De Kapel ra Bosch HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Apotheek Frans Van de Plas SPREUKEN. De Krach van ueurna. Akeneaefltprijs In Stad fr. 6.50 In Bslgia 8.10 Buitenland 13.00 Senses-Yaaisesie, Eene inlassohing 0.60 ct° per regel. 2 en 3 inl. o.5o ctn VQRKISSE8, Zondag: 13" April 1924. 15 Centiemen 21** Jaar. B 15 Het eigen verdiende geld. door maanderans bedevaart naar o. L. u. aan lourdes is oosiacker. Tombola ten voordeeie van hal Kaïhaiieh onderwijs te meenen. Politiek Overzicht De Fransche zending in Belgie. Ook voor Belgie. Duitsche Militaire begraafplaatsen. Tegen den Godsdienst. Vredespogingen. Kwijtschelding van grondbelasting. Goud in Congo. M. Buyl, Staatspensioenen. De bevaarbaarheid der Schelde 0E DRANKVLOED! In 't Buitenland. DE IDEALE ECHTGENOOT OPQQOOOOQOQOOO MONSTERBETOOGING der GETEISTERDEN te YPER OOOO3QQOOOüOQO uerzoening lusschen man en urouui. daarop 1 Leest es verspreidt "De PepermgfcawM,, per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat. POPERINGHE Telefoon nr O. 15570. PRIJS BERICHTE*. VERIÖGPIIEEI, i.Sofr. per regel. ROUWBERICKTEN, S fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op zzuvreng Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voorden Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den VrIJDAQ noen. PDPHUNGHENAA Wie slechts op hulp der menschen steui.t, Heeft op een broezen stok geleund. Wi v; ("I b tr ij W c s i.-.'.cht, Fónulr. (s als .artjcsbi is Een er.kele sto va in ruis. Desluw.iard tsll op zijnen lis', Maar meest van tijd e ft hij gemist. Hoopt op den Heer ia nood of pijn, En rooit zult gij bedrogen zijn. Onlangs was er een buurmeisje op bezoek bi] mijn dienstmeisje en kwam ik inet het kind aan het praten. Ze had het over haar ouders en zij vertelde mij, dat haar moeder zulk een moeilijken ouden dag had, haar vader was schoenlapper en verdiende heel weinig, de menschen in hun buurt droegen koopschoenen en vader liep ook zoo hard niet meer, wlide de menschen niet zoo ach- ternaloopen, nu moest moeder er bij wasschen en dat begon haar toch zoo zwaar te vallen, ze had rheumatiek enz. Ik informeerde eens met hoeveel ze waren, met drie, een broer die kostgeld betaalde en twee meisjes die dienden. En wat geven de meisjes de oude menschen dan, zei ik. O, maar wij zijn niet in huis, antwoordde het meisje, wij geven zoo eens een cadeautje Ik stond verbaasd en vroeg wat ze ver diendenen wat daar van overbleef en vertelde haar eens flink, dat ze dan maar eens veel zuiniger moesten worden en vader en moe der leder maand steunen. Dan zou moeder er wel gauw door geraken. Het meisje was niet kwaad, alleen lichtzinnig, ze gebruikte alles maar voor kleeren en pretjes en had nooit verder nagedacht. Nu gingen haar de oogen open en begreep ze, dat er een plicht op haar rustte en dat zij het zelf veel een voudiger kon stellen. Maar ik vroeg mij af zijn er meer zulke meisjesen komt dat niet omdat de ouders eerst de kinderen, die wat verdienen, het geld maar zelf laten houden. Waar is de goede oude gewoonte, dat de kinderen, die beginnen te verdienen, het geld aan de ouders afdragen tot ze meer onder vinding hebben om het te beheeren. Er zijn meisjes die iedere maand haar geld opmaken aan kleeren en snoepernij, ja, die zelfs schulden maken om een nieuwen hoed. Wat overleggende huisvrouwen zullen dat worden meisjes, die hetzelfde geld ge makkelijk uitgeven voor ééa blousje, waar zij iater een week van zullen moeten huis houden. Is het wonder,.dat het de jongelui afschrikt om te trouwen. Al de gedachten van die meisjes draaien om de kleeding, ze denken er niet aan, dat ze met haar verdien de geld verder zouden kunnen leeren, zich zouden kunnen ontwikkelen, een flink, degelijk uitzetje maken en dat zi] ook wei kunnen doen met haar penningen. En de ouders zijn zoo toegevend geworden en al zien ze dat de meisjes het geld onnut besteden, dan komen zij daar niet tegen op of zoo zwakjes dat het niets helpt. Laat de kinderen, die verdienen toch de zorgen van de hulshouding meedragen en verdient vader genoeg dat het niet noodlg is, maak dan een spaarpotje voor hen. Leer hen toch steeds niet alles op te gebruiken, er kan ziekte komen of ze kuunen bulten betrekking komen, dan zijn ze toch weer niet dadelijk in zorg, en weegt de zorg voor de ouders niet dadelijk dubbel. Qelukklg het kind, dat spaarzaam geweest is en dat in tijden van ziekte of werkloosheid de ouders steunen kan. Wij zijn zoo geneigd maar dadelijk te denken, dat wij wel ge steund en geholpen zullen worden als er moeilijke tijden komen, maar als wij io goede tijden verkwistend geweest zijn, hebben wij daar dan wel recht op En dan die hulp kan haast nooit toereikend zijn en smaakt altijd wat bitter. Geef den kinderen wel een deel van hun geld In handen en leer hun dat goed beste den. Een jongen of meisje, die nooit geen zakgeld gehad heeft ea nu in eens over een aardig week- of maandgeld te beschikken heeft, denkt er heel wat mee te kunnen doen. Als ge ze van hun zakgeld bepaalde dingen laat bekostigen, leeren ze ook met geld om gaan. 