HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCE'NB LA Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. De Kapelj»w Boseh ZONDAG 17 OOGST 1924 TRANSINTER" Apotheek Frans Van de Plas Aboueaeityrïji: Sanseis-Vsnueste, BERICHTE!; yERIOOPÜCEl, V0RKISSEI, ROUWBERICHTEN, Zondag 20 Juli 1924. 15 Centiemen 21" Jaar. 'N 29. De Mode. Wat de vrouw voor den man moet zijn.) HET KARNEN Het ii Juli-feest. Politiek Overzicht De verdediging van den frank De Leeuwenvlag. sehoeiHDB Ziehen naar Lourdes De looncommissie Een belangrijk Congres Twee Eerste Ministers PRIJSKAMP VOOR PAARDE Eupe"-Ma!medy KATHOLIEK ULAAIÏISCH UOLKSTOOItEEL I 1ST - In 't Buitenland. üer en Daar. usEEfïiöE fflöHTEfi aan He yoopflecilösie kaarsen. Beursorüors miickiinoen - Hoepons LJmi per Jaar In Stad fr. 0.50 In Belgie £T, 8.50 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. F oitot»o treksninj «r 15570. PRIJS Bene inlassching o.6o ctn per regel. 2 en 3 inl. o.5o et" i.So fr. per regel. 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op kinrraig. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voorden' Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdaq noen. Dat men 's Zomers niet in pelsen en moffen ingeduffeld loope, kunnen we best begrijpen. Dat men 's zomers een licht kleed aantrekke daar is ook al niets tegen, al moet ge er precies met geen erwten door kunnen smijten. Maar dat zomer en mode voldoende redens zijn feitelijk zijn het maar voorwendsels om te breken met alle zedigheid en eerbied moet nog bewezen. Van de mode weet ik eigenlijk niets dat moet ik beken nen maar als ik katholieke meisjes zie met bloote armen, bloote borst en 'n ajoure kleed tot even tjes over de knieën, dan weet ik toch dat zulke kleedij vloekt met hunne waardigheid en met den eerbied die elke vrouw moet hebben voor zich zelf als ik katholieke meisjes in zulke wufte kleedij langs de straten zie floreeren dan weet ik toch dat die meisjes verloren hebben het eerste sieraad der vrouw de zedigheid en als zulke kleedij de mode is dan weet ik toch dat die mode simpel-weg oneerbiedig en onzedig is. Karnen is botervormen meestal door ver- I zuurden room of ook melk in beweging te Er trouwen toch zooveel jonge lieden, dat brengen 't zij doorstooten, slaan, schudden het wel eens noodig is een woordje te zeggen of ronddraaien. De vetbolletjes der melk over den staat, welken zij zoo welgemoed worden daardoor vereenigd en kunnen met en als onbekommerd aangaan, meestendeelshet bloote oog bemerkt worden. Room karnt door liefde tot elkander, somwijlen ook door op een temperatuur van 10° a 16°volle melk andere drijfveren gestuwd en gejogen, Maar om vooralsnu van een enkel punt te spreken, vragen wij ons af Weet wel ieder trouwlustig meisje wat de gehuwde vrouw moet wezen voor haren man Gewis denken velen daar niet aan en zij overwegen niet eens het groot, het over- zwaargewichtvan dit punt,dat zoo wonderen invloed heeftop velerlei leven. Zien wij het eens nauwgezet na. van 16° a 20" C. Men kan op verschiilende manieren het karnselopde vereischtetemperatuur brengen: le rechtstreeks op h t vuur verwarmen 2e warm water ingieten 3e in een warm waterbad van 25° A 30" plaatsen. Zoo men bij de laatste doenwijze water gebruikte met een hooger temperatuur dan 30', dan zouden de vetbolletjes tegen de De echtgenoote van den jonge man heeft wanden van het vat smelten en later in de een grooten rol te spelen op het wereldtoo- karnemelk overgaan, dus schade veroorza- neel, want zoo machtig is zij, dat zij in staat ken. De andere manieren zijn af te keuren is grootsche daden te verwekken en als ware bij de 1" is er gevaar voor aanbranden en wonderen te doen verrichten. ongetwijfeld verlies aan vet door smelting Daarom moet de vrouw voor haren-man j bij de 2e verlies van vet en verdunning van eene verstandige raadgeefster zijn, die beza digd en kalm overleggend en nadenkend, Vlaanderens Hoogdag wordt van jaar tot jaar meer en meer gevierd in het Vlaamsche land. De Bond voor de verdediging van den Van uit steden en dorpen gaat op dien frank heeft reuzenplnkkaten uitgeplakt. In dag een geestdrift uit die ons Vlaanisch hoeverre het papier, dat daarvoor gebruikt Volk moet ten goede komen. j wordt, gemaakt is uit ingevoerde grondsM- A! doen de vervolgingen, de miskennin-, fen en dus onze handelsbalans nadeelig bei'n- gen, de schandige onverschilligheid somsvloedt, weet ik niei. Ik zoek echter tevergeefs 't karnsel. Voordeelig is het, de karn vooraf uit te haren echtgenoot aantoont en voorhoudt in j spoelen 's zomers met koud, 's winters met welke baan hij best zijne schreden zetten zou, om den rechten weg onverschrokken en kloekmoedig te bewandelen.Zij moet daartoe het goede gevoelen in de vrome ziel bewaard hebben, die het oog opwaarts wenden doet, en met hoop en betrouwen blikken naar Hem, die hoog boven het heerlijk schitterend warm water, om het aanplakken van melk of room te voorkomen. Een ronddraaiende karn mag nooit meer dan half vol zijn, wijl een