pnnro iMriipw a a flaar den Afgrond HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Pope.einghen Omstreken. ïirrure? I ii MmiaIiUTIftMal JlMi ian onze Lezers. ELECTRICITEIT. iK' Apotheek Frans Van de Plas SPREUKEN. In 't Buitenland. TRANSINT In Stad fr. 6.50 In Belgie pp". 8.50 Buitenland 13.00 15, Gasthuisstraat, BERICHTEN, VERiiOOPINCEN, E6ne inlassehing mmm, Zondag 25 November 1923. 15 Centiemen 20 Jaar. N- 47 De Provinciale belasting Duivenprijskampen. in 't Sayette Wijveken ONGELOOFLIJKE LAGE PRIJZEN Oorlcgss ch a de 0e oorlogsweezen Vrijgesproken Politiek Overzicht. Onrechtvaardige behandeling. Het Fransch-Belgisch economisch verbond Het vrouwenstemrecht Uitbating in Regie van onzespoorwegen. De Provincieraad van West-Vlaanderen. Werkloozen. Besparingen Qud-Stuyvekenskerke. Onze taal bij het ieger. FRUITBOOMEN-ROZEN BEKÉ - BKAECKMAN, Uit het herlevend Vlaanderen. Elverdinghe. - De Kerkj m mm ij Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort eri lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen, Abofluemefltprijs per Jaar Uitgever Saoseo hanneste, Drukkerij, Papierhandel, POPER1NGHE Telefoon nr 9. Pogtchsckrekening n> 15570. pnijs o.6o ctn per regel. 2 en 3 inl o.5o ctD i 5o fr. per regel. RGUWBcRiCKTEK, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op iSDvr&ng Alle annuncen zjjn vooraf te betalen kn moe i en voor oen Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De beste wijsheid die ik ken, is zijn plicht te doen en de wereld te nemen zooal hij is. Ik wilHet woord is machtig. Ik moetHet woord doet zeer, Het laatste spreekt de dienaar, Het eerste spreekt de heer. Laat beide voor u worden In 't leven blij en zoet Er is geen vree op aarde Dan willen wat men moet Goede raa t wordt veel gegeven Goede hulp is schaarsch in 't leven. Doe dan uw best God doet de rest. Wie ons een kaartje schrijft om een abon nement op De Poperinghenaar krijgt het blad kosteloos tot Nieuwjaar. Binnen enkele dagen zullen de briefdra gers de abonnementsprijs (8 fr. 50) inza melen. Zij komen slechts éénmaal ten huize; men verwittige dus zijn huisgenooten dat de postkwittantie bij het eerste vertoon betaald worde. Buiten Belgie is de prijs 13 FRANK. Onze abonnenlen uit den vreemde gelieven zoohaast mogelijk het bedrag op te zenden. Voor dezen die ons blad rechtstreeks met de post ontvangen ('t Is te zeggen zon der timber) moeten alle klachten van niet ontvangen nummers en adresveranderingen, in de post zelf, of aan den brief Irager, aan gegeven worden NIET bij ons BI op de Uit de Rede in den Provinciale Raad uit gesproken door H. d'Artois, Vertegenwoor diger der Werklieden voor Iseghem. Even als alleman zijn wij tegen elke be lasting, doch alleman weet even goed als wij dat het bestuur niet mogelijk is zonder inkomsten en dat er dus moeten lasten ge legd worden om de noodige inkomsten te verzekeren, wij kunnen daar niet van tus- schen. Welke belastingen zijn nu de redelijkste en de rechtveerdigste Deze die dragen op degene die ze best kunnen betalen, die door de betaling van de belastingen zich in niets moeten te kort doen, die in zekeren zin hunne belasting kunnen betalen van hunnen overschot of over vol doende geld kunnen beschikken om de belasting zonder bezwaring van last af te dragen. Daarbij moet eik burger in de mate van zijn vermogen mede helpen aan den groei en den bloei van zijn land. Zijn redelijke belastingen deze op de weelde, op de misbruiken, op de waagspe len, op de weddenschappen, al dingen die door den ban meer slechte dan goede ge volgen hebben, zoo voor den eenling als voor de gemeenschap. Hce wordt nu het inkomen of het gemak van bezit, of het misbruik, of de mate van overvloed vastgesteld waarop men kan steu nen voor het toepassen van bovengemeld standpunt met betrek op het heffen van belastingen Er zijn verschillige manieren. De fabrie kanten en handelaars moeten hunne jaarre kening voorleggen waaruit men het bedrag van hun inkomen, van hunne winst berekent en waarop zij belasting betalen. De belasting op de weelde wordt geheven op het bedrag der verhandelingen in deze zaken of de mate van gebruik dat men ervan maakt deze op de weddingschappen en op het bedrag van den inzet, zoodat winner en verliezer betalen. Men zegt te recht in zulke zaken die het niet heeft, speelt het niet en die het speelt, kan 't betalen. Wij vinden de belasting op het inkomen redelijk, daar gelaten dat zij niet altijd in alle