Nieuwsblad voor Popeidiighen Omstreken. ONCENBLAD Baar den Afgrond Apotheek Frans Van de Plas itHBiiiijie sieiiii school ooor urowno ie Bram. Eene inlasscfcing Zondag 2 December 1923, 15 Caaaemen 4 20 Jaar. N1 48 Aan onze Lezers. Kt KlffiSlMl liörüSM IK Stf VAKSCHOOL «oor 'VROUWENL" Brief uit Kongo. te POPERINGHE Winkeliers en Handelaars opgepast In 'KI: galand. ELECTRICITEIT. Alie Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligete koersen. Zooe an, Stevens, gij gaat evenwel niet (Wordt voortgezet). Abonneffleatprijs per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.50 Buitenland 13.00 Uitgever Sansen-Vansiesle, Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon n1 9. Postcheckreieoing nr 15570. PRSJS BERICHTE#, VERR00PIXGEI, o.6o ctn per regel. 2 en 3 inl o.5o ctn VOIHISSEX, x 5o fr. per .egel. ROUWBESICHTEA, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op aanvrug Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdag noen. IM r i f -i Wie ons een kaartje schrijft om een abonnement op DE POPERINGHENAAR krijgt het" blad KOSTELOOS tot Nieuwjaar. Binnc enkele dagen zu'ien de briefdra gers de abonnementsprijs (8 fr. 50) inza melen. Zij komen slechts éénmaal ten huize; men vervxittige dus zijn huisgenooten dat de postkwittantie bij het eerste vertoon betaald worde. Buiten Belg ie is de prijs 13 FRANK. Onze abonnenten uit den vreemde gelieven xzoopaast mogelijk het bedrag op te zenden. pn'-vt- "ya w Zaterdag en Zondag hield het Katholiek Verbond van Belgie zijne jaarlijksche ver gadering. Om de belangrijkheid van het Verbond zelf en om het heerlijke werk dat daar geleverd geweest is past het wat uitgebreid op den uitslag dier vergadering te wijzen. De Socialistische partij telt hare leden bijna uitsluitend onder de werklieden terwijl de Liberale partij hare aanhangers meest onder de burgers aantreft. Zoo komt het dat de belangen van de leden dezer partijen om zeggens gelijkloopend zijn, wat veel moei lijkheden in den schoot der partij zelf uitsluit. Zoo is het niet in de Katholieke partij. Zij omvat landbouwers, burgers, werklieden wier belangen geheel verschillen, ja zelfs soms regelrecht tegen elkander staan. Daar eik nu zoekt, in den schoot van zijne politieke partij, zijne belangen zooveel mogelijk verdedigd te zien, is men genood zaakt geweest de standvertegenwoordiging in te richten. Dit is het groote werk van na den oorlog geweest. Om zulke moeilijke inrichtingen tot stand te brengen loopt alles niet van een leien dakje. Dat spreekt van zelfs. En dat men spijts alles tot een prachtige uitslag gekomen is bewijzen deze enkele cijfers, getrokken uit de verslagen van bovengemelde vergadering. De Boerenbond. De Boerenbond werd gesticht in 1890. Thans telt die bond 1102 afdeelingen met ruim 90 duizend leden. De Boerinnenbond bestaat uit 464 gilden met 45 duizend leden. De Middenstanders. De Landsbond der Middenstanders bezit een Centrale Middenstandbank met verschil- lige filialen. Er zijn 6 provinciale afdeelingen en 100 plaatselijke afdeelingen met 16 dui zend leden. De Kristene Werklieden. Dit Verbond steunt op sterke plaatselijke afdeelingen. De arrondissementsbonden worden samengetrokken tot provinciale ver bonden. Eindelijk worden de provinciale verbonden samengebracht in het Algemeen Kristen Werkersverbond van Belgie. Er bestaan thans 6 provinciale verbonden en 31 arrondissementsbonden met 200 dui zend ingeschreven leden. M.Heyman mocht er terecht op wijzen dat de Kristene Werk lieden hun plicht gedaan en geen uur verlo ren hebben. De Katholieke Kringen. in de Katholieke Kringen werden de han gende politieke vraagstukken bestudeerd. Terwijl de standsgroepen de beroepsbelan- gen verdedigen hebben de Katholieke Krin gen in vergaderingen, besprekingen en lessen de Katholieke belangen bestudeerd, aan hunne leden uitgelegd en verdedigd. De vereeniging der Katholieke Kringen telt 227 afdeelingen met honderdduizenden leden. Hoe prachtig elke afdeeling moge werken er moeten noodzakelijk krachten verloren gaan en moeilijkheden oprijzen zoo er geen band bestaat om die 4 groote bonden te vereenigen. Die band nu is het Katholiek Verbond. Het Katholiek Verbond bezit een bestuur dat samengesteld is uit afgeveerdigden der 4 hoogergenoemde Katholieke Vereenigingen. Hoe het Verbond zijne taak moet opvatten en hoe de groepen zich moeten gedragen werd Zondag laatst op eene meesterlijke wijze uiteengezet door Heer Minister Van- devijvere. De stemming voor Provincie en Kamers die in 1925 zal plaats hebben moet eene zegepraal zijn voor de Katholieke partij. En dit zal zij zijn als er van nu af ernstig en eensgezind gewrocht wordt. Ziehier hoe de Minister de rol der plaat selijke groepen schetst en tevens