ET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Kleine Kwellingen. De Kaael Bosch bij L. FORREST Gemeentekrediet van Belgie Groudkrediet van Belgie PRIJSKAMP voor GEITEji Jaarlijksehe Prijskamp Apotheek Frans Van de Plas A1I0NNEMENTPRIJS per JAAR Zondag 12n Juli 1925 15 Ce- tinmen 22 Jaar Nr 28. TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - i/erhoopingen uonnissen Rouuiherichien uitgeverSflnsEH UAmiESTE. oruKhertj Bankverrichtingen Inlichtingen Leest en verspreidt "De Poperinghenaar,, De Commissie der spoorwegen Steil voor ENGELSCHE KERKHOVEN Nieuwe regeling van den melkverkoop. voor Y* -«s v In St,id Cfr.50; ii Belgie per post O fr.50 Buitenland 13 fr. 00 Eene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 Inlasschiiigen O fr. 60 per regel 1 fr. 50 per legel 5 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Ciasihuisstraat, 15, Poperinghe Tolrfoor» 9 PostchecK 15 570 FOPERJIIGHENAAR OORSPRONG VAN DEN l)e Geutenaars onuingcn hun eerste privileges van Fiiip van den Klzas. Die graaf van Vlaanderen nam het kruis op en begaf zich in 1177 naar het Ileilig Land. Hij leverde er twee g vechten tegen de ongeloovige In 't tweede dat plaatsgreep niet \erre van den Sinaïberg, vocht hij lijf aan lijf met een Muzelmanschen overste win een reusachtige gestalie, die hij ten gronde wierp en wiens schild hij oum.iin. Di. schild droeg als herkenningsteeken een zwarten leeuw op gouden veld. Dit glo rierijk zinnebeeld aangenomen door Filips van den Elzas, werd het schild van Vlaan deren. Hij legde zijn eindje sigaar neder en sloot liet boek. Zij schoof haar stoel wat achteruit en ze wendde het gelaat van hem af. Een wijl keek hij droomerig in den tuin. Zij zette twee pruillippen, en met haar elleboog op de tafel, en lieur hoofd in de open hand, bleef ze halsstarig op dat hoekje der kamer zien, dat het verst van hem was afgelegen. Ze hadden gekibbeld... 't Was een ge haspel geweest om een kleinigheid, een niets. Hij ging naar heur toe, vatte hare hand en vroeg zacht Waarom kan het tusschen ons niet wezen gelijk het vroeger was. Hoe toch is die gewoonte de onze geworden We kra- keelen om kinderachtigheden... We vergal len ons mooi leven... Menschen, die elkaar zoo liefhebben, mogen niet beïnvloed wor den door kleine kwellingen... Nog keek ze niet op, maar haar mond- hoekjes trilden, en hare oogen waren met tranen gevuld. We willen geen menschjes worden van het enge pad. We mogen de onvermijdelijke speldenprikken van het dagelijksche leven niet voelen... Hij ging voort met een tikje weemoed in de stem. Hoe spijtig dat ge mijne moeder zaliger nooit hebt gekend... Zij was een voorbeeld... Nooit heeft ze iemand ook maar een oogen- blik verdriet aangedaan. Ze trok heure hand terug en vroeg spijtig Waarom moet ik altoos hetzelfde hoo- ren... Als ge in uw geest de vergelijking maakt tusschen ons beiden uwe moeder en mij, dan moet ik er leelijk gehavend uit t/ Voorschijn komen...Ikben geen voorbeeld, ik weet het wel Maar gij, gij, met uw mond vol fraaie woorden, gij reikt een voorbeeld toch ook maar even boven de enkels. Ze wond zich op, en somde hem op, voor de zooveelste maal, al hetgeen ze zijne ge breken noemde... Dien avond kwam hij, na zijn werk, niet aanstond» naar huis. Hij vergezelde een vriend naar het café. De vrouw brengt het geluk in den huis kring,zoo ze de kleine dagelijksche kwellin gen met gëduid, zonder morren, verdragen kan. We nebben meermaals hooren zeggen, en zelf ondervonden, dat er meer moed ver- eischt wordt, om spijts de gedurende tegen- vallertjes, opgeruimd en gelijkmoedig te blijven, dan om een zware beproeving ver duldig te dragen. Bij het groote lijden komt de groote genade... De dagelijksche kwellin gen schijnen onbeduidend, maar door het herhalend wederkeeren, kunnen ze zoo'n slechten invloed op het gemoed uitoefenen, dat ze den vrede in het gezin verstoren, en het geluk vernietigen. i De vrouw slijt doorgaans haar leven in den huiskring. Hare groote taak, waaraan ze zich niet straffeloos onttrekken kan, bestaat in het gewone gezinslevens. 