HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. De Kapel Bosch Uitslagen der reerdenprilsKampen 5® Mollen Vlaamsch Congres. Apotheek Frans Van de Plas TRANSINTER L.Forrest Zondag- 29 Juni 1924. 15 Centiemen 21<- Jaar. Nr 26. SPREUKEN. Ij Katholieke Belgen opgelet, i wanneer nel gras maaien Politiek Overzicht. Zeven Gouden Bruiloften te Houthem-bij- Veurne. Leest ep verspreidt "De Poperingheiaar,, Oorlogsschade. STAD YPER Vier Gouden Bruiloften te Loo. BEDEVAART Graven van den Yzer Iboüneaieütprijf per Jaar In St*d fr 6.50 In Belgie Buitenland 8.50 13 00 TJitjycver Sausen-Vanoesfe, Drukkerij Papierhandel, 15, Gaathuisaf raat. POPERINGHE Telefoon nr 3. Poftoheckrekening 15570. 9RK1JS BERICHTE»; VERK00PIRCER, Eene inlassching o.6o cta per regel. 2 en 3 inl. o.5o et» V0RRISSER, i 5o fr per regel. RQUWBERICHTEN, 5 fr. voor io reg. Herhaalde Annoncen prijzen op ainvreig Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdao noen. Wees altijd ned'rig van gemoed Dit is in alle zaken goed. Niets helpt en steunt den mensch zoo zeer, 1 Als wel de gratie van den Heer. Betrouwt niet op uw wetenschap, Zij is als riet zoo boos en slap. En rekent op den rijkdom niet, Mits hij geen waar geluk u biedt. Wie op zich zelf te veel betrouwt, Heeft op het losse zand gebouwd. Waar trots en waan zijn voorgegaan, Komt schaamte en sehand vanachter aan. Hoe hooger iemand zich verheft, Hoe dieper hèni vernedering treft. Maakt op de menschen niet veel staat, Daar vindt men weinig troost of baat. Betrouwt op God en doet steeds wet Dan vreest gij duivel, dood noch hel. I' "i Frankfljk wordt thans bestuurd door den Radikalen-Socialisten-Commimisten blok. Onder godsdienstig opzicht, is dié blok opentlijk vijandiger dan de blok van Combes vóór den oorlog. Zijn programma is 1. Afschaffing van liet gezantschap bij den Paus. 2. Stipte toepassing van de laïeke wetten, 't is te zeggen, noch min noch meerDe wet ten tegen den Godsdienst. 3. Afschaffing van alle vrije scholen en ver plichtend goddeloos onderwijs. Zij heetten dat L'école unique 4. Wegzending van alle nog bestaande Kristene Vereenigingen. De belgische liberalen en socialisten schrij ven naar de fransche radicalen, socialisten en communisten om hun geluk te wenschen met den uitslag van de Kiezingen, en zeggen vlakaf dat zij, na de Kiezing van 1925, in Belgie, in plaats van een katholiek-liberaal ministerie, waar de liberalen nogthans met 34 Volksvertegenwoordigers zoovele ministe- riëele zetels hebben dan dc katholieken met 80, een liberaal-socialist ministerie zullen vormen om hetzelfde plan in Belgie uit te werken, meteen verschil dat zij nog razender zullen te werk gaan omdat zij sedert 40 jaar, in Belgie, hun helsch plan niet hebben kun nen uitwerken. Er is dus maar één middel, er zijn er geen twee Dat de katholieken door hunne een dracht, werking en rechtzinnige rechtveer- dige schikkingen, de belangen der katholieke zaak boven de belangen der personen stel lende, de meerderheid bekomen in Kamer en Senaat. Dat men dus een einde stelle, eerterzijds Aan frontismus, activismus, separatismus, extremismus en flamingantismus, en niet minder anderzijds Aan franskillonismus, nationalismus, overdreven conservatismus, dat men wederzijds aan Vlamingen en Walen geve het eenige wat rechtveerdig is en noodig voor het behoud van 't Vaderland De volle dige gelijkheid der twee rassen in het één en onverdeelbaar Belgie. Dat de katholieke dagbladschrijvers een einde stellen hun talent, inkt en papier te gebruiken aan twisterijen die weinig van belang zijn in vergelijking met de vrijheid van den katho liekengodsdiensten het vrij kristen onderwijs. Dat de katholieke drukpers, de overeenkomst en de vereeniging bazuine rond het Volksge zind Katholiek vaandel en tot in alle huizen het volk inlichte wat er te verwachten staat van een liberale-socialistische meerderheid. Aan Walen en Vlamingen, elk zijn recht, en aan de kristene volksinrichting, eene ver diende ondersteuning en betrouwen, zooals Paus Pius XI het nog onlangs zèi aan Heer Paul Tschoffen, belgische Minister van Ar beid en Nijverheid. Een einde dus aan al die ismussen en andere dommigheden, of na de Kiezingen van 1925, zijt ge geplakt met het progamma van Herriot, èn 't is te laat den put gevuld als 't kalf verdronken is. 