de werking van het Verbond aanduidt. In iedere omschrijving zullen de Katho lieken zich laten leiden naar de plaatselijke noodwendigheid: Ofwel zullen al de Katholieken vereenigd zijn in eene enkele vereeniging Ofwel bestaan de groote Katholieke ver bonden van werklieden, landbouwers, mid denstanders en vrije beroepen. In geen geval mogen deze verbonden noch miskend, noch over het hoofd gezien worden. De werking dezer federaties moet overal, niet alleen goed onthaald, maar ook we! geholpen, gesteund en aangemoedigd wor den. Een plaatselijke groep mag niet beweren de arrondissementsassociatie te overheer- schen tegen den wil der meerderheid der leden. Zoo een groep tot eene machtsbeteekenen- de uitbreiding komt zal hij natuurlijk eene zelfstandige vertegenwoordiging mogen eischen alsook medezeggenschap in de poli tieke leiding. Dit kan aanleiding geven tot betwistingen. Hier komt het Verbond voor. Zonder zich op te dri; gen biedt het Verbond hare verzoe nende bemiddeling aan. 'I?.: i:; m-yA ;&~g«4>en fret meeste vertrouwen üflmJeS stelten in het Verbond en zich grootmoedig zouden onder werpen aan de getroffen beslissingen. Er zijn vei l punten van het Katholiek programma zooals liefdadigheidswerken onderwijs, godsdienstige propaganda, enz die voor de verschillige groepen van gemeen- schappelijken aard zijn en die samen kunnen uitgewrocht zijn. Hoe meer het Katholieke leger het Ver bond zal erkennen als haren algemeenen staf en zich aan de tucht zal onderwerpen hoe zekerder het zal gaan naar de zegepraal. Deze gedachten door Minister Vandevy- vere uiteengezet, zullen nog aan de hoofd besturen der 4 groote groepen alsook aan het bestuur van het Verbond ter goedkeuring voorgelegd worden. Wij twijfelen er niet aan of zij zullen goedgekeurd worden en rijpe vruchten afwerpen ten bate van ons aller dierbaren Katholieken Godsdienst in Belgie. G. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 14 Prinses Mary bezoekt Elisabethstad. Het aanechtingsfeest. Het regenseizoen begint. Onze Westlanders. Zondag 14 Oktober kregen we een bezoek van Prinses Mary-Louise, nicht van den koning van Engeland. De hooge bezoekster werd aan het station afgehaald door den onder-goevemeur der provincie en de meeste notabelen van de stad. Eene afdeeling der rijksmacht maakt den haag. Na de gehruiktljjk^wehromrede oerdt» men de prinses en haar geleide naar de residentie 's Anderdaags cezocnt prinses Mary de bijzonder ste wetenswaardigneden en instellingen der stad, en bracht opvolgentlijk een bezoek aan de reus achtige smeiterijen der Union minière te Lum bumoashi en op Kongoster alsook de installaties van de spoorwegmaatschappijen. Donderdag 18 October vierde Kongo de ver jaardag van de annexatie der kolonie aan Belgie. We hadden de gebruikelijke revue van de land weer, groote muziekale koncerten in het stads park, groote militaire taptoe door het militaire muziek en 's avonds in het theater een welgelukt tooneelfeest (in 't Fransch natuurlijk). Gisteren is het regenseizoen begonnen met eene heerlijke regenbui die zes uren duurde en die voorafgegaan was door een vreeselijk onweder. Het was ten anderen tijd ook dat we eens wat water zagen. Immers na eene droogte van quasi acht maand is het minste salade-vlaagje welkom. Sedert eenige dagen ten anderen smachte, én plantengroei èn dierenrijk èn de menschen naar water en ondertusschen ging de moordende Afri kaansche zon voort met ons te verzengen. Nu de aimosfeer door een onweder ontladen is van hare electriciteit en verkoeld door eene flinke regenhui kunnen we eens oprecht ademhalen. Hier in Kongo daarvan aangaande gaat alles eksesselijk als het regent, valt er in een uur meer water, dan in Vlaanderen in een heele week, de onweders en stoimen zijn er vreeselijk en zoo geweldig lijk men alleen in de troppen deze te zien kan krijgen maar een uur later is alles weer droog en vergeten en als 't ophoudt van regenen is het weer acht maand schoon weer. We vernemen dat Gery en Leon Moyaert in December terug naar hier komen. Daaruit kunnen we besluiten dat hun lang verblijf in Kongo hen niet verveelde eii dat ze algauw in Belgie heimwee kregen naar den blauwen Afrikaanschen hemel. Zondag laatst kwam vader Cornillie van Veurne terug. We hebben hem aan het station gaan afha- ien. Het verblijf in 't moederland heeft hem een beetje opgeknapt, hij zag er flink uit, maar hij verklaarde toch tevreden te zijn van hier terug te zijn. Vertrok Zondag, den heer Decloedt die na een min of meer lang verblijf een beetje gaat ren tenieren naar Aertrycke en Zondag toekomende vertrekt de sympatieke Heer Arthur Wyckaert, officier der landweer met vrouw en kroost terug naar Veurne. Zoo gaan en komen onze Westlan ders