HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken socialistisch Disisuf 10 Framnm De Kapel ra Boscb Waanzinsdrama te Boeschepe WF I BS 15 Centiemen Raak Huichelaars Hoefsmederij Aboiseaeifprijs Uitgever - Sansen-Vsonesie, 0.70 ct® per regel,, 2 cn 3 int. 0.60 ct® i.5o fr per regel. 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen Zondag 15^ Februari 1925, 22 Jas if. N 7. GEDACHTEN. Uit het herlevend Vlaanderen. fï i Ti T* r;$ iü m 11 f ZUIDSCHOOTE. De Nieuwe Kerk. ROND DEN GEMEENTERAAD PRAATJES. Politiek Overzicht. Bestuurlijke Amnestie. Het Koning Albertfonds. Vlaamsche Toonki st in d?n Vreemde De Belgische Jezuïeten-Missionarissen De graankwestie. Da Patriarch uitgedreven. SUIKERIJ F.C.JACOBS Niet tegen den Godsdienst. STAD YPFR PAARDENFEEST en Prijskampen Een wevsr, valer vaa vijf kinderen, in een aanval van zinneloosheid, verwurgt zijne vronw, waarna hij zich verhangt. WÊ iafpp in HOTEL PALACE POPERINGHE Heden Zaterdag 14 Februari, te 7 12 uur, ZEER STIPT ZANG- TOONEELAVOND GROOTE Oorlogsinvaliden van Poperinghe. Medeburgers steunt de Invaliden. LiMt m vNifrsMt "tiP*fsrlifhmtr„ per laar In Stad Ir. 6.50 In Belgi» 8.50 Buitenlied 13.00 Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINOHE Telefoon nr 9. Pmtoli»okrtk»niE£ V 16570. PRIJS BERISHTES; VEBKOOPIICEI, lene inlassehing V0BKISSEH, R0UWBERICHTEH, prijiea op aaorraaj. Alle annoncen zi]n vooraf te betalen en moeten voor den vrijdao inoeïond1n worden. Kleini berichten teoen dsn Vrijdag noin. Belgie zet onk groote oogen open. De onmo. elijk uit te voeren beloften der socia listen zullen niemand veel meer misleiden. Dat zullen onze sosjes met de aanstaande kamerkiezing wel ondervinden. pmwmrrnraAA rUr UuRblUinAA De godsvrucht vindt in 't goud zijn proefsteen, velen veranderen naar dien kant... Faam is een zilveren woord; plicht een diaman ten. Niets is de bekende wetenschap, ten aanzien van 't geen nog uit te vinden is. De volgende eeuwen zui'en over ons dekken, elijk wij over de v r loc e De hoed verandert ieder jaar. Nu groot, dan klein, dan licht, dan zwaar Al naar de mode van Parijs, Het wil op deze of gene wijz', Maar ach tot allemans verdriet Veranderen, zoo men hoort en ziet, Zoo veel verwarde hoofden niet. In geen gezin, waar de vrouw 's morgens niet vroeg op is, gaat het goed. De Nationale Republikelnsche Bond, waarvan M. Alexander Millerand, gewezen Pres'dent der Republiek, de groote leider is, heeft Zondag, te Roanne, eer.e groote verga deringgehouden,bijgewoond door duizenden kl"zers, en waarop M Reibel, gewezen mi nister, het woord heeft gevoerd. Onder meer zegde hij Duur leven Vóór de kiezingen van 11 Mei laatst heeft het kartel de Zon en de Maan beloofd aan de kiezers. Het ging de poorten van het Paradijs openen. De belastingen gingen afgeschaft worden,en het brood ging afsla gen En wat is er gebeurd Welke belasting werd er afgeschaft Geen enkele, Integen deel men spreekt van nieuwe lasten Wan neer het vorige ministerie aan het bewind was kostle het brood 1 fr. 20. Heriiot heeft het gebracht op 1 fr. 70 Vem-jtiging van het Fransch krediet. Op financieel gebied voert de Herrlotre- geering het land naar den dieperik. De vorige regeering was erin gelukt het pond te her leiden op 67 frank. De bilchevistlsche en revolutlonnaire politiek van Herriot heeft voor gevolg gehad dafons krediet in den vreemde vernietigd is. Hij is de schuld dat jTgt n d lo gol/lAmnian a(s Qfl fr on Hof An de acht maanden van zijne reyeerlng onze nationale rijkdom is verminderd^met dertig miljard frank En de vreemde nat es wan trouwen het Frankrijk van Herriot. Deze is bezig met ons nationaal krediet te vernieti gen. Het land begint groote oogen op te zeiten. Het vindt zijn gezond verstand terug. Het is hoog tijd dat wij gaan verlost worden van de nachtmerrie, die ons weldra zou versmachten. De Eleclriciteit. Zaterdag had eene bijeenkomst plaats van den gemeenteraad. De ingenieur die de lei ding neemt van de inrichtingswerken was gekomen om eenige inlichtingen te geven. Nu htt vereischte kapitaal onderschreven is zal onmiddelijk met de werken een aan vang geromen worden en men verhoopt te gen Poperlnghe-Ommegang reeris het elec- ttisch licht te kunnen verschaffen. Op