't Is goed bij den vijand om les te gaan,(fas est ab hoste doceri) en voorzien is besturen (praevidere est regnare) 't zijn twee latijnsche spreuken die waarheid zijn en blijven. De belgische katholieke bladen moeten tot in de laagste volksklassen, niet in groote en hoogdravende zinsneden maar in vatbare volkstale, doen indringen en verstaan, dat men in Belgie slechter dan inden schoolstrijd van over 40 jaar, uit vuile lepels zal eten als de kliek, soort radikaien socialisten en com munisten aan het bewind komt. Er is geen tijd meer te veel om dat te beletten in Belgie. De fransche kamer is enkel sedert korte weken bijeen en 't vat geeft reeds uit wat het in heeft. Herriot hoofdman van den blok gaf van de eerste zitting zijn programma de 4 hoo ger aangehaalde punten. De radikaal Her riot, zal moeten dansen zooals de socialisten schuifelen, of zij laten hem gletsen, en, op hunne beurt, zullen de socialisten moeten dansen zooals de communisten schuifelen, of ze laten ze ook gletsen. Tegen de grondwet in, dwong de blok den Président der Repu bliek Heer Miller and (die verre is van klerikaal te zijn) zijn ontslag te geven, bij zooverre, dat vele kiezers, die beginnen klaar zien, waar men naartoe gaat, bekennen dat ze eene beestigheid gedaan hebben. De radikale-socialiste-communisten blok verzoekt, tegen de grondwet in, den Prési dent der Republiek zijne schilderij op te rollen, en zoo er in Belgie een liberaal-socia list- communisten ministerie tot stand komt, waarin de socialisten de hoofdrol zullen spe len, en dat tegen de grondwet in, de Koning van Belgie in hun weg loopt, 't zal er lief uit zien in Belgie I Beteekenisvol is het volgende feitToen met 110 stemmen meerderheid, de dagorde gestemd wierd, ten wiens gevolge de Presi dent Milierand zijn ontslag gaf, zongen de communisten De Internationale en noch Herriot, noch Painlevé, noch Blum teekenden verzet aan. Dat men dat in Belgie overwege en trachte Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 20 ROMAN door HA^S Korte inhoud tot op heden,- De Familie van Herteloo, van nederige af komst, uit het Poperinghsche, heeft heel wat geld verdiend en heeft nu de streek verlaten om op een kasteel, dicht bij de stad Brugge te komen wonen, waar Mevrouw van Herteloo haar dwaas aanstelt door hare grootdoenerij en tracht betrekkingen aan te knoopen mei groote families. Zekere Lavendeau,een verloopen edelman, die zijn for tuin verteerd heeft, vleit den hoog moed van Mevrouw, maakt het hof aan een der dochters Blanche om des te gemakkelijker de familie in zijn netten te krijgen en aan geld te geraken. De Familie is nog in betrekking gekomen met de landelijke, rijke familie van Waveren. Mevrouw van Herteloo hoopt op een huwelijk tusschen haar tweede dochter, Serafine en Frans van Waveren. M. van Herteloo had een weesje van zijn familie, Mariette van Herteloo, aangeno men, en op zijn kasteel gebracht. Het weesje wordt door Mevrouw en de dochters, het le ven ondragelijk gemaakt, en na een hevigen twist tusschen mevrouw en de dochters eener- zijds en mijnheer van Herteloo anderzijds, ontvlucht Mariette het huis van haren oom. Een goede regel is het gras te maaien op het oogenblik dat het grootste aantal gras soorten in bloei komen. Men moet dus het juiste oogenblik weten te kiezen. Vroeg maaien is nadeeiig doordien de algemeene opbrengst, 't is te zeggen de hoeveelheid bekomen hooi, dan gering, te laag, blijft. Doordien 't gras nog niet ten volie ontwik keld was, en omzeggens nog in vollen op bouw van voedende stoffen was, ondergaat den landbouwer eene niet te onderschatten schadezooveel te meer daar jong gras- uitermate veel water bevat en diensvolgens door 't droogen veel vermindert in gewicht. De voedende stoffen er in voorhanden zijn wel gemakkelijk verteerbaar, maar 't is de hoeveelheid voedsel, of ook voeder, welke men per geniet bekomt die te laag is. Het te lang wachten vooraleer men maait is nog nadeeliger. De bloei is de voorgang van de vruchtvorming, en juist zooals bij tarwe, rogge, enz., wordt er op een zeker oogenblik zaad gevormd, in 't onderhavig geval graszaad. Daar de ééne soort gras vroeger bloeit dan eene andere zoo zal de zaadvorming ook des te vroeger plaats grijpen, en juist daarom moet men rekening houden met 't algemeene. Als