rechtstaande tot op 2/3 mag gevuld worden. In een te volle karn wordt de room te weinig geschud, hij levert schuim en men bekomt geen boter. Het karnen van volle het Vlaamsch hert van verbittering over- stroomen, toch is het bij gelegenheid noodig lucht te geven aan onze gevoelens van liefde en bewondering die wij Vlaanderen toedragen. Zoo het heden ons tot geen feesten stemt, het verleden is daar, en het glanst nog steeds even luisterrijk in zijne ongerepte glorie. De laksheid en halfheid van 20-eeuwsche Vlamingen kan den luister niet doen ver- bleeken die de helden van 1302 overstraalt. Daarom, al komen zich ook nog zooveel pijnlijke staties aan Vlaanderens kruisweg toevoegen, steeds zullen wij met vereering i Meer en meer krijgt de Leeuwenvlag i terugblikken op de onverminkte grootheid plaats die haar toekomst in Vlaanderen- van hen die ons op den weg van vrijheids- De Zwarte Leeuw werd voor het eerst liefde en stamfierheid zijn voorgegaan. ;'n onze streek medegebraent uit het H. Land Al heeft het Poperingsch Sporenkomiteiti/joor (|en Draaf van Vlaanderen, Filip van naar den uitslag van de werking van den wisselkoers. Ik'kan, economisch gesproken, het verband niet vinden tusschen den wissel koers en plakkaten op de muren, inrichten van een dag van aen frank verkoop van spelden en houden van redevoeringen. Ik blijf de opbeuring van den frank verwachten van een verstandige regeerings- en bankpn- litiek, wat financiën en geldomloop betreft. Op straf, een slecht patriot te zijn, ik geloof niet in den Bond. de sterrenheir zijnen eeuwigen zetel heeft, van-ï melk. duurt 12 uren het karnen van room waar hij met vaderlijke goedheid op alle stervelingen nederblikt. Ja, de vrouw moet in hare ziel het edel gevoelen van verhevene poëzie koesteren, door het hooger betrachten verwekt. Is de vrouw de goede raadgeefster van haren man, die haar gezond oordeel op prijs weet te stellen, daarbij moet zij nog zijn kloeke steun zijn in al het loffelijk wat hij doen kan en verrichten. Krachtdadigen vastberaden moet de vrouw aan haren echtgenoot zijne plichten voorhou den en hem aanwakkeren dezelve naar be- hooren te vervullen. Zij mag niet bevreesd zijn hem ernstig toe te spreken en zonder schelden toch hem doen begrijpen wat hij doen moet om de naam van'eerlijk, braaf en deftig man te verdienen. Zet de man eenen voet verkeerd, zonder aarzelen moet de vrouw alle pogingen aanwenden om haren echtvriend voor afdwaien van den goeden weg te weerhouden en hoe jong zij ook weze, zij moet daartoe al haren invloed aanwenden en veelal de soort toovermacht, die zij op haren man uitoefent. Ja, sterk moet de vrouw zijn. Sterk en moedig, want zij en zij alleen is het, aan wie het gegeven is over de toekomst der samen leving te beslissen. De vrouw is de geheimzinnige macht die de wereld beweegt en het leven bezielt. Door de vrouw kan alles ondernomen worden, alles gepoogd en de geschiedenis van in de versie oudheid tot heden levert ons ontelbare voor beelden van hetgeen de vrouw vermag en bekwaam is uit te voeren of te weeg te brengen. Jonge vrouwen, weet het wel Gij zijt het die veel goeds kunt stichten. Gij, die op het hert uwer mannen zoo zon derlinge en onweerstaanbare macht hebt verkregen, gij moet er onverschrokken, doch verstandig gebruik van maken, voor het welzijn van het algemeen. Daarbij moetgij de troostende engel wezen van hem, die voor zijn leven aan uwe zijde wandelt en gij behoort uwen echtgenoot in zijnen kommer, zijne angstvalligheid, te steunen, te troosten en te sterken, in plaats van, gelijk zoovele vrouwen, te jammeren, te kermen en te weeklagen bij het minste bitter dat in uwen levensbeker wordt gego ten bij het geringste leed, dat over uw hoofd komt neergedaald. Ook moet de vrouw veelal eene koene beschermster wezen van haren echtgenoot en hem beslist ter zijde staan om zijne belan gen te verdedigen. Zij moet wel in acht nemen dat zij haren man niet alleen mag laten in den strijd van het bestaan, bijzon derlijk als hij een weifelenden aard, eene zwakke inborst bezit, die hem beletten uit zijn eigen zin goed en vroom te handelen. Ha Hier moet de vrouw haar zedelijk overwicht luide doen gelden, wanneer het den man aan koenheid ontbreekt en zij moet kloekmoedig in zijne plaats handelen voor het welzijn,indien hij er weinig toe bekwaam is. Dan moet de vrouw, na rijp overleg, vastberaden haren echtgenoot stuwen wer- waarts hij wezen moet of komen, en met onversaagdheid moet zij hem helpen in het bekampen zijner vijanden, wie of wat zij ook zijn, om met hem den heerlijken zege te behalen. Eene goede vrouw is almachtig. Niets op aarde is haar onmogelijk, als zij het maar wil voor 't goede en zij zal wonderen ver richten, als zij de vastberadene krachtdadig heid, benevens de verstandige bezadigheid bezit. Die vrouw zal veel wat slecht is in haren man wegweren zij zal veel wat ver derfelijk is vernielen in hem en gewis zal zij w Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 23 ROMAN door A. HAA;§ Verrast. Weer leidde Frederik Lavendeau de oudste dochter der van Herteloo's naar het paviljoen. De jonkman dacht aan het bezoek van den advokaat uit Gent. Daarover sprak hij na tuurlijk tot Blanche niet. Maar hij moest het huwelijk met Blanche doorzetten, al had hij haar eerst geheimhouding hunner verloving aangeraden. Die verwenschte advokaat dreef hem tot spoed aan. Lavendeau moest dus heden een gewich tig gesprek met het meisje voeren. Het was een grauwe middag. De hemel dreigde met regen. En Lavendeau had ge vreesd dat Blanche niet zou gekomen zijn. Maar ze lachte met zijn vrt'Js. En Lavendeau merkte weer hoe zeer Blanche op hem gesteld was. Zij zou wel toestemmen in een spoedig huwelijk. Maar de vader moest eens tegen werken, zooals de advokaat voorspeld had. Lavendeau was er echter de man niet naar, om zich spoedig voor verslagen ie houden. De geliefden zaten dus weer in het pavil joen. Blanche moest koffie ze.ten e:i Laven deau had gebak uit de stad meegebracht. 45 minuten. Tijdens het karnen onderscheidt men verschijnselen of phasen. 1" de gasvorming men begint met de karn traagzaam te bewegen, daarna laat men eenige malen de gassen boven de vloeistof gevormd, ontsnappen en geeft voort een stille beweging. 2e de botervorming dan mag men tame lijk snel draaien, maar vooral is regelmatig bewegen van belang, om de botervorming te bevorderen. 3e de vereeniging der boterkorrels wan neer zij de grootte hebben van zandkorrels, zal men inspoeien 's zomers met 10 koud water, 's winters met water dat de tempera tuur heeft van 't karnsel zelf dit maakt de vetbolleijes vrij, zoodat zij zich gemakkelijk vereenigen. Hier zal men opnieuw wat tra ger draaien. In geval het karnsel te spoedig vooruitgaat, moet men koud water inspoeien, zelf in den winter gaat het te traag, dan verhoogc men de warmte van het water van 2 of 3 graden, om bij het karnsel te voegen. Men gebruike nooit water dat reuk of smaak heeft. Het karnen is afgeloopen als de boterdeel- ijes de grootte van tarwekorrels hebben bereiktdan is het glaasje in het deksel van sommige karns aanwezig, helder. Indien men nog voort karnt, dan heeft men over- karnd de boter is tot klompjes vereenigd en men kan die nooit ontmelken. Eindigt men te vroeg, dan zijn de botvrbolletjes te klein en blijven in de karnemelk zweven, hetgeen boterverlies te weeg brengt. Indien alles normaal geschiedt, heeft het karnen een geregelden duur, zooals hooger is gezegd duurt het soms buitengewoon lang, dan moet m n naar de oorzaak zoeken, die kan zijn lc Te lage warmtegraad 2e te trage be weging 3e het mengen van melk of room, voortkomende van vergeinolkcn, zieke of slecht gevoede koeien 4e het karnen van te dikken, te dunnen of te zuren room 5e on reinheid van melk en kamgerief6e te volle of te lage karn. 't Kan insgei jks gebeuren dat 't karnen te vlug afloopt. De voornaamste oorzaken z.jn te hooge temperatuur of te snelle bewegin gen. Dan zal men te weinig en slappe boter bekomen, die moeilijk zal bewaren. 's Zomers is 't van belang bij 't kamen vaste boler te bekomen, daartoe zal men na 't melken of 't afroomen onmiddelijk afkoe len tot 11°-12°niet te rap bewegen onder 't karnen en op de gepaste temperatuur brengen om te beginnen karnen. van hem een beter wezen maken, is hij weinig deugdzaam zij zal hem van levens wijze ganscli doen veranderen, zoo deze jammerlijk te wenschen laat. Maar daartoe behoort er aan de jonge meisjes en vrouwen een degelijk praktisch onderwijs, eene heilzaam vrome en verheve ne opvoeding gegeven te worden, die van deze zoogezegde zwakke wezens kloeke gezellinnen voorden man zullen maken. Hert en ziel der viouw moeten met edele gevoelens gevuld en met heilzaam schoone gaven en deugden versierd worden. Van jongs af moet men haar opleiden tot de grootsche taak, welke zij eens op hare schou deren zal nemen, deze van wakkere gezel- nede en liefderijke schutsengel voor haren echtgenoot, die door haar het geluk in de vrede des herten moet leeren waardeeren en doorhaar dan ook worden gelukkig gemaakt. Dit alles moet de vrouw voor haren echt genoot wezen. Dan namen ze plaats naast elkaar op de rustbank. En nu zou Lavendeau het groote onder werp aanvatten. Lieve Blanche, zei hij, dit samenzijn hier bevalt me zoo, dat ik het nu thuis erg eenzaam en droevig vind. Ik zou'u altijd bij mij willen hebben. O, dat we spoedig huwden Blanche keek hem verrast aan. Lavendeau sprak toch geheel naar haar wenschen. Ik zei u, dat ik een reden had om nog korten tijd te wachten, alvorens onze verlo ving openbaar te maken, hernam de jonge man. Onverwachts is die reden weggenomen. Gij komt toch naar het feest bij de familie Lerou Ja, natuurlijk 1 Dan kunnen we ons daar als verloof den voorstellen. Vindt gij dat goed O, ja. Hoe gelukkig maakt ge me En Lavendeau kuste Blanche. Waarom zou ik langer wachten vroeg het meisje. Er is, wat mij betreft, geen enkele reden loe. Integendeel ze vond zich al vrij oud, zes en twintig jaar, al zei ze dit niet. Maar nu zit ik met eenige