HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingh en Omstreken. De Kapel Boseh oe nee geboden van een spaarzamen werkman. Drinkt "FORTE BRUNE' Apotheek Fran» r/an de Plas Aboaiiementprijs: Sansen=Yanneste; Zondag* 16* Maart 1924, 15 Centiemen 21' Jaar. N* 11 Vlaarderen's N jverheid. Oorlogssch a de Mac Donald over Christendom en Socialisme Feys-Callewaert, Rousbruggo Politiek Overzicht Het derde kabinet Theunis. De grooL grieven. Tegen Paus Benedictus XV. M, Theunis en het Pond Uit het herlevend Vlaanderen. BJL,M m - Geen tronen blijven staan. De Treinbooten. Inrichting van Hoppevelden. Voor Eerw. Pater Lefebvre. In 't Buitenland. Mevrouw van Herteloo had intusschen de hier in uw eigen huis. (Vervólgt,) per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie pp0e8r, 8.50 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Postcheckrekening nr 15570. PKIJiü BERICHTE», VERKOOPIRGE», Eene inlassching o.6o ctn per regei. 2 en 3 inl o.5o et" V0NMISSEN, i 5o fr. per regel. ROUWBERICHTER, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op a»nvr»ag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten voor den Vrijdag inuezonden worden. Kleine berichten teoen den VrIJDAO noen. 1 Des Zondags altijd ruster, Zoo zal het werk u lusten. 2 Des Maandags niet verletten, Maar vroeg aan 't werk u zttter, 3 Geen kwak of borrels pakken, Zulks ledigt rap de zakken. 4 Des avonds onder 'I klapper, Huisraad en kleeren lappen. 5 Maar zelden voyageeren, Dat doet te veel verteren. 6 De pracht dient steeds vermeden, Zij schaadt aan beurs en zeden. 7 Duld geen gesnoep bij kinderen, Zoo niet uw beurs zal minderen. 8 Wilt nooit een koop beslissen, Van iets dat gij kunt missen. 9 Op kleine winsten passen, Dit doet den rijkdom wassen. 10 Spaar daaglijks maar een centje, 't Maakt op den duur een rentje. De tijden zijn lang voorbij, toen men Brugge het Venetie an het Noorden, D-> Gouden Wereld noemde, toen de jaarmarkt van Torhout de koop ieden van alle natiën aantrok, toen in de lakenhalle van Yper schier alle talen van Europa gehoord wer den. Toen had Vlaanderen zijn schoone haven, zijn volkrijke en machtige steden toen was het een oord van welstand en voor spoed, toen had het een uitgebreiden handel omdat er nijverheid was ln den beginne gingen handarbeid en landbouw hand in hand. Evenals in de wo ning van den Griek en den Romein, die den grond bebouwden, vroeger, en in Iidië Rusland en bij de Slaven in de Donauwvlak- ten tegenwoordig, sponnen de vrouwen de wol en vervaardigden zij de kleederen. De verdeeling van den arbeid bracht den geschoolden werkman op het voorplan. De nijverheid kon een grootere uitbreiding nemen. Zoo zag men in de Middeleeuwen de Italiaansche gemeeni-besten bloeien en de Vlaamsche gemeenten het toppunt van voor spoed bereiken. Nochtans bleef die nijver heid het gezinskarakter behouden zij bleef wat men noemt de kleine nijverheid. De grootnijverheid ontstond met het ge bruiken der mekanieke drijfkracht. Zelfs wanneer de wevers van Brugge en Gent hun laken naar al de Europeesche markten stuur den, werd het werk nog altijd aan den huize lijken haard volbracht de kinderen kuisch- ten de wol, de vrouw spon ze en de man zat aan het getouw, bijgestaan door eenige gezellen. Het gebruikte kapitaal was klein, de groep werklieden gering, de gelijkheid heerschte tusschen het nijverheidshoofd en zijn onderhoorigen zelfde bezigheden, zelf de levenswijze, zelfde ontwikkeling het afzetgebied was gekend en zeker. Nu vereenigt een machtig kapitaal rond de drijfkracht, in een uitgestrekte werkplaats, een groot getal werklieden. Verwijdert van hun huizen, werken zij voor afzetgebieden, die zich nu eens uitbreiden dan weer afwis- s°Ien. Het hoof t van dat zwoegend leger is rijk betaald, omdat er vele en zeldzame be kwaamheden van vereischt worden kennis van bestuur, technischen aanleg, kennis der markten, geest van orde en zakenkennis. Die levenswijze en geestesontwikkeling heb ben stilaan een breeden afstand geschapen tusschen deg-ne die het kapitaal geeft en degenen die hun armen verhuren. Daaruit volgt wat men noemt het konflikt tusschen kapitaal en arbeid met al zijn droevige ge volgen. Is met de opkomst der mekanieke drijf kracht ook in Vlaanderen, bijzonderlijk in West-Vlaanderen, de nijverheid, erop voor uitgegaan Neen 1 De klein-nijverheid, eenmaal zóó bloei end, bestaat om zoo te zeggen niet meer. De kantnijverheid, de glorie onzer gewesten deze bij