De Kapel Boseh HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN8LAD Nieuwsblad voor Fopermg-he en Omstreken, GEDENKTEEKEN mei Diinggemaame vogelen. Sondag1 19" October 1924. I5 Öentiemea 42 ONTWAKING. DE KUS. oorlogslachtoffers 191418 Apotheek Frans Van de Plas De gruwelijke moord te Noordschote. ZENDT ONS 1 \l SO TRANSINTER LFflTUI Ia Belgis 8.50 Buitenisad 13 00 Sansea-Yaifseste, 15, Gasthuisstrut, ÏESiöCPISGES, 21" Jaa Naklank van het Katholiek Congres öe toestand van Frankrijk eene les voor Belgie. CL ER C KEN Plechtige Onthulling De vlam op het graf Besprekingen Politieke gebeurtenissen in Erpjoiand. Leest en rerspreidt "De P&peringbeaaar,, Zangwedstrijden De staking is geëindigd. Godsdienst is privaatzaak msm fflüilTEB sar. tfe «Miste Socrssa. - Besrsonfêrs - na - mm P o lit iek O ver zich t. De Duitsche leening. Een gouden sabel. Akoaaflaaalrlja per Jaar III St id fr 8 .50 Uitgever Drukkerij Paplorhandal, POPER1NGHE Telefoon rsr 9. Poiloheokrekaniiijp V 15570. BERSCBTtS, Seas inlassching o.6o cta per regel 2 en 3 inl o.So o ums5t;u t 5o fr p-r regei, ROUWSEdlCHTEI. 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Anironoen prijion op »».!>vri*s Alle annonces zon vooraf te betalt en moeten voor [jen vwjdag ingezonden worden. Kleine BERICHTEN TEGEN den Vrijdag noen. Zij zijn ontwaakt I Wie 50.000 Roode gesyndikeerden.die met pak en zak uit de roode syndikaten getrokken zijn. Het is de Peuple zelf, die het ons kenbiar maakt in een zijner laatste statistie ken. Die 50.000 laten zich niet tneer in slaap wiegen. Zij zijn ontwaakt en zien klaar. De Ontwaking van 12 October laatst, schijnt erg gebeten op ons artikel Ronde plakkaten Och, het is zeer natuurlijk wanneer men de vinger op de wonde legt, da" doet het pijn en begint men te huilen. Schilden en verwijten zijn geen bewijzen, en afiegen doen de kinderen ook, wanneer men ze op hun gebreken wijst. Wij bestatigen 1. Dat, zoo de geestelijken de soldaten zegenen, die ten oorlog trekken het geen bewijs is, dat ZIJ den oorlog willen. Indien de Godswet Gij zult niet doodslaan, gij zult niet stelen beter door de volkeren en de landsbesturen onderhouden wierd, dan zou het voorgoed met den oorlog gedaan zijn. 2. Dat het rondstrooien in het arrondis sement Yper van 17.000 papiertjes geen be wijs is van een opbouwend programma, en dat de 12 puntjes van het roode kiesplatfnrm met een positief programma niets te maken hebben. 3. Dat er misbruiken zijn, en overal, dat weet iedereen Maar wij stellen de vraag Bij wie zijn er het meestDaar kunnen de arbeiders in de kool- textiel- steen- bouw- metaal- diamantnijverheid, de zeevisschers en de dokkers beter op antwoorden. Zouden de 50.000 ontwaakten van Le Peuple ook niet zien langs waar de schaal het zwaarste helt 4. Dat wij goed begrijpen, dat men de schouders optrekt, wanneer men van de roode kapitalisten spreekt Men zwijgt daar maar liever over in het roode kamp dat mogen de gezellen niet weten. Spijtig maar dat het Staatsblad de bilans afkondigt van de roode maatschappijen met de zooveel per /o voor de beheerders. Gelukkig dat de werklieden daar hun neus niet insteken er zouden nog arbeiders ontwaken. 5. Dat, wat wij schreven over de pensi oenwet wij er geen letter aan veranderen. Ja, De P. peringhenaar boft ermede dat de weeskinderen 120 fr. per jaar zullen trekken, daar waar de wet Wauters hun niets gafhij boft ermede dat de weduwe, door de nieuwe wet beschermd wordt, dat de spaarzame werkman bevoordeeligd wordt en hij begrijpt volkomen den angst der roo- den, die niet gaarne den werkman eigenaar zien worden van zijn woonst, want dan ontsnapt hij hun. 6. Dat sedert de Cercle La Concorde van Dison hetzelfde den 10 September laatst in trakt liet verschijnen, er geen enkel tegen spraak uit het rood Luikerland kwam daar is het nogthahs de gewoonte als razende honden op het kleinste beentje te vallen. 7. Dat wij overtuigd zijn van het groot beleid van oudminister Wauters die hem aan het werk heeft gezien kan erover oor- deelen. 