't Is daarom, dunkt mij, ook weer verkeerd, alles van de kinderen af te nemen en alle uitgaven zelf voor hen te bekostigen, daar worden ze niet wijzer van. Begin al jong ze een kleinigheid te geven, dat gaat in de spaarpot en daar bekostigen ze b. v zelf hun school behoeften van, een nieuw speeltuig, een vlieger, wat knikkers, daar mogen ze ook zelf wat uithalen als er op school wat voor de armen gevraagd wordt of voor de missie en beduidt hun dan goed dat die halve stuiver uit den eigen spaarpot meer waarde heeft voor Onzen Lieven Heer dan het dubbeltje dat ge hun zelf meegeeft. Ze krijgen dan ook pleizier inhetsparen, om dat ze echt zelf wat kun nen doenNaarmate ze grooter worden krijgen ze wat meeris het een spaarzaam zuinig kind, dan behoeft ge niet telkens rekenschap te vragen van zijn uit gaven, maar dan let ge er op, dat hij of zij ook eens royaal uit den hoek komt met een verjaardag of feestje. Is het een kind, wlen het geld maar dadelijk door de vingers rolt, helpt het dan, overleg er mee en laat het zijn uitgaven opschrijven. Ge bewijst uw kind een dienst voor zijn heele leven bet heele aardsche bestaan Immers draait om het geld en het is namentlijk de kunst om het goed te besteden, die èn man èn vrouw moeten kennen. Vooral de meisjes, de toekomstige moe ders, moeten goed leeren overleggen. Zij toch zetten de verdiensten van den man om in alles wat voor de huishouding noodig Is, zij koopen alle dagelijksche behoeften. De man brengt het geld wel binnen door de grootedeur, maar het huisheeft zooveel ramen van voren en van achteren, zooveel reten en Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 9 ROMAN A. HAMS Dit paviljoen behoort aan een vriend en aan mij. We eten hier soms, als we op jacht zijn. En nu moet gij eens gezellig kof fie zetten. Alles is er. In de kas vindt gij het. Bn hier hebben we een petroleum vuur. Ik heb het laten opvullen... We zitten heel aan genaam en niemand zat ons storen. Het paviljoen was goed bemeubeld en aan de muren hingen hertengeweien, wapens en allerlei voorwerpen, welke aan de jacht herinnerden. Dit samenzijn beviel Blanche zeer. Ze had wel eens in romans gelezen hoe rijke lieden op dergelijke plaatsen hun minne verdoken. En het trok haar aan, hetzelfde te doen. Lavendeau stak bet petroleumstel aan en vulde den ketel aan een kraan van een wa terleiding. Blanche zette de kopjes gereed, en vond ook een doosje met banketgebak. Dit heb Ik uit Brugge meegebracht, vertelde de jonker. Ik waagde het er maar op, al was ik nog niet verzekerd van het groote geluk u hier te mogen brengen, 't Is een uitgezocht plaatsje, niet te ver van huls De failliet der Bar que de l'Ysersleept mede de a) Menuiserle Loyette A C,e b) Brlquetterie de l'Yser en c) eene elee trlek-Centrale, die in aanleg was en waar- vooreen kapitaal van 2 l/2m. was bijeenge bracht. De Brlquetterie de l'Yser staat nog met een stock van 30 miliioen steenen. Deze werden tot vóór enkele maanden regel matig verkocht aan 100 fr de 1000. Nu is de prijs reeds gezakt tot 85 fr., en de daling houdt aan. De kwaliteit der baksteenen Is betwist geworden. De Staat zou om die reden bestellingen hebben opgezegd. De ge ruchten omtrent de slechte zaken van de Briquetterle de l'Yserhebben paniek ver wekt, en dat had voor gevolg dat de buree- len van de Banque de l'Yser letterlijk werden bestormd. Zonder die paniek zou bij middel vau een concordaat de zaak wel licht nog grootendeels zijn te redden ge weest Nu ligt alles stil. Ongeveer 500 werklieden en bedienden staan onverwacht op straat. In die streek heeft dit heel wat te beteekenen. De ondernemingen van M Loyette waren de belangrijkste van gansch Veurne-Ambacht. M. Loyette, die bijgevoegde Senator is van de katholieke lijst, bad zich in korte jaren sterk opgewerkt. De houthandel tijdens den oorlog was hem zeer winstgevend ge weest. Nu ligt alles stil en verlaten. Hoeveel het te kort zal bedragen, zullen we vernemen wanneer de curators verslag zullen hebben overgelegd De electrlsche-Centrale zal waarschijnlijk niet zooveel moelje hebben om overgenomen te worden. Immers, voor die inrichting was een schoone toekomst in dat rijk achterland voorbehouden. Het Westland was er verleden jaar fier op, niettegenstaande vele moeilijkheden en hinder nissen, met meer dan 750 bedevaarders, O. L. V. van Lourdes in haar heiligdom van Oostacker te gaan vereeren. De moederlijke zegen van Maria zal ook wel over de godvruchtige bedevaarders nedergekomen zijn. De bedevaart naar Oostacker is dit jaar vast gesteld op Dinsdag 6 Mei. De reis zal veel gemakkelijker zijn dan verleden jaar. Immers de bijzondere trein zal rijden naar Gent-Dampoort in plaats van naar Gent-Zuid. Dit brengt een dubbel voordeel bijGent-Dam poort ligt op hoogstens 10 minuten van St Amandsberg waar de bedegang begint, en, de bijzondere trein moet enkel