uitstek loonende hulsnijverheid, kwijnt en wordt meer en meer verlat-n. Yper dat voor den oorlog honderden fijngeot fende kantwerksters telde, heeft er nu nog enkele tientallen en zoo is het in veel gemeenten De vlasbewerking in de L' yerstreek onder gaat hetzelfde lot. De landbouwers weten niet hoe aan volk te geraken. Even armtierig is het met de groot-nijver heid gesteld buiten de nijverige midde van Kortrijk en Roeselare.waar moei men ze nog zoeken Wat moet er geworden van ons Vlaanderen, van ons volk Jaren lang heeft men duizenden stoere kerels naar het front zien trekken, aange lokt door de groote daghuren, zich afbeu lende In slijk en modder, een gansche week huizende in ellendige koten om 's Zaterdags, terneergedrukt naar geest en lichaam, naar huis te keeren. Duizenden van ons krachtig volk trekken op naar het zwarte land om daar als echte paria's, als echte koelies, de zwaarste wer ken in koolputten en steengroeven uit te voeren, om er hun eigen Vlaamschen aard en Vlaamsche zeden te verliezen, om naar hun haardsteden terug te keeren, vervreemd, ontgoocheld en verwilderd. Duizenden trekken ook de Zuidergrenzen over om op Fransche akkers te gaan zwoe gen als echte trekossen, om maanden ach tereen een leven te leiden waaraan niets menschelijks meer te vinden is. Hoeveel Vlamingen bevolken de fab'ieken en werk huizen niet van het Fransch Noorden hoeveel duizenden meisjes onzer zuiderge- meentcn gaan er niet de bete bro >ds zoeken en vinden er verleiding, ontaarding, genots zucht en levensmoeheid Kan Vlaanderen dan zijn volk niet weer houden Kan het die kloeke armen en ge zonde lijven zelf niet gebruiken Moet het zijn eigen kinderen zien vervreemden aan hun moedergrond en is er volstrekt niets aan te verhelpen Ja, want Vlaanderen ligt aan de zee en Vlaanderen bezit een prachtige haven te Zeebrugge. Maar Zeebrugge, het zooveel besproken zeeoord, wil het leven, moet een nijverig hinterland hebben, met andere woorden, West-Vlaanderen moet dreunen van het beuken der hamers van het gestamp der machienen, van het ronken der riemen Het Kempenland is nu aan de beurt en wel dra zal die dorre streek, herschapen in nijverheidsgebled eenheerlijke steuning vormen voor de Antwerpsche haven. Datkanin Vlaanderen ookgebeuren, zoode regeeiing maar wil. Een weinig meer belang stelling voor Zeebrugge, een weinig meer ondersteuning van persoonlijk ini'iatief en in een korte spanne tijds zal het gedaan zijn met ons wegtrekkend volk. Wat de klein-nijverheid aangaat willen wij hier slechts één enkel punt aanraken. In de groote werkhuizen van Manchester zijn de machienen zoo volmaakt en zoo ver eenvoudigd dat één enkel werkman tot 70 getouwen kan beheerschen. Opeenhooping van fabrieken kan overbodig worden. Zou daar voor onze syndikaten, werkers- vereenigingen of kooperatieven, geen vin gerswijzing in te vinden zijn om, nu de elektrificatie der p-ovincie een mogelijkheid kan worden, de gezinnen te voorzien van zoo een vereenvoudigd getouw De wever zou zelf aandeelhouder op zijn werktuig kunnen worden. De gedachte wordt in Frankrijk geopperd. Zullen wij weer te Iaat komen Slaagt de proef, dan kan onze we verij weer ons gezinskarakter bekomen en nevens de groot-nijverheid veel euvel voor ons Vlaamsche volk wegnemen. Wij worden bedreigd door stakingen, uit sluitingen, conflicten en rustverstoringen, maar hoe kinderachtig is eigenlijk dit alles. Dat komt, omdat men aan belde zijden geen ander ontkomen aan de moeilijkheden meer ziet dan door af en toe een dergelijk conflict, waarvan iedereen nadeel heeft Wat wij moeten doen is het materialisme opzij schui ven cn bedenken, dat de mensch niet leeft voor zijn portemonnaie, maar voor zijn ziel In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 5 ROMAN door A. IIA^W Och, ze spreekt er niet veel van. Ze is wat gegeneerd.. Om de waarheid te zeggen, ze zou liever een post zoeken als hulshoud ster of winkeldochter. Niet met al Kind in den huize zal ze hij mij zijn Als mijn eigen dochter. Cyriel mag in den Hemel gerust zijn. 