De Kapel Bosch HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popermghe en Omstreken. Apotheek Fran» hu de Plas SctirihReiüH ongeluR ie zonnebeiie HIEUBELPAPIER DRINKT "FORTE BRUNE Abouemeitprijs Sausen-Vanneste, 15, Gasthuisstraat, ROUWBERICHTEN, Zondag" 20 April 1924. 15 Centiemen 21< Jaar. Nr 16 GEDACHTEN. Paschen Alleluia Oorlogsschade. Waartoe dient het? Politiek Overzicht. De verslagen. Verbond der Katholieke Kringen. De handel in kanten. Beteugeling der woekerprijzen. Het vrouwenstemrecht. De strijd tegen do zedeloosheid. Nog de pensioenverhoogi'ng. Misbruik van voorloopige hechtenis Gouden Bruiloft te Popering-he HOOGE BEZOEKERS. DE BETOOGING TE YPER. Leest en verspreidt "De Poperinghenaar,, In 't Buitenland. Feys-Callewaert, Rousbrugge. Trekkingen Verwoeste öewesten 4 o/o per Jaar Id Stad fr. 6.50 8.50 13.00 In Belgie Buitenland Uitgever Drukkerij, Papierhandel, POPERINGHE Telefoon nr 9. Poitohaobakaning i' 15570. PRIJS BERICHTE», VERK00PINGEN, Eene inlassching 0.60 ct° per regel. 2 en 3 inl. o.5o ct" VONNISSEN, i.5o fr. per regel. 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzas op aanvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdag noen. POPERINGHENAAR Als ik jong was smoorde men pijpen tabak 't zijn nu cigaretjes. Als ik jong was smeet men gezapig 's Zondags de bolle in de boltra nu schopt men de bolle met de voeten. Als ik jong was gebruikte men een velo om ievers te geraken, nu rijdt men in schuim en zweet om nievers te komen. Als ik jong was, dronk men een glas bier, nu moet het poito, wijn of champagne zijn. Ais ik jong was bewoonde men 's avonds zijn huis, nu bewoont men de kinemas. Als ik jong was had men met minder winst een appeltje tegen den dorst, nu met meer heeft men min, de dorst is vermee'derd, en app ltjes zijn te gemeen. Geloof niet gauw, en geef uw woord niet licht, Belofte is schuld, gegeven woord is plicht. Steekt g'uw hoofd in alle gaten Zult er soms uw ooren laten. Zuivre mond en trouwe hand Gelden in het gansche land. Wij Christenen volgen deze week, die met een zweem van droefheid bedekt is, de laat ste lijdensstonden van den God-Mensch hier op aarde. Bewogen in ons hart als wij die zweepen, die doornen, die nagels, dat kruis zoo zwaar, zoo schandelijk aanschouwen ons hart bloedt van droefheid en wee als wij 't bloedig zweeten van den hof overwegen, en 't bloed dat uit de duizend wonden op den grond gipste en de folteringen en de kleede ren en de handen van de beulen zien rood geverfd doch onze verontweerdiglng kende geen palen als wij rond dien man die anders niet deed dan goed, eene bende bloedgierige Joden hoorden huilen en zijne dood vragen; en nochtans hij had hunne zieken genezen, zelfs hunne dooden doen opstaan. Dan kunnen wij niet nalaten dien toestand op onze huidige samenleving toe te passen nu nog op de stappen van den God-Mensch gaat de kerk met hare leering en haar pries ters, zij zendt dezen om de menschen te lei den, te onderwijzen, te steunen langs de hobbelige wegen van dit leven om ze te troosten, te vermanen, in te toonen, en ze aan te moedigen en vergiffenis te schenken zij zendt hare kinders die als door mirakel van zelfsopofferlng en heldenmoed al de zinstrelingen die de wereld kan aanbieden hebben vaarwel gezegd, om al de kwalen van het menschdom te verzorgen om vader en moeder te zijn van de verlatene weezen, om de zieken te troosten, de stervenden bij te staan, om de walgelijkste werken met liefde te verrichten, kind te zijn met de kin deren, verduldig en blijde zelfs in hun lijden en de ondankbaarheid die hunne belooning is. En dan zien wij rond die Kerk ook de bende bloedgierige wolven tierend en vloe kend vragen dat zij zou verdwijnen 't zijn van die mannen ook misschien die de kinde ren der Kerk, hare priesters, hare klooster lingen, in lijden hebben ontmoet die ze zagen aan het ziekbed van hunne kinderen, aan 't sterfbed van vader en moeder, die hun moed en sterkte inspraken en hulpe schon ken in nood en ongeluk. En de leer die al dat schoone baart, de godsdienst die zulke schoone bloemen van ongekende menschen- liefde doet ontluiken, die moet weg. Doch geven de Iljdensdagen ons kommer en wee, is de zang onzer kerken gekenmerkt door klaagheid en verzuchting, des te blijder klinkt het jubelend Alleluia, dat in