in Katanga en spijts alles vormen onze streekgenooten de kruim van de bewoners van alhier. P. Maes. Oorlogssch a de In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op lcn Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden WEST-N1EUWKERKE. Soenen Albin 21.209,31 WYTSCHAETE. Heughebaert Odile 3 240,12 DRANOUTER. Potie Hélène 4.669 MEESSEN. Degryse Julienne Sohier Marguerite We Vlctoor WERVICK. Clicque-Vandenhaeghe-Remi Becquart Elise Deleu Romanie Baelen-Nuytten Knockaeit-Goudezeune Jules Wancour-Vatimeenen Léon Devos Martha Vanhee-Liefhooghe Alois Knorkaert-Hollevoet Becquart-Messiaen Ramon-Catteau Omer 35.232,03 35.242,92 32.007,03 592 900 1.710 2.065 3.035 2.245 420 27 350 49.500 38.300 525. GHELUWE. Fouvez Henrielte Durnez-Ramaut 1.705 4.655 ROMAN door C. VGRVAKCKË. Ho dat duit hij niet Stevens ging zich hier natuurlijk wel wach ten, de aandacht der talrijke wandelaars op zich te trekken, door eene ontijdige uiting zijner gramschap. Hij zette zijne muts wederom op, wierp eenen grammoedigen en misprijzenden blik op de notarisvrouw, en morde Ha 1 gij hooveerdige zottin Wacht maar Dan keerde hij snellijk naar zijn gezelschap terug. Deze drie personen hadden alles zeer goed nagezien en meenden ook, dat de schaterlach en de spotachtige manieren, uitslultefijk geen ander voorwerp hadden dan hunnen kame raad. Zij waren zoo vergramd als hij. Wat is dat nu, man vroeg zijne vrouw... men spot met u... Gij zijt er nog bleek van... Wie zou er zich niet kwaad maken meende Stevens. Heeft men dat nog van zijn leven gezien Alzoo eenen eerlijken mensch voorden gek houden 1... Dat gaat te ver, bracht Vandam in, het zal niet blijven duren, en ik zeg dat wij die trotsche vrouw eene les zullen geven haar man mag zoo braaf zijn als hij wil. Ja, riepen de vrouwen aanstonds uit, zoo moet het zijn. Stevens was nog immer erg aangedaan. Komt, zegde hij, wij moeten ergens een glas bier gaan drinken. Hier op den dijk, in die groote hotels, is het zoo kostelijk, merkte Trees aan. Wel, wederlegde haar man, wij zijn hier aan de brug, laat ons beneden gaan. Dat deden zij inderdaad, en zaten kort na dien in eene herberg van het oude Blanken- berghe, rond een klein tafeltje. Zij proefden hun bier en schenen eenige oogenblikken na te denken. Stevens nam eerst het woord en zegde Neen, ik wil niet, dat die hooveerdige en verwaande vrou w nog eenen halven cent profijt aan mij doe. Het spijt mij wel een beetje voor den notaris, maar het is gedaan Binnen eenige dagen zal die heer geenen frank meer van mij in handen hebben... In dien het zoo niet is dan mag Stevens een deugniet genoemd worden Die laatste woorden, welke onder onze vlaamsche bevolking bijna als eenen eed gelden, gingen gepaard met eenen vuistslag op de tafel, die de glazen deed opspringen. Gij hebt ten volle gelijk, wedervoer zijne echtgenoote, en moest gij uw woord vergeten, dan zou ik het u voorzeker herin neren, want ik ben zoo vergramd als gij, man Evenwel moet gij hier uwen toorn niet uitwerken... Zie de menschen bekijken u reeds met verwondering. Ik doe zooals gij, Stevens, zegde zijn vriend, maar laat ons evenwel kalm blijven. De beleediging, die men u heeft aangedaan, valt ook op mij, en als gij naar het kantoor gaat, ga ik mede. Geef mij de hand, vriend, sprak Ste vens, wij zullen eens toonen. dat wij niet De stichting van eene Vakschool voor Vrouwen hier ter stede, is een verheugend nieuws en een der nuttigste werken die bestaan en die grootelijkè kunnen helpen tot de verheffing en de verbetering van het Vrouwenleven en van het huisgezin. De Vakschool is ingericht bij de Zusters Benedictinen en ziehier in welke voorwaar den De Kantschool die eene vertakking is van de Vakschool, is reeds sedert lang in vollen bloei. Met Nieuwjaar aanstaande zullen leer gangen beginnen, leergangen van naaien en snijden. Dieiessen zullen gegeven worden 'savonds van 6 tot 8 uren alle werkdagen den Zaterdag uitgezonderd. En zoohaast er eeni ge leerlingen op de hoogte zullen zijn van hun vak, zal men eene werkplaats inrichten om er samen gedurende den dag, winstge vend werk af te leveren en 's avonds de leergangen voort te volgen. Na Paschen beginnen de lessen van huis houdkunde gewoonlijk genaamd De Kok- school waar men zalleeren koken,wasschen, strijken, huishouden, enz. Met I» Oktober 1924 komt lot stand de Vakschool met volledige leergangen van naaiwerk,snijwerk, kantwerk, borduurwerk, huishoudkunde, koken, wasschen, strijken, enz. In die VakscbooJ zullen de leerlingen. i ledig öTi der wezen'wórden, 'eft zulten daar kunnen een diploma bekomen om hun dan te stellen of te placeeren in hun vak en zelfs zullen ze daar kunnen een diploma beko men om onderwijzeres te worden in d'eene of d'andere Vakschool en zich alzoo een goed bestaan te verzekeren. Met Nieuwjaar aanstaande beginnen dus de eerste lessen. Iedereen mag daar naartoe van alle standen en van allen ouderdom de eene om het te kunnen benuttigen voor hun eigen zeiven, de anderen om het te kunnen voort leeren. Als men zegt iedereen, dat wil zeg gen van af 14 jaar (na den schoolplicht) dus dezen die ten volle 14 jaar zijn vóór januari. Ade andereen bijzondere inlichtingen zijn te bekomen bij de Zusters Benedictinen den Vrijdag van 10 uren 's morgens tot 4 uren namiddag. De inschrijvingen eindigen den 15 Decem ber. 