De Kapel Bosch HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstr cm. Apotheek Frans Van de Plas TRAMSINTER In Stad - fir. 6.60 8.50 13 00 15, GttthoiBBtmt, RQUWSERtCHTEH, 15 Centiemen GEDACHTEN. GEVAARLIJKE MENSCHEN Nist tegen den Godsdienst. P olitiek O verzieh t. Nieuwe bsltstingen. Het duur leven en de Socialisten. H t recht van da Groote Gezinnen. De Kindertoeslag Parlementaiere Agenda. Valsche stukken vai 2 frank. De Belgische dagbladen. De huishuurvtet, De Presidentenverkiezing Voo" de Belgische arbeiders in Frankrijk aanbestedingen. Least ons BIJVOEGSEL van vandaag hst is zeer merkwesrdig. L$«st ea versmilt 'De Peperiagfeeiaar,. De B proofing voor 1925. Hier ©n Daar. In 't Buitenland. mm 30BTE1 m de gssr&m yersa BgarsfiffisPi W&Êm per Jaar Ib Belgie &r, Baitanltad Uitgever SS8SeH-ySK30St8, Drukkerij Papierhandel, POPER'NGKE Tal el o on nr 9, PoitcUc i.kr«k«aia c t< 15570. PRIJST BERieSjMS. yÜÉIOPiBCEB, Bent inlasscking o.6o ct° per regel, 2 en 3 inl. o 5o ct" vomissei, i So fr. per regel. 5 fr. voor ïo reg. Herhaalde Annoncen prijim op Alle annoncem zij« vooraf te betalen en moeten voor den vrijd ao ingezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdag noen. Zondag 16" November 1824. 21? Jaar Wr 46. P0PERIN0HEBAAR Tegenslag in zijn zaken zoekt men nooit bij zijn eigen handeling, of zelden. Beleefdheid in een winkel, opschik aan den uitstal, goedkoop voor de waren, zijn drie machti ge wielen om de zaken vooruit te doen rollen. Traagzaam in 't werk, oneerlijkheid, dwaasheid in 't koopen van benoodigheden, maken vele za ken duur. Een ongeluk zit meest te zoeken in onhandige zenuwen. Help u zelf, daarom gaf de Schepper u een verstandigen wil, met werktuighanden om uit te werken wat men bedacht, en zoo helpt u God. Vooraleer een ander te beschuldigen over uw tegenslagen, onderzoekt uw eigene handelwijze, en toetst ze bij deze van anderen. De Franschen hebben ne keer eer, ander Ministerie aan 't roer van 't land peret 1 Nu is het een heel Socialistisch Ministerie Nu zal 't wel gaan Nu zal 't verbeteren in Frank rijk Herriot is er het hoofd van. En waar achtig hij i» al bazig sedert nen tijd met Frankrijk te verbetoren Herriot heeft de mannen van den veiligheidsdienst uitgezon den naar al de klooatars van heel 't land om daar overal een streng onderzoek te doen. Oe moet weten die kloosters zijn gevaarlijke huizen voor Frankrijk daar wordt veel kwaad bereid de Zusters werken met wa pens die gevarrlijk zijn met geweren, kanons en mitrailleuzen, ze hebben abri's.Die gewe ren zijn hunne kerkeboeken, hunn kanons zijn de Sacramenten die ze ontvangen, de mitrailleuzen zijn de paternosters die zij lezen opdat Frankrijk moge gespaard blijven van de rampen die het bedreigen, hunne abri's dat zijn de planken kotjes of cellen waarin ze slapen. De veiligheidsdienst is zeker met eene heele batterie kanons moeten gaan naar die kloosters want waar er gevaar is moet men toch gewapend zij n En is dat niet schoon en heldaftlg der mannen van den veiligheids dienst met een revolver rechtover een non- neke met een kap voor haar oogen dat is haar casque en met een sabel hola 1 een paternoster aan de zij 1 In alle geval Herriot zijn mannen zijn ge gaan naar de kloosters om een streng onder zoek te doen. Ze hebben gaan bellen en toen achter de grillle een zuster portière verscheen ze hebben gezegd in naam der wet open 1 En de zuster Is naar Moeder-Overste geloo- pen en Mceder ht eft de deur opengedaan. Dan hebben die mannen hun moustacben opgetrokken en een paar oogen gezet lijk fakkels Moeder we komen een streng onderzoek doen in uw klooster Maar Moeder wist van hunne komst en Moeder heeft van den Bisschop raad ontvangen van aan niemand inlichtingen te geven. En Moe der heeft niet slinks gevallen en ze heeft aan de zwartblekkende mannen van M. Herriot gezegd Mr ge doet wat ge kunt maar van mij krijgt gij geen woord inlichtingen En die man is overal wat rond gaan zien in 't klooster zonder dat de Moeder een woord gezeid heeft. Al de kloosters van Duinkerke zijn nu al vereerd geweest met zulk een bezoek. In de Rue de la Paix wonen er ziekenzusters. De Moeder-Overste hesft de mannen van den velligsdieast in hunne wijsheid gelaiea en niet gesproken. Die Zusiers doen het groote kwaad van sedert 60 jaar zieke menschen ta verzorgen 1 M. Herriot moet toch de zieke menschen hartelijk geerne zien. Bij de Zusters van 't kind Jezus gingen ze ook. Die Zusters doen nog grooter kwaad zij bozer gen en verplegen de armen der stad gratis voor ricts! M. He riot gij Socialistische Minister hebt gij rog ooit armoede gekend of zoudt gij waarlijk nu og durven zeggen dat gij vriend der armen zijt De Zusters Franci c? nessen waren ook bezocht. Die Zusters hel,ben ren weezenhuis en ze herbergen de schippers.Welke gruwel. Ja zelfs de Maireof Burgemeester van Duin- kerke zendt weezen naar die nonnen. M. Herriot zijt gij soms de heel bijzondere