de verste en meest verlaten landstreken hoop en vre de in millioenen harten doet ontwaken en leven. De beschuldigden zwijgen, sommigen hebben zich reeds de borst geslagen van rouw, de soldaten die rond het graf van den Meester lagen om Hem te dwingen dood te blijven voor de wereld, zijn nu ten gronde geworpen, verbijsterd door den verblinden den glans van den verrijzendenGod-Mensch. Zijn lijden heeft het onze geheiligd, AlleluiaI Zijne dood heeft de bitterheid van de onze weggenomen, Alleluia zijne verrijzenis is 't onderpand van onze overwinning en onze glorie, Alleluia Zoo zal de Kerk ook het blijde Alleluia aanheffen op de verslagenheid van hare aanvallers ja ze moet lijden en zuchten, want zij is de dochter van Hem die leed, maar zij zal ook overwinnen want haar Meester heeft gezegevierd en haar de on sterfelijkheid beloofd. Dat lijden hebben wij katholieke Belgen ook gekend hoeveel tranen zijn niet ge stort op den bloedigen kruisweg die wij be wandelden van 1914 tot 1918, maar 't blijde Alleluia kwam ons verheugen en verblijden. Dat blijde Alleluia klonk zoo machtig, dat zijne trillingen nog niet verzwonden zijn en telkens met nieuwe kracht hernemen dat het begeesterde volk geroepen wordt om te kiezen tusschen de meineedige valschheid en den God van liefde en vergiffenis. O 1 Mochten wij allen op nieuw kracht nemen en 't zal, indien allen eerbiedig rond het graf van den Meester geschaard hunne persoonlijke neiging afleggen, en zweren te strijden niet voor menschen maar voor God die hunne hoop en hunne groot heid is 1 Alleluia I Alleluia YPER. We Breyne Henri Bossaert Hector PLOEGSTEERT. Uppinois-Deleu Lefebvre-Breine Leroy-Marquillies Ubrecht Désiré Six Bamelis Pertry Jules WAESTEN. We Soetaert Florentin Demuynck Octave Bossaert-Savaete Hanquart Omer NEERWAESTEN. We Devroedt Delforge kinders Deronne Jean 29 037,50 2.010,00 1.081.50 99.908,00 75,00 1.802,00 1.433,00 720,00 353,00 1.736,00 2 639,00 7.193,00 1.922,00 1.205,00 1.255,00 1.308,00 710,00 Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 10 ROMAN door i%.. HAIV8 Maar ze zou nog geduld hebben. Ze wilde niet bruusk handelen.Ze voelde wel, dat de houding van tante en nichten haar dwingen zou heen te gaan Ze moest onafhankelijk en zelfstandig worden. Eindelijk kwam Blanche thuis. Ze bloosde toen ze binnen trad en scheen wat zenuw achtig. Mevrouw van Herteloo keek haar ge heimzinnig glimlachend aan en vroeg Zooveel boodschappen gedaan te Brug ge Zoo druk gehad Och, ja... en de tijd vliegt dan om. 't Is gauw laat. Geen kennissen gezien. Ja, Frederik Lavendeau. Dat is wel toevallig, plaagde Serafine. Och, Brugge is niet groot, hernam Blanche, tenminste in de voornaamste straten. Zoo, zoo Ge kwaamt Frederik tegen. En hebt ge lang met hem gesproken vroeg de moeder zeer nieuwsgierig. Even maar, loog de oudste dochter... ken de etikette. B Ze zou het zoet geheim bewaren, zooals ■"federik het gevraagd had, al brandde het «euws op haar hart. Biechten, en nog wel moeten biechten, is dat niet te veel gevergd van onze moderne menschen? Niet weinigen vinden het al te lastig, en om hun geweten dieper in slaap te wiegen, al heel nutteloos. Waarom biechten? 't Is toch elk jaar te herbeginnen... Zij die biechten zijn al niet veel beter, dan die niet biechten... Zoo wordt er geschreven, zoo wordt er gesproken, en zoo beginnen dan sommige brave, doch wijfelende katholieke menschen te denken. Gaan zij nog te biechten met Paschen, 't is uit slenter, soms uit mensche- lijk opzicht, met weinig overtuiging. 't Is toch alle jaren hetzelfde liedje. Altijd hervallen, altijd herbeginnen. Waartoe dient de biecht Biechten, goed biechten, dat is berouw hebben, 't verleden betreuren en verafschu wen, als 't slecht geweest is, zorgen dat in de toekomst alles beter in den haak zit. Gij hebt rouwmoedig gebiecht, en toch zijt gij hervallen... Zijt gij hervallen omdat gij te biechten geweest zijt?... Hoe zou 't met u gesteld zijn, zoo ge nooit den voet in den biechtstoel badt gezet? Biechten, ja, verschaft geen onfeilbaar wondermiddel, dat de zonde voor altijd onmogelijk maakt. Dat is zoo. Maar, zeg eens rechtuit: Waarom blijven vele menschen maar liever uit den biecht stoel weg? Is 't niet omdat biechten, goed biechten natuurlijk, ze verplicht hun levenswijze te