'■•IET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Jlaar den Afgrond Nieuwsblad voor Poperiiighe en Omstreken. FRUITSOOMEN-ROZEN de» irinier oak noons rime Apotheek Frans Van de Plas ELtLTRICITEIT. ibaanemcsfprijs In Stad fr. 6.50 In Belgie pp", 8.00 Buitenland 13.00 SanseiuVgnneste, Eene inlassching Zondag 11» November 1923. 15 Centiemen 20' Jaar. N* 45. Gedachten. Huiselijk Leven. Sjtl Bill, IB0PI18B huil it 08 ICflllt I18IISI Jlr Uil Va.\-PoJjtjeZ Overzicht, AANBESTEDINGEN. Uitslagen van Aanbestedingen. Tot Nadenken. „wvo SjHetaartai rijwielen. In Wallonië Betooging verboden Amnestie. In het Oosten. De Belgische Pers. Nieuwe Provinciale Senator. Dc woningnood Hongaarscha Kinderen In Rijnland. Verhooging op den Spoorweg. De Belgen in Frankrijk. In 't Buitenland. BEKÊ - BltAECKMAN, IN" S 11ST T E IR. Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. -soiüs? .7*5, tóe®, i»- :-i.JTSfé-i per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPER1NGHE Telefoon nr 9. Poitchackrskesing a' 15570 PRIJS BERICHTE», VERKQGPIIGEB, o.6o et" per regel. 2 er 3 inl o 5e et" VQ^ISSEH, i 5o fr per regel ROUWBERICHTE», 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op »»nTr&&g. Alle annoncen zijn VOORAP TE BETALEN EN MOETEN VOORDEN Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten teoen den Vkijdau noen. PCPERKCHDiAAE Een mensch zonder geduid is een lamp zonder olie. Als een engel duivel wordt,is hij de boosste van allen. Vrouwen houden zooveel vaneen roman omdat roman op man eindigt. Slechts wat leeg is, laat zich opblazen. Een konservendoosje stampt ge weg. Een fonograafhoorn is veelal ook blik. Moraal de beroepen verschillen zich doch de menschen zijn dikwijls dezelfde. Niemand is gediend met tegenslag. Daar is meer ben-zin dan kunstzin. Watmt t>r zlies beroerd Is, schijnt er niets beroerd. Warneer allt n naar I un verderf Ioopan, springt dit niet in 't oog, tot er een stilval lend. de zottigheid der anderen als een mikpunt aanwijst. Pascal. Een fransche spreuk klinktSa maison, c'est sa prison. Zoo is 't. Ons huis, dat is die plaats waar we wonensamen met onze huisgenooten die plaats, waar de morgen ons ziet opstaan en de avond ons ziet slapengaan. Alwaar we ons richten of reizen, het is naar die plaats dat we terug keeren. Het is daar, dat we, rond de tafel gezeten met de huisgenooten, smakelijk de welbereide spijs verobberen, en, waar wij des avonds, rond den gezelligen heerd geschaard in innig sa menzijn en samenvoelen, in hertelijk samen- klappan en samenberedderen, de liefdeban den versterken en de middels tot geluk en welvaart onderling beramen. Daar ook is de plaats, waar, door studie, lezing en oefening, onzen geest verrijkt wordt met kennis en wetenschap allerhande, die, ons méér mensch makend, ons ook ontvankelijk tnaken tot grooter menscheiijk genot en geluk. Ons huis, maar dat is ons nestje, altijd oud en altijd nieuw gelijk de hernel. Ja, ons huis is ons hemeltje, waarud, we, door den levensstrijd gedwongen, dikwijls vliegen, doch waarin we zóó géérne terugfladderen, omdat het nergens zóó goed, zóó warm en zóó deugdelijk is. Helaas I zoo zou het moeten zijn, doch, kijkt rondom u en beantwoordt mijn vraag waar is de jonkheid, die, in onze moderne tijden, nog een huis heeft Ik antwoord rad-afnoch het werkmans kind, noch het burgerskind Het huis van den modernen jonkheid is de straat, de cinema, de danszaal, het schaver- dijnekot, de herberg. Dóór zit bij, daar leurt hijdóór, ja, dóór swanselt hijdóór ver- babbezakt hij zich. Daar verliest hij den smaak van zijn huis, het verlangen naar ge zonde en ordentelijke innigheid, de warmte voor zijn volk, zijn lief, eigen-volk, de ge jaagdheid naar zijn zaken, werk en zorge. Dóór verspilt hij zijn zieleglans en iichaams- glim. Dóór verliest hij alle grond. Dóór wordt hij verdraaid 1 Hoe zou een jonkheid uit den werkers stand, verzot op straatrumoer, cinemagewe- mel, dansgeschijver, orgelgetuit en schaver- dijnezwier nog kunnen smaak vinden in stil huiselijk genot I Hoe zou een dergelijke jongen nog gezonde levensbeschouwingen kunnen bebroeien en deugdelijke levensoetrachtingen kunnen be werkstelligen Het schijvert al wat hij hoort en ziet tot één zotten dans, waaiin hij meé- schijvert en draait, op riesche van hals over kop neêr te stuiven. Doch op neêrstuiven peist hij niet. Hij is noch met leven, noch met dood, noch met tijd, noch met eeuwig heid bekommerd. Zijn leuze klinktachter ons haar een paruike Qenieten zonder kom mer en herden wat volgt. En, God wat volgt er al niet Hoe zou ook een burgersjongen hij mo ge rijk aan zieleschoonheid zijn kunnen ernstig blijven, als hij eens den dngelijk- schen weg tot de herbergen gevonden en den smaak er van betrapt heeft In plaats van al zijn verstand, al zijn ge dachten en bekommeringen tot zijn volma king als