De Kapel Bosch HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingh en Omstreken. Apotheek Fran» Van de Plas RfiHsuiiiiierisndtiouiuschooi AboMementprijs SanseiuYanneste, Zondag* 23 Maart 1924. 15 Centiemen 21^ Jaar. Nr 12. SPREUKEN. De Nood van Verwoest Vlaanderen Meer Mannen Oorlogsschade. Politiek Overzicht De frank stijgt. De Expertscomiteiten. Amnestie in Amerika. De saloarjjtuigen. Verkeerd werk. De Regeeringsverklaring. M. Karei Mestdagh. Verdraagzaamheid onder Vlamingen. Tot verdediging van onzen frank. Zitting van den Gemeenteraad In 't Buitenland. per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.50 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Postcheckrekening nr 15570. PRIJS BERICHTEN, VERK00PINCEN, Eene inlassching o.6o ctQ per regel. 2 en 3 inl. o.5o et" VONNISSEN, i 5o fr. per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op lanvrug. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrijdao ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdag noen. De schoonheid van het lichaam, is een reiziger die voorbij gaatde schoonheid der ziel is een vriend die blijft. Vriend, stel in alle zaken, Uw plicht vóór uw vermaken. Het leven is eene beproeving en geen vermaak partij. Zoekt uwe plicht en het overige zal volgen. Wat ge in uw jeugd niet verzamelt, kunt ge in uw ouderdom niet genieten. De zwijgende zaaier zaait ook, gewoonlijk het best. Die 't meeste timmert, is daarom niet "de beste timmerman. Alleen een Brusselaar schijnt de Belg te zijn van de zuiverste soort, een gediplomeer de vaderlander, een patriot van het beste bloed, een minister van af de wieg, een ont dekkingsreiziger op eigen grond, een specia list in winstgevende zaakjes, een Mozes der twintigste eeuw en vooral een geteisterde uit den grooten oorlog. Minister Theunis zelf verklaarde ons dat in de Kamerzitting van 20 Februari II., Het is niet aan te nemen, sprak hij, dat in een stad zooals Brussel, die eigenlijk geen enkel oorlogsfeit beleefd heeft, er nog 100.000 dossiers voor oorlogsschade zijn 1 Welnu, heeren van Brussel, gij kent Vlaanderen niet, noch zijn verleden, noch zijn heden en met zijn toekomst zit gij ook al weinig mee in. Herhaaldelijk zijt gij per auto door onze gewesten komen tuffen zoo kondet gij met groot kennis van zaken in uw dagbladen ellenlange artikelen schrijven. Gi; hebt de handen in elkaar geslagen voor het wonder van den heropbouw en het verdwij nen der akelige woestenij, waarin Vlaande- ren's vruchtbare velden herschapen waren. Gij hebt gedacht, dat België zich uitputte voor den Westhoek van het Vaderland, maar gij zaagt niet, dat het volk zich lam gewroet had en zelf met bebloede vuisten die verrijzenis had bewerkstelligd. Gij hebt uw kinderen, van uit uw luxe-auto's de her worden steden en dorpen getoond en den nijverigen boer op zijn herwonnen land, evenals gij hun vroeger do betonnen onder standen, de krotten en barakken aanwees! met het soort van wilden die er in huisden Die wilden, Heeren, zijn de ware getels- terden, die have en goed verloren het zijn die doolaards uit de ballingsoorden, die, terugkeerende, geen duizendegesmokkelde marken konden uitwisselen het zijn die wroeters, die van tusschen pulnen, obusput- ten, ijzerdraaden springstoffen, het erf hun ner vaderen met levensgevaar zijn vroegere schoonheid weergaven het zijn die eenvou dige zielen, die met duizenden reeds jaren wachten op hun oortogsfchade. Voor deze heiden, voor het ras, hoeden af, Heeren het is het geslachtofferde België in persoon. Op uwe uitstapjes zult gij veel kennissen ontmoet hebben, die uit loutere vaderlands liefde en om de geteisterden te helpen, aan een schappdijk prijsje gansche reeksen eigendommen opkochten. Dat zijn de nieuwe frontbewoners met hun pronkgevels in ar duinen en witsteen, hun rijen huizen, die ze aan woekerprijzen verhuren. Weg met de Joden, doch leven hunne praktijken dat is de leuze der nieuwe geteisterden, die woekeren met de oorlogsschade, welke de ware, de echte, de plaatselijke met recht moeten hebben maar nog verwachten en misschien heelemsai zullen zien ontglippen, want zegt Minister Theunis verder Men moet wel bekennen, dat de wet, inzake oor logsschade, gestemd in 1919, toen wij ons met de edelmoedige droombeelden van den na oorlog paaiden, onvoorzlchiig was Steunende op de belangrijke cijfers der ver goedingen, welke men verhoopte, heeft men meer beloofd dan men geven kon. Het is niet meer mogelijk het werk der schadevergoe ding voort te zetten, zooals het begonnen is. Daar hebt gij het 1 Het is niet meer moge lijk Maar het ware voor ons wei eens nut tig te weten, hoeveel niet geteisterden er onder de eerste uitverkorene waren en hoe veel ware geteisterden de nu ledige Staats kas staan aan te gapen. Het onmisbare kabinetshoofd zegt nog Daar is dus iets te verbeteren Er dient onder meer onderzocht te worden of sommi ge geringe schadevergoedingen niet dienen nietig verklaard, voor diegenen althans, die door hun persoonlijken toestand zelf de schade gemakkelijk kunnen dragen. Perso nen, die slechts wat wol of wat koper heb ben verloren, hebben geen recht meer tot klagen. Ik ben van