HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinges Omstreken ypEREiN, kim s Brassfurs, (Siatiepiaais) gttftii'.ttiNH I inlichtingen Bank KTransinterM gedachten. De Kapel Boseh Apotheek Frans Van de Plas Soxidag 18n Januari 1915, 15 O0ntiem.an DE KRACHT UAIt HET VOORBEELD. OORLOGSPENSIOENEN. Groote Hotels te Oostende, BSGRAVIHG VAN Mijnheer ETIENNE LEBBE Politiek Overzicht Werkrechtersraad van Yper. In 't Buitenland. Abosasffiffitirijs per Jaar In Stad it. 6.50 In Belgit 8.50 Buitenland IS.00 Uitgever Suïsea-VasBestö, Drukkerij, Papterhaitda!, 16, Gasthuisstraat, POPERINGHE Taloloeri nr S» PoiUiMln'sitEiMj if {5570. PRIJS BERICHT»; VERSsespiieER, lont iniassehing 0,70 ct° per regel, a en 3 inl. o 6 a eta VSHEiSSER; I.So fr. j>cr regcl. ROUWBERiCHTEX, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde AanoBGsn prijtea op mutimg. Alle annonceh zijn vooraf te betalen EN moeten voorden Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdag noen. 22 Jaar, 3. De eerlijke bezit de rijkdommen zooder er door bezeten te worden. Wetenschap zonder geweten is de ondergang der ziel. Zijne gezoidbctd vtvwaatloozMi i» sistiii. Er z.eïj te vaal mede bezig houden is nog erger. De gezondheid is een schat zoo gemakkelijk te verliezen en toch slecht bewaard. De schoonste glimlach is deze welke doorheen de tranen stiaalt. De waarheid is als een diamant. Buiten het licht dat hem past glinsteren de valsche steenen meer dan hij. Er is een oud spreekwoord dat zegt<-De wootden vliegen weg, de geschriften blijven, doch alleen de voorbeelden kunnen meesle pen. r&Dat al degenen die min of meer zielelast hebben eens die zoo eenvoudige waarheid overdenken. Bij vele menschen loopt de opvoedlcg verkeerd, omdat ze niet gesteund werd door het vooibeeld 't is te zeggen omdat zij die gelast waren met de opvoeding vergaten zelf het goede voorbeeld te geven. Op zekeren dag werd er aan een goeden huisvader gevraagd wat hij toch gedaan had om zulke brave kinderen te hebben. Het antwoord luidde«Ik heb getracht altijd het goed voorbeeld te geven. Nooit heb ik hun 's Zondags gezegd Kinderen, gaat naar de mis maar welKinderen, wij gaan naar de misIk heb nooit gezegd Ge moet bidden, kinderen», maar wel: «Kin deren, wij gaan bidden Wanneer de ouders iets bevelen of aanbe velen welk zij de eersten zijn om niet te doen, dan zullen de kinderen daarom wel niet luidop zeggen Maar ge doet het zelf nietWees evenwel verzekerd dat ze binnensmonds mompelen en dat ze, a!s ze de kans schoon hebben, het gegeven bevel of de aanbeveling in den wind zullen slaan. Het voorbeeld der ouders, ziedaar wat er hoofdzakelijk noodig ls om goede kinderen 9. De uitgave onderneemt van platte gronden, kaarten, reisgidsen, zichtkaarten, monograflSa en zoo meer 10. Een 14-daagsch verschijnend orgaan uitgeeft dat de belangen zijner leden verde digt, en vele geïllustreerde artikelen bevat over landen, steden, nafuur- en kunstmonu menten, reizen, toebten, enz., en hetwelk de leden gratis ontvangen 11. Belangrijke prijsverminderingen ver schaft bij het aankoopen van reisartikelen, en zooveel ander meer, bij het bezoeken van musea, schouwburgen, hotels en merkwaar digheden, zooals b.v de Grot van Han (12 fr. in plaats van 18 fr.) 12. Door een steeds toenemend aantal le den ook gedurig zijne werking kan uitbrei den 13 Door de grensregeling met de Neder- landscheen Fransche tolbeheeren het verkeer per fiets, moto of automobielen vergemak kelijkt. Het lidmaatschap kost 7,50 fr. per jaar, waarvoor men tweemaal in de maand het orgaan van den Bond ontvangt. Leden van eenzelfde gezin betalen slechts 3.50 fr, doch ontvangen geen orgaan. EERELEDEN betalen 250 fr. en zijn lid voor het leven. BESCHERMENDE LEDEN betalen 100 fr. waarvoor men gedurende 10 jaren lid Is. Men zende zijne toetreding tiaar h»t Se cretariaat van den VL4AMSCHEN te hebbem De gezinnen waar dat yoorbeeld ^®,^'®^^®®JJ'u»SH ANSPLAATS, ontbreekt, zullen er nooit kunnen op bogen U9, ANT .VERPEN. of b de gewesteli!- dat de opvoeding van het kroost aan de ver-1 -e a'c'eeling, in t Vlaamsen H;is, wachtingen beantwoordt. Overigens, 't kan niet andersals de ouders bevelen geven dit of dat te doen en oordeelen dat zij zelf er moeten van ontslagen blijven, dan zullen de kinderen er geene graten in vinden om er zich van te ontslaan. Ze zullen rap zijn om luidop te denken Bah 1 't heeft geen be lang, aangezien vader en moeder het ook niet doen i k.Hoe wil men, bijvoorbeeld, dat de kinde ren voorbeeldige christenen zouden worden, wanneer de ouders niet zelf den weg van de kerk opgaan, niet zelf de goddelijke diensten bijwonen en een stichtend leven leiden. Poperinghe. De bijzondere duurtebijslag, bij Koniok- fijk besluit van 31 December 1924 toegestaan voor het eerste kwartaal van dit jaar, zal den oorlogsgepensioneerden betaald worden door toedoen van do Nationale Kas, ingesteld bij A'gemeene Spaar- en Lijfrentkas. De militaire invalieden en daarmede ge lijkgeetelden,dis de regel matige achterstallen van het eerste kwartaal van 1925 reeds heb ben