1 ET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBUV, Nieuwsblad voor Popèrmgh en Omstreken. L Aboasemeatprijs Sausen hanneste, Zondag- 30 December 1923. 15 iJ&Htaemen 20 Jaar. ÜP 52. ImJ SPREUKEN. ZALIG NIEUWJAAR üu elSCli'iSCllü ëillfuië in dt ueriuoistd Gewesten. Jiaaf den Afgrond oe si-JaosherR ts ropirinone. P olitiek O ver zich t. De Woningbouw. De Krijgsraden. Het Fransch-Beigisch Handelsverdrag De vreemde Studenten Afschaffing van Portvrijdom. De abonementen op het spoor. De lichting van 1924. Litest m verspreidt de Poperinfhaiiar Oorlogsschade. NSIISTTER Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. I Ik ga, zuster, ik ga... Gij zijt goed, tot later ..dank... voor eeuwig... per Jaar In Stad fr. 6.60 In Belgie 8.60 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 16, Gasthuisstraat, POPERiNGHE Telefoon nr 9. Postoheckrokemn; nr 15570. mm PRIJS BERICHTE!, VERKOOPIÜGEH, Eene inlassching o.6o cta per regel. a en 3 inl o.5o et" mmm, i 5o fr, per regel, 80UWBERICHTE8, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzsa op Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vfiljdati ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Behandelt gij spek, Gij blijft niet zonde- vlek. Zachtjes gaan en verre zten, Dat is de denyd van wijze Mén. Hetgeen men heeft wordt niet geaeht. Men schat maar hoog, wat men betracht. fat verstand dat men. waant te -hebben bederft het verstand dat men heeft. Zijt gij gram, fel tot tien alvorens te spreken zijt gij zeer gram, tel tot honderd. Traebt anderen meer door «w voorbeeld, dan door uwe woorden tot het goede aan te sporen. Zalig Nieuwjaar, lezer, dat is onze recht zinnige wensch met de eerste dag van 't nieuwe jaar. Zalig Nieuwjaar, voor U, persoonlijk voor uw huisgezin, in «wen handel en wan del, in uwe neering en begeering in uwen •tal en op uw akker», in al uw doen en la ten naar ziel en naar lichaam. Wat we U, in dat Zalig Nieuwjaar bo venal wenschen, dat is de zegen Sods en de vrede, die nu zoo verstoord is in vele lan den, in vele huizen, in vele gemoederen. Vrede, dat is wel het kostbaarste goed in dit somber tranendal der wereld. Zij is die heerlijke Qave door God op aarde gebracht en door de Engelen bezongen. Buiten God is ze nergens te vinden en wie ze berit en be waart, leeft tevreden als een Engel. Zij is een hemelgifte slechts wat van den Hemel niet is, kan ze ons doen verliezen. Vrede dus dan zelfs, al gingen de poor ten van kommer en zorg, tegenspoed en grievendste smarten wijd voor U open. Stel U onder de hoede van Hem, die den Vrede brachten wat Hij bewaart,is wel bewaaid. Gods zegen zij ook met U en over U 1 Dan zal het nieuwjaar nog gelukkig en zalig wezen, alhoewel, menschelijker wijze gesproken, vol bitterheid trouwens, voor wie op God betrouwt komt alles ten goede 1 Zalig Nieuwjaar 1 Vervolg. De middelen welke aan de electriciteit toelieten, hare plooibaarheid en hare aan groeiende uitbreiding te verwezenlijken, waren zooals wij zegden in vorig artikel, de alternomotoren of turbodynamomachienen en de transformotoren. De uitvinding der stoomturbine die met eene snelheid draait van 3000 toeren per minuut, was de gezegende voorbode van net scheppen der turbodynamomachiene, die doorrechtstreeksche koppeling op den as der stoomturbine, aldus stroom voortbrengt, onder eene spanning welke thans 6000 voits bedraagt. Aldus kon men turbodynamoma chienen tot stand brengen, die 30 duizend en zelfs 40 duizend kilo watts voortbrengen zulks overeenstemmend met eene geleverde stroom van 30.000.000 2880 ampères. 1.73 X 6000 Het wate onmogelijk zulke hoeveelheid stroom op groote afstanden te verzenden daar de draad eene doorsnede zou moeten hebben van ongeveer 2000 m/m2 of 50 m/m diameter. Deze stroom wordt onmiddehjk verzonden naar de transformotoren, waarin door inductie, en naarmate de verhouding van het getai omwindingen der beide afge zonderde draadrollen, de spanning verhoogd kan worden. Zoo vindt men tegenwoordig in Belgie waar om reden van de kleine uit gestrektheid van den grond, de electrische lijnen, geen honderden kilometers lengte kunnen hebben, slechts spanningen van 10.000, 15.000, 25.000 tot 50.000 Voits. In Frankrijk echter vindt men reeds lijnen op 120.000 Volts.In Amerika zou men zelfs de goesting gekregen hebben om tot twee hon derd duizend Volts te stijgen. Nochtans treden deze laatste spanningen opnieuw min of meer in het domein van het onbekende, wat betreft de uitwerkselen welke de electri citeit, op zulke Hooge spanningen zou kun nen teweegbrengen. Om niet te laat te moeten afrekenen met allerhande stoornis sen en teleurstellingen, zoo als in den beginne, met de betrekkelijk lage spanningen van 10.000 tot 25.000 Volts, heeft men reeds in Amerika, dat op gebied van electriciteit sinds den oorlog het monopolium bezit, laboratoriums