veranderen, rich ie beteren, de gevaarlijke gelegenheden te vluchten, te herstellen wat te herstellen is, restitutie te doen, haat en wrok af te leggen...? En gij zoudt zeggen dat de biecht geen invloed heeft op het zedelijk gedrag, dat de biecht tot niets dient? Als gij te biechten gaat, moet ge om 't goed te doen, toch een tijdje naar binnen kijken, uw geweten onderzoeken. Zonder biecht, zouden vele, vele menschen door 't 1-ven gaan zonder ooit ee-s ernstig in hun binnenste te schouwen, zij hieven vreemde lingen voor hun eigen zelf De biecht baart gewetensbewustzijn. De zonde is als de kanker, ze verettert, en op den duur besmet ze heel het zielele- ven. Die kanker moet uitgesneden, en bijtijds. Het beste snijmes is de biecht. De biecht, schreef Lamennais, is door God uit gevonden om te beletten dat de zonde in 't harte van den mensch zou verrotten. En de biecht zou tot niets dienen Opvolger van S VANDEN BERGHE, Bertenplaat8 8, (Kleine Markt), -POPKRUGHR- De verslagen der deskundigen hebben bij de verschlllige regeeringen eenen goeden indruk gemaakt. Alles laat voorzien dat zelfs Duitschland zich naar hunne besluiten zal schikken en dan zullen wij eenen grooten stap vooruit zijn op den weg naar orde en vrede in Europa. Er dient toch opgemerkt te worden dat de deskundigen slechts raadgevers waren van de Commissie van Herstel. Zij hebben alle politieke kwesties laten rusten en hebben evenmin eene algemeene regeling van heel het vergoedinsvraagstuk gegeven. De oplossing van het groote vraagstuk blijft overgelaten aan de Commissie van Herstel en aan de Regeeringen. De groote moeilijkheden zullen thans beginnen vermits er ook zal moeten rekening gehouden wor den met de politieke zijde. En die taak is zwaarder en gevaarlijker dan deze der des kundigen. Men voorziet dat de punten die vooral zullen betwist worden de volgende zijn 1. Het opgeven van de Roer-uitbating door Frankrijk en Belgie. 2. Het ontbreken van het juiste cijfer van schadevergoeding door Duitschland te betalen. 3. De financieele controle op Duitschland. Het Verbond der Katholieke Vereenigin- gen en Kringen zal dit jaar zijn 51e zittijd te Oostende houden op 31 Mei en 1 Juni. De 226 politieke katholieke vereenigingen en kringen die aangesloten zijn zullen er tegenwoordig zijn. Behalve de kwestie der verzekering der visschers en deze der oorlogsschade, zullen de volgende politieke kwesties besproken worden 1. De strijd tegen de zedeloosheid. 2. Het vrouwenstemrecht voor de Provincie. 3. Het familiestemrecht. 4. Het christen ideaal bij de vorming der jonkheid. Men zal er ook een of twee redevoeringen van leden van het Gouvernement hooren. Alles doet voorzien'dat deze 51e zittijd van het Verbond een nieuw katholiek succes zal wezen. Blanche verzon dan wat nieuws over de stad, wat ze zoogenaamd in winkels had ge zien. Ze sprak over de wintermodes, over de uitstallingen en praatte heel druk. Mariette merkte bij zich zelf op, hoe de dochter niet berispt werd om haar late thuiskomst. Ze werd niet in het gesprek gemengd. Blanche keek bij al het vertellen haar nicht niet aan. En de anderen stonden haar het woord ook niet toe. Ze deden, alsof ze niet bij hen zat. Even heerschte wat stilte, Mevrouw van Herteloo begon dan over het bezoek van den volgenden dag, aan de van Waverens op het Kapellehof. Ik ga niet mee, zei Blanche. En waarom niet vroeg haar moeder, dadelijk teleurgesteld. Het was toch afge sproken. Ik heb geen zin... Mevrouw van Herteloo zweeg een wijle Ze kon thans niet vrij uitspreken. Mariette, zei ze dan, vraag eens in de keuken of het avondmaal gereed is. Ik ge loof dat de meiden treuzelen. De weeze begreep, dat ze nu te veel was in de kamer. Ze besloot dus maar een heelen tijd weg te blijven... O, neen ze zou zich wel opdringen. Ze was al somber genoeg. Mariette zit ons in den weg, hernam mevrouw van Herteloo. Blanche, wat ge dacht is dat nu, om morgen thuis te blijven? Ge zijt op eens zoo van meening veranderd, maar ge meent dat toch niet Ik ga niet mee, verzekerde de oudste dochter ongeduldig. En laat me nu toch mijn goesting doen I Deze week werd eene wet gestemd tot bescherming van de echtheid van met de hand gemaakte kant. De Belgische kantnij verheid stond sinds eeuwen op den voor rang. Door de wereldfaam van haar voort brengselen