mensch en als kristen te doen strek ken, droomt hij van niets anders meer dan van herbergzalen, tabakwalm en bierreuk, gulpen drank en spel. Zijn geest aast op ge klets, gezwans en gelul en verlangt even te gaan paradeeren en spraaien met zoutelöo- zen klap, grondeloozen herbergspraaten ge- zeever met vette brokken doorspekt. Zijn hert haakt naar verregaande getrijfel In hem stuikt en steekt een onverzadigbaar verlangen, dat nergens meer te voldoen is, dan dóór, bij de makkers, de leutemakers, op dewelke hij staat, lijk een brakke op wild. In zijn eigen huis en bij zijn eigen-volk verveelt hij zich. Het bepeizen, bespreker en beredderen van zaken is hem een onver- dragelijke karreweie gewordenEn, 's morgens, als hij met plakkenden mond en loodzwaren kop opstaat, lijdt hij in ziel en lichaam hij is beschaamd van zijn eigen en... ook van anderen, maar... zinkt voort neérwaarts. En dat men niet opkome met het uitsteek- berd van oorsprong, opleiding, familieprin ciepen en eigene schljnovertuigingen. Dat alles zijn woorden. Dat is oogverblinding voor onnoozelaars. Liberaal, Socialist, of Katholiek, 't wordt ai koeke van één deeg. Kristen zijn ziedaar de leuze en de groote, grootsche daad voor alwie zich katholiek noemt. En, voor niet- katholleken treffelijk zijn en eerbaar. Geen paljassen. Nog min bonsgaifons. Een treffelijke vrijdenker is duizendmaal eerlijker en duizendmaal schooner, dan een etiketkatholiek, Arm Vlaanderen Is het uit de afstamme lingen van dit geslacht, dat uwe herwording komen moet Warden Oom. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 11 ROMAN door VERI ARCKE. Hij had er wel een voorgevoel, ja, de zeker heid van, dat hij achteruit ging, maar even als de struisvogel, was hij verlegen de oogen eens voor goed te openen, alsof hij daardoor het gevaar hadde kunnen verminderen of af keuren. Nu toch, in het begin van het tweede jaar na de voltrekking van zijn huwelijk, werd hemop zekerendageen brief besteld, die hem waarlijk bedroefde, maar terzelfder tijd eene nuttige vermaning voor hem daarstelde. Hij bevatte de rekening van hetgeen zijne vrouw betalen moest, aan eene der voor naamste kleermaaksters of modewerksters van Brugge, en deze beliep tot het verbazend totaal van dnizend en vijftig frank. Indeplaats van die rekening aanstonds aan Esther te toonen, hield hij ze in zijnen zak. Hij vreesde dat hij zichin gramschapzoude gesteld hebben, meter overte willen spreken. Gansch dien dag was hij erg bekommerd en verliet bijna zijn bureel niet. Nu en dan murmelde hij Ik moet.. Ik moet weten wat er van is Zijn klerk was heel verwonderd over die handelwijze. Nog nimmer had hij zijnen meester zoo zenuwachtig en onrustig gezien. De notaris scheen dat evenwel niet op te nierken. Hij onderzocht verscheidene boeken, die somtijds weken, ja maanden onaange 'k Was op mijn ronde voor mijn soldaten- kring. In een Waalsch dorp, waar ik doortrok was het kermis. Al de kramers stonden bui ten rond hun barakken en hun wagens 't Was in den morgen en ze hadden niets anders te doen dan met eikander wat te pra ten 't volk komt gewoonlijk maar rond den avond, ten minste in de week. 'k Liet ik natuurlijk die menschen redeneeren en trok te midden de foore door, gereed eenieder te groeten, die mij zou gegroet hebben. Doch in plaats van groeten, kreeg ik nen hoop laster- en scheldwoorden naar mijn hoofd, 't Deed mij gelukkiglijk geen zeer, en 'k ging mijn weg voort, alsof er niets gebeurde. We zouden ten andere wel te aoen hebben, moesten wij, priesters en paters, ons gelegen laten aan de spotternijen van een zeker volkje We staan daar honderd meters boven, en 't kan ons bijgevolg niet raken. Maar 't voorval had zijn keerzijde- 's Ander daags was ik nogmaals in 't zelfde dorp bij den onderpastoor, toen al met eens een hevige snak aan de deurbel gegeven werd. De onderpastoor gaat zelf seiïens open doen en komt na een minuut de kamer weer bin nengesiormd, waar ik mij bevond, zeggen de Pater, wilt ge eens gauw met mij mede gaan. Er ligt een menscli op sterven in een barak van de foor, 't is een Vlaming en ik versta geen Vlaamsch 'K Liet het mij geen twee keeren herhalen en wij beiden op weg, meer loopend dan gaande. In een oog wenk waren wij ter plaatse en 'k vroeg Waar moeten wij zijn Hier, riepen percies diezelfde gasten, die mij daags te voren uitgejouwd hadden Spoed u, Men heer, want 't is hoog tijd En inderdaad 't was hoog tijd,want 'k moest me haasten om de laatste sakramenten toe te dienen aan ten vrouw, die bezweek aan een bloedspuwing. Maar 't was gedaan, ge moogt 't gelooven, 't was gedaan dezen keer met spotten en lachen. Ze zaten allen in hun kleine schoen tjes, en hadden ze 't kunnen doen, ze hadden nun aangezicht in hun zak gestoken van schaamte. Ik zelf stond er over verbouwe reerd, en 'k had nooit gedacht, dat die spot ters van daags te voren me zoo rap zouden noodig gehaa hebben. 