ingericht waar men proefne mingen kan doen tot een millioen Volts. Belgie wilde op dit punt niet ten achter blij ven, en zoo zal er binnen korte maanden, een volledig laboratorium ingericht worden aan de Hoogeschool te Leuven, waar aller hande proefnemingen kunnen gedaan worden tot op 5 honderd duizend Volts. Deelectrische krachtuitdeeling, heeft dus nog haar toppunt niet bereidt en angstig en tevens verlangend ziet men uit naar hetgeen er op dit gebied nog zal ontdekt worden. Zoodus, om verder, tot de studie terug te komen, voor een gegeven vermogen, El, gezien S of de spanning zeer groot wordt, wordt I, dus de stroom, in evenredigheid zeer klein en de doorsnede van den uitdee- lingsdraad mag dus ook zeer klein worden. Eene kleine vergelijking zal dit ten ander klaar aan den geest brengen. Wij kunnen de electrische energie vergelijken aan een waterval. Veronderstellen wij een waterval die een waterrad doet draaien dat tien peer den of 750 KHogrammeters kracht levert, gezien een peerd gelijk is aan 75 Kilogram meters. Zoo de waterval op een meter hoogte gelegen is, moeten er standvastig op de vleugelen van het waterrad 750 liters of Kilogrammen water vallen, om de 750 Kilo- Mengelwerk van «De Popbrinohenaar» 18 ROMAN door C. VERVAKCKE. Denk er evenwel nog eens goed over na, Maria... Zoudt gij u later uwe edelmoe digheid niet kunnen berouwen Ik zou maar in een enkel gevtl nabe rouw kunnen gevoelen, en dat ware, indien ik Gaston moest zien ongelukkig worden bij gebrek aan mijne hulp... Zeg, wat zou ik nu best doen Eene verklaring schrijven, waarbij gij uwe onroerende goederen verpandt ten voor- deele van mijnen broeder. Zeer wel. Hebt gij gezegeld papier Neen, wij zullen er morgen halen. Goed, dan zullen wij er voor zorgen en, vóér den middag, kunt gij het stuk nog aan uwen broeder overhandigen. De meisjes hoorden eenig gerucht aan de deur Het was de weduwe die binnenkwam en zegde Wel, wel, wat ziet gij er ernstig uit. Men zou zeggen twee samenzweerders, die sombere plannen smeden. Welnu, tante, wederlegde Maria, wij hebben inderdaad samengezworen om het geluk van anderen te verzekeren. VanGaston, wilt gij waarschijnlijk zeg gen Voorzeker. Zoudt gij u daar nog willen mede be- ■oeien. grammeters of tien peerden kracht te leve ren Zoo '-.jende'' 'SC-meter hoog is, moet er slechts standvastig een Kilogram water neervallen om de gevraagde kracht te leveren. Dus bestaat er een onein dig groot verschil in d hoeveelheid geleverd water, zoodat in beide gevallen de buislei dingen die het water aanvoeren, zeer verschillend van diameter mogen zijn. Het zelfde doet zich voor in electriciteit, als wij de spanning vergelijken aan de hoogte van den waterval en den stroom aan de hoeveel heid gebezigd water. Gezien de spanning der uitdeelingslijnen in deze laatste jaren zoo hoog gestegen is, in evenredigheid met het verbruikt vermogen EI, zou eene onbedui dende doorsnede van den draad voldoende zijn om de gevraagde energie over te bren gen, nochtans moet er eene minimum door snede aangewend worden om de lijnen tegen draadbreuk te verzekeren, hetgeen altijd de ergste gevolgen medesleept. Indien een hoogspanningsdraad breekt en op den grond valt, wordt de spanning van het uiteinde van den draad gelijk aan de spanning van de aarde, 't zij nul indien men nu den draad van den grond opheft, herneemt hij zijne vorige hoogspanning, en het gevolg is de doodslag voor degene die den draad aanraakt aangezien het verschil van span ning tusschen den draad dat hij in handen heeft, en den grond waaroo hij staat zeer groot is, wordt de stroom I E/R zeer groot, en het lichaam verbrandt. Thans ziet men reeds dat de electrische energie op hooge spanning., OP zeer grqote afstanden overgebracht wordt, zoo zèndt de centrale van Fransch Komen, stroom naar Parijs om een gedeelte der stad te verlich ten. Meer en meer ziet men in de verschil lende landen dat het monopolium voor het leveren van de electriciteit overgaat tot eenige reuzachtige sentralen bi( groote watervallen gelegen, voor de landen die deze bezitten, zoodat zonder kolenverbruik, en slechts door de werking van het water, duizenden en honderdduizenden Kilowath vermogen voortgebracht worden. Deze eeni ge gunstig gelegen centralen onderling ver bonden, zullen rechtstreeks aangesloten zijn aan een draadnet dat zich over gansch het land uitstrekt. Vandaar een overgroote ver sparing in het kolenverbruik om de tioodige energie voort te brengen voor het aandrij ven van de tallooze motoren die over de wereld verspreidt zijn. Het zal tevens eene geruststelling zijn voor diegenen die reeds met angst het oogenbiik zagen aanbreken, dat de kolecvoorraad die dagelijks van zoo veel duizende tonnen verminderde, eens- daags zou uitgeput zijn. Zoo zullen vervolgens al de kleine be staande centralen verplicht worden