is zij een der belangrijkste vakken van onze nijverheid geworden. Daarom dient zij op een bijzondere ma nier beschermd te worden tegen de practijken van sommige niet zeer eerlijke handelaars. Die aarzelen niet onder de benaming van echte kantof van met de hand gemaakte kant een kant te durven leveren welke gedeeltelijk met de hand werd vervaardigd of langs mechanischen weg verkregen. De kant wordt tegenwoordig, dank aan de verbeteringen aan de machienen aange bracht, wondergoed nagemaakt. Dat heeft op onze kantnijverheid zulk een noodlottigen invloed uitgeoefend, dat deze werkelijk aan het kwijnen is. Daarom heeft de Regeering den verkoop van kant willen regelen en zoo aan de nij verheid van den echten kant eene doeltref fende bescherming willen geven. Het is voortaan niet meer toegelaten als echte kant te verkoopen de kanten waarin banden of mechanisch onderwerpen komen die, door middel van garen, met de hand worden samengebracht. De facturen moeten vermelden dat de kant met de hand werd vervaardigd en eenzelfde factuur mag niet tevens echte kant en mechanisch vervaardig de kant vermelden. Tijdens de bespreking in den Senaat wees Eerw. Pater Rutten erop dat de loonen der kantwerksters ontoereikend waren. Hij heeft reeds sinds twintig jaar propa ganda gemaakt om de kantwerksters te syn- dikeeren. Na lange jaren arbeid is hij erin gelukt eene machtige syndikale inrichting samen te stellen, die uitsluitend door deze werksters bestuurd wordt. Zij doen alles wat zij kunnen om de waar de van den kant te verhoogen, maar eene te groote vermeerdering van den kostprijs zou thans den uitvoer dooden. Pater Rutten heeft aangedrongen bij den Minister van Kunsten en Wetenschappen om te verkriigen dat de leertijd zou mogen beginnen vanaf de lagere school voor meisjes die9 j.oudziin.maar slechts één uurper dag Hij stelt zich tot doel deze kunstnijverheid te redden en welvaart te verschaffen aan duizenden arbeidsters. Hij wenscht deze hare vakkennis te zien behouden, waardoor het haar mogelijk is zich een bijverdienste te verzekeren zonder daarom het huishouden te verwaarloozen. Wanneer het den eersten keer ter spraak kwam de woekerprijzen te beteugelen, scheen iedereen het daarmede eens te zijn. Minister Tschoffen miek een wetsontwerp dat in de commissies geheel omgewerkt werd, zoodat het aan het eerste ontwerp niet meer geleek. De tegenstand kwam nu opeens op zoo van den kant dermiddenstanders alsvan dien der landbouwers. Ook blijkt het thans hoe moeilijk die kwestie ineen zit en spijts eene uitgebreide bespreking ter kamer is er kans dat dit ontwerp voor een tijd nog in den ver geethoek zal geschoven worden. Er was spraak de maximumprijzen in uit zonderlijke gevallen te bepalen en voor koopwaren waarvan de inkoopprijs door gaans gelijk is voor geheel het land. Voor die te bepalen zouden de gouverneurs zich te gedragen hebben naar de aanwijzingen der Regeering. Er zou eene gevangenisstraf en eene geld boete toegepast worden aan hen die, door gelijk welke bedrieglijke middelen, de stij ging of de daling van de prijzen der levens middels of koopwaren of van de handelspa pieren en effecten zou bewerken of pogen te bewerken, te handhaven of pogen te hand haven. Het voorstel waarbij aan de vrouwen het stemrecht zou worden toegekend bij de pro vinciale verkiezingen kwam verledene week in de Kamerafdeelingen. Het werd aangeno men met 79 stemmen tegen 55 en 2 ont houdingen. Dit voorstel gaat uit van de Katholieken en dat is reeds genoeg voor de Liberalen en de Socialisten om hand in hand te gaan en het samen te bestrijden. Sinds jaren staat het vrouwenstemrecht op het Socialistisch pro gramma. Dit belet nochtans niet dat de So cialisten verklaard hebben dat zij tegen het voorstel zouden stemmen. De leden die eene verbintenis aangegaan hebben het te stem men, mogen hunne verbintenis houden. Wat de Liberalen betreft, zij waren het eens om zich tegen het voorstel te verklaren. Zij willen niet medewerken om in den Senaat eene katholieke meerderheid te brengen en zij beroepen zich op de Regeerlngsverklai ing waarin gezegd werd dat alle kwesties, die als twistpunten kunnen aanzien worden, zouden uitgesteld zijn. In hare verklaring zegt de Liberale groep dat zij haar vertrouwen in het Ministerie Theunis zal ontzeggen in geval