meening dat die schade kan nietig verklaard worden. Zie dat is voor de Vlamingen riet, dat is een boterham voor de ville mariyre Minister Theunis had beter ge laan dat veel vroeger te verklaren en dat onder den neus te wrijven van degenen die het voor beeld van honger hand gaven. H»eft volks vertegenwoordiger Strauss geen 200 000 fr. voor verlorene nota's gekregen en heeft deze onbetwistbare vaderlander niet alles, tot zelfs een gebroken spiegeltje en een koperen deur knop door den Staat doen betalen Had men op ieder dorp een komiteit ge sticht van menschen ter plaatse, die goed den toestand kenden, dan ware heel de nachtmerrie der oorlogsschadeal lang verge ten. Maar neen t Ons Vlaamsche volk was te dom om zelfs hun verwoest gedoe te schatten. De groote verstanden van Brussel met hun groot licht zouden hier den boel eens beredderen aan zooveel zweetdroppels per uurbureelen en tribunalen verrezen lijk paddestoelen uit den grond en een leger ambtenaars knaagde aan de knek van 3 mil jard ooriogsleeningen gedurende vele jaren. Vlaanderen kan recht komen met het werk zijner kinderen er zit kracht van geest en Mengelwerk van «De Pgperinghenaar» 6 ROMAN door A. Ja, ze is gemaakt vriendelijk Ik kan niet huichelen, verzekerde Blan che, wier heele leven naar buiten tegen woordig een onnatuurlijk en huichelachtig gedoe was. Maar zeg eens, die Mariette is percies geen boerin, zei Serafine. Ze Is niet leelijk... en ze zit goed in de kleeren, dat is waar... En haar houding verrast me ook. Waar zou ze die manieren geleerd hebben Och, ze doet vanavond haar uiterste best en toont al wat ze kan. Maar ze spreekt Viaamsch. En ze zal zich al gauw laten zien, zooals ze is, hoonde Blanche. Ze valt me zeer mee. Ik ben oprecht verwonderd... Zorg nu maar dat mijnheer Lavendeau niet van gedacht verandert, als hij Mariette ziet. Spreekt toch niet zoo onnoozeisnauw de Blanche nijdig. Frederik zal wel onder scheid weten te maken tusschen echte beschavingen de manieren, die deze indring ster opgeraapt heeft... wie weet waar.., Ik moet de waarheid zeggen... Mariette doet zich heel goed voor. Ge zult haar zeker ook als zuster aan een nu... O, neen I Papa dadelijk met zijn steek aar. ons... Wij komen mannen te kort. Niet dat er niet genoeg zijn in vergelijking met de vrouwen, ofschoon er volgens de statistieken meer vrouwen zijn dan mannen. Ook niet dat er niet genoeg rondloopen in j as, frak of kiel met baard en groote snor. ik wil maar zeggen: wij komen echte man nen te kort, menschen met mannelijk karak ter, waar fut in zit, karakter en wilskracht, die helder uit de oogen kijken, die toonen te weten wat plichtbesef is. Om man te zijn moet men het goede willen het schoone lief hebben, het edele nastreven. En dit krachtdadig. Kent gij geen breedgeschouderden, met vuisten als knuisten aan den romp en met een lang afgolvende baard aan de kaken, die het man zijn moeten afleggen om een jeudige knaap wiens reine ziel van geest drift in brand is geslagen. De kracht van binnen, die den man moet kenmerken bestaat niet In geweld naar bui ten, met door het staag vasthouden aan eigendunk en blind vertrouwen in zijn eigen wijsheid zooals men soms ten onrechte meent. De man die, in 't latijn vir dien eere naam waardig,wil en zal op de hem aarge wezen plaats met al zijn vermogen en al zijn krachten vastberaden zijn plicht doen. Wanneer die plicht, dan lasten oplegt zet hij kalm en koen de schouders eronder worden offers gevraagd hij ziet riet om naar wriermanszijfie, hleinn >er!«gheid kent hij niet, recht voor de vuist, dwars door de zee. Plicht is zijn hoogste wet; plicht doen zijn hoogste streven Jammer genoeg dat er zoo bitter wienig zulke mannen te vinden zijn. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden YPER. Masquelier Emile 67.390 GHELUWE. Vandenbroucke-Speybrouck Fr. 34.360 Hemerick Camiei 825 Verfaillie-Vanderleen Aim's 1.610 WERVICK. Salomez-Devos 520 Flamez Br en Z. 20 025 Devogei-Verhaeghe Jules 1.700 Dormez Oscar 825 Mabieu Auguste, Pauline, Elodie 26 868 Masqueli'r-Vandermarliere Henri 23.125 Overtelt Br. en Z. 980 Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), S» O I* E R S G II K van ROUSBRUGGE. Zooals verleden jaar in Oost-VIeteren werd er hier dezen winter, door de zorgen van het Mini sterie van Landbouw eene landbouwschool inge richt. Twee-en-dertig leerlingen, boerenzoons van 18-25 jaar, hadden zich laten inschrijven en volgden, vooral in 't begin, regelmatig de lessen De verachtering van 't landwerk was oorzaak dat sommigen niet kunnen blijven volgen. Driemaal in de week, werden er gedurende twee ur-n lessen gegeven over grondbemesting, plantenteelt, veevoeding, veekweek en gezond heideleer door de H H. Simoens, Rijkslandbouw- kundige te Poperinghe, Jans, Rijksveeteeltkun- dige te Veurne, Sobrij, Rqksveearts te Pervijse, E. H De Jaegher en Dr Brutsaert te Poperinghe. Daardoor werd er aan de landbouwerszone! der streek eene buitengewone grlegenheld ver schaft, om kostbare kennissen op te doen nopens de verschillende aangelegenheden eener land- bouwuitbating. Terloops weze gezegd dat het onderwijs er kosteloos gegeven werd Het is maar jammer