8. Dat wij deze enkele puntjes ook gratis meegeven aan de roode propagandisten ze kunnen hun ook zeer verdienstig zijn. POPEHINGHENAAR De kus is de groet als men elkander verlaat en als men elkander weerziet. Hij is de tolk van gt- negenheid, vriendschap, liefde en hartstocht. Hij kan zeer zinnelijk en zeer verheven zijn. Er kan verraad in een kus liggen, ook haat. In Japan wordt hij beschouwd als een uitheemsche uitvin ding zonder beteekenis. China ziet er een leelijk gebaar in. Er zijn la den waar de kus onbekend is De Ma'eiz -n en de Eskimozen kennen den kus niet zij wrijven elkanders neus. Er zijn landen waar de kus een godsdienstige oefening is, een gebed. De IJslandsche moeder kust haar kind als het ziek is om de hulp van den hemel te verkrijgen. In de kus ligt alleen wat de verbeelding er in legt. De 3" Vergadering van het Katholiek Ver bond van Belgie, Zaterdag en Zondag te Brussel gehouden heeft een reusachtigen bijval beleefd. In de afdeelingen werden de kwesties die voor de Katholieken van allergrootst belang zijn grondig besproken en diep ingestudeerd. De drie groote groepen, landbouwers, werklieden en middenstanders alsook het verbond der Katholieke Kringen hebben verslagen laten verschijnen die hoopvol stemmen en getuige geven van grooten bloei. Heerlijke redevoeringen werden uitgespro ken vooral door den Voorzitter M. Heyman en door M. Vandevyvere. Het hoogste wat de Katholieke partij te vrijwaren heeft is onze Godsdienst. Meer dan ooit is de godsdienstkwestie in ons land gesteld. Zij beheerscht al de andere vraag stukken de politieke, de sociale, de econo mische. Niemand die het goed meent met ons volk en ons land kan in geweten wenschen dat de ontchristening nog dieper de volksmassa zou doordringen. Een anti-clericale regeering zou ontegen sprekelijk deze ontchristening bevorderen. Het tweede vraagstuk dat zich opdringt is het school vraagstuk. Godsdienst en school zijn nauw verwant. Het schoolvraagstuk en de belangen van het vrij onderwijs moeten bij alle Katholie ken nauw aan het hart liggen. En goddank zoo is het ook. Maar de Katholieke partij heeft zich niet alleen om godsdienstige en school vraagstuk ken te bekommeren. Zij is een politieke partij en moet dus ook een buitenlandsch, economisch, sociaal, en taaiprogramma hebben. Wij houden eraan in deze kwestie eens ons gedacht te zeggen en volgen hierin de lijn aangewezen in het Katholiek Verbond. Op buitenlandsch politiek terrein houden wij ons aan de zijde van Z.H. den Paus die alles in het werk gesteld heeft om den haat tusschen de menschen te ontwapenen en den vrede in de wereld te bevorderen. Wat de militaire kwestie betreft wij zijn vrij genoeg te zeggen dat wij door de laatste militaire wetten gefopt geweest zijn. In ons land leven wij nog in een tijdperk waarop alles geofferd wordt aan den militaristischen afgod. De verzachtende maatregelen die thans voorgesteld worden en die op hun eigen zeer goed zijn, dienen slechts om de pil te ver gulden die men o-s doet slikken. Wij houden nog immer aan de militiire verplichtingenen den diensttijd met geweste lijke indeeling en oplossing van het talen vraagstuk in 't leger zooals ons vroeger beloofd werd. Wat de sociale toestand en het talenvraag stuk betreft hier ook moet klare wijn ge schonken worden. Wij zijn voorslaander van de eenheid in de Katholieke partij en van samenwerking onder de maatschappelijke groepen. M. Heyman zegtNa den oorlog had men te kiezen voor de massa tusschen de socialistische en de christene democratische strooming. Voor Belgie is dit reeds heslist. De Katholieke partij moet dan ook in de volkslagen diepe wortelen schieten Heelemaal 't akkoord. Hier in ons arrondissement is ook de strijd begonnen. Hij gaat niet tegen de Liberalen. zijn Neen. Sindsdie hun Glorie kwijt zijn, zij, politiek gesproken, stokkedood. De strijd in het arrondissement, en die zal hevig zijn, zal meestal gaan tegen de Socia listen. Het ware eene grove politieke dwaling zulks te loochenen. Gaan de Socialisten hier vooruit dan is het ten koste van den christen werkman,burger en boer. Zij zijn voor ons allen de gemeene vijand. Daarom ook moet er met vereenigde krachten gewrocht worden om de christene democratie vooruit te helpen en haar als stuitenden dam op te werken tegen den aanspoelenden golf van het Socialisme. En de eenigste mogelijke dam is de stevige inrichting der christene werklieden, aange moedigd en gerugsteund door de andere klassen der samenleving. Zij zullen den vij and bestrijden met dezelfde wapens als deze waarmede hij onze beste krachten onder mijnt. En de taalkwestie I Waarheden, harde waarheden werden ge zegd te Brussel. Het is maar al te waar dat de taalkwestie weegt op de binnenlandsche politiek van ons land en op de eenheid in de Katholieke rangen. Ja, het is waar dat de overg.oote meer derheid