HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. flaar den Afgrond Apotheek Frans Van de Plas FHUIl BOOTEN-ROZEN Sansea^Yanaesie, BERICHTEN, VERK00PIN&EN, Zondag1 4r November 1923, 15 Gentlemen 20' Jaar. - N- 44. yan grocte Denkers. Verwilderde Jeugd! Overzicht der Zegelwet. Politiek Overzicht. De ongunstige gevolgen Engelsch en het Fransch protectionnisme. Het Vroedvrouwenambt. In 't Buitenland. TRANSINTER Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. Abofinementprijs per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie pp°rt 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPER1NGHE Telefoon nr 9. Postoheokrskening v 15570. PRIJS Eene inlassching o.6o ctn per regel. 2 en 3 inl. o.5o ctn VONNISSEN, i.5o fr. per regel. RQUWBERICHTEH, 5 fr. voor io reg Herhaalde Annoncer, prijzen op aanvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voorden Vrijdag jnqezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. POPERDiGHHUR De dankbaarheid is een last voor lage zielen en een machtige hefboom voor edele zielen. Durand. De boozen schamen zich nief hunne ilechte gevoelens tot uiting te brengen, terwijl de goe den zich dikwijls schamen als zij de kieschheid van het hert moeten blootleggen. Walter. Laat in uw hert alleen die gedachten en gevoelens binnen die mogen gelezen worden daar is de vrede te vinden. Bauer. Een dag in luihuid overgebracht vermoeit evenveel als een slapelooze nacht. Senn, Algemeen wordt cr gejammerd over den zedelijken achteruitgang bij onze kinderen en bij de jongeren die thans in hun karakter en in hunne zeden velerlei miswassen ver- toonen, grootendeels door dc-n oorlog aange kweekt. De toekomst hoort der Jeugd zoo luidt eene spreuk ;doch hoeft men niet angstvallig die toekomst te gemoet te zien. Verstandelijk en vooral zedelijk zijn alle oorlogsgeslachten achteruit gegaan. De ge stadige omgang met liederlijke soldaten en het ergeniswekkende voorbeeld van slechte burgers heeft een heelen omkeer ten kwade in die jonge geesten verwekt, waaruit die zedelijke verwildering waarover wij thans klagen, is voortgesproten. Het kinderlijk karakter heeft ziekelijke misvormingen aan genomen en is heelemaal geaard naar de tijdsomstandigheden waarin het zich heeft ontwikkeld. Vele kinderen doen zich wispel turiger en woelzieker voor, koppiger en eigenzinniger. Tegen de algemeene aanste kelijke zedeloosheid des tijds die zich in baatzuchtig winstbejag, in wufte kleeder dracht, in fletse genotzucht, inzedelijk-erger lijke taal en in eerschendende tooneelen en printen aan den man brengt, zijn de kinder lijk-naiCve onschuld en de ongerepte ge moedsreinheid niet meer bestand gebleven Inderdaad de onwelvoegelijke gewoonten die onze kleinen aannemen, de liederlijke taal die zij aleens brabbelen,, de gemeene zedenstoorende kwinkslagen en groeve vloek woorden die zij van ouderen afgeleerd heb ben en zonder blozen zelf uitslagen, de ruwheid en de snebbigheid bij hun spreken de losheid en de vrankheid in de manieren de gemeene scheldwoorden die hunne lippen ontrollen dit alles zijn zoovele kenmerkei van de verloddering en de verslapping der kinderzeden. Allenthenen en dat zelfs uit de middens die het voorbeeld zouden hoeven na te streven, worden verderfelijke grond stellingen verspreidde baatzucht is de overheerschende karaktertrek des tijd geworden. En het is blijkbaar dat dit alles niet geschiedt zondereen treurigen weerslag te werpen op den geest onzer navolgzinnige jeugd die een buitensporig genot gaat zoe ken in het snoepen, in het rooken en in het spelen om geld. Sport en lustspel nemen den geest der jonge opscheutelingen heelemaal in beslagen voor een edel gevoel of een grootsch gedacht is hun gemoed rakelings niet meer ontvankelijk noch hun geest vatbaar. hand van den meester en verblijft daarente-i De faktuur afgeleverd bij de verzending gen drie vierden van den dag buiten de! is vrij van alle taks zoowel die van 1 per al Tegenover dien maalstroom van zelfzuch- ig materialism en die puinen van zedelijke achterlijkheid staan middelen bij de vleet voor de hand die deze mistoestanden zouden kunnen verhelpen. Niet eéft dorp of het bezit eene heele reeks nuttige jeugdinstellingen als patronagiön, zondagscholen, congrega tiën, studiekringen en dies meerDoch tot wat dient dit alles, zoo ervan geen gebiuik wordt gemaakt door degenen voor wie die werken werden ingesteld. Onze jonge op scheutelingen, gretig hun keerend naar ge not en plezieren, ontvluchten de patronaten, gaan niet tsr zondagtchool, laten zich niet in de congregatie opschrijven doch zij loo- pen wel alle feesten en kermissen af, ver brassen hun geld kwistig en onbedacht aan snoepgoed en in danskoten, of verkletsen het in de cinema en komen herwaarts met platte beurs en ijdele zinnen, den geest op gepropt