'k Denk nog dikwijls aan dat treurspel, als ik langs de straat, op trsin of tram vari die spotvugels tegenkom eu 'k zeg dan bij mij zeiven Kerels, past maar op, want ge zoudt mij of nen confrater rapper kunnen noodig hebben dan ge wel peist P, Ben Cattellion. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Beitenplaats, 8, (Kleine Markt), ful' I. fci X II l„ 9 Nov. Te 11 u., in het Toegev. Koninkl. Hoogkommissariaat, 13, Nieuwstraat te Wervik, herstel en herbouwing van 3 gebouwen te fJOS- SUYT, 4 te BECELAERE, 5 te GHELUWE, 5 te WERVIK en 21 te MEENEN. 14 November. In het Koninki. Hoog Kom- missariaat der Zuiderl. streek van West-Vl., te leper, heropbouwingswerken dar parochiale kerk te GHELUVELT. 14 Nov. In het Koninkl. Hoog Kommissari- aat te 1EPER, leveren en ter plaats brengen van voetpad vaiitsteenen 15 Nov. Te 11 u., ten gemeentehuize te PLOEGSTEERT, herstellingswerken aan den besteenden weg van groot verkeer B1ZET-TOU- QUET. 19 Nov. Te 11 u in den D. V. G,lokaal bureel, 4, Poststraat, Roeselaere, afbreken van 30 onderstanden in gewapend bet m, in 5 loten 1) 12 onderstanden te LANGEMARCK 2) 5 ld. te POELCAPELLE en WEST-ROOSEBEKE 3) 4 id. te HOOGLEDE 4) 4 id te OOST- MËUWKERKE, PASSCHENDAELE en MOOR SLEDE 5) 5 id te RUMBEKE en DAD1ZEELE. 22 Nov. 11 u in het Koninkl. Hoog Kom- missariaat te leper, leveren van schoolmeubelen in de scholen der stad IEPER. 25 October. Te 10 u ten gemeentehuize te ST-JAN bij leper, herstellen der riolen en bestra- tingswerken daarneveus. Bestek 104.901.72 borgt. 7 7°. H. MAH1EU, leper, 194.885. 31 October. Te 11 u in de bureelen van het Kon. Hoog. Kommissai iaat, Oostraat, 29, Veurne, vernielen van 20 gebetonneerde onderstanden, gebetonneerde muren en blokken in ciment In de gemeenten St-JORIS,NIEUWCAPPELLE, WOU- MEN, BOITSHOUCKE, LOO, MERCKEM, REN1NGHE, ZUYDSCHOTE, CAESKERKE, NIEUWPOORT-BADen WESTENDE. JONVILLE H., Komen, 25.750 fr. 31 October. T# 11 u., in den D.V.O., lokaal bureel, 4, Poststraat, Roeselaere herstel vankas- seiwerken, voor dammen en riolen te MOOR SLEDE. CARDOEN E. en M. Becelaere, 407.900 fr. roerd bleven, en legde ze alle op zijnen les senaar. Als de klerk het bureel verlaten had, sloot hij de deur, en zette zich vóór zijne schrijf tafel. Nu werden de boeken nogmaals, één voor één, en nog ernstiger onderzocht. Daarbij deed de notaris gedurig aanteeke- ningen op een blad papier. Het waren getallen, welke hij onder elk ander schreef. Als hij zich daaromtrent een uur mede be zig gehouden had, keek hij nog eens overal rond, en scheen aandachtig na te denken. Ja, zegde hij tot zich zeiven, ik geloof dat ailes er staat., ik mag dan tellen. De kolommen cijfers werden samengetrok ken, maar den uitslag moest den notaris wel vreemd voorkomen en hem ernstig verschrik ken, want hij sperde zijne oogen wijd open, en schudde pijnlijk aangedaan het hoofd. Onmogelijk, morde hij... Ik moet eene fout begaan hebben in het tellen. Ik zai eens herbeginnen. Groote zweetdruppels vertoonden zich daarbij op zijn voorhoofd. Hij veegde ze niet af, maar telde immer voort. Nu en dan veranderde hij een cijfer, maar de wijzigingen waren onbeduidend. Eindelijk moest hij ervan uitscheiden, en de getallen stonden daar, vóór zijne oogen in hunne meedoogenlooze helderheid. Koortsachtig schudde hij het hoofd, of kneep het tusschen zijne gebalde vuisten, en zuchtte Hoe is dat mogelijk Hoe kan dat zijn Die vragen herhaalde hij gedurig, en gansch zijne houding gaf de diepete vertwij feling te kennen. j Datums der Oproepingen De oproeping der eenheden zal in de vol gende volgorde geschieden Op 30 November 1923 De 98, 11* linie regimenten, de l8 eu 2e regimenten grena diers, l8 bataljon mitraljisten, 7' infanterie- batterij, 68, 12=, 168 en 18c artillerie-regimen ten, 28 regiment lanciers, 38 regiment eenie, 38 vervoerkorps, eenjgroep van het 1" en 28 gidsen en van het 4* lanciers een groep van jagers-wielrijders een groep en batterij van de 38 bereden artillerie de wielrijders genieafdeeling de pontonniers, reperage- dienst der artillerie de l8, 48 en 58 regimen ten leger-artillerie de eerste ploeg van den vliegdienst van het korps der stormwagens, de seintroepen, het spoorwegregiment, het korps torpedisten en mariniers het auto- vervoerkorps, de kompagr ie van beheer der instellingen van het autovervoer, de admi nistratietroepen van den gezondheids- en den intendantiedienst, het groot veldpark. Op 15 December 1923 Het le en 2C kara- biniers, het 6' bataljon mitraljisten en de 6ü infanteriebatterij. Op 2 januari 1924 Het 8" en 13c regi ment artillerie, het le regiment lanciers, het 28 bataljon van het 4e voerwezen. Op 31 Januari 1924 De le, 7C en 88 linie- regimenten, het 8° bataljon mitraljisten, de 8l' infanteriebatterij en de