HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. De Kapel n* Boseh HEÜBELFAPIER Sansea-Vansesle, Zondag: 25* Mei 1924. 15 Centiemen 21^ Jaar. - N* 21 De tien geboden legen de tering. Heer JDr .Brutssert wertien toelagen uitgedeeld voor bet maken Meer Beschaving Politiek Overzicht. Een laatste woord Oorlogsschade. bij de Vereenlgde Staten. Aboiaemeaipriji per Jaar Id SUd fir. 8.60 k Belgie ££jt 8.60 Buitenlfcnd 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15ÜasthuisBtr&a t, POPERINGHE Telefoon nr Fo<teiuokrakoiin| V 15570. PRIJS BERICHTE!, VERX00PIRCEI, Bene inlassching o.6o ct*j per regej. 2 en 3 inl. o.5o et» VONNISSEN, i.5o fr. per régel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op emvrug Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. PDPEMfGBÏNAAR 1. OiJ /uil lecü en kommer schuwen, Overwerk en overdaad. 2 Gij' zult op den grond niet spuwen, Noch In huis noch op straat. 3. Gij zult geene woon begeeren Die niet zindl(jk Is en nel. 4 Oude boek'n, vodden, kleerm Die niet grondig zijn ontsmet. Liat de m Ik eens duchllg kooken Wees bezorgd voor uw gerief. 6. La il het licht of vuur niet rooken En heb orde en reinheid lief. 7. Noem het stof met natte doeken Van in mils en van vloer. 8. Laat de zon in alle hoeken Stralen van uw huis en koer. 9. Dikwerf scherp met volle teugen In uw tongen versche lucht. 10. Help door heul en troost verheugen Alwie ook die hoest en kucht. van drinkwaterputten. De landen Toeg. Koninklijk Hoog Commissaris. Het was in Februari 1920 dat Heer Dr Brutsaert door Z.M. de Koning als Konink lijk Hoog Commissaris adj' voor de Zuider- lijke streek van West-Vlaanderen werd aangesteld en zooals hij zelf schreef in zijn a Zedelijke Heropleving van Vlaanderen nam hij met vreugde de taak op,de grootsche taak van voor dakkeloozen een dak te bezor gen en een huis voor de onbehuisden. Hij zou dus de hersteller worden van een hoekje van zijn geliefd, arm, geteisterd, Vlaanderen. Zijn gebied zou zich uitstrekken van de grens Oostvleteren-Woesten, in rechte zui- iterlijke richting loopende.tot aan defransche grens nabij Armentiers. Dat Zuid-Westerlijk deel waar gedurende vier lange, bange jaren het oorlogsorkaan had uitgewoed Steen- straete, Kemmel, Ploegsteertbosch, zijn dat geen namen die aan het gruwelijkste van den wereldkrijg doen denken, zijn het niet als bloedige mijlpalen van den reuzenstrijd van onze, en onze verbondene legers, tegen den vreemden indringer. Over deze streek was een geesel gegaan als een rukwind zoo geweldig, een storm gelijk die vernield en verplet, over de dorpen was een verdelgingsgeest gevaren als helsche machten zoo boos, een kracht gelijk, die breekt en brandt en plundert daar was over het volk een nood gekomen, bloedig als een gruwel uit de vreeselijkste tijden. Waar vroeger die lachende dorpjes ston den, bleef enkel puin over, en de puinen zelf waren tien, honderden malen omwoeld geweest door moordend schroot en granaat. De prachtige kerken, heiligdommen der vrome pieteit onzer voorvaderen waren verkrachte schoonheden, gebroken zangen van 't eeuwig lied der liefde tot God alles was vernield, verplet, vergaan. Geen schilder of geen dichter,geen kunste naar in beeld of woord zal ooit weergeven hoe Je geteisterdestreeker uitzag na den wapenstilstand. Hoort de akelige beschrijving van het front door Ingenieur Verwilghen in zijne Verrijzenis van Verwoest Vlaanderen 0 Woestenij en eenzaamheid, schrikwek- kend chaos. Onafzienbare modderige lan- derijen, spokige boomtronken, walgelijke 11 loopgraven, vuil-grijze onderstanden, ver- roeste stekkerdraad versperringen, wijd li geopende granaattrechters, half in den 11 grond gezakte kanonnen, rottende lijken... 11 Dood en vernieling kilometers ver Dat was die streek in November 1918 en dat was schier nog in Februari 1920, en daar lag nu het arbeids-veld voor onzen koenen stadsgenoot. Hij die in Frankrijk, gedurende zijn bal lingsleven, zijne wetenschap als geneesheer, zoo mild ten dienste van de lijdende vluchte lingen had gesteld, hij zou hier nu aan de noodlijdenden de hand reiken want, was hij niet gekozen om van klagen een gebed te maken en dankzegging van geween Van heinde en verre kwamen de geteister den hem nu opzoeken en niemand verliet hem zonder hulp, raad, of ten minste toch troost ontvangen te hebben. Brieven stroomden hem toe van alle kan ten en elk kreeg zijn antwoord. Door het schrijnend heimwee gedreven, kwamen de ballingen terug naar de streek, helaas ze vonden slechts puin de nood was groot en alles ontbrak er moest in woningen, voorloopige ten minste, voorzien worden, die menschen konden toch onder den blooten hemel niet huizen. In zijn gebied werden ruim duizend barakken van het Koning Albertfonds opgetimmerd vele honderden geteisterden hebben door zijne tusschenkomst de