der Belgische Katholieken getrouw waren aan de bestuurlijke eenheid van 't land. Maar het is ook waar dat diezelfde Belgen uitgescholden werden voor slechte Vaderlanders omdat zij de beloofde gelijk heid in rechte en in feite durfden eischen. ja het is ook waar dat door het onvader- landsch gedoen van sommige na-oorlogsche helden een groot deel van Vlaanderens jeugd zoo niet vijandig, dan ten minste toch terug houdend is tegenover de Katholieke partij. En dat dit de schuld is van dezen die moedwillig de Vlaamsche kwestie niet heb ben willen oplossen. Wij kunnen het slechts klaar zeggen Het gaat hier niet de Vlamingen aan te lokken en ze met ijdvle beloften te overstelpen en te paaien. Wii, Katholieke Vlamingen, wij willen ons recht bi komen. Nu heeft de Katholieke partij de meerder heid niet meer en stellige beloften kan zij niet afleggen, maar met M. Heyman ver wachten wij dat zij door het zoeken en vooral door het doordrijven eener op ossing van wezentlijke gelijkheid niet alleen de Katho lieke partij en het Land maar ook Vlaanderen zal dienen. G. Frankrijk telt ongeveer 40.000.000 inwo ners. Op die 40.000.000 inwoners zijn er ongeveer 40.00) framassons of vrijmetse laars, Die 40.000 vrijmetselaars zijn voor 't oogenblik VOLKOMEN MEESTER VAN T BESTUUR. De linkerblok samengesteld uit Radikalen, Socialisten en Commuristen krijgt het ordewoord van de logie. H->riot, de hoofd man van dien blok IS VERPLICHT, dat hij wille of niet, dat ordewoord uit te voeren of nij bleef geen 24 uren aan 't bestuur. Daar is de toestand echt en onbewimpeld. Het programma welke Herriot in de Ka mers afkondigde is enkel en klaar OORLOG TEGEN DEN GODSDIENST, TEGEN DE KERK, TEGEN DE KLOOS TERS EN DE CHRISTENE SCHOLEN. van het aan de Zondag was het vol p feest te Clercken. Een zonnig, warm weder, zooals w(J er in den zomer geen hadden droeg er veel toe bij Eerst moet gezegd dat de inwoners der paro chie Clercken, van nederigen tot rijken, milde- lijk hebben bijgedragen tot het aanwerven van het prachtig standbeeld ruim 10.000 franken werden Ingezameld. Het beeld, een eeht kunstwerk. Is oprecht zlnne beeldig O- L. Vrouw van den Yzer vraag' hel kind Jesus troost te brengen aan een erg gekwetsten soldaat». De kunstenaar heeft in.zijn uiting O. L. Vrouw de plaats laten Innemen van de moeder van den gekwetste. Heerlijke opvatting voorwaar Ook werd geen lof gespaard aan den ontwerper van het kunststuk den Heer Antoon Van Parys van Dein- ze, die zijn kunstenaarsziel in het werk heeft uitgestort. En wat gezegd van het prachtig sermoen van E. H. Debeir, krijgsaalmoezenler te Kortryk Wij hadden het genoegen hem te hooren in dergelijke feesten, maar te Clercken heeft hij alle verwachtingen over troffen ware zijne aanspraak niet In de kerk gegeven geweest, men zou luidruchtig toegejuicht hebben Na de hoogmis had de wijding van het gedenktee- ken plaats, na dewelke door jonge dochters O. L. Vrouw van Vlaanderen meesterlijk gezongen werd. Tot tranen was de menigte bewogen toen een wee- zenmeisje zoo duidelijk en gevoelvol een hulde voordroeg aan dezen tot wier aandenken het gedenk maal is opgericht. Welke huivering ontstond bij dezen, die het heerlijk gedicht van Eerw.Pater Hilarion Hans, de bediedenis van ons standbeeld verklarende, hoorden lezen door het meisje Maria Vanbeslen De plechtigheid van den voormiddag zoo wel afge- loopen, liet voorzien dat deze van den namiddag niet minder wd zou lukken. De stoet gevormd aan Het Hooge was vlakweg prachtig, indrukwekkend en In de beste orde. De zes praalwagens uiterst wel opgevat werden door iedereen bewonderd. De Vossen van het omliggende waren talrijk opgekomen en de muzieken van Eessen en Vladsloo zijn wij dank om de opluiste ring bijgebracht aan het feest. 't Was door een ontzaglijke menigte dat de stoet de Op 11 November zal Minister Ruzette eene vlam ontsteken, die voortdurend zal branden op het graf van den Onbekenden Soldaat. Wij hebben oprecht medelijden met dien ongelukkigen duts, die al die onnoozele betoogingen, ceremonien en comedietrekken moet laten gebeuren. Rond het gebouw der Natie en rond het WMr; dorpplaats bereikte. Op het verhoog nevens het standbeeld hadden de vlaggen der «Vossen» plaats genomen rismede de burgerlijke en geestelijke overheden en de kunstenaar Ant. Van Parys. Rondom de tribun^ v;»ren geschaard de schoolkin- ders, er voor de familieleden der gesneuvelden. Het doek valt, de meisjes voeren een helklinkenden Vlaamschcn Leeuw uil. De Voorzitter der Vos sen Jer. Dewaele) doet een duidelijke aanspraak waarin hij het standbeeld aan het Gemeentebestuur overhandigd in gepaste woorden wordt door den Heer Burgemeester Edrn. Parmentier beloofd zorg te dragen over het gedenkmaal. De kinders der knechtenschool voeren het Vader- landsch lied uit. Weeral is het E. H. Debeir die het woord voert, en door het talent hem eigen, de menigte doet weenen ten gevolge zijner treffende aanspraak. Dreunend klinkt de Vlaamsche Leeuw door de muzieken uitgevoerd en het heuglijk feest is tot ieders voldoening geeindtgd. 