rechtveerdigheid kan toegepast worden of wordt. Deze belasting is nochtans voor de werklieden eene verzwaring van last, doch wij willen ons niet onttrekken het onze bij te brengen tot de leefbaarheid van den Staat waarvan wij de leden zijn. Indien wij dat aanveerden hoeveel meer redelijk en gewettigd is de belasting op de weelde, de weddenschappen, op het geld spelen, die gedaan worden met den over- scheute, met den overvloed, dus zonder ver meerdering van last. Daardoor zullen het brood, het vleesch, de aardappelen, de kolen, de kleerstoffen, de huishuren niet op slaan. Dat is allesoverdreven geld verkwisten dat wel in vele gevallen beter en nuttiger zou kunnen gebruikt worden. Daarop be lastingen leggen is niet alleen redelijk maar zelfs wenschelijk en wij zijn niet bang van ons opentlijk vijandig te verklaren aan het overdreven geldspel. Dit is onze zienswijze in zake belasting. Ten anderen voor eene handvol populariteit geven wij onze princiepen niet op. Bemerkt wel dat er tot nu toe volstrekt geen sprake is eene liefhebberij te belasten, wij spreken op provinciaal gebied, en dat wij ons altijd zullen verzetten tegen welke- danige belasting die de zuivere iiefhebbberij treft, dit hebben wijbewezen bij de stem Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 13 ROMAN door C. VERVAIICKE. Gij zijt immer even droog, zegde Esther dan op vreveligen toon. Men zou waarlijk zeggen dat gij er vermaak in vindt mij tegen te spreken en mijne begeerten te dwarsboo- men. Gij zijt wat al te streng in uwe beoor- deelen, dunkt mij, Esther. in 't geheel niet... Gij weet altijd en overal wat in te brengen tegen mijne klee ding, tegen mijne gewoonten, tegen mijne taal, inéén woord, tegen gansch mijne le venswijze... En nu... Nu spreek ik over iets dat voor het welzijn der kinderen moet die nen, en het wordt ook niet aangenomen. Dat zeggende begon zij te weenen en Gas- ston, hoewel hij zijne vrouw reeds tamelijk goed kende, voelde zich door die krokedille- tranen erg bewogen Om echter nog beter hare inzichten te leeren kennen, zegde hij Maar Esther, ween toch niet, dat doet mij te veel verdriet... en zeg, wie zou er daar met onze kinderen verblijven Ik, niet waar, met eene meid... Het ware inderdaad goed genoeg voor mij... Ik zou wel eens eenigen tijd buiten dit eenzaam dorp willen verblijven... Ginder is het leven genoegelijk. En ik, Esther Welnu gij zoudt daar ook kunnen ver ming ia den provincialen raad van de belas ting op de duivenprijskampen, dat zult gij verder vernemen. Het ware ten anderen niet redelijk eene liefhebberij te belasten. Elke mens'ch heeft eene bijzondere neiging voor de eene of de andere liefhebberij, de eene beter, de andere min wel zonder eene zekere liefhebberij kan ne mensch schier niet leven, dat weet elk van ons. Vele goede liefhebberijen doen de menschen deugd en die verdienen aangemoedigd. Eens onze stelling vastgesteld in zake be lastingen, komen wij tot de zaak zelve die thans ten onrtchte zooveel beroering schijnt te verwekken. Wij zullen ze uiteenzetten juist zooals ze verloopen is en wij zijn over tuigd dat enkel de uiteenzetting der feiten za) volstaan om alle misverstand te doen ophouden en alle duivenliefhebbers gerust te stellen, vooral de werklieden; deze spelen immers voor het groote geld niet. Als vertegenwoordigers der werklieden hebben wij er vooruit en vooral aan gehou den dat de liefhebberij onzer vakmakkers gewaarborgd werd en dat voorgestelde be lasting enkel deze trof die veel geld kunnen in 't gedrang brengen, dus feitelijk, dat die moeten betalen die kunnen en die in plaats van eene liefhebberij goed te beoefenen niets doen dan geld verspelen waarbij zelts de liefhebberij niet gebaat is en die eerder zoo de kleine liefhebbers benadeeligen. Bij de opening van den gewonen zittijd van den provincialen raad werd de aan dacht der leden getrokken op ten tekort te voorzien op de begrooting voor 1924 en op de noodzakelijkheid te zoeken naar nieuwe inkomsten om hieraan te verhelpen. Ver- schillige nieuwe belastingen werden voorge steld onder andere deze op de geringelde duiven, de hokken der ongeringelde duiven en op de prijskampen van duivenvluchten. Zooura wij kennis hadden van dees voor stel, hebben wij, vertegenwoordigers der ctiristene werklieden, ons vlakaf tegen het heffen eener dergelijke belasting gesteld, omdat met de duiven en de hokken te be lasten alleman ging getroffen worden en als wij