getrokken, zullen eerlang eene nieuwe De ouders moeten begrijpen dat ze door postasslgnatle ontvangen voor het bedrag hun voorbeeld moeten prediken. In te beve- ^n den duurtebijslag. Wat de weduwen en len aan de kinderen en zelf niet te doen wat weezen van militairen ea daarmede gelijkge- men zijn kroost wil opleggen, ligt een groot stelden betreft, zi) zullen ze ook eerstdaags gevaar. Immers de kleinen, zoodra hun ver- ontvangen, tegelijk met de gewone achter stand opengaat, beginnen te denken en na stallen van het eerste kwartaal van 1925 te denken en ze vragen zich af waarom men hun Iets wil doen uitvoeren wat voor hen die het bevelen geen schijn van waarde] heeft. Door zoo te handelen knakken de ouders hun gezag en hunne overheid. En 't is goed te verstaan, want ze gaan in zekere mate hun recht te buiten met aan hunne kinderen als pllehten voor te schrijven iets wat zij zelf er niet voor houden. Ir dient zoovee! voorzichtigheid in acht genomen te worden met dekindeienl Hun jong brein werkt veel meer dan men het zou denken. En juist daarom is het noodig, broodnoodlg, dat ze geleld worden door het voorbeeld en niet met de roede of met den dwang. Wat de kleinen in hun prille jeugd Zeer vele oorlogsgepensioneerden beelden zich ten onrecht» in dat zij, om bun pensioen te trekken, zich bij de Nationale Kas voor Oorlogspensioontn moeten bekend maken foor hetSnzenden van een berichtzulke berichten zijn nutteloos, behalve bij v-randering van adres. Van ambtwege worden er poatchecks gezonden aan de p chtbebbenden en deze, om het bedrag er van te trekken, moeten ze eenvoudig aan het postkantoor vertoonen, tegelijk met hunne saait van eenzélvigheid. Voor die betaling s het niet meer noodig, telkens een levens- bewijs te vertoonen. Er wordt herinnerd dat alle mededeeling -•opens het vastsiollen in het be drag dsr pensioenen evenals vroe- waarnemen, ankert zich vast in de herten en jjer aan het bevoegde Ministerie (van Lands- later komt het tot uiting. Wanneer het goede verdediging of van Economische Zaken) daden betreft, dan zal die uiting volkomen aioeten gezonden worden, an niet aan in het voordeel zijn van zijn kind waaruit een volwassen mensch gegroeid is. Maar wee wanneer het slechte voorbeelden betreft Moest men aan de groote mannen, aan de deugdzame menschen, aan de heiligen kun nen vragen wat hen, naast de gratie Gods het meeste tot het goede aangedreven heelt, zonder twijfel zou het antwoord lulden Het voorbeeld, het goede voorbeeld ons door onze ouders gegeven. Daarin ligt heel het geheim van de opvoeding der kinderen WAAROM word Ik ild van dan V. T. SS. OMDAT de Vlaamsohe Toeristenbond 1. Het reizen in het Vlaamsche land bevordert 2. Alle Vlamingen naar eigen taal wil doen deelnemen aan alle uitingen van toeris tisch leven door het verleenen van allerlei voordeelen da National® Kas voor Ooriogs penslosnan, die enkel gelast is met het betalen der pensioenen, vastgesteld door de Miuistcrieeie dep: r ementen. Uit De Duinengalm »J. Wij hebben over een 3 tal weken gemeld dat de Naamlooze Maatschappij derGrands Hotels du Littoral die het Hotel Conti nental en bet Hotel de l'Océan gekocht heeft, deze twee hotels zal doen afsmijten en in de plaats een reusachtig hotel bouwen. De plannen, gemaakt door den bouw meester Fobert, werden over enkele dagen door het Schepencollege goedgekeurd. Het nieuw hotel, dat 3maal zoo groot zal zijn als het Palace Hotel van Brussel, zal 11 verdiepen hebben en 1.000 kamers tellen &r komt ook eene bergplaats (garage) voor 400 autos De appartementen zullen minstens bestaan Zaterdag had de plechtige teraardbestel ling plaats van onzen gewezen Heer Burge meester. Om 10 uur vergaderden de Overheden en eene overtalrijke menigte vrienden en ken nissen aan het Sterfhuis om de stoffelijke overblijfsels van den Overledene te begroe ten en een blijk van deelneming aan de Familie telbrecgen. De Openbare Besturen met den Gemeen teraad en den Heer Burgemeester Lahaye aan 't hoofd, woonden in korps de begraving bij. De stedelijke gewapende pompiers be wezen de militaire eer. Het muziek van den Katholieken Kring opende den lijkstoet. De lijkbaar werd gehouden door de Heeren N. Lahaye, BurgemeesterD' Brutsaert, Eerevoorzitter van den Katholieken Kring M. Cassiers, VoorzitterM. Vandooren, Schtpen M. R. Devos en M. O. Fiers. De kerk van St-Bertinu3 liep proppensvol en een duizendtal petsonen gingen ten offer. Op het kerkhof werd door den Heer Burgemeester Lahaye eene lijkrede, in de Fransche taal, afgelezen, in naam van de Gemcenteoveiheld en door D' Brutsaert werd de volgende Lijkrede, namens den Katholieken Kring, afgelezen. Hoog Geachte, Diepbetreurde Vriend, Tot over twee jaar stondet t'lJ nog te midden ons als een machtige en gave boom, als de steun van zoo veel goeds, als de hoop van nog veel beters, als de toeverlaat van geztn en stad en kerk." Maar de ziekte kwam u langzaam ondermijnen en daar ligt gij nu neergeveld. Laat mij uwen ouden Vriend en Collega, in naam uwer talrijke Vrienden, laat mij u zeggen, vooraleer wij