de zaadvorming intreedt, verhuizen de voedende stoffen die in de stengels zijn naar 'tzaad, en in dees laatste wordt om zeggens een voorraad voedende stof bijeen gebracht, voorraad die beschikt is om de voeding te verzekeren van de nieuwe jonge plant die er mogelijks zal door voortgebracht worden. Moeten wij vragen wat ge denkt nopens de vergelijkende voedende waarde van rogge vóór het bloeitijdperk en roggestrooi Voorzeker niet eenieder weet genoeg dat 't strooi maar weinig voedende waarde bezit. Het graan ja, '1 is daarin dat alles samenge- stapeld werd. En zoo gebeurt het ook met het rijpende gras, de voedende stoffen verhuizen naar zaad en dees, in tegenstelling met 't graan der graangewassen, is waardeloos ja zelfs nadeeiig met het oog op 't vervuilen der akkers. De samengehoopte voedende stoffen der graszaden worden niet verteerd door de dieren, vooral doordien die kleine zaadjes niet gekneusd of gebroken werden door hun gebit. Zooals het dus klaar blijkt, heeft men, als er te lang gewacht wordt met maaien, in plaats van grashooi, grasstrooi en de waarde hiervan is betrekkelijk laag. Ten anderen zalergedurende 't verhande len, 't drogen van 't gras veel zaad af vallen en zelfs indien het nog voedsel ware ver loren gaan. Daarom dus is 't van 't grootste belang op 't gepaste tijdstip te maaien, als de bloei- wijzen van 't grootste getal grasplanten te voorschijn komen dan is 't gras volledig ontwikkeld en bevat het de grootste hoeveel heid voedende stoffen. X. Waarschuwing voor de Landbouwers. Men meldt uit het Departement van Land bouw, dat een firma uit West-Vlaanderen handel drijvende in zaaizaden, op hare pro paganda schriften titels drukt zooals On derworpen aan het toezicht van den Staat, Leveraar van het Ministerie van Landbouw, gebreveteerd bij Ministerieel besluit. De hierna vermelde huizen zijn de eenige waarvan de verkochte meststoffen en vee voeders, kosteloos in sommige gevallen, op aanvraag der koopers, onderzocht worden in de Rijks- en aangenomen ontledingslabo ratoria Huys E. en A. te Brugge Syndicat Agricole, Brugge D'Hondt A. en C. te Moerkerke bij BruggeP. Florizoone en Faict te Veurne Storme-Maroy te Lichter- velde Talpe te Roeselaere. Trouwens het Ministerie van Landbouw, heeft geen officieele zaaizadenleveraars. In hun belang wezen de landbouwers zulks indachtig. Opvolger van S. VANDE BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE - aan de Katholieke partij de meerderheid te verschaffen, 'I is de eenige middel om van 't zelfde laken geen broek te krijgen. Door goede verstandhouding, eendracht en werking zou men moeten, voor West-Vlaan- deren behouden te Veurne, Dixmude, Oostende wat men heeft, en te Brugge, Thielt, Rousselare, Kortrijk en Ypereen zetel bijwinnen. Er zijn kristene menschen genoeg in West- Vlaanderen, die van hetRadikaal-Socialisten- Communisten programma niet willen om tot daar te komen. Belgische katholieken Haec meditare in his esto Overweegt den toestand. Een die in Frankrijk van bij ziet en in Belgie van verre ziet aankomen. Maar jeunt ge de kinderen dan geen plezier. Wat een vraag Ik liet ze vrij. En ge hebt dat beantwoord door me in alles tegen te werken, toen ik het kind van mijn broer, een weeze, hier in nam. En ik kan goed ver dragen, dat ge naar bals en feesten gaat. Ik kocht voor u dat huis in Brugge. Alles kan weer goed komen, maar eerst zullen de dochters mijn gezag erkennen. Wat er gis teravond gebeurd is, ging te ver. Peins liever daarover dan op bals en toilet. Ge voelt het nog niet. Van Herteloo ging heen. Hij weigerde ver der te onderhandelen. Hij was de goedheid zelf en zou zijn kinderen het leven zoo aan genaam mogelijk willen maken. Maar hij was zelf geschrokken van den geest die de meisjes bezielde en hij moest nu krachtig ingrijpen. De rentenier stapte vlug in de koets en reed heen. Niet ver van den steenweg zag hij Frans van Waveren en liet stil houden. Waar gaat ge heen vroeg van Herte loo, na de gewone begroeiing. Even op en neer naar Brugge. Ik ook. Rijd mee I Ik zou u eens ern stig willen spreken. Van Waveren nam gaarne het voorstel aan. Ik maak een korten omweg over het dorp, zei van Herteloo. Geeft u dat niets. O, zeker niet. Het rijtuig vervolgde den tocht. Luister, wat er gebeurd is, sprak van Herleloo. Gisteravond