't Is te hopen dat iedereen dat groot werk zal verstaan, begrijpen en waardceren, en niet genoeg kunnen wij de veislandige Moe ders aanwakkeren om hunne dochters daar naartoe te zenden, om alles te leeren wat in het huishouden noodig is en hun te bereiden voor het later leven al de verschillige tak ken zullen er praktisch en grondig aange- erd worden. Vol betrouwen en vastberadenheid zien wij de toekomst in, want orde en spaar zaamheid leiden naar God en Maria, de Vrouw aller Vrouwen, zegene die nieuwe werking. licht Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertcnplaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE. In het Secretariaat der Maatschappelijke Vrouwenwerken Werkhuis SteGodelieve Oudenburgshaat, 14, Brugge, hebben de lessen der Gewestelijke School plaats op 17-18-19 December; 28-29-30 Januari; 17-18-19 Maart. Deze lessen welke voor doel hebben de Vrouwen op de hoogte te brengen der So ciale Toestanden en Werken en ze in te lei den in de Sociale Actie, zijn geranschikt onder de volgende rubrieken Geloof en Wetenschap Geestelijk Leven en Aposto laat Redeleer Zedenleer Opvoedings leer Sociale inlichtingen Kunst en Let terkunde. Een groot deel der lessen onder rubriek Opvoedingsleer is besteed aan eene stu die over het hedendaags zoo druk besproken vraagstuk De ontwikkeling van het jonge meisje. Opvoedsters en Sociale Werksters zullen bijgevolg het grootste nut uit deze lessen trekken. De inschrijving bedraagt 15 fr. De betaling kan geregeld worden bij de eerste les. Toetredingen worden op voorhand gestuurd; Voorloopig Secretariaat der Maatschappe lijke Vrouwenwerken, Dweersstraat, 14, Brugge. Op aanvraag kan het volledig pro gramma der lessen aan de belanghebbende gestuurd worden. ,eest ea verspreidt faRertagfeeisa?. willen bespot wordendoor eene madame, die met onze centen moet voortdoen. Die enkele woorden hevatteden geheel de zaak, maar deze werd niettemin verder nog driftig onder het viertal besproken. De vrouwen waren niet minst hevig, en zij wakkerden gedurig hunne mans aan, om toch hun gedacht niet te veranderen. Als zij we derom op den dijk kwamen, zagen zij niets meer van de schoonheden, die hen omring den. Ja, zij waren van hun stuk geslagen, en konden over niets anders meer spreken dan over de groeve beleediging. in den vooravond verlieten zij het bad- steedje, en kwamen behouden op hunne hoeven aan. De volgende dagen hadden Stevens en Van- dam de handen vol werk en vonden daar een voorwendsel in, om hun bezoek bij den notaris nog een weinig uit te stellen. Als zij naderhand alles kalm overwogen, vonden zij, ja, nog immer, dat zij ten volle gelijk hadden,enhunbesluit bleef vast,maar zulks belette niet, dat zij het onaangenaam vonden zich naar het kantoor van den notaris te moeten begeven, om er zulke boodschap af te leggen. Ware het niet geweestdoor hunne vrouwen, zij zouden misschien de uitvoering hunner plannen, zoo niet vergeten, dan toch onbe- paaldelijk uitgesteld hebben maar Trees en hare gezellin lieten niet los. Het hek mocht aan den ouden staak niet blijven hangen, dat wilden zij niet. Het moet er dan wel van komen en, waar lijk, omtrent het einde der maand Augustus gingen de twee boeren den stap maar wagen. Het best geschikte oogenblik daartoe, was we teamen gaan. fate ri'ta nd scnepo fïü ék Sernadette Soubirous Eerbiedwaardig verklaard. Op 18 November werd in 't Vaticaan, in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus, het dekreet voorgelezen, behelzende de verkla ring van de heldaftigheid der deugden van Gods dienaresse, Bernadette Soubirous, tij dens haar leven zuster bij de Soeurs de Chaiité et de l'instruction chrélienne te Nevers. Dit is de eerste stap op den weg ter heiligverklaring. De buitenlandsche politiek, De Socialisten hadden met veel rumoer eene ondervraging aangekondigd over de buitenlaiidsche politiek. Zij is deeriijk mis lukt. De gebeurtenissen in Rijnland hebben een vlug verloop gekregen en de opschud ding die het separatisme van Rijt la d in ons land verwekt heeft was ook zoo afge koeld dat de ondervraging alle belangstel ling miste. Minister Jaspar