De Kapel ra Boseh HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken (aniffllBT VAN BELGIE bij L. FORREST Apotheek Frans Vande Plas Jaarlijksehe Peerdenmarkt In 't Buitenland ABONNEMENTPRIJS per JAAR TA RIEF DER PRIJZEN Zondag 14" Juni 1925 15 Centiemen 22 Jaar Nr 24 Leest en verspreidt "De Poperinghenaar,, FEEST VAN HET HEILIG HART F1 oli dek O ver zich t. Bankverrichtingen Inlichtingen ZICHTKAARTEN TEN BtbtEELE DEZER. HooiVIa^'Piif van het Groot HlïBïtssïi* Feest.! ZITTING VAN D"ËTGEMEENTERAAD Leerling Secretariaat yoor Ambachten. Poperinghe Nieuwsgierigen, opgepast EEN EENVOUDIG MIDDELTJE. Jaarlijksche Marktfeest en Prijskamp KÜSTELOOZE KOEPOKINENTING. Jaarlijksche Monstering der Militairen HERZIENING DER KIEZERSLIJSTEN. Verwoeste Gewesten 5 1922 (10=6-25) In Stad 6fr. 50In Belgie per post 8 fr. 50 Buitenland 1 3 fr. 00 Benemen - uerKoopinoen Eene lulassching U fr. 70 per regel 2 en 3 Inlasschingen O fr. 60 per regel Vonnissen Rouwbericnien 1 fr. 50 per regel 5 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen uiigeuersmiser-mimeste, dm Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Tel toon 9. Postchsck 15 570 PO PE RIN GHEN A A R MOGEN NIET H OUWEN de meisjes die geen zakdoek kunnen zoomen, geen lap op een broek kunnen zetten, geen bed kunnen opmaken, geen boterhammen kuntjensnijden, geen vloer kunnen opnemen, geen kinderen gaarne zien, mei goe.i i. kunnen blijven en g- en ernstig boek km. i lezen. Ook niet ce mii-jes die meer \.ui dansen en filmen houden dan van koken en kuischen, ook niet zij die niet naar l.un ouders luisteren, die denken dat de mam.en engelen zijn, die van snoepen houden, uie niet goed kunnen rekenen en die niet durven uitgaan als hun hoed meer dan een jaar oud is. OP VRIJDAG 19 JUNI 1925. lk vraag U aan de families te zeggen, dat ik door mijne liefde in den huishaard wil heersclien i Het heilig jaar is voorzeker het jaar der overvloedigste barmhartigheden van het H. Hart, doch, willen wij er de volheid van ge nieten, laat ons dan aan dit Goddelijk Hart blijken van innige erkentelijkheid geven op den feestdag te zijner eere ingesteld. j En in dees tijden van lichtzinnigheid en zedelijke verslapping zal het niet ongepast zijn, hier de wijze woorden te herinneren, j welke het Doorluchtig episcopaat van Belgie ons onlangs toestuurde Gij bestrijdt de onzijdigheid, welbeminde Broeders, en gij handelt wel. Gij bewondert de kloeke daad van hen die.... de beeltenis van den god- delijken Gekruiste terugplaatsen in de scholen, in de hospitalen en in de gerecht-1 zalen. Maar hebt gij bij U zeiven wel nagedacht, dat, misschien, bij U, thuis, in i uwe kamers, aan uwe tafel, 's morgens en 's avonds, voor en na het eten, Christus i vergeten wordt Het uur is geslagen om die vergetelheid te herstellen, en overal den huisehjken eere- dienst, doorde voorvaderen zoo hooggeschat, weder in voege te brengen. Op de knie n du& met het feest van het Heilig Hart op de knieën, ouders op dei knieën, kinderen, om de goddelijke barm-l hartigheden over het menschdom al te smee- ken, en overvloedige zegeningen over ons1 huisgezin te doen nederhalen 1 Aan de Vrienden van Jezus Hart LAAT DE VAANDELS WAPP'REN OP 19 JUNI. Ja, laat ze maar wapperen aan de gevels uwer huizen om Hem te vieren op het Feest Zijner Liefde. 19 Juni moet niet enkel een dag zijn van innige, diepe vereering van het Heilig Hart in de kerk, 't moet ook een dag zijn van openbare hulde, van openbare erkenning van het Koningschap van Jezus. In onze moderne tijden van godsdienstige onverschilligheid is 't meer dan ooit nuodig het menschelijk opzicht tegen te werken en openbaar aan God de hulde te geven die Hem toekomt. En juist om de onverschillig heid en miskenning van Jezus rechten in 't huisgezin en in 't openbaar te bestrijden werd het Weik der intronisatie gestich! het is immers de plechtige aanstelling van Jezus als Koning van het huis, van stad en dorpen samenlevingHem wordt overal deeereplaats terug gegeven in salon, huiskamer, openba re instellingen en plaatsen. De laatste jaren werd, in onze stad, het feest der Liefde heel plechtig gevierd, dees jaar wordt nog iets meer begeerd de open bare viering van het Feest door de bevlag- ging. Het zal een feestelijken aanblik geven en meer dan een hart zal trillen van voldoe ning en blijdschap. Onze 600 toegewijde families en alle vrienden van het Heilig Hart zullen het als eene eer aanzien openlijk Zijn feest te vieren. Algemeene Communie van eerherstel, bijwoning van Heilig Uur en Lof, Gedurige Aanbidding, bijwonen van proces sie blijvenGodsvereering van eerste gehalte, maar bevlagging en versiering breken het menschelijk opzicht en zijn tevens