heeft Mariette hooge woorden gehad met haar tante en buiten mijn weten, vertrok ze. Frans schrok. De pensioenen. De nieuwe pensioenwet wordt besproken in de Kamer. Deze wet is een groote stap vooruit op den weg der maatschappelijke hervormingen. Zij is grootelijks het werk onzer christene democratische voormannen. Daarom is het ook juist dat zij door de socialisten zoo fel bekampt wordt. Zij bestrijden de nieuwe wet onder de leus Het pensioen moet kosteloos zijn Samen met de pensioenwet wordt eene bijzondere wet besproken voor de mijnwer kers. Welnu de twee wetten steunen op de zelfde princiepen. De wet van 10 Mei 1910 richtte het koste loos pensioen zan 65 frank in voor de personen die 65 jaar waren en behoeftig. De wet van 20 Augustus 1920 verving ten deele deze wet.^Zij verzekerde kosteloos pensioen aan alle behoeftige menschen. Het bedrag hiervan was vastgesteld op 720 fr. of 660 fr. of 600 fr. volgens de bevolking der gemeente. Maat behoeftigheid was uitdrukkelijk geëischt en deze die dit pensioen aanvroegen moesten zich aan tal van vernederende en kwetsende onderzoeken onderwerpen. Deze wet, gestemd voor drie jaar, werd met één jaar verlengd. Deze wet was eene aanmoediging aan hen die meest verkwist hadden. De christene ar beiders hebben steeds de grondslagen be streden waarop de wet berustte, juist omdat zij een aalmoes was in plaats van een echt pensioen. Ook toen de regeering aan 't bewind kwam nam zij de verbintenis aan een blijvende op lossing te geven aan de kwestie door ver plichte verzekering. De nieuwe wet zal twee voorname risico's dekken vroege dood en ouderdom maar daarvoor zal eene kleine storting moeten ge daan worden door de verzekerden. Die verzekering tegen vroegtijdig overlij den is geheel nieuw. Wanneer de broodwinner sterft zal de weduwe eene overlevingsrente uitbetaald worden en elk weeskind beneden de 16 jaar zal eene Staatstoelage tot 120 frank ont vangen. En dat zal geene aalmoes zijn maar een onafwijsbaar recht. Wat het ouderdomspensioen betreft, het is vastgesteld op 720 frank zonder onder scheid van bevolking of van gemeente. Alle vernederende onderzoeken vallen ook weg. Het pensioen zal ook een recht uitmaken. Voor de ouderlingen boven de 65 jaar valt er niets te betalen en allen zullen de 720frank trekken. Gezien de dubbele verzekering tegen vroegtijdig overlijden en tegen ouderdom mag men gerust zeggen dat het ouderdoms pensioen kosteloos blijft en dat de kleine bijdrage die verplicht is ternauwernood een deel betaalt van de verzekering voor overlij densrente. Wat nu die verplichte bijdrage betreft men kan niet ernstig beweren dat de werklieden niet gemakkelijk die kleine som kunnen betalen. Zij bedraagt namelijk voor de jongens beneden de 18 jaar en de ongehuwde vrou wen van allen ouderdom 1 fr. per maand of 12 fr. per jaar. De mannen van af 18 jaar zullen storten 3 fr. per maand of 36 fr. in een jaar. Daarbij zal dan eene storting komen van den kant der patroons en eene toelage van den Staat. Ongetwijfeld zal deze wet aan het arbei dersvolk meer welstand en meer bestaans zekerheid bezorgen en aizoo de belangen der maatschappij dienen en de grootheid van ons Land verzekeren. M Herriot op reis. De nieuwe Eerste Minister van Frankrijk, M. Herriot, heeft verklaard dat hij de oplos sing der kwestie van Herstel zou bespoedi gen en hij laat er waarlijk geen gras over groeien. Pas is zijne regeeringsverklaring in de Fransche Kamer gestemd of hij zet zich op reis naar Londen en naar Brussel waar hij de hangende kwesties bespreekt met de Eerste Ministers van Engeland en Belgie. In het Lagerhuis heeft Mac Donald ver slag uitgebracht over het onderhoud met M. Herriot. Hij wees op het volledig akkoord tusschen hen beiden tot stand gekomen, en voegde er bij dat op 16 Juli eene intergealli- eerde conferentie zou plaats grijpen, met als grondslag het verslag Dawes. Hij zou de Vereenigde Staten er gaarne zien aan deelnemen. Voor wat dedeelneming van Duitschland betreft, eerst moeten de geallieerden akkoord zijn over wat zij met dit verslag gaan doen. In elk geval kan de kwestie der geallieerde schulden niet gemengd worden met het in werking stellen van het verslag Dawes. Waarheen vroeg hij. Dat weet ik niet. Maar mijnheer van Herteloo toch. Ik was even uit en hoorde