onrust, be weerde Lavendeau. En daarover moeten we kalm spreken. Welke onrust. Ik heb u reeds 't een en ander meege deeld over de van Waverens. Die lieden kunnen mij niet verdragen. O, ik hen ook niet Ik heb ze leeren kennen, het zijn echte parvenu's, boeren, die voornaam willen doen. maar niet kunnen riep Blanche minachtend uit. Dat is heel juist uitgedrukt. Maar uw dit jaar geene algemeene viering uitgeschre ven, toch kwam in onze stad het 11 Juli- feest tot zijn volle recht. De bevlagging, met nationale of vlaam sche kleuren, was schier algemeen. De dag breekt aan waarop met 11 Juli, eene alge den Elzas. De ridders der 3e Kruisvaart hadden Jeru salem ingenomen. Zekeren dag dat Filip van den Elzas, toen Graaf van Vlaanderen, op tocht was naar den berg Sinaï, werd hij door een bende Mahomedanen aangevallen. De meene hulde gebracht wordt aan de grond-idappere ridder M< Wich door de overmanning leggers onzer huidige onafhankelijkheid. De dienst voor de overledene soldaten, slachtoffers van den laatsten oorlog, gedaan op aanvraag van den V. O. S. werd door eene ingetogene menigte bijgewoond. In zijn sermoen bracht E. H. Van de Maele in herinnering de edele gevoelens die onze strijders bezield hebben en vereenigde in een godvruchtig aandenken de strijders van 11 Juli 1302 met dezen van den oorlog 14-18. Het avondfeest, gegeven door de Vlaam sche Vrienden in vereeniging met het Da- vidsfonds, heeft eenen buitengewonen bijval genoten. Het aangename weder begunstigde het feest dat met den avond gegeven werd in den hof van den Katholieken Kring. De koren uitgevoerd door de zangafdee- ling der christene vrouwen en deze der christene Werklieden werden uitbundig toegejuicht. De Nederlandsche Kunstzanger Heer Geert Diis heeft eenen reuzenbijval genoten. En het was niet onverdiend ook: M. Geert Dils kwam als Middeleeuwsche Minnezanger ons in kennis brengen met onze middeleeuwsche Vlaamsche liederen. Door den gepasten uitleg, dien hij ons gaf in eene zoet-zangerige keurige taal, leerde hij ons de overgroote kunstwaarde der oude Vlaamsche liederen. Het zijn Vlamingen die in de middel eeuwen op gebied van toonkunst de groote meesters waren. En het is uit de Vlaamsche school dat de Italiaansche en later de Duit- sche muziekscholen gegroeid zijn. Heer Dils zong zijne liederen met eene prachtige zwaarklinkende stem en begeleid de zich zelf met de theorbe zooals de zangers uit het verleden. Enkele moderne Vlaamsche liederen toon den ons ook nog de hooge kunst van dezen vermaarden Zanger. In eene korte maar heerlijke aanspraak werd dan gewezen op de hooge beteekenis van 11 Juli voor ons, Vlamingen. De spreker steunde er op dat wij ons moeten waardig toonen van onze voor vaderen. Wij hebben ons Vlaamsch bewustzijn grootelijks verloren en wij moeten tot ons zeiven komen. Het Vlaamsche Volk moet zijne eigene roemrijke geschiedenis kennen, het moet zijne eigene grootsche kunst leeren waardeeren. Het Vlaamsche Volk moet een voornaam, alzijdig ontwikkeld volk worden. Maar daartoe moet iedereen medewerken. Dat is geen slagveld maar een arbeidsveld, en op dit ruime veld is er werk voor alle handen. In de beste stemming en onder den groot- sten geestdrift eindigde het 11 Juli-feest met een krachtigen Vlaamschen Leeuw,uit ruim 700 kelen gezongen, en die gehoord werd tot verre buiten de stad. 1NSCHRIJVINGSLIJST Overdracht 212 fr. Voor de behoeftige rieken naar Lourdes, 5 fr.; M. D., 5 fr. L. Debaene, uitwijkeling van Re- ninghelst, Ferme de l'Orfraisière, Nouzilly, (Indre-et-Loire), 22.50 fr. Onbekend, om de genezing te bekomen mijner oogen, 25 fr. Opdat allen die het geluk gehad hebben te mogen naar Lourdes gaan zouden mede helpen al de zieken, die het verlangen, zouden moeten kunnen naar Lourdes gaan, Pierre Valcke en kinders, 80 fr. Voor de zieken, 5 fr. Ter eere van O. L. Vr 5 fr. Voor de zieken, 5 fr. Van een kind, 1 fr. Totaal 365 fr. 50 Verdere giften worden graag aanveerd. niet onthutsen, maar welhaast had hij zijne tegenstrevers tot den laatste neergeveld. Dan sprong hij van zijn paard en de bloe dige lijken onderzoekende vond hij bij 't lijk van den hoofdman een gulden schild met tieren zwarten leeuw. Dit blazoen bracht hij op zijnen terugtocht naar Vlaanderen als trofee mede. Onze Graven van Vlaanderen namen den Leeuw over in hun wapenschild. Het waren de gemeentenaren die den Graaf verdedigden en naar den klauwenden leeuw uit 's gravens wapen Klauwaerts genoemd werden in tegenstelling met de aanhangers van den Koning van Frankrijk die naar de fransche lelie Leliaarts» waren. Het is de Leeuwenvlag die in 1302 te Groeninge boven de hoofden der zegepralen de Vlamingen gewapperd heeft. De Leeuwenvlag is immers het zinnebeeld van ons Vlaanderen gebleven. En de eer die men die vlag aandoet, gaat over naar ons Vlaanderen, naar het groote, fiere Vlaande ren uit het verleden, naar het verdrukte, lijdende Vlaanderen van het heden. Het getal Vlaamsch steden die den Spo renslag officieel vieren en die op 11 Juli de