uw lichaam aan de gewijde aarde besteden, hoe wij uw afscheiden betreuren en laat mij terzelfder tijde u eene dankbare hulde brengen voor al het goede dat gij binst uwe verdienstelijke, te vroeg afgebrokene loopbaan gesticht hebt. Door hoogere stevige studies in de rechten waart gij voor het openbaar leven voorbereid uwe geleerd heid, uw minzaam karakter, uwe rechtschapenheid waren ten zeerste door uwe medeburgers gewaardeerd en 't was dan ook ntet te verwonderen dat ze u ver kozen onder velen om van het bestuur der gemeente deel te maken en dat ze u later aan de Regeering voorstelden om het verbeven ambt van Burgemeester te bekleeden na het afsterven van den lieer Felix van Merris zaliger, wiens nagedachtenis wij steeds met oprechten eetbled en diepe ontroering begroeten. 't Was in 't volle geweld van den ooriog de bezet tende legers, de aftocht der vluchtelingen, de beper king van het verkeer stapelden de moeilijkheden opeen en maakten de bevoorrading der bevolking bijna on mogelijk. Aan den gevlerden Volksvriend m. van Merris opvolgen als Burgemeester was reeds eene zware taak, maar om dat te doen in die benarde oorlogstij den en om dat wel te doen, daarvoor was een man noodig met helderen geest, stcute durfkracht en gren- zelooze toewijding aan het heil des volks. Die man waart gij, M. Lebbe, en de dankbare be volking zal nooit vergeten hoe gij angstig en bezorgd waart, dal haar niets zou ontbroken hebben van de vele benoodigheden van het dagelijksch leven, hoe gij hier bleeit gevaar trotseeren om iedereen met raad daad te helpen en op te beuren. Jammer genoeg dat gij de vruchten van uw bendig behendig bestuur niet hebt mogen plukken. Wat er ook van zij, uw naam zal geboekt staan als deze van een edelmoedige tnenschenvrlend, als deze van een uitstekend burgervader wieus nauw plichtge voel, wiens wijsheid en ondervinding in besluurszaken de nakomers moeielljk zuilen evenaren. Voor de stad waart gij een schrandere bestuurder voor de katholieke partij waart gij een wijze raadgever en machtige steun, voor het muziek van den Katholie ken Kting een bescheiden maar milden weldoener; voor uw familie al haar vreugde, al haar luister Wij, uwe vrienden, we betreuren met diepen wee moed uw afscheiden en wij verstaan maar al te wel hoe uw hulsgenooten en verwanten die onzeggelijk veel om u verloren hebben in droefheid gedompeld zijn. Maar wij noch zij zijn heidenen wij weten dat de dood gelijk het leven het werk Is van Gods hand. De dood Is immers, zooals de dichter zong. 3. Medewerkt tot het verspreiden van de- kennis van het Vlaamsche land, bij landge- uit een salo"')1e^ slaapkamer, een badka B I mar Pti aart fin Ho frz>litktrl/-t*»rc nooten en in den vreemde 4. Het verkeer tracht te vergemakkelijken door het plaatsen van wegwijzers, waar schuwingsborden, enz., In het belang van den toerist mer en een toiletkamer. Op de gelijkvloers, ontvangstzaal, restauratiezalen, leeszaal, bar, drinkzaal en, in 't midden, eene ronde zaal, van rond de 1COO meters, met eene gaanderij van winkels. Het nieuw hotel zal ook"verscheidene con 5. Aandringt bij de betrokken besturen toi cert. en attractlezalen bevatten en,aldus, wel het aanleggen, onderhouden en verbeteren LgHbgetjg k0I)kUrentie doen aanden Kursaal van Ha nnpnnarp u/oaon I van de openbare wegen 0. De verkeersmiddelen wil trachten te vermeerderen en te verbeteren 7. Gezelschapsrelren inricht tegen gunst tarieven en bezoeken aan steden en merk waardigheden brengt onder leiding van bekwame vakmannen 8. Daadwerkelijk de leden steunt door het verstrekken van allerlei inlichtingen omtrent hotelwezen, aansluitingen, paswezen, eoz. Het zal rond de 80 meters breedte hebben langs den Zeedijk, 41 meters langs de Yzer straat en 18 langs de Koninklijkestraat. De werken zullen aanstaande winter be ginnen met het Hotel de l'Océan eu zullen natuurlijk, tijdens den zomer, onderbroken worden. De werken worden op 18 millioen beraamd Zeggen wij ten slotte dat het nieuw hotel 15 ophalers (ascenseurs) zal telleu. Mengelwerk van «De Foperinobenaar» 491 ROMAN door A» De Raadselaohtlge verdwijning. Lavendeau, wiens voorgeschiedenis de lezers nu kennen, was als Majorie toch mislukt in zijn plan, om door een huwelijk een fortuin te verkrijgen. En de verschijning van Elzie Carola, daar in de omgeving van Brugge, had hem zeer verontrust. Het was een zeer onaangename ontdek king geweest dat Elzie daar rond doolde en hem opeischte en ze van Waveren en van Herteloo kon ontmoeten. En het moest dan ook eens ultkoman, dat hij haar onder een vafscben naam had gehuwd... Lavendeau ging'door het bosch. Hij 'begaf zich naar de hut van Verdure, den wild- strooper. Deze kerel was thuis, en onderdanig begroette hij den Bruggeling. Maar dan zei Verdure O, mijnheer, weet ge't al Het gerecht onderzoekt waar de dolende vrouw geble ven ls. Even schrok Lavendeau toch. Van Waveren heeft de gendarmen over die vrouw aangesproken, vervolgde de wild- •teooper. De menschen werden te benauwd van haar. En de gendarmen hebben gepa troel jeerd. Enzeniet