het pas toen Mariette al een tijdje weg was. Ik ben nog tot Brugge gereden, hopende haar in te ha len, maar ze moet een anderen weg genomen hebben. Ik wilde op het dorp niet gaan in- formeeren, om geen opspraak te wekken. Ja, dat begrijp ik. Maar nu zal ik er eens rond kijken. Ze moet natuurLjk terug keeren. De dochters kunnen haar niet verdragen... ik moet dat voor u niet meer weg steken, en mijn vrouw doet aan dat dwaas spel mee. Maar waarom toch vroeg van Wave ren. Jufvrouw Mariette ziet er zoo zacht en vreedzaam uit. Dat is ze ook. Maar ze is arm... en nu vreezen ze thuis, dat men ons daarvoor in groote kringen zal mijden.Dom hé, maar ais de hoovaardij in den kop zit, gaat het ver stand op den loop. Ik hoop, dat die streken spoedig zullen verdwijnen. Maar er komt bij ons een kerel, die al die verwaandheid helpt opblazen. En dat hadden we nu nog juist te kort. Lavendeau. Ja en ik was voornemens juist eens met u over hem te spreken, hernam de rentenier. De vent vliegt hoog op van zijn afkomst en fortuin. Maar eens zag ik hem te Brugge in een koffiehuis aan de statie. Hij kwam daar binnen met een heer, die mistevreden scheen. En mijnheer Frederik veegde hem de mouw en bakte zoete broodjes, dat had ik wel in de gaten. Die heer schoof Lavendeau papieren onder den neus. En ze redetwistten daaro ver. Ik moet dien heer kennen, maar ik kon hem niet thuis brengen. Lavendeau bemerk Flink ingelicht Tijdens de bespreking over de ouderdoms pensioenen heen ,1. R. De Bruyne, volks vertegenwoordiger van den christen-werklie- dengroep, in deKamereeneredeuitgesproken zoo als wij er in den laatsten tijd zelden meer te hooren kregen. Naast eene prachtige uiteenzetting van het regeeringsvoorstel heeft hij al de socia listische argumenten die ertegen spreken ongenadig bekampt zoodat zij eene geduch- tige afstraffing kregen. Over die rede weet de Libre Belgique in haar Kamerverslag enkel het volgende te melden M. De Bruyne, in het Vlaamsch sluit zich aan bij het ontwerp der regeering. Hij vindt de socialistische amendementen over dreven. En daarmede kunnen de lezers van de Libre het aftrappen.... Tze taal achteruitjesteld of vergeten Binnen kort worden er weer nieuwe bank biljetten van vijf frank in omloop gebracht. Dat de Vlaming nog steeds als een minder waardige beschouwd en behandeld wordt spreekt ook uit de Belgische bankbiljetten. De Fransche zijde is meer bezorgd dan de Vlaamschedeze is daarenboven gansch verschillend van teekening. Handteekening van den Directeur der Nationale Bank en nummer vindt men alleen op de Fransche zijde. Waarom zou men hier niet kunnen doen wat in Zuid-Afrika, een Britsch Dominion, gebeurt. Op de bankbiljetten van ginder staat langs beide Lijden hetzelfde, het num mer zoowel als de handteekening van den Directeur der Emissiebank. Wat moet men in den vreemde wel denken van onze bank biljetten, tenminste van den achterkant ervan Dat men hier een paar honderdui zend menschen, die Vlaamsch spreken, ook heeft willen tevreden stellen. Dezelfde klachten zouden wij kunnen uiten over de titels van de Verwoeste Ge westen. En wat de gedenkspel van den frank betreft, is deze uitsluitend in het fransch, zoowel als de oproepen, welke de Bond tot verdediging van den frank op de rolprent van de kinema's in de hoofdstad laat verschijnen. Mogelijks kunnen ze de Vlamingen missen bij het herstellen van den frank. Het Vrouwenstemrecht. Zooals wij reeds gemeld hebben, is na de bespreking van Donderdag ter Kamer, alles gebleven zooals het was. De kwestie van het vrouwenkiesrecht staat op het dagorde der Kamer zonder dat/evenwel een datum voor de bespreking kon worden vastgesteld. De Liberalen zullen nog eens in hun vuist lachen om de verdeeldheid der Katholieken en der Socialisten. Nogthans de Katholieken willen de kwestie van het vrouwenstemrecht oplossen. Alleen kunnen zij niet. jin vermits de Liberalen er niet van willen wéten kan de oplossing enkel komen van eene verstandhouding tusschen Katholieken en Socialisten. Er is in de Kamer eene meerderheid ten gunste van het vrouwenstemrecht. Er is ook eene meerderheid om de Waalsche en Vlaam sche eenheden goed te keuren juist als er eene meerderheid was om eene betere oplos sing tegeven aan het Hoogeschoolvraagstuk. Maar telkens mag die meerderheid niet