's Avonds, gedurende een zuinig eetmaal werd door den Heer Alleman, hoofdonderwijzer een aan spraak gedaan waarin hij hulde bracht aan de gedach tenis van dezen wier namen gebeiteld staan op het standbeeld dank sprak hij uit aan aden die het hunne bijgedragen hadden tot het wellukken van het feest een bijzonderen dank bracht hij uit voor den Eerw. Heer üeltour, onderpastoor, die de ziel is geweest van alles DIT mag niet vergeten worden, want 't is te tref fend G durende het eetmaal staat een eenvoudige werker, oud-strijder Cyr Pollentier recht en uit eigen beweging vraagt hij dat de gasten met hem luidop een gebed zouden storten voor onze dapperen, 't geen dan ook gedaan werd Clercken heeft een heuglijken dag beleefd I De Fransch-Belgische economische be sprekingen zijn te Parijs hernomen. Deze besprekingen werden stopgezet door de verwerping in de Belgische Kamer van het Fransch-Belgisch economische akkoord. tiet geldt hier een wederaanknoopen der betrekkingen met Frankrijk, ten einde een voorloopige economische overeenkomst tus schen beide landen fot stand te brengen, in gemeene, platte aanval tegen de H. Maagd en de vereeri'ng ervan te Oostacker. Vooruit beschuldigt de menigte van lichtgeloovigheid, die geloof hecht aan mirakelen en zich door kluchtspelers laat exploiteeren. De Dokters, die de mirakelcuze genezingen als echt aanzien, voor uitge- kochteu uitschilder), is dat alles eerbied voor den godsdienst Ea het is dezelfde Vooiuit die zegt Godsdienst is privaatzaak I Neen, daar aan laat zich niemand meer vangen. Engeland is in dit laatste jaar het tooneel geweest van groote politieke gebeurtenissen, niet alleen voor wat de biinenlandsche poli tiek aangaat maar ook voor wat de wereld politiek betreft. Ten gevolge der verkiezingen voor het Lagerhuis op 6 December 1923 verloor de conservatieve tractie de meerderheid. Voor de eerste maal in Engeland trad de arbeiders partij op als regeering. Daar zij echter enkel 193 leden had tegen 158 conservatieven en 156 liberalen vormde zij eene regeerende minderheid die in haar besluiten moest steu nen op de tegenpartijen, zonder dat er leden dezer partijen van den Ministerraad deel- maakten. Het was dan ook niet te verwonderen dat zoo bestieren uiterst onvast was. Herhaalde lijk werd Mac Donald in minderheid gebracht zonder dat de Regeering zich weg trok. Ditmaal echter heeft het Ministerie zijn ontslag gegeven. De kiesstrijd is reeds volop aan den gang want de verkiezing heeft reeds plaats op 29 October aanstaande. Om eene regeerings- meerderheid te krijgen moeten de arbeiders meer dan honderd zetels bijwinnen, iets wat onmogelijk blijkt. De conservatieven hebben een tekort van vijftig zetels om de volstrekte meerderheid te bezitten. Men voorziet nu reeds het be houd van den huidigen toestand daar geen der partijen de meerderheid zal behalen. De Engelsche arbeiderspartij is geene socialistische partij, zooals men dat in Belgie verstaat. Er waren onder de arbeider-geko zenen verschillige Katholieken. Hoe de stemming ook moge uitvallen de wereld zal Mac Donald steeds dankbaar moeten zijn om de pogingen die hij tijdens zijn bestuur gedaan heeft om de vrede en de rust in de wereld te doen heerschen. Guido. Opvolger yan S. VANDE BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - POPERINGHE - Jufvr. MARIE ALLEMEERSCH. Hiernevens geven we de photo der ongelukkige Marle Allemeersch, op zoo gruwelijke wijze te Noord- schofe vermoord op Zondag 5 October in de droevige omstandigheden welke o ize lezers reeds kennen. Het meisje geboren te Zedelghem op 7 December 1906 is dochter van wijlen Isidoor en van Amelie Van Hee. O© indruk in de streek teweeggebracht weegt nog op iedereen. Elk voelt medelijden met het slachtoffer en met de diepbeproefde Familie en elk drukt de hoop uit dat de laffe