Nieuwsblad voor Poperingh en 15 Centiemen 21- Jaar. HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN6LAD SPREUKEN, De Kapel i»* Boseh Apotheek Frans van de Plas fV!#r 1 gJll m i eigsndsrens weuaasi naar o. l. laan twin te üosiaeüsr In 't Buitenland. Zondag5 27' April 1924, 17. GEEN TUCHT KROOSTRIJKE GEZINNEN. Politiek Overzicht. Uit het herlevend Vlaanderen m W- yV H. Leergang van hoefsmederij Akoanemeiilpri js per Jaar lu Stad fr. 6.60 In Beigie &ft 8.5ü Buitenland 13.00 Uitgever Sanses-Vaaaeste, Drukkerij, Papierhandel, l5,6asthmsstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Poituh8okr«k»ning v 15570. PRSJS BERICHTE if, VERKOaPIICEi, Kouö inl&ssching o.6o ct" per regel. 2 en 3 inl. o.So ct» YOHISSEI, ï.5o fr. per regel. ROUWBERICHTEH, 5 fr. voor io reg. Herhaalde Annoncen prijken op »»avr»tg Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Oordeelt niet met lichtzinnigheid, want zulk oordeel la voorbarig en dus onrecbt- veerdig of onjuist. Een gegeven woord is meer weerd dan goud, want dit kat?, men verliezen en terug winnen, terwijl het breker van een gegeven woord onherstelbaar is. Wie veel spreekt, denkt weinig wie veel denkt, zegt weinig. Zoo zeg ik u datdraaiers hatelijk zijn, omdat zo hun overtuiging verknopen voor geld en hun patroon Judas is, die zijn meester leverde voor een handvol zilver. In uwe jonkheid worden uwe ondeugden als gebreken aanzien in uwen ouderdom zijn uwe gebreken, ondeugden. Er is in ons land maar eene wet die onder houden wordtde miliciewet. Dit vond ik over enkele weken in mijn dagblad. Het is waarheid. Men heeft in Belgenland weinig eerbied voor al wat be stuur is, voor wetten, voor provinciale of gemeentelijke voorschriften. Er is bij ons volk geen tucht, geen orde. En dat is jammer en spijtig. Voorbeelden zijn er bij de vleet. Vroeger werd de Loi-Wetuitgeveer digd en in al de herbergen uitgeplakt. Onder die weinig gezegende wet zagen we de zat- lapperij gedurig toenemen. Die de overtre dingen moesten vaststellen waren dikwijls de eersten om de wet te overtreden. Nu zijn er wetsbepalingen op den verkoop van korten drank». Die bepalingen worden niet onderhouden, 't Gebruik van korten drank groeit aan. Maar ja, 't is ook de ver keerde wereld men mag in de drankwinkels twee liters en meer bestellen, en men loopt gevaar van gestraft te worden als men maar een liter verkoopt. De belastingen Er wordt beweerd dat er heel velen zijn die hunne aangiften vervalschen, en niet be talen wat wettelijk is voorgeschreven. Men zoekt op allerhande manieren de wet te ont duiken en door de kluwe te schieten. De belastingen zijn zwaar, maar ze zijn noodza kelijk. Is 't niet spijtig dat men die zocht te ontgaan en dat de eerlijke menschen, di alles nauwkeurig opgeven, moeten de dutsen zijn Er zijn landen waar de burgers er een eerepunt van maken den Staat het verschul digde te geven. Hier niet. De wetten tot bescherming van de ar beiders 1 Bazen trachten ze te ontkomen. En de werklieden spannen dikwijls mê?. Meerma len hoorden wij vroeger over wetsovertre dingen van dien aard. De arbeidstoezichters stonden onmachtig omdat de werklieden zeiven niet mêewilden. En 't gold nochtans de bescherming van kinderen die te vroeg in 't nijverheids werk werden getrokken. Het verplichtend schoolgaan tot 14 jaar heeft ook al veel te lijden. Oelukkiglijk schijnt daarin beternis te komen, en wordt er beter door de ouders begrepen dat een kloek onderricht een weldaad is voor de kin deren. De spelen 1 De waagspelen voor groot geld zijn verbo den, maar blijven bestaan. Ge hebt dan andere spelen zooals de hanekampen. Men zegt dat die thans stren ger verboden zijn dan vroeger. En ze gaan voort hunnen gang, meer en meer. Ik hoorde onlangs van een prijskamp men sloeg bo ven de 20.000 fr. inkomgeld. Of dat spel goed of slecht is laat ik ter zijdewe stellen vast dat men achter 't verbod niet en loopt Ordeloosheid Ziet dan verder hoe in steden en gemeen ten de plaatselijke reglementen uitgevoerd worden. De herbergen moeten hier en daar op vaste uur gesloten worden. Er wordt niet naar omgezien. En zoo staan wij voor het ongerijmdeIn veel werken kunnen de werklieden slechts 8 uren daags werken, en een herbergbaas mag 24 uren drank ver- koopen. De tucht op straatStraatrumoer is over 't algemeen verboden-., op 't papier. Met der daad is er overal op zekere dagen straatru moer en straatschenderij, luidruchtig en overvloedig. J-.De openbare zeden I Ook daarvoor be staan wetten. Ontucht in zang, geroep, ge sprek is heel dikwijls strafbaar Zet uw ooren open op trelns of trams of op straat. Hoe schandelijk 1 Moest men tot een vreemdeling zeggen Dat alies is tegen de wet hij zou meenen dat men hem prullen wijsmaakt. Een eigenaardig geval, Toen men in 1919 de wet van 't achturenwerk inbracht, was men overal doende ia cie