premie een geschenk dus van 3ooo frank ontvangen om hun een voorloopig huisje te bouwen. Er was geen drinkbaar water in de streek, door hem waren omwoeld en onvruchtbaar in 1920 reeds werden onder zijn bestuurmeer dan 3oooHa. land hersteld en aan den landbouw terugge schonken. Hoeveel werkloozen heeft hij werk en broodwinning verschaft. Die bij hem, van Poperinghe en elders, zijn gaan aan kloppen en voldoening bekwamen weten het best. Maar zijne hoofdtaak was de streek te doen herleven, uit haar gruis te doen opstaan te herbouwen daarom moest begonnen worden met de opruiming der puinvelden, om alzoo ten rapste mogelijk de sporen van de oorlogscycloon te doen ver dwijnen en den bouw van bestendige huizen aan te vangen. Op 18" Maart 1920 werd de aanbesteding gehouden voor de opruiming der puinen in 't gebied Poperinghe en tien dagen nadien, de eerste aanbesteding om de beschadigde huizen te herstellen en bewoon baar te maken. Die getrouw de bulletrnen van de aanbe stedingen en de lokale bladen nagingen zul len opgemerkt hebben dat nu, de aanbeste dingen met korte poozen de eene op de andere opvolgden. Zoo zijn in 't gebied Poperinghe herbouwd of in opbouw 14 kerken 28 scholen 1156 huizen en hoeven voor rekening van den Staat. Maar de Staat alleen, kon niethet hoofd bie den aan het reuzenwerk vandenganschen her opbouw in het land;van een anderen kant de handen van de geteisterden kittelden om zelf hun huis en erve te herbouwen, konden ze maar geld krijgen. Kwam dan het stelsel der voorschotten die hen de noodige fondsen ter hand stelde. Door den dienst van Dr Brut saert werd meer dan 20.000.000 (twintig millioen) frank in klinkende munt uitbetaald waarméé 867 huizen en hoeven herbouwd werden. Dat is de klare taal der cijfers voor wat het afgelegde werk betreft, door den Toeg. Koninklijk Hoog Commissaris van Pope ringhe. Vier jaar lang, heeft 't woeste geweld gebruikt, om zijn duivelachtig vernielings werk te voltrekken en een bijna gelijke tijdsspanne zal volstaan om alles te herstellen en te hernieuwen en nogthansvee! gemakke lijker wordt afgebroken dan opgebouwd. Voorwaar een grootschetaakisdatgeWeest, en gij hebt daar een merkelijk aandeel in. Heer Brutsaert dag in, dag uit, hebt gij gedurende maanden en jaren, de beste uwer rachten daaraan besteed.Is uw arbeid soms lastig en ondankbaar geweest, de schitteren den oogst, waarvan nu iedereen getuige is, zal voor U, eene vergelding wezen. In de lucht rijzen opnieuw de spitse torens der herbouwde kerken, en schijnen'het blijde alleluia der verrijzenis van de streek te ver konden de jeugd, de toekomst krijgt hare opvoeding en onderwijs in nieuwe school lokalen, groepen roode pannedaken duiden herworden dorpen aan, aan de vensterkens pr-ij-kfr-oprwowwr lnöt- 1 «kfwi^a-w I*-. de nieuwgebouwde hoeven hinniken de paar den en loeien de koeien. Woekerplanten groeien niet meer op puin en lijken, geen gierengeschreeuw en ravengekras meer de leeuwerik zingt zijn jubellied over groenende, deinende, zacht golvende velden. De streek herleeft. De streek leeft. De laak van M. Brutsaert als Koninklijk Hoog Commissaris is af. De natie is hem dankbaar en ze vereeremerkt hem. De geteis terden loven hem. Poperinghe is fier op hem, en God zal hem, voor zijn noesten arbeid, loonen. Heel wat geleden, hoorde ik den jovialen Pater De Deken eens vertellen, en hij kon vertellen, dat hij zekeren dag, op een missietocht in Congo, waar alsdan zeer wei nig Belgen heendurfden, iemand hoorde sakkeren en vloeken in 't Vlaamsch, dat de hoornen er bij beefden. Hij verschrok en stond verstomd, frok op den man af, gaf den vent een kus op de eene en een klap op de andere kaak, en zei dat is voor den Vla ming, en dit voor den vloeker De kerel glimlachte beschaamd, en begreep dat de pure genegenheid had gesproken. Wie zijn volk bemint zou, minder hard handig misschien of desgelijks, in menige omstandigheid willen optreden, en het wordt hem wee om het hart, wanneer hij den vreemdeling niet trots kan weerleggen wan neer deze het uitmaakt voor een volk dat onbeholpen is, ruw en onbeschoft. Merkt op hoe zelfs lieden, bij welke men, om hunnen maatschappelijken stand, toch wel zooveel fatsoenlijkheid en wellevendheid zou mogen onderstellen als bij een Holland- schen boer, zich onhandig voordoen, en als ILJU.