't Is heel schoon van u, zei kozijn Dale. Tut, tut., schoon 1 Familie moet voor elkaar staan 1 En daarom kom ik om Ma- riette 1 Ge eet toch mee vroeg de vrouw, 't Is hier wel geen eerste klas fricot... Van eigen eet ik mee 1 En geen kompli- jnenten I Ge beziet me niet als een kasteel heer zeker Ge woont toch op een kasteel, herin- "firde kozijn Dale. Een viiia... Och menschen, m'n hart 'echtuit, 'k ware liever hier Ik heb te veel Daar de vrouw en de dochters geluisterd. Wonen die gaarne ginder vroeg de Ja,ze kunnen heter goed stellen. Ge ,0et eens komen zien... Ha, daar is Ma- nette 1 Deweeze trad binnen. Ze was langen Dolt en zeer schoon. Ze geleek wel een vhrname dame ln gansch haar houding, een Ramsay Mac Donald heeft te Brighton ter gelegenheid van de bijeenkomst van den nationalen raad van de Vrije Kerken, een merkwaardige rede gehouden. Hij zei daarin onder meer het volgende Het vraagstuk van den tegenwoordigen tijd is, het christelijk geloof op de maat schappelijke toestanden toe te passen. De kwestie der armoede draait riet om gelijkheid. Ik ken rijke menschen die zeer arm zijn. Het vraagstuk der armoede betreft meer de achteruitzetting van mannen en vrouwen. Een andere s ciale kwestie is de mensche lijke waarde. Tegenwoordig wordt in negen van de tien gevallen die waarde door het st ff lijk bezit bepaald. De persoonlijkheid wordt onder worpen niet aan geestelijke, maar aan wereldsche zaken. Waarin wordt (1e per soonlijke waardeering tegenwoordig ge zocht Men kan onderscheidingen koopen en voor de eerste maal van hun leven worden dan de namen diergenen genoemd. Personen, die geld genoeg hebben om luisterrijke feesten te geven, personen, die geen enkele eigenschap van een genth mar bezitten, staan hoog in aanzien In den huidigen tijd wordt de mensch ondergeschikt aan den natuur gemaakt in plaats van de natuur aan den mensch. De menschelijke heerschappij op het gebied van schei- en natuurkunde, de eerst voor ko t ontdekte krachten, welke in het atoom haar zetel hebben, zullen er toe leiden, dat b i een eventueelen toekomstigen oorlog de eene mensch zijn medemensch op rog gemakke lijker wijze het leven zal kunnen ont:iem- n Wij 1-ven in een materialisdsch tijdperk en het heeft geen nut daarvoor de oogen te sluiten. Men geeft zich tegenwoordig op allerlei ma ieren over aan vermaken en isze'fs niet langer in staat op rustige wijze den Zondag te vieren. .Hetzij m n een conservatieve liberale of een Labourregeering heeft men kan niet veel uitrichten met menschen, die tot weinig anders In staat zijn dan zich door andere menschen te laten vermaken, die niet in zich het vermogen hebben, hun tijd zon der hulp van anderen door te brengen. Wij verliezen het besef van alle mensche lijke waarde. Wü jagen te veel naar klater goud. Maar de kern van het christendom is dat het alleen op de menschelijke hoedanig heden aankomt. De Labour Party streeft niet naar kwantiteit H t geloof doet or§ leven niet de feiten. Het leven wordt niet gerecht vaardigd do r het verleden, m 'ar door de toekomst Niemand van ons heeft r-'eds het land van Kanaan bereikt Als wij daar aan komen, zullen wij er onze graven vinden. Men schroomt om recht af te gaan op de bron van alle kwaad. In plaats daarvan ver knoeien wij onzen tijd met lapwerk. De democratie heeft twee waarden De eene is een verkiezingsleuze de andere is vanfilosofischen aard en een wereldbeschou wing. Hoe minder men van de verkl zi- gs leuze af weet des te beter. Wij zijn al'en min of meer geneigd steeds meer bepaald aan een enkele klasse te denken. Ook iir. Maar ik betwijfel of iemand rog meer dan ik tegen den klassestrijd vecht. Van den aanvang af trachtten de naties haar veiligheid door middel van dikkn knup pels te verzekeren en sedert eeu en reeds trachten de menschen die knurpels in vlieg machienes te veranderen Wij zullen echter zoomin met vliegmachienes als met knuppels veilig zijn. Maar dit zal voortvaan totdat men door middel van den christelijken staat, waar billijkheid, eerlijkheid en oprechtheid zuilen gelden, veiligheid heeft gekregen. jonkvrouw uit een der adelijke families, zoo als er te leper woonden in de oude, statige hulzen. Dag nonkel, zei ze en haar stem klonk helder als een zilver klokje. Ze reikte Van Herteloo de hand. De rentenier ontroerde. Hij dacht aan zijn broeder, diens sterfbed en begraving Maar vreugde sloeg weer op om het genomen besluit. Mariette, ik ben hier om u te halen, sprak de rentenier. Gij zult bij mij kind in den huize zijn., een van mijn dochters, ik beloof het u. Nonkel, ik bedank u om uw goedheid, zei Mariette. En ge gaat toch gaarne mee, hé Mariette werd wat rood. Zeker, nonkel, antwoordde ze. 