heeft eene redevoering van een paar uren gehouden. Hij heeft vooral gewezen op onzen goeden wil. De Regeering tracht door de eenheid in het op'reden van de Entente het meest uitslag te verkrijgen tegenover Duitschland. Ons land kan niet den toon aanslaan van een groote mogendheid. Ons land moet zeer lijdzaam zijn. Dit is het onvermijdelijke erf deel van een klein land dat noodgedwongen met groote ,y negden De Kamer heeft c der Regeering goedgekeurd. Verschillige Katholieke Kaïnerheeren hebben doen ver staan dat zij daardoor de Roerpolitiek niet wilden goedkeuren. De Koloniale Hoogeschool. De Hoogere Koloniale school van Antwer pen is verheven tot Koloniale Hoogeschool Donderdag werden de i ieuwe gebouwen plechtig ingehuldigd. Z. M. Koning Albert was bij deze inhul diging tegenwoordig en heeft er in het Fransch en in het Vlaamsch eene aanspraak gehouden. Het is dank aan de miide gift van 10 millioen der Amerikanen, dat men in staat geweest is van deze inrichting een onder wijsinstelling van de beste soort te maken Deze Hoogeschool zal veel bijdragen tot den bloei onzer K donie. Graaf Visarf de Boearmé. Graaf Visart de Boearmé, ouderdomsde ken der Kamer was sinds verschillige maan den door ziekte belet de Kamerzittingen bij te wonen. Thans beeft hij ontslag genomen en zal opgevolgd worden door Advokaat Standaert die vroeger reeds zes jaar'in de Kamer zetelde. Gedurende 55 jaar zetelde M. Visart in de Kamer. Hij was het oudste Kamerlid der wereld. Sedert meer (iau een halve eeuw is hij Burgemeester der stad Brugge. Hij heeft er veel toe bijgedragen om het vraagstuk van Brugge-Zeehaven te doen oplossen. Dr Jacob in Vrijheid. Dr Jacob werd deze week in vrijheid ge steld. Deze Vlaamsche geleerde werd veroor deeld vooractivismetot 10jaar buitengewone hechtenis en het verlies van zijne burger rechten. In 1921 werd de straf van Dr Jacob op 5 jaar teruggebracht en kort daarop liet M. Vandevelde, de toenmalige Minister van Justitie, den gevangen Vlaming mededeelen dat hij, evenals andere politieke gevange nen, in aanmerking kon komen voor de voorwaardelijke invrijheidstelling. Maar daartoe was er eene voorwaarde, namelijk dat Dr Jacob zich ertoe zou verbinden gedu rende üe eerstkomende vijf jaar geen deel te nemer! aan politieke vergaderingen. Maar de grootmoedige Dr |acob wees deze voorwaarde van de hand en bleef in het ge vang tot zijn straftijd uit was. Dr Jacob heeft Vlaanderen onbaatzuchtig willen dienen en heeft de vrijheid van zijn lichaam willen/offeren aan de vrijheid van zijn Vlaamsche gedachte. Daarom zeggen de Vlamingen welkom aan Dr Jacob. Met de vrijstelling van D1 Jacob komt nogeens de amnestiegedachte op het voor plan. Zondag werd reeds te Antwerpen eene amnestie-meeting gegeven met huldebewijs aan Dr Jacob. Over geheel het Vlaamsche land zullen dergelijke meeiingen gehouden worden. Amnestie vragen is geene goedkeuring van de politiek door de veroordeelden gevoerd. Het is eene daad van barmhartigheid tegen over deze die zich voor hun Vlaamsch ideaal geofferd hebben. Thans is het enkel nog D' Borms die als activist in Belgie gevangen is. De andere activisten zitten als bannelingen in Holland. Belofte is schuld. Men herinnert zich nog dat Minister Neujean aan het Christen Syndicaat van den zondag morgen, tusschen de missen. Zij gingen dan samen naar de vroegmis en beloofden vast aan hunne vrouwen, dat zij niet gingen achteruit wijken. Na den goddelijken dienst bezochten zij eenige herbergen en dronken er eenen borrel, om, volgens de gewoonte in het dorp, zich wat stouter te gevoelen. XII. Dien morgen zat de notaris in zijn bureel gelijk gewoonlijk, en wasgansch alleen. Op dat uur kwamen er somtijds personen naar het kantoor, om benj te spreken, of om betalingen te doen. Daartoe was de tegenwoordigheid van den klerk niet onontbeerlijk. Aangezien Gaston geene bezoekers ont vangen had, kon hij op zijn gemakd«brieven en nieuwsbladen nazien, welke de postbode zooeven gebracht had. Ha zegde hij tot zich zeiven, met ze keren haast eenen brief opentrekkende, dat is van Esther, zij meldt mij zeker den dag en het uur harer terugkomst. Het moest evenwel zijn dat de brief nog iets anders bevatte, want zoodra de notaris er eenige regelen van gelezen had, kwam er eeneuitdrukking vandroefheid op zijn gelaat te voorschijn. Hij zag er zelfs vergramd uit. Ziehier wat Esther schreef Blankenberghe, 30 Oogst 188... Mijn goede Gaston, Ik ben zoo aangedaan, dat ik bijna mijne pen niet in de hand kan houden, om u een slecht nieuws kenbaar te maken. Sp. f\liiüe'hclófie had g tdaan de Kern commissie bijeen te roepeo, ''den kTfiaérfot slag te verdubbelen en ook den duurtetoeslag te verhoogen volgens het duurtecijfer. Te genover deze