de G oote Markt en de naastaanpalende strafei zal de lage spanning aangebracht worden 't is te zeggen de ondergrondsche leiding. Op de andere plaatsen zal het gaan met hooge spanning 't is te zeggen boven der grond. De draden zullen dus aan de hooge huizen en aan staken moeten vastgelegd worden. Het is verstaan dat voor de open bare verlichting in de straten, de gaz, voor- loopig ten minste, blijft. Middelbare school. Wij lezen in De Bouwkroniekvan Zon dag 8 Februari 11. in aanvulling met onze voorgaande be- richten nopens deze zaak, weze vermeld dat bij Kon. Besl. van 24 Januari 1925 de stad Poperinghe gemachtigd werd om de gewezen brouwerij Lamerant aan te koo- pen mits den prijs van 148.000 fr. Voor het bouwen van de ontbrekende lokalen en de inrichiing der woningen van bestuurder en bewaker is eene som van ongeveer 350 000 fr. voorzien. Deze kosten zullen gansch door den Staat afgedragen wor- den. Gedenkteeken. De toelaag van 65 000 frank voor onteige ning van de gewezen herberg Het Stad huis is van wege den Staat over enkele dagen aan de stad terugbetaald Nu zal men zoo gauw mogelijk beginnen aan de verfraaiïngswerken van den zijgevel der herberg De Fonteinalsook aan de omheining van het Gedenkteeken. De Inhuldiging zal dan zoo gauw mogelijk gedaan worden. Openbaren Onderstand. Wanneer zal de nieuwe wtt op den open baren onderstand worden afgekondigd Uit ingewonnen inlichtingen blijkt dat de Heer Minister van Justitie het inzicht heeft, ge lijktijdig met de wet een koninklijk besluit van uitvoering te laten verschijnen. Daar over wordt thans door den hoogeren Raad beraadslaagd. Het einde van dit onderzoek wordt verwacht binnen een paar weken, zoodat de afkondiging der wet binnen kort zou kunnen worden verwacht. Carnavaldagen. De vermommingen en de gemaskerde bals worden verboden Het is toegelaten op die dagen te dansen mits voorafgaandelijkeaan vraag. Alle muziek en dans most om 12 uur eindigen en de herbergen om 1 uur gesloten Voor alwie zijn dorp bemint doet het wei- eens genoegen te hooren spreken van dat kerkje,.dieselden cn wriden, die huizenfen jeugd, zijn ouden dag doorbracht. k Was defs week bij een paar vrienden, oude Zuldschootnaren die me vertelden dat er boven de deur van onze, hier afgebeelde, kerk een steen was, waarin met oud- vlaatnsch schrift gebeiteld stond Die kerke werd gebouwd in 1482 en jacob Van den Rraende heeft er in 1551 de naald opgezet In 1803 werd de naald afgetrokken en een nieuwe zooals nu werd er in 1890 opgezet. In 1850 volgde E. H. Spilliaert, als pas toor, den E. H. Delva op overleed te Zuidschoote, den 21 April, in den ouderdom van 83 jaar. Opvolger: E. H. Deleu, onderpastoor te Boesinghe vetrokken naar Lisseweghe. Hij diende het ontwerp d- r nieuwe naald in Opvolger E H.Vanlerberhe, onderpas toor te Gits vertrokken naar Dranoutre. Onder dezen werd de naald voltooid. OpvolgerE. H. Blanche, onderpastoor te Ruddervoorde vertrokken naar Wyt- schaete. Nu pastoor te Cortemarck. Opvolger E. H. Laqasse vertrokken n?ar Westcapelle, pastoor. Deed groote vol- tooiingswerken. Opvolger E. H. Dekeukelaere over- eden te Zuidschoote, dtn 12 Mei 1907. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 52 ROMAN door A.. MAM» Wel, ik heb nog geen afspraak ge maakt. Ik hoorde pas vandaag, dat die uitvoering gegeven wordt. En wat wordt er ten gehoore ge bracht Van Waveren wijdde daarover uit maar zette Blanche niet aan mee te gaan naar Brugge. We zijn aan uw woning, zei hij. Goe den avond. Bruusk nam hij afscheid en ging heen. Hij bijt nog niet. moest Blanche bi zich zelve bekennen. En hij doet of hij het niet hoorde, dat ik mee wil naar Brugge Nog onder den invloed van Mariette. Maar dat zal veranderen. Jaloezie. Mariette ging eiken avond in de kapel van het bosch bidden, al had haar tante dit eens verboden. Maar haar oom wist het en die keurde het goed. En het was de weeze of ze in dat eenza me, kleine bedehuis dichter bij haar vader en moeder was. En het scheen of het gelispel der bladeren, het gemurmel van den wind OpvolgerE. H. Van Campenhout, on derpastoor te Cortemarck gestorven te Herseele. Gaf veel nieuws aan de kerk, ..vruU.U V,6,1 «1, a dels, enz. OpvolgerE. H. Brys, nu pastoor. In