met lichtzinnige gedachten en het hart kwaadzinnig en onvoldaan. Groot is de verantwoordelijkheid die de ouders in dit opzicht op hunne schouders te dragen hebben. Zij ten minsten bevroeden en verstaan het nut van al die instellingen voor jongeren. Op hun rust dan ook den onontkomelijken plicht er de hand aan te houden dat hunne kinderen die inrichtingen bezoeken. Bij de leerplichtige kinderen kan de school veel beredderen, doch de geestdriftige be roepsijver en de edelmoedige toewijding van den opvoeder vermogen niet alles. Ook de medewerking der ouders is in dit opzicht gestadig van noode om het verlaagd zedelijk peil der schoolplichtige jeugd naar boven te halen. Doch eilaas 1 Hoe valt het te bejam meren dat vele ouders ook in dit opzicht hunne ouderplichten schijaen vergeten te zijn. Het valt niet te bewijzen dat de huize- lijke opvoeding der kinderen deonmiddelijke en werkdadige voortzetting behoort te zijn der schoolopleiding en jammer genoeg die hoogst noodzakelijke wisselwerking tusschen school en huis wordt veelal uit het oog ver loren en niet in de practijk gesteld. Voor wendende dat het 's onderwijzers werk is, waarvoor hij overigens betaald wordt,- ont vluchten vele ouders hunnen in deze zaken zeer strengen zedelijken plicht van opleiding. Intusschen wordt de opvoeding der kinderen op grond van die vaische oordeelen aan den onderwijzer alléén overgelaten die, in dit opzicht verrichtende wat hij kan en vermag, dikwijls met leede oogen zijn opbouweud zedelijk werk, tengevolge van de nalatigheid van vele ouders steen bij steen ziet afbreken en vergruizen. Het kind staat een vierde van den dag onder de schavende en opvoedende Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 10 ROMAN door C. VERVARCHK. Ja, dat was te voorzien, broeder en zusterzullen natuurlijk te samen spannen, en zoo laat mijnen inanzichbijden neus leiden... Anna woont hier in huis en gaat alles aan de oude minnares overdragen... Zij bespotten onsen maken ons overal belachelijk Dank u voor zulk leventje... Ik heb er genoeg van 1 Ik wilde haar doen zien, hoeveel ongelijk zij had, maar zij stond op en verliet de zaal, de deuren met een vervaarlijk geweld achter zich dicht trekkende. Mijn broeder bezag mij met tranen in de oogen, en zegde gansch aangedaan Wat wilt gij toch dat ik daarmede doe? fk heb hem dan gerust gesteld en gezegd, dat ik veel liever te vertrekken had, dan moeilijkheden in zijn huishouden te veroor zaken. Ik voegde er evenwei bij, dat ik op mijn gernak wilde heengaan, en niet gelijk eene meid die weggejaagd wordt. Mijn broeder verstond dat heel wel, maar zeg nu eens, Maria, wat denkt gij over zulke tooneelen Maria had de woorden harer gezellin met de grootste aandacht aanhoord, zonder haar een enkele maal te onderbreken. Nu antwoordde zij school, in een midden waar het veel sneller het goede afleert dan bet dit aanleerde en daarbij nog veel kwaad aanleert zoo het niet staat orider een waakzaam oog en een lei dende hand. Mochten de belanghebbende ouders dit alles overwegen en na rijp over leg tot het gelukkig besluit komen voortaan ijverig mede te werken én met de school én met al degenen die zich om hunne kinderen verzorgd toonen tot hun eigen geluk en ten bate van hun kroost dat eerlijk en deugdzaam opgroeien zal. Pedo I Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), P O P E R I N li E. (slot.) BIJVOEGSEL. In het bijzonder zullen wij een woord zeggen over uitvoer,en tusschen personen. I. Uitvoer. De leveringen wegens uitvoer zijn vrij van overdrachttaks en van faktuurzegels 1. Wanneer de handelaar in Beigie ver koopt aan een buitenlander en de levering rechtstreeks geschiedt aan het Buitenland. 2. Wanneer hij verkoopt aan een anderen Belg die enkel optreedt ais zaakgelastigde voor den buitenlandschen aankooper. Wat aangaat de verkoop aan een Bel gischen handelaar, handelende voor eigen rekening, blijft de overdrachttaks gehand haafd, al zouden later de koopwaren uitge voerd worden door den aankooper. Maar wanneer om sommige aangehaal de redenen, de fakluur van overdrachttaks ontslagen is, is het aan den in Belgie ge- vestigden handelaar,toegelaten eene faktuur vrij van het zegel van 10 cn per te vragen aan zijn leverancier, vermits de koopwaren binnen de 30 dagen uitgevoerd worden. Zijn de koopwaren binnen de maand niet uitge voerd, dan moet de kooper het recht van l'u/coafdragen welke hij zelf zal aanplakken! en het Bestuur der registratie daarvan schrif telijk kennis geven ofwel het visa vragen bij den ontvanger. Putten wij nu een voorbeeld in den hop- pehandel. Een koopman hier gevestigd koopt hom mel in kuituur taks vari overdracht is verschuldigd bij de levering die in Belgie geschiedt. De koopman verkoopt een lot balen op December aan een anderen Belgischen handelaar en reikt bij het kontrakt leverings bons at. Wanneer r.u de vervaldag versche nen is, zou de handelaar bij de levering de taks van overdracht moeten afdragen! (zooals voorschreven is voorde termijn- matkt) zie vorig nummer. Maar zoo hij die» hoppe heeft voortverkocht aan een buiten lander zal in onderhavig geval, de fakturen welke volgens de filière maar 1 %o betalen zou, ook aan dit laatste recht ontsnappen vermits de uitvoering geschiedt binnen de 30 dagen (zie art. 4 uitvoer). Handel door tusschenkomst van zaak gelastigden. Een zaakgelastigde kan in den handel optreden 1° Voor rekening en in naam van een anderen handelaar. 