fakturen in verband met verkoopen gedaan door de uit kleinhandelaars bestaan de samenwerkende maatschappijen,wanneer die aankoopen gegroepeerd en in 't alge meen aangekocht zijn. Kunnen de landbouwsyndikaten deze be paling inroepen Niet ten minste De gegroepeerde kommanden zijn enkel vrij van taks,van overdracht wanneer zi|"gedaan worden door vennootschappen bestaande uit kleinhandelaars. En een boerenbond is geene vereeniging van kleinhandelaars. Alleenlijk voor het geval dat de Bestuur raad van den Boerenbond als kommission- naris optreedt en niet voor rekening van den Bond koopt is de fakjuur voor den Bond aan den landbouwer af te leveren vrij van overdrachttaks. En aankoopen door zaak gelastigden dienen bewezen te worden. 67 De verkoopen in filiére of bij hunnen naam gezegd de termijnmarkt Wie dus in disponibel verkoopt, kan dus nooit deze uitzondering inroepen. Evenmin de verkoopen aan niet handelaars. Om nu te kunnen genieten van deze bepalingen, wordt een leveringsbon opgemaakt door den voortbrenger of invoerder (niemand anders) in dubbel, op zegel van 0 fr. 75. Deze bon wordt geëndosseerd bij elke voortverkoo- ping. Wie nu wil levering nemen, dient van den verkooper eene faktuur te eischen voor zien met het bovendeel van het zegel het onderdeel wordt geplakt op den bon en op gezonden naar den voortbrenger of uitvoer der om gehecht te blijven aan het stamboek. 7°/ De uitvoer. 8De verkoop door tusschenpersonen. Deze 2 punten worden hierna behandeld. Zegel wanneer de overdrachttaks ver schuldigd is wordt de taks berekend op voet van 10 ctn per schijf van 10 frank. In alle gevallen van ontslaging der overdracht taks, wordt het zegel van 0.10 per 100 fr. berekend. Gebruik in twee deelen als naar ge woonte. (Slot volgt Nieuw gebreveteerd stelsel bij A. Denecker-Cordenier ABEELE. De werking ter oprichting van een praal graf van Pastoor Hugo Verriest gaat goed vooruit. In Amerika hebben sommige Vlamingen goed propaganda gemaakt en eene som van 1600 frank werd bijeengehaald. Ook in Ierland zal eene werking worden aangevangen. Hier in Vlaanderen hebben de Vlamingen ook reeds duchtig hand aan 't werk geslagen om den Grooten Meester een waardig praalgraf op te richten. Eene eerste lijst sluit met 5340 frank. Nogmaals is eene nieuwe inrichtingen ge sproten uit het weelderig Katholiek-sociaal leven. Het is de inrichting der christene werkge vers der grootnijverheid. Deze inrichting bestaat sinds lang in Holland en het is een verheugend feit dat Belgie nu ook zijne christelijke werkgeversorganisatie heeft. Een verbond van vereenigen van sigaren fabrikanten in Belgie is tot stand gekomen te Thourout en het telt vijf aangesloten ver- eenigingen. Het is nog maar een begin. Maar het is een vingerwijzing tot het stichten van soortgelijke vereenigingen op ander gebied. Het verbond heeft voor doei de belangen der sigarennijverheid te behartigen en de verhouding te regelen tusschen werk gevers en werknemers. De inrichters zijn overtuigd dat hunne werking zal zegenrijk zijn en veel bijdragen om de goede verstandhouding tusschen pa troon en arbeider te bewaren. Het Vlaamsche land viert met diepe ont roering de 125e verjaring van den Boeren krijg. Hetisop 12 October 1798 te Overmeire in het land van Waas dat de strijd voor God en Vaderland begonnen is. De Boe renkrijg is een der roemrijkste gebeurtenissen uit onze geschiedenis. Moe gesard in haar vaderlandsch gevoel en haar godsdienstige overtuiging, door onzeggelijke verdrukking tot wanhoop gedreven, greep onze bevolking naar de wapens om voor Altaar en Haard mijn hert aan u mogenopenbaren. Wij zullen over Gastonspreken... Als hij maar gelukkig is, zullen wij tevreden zijn en... moesten er hem rampen overkomen, wij zullen middelen beramen om ze tegen te gaan. Ach I hoe geerne hadde ik gansch mijn leven besteed aan de vermeerdering van zijn geluk 1 Nu... God heeft er anders over beschikt, dat zijn wil geschiedde. Hij weet nog best waar ons welzijn te vinden is. Als Hij mij maar de kracht geeft, omde beproeving