1 laar dag schijnt geweven uit duizend kleinigheden, en noch tans, hoe verscheiden zijn die bezigheden in hunne eentonigheid, hoe verheven in hunne nederigheid. De vrouw is het licht en de warmte van het gezin, zij is de band die de leden eener familie aan elkaar vasthecht. Een aangename huiskring is een groote zegen. Een beroemd man vertelde over zijne moeder Nooit heb ik geweten dat moeder zorgen ot kommer had. Altoos even opge ruimd én voorkomend,nooit een bitter woord voor vader, nooit klaciiten...nooit misnoegd heid. In onze huiskamer straalde de blijde zon van hare zachte glimlachende oogen. Later, toen we geweten hebben, wat moeder in stilte had geleden, en hoeveel slapeiooze nachten ze had doorgebracht, toen hebben we eerst ten volle begrepen, dat ze was de sterke Vrouw Vele vrouwen zijn niet gelukkig, omdat ze te veel belang hechten aan voorbijgaande onaangenaamheden. Indien het ons niet voordewind gaat, dan doen we al te gemak kelijk onze onmiddellijke omgeving het be- koopen. Wie de gewoonte van klagen en morren aanneemt, om het minste leed, zal zelfs zoover gaan, te treuren om ingebeeld ver driet, om plagen, die.nog komen moeten. We weten het maar al te goed. In het leven der moeder komen dagen, die zwaar om dragen vallen. Wij mogen echter geen deel leggen op andermans rug, vooral niet op de teedere schoudertjes onzer kinderen. De kinderen lijden bij eene moeder die niets kan laten overgaan, zonder zuchten. We hebben kleinen gekend, die ronduit bekenden Moeder heeft eene slechte bui, ik diwf niets vragen vandaag Elk huis heeft kruisjes en kwellingen, die niet te ontvluchten zijn de strijd om het leven, tegenspoed, ziekten. Het karakter van man of kind geeft de vrouw soms reden I VOOR UWE o B fl B B si it t silicon wend U in volle vertrouwen POPERINGHE YPER Politiek Overzicht BaggerwerRcn in den IJzer Het laatste bedrijf. Het laatste bedrijf van het politiek spel, dat om de regeeringsvorming gespeeld werd, was het stemmen der dagorde van vertrou wen in het kabinet Pouilet. In den Ijzer, tusschen Nieuwpoort en de Fransche grens, wordt thans fel gebaggerd ten einde de rivier weer bevaarbaar te ma ken voor gewone binnenschepen. Dit werk gebeurt met groote omzichtigheid, daar al lerlei oorlogsmaterieel en veel munitie, Groote Markt, 28 Groote Markt, 9 Tel. 304 Tel. 89 VerijurRg vai) Brandkoflers IIoonia^'Riil van het Deze werd gestemd met 123 stemmen te- vooral schiet- en handgranaten, worden gen 37 en 15 onthoudingen. Sedert jaren opgehaald. Ook komt het vrij vaak voor dat heeft in Belgie eene regeering over zulk i rqenschenschedels en ander menschelijk ge- geene meerderheid meer beschikt. I beente, voortkomend van aldaar gesneuvel- Mengelwerk van «De Poperisqhenaar» 72 ROMAN door A - HAiVS Eu komt hij al aan huis Hij is twee maal geweest. Na het feest werd hij uitgenoodigd. i w oom heeft toen met hem gepraat, en Maarten Tals, zoo heet hij, blijkt mijn eer van Herteloo wel beval len te zijn. Hij is ook een goede jongen, die nogal van de mode houdt, maar ieder heelt wat. Ge zult in mij ook gebreken vinden, ik waarschuw u. Het is dus nog geen verloving tusschen Serafine en Maarten Openlijk niet. Maar al de geheimen zijn me niet bekend. Ik weet niet, hoe ver het staat. Wel, wel, wat al veranderingen her nam Mariette lacnend. Ja. Die zullen uw tante beter gestemd hebben tot verzoening. Nu, hoe het dan ook gebeurt, ik houd van Jen vrede, verklaarde Mariette. En ik wil gaarne al de beleedigingen van tante vergeten, als het in de toekomst maar geen ruzie meer is. Och, ze was onder den invloed van haar manie der zoogenaamde beschaving 1 Dat was het. Oom zal over die veran deringen tevreden zijn. O, ja, mijnheer van Herteloo herleeft heelemaal, Hij Ice I vee' onder die huiselijke twisien. AGENTSCHAPPEN Beveren Tahon J., Gemeente-Sekretaris. CrombekeDecaeC,, Gemeente-Ontvanger. ElverdingheBultheel, Landmeter. GheluveltBeyls A., Gemeente-Sekr. G hel uwe Van Ryckeghem L., Gem.