frontstreek tenten op te timmeren op de Zondagen. De wet op de Zondagrust kreeg een leelijken knak. Vooraleer men nieuwe wetten make zou 't goed zijn eens na te zien wat er dient ge daan te worden om de oude wetten te doen naleven. Er zou van veel zijden moeten gewrocht worden om de ordeloosheid te keer te gaan. Straft men genoeg Ware strengheid niet een gepast middel Alleszins dient men de kwale goed te be kijken en te verbeteren. Het geldt hier den eerbied voor 't gezag, een steunpilaar voor 't openbaar welzijn. Leest ea verspreidt "De Poperinghenaar,, In de buitengewone zitting van den Provincie raad van 12 Februari laatsleden ter gelegenheid van de bespreking van de openbare aanbesteding voor electrificatie van het Noord-Wester deel d?r provincie hield Dr Brutsaert, voorzitter van den Provincieraad, de volgende rede Het is u allen wel bekend dat het huidige loon- stelsel geen rekenschap houdt van de behoeften der kroostrijke gezinnen en dat vóór den ooriog de loonarbeiders die de natuur- en Gods wetten eerbiedigden,tot zwarte ellende of tot den bedel staf veroordeeld waren. Om daaraan te ontsnappen moesten ze van hunne nachten werkdagen makenom hunne kinders een menschenwaardige opvoeding te ge ven moesten zij zelf een onmenschwaardig be staan leiden om hunne kinders eenig genot te schenken moesten zij zich zelf aile genot ont zeggen. Was het dan te verwonderen dat velen afschrik ten voor een huis vol kinders en dat de kroostrijke gezinnen in onrustbarende mate afnemen. De sociale wetten van deze laatste tijden heb ben nog den toestand der kroostrijke ioonar beiders verscherpt. Het was geheel loffelijk den arbeidsduur te be perken, den kinderarbeid te verbieden, de ge huwde vrouw uit de fabriek te verwijderen, vakonderwijs verplichtend te maken, maar moest men zich dan ook niet afyragen welken invloed al die verbeteringen gingen teweegbrengen op het bestaan en levensvoorwaarden der kroostrijke gezinnen Is het niet lijk een spotternij van te zeggen te gen den loonarbeider, vader van een kroostrijk gezin Ik wil u meer welzijn bezorgen en daar om zult gij voortaan maar 8 uur meer werken, gij zult uw vrouw thuis laten om het gezin te ver zorgen. gij zu't uwe kinders naar school zenden tot 14 jaren en hen daarna een degelijk vakon derwijs laten genieten. Mogelijks zal dit alles uw inkomen merkelijk inkorten, mogelijks zult gij daardoor honger lijden maar daarmee bekreun ik mij niet. Betere organisatie van het werk heeft dus bij de kroostrijke gezinnen den nood vermeerderd en daar moest een uitweg voor gevonden worden Men tracht van allen kante, heden ten dage.de levensvoorwaarden van de kroostrijke gezinnen ie yerbeteren niemand betwist hunne verdien ste, hun nut voor de samenleving zij zijn de grondslag van den Staat. Maar van al de maatregelen uitgezocht om hunnen toestand te verhelpen is een der bijzon derste en de meest rechtveerdigste den kinder toeslag les Allocations familiales, ook door sommigen, bij misslag, gezinsloon genaamd Bij misslag, zeg ik, immers de loon, de salaris is wat men voor bet geleverd werk betaalt. Kindertoeslag of allocation familiale is iets dat de werkgever betaalt aan den arbeider boven zijn loon, onafhankelijk van dien loon en dit in aanzien der lasten die op den werkman weger om zijn gezin. Dien kindertoeslag en is geen splenterversche nieuwigheid reeds ettelijke jaren voor den oorlog waren er in Frankrijk sommige vennootschappen voor uitbating voor ijzcrwegen, sommige bank en nijverheids- en handelsinrichtingen die aan hun personeel periodieke premiën vergunden in verhouding met hunne gezinslasten. Maar die premiën, eerst gegeven uit louter menschlievendheid, om de mogeiijksche ontoerei kendheid van den loon van den huisvader te ver goeden, loon dis geen gelijken tred hield met de steeds stijgende levensduurte, die premiën wer den op breeden voet toegepast, sedert het invoe ren van een nieuw organismede compensatiekas. In den beginne elk patroon steunde zijn eigen arbeidershet stelsel stond dus nog geheel op individualislischen grondslag en bracht bet ge vaar mede dat de patroons om hunne geldelijke lasten niet te verzwaren geen of zoo weinig mo gelijk kinderrijke arbeiders in hun dienst zouden nemen. Deze arbeiders zouden dus ten slotte het schaap van de rekening worden in plaats van kindeitoeslag te genieten zou hen zelfs, met bet werk, alle loon ontzegd worden. Het genees middel zou erger zijn dan de kwaal 1 Alleen organisatie zou hier uitkomst brengen de last der kindertoeslagen moest gelijkelijk ver deeld worden over de gcheele nijverheid elk patroon zou een aandeel in de lasten dragen, dat zoo juist mogelijk beantwoordde aan de belang rijkheid zijner onderneming. De maatstaf daar van zou zijn de totale loonsom, of het getal arbeiders, het geheele getal, zonder onderscheid te maken tusschen