gelaten te verduren 1 Onder het uitspreken dezer laatste woor den was Maria opgestaan. Weihoe riep Anna uit, wilt gij nu ver trekken Ja, mijne lieve. In zulken toestand Ik ben reeds kalm. Ik ga naar huis, en zal u in 't kort eens verwachten. Ik zal komen en u goed nieuws mede brengen. Tracht niet mij nog eenige hoop te geven, Anna. Ik ben te wel verzekerd van de zaak... Mijn hert kan mij niet bedriegen. Iemand heeft zich tusschen Gaston en mij geplaatst... Indien gij het nu nog niet weet, zal het toch niet lang meer duren... Anna verzekerde haar nog eens dat zij nog geen geloof aan hare woorden kon slaan maar Maria bleef bij haar gedacht. Zoo scheidden zij, en, te huis komende, gelukte de bedroefde er in, haren kommer voor hare moei verborgen te houden. VII. Drie jaren zijn in den kolk der tijden ver zwonden. Soms brengt zulk een tijdduur maar weinig verandering teweeg in eene fa tegen den Franschen overweldiger op te ruk ken. Thans gaat ons volk in dankbare bewon dering naar die gewesten waar deVlaamsche boeren gestreden hebben er wier grond door hun bloed is geheiligd. Thans zal onze Vlaamsche jeugd eerbiedvolle met purper heidenkruid en late Herfstrozen de tallooze gedenkteekens tooien, tot zalig aandenken van hen die vielen om het Kruis, die stierven in de armen van het Kruis. In de gevangenis van Leuven verschijnt een prachtig weekblad ter verstrooiing en verbetering der gevangenen. Het naamt L'effort vers le Bien en het is tweetalig. Dr Borms zorgt voor het Vlaamsch en Moresni, de gewezen opsteller van La Belgique stelt het Fransch gedeelte op. Dit eigenaardig weekblad bevat kronieken nieuwsjes, verzen, verhalen en lachedingen. Belgie heeft tot nog toe, zoowel voor oorlogspensioenen als oorlogsschade, méér dan 16 milliard fr. uitgegeven. Het heeft 7 1/2 milliard betaald voor het terugnemen der marken na den wapenstilstand. Het heeft voor de uitgaven van steun en voeding ge durende de bezetting 3 milliard schuld over genomen. En dit alles zonder rekening te houden van het volledig stopzetten van alle voor- brengst in den lande gedurende vieroorlogs- jaren, van het verdwijnen van allen voorraad, van het lichamelijk verval onzer werkende klassen, van het wegnemen van alle econo mische werktuigen, van het verlies van elke handelsbetrekking, van het verdringen op alle internationale markten. Dat ook verte genwoordigt een aanzienlijk aantal milli- arden. De belastingen leeningen hebben al die verliezen moeten dekken op 1 1/2 milliard na, door België op zijn prioriteitsrecht ont vangen. De Belgische schuld is aldus van 1 milli ard 700 miilioen gestegen tot 36 milliard frank op 30 Juni 1.1. Hoelang blijven we militaristen De opening der Gentsche Hoogeschool had plaats Dinsdag namiddag. Deze gebeurtenis is bijna onopgemerkt voorbij gegaan. En nochtans had dit eene gebeurtenis kunnen zijn die in gouden let ters had moeten geschreven staan in de ge schiedenis van Vlaanderen. Hadden wij nu de geheele Vlaamsche Hoogeschool gehad, geen stad, geen dorp in gansch Vlaanderen of het zou medegeleefd en medegevierd hebben. Elke stambewuste Vlaming zou zijn hart feller hebben voelen kloppen bij de gedachte dat met de heropbeuring van zijn volk een begin gemaakt was en dat eene blijde toe komst Vlaanderen te wachten stond. Is die verduistering van het licht, die tijdens de plechtigheid plaats greep en de zelve als in een midden van samenzweerders deed geschieden, geene bittere weerspiege ling van den treurigen toestand Ons Land bekent dat Vlaanderen recht heeft op eene Vlaamsche Hoogeschool en het weigert ons dat levensrecht te schenken. Wij moeten met half licht gedoen waar wij volle recht hebben op eene zonheldere klaarte, die eene wetenschap in eigen taal ons over vloedig zou geschonken hebben. De leergangen zijn geopend en de leeraars zijn nog niet benoemd. Dit en nog meer spottender behandeling mogen wij aan deze Half en Half Hoogeschool verwachten. Mocht het spoedig blijken dat dit halfge- baksel niet leefbaar is en mocht zij weidra voor eene echt Vlaamsche