-Sekr. Houthem-VeurneH. Verdoolaeghe,Gem.-S. Isenberghe Baes Henri, Geni.-Sekr. Langemartk Muyssen Cyr., Gem.-Sekr. Loo Camerlynck V., Gem.-Ontv. Meessen Bossuwe, Gem.-Sekr. Moeskroen Toerkoenjestr., 109. Tel. 179. NoordschooteBailleul Maur., Gem.-Sekr. Oostvleteren Smis Rich., Gem.-Sekr. Pcisschendaele De Brock G., Notarisklerk. PloegsteertWoestyn J.,Hoofdonderwijzer. Poelcapelle Dehaene Joris, Gem.-Sekr. Proven Alle Zondagen voormiddag. Reninghe Wullepit A., Gem.-Ontv. ReninghelstCamerlynck FL, Gem.-Sekr. StaveleFranchoo Pr., Hoofdonderwijzer. Veurne Vanhove G., Gemeentebediende. Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sekr. Vlamertinghe Dehaeck J., Ontv.d. Godsh. Waasten Sibille H., Eere-Notaris. Watou Bulthez E., Gem.-Ontv. Wervicq De Mazière G., Steenacker, 18. West-N'ieuwkerke Lemaire L., Bellestraat. Westouter Declercq A., Plaats. Westvleteren Vanlierde M., Beheerder. WoestenVanhoutteA., Gem.-Sekr. Wulverghem Haghebaert L., Gem.-Sekr. Wulveringhem Ceulenaere C., Gem.-Ontv. Wytschaete Fournier J., Burgemeester. Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke Vanwalleghem R., Gem.-Sekr. Voor uwe Geld plaatsingen wendt U in volle vertrouwen bij den AGENT van het Gemeentekrediet van Belgie. —numm imi.ii in »i.«nu -—n-*»—L ..■■J.L'ME I STAD POFERING II E MAANDAG 5 JULI I92S de Belgische en Duitsche soldaten, worden teruggevonden. In liet Onderwijs De Bestendige Commissie belast met het onderzoek der begrooting van Kunsten en Wetenschappen heeft verscheidene wen- schen eenpaiig uitgebracht. Eene leening van 1 millioen, ten gunste j van den Nationalen Bond der Kroostrijke gezinnen, werd goedgekeurd. Dit geld zal moeten dienen om de kinderen van groote huisgezinnen toe te laten middelbare en hoogere studiën te doen. Op voorstel der Christene Democraten werd de wenscli uitgedrukt dat de verblijfs vergoeding algemeen zou toegepast worden, dat liet examen, dat na het zesde studiejaar doorde leerlingen der lagere scholen afgelegd wordt, zou afgeschaft worden en dat#de Drie partijen vormen de kern oppositie. Het'zijn de Vlaamsche Nationalisten, de Liberalen en de Communisten. Wij moeien het zeker niet herhalen dat wij het spijtig vinden dat de Viaamsche Nationalisten, die toch eerst en meest demo cratisch zouden moeten zijn, in zulk onge lukkig gezelschap verzeild zijn om liet democratisch bestuur van oen Vlaming M. Pouilet te bekampen. Een klein groepje Katholieke Walen gaat hand in hand met hooger genoemd gezel- s.hap. Het zijn de heèren Sinzot, Poncelet en andere, juist dezelfde die in 1922 de re- geering deden vallen door hel verwerpen van het wetsvoorstel voor de varvlaamsching van de Hoogeschooi van Gent. Dan hebben zij yoor den eersten keer de katholieke be langen een zwaren slag toegebracht, nu ple gen zij openlijk verraau. Enkele Katnolieken, vooral gewezeii Mi-i tusschenkomst van hét Fonds der Meestbe- nisters ot kandidaat-Ministers, zouden liever i gaafden op breedere schaal zou toegejiast nog wat schipperen. Wijl zij in de bladen I worden. het Ministerie op aiie manieren bekani|)en, I durven zij nier openlijk hun gedacht zeggen j "e verkiezing in Nederland en munten nu uit door dubbelzinnige venda- j De verkieziiig in Nederland is goed afge- nnSen- ioopen. De Reciitsche coalitie behoudt de meerderheid. Een eit blijft, wij 'nebben eene nieuwe regeering en die regeeri-ng heeit bij monde van M. Pouilet de christene democratie gehuldigd en a:gebro.-.en met het verleden Onder Rechtscne coalitie verstaat men het samenregeeren van de drie christelijke partijen Roomsch-katholieken, anti-revolu Wij wenschen die regeering een lang leven, i tjonajren gn christen-historischenDe Nog over liet vrÖnwenstemrcchl. anti-revolutionairen vinden hunne aanhan- LAMMERS 1 prijs Dhondt Emiel 2pr.: Baelde René .3 pr. Dhondt Emiel 4 pr. Bulcaen Valère 5 pr. We Rycke- busch 2 TANDERS I prijs: Mahieu René 2pr.: Demolder Lievin 3 pr Jacob Achiel 4 pr. Camerlynck Achiel 5 pr. Bul- caen Valere. 