moordenaar toch nooit meer losgelaten worde. Pe plaats der moord, Onderstaand zichtje, getrokken uit de weide van landbouwer Naessens, vertoont de plaats waar dat wreede drama zich afspeelde. Over de palen der weide loopt de weg komend van Merckem. Het gezelschap kwam daar van de kermis zooals men weet. Dewaele ging de laatste groep tegen en ontmoette hem midden den weg, waar num mer 1 is geteekend. Daar loste hij zijn eerste schot, Veryser treffend. Het jongere zustertje liep weg rechts, de velden over, naar huis, hofstede Allemeersch, onder nummer 3. Intusschen had de vuige kerel! Marie Allemeersch ingehaald, haar doorkorven met volgens de bestatigingen van den heer wetsdoktor van 't Parket van'Yper 69 of 74 messteken, en 't was in den dijk, op dekplaats door nummer 2 aangeduid dat het lijk door moeder en zusterwerd weergevonden. Onder num mer 4 ziet men de herberg'» Het Brouwerietje waar tusschen deze en de hofstede den weg naar de Drie Grachten loopt. Het fransen volk begint te begrijpen dat zij- grootelijks gemist hebben. Maar 't is wat|weze iaat j De dankbaarheid des Vaderlands mag Weet men in Belgie het volgende DEf 'n een vlammetje bestaan, noch in een VRIJMETSELARIJ HEEFT BESLIST IN schitterende electrische vonk, noch in een BELGIE HET ZELFDE IN TE WERKEN Koninklijk Paleis is er eene onzijdige strook afwachting dat een definitieve overeenkomst j grond waarop geene betoogingen mogen gesloten worde. gehouden worden. Zou het niet beter passen Na deze besprekingen te Parijs, zullen de voor de stemmige deftigheid die past aan Belgische vertegenwoordigers naar Berlijn een graf, dat dergelijke strook ook rond de vertrekken, om er de economische onder rustplaats van den Onbekenden Soldaat handelingen met de Duitsche regeering te Weet inen in Belgie dat de vrijmetselarij b - slist heeft, kost wat kost, na de Kiezingen van 1925, in plaats van een katholiek-libe raal Ministerie een liberaal-socialist Mini sterie tot stand te brengen met het programma van Herriot Die er aan twijfelen zijn heel naïf. De ondervinding zal leeren dat het maar al te waar is. Wie van nabij nagaat wat er onder liberalen en socialisten geschiedt kan het gemakkelijk vatten en de anti-katholieke bladen hebben moeite om het te verduiken. Er is maar één middel om aan Belgie dat ongeluk te sparen en 't is dat de Katholieken door hunne eendrachtige werking op eigene krachten de meerderheid bekomen. Het is nog tijd maar het is hoog tijd af doende maatregelen te nemen. Feiten zooals er zich voordeden te Brussel, Antwerpen, Koitrijk, Yper waar twee Katholieke lijsten tegen elkander stonden mogen niet meer gebeuren in 't hooger belang van Godsdienst en Scholen. stroovuur. Daar loopen nog heel wat kameraden van den Onbekenden Soldaat, die dezen winter heel tevreden zouden zijn zich te kunnen warmen aan de vlam van 's lands dankbaar heid. En die zouden honderdmaal meer in hun schik geweest zijn, had men het geld van de monumenten gebruikt om woningen te bouwen, waar invalieden en oorlogswe duwen kosteloos zouden inwonen. Misschien had de weduwe van den Onbe kenden Soldaat dan ook een veilig onderdak. Ten gevolge van de onderhandelingen tusschen de Ministers Theunis en Tschoffen met de Nationale Mijncommissie hebben werkgevers en mijnwerkers op akkoord kunnen komen. De patroons hebben enkele toegevingen gedaan en het werk is herno men. Er bestaat in de Borinage een akkoord tusschen de mijnbazen en de mijnwerkers voor wat het loon betreft. De loonen veran- oi-uLMcn. deren volgens den prijs der kolen en volgens ln elk arrondissement ééne eensgezinde! de opbrengst der mijnen. Katholieke lijst waar de drie standen Boe-5 Ten gevolge van prijsverminderingen der ren, middenstanders en werklieden vertegen-/kolen moest een loonsvermindering toege- woordigd zijn niet door mannen door een' Past worden. Een geschil was echter ont- groepje voorgesteld, maar door de mannen, en °P 9. September kon de Nationale die, ingezien hunne bekwaamheid, hunneMijncommissie niet vaststellen of de mijnba- toewijding aan de belangen van den stand,'zen 5et officieel loonbarema hadden hunnen i >vloed, best geschikt zijn om den annf;eMakt of niet. Dan deden de bazen een stand te vertegenwoordigen. Svoorstel. Over dit patroonsvoorstel werd Er moet een einde komen aan de overdre-,'tioor de socialisten in de Borinage een vene en onmogelijke strekkingen van zekere Referendum gehouden. Maar de socialistische