ge bruikt worden omdat de liberale bondgenoo- ten niet zouden geprikkeld worden en de liberale-katholieke samenwerking zou blijven bestaan. Meent men niet dat er nu offers genoeg gebracht werden aan het handvol Liberalen? Dat is de les die volgt uit de drie uren tijd verlies van Donderdag namiddag. Bij de Fascisten. Sinds geruimen tijd liepen er in parlemen taire en andere kringen te Rome geruchten over zekere gedragingen, welke een aantal fascistische personen werden verweten. Het ging er over toelatingen aan Ameri kanen te verleenen voor het aanboren van petroleum in Italië. De socialistische afgevaardigde Matteotti had een persoonlijk onderzoek ingesteld en was van plan daarover verpletterende bijzon derheden in de Kamer uit te brengen. Dat had de woede der fascisten geprikkeld. IjVerledene week werd Matteoti, wijl hij in de Kamer wilde stappen, opgepakt en weg gevoerd. Alhoewel zijn lijk nbg niet gevon den werd is het zeker dat men Matteoti vermoord heeft. Talrijke aanhoudingen van vooraanstaande mannen werden reeds gedaan en het hoofd van het land, de fascist Mussolini zal veel moeite hebben om geheel dat boeltje klaar te spinnen. In ons land zullen de aanbidders van het fascistisch regiem nu wel een toontje lager zingen. Guido. 91 i te me. Eerst had hij willen gebaren, dat hij mij niet zag, doch dat lukte niet. En hij maakte me dan wijs, dat die heer zijn zaak waarnemer was. En ge meent dien heer te kennen O ik heb hem nog gezien, of 't zou zijn dubbelganger moeten zijn. Was het de advokaat Bardijle niet Van GentJuist. Ik heb hem te Pope ringhe ontmoet en te leper, maar sedert ik uit de zaken ben verzwakt mijn geheugen. En zou die zaken doen voor Lavendeau Hem aanmanen, om schulden te beta len. Ja, zulke zaken, antwoordde van Wa veren. Luister, mijnheer van Herteloo, wij zijn vrienden. Zeker En vrienden moeten voor elkaar staan. En daarom had ik het plan u tegen dien Lavendeau te waarschuwen. Ha zoo 1 Het treft nu goed, dat gij over hem be gint. Ik weet, dat hij veel bij u komt. En gisteravond merkte ik, dat hij Jufvrouw Blanche naar huis bracht. Wel wel 1 Ik wil natuurlijk niet voor spion spelen, maar ik achtte het mijn plicht u op uw hoede te stellen, alleen uit vriendschap. Ik ben er u zeer dankbaar voor. Uw dochter is veel te goed, om door dien kerel bedrogen te worden. Lavendeau is van goede familie, dat is waar. Zijn ouders stierven geruineerd. Dat is voor den zoon geen schande. Maar in plaats van door eerlijken arbeid zijn brood te verdienen, heeft Lavendeau allerlei aftruggelarijen gepleegd. Dat is erger 1 Hoe deed hij dat O, zich uitgeven voor een voornamen jonker en leeningen aangaan op valsche Donderdag der verleden week was gansch het dorp in volle feest. Om 9 1/2 u. trokken onze echtelingen onder het eeregeleide van al de gilden en van de schoolkinderen, ter kerk waar om 10 u. eene plechte Mis opgedragen werd. Daarna had op het stadhuis de ontvangst plaats, van de Jubilarissen 1. Symoens Karei (24-9-42) en Leroy Eugenie (10-10-50) gehuwd te Houthem den 9 Oogst 1871. 2. Vandaele David (1-9-39) en Berkein Louisa (7-10-51) gehuwd te Ramscapelle den 5 Mei 1873. 3. Decorte Karel-Louis (4-4-46) en Dedec- ker Philomena (2-4-44) gehuwd te Houthem den 23 Februari 1870. 4. Labeau Henri (26-2-37) en Cordier So phie (27-8-41) gehuwd te Houthem den 28 September 1865. 5. Dehem Karei (26-2-43) en Desmedt Amelie (11-7-50) gehuwd te Isenberghe den 10 Mei 1870. 6. Riethaeghe Auguste (24-8-46) en Teir- soone Clementia (10-5-42) gehuwd te Moeres den 4 October 1870. 7. Van Egro Hendrik (2-5-44) en Boone- faes Leonie (8-6-50) gehuwd te Loo den 28 Oogst 1873. E Om 1 uur greep het Banket plaats in de meeste gezelligheid. Om 3 1/2 u. werd een mooie praalstoet gevormd die om 4 u. de gemeente doortrok er waren negen mooie praalwagens. (Breedvoerig verslag der feestelijkheden kwam ons te laat toe deze week we zullen het in ons naaste nummer drukken beter laat dan niet.) WYTSCHAETE. W" Cardinaal-Deconinck 4.595 Baeckelandt Gabrielle 26.241 Delporte Omer 21.371,25 Catteau Edouard 41.903,86 Van Elslande Emile 2.370 Callens René 23.391 PLOEGSTEERT. Cardon Henri 6.449 WULVERÜHEM. Trioen Renier 10.294 WESTNIEUWKERKE. Provoost Florent 7.790,50 MEESSEN. Vandenberghe Edmond 5.333 van St-Jansdag - PRIJSKAMP VOOR RU4NPEERDEN. a. Van drie jaar en daarboven. Prijs W® Leicher, Poperinghe. W' Obyn, Staden. Ruyssen René, Poperinghe. Monkerhey Hector, Vlamertinghe. Espeel Theophile. Oostnieuwkerke. Philippo Theophile, Poperinghe. B. Van dertig maanden. Prijs Vanderhaeghe Cam., Westroozebeke. 