Hoogeschool plaats maken. Dat alleen zal Vlaanderen be vredigen. Generaal de Rivera is van gedacht Spanje op democratischer grondslag te hervormen. Hij wil de provincies zelfbestuur geven naar den trant der Vereenigde Staten. Catalonië heeft dit reeds gekregen en de andere provincies zullen volgen, waardoor een einde zal komen aan de afscheidspolitiek. In het voorjaar zal het nieuwe systeem wettelijk worden vastgesteld, doch spoedig is een practische toepassing daarvan te ver wachten. Het Belgisch gouvernement heeft uit eigen beweging geheel het vraagstuk der schadevergoeding, door bijzonder bekwame mannen, doen bestudeeren. In die studiën worden eenige manieren aangeduid waarvan Duitschland zich moge lijks kan bedienen om zijne schuld te veref fenen. Thans hebben het Fransch, het Engelsch en het Italiaansch gouvernement toegelaten dat deze Belgische studiën aan de Herstel- Kommissie zouden voorgelegd worden om tot grondslag te dienen van een plan tot schadevergoeding. Nijveraars hebben zich gewend tot de Minister om de toelating te vragen van de achturenwet te mogen afwijken indien de meerderheid der arbeiders van eene onder neming ermede instemmen. De Minister kan dat niet toelaten. Volgens zijne verklaringen mogen afwij kingen aan de achturenwet enkel toegestaan worden na overeenkomst met de arbeiders organisaties en na goedkeuring door den Hoogeren Arbeidsraad. Twee groote gebeurtenissen hebben zich voorgedaan in Duitschland. Door eene stem ming in den Rijksdag heeft de Kanselier Stresemann eene groote overwinning be haald. Door de «Machtigingswet» wordt de Rijksregeering gemachtigd die maatregelen te nemen welke zij gewenscht en noodzake lijk acht. Daardoor krijgt de Regeering eene schier onbegrensde macht. Het valt nu te zien hoe zij die macht zal gebruiken. De tweede gebeurtenis is dat de Belgische en Fransche Regeeringen het beneden hunne waardigheid achten te onderhandelen met afgevaardigden van de Duitsche Regeering die den tegenstand in de Roer heeft uitgelokt en dat zij onderhandeld hebben met een groep Duitsche nijveraars over de kolenle- vering en de werkherneming. Dit heeft in Duitschland veel opschudding teweegge bracht. De zaken van de Roer zijn erg aan het roeren, maar geheel het Duitsche brouwsel is nog niet klaar. Of het nog ooit zal klaar komen is nog steeds de groote vraag. Vele edelmoedige pogingen om den Mid denstand, met zijne uiteenloopende belan gen, zijne tegenstrijdige geestesrichtingen te ordenen, hebben reeds schipbreuk geleden. Zij zijn afgebotst op de onverschilligheid, het wantrouwen, de kleinzieligheid, de af gunst en den slecht begrepen concurentie- geest die steeds heerschen in vele rangen van de kleine en de groote burgerij. Her haalde malen bewerkten de middenstanders hun eigen ondergang. Toen zij zagen dat zij gingen verpletterd worden tusschen de inrichtingen van het groot kapitaal eenerzijds en de steeds aan zwellende werk lieden beweging anderzijds konden zij slechts steenen uit den grond klagen. Zij pruttelden tegen de coöperatie ven, tegen de openbare besturen, tegen de samenwerkende vennootschappen uit andere standen. En zij vergaten de spreuk Helpt u zeiven, zoo helpt u God. Thans wordt er nog eene poging gedaan door mannen die moed en toewijding genoeg hebben om het moeilijke vraagstuk der inrichting van den christen middenstand op nieuw aan te pakken. Zij stellen vertrouwen in de schatten van werkkracht, van spaarzaamheid, van eerlijk heid, van liefde voor hunne familie, van zucht naar vooruitgang, van gehechtheid aan orde en tucht die in den middenstand besloten liggen. Het duurde jaren vooraleer de buitenwe reld iets bemerkte van hunne stille, maar aanhoudende werking. De eerste Vlaamsche Sociale Week te Leuven is de eerste uiting geweest van dat opborrelend vereenigingsleven. Naar het voorbeeld van de werkliedenor ganisaties zal de Middenstandsbond zich op stevigen finantieelen grondslag trachten te vestigen door het verwekken van inrich- 1 tingen als onderlinge