4 6 TANDERS 1 prijs Schmidt Achiel 2 pr. Dhondt Emiel 3 pr. Hennebel Achiel 4 pr. Verhaeglie Julien 5 pr. Mahieu René. VOLSCHOTEN 1 pr. Iloevenaeghel Eva rist 2 pr. Dezegher Emiel 3 pr. Seghers Cyriel 4 Dhondt Emiel 5 pr. Matton Remi. GEITEN MET HOORNS 1 pr. Iloeve naeghel Evarist 2 pr. Delboo Jerome 3 pr.:Couture Emiel; 4 pr.: Dedrie Frans. BOKKEN (Lammers) 2 prijs Minnus 3 prijs Kapitein j Carpentier Rene. Er waren 54 geiten op den prijskamp. De eerste prijswinnende geiten zullen kun nen deel nemen aan den Gewestelijken Brijs kamp te Yper, zij zullen ir kosteloos naar toe gevoerd worden. Deze prijskamp heelt plaats den 5 Oogst, om 9 uur stipt. Het vrouwenslemrecht bracht nogeens de politieke wereld in roering. Wijl van Katupliek-Conservatieve zijde aangedrongen werd om van het stemmen van het vrouwenstem recht eene regeeriugs- kwestie te maken, wiilen.de Waulscne So cialisten dat liet lol der regeering verböu.lcn weze aan het nie' stemmen van net vrou wenstemrecht. Zooals men weel is er in de regeerings- verkiaring geen spraak van het stemrecht der vrouwen. In het yo >rs:e!, dat de verkie zing voor de Provine e moet 'regelen, is daar ook geen spraak van. Van Katholieke zijde werd er op gewezen, tijdens de Kamerzitting van Donderdag, dat het vrouwenslem reent eene vrije kwestie is en dat zoowel Katholieken als Socialisten, zoowel Ministers ais Kamerleden daarin mogen doen wat zij willen zonder de regee ring in gevaar te irenged; Het plan der Socialisten is totaal mislukt, de Katholieken buigen niet. Tijdens de bespreking over de regeerings- verklaring ze,..e M. wolaert dat hij eene stemming van vertrouwen zou uitbrengen, doch dat hij betreurde dat er in de verkla ring géén melding gemaakt wordt van het vrouwenstemrecht, tijdens den laatsten kies strijd schier geen melding gemaakt werd vhn dit punt van tiet Katholiek programma. Het vrouwenstem recti! heeit veel kans erdoor te geraken in de Kamer. In de Senaat echter bestaat er gevaar dat er geene meer derheid ervoor zal gevonden worden. Voorstellen. 't Is in de afgeloopen week een ware wed strijd geweest cm oorstellen, welke door de ontbinding van liet Parlement vervallen wa ren, weer in te dienen. Het wetsvoorstel op de gelijktallige be- drijfscomniissiën erd een eerste maal ingediend door den heer Heyman den 11 Juli 1922. Een voorstel, drior Heer Baron Tibbaut inged'end, zou het bouwen van nieuwe woningen bevorderen, door tijdelijke kwijt schelding van de grondbelasting. Het belangrijk voorstel waarbij de eerst opgeroepene van een gezin met ten minste zes kinderen, die zulks aanvraagt, een onbe paald uitstel toegestaan wordt, werd opnieuw door M. Her man ingediend. Men weet dat dit reeds bestaat, doch dat aan eenige dit voordeel geweigerd wordt omdat het huisgezin een te groot inkomen heeft. Het is meer dan noodig deze beperking te schrappen. Een voorstel verbeierd de wet die de Igers in den Calvinischen en Huguenotischen 'adel. Hun getal is gedaald van 16 op 13. De christen-historischen vinden hunne kiezers in den hoogen burgerstand. Hun getal vertegenwoordigers blijft 11. Wie de Roomsch-katholieke kiezers zijn, moet niet gezegd worden. Het getal der Katholieke gekozenen is gevallen van 32 op 30. Dit verlies had men voorzien, omdat de Katholieken in 1922 twee zetels te veel hadden, dank aan de kieswet die intusschen gewijzigd is. De Rechtsche coalitie beschikt dus over 54 Kamerzetels wijl de 8 andere groepen enkel 46stemmen hebben. In de oude Kamer was het 59 tegen 41. Het zijn de Socialisten die de grootste aanwinst te boeken hebben. AI de coalitie-ministers zijn herkozen. In de nieuwe Kamer hebben zes Vrouwen zitting. Van de aftredende