deze kwes tie voor de Kamer wordt gebracht. in de Kamer werd eene ondervraging gedaan aan de Ministers van Rechtwezen, van Binnelandsche Zaken en van Spoor wegen over de dringende maatregelen welke moeten getroffen worden tol vrijwaring van de openbare zedelijkheid. De openbare denkwijze teekent protest aan tegen den vloed van zedeloosheid die over ons land spoelt. Uit eerbied voor onze kinderen en onze vrouwen is het een.plicht tegen die vuilig heid in strild te gaan. Wat heeft het parket gedaan om die open bare zedeloosheid te bestrijden Wat werd er gedaan om de zedelooze druksels die bij duizenden uit Frankrijk in Belgie worden ingevoerd, uit ons land te weren. Een zedelijk volk is een groot volk. Het zou voor Belgie enkel passend zijn dat het eens aan dit onderwerp zijn aandacht zou schenken. In het buitenland worden strenge maat regelen getroffen ten einde het openbaar bederf te keer te gaan. Door Engeland werden onlangs bij de Fransche regeering diplomatische stappen aangewend ten einde de verzending van slechte schriften te doen staken. In Italië heeft Mussolini huiszoekingen bevolen in de winkels waar dergelijke te vinden was. De aangeslagen werken werden eenvoudig op een hoop geworpen en op de openbare plaatsen verbrand. Wanneer zal het di?" beurt Zijn aan het Katholieke Belgie om eens met eenen flinken borstel die vuiligheid weg te vagen Donderdag besprak de Kamer het voorstel waarbij de pensioenen zouden verhoogd worden. Men kwam overeen deze verhoo ging te rekenen van den tweeden trimester van het loopend jaar. Op het oogenbllk der stemming kwamen de Socialisten af met het voorstel de verhoo ging toe te passen metterugwerkendekraebt. Bemerkt dat zulks juist uit politieke bijbe doeling was, want de Socialisten stemmen de gelden niet die noodlg zijn tot het b'etalen dier verhoog in gen. Met de Socialisten stemden mede de Fron- ters en... och ja, M. Buyl en de fameuze Generaal Richard. M. Buyl is gepensionneerd als onderwij zer en aldus had hij met den gepensionneer den Generaal er alle persoonlijk belang bij verhooging met terugwerkende kracht te zien toepassen. Zich zelf voorop zegenen, dat is het. Het monsterproces Van Hoe-Verstuyft heeft eens te meer de kwestie der voorloopi ge hechtenis te berde gebracht. Onder de menschen die, als afloop van het geding, werden vrijgesproken, zijn er die twintig maanden in voorloopigé hechtenis hebben gezeten. Een tijdje geleden reeds werd in den Se naat een voorstel ingediend om de menschen schadeloos te stellen welke, na een tijd in voorloopige hechtenis te hebben doorge bracht, onschuldig worden verklaard. Dit gebeurt trouwens in talrijke landen. Deze kwestie is van belang omdat in de laatste tijden, en vooral naar aanleiding van politieke processen, onze parketten een al te lichtzinnig gebruik van dezen maatregel hebben gemaakt. Zoo bij voorbeeld, werden in 1919, 204 menschen in voorloopige hech tenis gehouden die, zonder vonnis, nadien werden losgelaten. En hoevelen moeten daar worden aan toegevoegd die gevonnisd en vrijgesproken werden. Guido. Gustave DELBEKE Sylvie VANSPRANGHE Gehuwd te POPERINGHE, den 15 April 1874. Op den verjaardag van hun huwelijk, vierden deze ingezetenen onzer stad hun gouden Bruiloftsfeest, in familie. Om 10 uur werd in St-Bertenskerk eene plechtige mis van dankbaarheid opgedragen. De vrouw, door krankheid wederhouden, kon niet ter kerk komen. Gansch de buurt was bevlagd en aan de feestvierders werd menig blijk van gelukwen- schen gejund. Van wege het Stadsbestuur werden een paar zetels geschonken. Wij bieden nogmaals aan de Jubilarissen onze beste gelukwenschen en verhopen voor hen nog menige gelukkige jaren, te midden hunner toegenegen kinderen en kleinkinderen Maandag laatst hebben Zijne Excellentie Mgr. Micara, Apostolische Nuntius bij het hof van Belgie, Zijne Excellentie Minister Vandevyvere, en Mgr. Cicognani, auditeur van den Apostolischen Nuntius een bezoek gebracht aan de frontstreek. Photo Alleweireldt, Westvleteren. De hooge bezoekers bij het uitgaan der kerk te Westvleteren, omringd van de plaatselijke geestelijke en wereldlijke overheid. Zij bezochten onder andere gemeentenZonnebeke, Reninghe, Westvleteren, Reninghelst, Kemmel, Staden, enz. Overal wapperden de vlaggen en werden zij verwelkomd door de Geestelijke