—J Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 15 ROMAN door «V. HA.IV8 Och, dat is voor ieder nuttig, want for tuin kan zeer wisselvallig zijn, merkte me vrouw van Waveren op. Jawel, doch die kans is voor onzen stand toch klein. Daar buiten had Frans getracht Mariette aan zijn zijde te krijgen, wanneer het groepje wat uiteenging bij het bewonderen van vreemde planten, waarbij de jongeling dan uitleg gaf en zich moest verplaatsen. Maar de weeze scheen hem te ontvluchten, want ze zorgde steeds, dat ze tusschen twee anderen was. Serafine daarentegen, bleef haar geleider trouw en wist altijd dooreen of andere vraag terug naast den jongen van Waveren te komen. Na een half uur was/men terug in huis. Mathilde schonk nu een likeurtje. Mijnheer van Waveren drong aan, dat de van Herteloo's nog wat zouden blijven. Stuur dan om het rijtuig, zei mevrouw van Herteloo tot haar man, want ze wilde toch toonen, dat ze een prachtige koets met een flink span paarden bezat. Och, dat is de moeite niet, antwoordde van Herteloo. Ik zal te vermoeid zijn om terug te wandelen, hernam zijn echtgenoote. Mariette zal wel even den koetsier willen zeggen, dat hij ons afhaalt. En zoo liet mevrouw nog eens uitkomen, dat de weeze maar uit liefdadigheid in het gezin opgenomen was. Maar de heer van Waveren zei dadelijk Neen, neen, dat behoeft jufvrouw Ma riette niet te doen. Wij kunnen wel een knecht zenden. Och, al die last voor dat kort eindje, bromde van Herteloo. Ik dring er op aan,"zei mevrouw, die toch haar rijtuig wilde vertoonen. Het mocht geen twist worden. En Mariet te stond op en stelde voor, dat zij naar huis zou gaan en de boodschap doen. Daarvan wilde de heer des huizes niet hooren en hij droeg zijn zoon op een knecht te zenden. Men bepaalde den tijd negen uur. Serafine keek even haar moeder goedkeu rend aan. Deze had haar zin doorgedreven. Dit beviel de dochter. Mariette ware liever naar huis gegaan. Ze dacht nu zoo sterk aan Blanche's verwijt, dat ze Frans van Waveren naliep. E11 ze wilde alles vermijden, om aan die onware en lage beschuldiging een schijn van waarheid onmondig hunne gedachten vertolken hoe zij bij de minste haastig- of opgewondenheid hunne zinledige gevoelens behameren met een kletterenden vloek of onbetamelijke woorden. Valt een morgen of avond in den frein die werkvolk heen-of weervoert, naar of uit de grootstad of de nijverheidsstreken hoort wat het meestaj vertelt en bespreekt, ziet wat het doet, wat het uitsteekt, en ge moogt nu zijn wie ge wilt, maar leeft in u de mensch, dan steekt u de walg, en ge zoudt uw spijt willen uitschreeuwen omdat het uw Vlaam- sche volk is. Verneemt hoe ons volk zich houdt op fa briek en werkhuis, wat het zegt, welke ge-; voelenshet koestert, welken praat het vertelt, hoe het de jongeren inlijft en met hen om gaat, en ge zult begrijpen dat allen die uit de reiner lucht van school en ordelijk huis hier worden ingestopt, het maatschappelijke leven dat hun schoon scheen toe te lachen, vies vinden, benauwlijk en donker. Gaat even na hoe de kermisvierende jeugd door de straten trekt eener wijk of gemeente; geen jolige liederen meer zingt, maar gemee- nigheden bralt en brult, niet meer lacht maar krast, geen gezellige atmosfeer maar schept rondom maar zatgezopen, scheldt en smaadt, maar ruzie zoekt en stookt, en de fatsoenlijke lui de plaatsen doet vermijden, welke zij volvloekt en waar zij haar geld vertuischt, haar leven kwetst, haar eer vergooit en de goede faam van onzen stam. Zeker, de opvoeding thuis, op school of naschool kunnen er schuld aan hebben, en niet het minst de hoogstaanden die nooit in voeling komen met ons volk dan wanneer er een stem te bedelen valt of een applaus te plukken.En wat ik immer vaststel met spijtis, dat sommige hoogerstaanden ons volk niet altijd het voorbeeld geven, dat sommige meesters het aanschouwen als een brut werk tuig dat maar moet opleveren, dat sommige bazen of meestergasten die het moeten voor lichten en voordoen, lager gezonken zijn dan de laagste, en veel schuldiger om reden van hunnen maatschappelijken rang. Maar elk individu is toch verantwoordelijk voor zijn eigen daden, en hoeft vooral zich zeiven op te werken meer dan opgewerkt te worden, elkeen moet begrijpen dat men slechts tot iets geldt wanneer men iemand is, en de latente kracht, welke in ieder schuilt, voortdurend dient ontwikkeld, gevoed en ge drild, om zedelijk en maatschapdelijk schoon te heeten, en als mensch en als volk eerbied af te dwingen en gezag uit te oefenen. Wat geeft het dat ons volk kan wroeten als geen tweede, dat het nu meer geld ver dient dan vroeger, dat de wet zijn arbeidsuur bepaalt, zijn gezondheid behartigt, zijn moei lijkheden met den patroon bedisselt, zijn rechten handhaaft, als het blijft ploeteren in de lage vennen, en niet opwil naar het hoog land der zedelijke beschaving Of kan het waar wezen dat stoffelijke verbetering de zedelijke schoonheid des te gemakkelijker verdringt of verwurgt naarmatezij toeneemt? Neen, neen, maar ons volk moet willen, en meêwillen waar zooveel voor zijn welzijn gedaan wordt door de democratie meêwil len met de volksmannen die ij ii\oiiutiiiicii me ijveren in voor- ^iv^Lviuigvii, in patluitluCn, in dagbladen meêwillen en 'solidair zijn met degenen die goed heeten. Indien dit artikel onder uwe