gevonden, spotte Lavendeau Neen... Maar nu is het parket er mee gemoeid. Het wil weten, waar de vrouw gebleven is. Het peinst, dat het wel een lief dezaak of zoo iets zou kunnen zijn. En trekt ge daarom zoo'n benauwd ge zicht vroeg Lavendeau. Ja, ik ben ongerust. Ik heb haar hier van u moeten verduiken. Maar ze is hier toch niet meer. Ik heb ze weggebracht en ge zijt een eind meege gaan, om ons veilig door de bossehen te brengen... Ik moest wel... Ja, ge moest... O, Verdure, vroeger waart ge zoo bang niet... En zit nu niet te beven. Het parket zal de dolende vrouw niet vinden. Ik heb daarvoor gezorgd. O, mijnheer, vertel het me niet I riep de wlldstrooper. Ik moet het niet weten wat er met haar gebeurd is... Flauwerik En die boschwachter.. Dat was een man, een vijand, een kloeke vent... Maarzij was een vrouw, een mei6je bijna nog en toen ze hier in de kelder zat, weende ze zoo... Tut, tut, dat is voorbij. En ik zeg dat ze u noch mij in last zal brengen, ver klaarde Lavendeau. Ze zwijgt voor altijd. O, vertel het me niet 1 Ik wil het niet weten. Vertel het me nietsmeekte Verdure wlen het angstzweet uitbrak. Goed Maar ik tracht die vrees weg te nemen. Als het parket u ondervraagt, weet ge van niets. En doe niet onnoozel. O, 'k wilde dat ik hier weg ware Waar dan I In 'i Fransche I Dat ik geld hadde om niet als het uitgaan der slapende lichten als weer de zon in de renbane schiet, maar de morgenschemer van een beter leven. Vriend ETIENNE, Gij waart een goed kristen, een goed huisvader een goed burger en daarvoor zal God u loonen. Wij zeggen u geen vaarwel, maar tot wederziens Uw lichaam blijft ons tot een kostbaar aandenken Vare uwe ziel in den schoot van God en ontvange daar den onvergankelijken loon van uwe voortref felijke loopbaan. Ontaarding. Wij beleven tegenwoordig In Vlaandereo een tijd waarop alles samenspant om de Vlaamsche ziel te ontaarden. De wantoestand die thans heerscht in Vlaanderen is voorzeker eenlg op de wereld Een Franschman Is Franschman van kop tot teen. Een Engelschman is en blijft Engelsch- man, al stak men hem voor zijn leven midden eene beschaving die hem gansch vreemd ls. Daar zit aard, daar zit stamfier heid bij zulk volk en dat kunnen wij niet genoeg bewonderen. Zooveel andere volkeren gaan er fier op toooea v.T.i 'zij zijn ,n te zijn wat zij toonen. Alleen voor den Vlaming mag dat niet, kan dat niet. Dat Iemand zich beroept op zijn Vlaamsch zijn om enne Vlaamsche daad te stellen, is reeds genoeg om hem als een uitzinnige, als een overdrevene te doen doorgaan door de lammelingen die niet eens het begrip van stamfieiheld hebben. Door het bestaan zelf eener Vlaamsche beweging leven wij in eenen onzinnlgen estand waarvan een vreemdeling zich geen gedacht kan vormen. Vlaanderen wordt ontaard. Vlaanderen wordt verbasterd. Gaat het zoo vooit dan zal Vlaanderen ziju gaafheid, zijn gezond oordeel, zijn eigen kunst erbij verliezen. De politiek helpt Vlaanderen ontaarden. De uitzinnige politiek onzer laatste re geeringen was eene ramp voor ons vrije Vlaanderen. Gelijkheldswetten, die kwamen niet. Van d tot tijd, ais de Vlamingen te luid hullen, wordt hun eene aalmoes toegeworpen. Rechtveerdlgheidsbegtip echter bestaat niet, alleen eigenbelang telt. In Belgie werden de Vlamingen moed willig verbasterd. Vreemde invloed en vreemde kapitalen leveren eenen reuzenstrijd tegen Vlaanderen. Gansche provinciën, West-Vlaanderen vooral, worden gemilitariseerd in den dienst van vreemde kapitalen. Andere gewesten als Limburg, de hoop van Vlaander "V a! in het kort een nest zijn van franschen invloed. Te midden Vlaanderen worden honderden fransche klassen gesticht en met vreemd geld onderhouden. Duizenden Vlaamsche klnders krijgen eene vreemde opvoeding ten koste van eene vrije verstandelijke ontwikkëling in eigen taal. De fransche taal geraakt met den dag neer en meer meester van de straat. Steden ris Brussel, Gent, Oostende, Mechelen zijn zooveel centrums van waar de verbastering zrch als eene olievlek over Vlaanderen rondspreldt. Er moet verandering komen of Vlaanderen gaat te niet. Ons schoon en roemrijk verle den gaat ten prooi aan vreemden invloed De edele pogingen van dezen die hun land en hun volk schoon, kunstrijk en fier zouden wiilen maken zullen onmachtig zijn tegen den vloed van verfransching die Vlaanderen overweldigt. Ea met de taal en met de zeden zal onver mijdelijk ae godsdienst te loor gaan. Doen de verfraaschelaars dezelfde pogin gen om den godsdienst bij ons volk te red den als zij doen om ziju Vlaamsch-zijn te bemachtigen Ver van daar. Ons Christen Vlaamsch volk moet Vlaamsch zijn of geen macht ter wereld zal het zijn christen-zijn Kunnen bewaren. Tijden van ontaarding zijn tijden van verval. De geschiedenis is daar om zulks te bewijzen. Het ls gevaarlijk zich blind te staren op eenen tijdelijken welstand. Al spoedig komt de tijd waarop wij ons gemis aan rasfierheid duur zullen betalen. Heel rooskleuring is de toestand niet waarin Vlaanderen 1925 ingaat. Het is op recht bedroevend dit te moeten