HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. De Kapel 'ra Boseh Rerum Novarum Feest Apotheek Frans Van de Plas In Stfd fr. 6.50 In Belgis Sassen "Ysisesle, yERKCOPIiSEü, Eene inlassching ROÜWBEfiiCHTEa, Zondag 15r Juni 1924. 15 Centiemen 21e Jaar. -N4 24- MENGELINGEN. EERW. PATER R U T T E N Rf RUM NOVARUM en de KATHOLIEKE DEMOGRATIE. In 't Buitenland. STAD PO PJE R I N G H E ZONDAG 15 JUNI 1924 CONCERT Trekkingen Verwoeste Gewesten 5 o/o AbsnëfflSütpriji: per Jaar Buitenland &r, 8.50 13.00 Uitgev-r Drukkerij, Papierhandel; 15, Gsstfcuisatraai-, WE8INSHE Telefoon nr 9. Poitchec)crekeiiD( 5' 15570. PKIJS BERICHTEI; o.6o ctu per regel. 2 en 3 inl. o.5o ct" VOHfflSSEg, i.5o fr. per regel. 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Ann-oireen prijïea op usttk; Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voorden vrijdao ingezonden worden. Kleine berichten teoen den vrijdao noen. AdvokaatHet is dus zeker dat ge uwe reke ning persoonlijk hebt aangeboden KliëntHet is vast en zeker. AdvokaatEn wat zei hij tegen u KlientHij zei dat ik er meê naar den duivel kon loopen. AdvokaatEn wat hebt gij daarop gedaan Klient Toen ben ik «ar u gekomen. Gedurende iwec maanden leed mijne vrouw aan erge hee-chheid en groote moeite bij het spreken. Sedert zij uw middel gebruikt heeft, kan ze bijna in 't geheel i iet spreken. Gelieve mij zoo spoedig mogelijk neg twee flesscben te zerden. Uw dankbare JACOB KARTOFFEL. Oude vrijerVoor één teederen blik uit uwe oogen, leg ik mijn ganscb vermogen aan uwe voeten 1 Jonge dame Goed zoodra u mij daar een notarieele acte van hebt laten opmaken. Senator Pater Rutten is een der meest gekende en vooruitstaande figu ren, uit de sociale wereld, niet alleen van Belgie maar ook van het buitenland. Benevens zijn titel van doctor in de sociale wetenschappen, is Pater Rutten, geestelijke raad- gevr r van het algemeen Christen vakverbond, bestuurder van het algemeen secretariaat der Chris ten sociale werken van Belgie en stichter en voorzitter der Vlaamsehe sociale weken. t Zinkfabrieken. niets anders zien dan een verzekeringskas voor werkstaking en werkloosheid, gegroe- peerd. Duizenden arbeiders voelen socialis-,P^ ondervraging ;f. den genaat tisch, zonder ooit te hebben nagedacht wat schadelijke uitwasemingen van de het socialisme wel eigenlijk in zijn diep-J"e{ Vieille Montague heeft ons geleerd ste wezen is de ontbindende niet de op- over de zinkfa- bouwende kracht, waarover wij hierboven spraken. Indien de katholieke zedenleer bij slotsom de economische verhoudingen moet uitzuive ren, en van strijd tot verzoening keeren, dan is het toch voor ons, Christene men- schen, duidelijk dat noch liet liberalisme, noch het socialisme, noch de maatschappij, noch onze arbeiders redden kunnen. Dat moeten ook de socialisten begrijpen. Want om dat wereldbeginsel gaat het tus- schen hen en ons, in den dagelijkschen, soms nijpenden strijd. De taak ware boven menschel ijk, vooral in dezen tijd van zedelijk verval, ware het niet dat wij betrouwen mogen op Gods hulp, De Christene vakbeweging ware het niet dat wij steunen mochten op evenals de vrouwenbewegingi's Pausen leering. hebben veel aan Pater Rutten j En daarom is Rerum Novarum-feest ons elk jaar een dag van inkeer in ons zeiven,een dag waarop wij trachten Rerum Novarum beter te begrijpen, een dag waarop ons het hart een oogenblik rust, evenals ons wapen dat wij eiken stond dienen te hanteeren in den strijd om het goede... Een dag waarop, in te danken, hij is geweest den levenswekker van de Christen sociale beweging in Belgie den stremmer van het wassende socialisme. Het Katholieke Belgie is hem veel dank verschuldigd. Een natuurlijke aandrang dwingt er ons, Katholieken, meer dan ooit toe, de diepe beteekenis van den heerlijken wereldbrief Rerum Novarum te doorgronden en te be grijpen. Rerum Novarum werd door Paus Leo XIII geschreven in 1891, in een tijd waarop de ontbindende gevolgen van de liberale econo mie zich schromelijk deden gevoelen in een tijd ook dat het socialisme als een woelende golf over de zee van het maatschappelijk leven, vernielend kwam aangerold. En ziet Moest de Paus, thans in 1924, zes jaar bijna na het eindigen van den vree- seüjken wereldoorlog, Rerum Novarum de wereld inzenden, naast een lichte aanpassing misschien aan de geweldige wereldomkeering door den oorlog verwekt,zou de Wereldbrief, in zijn grondgedachten, even nieuw, even t'risch, even waar, even troostrijk, even red dend, even heerlijk zijn en blijven als in 1891. Want de hoofdgedachte welke bij Rerum Novarum tot grondslag ligt van des Pausen leering, is actuteler dan ooit, ja, actueeler misschien nog dan in 189!Die hoofdgedach te is duidelijk