dat er steeds nog land bouwers zijn, die onverschillig blijven tegenovei de pogingen die aangewend worden ter versprei ding der landbouwwetenschappen. En nochthans zien wij niet dat er wekelijksch, ja dagrlijksch onoordeelkundig met de meststoffen wordt te werk gegaan Is het niet bedroevend te zien dat er zooveel kostelijke stikstofvette door onwetend heid bedorven wordt Dat er maar weinigen rij die de rol van stikstof, f isfoorzuur, p tasch en kalk, in de plantenvoedingbegrijpen Wie kent de boer niet die zegtzout of Sulfaat dat is goê vette, maarfosfoor f dergelijke alle maal vuiligh- id Waar vindt mende landbou wer, of handelaar die de berekening kan maken welke soort koeken er, al naarvolgen de t' voeden dieren, de voordeeligste is in den handel Hoevelen hebben er verouderde gedachten over veevrrbeterlng en gezondheidsleer Is het niet betreurenswaardig te zien dat er al maar door op de boeren geduiveld wordt wegens duurte van boter, eieren, enz. juist omd t zij de 'noodige ontwikkeling niet bezitten om m-t.ezav hunne zaak te verdedigen. Nochthans is het in den boerenstand niet dat de woekeraars te vinden zijn. Toch mag de landbouwleergang te Rousbrugge als welgelukt beschouwd worden. Het eindexa men dat Maandag II heeft plaats gehad, bewees dat de leerlingen, die zich ter ondervraging heb ben aangeboden, met groote vrucht de lessen gevolgd hebben. Heer Vande Voorde Leon, te Haringbe behaal de 91 punten op 100, verder werd het diploma nog uitgereikt aan de H. H. Vandeputte André, te Stavele, Vandaele Michel, te Haringhe, Delaplace Remi, te West-Vleteren, Ryon Jerome, te Haringhe, Geerardyn Gaston, te Beveren, Gombeir Gerard, te Beveren, Butaye Remi, te Stavele, Ryon Gerard, te Proven, Deweerdt Marcel, te Rousbrugge. sterkte, van wil genoeg in Ze zullen toonen wat ze willen op 13 April aanstaande in de monstermeeting te Yp- r en gaat het nog niet, ze kennen den weg ook naar Brussel. Vrijzande. Dat zijn mijn twee dochters en gij zijt nu mijn derde., ik moest me inhouden of ik zou gezegd hebben, dat ik haar nooit als zuster erken... Ge moet voorzichtig zijn... O, ik was beneden verstandiger aan papa... Anders ware het weer een tooneel geworden als gisteren of nog erger, beweerde Blanche. Papa heeft natuurlijk op Elverdin- ghe in de boerenherbergen veel pinten ge dronken En wie weet, wat hij nu allemaal voor onbeschoftheden zou gezegd hebben. We moeten toch opletten, vermaande Serafine. Stel u eens voor, dat papa het huis te Brugge verkocht 1 Och, dat is praat, om ons bang te maken Maar na de ruzie van gisteren heeft hij toch ook doorgezet. Mariette is al hier. Ja, ik noem dat echte tyranie... O, ik geloof dat we onze ellende niet zullen kun nen overzien... Papa zal er nu plezier in hebben ons voortdurend te beleedigen —Als wij hem kwaad maken door openlijk vijandschap te toonen. We moeten diploma tisch zijn, Blanche heeft Mariette zelf laten gevoelen, dat het hier haar plaats niet is. En ze ziet er iemand uit, die zich dat niet cjik- wijls zal laten zeggen en liever vrijwillig heen gaat. Geloof me... ze is fier. 't Zal juist anders om zijn. Ze voelt wel, dat ze als een prinses binnen gehaald wordt. Papa trekt haar nu ai voor. Zij zal hem tegen ons opstoken en alles kunnen ge daan krijgen. O, ik haat haar Ge zijt altijd te driftig... Ik ben rechtuit. Laat ons liever in het verborgen han delen, we zullen er verder mee geraken., Willen we weer naar bereden gaan 7 Wij hebben het allen gevoeld aan onze geldbeurs welke leelijke bokkensprongen de frank in de laatste tijden gemaakt heeft. Er was een wezentlijke oorlog, een g"ld- oorlog gevoerd tegen den frank om hem den dieperik in te helpen. Die strijd wordt meest gestreden tegen den Franschen frank, maar ons Belgisch frankske werd medegesleurd Thans schijnt daar eene merkelijke veran dering te zullen to komen. Die verandering, die verbetering heeft veie en uitgebreide oorzaken. Een der eerste oorzaken is de ernstige po ging tot sparen en tot heffen van belastingen die in Frankrijk en ook in Belgie gedaan wordt. Maar de groote oorzaak van den plotsen ■mmekeer is toch de medehulp van Amerika en Engeland die thans verkregen is. Doordat het Amerikaansch en Engelsch geid zoo hoog stonden leed de nijverheid dezer landen daar veel onder. Het was schier onmogelijk gewerden voor landen met lagen wissel daar inkoopen te doen. D nijverheid lag er grootendeels stil en Enge land zoowel als Amerika telde millioene werkloozen. Om uit dien hopeloozen toestand te gera ken willen beide landen nu helpen den frank verbeteren. En wat doen zij Amerika verschiet aan Frankrijk lOOmilli- >en dollars en Engeland leent 4 millioen pond sterling. In Amerika en in Engeland worden groote banken belast franken op te koopen en zij doen die franken leveren. Het gevolg is dat alwie beschikbare franken heeft ze moet inleveren en willen zij er nog meer verkoopen dan moeten zij er zelf inkoop-n. Er is dus meer vraag naar fransche franks en de pri s ervan stijgt. Alhoewel deze maatregelen slechts van voorbijgaanden aard zijn zullen zij ertoe bij gedragen hebber den frank te verbeteren, de prijzen der. Amerikaansche en