den weg te ruimen voor deze reuzachtige watercen- tralen, daar zij niet wedijveren kunnen met deze laatste die volgens de moderne tech nische kennissen aan gunstiger en voordee- liger voorwaarden den electrischen stroom kunnen voortbrengen, en meer waarborgen verschaffen, voor eene zekere en doelmatige uitbating. In Belgie waar wij weinig of geen groote watervallen hebben, vindt men nog slechts landcentralen waarin de eltctrische energie voortgebracht wordt door de stoomlurbinen. In Frankrijk, in Amerika, in al de andere groote landen ziet men de watercentralen zich meer en meer ontwikkelen, zoo komt het dat men in deze landen de electrische energie aan veel genadiger prijzen kan verkoopen, daar de voortbrengingskosten niet zoo hoog zijn. In de andere gevallen ts de prijs der steenkolen altijd de merkwaar digste faktor van het bepalen van den prijs der electrische energie, zoodat zoolang de kolenmarkt niet voordeeliger wordt, men niet verwachten mag, dat de electrische stroom ajn lage prijzen zal kunnen verkocht worden. Daardoor komt het dat tot nog toe de electrische molor niet in alle gevallen kan wedijveren met andere bestaande mo toren. oude wijwatervaten. Zoo veronderstellingen rtttk de oude hngen kerk uit den kan m n twee bestond toren en éin beuk Groote keus van jachtstoven, luxe-caioriföres voor salons en her bergen, keukenstoven (cuitinlèren). bi] Camia! DEXEURE-PAUWELS- Priesterstraat, 5, POPERINGHE. Eene der schoonste en merkwaardigste kerken van het Westland is de St-Janskerk te Poperinghe. Men begon met het bouwen in 1290 toen de stad, door de lakenweverij, het toppunt van welvaart bereikt had. Wel beweert E. H. Opdedrinek in zijn boekje over het Mira kelbeeld van O. L. Vr. dat de kerk in 1301 voltrokken was, maar de herstellingswerken die nu aan den gang zijn, ontnemen alle waarschijnlijkheid aan deze stelling. Boven de bogen van den middenbeuk tusschen het hoogaltaar en den toren ziet men de sporen van vensters. Onder den toren vond men in de moerpilaren twee Ja, tante. Wat zult gij doen Laat mij toe, beste tante het uit te stel len tot morgen, alvorens u daar verderen uitleg over te geven... Dan zullen wij eene beslissing genomen hebben... «n daarbij het wordt wat iaat. Mariasprakzooomdatzij voorop verzekerd was dat hare moei alles zou gedaan hebben om hare opoffering te beletten, opoffaring, welke des anderendaags eene afgedane zaak moest zijn. Men ging ter ruste. Zoohaast Maria alleen was smeekle zij hulp en troost af voor den vriend harer jeugd, die haar miskend had. Zij bad voor hem, voor zijne kinderen en zelfs voor Esther. Zij vroeg voor de lichtzinnige vrouw doorzicht en plichtbesef genoeg, om voor haren echt genoot en hare kinderkens te leven... Doch vooral dankte zij God. omdat het haar gegeven werd in iets te kunnen mede helpen aan de redding vandergene, die haar in zijne verblindheid verstooten had. XV. 's Anderendaags zat de notaris wederom in zijn bureel allerhande papieren na te zien. De meid kwam hem het bezoek van juffer Anna aankondigen. Jozef, zegdeGaston totzijnen klerk, be geef u naar de woning van den heer Huy- brechts, en vraag hem op welken dag hij liefst de verkooping zou vast gesteld zien in zijne sparren. Aanstonds, mijnheer, zegde de schrij ver en vertrok. Anna trad binnen en haar broeder sloot de deur. gaande oostwaarts (naar het hoogaltaar), ofwel bestond ze uit de drie achterste beuken (naar den kant der St-Janskruisstraat) den toren en eene apsis met twee zijingangen onder den tort-n. Later bouwde men den kruisbeuk. Inder daad, wanneer men de kerk binnentreedt door het groot portaal, ziet men in den torenmuur van den middenbeuk twee schoone lange lancetvensters. Dergelijke vensters zitten ook in de beide muurvlakken van den toren uitgevend op den kruisbeuk. Maar daar zijn de spitsbogen dier vensters afgesneden door gewelf en dak van den kruisbeuk die dus later aangebouwd werd. Van nog lateren datum, te oordeeien naar den vorm der vensters, schijnen de drie koren te zijn het middenkoor, het koor van O. L. Vrouw en het koor van het H. Hart (vroeger van St-Obrecht, patroon der bak kers). Waar nu het zitten staat rechtover het H. Hart aitaar, was vroeger een torentrap. Nu nog zijn de ingang van dien trap en ook het bovenste uiteinde zichtbaar. De kruisbeuk der kerk was scherper af- geteekend door eenen boog, gaande van den toren naar den buitenmuur (tusschen de twee biechtstoelen). Van die bogen bestaan nog de pijlers. De hooge vensters van den middenbeuk zijn deels glazen, deels blinde vensters en veel langer dan men vermoedde De blinde vensters zaten gedoken onder kornissen eri benlaksel. Al de pijleis zijn uit groote blokken arduin of rooden zandsteen. Het steenen gewelf onder den toren wordt gesteund door schoo ne witsteenen ribben. De bogen tusschen de kerkpijlers en die