Leeuwenvaan op hun stadhuis laten waperen groeit van jaar tot jaar. Dit jaar kwam Yper aan de beurt. Ook versieren reeds eenige Leeuwenvlaggen de straten onzer stad .Woor den wekken en voorbeelden trekken. Mocht hun getal spoedig aangroeien. Ons Vlaanderen heeft recht op die hulde haar door hare kinderen aangebracht en het ware uitzmnig en dom daar een bewijs van wantrouwen tegenover Belgie te willen in vinden. Herleef, O reuzenras Maak Vlaandren wat het was, En steek de Leeuwenvaan bij 't Kruis Dan zijn wij weer in Vlaanderen t' huis Eene commissie is bezig de loonen van de staatsambtenaars en -bedienden te herzien en aan te passen op de huidige levensduurte. Volgens de verklaring van M. Theunis zal de wedderegeling der Staatsbedienden nog vóór het verlof gereed zijn. Met dat der Onderwijzers en Magistraten zal men met October klaar zijn. De nieuwe regeling zal echter voor allen met terugwerkende kracht tot 1 Juli worden toegepast. De commissie heeft te oordeelen over de loonen van 143 duizend ambtenaars, magis traten, onderwijzers, priesters en officieren en 92 duizend agenten van minder rang Het Katholiek Vlaamsch Congres dat op 19 en 20 Juli te Brussel gehouden is wordt met belangstelling te geinoet gezien Dit is niet meest om de werkzaamheden van het Congres zelf, die echter ruim opgevat zijn en zeer degelijk beloven te zullen zijn, maar wel om de hernieuwing van kennisma king die vanwege de uiteenloopende richtin gen verwacht wordt. De Vlamingen zijn verdeeld, en dat is spijtig. Maar dat die verdeeldheid zich vooral laat gevoelen bij de Katholieke Vla mingen is dubbel spijtig. Het Katholiek Vlaamsch Verbond schijnt de inrichting te zijn die meest aangewezen is om die verspreide Vlaamsche Katholieken als het ware tot den schaapstal terug te bren gen. Sinds het Congres aangekondigd werd heeft men veel, zeer veel geschreven over eendracht en samenwerking. De groote vraag is Kunnen de Katholieke Vlaamsche Nationalisten deel uitmaken van het Katholiek Vlaamsch Verbond Zullen zij er deel van uitmaken i De Katholieke Vlaamsche Landsbond heeft i voor doel het Vlaamsche volk in staat te (stellen zich volkomen te ontwikkelen, zijne j maatschappelijke eenheid door de taalge meenschap van al zijn standen te bereiken en en al zijne geestelijke en stoffelijke krachten ongehinderd uit te werken. De Landsbond wil dit doel bereiken door het opwekken, samenbrengen en steunen van alle krachten en bijzonder van vereeni- gingen die Katholiek en Vlaamsch'zijn. Hij wil samenwerken met alle instellingen die geheel of gedeeltelijkheld hetzelfde doel nastreven. De nationalistische-gedachfe is bij de jeugd zeer verspreid en zelfs in de rangen der Verbonders fel doorgedrongen. Daarvan zal het Congres zekerlijk moeten rekening houden. Maar zijne middels zijn zoo breed opgevat, dat men toch hoop mag hebben dat men er de gepaste formule zal vinden die tot de broodnoodige practische samenwerking moet leiden. Zonder de besluiten van het Congres te willen voorloopen, durven wij toch in het belang van het Katholieke Vlaanderen dien wensch uiten. Het proces Coppée gaat immer traagjes voort. Veel belangstelling voelt men er niet voor. Alleen was men nogal benieuwd wat de heeren de Broqueville en Briand, beide Eerste-Ministers van Belgie en Frankrijk, zouden komen verklaren. En allebei hebben iets verklaard dat mag onthouden blijven. M. de Broqueville verklaarde dat hij geen vertrouwen had gehad in de magistraten die bij hem huiszoeking deden, omdat hij den zelfden avond in de bladen min of meer onjuiste inlichtingen vond over het gebeurde. Dr Daels weet ook van zulke gevalletjes te spreken. En verders zegde M. de Broque ville dat hij te Havere geene mededeeling durfde doen in den Ministeraad omdat het denzelfden avond in de Café's te Havere zou geweten geweest zijn. Zeer vleiend is dat niet voor de Havere- Ministers. Deze verklaring zal geheel zeker niet gebeiteld worden in het standbeeld dat men thans in Havere aan het oprichten is. Het is veel belangrijker wat M. Briand verklaarde. In 1917 hebben de Duitschers vredesvoorstellen gedaan die voor Frankrijk en de bondgenooten gunstig waren maar die schipbreuk geleden hebben omdat M. Ribot, Fransche Minister van Buitenlandsche Za ken, ze vrijwillig verkeerd voorgesteld heeft. Wij denken aan de duizenden jonge man nen, die gevallen zijn na die vrijwillige mis lukking. blü.il' jij.... l'll'.l'l'.'I.j!.'