vaststellen. Maar Hoog de harten Als de nood ten hoogste is, ls de redding soms dichtst. Mochten de Vlamingen, al de Vlamingen, al wie het met de verstandelijke,zedelijke en godsdienstige toekomst van zijn volk goed meent, het gevaar inzien dat ons bedreigt. Mochten zij allen eensgezind en stambewust strijden ter opbeuring van eigen taal en zeden en ter redding van onzen Godsdienst, het schoonste erfdeel onzer Vlaamsche Voorvaderen. Amerika en Belgie ts Parijs De twee voornaamste gebeurtenissen van de flnancieele conferentie te Parijs waren het Engelsch-Ameiikaaosch meeniigsver schil dat moest bijgelegd worden en In betrek daarmede het aandeel dat Belgie uit de Dultsche betalingen moet trekken. Ziehier hoe die twee versshlllende zaken aaneen hielden. Amerika wilde ook zijn deel in de op brengst van het Dawes-plan. Engeland betwistte het recht van Amerika. Amerika heeft het verdrag van Versailles niet geteekend volgens welk bet plan Dawee opgemaakt werd. Bij de verdeeling heeft Amerika zijn mond gehouden en nu komt het om de vergoeding volgens een akkoord dat Amerika op zijn eentjes met Duitschland gemaakt heeft. Nu dat Engeland eene leening van een milliard goud-dollar heeft kunnen loskrijgen in Amerika stelt Engeland zich aan de zijde van Amerika op voorwaarde dat de betaling aan Amerika In plaats van in 12 jaar over 26 jaar zou geschieden. g|Hoe komt Belgie daar cu tusschen De verdeeling volgens het Dawes-plan gedaan zijnde zoo zou eene nieuwe verdee ling moeten tot stand komen om ook iets te kunnen geven aan Amerika. Een oogenbllk bestond de vrees dat Belgie het schaap van gansch de historie zou zijn en dat hei aandeel van Amerika van het deel van B, ig'ie zou afgetrokken worden. M. Tntunis heeft de belangen van Belgie flink verdedigd. De overeenkomst komt op het volgende neer De Roer-rekeningen zullen van de totale ortvargsten getrokken worden en alleen de zuivere winst, ongeveer ren milliard goud mark, zal op de rekening van al de gealli eerde Mogendheden worden gebracht. Wat B.lgie bet eft, zijn voorkeurrecht, zijnde twee milliard zal uitbetaald worden. Daarop moet Belgie nog 120 millioen goud mark ontvangen. Als overschot van zijn prioriteit zal Belgie nog gedurende twee jaar 8 t. h. van de Dawes aflossingen blijven ontvangen. Vervolgens zal zijn peiceatage worden verminderd tot 4 1/2 t. h. terwijl het overschot op 8 t. h. aan Amerika zal worden uitgekeetd. Als men weet dat er een oogenbfik spraak geweest is van seffens die 8 t. h. te brengen op 3 t. b. en nog min, ni3g men den uitslag dien Belgie op de conferentie verkregen heeft als prachtig bestempelen. Wij hebben slechts enkelen pennen verloren als er gevaar liep dat wij geheel gepluimd uit het strijdperk zouden gekomen zijn. Do ontruiming van Keulen. Het Vredeverdrag van Versailles bepaalt dat het Duitsch grondgebied, gelegen ten Westen van den Rijn, te zamen met de bruggehoofden, door de geallieerde en geas socieerde troepen zal bezet worden gedu rende een tijdstip van 15 jaren. Een artikel van het Vredeverdrag bepaalt cok dat die bszettiog zou verminderen deels na 5 jaar, deels na 10 jaar, indien zekere voorwaarden door de Duitschers zouden nageleefd worden. De eerste periode van 5 jaar liep ten einde op 10 Januari laatst en zoo moest het ge bied van Keulen ontruimd worden. Uit een onderzoek, gedaan op last der geallieerden, bh kt echter d-t Duitschland In zak legerhervorming en bewap ning de gestelde voorwaarden niet beeft nag leefd. De geallieerden hebben Duitschland laten weten dat zij de streek van Keulen niet zul len verlaten dan op voorwaarde dat al de Dultsehe verplichtingen i i zake militaire aangelegenheden als nagekomen kunnen beschouwd worden. Het spreekt van zelfs dat Duitschland krachtig protesteert tegen het besluit d»r Geallieerden. Bij onze Noorderburen, de Hollanders be staat reeds dusdanig bloeiend verbond en ook in Frankrijk worden pogingen in het werk gesteld om tot oprichting ervan te geraken. Het nieuwe A. C. V. W. koestert de hoop, naast het behartigen van de stoffelijke be langen van den wcrkgeversstar.d, de greote en moeilijke vraagstukken van dezen tijd te helpen oplossen in christelijken zin en door kiassenovereenkomst bij te dragen ter ge zondmaking der hedendaagsche maatschap pij. Guido. A Opvolger vat? S. VAN DE BERGHE, Bertenpfaats, 8, (Kleine Markt), PÖPERIM6HE Vreemdelingen. Belgie komt te staan voor bet groote vra gstuk voldoende weik te kucneii ver schaffen voor zijn volk. Op onze stre.k laat de werk-crisls zich reeds scherp gevoelen. Hoe meer bet werk van berstel en opbouw van 't fro t vooruit- giaf, hoe dichter wij zijn tot eene werkloos heid op groote schaal. En wij twijfelen er aan of Belgie wel e ne poiiilek voert die zijn eigen zonen be schermt tegenover de vreemden. Wij zien Engeland de Engelschen be schermen ten koste van groote offers zelfs tot In den vreemde. Wij zien hier Engelsche arbeiders werk verlichten voor een loon dat dubbel zoo hoog ls of dat door Belgen zou gevraagd worden en dat ten minste zoo goed zou ver richt