meer zedelijkheid te brengen Leo XI11 heeft de Christene soldidariteits- gedachte door de vakvereenigingen willen doen herleven, en er mag vrijwel beweerd worden dat thans dit geweldig emancipatie middel voor den arbeiderstand bijna de ge- heele wereld door is aangewend. En naast de arbeiders-groepeeringen ontstaan nu ook in bijna alle landen, werkgeversgroepeerin- gen. Het laatste is het logisch gevolg van het eerste. Het eene is een goed op zichzelfhet andere ook. Maar, het komt er nu vooral op aan die geweldige organismen, die zich nationaal, ja, internationaal uitzetten, te doordringen van zedelijke gevoelens, te grondvesten op katholieke solidariteitsbegrippen. Waar de strijdgedachte in dezen zin de organisatie beheerscht dat het gaat om te weten wie, van de twee, bij slotsom zal verslagen en vernietigd worden en zal gedwongen zijn, krachtens de wet van den sterkste, er het bijltje bij neer te leggen, daar zal de orga nisatie als een ontbindende kracht werken. Zoo bedoelt het 't socialisme. Waar de strijdgedachte integendeel in dezen zin de organisatie beheerscht, dat het in de economie. Met andere woorden, wan-gaat om te weten wanneer het toepassen der neer wij dit beginsel op de sociale verhou-|zedenleer en der Christen solidariteitsgë- dineen willen toepassen de verhoudingtd&chte, patroons en arbeiders, voortbrengers tusschen patroon en werkman, tusschen ten verbruikers zal samenbrengen, zonder dat handelaar en verbruiker, tusschen nijveraarler bij slotsom overwonnen zullen zijn, maar en kooper, doordringen van de Christenejalleen overwinnaars die, in beide kampen, zedenleeren daar die zedenleer voor alle?over zichzelf triomfeeren, daar zal de orga- nadenkende menschen alleen bij het Katho- nisatie als een opbouwende kracht werken. licisme vasten grond vindt, gaat het dus om het katholieker maken der economische be trekking tusschen enkelingen, tusschen stan den, tusschen landen, tusschen volkeren. 'tjHeerlijke Instaurare omnia in Christo is de grondtoon die machtig ruischt door het tot nu toe onnagezongen Rerum Novarum- lied. Het alies herstellen in Christus is de synthesis van wat Leo XIII aan de werk gevers en werknemers in Rerum Novarum heeft voorgeleerd. En wanneer wij nu, bij den aanvang van dit artikel zegden, dat wij, katholieken, meer dan ooit een aandrang hebben om die hoofdgedachte van Rerum Novarum te begrijpen en te verwezenlijken, dan is het, omdat wij in onzen tijd, eilaas nog zoozeer het gemis voelen aan zedelijk heidsbeginselen in ons economisch leven en in onze economische betrekkingen, tusschen patroon en werkman, tusschen voortbren gers, voortverkoopers en verbruikers. Als practisch middel om tot de verzedelij- king onzer economie te geraken, prees Leo XI! I-zaliger het herinrichten aan der Vakver eenigingen, welke bij de zegepraal van het individualisme en de Fransche Omwen teling bezweken. De groote solidariteitsgedachte die ons voorhoudt dat de mensch niet alleen leeft voor zichzelf, maar ook sociale plichten te vervullen heeft tegenover zijnen evennaaste, die door-en-door Christene gedachte ging den afgrond in. Wij weten wat het aan Europa gedurende meer dan een halve eeuw gekost heeft, tegen die solidariteitsgedachte te hebben gevoch ten... Nu eerst beginnen wij de rampen door dezen onbloedigen strijd verwekt, in hunne naakte waarheid te zien. Mengelwerk van «Dr. Poperinghenaar» 18 Zoo bedoelt het 't christelijk syndicalisme, zoo bedoelt het de Katholieke Democratie. De Katholieke Democratie wil dus, bij slotsom, anders niets dan, met en volgens Rerum Novarum onze economische betrek kingen verzedelijken, verkatholieken. Wij willen zulks met opbouwende middelen, waarvan het eerste is het besef voor allen den nederigsten handarbeider als den hoogstgeplaatsten geestarbeider dat wij het recht niet hebben onze persoonlijke plich ten te doen dekken door onze naamlooze organisatie. Onze organisatie is niet de sa menstelling van menschen die verlangen hun plicht te verzuimen, maar wel van menschen die elk individueel hun plicht willen doen, en daaruit juist hun onvervreemdbaar recht op een zedelijke economie grondvesten. Hoe dikwijls nog zal de H. Kerk den feest dag van Onzen-Lieven-Heer-Hemelvaart vieren, hoeveel jaren nog zullen door alle landen stoeten opstappen van duizenden Christen arbeiders, vooraleer dat ideaal zal verwezenlijkt wezen Nog zooveel is er te doen De liberale economie de economie die maar ééne wet kent vraag en aanbod heeft overal haren invloedopde massa en op de staatsinrichting verloren. Maar zij heeft ons het socialisme als een geweldige wereldreactie tegen haar, op den hals gebracht. Langs het socialisme om, moeten wij, eilaas de arbeiders- en