ongehuwden, gehuwden met of zonder kinders. Die organisatie kwam tot stand in 1918 werd te Grenoble de eerste compensatiekas voor kin dertoeslagen ingericht. Hier in ons land vond dien kindertoeslag ook bijval en de beweging, aangevoerd door het Verbond der Christene Ge zinnen, won in korten tijd veel veid. Er bestaan reeds in ons iand een vijftiental compensatiekassen en meer dan 300 000 werklie den kunnen van hunne voordeden genieten. De christen werklieden traden het voorstel met geestdrift bij. De socialisten die er eerst weinig voor voelden, om redens van politieken aard, de socialisten hebben, zeg ik, in hun laatste paasch- congres, met eenparigheid het stelsel als degelijk herkend, bij zoo verre dat zij het inrichten van de kindertoeslag, dat tot nu toe op vrij initiatief be rustte en vrijgevigheid der patronen, door de wet zouden willen verplichtend maken. Een poging in dien zin in Frankrijk bracht een hevige opschudding te wege en Bokanowski, de fransche volksvertegenwoordiger die het wets ontwerp voordroeg, zag het in korten tijd be graven. Hier in ons land enkele openbare besturen, en namenlijk de stad Antwerpen, de stad Luik en het provinciaal bestuur van Henegouwen, besef fende het groot nut op maatschappelijk, econo- nisch en zedelijk gebied van het stelsel der kindertoeslagen hebben het trachten te verwe zenlijken voor de openbare werken die recht streeks door hen betaald waren. Zoo beslisten zij Mengelwerk van «De Poperinghenaarv 11 ROMAN door A. HAAS O, papa ziet alleen maar door Marlet- te's oogen, bromde Blanche. Wij bestaan voor hem niet meer en ge zult de indringster morgen niet thuis kunnen houden. Ze zal ginder de eerste plaats krijgen. Mama, ge moet niet langer dulden dat papa u zoo beleedigtstookte Serafine. Wees eens wat flinker, ge hebt toch zooveel te vertellen als hij. Kinderen voor u zwijg ik dikwijls... stel dat papa het huis te Brugge verkoopt... of naar het Poperlnghsche wil. Hij is heele- maal veranderd. Maar dan ga ik niet mee verzekerde Blanche, en ze dacht aan haar verbond met Lavendeau, aan zijn liefde, zijn beloften. Ze gevoelde zich nu sterk. De toekomst was voor haar. Ik zal papa tarten, vervolgde Blanche opgewonden. Ik ben die tyranie moe. Ah, ik laat me niet meer als een klein kind be handelen, ge zult het zien. Vootzichtig toch, vermaande haar moeder. Papa heeft de macht. Maar ik meen hetHet gaat eens te ver en dan houdt de gehoorzaamheid op. Zoo spraken de dames. Intusschen was van Herteloo naar de keuken gegaan. Ma- riette bevond zich hier niet. De rentenier begaf rich vlug naar boven. Hij wilde zijn richt verrassen en zonder klop pen trad hij haar kamer binnen. Er brandde licht. De weeze zat op een stoel te weenen. Ze schrok toen ze haar oom bemerkte en wilde haastig haar tranen afvegen. Laat, laat maarzei van Herteloo. Ik heb nu toch gezien, dat ge schreemt... En waarom is het Zeg het mij eens openhar tig Och niets, nonkel... Zeg me de waarheid Ik heb een beetje verdriet. Omdat ge uit de kamer door tante en de twee meisjes weggezonden zijt. ik weet het wel. Ge moest naar de keuken gaan. Marktte begreep dat er beneden al ruzie om haar was geweest. En plots riep ze uit Nonkel, laat mij een post zoeken. Dat zal 't beste zijn - Neen, neen 1 Hoe komen die gedachten nu in uw hoofd Zeg eens wat cr allemaal gebeurd is. Gij werdt uit de kamer gezon den, hé Gezonden, neen 1 Tank vroeg me eens in de keuken te gaan zien, of het eten gereed was... Maar ge hebt begrepen, dat ze iets wilden beklappen, dat gij niethooren mocht. Daarom zou ik toch niet kwaad mogen zijn, nonkel-Ik ben maar een nicht. Blanche en Serafine zijn de dochters en ik moet niet alies weten, wat ze met tante hespreken. Dan is er nog wat anders, wat ergers gebeurd, dat ge zelf wilt vertrekken, zoo al met een Jceer. En ik moet de reden van uw haastig voornemen kennen. Maar nonkel, ik kan zeif mijn kost verdienen. Ik ben oud en groot genoeg. Neen; dat wil ik niet. Ge moogt lessen volgen zooveel ge begeert, maar nu ons huls dal in het lastenkohier voor den aannemer de verplichting zou ingeschreven zijn van aan ieder medewerker, 't zij bediende of arbeider, eene maandelijksehe vergoeding toe te kennen van 10 fr. voor het eerste kind; 12 fr. voor het tweede kind 14 fr. voor het derde kind 16 fr. voor het vierde kind en volgende beneden de 14 jaar. Maar wat hemerkensweerdlg is, is dat veen een clausule van het lastenboek de verplichting meebracht voor den aannemer van zich in een compensatiekas aan te sluiten en dat was volgens bevoegde meening een zware misslag immers de aannemer die niet aan een compensatiekas aangesloten is vindt er belang in van slechts zulke werklieden te gebruiken die geen gezins lasten te dragen hebben, en alzoo kan de ver plichting van een kindertoeslag te betalen, zonder tusschenkomst van een