ook eene openbare hulde aan Jezus' Koningschap. De 19 Juni moet dus een dag zijn van gebed en eerherstel, van openbare hulde aan het Heilig Hart. Alle Eucharistische Kruis- tochters, alle toegewijde families, alle leden van den Bond van het Heilig Hart, alle vrienden van Jezus' Hart wezen dus op huuen post en geven aan Jezus, op 19 Juni, eene openbare en innige belijdenis van hun geloof in Zijne liefde. O. I. R. De leden van den Bond van 't H. Hart van Poperinghe zullen aanwezig zijn bij de grootsche feesten te Rousselaere op Zondag 21 Juni a. s. 1 Te 9 Vi u. op de Groote Markt, Hoogmis met Pontiticale Assistentie van Mgr. de Bisschop. Te 11 u. Feestvergadering. Sprekers: Minister Vandevyvere, Senator Brouckx, Z. H, de Bisschop. Te 2 u. Volksoptocht. Te5u. Luisterlijke Feeststoet. De leden mogen hen aangeven aan een der ieverèars. De reiskosten in groep per auto, bedragen 2 frank. Gezamentlijke brief der Bisschoppen van Belgie en Vastenbrief voor 1925. Het nieuwe Ministerie. Groote twee maanden nadat de uitslag der verkiezing gekeild is, is men erin gelukt een Ministerie samen te stellen. Heer Minister Poullet is aan het hoo'd van een Katholiek-Socialistisch Ministerie. De vereeniging van Katholiek en Socialist is iets nieuw in Belgie, zoo nieuw zelfs dat er meer dan één zich zal afvragen hoe zulks toch mogelijk is in ons land waar Katholiek en Socialist altijd zoo scherp tegenover elkander gestaan hebben. En nochtans het is die oplossing welke van den eersten dag na de verkiezing te voorzien was en de eenigedie mogelijk was. Maar juist omdat zij geheel de politieke doening in ons land eenen anderen wegdoet inslaan en de ouce meesters den troef uit de handen neemt, viel het haar zoo moeilijk tot verwezenlijking te komen. Het aantal verkozenen in de Kameris voor de Katholieken als voor de Socialisten even groot. Eene partij kan niet alleen besturen. Tot nu toe hebben de Katholieken bestuurd tezamen met de Liberalen. Maar de Regee ring van Mijnheer Theunis werd op 5 April door de kiezers afgekeurd en de Liberalen kregen bijna den genadeklop. Mochten de Katholieken weigeren aan de bestuurstafel te zeielen en het land overle veren in de handen der Socialisten en Libe ralen te zamen Zekerlijk niet. Wat viel er dan anders te doen dan samen te komen met de Socialisten. Van twee kwalen is het toch best de kleinste te nemen. Een oogenblik heeft men gedacht dat ook de Liberalen hun deel zouden nemen in de verantwoordelijkheid. Zij hebben zich vrije lijk achteruitgetrokken en hebben er dus niet over te klagen als zij met hun 23 in den vergetelhoek geduwd zijn. De kiezers van 5 April, ten groote getalle hand- of geestesarbeiders zijnde, hebben den wensch uitgedrukt een democratisch bestuur te zien aan het hoofd van het land. De Katholieken samen met de Socialisten zijn meest in staat die gewenschte democra tische richting te volgen. Er zijn verschillige punten van het Katho liek programma die overeenstemmen met het Socialistisch. Waarom zich niet akkoord stellen die punten ten uitvoer te brengen Indien de Socialisten den godsvrede niet schenden, indien zij 's Lands middelen willen helpen trachten in evenwicht te houden en in volksgezinde wateren willen varen, waar om zouden de Katholieken dan weigeren met hen mede te werken. En wordt er van weerskanten eerlijk gewrocht die samenwer king kan voor maanden en jaren aan Belgie een sterk bestuur geven. De kosten der verkiezing De verkiezing van 5 April laatst heelt aan den Staat en de Gemeenten de schoone som van anderhalf millioeti gekost. Het is zeker dat eene nieuwe uitgaaf van deze som, welke zou veroorzaakt geweest zijn door eene Kamerontbinding en herver kiezing, geen den minsten uitslag zou gehad hebben. Dan zooals nu zouden twee groote partijen even sterk of omtrent even sterk tegenover elkander gestaan hebben en het land zou nog voor een paar maanden langer zonder regeering geweest zijn. Het Ministerie Poullet. Het Ministerie Poullet telt vijf Katholieke Ministers, vijf Socialistische Ministers en het Ministerie van Landsverdediging zal bestuurd worden door een Generaal die buiten de politiek stond. KA TH0L1EKEN. Voorzitter en Econom. Zaken Af. Poullet. Justitie Af. Tschu/jen. Geldwezen Af. Janssen Landb. en Openb. werkenAf. de Liedekerke. Koloniën Af. Carton. SOCIALISTEN. Buitenlandsehe Zaken Af. Vundervelde. Nijverheid en Arbeid Af. Wouters Spoorwegen P. T. T. Z. Af. Anseele. Kunsten en Wetenschappen Af. Huysmans. Binnenlandsche Zaken Af. Laboulle. Provincieraden. Sinds 5 Juni zijn de mandaten van de provinciale raadsleden vervallen. Nu zijn wij zonder Provincieraden en ook zonder wet om de toekomende provinciale verkiezingen