zegden alleman dan weten wij dat de werkman zeker is van den eersten prijs te hebben. Indien eene belasting in dezen aard moest komen dan konden wij enkel erin toestemmen eene belasting te aanveerden die de duivenliefhebbers niet het minst trof en wij legden ons neer bij eene belasting op het overdreven geldspel. Wie zou er durven beweren dat onze handelwijze al te keuren is Ten einde de zaak tot een goed einde te brengen hadden verschillige onzer bijeen komsten met bestaande duivenmaatschap- pijen en dit met het doel de voordeeligst mogelijke oplossing te vinden en alleszins te zorgen dat de werklieden hier scheute vrij bleven. Uit deze bijeenkomsten bleek dat de prijzen van 50 fr. en erboven kunnen aanzien worden als geldspel en niets ineer te Hen hadden met de liefhebberij. Eene belasting van daaruit voortgaande kon gemakkelijk aanveerd worden te meer dat enkel die be- taalde die won de belasting zou klimmende gaan met net bedrag van den gewonnen prijs. De verschillige ingewonnen in ichtingen werden in de derde commissie van den pro vincialen raad besproken en men kwam overeen enkel de prijzen te belasten van af 100 fr. dus nog beter dan wat sommige maatschappijen vooruitgezet hadden en dit met 5 tot 300 fr. deze van 300 fr. of erbo ven met 10 De btlasiing draagt op elke duif afzonderlijk, en niet op het totaal der prijzen door den speler behaald, zoodanig dat iemand die 2 en 3 en meer dui-en heeft die in denzelfden prijskamp elk eenen prijs winnen van 99 fr geen centiem belasting betaaltdat iemand die 2 en 3 en meer prij zen wint van 299 fr. en oneffen enkel 5 °/o betaalt voor belasting. Hiermede moet iedereen bekennen dat ten eersten door deze belasting op geenetlei manier de li jfhebberij benadeeligd wordt, ter contrarie zij zal ermee verbeteren omdat de kleine liefhebbers erdoor zullen aange moedigd worden ten tweede dat het specu latie is op populariteit hier uit te komen met redens dat het al op de werkman is, het is juist het tegenovergestelde,want wie zijn die werkmenschen die voor zooveel geld spelen en ten derde dat deze die de liefhebberij wil len verder drijven heel fatsoenlijk een klein tje zullen kunnen betalen op hunne winst wel te veistaan, gezien de belasting enkel van 5 is van 100 tot 300 fr. Daar hebt gij nu de eenvoudige doch juiste voorstelling der feiten. In 't Groot ma-- De Voordracht met lichtbeelden is nu gesteldop ZONDAG 9 DECEMBER 1923, om 1 O u. 's morgens in het lokaal van den Boerenbond bij M. Osstyn, Cassel- straat, 41, over de Electriciteit en hare toepassing op de hoeve. VRIJE TOEGANG. blijven, maar niet standvastig misschien, de wijl gij nu en dan in uw bureel moet zijn. Verscheidene malen per week zoudt gij tot daar kunnen gaan... Het ware ook wel voordeelig voor u, want gij studeert veel t« veel. Laat er ons nog eens over denken, zeg de dan den notaris, opstaande. Het is q^ne nog al zware beslissing. Bah, als gij alles zult goed overwogen hebben, zult gij voorzeker mijn gevoelen deelen, wederlegde Esther, die er wederom reeds opgeruimd uit zag, omdat zij begon te hopen. Haar man wilde over de zaak handelen, er ging dus middel zijn hem te overhalen, Zij riep dan de meid, en keerde met de kinderen in huis terug. In het vervolg moest zij nog verscheidene malen over de zaak spreken, en allerhande middelen beproeven, maar toch behaalde zij einde'ijk den zegepraal. De notaris had de zwakheid zich te laten overhalen, en zij vertrok in het begin van Augustus naar de lieve badplaats. Zij nam met hare twee kinderen en hare meid haren intrek in een hotel van eersten rang langs den zeedijk. Daar vond zij van den eersten dag eenige kennissen, en vermaakte zich wonderwel. Zij had ook niets in haren weg. De twee kinderen sliepen in de kamer der meid, die er bijna uitsluitelijk voor zorgde. 