Engelsche waren te verminderen en ook toelaten dat de maatregelen tot bezuiniging die i- Frankriik ■n Bel ie genomen zijn meer vruchten te locn dragen. Ditmaal is de hulp die van Amerika e; van Engeland komt, t<~ch iets meer dan idele woorden. Zouden onze groote bondgenooten niet er eens begieren aan denken dat er ook nog een Belgie bestaat waaraan zij nog, wegens genomene verbintenissen, zedelijke en stof felijke hulp schuldig zijn. Laat ons hopen dat, nu de Fransche frank *at opgjknart is, het thans ook de beurt van din Belgischen frank zal zijn voor eene rechtsireeksche inmenging, ln afwachting mogen wij er ons toch in cerheugen dat onze frank, medegesleurd als in den val, thans ook van de verbetering van len Franschen frank zijn deeltje heeft. Mocht hij met de komende Lente zijne oude goede ezondheid terug hernomen hebben. in de hooge po itieke middens wacht mer met spanning het verslag af dat de experts comiteiten zullen uitbrengen. Men verwacht leze verslagen voor het er de van dezen maand Het is best mogelijk dat ten gevolge lezer verslagen een gansche ommekeer te weeg gebracht wordt in de Roerpolitiek. Uit tie verslagen zal blijken welke de betaal- kracht van Duitschland is en hoe de zeer ingewikkelde kwestie der schadevergoeding tot eene oplossing kan komen. Thans zijn die comiteiten volop bezig met de bespreking die op hun verslag moet vol gen voor te bereiden. President Cooiidge, Voorzitter der Ver- eenigde Staten van Amerika, heeft amnestie verleend aan alle personen die waren ver oordeeld wegens desertie bij leger of vloot in het tii'istip tusschen den wapenstilstand en het officieel einde van den wereldoorlog als mede aan hen, die gedurende den oorlog deserteerden. Neen... Mariette moet maar onmiddel lijk gevoelen, dat ze voor ons geen zuster is. Ge zijt onverstandig 't Kan dan maar hard tegen hard gaan... En als papa zijn bedreigingen uitvoert en erger nog Als hij niet alleen het huis te Brugge verkoopt, maar Lavendeau verbiedt hier te komen... en mijnheer Van Waveren ook. Als hij dus geheel afsluit van de deftige kringen 1 Zoudt ge gelooven, dat ik gisteren hang ben geworden van hem ik heb er over nagedacht. Papa heeft zich lang stil ge houden, maar we zien dat hij toch zijn hoofd uitwerkt. Toe, Iaat ons naar beneden gaan 1 Ik denk, dat papa zich geweldig ergert aan onze houding... O, ik hoor het al, ge begint ook zoete broodjes te bakken, hernam Blanche kwaad... Die Mariette is een koningin... We moeten haar hulde brengen, haar fleemen en vleien... Ge overdrijft... Mariette voor en achter, hé 't Is een eer, dat ze bij ons wil komen. We zijn zeer blijde, dat we haar hoog gezelschap mogen genieten. We zullen als haar dienaaressen rond haar staan. Ja, als ge me niet wilt begriipen, kan ik er niets aan doen. Ik toon u juist aan hoe we ze in stilte moeten dwingen er van door te trekken. Wei, dat zal ze van avond al voelen, hoe wij haar verwelkomen. Ik kan niet veinzen... en 'k zal nooit met haar spreken. Dat heb ik mij vast voorgenomen. De deur werd geopend en mijnheer van Herteloo trad binnen. Zijn dat nu de schoone manieren, die ge met zooveel moeite hebt geleerd vroeg hij. Ge schijnt rog r iet veel vprdcripgen ge Er zijn thans op het Belgische spoor een veertigtal salonrijtuigen in dienst. Deze rij tuigen kosten van 92 tot 95 duizend frank, in de salonrijtuigen is er plaats voor 37 per sonen en in de spijswagens voor 32 personen. Deze plaatsen worden echter op zekere lijnen zeer weinig gebruikt. Uit de laatste verslagen blijkt dat er wagens zijn die enkel 4 of 5 personen per dag vervoeren. Deze weinige kleinten kosten waarlijk te duur aan de algemeenheid. Het Beheer van spoorwegen heeft dan ook besloten de meeste dezer rijtuigen uit de samenstelling der treinen weg te laten. Daardoor zullen die treinen verlichten en alzoo zal men meer regelmatig kunnen rijden en de kleine vertragingen beter kun nen inhalen. Er bestaat in Belgie een groep windma kers die zich zelf Facisten noemen. Met dezen Italiaanschen naaih betiteld droomen zij de Italiaanschen zwarthemden te kunnen nadoen en hier in ons Belgie een facistische regeering te vormen. Een Belgische Musso lini zou Minister en Kamerheeren naar huis zenden en de dictatuur van den Facio zou het land regeeren. En zeggen dat er menschen zijn die zulks ernstig opnemen En zeggen dat deoudstrijdersgroep N.S.B. (F. N. C.) door die menschen zich laat in 't gareel spannen. Al de Facisten en Oud-Strijders F. N. C. zijn in de laatste week enkele markten gaan bezetten (zoo Mechelen, Brussel, Merchtem) waar ze de boeren dwongen hun boter en eieren te verkoopen aan prijzen door hen vastgesteld. Dit optreden is ondoelmatig, onwettig en gevaarlijk. Ondoelmatig omdat men werkt tegen de gevolgen van het duur leven en niet tegen de oorzaken ervan. Maar de oorzaken moet men zoeken bij de hooge politiek en de hooge financie en daar durft met niet aan roeren. Onwettig omdat de particulieren het recht niet hebben zich in plaats van de wettige macht te stellen. En gevaarlijk daarbij. Gevaarlijk omdat die mannen van orde niet kunnen over zien welke de gevolgen zullen zijn der tegen maatregelen die