2° In eigen naam maar voor rekening van een derde en met of zonder ontvangst der koopwaren. Ist® Geval De lasthebber handelt open lijk in naam van zijn lastgever. Noch fakteur, noch makelaar kunnen als koopers aanzien worden. Zij zijn zelfs niet verantwoordelijk voor de uitvoering van het kontrakt en hebben enkel recht aan een loon.Van geen overdrachttaks is hier spraak de sommen door hen ontvangen zijn volgens art. IV van het eerste hoofdrtuk onderwor pen aan het zegel van 0.10 (eereloonen). Hettelfde beginsel geldt voor succursalen met deze beperking dat de fakturen onder hevig zijn aan overdrachttaks, wanneer het hoofdhuis produkten afzendt welke zij zelf voortbrengt of transformeert, aan de bijhui zen die enkel in 't klein verkoopen. In alle andere gevallen geldt de taks van 10 c. per honderd. 2de Geval De tusschenpersoon handelt in eigen raatn voor rekening van een ander huis. Hier hebben wij het voorbeeld van een depöt wanneer de tusschenhandelaar koop waren in magazijn ontvangt om ze voort te verkoopen. Gaat het de levering aan van reeds verkochte voorwerpen, dan staan wij voor een commissionnaris. In zake depót vinden wij eene bijzondere bepalingde depositaris zelf is als kooper aanzien, maar enkel wanneer de koopwaar definitief is verkocht. als die van 1 per %o. Maar zoodra de koop waar verkocht wordt, dient de depositaris eene nieuwe faktuur, bekleed met den over- drachtszegel, van de hoofdfirma te eischen. En zelfs zal de faktuur door den depositaris afgeleverd aan den kooper voorzien zijn met het zegel van 1 per of 1 per %o volgens de onderscheidingen hier hooger gedaan. Voorbeelden van depóts vinden wij nament- lijk in den handel van rijwielen, essence en wijnen. 3de Geval De tusschenpersoon tree-tt op ais kommissionnaris. Kan maar als commis sionnaris doorgaan die in eigen naam maar voor rekening van een derde reeds vekochtte koopwaren aan den bestemmeling ter hand brengt. Dit geldt dus niet wanneer iemand in eigen naam en voor eigen rekening koopt of verkoopt. Evenmin wanneer de goederen afgeleverd worden aan den tusschenhande laar met het oog op voortverkoop want wij komen hier te staan in het 2e geval van depót of consignatie. De kommissionnaris kan zich als verkoo- per gelden jegens den leverancier voor wiens rekening hij verkoopt.De faktuur afgeleverd door den leverancier aan den kommission naris betaalt het zegel van 1 per deze door den kommissionnaris afgeleverd aan den bestemmeling, het zegel van 1 per zoo overdrachttaks verschuldigd is en 1 (,/oo in andere gevallen. In het tegenovergesteld geval kan de kommissionnaris als kooper komen te staan voor rekening van eenen derden handelaar. Nu zal de faktuur tusschen partijen opge maakt en door den verkooper aan den kom missionnaris afgeleverd, de overdrachttaks betalen en in vergoeding zal de faktuur afgeleverd door den kommissionnaris aan den handelaar voor wiens rekening hij koopt, enkel het recht van 1 per ü/oo onder gaan. Is het nu genoeg te zeggen dat ge kom missionnaris zijt om aan de overdrachttaks te ontsnappen. Neen, zulks dient bewezen te worden. Volgens het handelsrecht dient noch commissie, noch depöt schriftelijk bewezen te worden. Maar zoo de tusschen persoon geen schriftelijke procuratie in zijn bezit heeft,staat het ook vast, dat de hoofd firma regelmatig de prijzen zal vaststellen en afrekening vergen van wegens zijnen depöthouder of dat de kommissionnaris aan zijnen lastgever geen hoogeren prijs mag vergen dan hij betaald heeft en enkel recht heeft aan een bepaalden loon. De gelijkheid tusschen faktuur van inkomen en uitgaan stellen dan ja of neen vast of de persoon werkelijk kommissionnaris is of niet. De oude zegels zijn nog geldig tot 31 December aanstaande. Alle zegels welke in 2 verdeeld zijn (beursoperatien, weeldetaks en overdracht taks), mogen door elkaar gebruikt worden. Het is dus niet noodig te gaan uitwisselen zonder reden. Is droevig, zeer droevig, en 't zal naar alle waarschijnlijkheid niet beteren... Uw broeder zou wel kunnen ongelukkig worden, Anna... Het is zeer te vreezen, maar laat ons nu eens over u spreken. Is het niet schande lijk onze inzichten alzoo uit te leggen Hebt gij wel ooit een woordgesproken, dat mijnen broeder of zijne vrouw kon belachelijk ma ken - Daar zal ik mij wel van wachten, en ik bekommer mij weinig over hetgeen de men- schen vertellen, als Gaston er maar geen ge loof aan geeft. Ho I neen, dat gelooft hij niet I... Dat is mij voldoende. Op dat oogenblik werd de deur der kamer geopend, en de weduwe Cuppens kwam bin nen. Ann haar gelaat was het duidelijk te zien, dat zij iets bijzonders te zeggen had. Zij zette zich neder, ademde eens luid ruchtig, deed de linten van hare muts onder de kin los en de oogen scherp op Anna rich tende, zegde zij Ik ben waarlijk blijde u te zien. Zoo mag ik weten waarom Natuurlijk. 