vriend van de v,vezen of de schippers van Duinkerke 1 De heldaftige Zusters van 't Weldadig heidsbureel waren ook bezocht. Commissa ris keek zeker aardig als de Zusters achter al zijn vragen, hunne oorlogsdecors tie's allemaal voor den dag haalden en als ze zeidenMr gij moest een beetje vroeger naar hier komen om uw onderzoek te doen alzoo over een jaar of zes toen de Duitschers hier smeten met stukken ijzer om dood zulle I want als gij wilt dat we vertellen van vleesch en bloed en menschenhersens we kunnen 1 I M. Herriot ziet gij waarlijk de soldaten ook geerne 1 We zien het toch aan uwe doenwijze niet 1 De Zustertjes der armen waren natuurlijk ook niet vergeten. Ge moet weten arme, gebrekkige menscben bijstaan dat is 't Va derland in gevaar brengen in Frankrijk de veiligheidsdienst moet daarin tusichen ko men. Ik vraag mij af wat die ouwe sukkel* van meuschen dan gezegd hebben over M. Herriot I Ik pein* als M. Herriot zegt dat hij de vriend is van dsn arme dat de sukkelaars toch niet gevleid zijn van dat compliment. De Zusters Karmelietessen die doen on- «oemelijk misdrijf van te bidden I Peins ne keer bidden Dat is erg, 't ergste van al. Die Zusters peinzen van te varen gelijk de Karmelitessen van Alengon dat ze op zeke ren dag van 't gouvernement nen brief zullen krijgen met 2 of 3 korte barsche woorden er op Bevel van tegen dien datum over de grens te zijn. Alzoo zal M. Herriot zijn werk voort zetten en die schrikkelijke, die Staatsgevaar lijke kloosterzusters buiten smijten. Dat zal hij stillenkens doen, zonder veel geweld niet te r«p, traag, maar zeker. Alzoo is het dat de Socialisten mannen zijn van de vrijheid. De onschuldigste men schen van hun land buiten zetten. Alzoo zijn ze de mannen van de vrede. Hunne eigene landgenoten verbannen. Alzoo zijn de Socia Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 40 listen mannen die voor den werkman zijn, voor den arme, voor de weezen, voor de ziekelijke cf gebrek kei ij ke menschen Als er in hun land menschen zijn die heel hun leven toewijden om die ongelukkige te verzorgen dan gooien zij hen buite«. Als M. Herriot moest ziek zijn, dan zou hij wel in een hospitaal verzorgd worden waar hij 50 fr. daag* betaalt, met een schoon rijk bed, in een groote geschilderde kamer met welriekende bloemen op tafel en drie vier doktoors rond hem. Maar M. Herriot is een Socialist die geld heeft en een Socia list die geld heeft moet veel beter bezorgd zijn dan een die geen geld heeft, als het een Socialist is die geen geld heeft die is gauw wel genoeg bezorgd, 't steekt zoo nauw niet. Gij ziet Socialisten zijn moeilijk om ver- staanjzij zien gevaren waar wij er geen zien in eenvoudige ziekennonnen en zij zien geen gevaren waar wij goddeloosheid, zedeloos heid, twist en eindelooze menschenplagerij zien. X. Opvolger van S. VANDE BERGHE, Bertenplaats. 8. (Kleine Markt), POPERINGHE -- Een der middels nu meest in gebruike bij de sosialistische blader) onzer Vlaamsche streek is aan hun lezers te verklaren Met godsdienst bemoeien wij ons nietelk is hij wat hij wilia onze rangen is plaats voor alle overtuigingen. Dat is nu het wekelijks liedje in de alhier rondverstrooide socialistische leugenbladjes; ik zeg alhier, want 't is bijzonderlijk hier, onze katholieke werkliedenklasse dat de socialistischen zoo trachten aan te lokken Een staaltje van dien eerbied voor den godsdienst bij de socialisten gebeurde nog Zondag laatst fe Brussel na eene socialisti sche betooging. Wij drukken het over uit Het Nieuws van den Dag EENE SCHURKENSTREEK. Zon dag avond, wanneer de fanfaar der Luik- sche afdeelirig van het zoogezegd Nationaal Syndlkaat langs de De Brouckèreplaats te Brussel kwam. op weg naar de statie, speelde het muziek hetAve Maria Etn der muziekanten had zijne klarinet over dekt met een witten zakdoek en hield ze zooals een priester den kelk zou dragen. Proper hé Eu zulke rekels zouden wil len dat ze de oprnbare meening voor zich kregen. Allo, spoorwegmannen die in uw binnenste iets voelt voor den godsdienst uwer vaderen, rukt u los uit dat syndikaat waar ge in uwe heiligste gevoelens belee- digd wordt I Als de socialisten beweren dat ze niet te gen den godsdienst zijn dan zijn het leuge naars In 1903 schreef den hol'andschen socialist Paeneknek Dat onze partij noodzakelijk godsdienstloos moet zijn, kunnen wij, zoo noodig, wat verborgen houden. Die openhartige uitval geeft de afmetingen aan van de onwaardige komedie, die dt socia'isten van ons arrondissement spele» ronlnm den godsdienst. Zij weten nochtans dat tal van arbeiders op wie zij beroep doen 1 dien godsdienst als het hoogste goed beschouwen. De Staat heeft voor plicht, zoowel als de eerste de beste nijveraar, te zorgen dat zijn personeel een behoorlijk loon heeft. Als de Staat geen andere uitweg vindt, om zijn personeel goed te betalen, dan nieuwe be lastingen te leggen, dan moet de Regeering en deze die met de