het boek III Verheerlijkt Vlaanderen bladz.7, d2or Six Sanderus,staatAdeele, vrouw van Graaf Boudewijn van Rijssel, stichtte de Abdij der Nonnen van Meessen en begiftigde dat klooster met landerijen van Zuidschoote Zuidschoote en Noordschoote werden door Robrecht de Fries, graaf van Viaande deren, aan de abdij van Meessen gegeven. In deze oorkonde, jaar 1080, draagt het als naam Scotjs Op 14 December 1112 gaf Jan, Bisschop der Moriniërs, aan de abdij van St Martinus te Yper 't bestuur der kerken van Reninghe- Boeslnghe en der kapel van Zuidschoote. Door den oorlog werd onze kerk met gansch het dorp vernield. Na den oorlog werd het plan der nieuwe kerk gemaakt door der heer Coomans, bouwmeester te Yper er door den heer Daveloose, aannemer te Hryst, opgebouwd. Verleden week werd het uurwerk ia de naald gtplaatst, wat meer leven brengt ir ons rustig dorp door het herhaald tingelen van onze zóó welluidende klokken. Jos. De Liberalen van ons arrondissement kunnen het niet verkroppen dat de Katho lieken met de aanstaande kamerverkiezingen eendrachtig opkomen. Al hunne onderduim- sche werking tegen die eendracht hebben ze den in duigen vallen en nu spelen ze hur laatste troeven uit. Zoo deed deze week een verzinseltje de ronde ais zou M. Colaert met M. Vandrom- me eene afgesctuurde bist maken. Dat kwam uit de liberale Journal de Bruges dat wel op... honderd nummers gedrukt wordt en werd op zelfden dag ge zonden naar en gretig opgenomen door de liberale en de vlaamschhatende dagbladen van Brussel. Enkel dit is daarop te zeggen Dat is kiesmanoeuver van de Libcaien om tweedracht in de katholieke rangen te betrachten Wij weten dat M. Vandromme per ge schrift zijn woord van eerlijk man gaf en dit voor de eind bespreking dat hij, bij gelijk welke beslissing, niet tegen de katho lieke lijst zou werken, integendeel. En M. Vandromme is eene eerlijk man met één woord. Wij weten dat M. Colaert, voor welkda- nige bespreking, hielp opstellen en aan- veerdde de Standregden van het Katholiek Verbond van het Arrondissement Yper, waarvan artikel 30 zegt Van het oogenbiik der beslissing zijn al de leden van het vetbond op eer verplicht mede te werken tot de zegepraal der katho lieke partij M. Colaert en M. Vandromme zijn geen menschen om de Standregels, die ze zelf hielpen opmaken en goedkeuren, moedwillig onder de voeten te trappen. En daarmee is die liberale kwakkel de vleugels afgesneden. In de inschrijvingslijst voor het De Man Fonds vinden wij volgende zet Tweemaal werden de Vlaamsche solda ten aan den Guldensporecslag herinnerd in 1914 en voor het eindtffensitf 1918. Sedertdien zijnhetailemaal landverraders!» Zonder kommentaar De KamerafdeeHngen hebben het voor- s'el Blavier op de bestuurlijke amnestie besproken. Het w rd in 5 afdeelingen goedgekeurd en i- één verworpen. Ik het geheel kreeg het 78 stemmen tegen 23 en 19 onthoudingen. Om redenen van rechtvaardigheid en voor den vrede en de eendracht in het land ware het te werschen dat men spoedig het be dreven onrecht hersteile en het lijden der gebroodroofden lenige. Dat men maar da delijk dit wetsvoorstel tot wet make. Het Koning Albertfonds is sedert 5 Janua ri laatst ontbonden. Dit fonds werd gesticht op 23 September 1916 ten einde te voorzien, naarmate de omstandigheden het toelieten, in de aller, eerste noodwendigheden der huisvesting in de gewesten van Belgie die door den oorlog verwoest werden. Dank aan eene gift van één millioen vanwege het Belgian Relief Funds», kon het in Holland 150 houten pa viljoenen optimmeren en bemeubelen. De milde tusschenkomst van het Amerikaansch Rood Kruis liet hem toe te Haut-Graville, ir Frankrijk, een dorp voor Belgische uitge wekene gezinnen op te richten. Het Koning Albertfo ds werd in Belgie gevestigd in Januari 1919. Seffens bracht het 1600 barakken, die in Holland en in Frankrijk verspreid waren, naar Belgie over. In November 1920 had het Koning Albertfonds bij de 11000 woningen en ongeveer 800 groote barakken voltooid In 1922 belastte de Regeering dit fonds met den aankoop der rechten op vergoeding wegens oorlogsschade van de geteisterden die hunne eigendommen niet begeerden herop te bouwen. Het benuttigde deze ver goedingen tot het