verzekering, midden- standsbanken, coöperatie, vakleergangen, woningbouw, samenaankoop enz. Mocht de christene Landsbond der Mid denstanders gedijen. En dat zal hij met de hulpe van God als de middenstanders zelf maar medewillen. Mochten zij ditmaal toch klaar zien. Ook de Libre Belgique ziet de verbrok keling van Duitschland, die van dag tot dag meer mogelijk wordt, met geen goed oog aan. De landen die zich afscheiden van het Duitsche Rijk zullen in den nieuwen politie- ken toestand een middel zoeken om zich te onttrekken aan hun deel in de kosten van herstel. Het is dan niet uit te leggen dat Frankrijk, en onrechtstreeks België, hulp verleent aan de Rijnlanders. Of is de betalingskwestie dan toch maar bijzaak. Voor ons, Belgen is dat hoofdzaak. Guido.' Tentoonstelling. Zondag laatst hadden wij het genoegen deze belangwekkende tentoonstelling in de vrije Beroepschool der Rekhofstraat te be zoeken. 't Was puik ook drukten de menig vuldige bezoekers ten hoogste hunne bewon dering en hunne verwondering uit. Het was waarlijk eene veropenbaring en veel stads- genooten waren onwetend over het bestaan milie, doch het gebeurt ook wel, dat men hetmige voorteekens meen te zien, dat die goe- tegenovergestelde opmerkt. de toestand zou kunnen ophouden en gij zult Zoo is het bij de personen over welke wij verstaan, dat zulks mij bedroeft, aangezien hooger gesproken hebben. ik mag zeggen dat ik maar geleefd heb voor De notaris Vanmeert heeft, na eene kort- het welzijn mijner kinderen. Ik vrees dat stondige ziekte, hettijdelijkemet het eeuwige ^Gaston van gedrag zal veranderen, vooral verwisseld. als ik hier niet meer zal zijn, om hem met Het wasvoorwaar een harde slag voor, raad en daad bij te staan... Hij is nog jong!., zijne kinderen. Ik heb reeds van over langen tijd bemerkt, Wij zullen niet trachten hunne droefheid dat hij onze taal begon te miskennen en dat af te malen, en maar alleenlijk eene omstan- is het uitgangspunt geweest van verdere ver- digheid vertellen, die meer innig in verband ,anderingen. Het is zeker, dat hij onze goede staat met ons verhaal. Vlaamsche gebruiken en zeden niet meer De notaris was tot kort vóór zijnen dood-naar weerde schat, en daar zoude oorzaak in het volle bezit zijner verstandelijke ver mogens. Zich eens met zijne dochter alleen bevin dende, zegde hij Anna, sluit de deur, en maak dat nie mand ons hooren kunne. Wat scheelt er dan, vader vroeg de dochter eenigszins verschrikt. Ik moet u iets in 't bijzonder zeggen, Anna. De dochter voldeed onmiddelijk aan de begeerte van den zieke, zette zich nevens zijne legerstede, en nam eene zijner handen in de hare, Spreek, vader, zegde zij met eene ge smoorde stem. De stervende had zich half opgericht, en sprak 't Is over Gaston, dat ik u zou wfi'len onderhouden. Gij weet dat hij zich wel g'e- draagt, iedereen acht hem, en ik zou onre delijk zijn indien ik over hem moest klagen. Dat is waar, vader. Laat mij spreken, Anna, wie weet in kunnen in gevonden worden van aanstaande ongelukken. Zoo heb ik onder ander met spijt bemerkt, dat hij Maria Cuppens geen goed hert meer toedraagt... Ik had hem evenwel zeer geerne met haar in 't huwelijk zien treden. Ik ook, lieve vader. Welnu ik aanzie zijne onverschilligheid te haren opzichte als een eerste gevolg zijner verzotheid op de Fransche taal en de Fransche zeden... en ik verzoek u, mijne goede Anna, alles te doen wat mogelijk is om dat huwelijk te bewerkstelligen... het is misschien nog niet te laat. Anna wist zeer wel dat er nog weinig hoop bestond die vereeniging te zien tot stand komen. Zij antwoordde niettemin ik beloof u plechtig, vader, dat ik aan uwe begeerte zal voldoen maar misschien zou het voordeelig zijn, indien Gaston dat eens uit uwen mond kon hooren. Ik zal er met hem over spreken, doch intusschen geeft uwebeloftemij veel troost... dien er mij nog veel tijd zal overblijven. Ikl lk weet immers dat gijeenen grooten invloed moet ongelukkiglijk zeggen, dat ik aan som-Sop uwen broeder ^mi^2rMvoortgezet)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1