te regelen. De verkiezing zou reeds hebben moeten plaats hebben, doch vooraleer uiteen te gaan had de Kamer beslist dat deze zou plaats! hebben den 28 Juni en dat de nieuwe Pro-' vincie-Kieswet seffens na de Kamerverkie zing zou in orde gebracht worden. Nooit had men kunnen voorzien dat de Regeeringscrisis twee volle maanden zou aanslepen. Alhoewel nog niets vast bepaald' is valt het te voorzien dat de Provincie-' verkiezingen van 28 Juni zullen verdaagd) zijn. Ook is er geen spraak meer van het vrouwen-kiesrecht voor de Provincie, waar-j mede men vóór de Kamerontbinding zooveel gerucht iniek. j Dc kruisen van Heldenliulde ledereen herinnert zich nog de bedevaart die Vlaanderen bracht naar Oei en als eerher stelling aan de graven van Heldenliulde Mengelwerk van «De Popekinohenaar» 68 ROMAN door <V. Daar heb ik met papa gewoond, ver telde ze. En ook met Frederik. Toen was ik gelukkig. Toch heb ik daar ook al te leurstelling ondervonden. Frederik ging 's avonds veel uit... alleen. Dat voelde ik wel, al zei ik niets. Maar och, wat was het vergeleken bij het groote leed, dat volgen moest Elzie zag ook het terras, waar ze zoo dikwijls zat, soms met liaar vader, meestal echter alleen. Daar had ze voor 't eerst met Lavendeau gesproken. O, hoe listig maakte hij kennis Hoe sluw betoonde bij zich. Elzie voelde echter niet, hoe zij in haar zwakzinnigheid den vreemdeling het bedrog gemakkelijk had gemaakt. Weldra werd het landschap woester. Welk een streek, zei tante, door het portierraam glurend. Zulk een verlatenheid 1 Dan houd ik meer van onze kanten. Hier ergens moet het gebeurd zijn, sprak Elzie zacht. Wat Van den turfput. Maar ik weet niet juist waar. Och, kind, denk er nu niet meer aan 1 Dat is voorbij. God is u genadig geweest. Och, ware ik er gestorven... het zou de eeuwige rust geweest zijn. Elzie was zeer somber geworden. Zoo moogt ge niet spreken, vermaan de tante. En dan ware alies verdoken geble ven en zou Lavendeau anderen ongelukkig gemaakt hebben als die boerendochter van Ruddervoorde... Maar, toe, we zwijgen over die leelijke dingen. Elzie was een heelen tijd stil. Dan wees ze een huis aan. Hier is papa gestorven, hernam ze. God hebbe zijn ziele... Hij wilde het Veen nog eens zien, voor hij stierf. Papa was er zoo dikwijls met mama geweest. Maar nu was het teveel voor hem. lk was ten einde krachten. En papa overleed hier. O, dat was zoo triestig. Aldus kwamen er telkens herinneringen op. Het Veen had zulk een rol gespeeld in Elzie's leven. Tante staarde met verbazing en zelfs met angst naar die wijde woeste vlakte. Ze her haalde telkens, dat ze hier toch niet zou willen wonen. De koets bereikte eindelijk de hoeve. Louis Lebon en zijn vrouw hadden reeds lang het rijtuig bemerkt en stonden aan de deur, om Elzie te verwelkomen. Charlotte snelde toe en ze snikte, toen ze de jonge, verlaten vrouw zag en haar begroette. Elzie weende zelf ook. Dit wederzien die tijdens den oorlog aldaar op schandige wijze werden geschonden. Die graven van Heldenliulde zijn dierbaar aan het Vlaamsch- I minnend hart, omdat zij gemaakt zijn naar de teekening van den gesneuvelden Vlaam- schen kunstenaar Joë Englisch, omdat zij de letters A. V. V. V. V. K. in kruisvorm naast den wiekenden blauwvoet dragen, en omdat zij de graven versieren van onze duur baarste Vlaanische dooden. Zij werden aan gekocht en betaald door onze Vlaanische soldaten, met de enkele centen die zij aan 't front konden verdienen. Het plan bestaat om de overgebleven kruisen van Heldenhulde te vergaderen te Dixmude, op een grond aangekocht door de deelnemers der jaarlijksche Vlaanische bede vaart, en te plaatsen in de schaduw van een reusachtig kruis. Hoe pijnlijk valt liet de Vlamingen te vernemen dat de Belgisch militaire overheid zoozeer den spot drijft met hunne heiligste gevoelens, door last te durven geven deze kruisen van Heldenliulde te doen verbrijzelen en ze te doen gebruiken bij het aanleggen van een grintweg te Adinkerké. Als gevolg der ondervraging die Volksver tegenwoordiger Declercq aangekondigd heeft, laat Generaal Hellebaut, minister van Landverdediging nu weten dat hij dit vanda- lenwerk zou doen opsehorsen. De gedaantverwisselingen. Het is wonder na te gaan hoe alles in het werk gesteld werd om het Katholiek-Socia listisch samengaan onmogelijk temaken. De eerste poging om een Ministerie te vormen ging uit van M. Va rider vel de. Doch de Socialisten, zegedronken om hunne overwinning, stelden aan de Katholieken voorwaarden die niet aan te nemen waren. M. De Brocqueville wilde de deur aan den ouden stijl laten hangen met een nieuw Katholiek-Liberaal Ministerie herbe ginnen. Dit pakte niet, na de les van 5 