compensatiekas den werkman, die aan 't hoofd staat van een kroost rijk gezin, veel nadeel berokkenen. Hij zal in plaats van bevoordeclied te zijn lijk recht en redelijkheid het vereischen, vergtooten zijn en mogelijks geen werk, dus ook geen loon meer vinden. Compensatiekas moet dus onvermijdelijk met de kindertoeslag gepaard gaan, om er de mogelijke nadeelen voor den huisvader te voor komen. Buiten alle staatsinmenging, en dank aan den geest van solidariteit en menschenliefde die sommige patronen bezielden en ook dank aan de voordeelen die er voor de nijverheid uit spruit, werden hierin ons land reeds een 15tai compen satiekassen tot stand gebracht. De belangrijkste is zeker la Caisse nationale d'allocations familiales et d'assurances sodales de bütiments et de travaux publics door de Nationale Federatie van de bouwnijverheid in 1922 gesticht. 242 aannemers doen er aan mede, die geza menlijk 46 millioen loon betaald hebben in 3 maanden tijds. Al de bedienden en loonarbeiders van de ver- schiliige firmas kunnen van die compensatiekas een kindertoeslag bekomen 1) als ze geen jaarwedde trekken of loon ont vangen die meer dan 9.000 fr. 's jaars bedraagt. 2) als ze kinders hebben beneden de 14 jaar. 3) van als ze een maand bij de aangeslotene firma in werkelijken dienst zijn. Welnu, overwegende dat de lasten spruitende uit het stelsel van kindertoeslag door tusschen komst van eene compensatiekas hoogstens 2 van de totale loonsom bedragen overwegende dat deze instelling machtig kan hijdragen tot maatschappelijken vrede en eoltee tieven voorspoed overwegende dat die instelling de nijverheid zelf ten voordeele strekt, daar zij de werkkrach ten stabiliseert, den arbeider opwekt om meer en beter werk te leveren aan een patroon die zich met den welstand van zijn gezin bekommert en in den nood van het gezin voorziet gezien bet voorbeeld door andere openbare besturen gegeven die bet ook noodzakelijk achtten de kroostrijke gezinnen aan te moedigen; durven wij den Provincieraad uitnoodigen ook niet onverschillig te blijven ten opzichte van eene inrichting die, nauwelijks ontstaan, reeds zooveel voordeelen teweegbracht op ekonomisch, maat schappelijk en zedelijk gebied en hem verzoeken te bevelen dat in het lastenboek voor de adjudi cate voor het leggen van het hoogspanningsnet de verplichting geboekt sta voor den aannemer aan wie» de werken zullen toevertrouwd zijn, van het bewijs te leveren dat hij aan een com pensatiekas voor kindertoeslag aangesloten is. Wij vragen eerbiedig aan de Bestendige Af vaardiging de noodigp schikkingen te nemen om die wijzing aan de belanghebbenden kenbaar te maken. Opvolger van S, VANOEN 3ERGHE, Bcrtesplaats. 8, (Kleine Markt), P<IPKREI\GHE- Eerst den Werkman, dan den Viaming Niet alleen in woord, maar thans nog In beeld komt de Katholieke Libre Belgique met zijne on-chrlstelijke gedachten vooruit. De teekenaar van de Libre schijnt er zoo wat los door te gaan. Aan een spotter is veel toegelaten maar aan ailes is er eene paal en wie daarbuiten gaat komt aan het onbetamelijke. Dat een Katholiek blad de arbeiders als (uie dronkaards voorstelt en de leiders der syrdikaten als smulbuiken is niet aanneme lijk. Ook is het niet te verwonderen dat dit blad van Katholieke Werkliedenbonden een klinkend protest daartegen ontvangen heeft Daardoor zetten deze flinke werklieden zich boven hunne belagers. Op Paschen, op het feest der Verriizenis van Christus, op den dag die bij alle Chris tenen als de grootste aller dagen gevierd wordt en wier beteekenis zoo oneindig hoog staat, vindt de Katholieke Libre het niet te laag het afbeeldsel van den Onbekenden Soldaat te gebruiken om eene gemeenheid te zeggen tot onze vrienden en broeders de Hollanders en dat onder den titel De mis daad van Leuven Hij die het teekende weetf zeer wel dat hij iets voorstelt dat valsch is et leugenachtig. Daarbij, men spot met geen dooden. En ais die doode dan nog de geheele som van kracht vertegenwoordigt die ge of ferd geweest is ten bate van het Land, dan is het hatelijk zulks te gebruiken. verlaten, ergens gaan dolen en op den vreemde uw brood zoeken, 't za.l geen waar zijn. Ik heb u meegenomen als ki.id van den huize. En nu wil ik weten, wat er voorge vallen is. Och, ik ben flauV en kinderachtig, nonkel. Let er niet meer op. Het is al voorbij. Dat is geen antwoord, Mariette... Zoo misleidt ge me niet. De waarheid Oom laat alles zoosmeekte de weeze. t Heeft niets te beteekenen. Toe zwijger over. Neen. Wat is er vanavond gebeurd ik moet en zal het weten En toen moest Mariette vertellen, waarom en hoe ze bij haar thuiskomst berispt was geworden. Gij gaat in 'tkapelleke bidden, zooveel ge wilt, sprak van Herteloo dan. Eri ge ver geet wat tante daarover zei. Kom n u naar beneden. Zie, ik wacht op u... ge moogt niet hier blijven. Vlug wiesch Mariette