't Zal eerst wat vreemd zijn, maar dat went rap. Ik ben blij, dat ge komt. We zul len ginder veel wandelen. Ik zou eigenlijk mijn kost moeten ver dienen, nonkel. Het verdriet vervulde me te veel, om daar al over nu te peinzen, hernam het meisje. Tut, tut.. Zet dat uit uw hoofd kind 1 Een meisje als gij moet met een braven jonkman trouwen en een huishouden op zetten.. Daar is nog tijd voor en in afwach ting zijt gij mijn dochter. Dat heb ik aan uw braven vader in den Hemel beloofd en Cyriel zal tevreden zijn over mij Van Herteloo's stem trilde. En Mariette schoten de tranen in de oogen... De rentenier wilde niet weenen. Hij liep even naar buiten, ln den hof. Ha, dat ze thuis eens van hun neus maken, dat ze, vervlekt, dat kind eens wil len achteruit steken, dat ze 't probeeren zei YPER. Schmidt Hector 9.760 Coele Camille 7.200 Dewulf Valentin 17 500 J. Van Werveke 5 050 St-JAN-bij-YPER. Louwyck Hypolithe 375 We Weyne-Mahieu Emerenee 3.704 BOESINGHE. Desimpel Alois 19 885 LANGEMARCK. We Pattyn-Claereboudt 8 875 Doise Livirus 24 670 Verhaeghe-Dekrirel 2 010 Titel lion-AsseDésiré 1.420 Dewilde Gaston 1.100 Dekeirel Cyriel 345 We Billiet Bosch 1 080 We Recarren-Bebaeghel 5.104 Het is dus voor de derde maal dat M Thi unis erin gelukt is een Mi - isterie samen te stellen. In het begin d- r crisis was men algem en van gevoelen dat M Vandevyvere de nieu we Eerste Minister zou zijn. Geschikt was hij wel daartoe, maar hij viel niet in de sm-ak der heeren Liberalen die met eer slecht oog zagen dat een Katholiek E rste Minister zou zijn bij de eerstkomende ver kiezing en dat M. Vandpvyvere bij machte zou zijn de Katho'i ke partij wederom één en sterk te masec. En dat hebben zij ten allen prijze widen beletten. En zij zijn er gelukt ook. Zij hebben zooveel drukking uitgeoefend op den Koning dat Deze zijn verirouwen niet heeft durven stellen inM. Vandevyvere. M. Tneu is was de man die het liberaal plan zou uitvoeren. Zij hebben op hem ge steund en zij mogen hem dankbaar zijn. De samenstelling va het nieuw Ministe rie is i iet alleen eene victorie van het Kapi taal op de Democratie, zij is daarbij eene prachtige Liberale overwinning. De Liberalen behouden hunne 5 Minister zetels Zij bekomen het zeer belargriik Ministerie van Buitenlandsche Zaken in ruil van dat der Koloniën en de leider der Libe rale.), M Hymansiser Minister van. Daar bij het wegtrekken van Minister Franck, die Libtraal en toch Vlaamschgezird was, zal maar veinig verdriet veroorzaken in het liberale kamp. Waarachtig, de Liberalen hebben redens genoeg om tevreden te zijn overM. Theuris De Katholieken hebben op verre na daar toe zooveel redens niet. En ware het nit t immer en altijd omdat spookbeeld, 't welzijn van 't Vaderland, nooit hadden zij zich met die opl ssing kunnen getroosten. De Kat o'ieken verliezen M Jaspar, M Berryvren M Moiyrsoen en krijgen in de plaats M. Cirton, M PoulletimM Tsch f- fen O^der Kath. lit-k oogpu t en mi er nog onder Vlaamsch Democratisch oogpunt is er bij die verwisseling eenige winst te boeken. Dit belet echter ni t dat het wantrouwen dat de Katholi* ken tegenover het tweede Minis'erie Tneu is gevoelden, in plaats van te verminderen sterk vermeerdërd is Zij kunnen niet begrijpen dat die enkele Katho lieke Ministers invloed genoeg zullen hebben om de algemeenepobetiek van het land eene andere richting te doen nemen en zoo het land af te wenden van den afgrond waar Belgie mei groote schreden naartoe gaat Ziehier hoe het derde Kabinet Theunis samengesteld is President en Financiën M. Theunis usticie M. Masson Buitenlandsche ZakenM. Hymans Spoorwegen M. Neujean Kunsten en Weterschappen M. Nolf Landsverdediging M. Forthomme Economische Zaken M. Vandevyvere Landbouw M. Ruzet e Koloniën M. Carton Binnenlandsche Zaken M. Poullot Nijverheid en arbeid M. Tschoffen. D 5 laatste zijn de Katholieke Miristtrs Tegen hetoud&Mthïsrerië Theunis hadden de Katholieken groote grieven in te brengen. En dat die grieven niet op hersenschim maar op stevige gronden rustten bewijzen de groote moeilijkheden 'Be M Theunis hij het samenstellen van zijn nieuw ministerie, van Katholieke zijde ontmoet heeft. Sommige Katholieke Ministers waren vol strekt niet Katholiek. M Theunis had zich nog nooit met geene politieke zaken bezig ge.houden en behoorde nht tot de Katholieke partij, en toch nam hij ^e p'aats in die aan eenen echt Katholieken Minister moest toe komen Daar M Jaspar. volg'-ns h t zeggen van M. Brusselmars, riet p-adiseerde mag men hem toch bij de Katholieken, die toch wel eerst en vooral christenen moeten zijn niet bijrekenen, M. Berryer was hijzonder sterk in het benoemen van