eerste ploeg der auto-mitraljisten. Op 29 Februari 1924 De 28, 3', 14e en 208 regimenten artdlerie het 3" regiment bereden jagers, het 2° vervoerwezen en de tweede ploeg van het groot veldpark. Op 31 Maart 1924 de 5«, 68, 10% 11=, 128 en 15e linieregimenten de 2e en 3e bataljons mitraljisten de 2e en 3' infanteriebattenjen, 2e geniekorps één groep en het eskadron mitraljisten van de le en 2e regimenten be reden jageis; 1" groep jagers-wielrijders het 28 regiment legerartillerie. Op 15 April 1924 1 groep van het 1° en 28 regiment gidsen. Op 31 Mei 1924 1 groep en een batterij van de 38 groep der bereden artilleriede tweede ploeg van den vliegdienst, van het korps der stormwagens, van de seintroepen, het spoorwegregiment, het korps torpedisten en mariniers, het auto-vervoerkorps en van de kompagnie van beheer der instellinge., voor het auto-vervoer. Op 30 Juni 1924 het l8, 98, 118, 15=, 17' en 19" regiment artelleriehet 3' rcgimenl lansiers; het l8 vervoerkorps, een bataljon van het 48geniekorps, de tweede ploeg van het 4e vervoerkorps, en van de administra tietroepen van den gezondheidsdienst en den intendantiedienst. Op 31 Juli 1924 het28, 38, 48, 14' en 168 linieregiment; het 1», 28, 3e en 4e legiment onbereden jageishet l8, 48 en 58 bataljon mitraljisten de le, 4e en 58 infanteriebatte rijeen groep van het 4= las ciershet l8 geniekorps; 1 groep»-jagers-wielrijdershet 38 regiment legerartillerie de tweede ploeg der auto-mitraljisten. Op 14 Augustus 1924 een groep van het le en 28 regiment onbereden jagers. Groote keus van jachtstovan, lux«»caiorifèras voor salons en her bergen, kaukanstovan (cuisinièren). bij Camiel OEZBURE-PAUWELS- Priesterstraat, 5, POPERINGHE. Men denkt niet genoeg na over het kwaad en de verwarring, gesticht.door zekere dag bladen. Wat tegenstrevers voorstaan of aanval len in hunne vergaderingen, heeft slechts eenen beperkten en voorbijgaanden invloed Maar het dagblad verspreidt de gedachten wijd en zijd, en dagelijks en immer drin gender. Hoe komt het, dat zekere middens vijan dig worden aan den godsdienst en zijne priesters Hoe komt, dat sommige geloo- vigen, hoewel christelijk opgevoed, stilaan den weg naar de kerk niet meer betreden Hoe komt het, dat anderen al de waarde van het katholiek onderwijs niet meer hoog schatten Is het niet, omdat de dagbladen, door vrijmetselaars en goddeloozen beheerd, stelselmatig verspreid, iederen dag de gees ten in verwarring brengen, de chtlstene leer ondermijnen, het eerbiedwaardige kleineren, en de vrije zedeleer ophemelen Ten aanzien, van dien toestand die, wij drukken er op, erg gevaarlijk is, is het meer dan ooit noodig en eene der bijzonderste vereischten van den tijd, dat de katholieken zorgen voor het verspreiden hunner dag bladen, om aldus mede te werken aan het zedelijk gezondhouden en vrijwaren van ons volk. lust «i ?#rs|rtltU ti Eindelijk werd hij wat kalmer, legde hij zijn hoofd achterover tegen de rugleuning van zijnen zetel, vouwde de handen, en, als doelloos in de ruimte starende, bleef hij zitten. Hij rekende en maakte plannen voor de toekomst. Het werd avond en hij bevond zich nog in denzelfden toestand. Er werd aan de deur geklopt. Het was de meid, die kwam zeggen Madame is reeds aan tafel voor het avondmaal, en zij doet vragen indien mijn heer wil komen. Hij stelde dan de doorbladerde hoeken op hunne plaats terug. Daarin was het de beurt der papieren. Onder deze bevond zich de rekening welke hij 's morgens ontvangen had en het vreese- lijke totaal van duizend en vijftig frank brandde in zijne oogen. Naar de eetzaal gaande dacht hij Het zou waarlijk niet te verwonderen zijn indien men op zulke wijzeineenige jaren arm werd... Nevens die rekening,hebben wij dan nog de notas van den schoenmaker, van den goudsmid enz... Sedert mijn huwelijk heb ik eenen knecht, eene meid en een peerd meer in mijnen dienst... Dat alles kost nood zakelijk zeer veel geld. Het is wel vervelend, en Esther zal er misschien niet willen naar luisteren, maar ik zal dezen avond toch over den toestand spreken. Zoo deed hij, maar gebruikte daartoe de volgende inleiding. Op het einde van het avondmaal als er geene dienstboden meer in de eetplaats moesten komen, legde hij de rekening vóóf zijne vrouw, zeggende Uit eene berekening door een sportblad gemaakt blijkt dat er in Belgie 1.306 500 rijwielen in gebruik zijn. In West-Vlaanderen zijn er 20 duizend. De vraag naar rijwielen neemt zoozeer toe, dat in 1924 dit aantal wel 1 millioen en half zou bereiken, wat betee- kent één rijwiel op elke 5 inwoners De Broederbond der Vlamingen in het Walenland heeft te Montignies-sur-Sambre een Congres gehouden. Honderden Vlaamsche werklieden uit de streek van Charleroi waren er samenge stroomd om hun stoffelijke en zedelijke belangen te bespreken. Het Vlaamsch vereenigingsleven in Wal lonië moet de duizenden uitgewekene Vlarain gen omvatten en hen ontrukken aan de verwaarloozing, de verlatenheid en het bederf. Want over het algemeen wordt de alleen- staande Vlaamsche arbeider in Wallonië ruw, verbasterd, ongodsdienstig en ongelukkig. Mocht dit Congres het Vlaamsch vereeni gingsleven in Wallonië versterken. Op 11 November heeft te Brussel de be tooging der Invalieden plaats DeVlaamsche Oud-Strijders (V. O. S.) de Socialistische Oud-Strijde..