zijn. Voor den oorlog telde men in ons land nauwelijks een paar honderd vreemde ar beiders. Nu zijn er rond de 20 duizend vreemde arbeiders in ons land dat overbe volkt is en zijn eigen volk geen voldoende werk kan verschaffen. Daarvan zijn er 15.600 in de mijnen en 300 in fabrieken en bedrijven van Belgie werkzaam. Er wordt fel geklaagd dat de middens waar die vreemde ratten zich neergezet heb ben alles bshalve veilig zijn. Voeg daarbij het groot gevaar dat deze vreemde volks planting medebrengt voor de gezondheid en vooral voor de goede zeden In ons land. De christene werkgevers. Onder de hooge bescherming van Z. E. Kardinaal Mercier werd Maandag te Ant werpen overgegaan tot het stichten van een Algemeen Christelijk Verbond van Werk gevers. Reeds jaren lang werd in ons land de be hoefte gevoeld aan een degelijke organisatie van werkgevers op christelijken grondslag In de ca-oorlogsche tijden is men meer en meer gaan inzien dat het belang van een volk ten nauwste samenhangt met den bloei van de nijverheid. Met bijzondere zorg wordt er gewaakt dat de bronnen, die moeten dienen om de nijver held grondstoffen foe te voeren, blijven vloeien en dat de afzetgebieden worden open gehouden ofwel nieuwe gevonden worden. Belgie hpeft zijne plaats van industriële mogendheid behouden. Het is hoogst nuttig "a noodzakelijk in het belang der nijverheid dat de werkgevers vereenlgd zijn, om als mannen van de practijk hunne stem te laten hooren. Zonder organisatie is dit onmogelijk In een algemeen overzicht der werkzaam heden van den werkrechtersraad van Yp -r sedert April 1920 vinden wij dat er 783 werkgeschillen ter verzoening op rol gebracht wierden daarvan wierden er 34 klachten Ingetrokken en 47 geschillen onder de partij en vóór de zitting vereffend. Wij bekwamen 348 verzoeningen er er wierden 354 zaken nair den raad verzonden, waarvan er nog 86 in der minne vereff nd wierden 41 ge vallen door den klager isgetrokken en 227 vonnissen geveld. Verslag over de werkzaamheden van den Werkrechtersraad te Yper gedurende het jaar 1924. Het Verzoeningsbureel hield gedurende het jaar 1924, een en veertig (41) zittingen voor de Kimer der Werklieden en elf (li) zittingen voorde K^merder Bedienden. Er wierden zes en dertig zittingen door den Raad gehouden alsook twee aigemeene vergader!-s»en. TER VERZeENING wierden er honderd vierenzestig (164) zaken op rol geb'acht, daarvan werden er acht (8) vereffend onder de partijen voor de zittingvijf (5) ulige- schrabt en zes (6) ingetrokken door den klager. Wij bekwamen acht en vijftig (58) verzoeningen en negen en zeventig (79) zaken werden naar den RAAD verzonden. Op 31 December 1924 bleven er n^g 8 zaken op te roepen vóór het Verzoecingshureel. Van de 79 geschillen vóór den RAAD ge bracht, werden er nog deitien ia der minne vere'fend tien werden in den steek gelaten door den klager en een en vijftig vonnissen (51) werden geveld. Op 31 December 1924 bleven er nog vijf (5) geschillen te vonnissen. ginder te leven en dan wat werk te zoeken Welnu, Ik kan u dat bezorgen, zei La vetideau. Ik kom u juist over een belangrijke zaak spreken. Ge kent mijn geheimen, zooals ik de uwe. We zijn aan elkaar ver bonden. Die zaak met de van Herteloo's mislukt. 't Is spijtig... Ja... Maar er is niet3 aan te doen. Van Waveren heeft den hoppeboer tegen mi opgestookt en die kopplgaard heeft zi, dochter kunnen overhalen naar hem luisteren. En toch moet ik een rijke vrouw hebben. Ik zal niet meer op een kasteel zoe ken, maar op een hofstede. Kent gij geen hoogmoedigen rijken boer, die een huwbare dochter heeft Menschen, die eerbied heb ben voor de grootheid, die zich boven de andere landbouwers vereffen? Denk eens na. De dochter moet niet schoon zijn en niet jong. Is ze dat,wel te beter. De wlldstrooper bezon zich. Ja, ik ken zulk een familie, antwoordde hij. Maar 't is een einde van hier. O, 't mag niet te dicht bij Brugge zijn. Op Ruddervoorde, een zekere Cavelij, een opgeblazen zot van een vent. Ik heb dikwijls bij een broer te Ruddervoorde ver bleven en daardoor ken Ik die menschen. Is er veel geld Dat geloof ik... Geërfd en dan een groote doening. Die boer heeft het hoog zitten. Hij peinst, dat hij verre boven de anderen staat. En wijf en dochters zijn zoo hoovaardlgals de baas. Hoeveel dochters zijn er Twee. De oudste ls rond de veertig, pen kwezel, die nooit wilde trouwen. Maar heeft met een schoolmeester ver- kaerd.Dat la afgeraakt, omdat bij ziekelijk was. En een boer wil ze niet. Die jongste is rond de dertig en ze mag er zijn. Geen zoon Er was er een, maar die Is verongelukt O, ze zullen daar gediend zijn met een heer De heele parochie mijdt de Cavelij's om hun hoogmoed. Wel Verdure, ge geeft me een goed adres, zei Lavendeau op tevreden toon. Ik ga naar die gasten toe. Zeg eens, nog een dienst. Ge moet mij eens honderd frank leenen. De wlldstrooper beweerde eerst, dat hij zooveel geld niet bezat, maar Lavendeau hield aan en bezat groote macht over den ruwen kerel, die eindelijk van onder zijn bed de som te voorschijn haalde. Ge