Regeering mede verant woordelijk zijn, die belastingen stemmen. Dear is geen andere oplossing redelijk of aan te nemen. Maar het is eenter nog niet bewezen dat de ni'vwe belastingen voor de Regeering de eenige uitweg zijn en dat deze volstrekt noodig zijn. Vooraleer over te gaan tot 't stemmen van nieuwe lasten moet eerst nagezien worden o' er geene besparingen practisch kunnen verwezentlijkt worden. Er moet geen geknies zijn op onbeduiden de posten, er moet niets uitgesteld worden van producti ve uitgaven, er moet niet ge knoeid worden op den rug van de arbeiders. Er zijn in ons land ingrijpende bezuinlngs- maatregclen te riemen. Op het terrein van de nationale verdediging wordt nog steeds meer dan een half milliard weggegooid. Onze jeugd wordt bij het leger veronzedelijkt, wat niet alleen onder gods- dienstigoogpunt, maar ookonder economisch en fmantieel oogpunt eene slechte toekomst- politiek is. Hier valt er te bezuinigen, maar er moet doorgetast worden. Er zijn nog elders tientallen, misschien ROMAN door Al. HA^'S Ik zeg, dat ge me nu met rust zult laten. Ge ziet immers, dat uw gemeene plan nen mislukt zijn, sprak van Herteloo nu. Heb ge dan geen zweem van schaamte meer vroeg van Waveren. Met u reken ik wel eens af. Nu zie ik u nog niet staan zei Lavendeau tot Frans Mijnheer van Herteloo, wij moeten elkaar even spreken. O, neen 1 verklaarde de rentenier. Het is in uw belang. 't Zal natuurlijk in het uwe zijn. Centen niet waar Och, ventje, ik doorgrond u wel. Maar ik betaal uw schulden niet. Ik raad u aan naar mij te luisteren, hernam Lavendeau. Ge zoudt het u kunnen berouwen. Ik wil van Blanche afzien. Willen Ge moetGa hebt niet meer te willen. Ge zijt zoo door en door valsch en slecht, dat zelfs bij blinden de oogen opengaan. Blanche zal u niet alles van Kadzand vertellen. G;j hebt het gedaan in uw oribe schaamden bedelaars brief. En ge meent nu zeker, dat ik u zal betalen, omdat ge zoudt zwijwnik ken zulke deugnieten als wei. Ge zoudt bekwaam zifti om uw el, schande uit te brengen. Maar ik los geen cent. Niet ik, maar gij zijt in den hoek gedreven. Ik kan de Kadzandsche historie voor mij houden, maar ik kan ze ook verbreiden, zoodat heel Brugge er over spreekt, dreigde Lavendeau. Mijn reputatie, bah, die kan me niet meer schelen. Neen, ze is geen duit meer waard. Luister, manneke. Doe wat ge wilt, doch ik getf u geen centiem. Dat is heel duidelijk, hé En voor de rest wacht ik u af. Ik ken ook middelen, om u nog kleiner te maken. Ge luistert naar van Waveren. Een flinke jonkman. Een onnoozelaar. God gave, voor u, dat gij zoo onnoozel waart. Van Waveren moet zich niet kronke len op allerlei wegen als gij, om buiten het kot te blijven. En nu is het genoeg. Ik heb al veel te lang met zoo'n nietwaard gespro ken. Blanche is uit uw klauwen... De rentenier liep bruusk heen, om zijn dochter en van Waveren in te halen, die reeds voortgewandeld waren. Neen, met den hoppeboer is er niet te onderhandelen. Die zóu zijn dochter laten bekladden, de lompe, onbeschaafde heer, de vierkante buitenvent. Maar zijn vrouw zal anders oordeelen. Die houdt meer van de eer. Haar moet ik spreken, en nog voor ze Blanche ziet... Lavendeau dacht even na. Dan liep hij naar het telegraaf bureel. Hij seinde het volgende... Mevrouw van Herteloo, kom on middelijk naar Brugge, eerste klas wactat- al statie. Blanche. Dat zal pakken, mompelde de schurk. honderdtallen miüroénen Ie vinden In de ern- silge toepassing van de bestaande belastin gen. Zooals de zaken nu staan, is de inkomstenbelasting, het rechtvaardigste en het meest democratische belastingstelsel, een biltere spotternij. Wijl de wedden van de bedienden en beambten tot op het laatste centiem gekend zijn bij het beheer der be lasting en onderhevig zijn aan afhoudingen, ontsnappengansche.fortuinen van inkomsten op roerende waarden geheel aan de super- taxe. De inkombelasting moet ernstig toegepast worden of zij moet er niet zijn. Zooals het nu gaat is het de mindere waarop de zwaarste last gelegd wordt. Wat de nieuwebelastingen betreftin geval er geen ander middel bestaat om aan geld te geraken, zij moeten gestemd zijn. In alle geval de Staat mag aan zijn plicht niet te kort komen van zijn personeel een eeilijk bestaan te verzekeren. Het leven is van dag tot dag duurder en moeilijker om dragen. Elkeen ondervindt het genoeg. Het duur leven is zelfs bij velen een oorzaak van bitterheid. De Socialisten trachten uit eiken moeilijken toestand munt te slaan. Ook vinden ze niet beter dan de schuld van de levensduurte op de Regeering te werpen en zoeken daarin een wapen voor den komenden verkiezings strijd. Ten anderen zij zijn er reeds mede begonnen. Nochtans de waarheid is niet zooals de Socialisten 'ze voorhouden. Nemen wij als voorbeeld den prijs van het brood. Het brood, ons voedsel van eerste nood wendigheid, is duur in Belgie. Het mislukken van den graanoogst in Europa is daar