-- en d oep Van Remoortel hadden het plan opgevat op denzelfden dag een afzondeilijke betooging te houden tegen den oorlog en de reactie. M. Max. Burgmeester van Brussel, heeft deze laatste betooging verboden. De Koning heeft een Besluit geteekend, waarbij kwijtschelding wordt verleend voor alle politieke, economische en sociale mis daden, die straffen van minder dan drie jaar gevangenis ten gevolge hebben gehad. Dit bericht komt uit Rome en het is van den Italiaanschen Koning dat er spraak is. Bij ons zal er maar spraak zijn van Amne stie, beperkte amnesiie als er niemand meer zal kunnen van genieten. Gevange nen verlossen is geen Belgisch werk van Barmhartigheid. De beroering in Duitschland is een groote reden van onrust voor het Westelijk deel van Europa. Uit de ineenstorting van het rijk kunnen bedreigingen komen voor de omliggende landen. Ook in het Oosten zouden de gevolgen ervan groot kunnen zijn. Dat deze uile uscheuring en revolutie in Duitschland wenschen eens wat verder keken het Oosten In waar Rusland reeds op loer ligt. De eerste -weerslag zou in Polen gevoeld worden. Rusland is nu reeds volop aan het maken van toebereidselen om in te grijpen in geval er burgeroorlog in Duitsch land zou komen. Wij zijn 5 jaar van den oorlog weg en toch van de Wereldvrede krijgen wij niets te zien. Waar zou zij dan wel zijn In Belgie Verschijnen er op dit oogenblik 1112 bladen en tijdschriften. Daaronder zijn er 76 dagbladen, 604 weekbladen en 43 perio dieke tijdschriften. De verschillende politieke partijen beschikken over 680 politieke dag-en week bladen. Daarvan zijn er 58 in West-Vlaan deren. De Provincie Henegouwen heeft een nieu we Provinciale Senator, M. Hubin, die M Moyaert zal vervangen, deze overleden zijnde. Deze zetel kwam aan de Katholieken die M. Hubin voorgedragen hebben. De andere partijen hadden niemand voorgesteld, zoodat er geene verkiezing in den Provincie raad heeft moeten plaats hebben. M. Hubin is landbouwer. Over kort was deze nieuwe Senator winner van het groot lot van een millioen bij een der trekkingen van de Verwoeste Gewesten. 't Geluk vliegt, 't is maar kwestie van het te kunnen grijpen. De Regeering heeft tot hiertoe 325 mihoen aan de Nationale Maatschappij voor goed- koope woningen verleend. De Regeering wil de medehulp van de bijzonderen. Daar om heeft de Minister Moyersoen beslist geene hulp meer te geven aan de Nationale Maatschappij zoo zij de gehouwde woningen niet verkoopt en met het geld geene nieuwe woningen maakt op de meest goedkoope wijze. Een nieuwe som van 150 millioen zal aan het Parlement gevraagd worden tot leni ging van den woningnood die nog zoo over groot is. Zie, Esther, wat ik heden voor u ont vangen heb. Hij sprak die woorden zoo kalm uit, ais het hem maar mogelijk was, doch vestigde onderzoekende blikken op het gelaat zijner vrouw. Deze had reeds haar mode-journal in de hand, en zonder hetzelve weg te leggen, wierp zij eenen verstrooiden blik op de rekening. Zij bezag eens even het totaal en sprak zoo onverschillig, alsmen het zich maar zou kun nen voorstellen Ik geloof dat het juist is... Ik moet over morgen naar Brugge en zal die rekening vol doen... Die kleermaaksters wachten niet geern meer dan een jaar. Had zij ten minste eenige verlegenheid of eenigen kommer laten doorstralen bij het zien van dat vervaarlijk totaal, of had zij eenige woorden van verontschuldiging ge sproken, met de belofte in de volgende jaren hare uitgaven wat te besnoeien, haar echtge noot zou misschien ontwapend geweest zijn. Zulkegedachten schenen evenwel oneindig verre van haar te wezen. Zij sprak er over als van de eenvoudigste zaak der wereld, en bereidde zich om het onderzoek van haren mode-journal voort te zetten als om te toonen, dat bekommeringen van dien aard, niet weerdig waren een oogenblik haren geest onledig te houden. Dat was te veel voor den bekommerden notaris en hij moest spreken. Hij haalde dan diep adem, en zegde op tamelijk vasten toon Weet gij wel, Esther, dat gij er heel gemakkelijk over spreekt De jonge vrouw bezag hem schijnbaar hoogst verwonderd, en vroeg Wat wilt gij z«ggón, maa Op Allerh iligon is een nieuwe groep van 600 Hongaarsche kinderen te Turnhout [aangekomen. De kinderen zullen eenige maanden in Belgie doorbrengen. De kinderen, die sinds jdrie maanden hier verpleegd werden, zijn met den terugkeerenden trein