werkgeversstanden tot de Christene zedeleer terugbrengen. De strijd woedt in alle landen met onge ëvenaarde kracht. Het socialisme heeft dui zenden arbeiders, welke in de «-organisatie s Heeren-Huis, de stemmen zingen onzer zijn ontslag zou nemen evenals M. Poincarë feestvierende arbeiders een zang die galmtM. Millerand van zijnen kant schijnt sic oor. otooHc ™r»nri»r ,.mrri0nH0 Honi/hoHoslechts te zullen heengaan wanneer hij daartoe wettelijk gedwongen wordt. Volgens de Fransche constitutie wordt de president voor zeven jaar gekozen door de volstrekte meerderheid uit Kamer en Se naat, als Nationale Vergadering bijeengeko men te Versailles. De president is jegens niemand verantwoordelijk behalve in geval hij hoogverraad begaat. Het presidentschap van M. Millerand ein digt op 23 September 1927, tenware hij vrij willig zelf zijn ambt zou neerleggen zooals Casimir Perier het gedaan heeft. De voorzitter zou zijn ontslag nemen in dien de politiek die het parlement nastreeft tegen zijne persoonlijke overtuiging zou in- druischen. Er bestaat ook eene mogelijkheid dat Kamer en Senaat hem zijn ontslag zouden doen geven. En het is juist naar dit middel dat de Socialisten nu trachten om M. Mille rand weg te krijgen. Het ministerie heeft Woensdag ontslag genomen evenals President Millerand. als een steeds roerender wordende dankbede en liefdekoor, opstijgende naar den grijzen Leo XIII, die ons voorkomt schoon als een heilige Hendrik Heyman (volksv.) Opvolger van S. VANDE BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE door ROMAN A. Eu mij houdt ge dus voor een onnoo- zelaar, die zich laat opstoken vroeg van Herteloo, Ik weet wel, dat ge maar een klein gedacht van me hebt, maar voor on- noozel wil ik toch niet verklaard worden. Ja, eens ben ik onnoozel geweest en het was, toen ik me den kop liet dwaas babbelen oin het Poperingsche te verlaten en kasteelheer te worden hier in 't Brugsche. Ik den baron uit hangen. Ja, ik moest er wel 't Brugsche voor kiezen. ik zeg, dat ge onder de macht zijt van die intriguante daar 1 tierde mevrouw van Herteloo, buiten zich zelve van nijd. En de menschen zullen er op spreken, dat gij altijd samen uitgaat. Maar dat is juist wat die slunse wil. En gij doet mee... Ze zien u altijd samen. Ha, 't is treffelijk, heel treffelijk... nonkel en nichte... nu gaat onze naam ge heel naar de maan en ik zou dat dulden Als ze u nu hoorden, zouden ze voor zeker wel kunnen peinzen, dat gij een wel opgevoed mensch zijt, hernam van Herteloo. Ik schaam mij thans over u... waarlijk ik schaam mij, dat ge zulke taal uitslaat. Mariette was zeer bleek geworden... Zefze bij van Waveren wel van mij denken gerde die met kracht in een hoogen spiegel, welks scherven luid neerrinkelden. Met al uw poppenmanieren heb ik ge lachen, al uw streken heb ikgeduld, hopend, dat gij uw verstand zoudt terug krijgen maar vervlekt, nu gaat ge te verriep hij. Aan mijn goeden naam heb ik altijd gehou den en ik versta daaronder wat anders dan gij En nu die naam laten besmadderen in mijn eigen huis, door mijn eigen vrouw, dat gaat te ver En Mariette zóó beschimpen, dat durven zeggen, het is te veel. Het is stom, daarvoor die vaas en dien spiegel te breken, maar 't is beter dat ik zoo mijn ko- lerie uitwerk, dan u btj den arm te moeten nemen. Ge gedraagt u gemeen, ik had dat niet van u gepeinsd. Ik kan u echter niet als een vuiltonge buiten de kamer zetten. Ge zijt mijn vrouw. De woede was uit de stem verdwenen maar nu lager droefheid in... Ik heb het recht, u te waarschuwen kreet mevrouw van Herteloo. Ge moet dan maar voorzichtiger zijn, geen gebabbel uit lokken en den schijn vermijden. Dat is uw plicht en ik verberg het voor u niet. Zwijg, vrouw, zwijg daarover... ge zijt schuldig. Mariette hebt ge een slunse ge noemd, zijdie hier wil vertrekken, om den vrede te behouden. En 't is zij ioch niet, die den vrede verstoort. Nooit heeft ze u iets in den weg gelegd. Altijd trekt ge partij voor haar Mij liet ge weg rijden en ge kwaamt met haar achter. Zijn dat manieren He, wat moeten P oliiiek O verzie h t. Geestigheid. De rechterzijde der Kamer had verklaard dat zij van zin was den datum te verkiezen, waarop de bespreking over het vrouwen recht voor de provincie zou besproken worden. VolkvertegenwoordigerC.Huysmans heeft laten in 't woord loopen dat hij die bespre king boven aan de dagorde zou doen bren gen. Om dit te beletten hebben rechter- en ook linkerzijde der Kamer binst twee zittin gen voltallig moeten aanwezig zijn. En bij het vaststellen der dagorde werden zij door Huysmans uilgelachen. Al is het nu juist geen groot kwaad dat die heeren, tegen hunne gewoonte in, eens aanwezig zijn bij de kamerzittingen, toch heeft