vrouwelijke Kamerleden werden er twee niet herkozen. De Staking in de Metaalnijverheid. Sinds maandên dreigde eene geweldige staking te ontstaan in de metaalnijverheid van ons land. Men is aan liet onderhandelen geweest maar de pogingen die gedaan werden om tot overeenkomst te komen zijn mislukt. Het zal niet ongepast zijn eenigen uitleg te geven over de oorzaak dezer staking. De aanleidende oorzaak van de staking in de hoogovennijverheid is het toepassen van 5 t.h. loonsvermindering. Denk nochtans niet dat dit de groote oorzaak is. Ver van daar. Stakingen om enkele centiemen meer of min veranderen niets in de maatschappe lijke verhoudingen. Daarom is liet ook niet te doen. De groote reden der staking is een princiepskwestie. Zij gaat meest voor het behoud van de loonsregeling gesteund op de levensduurte. Hiervan wat uitleg. Vóór den oorlog kende men bij het bepa len van de loonen slechts de wet van vraag en aanbod. Dit is, de patroons regelden de loonen volgens hunne zaken goed of slecht gingen, volgens dat zij dus veel werkvolk noodig hadden of niet. Hadden zij veel werkmenschen noodig dan moesten zij ze meer betalen om ze ie Krijgen. Verminderde het werk dan verm. i.lente ook het loon. Die toestand ueelt veel armoede gezaaid onder de werklieden. Deze hebben zich vereenigd om den strijd te voeren tegen die wet van vraag en aanbod, die altijd werkte in het voordeel der patroons. De werklieden kwamen op voor een loon regeling gesteund op de levensduurte. In liet algemeen veroverden de werklieden na Na de vette jaren komen de magere. De toestand der nijverheid verslecht en nu willen de patroons zich ontmaken van de overeenkomsten die steunen op de levens duurte. Eerst ging dit langzaam. Maar in 't begin van 1925 verklaarden de patroons in de metaalnijverheid geen rekening meer te zullen houden met den index en terug te komen tot de wet van vraag en aanbod. Wij laten buiten beschouwing de vraag in hoever de handelwijze der nijveraars wel als eerlijk mag bestempeld worden. De werklieden zeggen dat zij moeten ken nis hebben met den toestand der nijverheid als hun loon ervan afhankelijk is. Het spreekt van zelfs dat de nijveraars niet geneigd zijn hunne boeken open te leggen aan de werk lieden. Hoe kunnen deze dan de loonsver mindering als gegrond beschouwen Het blijkt thans als zeker dat de werklie den geen afstand zullen doen van hetgeen zij veroverd hebben.. De strijd is aan de gang. Het gaat er hard tegen onzacht en wij zien overlangend den dag te gemoet waarop eene ernstige wet zulke loongeschillen onmogelijk maakt. Voor de gcpeiisionneerden van den Staat. De regeering is bezorgd om den toestand van vele ètaatsgepensionneerden. De kwes tie van een verhooging dier pensioenen wordt op dit oogenblik onderzocht. Het kan evenwel nogfien.gebeeltiiijd Luren vooraleer die commissie hare werkzaamheden zal geëindigd hebben. Intusschen, heeft de regeering geoordeeld dat de gepensionneerden niet langer moch ten wachten naar eene voldoening die rechtvaardig is. De ministerraad heeft deze zaak grondig onderzocht. Een wetsontwerp op de verhoo ging van denthans bestaanderj duurtetoeslag werd deze week in de Kamer voorgelegd. De regeering heeft besloten het bedrag van den duurtetoeslag, onder den vorm van een voorschot op de beloofde verhooging, in aanzienlijke mate te verhoogen. Tot nu toe werd een duurtetoeslag van 49 t.h. van het bedrag van het pensioen toegestaan met maximum 200 frank per trimester. Thans zullen de Staatsge pension nee/den het dubbele van hun duurtetoeslag krijgen voor den derden trimester van 1925 en het driedubbele ervan voor den laatsten trimes ter. De maximum verhooging mag 400 frank voor den derden en 603 fr. voor den vierden trimester echter niet te boven gaan. Yper in de Kamer. Een feit, eenig in het parlementair leven, is dat de drie vertegenwoor iigers van het arrondissement Yper in volle Kamer Dinsdag samen aan