5> Verhaest Hector, Staden. Quaghebeur Henri, Poperinghe. W' Loncke, Poperinghe. Claerebout Emile, Vlamertinghe. Simoen Henri, Boesinghe. c. Van achttien maanden. Prijs We Leicher, Poperinghe. Quaghebeur Henri, Poperinghe. Hollevoet Karei, Vlamertinghe. Deraedt Désiré, St-Jan. D. Zuigers Hengsten. Prijs Leuridan Victor, Ploegsteert. Huyghe Theophile, Dickebusch. II. PRIJSKAMP VOOR MERRIEPEERDEN. A. Van drie jaar en daarboven. 1Prijs Debacker Leonard, Boesinghe. 2° Dujardin Hector, Pollinchove. 3® Deineulenaere Jerome, Rousselare. 4' Huyghe Theophile, Dickebusch. 5® Demunck Camille, Staden. 6° Leuridan Victor, Ploegsteert. 7° Deraedt Désiré, St-Jan. B. Van dertig maanden. 1° Prijs Debacker Léonard, Boesinghe. 2° Hoorn Paul, Rousselare. 3° Dujardin Hector, Pollinchove. 4° Verloo Gustave, Westnieuwkerke. c. Van achttien maanden. 1® Prijs Delva Kinders, Reninghe. 2° Coene Marcel, Dickebusch. 3® Cnockaert Jules, Wervick. 4® De Coninck Charles, Reninghelst. D. Zuigers Merriën. 1® Prijs W® Coene, Vlamertinghe. 2° Dujardin Hector, Pollinchove. 3" Deraedt Désiré, St-Jan. NAAR DE Dit jaar zai de plechtigheid plaats hebben op 31 Oogst te Dixmude. De beteekenis van de vijfde Beevaartop den oever van den Yzer-stroom zal een reuzenkruis zijn zege nende armen uitstrekken over al de dooden in de deinende Yzervlakte gevallen en begraven. Eerlang zullen de zoo zeer gelief de en zoo zeer gehate zerkjes van Helden- hulde, in dat heilige oord verzameld worden; weggeruimd, verdrongen van onze officieele militaire kerkhoven. Daar,ter zelfder plaats, zullen de scharen Vlaamsche beêvaarders naar het Zuiden, het Westen en het Noorden gekeerd de zegening medebid- den over heel dat onafzienbaar massa-graf, zoo verre de vluchtende verten van Yzer- en Yperlee-vlakten het omzoomen. Dat alle Vlaamsche menschen,alle Vlaam- sche vereenigingen Vlaanderens Yzer-beê- vaartdag aanteekenen en vrij houden.H, BANQUE POUR FAVORISER LES TRANSACTIONS INTERNATIONALES BANK TOT BEVORDERING VAN INTERNATIONALE HANDELSZAKEN Nnaml. Vennrotsch. Maatsch Zef.Gent ALLE BANKVERRICHTINGEN AAN DE BESTE VOORWAARDEN GELDBELEGGING op zicht, op kort en lang termijn ureeiyiqe muriTEfi aan de uooröeeiigsie Koersen. - Beursorders - innemingen - Hoepons AGENTSCHAPPEN Poperinghe, Gr. Markt, 28. tel. 89-90 Veurne, Ooststraat, 61, telefoon 76 IVioeskroen, Toerkoenjestr. 109, tel. 179 Dixmude, Wy'gendyk, telefoon 44 Alg. Bestuurd. voor W.-Vlaanderen Wytspttabtben O mlAg. H. Fournibr, Burgem. Bbverbn H. Tahon, tiem.-Sekr. Noord.schoote H. M. Baillbul, id. Lrdbghbm H.G. Dklannoo, id. Wkstoutrk en Om!., Ag Rousbruggb 1 a)0 Niruwkkrke M A DÜCLBRCQ. ii clakysoonk, G.-O. H. Camkrlynck, id. H. L. LK-MAIRK Bijkantoren NIEUWPOORT, PROVEN, WATOU, LEYSELE, STA VELE, ALVER.INGHEM papieren. Sluw is hij genoeg. Verwanten hebben dat weer in orde gebracht, anders ware Frederik in de gevangenis geraakt. Dan maakte hij weer schuld. Er zijn altijd domme menschen, die zich door iemand te veel zegt over zijn aftruggelarijen. Ik her inner u, dat alles vrij wel verdoken is gebleven. Ja, ja, en dan moet men zulke deug nieten nog ontzien. Wees gerust, ik heb met een weiklinkenden naam en goede ma-zaken gedaan en ken het kletsen van de nieren laten afzetten. (zweep. Maar mijnheer Lavendeau met zijn Zoo zou het bij ons ook gaan, erkende goede afkomst en schoone manieren kan mij van Herteloo. i niets doen, als ik hem mijn huis verbied. Lavendeau is volstrekt onbetrouwbaar. Peins eens, dat hij ons een uitnoodiging be- Maar hoe geraakt hij dan nog in aller- 'zorgde voor het bal van zekere familie Lerou. lei voorname kringen i Zoo wil hij ons aan hem verplichten. Wel, die kwesties van bedrog werden) Bij Lerou. Een brave familie, eenvoudi- stil gehouden, juist omdat familieleden de ge menschen, die ook groot willen doen. slachtoffers voldeden. Men sprak er dus nietDus is het nog geen eerste klas familie, over. 