Huysmans maar grof spel gespeeld.Die geestigheid is te klein om te komen van groote menschen, maar daaraan zien wij nog eens wat er in ons Parlement omgaat. Een nieuwe Huishuurwet Zooals wij hebben medegedeeld zal de Regeering binnen enkele dagen een nieuw ontwerp van huishuurwet indienen. De voornaamste bepalingen zouden luiden als volgt In de gemeenten van minstens 5,000 in woners zou men terugkeeren tot het gewone recht. Inde andere gemeenten zou de verhoo ging op 1914 die nu 100 p. c. bedraagt tot 150 p. c. worden gebracht. Dit zal ons ongetwijfeld menige bewogen zitting bezorgen. Liberalisme en Vlaamschgezindheid. Onlangs werd in de liberale bladen een polemiek gevoerd over de vraag of de Vlaamsehe kwestie ja dan neen tot de vrije kwestiën diende te behooren. Het geschil kon niet worden uitgevochten. Voor enkele dagen nu verscheen in de li berale Gazette de Charleroi een artikel dat de rechtvaardigheid van de Vlaamsehe taalbeweging erkende Doch later gaf hetzelfde blad een pennevrucht ten beste van den heer Buisset, die eenvoudig aan zijn liberale collega's uit het Vlaamsehe land den raad geeft zich voortaan niet meer te bemoeien met de politicaillerie flainin- gante De reden ervan is de volgende. De liberale partij en de liberalen uit Vlaanderen vooral, zijn nu eenmaal de vertegenwoordi gers van den hoogeren, intellcctueelen en aristocratischen stand in de Vlaamsehe pro vincie. Deze stand is gehecht aan de Fran sche cultuur. Het is dan ook overbodig voor de liberaievolksvertegenwoordigers zich met de Vlaamsehe belangen in te laten. Dat zegt M. Buisset. Degenen die dachten dat het genie van M. Buisset verzengd was na zijn propaganda voor de lijkenverbranding, worden hierdoor teleurgesteld. sprak geen woord meer, doch ging de J Gij hebt u daar belachelijk aangesteld, kamer uit. De koets moest komen, omdat gij zoudt kun- En .eensklaps schopte van Herteloo een nen pronken. Ik doe daaraan niet mee en ik stoefl oravtr. Dan nara hij een vaas en slin- ging dus te voet. En gij zoekt slethte ge dachten. Ge durft die uiten, in aanwezigheid van Serafine... en van Mariette. Is dat uw eerbied voor uw echtgenoot, den vader, den oom Ieder zou mij gelijk geven, hield mevrouw van Herteloo koppig vol. Waarom hebt ge die Mariette in huis gehaald Toen is de miserie begonnen. En wien loktet gij hier Mijnheer Lavendeau, voor wien vader maar weg moest blijven. En weet gij of die mensch ze delijk is O, ik had dat zelf moeten onder zoeken... ik ben in mijn plicht te kort gekomen. Doch wat ik zeker weet, is dat ik met Mariette hier een brave deugdzame weeze binnen leidde en ik deed het uit chris telijke naastenliefde, ik deed het, omdat ik het mijn broer in den hemel heb beloofd. En gij durft dan zoo iets ons verwijten... gij, mijn eigen vrouw. Waarop niemand peinst, komt bij u op. Of ge steekt het uit, om uw haat voor een weeze te toonen. U verweet ik niets Maar Mariette Zij is een slunse. 't Is erg, wanneer een meisje of een vrouw een slunse is, heel erg. En als Mariette dat is, deug ik ook niet. Het verwijt is dan wel tegen ons beiden gericht. Ge beweert, dat ik mij laat meelokken. Ik heb gezegd, datde menschen er over zouden babbelen en het is waar En de slunse wil dat juist, niet waar I O, ik heb u duidelijk verstaan... Mariette is dus een sluwe deugniete Ik ben het moe hier altijd aan den kant gezet te worden voor een nicht Dat heb ik nooit gedaan... Ge stondt me uit te greten, waar ze bij was. ja, dat is waarl bevestigde Serafine, die Moeder Viagge Geen student in Vlaanderen of hij kent en bemint het studententijdschrift De Vlaam sehe Viagge gemeenlijk Moeder Viagge genoemd. «Moeder Viagge» wordt met Januari 1925 vijftig jaar oud. Dit tijdschrift werd gesticht in 1875 door Pater Amaat Vyncke en Zegher Malfait. «De Vlaamsehe Viagge gesticht onder den naam van Almanak voor de leerende jeugd van Vlaanderen had steeds als eenig doel den vooruitgang der ware Christené Vlaamsehe Beweging op den goeden en rech ten weg. Dat een studententijdschrift, dat de ziel van een volk in zijn leerende jeugd vormt, vijftig jaar onafgebroken bestaat, is eene ge beurtenis die eenig is in de geschiedenis. Men mag gerust beweren dat dit zijn weêrgü niet heeft in de geschiedenis van een der welk ander volk dan het Vlaamsehe. En die gebeurtenis heeft ook eene eenige beteekenis. Immers indien Vlaanderen en de Vlamingen nog bestaan en Vlaamsch zijn en durven zijn,dat hebben zij uitsluitend te dan ken, of zoo goed, aan de Vlaamsehe studen tenbeweging, waarvan de Vlaamsehe Viagge de oudste en meest beteekende leidsman geweest is, en nog steeds we zen wil. Zulke gebeurtenis, eenig in haar wezen en ook eenig in haar beteekenis, moet ook