te 7 u 23 uit Pope ringhe vertrekken om te 9 u 27 in Gent-Dampoort aan te komen. Bij 't wederkeeren rijdt de trein weg uit Gent- Dampoort te 17 u 05 en komt hij in Poperinghe te 19 u. 17. De trammaatsehappij zal verwittigd worden opdat de tram Beveren-Poperinghe alle bedevaardeis kunne opnemen. De gestadige verhoogingen van treinvervoer dwingen den prijs der reis vast te stellen op 18 (achtiienj franken ongeveer 20 afslag bij den gewonen prijs. Die som moet bij de inschrij ving betaald worden Men schrijft in van heden af bij E. H. SOBRY, onderpastor op St Jan. M. Frans Vandeplas, kleine markt. M. Emile Verhaeghe, Casselstraat. M. Jerome Suffis, Bruggestraat. M. Maurice Beauprez, Yperstraat. Ook in de omliggende parochiën zullen in schrijvingen opgenomen worden. De imchrijvingsiijsten worden gesloten op Maandag 28 April. Iedereen zal den Zondag A Mei zijn reiskaart je bij zijnen inschrijver kun nen bekomen. In overgroot getal, Westlanders, naar O L. V. van Lourdes te Oostacker I Milde giften en den groeten bijval onzer Tombola laten toe van nu reeds een eerste lijst af te kondigen der prijzen die zullen verloot worden. Het is wel te verstaan dat meerdere lijster- zullen volgen naar gelang hunner samenstel ling. Het minimum van 10 000 fr prijzen is van nu af verzekerd. le Prijs Slaapkamer, waarde 2.000 fr. 2e Prijs Eetplaats, waarde 1 500 fr 3e prijs Keukenstoof met toebehoorten en volledig stel k< ukengerief, waarde 1.000 fr. (Gift van het Christen Werkersveibond van Meenen). De faktuur wordt bij de prijzen gevoegd. Benevens voorgaande zijn nog: rijwielen, schouw-en lavabogarnituren, rookservicen. Vlaamsch kunstpotterijwerk, twee volledige verzamelingen boeken enz enz. spleten waardoor het wegrolt als de vrouw niet goed oppast, overleggend en zuinig is Laten wij, het dan vooral onze meisjes leeren, niet al hun geld op te maken, maar er zuinig mee om te gaan. Wij leggen dan weer den grond voor een goed, degelijk huishouden. Want een oppassende jonge man zal eerder naar zulk een meisje ui'kijken, dan naar één die altijd de nieuwste hoedjes en blousj»-8 koopt. X. i ver ore getiebfcel ie verm den als van Frans Van Waveren en zijn zuster. Babbelen die dan zooveel O, ik wil geen kwaad spreken van uw buren, al ben ik overtuigd dat zij het van mij zullen doen, 't zijn enggeesilge lieden die vooral aan geldgewin denken, maar weinig durven uitgeven en armoedig leven, al zul len ze dit niet toonen, wanneer ge er eens uitgenoodigd wordt. Morgen zijn we op het Kapellehof ge vraagd, vertelde Blanche. Hoe laat Om drie uur... O, dat spijts me Maar 't is waar Ik mag niet elschen, dat ge hier dan weeral zoudt komen. Het geluk van heden zou me onbescheiden maken... Maar ik behoef niet mee te gaan op dat bezoek, sprak Blanche haastig. Ik heb toeh geen verplichtingen aan de familie Van Waveren, en ze trekt me niet aan. Maar voor uw ouders O, die laten me geheel vrij I Zou ik dan mogen hopen, u morgen hier weer te zien Maar we doen al, alsof we reeds van eikaar gaan I Het vooruitzicht morgen weer samen te zijn, zou het nu dubbel aangenaam maken... O, ik kan morgen ook uit. En hier mij ontmoeten Ja... Wat een vreugde I En het is waar, wat storen wij ons nu nog van anderen... we^ Belgie, dat sedert den oorlog geweldig groot wil doen, bezit thans ook eene oor logsvloot. Dat zij enkel bestaat uit eenlge onderzeeërs, den Duitsch afgenomen, is niets. De naam is er.|1Belgie bezit eene oor logsvloot. Die oorlogsvloot moet bemand zijn. En om de bemanning de noodige kennissen te verschaffen heeft ons Belgie niets beters ge vonden dan onze toekomstige zeesoldaten ter opleiding te geven aan de Fransche Marine. Te Brugge-zeehaven ligt het Fransch oor logsschip l'Entrecasteaux Daarop krij gen onze Belgische soldaten hunne militaire opleiding. Dat het juist Franschen zijn die zich daarmede moeten belasten is reeds zonder ling, als het bewezen is dat de Engelsehen in zake scheepvaart meest bedreven zijn. Die Fransche hoogere officieren blijven in dienst van Frankrijk en zenden regelmatig verslagen nopens onze havens en kust naar het Fransche Marine-departement. Maar zij worden betaald door Belgie, dat is door ons, belastingbetalers. Die Fransche. zending bestaat uit 25 leden terwijl de Belgische bemanning onzer tor pedobooten enkel ruim 200 bedraagt. Het is niet van belang ontbloot eens le vernemen wat wij aan die 25 Fransche heeren mogen betalen. De kapitein heeft een maandgeld van 3806 fr. de scheepslultenanten 2124 en 2088 fr. De eerste mecanicien trekt per maand 2237 fr. en de chef-loods 1595 De chef fusilier, de ch»-f mar ceuver en de kwar tiermeesters moeten met wat min gedoen. Aan wedden alleen moet Belgie per maand 33355 frank betalen aan die vreemde zending. Onze eigene officieren, hoe rijk zij ook betaald worden, moeten watertanden naar die wedden. Er bestaat tusschen Belgie en Frankrijk een geheim militair verdrag. Dat is zeker en wel geweten. Maar wat er in dat verdrag