bouwen van huizen~>voor onbemiddelde personen. In 1923 werdeb nog 1000 nieuwe paviljoenen in hout en 81 blij vende huizen in harde materialen opgericht Het is thans niet meer noodlg. volgers het verslag dat de ontbinding voor het Al bertfonds aanduidt, van voorlooplge woon sten op te richten. Het Koning Albertfonds heeft groote diensten bewezen aan onze beproefde en wonioglooze bevolking. als een orgel haar beden begeleidde. Ook nu was ze daar gekomen langs een omweg. Maar ze had van Waveren in de iretf toch bij Blanche gezien. Even deed baar dit pijn. Hadden die twee thans ontmoetingen in den avond Kreeg Blanche den jongen man reeds onder haar invloed Ze was er sluw genoeg voor. Och, waar denk ik ook aan, zei Ma riette bij zich zelf. Een arme weeze en hij de zoon van rijke lieden. Hij is vriendelijk jegens mij uit medelijden. Maar geld vraagt geld. En Blanche is de dochter van gefotfuneerde ouders. Niet zoo rustig en kalm als anders bad Mariette dit kwartier. Haar gedachten we ken af naarlde dreef, waar ze van Waveren en Blanche ontmoet had... En onvoldaan rees ze op. Ze keerde naar huis terug. Wel, Mariette gij hier nog klonk het! 't Was van Waveren die van Blanche afscheid had genomen. Hij kende de gewoonte van Mariette niet. Deze had hem nooit meegedeeld, dat zij lederen avond in de kapel was gaan bidden. Ge zijt niet bang voor de dolende vrouw hernam Frans. O, neen En ook niet voor het verhaal van de twee geliefden, die aan de kapel den dood zochten en volgens sommige menschen nog rondspoken. Maar neen, zoo onverstandig zijt ge niet. Bang ben ik nooit geweest. Ge komt toch niet van ons Neen, ik heb in de kapel gebeden, antwoordde het meisje. In de'kapel 1 Van Waveren riep dit wat ontsteld uit want hij dacht aan den Brugschen woeke raar. En hebt gij niemand gezien vervolg de hij. Hij vreest, dat ik hem met Blanche bemerkt heb, meende Mariette. Aan de kapel heb ik niemand gezien antwoordde ze. 't Zou kunnen. Er loopt toch raar volk rond. Maar ik breng u naar huis. O, neen, dat is niet noodig, mijnheer van Waveren. Mijnheer van Waveren... en ik had u gevraagd mij bij mijn voornaam te noemen Toe, ik breng u weg en we wandelen nog een dreeije om. Neen, neen. Geen tijd Tot aan de poort ga ik in elk geval mee, verklaarde van Waveren. En hij stapte aan de zijde van de weeze die echter bedacht, hoe hij even te voren zoo met Blanche wandelde. Waarom" han delde hij zoo dubbelzinnig Dat had ze van hem toch nooit gedacht. Op dit oogenbiik loerde Blanche van achter het struikgewas hen af. En zoo hoor de ze, hoe van Waveren sprak Mariette, ik ga morgenavond naar een prachtige muziekuitvoering te Brugge. Ais mijn zuster me vergezelt,, doet ge het dan ook Ik zal inspannen. Ik zal moeilijk weg kunnen. Och. kom Uw oom vindt dat best. Ik ben er overtuigd van. Ge moogt toch wel eens verzet hebben. Maar dan komt dit eerst aan Blanche Het stemt hoopvol te zien welke pogiDgen de Vlaamsche kunstenaars deen om den vreemde deelachtig te laten worden van den heerlijken opbloei vtn Vlaanderens toon kunst. Wij bedoelen ots ras- en taalgenooten van Noord-Nederlanden onze stambroeders uit Transvaal en Vrijdaat. Is het genoeg geweten dat Holland thans de beste vruchten plukt van den arbeid van uitgewekene en ook weggebannen Vlaam sche Kunstenaa-s Op gebied van muziek vooral zijn onze Vlatringen in Holland thans toonaangeven f. Vroeger waren het Gezelle, Verriest, Streuvels die de eerste waren om verstandelijke toenadering te brengen tus- schen Noord en Zuid. Dank aan het Genootschap van Vlaam sche Componisten worden Vlaanderen en zijne Meesters nu meer en beter gekend In Holland. De groote oorlog heeft veel toenadering gebracht tusschen Noord en Zuid en krach tiger dan te voren tracht men het gemeen schappelijke ideaal te bereiken, dat is de herleving der groot- Nederlandsche gedachte. Holland en Vlaanderen moeten elkander steunen. Hunne taalkunst tn hunne toonkunst moeten geheel.het Nederlandsche volk hoo- ger brengen. T<n einde in Transvaal en Vrijstaat een nieuwe uitweg te bereiken voor de kunstgewrochten orzgj Vlaamsche Com- gedscht opgevat Vlaamdche liederen fri Zuid-Afrika te verspreiden. Daar is eene rondreizende muziekbiblio theek gemaakt. Zij