de boeren op die plaatsen zullen nemen. Ook gevaarlijk omdat, zoo de wettelijke regeering thans laat begaan, dit voorbeeld tot andere doeleinden kan gevolgd worden. En van dan voort zou het de man van de straat zijn die zou regeeren. Neen, neen zulke manieren passen niet in ons land. Wij kunnen die kwajongensmanie ren best missen. Dinsdag zijn Kamers en S°naat opnieuw bijeen gekomen. In naam van het hernieuw de Ministerie heeft Minister Theunis een" 'ange regterlngsverklaring afgelegd. Het grootste deel ervan betreft de bulten- landsche politi-k. De regeering herinnert eraan hoe zij steeds alles in het werk heeft gesteld om de her stellingen op minnelijke wijze op te lossen. Ongelukkig hebben de stelselmatige slech te wil en weerspannigheid van Duitschland Belgie gedreven tot dwangmiddelen. Thans schijnt Duitschland tot betere gevoelens te komen. Men mag ook groote hoop vestigen op het verslag der experten. De regeering handelt vervolgens over den flnancieelen toestand van het land en de wisselkoers M. Theunis wijst opnieuw op de dringende noodzakelijkheid van nieuwe be sparingen ten einde ons krediet nog steviger te vestigen. Verder stelt de regeeringsverklaring vast dat op gebied van hinnenlandsche politiek een program zal gevolgd worden, dat zich beperkt bij de groote kwesties, die recht streeks de toekomst van het land aanbelan gen. H't Parlement zal daarmee werk genoeg hebben. Bovendien blijven de bud- jetten nog te bespreken. Wat de achturenwet aangaat zal de regee ring het onderzoek dier kwestie uitstellen tot bij de neerlegging van het driejaarlijksch verslag over de gevolgen van de wet op onze nationale voortbrengst. Vlaanderen komt een zijner beste toon dichters te verliezen. M. Karei Mestdagh, bestuurder der Brugsche Muziekschool is overleden in den ouderdom van 73 jaar. Hij leverde talrijke pereltjes van Vlaam sche muziek. Zijn meesterwerk is de Groe- ninghercantate dewelke hij in 1902 componeerde ter gelegenheid van de 600c verjaardag van den Guldensporenslag. Die cantate werd te Kortrijk uitgevoerd tijdens de Guldensporenfeesten van 1902. M. Jos. Ryeland, ook een zeer bekende toondichter van Brugge, zal hem als be stuurder der Brugsche Muziekschool opvol gen. maakt te hebben en ge zoudt wel doen met wat lesse te nemen bij Mariette die er veel beschaafder uit ziet dan gij... O, papa, beleedig ons maarzei Blan che, in 't Fransch. Spreek gerust Viaamsch, ge beziet mij toch ook als een gestampten boer. Ha, ge loopt al seffens weg I Ge zijt te voornaam voor dat nichtje. Van uw harte zal ik maar niet spreken. Deernis voor een weeze kan ik bij u niet verwachten. Dat die Brugsche windhaan binnen kwam, die fiereflaal met al zijn komplimenten, ge vloogt hem om den hals hé Maar een nicht, die volop in 't ver driet zit, eens vriendelijk goeden dag zeg gen, dat zijn manieren, welke ge nog niet kent. Uw moeder is verstandiger, en ik ben er blij om. En ge meent nu zeker, dat'ik me door twee dochters zal laten ringelooren, dat gij hier baas zult spelen over den vader, die aaar Lavendarie of Lavendorie, of hoe heet die vent met zijn fransche komplimen ten, die daar, zoo'n neuzemaker als een onnoozelaar, wordt bezien Maar vervlekt, Herteloo is geen onnoozelaar, als ge dat maar weet I En meisjes gaat niet te ver Ik ben vandaag op Elverdinghe geweest en mijn harte ging open. En ik zei, dat ik een ezel was, om mij geen villa gebouwd te hebben daar ergens bij 't Vrijbosch, dichter bij de streek of aan den Kemmelberg. Dan kan ik nog altijd naar de markt van leper en Poperlnge.naardeKatterifeeste en Tuindag, of Fransche broodjes gaan eten op den bloeddag te Voormezeele... Dan zag ik alle dagen goede vrienden en kennissen, in plaats van Lavendore met zijn ezelsooren door zijn schoon hoedje. Maar, vervlekt, ik kan nog veranderen en heel den boel bier verkoopen en zeggen... beter ten halve ge Pallieter, het satirUk Viaamsch weekblad kan bitter spotten, geweldig lachen en striemend geeselen Maar het kan ook kern gezonde, soms harde waarheden zeggen. Al lachend zegt de zot zijne meening, luidt het Viaamsch spreekwoord. Maar Pallieter, die op verre na geen zot is, kan dat toch ook. Verdraagzaamheid is eeneschoone deugd, maar zij wordt in Vlaanderen te weinig be oefend. Laten wii Pallieter spreken Vlaanderen is een wonderbare parochie: een scherts over een Vlaming heet afbreken, een woord van waardeering over een Vla ming uit een ander kamp heet partijdigheid. Durft ge goed zeggen van Van Cauweiaert dan roeoen ze dat ge een helgicist zijt. Vindt gij dat Staf De Clerck of Picard iets kranigs hebben gedaan, dan noemt men u een sepa- tlst, een activist en een schreeuwer. Als wij allemaal zullen kunnen verdragen dat het voor en tegen over de Vlamingen fatsoenlijk wordt gezegd, dan zullen wii een eindje vooruit zijn op den weg van de Vlaamsche eendracht En wat Pallieter verder zegt is ook juist De Vlaamsche Beweging is vlug vooruit gegaan en wie ze niet meeging komt meer en meer erbuiten. Het geslacht dat in den oorlog gezeten heeft denkt anders, voelt anders. Die twee soorten van menschen kunnen niet in éénzelfde kamer wonen. Vragen dat dit zou