's Morgens nochtans, wandelde Esther met hen op het vlakke strand, en aan de tafel waren zij ook bij haar, doch verder was zij gansch vrij. En men mag zeggen dat zij van die onge hoopte vrijheid gebruik maakte. Alle avonden woonde zij de muziek- en In 't Klein Wilt gij tertrouw en goedkoop bediend worden, doet uweaankoopen vanFourruren bij JAN VERCRUYSSE-VAN HEULE Ooststraat, 56-58 Roeselare. Daar zult gij een overgroote keus vinden van alle slag van FELSEN aan Komt zien en gij zult ervan overtuigd zijn. Tentoonstelling binnen huize. W VRIJE INGANG In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernav er melde geteisterden St-JAN-bij YPER. Tyberghien Emile 5.775 BOESINGHE. Delatinoy Jules 318 LANGEMARCK. Deblauwe Alois 10.525 Boonaert Polydore 5 030 Noyez-Boussemaere Chailes 4 105' Vermeulen-Vanneste Pieter 41.100 Demeersseman-Maurice 18 525 WULVERGHEM. Vandroemme Elie 6 355,32 MEESSEN Bondue Julienne 2.993,75 Thorez Henri 4 590,80 WEST-NIF.UWKERKE. Tborez Henri 2.651 Quintin Alfred 34 399 Dewilde Oscar 11.208,90 WYTSCHAETE. Cornille Adolphe 29 450,92 Catteau Jules 31,595,59 YPER. Coutelie Emile-Gustave 11.175 Bollengier Henri 11 040 Talon Marie-Philomène 6.720 Heveraet Nathalie 2 850 Nuytten Henri 61.440 Hoedt-Coffyn Charles-Louis 7.9 3 Pakel Emile 1.0-.7.50 Boutens Elodie We Gisquiere 2 320 Depoorter Alfred 8 458 Boudry Valère 34 760 Sesier Euphrasie We Rydey Henii J9.066 ■JA ling is zeer nadeüi voorde talrijke B'-lgische geteisterden die in Frankrijk gevestigd zijn M. Asou, heeft den Minister van Buiten- landsche Zaken daarover ondervraagd. Het Nationaal Werk voor oorlogsweezen heeft zicht bemoeit met de beroepskeuze an 17733 oorlogsweezen. Het heeft reeds 40 millioen frank uitgegeven ten voordeele dei oorlogsweezen. Minister Masson klaagt ovet te groote onverschilligheid van de begoede lieden ten op/.ichte van dit werk. Er zal een werkelijke kontrool ingericht worden op de li-fdadigheidsfeesten die ten voordeele van het Nationaal Werk voor oor logsweezen gegeven worden. Op 3 Mei laatst vermoordde Mijoor Scouvemont zijne vrouw met drie revolver schoten daar hij haar van ontrouw beschul digde. Te voren had hij aan zijne twee kin deren gezegd dat hij hun moeper ging donden. Thans is die Majoor voor het militair Hof verschenen. Men heeft hem vrijgesproken omdat de voorbedachtheid niet was vastge steld. Die vrijspraak heeft nogal eenige beroering in ons land gebracht Men vraagt zich nogal gemakkelijk af waaraan het mogelijk is dat een huiselijk tooneel voor het krijgsgerecht gebracht wordt. Vetandert een misdrijf van t'itm '1at men draagt, nrook welke hooge rol Groote keus van jachtstoven, luxe-calorifères voor salons en her bergen, keukenstoven (cuisinièren). bij Camiel DEZEURE-PAUWELS- Priesterstraat, 5, POPERINGHE. Zondag nacht werden te Bordeaux en Toulon verscheidene aardschokken opgetee- kend. Enkele fchokken duurden twee tot drie seconden. Er zijn geen ongevallen te betreuren, wel werden er de meubelen ge schud en vele personen uit den slaap gewekt. Een erg ongeluk heeft nabij Stuttgart plaats gehad.Een locomotief van een goede rentrein was op een verkeerd spoor geloopen en is in volle vaart op een werkiiedentrtin terechtgekomen. Tot heden telde men 8 dooden en 13 ge kwetsten. Bij hot neerploffen van balken in den Nationalen Schouwburg, te Milaan, werden vier personen gedood. (Zie vervolg tweede blad Eene verschillende behandeling wordt toe- gf past, i nzake vergoeding van oorlogsschade op de Belgische geteisterden in Frankrijk en op de Fransche geteisrterden in Reigie. De Fransche geteisterden in Belgie worden be handeld zooals de Belgen. Zij genieten de zelfde voordeelen voor wederbelegging. Hij mag zijne huizen herbouwen in de gemeente, op de plaats die hij verkiest en de rechtbank van oorlogsschade kan de toelating geven om elders te bouwen. In Frankrijk echter wordt aan de Belgi sche geteisterden de volstrekte verplichting opgelegd ter plaats zelf te herbouwen zelfs wanneer de Belg zijne rechten op schade vergoeding op een Fraoschman heeft over gedragen. Deze onrechtvaardige behande- Deze vrijspraak toon de militairen in ons land spelen. Het leger is een wereld op zich zelf. Met het een eigen gerecht te geven voor zaken, die niets met de tucht gemeen hebben, heeft men er een caste van gemaakt. Mocht dit proces veel bijgedragen hebben om het krijgseerecht ofwel af te schaffen ofwel zijne macht tot militaire feiten te bepalen. Htt economisch verbond met Frankrijk heeft een eerste vuurproef onderstaan in de financieele commissie. Het princiep is goedge keurd maar men is er op verre na niet van ingenomen. Dit verbond mag eigenlijk geen verbond genoemd worden daar Frankrijk vier maal meer zal verkrijgen dan Belgie. Frankrijk heeft om zoo te zeggen geen enkel voordeel geschonken aan Belgie in ruil van de toegeving van Belgie. De teleurstelling hierover is dan ook alge meen, zelfs bij de vrienden van de Fransche politiek Velen zullen enkel eene goedkeurende stem uitbrengen omdat zij geene daad tegen Frankrijk willen stellen. In hoever de