oogen valt, vriend die u medeplichtig gevoelt, laat ik u vragen niet van welke politieke kleur ge zijt, maar of ge zelf niet voelt dat de hooger gelaakte levenswijze onbetamelijk is en noodlottig Want in u roept wel een verlangen naar beteren staat en stand, en zal ons volk hem zoo bewerken In u leeft de geest van soli dariteit, die voor uwe medebroeders den eerbied wil opeischen welken aan anderen wordt geschonkenen zal ons volk hem aldus bekomen Gij hebt wel zooveel stamgevoel dat de naam van Vlaanderen u kan roeren in de ziel, en 't hooren loven van zijn prachtig verleden, u doen trillen van trots; en zult ge, zoodoende, dat volk van vroeger doen herleven Ge hebt misschien lieve wezens die u vadernoemen, en voor welke ge zorgt dat ze nooit den voet zetten over den drempel der fabriek welke gij een pesthol noemt, maar die gij zelf in een deftig en ge zellige werkplaats kunt veranderen. Want elkeen, ook de geringste werkman, kan voornaam wezen, voornaam leven, eer bied afdwingen en waard zijn, zoo hij wil. Waakzaamheid over zichzelven, lust tot ontwikkeling, eerbied voor anderen, beleefd heid, plichtbesef, stamtrots indien elkeen, zoo burger als werkman, die behartigde, dan was ons volk zooals het moet zijn gaaf en gezond, het Vlaamsche volk bij Sana^n-Vannasta, Sas'Lulss* iel. 15, Pop«r!ngh» En blijde ging de weeze mee, want ze voelde, dat Mathilde haar zeer sympathiek was. Eerst zal ik u mijn kamer eens toonen, zei Mathilde in den gang. Dat tafel dekken was eigenlijk een kleine list, om eens met Mariette alleen te zijn. De meisjes gingen naar boven en Mathilde bracht Mariette in een groot en smaakvol bemeubeld vertrek. De meubelen waren eenvoudig, maar fijn. Aan de muren hingen goede schilderijen. Op een tafeltje stonden talrijke portretten. Daar leidde Mathilde het eerst haar vriendin heen... want vriendinnen bleken de meisjes reeds. Familie en vriendinnen, sprak mejuf- vrouw van Waveren... Nu en dan komen ze hier of bezoek ik hen... Wij wonen wel een zaam, maar och, nu en dan een reisje of zelf overkomst hebben, brengt genoeg afwisse ling. En nu heb ik u in de buurt. Ge moet dikwijls komen. Mathilde keek Mariette recht in de oogen. Ik beloof u, dat ge u hier thuis zult gevoelen, zei ze. En ze voegde er na eenige Meer thuis dan bij uw Het gaat over het neerschieten van B. Vallaves te Leuven en komt van Staatsminis ter Carton de Wiart. Men zou dénken dat dit laatste woord geschreven tjoor een ge zaghebbende Staatsman en gewezen Minis ter van Justitie, zou zijn een onpartijdig vaststellen van ieders schuld, van ieders ver antwoordelijkheid. Doch ten opzichte van Vlamingen blijkt zuiks onmogelijk. Met hen mag gebeuren wat er wil altijd zijn zij de groote, de grootste, de eenige schuldigen. In geheel het artikel staat er geen woord tot afkeuring van den moordaanslag; niets dan een geweldig uitvaren tegen het Congres en de aanwezigheid van Hollandsche studen ten. Dat was een uitdaging voor de vader landsliefde der Walen, wier verbittering dan ook zeer begrijpelijk was. Zoo krijgen de uitsluitend Franschlezenden den indruk dat niet de revolverheid maar zijn slachtoffer schuld heeft aan zijn eigen neerschieten. Is het niet treurig dat dergelijke gemoedsstem ming tegenover de Vlamingen voortdurend wordt gevoed en aangevuurd Even treurig is het slot van bewust artikel. Er wordt in beweerd dat onze wetgeving vooral binst de jongste jaren, zich zeer aandachtig en zeer welwillend betoonde tegenover de allergewettigste (Vlaamsche) beweging. Is dit niet om omver te vallen Men heeft desbetreffend maar even de verslagen der Kamer- en Senaatziifing te herlezen, en na te gaan, wat er, in de handen onzer wetgeving, gewerd van de meeste vanzelfsprekende reglementen op de nfeeste elementaire taalge bruiken om dadelijk den meest hoogen dunk te krijgen van deaandachten welwillendheid. En dan dat andere Het is strijdig met de waardigheid en het prestige van een land, het taalvraagstuk te laten overgaan van het domein der binnen- landsche politiek naar dit van de buitenland- sche politiek Ja, waarachtig dat staat daar gedrukt. Zoolang de grenzen van Belgie worden weg- gepraat en weggebanket in Zuidelijke richting, kan het geen kwaad, het taalvraagstuk in de buitenlandsche politiek te mengen. HeeftdeStaatsminster,toen hij dit zinnetje schreef, dan werkelijk niet ééns gedacht aan de aanstellerigheid van zekeren Franschen diplomaat, die in openbare feestvergadering bontweg beweren durfde, dat het vervlaam- schen der Hoogeschool van Gent door Frankrijk zou aanzien worden als een on vriendelijke, ja, vijandige daad Of meen de heer Carfon de Wiart soms ook, evenals zoovelen, dat we best van Parijs uitgeregeerd worden, daar eenheid van taal ook eenheid van denken en van belangen verwekt Het laatste woord over het erg geval van