gebeuren, hopen en verwachten dat dit zou gebeuren, is water pompen in een mand. Maar als ze niet te samen wonen, moeten ze nu juist daarom tegenover elkaar men- scbenetende manieren hebben Daar zijn in Vlaanderen eerst nog de Franskiljons dood te krijgen alvorens de Vlamingen onder elkander aan haartjepluk moeen doen Pallieter, uw raad is goud waard. Staatsminister M. Levie heeft een bond gesticht tot verdediging van onzen frank. G°heel voorname personen staan aan het honfd van dezen nieuwen bond. De Bond zal propaganda maken ten einde de hevolking aan te zetten geen vreemde producten te koopen indien zulks niet noo- dig is Het putoiek zai eveneens aangezet worden de uitgaven in te krimpen en vertrouwen te stellen in den economischen toestand van het 'and. De uitvoerhandelaars zullen worden aan gespoord de simmen welke hun door den vreemde verschuldigd zijn naar hun eigen land te doen komen in plaats van ze in vreemde munten om te zetten en in de vreemde banken te plaatsen. Guido STAD POPERINGHE. op Zaterdan 15 Maart 1924. VERSLAG De Zitting wordt geopend om 6 uur. Zijn afwezig de Heeren Dnpont Camille en Lebbe Etienne. De Heer Burgemeester zegt gelukkig te zijn te mo gen aankondigen dat het jammerlijk bevel van den toldienst, waarbil de landbouwers verplicht zouden zijn een geleibrief of passavent te halen om hunne waren naar de markt van Poperinghe te brengen, In getrokken is. Hij heeft de noodige voetstappen gedaan om dit bevel, dat de dood van de markt van Poperin ghe zou veroorzaakt hebben, te doen intrekken. Hij Is daarin gelukt en aanplakbrleven zullen naar al de om liggende gemeenten gezonden worden om de bevol king in te lichten. Het verslag der voorgaande vergadering wórdt af gelezen en goedgekeurd. Af Brutsaert doet opmerken dat de verhooging toegestaan aan Gemeentebedienden en agenten meer der is dan deze toegestaan in meest al de andere ste den onder andere Yper Hij verhoopt dat zulks een spoorslag zal zijn voor hen om steeds getrouw en met ijver hunne taak waar te nemen. De heer Secretaris leest een brief af van bedanking, door bedoelde bedienden, aan den gemeenteraad toegezonden. Er wordt overgegaan tot de dagorde le Punt. Goedkeuring der aanbeste ding der herstellingswerken aan Sint Ml- chielsgesticht, door ooflogsfeiten bescha digd. Deze aanbesteding waarbij Elie Butein, aannemer verklaard wordt voor de som van 134.450 frank, wordt goedgekeurd. 2« Punt. Goedkeuring der openbare verkooping door het Armbestuur van negen eiken boomen. Deze verkooping van negen boomen bracht de som op van 3430 fr. Goedgekeurd. 3= Punt. Goedkeuring der rekening van de kantenleerwerkschool der zusters Peni tenten voor 1923. Deze rekening beloopt ln Ontvangsten en in Uitga ven tot de som van 5575 fr. Algemeen goedgekeurd. 4e Punt. Advies nopens het ontwerp van openbaar onroerend goed te verkoopen door de burgerlijke Godshuizen. Er is eene aanvraag om 13 a. 80 ca. grond, gelegen ln de Trommelaarstraat, bachten den Jongelings kring, te mogen ln openbare verkooping brengen aan den instelprljs van 18.000 frank aangeboden door M. J, Hannebouw, deurwaarder. keerd, dan ten heele gedwaald. Ze zouden ginder rap voor mij een schoon huis zetten. Of als ik hier blijf, en gij zit vol komplimen ten naar vreemde flierefluiters, maar ge kunt nog geen hartelijk woordje zeggen tot een weezekind, dat zou ik wel eens aan dien baron of graaf durven duidelijk maken, dat ik liever zijn hielen zie dan zijn teenen. Zie, meisjes, steek dat eens goed in uw hoofd. Blijf nu voor de reste van den avond maar weg. En mok hier zooveel ge wilt, in uw schoonen boudoir, bij uw table de toilette en uw grooten spiegel. Maar vergeet niet, dat heel uw boudoir niets beteekent, als papa zijn hand op zijn beurze houdt. Ik ga nu al die flesschelkes niet in brokken smijten, 'k Ben te wei gezind... 'k Heb mijn streke weer gezien, 'k Zeg het u alles in kalmte, doch 't is gemeend. Blanche en Serafine luisterden verschrikt toe... Geen van beiden waagde nog een te genwerping. Serafine zei alleen Papa, we wilden juist naar beneden komen... Tut, tut... blijf nu maar boven. Ik heb gezegd, dat ge de kamer gereed maakt... En Mariette is moe... Ge kunt haar dan hier goeden nacht wenschen, als ze komt. Ik zal u eens manieren leeren en dat kost geen vijf frank per uur Ge kunt u nu kronkelen als een duivel ln een wijwatervat, maar Mariette I is hier en blijft hier en als kind in den huize 1 Dat heb ik aan mijn broer in den Hemel be loofd en Mariette is me meer waard dan de Lavendeaus, waarvan er dertien in een dozijn gaan Ge moogt uw kennissen ontvangen, hier als te Brugge, monsieur de deze en mamezelle de die. En barons ook... en graabeeren, die een ijdele beurze verduiken Soortelijke aanvraag voor 50 a. 20 ca. land gelegen langs dnn steenweg naar den Ouderdom ins'elprits 6001' fr. aangeboden door H. Depuydt, landbouwer Er wordt een gunstig advies uitgebracht 5e Punt. Begrooting van het Armbe stuur voor 1924. De begrooting sluit met In Ontvangsten 56.883.24 In Uitgaven 50 549,14 In Overschot 343,10 Af. Lefebvrc vraagt Indien de behoeffigen nu onder steund worden in evenredigheid van het tegenwoordig duur leven. Af. Colaert antwoordt dat de hulp vermeerdert werd tn de mate van het mogelijke en dat ermeesthulp verleend wordt aan de talrijke families. De begrooting wordt goedgekeurd. 