April. Dan kwam M. Vandevyvere met eene zuiver Katholiek Ministerie. Het prach tig programma, dat hij tot op de Kamerzitting bracht, had iedereen kunnen bevredigen. Doch de Liberalen, als echte mannen van orde, waren de eersten om de pogingen van M. Vandevyvere te niette doen. Nu komt M. Max aan de beurt. De. lust bekruipt M. Max van ook eens Eerste- Minister te zijn en bewerkt een extra-parle mentaire groep onder leiding van de Libera len. De schaterlach die van uit alle hoeken van het land opging, deed Af. Max achteruit kruipen. Eindelijk, ja eindelijk zou toch nog een nieuwe kans gewaagd worden. Een drieledig ministerie is de wensch van sommigen. De Liberalen echter willen niet mede doen en zoo komen wij tot de laatste oplossing, die wel de eerste had kunnen zijn, M. P o u 1- I e t, Katholieke Eerste-Minister aan het hoofd van een Katholiek-Socialistisch Mini sterie. Ontwapening van Duitschland. De voorwaarden, waaraan Duitschland moet voldaan hebben alvorens Keulen zal worden ontruimd, zijn de volgende 1Opheffing van den grooten generalen staf 2. De omvorming van oorlogsfabrieken in fabrieken van industrie 3. De reorganisatte van de politie in dien zin dat het militaire karakter ervan vervalt 4 Opheffing van het onderricht van vrijwilligers voor het regelmatige leger of voor onregelmatige organisaties 5. Het stemmen eener wetgeving, welke toestaat dat de in het vredesverdrag vervatte bepalingen worden uitgevoerd. Alleen wanneer deze vijf voorwaarden zijn vervuld zal het Engelsche leger de Keulsche zone ontruimen. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph zegt uit goede bron te weten, dat de ontwapeningsnota door de Duitsche regeering in een geest van verzoe ning zal worden ontvangen of althans met het verlangen elke wrijving met de gealli eerden te vermijden. Sommige punten zullen in hun geheel aangenomen worden, maar voor andere zal men trachten verzachting te krijgen door middel van onderhandelingen. De Doodentoren. Het praalgedenkteeken, door de provincie West-Vlaanderen ter nagedachtenis barer gesneuvelden ontworpen en waarvoor in 1923 een wedstrijd werd uitgeschreven waarbij het ontwerp genaamd Doodento ren geprimeerd werd, zal thans eerlang verwezenlijkt worden. Al de bevoegde overheden keurden het ontwerp goed en het Staatsbestuur zegdej een toelage van 75.000 fr. toe, terwijl de) provincieraad hiervoor reeds een krediet! van 230.000 fr. stemde. De Doodentoren», waarvan het ontwerp 1 opgemaakt werd door de hli. bouwmeesters' Schaessens K. van Veurne, P. Verbruggen van leper en V. Lievens van Thielt, zal opgericht worden aan de Flooge Brug te Diksmuide. De kwestie der veiligheid. De kwestie der veiligheid is in een nieuwe eri uiterst belangrijke periode getreden, ten gevolge van de voorstellen welke de Engel sche regeering aan Frankrijk gedaan heeft. Engeland heeft er in toegestemd dat een onzijdig Rijngebied Duitschland zou beletten Belgie en Frankrijk binnen te vallen. Engeland wil hulp bieden aan Frankrijk en aan Btigié in géval van aanval op deze landen. Maar Frankrijk bezit vrienden aan de Oostérgrens van Duitschland. Die onzij dige striep ten Westen zou Frankrijk belet ten hulp te brengen aan zijne Poolsche vrienden en daar willen de Franschen niet van hooren. Zij verlangen dat de barrière du Rhiri voor allen zou onzijdig zijn uitgenomen voor hen. Engeland maakt bezwaren ertegen dat Frankrijk de onzijdigheid van het Rijngebied zou mogen schenden. Wat ons, Belgen betreft, wij hebben geene belangen aan de Oostgrens van Duitschland. Wij hebben echter alle belang bij het voor stel van Engeland dat ons en Luxemburg bij een Duitschen aanval wil helpen verdedigen. Het zou veel bijdragen tot de rust en de veiligheid in West-Europa moest het Engelsch voorstel den bijval genieten die wij, Belgen, het toewenschen. Wanorde in China Er zijn erge moeilijkheden ontstaan in China. In Shanghai namen 30 duizend stakers deel aan eene werkstaking. De studenten hebben zich geschaard langs de zijde der werklieden. Herhaalde opstootjes hebben plaats gehad. Deze werden veeal gericht tegen de vreemdelingen, vooral tegen de Amerikanen en de Engelschen. De vreemde lingen hebben uitgebreide maatregelen ge nomen om zich i^iven en hunne bezittingen in China te vftj'.vdren. De oorsprong van deze moeilijkheden is van socialen alsook van politieken aard. De arbeidersvoorwaardeii der Chineezen in de Japansche fabrieken zijn in geener mate goed te keuren. De buitenlanders heb ben in China voorrechten die de idealistische Chineezen, vooral de studenten, liefst zouden zien verdwijnen. Zij willen het land vrij, ordelijk en groot hebben. Doch wat hier incest onrust verwekt, is de