vertrokken naar hun land. De kleine Hongaren zagen er uitstekend uit en dankten de Belgen voor hunne goede zorgen. Da nieuwe bijeenkomst. In den laaisten tijd werd door de Gealli eerde landen eene poging gedaan om eene nieuwe bijeenkomst te schikken ten einde de Herstelkwestie nog eens te bespreken en zoo mogelijk te regelen. A! de landen stelden er prijs op dat Ame rika aan deze conferentie zou deelnemen en een ontwerp tot uitnoodiging ging uit van Londen. Ons Belgisch bestuur stelde enkele wijzi gingen voor die te Londen werden aanvaard. Het Fransch bestuur echter wil geen stap afwijken van het eens ingenomen standpunt. Het stelt aan de werking der Conferentie zulke voorwaarden dat het aleens de moeite niet waard zou zijn bijeen te komen. Belgie heeft eene zeer inschikkelijke houding aan den dag gelegd. Het heeft steeds met Parijs voeling gehouden, op matigheid aangedron gen en eindelijk gezien dat het noodig was zich met Engeland eensgezind te verklaren. Dit getuigt van overleg en voorzichtigheid op een oogenblik dat zeker ernstig is. Frankrijk staat in deze zaak geheel al'een tegenover al de verbondene landen. Een twede meeningsverschil is ontstaan tusschen Frankrijk en Belgie. En dit ten gevolge der gebeurtenissen in Rijnland. Tijdens de eerste pogingen om Rijnland van Duitschland af te scheuren schenen de Belgen, die in Rijnland de bezetting houden, de separatisten nogal genegen te zijn. Nu is plots een ommekeer gebeurd. De Belgische troepen hebben, blijkbaar na ontvangst van strenge bevelen uit Brus sel, de separatisten uit Aken verdreven, na een dag van stoorris door 1200 kerels uit Mainz verwekt. De Belgen houden zich nu onzijdig voor wat de Duitschers onder elkander willen maar eischen dat de orde bewaard blijve. De Fransche bladen maken nu een zon derlinge indruk. Wij waren gewoon Fran krijk te hooren boffen op Belgie omdat het gewoon was als een hondje Frankrijk na te loopen. Nu luidt de klok anders. De houding van Belgie is niet naar de goesting der Franschen die toch ook beweren dat zij onzijdig willen blijven. Maar niettemin vraagt Frankrijk om uitleg aan Belgie. Belgie he-ft deze week twee groote bewij zen gegeven dat het nog als een zelfstandig land wil leven Het was meer dan tijd ook van eens te toonen dat het eene politiek had die Belgisch was en dat het de middelen wil gebruiken die tot de verwezenlijking der Belgische belangen lelden. Het departement van Spoorwegen is ge dwongen de tarieven te verhoogen ten ge volge van de ontzaglijke stijging van de jzen der grondstoffen, e tarieven van het goederenvervoer zul len dan ook met 10 t. h. worden verhoogd. Voor het reizigersverkeer is nog geene be slissing genomen maar die tarief zal ook herzien worden. De uitbating van de spoorwegen in ons land heeft verleden jaar eene winst gemaakt van 70 millioen, doch het tekort van de vorige jaren is nog niet gedekt. De ontvangsten per kilometer bedragen 232.280 fr. en de uitgaven 208 460 fr. De prijs per 25 Km. reis in 1914—2,40 fr. Belgie heeft zijn tarief verhoogd met 1201. h. Holland met 683 t. h. (in Belgische franken) Engeland 460 t. h. [talie 260 en Zwitserland 480 t. h. Voor eene reis van 25 Km. in tweede klas wordt er in Belgie 20.70 fr. be taald. In Holland 53.95 fr. In Engeland 109.24 fr. in Italië 26 en in Zwitserland 57 frank. In talrijke Waalsche dorpen zijn meest al de landbouwwerkiieden verdwenen. Zij zijn naar Champagne, Normandië, de Aube of naar het Fransch-Noorden vertrokken voor den beetenoogst. In de streek van Reims alleen zijn er een duizendtal Belgische land bouwwerkiieden. Zij winnen daar van 30 tot 40 fr. per dag. Ook veel Vlaamsche landbouwwerkiieden wijken uit, vooral naar Fransch-Vlaanderen. Rond Kerstmis komen de uitwijkelingen ge woonlijk terug met eene welgevulde beurs. Maar met dit alles lijdt het familieleven ver schrikkelijk door dezen jaarlijkschen «trek» naar Frankrijk. Guido. pri^zt Ik wil zeggen, dat gij zult moeten trachten wat min uit te geven voor uwen opschik. Zoo I zoo riep zij op spottenden toon, zijn wij daar reeds Ben ik dan met eenen armen man getrouwd In 't geheel niet, Esther, maar iedereen moet zijn best doen om tering naar nering te stellen, gelijk men hier in Vlaanderen zegt. In Vlaanderen vertelt men veel dommen praat... gelijk overigens al de boerinnen hier van uw dorp... Ik zou mij zeker moeten kleeden gelijk zij Maar Esther, om de liefde Gods, wees toch eens redelijk, ik bid er u om... Alzoo kan men toch niet redeneeren. Wie zegt er dat gij niet deftig moogt gekleed gaan Gij moet uwen opschik wel verzorgen, en de vrouwen, die zulks verwaarloozen, falen in mijnen oogen grootelijks... En dat zonder geld uit te geven spotte devrouw.. AchGod watben ik bedrogen Maar zeg eens, eerst en vooral mijn beste man, hoe zou ik dat volgens u moeten schik ken Gaston