en Bur gerlijke overheden. Met veel belangstelling zagen zij de vernieuwde en herstelde kérken na evenals den heropbouw der gemeenten. In verscheidene gemeenten gingen de schoolkinders met zang en met vlagjes de Hooge Heeren te gemoet. In den namiddag zagen wij hen door onze stad heentrekken. Zondag laatst waren uit ruim 60 gemeen ten duizenden geteisterden gekomen, met muziek en vaandels, om aan de betooging deel te nemen. In eene voorafgaande vergadering van de pers, zette den heer Adv. Butaye het doel van de betooging uiteen, welke geen revolu tionair karakter draagt, en ook buiten allen polltleken- en taalstrijd gehouden wordt. Al de Senators en Volksvertegenwoordigers der irontstreek waren uitgenoodigd. Niettegenstaande hebben de socialisten, evenals M. Buyl, liberale volksvertegen woordiger, van de betooging gebruik ge maakt, om propaganda te maken voor hunne politiek. Om 3 u. ging de stoet in beweging. On telbare spandoeken werden gedragen. De optocht duurde ruim 45 minuten. De betoo gers gedroegen zich heel ernstig. Op de markt werden redevoeringen uitge sproken door de Heeren Deleu, Mlssiaen, Buyl, Butaye, Martens, Geuten, Bruneel en Vander Mersch. Naar den Koning en naar den eersten Mi nister werden telegrammen gezonden waarin de volle toepassing van de bestaande wet gevraagd werd. Maar waarom blijft go thuis Ik heb geen zin om naar 't Kap ellehof te gaan. Maar wees nu verstandig. Ge moet ons helpen. Frans van Waveren zou ju 1st ge schikt zijn voor Serafine. We moeiten el kaars belangen behartigen. Mama, ik zal zelf eerst oordeel en, of van Waveren voor mij geschikt is! Handel niet te rap, als 't u belieft zei Sera firn; bits. Ge weet, dat ik alleen aan uw geluk peins, verontschuldigde de moeder zicU. Ja, ja, maar er zijn meer jor.ge hoeren dan Frans van Waveren hernar.i Sera fine I Ik zal wikken en wegen en dan 'xlezen. Niet te veel haast, als 't u belieft I Maar kind, zulk een man ware juist iets voor u Ge kunt niets beters wenschen. Frans is een schoone jongen en zeer rijk. Wat kunt ge beters wenschen, vraag ik u En we moeten die kans niet laton voorbij gaanBlanche, bedenk eens dat Mariette een gevaarlijke concurente kan worden. Ze doolde vanavond al rond het Kape II ehof. 't Is waar, Blanche, gij weet dat nog niet. Is ze niet beschaamd vroi :g de oud ste, die zich dien namiddag zoo gewillig naar het jachtpaviljoen liet leide n en gretig beloofde, er morgen terug te kee re n. ik heb haar gezegd dat he t geen ma nieren zijn, vervolgde de moeder. Ze had zoogenaamd in de kapel gebede n voor haar vader. We kennen die streken. JV ledelijden wekken bij van Waveren, dat is he t begin... i We moeten de oogen open houden. Bidden Wat schijnhelii ghi ;id riep Blanche uit. Maar geloof toch niet, dal. v an Wave ren een arm meisje als Mariette zal nemen I zei Serafine. O, rijke jongens doen wel meer van die domme streken vermaande mevrouw. Ik ken van die voorbeelden. De familie is er eerst wel tegen, maar alles draait hen ten slotte bij. En dat zou hier ook kunnen ge beuren, als wij het niet beletten I O, papa zou wel bekwaam zijn om Mariette een bruidschat te geven, sprak Blanche hoonend. Zijn teerheid kan wel zoo ver gaan. Of wij benadeeld worden, dat .geeft niets Wij staan op den achtergrond nu en ons nichtje moet in alles de eeiste zijn Wees gerust, Mariette blijft hier niet I beweerde de moeder. Ze zal uit haar eigen vertrekken. Het gebeurde vanavond helpt er al een beetje toe mee, geloof het maar Doch laat ons bij de kwestie blijven. We worden morgen verwacht op 't Kapellehof Dat Is reeds een goed begin. Maar dan moet Blanche niet thuis blijven, 't Zou geen aan genamen Indruk maken. Ik ga niet mee hield de oudste koppig vol. Maar waarom niet En welke reden kunnen we opgeven bij de familie van Wa veren Dat ik ongesteld ben. Dat is heel ge makkelijk. Wat is er dan in den weg Och, dat is nu gelijk Moet ge Frederik misschien zien vroeg haar zuster. Welnu, ja,erkende Blanche blozend «Ge moogt het dan weten Dat verandert, zei de moeder dadeli In het Gesticht der missionarissen St- Gahriel, te Moedllng (Oostenrijk), waar 600 seminaristen een bijzondere opleiding ontvangen in 't vooruitzicht van naar de missies in Oost-Azlë gezonden te worden, zijn er 140 ziek gevallen tengevolge eener