't zal niet lang duren om het u uit te leggen... Ik was daar in den win kel op den hoek, en men vertelde dat gij bij uwen broeder niet meer woont. Anna schudde het hoofd en mompelde Wat gaat dat ras 1... Tot de oude vrouw zegde zij met een glimlachje Ik woon er nog. Ha 1 die leugenaars, die lange tongen f 't Is zooals gij zegt, tante, Anna gaat et weg, bracht Maria in 't midden. Het is dan toch waar Groote keus van jachtstoven, iuxe-calorifères voor salons en her hergen, keukenstoven (cuisinièren). bij Camiel DEZEURE-PAUWELS- Priesterstraat, 5, POPERINGHE. Het panorama van den Yzer. Het prachtig panorama van den Yzer, dat te Brussel zoozeer bezocht wordt, zal over gebracht worden naar Oostende. Men zal tegen het aanstaande seizoen een gebouw in gereedheid brengen waar de duizendtallen van vreemdelingen die in de Lente- en Zomermaanden de schoone badstad bezoe ken, den Slag van den Yzer zullen kunnen bewonderen. De aanhechting van Eupen Malmedy. Het wetsvoorstel tot.blijvende aanhechting van de gewezen Duitsche districten Eupen en Malmedy bij Belgie is gereed om onmid delijk na het verlof, door de Kamer te wor den besproken. De oppervlakte van het grondgebied van Belgie zal, door deze aanhechting met 98.942 Hectaren en de bevolking met 60.213 Duitsche Broeders toenemen. De kolenvoorbrengst in de Kempen. De kolenvoortbrengst in de Limburgsche Kempen gaat elk jaar klimmend. In 1922 bedroeg zij 42.8070 ton. De gemiddelde dikte van de kolenlagen is 0,94 m. In het Walenland bedraagt die dik te slechts 0,69 m. Het aantal arbeiders is 5576. De gemiddelde voorbrengst per dag en per arbeider is 6 ton, in het Walenland slechts 3 ton 3,3. Ja, antwoordde Anna. Wanneer Heel in 't kort. Waarom Moet gij dat vragen wierp Maria in, gij kunt weldenken, dat het niet wel gaat om met hare schoonzuster overeen te komen. Ha 1 die leelijke Walin, riep de weduwe uit, wij zullen daar nog zonderlinge dingen van zien, als wij 't leven hebben... Als Anna daar weggaat, zal het nog verslechten... Ik heb er reeds veel hooren over praten... Die vrouw veracht hier iedereen en denotaris zal het in 't kort gaan ondervinden in zijn kan toor. Zij staat daar ook heele dagen met al haar Fransch, waar de menschen niets van verstaan...Maar'kwiler mijniet langermede bezighouden. Zij hebben maar te zien wat zij te doen hebben. 't Is alzoo meende Gaston's zuster. Maar zeg, Anna, waar zult gij gaan wonen De twee meisjes hadden den woordenvloed laten overgaan, zonder de oude vrouw te onderbreken, in hun hert moeten zij haar ook ongelukkiglijk gelijk geven. Zij gaf immers met veel waarheid een juist gedacht van den toestand in de gemeente. Bijna al de huisvrouwen waren inwendig verbitterd tegen Esther Dillac, omdat deze hun met eene soort van minachting bejegende. Anna antwoordde dan aanstonds op de vraag der moei Ik heb nog geene schikkingen geno men. Zult gij alleen een huis bewonen Dat bevalt mij maar weinig. Of trouwen Dat voorzeker niet. De loonen bereiken 25 tot 31 frank daags voor de kappers, 23 fr. voor de ondergrond arbeiders en 14,50 fr. voor de bovengrond arbeiders. De waarde van de totale opbrengst in 1922 was 36 milJioen 804 duizend frank. Het monument der erkentelijkheid Het Belgisch monument der erkentelijk heid dat in Le HAvre zal worden opgericht, zal worden onthuld in de maand April 1924. De Koning zal er tijdens de onthulling ver tegenwoordigd zijn. Het brood in Duitschland De binnenlandsche gebeurtennisscn zijn voor de Duitschers van groot belang. En toch worden zij op den achtergrond gedron gen voor de bekommeringen die er tegen woordig gevoeld worden voor de levens middelen. Zoolang er brood was, bestond die oproe rige stemming niet. Nu echter zal het Duitsche brood werkelijk weldra geheel ontbreken. Ten deele is het publiek zelf daaraan de schuld en ten deele hebben de bakkers het op hun geweten. De marken dalen zoo danig zeer in weerde dat men zich onmogelijk een gedacht kan vormen welke de koopkracht zal zijn mor gen van het bundeltje marken dat men van daag bezit. Zoo komt het geheel natuurlijk dat de menschen er pp uit zijn om.het geld, dat zij vandaag