.' JL A vader schijnt met hen zèer bevriend te zijn. Is dat niet zoo Ja, papa, is verblind... O, de van Waverens kunnen iemand inpakken. Die kunst verstaan ze. Wanneer we verloofd zijn, zullen ze uw vader tegen mij opstoken. Dat weet ik van te voren. En ze gaan heel wat kwaad vertellen. En als uw vader dat nu gelooft Blanche bekende bij zich zelve, dat zulks reeds moest gebeurd zijn, want haar vader had al van die spottende aanmerkingen op Lavendeau gemaakt en zelfs op een vrouw gedoeld. Het meisje zweeg er tot Lavendeau over en zei alleen De kwestie is, hoe ik over u denk 1 Papa's oordeel laat mij ten slotte koud. Dat weet ik Maar ais mijnheer van Herteloo ons huwelijk eens moeilijkheden in den weg legt. Verblinde menschen kunnen koppig zijn. Niets is dommer dan vooroor deel. En strijdt daar tegen. O, Frederik, ik ben meerderjarig... en mag zelf handelen Ja, maar beter zouden we huwen met volle instemming van uw ouders. Mama zal met ons zijn dat is zeker. Heeft zij veel invloed op uw vader Ja. Blanche wist, dat de toestand thuis nu heel anders was» doch ze wilde haar vriend niet ontmoedigen. Dat is al veel gewonnen, hernam Lavendeau. O, als gij maar vei trou wen in mij blijft stellen. Dit spreekt van zelf. Ik kan Frans vvm Waveren wel waa - schuwen, want ociq er is mij genoeg van hem bekend, dat hij liever verdóken zou houden. Hij is niet de brave landjonker, waarvoor hij zich zoo gaarne uitgeeft. Maar ik zal me niet zoo vernederen om ruzie te maken rond een voor ons zoo teedere cn zelfs heilige zaak, als onze verloving. Daarvoor staan we te hoog. Tracht uw vader de oogen te openen. Natuurlijk zal ik hem uw hand komen vragen, zooals dit in onze kringen behoort. Wanneer Wel, laat ons zeggen morgen, in den namiddag. Heel goed O, maak u niet ongerust Frederik I Ik heb ook nog wat te zeggen thuis... Ja, maar tracht vooral de yolle toestem ming van mijnheer van Herteloo te winnen. Het zou zeer aangenaam zijn, als ons huwe lijk geen tegenstand ondervond. Doch ge steld nu, dat uw vader weigert. Dan trouwen we toch 1 verklaarde Blanche zonder aarzelen. Zoudt gij mij volkomen vertrouwen., zoo ver zelf, om mij te volgen naar den vreemde en ons daar in den echt te laten verbinden Als het moest zijn, o ja, dar ga ik met u mee. Een vader heeft het recht niet uit koppigheid of door ophitsing van anderen Aet geluk van een dochter te breken. I Datis zeer verstandig opgemerkt. Maar niet alle meisjes denken zoo zelfstandig, lieve Blanche, vleide Lavendeau. Stad Poperlnghe. 15 Juli 1924. UITSLAG I. Rui' pserden van 3 jaar en meer. 9 Ingeschrevenen. W' René LFICHFR, Poperinghe Jeroom Dambre, Watou. René Ruyssen, Poperinghe. Theophile Phlypo, Poperinghe. Hector Monkerhey, Vlamertinghe. Bruno Debacker, Woesten. René Ruyssen, Poperinghe. Ruir.peerden gezegd 30 maanders. 17 Ingeschrevenen. Jer. DAMBRE. Watou Henri Quaghebeur, Poperinghe. Wed. Gaston Lelieur, Poperinghe. Wed. Edm. Loncke, Poperinghe. Cyrille Jacob, Reninghelst. Const. Dequecker, Reninghelst. F Prijs 26 3" 4* - 5* 6" 7" Prijs Het ontwerp, waarbij de definitieve aan hechting der kantons Eupen, Malmedy en St Vith, wordt geregeld, werd door de regeering in de Kamer neergelegd. De gebieden Eupen-Maledy zijn, volgens het ontwerp, verdeeld in drie rechtelijke kantons. Deze kantons beslaan eene vrij aanzienlijke oppervlakte, maar uit ervaring is gebleken dat drie rechtbanken voldoende waren om er een behoorlijk beleid van de justitie te verzekeren. Die drie kantons worden ingelijfd bij het arrondissement Verviers en komen dus bij de Provincie Luik. Het arrondissement Verviers wordt daar door met 60213 inwoners vermeerderd en in plaats van vijf voIksvertegenwoordigersV.nl- len er nu zes te kiezen vallen. Bijzondere maatregelen zullen getroffen worden voor wat het gebruik der talen betreft. In al de gemeenten van de kantons Eupen en St Vith wordt thans de Duitsche taal ge sproken. Integendeel in de meeste gemeen ten van het kanton Malmedy spreekt men Fransch. De Duitsche gemeente La Colamine, met 4200 inwoners, werd op 13 Juli officieel bi. Belgie aangehecht. Guido. Park De S.ovis OPENLUCHT VERTOONING door het opvoering van Opvolger van S. VANDE BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE genoeg om alles te dragen. Ware liefde wordt niet verslagen. En zoo sprak Lavendeau nog eenigen tijd voort. Gretig luisterde Blanche naar hem Ze rustte met haar hoofd tegen Frederiks schouder. En ze betuigde hem, dat ze hem overal volgen zou. Niets ter wereld kon hen nog scheiden. Maar plots werd de deur van het paviljoen geopend. Zoo, zoo, hier zitten ze klonk het. Daar stond mijnheer van Herteloo. Hi trad binnen. Lavendeau sprong onsteld op. Hij staarde naar buiten, over van Herteloo heen, als vermoedde hij nog een tweeden persoon. Ha, ginder gaat de valschaard weg riep hij Frans van Waveren heeft u hier geleid. En nu is hij beschaamd den spion. Dat is 't zelfde, sprak de vader van Blanche, al ware het de duivel geweest die me hier bracht. Maar ik ben er toch en ik zie hoe ge mij bedriegt 't Spelletje komt uit al staat dit gebouwtje, ver weg. U bedriegen vroeg Lavendeau, zich dadelijk beheerschend. Hij was woedend, maar toch sluw ge noeg, om andere gevoelens te veinzen. Voor zijn plannen was het immers van belangden rentenier te winnen. Ja, zeker, mij bedriegen, hernam mijn heer van Herteloo. Of is het openhartig hier mijn dochier te lokken Is dit konkelfoes beschaafd, waar ge 't altijd over hebt Papa, ik kom hier uit eigen, vrijen wi< zich spoedig van Maar het is r igj' onder de oogen zien. Onze liefde is sterk!hij schoon, dat heb ik al gehoord, hermin Prijs Ruirtpeerden gezegd 18 maanders- 16 Ingeschrevenen. I» Prijs Julien VANCAYZEELF. Pop. Ach. Vercruysse-Bauw, Poperinghe. Wed. René Leicher, Poperinghe. Henri Quaghebeur, Poperinghe. IV. Merrfepeerden v. 3 jaar en meer. 10 Ingeschrevenen. Ie Prijs Jerome D0CHY, Flverdinghe. Achille Sohier, Poperinghe. 