vergiftiging, waarvan de oorzaken nog niet juist gekend zijn. Twee studenten zijn bezweken. De overstroomingen die Servië teiste ren, zijn eene ramp geworden, zonder voorgaande in de twee laatste eeuwen. Het zijn de Donau-, Save-, Tisza-, Drina- en Bosnostreken die verschrikkelijk van den watersnood te lijden hebben. Op de markt van St-Christophe-en- Brionnais, Frankrijk, kwam een woedende os in het uitstal kraam gesprongen van een koopman. Eer men het dier kon overmeeste ren, had het reeds 500 dozijnen eieren ten gronde geworpen en onder de hoeven vertrapt. Een geweldige sneeuwstorm heeft het Noord-Westen van Duitschland geteisterd en ontzaglijk veel schade aangericht, vooral te Hamburg en omgeving. Telefoonpalen werden uit den grond gerukt en op talrijke plaatsen over de spoorlijnen geworpen, zoodat het treinver keer zeer veel vertraging onderging. Uit Memel komt het bericht dat de Nederlandsche motorschoener Baldur aangevaren werd door een onbekend schip. Het vaartuig bekwam lek en begon te zin ken. Van de tien koppen der bemanning konden er slechts vier gered worden. Dezen werden naar Memel gebracht. Vl.ll DOODEN TWEE GEKWETSTEN. De werken aan den kerktoren, die 45 m. hoog is, waien zoo goed of gedaan. Het metselwerk was voltrokken geweest door Matthy Walder, 52 jaar, en zijn zoon Mat- thy René, 28 jaar, beiden woonachtig te Schaltin (Namen). Over enkele dagen was de vrouw van Rei Lehouck Madeleine, 29 jaar, geboor tig van Veurne naar Zonnebeke gekomen om afscheid te nemen van de familie Hoflack waar haar man en schoonvader sedert maanden op logist waren. Zaterdag namiddag werd voorgesteld eens naar het hoogste van den toren te gaan en van daar den omtrek te overschouwen. Een bak dienende om steenen en gereed schappen naar boven te halen wordt door een electrieken kabel naar omhoog getrok ken. Buiten de 3 bovengemelde personen namen nog plaats in den bak Ligot Mau rice, 31 jaar, metser, wonende te Schaltin Carpentier Sylvie, echtgenoote Paul Hof lack, 50 jaar, moeder van vier zonen; Noyez Madeleine, 30 jaar, meid bij Hoflack Samyn Marie, echtgenoote Lemahieu, 42 j moeder van twee kinderen, gebuurvrouw. Alles doet veronderstellen dat de «Port de Brest gezonken is tijdens de windhoos die den 13 Februari gewoed heeft tusschen Gibraltar en de kaap Finisterre. Del beman nlng bestond uit 37 koppen en is, zonder twijfel, mede naar den zeebodem gegaan Het bes'uur van het zeewezen heeft de families van de schipbreukelingen verwit tigd. In den koolput Gabriel, te Moraska- Ostrowa, Tcheko-Slowakië, hebben 15 ar beiders den dood gevonden tengevolge eener grauwvuurontploffing Eene tweede ontploffing, eenige uren na de eerste, heeft geen nieuwe slachtoffers gemaakt daar men in allerhaast heel de mijn ontruimd had. In de Italiaanscbe stad Viterbo heeft men Donderdag zulke geweldige aardschok ken gevoeld, dat de bevolking door paniek aangegrepen, de woonsten ontvluchtte. Tal rijke personen werden in de straten omge worpen. Donderdag morgen is een hevige brand uitgebroken in een werkhuis voor electri- sche verlichtingstoestellen in Tarringdon- street, te Londen. Voor de brandweer verscheen, stond de fabriek in lichte laaie en sloegen de vlammen 30 meters hoog uit. Het blusschingswerk duurde verscheidene uren. De schade wordt op 40.000 pond sterling geraamd. Volgens een telegram uit Barcelona aan de bladen, heeft de instorting van 't gewelf van den onderaardschen spoorweg, in den nacht van Zaterdag op Zondag, veel méér slachtoffers gemaakt dan aanvankelijk werd gemeld. Men telt niet minder dan 7 dooden en 37 gekwetsten. De Kerktoren van Zonnebeke waar het ongeval plaats greep. Wanneer de bak omtrent boven getrokken was, brak eensklaps de kabel en met vree- selijk gekraak en eene ijzingwekkende snel heid plofte het gevaarte naar beneden. De bak sloeg te pletter op den vloer,waar ook de bezoekers met schrikkelijk geweld neergesnakt werden. Talrijke personen, die het gekraak en den doffen slag hadden gehoord kwamen toegesneld en kregen een ijselijk schouwspel voor oogen. Tusschen de planken en de balken van den verbrijzel den bak lagen de zeven slachtoffers in een grooten bloedplas t'hoope geworpen. Matthy Walder, Carpentier Sylvie,Samyn Marie en Ligot Maurice werden op den slag gedood. Matthy René is bij zijne aan komst