het woord waren. Een Katholiek, een So ialist en een Vlaamsch-Nationalist, ja dat was een echte union-sacrée En liet vv mieriijkste was nog, dat ze alle drie set roerend eens waren. Er was spraak van wat n >g te verrichten is aan 't tront. Alle drie vonden dat er nog veel moest gedaan worsen, maar dat er ongelukkiglijk geldgebre.: was. Over het middel o;n aan geld te geraken was men het min eens. M. Missiaen zou alle vonnissen van boven de 500 duizend frank willen doen herzien, daar hij beweert dat zij met meer aandacht hadden moeten onderzocht zijn. Hij weet een tweede middel. Hij vraagt dat de marken-operaties zouden herzien worden en tot de he ft zouden worden terug gebracht. Daarmede zouden 3 milliard en half frank in de Staatskas komen. Minister Pouilet heeft beloofd daarop te antwoorden tijdens de bespreking van zijn begrooting. Guido. openbaie zedelijkheid beschermt. Het gee t j den oorlog dit princiep. meer macht aan de procureurs des Koiitngs de Burgemeesters en de Commissarissen van politie om handelend op te treden. eene wijziging te brengen aan de p: ijsver- mindering toegekend aan de groote gezinnen door de vermindering Me te staan voor de afzonderlijke reis van n lid van het gezin, dit voordeel geldig te maken voor twee jaar en te laten bestaan voor de ouders en de kinders van minder dau I8 jaar, zelfs wan neer de on isten van het gezin de leeftijds grens hebben bereikt. tot klagen. Maar juist, omdat ze veel bemint, kan ze veel verdragen. Door het goede voorbeeld dat ze vertoont, te allen tijdei zal ze bijdragen tot het ver edelen van het karakter der duurbaren, welke in hare onmiddellijke nabijheid leven. G. v. A. Dat weet ik wel. Nu zal er rust ko men. Serafine heeft dus ook haar hooge plannen lalen varen. Ze had misschien wel van een baronnetje gedroomd. Zij blijft toch nog een verwaand ding. Blanche is als omgekeerd en die meent het. Zij heelt ook harder lessen gekregen. Ze is eindelijk gesc rokken van haar avonturier, toen ze hoorde wie Lavendeau eigenlijk was, een bedrieger niet alleen, maar zooveel als een moordenaar. Marietle vroeg d :n, welk nieuws er over den gevangene bekend was. Hij komt in Februari voor het assisen hof te Luik. Hij zit ginder in de gevangenis, antwoordde Frans. We zullen hem te Brug ge niet meer terugzien... En waar is Llzie Carola, de dolende vrouw Met haar heb ik innig medelijden. Ja, ik ook... En waar is ze Nog in de Veenstreek bij den herder. Maar ze zal bij haar tante hier rond Brug ge komen wonen. En ge herinnert u na tuurlijk Verdure, den wildstrooper. Ja. Die is deze week naar een ziniieioozen- gesticht gebracht. Hij moei volslagen gek geworden zijn... Hij ziet altijd schimmen en bazelt over hen. Vreeselijk. Ja, die heeft zich zelf gestraft. Hij kan dus niet meer als getuige optreden. Tegen Lavende u O, neen, maar dat is onnnodig vermits die schurk ten slotte bekend heeft. Verdure verschijnt rlati ook niet meer voor het gerecht. Neen. En uw getuigenis vervalt even eens. Anders zoudt ge gedaagd geworden zijn. Hoort ge nog wel eens iets van de Ca vel ij's Ze hebben Ruddervoorde verlaten. Ze schijnen te Eek loo te rentenieren. De boer wilde op het dorp niet blijven. Hij had ge meend daar een groole baas te worden, doch nu werd hij algemeen bespot. Hij liee t zijn hoeve en land verkoeld. Ja, zijn hoogmoed hee hem ook leelijke jiarten gesteeld. Er zijn toch dwaze menschen op de wereld. Zoo zalen deverloo'den te praten, terwijl ze over de stille polderwegen reden. Ze hadden nu een hoogen vierkanten to ren voor zich. Dat is Damrae, zei Frans. Een doode, vervallen stad nu, en eens een groote, bloei ende haven van wereldbeteekenis. O, dat weet ik wel. Bij uw tante heb ik een werk over deze streek gelezen, over den bloei van Brugge, Darnrne, Sluis, Sint-Anna ter Muiden, Lissewege en heel dit gewest. 