6e Punt. Rekening der Stad voor 1922 Wij stippen enkele cijfers aan en ook eenige be- melkingen die tijdens de lezing gedaan werden. ONTVANGSTEN. Opbrengst van standgeld voor Markt en fooren 51550. At. Vandooren doet opmerken dal voor 1923 de op brengst beloopt tot 57."fin fr. Opbrengst der Stadsschaal 7.189.55 Opbmngst der Hoppres 7."63,15 At. Vandooren zegt dat de Hoppeschaal thans 2<W fr. min opbrengt dan voor den oor'og. Dit is een toe stand die zou moeten onderzocht worden en ver holpen. UITGAVEN. Politie 23.574,35 Verlichting 30.995,58 Al. de Burgemees\er zegt dat, om besparingen te doen, met 1 April aanstaande voor den duur van de zomermaanden, de verlichting der straten op een derde zal gebracht worden, Kulsschen der straten 23.872,05 At. Vandooren doet bemerken dat deze uitgaven steeds vermeerderen. In 1919 was de uitgave slechts! 14.000 fr. en voor 1923 Is ze reeds 28.3 ioo fr. At. Beheyt doet opmerken dat in deze som ook nog J vergoedingen voor ander werk besloten ligt daar de stadswerklieden nu en dan aan andere bezigheden gesteld worden At. de Burgmeester vermeldt ook nog dat voor het Pompierskorps eene tweede bluschpomp aangekocht werd Hij stelt het gedacht vooruit indien het niet gewenscht ware de 2 pompen elk afzonderlijk in een verschillig lokaal te plaatsen, wat volle zekerheid zou geven en toch geen voorzorgen te veel kunnen geno men worden- Hij laat ook weten dat den dienst van de Nacht wakers welhaast zal opgeheven worden. De dienst- doenden zijn reeds verwittigd. Toelaae aan het Armbestuur 5.000,00 Melkdruppel 10.69 ,44 In 1920 kostte dit werk nog 15.000 fr, voor 1923 beloopen de kosten maar tot 4.500 fr. Werkloozenfonds, 2.000 Krisisfonds, 1,000 At. Lefebvre doet opmerken dat de toelaag voor 1923 door den gemeenteraad gestemd nog niet ontvan gen werd door het hureel van het Krisisfonds. Dit kan hoogst schadelijk worden voor de gebeurlijke werkloozen. At. Vandooren belooft de zaak te onderzoeken. Fonds der meestbegaafden. 0.000,— Lager onderwijs 156.307,93 Af Brutsaert dringt aan opdat er streng zou toege zien worden dat al de schoolkinderen de koepokinen ting zouden ondergaan. Toelaag aan de muzieken, 2.209,— Toelaag aan 't College, 3.000,— Hetstelling oorlogsschade 110 545,95 Op eene vraag van Dr Brutsaert zegt At. Vandooren dat er reeds uitgegeven werd voor herstelling van oorlogsschade: In 1920: 182.000 fr In 1921: 1"2 00< fr Er werd ontvangen 380.000 fr. dus werd er meer uitgegeven, maar er zijn nog vergoedingen te ver wachten At. Colaert vraagt wanneer men de voorlanden of trottoirs t' einden de Casselstraat zal verbeteren Daarvoor zal nog een tijdje moeten gewacht worden. De rekening sluit met in ontvangsten 663.42"',70 In uitgaven 597.196.831 In overschot At. Brutsaert klaagt over den erbarmeiljken toe stand van de Bertenpiaals of kleine Markt en zegt dat het wenschelijk ware die plaats ru eindelijk eens wat op te knappen. Hij vindt dat die markt gemakkelijk kan vermeerderd worden en men terzeivertijde den hof kan laten bestaan. At. de Burgmeester zegt dat er weldra hand aan 't werk zal geslagen worden en dat er beschikt Is den hof te herstellen tot over het eerste, thans nog staan de, boompje; het overige zal natuurlijk gekalseid worden en bij de markt gevoegd. De Zitting Is on 7 1/2 uur afgeloopen. 66. '25,87 De rekening wordt door al de leden goedgekeurd At. Brutsaert vraagt wanneer de benoeming van een lid van het Bureel der Burgerlijke Godshuizen zal gebeuren. At. de Burgmeester zegtin de aanstaande zitting, gebeurlijk aanstaande week, doch alleszins binnen 14 dagen- At. Lefebvre vraagt Indien er geen middel ware de vischmarkt wat op te knappen en te herstellen. Af. de Burgmeester vindt dat de vischmarkt daar misschien best zou verdwijnenhet Is toch eene ongeschikte plaats; ze is omzeggens niet gebruikt en het volledig in orde brengen zou te veel kosten vol gens het gering nut. Het water-vliegtuig H 5, van hei Fran sche vlbgwezen is neergestort, kort nadat het was opgestegen met bestemming naar Hourtin. B i den val werden twee inzitten den, kommaudant Perrichon en werktuig kundige Grellau. op slag gedood. De derde inzittende, de bestuuider Crétin, liep slechts lichte verwondingen op. Te Ronco Caravero, een klein dorp uit de omstreken van Turijn, heeft een vreeselij- ke ontploffing plaats gehad in een steks- kensfabriek. De brand is begonnen in het laboratorium 23 menschen werden onder de puinen bedolven en zijn levend verbrand. Een trein van den Rohilkhard-Kumaun- spoorweg werd, toen hij met groote vaart over een brug, drie mijlen voor Bareilly reed, door een wervelstorm gegrepen. Vijf rijtuigen woeien om en stortten onderstebo ven in de rivier. Het aantal dooden wordt op vijftig ge schat. Dtie en vijftig personen zijn gewond. In de statie van Mussidan (Dordogne) zijn twee koopwarentreinen op elkaar gere den. De rteinoverste, Jean Dupuy, 60 jaar oud, werd op den slag gedood. De man ging op pensioen gesteld