voelde zich door die vraag eenlgs- zins in 't nauw gebracht. Hij had zich waarlijk nooit veel bezig ge houden met de kleeding der vrouwen. Het scheen hem alleenlijk dat zijne zuster immer fatsoenlijk aangedaan was, zonder dat zulks meer dan duizend frank per jaar kostte. Luister eens, Esther, zegde hij, gij vraagt mij te veel. Gij kunt wel denken dat ik mij daar niet kan mede bemoeien, ik wil enkellijk zeggen, dat gi] u, mijns dunkens, behoorlijk zoudt kunnen opschikken met half zooveel geld. Dat ware eene uitvinding 1 Hoor eens, man, gij kunt misschien eene goede notaris Op verzoek van Dr Brutsaert, Voorzitter van den Provincieraad van,Westvlaanderen zal de Commissie tot verfraaiing van het landelijk leven eene voordracht met licht beelden houden, Zondag 2 December 1923, om 9 1/2 u. 's morgens in het lokaal van den Boerenbond bij M. Osstyn, Casselstraat, 41 over de Electriciteit en hare toepassing op de hoeve. VRIJE TOEGANG. Op den Boulevard Lillr-Roubaix, te Rijssel, botste een lramway op een kamion, bespannen met twee paarden. Door den schok werd de voerman van den bok gewor pen, en bekwam, buiten andere verwondingen een diepe hoofdwonde. Ondanks spoedige geneeskundige zorgen is de arme voerman, Fidéle Bonduelle genaamd, eenige oogen- blikken later overleden. De jongste schatting aangaande de verwoesting door de aardbeving veroorzaakt in Japan, heeft tot het besluit geleid dat de aardbeving voor 1 865.000.000 yen of 13.875.600 000 fr. schade veroorzaakt heeft. Onlangs werd te St-Quentin, Frankrijk, een Belgisch werkman vermoord. De dader, een Chinees, had de vlucht genomen naar België. Zaterdag namiddag werd de moorde naar te Brussel aangehouden. Een geweldige brand heeft gewoed ie Boua (Algerië), waar 20.000 balen hooi op gestapeld lagen. Vier dokken en twee han- gaars brandden af. De schade wordt op een half millioen geraamd, maar is door verze kering gedekt. M. Oberkircher, beambte der oorlogs schade, wilde te Ribeauvillé, in Frankrijk, op een voorbijrijdenden trein springen. De man deed eenen misstap en viel tusschen twee rijtuigen op het spoor. De ongelukkige werd beide beenen afgereden. M. Oberkir cher is eenigen tijd nadien bezweken. In St Markuskerk te Londen werd het huwelijk ingezegend van M. Robert Broon met mej. Elisabeth Bolt. De eerste is 91 jaar en de tweede 88 jaar oud. Beiden zijn gebrekkelijk en moesten gezeten blijven, zoolang de plechtigheid duurde. Te Gilly-sur-Isère (Frankrijk) ontstond brand in een huis met strooi gedekt, toebe- hoorende aan Ambroise Cognet. De brand nam zulke snelle uitbreiding dat weldra de aanpalende gebouwen werden aangetast. Zeven huizen werden vernield, men schat de schade op 220.000 fr. De 13-jarige Betbeder was te Angous op jacht gegaan bij het huiswaarts keeren ontmoette hij zijn moeder op het veld. Ter wijl hij met haar praatte ging eensklaps een schot af en trof de moeder in de borst. De dood was oogenblikkelijk. Een brood kost thans te Berlijn 140 milliard mark. Onlusten braken uit. De Regeering heeft de meel voorraden doen aanslaan. UitTanger wordt geseind dat er zich gevallen van pest voorgedaan hebben tus schen de soldaten van het Spaansche garni zoen van Larache. Al de noodige maatrege len zijn genomen om de uitbreiding dezer besmetting te stuiten. Te Samatan (Gers) Frankrijk zat de 75-jarige weduwe Hortense Vixac, aan 't vuur zich te verwarmen. Plots schoten de kleederen der arme vrouw in brand, en toen er hulp opdaagde was het reeds te laat. Zij stierf te midden van de schrikkelijk- sie pijnen. Te Longuè (Frankrijk) had een 13-ja- rige knaap Ruan bij een g< buur een karabijn gevonden en ging naar de vogelen schieten. Het eerste schot, dat de kleine loste, kwam terecht in de borst van een jnakkertje, dat juist kwam aangeloopen. j De jongen was op den slag dood. Jj In eene fabriek, nabij Sint-Omaars (Noord-Frankrijk), vermaakten werklieden en werkvrouwen zich met elkaar bollen van kleiaarde toe te werpen. Een knaap had een dezer bollen geworpen in de richting van de genaamde Maiie Henpon, 45 jaar oud, wo nende te Wulverdinghe. De ongelukkige, aan den buik getroffen, stuikte ten gronde en moest onmiddelijk naar het Hópital Saint- Louis, te Sint-Omaars, gevoerd worden. Ondanks eene heelkundige bewerking, is het slachtoffer overleden. Sieraadboomen en Sierstruiken Klein- en groenblijvende Planten Sparren Rhododeudrums en Azaleas voor volle grond Doorlevende planten Rots en Waterplanten Dahlias— Gl;.ïeuts, enz.