't Doet,me genoegen, dat ge in deze streek zoo n belang stelt. Ik vind het een genot het verleden te kennen van plaatsen waar ik vertoef. Dit verval is me niet zoo vreemd, want het doet me zeer sterk aan leper denken. Ook een prachtige stad, waar het verleden nog op de -gebouwen als gebei teld is, en in zooveel stemmige hoekjes hangt. leper met ijn oude vestingen is als een schelp, waarin kostbare parelen zitten de halle, iiet belfort, Sint-Maartens, Sint- Rietersen dan zulke heerlijke gevels. Van Waveren hield te Dam ine eens stil. De verloofden bekeken het stadhuis en het Zoo was de toestand ook in de metaalnij verheid. De patroons hadden er niets tegen, ja, waren zelfs partijgangers van dat prin ciep der levensduurte. Maar hier moet men nagaan dat de naoor- logsche jaren voor de verscheidene nijver heden bijzónder gunstig wa:ea. Het waren nogeens de patroons die nu tiet meest voordeel trokken uit het stelsel der levens duurte, want hadden de werklieden nu de wet vau vraag en aanbod moeten willen doordrijven, wat al nadeel zou dit de patroons al niet aangebracht hebben. -Mg»' -*Wjf -"A"*"- H- - hospitaal. Dan reden ze tot aan de kerk. Een groepje knapen zong een oud kerst lied aan de huizen, waar de kleinen geschen ken kregen. Die zetten de traditie der vaderen voort, zei Frans. De kerstzangers. Een oud gebruik, maar dat ook al weer aan het verdwijnen is. En zoo weinigen kennen hier de geschiedenis van hun eigen stad en streek. Ons volk is achterlijk. Omdat de hoogere standen geen in vloed kunnen uitoefenen.Ze zijuverhanscht. En wat eigenlijk abnormale toestanden zijn enverbastering openbaart, nemen velen voor hoogere beschaving. Dat is het geweest, wat ook uw tante en nichten verblindde en de familie Cavelij en zoo veel anderen. Er is in Vlaanderen nog veel te doen voor volksontwikkeling. Na de bezichtiging der kerk, zetten de geliefden hun reisje voort. En weer spreide zich daar voor hen het land uit, wit berijmd, bloot als de grond uit de moeren gewonnen. Maar weldra veranderde het gewest. imen naderde het houtland, de meer be- boschte streek. 't Was een gezellige rit, een prettige inleiding tot de feestdagen. Mariette dacht toch weer aan den ver- loopen tijd. Moet gij naar Luik gaan getuigen in het proces Lavendeau vroeg ze. Ik denk het niet. Ik heb mijn aan klacht ingetrokken en wat kan ik komen verklaren Moest Lavendeau loochenen, ja, dan ware 't anders. Dan zou ik moeten verklaren, hoe Elzie altijd over Frederik sprak. Maar hij bekent alles. Ze zullen de Dikwijls reeds hebben de vreemdelingen hooren spreken van het groot getal kerkho ven welke de Engelschen hier in het omlig gende hebben, do 'h niemand zeker kan vermoeden dat het getal zoo groot is. Inder daad, wij rekenen juist 170 doodenakkers, waar 220.000 gesneuvelden begraven liggen. Het grootste doodenveld der Engelschen, hier in de streek is dat van Passchendaele waar er 12.000 rusten, 10.000 te Lessent- lioek, tusschen Poperinghe en Abeele, en 8000 te Poelcapelle. O n deze te bezorgen zijn 250 mannen aan gesteld. im mag gézegd, die werklieden leveren goed werk en de begraafplaatsen der Engelschen zijn goed verzorgd, 't En is het geval idet met deze der Franschen. 't Begint nu wat te beteren, ten gevolge van de aanhoudende protesten die de Fransche regeering toegezonden worden. Doch over 't algemeen laten zij veel te wenschen. Het groot kerkhof te Ketnmel heeft op zijn minst 25.000 graven en het doet waarlijk pijn aan de zorgloosheid hier te bestatigen. En nog- thans het ware wenschelijk dat er niet alleen gezorgd werd voor Ge gedenkteekens ter ge dachtenis van onze gesneuvelde helden maar ook voor hunne stoffelijke overblijfsels. '...SLIM'"1A. M. J.'1-l.JlliiJ.J-l overbodige getuigenissen weg laten. En ik heb het liever zoo. Ik zou Lavendeau niet gaarne terugzien. Uw oom denkt als ik. O, dat begrijp ik. En Blanche zal toch ook niet moeten gaan Neen Gelukkig is dat vermeden. Die Uzenie Cavelij mag eveneens thuis blijven. Het ware ook te erg hen in