Belgen door dit verbond zullen benadpciiad lzijn zullen wij natuurlijk maar weten aés iRii tt? iaat is. Het vrouwenstemrecht voor Kamers en Provincieraden zal in de Kamers behandeld worden. Alles laat verzien dat die kwestie tot eene goede oplossing zal komen. De Grondwet moet er niet voor herzien worden. Eene wet, gestemd door de twee derden der Kamer, zal voldoende zijn. Voor de stemming der Provincieraden is de zaak reeds ver gevorderd. Op 21 October 1921 legde M. Vandevelde plechtig de belofte af in naam van 28 Socia listische Kamer-en Senaatheeren dat zij in 1924 het vrouwenstemrecht voor de Provin cie zouden stemmen. Ook verschillige libera len verklaarden zich partijgangers. Thans heeft M. Carton de Wiart in de Kamer en M. Legy in den Senaat een wets ontwerp ingediend op het vrouwenstemrecht voor de Provincie. Reeds gedurende den oorlog en onmiddel lijk na den wapenstilstand werd verklaard dat de Belgische Staatsspoorwegen dooreen bijzondere vennootschap zouden beheerd worden. Toen de Heer Renkin minister was, werd het vraagstuk ter studie gelegd. Thans is men zoo ver gevorderd dat men mag zeggen dat het niet lang meer zal duren of de Staats spoorwegen zullen beheerd worden door een consortium van groote banken van Brussel. Naar het schijnt heeft de bank Empain die den Parijzer Métropolitain gebouwd heeft en o. m. de. Belgische kust exploiteert, reeds een akkoord gemaakt met de Société Générale om dit reuzenplan te verwezen lijken. Met dit vooruitzicht zijn de jongste benoemingen van nieuwe bestuurders bij de Société générale van groot belang. Een der leiders van de Banque Empain is name lijk bestuurder bij die groote bankinstelling geworden. De regeering heeft haar toestemming ge geven om de Staatsspoorwegen door bedoeld consortium te laten uitbaten mits een rente, die zeer hoog is. dansfeesten bij in den Kursaal, en begaf zich ook soms naar een gezelschap, waar er ge speeld werd. Als Gaston haar ging bezoeken zweeg zij daar zooveel mogelijk over, en sprak van niets anders dan van de kinderei, van de frissche zeelucht en van het strand, waar de kleine Raphael zich zoo goddelijk amuseerde. De notaris zag er dan nog geen bijzonder kwaad in, en aangezien hij nu toch zijne toe stemming gegeven had, wilde bij ook zoo gauw over de onkosten niet spreken. XI. 't Was op den vijftienden Augustus, opden hoogdag van O. L. V Hemelvaart. De processiën, die Maria ter eere, in Vlaanderen, na de hoogmis, uitgingen, wer den met het schoonste weder begunstigd. Nadat onze brave landlied»;n hunnen plicht vervuld hadden, met het beel dder goddelijke Moeder door de versierde straten van hun dorp te vergezellen, begonneti zij er ook eens aan te denken, een uitstapje te doen. Het weder was waarlijk a3 te schoon om binnen te blijven. Velen verkozen Blankenberghe als doel van hun reisje. Erwaren bijzondere treinen aangekondigd, die later dan gewoonlijk de bidplaats gingen verlaten, ten einde aan iedereen de gelegen heid te verschaffen, de avondconcerten, den fakkeltocht en bijzonderlijk het prachtig vuurwerk op den zeedijk bij te wonen. Van alle kanten kwamen de menschen dus te Blankenberghe samengestroomd. Het ge tal treinen moest verdubbeld worden, en alle, zonder uitneming, brachten eene. ontelbare menigte bezoekers aan. In de Kerkstraat was het eene ware stroom van verheugde wandelaars, die naar den zeedijk trokken Daar, langs den gemetselden en onafzien- baren dijk was het waarlijk een lust der oogen, voor wie het lieve schouwspel mocht aanschouwen. De vreugde en levensblijheid der ontelbare wandelaars was als aanstekelijk en de fris sche zeelucht, die van over den onmeetbaren oceaan u in het aangezicht woei, en de zon nehitte lemperde, scheen iedereen te ver- vroolijken en allen kommer en ongemak te doen vergeten. Onder die wandelaars zag men deftige en stijve Engelschmans, meer lijvige Duitschers, babbelende Franschen, oneindig veel jok kende Bruggelingen, maar ook eene over groote menigte landlieden uit Noord-Vlaan- deren. Deze bezagen eenigszins scfiuchter al die vreemdelingen, en wezen er malkander nu en dan eenige der zonderlingst gekleede aan, waarna dan aanstonds allerhinde be merkingen gemaakt werden. Onder deze laatste bemerken wij er vier van X... die daar ook in den namiddag toe gekomen waren. De landbouwers Stevens en Vandam, met hunne vrouwen. Is het noodig die personen te beschrij ven Neen, niet waar Zij geleken van uitzicht en kleeding