Liberale Burg meesters. Het getal Ministerzetels toegekend aan de Liberalen was te groot in evenredigheid van dat der Katholieken. De. Liberalen tellen in de Kamer 33 en in den Senaat 28 leden. Dat maakt te zamen 61 Liberalen. De Katholieken hebben 81 Kamerleden en 73 Senatoren Dat maakt 154 Katholieken j Die 61 Liberalen besturen met de 154 i Katholieken en er zijn 5 Libera'e Ministers en ook 5 Katholieke. Daarbij kwam nog M Theunis die doorde Liberalen als hoofdminister geduld was daar zij toch zelf inzagen dat peen Liberaal die plaats kon innemen en M. Theunis als politiek- Katholiek mair.tgeene beteekènis was. Andere griefVier der bijzonderste dppar tementen waren in de handen der Liberalen Kunsten en Wetenschappen, waar de Katho lieken altijd, en met reden, zoozeer aan gehouden hebben, de Spoorwegen, het Gp recht en de Soldaterij waren bezet door Liberale Ministers. Dat zij hunne macht gebruikt hebben om hunne vermolmde partii wat op te knappen hebben wij meermaals ondervonden. En er is nog een grief die wel de voor naamste is, namelijk dat de Katholieke prin ciepen niet geëerbiedigd werden. Ónder de oude militaire wet, vond de Katholieke Kriigsaalmoezenier allerhande moeilijkheden bij het uitoefenen van zijn ambt i n de vrijheid van komen en paan werd aan den aalmoezenier niet toegestaan als aan de militairen van zijn rang. De nieuwe militaire wet heeft zulks niet veran 1erd. Die wantoestanden bestaan nog. In de plooien van het Katholiek vaandel staan Rechtveerdigheid en Barmhartig heid onnoodig hier terug te kompn op het onrecht dat in de laatste jaren gepleegd ge weest is op de Vlamingen omdat zij het ongeluk hadden Vlaming te zijn Barm hartigheid bestond bij het vorige Ministerie niet. Het hoogste Katholiek gezag ip de wereld is toch wel de Paus, obze Paus van Rome De buitenlandsche politiek van Belgie was regelrecht gericht tegen de inzichten die Z.H de P us in deze zaak kof sterde. En al Is zijne stem enkel die van den Goede" Herder toch klonk zij luid genoeg en had hpt Christen Belgte wel naar die stem mogen luisteren. Het nieuwe Ministerie zal van die grieven rekening moeten houden zoo het eenige leef baarheid wil hebben. Generaal Ludendorff heeft tijdens zijn verhoor in het Hitler-proces te Munchen op luidruchtige wijze zijn wantrouwen tegen de Duitsc^e Katholieken uitgesproken en daar bij Paus Benedictus XV eenige zinnen toegeschreven welke moeten bewijzen dat de Paus Duitschiand vijandig gezind was. Zulks is van weinig beteekenis maar het werpt een scherp licht op de moeilijkheid der rol die de Paus in oorlogstijd te vervul len had. Om de weldadigheid die Paus Benedictus aan den dag legde tegenover Duitschiand werd hij bij de verbondene mogendheden verdacht en zelfs beschuldigd Duitschge- zind te zijn. En nu wordt Hij beschuldigd Fianschgezind geweest te zijn. Zijn die beide bt schuldigingen niet het grootste be wijs der hooge onpartijdigh LI van den Paus die zich steeds als den apostel der Vrede aangesteld heeft Toen de heer Theunis ontslag nam is het Pond aan 't dalen gegaan en viel tot 116. Toen het bleek dat M. Theunis kans had om terug te komen steeg het Pond onmidde- lijk tot 121 En nauwelijks heeft Hij aan- veerd het Kabinet samen te stellen of het Pond stijgt tot 128 Nu het Ministerie Tht u- nis gevormd is staat het Pond aan 132. Mogelijks zal men beweren dat zulks en kel een samentreffen is. Toch kan het niet geloochend warden dat het Pond laagst was juist als M. Theunis geen Minister was en er meest kans bestond dat Belgie eene andere politiek zou volgen. hij bij zich zelf, aan den tegenstand van vrouw en dochters peinzend Ze zul len weten wie er baas is Voor geen honderd neuzen- makers als Lavendeau zal Mariette weg geduwd worden Ik heb mijn vrouw al de vreeze in 't lijf gejaagd door te dreigen dat huis te Brugge te verkonpen, en ik zal ze nog meer benauwd maken. Ha, ze peinsden mij onderden duim te hebben, mijn beurze te lichten en voor de rest mij achteruit te houden, mij, den boeren-rentenier. om wien ze voor hun Brugsche farasyn beschaamd zijn I Ze kunnen vandaag alles eens overleg gen. Ze hebben nu den tijd.. Maar ze zullen moeten erkennen, dat vader percies nog geen onnoozelare is.. Van Herteloo keerde in huis terug. Vrouw Dale dekte de tafel. 