staat dat blijft het geheim van den Fian- schen staf Het is niet onmogelijk dat de jpielding der soldaat-matrozen onzer Fran sche legeroverheid als hoofddoel heeft zorg vuldig op de hoogte te zijn van wat er op militair-, op zeevaart- en ook wel op ander gebied in Be!gie zoo al voorvalt. En het ls de kleine bondgenoot die met groot geld dat alles moet betalen. Engelsche bladen melden dat er tusschen het Belgisch gouvernement en de banken van Londen en New-York ook eene overeen komst gesloten is. Naar het blijkt zou ook aan Belgie een Krediet van verscheidene millioenen pond sterling verleend worden onder dezelfde be palingen als die welke voor het Fransch krediet werd toegestaan M< cht dat een gelukkigen invloed hebben op onzen frank. De Minister van landsverdediging heeft medegedeeld, dat er in Belgie 250 Duitsche militaire begraafplaatsen zijn, waarvan 158 in West-Vlaanderen en 43 in Limburg. Het aantal Duitsche graven in Belgie bedraagt in het geheel 120 duizend. De Socialisten hebben de gewoonte hunne volgelingen wijs te maken dat zij niet tegen den Godsdienst zijn en dat zij den Gods- di nst aanzien als privaatzaak. Dat is een oudig leugen en bedrog en de Socialisten van Ledeberg bij-Gent komen dat zelf te bewijzen. Daar hebben de S 'cia'isten eene st- m meerderheid. Van het kerkhof h-bben zij het kruis doen wegnemen. U t de gemeentelijke jongens school verwijderen zij het Christusbeeld en in de bewaarscholen beletten zij het geven van de godsdienstles. Hoe kan men nu van menschen die zulke gedachten hebben verwachten dat zij de godsdienstige overtuiging der werklieden zouden eerbiedigen, die in hun roode syndi caten versukkeld zijn Uit het boek van M. A. Rlbot, gewezen E rste-Mi nister van Frankrijk en sprekende over de gebeurtenissen uit vroegere jaren blijkt dat er tijdens den oorlog vier maal eene poging gedaan werd om tot vrede te komen. De eerste was de Socialistische met K. Huysmans te S*ockolm. De tweede werd door den Oostenrijkschen Keizer, door bemiddeling van Prins Sixtus, gewaagd. De derde poging, in den loop van 1917 aangewend om de G allieerden nopens hun bedoeling te polsen, was die, welke Dujtsch- land waagde door tusschen komst van von Lancken en van de barons Coppée. De vierde en laatste werd in 1917 door Z. H. den Paus ondernomen, zonder dat het geweld der wapenen kon worden stilgelegd. (F-ftosöben ons zoet geheim 1 En Lavendeau nam Blanche in de armen en kuste haar. Ook zij zoende hem... Blan che was nu niet bloo meer. Ze had haar doel bereikt, ze zou geheel opgenomen worden in den hoogen stand, in de groote wereld en niet meer behoeven te vreezeo voor een terugkeer naar het Poperingsche Tegenover vaders tyranie stond dit verbond met een voornamen Bruggeling, en ze was vereerd met die liefdesverklaring. Het water in den ketel zong en weldra geurde de koffie. Blanche sehonk in. - Beeld der toekomst, zei Lavendeau. Zoo zult gij eens altijd met mij aan tafel zitten. En na de verloving stellen we ons huwelijk niet lang uit. Ze dronken en aten en dan minnekoosden ze weer. De avond zonk neer. Het werd donker in het paviljoen. Blanche luisterde naar al de zoete en vleiende woorden van Lavendeau, die dan ook weer op de Van Waverens schimpte, vooral op den zoon. Maar hij deed dit listig, zonder haat te toonen. Hij minachte Frans, omdat deze een boerderij bestuurde en ge meenzaam met werklieden omging. En dat was naar het hart van de trotsche Blanche van Herteloo. Eindelijk sprak het meisje van heen gaan. O, wat Is die tijd omgevlogen. Heerlijke namiddag toch 1 En morgen komt ge dus terug -Ja... Maar als ze thuis trachten u mee te krijgen Blaar het Kapel tëhof Ten einde het bouwen van nit uwe wonin gen te bevolen® heeft M. Tibbaut in de Kamer dit belangwekkend voorstel neerge legd Er zal kwijtschelding verleend worden van de grondbelasting op het kadastraal inkomen gedurende tien jaar voor al de hulzen die vóór 1 Januari 1928 worden ge bouwd en waarvan het kadastraal inkomen 2500 fr. niet overschrijdt. Die kwijtschelding kan met het toekennen van de premlën samengaan. Zij geldt noch voor de opcentiemen noch voor de supertaxe en wordt niet in aa mer-| king genomen tot toekenning van andere voordeelen gegrond op de belasting. De Regeering heeft besloten dat het goud. voortkomende va* B"lgi=ch Congo voortaan aan de Nationale Bank van Belgie zal wor den geleverd In plaats van in Engeland te gen ponden sterling te worden verkocht. Gumo. M. Buyl heeft opnieuw eens van zich doen spreken. M. Buyl is Liberale Volks vertegenwoordiger voor Veurne-Oostende. Hij is meteen ook Burgemeester van Elsene. Als vertegenwoordiger van een verwoest gewest heeft M. Buyl zijn beste krachten aangespand voor de verwoeste gewesten, niet om ze te herstellen, maar om Minister van dat Departement te worden. Hoeveel Liberale Ministers ons land ook moge tellen, toch is M Buyl in zijn streven mislukt. Heeft hij niet eens bedreigd zich aan het hoofd te stellen