extremisten, zoo nationalisten ais fransquil-ll 'ders waren hunne mannen niet meester en Ions, die, met hunne woorden beweeren) door toedoen der ophitsende werking der katholiek te zijn, en toonen door hu ine da-communisten werd het voorstel door de den dat zij de Katholieke zaak veel nadeel .werklieden verworpen, doen en zij zullen eene groote verantwoorde-? De staking bleef dus voortduren en de lijkheid hebben, zoo door hunne schuld, del gemoederen gingen meer en meer aan het oorlog tegen kerk en scholen ontstaat. i gisten. Er begonnen moeilijkheden zoodat Er is maar ééne oplossing mogeli|k voorl tijdens de laatste dagen het in de Borinage de taalkwestie en't is de rechtveerdigen na-iwe' aan een kleine revolutie begon te mentlijk IN HET ÉÉN EN ONVERDEEL- gelijken. BAAR BELGIE DE VOLLE GELIJKHEID' Van hunnen kant weigerden de mijnbazen VAN VLAMINGENEN WALEN OP BE- de voorstellen van den Minister van Arbeid STUURGEB1ED, GERECHTSGEBIED, aanveerden. iONDERWIJSGEBIED iw-im. hervatten. Het is voornamelijk in tijden van kies strijd dat de socialisten schermen met dat groote woord Godsdienst is privaatiaak Zij willen immers de brave werkers in hunne netten vangen en zij weten van eenen ande ren kant dat de godsdienst diep ingeworteld zit in de harten onzer menschen, vooral onzer Vlamingen. De Tijd heeft een reeks uittreksels ge geven uit socialistische bladen van vroeger. Uit die uitknipsels ziet men klaar dat de socialisten steeds blijk gegeven hebben van anti-klerikalisme, van haat jegens al wat van God komt. Zoo waren zij vroeger en zoo zijn zij nu nog. Geen dag gaat voorbij zonder dat het socialistisch blad Vooruitin hare kolom men de grootste oneerbiedigheden drukt tegenover het christendom en zijne ieer. Over enkele dagen bevatte het zelfs een BAXQBB FOUR FAVOJtlABft LBS TRANSACT*©*» INTEBtMATlOMAJJSS BANK TOT BEVQRDERtNfl VAN IWTERMATIOHAL! HANDELSZAKEN Het Belgisch Verbond lot Bescherming der Vogelen (A'gemeen Secn-tariaat Kor-, trijkschesteenweg, 173, Geut), vestigt de- aandacht van de liefhebbers op het kor it' k- Iqk besluit van 10 September 1924, mede- o iderteekend door Baron Ruzette, Minister van Landbouw, en waarin de volgende nieuw wetsbepaling in voorkomt Art. 1. Artikel 8 van ons bes uit van '23 October 1921 wordt vervangen door de volgende bepalingen Het gebruik als lokvogels, het vervoer, den verkoop, het te koop stellen, den aan koop van vogels die tijdelijk of voor altijd van het gezicht beroofd zijn is verboden Daar het vervoer van blindgemaakte vogels verboden is zal men geene toelating meer verleenen voor dergelijke wedstrijden en deze mogen dus niet meer gehouden worden. in postzegels en Ge zult van nu tot Nieuw jaar De Poperlnghenaar den Zaterdag of Zondag morgen door den postbode TE HUIS GEBRACHT worden. u Nsmml. Ksjweefee», •i MmtseÈ.M. AUL.K BANKVERRICHTINGEN AAN DE BESTE VOORWAARDEN GF.LDBELEGG1NG op zicht, op kort ea lang termijn AGENTSCHAPPEN Poperinghe, Gr. Markt, 28. tel. 89-90 Vourne. Ooststraat, 64, telefoem n Moeshroe.l, Toerkoenjestr. 109, tel. 179 Dixmuae, Wylgendyk, telefoon 44 Alg. Bestaard. roor W. Vlaanderen WrTSCHABTBenOml., Aj. H. Foobkid, Bureetn H. Tahon, Gem.-Sckr. Wbstoutr* en Oml., Ag. H. A. Dbcljmcq. Brvcsxw H. Tahon, Gem.-Sekr. Roushruggi H Clabtbo©**, O^O. Noordschootb H. M. Bajj-lxol, vd. Loo H.Cahmhatibc*, U. lsdkohjcm h.g. dklamkoo, id. nuuwiuim h. l. i aim NIJCUWPOORT, PROVEN, WATOU, LEYSELK, STAVEIJL, BijkiuitorM EN LEGERGE BIED. Die zoo spoedig mogelijke oplossing is zelfs noodig voor het bestaan en de besten- digheid van Belgie. j Mocht al wie begeert katholiek te zijn het .verstaan, om aan Belgie de godsdienstver- referendum plaats hebben volging te sparen die Frankrijk bedreigt met maa'> maar de socialistische Eindelijk door tusschenkomst der Regee- nng werd de Mijncommissie opnieuw bijeengeroepen. Daar werd het eerste voor stel der bazen door hen lichtelijk gewijzigd. De Socialisten hebben zich vereenigd met die voorstellen. Ditmaal echter zou er geen als de eerste leiders zouden niet min geweld dan ten tijde van Combes, de nieuwe voorstellen aan hunne leden K. Van Eecke, Almoezenier. opdringen. Wat dan ook gebeurd is, doch .minmm—niet zonder moeite. In uitvoering van het Dawes-plan moet Duitschland eeqe leening uitschrijven van 800 milli0'>n goud-mark. De uitgifte zal plaats hebben tegen 92 p, h. De rentevoet zal 7 1/2 p. h. bedragen. Amerika, Engeland, Frankrijk en andere