3" jeroom Pil, Stavele. Theophile Vandeputte, Stavele. Gaston Vandromme, Watou. Th. Huyghe, Dickebusch. V. Merriepeerden gez 30 maaiders. 8 Ingeschrevenen. Marcel C0FNF, Dickebusch Marcel Coene, Dickebusch. Cyrille Vercruysse, Vlamertinghe. 4C Camiel Lagrou, Yper. 5" Amand Lermytte, Poperinghe. Wed. G. Vandromme, Poperinghe. VI. Merriepeerden gez 18 maanders- 8 Ingeschrevenen. 'rijs Kinders Oelva, Reninghe. 2' Jeroom Pil, Stavele. 3° Jules Soenen, Poperinghe. Ch. Deconinck, Reninghelst. 5* Jeroom Pil, Stavele. AI. Claeys, Poperinghe. VII. Veulens Hengsten. 8 Ingeschrevenen. h Prijs Th. HUYGHE, Dickebusch. 2e Henri Devos, Reninghelst. 3" Jeroom Pil, Stavele. 4" Alidor Derycke, Poperinghe. 5e Camille Lemahieu, Poperinghe. VIII. Veulens Merrien. 7 Ingeschrevenen. I« Prijs Fl. B0URNAILLIE, Stavele. Wed. Bernaert, Reninghelst. Jeroom Pil, Stavele. Hector Dujardeyn, Pollinchove. Ach. Sohier, Poperinghe. Wed. Vandromme, Poperinghe. Cam. Lagrou, Yper. Van jaar tot jaar vermeerdert de bijval onzer Paardenfeest. Zeer talrijk waren de landbouwers en handelaars die met veel belangstelling de prachtige dieren kwamen nazien. Opmerkelijk is het hoe, nog zoo dicht van den oorlog, de land bouwers reeds zulke prachtdieren bezitten. Dat getuigt van hunnen moed, hunne bekwaamheid en hunnen iever en strekt hen in alle geval tot eere. Gelooft wedt dat er zeventien perso nen zijn omgekomen door het zinken van het Iersche stoomschip Lismors nabij Waterford. Een overlevende redde zich op een vloten spoelde, na een etmaal op zee rondgedreven te hebben op de kust aan. In Budweis, in Zuidelijk Bohemen, heeft de overheid wegens het gevaar voor dolheid, het afmaken van alle katten gelast. In verband daarmee zijn twee duizend kat ten naar de gasfabriek gebracht en daar met lichtgas gedood. Donderdag ontstond er brand in de Normaalschool van Messina in Italië, het vuur deelde zich mede aan gansch de wijk en legde 160 huizen in asch. Om den brand te beperken moest men 118 barakkementen afbreken. Matrozen, pom piers en burgers, in 't geheel een dertigtal personen, werden gekwetst. Vijftienhonderd personen zijn zonder dak. Zaterdag morgen, om 3 u. 45, is de reizigerstrein uit Strasburg tusschen Chal- lon-sur-Marne en Vitrine-le-Frangois op een goederentrein geloopeti. Twee reizigers werden gedood, vijftien gekwetst. In Bolivië is eene revolutionaire bewe ging ontstaan, welke dreigt eene groote uit breiding te nemen. De opstand is ontstaan uit de beweging in de streek van Santo-Cruz voor de inlijving bij Brazilië. In de omgeving van Gumbadi-Kabur (Perzië) is het 's nachts tot een botsing ge komen tusschen Turcomans en Perzische ruiters. De laatsten hebben drie honderd dooden op het slagveld gelaten. Ten gevolge van overvloedige regens is 's nachts een muur ingestort, welke ge staan was nevens een der forten van Saloni ka. De puinen bedolven barakken, waarin zich talrijke Grieksche vluchtelingen bevon den. Veertien van die ongelukkigen werden gedood en een 20-tal anderen gekwetst. Oïsstarfte In het lager. Gedu rende het jaar 1923, van 1 Januari tot 31 December zijn er, in de militaire hospita len, onder hun werkelijken dienst 132 mili tairen overleden. De gemiddelde getalsterkte bedroeg 113 duizend man. Voor de tijdruimte van 1 Juni 23 tot 1 Juli 24 hebben 13 miliciens zich door zelfmoord van liet leven beroofd. Er is één sterfgeval op duizend en één zelfmoord op 10 duizend manschappen. Aan da deftige lieden De Bond tegen de Zedeloosheid van Oosten de richt den volgenden oproep tot al de fatsoenlijke lieden Denkt er aan dat de eerbaarheid ook aan de zeekust al hare rechten bewaart. Laat u niets toe in kleeder dracht of verzet, waarover ge u terecht zoudt schamen in uw eigen stad ot dorp. Bedenkt dat er plaatsen zijn waar ge niet kunt gaan zonder uwe eer en deugd in gevaar te bren gen. Ga onverbiddelijk eiken winkel voorbij waar slechte of gevaarlijke bladen, schriften, illustraties of zichtkaarten worden verkocht. Ouders 1 Meer dan ooit weegt op u de zware plicht over uwe kinderen te waken. De bond tot verzedeiijkingder Zeekust. Wat de ooHog gekost heeft M. Bogart, leeraar in staathuishoudkunde aan de hoogeschoo! van Illinois (Vereenigde Staten) heeft uitgerekend wat de oorlog aan de betrokken landen gekost heeft. De totale som overtreft deduizend miliardfrank-goud. De Vereenigde Staten hebben over de 32 miljard dollars uitgegeven Groot-Brittanje 44.028.011.868 dollars; Canada 1 miljard 665.576.032 Australië 1.432.108.040 Nieuw-Zeeland 378.750.000 Zuid-Afrika 300.0 0.000 Indië 101.279.000 de overige Engelsche koloniën 125.000.000; Frankrijk 28.812.782.800 Rusland 22.593.950.000 Italië 12.313.998.000 