't Is of ik hier al lang weg ben, zei de rentenier, maar ik ga nu en dan toch eens voor eenige dagen komen. Een mensch vergeet zijn geboortestreek niet, hé sprak de kozijn. Dat kunt ge peinzen.. Er is maar een Elverdlnghe, maar een streek van Poperin ghe en leper. Maar ja, ge doet niet altijd wat ge wilt I Ze kunnen iemand zijn kop zot klappen.. Maarallah, 't is nu zoo I Aan tafel babbelde de bezoeker zeer druk. En na het maal gaf hij elk der kinderen een dubbelen frank voor hun spaarpot Mariette ging zich boven gereed maken. De kleinen trokken op naar de school. Dale, zijn vrouw en Van Herteloo dronken nu koffie en de rentenier bood zijn kozijn een sigaar aan. Ik had Mariette wel willen houden, zei Dale, maar ik zit met een grooten last, lijk ge weet. En zij zelve zou niet willen blijven, voeg ie de vrouw er bij Maar menschen toch, ge moet u niet verontschuldigen, verzekerde Van Herteloo. Ge hebt meer harte getoond dan ik., dat is de waarheid 'k Had Mariette seffens na de begraveris van mijn armen broer moeten meenemen. Dat ware mijn plicht geweest en 'k gebaarde van stommen ambacht. Mijn vrouw en dochters hebben den hoogmoed in den kop., 't zal wel eens beteren... en ik ontzag hen om gezaag te vermijden. Maar God zij dank, mijn oogen zijn open gegaan door uw brief en mijn harte ook. en nu ben ik hier, en Cyriels kind is van vandage af 't mijne. En wat zeggen ze thuis vroeg nichte Dale fluisterend. Och, eerst wat van hun neus maken, lijk het gaat, tot ze verstonden wat mijn wil was. En nu zal Mariette goed zijn bij ons. Van Herteloo vroeg dan naar de zaken en het bedrijf van de streek, sprak over kennis sen, tot het tijd werd om te vertrekken. Mariette was naar beneden gekomen. Ze bedankte Dale en zijn vrouw voor al hun goedheid. En toen ging ze met haar oom heen. Ze hield zich goed, al had ze weer kunnen weenen, om het groote verlies, dateen zware wonde geslagen had, een wonde die thans weer bloedde. Langemarck. De heropbouw der Kerk. Wie hier weerkeerde in Februari lc'19 vond van geheel 't dorp enkel een hoopje steen van de oude kerk. Er was een plankje nooriig om aan de terugkf erende vluchte lingen de plaats aan te duiden waar zij gewoond hadden I Na 5 jaren werkens is het dorp herbouwd en wacht men enkel naar de voltooiing de kerk. Langzaam rijsi het stoere gebouw boven de huizen, en ziin spitse to^en van 61m. zal weldra weerom de fierheid wezen der dorpelingen. In Mei 1°23 begonnen, hebben de blijde werkers verledene week de mei op de kap gesteken. De ruime kerk die even grooi is als vóór den oorlog is in gothischen stijl gebouwd, ietwat streng van lijnen er zwaar door haar grooten omvang. Doch haar prachtige ligging midden dier groote Markt, omgeven met eene kroon van groen; haar hooge toren midden het schilderachtige dorp zal alles herscheppen tot één onzer schoone hoekjes van onsgeliefde.Vlaanderen Zicht op de Meisjesschool. De druk bezochte Meisjesschool van vóór den oorlog is reeds prachtig herbouwd Zooals alwie hier vroeg na den wapenstil stand terugkeerde, hebben de Zusterkens in 't beginne ook hunne maanden front gedaan in de eerste barakskens. Doch zooals 't behoorde werd er vlijtig voortge wrocht aan 't herbouwen der scholen en nu kunnen de kinders in de ruime schoollokalen een degelijk onderwijs genieten. Na al de groote veranderingen, welke door den jongsten oorlog werden veroor zaakt na den val der Habsburgers, (Oosten rijk) der Romanoffs, (Rusland) der Hohen- llerns, (Duitschiand) komt Turkije zich te ontdoen van de laatste draden waarmede het aan het oude Keizerrijk verbonden was. De nationale vergadering van Angora (Turkije) heeft het Khalifaat in het huis van Othman vervallen verklaar I en den laatsten Khalif Abul Mpjid, met 32 prinsen en 35 prinsessen, uit het land verbannen. Het khalifaat was eene instelling die der tien honderd jaar oud was en die in de oogen van millioenen Oosterlingen voor hen de heiligste tradities op aarde voortzetten moest. In 1922 werd het khalifaat, de geestelijke macht in Turkije, gescheiden van den troon, de wereldlijke macht. Thans is Turkije eene laïeke republiek. De huidige overheden van Turkije doen hun best om den schok die deze verandering teweegbrengt wat te verzachten en het is niet onmogelijk dat ln de duistere diepten van 'kiesbaar op stam, in alle dikten en lengten. het fanatische oosten eene tegenbeweging ontstaat om de oude orde te hersteilen. De dienst der treinbooten, ook ferry-boats genoemd, zal met half Maart ingehuldigd worden. De booten meten 115 lengte en 19 mder breedte. Haar dit pgang is 3 meter. Bij alle weer zal men de Noordzee kunnen over steken en