beloften heelt bet christen Syndikaat aan de staking op het spoor, in Mei laatst, niet medegedaan. Heeft het Christen Syndikaat ongelijk gehad aan het woord van den Minister te gelooven Men zou wel geneigd zijn hel te meenen. Van de beloften van AT. Neujean is enkel ééne verwezenlijkt, namelijk de verdubbe ling van den kindertoeslag. De Katholieke democratische groepen van Kamer en Senaat beginnen er zich mede te bemoeien Tijdens het onderzoek der begrootingen heeft men de aandacht van Minister Neujean getrokken op het niet vervullen zijner be loften. De Minister antwoordde geheel onbe schaamd dat hij de loonraad niet bijeenge roepen heeft omdat hij toch over geen geld beschikt om de wedden te verhoogen en ook dat de duurtetoeslag en de kindertoeslag ge regeld waren. Vergist de Minister zich of liegt hij moed willig De kindertoeslag is in orde maar aan de duurtetoeslag werd er niets veranderd. Eene afvaardiging van de katholieke de mocratische groep zal een onderhoud vragen met den Minister om hem op die vergissing te wijzen. Die arme Hoogeschooi. Zij heeft waarachtig l;,a n.-c.ib "TTórtgegbtfOTT geen geluk. De v,Tn Gent 'wordt door de Vlaamsche studenten geboycot. Zij willen er niet naartoe. De franskiljons willen er evenmin van weten.Nu hebben zij eqfle Ecole des hautes études ingericht om er toch en spijts de Hoogeschool een volledigen leergang in het Fransch te kunnen volgen. Dat de Minister Nolf de leeraars zijner Hoogeschool aan dat spelletje laat mede doen is nogal eigenaardig. Dr Daels kreeg een blaam. De eereteekens zijn voor de franskiljonsche leeraars Zonderlinge manieren Zondag gingen de heeren Poullet en Van Dievoet, volksvertegenwoordigers en letraars aan de Hoogeschool van Leuven, naar de vergadering van het Katholiek Verbond. In de statie van Brussel was er een groep studenten van Leuven, franskiljons en Wa len, die het geheel voornaam vonden hun eigen leeraars uit te jouwen. Zulke manieren brengen niet vee! bij tot de glorie onzer Katholieke Hoogeschool. Guido. Verleden week is een hotelhouder van Oostende de som van duizend frank 50 cent. kraan betalen naar het belastingsbureel, als boete omdat hij voor een noenmaal van 13,50 fr. de weeldetaks niet had geeischt 1 Winkeliers en handelaars, doet toch uwe oogen open 1 Uwe beurt kan ook komen Houdt de boeken door de wet voorschreven; plak op uwe rekeningen de zegels door de wet vereischtBeter tien centiem te veel geplakt dan eene zware boet te moeten betalen. Oppassen is de boodschap Meer dan eens, wezen de gazetten op de talrijke vero 'rdeelingen, die regelmatig door de rechtbank worden uitgesproken, tegen handelaars die veronachtzamen hun waren te teekenen Hoeveel winkeliers werden niet reeds tot eene boete van 78 frank en meer verwezen voor 't niet uithangen der prijzenlijst. Ge- wponlijk komt er dan nog 78 frank boete bij voor 't niet houden van boeken. 't Is njet voldoende op de rechtbank te zeggen Ik wist dat niet of De lijst was afgevallen ofMijn fakturen waren goed bijeen Neen of ja vraagt de rechter, was de lijst aangeplakt, neen of ja, hadt ge boeken Is 't neen dan volgt de straf. Dat kan niet anders advokatengeplelt kan er niets aan verhelpen. De wet Is onverbiddelijk en de voorwaardelijke veroordeeling wordt niet uitgesproken. Nu is de wet op de prijzing der winkelwa ren nog verscherpt. Het pas uitgevaardigd koninklijk besluit, overeenkomstig de wet van 30 Juli 1923, verplicht alle handelaars de prijzen aan te plakken van al de produc ten die te koop gesteld worden. Het besluit bedoelt de koopers In de gele genheid te stellen, zich vooraf te overtuigen van den prijs der waren en aldus den woe ker te keer te gaan. Ook het gewicht zal diensvolgens op de lijst moeten vermeld staan. De toepassing der wet strekt zich uit over de waren van den volgenden aard: voeding, kleeding, verwarming, verlichting. Zoo noodig zullen de bepalingen ook gelden voor andere produkten. Verschrik echter niet te zeer, de kinderen zijn welvarend, het verblijf langs de zee heeft hun veel goed gedaan. Ik was van zin heden met hen naar huis te komen en verheugde mij reeds op voorhand, bij de gedachte, dat gij zeer tevreden gingt zijn, over hun krachtvol uitzicht, maar on gelukkiglijk kan ik nu niet vertrekken. Men heeft mij bestolen Als ik dezen middag op mijne kamer kwam, zag ik met schrik, dat mijn koffertje geopend was, ik onderzocht hef, eij bemerk te aanstonds, dat men er eene som van zes honderd frank uit gestolen had. Gij kunt denken hoe ik verschrikte Men heeft aanstonds aan de policie ken nis gegeven van de zaak, maar er is nog niets ontdekt. Gij zult verstaan, mijne goede Gaston, dat ik mij daardoor In een moeilijken toe stand bevind. Ik kan de rekening