- Palm- en Spaansoh hout tot schoolvormen gekweekt Gansch bijzondere teelt van Wijngaarden in pot. Pijslijst kosteloos op aanvraog. K weeksri;en Brussalsche Steenweg, -o- MELLE - bij - Gent -o- BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Frankrijk-België-Engeland. De rol van Belgie in al de verleden en te genwoordige onderhandelingen, heden be gonnen en morgen onderbroken, is zeer gering. Wij moeten bekennen dat onzen invloed in evenredigheid is van ons land. De partij die sedert den wapenstilstand gespeeld wordt, geschiedt niet tusschen schuldeischers en schuldenaars, zooals het redelijk ware te gelooven maar tusschen de twee mogendheden Frankrijk en Engeland. De zaak die al zooveel inkt doen vloeien heeft, in plaats van geld, zou sedert lang opgelost zijn ware het eenig doel der be langhebbende landen geweestherstelling die volgens wapens en rechtvaardigheid aan al de verbondenen toekwam. Er is zonder twijfel iets anders dat de goede overeen komst belet, en zeker, moest de gordijn der Engelsche en Fransche diplomatie opgerold worden, wij zouden op onaangename wijze verrast zijn voor wat het doel dezer beide landen aangaat. De zegepraal was in het algemeen belang, maar het uitvoeren van het beroemd tractaat van Versailles is wat anders. Dit tractaat met zijne menigvuldige artikels mag verge leken worden met het oprichten van een kolossaal gebouw op drijfzand (DuitschJand). De moeilijkheid had kunnen vermeden wor den maar, aangezien bouwmeester en aan nemer niet overeenkomen,legt men vandaag steenen die morgen ingezonken zijn. Door de gebeurtenissen van Rheinland wordt het artikel 27 (aangaande Duilsche grenzen) van het traktaat beknibbeld. De voorziende konferentie zal geheel waar schijnlijk ook verachterd worden door dat Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank. tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn, Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN IM> PEKING HE, Groote Markt, 28, tel. 89 <S 90. VEURNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXülUDE, Kiekenstraat, tel. 44. TIOESKKOEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURN1ER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretarls. Noordschoota Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Liehtervelde, Cortemark, Merckem zijn, maar gij verstaat niets van die zaken. Die woorden waren als zoovele dolksteken in het hert van den jongen man. Hij moest bovenmenschelijke pogingen in spannen, om kalm te blijven, en tamelijk rustig te zeggen Gij zult nochtans middelen moeten uitvinden om uwe uitgaven te verminderen Hoe dat Ik zal moeten.. Hebt gij daar niet gezegd moeten Voorzeker, gij zoudt toch niet willen dat wij onze eer verliezen... Onze eer verliezen |a, indien wij onze schulden niet meer konden betalen, zouden wij onze eer niet kwijt zijn En dat voor eenen notaris, die onder zulke opzichten het voorbeeld moet geven... Kom, kom, Gaston, gij wilt mij benauwd maken... Ik meende dat wij jaarlijks geld over hadden, en ik ben daar nog zeker van... Ik heb altijd gehoord, dat eenen notaris ten allerminste 25 tot 30 duizend frank per jaar wint. Laat mij toe u ook te zeggen dat gij van die zaken niets kent, Esther... Hoe is het dan Dat er hier en daar wel een notaris is, die zooveel wint, gelijk gij daarzegt, en zelfs veel meer ook maar van eenen anderen kant zijn er zeer veel, die zich met min moe ten tevreden houden. Hoeveel wint gij dan maar Dat is nog al moeilijk vast te stellen, zooveel te meer daar mijn kantoor zoo goed niet meer is, gelijk ten tijde van mijnen vader. Waarbij zou dat komen Ik kan dat niet juist zeggen, tenware ik de uitlegging aanveerdde, die mij onlangs door eenen mijner beste vrienden gegeven werd. Welke uitlegging Gij zult er u door gekrenkt gevoelen. Zeg het toch maar... Men verzekerde mij dat er verscheidene vrouwen, hier in de streek, verbitterd zijn tegen u, omdat gij henschijntte misachten... Die zouden hunne mans overhaald hebben, om hunne zaken te Brugge te vereffenen, en als ik alles overdenk, zou ik mijnen vriend wel moeten gelijk geven. Nog beter Welhaast zal ik voor die lompe boerinnen opdeknieën moeten kruipen, om werk voor mijnen man af te bedelen I Dat is niet gezond gesproken, Esther, gij weet heel wel dat er u niets onredelijks gevraagd wordt... Het doet mij waarlijk spijt te moeten bestatigen, dat gij geen reden ver staan wilt... Daaraan ben ik maarte veel bedrogen. Bedrogen Ik ben al meer bedrogen riep de jonge vrouw tergend uit... Ik meende te trouwen met eenen man die mij ten min ste een treffelijk bestaan kon verschaffen. Dat kan ik. Waartoe dient dan al die dwaze praat Om u te doen zien dat onze uitgaven onze inkomsten overtreffen, en dat wij aldus op weg zijn naar den afgrond. Is het niet redelijk dat ik u te rechter tijd verwittige Alles moet in korten tijd wel deerlijk verslecht zijn, meende Esther in plaats van te antwoorden. Daarin hebt gij het mis, vrouw, zulke toestand ontstaat niet in eens... Ik heb ten andere nog al veel geld uit mijne zaken moe ten trekken, om mijne zuster, die door uw toedoen mijn huis verlaten heeft het hare te geven. (Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1