grootelijks oorzaak van. Noord-Amerika profiteert van de schaarscbte om voor zijn uitvoergraan dwaze prijzen te eischen. De Socialisten aanvaarden die oorzaak niet en schuiven alles op den nek der Regeering. Een paar oogenblikken nadenken toonen ons reeds aan dat de Socialisten ofwel missen ofwel ons bedriegen. Ofwel hebben de Ministers invloed op den prijs van het brood ofwel strekt hunne macht zoo ver niet. Zoo men aanvaardt dat de Regeering den broodprijs kan regelen dan zien wij de Socialisten eene grootste hulde brengen aan de Regeering van vóór den oorlog waarin uitsluitend Katholieke Minis ters varen terwijl den prijs van het brood schommelde tusschen 18 en 22 centiem. Geen land van de wereld bezat zulk goed koop brood als wij. Ofwel de Ministers kunnen daar niets aan doen en dan is het kinderachtig van de Socialisten den hoogen prijs van net brood onze Regeering aan te wrijven. Zij kunnen het verhelpen, waar wij willen niet, zeggen de Socialisten. Ook goed, maar waarom willen de Socia listische Ministers van Frankrijk en Engeland ook niet, ais het toch zoo gemakkelijk is Ondanks het Socialistisch bestuur van M. Herriot en zijne vrienden is h>t brood duur der in Frankrijk dan hier. In de enkele maanden dat Mac Donald aan het bestuur was in Engeland sloeg de prijs van het brood vier maal op. De zerleles welke hieruit voortvloeit luidt de Socialisten visschen gaarne in troebel water en azen op mistevredenheid. Zij critikce e i gaarne anderdenkenden, maar als zijzelf voor de karwei staan gaat het gewoonlijk van kwaad tot erger. Wat minder pretentie ea wat meer eerlijk- h id zouden hun beter passen 1 De talrijke gezinnen vragen geen voor rechten zij eischen hun recht. De talrijke gezinnen beroepen zich niet op de liefdadig heid z i vragen gerechtigheid. De talrijke gerinn n roepen aan het land niet toe W es milddadig, gij zult goed werk ver richten Zij roepen het toe Betaal uw schulden gij zult eerlijk handelen». Wie zich op de gerechtigheid beroept, moet zijn titels voorleggen. Hij moet het bewijs leve ren niet alleen van de lasten welke hij draagt, maar ook van de dit nsten welke hij bewijst. Men hoort soms zeggen Onge twijfeld zijn de talrijke gezinnen zeer be langwekkend wij hebben de meeste sym pathie voor hen wij bewonderen ze oprecht. Doch wij trekken geen voordeel uit hunne lasten en bijgevolg zijn wij hun niets verschuldigd Deze bewering is volkomen valsch. De Talrijke Gezinnen bew zen aan hunne gezamenlijke landge- nooten uitstekende en onontbeerlijke dien sten. Het Land is hun zijne veiligheid, zijne welvaart, en zelfs zijn bestaan verschuldigd. Dat zijn In drie woorden de titels van de Talrijke Gezinnen. De kindertoeslag voor de Staatsagenten wordt gebracht op 30 frank voor het eerste en tweede kind en op 40 frank voor het derde. Voor het vierde en al de volgende zal hij 50frank bedragen. Het is nog niet beslist of de kindertoeslag tot 18 jaar of tot 21 jaar zal worden uitbe taald. De moeder is weg voor Blanche thuis is. En ik zal haar eens ferm bang maken. Zij zal betalen voor de eer van haar dochter. Van Waveren nam te Brugge afscheid van Blanche en haar vader. Hij achtte het beter, dat ze niet samen op het eigen dorp aan kwamen. Van Herteloo en zijn dochter namen wat later de tram. Toen ze uitstapten zagen ze aan de halte mevrouw staan, die op een tram uit de tegenovergestelde richting wachtte. Ze werd rood toen ze Blanche en haar man zag. Waar gaat gij heen vroeg van Herteloo. Nu begrijp ik er niets meer van, zei de moeder. Ze toonde het telegram dat ze zoo pas ontvangen had. Van Herteloo las het en riep uit O, die schurk, die onverbeterlijke schurk 1 Hij geeft den moed niet op. Kom maar rap mee naar huis, vrouw. Maar wat bsteekent dat allemaal We kunnen het u hier niet uitleggen. Wacht tot in de dreef. Daar zullen we klappen. Blanche was gejaagd om verder fe gaan en stapte al vooruit. En in de laan deelde de heer van Herteloo 't een en ander over zijn reis mee. Blanche ziet nu In, dat ze gedoold heeft, beweerde de vader. Laat den tijd er wat overgaan. De dochter zelf weigerde dadelijk met haar moeder of zuster te spreken. De Senaat zal eerst de hervorming van de werkrechteisraden en nadien de pinsioenwet bespreken. De Kamer zal eerst de buiten- iandsche politiek bespreken, nadien de huishuurwet en dan de ontwerpen op de verhooging van de wedde der ambieaaars, priesters en onderwijzers en ten slotte de nieuwe belastingen. De ondervraging Heyman over de levens duurte zal worden gehoord na afhandeling door den Senaat van den pensioenwet. Talrijke stukken van 2 frank in nikkel, met het jaaital 1923, zijn thans in omloop op de markten en in de magazijnen van Brussel en omtrek. De nagemaakte siukken zijn in koper en bedekt met eene lichte iaag nikkel. Zij zijn niet zoo duidelijk geslagen cn de klank is harder. De politie heeft reeds tal rijke stukken aangeslagen eu zoekt de valschmunters