aan ;ai de Vlaamsche boeren, die het gewoonlijk 'niet uitwendig laten zien, dat zij er warmp jes in zitten. Terwijl die vier personen daar wandelden komt een heer bij hen, dien zij eerbiedig I aroeten. De Provircieraad van West-Vlaanderen wordt in buitengewone zitting bijeengeroe pen tegen 4 December om de electrificatie der provir cie te bespreken. De werkloosheid in Duiischland neemt inrustbartnde afmetingen aan. In beztt ge- nied zijn er meer dan 2 millioen menschen zonder werk en zeer velen hebben een ver korten arbeidstijd zoodat ten minstede helft der bevolking de gevolgen van de werkloos heid ondergaat. In het onbezette gebied loopt het aantal werkloozen bij de mil loenen. Over het geheele rijk gaat ongeveer een derde der bevolking onder de gevolgen der werkloosheid gebukt. Kamer en Senaat hebben hunne werkzaam heden begonnen met het onderzoek en de bespreking der verschillende begrootingen. Van alle kanten gaan stemmen op die aansporen op bezuiniging. Ds natie kan er niet anders dan bij win nen en goed bij varen, als wanneer het land een gezonde finantieele politiek voert. Het is oneindig veel heter zich besparingen op te leggen dan te verkwisten. Doch de besparingen geschieden meest al ien nadCele van zoovelen die in den dienst staan van verscheidene departementen De la:, 're ambtenaars; zoo werklieden en bedienden, zijn slachtoffers van die immer stijgende levensduurte en hebben uiterst vele moeite om in de noodwendigheden van hun gezin te voorzien. Mocht het Parlement gehoor geven aan de smeekingen van een groot deel van het Staatspersoneel. De Christene Demokratische leden van Kamer en Senaat zullen eensgezind in deze zaak optreden. Het is eene kwestie van uiterste rechtvaar digheid de redelijke wenschen tot lotsverbe tering van het Staatspersoneel te verwezent- lijken. De roemrijke puinen van den toren van Oud-Stuyvekenskerke, de observatiepost van den monnik-soldaat Kommandant Le- keux, zijn gerangschikt onder de oorlogs hoekjes die moeten bewaard blijven. Dicht bij de puinen van den toren zal er eene ge- denkkapel opgericht worden, die zal toege wijd zijn aan de H. Maagd Maria. De werken zullen een aanvang nemen in de aanstaande lente. Indien de Vlamingen meerantimilitaristisch zijn dan de Walen, indien zij min ingenomen zijn van militaire para ten, schitterende uni formen en trompetgeschal, indien zij zich zoo gemakkelijk door nationalistische s'ag- woorden het hoofd niet laten op hol brengen om langeren diensttijd en zwaarder legerlas- ten te aanvaarden, dan is znlks vooral toe te schrijven aan de afschuw, ja aan de haat van de kazerne die vele Vlaamsche oud-soldaten door hun leven heen mededragen. !n geen nationale inrichting is het stelsel van verfransching, dat sedert 1830 werd in gevoerd, dieper doorgedrongen dan in ons land. Nergers ook heeft het op stoffelijk, zedelijk en verstandelijk gebied meer schade verwekt. Nergens hebben de Vlamingen zich pijnlijker alsminderwaardiggevoelddan bij het leger. De Vlamingen zijn geen slechte vaderlan ders, op verre na niet. Dit hebben zij genoeg bewezen tijdens den oorlog en dat bewijzen zij nog dagelijks. Maar zij willen zich te huis gevoelen bij het leger. Daarom zal in deze zittijd van ons Parlement de taalkwestie bij het leger gere geld worden. Vroeger was het Vlaamsche en Waal- sche Regementen die algemeen gevraagd werden. Doch met het indeelingsstelsel der nieuwe militaire wet zal het onmogelijk zijn zulks te bekomen. Als wij zien in de Hooge- schoolkwestie hoe vrijgevig ze in Brussel maar zijn voor de Vlamingen, mogen wij bij de taairegeling in 't leger ook niet te veel verwachten. Guido. Sieraadboomen en Sierstruiken Kiein- en groenblijvende Planten Sparren Rhododeudrums en Azaleas voor voile grond Doorlevende planten—Rots en Waterplanten Dahlias— Glaïeuls, enz.