bevat duizend Vlaamsche Kunstliederen, gretig afgestaan door de muziekhuizen uit Vlaanderen. De Afri kaanse Vereenlging belast zich met het verspreiden dezer Vlaarmche liederen en muziekstukken. Wij nemen deze gelegenheid te baat om erop te steunen hoe wij ook een plcht te vervullen hebben tegenover onze Vlaamsche Kunstenaars. Ik schrijf hier eenige namen Benoit, de Boeck, Keurvels,Gilson,Tinei,Meulemans... Dat zijn namen vanj zuiver Vlaamsche meesters der muziek.Wat weten wij eigenlijk van hen. Kennen wij wel eens die mannen. Wat kennen wij van hunne werken. Wanneer kunnen wij de werken dier Vlaamsche mu ziekanten genieten. Och ja, 't is zoo jammer dat wij zooveel vreemde namen vinden op de programma's van muziek- ot zanguitvoeringen. Wij ont kennen de weerde niet dier werken, maai wij moeten toch ook stamflerheid genoeg bezitten om onze eigene Vlaamsche meesters e waardeeren en... ja te laten leven. Mcchte dit woordje ingang vinden bij de muziekmeesters van geheel de streek'. Zij <unaen aan de Vlaamsche kunstenaars ei ook aan de Vlaamsche gemeenschap eenen grooten dienst bewijzen en bijdragen tot de echte kunstopvoeding van ons Vlaamsche Volk. De Jezuïeten-Orde telt 18718 leden waar van 2(J61 Missionaris zijn. Ons vaderland ter eere moeten wij aan stippen dat Belgie 1371 leden telt in deze orde. Daarvan zijn er 347, dus meer dan een vierde in de Missiën. Deze 347 zendelingen zijn verdeeld over drieMisriën, toevertrouwd aan de Belgische Provincie. Westelijk Bengalen -telt er 255. Het bisdom Gslle (Ceylon) 24 en Kwango 65. Een Belgisch pater werkt in Japan en twee andere zijn aangesteld in het bisdom Patna (Indië). Frankrijk, met zijn 859 zendelingen, en Belgie vormen te zamen twee derden van het aantal der Jezuïeten-missionarissen. De prijs van het graan en van het brood stijgt op onrustwekkende wijze. Wegens den hoogen prijs der aardappelen vormt het brood meer dan ooit het voornaamste be standdeel in de voeding van deze klassen der bevolking, die het zwaarst door het dure ieven worden getroffen. De regeering van ons klein land is zeker niet bij machte om de ontspanning der prij zen teweeg te brengen op de regelende markten en onze lasten tegenover den vreemde te verminderen. Het eenige wat onze regeering heeft trachten te doen is de broodverspllling te keer te gaan en het graan beter te doen benuttigen. Maatregelen werden genomen door de Ministers van Landbouw en van Landsver dediging. Zelfs in de scholen werd propa ganda gemaakt. Al niet veel blijft er over van deze schuch tere pogingen. Men mag zich zelfs afvragen of er, als gevolg van die vaderlijke verma ningen, over het gansche land genoeg geld aan niet verspild brood werd uitgespaard om de onkosten dier propagande te dekken. Op dit oogenbiik doet het Mi isterle van Nijverheid en Atbeid eene nieuwe poging urn ons broodverbruik te regelen. Minister Tschoffen zou slechts handelen als de om standigheden hem ertoe verplichten. Wij twijfelen nochtans aan den goeden uitval dier pogingen. Frankrijk, dat den Gezant bij Z. H. den Paus rfschaft en bijgevolg ook den verte genwoordiger van het Vatikaan uit Frank rijk zet, is in goed geze'schap als wij zien wat er in Turkije gebeurt. Het nationalisme viert er hoogtij en de strijd tegen alles wat Christen is wordt in het nieuwe Tuikije met groeiende bitterheid doorgezet. Thars hebben de Tutken den Patriarch Corstantijn VI op brutale wijs over de grens gezet. De Tutken willen komen tot de afschaf fing van het patrlarch'at van Constantinnpe' dat sedert zooveel eenwen het middenpunt is der Gri ksche Kerk en de bakermat der Europeesche beschaving. Deze daad der Tutken b teekent een doodelijken slag, toegebracht aan het christendom in de landen die door h^n bezet zijn. De Grieken hebben den uitgedreven Pa triarch met veel eer ontvangen. Men gaf hem de verzekering dat het Grieksche volk dien smaad nooit zal vergeten en dat het zijne eer zal weten te wreken. Griekenland heeft het geschil met Turkije voor den Volkenbondraad gebracht Guido. nohrtillr Woorden van Vander Velde De socialistische partij moet nog, om haar programma te verwezenlijken, tegen vijandige krachten strijden da Kerk, het rechterlijk korps. h=t leger en ten