niet beta len, en daarom verzoek ik u zoo gauw mo gelijk met geld naar hier te willen komen. Wij keeren dan te samen naar huis terug. Ik ben gansch ontsteld en verlang groo- telijks u te zien, ten einde die droevige zaak mondelings verder te kunnen bespreken. Tot in 't kort dan, niet waar, mijn lieve Gaston Uw verkleefde voor immer, Esther. Als de notaris dien brief gansch gelezen had, schudde hij als moedeloos het hoofd. Ik moet gaan, zegde hij tot zich ze! ven, daar is volstrekt niets aan te doen; maar dat begint waarlijk nog al erg te worden, en het ging reeds niet wel zonder die ongelukkige zaak. De jarige man was bedroefd, en zelfs wel eau weinig vertoornd, maar hadde hij de Een telegram uit Danton (Illinois, Ver.- St.meldt dat een ontploffing plaats greep in eene mijn, waar 922 man werkten. Velen liepen erge brandwonden op. 60 mijnwerkers zouden afgesloten zijn bij de plek; waar de ontploffing plaats greep. Te Domo d'Ossola, in de provincie Novara in Italië, heeft een hevige aardbe ving plaats gehad, waardoor het meer in de Valle di Bognanco werd afgedamd. Er zijn groote verwoestingen aangericht. Verschei dene wegen en bruggen zijn vernield. Acht- en-veertig duizend bunder weidegrond is overstroomd. De bewoners vluchtten in paniek Bij de ontlusten, die Zaterdag te Essen hebben plaats gehad, werden 15 menschen gedood en 27 gekwetst. Te Rothausen, waar het tot een botsing kwam tusschen werkloozen en politieagen ten, werden 9 menschen gedood en 35 ge kwetst. Te New-York, Staat Louisiana, hebben 15 werklieden in eene ontploffing den dood gevonden. Er zijn bovendien 20 arbeiders gekwetst, waarvan eenige nogal erg. Een autocar, dienst doende tusschen De Voordracht mV t Tichthn Eten is nu gesteld op ZONDAG DECEMBER 1923, orn 1 O u 's morgens in het lokaal van den Boerenbond bij M. Osstyn, Cassel- straat, 41, over de Electriciteit en hare toepassing op de hoeve. VRIJE TOEGANG. BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Financieele Inlichtingen. Met het doel aan onze klienten en leztrs aangenaam te zijn zullen wij ieder week een kort verslag geven over een onzer belgische nijverheden. Dit, natuurlijk zonder verant woordelijkheid, niettegenstaande dat wij er een keus zullen van maken. Men herinnert zich nog de inlichtingen gegeven door De Poperinghenaar»overde Tissages «La Flan- dre De titel die dan 900 kwoteerde is tot 1700 geklommen. Wij nemen van deze gele genheid gebruik om de geldbezitters te waarschuwen tegen vreemde rondloopers die kiienteel als dopl riet hebben, maar wel slachtoffeis, zooals zij er in deze streek al VerneenSasso (Italië), is op de versch ge- «.ovee! gevonden hebben Onze raad is nog vallen sneeuw uitgegleden en ineen 30 me- eens enalt,Jd KoüPt wat kent en kent ters diep ravijn geploft. Men telt twee doo- den en elf gekwetsten. Te Petriguano (Italië) heeft een hout- haTcktr, (Mdel Aeffboo:.»,-ditn bij-geveld had, eene ijzeren doos ontdekt, die met eene ste vige ketting omringd was. Deze doos was vol goudstukken, wel voor eene som van ruim drie miljoen lires. Te Reims is een ontzettend ongeluk gebeurd. Eene 72 jarige vrouw, Mme Rahon, naderde te dicht bij eene gloeiende branden de stoofhare kleederen schoten in brand. Haar man, een schiergebrnkkelijke grijsaard, die alleen aanwezig was, kon het slachtoffer niet ter hulp komen, dat ijselijke brandwon den bekwam. De arme vrouw, naar het gasthuis overgebracht, is er, eenige uren later, in de schrikkelijkste pijnen overleden. Groote keus van Jachtstoven, luxe-calorifères voor salons en her bergen, keukenstoven (cuisinièren). bij Camiel DEZEURE-PAUWELS- Priesterstraat, 5, POPERINGHE. Jaren geleden won de gewezen Spaan- sche minister M. Jean de la Cierva, toen eenvoudig advokaat, een proces dat tegen zijne kliënte, markiezin Romaguera inge spannen was. De markiezin, thans gestorven, 11919-1920 heeft hare advokaat bij testament eene som 1920-1921 van 150 miljoen pesetas nagelaten. j 1921-1922 De Tunisiërs Ed Hady Ben Said Bou j 1922-1923 Gtin en ATobamed Ben Kamdane, afkomstig! van Medjezelbab, werden dezer dagen langs 1919-1920 de baan van Saïda, door zes gewapende in- j 1920-1921 boorlingen aangerand en uitgeplunderd.1921-1922 1922-1923 den «erkooper. Filature du Canal. Zetel AALST. D( ze maatschappij is de vereer.igi gin 1899 var. 5 andere maatschap pijen reeds bestaande in 1885. Het doel is katucn Spinnerij-Weverij. Hi t kapitaal is van 4.000.000 verdeeld in 16 000 actiën van 250 fr. Verdeeling der winsten 5% aan het re servefonds, 10 aan den Beheerraad, zoo- veelsteaan de 1 urnmissarissen en saldo aan de actiën. Leeningen 1.006.000 in 2 000 obligatien 4 en 1.000.000 in 2.000 obligatien 4 1/2 (1911) Beheerders Cumont F., Nijveraar, Wet