den dienst tusschen Zeebrugge en Harwick (Engeland) verzekeren. Elke boot kan op elke reis 56 wagens van 12 ton medenemen. Veel waren znllen dus zonder verhandeling in Engeland geraken. Het is bijzonderlijk aan de groenten- en fruitnijverheid dat deze booten veel dien sten zullen bewijzen alsook bij het verzen den van waren die zeer breekbaar of spoe dig beschadigd zijn. Guido. Te verkrijgen bij Mijnheer R. Proof, geneesheer te Couckelaere: EIKEN STA KEN, veel duurzamer dan Larixen, uit- Photo Attewelretdt, Westvleleren. Crombeke. Wild zwijn geschoten op Zondag 24 Februari 1924, in een bosch achter De Leeuwerk door Camille Inion en Elie Parret. Groep Jagers en Drijvers die het dier opspoorden. Overdracht der vorige lijsten Fr. 2636.00 DERDE LIJST Onbekend, 100.00 Onbekend, 50.00 Onbekend, 10 00 Onbekend, 5.00 Onbekend, 20.00 Heer Burgemeester van Proven, 25.00 Missievrienden uit Proven, 150.00 Voor de aim- zwartjes, 5.00 Mev. Wed. Dequeker-Berrevoet, 50.00 Voor de Goddelijke Voorzienigheid, 5.00 Onbekend, 10.00 Onbekend, 2 00 M. C. Verhack-Dumon, 25.00 Onbekend, 2(100 M. J. Wallyn-Vandenberghe, Wervik 20 00 Mev. Wed. Vacdenberghe-Devos, 100 00 Onbekend, 10X0 Een kloostergemeente van Stad, 50 00 Onbekend, 20 00 Opdat o kinderen braaf mochten blijven, 3 00 Onbekend, 15 00 Onbekend 100.00 Onbekend 50 00 Voor eene goede gunst, 20.00 Naamloos, 20 00 Van een kloostergemeente, 100 00 J M H. Caroen, 25.00 Eerw. Heer Principaal en Leeraars van 't College, Poperinghe, 250 00 Alphonse en Marie Sansen, 25,00 Naamloos, 10 00 Voor de Goddelijke Voorzienigheid, 25 00 M. Raph Six, Vlamertinghe, 20.00 M. Honoré Lemahieu-Ri useré, 50 00 Voor de Slaap-en Pokzieken, 40 00 Onbekend, 5.00 Om eene genezing te bekomen, 50 00 Onbekend, 20 00 Onbekend, 20 00 Ter eere van St-Antonius. 50 00 Juf. Maria Doom, 33 00 Onbekend, 100.00 Totaal Fr. 4344.00 Heer Opsteller, Ik heb met veel voldoening de inschrijvingslijst waargenomen die Gij zoo goedwillig, aan de openbare liefdadigheid hebt onderworpen. Ook houd ik eraan, U van hart te bedanken, alsmede al de goede zielen, die zoo talrijk en zoo spoedig aan dezen oproep beantwoordden. Eenige personen vroegen mij bij deze gele genheid, of de toestand wel zoo bedroevend is, als uw geëerd blad het aangeeft. Ik mag voor uwe verzekering getuigen, dat de aangegeven cijfers, nog ver onder de werkelijk heid staan. Wat ik in 1912 over de slaapziekte verhandel de, heb ik met eigen oogen bestatigd: in Mayom- be, waren gansche dorpen verdwenen In Pombu, zag ik nog 2 hutten staan, van een talrijk volk, dat langs den oever verspreid lag, en bediende er den laatsten bewoner de H. Sacramenten toe. In Kwilu, werd de toestand zoo verschrikkend, dat een missionaris zijn zieken verlaten moest, om den Gouwheer in Boma, persoonlijk zijnen nood aan te klagen ln de omstreken van Nieuw- Antwerpen, stijgt het cijfer der aangetaste bevol king, tot tachtig ten honderd. Wat een ramp, stierven er wekelijks in Pope ringhe 25 menschen van slaapziekte, pokziekte 0} melaatschheid In de ondrrstrlling dat die toestand enkel twéé jaar bleef geduren, zon men de 5 tad niet ontruimen Daar is nogthans de werkelijkheid in talrijke gewesten van Congo, en waar bet Kruis niet wordt geplant, heerscht de dood, in al haar akeligheidgeen priester, geen kloosterzusterke, niets. In naam onzer zieken, in naam van al onze kinderen, dank. Pater Arth. Lefebvre. NB. Alle bijdragen, worden aangenomen bij Mev. Wed. Clotilde geftbvre- Ver scheur e, Hondstraat, 7, en ook ten bureele van De Po- peringhenaar Opvolger van S. VANOEN BERGHE, Bertenplaats 8, (Kleine Markt), -POPEKIKGHË - Reuter verneemt van het Spaansch gezantschap, dat, volgens de laatste tele grammen van Melilla, de Spaansche troepen de Rifs over het heele front hebben terugge worpen. Volgens een bericht uit Ltibeck is een aantal Duitsche stoomtrawlers ten gevolge van een hevigen storm bij IJsland vergaan. Zaterdag heeft in een mijn te Castle Gate in Amerika een ontploffing plaats gehad. De mijn staat in brand 175 mijn werkers zijn erin opgesloten. Hoewel met zeven ploegen aan de redding wordt gewerkt is men er nog niet in geslaagd ook maar één overlevende of ook maar één lijk op te halen. Men vreest dat de 175 mijnwerkers zijn omgekomen, hetzij bij de ontploffing, hetzij door verstikking. Slechts één ploeg redders kon de mijn binnendringen. - Het Chineesche dorp Tsjau-Tsoen, in de provincie Sjantoen, is door een brand, welke ten