slotte tegen zijn erfvijand het kapi- talisme, Dit zegde hij niet tien jaar geleden. Dit zegde hij verleden week in de Brus- se'sche Hoogeschool. Het socialisme is immers riet tegen den Godsdienst. Nietwaar Mijnheer Missiaen op A5SCHENW0ENSDAS,25 Februari 1925, te 10 uur. Ie PRIJSKAMP. - Hengste veulens v. 1 jaar 6 prijzen 50-40-35-30-25-20 fr. en eerem. e PRIJSKAMP. - Hengsten van twee jaar. 4 prijzen 80 60 40-20 fr. en eeremetalen. IIIe PRIJSKAMP. - Merriën van een jaar. 5 prijzen 40-35-30-20-15 fr. en eeremet. IVe PRIJSKAMP - Merriën vuu Cwcc/uui. 5 prijzen 40-35 30-25 20 fr. en eeremet. PRIJSKAMP. - Merriën van drie jaar en daarboven. 6 prijzen 80 60-40-30 25-20fr en eerem. Irschrijving van 8 tit 10 uur en Prijsdee- ling na den prijskamp, in de benedenzaal van het Stadhuis. De leden van het I .andbouwcomice alleen kunnen deelnemen. en Serafine toe. Zij zijn de dochters. Ik ben daar maar de nicht, een weeze en ik moet mijn plaats in huis kennen. En nu is tante weg. Ik zal er mijn zuster eens op uitstu ren, hernam van Waveren. Gij houdt toch van muziek O, ja. Maar ik blijf liever thuis. Ver geet niet, dat vader rog niet lang dood is. Zeker 1 En ik begrijp en eerbiedig u* gevoelens, maar muziek is geen dwaas ver maak. Blanche verstond niet alles, maar toch genoeg, om de jaloezie in haar hart te voelen oplaaien. Ha, Mariette werd meegevraagd naar Brugge, maar tot haar, de dochter des huizes had van Waveren niets aanmoedi gends gezegd. Neen, Mariette zal niet mee gaan, zei Blanche bij zich zelf. Dat zal ik verhinderen Ha, Mariette loopt me in den weg. Blanche was eerst aan de poort en ze verborg zich achter een dikken boom. Zou Frans bij het atfeheid die gehate mede dingster omhelzen Doch neen, hij reikte haar alleen de hand Zoo ver is het nog niet, dacht Blanche eeningszins verlicht. Dus tot morgenavond, zei van Wave ren... Ja, ja, het moet. En slaap wel. Mariette ging door het voorpark. Plots stond Blanche naast haar en zoo bruusk, dat de weeze even gilde. Ge verschiet, hé vroeg haar nicht. O, Blanche, ge zijt hef, en ja, ik ver schoot. Er is reden toe, snauwde Blanche. Nu M0 ft»? tfPIr V 4 Jj HET HUIS DER MISDAAD. Met het zicht van de foto en de volgende aanduidingen, kan gemakkelijk het verloop van dit somber drama gevolgd worden. Van links naar rechts: de staldeur, de deur van de schuur waar Decoster hem verhangen heeft, de venster der slaapkamers, de deur en venster van de keuken, het venster der slaapkamer van de grootmoederhet venster der werkplaats waar twee weefgetouwen staan. In 't dak het zoldervenster waar, volgens het volk, Decoster zijne vrouw begon te wurgen, waarna hij ze van den trap wierp. Dit soort woningen is heel eigen aan de streek, met eene bevolking van kleine landge- hrtiiirprv dip winters vmpopr meer dan nu. hen ten huize bezie hielden met grof üweelgoed ie weven, waarmee ze dan in de streek ronduu Op den Steena^ker, te Boeschepe, dicht bij de Belgischegrens.geb urde in den nacht van Vrijdag tot Zaterdag laatst een vreese- lijk drama dat eei huisgezin vernietigde en de meeste opschudding in de streek verwekte. VIJF WEEZEN. Het pijnlijk geval, door den waanzin ver oorzaakt, is bijzonder wreed, daar het vijf jonge kinderen zonder ouders stelt. De echtgenooten Decoster zijn alle twee te Boeschepe geboren Jerome Decoster, 40 jaar en zijne echtgenoote Marie Cauller, 31 jaar, woonden sedert eenigen tijd met hunne vijf kinderen, in het huis van Vrouw Wed. Decoster, moeder van Jerome, die met hen bleef inwonen. Decoster hoopte het huls te kunnen koopen mits aan zijne broeders en zusters eene zekere som uit te betalen. De Brusselsche liberalen zijn Zondag weer een* bijeen geweest. De vergadering werd bijgewoond door M. Hymans, minis ter van bulteniandsche zaken, die er het woord voerde. Hij zegde, onder ander, dat de liberalen heel voorzichtig moeten te werk gaan en hun anti-klerlkalism In den zak moeten steken, want anders zijn zij redde- oos verloren. Dus om nog iets te redden van het ver molmd gebouwken moeten de blauwen huichelen tegenover de kiezers. Hier wisten we dat reeds lang maar door deze verwittiging zuilen de kiezers nog min der geneigd zijn om te stemmen voor men schen die zich met gemaskerd