in de kliniek van het H. Hart te Rousselare, aldaar overleden. De toestand der twee andere slachtoffers, de vrouw van zoon Matthy en Madeleine Noyez, alhoewel onrustwekkend is wat verbeterd en als er zich geene verwikkelingen voordoen zullen zij nog genezen. Het parket is ter plaats geweest om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Dit vreesélijk ongeluk heeft te Zonnebeke eene groote verslagenheid te weeg gebracht. De lijken van vader en zoon Matthy en van Ligot werden dinsdag naar Namen gevoerd. De lijkdienst en begraving van Marle Samyn had Woensdag om 9 uur en deze van Sylvie Carpentier om 10 uur plaats te Zonnebeke. Eene groote menigte was in beide diensten aanwezig. weer tevreden. Hebt ge dat afgesproken Hij zal me te Brugge een tentoonstel ling van oude meubelen laten zien, loog Blanche. Zoo, zoo... ja, dat verandert sprak mevrouw goedkeurend. Wie weet, wat hij op die tentoonstelling u stilletjes zegt Dat is een goede vooruitgang. Ga naar Brugge, ik zal met Serafine papa vergezellen. Kon den we Mariette maar thuis houden I Verzin iets ried Serafine. Papa zou het niet willen, zei Blanche. Mariette moet voor alles mee, dat begrijpt ge toch wel. Zij nog eer dan wij Maar als ze eens uit haar eigen thuis bleef I stelde Serafine voor. Mama zoudt gij niet kunnen verzinnen, dat ze 't zelf begrijpt hoe ze thuis moet blijven zooals ze nu wel voelt, dat ze niet seffens in de kamer moet terugkeeren, want ze blijft weg. Wel. ik zal me eensbedenken, beloofde mevrouw. Als ik haar van 't Kapellehof kan weg houden, zal ik het niet laten, dat be grijpt ge wel. Mijnheer van Herteloo trad binnen. Goeden avond, groette hij welgezind. Maar zijn gezicht betrok, toen hij dade lijk daarop liet volgen Waar is Mariette Mijn Hemel, ge denkt toch zeker niet, dat wij haar buiten gejaagd hebben vroeg zijn echtgenoote geergerd. Ze is even in de keuken gaan zien, hoe liet nrnt bet souper is. O, moet zij dat doen Blanche of Se rafine kunnen dat zeker niet Waarom kiest ge Mariette daarvoor altijd uit Altijd Ze mocht zeker niet hooren wat er hier besproken werd Ge kunt overal kwaad achter zoeken, bromde mevrouw van Herteloo. Ik ben vriendelijk voor uw nicht... ik loop om zoo te zeggen, achter haar en nu is 't nog niet wel 1 Ik vind het aardig, dat ik thuis kom en u hier bijeen vind en Mariette juist weer weg is Dat is al meer gebeurd. En ik zeg, dat ik het aardig vind. Dan zal ik haar gebieden altijd op haar stoel te blijven zitten, snauwde mevrouw van Herteloo. Ik vroeg haar even naar de keuken te vragen, of het souper gereed was. Ze had al lang kunnen terug zijn. Gaat ze liever naar baar kamer, dan moet ze het we ten Maar ik kan ze toch niet dwingen seffens weer te komen, 't zou bij u dan ook niet wel zijn. Houd nu uw rammelaar wat stil viel van Herteloo in. Ik zal niet dulden, dat Ma riette hier achteruit gestoken werd. Vriende lijk als ik er bij ben... en achter mijn rug haar teiteren, 't zal niet waar zijn. De heer des huizes ging naar de keuken. Hoort ge dat nu kloeg de moeder tot haar dochters. (Vervolgt.) bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15, Poperlnghe. BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. TREKKINGEN Stad Gent 1896. 10-4-24. Reeks 22089 N" 3 terugb. door 10.000 fr. 17719 N« 15 1.000 fr. 503 N" 1 500 fr. 16607 N°«, 26377 N" 7 250 fr. Stad Luik 1905. Reeks 1175 N" 2 terugb. door 10.000 fr. 8932 N° 3 1.250 fr. 8951 N" 18, 9301 Nu 9 200 fr. 982 N° 3, 160153 N° 8 155 fr. 1921, 15-4-24. Reeks 68498 N° 1 wint 1 millioen. De andere nummers der zelfde reeks zijn terugbetaalbaar door 250 fr. Af te knippen koepons. Banque d'Outremer 46,75 Willem-Sophia 609,84 Glacés Stc Marie 137,00 Platine 12,51 Ostende Blankenberghe priv. 21,25 div. 18,70 Tramways d'Anvers cap. 4,63 jouis. 1,25 div. 1,05 fond. 1,27 de Gand cap. 10,20 div. 6,80 jouis. 6,89 Vicinaux Beiges 17,00 Ateliers Gillet cap. 42,50 fond. 34,00 Hasard 136,00 Loth cap. 74,40 jouis. 43,15 Ladeuze cap. 51,00 jouis. 27,62 Wilsele priv. 97,75 ord. 76,50 jouis. 55,25 Imprégnation des bois 100,00 Spa Monopole cap. 11,47 div. 6,37 Barque de Paris 55,38 et des Pays-Bas F. Franc. Economiques du Nord F. cap. 11,55 F. fond. 12,08 Madiilena pes acompte 18,05 Savigliane lires 52,00

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1