landen nemen een deel dier leeningen op zich. Het aandeel van Belgie in de Duitsche leening is bepaald op 1 1/2 millioen pond 'sterling. Van nu af is de onderschrijving van 1 millioen pond verzekerd. M. Theuih z-u s imenkomeg met de vertegenwoor tigers der voornaamste Belgische banken ten einde ook het overblijvende half millioen pond gedekt te hebben. Uit de gebeurtenissen in de Borinage zul len de werklieden zien hoe bitter zij door die communistische opruiers bedrogen werden. De Burgemeester van Havere en tal van notabele menschen uit Frankrijk zijn naar Brussel gekomen, waar zij zeer hartelijk werden ontvangen. Zij hebben als cadeau een eeresabel voor onzen Koning meegebracht. Waarom een sabel Dit is een geheim dat niet te doorgronden is. Een sabel dient tot niets, vooral als hij in Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 36 ROMAN door ilk. MAJU® Dat ware niet te veel voor een leening zonder waarborgen mijnheer Lavendeau. I Zonder waarborgen j Eigendommen of kapitaal bezit ge niet. Maar dat huwelij k De bruid kan sterven voor ge trouwt en gij ook, wat ik natuurlijk niet wensch, mijnheer Lavendeau. Mijnheer van Herteloo kan den bruidschat uitkeeren onder vorm van een jaarlijksche rente. Ge kunt toch wei dadelijk een vijf Hoor eens, mijnheer van Herteloo zal duizend frank missen. ja' mijn schulden gretig betalen, want juist Roppe stak als verschrikt de armen op. door mij moet hij in deftige kringen komen Vijf duizend frank riep hij uit. Zegt en dan kan hij niet beginnen met schandaal- ge waarlijk vijf duizend frank tjes te laten gebeuren. Och, toe, een bagatel voor u. I Maar hoppeboeren kunnen koppig zijn, Roppe lachte gemaakt. mijnheer Lavendeau. Toch erken ik, dat het Ge zijt grappig, beste heer Lavendeau een schitterend huwelijk is, maar niettemin vervolgde hij. Een bagatel... vijf duizend sluit ik een leening zonder waarborgen. En frank Hoeveel kunt ge me dan dadelijk geven Dadelijk, mijnheer Lavendeau, dadelijk zegt ge Geen cent. O, ge vertrouwt me niet Vertrouwen I Ik zei al, dat ik het weet, hoe dood eerlijk ge zijt. Niet vleien Vleien I Eerlijk zijt ge en vertrouwen doe ik u, maar dadelijk geld geven, dat kan ik niet Twee dagen uitstel, dat is toch zeer redelijk, mijnheer Lavendeau. Ge wilt inlichtingen nemen. Ge denkt, dat mag op hoogen intrest zijn. O, daarover zullen we geen verschil hebben. Wel neen 1 Maar Ik wensch al dadelijk een som geld. Dat kan onmogelijk. En Roppe bleef op zijn stuk, hoe Laven deau ook aandrong. Geef me dan morgenavond antwoord. Waarom moet dat twee dagen duren vroeg de jonge man. Welnu, ik wil in alles mijn goeden wil toonen. Kom dus morgen avond, om De laffe moordenaar. Hiernevens geven we het moor denaarsgezicht van den moorde naar, Jules Desramault, bijge naamd Dewaele 40 jaar, van Merckem. Het kijkje werd geno men den dag zijner aanhouding, Vrijdag 10 October te Oostvlete- ren in de tramstatie. De kerel moest daar van tram veranderen om van Merckem naar Yper ge voerd te worden en 't was in het veranderen dat hij getrokken werd, zooals hij hiernevens staat. Geluk voor hem dat hij onder be waking stond der gendarmen. Zooals reeds gezegd had de zelfde kerel over 12 jaar, ook op den Zondag Van Merckem kermis, een jong meisje van Bixschote doodgeschoten. In ons verhaal der aanhouding, verleden week, zegden we dat de dader aangehouden werd bij zijn oom Alfons Dewilde. Dat is niet zoo A. Dewilde is niet zijn oom. De kerel werd aangehouden bij zijn oom Theofiel Desramault, wonend langs den steenweg van Yper naar Dixmuide op Merckem Kippe. Hij sliep daar gewoonlijk en werd daar aangehouden door drie gendarmen en den veldwach ter van Merckem, in de omstan digheden die we mededeelden. De.voor bedachtheid en de koele berekening dezer laffe moord van wegens Desramault zijn klaarblijkend de dader is een revolver gaan aankoopen eenige dagen nadat hij de hofstede de We Allemeersch heeft moeten verlaten. Op den dag dat hij zijn schelmstuk be dreef, had hij om zeggens gansch den namiddag, op Merckem kermis, den groep waarin zijn slachtoffer was vervolgd. Wanneer er gesproken werd van huis waarts te keeren, is hij voorop gegaan, zorg dragende, eens over de Maartje vaart zich van den weg te verwijderen om van niemand meer gezien te worden. Hij is dan door velden en meerschen getrokken en toen hij wel v/ist dat de groep naarhuiskomende jongelingen uiteen was en de gezusters Alle meersch