gelaat voor het kiezerskorps aanbi' den. Er zullen leergangen van Hoefsmederij geopend worden In de maand Maart te Yper, bij M. Leon Vandermarliere, Mees- ter-hoefsmid, Rijsselstraat. Zu'len tot de lessen aangenomen worden: al de hoefsmeden en personen die ertoe de vraag zullen gedaan hebben aan M. Louis Scharlaken, Doktor in veeartsenijkunde te Rousselare. Zij zullen bij hunne aanvraag een uittreksel uit hun geboorfeakt moeten voegen. Deze vraag mo°t gedaan worden vóór den 28 Februari 1925. Zij zullen daarna een bijzondere ultnoodiging ontvangen. De hoefsmeden moet<>n zich voorzien van de kleine werktuigen welke zij noodlg heb ben om het hoefijzer te maken en aan te zetten. HET HUIS DER MISDAAD. Een landelijk huis, tamelijk groot, in plakwerk en met strooien dak eene aange bouwde schuur en voor de woning een stukje hoving Decoster gebruikt wat land, en is tevens wever zooals in die streek nog al eenige thuiswevers gevonden worden. De keuken paalt aan de drie slaapkamers, 't Einden het huis is eene groote plaats waar twee weefgetouwen staan waar man en vrouw, als er minst landwerk is, aan werk zaam zijn. Het oudste van de kinders woont met de ouaets van vrouw u.-cosiei uc auucic aiju Rachel, 13 jaarMarie-Jeanne, 6 jaar Germaine, 5 jaar en Leon, 3j?ar. Jerome Decoster is een reusachtig mensch terwijl zijne vrouw zwak en tenger is. Sedert eenigen tijd was Jerome zeer oploo pend en kwaadaardig omdat een zijner zusters hare toestemming t iet wilde geven tot den verkoop van het huls. Van daar hevige tooneelen, en de vrouw had verwijtsels ea slagen te verduren. HET DRAMA. De nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag was omtrent voorbijde echtgenooten slie pen met hunne jongste kinderen ineen kamer met twee bedden Rachel en Marie-jeanne sliepen in de aanpalende kamer. Rond drie en half uur ontwekte Jerome Decoster en kreeg een aanval van woede die hem tot zinneloosheid dreef. Hij verplichte zijne verschrikte vrouw hem te volgen naar de schuur om het strooi effen te leggen. Hij begon te tieren en zijre arme vrouw te slaan die hem smeekend vroeg haar niet te dooden. De oudste meisjes aanhoorden ver schrikt het gerucht Verdoofde klachten volgden en dan plots het gerucht van den vai van een lichaam. De zinnelooze had zijne vrouw verp'icht een trap op te klimmen en haar dan gewei die ten gronde geworpen, Daarna nam hij zijne vrouw op en droeg haar in de woning. De arme kinderen die alle vier ontwekt waren, weenden en riepen om hu'p. Decos weet ik waarom gij 's avonds naar bulten sluipt. Ge waart bij van Waveren. Ik heb in de kapel gebeden en bij mijn terugkeer ontmoette ik mijnheer van Waveren. In de kapel gaan bidden, hoonde Blanche, die in haar minnenijd verder ging dan ze bewust was en haar diplomatie verloor. O, gelooft ge dat niet Neen Ge loopt van Waveren na En riat is een schande. Wat zullen de men schen zeggen En gif verwijt me dat vroeg Ma riette verontwaardigd. Gij, gij, Blanche die met Lavendeau naar Holland zijt ge vlucht. O, ge wilt daarvan partij trekken. Ge spreekt daarover met van Waveren, hé Neen, Blanche, met van Waveren niet en met niemand. En ik had zelfs me delijden met u, maar nu gij mij oneerbaar heid verwijt, herinoner iku aan uw gedrag Maar ik Weef toch in de streek niet. De menschen weten er hier niets van. En is dat uw verdediging Bovendien, Kadzand raakt u niet. Dat zijn mijn zaken. Zooals het de miine zijn, als ik In de kapel wil gaan bidden. En nonkel weet dat. Dan nog, hebt gij vanavond niet met van Waveren gewandeld. Ha, ge bespiedt me... Neen En dat noemt ge in de kapel gaan bidden. Ik zag u toevallig en och, dat gaat me Biet aan. tui Uc/i. ter wierp zijne vrouw op ,het bed, ontsloot haren hals met zijne kloeke handen en wurgde haar. Zgne misdaad volbracht zijnde, trok hij weer naar de schuur en verhing hem aan eene balk. DE HULP. Midderwijl was het dochtertje Rachel, 13 jaar oud, verschrikt om hulp geloopen. Zij klopte aan bij eenen oom die In de buurt woondedeze wilde niet mede omdat bij in geschil lag met Decoster en onlangs nog door dezen gekwetst werd. Het meisjstrok dan naar een harer tanten Vrouw Faghei-Decoster, die haar naar het huls vergezelde. Een droevig schouwspel zag