hebben, seffens om te zetten in het meest noodzakelijke levensmiddel, in brood, en zij koopen zooveel brood bijeen als zij maar kunnen krijgen. Van den anderen kant verwerken de bak kers zoo weinig mogelijk van hun kostbaar meel omdat zij niet weten of zij voor de op brengst van hun brood morgen nog meel zullen kunnen koopen. Ook nog omdat zi morgen toch in elk geval weer meer voor hun brood zullen vragen dan vandaag. Zoo komt het dat men er voor papierengeld schier geen brood kan krijgen. Wat wij zeggen voor het brood is even zeer waar voor de anderen levensmiddelen. Hetzelfde geldt voor de boter, het vet, de rijst, het meel, enz... Al wie waren heeft, heeft een zeker bezit waarvan de waarde steeds vermeerdert. Al wie papieren geld heeft, heeft niets. Die toestand is voor Duitschland onhoud baar. Geen mensch kan voorzien welke rampen Duitschland te wachten staat. Maar geen mensch ook kan overzien waar de ont reddering van Duitschland geheel Europa naartoe kan slepen. Deverantwoordelijkheid van dezen die zulke toestanden scheppen is overgroot. De Glans van den H. Stoel. In 1914 waren bij Z. H. den Paus 13 diplomatieke zendingen vertegenwoordigd. Daarvan waren enkel Spanje en Oostenrijk ambassaden. De andere slechts legaties. Het Vaticaan van zijn kant had 13 legaties. Op dit oogenblik daarentegen zijn bij den H. Stoel vertegenwoordigd 25 diplomatieke missies waarvan 7 ambassaden waaronder die van Belgie. De H. Stoel heeft 29 verte genwoordigers bij zooveel verschillende volkeren. In negen jaar zijn dus de diplomatieke betrekkingen van het Vaticaan meer dan verdubbeld. Daarbij nog heeft Z. H. de Paus kerkelijke vertegenwoordigers die door de regeeringen erkend zijn, in ai de grootste landen der wereld. Als grootste oorzaak van het voortdurend toenemen van het gezag van den H. Stoel erkent men algemeen dat het de onzijdigheid is die Z. H. den Paus gedurende den oorlog gehouden heeft en die het bewijs levert van de geestelijke zending van het Pausdom. De liefdadigheid van den H. Stoel is ook de wereld door gekend en geprezen. Wij, Katholieken, wij moeten ons verheu gen in de eer die aangedaan wordt aan onzen Heiligen Vader den Paus van Rome, het opperhoofd der Kerk van Christus. De boycot. Door boycot verstaat men de werking die door sommige Vlaamsche Veteeninigen en Vlaamsche voormannen aangedaan was, om de Vlaamsche studenten af te houden van de Vlaamsche leergangen ter Hoogeschool van Gent. Dit klinkt nogal zonderling. En toch is het zoo. Die Vlaamschgezinden vinden de Hoo geschool als Vlaamsche Hoogeschool zoo slecht dat ze niet mag in het leven gehouden worden. Daarbij de leeraars die benoemd werden om de Vlaamsche leergangen te ge ven zijn, op enkele uitzonderingen na, zoo franskiljon dat het voor een Vlaamsche stu dent niet zou aan te raden zijn voor deze heerschappen te verschijnen. Van twee kwalen dan maar de minste kiezen oordee len zij. Zoo komt het dat er te Gent 180 studenten ingeschreven zijn voorde Fransche en enkel 6 voor de andere afdeeling. Wat fransschrijvende bladen ook mogen beweren dat deze cijfers toonen dat de Vlaamsche Hoogeschool niet noodig is en Waarom verwerpt gij dat zoo in eens, Anna Omdat ik er geen lust voor gevoel... Heef t men dan nooit uwe hand gevraagd? Ja reeds meer dan eens, maar telken male werd ik te goed gewaar dat de vragen op niets anders uit waren dan op mijn geld... En sedert dien hebt gij daar vaarwel aan gezegd. Inderdaad. Een gedacht 1 riep Maria op dat oogen blik eensklaps uit... Kom bij ons wonen. Maria, gij stout dingen I kreet de mod, gij neemt mij hel woord van de tong... Ik wilde dat juist aan Anna voorstellen. Dat is mijn dunkens een uitmuntend gedacht, zegde Anna heel ernstig, en ik zal iet maar aanstonds aannemen, voorloopig ten minste. Ho 1 wij zullen gemakkelijk overeen komen, sprak de weduwe, ik ben eene oude vrouw, en zal geenszins inuwen wegloopen. Wij zullen alzoo immer gezelschap heb ben, jubelde Maria, en scheen al hare bekom meringen te vergeten, om maar te denken aan de blijdschap, die zulks in haar hert teweegbracht. Het zal dan aanstonds geschikt zijn, niet waar vroeg de tante. - Ja, meende Anna, dezen avond reeds zal ik hier komen slapen, en morgen mijne kleederen en ander gerief naar hier doen brengen. Vervolgens stond zij op en zegde verder Ik zal aanstonds onze schikkingen aan mijnen broeder kenbaargaanmaken. Binnen een paar uren ben ik terug. Zij verliet hare twee vriendinnen, die nog langer over den toestand redekavelden, en niet le efbaar, de Vlaan sche studenten hebben !er zelf voor gezorgd dat de Nolf-Hooge- school, die er nu is, op niets zal trekken. De toekomst zal uitwijzen als dit het rechte middel is om de geheele vervlaam- sching van Gent te kiijgen. In alle geval de boycot isgelukt en de Gentsche Hoogeschool is