- Palm-en Spaanseh hout tot schoone vormen gekweekt - Gansch bijzondere teelt van Wijngaarden in pot. Prijslijst kosteloos op aanvraag. Kweekerljen Brusselsche Steenweg, -o- MELLE - bij -Gent -o- De kerk van Elverdinghe moet rondj de jaren 1100 gebouwd geweest zijn. Vroeger bestond er waarschijnlijk reeds een houten kapel, die later in berg steen gebouwd werd,waarvan de muur al den noordkant vóór den oorlog nog bestond en waarvan verscheidene der zelfde bergsteenen nu nog in den nieu wen noordermuur zitten. Die zelfde steenen kapel was naar alle waarschijn lijkheid de linker beuk der vóóroorlog- sche kerk Rond welken tijd de andere biuken gebouwd werden, kon de geschiedenisschrijver van Elverdinghe niet achterhalen. Aan de oude kerk is er dikwijls gewerkt en veranderd geweest. Eerst was ze van den gothischen stijllater beplakte men de schoone bogen om de kerk naar den romaanschen stiil te doen rieken, in 1910 deed de E. H. Pastor DeNolfze herstellen en veran deren volgens haar vroeger,'n trant. Het vuil plaaster werd afgekapt en de mooie slanke bogen kwamen weer te voorschijn. De toren moet ten minste dagteke nen van de XIV' ofXVeetuw. Vóór 1776 stond er e ne naaide op, nog spitser dan de hedendaagsche. In 1776 is die naaide af.%z.est en in 1894-95 wederom iu - senouwd door de weledele familie d'Ennetièresde Béthune. De kerk heeft veel afgezien in de Fransche revolutie. Hoor hier wat den E. H. Pastor Minne zegt Dat de kerke van Elverdinghe, al haar meubels, boiserieën, ornementen, enz., in den inval der franschen door de troepen gesaccadeerd geweest heeft, zoodat er niets dan bloote muren gebleven hebben dat zij daarna al haar staande goederen door dat roovende gouvernement heeft zien verkoo- pen In 1893 werd er gekleurd glas in de vensterramen gebracht door 't toedoen van verscheidene edelmoedige personen. Als merkwaardigste meubels dienen ge meld, de predikstoel en de communiebank in gesmeed ijzer en met tafel in acajou. Best dat dit laatste stuk gespaard is gebleven van de woede van den oorlog en we het binnen kort terug in eere zullen zien, binnen de muren van onze nieuwe kerk. Vóór de herstelling van 1910 hing er ook nog boven den grooten altaar een tafereel dat wilde bekeken worden, de aanbidding der Wijzen verbeeldende. In den tijde waren er vijf altaren toegewijd aan de HH. Petrus en Paulus. O.L. Vrouw. St-Joris, St-Josephen den H. Rochus. De rechter zijaltaar, opvolgentlijk toege wijd aan St-Joris en aan 't H. Kruis is het nu aan den H. Livinus. In den toren hingen twee klokken. De groote die licht gekwetst uit den oorlog kwam dagteekent van 't jaar 1825, 14 No vember. Zij weegt 4221 pond. Op den boord leest men 'k Vervang mijn zusters plaats door 's Franschen [woed verslonden. Toen ze over dertig jaar in stuks werd [weggezonden. De kleine klok overleefde de wereldoorlog niet. Zij werd geiiendeeld en de soldaten vochten om haar bronzen stukken om er ringen van te maken. In 'tjaar 1914 dus was de kerk bijzonder 11 M - m schoon en kraaknet, dank vooral aan den ijver van den E. H. Pastor De Nolf die noch moeite nuch onkosten gespaard had om O. L. Heer waardig te logeeren. Doch och arm De wreede oorlog kwam en onze brave mooie gemeente moest evenals vele anderen onschuldig geslachtofferd worden. De kerk zou er het eerst van lijden. In No vember 1914 reeds doorboorden twee Duit- sche obussen de noorderbeuken.Op Zondag 7 Februari 1915 sloeg een stuk shrapnell door een der vensters van de middenbeuk en kwetste doodelijk een priester-brankar- dier die mis deed aan den grooten altaar. Op Zondag 18 April 1915 van 8 tot 12 u. 3/(, groote beschieting der kerk. Rond de 70 marmiten vielen op en rond 't gebouw. Triestig schouwspel Van dien dag was de kerk onbruikbaar en 't leven op 't dorp onuithoudbaar. Iedereen vluchtte. E. H. Storme nu dienstdoende Pastor deed mis op de kelderkamer te Emeric Lelieur's. Later vluchtte hij naar de Galge- bosschen bij Jules Gheeraart en had er zijn kapel op de voute. De schuur van Ch. Car- doen werd dan in kerk herschapen. Na den oorlog wijdde men opvolgentlijk twee barakken tot kerk en nu eindelijk staat ze er weer de prachtige heilige woonst. De Heer Ingenieur- Bouwmeester Coomans maakte de plannen van herstelling naar 't oud model en de Heer ondernemer Ver- beure deed ze weer uit den grond rijzen. God gave dat ze er bleve nog voor vele lange jaren 1 Opvolger vtfn S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), I* O I* E R H 11 II E. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN l'OI'EltCWsllii, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEl'RIME, Ooststraat, 64, tel. 76. DlXML'DE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEÜ, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Severen Noordschooto Ledeghem Westoutre Rousbrugge Heer FOURNIER, Burgemeestei HeerTAHON, Gemeentesekretaris. Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leyseie, Couckelaere, lohteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. Het is de notaris. Hebt gij mijne vrouw niet gezien Neen, antwoorden de vier landlieden. Ik ben niet met den trein kunnen aan komen, dien ik in mijnen brief aangewezen had, zoodat ik haar nu niet vind... En metal die menschen... Het zal moeilijk zijn, mijnheer de nota ris, zegt Stevens. Ja, voorzeker, doch indien gij haar moest ontmoeten, zoudt gij misschien zoo goed willen zijn haar te zeggen, dat ik in de richting der haven gegaan ben om haar te zoeken. Zeker, mijnheer de notaris, dat zullen wij geerne doen, luidt het antwoord en elk trekt naar zijne zijde. Mijnheer de notaris is een braaf man. zegde Trees (de vrouw van Stevens) maar van zijne vrouw moet ik niet gedaan zijn. ik ook niet, antwoordde de gade van Vandam, zijisveel tefiermetalhaarFransch, en haar stadsch beslag. Zij schijnt ons allen te verachten, en het is evenwel met ons geld dat zij voortdoen. Inderdaad, meende Vandam, het is zeker, dat de jonge notaris er reeds door verloren heeft... Het kantoor trekt niet meer gelijk tijdens het leven van den vader, daar ben ik zeker van. Bah, wedervoer Stevens, het verschil is zeker niet groot. Dat zeg ik niet vriend, maar als dat eens begint, weet men niet hoe dat eindigen zal... De notaris zou wel doen, goed op te letten, en zijne madame wat beter manieren te leeren... ledermaal zij de voeten in eene bijeenkomst of een feestje zet, vindt zij de gelegenheid eenige personen te mishagen, i door hare misplaatste trotschheid. Ziet 1 riep Trees op dat oogenblik uit, zij komt daar juist aangewandeld als men van de d... Onze vier wandelaars bevonden zich om trent ter hoogte van het Hotel des Bains, en gingen in de richting der plaats, waar men nu de zoogezegde Piergebouwd heeft. Esther kwam hen om zoo te zeggen in 't gemoet, maar zij was niet alleen. Zij bevond zich in gezelschap met een zes tal damen en heeren. Allen zagen er eenigszins opgewekt, of ten minste zeer vroolijk uit. Wie zal haar zeggïn dat wij den notaris gezien hebben vroeg de vrouw van Van dam, haar gezellin beziende. Ik in alle geval niet, meende Trees, ziet haar eens lachen met bare witte klak op, als een man. Ik heb het beloofd en moet gaan, sprak Steven, wacht bier een oogenblik. Hij trad met vasten stap op het vroolijke gezelschap toe. Esther bevond zich omtrent in 't midden, aan den arm van eenen jongen heer, die eenen pince-nez op den neus had, en er opmerkelijk verwaand uitzag. Als de zes personen den boer zagen nade ren, schenen zij vooreerst geene de minste aandacht op hem te vestigen. Esther althans gebaarde in geene deele hem te kennen. Zij stapten dan pratend en lachend voort, maar Sievens, die van ter zijde naderde, wiide zijne boodschap gewetensvol afleggen. Hij nam dan zijne muts af, boog neer en bleef voor de vrouw van den notaris staan Nu keek iedereen hem verwonderd aan, doch de landman bekreunde zich maar wei nig om die vreemdelingen, en zegde Madame, mijnheer de notaris, uw man, zoekt naaru... Hij is langs ginder gegaan... Esther had nog door geen enkel teeken laten zien dat zij den landbouwer herkende, hoewel men haar ondervragend bezag. De heer met den neusnijper maakte van het oogenblik aarzeling gebruik, om op garsch zonderlingen toon in 't Frarsch te zeggen Wat zegt hij?... Uw man Hij zoekt. Is madame misschien gevlucht Daarbij borst geheel het gezelschap in eenen luiden schaterlach los, zoodat Stevens, geen Fransch verstaande, die vroolijkheid aanzag als eene spotternij aan zijn adres. Esther had ook gelachen, en wistnu, onder den indruk van spotachtige blikken, om zoo te zeggen niet wat zij aanvangen moest. Het was haar evenwel zeer gemakkelijk, alles weder goed te maken, maar zij wilde niet. Eensklaps schudde zij 't hoofd en sprak Ik weet niet wat die kerel zeggen wil... Kom, laat ons voortgaan. Zij trok inderdaad haren gezel vooruit, en de andere volgden haar, na eenen spottenden blik op het onstelde gelaat van den veldeling geworpen te hebben. Stevens was bleek geworden van gram schap, want in de borst van den Vlaamschen landbouwer klopt er ook een hert. Hij beziet zonder de minste afgunst de naar de laatste mode gekleede heerkens en juffer tjes. Hij voelt geenen den minsten lust om hen na te volgen, maar daarom wil hij niet veracht en misprezen worden. Hij weet dat hij werkt voor zijn brood, maar ook voor zijnen heer en voor de samen leving, en hij doet dat met geduld en chris- 1 teliike gelatenheid, maar men mag hem niet [bespotten 1 (Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1