België 1.154.467.914; Servië 399.400.000 Rumenië 1.600.000.000; Griekenland 270.000.000; Japan 30.000.000 de andere verbonden landen 500.000.000 Duitschiand 40.150.000.000 Oostenrijk 20.622.960.000; Turkije 1.430.000.000 en Bulgarië 815.200.000 dollars. Bevolking op 31 December 1923 van het Arrondissement Yper, Neer-Waesten 721, Becelaere 2285, Bixschoote 365, Boesinghe 1257, Brie- Ien 685, Corner 5995, Crombeke 1091, Dic kebusch 1242, Dranoutre 661, Elverdinghe 1653, Gheluvelt 1073, Gheluwe 4506, Holle- beke 532, Houthem886, Keminel 1211, Lan- gema/ck 4593, Locre 645, Meessen 471, Neuve-Eglise 2192, Oostvleteren 1932. Pas- schehdaele 1759, Ploegsteert 4389, Poel- cappelle 1223, Poperinghe 12675, Proven 1766, Reninghelst 2420, Rousbrugge-Harin- ghe 1970, St Jan 775, Vlamertinghe 3846, Voormezeele 632, Waesten 2317, Watou 3747, Wervik 10017, Westoutre 1403, West- vleteren 1857, Woesten 1596, Wulverghem 339, Wytschaete 324, Yperen 14125,'Zand- voorde428, Zillebeke 1450, Zonnebeke 2158, Zuydschoote;488. °'Totaaljl06.710. JIIMUMlMIJlMMJmilMI BANQUE POUR FAVORISER LES TRANSACTIONS INTERNATIONALES BANK TOT BEVORDERING VAN INTERNATIONALE HANDELSZAKEN SS Naaml. Venaootsch. Maatsch. Zet. Geril ALLE BANKVERRICHTINGEN AAN DE BESTE VOORWAARDEN GELDBELEGGING op zicht, op kort en lang termijn AGENTSCHAPPEN Poperinghe, Gr. Markt, 28. tel. 89-90 Veurne, Ooststraat, 64, telefoon 76 IVlocsKroerj, Toerkoenjestr. 109, tel. 179 Dixmurïe, Wy'gendyk, telefoon 44 Alg. Bestuurd. voor IV.- Vlaanderen Wytschaeth en O aal. Bkvbrbn Noordschootb Lboeghbm Ag. M. Fournirr, Burgem. H. Tahon, Gem.-Sekr. H. M. Bailleul, id. H.tx. Dklannoo, id. Wbstoutrk enOml., Ag. H. A. Dbclkrcq. RoüSBRUGGK 1Cl-AKYSOONB, G.-O. Loo HCambri ynck, id. Nikuwkbrkb H. L. Lbmajrr Bijkantoren NIEUWPOOK.T, PROVEN, WATOU, LEYSELE, STAVELE, ALVERINGHBM. Ik wel. 5 - Ja, dat weet ik n uwradikaalantwoordj beweerde Blanche, die maakt ine gelukkig. Natuurlijk hopen we, haar schrik herstelde. (dat het nooit zoover zal komen. Maar het is' O, ja, we kennen dat. Gij gelooft alles, j goed, dat we alle mogelijkheden moedig j waf mijnheer daar u vertelt en spreken kan van Herteloo. De meisjes doen alles uit vrijen wil en zijn zoo verblind, dat ze het nog niet eens zien, hoe ze aan den rand van den afgrond staan. Mijnheer, laat ons kalm blijven, zei Lavendeau. Nu ge hier toch zijt, noodig ik u uit verder binnen te treden, en plaats te nemen. Bah, 'k heb op die uitnoodiging niet gewacht, 'tls misschien wel niet beleefd zon der kloppen de deur open te doen, maai; waar mijn dochter is, mag ik ook komen, als ze tenminste zich als treffelijk wil doen door gaan. En daarvan heeft ze altijd den mond vol. Ik heb dus geen belet gevraagd, doch stout weg de deur geopend. Gij hebt volkomen recht op een nadere verklaring, erkende Lavendeau. En ik zal u die geven. Het is toch geen misdaad uw dochter te beminnen. En ik heb Blanche mijn liefde verklaard. Goede paarden worden op het hof bezocht. Fie, wat een uitdrukking pruilde Blanche. Fie, die heb ik gekend, en ze was de ergernis van alle treffelijke menschen en ik zou niet gaarne hebben, dat ge ook zoo'n fie wordt hernam van Herteloo. Wel zoo, ge drinkt hier koffie, ge hebt koekjes, ge zijt hier heelemaal thuis en 't is men ziele wel ingericht dit paviljoen. Van welken goeden vriend mag dat zijn. Wel, ge kunt vuur maken eok. Ha, 't zou zeker niet lang meer duren of Blanche kwam in 't geheel nie* meer bij ons. Papa, ge beleedigt me vreeselijk 1 Dat duld ik niet. j Neèn, go beleedigt u zelve dooi hier i eiken dag te komen. Zijn dat nu de goede manieren, waarvoor ge zoo gezweet hebt om ze te leeren Is dat de beschaving, die ik niet wil innemen 't Is wel de moeite waard, daarover zoo'n beslag te maken. Mijnheer van Herteloo, laat ons be daard spreken, drong Lavendeau weer aan. Daarmee zullen we 't verst komen. O, ik ben zeer bedaard, want ware ik het niet ge laagt al met uw pikkels omhoog tusschen de heesters, verzekerde de rentenier. Papa, zoo een taal, zulke uitdrukkin gen riep Blanche uit. Zult gij mij lessen van welvoegelijkheid geven, hier in dit paviljoen, waar ik u be trap met een jonkman, die toch vrijen toe ganghad bij ons, als hij u wilde zien ?Dank u voor uw lessen Woorden zijn geen oor den. 'k Zou liever daden van uw beschaving zien. Ge hadt op Mariette zoo veel aan te merken. Maar mag ik Blanche dan niet bemin nen vroeg Lavendeau. Hoe kunt gij daartegen zijn. Als gij haar oprecht bemindet zoudt ge meer om haar goeden naam bekommerd wezen. Meisjes eere is broos, mijnheer Lavendeau. Die goede naam is ongerept, tenzij ge naar lasteraars wilt luisteren als Frans van Waveren. We hoeven niets te verbergen. 'k Zou toch wel zeggen van wel, want jge kruipt ver weg. We zijn hier gekomen, om eens rustig en vrij uitte Ku-'T.eu l a'beien, niet vaar B'antve 1 - Och, ik spr- ck niet meer t pa; n. Hij moet eers! zijn beleedigingi n n.rug luk ken. Hij heeft me diep gehoord. ('1 Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1