van de geteisterden die onder zijn bevel Bmssel zouden inne men 1 Daar is eigenlijk nooit iets van ge komen. Verledene week zijn fascisten en leden van F. N. C. gaan betoogen op de markt van Elsene tegen de hooge prijzen der waren. Daarna werden zij ontvangen op het stad huis Burgemeester Buy! heeft de betoogers geluk gewenscht om hun kranig optreden. Eerstens is het geheel zonderling dat een Burgemeester, die de orde in de stad moet doen verzekeren, dezen geluk wenscht die van onwettige middelen gebruik maken om de orde te sloren. Tweedensis het nog meer zonderling dat M. Buyl in zijne rede aan de ruststoorders niet gezegd heeft dat hij als Kamerlid eene landelijke bevolking vertegenwoordigt en dat de landbouwers met het onnoozel gedoen van die heerkens niet gediend zijn. Derdens is het nog veel meer zonderling dat M Buy! die, als Burgemeester der Brus- selsche voorstad, de Vossen tijdens hunne betooging te Brussel zoo zeer afkeurde, nu de huidige betoogers goedkeurt. En eindelijk tijdens de laaiste Minister crisis liep M, Buyl rond zeggende dat hij de Regeering niet zou steunen indien de nieuwe maatregelen aangaande de oorlogsschade nH werden ingetrokken. Vermits M. Buyl u nog aan het windmaken is rond die maatregelen, is het dat hij geene voldoening kreeg en toch stemde M. Buyl de motie van vertrouwen in dezelfde Regeering. Dat hij met veel woordenpraal een voorbehoud miek toont zooveel te meer aan hoe goed de liberale Heer Buyl comedle kan spelen om zich zelf belangrijk te doen schijnen. M. Heyman mag zich om eene zegepraal verheugen. In dezen tijd van besparingen is het hem toch gelukt de verhooging die aan de staatspensioenen zou aangebracht worden te doen verdubbelen. Hij heeft door de mlddenafdeellng het ver slag doen goedkeuren waarbij de maximum- verhooging 800 frank zal bedragen in plaats van 400 frank. Zoo is ook de elsch van het verbond der Staatsgepensionneerden ingewilligd. Mocht dit nu weldra wet worden en mochten de betalingen dan spoedig volgen. De gepensionneerden verlangen niets be ters. Bij onze patriotten, die nog niet kunnen verkroppen dat zij de gelegenheid niet heb ben gehad door eenen oorlog een deel van Holland in te palmen is er veel lawijd ge maakt geworden over Iets dat leelijk tegen hen en de regeering uitkeert. Er is een zandbank ontstaan in de mon ding van de Schelde, tusschen de belgische grens en de zee. Deze patriotten schreven nu dat het de schuld van Holland was dat men daar in tijds niet had kunnen voor zorgen. Maar daar is klaarheid gekomen in de zaak. Reeds over meer dan drie maanden had den Hollandsche staatsbedienden de Belgi sche overheden verwittigd van het gevaar van verzanding en de noodzakelijkheid van baggerwerken. Ook het Aniwerpsch gemeentebestuur had over drie maanden de regeering verzocht over te gaan tot de noodige voorzorgmaat regelen. Alleen als het te laat was schoot de re geering te Brussel Ineens wakker en vroeg eerst dan de toelating aan Holland om die werken op Hollandsch gebied te mogen uit voeren. Daarop gaf de Hollandsche regee ring de noodige toelating onmiddelijk, bij middel van telegraphisch bericht. De eenlge schuld ligt dus aan de nalatig heid van de Belgische regeering, die zich niet erg bekomm 'rt over de belangen van de viaamsche haven. Qpvolqor yan S VANGEN BERGHE, Bertenplaats 8, (Kleine Markt), I» O I* F, R ft «I F Het drankbestrijdersblad Sobriëiss heeft den heer Mir.ister van geldwezen ge vraagd hoeveel gealkoiiseerde dranken er In ons land gedurende de vier verloopen naoor- logjrren verbruikt werden Het antwoord luidt BIEREN Dan weiger ik... Breng ik u niet in moeilijkheden Wel neen 1 Ik ben geen kind meer en volg mijn eigen zin... O, als we straks afscheid genomen hebben, zal ik weer naar morgen verlangen. Ja, dan gaan we nu heen. Ik breng u na tuurlijk naar huls. Willen we wandelen Hoe ver is het Een uurtje maar, binnen daar. Of zljt ge te vermoeid O, neen... Dus wandelen Dat zal ook aange naam zijn... arm aan arm. Ja, we wandelen... Maar kunnen we hier die kopjes zoo laten staan. Bekommer er u niet om. Morgenoch tend komt een vrouw het paviljoen weer in orde brengen. En Lavendeau en Blanche stapten door het park en gingen den donkeren weg op. Over een deel van Slowakije kwam een echte ramp. De rivieren traden buiten bun oevers en op sommige plaatsen staat het water 9 meter hoog. In het centrum van de overstroomlng werden 12 dorpen heeleinaal vernield. Op dit oogenbllk weet men nog niet hoe veel slachtoffers er zijn, maar men denkt dat het aantal zeer aanzienlijk ls. De militaire macht werd aan 't werk gezet om 'mlp te bieden. Aan een overweg, aan de Atrechtsche- poort.te Rijsel, had een schrikkelijk ongeval plaats. E»n auto kwam tegen een rangeerenden trein aangereden. Twee personen werden op den slag gedood het waren de gebroeders Sauvage, belden woonachtig te Rijsel. Zij reden met vrouw en kinderen per auto in de richting van Thumesnil. De barreel van den overweg