Leuven mag niet blijven aan het bewim pelen der schuldigheid, aan het verduiken der. wantoestanden. Het laatste woord a daarover moet blijven aan de waarnew aan het Recht. De ontploffinaen in West-Vla^'uerpn „..iwoord, ütt 1 de "heer Minister van Landsverdediging gegeven heeft op eene vraag tot hem gericht door Senator Alle- waert over de ongelukken door ontploffingen in West-Vlaanderen veroorzaakt, lichten wij het volgende De meeste ongevallen kunnen vermeden worden. Haast altijd doen ze zich voor ten gevolge van verboden behandelingen waar toe wordt overgegaan om metaal of spring stof te verkrijgen. Een ongeluk kan voorzeker gebeuren door het springen van een gevaarlijk tuig, waar van men het bestaan niet eens vermoedde in zulk geval, of de ontploffing vanzelf ge schiedt of door een ongelukkigen stoot, geldt het een geval, waar niemand verantwoorde lijk voor is. Doch geheel anders is het gesteld, indien men weet, dat het tuig daar ligt. De eigenaar of hij, die het gebruik van den grond heeft, waarop het gevaarlijk tuig ligt, loopt eene verantwoordelijkheid op, indien hij het be staan van dit tuig niet onmiddelijk aangeeft bij het gemeentebestuur of in afwachting dat bedoeld bestuur zijn schikkingen heeft geno men het noodige niet doen om ongevallen te vermijden. Op hunne beurt, moeten de gemeenteover- heden, zoodra zij zeker weten dat een ge vaarlijk tuig hier of daar ligt, de vereischte voorzorgen nemen om alle ongevallen te voorkomen zij moeten zich wenden tot den dienst voor munitievernieling om het tuig te doen weghalen die regelen zijn van vaste toepassing Kolen uit de Roer, Krachtens liet verdrag van Versailles ont vangt Belgie zijn deel van de kolen die uit de mijnen van de Roerstreek gehaald worden. Zoo kwamen er in April laatst 511.524 ton kolen uit de Roer naar Belgie. Die kolen worden in Belgie 15 t. h. min der verkocht dan de Belgische kolen. te geven. Ze toonde de meeste belangstelling voor) aarzeling bij alles wat haar oom zeimaar keek nooit intoom. de rictiting van den jongen heer. O, nonkel is zoo goed voor mij ver Mathilde, dezuster van Frans, voelde veel S zekerde de weeze. sympathie voor de nicht der van Herteloo's. Mijnheer van Herteloo.. o, ja, dat heb en ze bemerkte wel, hoe Serafine en haar ik al bemerkt. Maar tante en de nichten zijn moeder het meisje minachten. anders, hé? O, Mariette, ik wil geen kwaad Te meer wilde ze Mariette aantrekken die spreken, verre van daar... maar ik zou gaar- zich zoo bescheiden gedroeg. ne als een echte vriendin met u omgaan en Ze moest wat later de tafel in de eetzaal dat mogen we niet vormelijk doen. Ik weet, dekken, want nu de gasten zoo lang bleven, dat gij veel mist... heel veel... uw goede moesten ze ook avondmalen, j Mariette helpt ge me een handje vroeg Mathilde minzaam. O, gaarne I ouders... en dat moet vreeselijk zijn. Mariette kreeg de tranen in de oogen. r Maar daarom moet ge bij mij liefde zoeken, hernam het goede meisje. Ik voel '..'.I.IL.U niet u mee... En uw tante en nichten doen dat niet... Ik heb het wel bemerkt, Och, ik ben niet zeer welkom. Ik ben arm... zij zijn rijk... En is dat een reden, om iemand on vriendelijk te behandelen Laat ik dan maar alles aan u zeggen, tante en de nichten zijn beschaamd, omdat ik arme familie ben. Vader is niet gelukkig geweest in zijn zaken. Alsof geld beschaving en ontwikkeling geeft. Er zijn menschen, die rneenen, dat geld alles is... Maar och, ik moet 111e schikken naar de omstandigheden. Ik had aan oom gevraagd een betrekking te mogen zoeken. Nu heeft hij mij noodig voor het nieuw bedrijf. Wel, dan hebt ge bezigheid en ge blijft toch in de buurt. Dat vind ik plezierig verzekerde Mathilde. We zullen veel met elkaar omgaan. Mijn broeder is ook een eenvoudige, goedhartige jongen. Wij leven hier gemakkelijk. Toe, wees moedig en be denk, dat ge hooger staat dan hen, diealleen met geld rekenen... O, wat dank ik u voor dat meegevoel, zei Mariette ontroerd. Ze had geheel haar gemoed willen luch ten. Maar ze kon nog niet zoo openhartig zijn als Mathilde. Ze wilde den schijn ver mijden, alsof ze stookte tegen haar tante en nichten. De meisjes bleven nog eenigen tijd naar de schilderijen en meubels zien. Het was hier een nadere en intieme ken nismaking dan beneden, het leggen van een band, die hecht zou blijken. Er werd zacht op de deur getikt en tege lijk bijna trad Frans van Waveren binnen. Mariette schrok en kleurde. De Belgische koolmijneigenaars zijn aldus wel verplicht ook de prijzen hunner kolen te verminderen. Om dit te beletten hebben zij een onderhoor gehad met M. Theunis.Thans zullen eenige duizenden ton onzer Roer-kolen afgestaan worden aan Frankrijk tot groot genoegen onzer koolmijnbazen. Dat dit echter min genoegen zal verwekken, bij dezen die hunne kooltjes dik en duur moeten