op. Ons land telt 41 dagbladen die in het Fransch en 14 dagbladen die in het Vlaamsch opgesteld zijn. Wat de politieke kleur der Franschschrij- ven bladen betreft, 15 zijn Katholiek, 15 Li beraal, 5 Socialist en 6 zijn Onzijdig. Onder de Viaamsehe dagbladen zijn er 7 Katholiek, 3 Liberaal, 2 Socialistisch en 1 Onzijdig. Als politieke organen beschikken de Katho lieken over 22 dagbladen en onze tegenstre vers, Liberalen en Socialisten tezamen, over 25 dagbladen. Het verschil is toch niet al te groot. Tusschen Kamer en Senait is een akkoord tot stand gekomen in zake de huishnurwet. De verhooging van 1914zal zijn 125 t. h. in plaats van 150 t. h. In de Vereenigde Staten van Amerika heeft M. Coolidge, de conservatieve kandi daat, de meerderheid behaild in de verkie zing voor het Presidentschap. Zijne tegenstrevers de democraat Davis en de vooruitstrevende Senator La Follette zijn verslegen. Coolidge behoort tot een van die oud- repubiikeinsche families, die de oude tradi ties getrouw bewaren. Mea neemt hem de zwijger Hij is vijand van al te gemakke lijke populariteit en vurig aanhanger van de Monroe leer, welke zegt Amerika voor de Amerikanen en die elfe tusschenkomst van of in Europeesche staten afwijst. Hij wil niets weten van een toetreding tot den Volkenbond. Dat is de man die thans binst vier jaar zijn invloed in Amerika zal laten gelden. Generaal Dawes, de man welke het her stellingsplan voor Europa opstelde, is onder-president. De uitslag der Engelsche verkiezingen heeft eenen grooten invloed gehad op de verkiezing in Amerika. Dezelfde beweegre denen welke hier voor de conservatienen hebben gepleit, hebben daar aan democraten en progressisten den genadeslag gegeven. Coolidge is een voorzichtig man die zonder schokkende proef: emingen in dezen tijd van economischen wereldopbouw, zijn program ma van praktisch idealisme zal trachten door te voeren. Minister Tsehoffen heeft met den Fran schen Minister Justin Godart een ontwerp van Fransch-Belgisch arbeidersakkoord op gemaakt dat de kwestie regelt van de 50 duizend Belgische werklieden die in Frank rijk verblijven. Door deze overeenkomst, die weldra in werking zal treden, worden veel misverstan den uit den weg geruimd. Aan de arbeiders en hun gezinnen zal het toegestaan worden de grens t* overschrijden zonder toelating De loonkwestie is als volgt geregeld, dat de loonen, in Frankrijk aan de Belgische arbeiders uitbetaald, niet lager zullen mogen zijn dan deze aan de Fransche arbeiders derzelfde categorien verleend. Wat de werkongevallen betreft, hier geldt het princiep der wederkeerigheid. Door de overeenkomst zal het aan de Belgische arbeiders ook toegelaten zijn deel uit te maken van verzoenings- en scheids raden bij het beslissen van arbeidsgeschillen. De kwestie der pensioenen is niet bespro ken geworden om de zeer begrijpelijke reden dat onze pensioenwet nog door den Senaat moet worden gestemd en dat de Fransche wet op de verzekeringen eveneens nog in het Parlement ter behandeling is. De verbeteringen zijn bekomen op het aandringen der vertegenwoordigers der Christene Arbeiders die het lot onzer duizen den, vooral Vlaamsche, arbeiders bijzonder ter harte nemen. Guido. 19 Nev. Te 11 u., voor den h. Verwilghem, bestr. afgev. van den D. V. G,, te leper, herstel lingswerken van de Beceiaeresfraat en de wegen nrs 1, 2, 3, 5, 15, 16, 19, 45 te GHELUWE. Ra ming 287.476,02 fr. 26 Nov. In den D. V. G. te Yper, herstel lingswerken der rioolen en voetpaden te BRIE- LEN. Raming 86.400 fr. 3 Dec. Te 11 u., in de bureelen van den D. V. G., Hoogstraat, te Nieuwpoort, leveren en plaatsen der klokken voor de kerk van WOU- MEN-JONCKERSHOVE. Gewicht 300 kgr. 5 Dec. Te 11 u voor den h. Verwilghem, bestr. afgevaardigde van den D. V. G. te leper, herbesteding der beropbouwingswerken der Zwemkom te IEPER. Raming 47.810,31 fr. 5Dec. Te 11 u., in de bureelen van den h. Desaubies, hoofdingr. te Gent (St Pieters), op trekken vaa een gebouw tot velschillend gebruik, een magazijn met werkplaats, een privaatgebouw tje met lampenplaats en inrichten van het ont- vanggebouw ter statie POPERINGHE. Bijz. lastkohier n. 20.162. Thuis sloot ze zich in haar kamer op. Ze had nu nieuwe plannen. Een uur later kreeg mijnheer van Herteloo bezoek. De gendarmen waren daar en ze wilden hem ondervragen over de geheimzin nige vrouw, die in het bosch ronddoolde. Van Herteloo had haar immers ook ontmoet. We moeten nu even een tijd terug gaan, om te begrijpen, wie die zonderlinge ver schijning was. Elzie Corola. Elzie Corola besteeg den stellen weg. Het was er vermoeiend wandelen. Maar zeer hoog klom het schoone jonge meisje niet. Ze bereikte een terras, waarvan het uit zicht over het Waalsche landschap prachtig was. Elzie ging er op een bank zitten en liet den biik op het wijde panorama rusten Ze had wel een boek meegenomen, maar vergat het blijkbaar. Het bleef gesloten in haar fijne handen rusten. Een