her dacht worden op een passende, ook eenige wijze. Dit zal geschieden door het uitgeven van een Gedenkboek en door het vieren van Gedenkdagenin Oogst 1925 te Brugge. Al wie de studentebeweging medegeleefd heeft en nog Vlaamsch gevoelt, zal medehel pen in de Vlagge-Hulde van 1925. Belastingen. Wij hebben reeds gemeld dat M.Theunis ervan afzag om 400 millioen nieuwe belas tingen te heffen. Hij zal zich vergenoegen met 150 millioen. Voortaan zullende beurswaarden berekend zijn op de meerwaarde der titels. Tot nu toe werd de taks op die waarden alleen berekend volgens de naamweerde ervan. Maar de wezentlijke oï beursweerde kan veel hooger staan. Nu zal de meerwaarde belast worden volgens een recht van 2 per 1000. Onder de verhoogde belastingen zouden de inkomstbelasting en het zegelrecht vallen. M. Theunis heeft het weeral op de tabak wat van haar schrik bekomen was, want ze had wel willen vluchten, toen haar vader zoo driftig werd. Goed zoo, de dochter springt de moe der bij. Tegen mij wordt partij gekozen en al lang. En ik heb dat niet willen zien, ik ben verblind geweest, te goedzakkig... Nu merk ik, wat er van komt, hernam van Herteloo. Ik meende, vrouwe, dat ge waarlijk ook deernis hadt met een arm weezekind, want ge ontvingt Mariette goed, ge toondet u vriendelijk en ik was er blij om. ja, toen gevoelde ik deernis, ge hebt gelijk. Ge waart vroeger goed van harte. Maar neen, nu weet ik beter... het was geen me delijden... Vader moest bedrogen worden. Moeder en dochters volgden een taktiek. Openlijk zoudt ge goed zijn voor Mariette, maar haar zoo duivelen, dat ze hetzelve wel moe werd. Ge zoudt haar in het geniep, achter mijn rug, op loensche wijze het huis uit drijven. En o, ze wil nu gaan. Als ge het zoo uitlegt Ik kan niet anders, want ge handelt op die manier en nu noemt ge haar een slunse, een gemeene konkelaarster. Blanche trad binnen. Ze zag er gejaagd uit. Ze zag de scherven en vroeg dadelijk Wat is er toch gebeurd En van waar komt gij Vertel me dat liever eens zei van Herteloo. Van Brugge. zinkfabrikatié doodend is voor alwie erin werkt of in den omtrek woont, voor menschen en dieren, hoornen en vruchten, maar eene goudmijn voor de aandeelhouders. Van 1912 tot 1923 werd zes maal het be drag van het maatschappelijk kapitaal als' dividenden uitgekeerd. De reserve bedraagt reeds driemaal 't b. érag van het maatschap pelijk kapitaal. Van zedelijk en maatschappelijk stand punt beschouwd is hettocheeneschreeuwendc fout, dat wij in ons land geen stukje wet bezitten, waardoor 't verwezenlijken van zulke woekerwinsten eenerzijds en de moor dende vergiftiging anderzijds zouden onmo gelijk worden gemaakt. Vorwarde toestand in Frankrijk Rond de kwestie van het Voorzitterschap in Frankrijk is een strijd ontstaan die met den dag geweldiger en Ingewikkelder wordt De laatste verkiezing heeft de partijen die met M. Poincarë waren in minderheid bracht. In de vorige ministercrisis heett de Voor zitter M. Millerand zich zoodanig één ver klaard met M. Poincarë, dat de nieuwe socialistische meerderheid thans wil dat M. Millerand zijn woord zou blijven houden en nijverheid gemunt. Voortaan zal zij in plaats van 40 miliiocn 97 millioen moeten opbren gen. !n zijn éigen genomen is het verbruik van tabak een weeldeuitgave. Maar het verbruik van tabak is eene volksgewoonte geworden. Elke vermeerdering van last treft de massa van het volk. Zoo de eerste belasting op het verbruik van tabak kon goedgekeurd wor den. deze vermeerdering moet uit democra tisch oogpunt bestreden worden. Daarbij,1 het gevolg der nieuwe belasting zal eene vermindering van tabakgebruik veroorzaken met aanhoudende krisis, werkloosheid en vermindering van inkomende belasting. M. Theunis heeft beweerd dat hij van, zijne 400 millioen nieuwe belastingen afzag omdat er meer belastingen betaald werden, dan hij voorzien had. Dat is een reden, maar 'f is de voornaam-! ste niet. M. Theunis weet wel dat die belastingen door de Kamerleden maar zouden gestemd geweest zijn als hij de bestaande belastings wetten ernstig toepaste. En daarvoor zou M. Theunis de kapitalisten moeten treffen. En onder die soort telt hij vele vriendjes. Kamerleden beweren dat de geldbezitters hunne inkomsten niet volledig verklaren. Zij zouden het inkomsten-bordereel willen in brengen dat als belastingscontrool zou dienen. M. Theunis wil van dat inkomsten-borde reel niet weten, omdat hij vreest dat de Belgische kapitalisten zich aan dien con- troolmaatregel zouden onttrekken met hunne kapitalen in het buitenland te plaatsen. Zoo M. Thettnis de manieren van de geldmannen kent, is zijn oordeel erover niet zeer vleiend. Wat, zij die veel geld hebben zouden zich onttrekken aan de