betalen, valt niet te betwijfelen. Anderhalf millioen per dag Dit is zoo omtrent de som die Belgie eiken dag moet vinden voor zijn leger. De gewone uitgaven beloopen458.154.517 fr. en de buitengewone uitgaven 74.773.695 fr. Samen dus ongeveer 533 millioen fr. Minister Forthomme had daar eenige be sparingen aan aangebracht maar Minister Theunis, ja de zuinige Theunis heeft bij de Kamer een amendement ingediend dat eene verhooging voorziet van negen millioen fr Als men voor zulke schrikkelijke hooge cijfers staat zou men wel mogen vragen dat de Kamers, in plaats van enkele politieke redevoeringen te houden tijdens de bespre king van het legerbudjet, zich ook eens zouden onledig houden met eene strenge economische berekening. Zou dat niet meer naar bezuiniging en besparingen leiden De Katholieken in Frankrijk en hier. De uitslag der verkiezingen in Frankrijk is een gevoelige slag, niet alleen voor de vrien den van M. Poincaré, maar ook nog voor de Fran'sehe Katholieken. De Katholieken van Frankrijk hebben de groote fout begaan vroeger van geene eigene partij te vormen, met eigen programma en eene eigen katholiek democratische politiek te voeren. De vorige Fransche Kamer telde een groot getal Katholieken. Maar zij waren verdeeld in de andere groepen. De Koningsgezinden waren bij de Entente républicaine en zelfs waren er verdoold bij de Républicains de gauche Welnu het zijn juist deze groepen die meest zetels verloren hebben zoodat onge twijfeld het getal Katholieken Kamerheeren in Frankrijk fel zal verminderd zijn. En zulks is spijtig omdat die Katholieken er toch toe bijdroegen Frankrijk af te hou den van eene uitgesproken anti-katholieke politiek. De verkiezingstrijd in Frankrijk heeft bij zonderlijk plaats gehad rond de belasting maatregels die zouden genomen worden. De Franschen hebben getoond dat zij liever hun bloed dan hun geld gaven aan hun land. De Socialisten en Communisten hebben zich echter voluit als anti-klerikaal aange steld en in hun kiesstrijd ging het tegen de vrijheid van onderwijs en tegen de verte genwoordiging bij het Vatikaan. Een nieuwe en bittere godsdienststrijd zal ongetwijfeld volgen uit de verkiezingen van 11 lieBelgische Socialisten jubelen nu reeds om de victorie door hunne vrienden behaald in Frankrijk en zij verstouten zich te verkla ren dat een gelijke zege hen wacht in Belgie in 1925. Dat zal grootelijks afhangen van de Katholieke partij zelf en laat ons hopen dat het niet zal gebeuren. Maar daarom moet er gewrocht worden en gezocht naar een katholiek-democratisch programma dat de verschillige katholieke groepen tot een sterk geheel maakt. Met spijt moet men vaststellen dat zekere teekens het tegendeel aanwijzen. Het con servatieve deel der katholieke partij zoekt thans liever eene overeenkomst met de patriotards zonder kleur of met de doctrinai re liberalen dan met de democraten. Voor sommigen wordt alles wat in demo- cratischen zin verwezenlijkt is, als anti-nati onaal en staatsgevaarlijk voorgehouden. Zoo wordt tot eene verbrokkeling der katholieke partij aangestuurd. Die verbrokkeling moet noodzakelijk het vertrouwen der Katholieke kiezers breken en onmacht medebrengen. Wanneer de Katholieke partij geen demo cratisch karakter aanneemt en een democra tisch programma opbouwt verliest ze haren invloed op het volk en verliest ze haar karak ter dat ze krachtens hare grondbeginselen inoet bewaren. Het zijn de Katholieken die den uitslag der kiezlug van 1925 in bannen nehtien. maar zij moeten zich het gebeurde van Frankrijk ten nutte maken zooniet zal de nederlaag van Frankrijk zich in 't volgende jaar in Belgie hernieuwen. De legerbegrooting. Na de rede Dinsdag door M. Forthomme gehouden in de Kamer was de belangstelling voor de legerbegrooting weg. Met kalmte en met zekerheid heeft Minis ter Forthomme geantwoord op de vorige sprekers en hij heeft alles flink op zijn poot jes gezet. M. Forthomme wint bij zulke bespreking, fuist omdat hij noch militair noch militarist is en op de begrooting belangrijke besparin- TECHEL Alois en ARTOIS Rosalia gezeten vóór hun versierd huisje op den dag waarop hun diamanten bruiloft gevierd werd Poperinghe 18 Mei 1924. gen deed werd hij door de nationalistische partij aangevallen. Doch bij de Vlaamschgezinden en de De mocraten verhoogde het de sympathie voor hem. De Kamer heeft dan ook het budget van Landsverdediging aangenomen met 77 stem men tegen 54 (Socialisten en Fronters) en 1 onthouding, namelijk deze van generaal Richard. Uit voornoemde rede van Minister Fort homme moeten wij toch lichten dat hij zegde dat er bij de torpedo-booten 244 Vlamingen zijn en 214 Walen en dat hij geheel vergeten heeft te zeggen welke de taal is die gebruikt wordt bij het onderricht dezer 244 Vlamingen. Waarom dat verschil Over enkele dagen werd de Waalsche