't Is bij niet velen bekend. Maar ik Lavendeau peinst zeker, dat hij met onze ben op de hoogte, omdat een broer van mijn opvoeding inoet beginnen bij simpele men- inoeder ook opgelicht werd. Dan gebeurde schen. En thuis zouden ze met open oogen dat allemaal meest in andere plaatsen. En in het ongeluk loopen. Ik moest al seffens zooals ik zei, is Lavendeau van goede af- niets hebben van dien paljas. komst. Dus wordt hij nog alhier en daar) Het is goed, dat ge hem nu kent. En ge genoodigd en hij kan zich zeer goed voor neemt het mij niet kwalijk, dat ik me wat in doen. I uw familieaangelegenheden moeide Dat is waar, beslag maakt hij genoeg.Maar juist het tegendeel beste vriend Ik ben blij, dat ge mij op de hoogte stelt. Ik ben u dankbaar. Blanche zal niet inde Ik heb hem zelf verwittigd, dat ik u klauwen vallen van dien fijnen heer. We zou inlichten, indien hij uw familie niet zullen daartoe onze maatregelen nemen. Ik meed. (ben nu gewaarschuwd. Dat is ruiterlijk. En wat antwoordde J De koets reed weldra het dorp binnen. En hij daarop? van Herteloo stapte voor de voornaamste O, hij werd geweldig kwaad, schold en herberg af. dreigde me, maar dat raakt me niet. 1 Mijnheer van Waveren en ik gaan hier Nu doorzie ik hem. Hij maakt Blanche een let je binnen, zei de rentenier tot den het hof, om op mijn geld te loeren. Is het koetsier. Rijd maar eenige keeren rondde I zoo niet Ja, dat is zijn bedoeling. En vooral om Blanche moet ik u waarschuwen. Dan zal ik hem eens ferm aan de deur walsen, verzekerde van Herteloo. Maar wees toch voorzichtig, dat ge niet plaats, het is te koud, voor het paard, om stil te staan. Ik zal u dan wel zoeken als we weer vertrekken. En tot van Waveren fluisterde hij Als Mariette op het dorp is, zal ze de koets zien en weten, dat ik hier ben. Dan Alexander Clarysse en Philomene Deturck. Cesar Philyrs en Marie Benaut. Edouard Vandooren en Mathiide Mooren. Charles Betuydt en Felicie Maes. De Jubilarissen met hunne-familie trokken opgetogen naar de kerk waar eene plechtige dankmis werd opgedragen. Na de mis werden zij ontvangen op het Stadhuis, waar de heer Burgemeester hen in naam der inwoners van harte geluk wenschte en hun den eere wijn geschonken werd. Op Dinsdag 24 Juni 1924. Voor de vijfde maal sedert den wapenstil stand roept de Kath. Vlaamsche Landsbond de katholieke Vlamingen op naar zijn jaar- lijsch Congres. Na Antwerpen, Hasselt, Gent en Brugge krijgt thans de verfranschte hoofdstad de eer op 19 en 20 Juli de Katholieke Congressisten te ontvangen. Het aanstaande Congres werd opgevat, niet als een betooging, maar wel ais een studie-congres. Ter bespreking wordt voorgelegd 1. De bewerking, in vlaamsch opzicht, van de gemeente- en provinciebesturen. 2. De vervlaamsching van het middelbaar onderwijs, voornamelijk van de meisjeskost scholen. 3. De toestanden te Brussel. Voor vriend en vijand zal het Congres van Brussel eene gebeurtenis van belang zijn. Nu de Katholieke Vlaamsche Landsbond stevig heringericht is, zal de propaganda doelmatiger dan ooit kunnen geschieden en zal het vijfde Congres een zegen worden voor het Vlaamsche volk. komt ze zeker af. Ge hebt wel even tijd. O, ja. Ik denk niet, dat ze zich hier bevindt. Maar waar mag ze dan zijn De rentenier zuchtte. Och, jufvrouw Mariette zal toch wel nieuws laten weten, meende de jonge man. Van waar Ze kan een heel eind weg rijden. Och allerlei veronderstellingen komen nu op. De Kapel. Van Herteloo en zijn jongere vriend stap ten in de groote ouderwetsche herberg. De waardin bestelde hun een glaasje likeur. Ze kende van Waveren wel en zei na een praat je over het weer Maar, wat heb ik nu gehoord, mijnheer, het zou daar bij 't Kapellehof spoken. Zoo vertelt men toch. Spoken herhaalde Frans. Bestaan er nog menschen, die daaraan gelaoven. O, genoeg En ze zouden een vrouw gezien hebben, die schreeuwend door de bosschen liep en dan aan de kapel lag te bidden. Wanneer Gisteravond en eer ook al. Een oude of een jonge Dat weet ik niet. Wie haar tegen kwam zal wel niet blijven staan zijn om haar fijn te bezien Ge moogt nu aan spoken geloo- ven of niet, maar 't moet toch aardig doen in 't donker zoo'n zot wijf tegen te komen. En sommigen lachen daarmee vooral als ze binnen zitten achter de stove, maar in bos schen zijn al dikwijls rare dingen gebeurd. Dai is niet af te strijden. ('t Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1