haar gelaat. En ze daalde met haar oom den trap af.Van Herte loo opende een zijkamertje. Zet u daar, noodigde hij zijn nicht, toen hij het licht aangestoken had. Dan trad de rentenier in de keuken. Louize, zei hij tot de keukenmeid, gfj Wie zegt U, Katholieke Libredat de persoon zeif die tha >s als onbekende soldaat zich tot allerhande militaire en ongepaste betoogingen moet leenen geen Vlaming is die juist het tegenovergestelde zou gedaan hebben van wat gij wel voorstelt. Daar bestaan 8 kanseri op 10 toe dat het wel zoo is, en dat wordt helaas te veel vergeten. De Hollanders rijn ortze rasbroeders. Zij zijn vrienden van B Igie ea moeten als zulks hoffelijk behandeld worden. En als er vreemdelingen z in die zich in onze binnen- landschetaaliwlsten willen opdringen elkeen weet dat het toch geen Hollanders zijn. Wij leven in een tijd van geestesverwar- ring. Ware het de plicht niet van een leidend katholiek blad daar klaarte in te brenger Maar rieen. De houding van de Libre is on-sociaal, on-vadferlandsch en meest rog on-christelijk en alle weldenkende katholie ken zullen eens zijn om dat te betreuren. Defensieve - akkoorden. Het Roemeensche Vorstenpaar doet eene reis in West-Europa. De Koning en de Koningin van Roemenië hebben Parijs bezocht en te dier gelegenheid werd de kwestie der kleine Entente wederom opgeworpen. Frankrijk heeft een verdrag gesloten met Tsjechië, met Serbië en met Polen. Aan elk dier landen heeft het millioenen gegeven in geld, hetwelk die landen op hun beurt in Frankrijk moest bestellen, om wapens te koopen. Over korten tiju'nfceft Rot 'enië zulkdanig Fransch voorstel geweigerd, omdat het uitsluitend Fransch oorlogsmateriaal moest koopen. Het heeft zich tot Italië gewend, wat in Frankrijk geheel kwalijk genomen werd. En men vraagt zich thans ongerust af wat eruit dit nieuw bezoek wel zou voortvloeien. Er werd veel, ja veel te veel gesproken van vrede en van zoogezegde defensieve ak koorden. Wie dat spel kent vertrouwt het niet. Bei gie ook ligt geketend aan zulk een defensief militair akkoord, dat nog wel te Ger.ève geregistreerd is. De ijzeren ring wordt steeds maar toege- smeed. Eenieder weet wat dat te beteekenen heeft en hoe de landen welke niet in het Fransche defensieve systeem zijn begrepen, zich moeten wapenen of gewapende vrien den zoeken om de balans io evenwicht te houden. Roemenie vreest Hongarië en Rusland en zoekt steun te Parijs dat over de vriendschap van Serbië, Tsjechië en Polen beschikt. Zoo worden ijzeren muren opgetrokken, welke met vreeizame bedoelingen schij nen ineengezet te zijn, maar die een recht- streeksche uitdaging zijn en een prikkel voor nieuwe oorlogsveeten. En dat alles moet dienen voor Frankrijks veiligheid en wij loopen gevaar, met ons te gen onze goesting, daarin medegesleept te worden. Vrij van zegelrecht. Blijven vrij van zegelrecht: De kwitantiën der sommen als onderstand uitgekeerd door de erkende mutualistische vereenigingen, door de weldadlgheldsbureelen en door de toegelaten verzekeringskassen tegen werk loosheid, alsmede de kwitantiën der som men als pensioen uitbetaald ter uitvoering van de wet op de ouderdomspensioenen M. Buyl. Onder zelfde hoofding gaven we veertien dagen geleden ons gedacht weder over dc handelwijze van M. Buyl, in het optreden der fasciste-ventjes op de markt te Elsene, waar deze optraden om de landbouwers te verplichten hunne waren aan verminderde prijzen te verkoopen. Mijnheer Buyl moet geware worden dat de landbouwers-kiezers van zijn arrondisse ment dit zullen onthouden voor de naaste stemming, want hij zond ons op 18 dezer een brief waarin hij beroep doet op antwoord- rechi. De brief is geschreven om hem ie verrechtveerdigen en om te zeggen dat hij de belangen der landelijke bevolking niet uit het oog verliest. Wij zullen den brief niet overdrukken omdat M. Buyl onze gezegden niet logen straft. Wij hebben enkel zijne handelwijze aangehaald M. Buyl loochent niet, maar stelt zijne handelwijze voor op zijne manier, vrij aan ons er ons eigen gedacht op na te houden. 't Grootste deel van zijn antwoord handelt nog over de betooging van Yper en daar hebben wij In bedoeld artikel geen woord over gerept. Indien M Buyl meent dat hij door middel van ons blad propaganda zal maken, dan heeft hij het mis op. Het Vlaamsch Liberaal Congres. Het achtste Liberaal Congres van de Vlaamsche Gewesten werd Zondag te Gent waar, dat ze mij hier ook gaarne aan den kant zouden zetten. Hoovaardigheid is zulk een leelijk beesi. En ik ga u noodig hebben, Marletle. Ik begin te boeren en hout te ver handelen en wat weet ik nog al. 