der vensters zijn uit witte gemouleerde brijken. Het gewe'f der kerk was gemaakt in hou ten beschot en de muren boven de pijlers waren verbonden met eiken balken en niet m t ijzers zooals nu. De steenen kornissen ide drie achterste beuken eu in het H. Hartekoor worden blootgemaakt. Evenzoo de prachtige kop pen die gedoken zaten onder de kornis van het middenkoor. De heele kerk was vroeger geschilderd in zeer hooge kleuren (bruinrood, steenrood, donkergroen, helgroen) met eenvoudige ornamenten en hier en daar de beeltenis van een engel of een heilige, soms ook van een duivel 1 Daarvan ziet men nog hier en daar sporen. Sommigen zouten het eikenhouten be kleedsel rond de kerk willen zien verdwij nen. Maar 't ware doodjammer immers, orgel en doksaal, predikstoel, communie bank, biechtstoelen, aitaren en koorgestoel ten, dagteekenen uit de 18' eeuw en worden door dit bekleedsel zóó verbonden dat ze eene eenheid uitmaken. Over die meubileering en over de schiide- rijen der kerk hopen we later nog inlichtin gen te kunnen geven, en wenschen ondertusschen dat de herstellingswerken hoeveel ze ook moeten kosten zouden doorgevoerd worden en dat, indien de oude inwoners van Poperinghe den moed hadden zoo'n ketk te bouwen, de tegenwoordige inwoners van even goeden wil zouden zijn om ze te voltooien. Dit is het gev.elen van al degenen die de kerk bezoeken. De ondervraging over de woningspoütiek der Regeering was van groot belang. Ook heeft zij ter Ksmer verschillige zittingen ingenomen. Het is een feit dat overbekend is dat de woningnood nog ni t opgelost is. Verre van daar. Het is echter niet gemakkelijk zich een juist denkbeeld te vormen van den toestand. Uit eene betekeni-g, die met veel zorg gemaakt werd, blijkt dat er in 1910 voor 100 huishouders 84 huizen waren. In 1920 waren er enkel 78 en in 1922 waren er 79. Men berekent ook dat er in gemeenten van 10 tot 20 duizend inwoners thans 82 huizen ziin in plaats van 90 in 1910. Het spreekt van zelfs dat die verhouding van plaats tot plaats verschilt. In het geheel berekent men voor het land op 100 duizend nieuwe huizen die noodig zijn. Wat deed het Staatsbestuur om den woningnood te verhelpen? De Staat kan alleen den woningnood niet verhelpen. Hij geeft toelagen aan de Natio nale Maatschappij die steun zoekt bij de gemeenten en bi] bijzonderen. In 1922 gaf de Staat 150 millioen. in 1923: 180 millioen. Het cijfer dat voorzien is in het budget voor 1924 bedraagt 150 millioen. Er zijn 22406 huizen reeds opgebouwd of in opbouw. Deze kosten 476 millioen frank. De reeds goedgekeurde plinnen of plannen aan de goedkeuring van de Nationale Maat- Welnu zuster vroeg hij. Ik geloof, antwoordde Anna, dat ik redding gevonden beb. Dat zeggende reikte zij hem een gezegeld blad papier over. Hij ontvouwde het stuk, en zonder te vra gen van waar de hulp kwam, begon hij het schrift na te zien. Anna bezag hem met be langstelling. Zij verschrikte eensklaps als zij de hevige en haastige verandering opmerkte, die zich in zijne houding openbaarde. Hij werd bleek, zijne banden beefden en zijne wijd opengesperde oogen stonden op het papier, zonder nogte lezen, dewijl zulks on mogelijk geworden was. Dan stond hij als met inspanning op, richtte zijne strakke blikken als waanzinnig op zijne zuster, en wierp het papier op haren schoot. Hij deed zichtbare pogingen om te spreken, maar er kwamen geene verstaanbare klanken uit zijne keel Welnu, broeder, vroeg Anna gansch aangedaan, wat gebeurt er Zijt gij niet wel Ik kan dat niet aannemen, stameldehij. Hoe riep de zuster uit. Gij zoudt eenen dienst kunnen weigeren, die u zoo edelmoe dig aangeboden wordt Ik mag dat niet aanveerden. Gij moogt zoo niet redeneeren, broe der... Maria heeft daar ook aan gedacht, maar zij zegde indien het hem wat hard moest vallen, dan zou hij het toch nog aan nemen voor zijne kinderen. Eenskla ps viel Gaston op zijnen stoel terug, zijne borst bewoog zich krampachtig op en neer, hij kneep zijn voorhoofd lusschen zijne gebalde vuisten en begon dof te snikken schappij onderwo Tn behelzen 3420 hui zen t v v,'aarde (tó -jlRlÜTlèn Voor 1924 voorziet men het houwen van 26 duizend woningen. De voorschotten van den Staat voor de goedkoope woningen berokkenen aan den Staat een verlies van 48 tot 60 t. h. De Staat zal geene leening van een milliard inschrijven omdat de lasten ervan te zwaar zijn. De poli iek der Regeering bestaat in het aanmoedigen van het persoonlijk initiatief. Zij zal het opbeuren overal waar het zich voordoet, zijne taak vergemakkelijken door alle middelen en het niet ontmoedigen. De Regeering wil dat de Nationale Maat schappij bouwt om te verkoopen en ver koopt om te bouwen. Het bezit van zijn huis is een ideaal voor den werkman, eene bron van rijkdom voor den geest en voor het hart, het ontwikkelt den familiegeest, het noopt