was gesloten, doch naar h°t bliikt stond er geen licht in de nabijheid. De auto was in vollp vaart tegen den afge laten barreelboom gereden, die verbrijzeld werd. Het rijtuig botste alzoo tegen den voorbijrijdenden trein. De twee vrouwen der slachtoffers, elk vergezeld van een kind, hadden insgelijks plaats genomen in den auto. Zii werden alle vier gevaarlijk verwond Eender kinderen, het 11-jarig meisje Edmonde Sauvage be zweek toen het In het gasthuis aankwam. Te Fransch-Komen brak er Zondag, rond middernacht, brand uit In de hoeve de Hel bewoond door den landbouwer Georges Cuveller. Het vuur ontstaan op den zolder boven den stal, nam eene snelle uit breiding. De pompiers, spoedig ter plaatse, gelukten er in het vee, 53 stuks en de paar den te redden. De aangerichte schade, door verzekering gedekt, beloopt op rond de 100.00 frank. Een gewezen dienstknecht van de hoeve, Glllert Guenchem, ls aangehouden en naar Rijssel overgebracht Na onderhoor door den onderzoeksrechter M. Thermes, werd de aangehoudene In de gevangenis opgesloten Uit Madrid wordt gemeld, dat een autobus ln de buurt van Mu^cla van een houten brug over de rivier de Sequera naar beneden is gevallen, ten gevolge waarvan 4 personen gedood en een aantal gewond werden. Op den luchtspoorweg van Long-Island heeft eene botsing plaats gpfiad. Een per soon werd gedood, terwijl 25 passagiers werden gewond. Een telegram uit Messina aan de Daily Express meldt dat de uitbarsting van den Stromho'l gevolgd werd door een aardbeving Vijftien personen werden ge kwetst en de bewoners vluchten met hun bedden en dekens voor den lavastroom en den regen van gloeiende steenen. De schade is zeer groot en de regeering stuurt In allerijl hulp naar de geteisterde streek, De directeur van den openbaren ge zondheidsdienst in Britsch-Indie deelt mede dat de pestepidemie heviger ls dan zij ooit sedert 1918 is geweest Naar wordt geschat zijn er in Maart om en nabii 25 000 men schen bezweken. Verwacht wordt dat de epidemie nog zes weken zal duren Uit Bari wordt aan de Giornale d'Tta- lla gemeld, dat aldaar een kruitfabriek in de lucht is gevlogen. Er zijn drie dooden en talrijke gewonden. Te Rlo-de-Janelro, hoofdstad van Bra zilië, brak eene wolkbreuk los. In eenlge uren tijds viel er niet minder dan 29 centi meters regen. De overstrooming die er op volgde vernielde ln de volkswijken een aan tal kiplne huizen en.naar bericht wordt, zou den een aantal menschen verdronken zijn. De 12 jarige Paul Rapkouwky heeft te New- York met een messteek een 3 jarig kind afgemaakt. Hij zelf vertelde aan de nollcle, na de mis daad, dat hij het kind met zijn vader ln de straat zag wandelen Nieuwsgierig welk uit werksel zulks zou maken, sloop hij achter het kind en plofte het een mes in het b°en, waardoor een slagader werd doorgesneden Het slachtoffer bezweek kort nadien. Rap- kowsky poogde zelfs niet te vluchten en keek gerust toe op het zieltogen van het dutseken. De express van Turkestan (Azië) ls, voorbij den staat van Katakurgan uit de rig gpls gesprongen en in een diep dal gestuikt Dertien personen gedood en zestien erg ge kwetst. 1919 1920 1921 1 '22 1919 1920 1921 1922 1919 1920 1921 1922 962 700.000 liters 1.056 200 000 1 269 250 000 1.560 000 000 WIJNEN 55 885 500 liters 58 000 000 50 200 000 54.050 000 STERKE DRANKEN 4.230 000 liters 18 540 000 14 830 000 18 048 400 Gerekend het bier tegen 1 fr per liter, den wijn tegen 4 fr. en de sterke dranken tegen 14 fr per liter, werd ln 4 jaar tijd door 't B Igisch volk verzwolgen Bieren fr. 1 560 000 000 Wijnen 216 000 000 Sterke drank 252.700 000 Tniaal fr. 2 028.700 000 2 miljard 28 miljoen 700 000 frank Met die som hsd men meer dan 140 dui zend woningen kunnen bouwen, welk eik 15 000 fr. hadden m^gen kosten. Men mag du« besluiten dat de drankvloed in vier laar tijds 140 000 woningen heeft weggespoeld, ongeveer het getal woningen dat we in ons land te kerf hebben. Hoeveel schade 1/aan de weerde van onm frank 2/ aan de gezondheid der ge bruikers 3/ aan de zedelijkheid der mis bruikers 4/ aan het geluk der gezinnen E'i! Japansch damesHjdschrift «De' deugdzame vrouw» heeft hij zijne leuros sen een onderzoek ir v old om tc weten te komen wat de eigenschapp°n móeten zijn van een Ideaal echtgenoot. De elschen zijn de volgende I. Hij mag niet gierig zijn. 2. Hij mag zich riet te veel met zijn klee-j ding en zijn uiterlijk aanzit- n hezig houden. 3 Hij moet een innemelijk uiterlijk heb ben. 4 Hij moet ri t te veel mei vrouwen i vertrouwd zijn 5 Hij moei zich altijd klaar cn duidelijk ui'spreken. 6 Hij moet wel kunnen beslissen. 7 Hij moet een ideaal hebben. 8. Hsj mag zich nooit in de keuken ver- toonen. 9 Hij mag nooit het kapsel en het toilet eener vrouw aan ctitlek onderwerpen. 10. Hij moet aan vrouwen vertellen waar hij 't meest van houdt. II. Hij mag niet drinken. 12 Hij mag iet te dik zijn. 13 Hij mag niet jaloersch zijn. 