gevolge van het omverwerpen van een stallantaarn is ontstaan, geheel vernield terwijl drie honderd menschen om het leven zijn gekomen. het laan. Allen begrepen dat vader daar met deur geopend en ze zag hoe haar man Mariette aankwam. {nichtje hielp uitstappen. Mevrouw van Herteloo stond wat zenuw-; Ha, daar staat tante al, zei van Herte- achtig op. j loo welgezind. Maar mama. gij gaat die arme nicht Mariette trad vlug nader, ze kuste haar toch niet tegemoet? vroeg Blanche geërgerd, tante en zei Ge zu't dat toch niet doen. I O, ik dank u hartelijk, dat ik hier mag 'tis 't beste nu voorzichtig te zijn,wonen, weeze zijn is zoo tri- stig. antwoordde de moeder. Haar stem smoorde in een snik, al be- O, als ge ze zoo inhaalt, zal ze zich heerschte Mariette zich Mevrouw van Her- hier al gauw de eerste gevoelen,, spotte teloo ontroerde nu toch ook. Serafine. Ge zijt welgekomen, nichtje, sprak ze Kinderen, ge moet dat nu niet verkeerd minzaam, en haar dan kussend, opnemen of uitleggen. Ik ken papa. En ik| En op dit oogenblik meende ze het, luiste- zeg u nog eens, dat we dienen voorzichtig te f rend thans alleen naar haar natuurlijk en zijn.. Denk aan uw vaders bedreiging Laat beter gevoel. mij slim handelen En ge zoudt niet slecht doen, mee te gaan tot ln de vestibule. Een kleine komedie.. Neen, ik niet I riep Blanche uit. En ik ook niet I sprak haar zuster. Mama, hernam de ouiste woedend, handel nu niet zoo lafGe vernedert u Maar de moeder ver'iet al de kamer. Ik ben toch nieuwsgierig om dat boerin- etje eens te zien., zoo even maar zei Sera fine. Ge zult ze hooren met haar groote stem. En ik heb wei goesting, om naar mijn kamer te vluchten en seffens te toonen, hoe gaarne ik die berooide familie zie. Van Herteloo keek zijn vrouw dankbaar aan. Deze ontvangst was voor hem een blijde verrassing. Mariette ontdeed zich in de gang van mantel en hoed. Ze veegde haastig een traan af. En oom en tante leidden haar toen in de eetkamer. Hier zijn uw nichten, zei mijnheer van Herteloo, dat is Blanche en dat is Serafine. Ge hebt elkaar in veel jaren niet gezien. De dochters blikten toch verbaasd op. Het was een dame die binnentrad, als een voor name jonkvrouw, schoon, eenvoudig en toch met smaak gekl ed, beschaafd van houding en manieren. Neen zoo had men zich de Terg papa nu niet We kunnen straks arme nictl4 niet voorgesteld, vertrekken. Mariette reikte Blanche en Serafine de Moeten wij dan onder zijn tijraniejhand. Aankomst. leven Van H- rteloo zag dadelijk dat zijn doch- Ge kent onze afspraak, hé We zullen ters hun nicht niet van harte ontvingen dat haar dochters het die indringster laten gevoelen, dat ze ons ze nog oordeelden als i isteren. hier in den weg zit. En dat is het beste Mari tte, zei hij en 't was als uitda- Mevrouw van Herteloo en zaten in de eetkamer. Daar zijn ze riep Blanche. Ze hoorde het rijtuig op de keitjes van de middel. |gend voor Blanche en Serafine, gij zijt nu Dank u, nonkel antwoordde het meisje. Daar zijn mijn twee dochters en ik heb ze nichten genoemd, maar van nu af be schouwen we u als de derde dochter ver volgde de rentenier. Ge loopt hier vrij rond, ge doet wat ge wilt, ge moet nooit peinzen, dat ge in de woonst van een ander zijt. Ik hoop dat ge het rap wennen zult. Zet u neer, we moeten nog samen eten, want ik zie dat het souper hier al gedaan is. We wisten niet hoe laat ge zoudt aan komen, verontschuldigde zich zijn echtge- noote. O, ge hebt gelijk, dat ge niet wachttet. Er zal voor ons nog wel wat over zijn. Blanche en Serafine zwegen. De eerste bladerde in een tijdschrift en haar zuster scheen eensklaps iets te moeten zoeken op het buffet. Voor Mariette hadden ze geen enkel vrien delijk woord. Nu en dan wierp van Herteloo een grimmigen blik naar hen. Moeder vreesde voor een uitbarsting van woede. Ze zag de voorteekenen.. Daarom begon ze zelf maar druk met Mariette te spreken,nadat ze ln de keuken geloopen had het eten te bereiden en binnen te brengen. Ze vroeg of Mariette een goede reis had gehad. Ze sprak over het weer, over Brugge en de omgeving, het kasteel en het park. De dochters verdwenen uit de kamer. Ze gingen naar boven of in het boudoir van Blanche. Wat doet moeder laf, zei de oudste. Ik kon er niet meer naar luisteren. En dat is allemaal om papa tevreden te stellen. Papa geniet en hij meent dat wij ook zullen toe geven. Maar hij ziet het nu al anders. O. mama doet laf I

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1