tot zuinigheid, het verheft zijn maatschappelijk pul, het verhoogt zijn zedelijkheid. Reeds meer dan 8000werklieden en weinig bemiddelde personen hebben de premie aangevraagd voor het bouwen van hun huis. Door deze premie komt het huis steeds beneden den prijs dien het gekost heeft. De kredietmaatschappijenen de spaarkas stellen hunne gelden ter besshikking van deze die willen bouwen of koopen. Een Koninklijk Besluit zal den verkoop der goedkoope woningen nog vergemakke lijken. Het budget van 1924 voorziet eene bijgevoegde premie die gelijk staat met de rechten vaii régisttëCe èrróv LTSCtirijv iug. Het wetsvoorstel op het medeelgenaar- schap zal den bouw van woningen ook veel vooruit helpen. Onder zekere voorwaarden zal de onder verhuring toegelaten worden. Dit zijn de hoofdlijnen van de politiek der Regeering do orden heer Minister Moyersoen uiteengezet. Mocht het de goede politiek zijn. Mocht zij bijdragen om een der neteligste kwesties op te lossen waarvoor ons land ooit gestaan heeft. Vijf Heeren Senators hebben een wet- voorstel ingediend tot het afschaffen van de krijgsraden voor misdrijven tégen het ge meen recht. Na het vonnis in de zaak Scouvemont is dit van groote beteekenis. Wij hebben er reeds opgewezen dat dit handelsverdrag weinig geestdrift vindt bij de Kamerheeren. Om er eenige Katholieken te kunnen voor winnen hebben de M nisters Theunis en Jaspar eene vergadering voor de Rechter zijde van de Kamers gehouden. Minister Jaspar hetft de voordeeien van het verdrag uiteengezet. In het handelsver drag zijn van de zijde van Frankrijk een 100 tal artikeles die onder het minimum tarief getakseeru staan. Voor die toegevin gen van Frankrijk moeten wij in ruil de taksen verminderen op de wijnen, zijde en luxe-aitikelen in 't algemeen. Volgens M. jaspar zou het niet aannemen van het verdrag, dat niet mag veranderd worden, door Frankrijk zeer kwalijk geno men worden. Frankrijk zou ons st-ffens door een maximum-tarief als vijanden behandelen. M Renkin sprak over den weerslag van dit verdrag op de algemeene politiek. Vol gens hem zijn de voordeeien voor ons in elk geval geheel klein in vergelijking van de nadeelen. De algemeene toestand van Belgie op financieel gebied is niet zoo rooskleurig. Wij hebben de zaken verbrod tegenover Engeland en voor Frankrijks politiek liggen wij in aanbidding. Wij zijn allen overtuigd dat wij het grootste deel der Duitsche scba- dev 'rgoeding met eigen centen zullen mogen betalen. M. Renkin zal dit verdrag niet stemmen. De verklaring van M. Renkin, die op verre na niet als vijand van Frankrijk kan aanzien zijn, heeft veel opschudding ver oorzaakt. En aan het Fransch-Beigisch handelsverdrag zal zij geen goed doen. Tijdens de bespreking over de vervlaam- sching der Hoogeschool van Gent hebben de franskiljons veel beslag gemaak met de vreemde studenten die zouden achterblijven. Gent is niet Vlaamsch en zoo komt het dat er op 820 technische studenten te Gent 230 vreemdelingen zijn. Velen hunner zijn af komstig uit pas ontstane landen. Deze landen geven de voorkeur hunne studenten naar den vreemde te zenden omdat zulks op drie vierden minder duur komt dan in eigen land eene hoogeschool op te richten. Na het voltrekken hunner studiën trekken die gasten naar hun land en met hetgene zij bij ons gezien en geleerd hebben zijn zij de eerste konkurenten voor de Belgische nij verheid. Maar meest nog zoeken rij hier in ons land als jonge ingenieurs de beste plaat sen in fabrieken en werkhuizen te veroveren Höt Bai. •,.,r Oor mvy.vyn vn; T ojtr^o lajidc?.- 'nooTctf.' Reken maar uit hoeveel die vreemde kon kurenten aan 4500 frank pesr kop aan den Staat kosten Is het dan tegen het belang van het land ingaan die vreemde vogels naar buiten te houden T'^wnord aan Duitschland arr gëeri r: j goedge- Bij de Socialisten. De schoolkwestie. Tijdens hun laatste Congres hebben de Socialisten den tijd niet gevonden om de schoolkwestie te bespreken. Thans hebben zij eeneinieuwevergadering gehouden en gedurende twee dagen hunne houding tegenover de school uiteengezet. De bespreking was soms geheel rumoerig. De Waalsche Socialisten waren beslist voor den schoolooriog. Zij vroegen niet min dan het verwerpen van allen steun, van alle toe- laag van staatwege voor de vTije Katholieke scholen De schoolooriog moest hernemen. De Vlamingen echter waren veel gezapi- ger. Z weten dat zij hun programma in Vlaanderen moeten uiteenzetten en daar de vrije scholen algemeen het vertrouwen der Vlamingen hebben mogen de socialisten daar zoo ruw niet op losgaan. Er wordt van Socialistische zijde een verwoede strijd aangegaan om. Vlaanderen in hunne macht te krijgen. Juist om eenige brave zielen in hunne netten te kunnen van- Zijnen zakdoek uithalende duikte hij hem op zijnen mond, om de scheurende zuchten te verdooven. Anna begonook te