een fiasco. Anderhalf millioen soldaten méér. In eene belangrijke rede heeft Generaal Smuts het volgende gezegd Militaire wellust droogt de hulpbronnen op Overal ziet men gewapende lieden, reusachtige legers, zelfs in de nieuwe klei nere staten, welke deze niet kunnen onder houden. In weerwil van de verdwijning van het Duitsche leger, zijn er thans bijna an derhalf millioen meer mannen onder de wapenen dan in Augustus 1914. Zwarte troe pen uit Afrika zijn te hulp geroepen tot her stel van het evenwicht op het vasteland van Europa, waaraan Zuid-Afrika zijn bescha ving dankt. Thans worden overal menschelijke begin selen belachelijk gemaakt en met de voeten getredenDe levensstandaard van alle volken daalt overal tot een laag peil. Hongersnood staat voor de deur. De opbrengst der belastingen Tijdens de jaren 1920- 21 en 22 tot 30 September 23 werdt er in ons land een totaal van 2 milliard 824 millioen 500duizendjrank belasting ontvangen. Daarbij zijn niet gerekend 885 millioen belasting op de oorlogswinsten en 111 mil lioen op de uitzonderlijke winsten. In 't Vlaamsch. Te Aalst werd een feest gehouden ten voordeele van het geteisterde Japan. De zaakgelastigde der Japansche ambassade, heeft er bedankt in 't Vlaamsch. Welk een schoon voorbeeld vanwege een buitenlanderaan vele grooteheeren, diesoms vergeten dat er in Belgie een Vlaanderen ligt en dat dat Vlaanderen Vlaamsch is. Guido. van het Uit een verslag over de vergadering der aandeelhouders van de machtige waalsche maatschappij John Cockerill, gehouden op 24 October il knippen wij Het blijft waar dat de toestand van Belgie ongustig is want hebben wij onze vijanden niet te vree zen, wij moeten ons hoeden voor onze vrien den 't is tegen hen dat wij moeten be schermd worden, 't is te zeggen tegen het protectionnist stelsel der Engels ihen en der Franschen. Het protectionnism van Frankrijk belet ons van daar in te dringen. Iedereen weet dat de fransch-belgischeovereenkomsten, waarrond men politiek gemaakt heeft, niets hebben te weeg gebracht, en alleszins geen voordeel aan de nijverheid hebben bijgebracht. Niet alleen eischt Frankrijk een douaan- recht op de vreemde voortbrengsels maar het oefent een ware dumping uitwat het voor den oorlog, zoo erg verweet aan de Duitschers en wat voor uitwerksel heeft eene uitvoerpremie van 50 frank te verleenen aan elke ton metallurgisch voortbrengsel van fransch fabrikaat. Zie eens hoe wij op de fransche invoermarkten.enop de wederland- sche markten door de Franschen zelf worden achteruitgezet. Wat Engeland betreft, het staat op het zelfde standpunt. In Spanje is het ook zoo. Wij, die van den uitvoer moeten leven,wij zijn omringd van landen die ons beletten van uit te voeren. Onder dat oogpunt is de toestand nog al erg. Men vraagt onze hulp tot het verbeteren van het economisch evenwicht van het land daar zijn twee middels voor min in voeren en meer uitvoeren. Min invoeren kunnen wij niet, vermits onze nijverheid, uit den vreemde, het ijzer- erst, de cokes en andere grondstoffen noo dig heeft. Meer uitvoeren dat men er ons dan het middel toe geve. Door den Heer Dr Brutsaert werd in de Provinciale Raad, over dit belangrijk onder werp, volgende merkweerdige rede uitge sproken Ik wil U een woord toespreken over het vraagstuk der vroedvrouwen. Onnoodig te zeggen dat ik volmondig de besluitselen van het verslag bijtreed Beurzen en halve beurzen, waarvan het bedrag jaarlijks door de Bestendige Deputatie bepaald wordt, kunnen verleend worden aan de leerlingen die geene genoegzame geldmiddelen bezitten om de leergangen te volgen. De vergunning dezer beurzen of halve beurzen vroedvrouw op touw, en in een ontwerp dat hangt af van het verleenen door de gemeente ofjuitkomt van h' i Ministerie van Binnenland- door den staat of van het hetalen door de belamr- sche Zakpn js pen be)er ]ot beschoren aan de vroedvrou wen. Zij zouden namelijk een zeker aandeel hebben in nieuw i rwetsche werken van maaischappelijken onderstand, de ver pleging van moeders en zuigelingen, het be zoeken ten huize van zuigelingen, daaren boven ook zouden de gemeenten waar ze zich neerzetten, moeten tusschenkomen om hun bestaan te verzekeren door eene vaste vergoeding voor het verplegen van behoef tige of min vermogende kraamvrouwen. Ik heb de overtuiging dat voor de vroedvrou wen in 't korte een betere dageraad zal op rijzen en terwijl ik de eer heb hier te spreken voor provincieraadsleden waaronder velen met een gemeentelijk mandaat bekleed zijn, en dat ze om reden van dit mandaat, de be langen der volksgezondheid moeten beharti gen, vraag ik dat ze zouden trachten, ieder in zijne omgeving, vlijtige, leerzuchtige meisjes te vinden die met het vooruitzicht eene betere tegemoetkoming gedurende hun studi: jaren en de verzekering van een beter bestaan