krijgt alles terug, en, lukt de zaak te Ruddervoorde, dan vaart ge ook wel, be loofde de avonturier. Lavendeau vroeg dan nog allerlei bijzon derheden over de Cavelij's. Met nieuwe hoop ging hij heen. Op Blan che moest hij niet meer rekenen. Daarvan was hij nu overtuigd. Hij had daar een smadelijke nederlaag geleden. Toch wilde hij geld, vee! geld, om zijn schuldeischers tevreden te stellen en zelf een lustig leven te lelden Ea hij zou nu een nieuw slacht offer zoeken. De derde bruid, mompelde de schurk Nu heb ik goede hoop. Blanche van Herte loo zal toch nog last van me hebben. Is ze verloofd, dan werk ik met naamlooze brie ven. Dan zal de uitverkorene de geschiedenis van Kadzand kennen. Ha... de hoppeboer heeft nog niet afgedaan met mij. Eu Elzie... och, het is voor haar het be3t zoo I En waar om bleef ze niet op het Veen Ze was ginder goed 1 Waarom moest ze zich herinneren - In het bosch van St Pierre-Vaast bi- Amiens, heeft men Donderdag een Fransch krijgsvllegtulg gevonden. Het toestel dat tusschen 1916 en 1918 moet neergestuikt zijn, bevatte twee geraamten. Bevelen wer den gegeven om de eenzelvigheid van het vliegtuig en van de slachtoffers vast te stellen. - Donderdag avond is te Berlijn een autobus op eenen boom gebotst. De schok was zoo geweldig dat de autobus omkantel de. Hij was opgepropt met reizigers, waarvan er acht en twintig gekwetst werden. Een tiental dezer waren zoo erg getroffen, dat men voor hun leven vreesde. - In eene volkswijk van Londen is er een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Het kindje, 3 maanden oud, der echtgenooten Albert Joner was wakker geworden en aan 't schreeuwer gegaan. De vader nam het in de armen en om het weer in slaap te krijgen wandelde hij er mee door de kamer, voorbij het open staande venster. Opeens gleed de man op een stuk zeep uli en viel vlak voor het ven ster. Het kindje ontvllpte zijne armen en viel door het venster. Het wichtje plofte te plet ter op de straatsteenen. Op de -poorweglijn van Burmach, in der; Sta t Birmanië, Indo-China, is een reizigerstrein op een koopwarenkonvool ge- boist. Zts reizigers werden gedood en vijf andere liepen zeer erge verwondingen op. De stoffelijke schade is aanzienlijk. In de Fransche gemeente Lupersat bij Aubusson.heeft een landbouwende genaam de Hippolyte Clermoniet, 38 jaar, in een aanval van dronkemanswaanzin.zijn moeder vermoord. Het parket van Aubusson heeft zich ter plaats b geven. De rampzalige moedermoorder werd aangehouden en in 't gevang opgesloten. In den koolput Trane, te Pontypride, in Engeland, het ft eene geweldige grauw- gasoctploffing plaatr gehad. Twee werklie den werden gedood en zes andere erg ge kwetst. Er wordt vernomen dat onlangs, tijdens een ontzettend onweder, eene enkele blik semstraal het vee der protestantsche missie van Luanza gelood heeft, namelijk 80 koei en, stieren en ossen, en een honderdtal schapen ea geiten. Deze veestapet zal niet gemakkelijk hersamen te stellen zijn, in een land als Congo. In de statie van Souvegay, Frankrijk, is een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Twee foorkramers van Moulins, M. L. Chervier en Mad wed. Duret, zijn er b'j 't oversteken dersporen, verrast geworden door een trein, die hen naar Moulins moest weerbrengen. Beide or,gelukkigen werden op den slag gedood. Men heeft, te Londen, op ongeveer een kilometer afstand der woning harer ouders, de 11-jarige Nelly Clark vermoord gevonden. Men had het kind, Zaterdag avond, voor eene boodschap uitgezonden.Daar het meisje niet terugkeerde en de opzoekingen vruchte loos bleven, verwittigden de ouders de poli- cie, en deze ontdekte, Zondag morsend, het ijkje. Uit de lijkschouwing bleek dat het aim kl d afschuwelijk m'shandeld werd. M-n is nog ni-1 op het spoor van den ellen- digen moordenaar. De mijnwerkers van Derbyshire, In Engeland, gaan den arbeid stil leggen. In die beweging zijn 45,000 man betrokken. Het geschil is uitgebroken naai aanleiding van eene beslissing der bazen, die eene loonsver- minderingvan71/2percent willen toepassen. - Zondag traden verscheidene personen In de herberg gehouden door de echtgenoo ten Vankeirsbile-Poilet, place du Rond-Polnt, te Armentkrs. De herbergierster, 37 jaar oud, en eene jonge vrouw, Mad. Fernande Vandeginste, zaten aan de stoof. Opeens had eene geweldige ontploffing plaats. Een der verbruikers werd ten gronde geslagen, doch niet gekwetst. De herbergierster werd even eens ten gronde geslingerdzij kloeg van pijnen in de zijde. De gebuurvrouw, Mad. Vandeginste werd erg aan den schedel ge kwetst en bloede overvloedigzij stierf eenige oogenblikken later. Het ongeluk werd veroorzaakt door het ontploffen van een waterketel, die naast den vuurheerd aangebracht wasde stukken waren in alle richtingen gevlogen. De politie heeft een onderzoek geopend. BiütJftSKRONMK Medegedeeld door de Bank TRANS1NTER Kolonlala waarden. Wij bemerken bij het nazien der beurs koersen dat de koloniale waarden best gehouden hebben en zelfs gerezen zijn niettegenstaande de krisis van Maart 11. H4 