worden. In Watervliet, N. Y., Canada, brak eene groote gaspijp, wat toeliet aan het doo- dende gas in de hulzen binnen te dringen. Dit gebeurde 's nachts, zoodat de dood als een dief in den nacht de slapende inwoners in hare armen grijpen kwam. Eene huismoe der en drie harer kinderen vond men dood in hun bed liggen en een twintigtal personen, mannen en vrouwen, waren in bezwijming naar buiten gebracht. Dit alles ter oorzake van eene gebrekkige gaspijp. Wij geven onder voorbehoud weer het geen uit Rome aan de Daily Express wordt gemeld Hoewel men in het Vatikaan het geval stipt geheim houdt, kan ik verkla ren dat de gezondheid van den Paus bezorgd heid inboezemt. Hij lijdt aan aderverkalking en zijn geneesheer, dokter Rossi, die uit Milaan is overgekomen is ook ongerust over den toestand van het hart. Eenige dagen geleden heeft de Paus een beroerte gehad en hij klaagt erover dat de ontvangsten op het Vatikaan hem ten zeerste vermoeien. Maandag avond, rond 6 ure, is een ongemeen geweldige brand uitgebroken in het kleergoedpakhuis eener weverij van La Madeleine, te Rijssel, Pardoenstraat. Het uur was begonnen in de drogerij en nam seffenseene groote uitbreiding, zoodat gansch het gebouw weldra in laaie vlam stond. Ver scheidene brigaden pompiers snelden toe en vielen het vuur dapper aan. Zij konden enkel de aanpalende gebouwen vrijwaren. De schadebeloopt ongeveer een miljoen frank. Te Berndorf, bij Graz, is een onmen- schelijk echtpaar aangehouden, dat zijn kind, een 14-jarig meisje, sedert de geboorte heeft gevangen gehouden. Het meisje, dat al dien tijd ln een vunzig, donker hok opgesloten is geweest, werd ln verwaarloosden, men- schouwaardlgen toestand aangetroffen. De reden voor deze handelwijze der ouders is nog niet bekend. Rousbrugge. De Processie van het H Hart van Zondag 9 Maart laatstleden. Photo H. Dehaeck, Rousbrugge. Een kijkje op de indrukwekkende betooging ais slot en bekrooning van de welgeslaagde vernieuwing der H. Missie. De E. Pater Debast is juist in de volle g'oed van zijne heer lijke aanspraak en nevens hem op de kiosk staat zijn broeder de E. Pater Alfred Debast. Voor de beide MisslonnaHssen s/aat het beeld van 't H. Hart. Bemerk nog de vlag der Oud-Strijders, de Gongregatleba nier, de groep der Eucharistische Kruistocht met hun kenteeken en verder de dicht op een tgedrongene massa van aandachtige toehoorders. achter Fransche komplimenten, maar Mó riet- waar Pauline, de binnenmeid, reeds het te is mij als een dochter en wat ik vo< >r u doe, dat doe ik ook voor haar 1 En ik zal niet dulden, dat ze achteruit gestoken wore't. Ge hebt nu mijn sermoen gehoord, meisjes en vervlekt, 'k zeg u, dat vader van Herte loo geen duts is, al moet Lavendele het wel pelnsen. De rentenier verliet de kamer en keerde naar beneden terug. Wat heb ik u gezegd I vroeg Serafine. 't Is een schande riep Blanche woe dend uit. Ons zoo grof toespreken. O, ik haat die Indringster en ze zal het voelen... Maar speel toch niet met ons geluk 1 Wilt gij naar het Poperingsche terug We worden behandeld als meiden. Papa is onrechtvaardig, ge hebt gelijk, maar laat ons nu toch opletten 1 't Is al mama's schuld De dochters hadden toch eensklaps ont zag gekregen voor hun vader... En zelfs Blanche stond op den boven gang, toen Mariette mek haar tante de trap opkwam. Ik hoop dat ge goed zult slapen, zoo voor 't eerste ln ons huis, zei Serafine in het fransch... En in beter fransch dan de dochters van Mijnheer van Herteloo spraken, antwoordde Mariette O, dat denk ik wel 1 Ik tien moe van de reis en nog meer van de aandoeningen... Oom heeft op den trein veel over mijn vader gesproken En dan het afscheid van neef en nicht Dale... O, wat zi.|n ze allemaal goed voor mij Kijk, hier is uw kamer, zei Mevrouw van Herteloo... En ze leidde Mariette in I iet slaapvertrek, valies had gebracht. Blanche en Serafine trokken zich nu weer in het boudoir terug. Wat later kwam hun moeder bij hen. Ge hebt verstandig gehandeld, fluister de ze- Papa is onverdragelijk, en gij valt ons al dadelijk af, mama I snauwde Blanche. Wel, neen, maar ik ben wijs. Wacht maar een tijdje... en we raken Mariette wel kwi;t Ze zal uit haar eigen vertrekken. Als ze hier gelijk een prinses inge haald wordt 1 Ik zeg u, dat ge uw vadeff niet moogt tegen staan, tenminste niet openlijkHij vare in Sitaat naar de kanten van Popetin- gt'ie terug te keeren. Ja, dat heb ik ook gevoeld, erkende Serafine. Blanche, ge moet uw verstand get 'ruiken. - Wel, ik tiaat die indringster, verzeker de d e oudste dochter. Ze vatt me toch zeer mee, hernam Mevrouw van Herteloo. Ze heeft goede maniieren en ze spreekt schoon fransch ook. Ik h; id gevreesd dat we een lompe deerne in huis zouden krijgen... O, ze zal ons zeker al gauw tot een v oor! jeeld gesteld worden spotte Blanche. C >md at ze wat manieren opgeraapt heeft 1 Ge moet de waarheid erkennen, zei de it toei Ier. En 't is toch beter zoo, dan familie, w aar voor we ieder oogenblik zouden moe- te n v reezen, dat ze ons compromiteerde I Wel, neen, want dan konden we die nl cht in de keuken steken, bromde Blanche. (Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1