alleen, is hij hun te gemoet gegaan om koelbloedig zijne laffe daad te plegen. Men weet wat het gevolg dezer ontmoeting is geweest. Na de moord te hebben bedreven is de dader door het broekland en de meerschen weggevlucht, nog eens om alle ontmoetinf te vermijden, is den steenweg Yper-Dix- inuide overgetrokken omtrent de herberg Langewaedeis voortgedoold langs de St Jansbeek altijd door velden en meerschen tot op het grondgebied Langemarck. Zoo heeft hij rondgeslenterd en gedoold van den Zondag avond lot den Donderdag nacht, alle ontmoetingen vermijdende en levende van graankorrels welke hij te velde uit de schelven trok. Dien nacht is hij in de schuur van zijnen oom binnengeslopen, al waar hij reeds den Vrijdag morgen om 8 1/2 ure aangehouden werd. Na zijne aanhouding was veel volk rond de gendarmerie van Merckem te beene, en de heer Burgemeester, moest de opgekome» menigte tot kalmte aanmanen vooraleer de gendarmen naar den tram van 11 1/2 u. kon den geleiden. De kerel zit nu te Kortrijk. En dan zou Roppe hooren, dat Blanche waarlijk Lavendeau's vrouw werd. Én anders vertel ik den vrek alles en betoog ik, hoe van Herteloo door de vlucht van zijn dochter toch zal moeten toegeven... nam Lavendeau zich voor. Ik moet geld heb ben om in Holland te verblijven en zoo noodig aan den hoppeboer te bewijzen, dat ik iets bezit. De Inlichtingen. Mijnheer van Herteloo en Frans van Wa- veren ontmoetten elkaar aan het station te Brugge. Ze zouden immers samen naar den advokaat Bardyle te Gent gaan. Ik heb al wat nieuws, zei van Waveren. De detectief, dien ik aanstelde, om Blanche op te sporen had juist bezoek gekregen van een woekeraar, zekeren Roppe. Die kerel kwam eveneens om inlichtingen. Hij wilde weten of het waar was, dat Blanche met Lavendeau zou huwen. En wat zaken had hij daarmee Roppe vertelde dat niet, maar de detec tief begreep het. Dat hij de kwestie zal onderzoeken. Nu dat ik lieg. dezen tijd. hoorde hij van mij nieuws. Foei, mijnheer Lavendeau, om mij zul-' L.v-endeau vertrok. Hij hid g hoopt op' Dus de kecing zal mislukk:n. g"ud is. Hij belemmert den gang en is voor- ke gedachten toe te schrijven. Dat verdien een beteren uitslag. Hij begrtep wel, dat de! O, ja. zeker geen symbool van ontwapening. lik niet. Ik vraag die twee dagen om mijn woekeraar inlichtingen zou nemen '>ver dat! Te b -terLavendeau moet heelemaal Had men niet beter voor onzen Koning'zaken te overwegen en geld los te maken. zoogenaamde huwelijk. Misschien had de j in den hoek gedreven worden, een gouden pennestok of een automobiel j Ik wil u vijftien ten honderd betalen en naar van Herteloo gezonden brief reeds j Van Herteloo en van Waveren vonden den medegebracht of een braaf paard wel twintig, gunstige gevolgen. advokaat thuis. Dezis ontving hen dadelijk. Van Herteloo deed het woord. Ge kent me wel niet, denk ik, zei hij, maar ik heb veel van u gehoord, toen ik nog zaken deed in de hop. Dat is mogelijk, ik ontmoet veel men schen, antwoordde de heer Bardyle. En ik acht u te ernstig, om u in te la ten, al is het onrechtstreeks, met de plannen van Frederik Lavendeau. De advokaat keek den rentenier wat vreemd aan. Frederik Lavendeau, zei hij. O, uit Brugge. Ja, ja, sommige klanten hebben me zaken toevertrouwd, waarin die mijnheer gemengd is. Lavendeau heeft schuldeischers, ging van Herteloo voort. En hij meende die te voldoen met mijn geld, door mijn dochter te huwen, maar hij hield me toch voor een al te grooten onnoozelaar. Ik bedank voor zulk een schoonzoon. Nu heeft hij mijn dochter verlokt met hem mee te gaan, en hij meent aldus zijn doel te bereiken. Wilt ge even lezen, wat de schavuit mij schreef De advokaat las den brief van Lavendeau Lavendeau moet van dien!aan van Herteloo. Begrijpt ge het vroeg de rentenier. Heel goed. Maar gij veronderstelt toch niet, dat ik die plannen kende O, neen, daarvoor zijt ge te ernstig. Waarom komt ge me er dan over spreken Om u te waarschuwen. Ik weet natuur lijk niet, wat de vent u wijs heeft gemaakt. Gij moet hem achter de broek zitten, 't Zijn ook mijn zaken niet, wat Lavendeau u ver telt, maar ik acht het mijn plicht u te zeggen, dat ik de schulden van dien loebas niet betaal. ('t Vervolgt). woekeraar geld te leen gevraagd hebben, dat hij terug zal betalen met hoogen intrest. Uit mijn beurs Juist. De woekeraar zal dan lang mogen wachten. Wat heeftdedetectief geantwoord

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1