'k Heb er genoeg van den leegaard uit te hangen. En dan zult gij voor mij de boeken houden, dat zai heel goed gaan Zoo, ik laat u niet weg loopen, Mariette. Voor niets ter wereld O, ik wil u gaarne heipen, nonkel, als ik dat kan Dearbeid verzet de zinnen. - Juist. Ge moogt dus werken, maar niet op een anderIk kan u hier te goed ge bruiken. Mariette merkte, hoe Louize hier de tafel dekte, en ze vond het vreemd. Wijzullen samen eten,zei van Herteloo. Maar nonkel, doe dat toch niet 1 Omdat ze binnen kwaad zouden zijn Bah, dat trekken we ons niet aan Tante zal peinzen dat ik u opstook. Ge doet juist het tegendeel kind. Maar tante kan nu peinzen, wat ze wil. Ik ben be zig om weer meester te worden in mijn huis en dat gaat niet zoo gemakkelijk, als ge u in den hoek hebt laten zetten. Maar toch zal ik de baas zijn, lijk het behoort. Mariette, werk me dus niet tegen. Wees gehoorzaam len lach om de kwade gezichten van de juf- zult het avondmaal voor jufvrouw Mariettefers, die meer om een Brugschen neuzema- en mij in het saletje opdienen. i ker geven dan om mij, hun eigen vader Voor u tweeën alleen, mijnheer vroegHet eten werd dan opgediend. de dienstbode verbaasd. Intusschen zette Pauline, de binnenmeid, Ja... En een beetje rap I j de tafel aan in de eetkamer, voor de anderen. Van Herteloo ging dan bij de weeze. s Mevrouw en de dochters wachtten op den Als er zoo iels gebeurt, moet ge niet terugkeer van den vader. Deze verscheen seffens van vertrekken spreken, vermaande echter niet. j hij vriendelijk. Als ge heen gaat zou ik zelf Waar is mijnheer vroeg mevrouw van veel verdriet hebben en ben ik ongelukkig. Herteloo aan Pauline, de eetkamer binnen Want, het mag u vreemd lijken, Koch is hetjireVsnd. Want ze kreeg achterdocht. vJVBHhh&c 111. - - - - -;v m m ItL Kerk va;s Zormeheke. De kerk is in Romaanscben trant met toepassingin steenteekenirg en kapiteelenen vensterramen van modernen stijl «KuMsme» De bouwmeester is M. Hoste van St-Mi- chiels de ondernemer, M Raymond Levie. De bouwmeester heeft gezocht de oude leest der kerk terug te geven langs buiten, eene drlebeuk met een dak in kruisvorm. Langs binnen beantwoordt de kerk aan de elscher der liturgie en is er een wel gedachte studie van. De mlddenbeuk meet vijftien meters breedte van alle kanten heeft de geloovige 't altaar in 't zicht, 't is een indrukwekkend vat. De koor een meter 40 boven de gelijk vloers onder een spel van bogen die tot een ciborium uitloopen, is prachtig van aan zicht. Alle oogen moeten op 't altaar neder- komen, 't Is een verlaten van den ouden trant en een terugkeer tot de liturgieke of kerkelijke bouwtrant, best geschikt voor het godsdienstig meeleven onder de kerkelijke diensten. De Toren, Tot nut van velen onzer lezers en als wetenswaardigheid geven wij hieronder de beschrijving en verdeeling van POPERINGHE in Wijken en Hoeken. Wijken A. II. C. 0. K£. F. G. 1. li. L. I* O I» E HI M G II E Van aan de Dulnkerke- tot aan de St-Sixstraat, Van aan de St-Six- tot aan de Woestenstraat. Van aan de Woesten- tot aan de Bruggestraat. Van aan de Brugge- tot aan de Yperstraat. Van aan de Yper- tot aan de Reninghelstatraat. De Stad. Van de Reninghelst- tot aan de Casselstraat (langs de Stad en de Brabantstraat). Van aan de Brabant- tot aan de Boescheptstraat. Van aan de Boeschepe- tot aan de Cassejstirat Van aan de Cassel- tot aan de Wulfhillestraat, Van aan de Wulfhilie- tot aan de Duinkerkestraat. N. B. De noord-westkant van de Sectie G langs de Stad en het deel der Sectie li langs de Stad worden genaamd Sohoudamonthoek. GRENZEN Poperinghe grenst ten noorden aan Watou, Proven, Crombeke, West- en Oostvleteren ten oosten aan Oostvleteren, Elverdinghe en Vlamertinghe ten zuid-oosten aan Reninghelstten zuiden aan Reninghelst en Westou- tre ten zuid-westen aan Bo:,schepe en ten westen aan Watou. HOEKEN Eerithoek If&uihoek Poselhoek Edewaarthoek Haghebaarthosk $t-Jan De Stad üaghehaarthoek O. L, Vr. Lyssenthoek Wlpperhoek llellioek Hijtslioek gehouden en is door talrijke feestelijkheden opgeluisterd geweest. Volgens de verslagen der dagbladen be staat er bij de Liberale Vlamingen een drang om hunne partij meer volkscb, meer demo cratisch te doen worden. Elke spreker kwam op de noodzakelijkheid daarvan terug. Een drievoudige wensch werd geuit1. Dat de Vlaamsche Liberalen geenescheuring zouden verwekken. 2. Dat de katholieke ge talsterkte in de Kamer zou verminderen. 