't Is weinig aanmoedigend voor de be haag?! ke Drebcrs I medegedeeld &EURSKRQNMK ■de Bank TRANS!NT ER. OP PALMEN ZONDAG, 13 APRIL. D1 betooging heeft voor doel de volledige uitvoering te eischen van de tegenwoordige wet op bet herstel der oorlogschade, wet die onze bevolking aanspoorde naar de ver woeste gewesten terug te keeren om die opnieuw ie doen herleven. Ik zittegeerne te snuisteren in oude papie ren, omdat er daar soms iets ln staat dat de jonge, menschen ne keer moeten gezeid worden van d'oude. Zoo vond ik overlaatsl ln een prutselboekje de volgende vraag staanHoe worden man en vrouw ver zoend, wanneer ze in twist leven? Rare vraag, die ik ook raar, maar toch waar, zal beantwoorden. Te Zwaben, ln Duitschland bestond er vroeger een manier om man en vrouw, zelfs al leefden ze te gaar als kat en hond, te doen overeenkomen. Ze werden alle twee in één en dezelfde kamer opgesloten en ze kregen voor meubeleering, van alles maar één stuk. Zoo bezaten zij bijvoorbeeld slecht één stoel, één tafel, één kom, één lepel, één vorket één mes, één tellor, enz Daar zaten ze dan op ma'kaar te koekeloeren, zonder één woord te spreken. Maar ze moesten toch alle twee eten en drinken en slapen en, daa ze van alles maar één stuk hadden, moester ze wel leeren overeenkomen. Zeker ging het er in het begin nog al goed op losde vrouw keek nijdig als een verjaagde kat; de ma> stampvoete als een bezetene en liet zijn lip tot in den derden graad hangenze grolden al eens op mekaar, beten misschien wel maar... dees comedle van stommen ambacht kon niet lang duren en op den duur beloof den zij elkander weer liefde en trouw. Spijtig hé. hoor ik reeds menigeen zeggen, dat die, verzoeningskamers nu niet meer ln voege zijn, ze zouden nooit zonder pachters zijn Ja 't is misschien wel spijtig, maar moes ten ze nog bestaan, dan zouden er min mannen zijn gelijk aan Miel Raarhoofd, die als opschrift boven het graf van zijn vrouw liet schilderen Hier ligt begraven, mijn Margriet. Voor zulk vrouwmensch bidden, doe ik niet; Is ze ln den hemel, dan hoeft het niet; Is ze in d'helle, dan helpt het niet; Wordt ze in 't vagevuur gevaagd, Ze heeft me op de aarde genoeg geplaagd! Mannen, vrouwen, wiens trouwe liefde aan 't wankelen ls, overdenk, dat ze na uw dood ten minste zulk opschrift aan heel uw 'even niet moeten geven En gil, trouwlusti gen, overdenk u wei, opdat geheel uw leven niet en weze een opsluiting ln de verzoe ningskamer met geknor en gegrol zonder verzoening. Berten D. Verslas dar deskundigen. Eindelijk is bel veiS'ag dtr deskundigen nedergeiegd Dit v< rslag zoolang als manna verwacht moet de groet hersteliingskwestie re .elen. G neiaal Dawes is tot nu toe aan schouwd geweest als de duif die ons den olyftak m est biengen. De vraag is nu Wat zal <.rs u het reusachtig dossier in werke lijkheid aarib ngeri Hetgeen wij er tegen woordig van weten is dat alles goed doorgrond geweest is, dat alle deskundigen met het vcsiag ov-r komen Niettegen staande den bekomen uitslag moeten wij nch nog en altijd rekening houden dat wij te doen hebben met een schuldenaar die altijd geweigerd heeft en tot r.u toe nog niet bereid is zijne schulden te vereffenen. Alles hangt nu af van de g >ede wi! vaa Duitschland goede wil waarvan wij de ondervinding hebben sedert den wapenstilstand, en waar van eene praktijke oplossing afhangt. Alhoewel wij verhopen Duitschland tot go-de gevoelens te zien komen laat ons ver onderstellen dat de t- genwoordige voorstel len verworpen zijn. Er zal dan moeten over gegaan zijn tot hetgeen waarmede de schuldeischers hadden moeten beginnen, t w. overeengekomen over de te gebruiken dwangmiddels indien Duitschland weigert te betalen. De duif is nu losgelaten zonde.''te weten of zij vliegen kan en duif en olyftak kunnen den weg voigeo van al de vroegere coiiferertien. Tot wat kunnen al de groote werken van al de deskundigen der wereld dienen indien men op voorhand niet over eengekomen Is over de maatregelen in geval van weigering Duitschland zal geheel waarschijnlijk gebruik maken van het ver slag om tijd te winnen in besprekingen en studiën, met het t enig doeleindigen zonder betalen. Royal Axmlnster. Uit de balans van den 31 December 1.1. nemen wij de volgende cijfers op Kapitaal4 500 000. - Aangegeven waar de voor gebouwen materiaal meubels enz 3.795 580,42. Deze som begrijpt eene tapijt- fabriek te Gvnt met wolspinnerij te Verviers. Nleitegensiaandeüelage schatting van zulke inr-ieliingen zien wii dat de beheerraad groote aflossingen doet De aflossingen be droegen op 31-12 22 204 821,68 fr voor het boekjaar ln loop eene som van 699.408,95 is aan aflossingen gt-bracht geweest zoodat de twee voortbrengende werkhuizen met materiaal en meubels voor 2 391.349,79 fr. aangerekend zijn Dit bewijst tie voorzich tigheid van de leiders De reserven, aflos singen en voorzienigheidsfonds bedragen egenwoordig in het totaal 1.859 876,93 fr. tegenover het kapitaal van 4 500 000 fr. Het beschikbaar aktief bedr 5 987.869,13 'egenover een