jonge man volgde denzelfden weg en hield ook op het terras stil. Hij stond echter met den rug naar Elzie en deed alsof hij haar niet bemerkte. Ook hem scheen het landschap te beko ren... Na eenigen tijd keerde hij zich om, keek verrast de dame aan en zei in het Vlaamsch Verschooning... ik meende, dat ik hier alleen was... Anders had ik uw uitzicht niet belemmerd... Het is te wonderbaar om niet ten volle genoten te worden. fMzie Corola bloosde. Maar vriendelijk Onze begrooting staat voor den eersten keer sedert den oorlog in evenwicht. De algemeene toelichting van 's land be grooting der Inkomsten en Uitgaven lijkt een boekdeel. Heer Theunis wijst er vooreerst op dat er geen Begrooting van Bevoorrading meer bestaat, en dat die der Spoorwegen gansch op haar eigen staat. Zeewezen, Posterijen en Telegrafen hebben ook een eigen begroo ting, maar die is nog opgenomen in de alge meene begrooting der verschillige departe menten. Het groote feit, door heer Theunis aange kondigd, is dat de Begrooting over 1925 weer gelijkt aan een normale vooroorlogsche bcgrooting, 't is te zeggen, dat er evenwicht bestaat tusschen de gewone inkomsten en de uitgaven. Om het belangwekkende van die gebeur tenis te doen uitschijnen, herinnert de eerste minister dat, vier jaar geleden, in 1921, de gewone Begrooting sloot met een tekort van 218 millioen. Maar nu is onze Begrooting in evenwicht de eerste maai sedert het intreden van den wapenstilstand en de vredesperiode. Ziet hoe heer Theunis de algemeene Be grooting opgemaakt heeft Inkomsten 4.268 007.488 fr. Uitgaven 4.246 621.057 fr. Bijgevolg voorziet heer Theunis een boni vanfr. 21.386.431. Die uitslag is het resultaat eener groote krachtinspanning, gedaan door de Belgische belastingschuldigen. De ontvangsten der belastingen bedroe gen voor 1913 351 millioen voor 1919 370 millioen voor 1920 1287 millioen voor 1921 1416 millioen voor 1922 1827 millioen voor 1923 2011 millioen voor 1924 2788 millioen en voor 1925 worden ze geraamd op 3540 millioen. De rechtstreeksche belastingen zijn 16,5 maal hooger dan in 1913. Over het algemeen betalen we 10 maal meer belastingen dan in 1913. Nochtans, die vergelijkenis ondergaat een heele verandering, als men de koopkracht van onzen frank in 't oog houdt. De 351 mil Hoen in 1913 beteekenden 351 millioen goud frank de 3.540 millioen der huidige Begroo ting beteekenen, aan den waardestand van den dag, franks die maar het vierde der waarde van den goudfrank vertegenwoordi gen zoodat, in goudfrank gerekend, het totaal onzer belastingen maar 885 millioen bedraagt, of slechts 2 1/2 maal meer dan in 1913. Hoewel, gelijk we zeggen, de belastingen eigenlijk maar 2 1/2 maal aanzienlijker zijn dan in 1913, toch drukken ze zwaarder op ons volk dan die verhouding schijnt aan te geven vooreerst, omdat ons land verarmd is door den oorlog en de devalorisatie onzer munt, en ook nog en dit geldt voor zekere bijzondere reeksen schatplichtlgen de progressiviteit van zekere belastingen den fiscalen last voor sommigen 10 tot 50 maal drukkender maakt dan in 1913. Dit is 't ge val haast voor alle bezitters van fortuinen van middelmatig bedrag. Voor die schat plichtlgen is b.v. de supertaks verpletterend. Te midden van al onze Iastenmiserie heb ben we toch dezen troost vnor zooveel het een troost mag heeten dat vele onzer naburen in dit opzicht er nog erger aan toe zijn dan wij. Zoo betaalt ieder inwoner in Engeland fr. 1427 Frankrijk fr. 744 Ver. Staten fr. 606 Italië fr. 303 Zwitserland fr. 240 Nederland fr. 591 Belgiü fr. 408 In die 408 frank zijn begrepen de 120 mil lioen welke heer Theunis nog denkt los te maken. En worden in Frankrijk de nieuwe lasten geslemd welke Herriot en consoorten nood zakelijk achten (1 777 millioen), dan ver zwaart de last die diukt op ieder paar Fran sche schouders 744 tot bijna 824 frank. De herleiding, bij deze berekening, der vreemde munten ponden, dollars, gulden, lires, enz., tot Belgische franken, geschiedde op grondslag van den koers van 30 Septem ber 1924. Voor wat Engeland en Amerika betreft, daar zijn de gemiddelde fortuinen hooger dan ten onzenthun betaalmiddelen bleven daarbij, ongeschonden, zoodat ze meer be stand zijn dan wij tegen zware lasten. In Frankrijk, echter, is de toestand nage noeg dezelfde als in Belgie, en daar moet iedere inwoner hft dubbele dragen van den last die op ons drukt hoe moeten ze zwee- teilOuKZni\lcnhriae Ifffit ^"ffeWr voor. ondanks zijn hoogen guldenkoers. Onlangs zagen we, aan de hand van een Amerikaan- sche statistiek, dat de gemiddelde fortuinen in Nederland nogal wat kleiner zijn dan hier, en toch overtreft de lastenvracht onzer Noorderburen de onze met bijna 200 frank per hoofd. Wij zullen dan dit overzicht maar sluiten met dit troostwoord, en nagaan wat de Algemeene Toelichting van heer Theunis verder nog belangwekkends bevat voor onze lezers £50 fr Mosdsrschapssteun voor ds Staatsagenten. De