activist Van Ongeval buiten beschuldiging gesteld Vroeger werd hij bij verstek door het As sisenhof veroordeeld tot 15 jaar. Nuhij terug gekomen is in Belgie vraagt het Openbaar Ministerie zelf zijne invrijstelling. Dat is goed, dat is wel. En het is jammer zelfs dat die jongen acht maanden voorarrest kreeg van dezen die hem nu hebben moeten vrij laten. Maar als de jeugd van den Waal Van Ongeval in aanmerking komt, waarom heeft men dan den even jeugdigen Vlaming Wies! Moenstotjaren gevangenisstraf veroordeeld? Slechts twee maal heeft het Openbaar Ministerie zelf de vrijspraak van een activist gevraagd. Twee maal voor een Waal. Het wordt tijd dat de activiste-processen gedaan maken. Maar onlangs nog werd de Vlaming Tanghe tot eene groote straf veroor deeld omdat hij tijdens den oorloog het West-Vlaamsch vee inspecteerde. Zware misdaad voorwaar. de gevangenis werpt, gezien zijnen hoogen ouderdom. Maar de Vlamin gen Libbrecht en de oude Van Oye hebben die menschlievende behandeling niet gekend. Bij elke zaak van politieken aard in Belgie verstrekt het gerecht de meening dat er een onderscheid is voor hetzelfde misdrijf naar gelang het in het Noorden of in het Zuiden werd gepleegd. Het gerecht kan daar niet bij winnen. In Vlaanderen meent men dat de tijd ge komen is omalgeheeleamnestievoorpolitieke misdrijven te verleenen. Wanneer komt die Herinneringsmedaille voor de Postbedienden. Naar wij in het Staatsblad lezen zullen naar aanleiding van de vijf en zeventigste verjaring van de uitgifte van den eersten postzegel in België1 Juli 1849 en van de vijftigste verjaring van de deelneming van België aan de stichting van de Wereld- postvereeniging 9 October 1874 de be dienden van het Beheer van Posterijen, die, gedurende een tijdperk van ten minste vijf en twintig jaar goeden, eerlijken dienst, tot de exploitatie van den postdienst hebben meegewerkt, met eene herinneringsmedaille begiftigd worden. De medaille wordt toegekend aan de in werkelijken dienst zijnde of gepensioneerde ambtenaars, bedienden en werklieden van Posterijen, die, met 1 Juli 1924, gedurende een tijdperk van ten minste vijf en twintig jaar goeden, eerlijken dienst aan de Belgische postexploitatie hebben meegewerkt. lets over Breughel Pieter Breughel werd over omtrent 400 jaar geboren in een Kempisch dorpje in den omtrek van Bree. Later heeft hij als Vlaamsche schilder een buitengewonen roem verworven. Het volksleven trok hem aan. Hij schilder de bij voorkeur boerenkermissen, vanwaar hij ook den bijnaam van Boeren-Breughel gekregen heeft. Hij heeft voor alle eeuwen de eenvoudige schoonheid van onzen buiten op zijn doeken gemaald. Hij heeft den levenslust en den zin voor diepere beteekenis in de gewone dingen op weergalooze wijze laten uitschitteren. Meester van kleur, leven en beweging staat hij nog vlak naast ons, spijts de vier honderd jaar die liggen tusschen ons en zijn werk. Op 31 Mei zal men Breughel vieren te Brussel. En dat nog op eene geheel zonder linge manier. Men zal het feest vroom inzetten met een Te Deum in de Kapellekerk te Brussel waar Pieter Breughel begraven ligt. 's Avonds zal men een maaltijd houden waaraan duizend personen zullen deelnemen. De zaal is versierd naar de schilderijen van Breughel en de maaltijd zal een Breughel- maaltijd zijn.Die smulpartij zal bestaan uit voor ieder eenige ellen worst, rozijnenbrood, tellooren rijspap met safraan en er zal niets gedronken worden dan zwaar bier. Voor kleederdracht, alsook voor muziek en dans als in Breughels tijd zal er ook ge zorgd worden. Diezelfde avond zal er ook gevierd worden in de Hoogstraat te Brussel, de meest typi sche straat dier stad, alwaar Breughel ge woond heeft. Verder nog zullen uitstapjes gedaan wor den naar de hoekjes van ons land die op de Breughel-schilderijen voorkomen en eindelijk zal in September een stoet gevormd worden die de tafereelen van Breughel zullen voor stellen. Alles wordt geschikt om die feesten naar den ouden goeien Vlaamschen trant te doen plaats hebben. YPFR Etfg. Vandevelle L. 9.809,00 Delobe Henri 1.112,00 Opsomer Jullen 5.100,00 WEST-NIEUWKERKE. Vennin Désiré 8.680,CO Sohie Eugène 415,00 MEESSEN. Dumoulln Sldonie 1.318,00 Alleman Louis 4.640,00 WULVERGHEM. Moncarey René 10.400,00 Orreel Cyriile 5.400,00 WYTSCHAETE. Vandevikere Clement 10.680,00 Dondeyne Léon 5.496,00 LANGEMARCK. Callewaert Xavles 3.024,00 Vanthournout Romanie 1.450,' 0 Barbe Paul 24.000,00 Dettommbe Cyriile 1.170,00 Debuf Cyriile 20.630,00 Victor-Dewilde 4.831,00 Is er geen belet vroeg de jonge man schalks. Stoute indringerschertste Mathilde. En is dat de tafel dekken, zusje Mariette gevoelde zich zeer verlegen en keek bedeesd naar den vloer. Moest Blanche dit weten Jufvrouw Mariette, wildet gij nu waar lijk zooeven reeds ons huis ontvluchten vroeg Frans. Ik, mijnheer