wettelijke belasting en den burgerlijken moed missen hun land te helpen in de mate van hunne krachten Als het om die redens is dan is het dubbel noo- dig controol-maatregels te nemen. Kanunnik Luytgaerens. Zou er wel één landbouwer zijn in geheel het land die nooit gehoord heeft van Kanun nik Luytgaerens Voorzeker niet, want Kanunnik Luytgaerens is Algemeene Secre taris van den Boerenbond. Op Tweede Sinxendag vierde hij te Leu ven een tweevoudig jubileum, te weten dit van zijn 35-jarige H. Priesterwijding en dit van zijn 20-jarige aanstelling tot algemeen Secretaris van den Belgischen Boerenbond. Kanunnik Luytgaerens is gekend om de toewijding waarmede hij zich geeft aan zijn arbeid en om de onbaatzuchtigheid, die hem er altijd toe brengt zich zelf op den achter grond te houden en anderen de eere te laten van het behaalde succes. Kanunnik Luytgaerens heeft twintig jaar lang aan de ontwikkeling van den Boeren bond zijne beste krachten gegeven. Ook was Hij de ziel van geheel dat werk. Hij heeft den Boerenbond tot een onge looflijken bloei gebracht. Hij heett geduren de den oortog de landbouwers met raad en daa l bijgestaan en na den oorlog grootelijks medegeholpen aan den wederopbouw der landelijke woning in de frontstreek. Kanunnik Luytgaerens verdient maar al te zeer de hulde die men hem te Leuven gebracht heeft. Schilder Emile Claus. De wijd-vermaarde Vlaamsehe schilder Emile Claus is deze week overleden in den ouderdom van 76 jaar. Hij werd te Vyve-St-Eloi geboren als zoon van een eenvoudigen winkelier. Reeds op jeugdigen ouderdom voelde hij bijzondere liefde voor de teekenkunst. Door tusschenkomst van Peter Benoit werd deze begaafde jongeling naar Antwer pen gezonden om er de lessen van de Koninklijke academie van schoone kunsten te volgen. Uit dien jongeling groeide onze hoogge- prezene Claus. Claus is de schilder van het licht geworden. Hij vond in Vlaanderen, te Waereghem, waar zijne zuster woonde, en te Astene, op den boord der Leie, waar hij woonde de onderwerpen zijner schilderijen. Zijne werken zijn kunstpereltjes van fijne kleurschakeeringen overgoten met eenen gloed van klaterend licht. Guido. Te New-York gebeurde Maandag een ontzettend ongeluk. Door men weet nog niet welk toeval, werden zes werklieden plots opgesloten in een grooten smeltoven. Alle uitwegen waren afgestoten, langs den eenen kant door een gloeiend vuur, en langs den anderen kant door een plas kokende verf. Vier der ongelukkigen, die de afdamming van het vuur overschrijden wilden, werden levend verbrand de twee anderen waadden door den plas kokende verf, en bekwamen, zooals men wel denken kan, ijselijke brand wonden, die hun leven in gevaar stellen. Maar vraag aan uw moeder, hoe ze me bui ten mij zelve bracht, laat haar zelf vertellen, wat ze mij verweten heeft. Gij komt van La vendeau, die komplimenten verkoopt en daarom goed is, deugdzaam, braaf, eerlijk Uw moeder heeft geen bekommernis daar over. Doch Mariette is een slunse. Die stookt uw vader op en ze wil tnijn goeden naam bederven. Listig legt ze het daar op toe. En ik val in den strik. Ge verdraait mijn woorden, beweerde mevrouw van Herteloo. Ik vind het ongepast dat ge altijd met Mariette op gang zijt... Zij is een slunse I Als ge dat niet meent, roep haar dan en trek uwleelijk ver wijt in Wees ten minste zoo eerlijk. Ja, mij altijd vernederen voor haar Neen dat kan mama niet doen sprak Blanche, die eigenlijk nog niet wist, waaro ver het ging, doch op hooghartigen toon. Papa, het wordt nu waarlijk al te vervelend met de pretenties van die nicht We zijn dat moe Het bondgenootschap van moeder en dochters tegen de vader, hernam van Herte loo. Mij de les lezen, mij verwijten, dat ik geen manieren heb, mij weg bannen voor Lavendeau en andere pierewaaiers, hé Blan che? 't Is wel diep treurig, dat het zo<J ver gekomen is in ons gezin... Maar klagen baat niet. Mariette loopt u in den weg. Ge waart beschaamd, dat zij onze afkomst zou verra- den, dat zegeen goedemanieren zou hebben, jdat ze Vlaamsch sprak, dat zegeen eer voor Om 9 1/2 uur Optocht naar de Hoogmis van het Katholiek Muziek, Katholieke Kring, Vrouwenbond, Turngild'e «Vlug en Vroom», Christene Werkliedenvereenigingen. Onder de Ho rjrnis, bijzondere aanspraak door P. L.E0. 's Namiddags om 3 1/2 uur in 't Volkshuis, Yperstraat, Groote Vergadering met belangrijke Reda door E<JPW Pater ROTTEN, Senator. Vrije ingang voor iedereen.