Regeering heeft besloten bij de geboorte van - Te Frouard, nabij Nancy, is een bootje, met verscheidene werklieden-elektriciens, die herstellingen aan een watermolen deden, door het water der Meurthe meêgevoerd ge worden. Vijf der werklieden zijn verdronken. Jamaica, een der eilanden van de Groote Engelsche Antillen, is verleden Vrij dag door eene schrikkelijke windhoos ge teisterd geworden. Het orkaan verwekte tevens een springvloed, welke heel het Noord-Oosten heeft verwoest. De banen, de ijzerwegen en talrijke hoeven werden weg gespoeld. De springvloed heeft reusachtige overstroomingen veroorzaakt. Bij Zdolbunow, in Oost-Polen, viel een bende van 50 tot 60 man in een kasteel binnen, stool er alles wat waarde had, sloot de bewoners in eene kamer op en stak ver volgens het gebouw in brand. De policle en troepen snelden toe, konden de bewoners redden, maar geen der bandie ten in handen krijgen. Het kasteel werd ten gronde vernield. M. Aubin, fabriekbestuurder, werd te Francies in Frankrijk, aan een onbewaakten overweg, met zijn auto door een exprestrein gevat. De botsing was verschrikkelijk. De auto werd tot gruiselementen aan stukken gereden. M. Aubin, ijselijk verminkt, was op den slag dood gebleven. Zijn voerder werd stervend langs de baan gevonden. Hij overleed terwijl men hem naar het gasthuis overbracht. De mijn van Cenisberg, bij Solingen staat in brand. De brand is ontstaan tenge volge van de ontploffing van een benzinere servoir. Heel de stad Solingen is door een zee van rook omgeven. De pompiers van verschillende steden zijn ter plaatse. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Bij Graz (Oostenrijk) is Zondag een groote wagen, waarop een gezelschap was gezeten, dat een vergadering van den Boe renbond had bijgewoond, van een hoogte van zes meter in een ravijn gestort. Drie personen werden gedood, vijftien anderen zwaar gekwetst. toch keek ze den jongen man aan en ze vroeg, in dezelfde taal Mijnheer, zijt gij uit Vlaanderen Mijn hemel, ik vergat door mijn be wondering voor het landschap dat men hier een andere taal spreekt. Gij hebt mij toch verstaan, juffrouw Ik bén een Vlaamsche, maar woon reeds geruimen tijd hier te Spa. Gij komt dus uit mijn streek... of liever moet ik zeggen, onze streek Maar laat ik mij eerst voorstellen, zoo ge 't mij vergunt. Mijn naam is Frederik Majorie en ik woon te Brugge. Wij zijn uit Gent Ik beet Elzie Co rola... Vader is een Zwitser, uit een Itali an nsch kanton. Te Gent huwde hij mijn moeder, die daar geboren werd... Moeder is helaas gestorven... En vader is ziekelijk. Daarom hebben we Gent verlaten... en zijn naar Zwitserland gegaan. Mijn vader ver wachtte genezing van de berglucht voor zijn hoestkwaal. Eerst waren we te Davos dan te Genève. Vader wilde naar Belgie terug, maar hij moet toch in het hoog gedeelte van het land woren. Elzie sprak snel en levendig en Frederik Majorie verbaasde zich over haar openhar tigheid reeds bij deze eerste, vluchtige kennismaking. Ik doe een plezierreis, vertelde hij. Ik houd zeer veel van het hoogland. En ik kan soms zoo naar Vlaanderen verlangen, naar het vlakke land. Gij moet er toch nog familie hebben, juffrouw Weinig I En ik verlaat niet gaarne mijn vader. Is mijnheer Corola ernstig ziek Te Nawashany, distrikt Majara (Pen- jah) in Engelsch-lndië, werden een 60tal hulzen door een brand in asch gelegd. Uit het onderzoek blijkt, dat het vuur toevallig ontstaan is. De Parijsche bank Le Foncier Fran- gais die zich eenige jaren geleden in de rue du Faubourg-Saint-Honoré installeerde en later herdoopt werd in Bar.que Centrale Immobllière et Commerciale is failliet. Het passief is 80 millioen. Te Bizerte huldigde men Dinsdag een gedenkteeken op ter nagedachtenis aan den franschen vlieger Garros. De fransche vlie gerkapitein Madou, die tijdens den oorlog 120 duitschers neerschoot, vloog rond het monument toen zijn motor stilhield hij viel te pletter ter gronde en de ongelukkige werd dood van onder zijn tuig gehaald. Men verneemt dat de aardbeving in Algerie, die zulke groote schade heelt aange richt, ook zeventien slachtoffers heeft ge maakt. De katholieke St-Vincentiuskerk, een der oudste van de stad Montreal in Canada, is geheel door brand verwoest. De schade wordt op 300,000 dollar geraamd. de Staatsagenten uit te betalen. De Regeering heeft aldus getracht tege moet te komen aan de eischen van de groote gezinnen en loopt vooruit op het wetsvoorstel op de moederschapszorg dat eerlang door de Kamer zal worden behan deld. Oe Rechtbanken van Corlogs- schads. De bijzondere en uitzonder lijke rechtspleging der Rechtbanken van Oorlogsschade, ingesteld voor de oplossing der honderd duizenden dossiers tot vergoe ding der schade,voortspruitende uit oorlogs feiten, zal toekomende jaar afgeschaft worden, daar, naar het schijnt, in den loop van 1925 al de dossiers zullen afgehandeld zijn. De afschaffing der Rechtbank van Veurne wordt