3. Dat het liberalisme zou vlaamschgezind en democratisch worden. Uit de vroegere houding der Liberale Vlamingen valt nochtans op ie maken, dat zij steeds bereid zijn den derden wensch op te offeren om de twee eerste in vervulling te doen doorgaan. De Vlaamsche liberalen hebben niet ge sproken over dq schoolkwestie, noch over de taairegeling in het leger, noch over het vrouwenkiesrecht voor de provincie. Doch de Liberale Jonge Wachten hielden een Congres te Brussel en keurden een dagorde goed waarbij van de liberale gekozenen wordt geëischt een einde te stellen aari de huidige schoolpolitiek. Verblijftoelating in Frankrijk. De kleermakers, schoenmakers, murikan ten, enz., enz., Belgen of van een andere nationaliteit, die in Frankrijk werk willen gaan zoeken, worden verwittigd, dat er, over het algemeen genomen, in dat land voor hen geen bezigheid te vinden is, en dat zij geen toelating voor verblijf in Frankrijk kunnen verkrijgen, tenzij op vertoon van een door het Fransch Ministerie van Arbeid geviseerd contract, waarbij hunwerkwordt verzekerd. De ophitsingen derFranschgezindePers. Of het een Waal of een Viaming zij, die zijnen studiemakker neerschiet, het is eene misdaad en zij dient bestraft Waarom dus de waarheid aldus verknoeien, dat men in den vreemde, bij voorbeeld, den indruk moet hebben dat Vallaeys de aanrander is ge weest van een vreedzamen jongeling, en dat deze er tegen wil en dank toe gedwongen was Vallaeys neder te schieten, om zijn eigen leven tegen hem te verdedigen Is dat niet, ja dan neen, den vorm van het verhaal in vele Franschgezinde dagbladen En als men in die maat de waarheid verkracht, is dat geen nieuwe ophitsing Hij eet in het salet, antwoordde de dienstbode. Met wie Met jufvrouw Mariette. Louise moest daar voor hen opdienen. Ze zijn al een tijdje bezig. Mijnheer heeft de jufvrouw van boven gehaald. 't Is goed... Mevrouw Van Herteloo kon nauwelijks haar woede dwingen. Ze riep haar dochters in de eetkamer en vertelde wat er gebeurde. O, mama, erger er u niet aan, dat is juist heel gemakkelijk zei Blanche. Wij zit ten nu gerust. Maar mij zoo beleedlgen, zoo hoonen, zoo aan de kant zetten, tegenover die nicht. 't Is een schandaal, verklaarde ook Serafine. Wat moeten de meiden wel denken? Mariette siookt papa natuurlijk op en vertelt kwaad van ons beweerde Blanche. Laat ze vooreerst doen, en houd u groot, mama, en zeg niets van die lompheid. Papa zai steeds verder gaan, omdat hij meent, dat hij u bedwongen heeft. Gij denkt dan nog dat die indringster vrijwillig zal vertrekken. Ge ziet wat er gebeurd en het is pas een begin. Maar ik probeerde vrede te houden om uwentwil, kloeg de moeder. Ik vermeed ruzie. Uw vader zoekt twist. Omdat gij vreesdet, dat papa naar de boerenstreek zou terugkeeren, waart ge ge willig, ja.Zoo maakt hijubangIHadtgij hem vierkant uitgelachen en geantwoord, dat hij idan alleen kan gaan hernam Blanche. Papa 1 zou zich dan wel eens bedenken en intoomen. j O, neen, hij zou zoo veel noten niet op 5 zijn zang hebben, als gij hem toondet, dat ge dat durft 1 In die «temming avondmaalde het drietal. Hier is eene misdaad gebeurt,die ieder af keurt eenparig zou de plichtige dienen ge schandvlekt, Dit is niet geschied, en er zijn zelfs bladen geweest, die vooraleer iets te weten van het onderzoek, eene toedracht wisten te vertellen van het geval, waarin de dader bijna als een held stond afgeschilderd, en geen enkel woord gevonden werd van medelijden voor het slachtoffer. Zulke mid dels gebruiken, onder voorwendsel de natio nale eenheid te bev erken, is efb naf gek en laag Daaruit kan anders niet spruiten dan grootere twist, haat en verdeeldheid. Die. zich aan zulke politiek bezig hou tt draagt rware verantwoordelijkheid. Guido Van Herteloo en Mariette eindigden bun souper en de weeze begaf zich naar haar kamer. Zoo wenschte oom het. Hij wilde alleen naar binnen. De rentenier trad dan fn de eetkamerhij scheen zeer kalm en zette zich rustig neer. Smakelijk, zei hij. Bevalt het u beter te eten zonder de weeze. Komt ge me nog bespotten vroeg zijn vrouw. O, neen... ik heb u een les gegeven 1 Stuurt ge Mariette weg, dan raakt ge ook mij. Is zij niet waardig bij u te zitten dan ben ik het ook niet!Boeren en lomperds moe ten maar alleen zitten, hé Menschen die in een kappelletje durven lezen, kunnen niet aan tafel met deftige damen eten.Ik heb zoo geoordeeld. O, heeft Mariette u van eene kapel ge sproken vroeg zijn echtgenoote Ik heb haar de waarheid ontwrongen, want het arme kind wilde niets zeggen Hoe fijn gemanierd om alzoo een weeze te kwetsen, die een gebed doet voor de ziel van haar vader 1 Hoort dat bij de manieren van uw deftige wereld, wel, 'k bedank u dan voor die savoir-vivre Ik verkies de boerenma nieren, die grover, doch gezonder zijn. Wij hebben eerbied voor den rouw van kinderen. En haar vader was mijn broer. Maar dat Mariette laat thuis kwam, zei ze niet, hé Eu dat ze bij die kapel zit te loeren op mijnheer Van Waveren, zooiets QINSOAG 6 MEI. Maandag morgen is het de laatste dag voor de inschrijving Vereerders van O.L V., die nog verschterd zijt om u te laten inschrij ven, s'eit het Éb t meer uit. Het Westland moet in groot getal naar Oostacker, O.L.V. ter eere, en de bedevaarders met hunne famillen ten bate. Dj prijs der reis Is 18 fr. Indien er genoeg bedevaarders zijn die in 2e klas begeeren te reizen, zal het mogelijk zijn hun voldoening te schenken in 2e klas zou de prijs 31,50 fr. bedragen. gegeven te YPER dorr Scharlaken L. veearts te Rousselaere. Om het bekwaamheidsgetuigschrift te ku nen bekomen moesten de leerlingen voor de m ndelingsche ondervraging ten minste 50 punten op 100 verkrijgen, en voor de praktijk minstens 60 op 100 punten. In de opg i.e van den uitslag vermelden de eerste cijfers de verworven punten bij het mondelings examen, en de tweede cijfers deze voor de praktijk. UITSLAG DER EXAMENS. 