werking der Russische Communisten, die er reeds bij zijn om te visschen in troebel water. Alwaar ontevredenen zijn wordt er boljevistisch zaaid uitgestrooid, want daar heeft het kans op een welig woekeren. Het is spijtig dat de Chineezen ia de Mis- sionnarissen ook den vreemdeling zien en in al deze tijden van wanorde is het ver edelend werk der Katholieke Missionnarissen dubbel moeilijk in China. Noordpoolvluclil van Amundsen De Noordpoolreis van Amundsen verloopt niet zooals men het verwacht had. Men be gint zich fel ongerust te tooneu, om het lang wegblijven der poolreizigers. Amuuden had een termijn van veertien dagen voorzien voor den terugkeer per vliegtuig van Pool naar Spitsbergen. De veertien dagen zijn verstreken en men heeft alle hoop opgegeven de poolreizigers door de lucht te zien terugkeeren. Amundsen zélf vréésde voor hel welslagen der landing der vliegtuigen. Men denkt dat deze bij het neerkomen beschadigd werden. Adiuundsen had echter alles voorzien voor een terugtoch te voet over het ijs. Nu neemt men bij middel van schepen en ook met vliegtuigen maatregelen om de dolende poolreizigers op te sporen. Alle hoop op redding ervan is nog in geenen deele verloren. Guido. SB. Wajilii^on. VOOR UWE old]» I» ai si wend U in volle vertrouwen POPERINGHE YPER Groote Markt, 28 Tel. 89 Groote Markt, 9 tui. 304 Verhuring1 vai) Brandkofi'ers Z. Hoogw. Mgr WAffelaert heeft Zaterdag laatst de HH. Wijdingen toegediend in de hööfdkerk van Sint-Salvators. Er zijn 7' nieuwe Priesters, 9 Diakens en 14 Subdia- j kens. Priesters EE. HH. Muyssen Michiel van Langemarck Cardan Cesar van Heestert Claerhout Michiel van Kortrijk d'Aussyj Julien van Thourout Maes Marcel van Meenen Noll Robert van Thourout T>- vaert Julien van Cortemark. Diakens EE. HH. Dc Gruytere Jozef van Wyiighene Deslypere Alfons van Thourout; Dewaehter Jozef van West-Nieuwkerke Herreman Jozef van Waereghem Lobel Jozet van Rousselare Moreel Julien van Ingelinunsfer Mys Jozef van Dendermon- de Rooze Gerard van Wervick Van Ise- Verfaillie Palmyre ghem Jozef van Wervick. Verbeke Adolphine Subdiakens EE. HH. Danneel Hector Delerue Odile van Elverdinghe Decavele Frans van Kort-1 Perche Charles rijk Defrancq René van Meenen Dëlaere Rafaël van Kortrijk Delen Jozef van Mee nen Depuydt Hilaire van Aertrycke De- vliegher Henri van Rousselare De Wulf Edgard van Brugge l Flamand Hilaire van Rousselare ühesquiere Arnold van Ghe- luwe Pieters Leo van Avelghem Vande Sompele Marcel van Westeapelle Vanler- berghe Georges van Woumen Verhaeghe Jerome van Yper. (8 MEESSEN. Gilson Raoul Menu Jean Pierlot Simonne WULVERGHEM. Delbecque Mare WYTSCHAETE, Lefebvre-Braem Emile Leroy Marguerite Lvgnel Mare Bruneel Emile Bervoet Aloïse Titeca Arnand W' Verkindt-Titeca WESTNIEUWKERKE. 2.265 2.255 840 1.555 3,550 2.271 31.472 3.049 38.840 2.004 1.416 Debruyne Emile Bacquart Jules Roussel Maurice 1.780 800 1.510 1.250 1.985 2.635 700 greep haar aan. Hier had ze echte liefde genoten. En dan trad ze in huis. Nog sterker werd haar ontroering. O, de dagen, toen ze hier kwam met haar j echtgenoot, toen ze zich nog gelukkig waan- de, toen ze meende innig bemind te worden! Maar Elzie beheerschte zich. Ze had aan Charlotte zooveel te vertellen, zich ook te .verontschuldigen. Toen de avond over het Veen zakte, werd ze stiller. Ze staarde door het raam naar de wegdoezelende vlakte. Laat ik nu gaan slapen 1 drong ze aan. i Het is tijd. j Ge zijt vermoeid, niet waar? vroeg' vrouw .Lebon. I Ja... En dan mijn kwaal... ge weet wel... 't Is beter, dat ik dan maar stil lig... Wat ik zeg, telt toch niet... Tante hielp haar te bed. Ze was als een moeder voor haar zuster's kind. We moeten zorgen, dat Elzie vannacht1 niet wegloopt, zei Lebon, en dus voorzichtig zijn. Wegloopen... Ze weet 's nachts niet, wat ze doet. j Dat voelt ze nu al aankomen. Daarom gaat ze slapen. En wie weet, hoe ze droomt. Van Annette's kruis of yap .Majorie s verbond, van haar vader's dood. 't ls gelijk, maar ze zou kunnen opstaan en het Veen intrekken, in haar slaap of droom. Dat mag niet... ('i Vervolgt). AGENTSCHAPPEN Beveren Tahon J., Gemeente-Sekretaris. CrombekeDecae C,, Gemeente-Ontvanger. ElverdingheBultheel, Landmeter. GheluveltBeyls A., Gemeente-Sekr. Gheluwe]: Van Ryckegliein L., Gcin.-Sekr. Houthem-VeurneH. Verdoólaeghe,Gem.-S. lsenberghe Baes Henri, Geni.-Sekr. Langemarck Muyssen Cyr., Gem.-Sekr. Loo Camerlynck V., Gem.-Óntv. Meessen Bossuwe, Gem.-Sekr. Moeskroen Toerkoenjestr., 109. Tel. 179. NoordschooteBailleul Maur., Gein.-Sekr. Oostvleteren Smis Rich., Gem.-Sekr. Passchendaele De Brock G., Notarisklerk. PloegsteertWoestyn J.,Hoofdonderwijzer. Poelcapelle Dehaene Joris, Gem.