later er zouden toe kunnen gebracht worden zich op dit zoo nuttig ambt toe te leggen. Mocht deze rede, die in den Provintieraad algemeen werd toegejuicht, in al onze ge meenten de.i verdienden weerklank vinden door eene goede toepassing, want iedereen roe- het allergrootst belang dier zaak inzien. door den staat of van het betalen door de belang hebbende of door een derden persoon, van een voldoende som om den prijs van het pensioen te volledlgen De onderhoudskosten zijn door de levens duurte merkelijk verhoogd en het betaamt dat de prijs van het pensioen en ook de beurzen in zekere mate verhoogd worden. Het vroedvrouwenamht verdient onze volle belangstelling onnoodig uit te weiden over het groot nut van dit ambt. Ik wil toch dit zeggen onbetwistbaar is het dat in de volksmiddens de vroedvrouw boven den geneesheer verkozen wordt en dit om ver- schlllige redenen eerst en vooral de vroed vrouw heeft haren tijd min in beslag geno men dan de doktor en kan' dus meer tijd besteden aan de bevallene vrouw ten tweede, zij is voortgesproten uit de volks klas, zij kent meer de gebruiken en de ge- plogendheden van de volksmiddens en geniet er aldus ook meer vertrouwen ten derde, de vroedvrouw eischt een loon dat zoo hoog niet is dan dit van den doktor, die lange studiën heeft gedaan en veel geld heeft ver teerd om zijn diploma van doktor te ver werven. Het ambt van vroedvrouw blijft dus, om dat het de volksgunst geniet, een niet te onderschatten faktor, een noodzakelijk fak tor in de uitrusting der verzorging van de volksgezondheid. Niettemin zien wij dat dit ambt van -langs om -/neer verlaten is en waarom Eerst en vooral, het is niet genoeg be schermd tegen het onwettig mededinger, van ongeschoolde vroedvrouwen en ten tweede, in het algemeen het laat niet meer toe een eerlijk bestaan te vinden, 't Gevolg daatvan springt in 't oog. In 't platte land zijgeer vroedvrouwen meer te vinden en in degrooie steden, moeten ze aan hun ambt vaarwel zeggen om te trachten anders een eerlijk be staan te vinden. Hunne plaats wordt onvermijdeliik inge nomen, ten spijte der openbare gezondheid, door de zoogenoemde wilde, 't is te zeggen ongeschoolde vroedvrouwen. Maar nog meerhet wetenschappelijk en zedelijk peil der kandidaten leerlingen ver valt van jaar tot jaar en dat scheelt eenvou dig daaraan dat de leeraars, om niet meer'te staan voor ledige banken, de toegangsexa mens merkelijk verzachten. Zoo komt men te staan voor leerlingen die onbekwaam zijn op eene behoorlijke manier de lessen te vol gen en ook later onbekwaam zijn om de zware verantwoordelijkheid te dragen van een ambt dat toch vol gevaren is voor niet gestaalde'karakters. Wij moeten dus trachten meer bekwame leerlingen te krijgen en door eene hoogere zedelijke opleiding, ook betrachten dat ze later op voldoende manier hun ambt uit oefenen Het besluit ligt voorhandenten eerste, wij moetende vroedvrouwen vrijwaren tegen onwettige mededingers; ten tweede, wij moe ten de middels zoeken om aan de vroedvrou wen een beter bestaan te verzekeren. Heden ten dage staan vee! banen open voor vlijtige eq leerzuchtige meisjes 't zijn meest en vooral die van ziekenverpleegsters en verpleegsters-bezoeksters die ze inslaan. Dit is meer modern, meer aan de mode van den dag, om het in schoon Vlaamsch te zeg gen 't is veel meer gedistingueerd. Daarvoor is het noodig het ambt van vroedvrouw, dat een zoo groote sociale be- teekenis heeft, niet te verwaarloozenwillen wij verbetering brengen in den toestand. Er Sieraadboomen en Sierstruiken Klein- en grocnblijvende PlantenSparren Rhoilodeudrums en Azaleas voor volle grend Doorlevende planten—Rots en Waterplanten Dahlias Glaïeuls, en?.- Palm- en Spaanseh hout tot schoonevormen gekweekt;— Gansch bijzondere teelt van Wijngaarden in pot. Prijslijst kosteloos op aanvraag. Kweekersen BEKÉ - BKAECKAÜAN, Brusselsche Steenweg, -o- MELLE - bij - Gent -o- Te Lugano, in Zwitserland, is er een schrikkelijk drama van den waanzin gebeurd Een gewezen hotelportier, Frans Gasser, 38 jaar oud, sedert verscheidene jaren te Luga- na wonende, reed per automobiel langs het meer. De man moet plots zinneloos gewor den zijn. Hij stuurde zijn auto naar het strand en reed het meer in. Weldra was de auto in de diepte verzwolgen. Er werden onmiddelijk reddingswerken ingericht, doch noch de auto, noch het lijk van Gasser kon den opgehaald worden. Gasser was gehuwd en huisvader. M. Ernest Quinpuet, 75 jaar, eigenaar in de Fransche gemeente Autreville, is op zijn zolder verhangen gevonden. Het onder zoek der gendarmen heeft bewezen, dat de ouderling in zijn bed met hamerslagen afge maakt werd. Bloedvlekken zijn waargenomen op de muren, den vloer en den trap die naar den zolder leidt. Een bebloede hamer is terug gevonden. Te Canteloup (Frankrijk) zijn de leden van twee families, hetzelfde huis bewonend, onpasselijk geworden na kampernoelies ge iten te hebben. Twee personen zijn overle- ligt eene nieuwe regeling van het ambt van j den en zes verkeeren in ergen toestand. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. ing naar hare woning, of ten minste, naar hetgeen tot dan toe hare woning geweest was. Zij vond haren broeder alleen te huis, en zegde hem Gaston, gij weet, niet waar, dat ik voor de vrede ben? Daarom ben ik voornemens nog dezen avond dit huis te verlaten. Het spijt mij waarlijk dat het zoo geko men is, antwoorde de notaris, maar wat wilt gij dat ik doe De vrouw gaat vóór de zuster. Natuurlijk, niemand verstaat zulks be ter dan ik, en ik wensch niets anders dan dat mijne verwijdering iets moge bijdragen tot uw waar en duurzaam geluk. Ik weet het, zuster. Gij zijt mij altijd zeer verkleefd geweest. Ik hoop dus dat gij daarom geenen wrok tegen mij in uw hert zult dragen. Anna verzekerde dat zij daarom geene de minste ontevredenheid jegens hem persoon lijk ondervond, maar gaf heel voorzichtig te verstaan dat hij zich niet heel en al door zijne vrouw mocht laten leiden. Het was zichtbaar dat die opmerkingen Gaston in 't geheel niet aangenaam waren. Hij was immers nog altijd in Esther ver blind. Evenwel bedwong hij zich genoeg om zijne zuster geene onaangename woorden toe te sturen. Hij beloofde zelfs een oog in 't zeil te hou den, maar zonder de minste overtuiging. Vervolgens moesten er nog schikkingen genomen worden, aangaande Anna's deel in de nalatenschap der ouders. Dat werd in goede overeenkomst geregeld en de notaris verzekerde, dat hij eenige dagen nadien, een deel der sommen, welke Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEURNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMIJDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURN1ER, Burgemeester. Bevaren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. hij aan zijne zuster verschuldigd was in hare,'te vrijwaren tegen de rampen, welke gij handen ging storten. misschien over zijn hoofd zult weten te Dat alles duurde tamelijk lang, en intus-, halen 1 schen kwam Esther te huis. f Die woorden werden in den gang van het Zij vernam aanstonds wie er bij haren huis gewisseld. Esther ging voorzeker niet kunnen laten daar iets op te antwoorden, maar de notaris ,kwam juist te voorschijn. Hij wierp eenen zoo smeekenden blik op man was, en vond het raadzaam de twee personen met rust te laten. Terwijl Anna verder hare kleedecen begon bijeen te brengenbegaf de vrouw zich naar hare kamer. zijne vrouw dat deze verkoos te zwijgen, en Zij kon het evenwel niet uithouden en, be-' alleenlijk mompelde: neden gaande, hoorde zij hare schoonzuster^ Bah, 't is nu toch gedaan, aan den knecht zeggen Zonder nog hare schoonzuster te bezien, Jan, gij zult dit pak naar het hufs der omhelsde Anna haren broeder, zegde hem weduwe Cuppens dragen en zeggen dat het j vaarwel en vertrok, van mij komt. j Als Esther die woorden hoorde vertrok 1 haar gelaat tot een akeligen grijns, en daar Esther was er dus in geslaagd hare schoon- zij juist voorbij Anna gaan moest, snauwdezuster uit het huis le verwijderen, en het zij haar toe: scheen haar och arme! dat zij eenen groo- Ja, ga maar samenwonen met uwejrten zegepraal behaald had. schoone bondgenoote! Dan zult gij nog meer plannen kunnen smeden voor het wel zijn uws broeder 1 Nijdige vuiltongen 1 Anna voelde zich diep verontweerdigd, als zij die onverdiende aantijgingen hoorde. Zij voelde haar bloed stormig opbruisen, en was waarlijk op het punt heel en aj haar kalmte te verliezen. Hare aangeborene goed- en deftigheid hielden evenwel de bovenhand. Zij sprak met vaste stem en vol weerriig- heid, als om er in eens mede te eindigen: Ik ben heel en al vrij te gaan verblij ven, waar ik het goedvind, en indien gij immer zoo zeer over het welzijns mijns broe- Nu kon zij haar huishouden heel en al naar haren zin schikken, zonder dat iemand er iets tegen inbrachtwant Gaston bevond zich nog gansch onder den indruk zijner liefde, en deze verblindde hem zoozeer, dat hij liet gevaar niet bemerkte, dat boven zijn hoofd hing, en van dag tot dag dreigender werd. Dat ging evenwel niet lang kunnen duren. De jonge notaris kon immers veel te wel rekenen, om niet welhaast een klaar gedacht van den toestand te hebben. De geboorte van een zoontje, dat den naam van Raphael ontving, bracht evenwel eene zoo groote afleiding in de bezigheden ders bekommerd zijt als wij, is het te hopen en bekommeringen des vaders, dat hij nog dat alles goed zal gaan... Wij zullen God voor eenigen tijd uitstelde zijne zaken nauw bidden, opdat wij maar niet te gauw plan- keurig te onderzoeken, nen zouden moeten smeden, ten einde hem t_ (Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1