1. Donche V. Poperinghe 90 en 85 is 175 2. Sesier R St Jan (Yper) 95 en 80 is 175 3. Prlnzie E Watou 80 en 90 is 170 4. Vandermarüere H. Yper 85 en 80 Is 165 5. M. Meessen 85 en 80 is 165 6. Pyck C. Yper 85 en 75 is 160 7. Beernaert R Handzaeme 75 en 83 Is 158 8. Debreus J. De Panne 75 en 75 is 150 9. Vandorpe R Bisseghem 65 en 80 Is 145 10. V.d.bussche E. Passch. 75 en 70 is 145 11. BeernaertM Lichtervelde70 en 70 is 140 12 Decaestfcker R. Moorsl. 70 en 70 is 140 13. Mazure J Yper. 70 en 70 is 140 14. Carette M. Gheluwe 75 en 62 is 137 15. Fontaine L. Becelaere 65 en 70 is 135 16. Pauwels M. Gheluvelt 65 en 70 is 135 17. Vandorpe G Bisseghem 70 en 65 is 135 18. Dubois Em., Gheluvelt 65 en 65 is 130 In gevolge de Duitsche wet tot ver mindering van het aanlal ambtenaren zijn tot dusver drie honderd dertig duizend ambte naren en arbeiders uit den Rijksdienst ont slagen, hetgeen jaarlijks een besparing uitmaakt van drie honderd millioen goud mark, Volgens een telegram uit New-York aan de Londensche bladen is er brand uit gebroken in de Curran Hall te Chicago, en heeft die brand een schrikkelijke ontploffing veroorzaakt. Vier verdiepingen stortten op hetzelfdeoogenbükin. Een ploeg brandweer mannen weid in den vuurploeg geworpen. Vijf der ongelukkigen stierven een ijselijken dood, en twaalf anderen werden zwaar ge kwetst naar het ziekenhuis overgebracht. Ook in Nederland heerscht op sommige plaatsen eene uiterst kwaadaardige griep- besmettiog. TeSt-Odiliënberg,eene gemeen te van 1400 zielen in Hoilandsch-Limburg, werden Vrijdag 70 gevallen van griep waar genomen. In een huishouden sliert Woens dag de man en Donderdag de vrouw, vijf arme weesjes achterlatend. Een schrikkelijke brand woedt sinds verscheidene dagen in de mijnen van Mea- risch-Ostran, in Moraviëen heeft reeds eene ontzagelijke hoeveelheid ertsen vernield. Om de uitbreiding van den geesel te bestrij den wordt door de mijnwerkers in der haast een cementmuur opgericht. Gezien de groo- te voorraden kolen die in heel de mijnstreek voor handen zijn,meenen de ingenieurs dat, indien men er niet in gelukt den brand in te sluiten, deze wel tien jaarzou kunnen duren. De schade wordt van nu af reeds op 14 miljoen frank geraamd. Uit Hong-Kong wordt gemeld dat Sun Yat Sen, president van Zuid China, zijn eer ste zegepraal heeft behaald op de regeerings- troepen van het Noorden. Verscheidene telegrammen te Hong-Kong toegekomen melden dat de luitenants van Sun Yat Sen de stad Amoy ingenomen, en hunne vijanden op de vlucht gedreven hebben. een arm kind. Zijt ge benauwd, dat mijnheer van Waveren liefde zou gevoelen voor Ma riette en hij haar zou kunnen kiezen en niet Serafine. Want ik versta nu wat ge wilt het is aan onze jongste, dat gij, die zoo gemakkelijk koppels maakt, den zoon van het Kapellehof wilt geven Juist, juist. Een huwelijk te wege. O, gij onnoozele trunte toch... zoo met uwe dochters leuren. Zijn dat ook deftige manieren. En ge weet niet, dat een goed paard op zijn stal bezocht moet worden. Vergeet niet dat Van Waveren ook een halve boer is. Papa, het is onduldbaar, zooals gij Mariette boven ons voortrekt en mama be handelt 1 riep Blanche uit. Ik protesteer ten hevigste. Het leven wordt zoo onuitstaan baar. We moeten er ons tegen verzetten. We hebben ook nog onze rechten. Ge kunt dat schoon zeggen, spotte van Herteloo. Is het omdat ik met Mariette al leen geeten heb, dat gij nu protesteert Maar ge vroegt niet beter dan me weg te houden, als Lavendeau komt. Dan moet de boer boven blijven 1 Mag ik morgen wel mee naar mijnheer van Waveren Zou ik eerst nog niet eens leeren buigen. Groote onnoozelaar die ik was, om eerst naar uw pijpen te dansen en den baron te willen uit hangen Dwaze knul die ik was om ook te willen gebaren, dat ik op den schoot van een gravinne had gezeten, terwijl ik toch een maartje had getrouwd. Maar dat is alle- komt bij u niet op. Maar ik zie scherper enmaal uit... En er gaan groote veranderingen w il hier geen schandaal. gebeuren. Ik zal het u allemaal zeggen. M'n ziele neen, zoo iets kwam bij mij; Weet dan, dat ik bezig beu alles in orde te niet op. Ik ben niet zoo kwaaddenkend en j brengen, om te gaan boeren, geloof aan eerlijke bedoelingen Ah, steekt; Waar? vroeg mevrouw zeer ver- het eksteroog op die plaatse. Is het jaloersch- j schrikt. heid die u kwelt.En zijt ge daarom kwaad op (Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1