ze voor de oogen. Met de lamp in de hand, stond de oude grootmoeder die doof is en die van het helsch lawijd niets had gehoord de ver- giuwde kleinkinderen hadden haar ontwekt. Zij trokken naar de slaapkamer en vonden er Vrouw Decoster met verwrongen geiaat. maar toch nog levend. Op dit zicht en vreezende haar schoon broeder te zien terugkeeren, sloeg zij op de vlucht. Oadertusschen kwamen eenige verwittig de geburen aan en trokken in de woning Vrouw Decoster had opgehouden te leven U-j l-i »■-' A - 1.1 dertjes weenend aan het bed. Men had Jer. Decoster nog niet gezien, maar zijne ruwheid en wildheid gekend zijnde, durf ie niemand het huis doorzoeken. HET ONDERZOEK, De veldwachter Dewaele, verwittigde den Burgemeester van Boeschepe M. Delplace die op zijne beurt de gendarmerie van Belle inlichte, M. Herrot, wachtmeester, samen met een gendarm en met den veldwachter vonden welhaast het lijk van Decoster, verhangen aan eene balk In de schuur. HET PARKET TER PLAATS. Het Parket van Hazebrouck kwam Zater dag namiddag ter plaats. Het bestond uit M. Fontaine, substituut; M. Ie Frice, onder zoeksrechter en M. Boyer, luitenant der gendarmerie. M. Savage, geneesheer te Godewaersvelde werd door het parket be last met het onderzoek van de lijken. Een droevige bijzonderheid Vrouw De coster verwachtte weldra een zesde kind. Ds twee oudste kinderen werden opgeno men door de echtgenooten Cauller, groot- oudeis der echtgenooten Decoster.de andere 3 zijn in een gesticht geplaatst. Deze wreede en droevige gebeurtenis heeft in gansch de streek eene wel te begrij pen opsehudding verwekt. De begraving der echtgenooten Decoster- Cauller, hebben Woendag, onder een groo ten toeloop van volk, plaats gehad te Boeschepe. TEN PROFIJTE DER Welnu, als Frans met mi) loopt, moet gij hem mijden. Dat is uw plicht I Ik heb hem gevraagd alleen naar huis te gaan, dat wil ik u wel vertellen, ai ben Ik daartoe niet gedwongen, zei Mariette. Ge liegt. Ha, ge zoudt met hem mor genavond naar Brugge willen gaan. Gij speelt dus voor spion. Ik waak over mijn belangen. O, ik zal u niet hinderen. Ja, maar ge zwijgt over Brugge. Ik ga niet naar Brugge en nu heb ik genoeg van deze ruzie. Maar Blanche, gij moest de laatste zijn om mij lichtzinnigheid te verwijten. Denk aan Kadzand. En Ik zeg u dat, omdat ge me nu dikwijls genoeg gehoond hebt. Mariette verwijderde zich. Ik begrijp van Waveren niet, zei ze bij zich zelf. Waarom moet hij zoo vriendelijk zijn jegens mij. Is het medelijden? Uit goedhartigheid Maar dat heb Ik niet noo dig. En waarom loopt hij met Blanche Is dat uit ernst Blanche wandelde nog wat rond. Ze was nu overtuigd dat Mariette niet mee zou durven gaan naar Brugge. En zij zelve ver zon al een plan om bet korceri bij te wonen. Ha, ze zou den strijd hardnekkig voeren. En Mariette moest verwijderd worden. Eindelijk ging Blanche in huls. Ze had maar een somberen avond getr-d. Ze wist nu, dat van Waveren meer voelde voor Mariette dan voor haar. I Maar dat zal veranderen verzekerde ze. Te West-Roozebeke. Karei van Herteioo stond met zijn «chais» aan het kleine station van West-Roozebeke. Vader had hem geseind, dat moeder hem kwam bezoeken. De zoon van den rentenier was een flinke kerel, breedgeschouderd,kloek van gestaite, en met trouw, open gelaat, een paar heldere( eerlijke oogen. Ha, moeder, eindelijk zien we u eenS hierzei hij, toen mevrouw van Hertelod daar was. Welgekomen. Ik had goesting u en Johanna eens tó bezoeken, sprak de moeder. Gij komt nooit naar 't onzent. 't Is lastig een hofstee alleen te lateib En toch was ik van plan binnen kort eenS over te steken. Thuis alles wel Karei hielp moeder in 't gerij. Goed weer voor uw reis, zei hij. Vader heeft me weggebracht tot Brugge. En waarom kwam hij niet eens door. Er zijn 'huls geen kleine kinderen meer. Neen, dat is waar Maar dat kasteel alleen laten is ook moeilijk. De zusters, ja, die moet ik niet ver wachten, hernam de zoon wat bitter. Die willen den boer en de boerin niet kennen. Ge overdrijft, jongen. --- Laat er ons maar over zwijgen. Karei weH kregelig als hij aan zijn zus ters dacht. Moeder vertelde dan hoe vadet weer wat wilde boeren. ('I Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1