Wel ja, toen ge voorsteldet den koet sier de boodschap van mevrouw over te brengen. Tante wil terug rijden, stamelde de weeze zenuwachtig. Och, we weten immers, dat mevrouw Van Herteloo een koets en een span paarden bezit, hernam de jonge man wat sarcartisch. Mariette glimlachte. Ze begreep de betee kenis dezer woorden en ze voelde met welke bedoeling ze uitgesproken werden. Broeder en zuster kozen haar zijde... niet die van tante en de nichten. Ze was er hun dankbaar voor, doch ze wilde niet den schijn wekken, als zou ze te gen haar familie handelen. Tante wordt al wat ouder, zei ze... Maar ze doet toch' groote wandelingen, beweerde Frans; En is Blanche waarlijk ziek... ik heb haar toch opgewerkt naar de tram zien gaan. Het geschok in dien born- meiwagen is zeer hinderlijk voor iemand, die hoofdpijn heeft, vervolgde hij spottend. Juf vrouw Mariette, we zijn gewoon hier heel openhartig met elkaar om te gaan en weinig BEURSKRONIJK Medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Europeaanschs Leeningen Het bedrag Europeaansche leeningen bij de Vereenigde Staten is sedert den wapen stilstand van 1.146.750.000 Dollars waarvan lijst hieronder. inrr. veivaiu. neuia6 Belgie 6 1925 18.600.000 7 1/2 1945 50.000.000 8 1941 30.000.000 6 1921 6.400.000 Frankrijk 8 1945 100.000.000 7 1/2 1941 100.000.000 (Steden) 6 1934 70.000.000 Indien 6 1947 125.000.000 Noorwegen 7 1943 58.000.000 Denemarken7 1945 55.000.000 Engeland 5 1/2 1929 148.379.100 5 2/2 1922 101.620.000 Andere Staten en Steden 283.750.800 1.146.750/000 De leeningen van Belgie 1921 en van En geland 1922 zijn reeds terugbetaald. doekjes om de dingen te draaien. Mijnheer j Van Herteloo vind ik een opperbest en na- Z tuurlijk man, en ik wil gaarne met hem sa- men werken, waar dit past. Maar mevrouw en de dochters moeten niet rneenen, dat ze ons verblinden zullen door hun aanstellerij. Ik weet dat ze u trachten achteruit te zetten. Dat zal hij ons niet gelukken, ik verzeker het u. En ge moet u niet door hen aan den kant laten stellen, zooals gij vanavond reeds meendet te doen. Dat mevrouw Van Herte loo in haar verblindheid maar oppast. Ze kan zich deerlijk vergissen en is reeds op den weg daartoe. Ik vermoed, dat Blanche een samenkomst heeft met Frederik Laven- deau die een echte schurk is een onwaardige kerel. Ge moet dat eens aan uw oom zeggen, want al is Blanche een verwaand, trotsch ding, toch is ze te goed om door dien Brugschen windhaan bedrogen te worden... O, mijnheer, het zou mij zeer kwalijk genomen worden, moest ik mij daarmee inlaten, sprak Mariette. Doch een woordje tot uw oom... Dan zou het lijken, of ik hem opstoot tegen tante en de nichten. Ze beschuldigen mij daar toch al van. Gij zijt openhartig en ik wil het ook zijn... Neen, mijnheer, Van Waveren, ik kan onmogelijk die kwestie te berde brengen... Tante en de nichten zouden het toeschrijven aan jaloerschheid. Mariette heeft gelijk, stemde Mathilde toe. Dan moet ik er met mijnheer Van Her- j teloo zelf over spreken, zei Frans. Moei u met Lavendeau niet, hernam de zuster. Ik heb zoo de vrees, dat hij een gevaarlijke kerel is. Als ik voor iemand vriendschap ge voel, verwittig ik hem toch, wanneer een ongeluk hem bedreigt. Maar nu zouden we eens moeten be denken, dat we nog gasten hebben, sprak Mathilde. Het is wel zeer gezellig onder ons drieën hier, doch de plichten der beleefdheid tellen ook mee. Ik heb Mariette gevraagd dikwijls te komen. Ik zal druk werk hebben, vrees ik, ant woordde de weeze. Toe, toe, uw oom zal u niet van al uw tijd berooven, verzekerde van Waveren. Zoo bestaat mijnheer van Herteloo niet. Mijn zuster verwacht u veel en hier zult ge thuis zijn. Mariette kleurde weer. Ik dank u, stamelde ze... Mevrouw van Herteloo was al ongerust over die zonderlinge verdwijning van Frans. Wantrouwen rees op. Mariette was immers ook buiten de kamer. En plots moest de dame zich even verwij deren. Ze kreeg achterdocht. Ze kwam in de gang, toen Mariette, Mat hilde en Frans juist den trap afdaalden. Mevrouw van Herteloo ergerde zich ge weldig. Ze onderdrukte haar woede Mariette, kind, zei ze, zoudt ge niet naar huis gaan, om het avondwerk te doen Ik vrees, dat het anders te laat wordt. Daar protesteer ik tegen riep Frans uit. Hij deed het op lachenden toon, al was hij eigenlijk woedend over de wijze, waarop de tante haar nicht wilde vernederen. Mariette moet blijven, verklaarde ook Mathilde. Ze kan het werk uitstellen, me vrouw. Ik heb haar nu opgeeischt. Maar ze moet op de meiden letten, hernam mevrouw van Herteloo. Tante, ik weet niet welk avondwerk ge bedoelt, zei de weeze scherp, maar ik zal wel naar huis gaan, zoo de arme nicht u hier in den weg is. Dat uitte ze uit fierheid. Ze dacht op dit oogenblik aan haar vader. ('t Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1