—Om 5 1/2 uur Prachtig Tumfeast, op de Groote Markt, gegeven door «Vlug en Vroom». Om 8 1/2 uur GrOGt CotlCGrt, op de Groote Markt, door het Katholiek Muziek. Gaisch den dag zal het Rerum Novarum Bloempje verkocht woeden. PRUGRAMMAS DER FEESTEN OP DE GROOTE MARKT om 8 1/2 uur 1. SIRÈNE FOR EVER, marsch Andrieu. om uur 5 1/2 TURNFEEST I. Turnmarsch en Voorstelling. II. Onze beginnelingen. III. Op de enkele haar Krachtwerk. IV. Flinke lessen door onze kleine. Onze speciale ploeg lste reeks. Vlug werk door de kleine (stokken). Matrozenballet. Pyramieden. Staafstokoefening door de groote. 2e reeks door onze speciale ploeg. XI. Zweedscheoefeningen v. d. middelb. XII. Ruitersballet. XII1. Pyramieden. V. VI. VIL VIII. IX. X. 2. PIQUE-DAME, openingstuk Suppé. 3. WERTHER, groote fantaisie Massenet. 4. DOLORES, wals Waldteufel. 5. LA MASCO TTE, mosaïek Audran. Maandag nacht te Winnezeele bij Steenvoorde is twist ontstaan tusschen een viertal bedronken jonge lieden. Zekere Pro voost stak de genaamde Bailleul zijn mes in de borst en ging op de vlucht. Het leven van het slachtoffer is in gevaar. De dader werd aangehouden. Geweldige onweders hebben de Ita- liaansche gewesten van Mantua, Novarraen Trevisië geteisterd. De hagel verwoestte den staanden oogst te velde en richte groote schade aan in de weide. Te Mantua werd eene vrouw door den bliksem getroffen en haar kleederen schoten in brand. Te Novar- ra heeft de bliksem een boer gedood, terwijl te Suscga een kind door den wind op den spoorweg geslingerd en er door een trein overreden werd. In de koolmijnen van Loomis, te Nanti- goke, in den Amerikaanschen Staat Pensyl- vanië, heett eene vreeselijke mijnramp plaats gehad. Tengevolge eener grauwvuurontsnapping werden 69 mijnwerkers afgesloten. Men richtte aanstonds de reddingswerken in en geruimen tijd later werden 29 lijken opge haald. De 40 andere slachtoffers, die waar schijnlijk nog in leven zijn, konden nog niet bevrijd worden. Maandag werden te Wattrelos, Noord- Frankrijk, zeven gouden bruiloften gevierd, namelijk van de echtgenooten Seynave-Du- villers, Duvillers-Duthoit, Noël-Durieux, Provost-Motte, Duquenncy-Tettelin, Bonte- Lepoutreen Lefebvre-Delcroix. Ten 10 u.45 werden de jubilarissen naar de kerk geleid, waar ten 11 uur eene mis van dankzegging met gelegenheidssermoon plaatshad. Gedu rende gansch den namiddag hadden er in de verschillende wijken allerhande feestelijk heden plaats. De vrouw van een werkman van Keigh- ley (Engeland), heeft het leven geschonken aan een vierling, twee meisjes en twee jon gens. De kinderen schijnen te zullen blijven leven. De toestand der moeder is voldoende. Eene boerenmeid die, in hare jeugd door eenvoudige landbouwers van Penaranda (Spanje), in huis genomen was, heeit nu het bericht ontvangen dat eene groote dame uit den hoogen Madridschen adel, haar op het sterfbed, bij testament eene som van 6 mil joen pesetas nagelaten heett. De sneltrein Moskow-Taschkent (Rus land) is in de nabijheid van Riazan uit de riggels gesprongen. Dertien reizigers werden gedood en 45 gekwetsten. Over de ramp ontbreken echter nadere bijzonderheden. Twee honderd Koreaansche studenten verdronken ten Westen der Koreaansche kust nabij Chinnampo, toen het stoomschip dat hun op een bezoek naar de Japaneesche oorlogsvloot bracht, met een vernieler in bot sing kwam en omkantelde. Uit oorzaak der geweldige zee, konden er maar een klein getal der studenten gered worden. De mijnwerker L. Carpentier, 48 jaar, wonende Cité Pierrette, te Bëthune, Noord- Frankrijk, was bedronken thuis gekomen. Tijdens een twist met zijne vrouw heeft hij deze, in aanwezigheid van zijn dertienjarig dochtertje met twee revolverschoten gedood. De moordenaar is kort nadien door de gen darmen in hechtenis genomen. Het lijk van het slachtoffers is naar het doodenhuis over gebracht. In de Russische stad Ekaterinoslaw zijn 3000 huizen de prooi der vlammen ge worden. Grondafschuivingen hadden plaats bij Kiew, op den oever van den Dnieper. Een klooster, door Mazeppa gebouwd, zou inge stort zijn. BEURSKRONIJK Medegedeeld door de Bank TRANSINTER. 1922 10-6-24. Reeks 168893 Nr 1 wint 1.000.0*"0 Reeks 149733Nr 12 R 35936 Nr 12 R 35936 Nr 11 winnen 100.000 De andere nummers der hierbovengemelde reeksen en reeks 137784 zijn terugbetaal baar door 300 fr. Gemeentekrediet van Belgie 5%. De lijst der uitgekomen titels bij de trek king van den 2 Juni zooals de lijst der niet vereischte terugbetalingen is bij ons ter be schikking der belanghebbende. Stad Antwerpen 1903. Reeks 38722 Nr8 is terugb. door 100.000 Reeks 24121 Nr 16 is terugb. door 2.000 De volledige lijst der uitgelotene titels is bij ons ter beschikking der belanghebbende. Stad Schaerbeek1897. Reeks 5979 Nr 11 is terugb. door 5.000 fr. Reeks 1242 Nr 7 en 4026 Nr 17 zijn terug- betaalb. door 500 fr. De volledige lijst der trekking is bij ons ter beschikking der belanghebbende. INSCHRIJVING. Ateliers du Thiriau van den 4 tot 20 Juni Ougrée-Marihaye van den 10 tot 27 Juni