eischbaar passief van 2.767 857,95 zoodat de maatschappij op financieel gebied geheel op het gemak is. Afreken)' g gehouden van de aflossingen de winsten bedragen 748 484.19 hetgeen toelaat een winstaandeel van 55 fr. brutto te beta len aan de kapitaal actiën en 39,27 aan de genotsaandeeieri. De regelmatigheid van de winstaandeelendevoorzichtigheid der leiders maken de waarde betrouwenswaardig. Niettegenstaande de groote krlsls die wij voor alle nijverheden gezien hebben in het jaar 1920 heeft deze maatschappij een winstaandeel van 7 betaald. Het winst aandeel voor het gesloten boekjaar bedraagt brutto 11 voor de kapltaalactien. TREKKINGEN Crédit National (Frankrijk) 1-4-24 Leening 5% 1920. Nr 2 643,902 wint 1 000 000 Nr 2 948,797 wint 500 000 Nr 4 234.513 en 4 972.984 winnen 200 000 2 356 934 en 7 368,968 en 7 906,875 win nen 100 000 De Kapel fn 't Boseh. Dicht bij 't Kapellehof stond een oude bidplaats, met een beeld van Onze Lieve Vrouw, dat zeker al door menig geslacht vereerd was geworden. De familie Van Waveren onderhield deze kapel in het eenzame bosch en menige be drukte ziel kwam hier verlichting en rust zoeken. Ook Mariette was er heen gegaan. De kapel trok haar aan. Ze bad er voor de zie- lenrust vaa baar ouders eo om voorspoed in haar fevetK Langen tijd lag Mariette er geknield. En de schemering daalde reeds, toen ze op stond en zich huiswaarts begaf. De weeze had reeds gevoeld, dat ze voor Blanche en Serafine te veel was. Tante toonde zich vriendelijk, doch niet als voor haar dochters, niet innig als een moeder, niet vertrouwelijk zelf. Mariette begreep, dat ze zulks ook niet verwachten kon. En toch oom van Herteloo was we! als een vader. Mariette had al het voornemen, om na eenigen tijdeen betrek king te zoeken en zelf haar kost te verdie nen. Ze zou nu maar eerst kalm de gebeur tenissen afwachten. Ze beschouwde haar verblijf hier als voorloopig. Toen ze thuis kwam, stond mevrouw van Herteloo ln de gang. Maar Mariette, waar zijt ge nu ge weest vroeg ze, en haar stem klonk hard. Ik heb wat gewandeld tante en gebeden in de kapel voor vader en moeder. En zoo lang weg blijven 1 In welke ka pel was dat Daar In 't bosch. Bij 't Kapellehof? Ja, tante Nog meer verduisterde het gebat van mevrouw van Herteloo. Menschen van onzen stand gaan daar niet, hernam tante. Dat is goed voor land lieden. Ge moet nu uw gewoonten wat ver anderen. En zoo laat thuis komen, mag niet zijn 1 Ze zouden op uw spreken. Dus peins j A1JU l LX. Mevrouw ging heen. Mariette kreeg de tranen in de oogen... Neen, tantes vriendelijkheid was niet echt.. Zulke woorden, nadat Mariette vedel de, dat ze in de kapel gebeden en dus met haar innigste gedachten en kinderlijke ge voelens bij haar pas overleden vader en bij moedei vervuld had, klonken wreed. De weeze ging naar haar kamer en daar weende ze. Mevrouw van Herteloo had haar dus af gewacht en keerde nu bij Serafine terug. Ik heb het ze eens goed gezegd, ver klaarde ze. Ze was ln de kapel geweest, dus natuuriijk bij het Kapellehof. En zou ze Frans Van Waveren gezien hebben Dat zou ze me toch niet bekennen. Maar waarom ging ze dien kant uit Ze lijkt zoo stil en ingetogen, doch ik vertrouw haar niet. Ha, ze moet niet denken, dat ze u in den weg zal staan. We zullen er eens streng op letten, waar ze wandelt. Maar mama, ge hebt haar toch niets van Frans gezegd vroeg Serafine. O, neen 1 Ik verbood haar zoo lang weg te blijven en ook in een kapel te bidden. Wat manieren zij dat nu Rijke menschen doen zoo iets niet. En als het g» meend ware, maar na tuurlijk kiest ze de kapel bij Van Waverens huis I Bidden voor haar vader om medelijden !te wekken bij Van Waveren. Ja, ja, we ken- nen dat, oordeelde mevrouw van Herteloo «zeer liefdeloos. Maar ik houd ze in 't oog. W laten deze kans voor u niet glippen, ik zorg er voor. De dames borduurden. Ze vonden dat 1 Blanche lang weg bleef. Ze zal te Brugge Frederik wel ontmoe ten, merkte de. moeder glimlachend op... Een afspraak, denkt ge Ja, ze kreeg gisteren een brief uit Brugge, en 't is wel toevallig, dat ze van- daag juist die dringende boodschappen had. Maar dan kon ze het ons toch wel eens verteld hebben, mama. Och, kind... liefde maakt geheimzin nig Vloog zeer niet mee. Laat maar gaan, 1 zoo komt het best in orde, beweerde me vrouw van Herteloo, die zoo juist Mariette 1 norsch geboden had voor de schemering thuis te zijn. I Mariette verscheen. Ze had haar gelaat gewasschen. Ze nam ook een handwerkje i op. Moeder en dochter babbelden samen. De weeze zat er als een dienstmaagd bij, die men buiten het gesprek hield. Mijnheer van Herteloo was naar het dorp- Hij nam reeds maatregelen voor zijn nieuw plan, ook te boeren en bosch te ontginnen, al sprak hij er thuis niet over. Mariette vo-lde zich zeer ongelukkig. Het verwijt van haar tante was onverdiend en hard. En sterker werd bij de weeze het voor- i nemen deze woning te verlaten (Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1