is met reden ook dat de geldbezitters een groot belang echten aan onze buitenge wone rijke kolonie. Spijtig ware het moesten onze groote koloniale ondernemingen onder het beheer vallen van vreemde kapitalisten toen wij zelf de middels hebben het grootste deel der rijkdommen uit te baten. Al de aandeelhouders van onze machtige nderremingen, zijn reeds beloond geweest voor het betrouwen die zij erin gehad hebben en ongetwijfeld deze die de gelegenheid te ba3t zullen nemen om deel te nemed in de dat Majorie altijd over Brugge sprak en herwaarts komen Waarom moest ze me cpeischen Haar vader had me ook bedro gen. Hij deed of hij rijk was en hij bezat geen geld. En ik zou voor zijn dochter moeten zorgen Elzie is goed, waar ze nu is... Ik heb mijn maatregelen genomen. Ze ging zoo gaarne wrer mede naar het Veen ..Verdure bracht ons buiten het bosch En op den trein naar Luik sliep Elzie... En 's avonds stapte ze naast me over het Veen We zouden de Lebons bezoeken. Een stoot en ze lag in den tu-fput en ze ligt er nog en niemand vindt haar daar. De dolende vrouw zal niet meer rond van Waveren of van Her teloo draaien... Laat het parket hier maar zoeken... De dolende vrouw is weg... heel ver weg. Over het Veen aan de andere zijde van het land, naar de eeuwigheid. Het kan nooit uitkomen. 0e vlakte was eenzaam. En we stapten aan een klein station ai, niet te Spa. We hebben niemand ontmoet. Het was avond. Ia Elzie ging zoo gewillig mee. Ze had weer vertrouwen in haar Frederlk, ze sprak van ons verbond. Ze was opnieuw half zot... Verdure wil niet weten wat er met haar gebeurd is. Hij hielp de dolende vangen... We staken ze onder zijn huls...En dan leidde ik ze weg... En het is het best zoo. Elzie mocht me niet hinderen. Ik strijd voor mijn vrijheid en mijn leven. Majorie dat is al vergeten. Zoo liep de ellendeling te mijmeren. Hij kwam aan de kapel in het bosch en huiverde even. Daar waren eens twee minnen den gestor- ven en de kapel stond er als een boete van onbarmhartige ouders, i Boete, boete, mompelde Lavendi Al gekheid, geen wroeging. Waarom tdeau zè€ht Elz'e me op. Ze wist, dat ik haar voor goed verlaten had, toen het na den do xi van haar vader bleek, dat er geen geld was... Ik ver liet haar en zij dompelde naar het Veen. Waarom kwam ze naar Brugge Tut, tut, iaat ik viooüjker gedachten hebben. Uzenie Cavelij heet de derde bruid en die moet ik winnen. Morgen ga ik er op af... En ik zal advokaat Birdyle wel tot geduld paaien. Hij ziet dat ik mijn best doe... Laat het parket maar zoeken schter de dolende vrouw... Ik verover een rijke vrouw. Bij ds familie Cavelij. Cavelij was inderdaad een hoogmoedige boer, die meende ver boven alle andere landbouwers te staan. Hij bewoonde een groote hoeve onder Ruddervoorde en zijn vrouw, en twee dochters, Irma en Uzenie, steunden hem in zijn verwaandheid. Caveiij beweerde dat ze hem burgemeester hadden moeten maken om zijn rijkdom en zijn verstand en hij werd nog niet begeerd als gemeenteraadslid. Cavelij verachtte de dorpelingen en deze bespotten de verwaande familie". Cavelij zat bij de stoof. Irma en Uzenie hielden zich in de kamer met naaiwerk bezig. In den stal of op het land staken ze nooit een hand uit. Daarvoor had vader knechten en meiden. Moeder was In het melkhuis bij de maarte. Daar komt een heer te paard, ze! Irma, de oudste. Hij stapt af en btndt het paard aan een boom. Hij moet dus wel bij u zijn, vader; Uzenie keek ook nieuwsgierig. Cavelij stond op. (H Vervolgt.) BREUKEN DARMZAKKING. NIER- MAAG ONTSTEKING. ZAKKING DER BAARMOEDER. GEVOLG VAN OPERATIE. SLECHT KRAAMBED ZWARE NAVELBREUK. ADERSPATTEN. BUIKZWELLING Oe Vijlmaa! Onbrevetserdc-fledidlemserde iirljtUt-hc Breukmeester ALBERT OUMÖNQEAU, 3^u@sei die aïle MAAAUEX ontvangt van 8 tot 3 uur, te LAAT WETEN dat op aanvraag van veie Vrouwen Madame DUMONCEAU hem zal vergezellen DINSDAG 241 JANUARI. Komt dus allen naar de kostelooze raadpleging die u tot niets verplicht UITLEG IN 'T VLAAMSCH. VOOR ALLE wendt U tot de en bij hare AGENTSCHAPPEN POPERINGHE Groote Markt, 28, Telefonen 89 en 90. Moeskroen R. deTourcoing, 109. Tel.100. Vearne Ooststraat, 64. Dtxmude Hr H. Hlllebrant, Stadsekretaris. - Coackelaere Hr Alois Hosten, Mokker. Wytschaete: Hr J. Fournier, Burgemeester. Beveren Hr J.Tahon, Gemeente-Sekretaris. NoordschooteHr M. Bailieul, Gem.-Sekf. Woesten Hr A. Vanhoutte, Gem.-Sekr. RousbruggeHr A.CIaeysoone,Gem.-Ontv. VlamertlngheHr J. Dehaeck, O. d. Godsh. ReninghelstHrFl.Camerlynck, Gem.-Sek. Clercken HrHll. Parmentier, Gem.-Sekr. Loo Hr V. Camerlynck, Gem.-Ontv. Crombeke Hr C. Decae, Gem.-Ontv. Westoutre Hr A. Declercq, Beilestraat. Nieuwpoort: Hr H. Morel, Marktstraat. Coyghem Hr G. Delécluse. Proven bij Hr E. Delava, alle Zondagen voormiddag. Waiou In 't Gemeentehuis, alle Zon- en Woensdagen voormiddag. Levsele bij Hr E. Devreker, alle Dinsdagen namiddag. Stavele Hr Pr. Franchoo, Hoofdonderw. Nieuwkerke Hr Leon Lemalre, Bellestraat, j Oostdulnkerke: Florlzoone Dan., Gem.-Sek. t

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1