Chinwangtao-Glass C° 18 26 Entre Sambre et Meuse 10 21 Wij bezorgen kosteloos de inschrijvingen en zijn ter beschikking der belanghebbende voor het verkoopen der inschrijvingsrechten. Af te knippen koepons. Filature du Canal Le Peigné cap. fond. 85X0 113,90 185,30 Filature du Canal. In onze mededeelingen van den 2 Decem ber N" 48 van dit blad lieten wij eene ver meerdering van winstaandeel verhopen en werkelijk het winstaandeel is van 29,75fr. op 85 fr. netto gebracht, niettegenstaande eene bijzondere reserve van 1.046.052,12. Tegen over een kapitaal van 4.000.000 de reserven bedragen tegenwoordig 6.042.506 fr. 62. Balans op 31 PA a art. A ktief Onroerende Eischbaar Passief Kapitaal Reserven Obligatien Schulden zonder waarb. Saldo (winst) 1924 7.21!.895,11 13.322.337,60 1923 6.361.791,58 12.710.288,10 20.534.232,71 19.072.079,68 4.000.000,— 4.995.554,59 262,000,— 8.063,543,37 3.213.134,84 4.000.000,— 3.300.151 308.500, 8.319,955,61 3.143.473,07 Van Lavendeau ja, vader! Ik behoef dat toch niet; onze familie zou zijn tegenover Lavendeau weg te steken. (en consoorten. Met dien wrok hebt ge haar Daarvan zegt uw moeder niets... Wat;ontvangen. Mariette blijkt beschaafd te hier gebeurd is hernam de vader. Iets ergsj wezen, en nu is het ook niet wel. Ge zoekt Niet dat die spiegel gebroken is. Dat is een allerlei grieven. Ge handelt allerbelache- dwaze daad van mij... ik wil het bekennen.1 lijkst. Want Mariette vreest ge omdat ze bij het makelen van een huwelijk in den weg zou kunnen loopen. Daarom wordt ze ge treiterd, beleedigd, werpt ge haar het leelijk scheldwoord van slunse naar het hoofd.Er is iets anders. Ik heb een eereschuld, een plicht. Ik moet mijn belofte jegens mijn broer houden. Mariette blijft dus. Hoe moet het nu Zult ge voort doen met ruzie en haat Maar als ze een post vindt en ge geeft haar nog wat geld, dan heeft ze toch niet te klagen papa, antwoordde Blanche. Een kind van de'n huize zou ze zijn, heb ik gezegd. Gij wilt er een verstooten kind van maken. Neen, dat gaat niet... Zeg wat genu wilt Blijven ruzie maken Of vrede houden Ik wil niet, dat zij langer beleedigd wordt en dus zal ze van u gescheiden wor den. En luister nu hoe Mariette blijft. Ze zal afzonderlijke kamers krijgen en ook af zonderlijk bediend worden hier in onze woning. Ze kan op zich zelf leven. Maar ik verwittig u, dat ge ze nu met rust zult latenI Mijn wil moet geëerbiedigd worden. En ik moet dat goed vinden vroeg mevrouw. Ja. En het is nu genoeg voor vanavond. Ik ben dat twisten beu. Van Herteloo verliet de kamer. Hij ging in den hof. Hij had nu geen lust meer in le zen. Hij wilde de buitenlucht inademen en j nadenken. Zijn vrouw had hem zwaar belee- Idigd. En de heele toestand in huis deugde [niet. Moeder en dochters vormden een par- tij tegen den vader. Blanche deed eenvoudig wat ze wilde. Ze liep achter dien Bruggeling. Waar ontmoette ze Lavendeau En wie was Lavendeau O, ik ben zelf te lichtvaardig geweest, ik heb me te gemakkelijk terug getrokken, f niet meer weer. 20.534.232,71 19.072.079,68 De tinancieele toestand van de maat schappij is dus geheel goed deze beschikken de over meer dan 5.000.000 mompelde van Herteloo. Ook dat moet ver anderen, eer het te laat is. Mijn vrouw leidt de kinderen op een gevaarlijken weg. Ja, zoo is het, wanneer ze blindelings vertrouwen stellen in menschen, die uiterlijk schoone manieren hebben, komplimenten verkoopen en Fransch klappen. Mijn oogen zijn God dank open. Ik heb mijn kinderen toch innig lief. Ik moet over hen waken, al gaat het hard tegen hard. Zoo liep van Herteloo te mijmeren. Hij stapte van het park naar den zoom van 't bosch. Nu had hij behoefte aan wandelen, aan de eenzaamheid. Plots stond een gedaante voor hem. Lavendeau siste ze... en van Herteloo kreeg een slag in 't gelaat. De gestalte vluchtte heen, onder het slaken van een gil. Wat is me dat nu riep de rentenier woedend uit. Het lijkt wel spokerij. Maar neen, mijn wang gloeit. Het was een vrouw, die me zoo een wafel toediende. Ze hield me voor Lavendeau, maar niet die gepomma- deerde paljas, doch ik krijg die kaaksmete... Wat mag dat beteekenen 't Doet me aardig denken over Lavendeau. Ha, een reden te meer, om eens wijder de oogen open te trek ken en te zien wie mijn vrouw in huis haalt, en bijna verafgoodt. Dat wijf moet iets tegen Lavendeau hebben. Waarom Zoo was van Herteloo in zijn gemijmer gestoord geworden... Alle lust tof wandelen verdween. Hij keerde naar huis terug. Hij had zijn sleutel niet bij zich en belde aan. Een der meiden deed open en ontdaan zei ze O, mijnheer, jufvrouw Mariette is over een tien minuten vertrokken. En ze komt 7 Uviv gr)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1