voorzien voor April 1925. De Recht banken van Yper, Brugge en Kortrijk zullen nog in werking blijven tot einde 1925. Da Weigsvends Kamers, Dinsdag had de openingszitting plaats van Kamer en Senaat. De Bureelen van het voor gaande jaar werden herkozen. In de Kamer werden de Voorzitter M. Brunet en het Bureel bij algemeen handgeklap herkozen in de Senaat bekwam de Voorzitter Graaf 's Kint de Roodebeke 110 stemmen op 125. Voordrachten met Lichtbeel den. Naar wij vernemen heeft de heer Prof. Dr FR. DAELS opnieuw den kruis tocht hernomen om het werk der Bedevaar ten naar den Ijzer en het dubbele lijden onzer jongens aan de vuurlinie aan het Vlaamsch publiek te doen kennen. Inderdaad hoe weinig is ons nog bekend van het vree- seiijk lijden aan den Ijzer door onze jongens zoo moedig gedragen met de hoop van de gelijkheid in rechte en feite De voordrachten met lichtbeelden zijn uiterst belangrijk, daar en nu een 70-tal zichten uit het frontleven onzer jongens in voorkomen meestal door onze jongens op enkele meters van den vijand genomen. De voordracht bestaat uit twee deelen 1) Met onze jongens aan den Ijzer2) Joe English en het werk der Bedevaarten naar de graven van den Ijzer. Volledige inlichtingen voor inrichting enz. worden gaarne verstrekt door het Alg. Sekr. Cl. De Landtsheer, Groote Kaai, Temsche. Vlaamsche Vereenigingen V.O.S.- sen en al wie het goed meenen met ons volk richt zulk een voordracht-avond in. Gij staat in dienste van uw volk, dat de leuze van Joe English Ik dien ook de uwe weeze. fel] SannDvVBRticttia, 6 1$. Psptrtagfa. msmqtrb r©©» favoriss* t&ajha&ctkras tuma tm vex !«reemaf»ö»<m.£ mand?lshsem AL.UK ®A«&V£RRSCHTira®S:K AAÏi DE SSSTE VOORWAAIIAKM GELDBELEGGING op dekt, op kart ea laag tenstja AGENTSCHAPPENt Alg. Bestaard, Poperlngha. Gr. Markt, 23. tel.89-90 Yeursio, Ooststraat, 64, itleftwm 79 Moeskt-oen, Totrkotnjesir. 109, tel. 179 Dlxmud», VJylgendyk. ieUjotes U W ttschabts «u OksI., AfHFounm*x, B*jf es* wrvjcui* h. Tahoj», Gett.-Sekï. N<Nwijscwccnrs H. M. ÜUIJJISO:, *1- LjR»fci:««EB H..Q. td. NISUWPOORT, P£OVKN, WATOC. L8Y&XUE, STAY1XE, ALY atstmsmmmsm wsftodtu bb oml., Af hAdeoufofcoq rouhttuoctil clakykso*», o.-o Loo H.CAKStM.TMCK, kL NuarorraauRB H,L. Soms zit hij weken in zijn leunstoel. Dan belet de kortademigheid hem te wande len. Op andere tijden is hij beter en kan hij mij vergezellen. Dat is toch treurig voor u. Maar gij hebt waarschijnlijk veel kennissen Geen De toestand van mijn vader laat niet toe, dat wij gasten ontvangen. En mijn vader is soms menschenschuw. Verveelt gij u dan niet veel Soms wel. Ik houd echter veel van lektuur... Staat ge me toe, dat ik ook wat plaats neem op die bank vroeg Frederik Majorie. Maar natuurlijk. Lachend schoof de dame wat op. Ik kom hier dikwijls, sprak ze verder. Ik vind het uitzicht heerlijk. En ik zit hier zoo rustig. Gij woont dus te Brugge Ja. Een schoone stad Gij kent Brugge Dat doet me genoe gen. Ik ben er verscheidene malen geweest. Ja, Brugge is een eerwaardige stede, stemde Frederik Majorie toe. Nog geruimen tijd spraken ze zoo, als waren ze reeds goede kennissen. Dan zei Elzie dat het voor haar tijd was om terug te keeren. Mag ik u vergezellen tot beneden vroeg Majorie. De taal brengt zoo'n ver trouwelijkheid tusschen ons. Elzie bloosde. Maar vrijmoedig keek ze den knappen, jongen man aan. Het zal me zeer aangenaam zijn, be weerde ze. Samen daalden ze den weg af tot Elzie vooreen sierlijke villa stil hield. Hier wonen we, zei ze. Vader is nu ongesteld, maar als hij wat beter is, zal hij zeker gaarne met u kennis maken. Ook hij voelt nog veel voor Vlaanderen. Het zal mij een groote eer zijn, ook met mijnheer Corola kennis te mogen maken, verzekerde Majorie. En ik dank u voor uw aangenaam gezelschap. Elzie reikte hem de hand. En glimlachend knikte ze den Bruggeling toe. Dan stapte ze de villa binnen... Alle duivels, wat is dat gemakkelijk gegaan, mompelde Frederik Majorie. Ze is buitengewoon toeschietelijk. En morgen vind ik haar op dat terras terug... Ik heb reeds veel geluk... Frederik Majorie had reeds eenigen tijd de schoone Elzie bemerkt. Eij het trof hem eens, toen hij voorbij de villa ging, dat ze Vlaamsch sprak met haar vader. Die taal had hij daar op het terras listig aangewend als een middel tot kennismaking. Hij vernam in zijn hotel dat mijnheer Corola ziekelijk was. Dit had Elzie hem dus niet behoeven te verteilen. Maar hij hoorde meer. Corola was zeer rijk, doch leefde af gezonderd. De villa hoorde hem foe. Corola moest wel een flink kapitaal bezitten... Frederik Majorie besloot Elzie aan te spreken. En het was hem nu uitnemend ge lukt haar te leeren kennen. Zoo gemakkelijk had hij het niet durven hopen. Tevreden keerde hij naar zijn gasthof terug. Corola. Alvorens bij haar vaderite gaan, had Elzie den knappen, jongen man door een raam van de vestibule nageoogd. (Ji Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1