weenen en wist waarlijk niet wat zij aanvangen moest. Als eene teedere moeder legdezij welhaast haren arm over den hals des ongelukkigen, en zegde Kom, Gaston, wees moedig. Doe eens uw best en wees man. Aanveerd de hulp van waar zii komt, zij wordt u zonder achterden ken, in Godes naam, met innig deelnemen en christelijkeneenvoud geschonken... Ja,zoo... het is reeds wat.beter... Gij zult de zaak ver staan, nietwaar'? Eindelijk, toch, ja, begon de jonge man er toch wat kalmer uit te zien. Laat mij, Anna, zegde hij, en opstaan de begon hij in zijn bureel heen en weer te wandelen. Hij spande blijkbaar pogingen in om zijne ontroering te overmeesteren. Anna liet hem begaan en wachtte het einde der crisis af. Zonder stil te houden, zegde hij Hoé is het toch mogelijk, Anna, dat gij zulken stap waagt, zonder mij te verwitti gen Ik zou het u voorzeker belet hebben. Indien ik dat aanveerd is het zooveel als be kennen,dat Maria verre boven ons verheven is dat zij mijne vrouw in edelhertigheid en deugd oneindig overtreft misschien ook, wie weet, daar kan een stfik onder verborgen ;zijn... Maria wil zich misschien wreken... Als Anna die laatste woorden hoorde, i scheen zij verontweerdigd te worden. Oh, broeder 1 kreet zij, spreek zoo niet... Misken mijne vriendin niet 1... Ash waarom mag ik ook niet alle» zeggen... In alle geval handelt zij alzoo uit... liefde... tot een schap? asKtcbti.c» v trekken de wolven-ns aan. En om de Waalsche Socialisten niet te mis doen en om de Vlaamsclie Socialisten te behagen heeft de vergadering aangenomen dat de socialistische Kamergroep tegen de toelagen op het vrije onderwijs zullen stem men omdat zoogezegd het toezich op het vrije onderwijs niet scherp genoeg is. Dit is geen bloempje voor de Socialistische Opzieners en Hulp-opzienejs van het Lager Onderwijs zoo bezorgvol aangesteld door hunnen patroon, gewezen Minister Destrée. De Ctiristene-Vlaamsche menschen zien klaar in het zotte spel der Socialisten. Zij zullen de wolven uit de schapen wel weten te herkennen. De iandbouwkwesiie. ja, ja, de Socialisten zullen zich nu ook met de landbouwers beginnen te bemoeien. Niet met den landbouw maar wel met de landbouwers, want het komt erop aan Vlaanderen te overmeesteren. En de land bouwers zqn daar nog sterk Katholiek, dat weten zij. Klaar en duidelijk werd er gezegjd Wij moeten de landbouwers stoffelijke voordee ien beloven of wij krijgen ze niet. Ge moogt er U dus aan verwachten, kleine landbouwers en landarbeiders. De Socialisten zullen afkomen met geheele karrevrachtenbeloften Dat hunne hoop van veel bijval te krijgen niet zeer groot is dat zeggen zij nu zelf reeds al. Eerst spreken zij zelf maar varr kleine landbouwers en landarbeiders erbij voegen de dat de andere hen onverschillig laten. Die d uiven zijn te groen, sprak de vos. Verder zeggen zij dat ze meer houden aan de hoedanigheid dan aan de hoeveelheid. Zij moeten goede leden hebben maar ntet veel. Zouden ze dat misschien zeggen omdat de Socialistische partij dit jaar 100 duizend leden verloren heeft Die zullen voorzeker maar het schuim geweest zijn en rekent dat ze blij zijn dit schuim kwijt te zijn In alle geval, dat de boeren verwitigd wezen. Gedenkt de spreuk als de vos de passie preekt, boertje wacht uw ganzen. Alle poststukken door bijzonderen aan de Overheden en de openbare diensten gerich? moeten van 1 Januari af volgens gewoon tarief gefrankeerd worden. Maken uitzonderingde dienst der post- checks, de brieven gezonden aan de Voor zitters van de Hoven en Rechtbanken van Oorlogsschade, de Staatscommlssarissen, het bestuur der wederbelegging.de krijgsge vangenen. De brieven die onvoldoend gefrankeerd zijn zullen aan den verzender, zoo hij ge kend is, teruggezonden worden. Zooniet zal een strafport toegepast worden voor het dubbele van de ontbrekende postzegels en worden zij, desgevallend, als onbestelbaar behandeld. De jaarabonnementen die in loop zijn zullen geldig blijven zonder verhooging tot op het einde van het termijn waarvoor zij werden afgeleverd. Voor de abonnementskaarten voor één jaar betaalbaar per drie maanden, evenals voor de schoolabonnementen die vóórNieuw- jaar 24afgelegerd werden zal geen bijkomen den taks moeten betaald worden. Elk verhoog begint dus na het verloop van den geldigheidsduur van het abonnement. op de Duitsche nota besproken en keurd. De Belgische regeering verklaart zich, nu het lijdelijk verzet is geëindigd, bereid om met de Duitsche regeering in discussie te treden over de vraagstukken, welke deze haar langs diplomatieken weg zal voorleg gen. Het staat aan de Duitsche regeering concrete onderwerpen op te geven, waar naar een onderzoek kan worden ingesteld of waaromtrent discussie kan worden gevoerd. Evenwel mront de Belgische regeering te moeten opmerken, dat zij daarbij overleg moet plegen met de andere