-Sekr. Proven Alle Zondagen voormiddag. Reninghe Wullepit A., Gem.-Ontv. ReninghelstCamerlynck FL, Gem.-Sekr. StaveleFranchoo Pr., Hoofdonderwijzer. Veurne Vanhove G., Gemeentebediende. Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sekr. Vlamertinghe Dehaeckj., Ontv.d. Godsh. Waasten Sibille H., Eere-Notaris. Watou Bulthez E., Gem.-Ontv. Wervicq De Mazière G., Steenacker, 18. West-Nieuwkerke Lemaire L., Bellestraat. I Westouter Declercq A., Plaats. Westvleteren Vanlierde M., Beheerder. WoestenVanhoutteA., Gem.-Sekr. Wutverghem Haghebaert L., Gem.-Sekr. Wulveringhern Ceulenaere C., Gem.-Ontv. I Wytschaete Fournier JBurgemeester. Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke Vanwallegheni R., Gem.-Sekr. Voor uwe Geldplaatsingen wendt U in volte vertrouwen bij den AGENT van het Gemeentekrediet van Belgie. "W l«." SL. -IK. Een groot militair feest ingericht door den' Vriendenkring der Onderofficieren van het Garnizoen Brugge zal op 15 en 16 Oogst aanstaande op het militair oefeniiigsplein dier stad plaats hebben. Dit feest dat belooft grootsch te zijn wordt gegeven ten voordeele van het Sanatorium Elisabeth dat opgericht wordt te Sysseele (bij Brugge) voor de teringlijders der Pro vincie West-Vlaanderen. Gezien het liefdadig doel door de inrich ters beoogt hebben de plaatselijke militaire overheden onverwijld aan het inrichtingsco- miteit hunnen welwillenden steun verleend. Van nu af mogen we verzekeren dat voet volk, zeelieden, artillerie en lanciers, in be hendige koenheid zullen wedijveren om ieder in zijn vak, da beste nummers uit te voeren. STAD POPERINGHE van Zaterdag 6 Juni 1925. De zitting vangt aan te 6 uur. De Heeren Desomer en Roffiaei^ zijn afwezig. Het verslag der voorgaande zitting wordt afgelezen en goedgekeurd. Daarna wordt overgegaan tot de dagorde. VERSLAG. 1" Punt. Opcentiemen te stemmen voor 1925 en 1926. De tegenwoordige opcentiemen beliepeif tot 40 cn. op de grondlasten en tot 50 op da bedrijfslasten. De opbrengst voor het jaar 1924 was 200.000 fr., dus veel meer dan verwacht werd. Door den Heer Gouverneur wordt nu nog eens voor twee jaar de toelating verleend om opcentiemen te stemmen op voorwaarde dat zij eenvormig wezen dus altijd gelijke opcentiemen op de grondlasten, op de be- drijislasten, op de belasting der aangewende kapitalen, op de belasting op het mobilair. Het Schepencollege stelt voor de opcen tiemen te brengen op 30 c1i. M. Lefebvre vraagt of die opcentiemen nog niet te hoog zijn. Verleden jaar werd zooveel meer ontvangen dan voorzien was zal men nu nog eens niét bedrogen worden. Waarom immer de tasten verhoogen voor de Handelaars, Stieldoeners, Winkeliers die nu al te veel lasten en taksen betalen. De renteniers en eigenaars b. v. zijn veel be- voordeeligd bij de Handelaars en Nering doeners deze laatstee immers hebben op centiemen te betalen op hunne bedrijfslasten, en evenzeer als de eersten, opcentiemen te betalen op de grondlasten. Hij stelt vooralle belastbaar inkomen van beneden de 8 0 ir. vrij te stellen van opcentiemen en voor de hoogere inkomsten de opcentiemen te bepa len op o cn. D* Burgmeester zegt dat dit voorstel on mogelijk kan bijgetreden worden, dat de stad over geen voldoende inkomsten zou be schikken. Het voorstel van het Schepencollege 3" cent. opcentiemen wordt gestemd niet y stemmen en 2 tegen (Vandevoorde en Le febvre). 2' Punt. Verkoop van grond door de Burgerlijke Godshuizen aan den Belgischen Staat voor het aanleggen van een tweede spoor tusschen Poperinghe en Yper. Goedgekeurd. 3e Punt. Aanveerding van het regie- I ment voor de private aansluiting aan de' Electrische verlichting der stad. Eenige opmerkingen worden gemaakt, meest door M. Colaert en eenige kleine ver beteringen aangebracht aan het reglement dat door den raad aanveerd wordt. Er wordt terloops medegedeeld dat, om de groote kosten te ontgaan, de houten kepers in al de straten van de stad nu zullen blijven. 4'' Punt. Rekening der Kerkfabriek van S' Bertinus voor 1924. De rekening wordt goedgekeurd. 5(' Punt. Mededeelingen. Geene. De vergadering gaat uiteen te 8 u. 45 min. Op verzoek van liet Ministerie van Eco nomische Zaken wordt in Poperinghe een Leerling-Secretariaat voor Ambachten inge richt. Deze instelling heeft voor doel eene betere aanwerving van leerlingen voor de ambachten en deze leerlingen tot bekwame vakmannen te leiden. Door den Staat worden Diplomas en ver scheidene geldelijke premies toegekend aan patroon en leerlingen. Eene vergadering zai gehouden worden op Zondag 21 Juni om 11 ure 's morgens ter herberg Au Petit Pariswaar verdere uitlegen mededeelingen over deze instelling zullen gegeven worden, het is dus in aller belang zoo van baas als van leerjongen van in die vergadering tegenwoordig te zijn. Wij verwachten dus alle stielmannen, ook de vrouwelijke stieldoensters kunnen van die voordeelen genieten en worden dus ook op die vergadering uitgenoodigd. Het voor loop ig Bestuur. Dr Bru scert-- H. Coucke M. Beugnies. Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) Men kan het publiek niet genoeg waar schuwen tegen de weinig kiesche 'praktijken van sommige uitbuiters die hun toevlucht nemen tot de kleine aankondigingen in de nieuwsbladen om gemakkelijk aan geld te geraken. Weliswaar worden hunne grappen gauw ontmaskerd maar inmiddels hebben talloozeliclitgeloovigen zich laten beetnemen. Ziehier enkele voorbeelden van sluwe streken welke dergelijke kwakzalvers uit halen. Naaimachierr, gewaarborgde werking, wordt kosteloos gezonden tegen postman- daat van 2 frank, gestuurd naar Z... De talrijke personen die opdit aanbod antwoord den, ontvingen voor hun mandaat... een naald en een draad. Tegen postmandaat van één frank ma ken wij een eenvoudig middel bekend om te kunnen schrijven zonder pen noch inkt Wieüwaasgenoegwas op deze aankondiging te antwoorden ontving een briefje niet deze woorden Neem een potlood Tegen postzegel van 0,50 fr. maken wij een onfeilbaar middel bekend om minstens 10 fr.daags te winnen, zonder eenige moeite. Schrijven bureel, onder letters X.Z. Het gedrukte antwoord, verzonden niet een zegel van 0,30 fr. luidde Doet zooals wij Men moet ook toegeven dat degenen die op zulk aanbod ingingen, zulk een antwoord verdienden. BiOiirdes en liisïeux. Vlaanderens Bedevaart,goedgekeurd door Z. D. Hoogwaardigheid Mur Waffelaert, Bisschop van Brugge gaat naar Lourdes op 5 Oogst om terug te zijn te Kortrijk 13 Oogst. De reiskaart kost 370 fr. in 2' klasse en 235 fr. in 3°. Een trein keert terug langs Lisieux. De bedevaarders die het heiligdom van de H. Theresia willen bezoeken moeten heel vroeg hunne inschrijving nemen. De j prijsverhooging voordien omweg bedraagt 1 40 fr. in 2e klasse, 25 fr. in 3". Alle inlichtingen worden verschaft door i het Middenbureel, Plein 13a, Kortrijk. i W|J openen heden eene inschrijving om laan een zieke toe te laten de reis mede te VERVANGT DE KOFFIE j maken. Wij hopen, evenals verleden jaar, er toe YPKIt j te komen, aan een zieke de genade en het genoegen te kunnen verschaffen deze bede- EN PRIJSKAMPEN vaartreis te mogen ondernemen. EERSTE LIJST. Ter eere van O. L. Vrouw i Voor een arme zieke Op Sint-Jan<d g, Woensdrag 24 Juni 1925 Om Gods zegen ten 10 ure voormiddag. Om troost voor de min bedeelden Prijskampen voor zware Trekpaarden) I. PRIJSKAMP V00IÏ R01NPEERDEN A. Van drie jaar en daarboven. 5 prijzen. B. Van dertig maanden. 5 prijzen. C. Van achttien maanden. 5 prijzen. D. Zuigers (Hengsten). 4 prijzen. ii prijskamp voor merril peerden AVan drie jaar en daarboven. 6 prijzen. li. Van dertig maanden 4 prijzen. C. Van ach/tien maanden. 4 prijzen. D. Zuigers Merriën 4 prijzen. 25,00 25,00 25,00 25,00 j Van Maart af tot in den zomer, gedurende de eerste warme dagen, lijden veel mensehen en vooral de kinderen, aan jeuk en huiduit- 1 slag. Ouderwetsche huismoeders bezaten i middeltjes en stroopjes genoeg ter voorko- ining of genezing van die onsmakelijke kenteekenen van onzuiverheid in het bloed. Tegenwoordig echter worden doof den modernen tegenzin voor alles wat verouderd is, huismiddeltjes uit den booze verklaard en vervangen door dure mengsels, die in schoone fleschjes onder onuitspreekbare namen verkocht worden, of door de pillen en zouten, die met eenvoudiger titel door eenvoudiger lieden worden gekocht, maar allemaal dingen, die voor de heel-kleintjes dikwijls schadelijk zijn en door de grooteren nog met tegenzin worden ingenonen, omdat het altijd een medecijn blijft. Er bestaat echter een uitstekend bloedzui verend middel, goedkoop, en smakelijk, waartegen niemand bezwaar kan hebben. III. Eene PREMIE van 25 fr. zal toeg-ekend t Geen enkel kind zai weigeren een handjevol worden aan i°de'- Koopman, die een lot van ten igcedgewasschen, gedroogde krenten en minste vijf peerden achirienmaanders of veulens, rozijnen Op te peuzelen. Als tlieil dat iedereil hem toebehoorende, te koop stelt. javond aan net kind geeft en het laat volgen De Peerdenmarkt zal op .de Vandenpeere- 'door een kop. warme melk zal men verbaasd boomplaats om 8 tnir beginnen. Inschrijving Izqn uve: üc-.i uitstekenden uitslag en over bij heer Camiel Despeghel, Elverdinghe-1de trissehe gezichtjes, de luode lipjes en straat, van8 tot 10 uur. De prijskamp beginI helder lantlvieesoh van de kleine patiëntjes, te 10 uur. 