straat, BrusselCumont Nijveraar, BrusselHendrickx P. Nijveraar, Hofstade- bij-AalstVerbeke C. Nijveraar, Brussel Van Langenhove, Nijveraar, Brussel. Kommissarissen Breckpot, Notaris, AalstDanneel P Antwerpen Druwé Jo seph, Nijveraar, (Voorzitter van de beheer raad der Bank Trans inter, GentChevalier Louis, Schellekens (Brussel). De werkhuizen die door den oorlog gele den hebben ziin vroeg hersteld geweest. De werkhuizen van Aalst en deze die zij bezit ten in lseghem beschikken over 70.000 brochen. De laatste uitslagen zijn Twee der bandieten zijn kunnen aangehou den worden. In de Fransche gemeente Sardiën gele gen op 35 kilometers van St- Marcellin, heeft men eene ontploffing aan te stippen gehad in een werkhuis, waar houtwitsers geledigd werden. Vijf personen, twee Marokkaansclie werklieden en drie inwoners der gemeente, werden gedood. Winst Aflossingen 2.370.776 141.458 1.746.213 219 813 1.060 019 216 073 3.143.473 272.077 Netto winsten Reservefonds 2.239.318 1.352.649 1.526 400 843 946 400 000 2.871.396 1.950 922 Zooals men ziet, niettegenstaande verdee ling van winstaandeel, heeft de Beheerraad het reservefonds niet vergeten. Het totaal der reserven bedraagt tegenwoordig 5.251 073 fr. zoodus 1.251.073 fr. meer dan het kapi taal. De maatschappij beschikt ten anderen over 4.081.832 in geld, het geen meer als voldoende is voor de goede gang der zaken. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. TIFiAWSïINTIEJR. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGIIïl, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VE1RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMUDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEPV, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester Baveren HeerTAHON.Gemeentesekretarls. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, lohteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merokem waarheid gekend het zou voorzeker nog veel —Neen, mijnheer, integendeel, maar gij erger geweest zijn. j weet de tijden zijn slechts, en het geld kan Hadde hij geweten dat die brief niets an- nergens beter zitten dan in den grond... ders was dan eene grove leugen, en dat zijne 4 Vindt gij dat ook met vrouw haar geld verkwist en zelfs verspeeld had, In gemeene gezelschappen, dan zou hij zich voorzeker nog veel ongelukkiger gere kend hebben. Maar laat ons daar nu niet verder over In den grond 1 Ja, mijnheer, gij verstaat mij.,. Ik wil zeggen dat men best doet met grond te koo- pen... Dien kan men niet stelen en voor bankroet is er bij hem niet te vreezen. Ik zou spreken en naar het kantoor terugkeeren. f dus willenhetgedoen van Sanderslnstellen... DLi nnf 1 rlo Ti 1,1 iniof niüT «rooi 411/4 /\m nuflf' n1 Iimot miinbaor milnan rrakitnp Gij weet, mijnheer, mijnen gebuur... Ja, dat ken ik... Maar zeg, vriend Ste vens is dat de ware reden uwer vraag Terwijl de notaris dat vroeg bezag hij den landbouwer met onderzoekende blikken, en op zijn gelaat was er eene eigenaardige uit- De notaris had juist niet veel tijd om over? dat alles na te denken, want de meid kwam twee bezoekers aanmelden. Wie is daar vroeg Gaston. Twee boeren, Stevens en Vandam, ant woordde de meid. Ha zegde de notaris, met zijn handdrukking te lezen, overzijn voorhoofd strijkende, gelijk iemand i ja mijnheer, antwoordde Stevens, die zich iets herinnert dat niet van aangena-| Qaston schudde daarbij zonder eenige men aard is, zij zijn daar 'grammoedigheid het hoofd en wederlegde Ja en zij wenschen mijnheer te samen £eej gelaten te spreken, aangezien zij voor dezelfde zaak; _^een, mijn vriend, dat isde reden niet... Verzoek hun binnen te komen Liza slk wist van uwe komst alsook van die van De^noiari»ontviSïVreeTzoekers met^"^buur Vandam... deze komt ook zijn eene deftige beleefdheid, en deed hen voor jk 1 ,er?®v, zijne schrijftafel plaatsnemen. Inderdaad, mijnheer, het is zoo, weder- Zich ook nederzettende, vroeg hij voer Vandam, gij moogtdat wel weten.. Gij Welnu, mijne vrienden, wilt gij mil"'moet zelts. zeggen, om welke reden gij naar hier Komt F-n dat is, ging Gaston voort, omdat De twee boeren bezagen malkander voor,m'ine vrouw u beleedigd heeft... min dan een oogenblik, eenigszins verlegen, De boeren bezagen malkanderen ook den nochtans nam Stevens tamelijk gauw het notaris met zichtbare verbazing, doch deze woord. laatste zegde Mijnheer de notaris, zegde hij sta me- Wel vrienden gij moet riet verwonderd lend, ik kwam.zooals gij weet, de tijden zijn, omdat ik dat weet... gij zult voorzeker zijn slecht... Ik kwam dus, zeg ik, om u mijn aan den eenenof anderen gebuuruwe inzich- geld terug'te ragen. ten medegedeeld hebben, niet waar ten achten.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1