betrokken regee ringen. Het verdrag van Versailles moet worden geëerbiedigd, ook in zake de scha devergoedingskwestie, waarmee de Commis sie van Herstel zich bezighoudt, welke thans twee deskundige-commissies heeft benoemd voor het instellen van een onderzoek naar verschillende kwesties, neergelegd in de Belgische technische voorstallen, welker waarde de Duitsche regeering herhaaldelijk heeft geroemd. Deze week stemde de Kamer het wetsont werp dat het contingent vaststelt voor 1924. Dit contingent bedraagt volgens't ontwerp van den Minister van Landsverdediging 74 duizend man. De socialisten stelden voor 65 700 man. Geheel de bespreking liep rond die twee cijfers. Onze abonnenten uit Frankrijk die nog nifit voldaan hebben voor het jaar 1924, worden vriendelijk uitgenoodigd het bedrag van 13 frank op ta «turen Indien zij regelmatig ons blad voort willen ontvangen. BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. v ,riat zij toch zoo schrikkefijlf onre'chtveenïig behandeld wer den. Peins eens, er worden 7 duizend Vla mingen vrijgesteld en slechts 4 dutzerfd Walen. Maar onze Waalsche broertjes zeggen niet dat de vrijstellingen steunen op de talrij ke families en dat het de Vlamingen zijn die met hunne sterke families den grootsten steun van het land uitmaken en voor deze maal door de inlijvingswet bevoordeeligd zijn. Onze Walen hebben gelijk te klagen als zij meenen benadeeligd te zijn. Wij, Vlamingen, weten wat het is de minste te zijn in ons eigen land. Het legercontingent werd gestemd met 70 stemmen tegen 56 en 22 onthoudingen. De onthoudingen komen van Vlaamsch-Demo- kratische zijde om reden dat de taal regeling in bet leger nog niet is afgedaan op bevredi gende wijze. Mochten deze cijfers den Mi nister tot wat spoed aanzetten. Guido. Belgischs Glasnijvsrhsid. Men kent de overgroote plaats door Belgie genomen op de glasmarkt. De hiervolgende cijfers bewijzen het en men mag zeggen zonder te overdrijven dat ons venster en spiegelglas in alle landen der wereld ge bruikt is. Gedurende de eerste 8 maanden van 1923 is er uitgevoerd geweest in venster en spiegelglas voor 200.000.000 fr. ongeveer 160.000 tonnen. Naar de Vereenigde Staten 52.000.000 Engeland 50.500.000 Holland 11.500.000 Canada 20.000.000 Argentina 23.500.000 China 42 000 000 Frankrijk en Japan. 5.000.000 Het totale cijfer van onzen uitvoer aan mij en volgens de ingevingen harer medelij dende ziel... Aanveerd dus... ik bid er u om, en denk aan uwe kinderen. Zij stelt zich in gevaar arm te wor den 1... Dat schrikt haar niet af. Mijn flod 1 wat zal men zeggen 1... Dat moet toch niet openbaar gekend zijn, en wij zullen bet niet vertellen. Denk eens, broeder, aan welke personen moet gij nu zulken dienst gaan vragen Gij moogt, gij kunt niet weigeren, Gaston. Om vele rede nen moogt gij het aanbod niet afslaan. Het zij zoo, Anna, zegde de notaris na eer igeoverwegifig. Gij moét nochtanszeggen, dat ik alles zal doen wat in mijne macht is om de verbintenis zoo gauw mogelijk tedoen ophouden. Dat zal ik zeggen en daarin zal niemand u ongelijk kunnen geven, mijn broeder... Ik reken er dus op dat gij u zult spoeden om een goed gebruik van het stuk te maken Deze week kunt gij dan nog aan iedereen uitbetalen wat men vraagt en zoo zal men wel moeten zwijgen. Dat zal ik doen, zuster, maar wat moet ik nu nog aan Maria zeggen Niets, broeder, niets. YPER. Becquart Henri 9.835 Bouckaert Julien 4.475 Vandevime Jntes 11.275 Dsbruyne Florent 3 307,50 Desrarnault Arthur 15.48! LANGEMARCK. Debruyne Camille 1.695 Mouton Arthur 500 We Gryson-Debeye Amélie 1.432 Descamps-Verhoest Léonard 4.205 Vanouplines Félix 2.648 ST-JAN-«ij-YPER. Lesage-Durnez Henri 978 Bonte Emile 3.200 BOESINGHE. W* Vanrobaeys-Vandecandelaere 19.140 venster-spiegelglas en alle andere artikel» in glas zal 1/2 miljard bedragen voor 1923 bijna den helft van onzen tarwe invoer. Eene nu uwe glasonderneming sedert Maart ir. gA g z»i nog onze yoorbrengst oo eene groote schaal vermeerderen. Deze onder neming is LIBBEY OWENS De werkwijze Libbey-Owensis eene Amerikaansche uitvinding van biost den oorlog, en in Belgie tegenwoordig toegepast door de stichting van eene Amerikaansche- Belgische maatschappij onder den naam van Compagnie Internationale pour la Fabrication Méoanique du Verre (Libbey- Owens). Het kapitaal is van 60.000.000 fr. verte genwoordigd door 40.000 bevoorrechte actiën van 500 fr. 72.000 kapitaalactien van 500 fr. 36.000 genotsaandeelen zonder naamwaarde. De bevoorrechte en genots aandeelen mogen in getal niet vermeerderd worden zonder toestemming van de dragers der oude titels. Winstverdeeling 5 aan het wettelijk reservefonds, 8 aan de bevoorrechte aan- deelen eerst en 8 daarna aan de gewone actiën, 10 aan den algemeene raad actiën aan 575 fr. (Deze afhouding is alleenlijk verplichtend na het vijfde