'na een kuur van een paar weken. Uit New-York wordt gemeld, dat er sinds Zondag 140 personen ten gevolge van de schrikkelijke hitte bezweken zijn. Dinsdag morgend, is in het Ilongaar- sche dorp Satoralja-Ujhel êen brand uitge broken, welke tot 's namiddags gewoed en 55 huizen in asch gelegd heeft. De aange- i iehte schade wordt 0|> verscheidene mil arden kronen geschat. Er zijn, gelukkig geen menschen in de brandramp omgekomen. Uit Cairo wordt geseind dat men, tusschen de Solluin-woestijii en de oasis van Siwa, de lijken gevonden heeft van vier Italiaansche vliegers, van wiemen /onder nieuws was sinds het begin der maand April, toen zij, jier vliegtuig, in de richting der grens van Tripolitanië vertrokken waren. Volgens gemeld wordt uit Kingston, op Jainaïka, heeft eene vrij geweldige aardbe ving Zondag heel de stail in opschudding gebracht. Er wordt geen melding gemaakt van schade. De Rumenlër Goigore Mares, 43 jaar oud, wonende te Lens in Noord-Frankrijk was verlaten geworden door zijne echtge- noote, die haren intrek genomen had bij een anderen Runieniër, Codner Stephen. Mares, gewapend met een bijl, ging zijn landgenoot opzoeken en bracht hem verscheidene ge weldige houwen toe met zijn vreesclijk wa pen. Vervolgens stak hij zijn slachtoffer verder dood met een mes, De moordenaar liet zich zonder den minsten weerstand aan houden. In den nacht van Zaterdag tot Zondag heeft te Fort-de-France (op het eiland Marti nique) een geweldige brand gewoed. Meer dan veertig huizen werden een prooi der vlammen. STAD POPERINGHE. f. voor PAARDEN. Op den Dinsdag der Kermisweek.dit jaar 7 Juli 1000 fr. prijzen. Uitreiking van Eeremetalen. Het Marktfeest vangt aan te 6 uur 's mor gens, op de Bertenplaats. inschrijvingen voor den Prijskamp van 7 tot 8 uur, op het Stadhuis. Te 9 uur stipt begint de Jury zijn werking. Voor nadere inlichtingen, zie plakbrieven. 2. (Vaccinatie). liet College van Burgemeester en Schepe nen laat aan de bevolking weten dat de Koe-okinenting kosteloos zal toegediend worden aan ai de behoeltigen die het begee- 'ren van 1 tot 5 uur namiddag. Woensdag 17" en Donderdag 18" Juni 1925, in het huis van Dr Devos, Veurnestraat. Poperinghe, den 8 Juni 1925. Bij Bevel De Sekretaris, De Burg. en Schepenen, M. CoiJT 1 en1er. N. Lahaye. 3. met onbepaald verlof Zullen dit jaar, op Donderdag, 16 Juli, te 7 uur 's morgens tot de monstering (revue) worden opgeroepen De militairen der klassen 1905, 1906, 1907, 1908, alsook der klas 1919 (let wel niet diegene, geboren in 1899, welke in 1918 werden opgeroepen. 4. Het College van Burgemeester en Schepe nen der stad Poperinghe maakt kenbaar dat bij toepassing van Art. 55 van het Kieswet- boek, de lijst der Algemeene, Provinciale en Gemeentekiezers dezer stad zal herzien wor den te beginnen met 1 juli aanstaande, om voorloopig gesloten te worden den 31 Augus tus daarna. Derhalve wordt ieder burger uitgenoodigd om vóór I Juli de inschrijving aan te vragen der personen die op de van kracht zijnde lijsten niet ingeschreven zijn, en die aan spraak maken op kiesrecht. Poperinghe, den 9 Juni 1925. Bij Blvs l De Sekretaris. De Burg. en Schepenen M. Coin'tfnier. N. Lahaye. Medegedeeld door Heer EORREST L. Hoofdagent van het Gemeentekrediet van Belgie. TREKKINGEN. Reeks 173224 Nr 10 is terugbetaalbaar door 1.000.000 fr. Reeks 173224 Nr 4, R. 173224 Nr 18, R. 154283 Nr 15 zijn terugbetaalbaar door 100.000 fr. De andere nummers der volgende reeksen zijn terugbetaalbaar door 300 fr. 14048 82297 173224; 154283. SCHAERBEEK 1897. Reeks 1229 Nr 14 is terugb. door 5000 fr. Reeks 4355 Nr 18, Reeks 3025 Nr 20 zijn terugbetaalbaar door 500 fr. AF TF. KNIPPEN KOEPONS. Le Peigné Nr 1 tot 8000 cap. 60,35 8001 tot 20.000 30,20 fond. 136,85 Magyar Beige Cour Horig 8000,00 INSCHRIJVINGEN Charbonnages de Beeringen. Deze maatschappij zal overgaan tot de uitgave van 40.000.000 fr. in obligatien van 500 fr. terugbetaalbaar aan pari door trekkingen in 35 jaar. Deze obligatien brengen op 1' Een vaste intrest van 6,50 vrij van lasten. 2" Een bijzonderlijken en veranderlijken intrest gelijk voor de 80.000 obligatien aan lö van het winstaandeel toegekend aan de 150.000 actiën der maatschappij. Dezen intrest voor geheel den duur der leening zal minimum 5 fr. per titel bedragen. De op brengst der titels is dus van 7,50 "U netto. S'ad Oo tende. De titels der leening Stad Oostende zullen afgeleverd worden kort na den 15 dezer. Met weet dat deze leeiiing van een klein bedrag uitgegeven is onder vorm van kasbons 500 fr. 6 "ju vrij van lasten terugbetaalbaar aan pari den 15 Juni 1930. Den inschrijvingsprijs is gesteld óp 485 fr. per titel zoodat de netto opbrengst der titels 6,75 bedraagd.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1