boekjaar). Het saldo wordt verdeeld tusschen de kapitaal- en genotsaandeelen. BeheerdersBaron J. Dordolot.Nijveraar, Floreffe. G. Cooreman, Staatsminister, Brussel. G. Despret, Ingenieur, Brussel. M. Depret, Bestuurder derBanque de Bruxelles. L. Graux, Ingenieur, Brussel. Dannie Heineman, Ingenieur, Brussel, enz. De werkbuizen zijn gesteld te Gompel (in de zand en kolenstreek der Kempen) tusschen twee ijzerbanen en- doorloopen door den vaart van Hasselt. Alle grondstoffen op plaats gevonden zijn met de laatste geper- fectionneerde en goedkoopste wijze tot in de werkhuizen gebracht. De maehienen Lib bey-Owens zijn geheel klein en een wonder van eenvoudigheid. Bij de werktuigen staande ziet men alleenlijk uit de kommen vol gloeiende en gesmolten grondstoffen een glasblad van 2 meters breedte alleen tot de Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90 VEl'RHIE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMEDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEIK, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. WytscAiaete en omliggende, Agent Bevaren Noordschoots Ledeghem Westoutre Rousbrugge Heer FOURNIER, Burgemeester HeerTAHON, Gemeentesekretarls Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couokelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. zou te veel zeggen Nu... wat wilt gij dat ik doe, om mijne dankbaarheid te bewijzen Niet s broeder, tenzij dat gij alle midde len beproevet om uw huishouden in vrede en goedeti staat te houden. Tracht Esther te overhalen om anders te handelen, dat is ook Maria's wensch... en keer tot onze zeden en gewoonten terug, zooals vader u ook dikwijls voorhield. Breng ook uwe kinderen in dien zin op... Dat zal geschieden, Anna... Dank aan u en aan haa r. Op dit oogenbiik kwam de klerk. De twee personen zagen den klerk het voor hof binnentreden. Anna wilde de samen spraak sluiten en zegde tot haar broeder Gij ziet er zeer aangedaan uit, broeder, zegde Anna. Ga naar uwe kamer wascb u en houd u een poosje stil... Het is niet noodig dat iedereen... Hij had de deur geopend en verliet snellijk het kantoor, met het belangrijk stuk dat An na hem gebracht had. Boven gekomen zette hij zich neder, legde j' het papier vóór zich open en bleef er be- Dat Is te weinig... Ik dank u dus eerst weegloos eene lange wijl op staren. en vooral uit den grond mijns herton, voor de doorslaande blijken uwer ware verkleefd heid, nimmer zal ik dat vergeter,. Zeg aan Maria, dathetmij waarlijk vee! moeite gekost heeft haar edelmoedig aanbod te nanveerden. Hare handelwijze drukt mij om7,00 te zeggar ter neder, of, hoe moet ik mij uitdrukken Er ontstaat hier iets (hij legde zijne hand op de borst) dat aan ksagend naberouw begint te gelijken... Ach waarom moest alles ook alzoo komen... Maar ik vr/dwaal, Anna. Ik Wat al pijnigende en tegenstrijdige ge- da.ehten moesten, op dat oogenbiik, de ziel va n den ongelukkigen notaris bestormen I Na eenigen tijd stond hij evenwel op, en scheen een vast besluit genomen te hebben. Hij wlesch zich met zorg, kleedde zich de ftig aan en bevond zich kort nadien te Brugge bij den notaris Geldhof, die hem n; lar het registratiekantoor en vandaar naar di 3 Banque des Flandres vergezelde. De zaken warden snellijk geregeld en van 's anderendaags af kon Gaston iedereen te vreden stellen, die iets teeischen had. Men maakte allerlei gissingen in de ge meente, maar aangezien de heer notaris aan niemand iets schuldig bleef, werd er niets dan lof en eer over hem gesproken want velen hadden reeds gevreesd hunne spaar penningen verzwonden te zien in den kolk der geldverkwisting van Gaston's vrouw. Deze was intusschen nog immer te Gent, zoodat de notaris de handen vrij had Hij wilde dan aanstonds toonen, zonder eenige vrees voor het menschelijk opzicht, dat hij wel besloten was, alles te doen, wat hij kon om zijne uitgaven te verminderen en zijnen geldelijken toestand door allerlei be sparingen weder goed te maken. Hij verkocht zijne peerden en zond zijne dienstboden weg, ter uitzondering van eene enkele meid. Die handelwijze droeg de goedkeuring van alle weldenkende lieden weg, en, ware het niet geweest door zijne verkwistende, ijdele, waalschgezinde vrouw, zijn bureel zou waarschijnlijk, nakorten tijd, wederom voor spoedig geworden zijn. Daar Gaston geen nieuws van Esther ont vangen had, begaf hij zicb een paar dagen later naar Gent, om te zien hoe dezaken daar geschapen stonden. De moei van Egther bewoonde een schoon huis, nabij de S. Baafskerk. Zij was getrouwd geweestmetden broeder van den majoor Dillac, en haar man had in de Gentsche nijverheid een groot fortuin (verzameld. 1 De vader van Esther haddikwijlstotzijnen broeder gezegd -- Gij hebt geene kinderen, gij zoudt wel iets voor mijne dochter kunnen doen. (Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1