opspraak te brengen om een schurk. Ja, t zou maar stof leveren aan boo ze tongen. Maar houdt die woekeraar uit Brugge zich stil Roppe Jawei Die kerel is bang ge worden, nu het zoo n vaart is geloopen met Lavendeau. Blanche behoeft hem niet meer te vreezen. De schavuit is me zelf komen vragen of ik verzwijgen wil dat hij chantage pleegde. En zou Lavendeau geen wraak nemen op Blanche, door tijdens de zitting verkla ringen te doen. Ge weet nooit, wat iemand met zoo n karakter nog zegt. Maar hij zal er wel geen kans toe krijgen. Zijn advokaat is bij uw oom gekomen en beloofde hem er over te waken, dat Blanche's naam ongerept bleef. Dat was eerlijk. Ja. Die advokaat had spijt de verde diging op zich genomen te hebben. Toen hij die taak aanvaardde, wist hij niet, dat Lavendeau zoo'n schurk was,als later bleek. Maar nu wil hij zich niet meer terug trekken. Blanche's geschiedenis is op het dorp toch verborgen gebleven. Jawel. Men weet, dat La' e ideau veel ten huize van uw oom kwam en heeft ook wat gebabbeld over een verloving maar het rechte is onbekend. Zonderling, hoe Blanche nu mis- .Het Minislerie van Binnenlandsche Zaken en Velksgëzcndheid deelt ons het volgende mede Een nieuw reglement betre feilde de be reiding van en den handel in melk, treedt in werking op 1 Augustus 1925. Dit bericht is meer inzonderheid gericht tot de voortbrengers een afzonderlijk be richt were opgesteld ten gebruike der inelk- verkoopers. Zij die belang stellen, in de verorderingen betreffende de bereising en den verkoop van flesschenmelk en van sjieciale en verduur zaamde melk, zullen goed doen de tekst zelf te raadplegen van liet Kouinglijk besluit d.d. 31 Maart 1925 (Moniteurs van 26 April, 1, 25 en 26 Mei 1925.) Ziehier voor wat de voortbrengers betreft, een korte inhoud der voornaamste bepalin gen van dit reglement Het reglement onderscheid maar twee soorten van versche melk meer de volleen afgeroomde melk wordt betiteld afge roomde melk deze waarvan mén de room, hoe weinig ook afgescheiden heeft. De volle melk voorden verkoop in flacons of flesschen, moet ten minste 3 pet. vetsto- fen inhouden 2" HG is verboden voor liet behandelen of liet bewaren der melk, te gebruiken Gereedschap of vaten in rood of geel niet vertind koper, van i. et gevernist aarde werk, „of van hout gemaakt Vaten die verroest zijn of met ruwe wan den die van binnen kwalijk rieken aan wGker wanden meikbezinking of ar.deie vuilnis kleven die niet volkomen zuiver gehouden worden door dagelijkscii schoon maken met warm water, damp of een alka lische oplossing Vaten die niet van een hermetisch slui tend deksel voorzien zijn of vaten die eoor middel van lijnwaad, papier, stroo, hooi, hout, loodbevattend caoutchouc of in 't alge meen van stof en, die de melk kunnen be smetten, gestopt zijn 1 3 Het is verboden open vaten met melk te laten staan in de drankslijterijen, op den openbaren weg of op plaatsen die voorj rondzwervëndedieren toegankelijk zijn. Open vaten met melk, op den grond van het lokaal, in 't bereik der dieren te laten staan Scheppers te gebruiken om de melk uit de vaten te halen. Het te koop stellen van zulke ntelk stelt bloot aan rechtsvervolging. 4" Wordt schadelijk verklaard en mag dus i verkocht noch te koop gesteld worden op straffe van vervolging,van beslaglegging en verbeurdvei klaring De melk voortkomende van koeien lijden de aan besmettelijke of aanstekelijke ziekte (behoudens de uitzonderingen voorzien bij het volgende lid)aan ziekten van den uier; de melk voorkomende van koeien die behan deld worden met geneesmiddelen die in de melk kunnen overgaan de melk van koeien wier uier en flanken gewoonlijk be vuild zijn De melk voortkomende uit stallen waarin koeien staan die aan besmettelijke of aan stekelijke ziekten lijden (nochtans mag de melk voortkomende uit stallen, waar enkel mond- of klauwzeer of tuberculose met uit zondering van tuberculeuse nieronsteking heerscht, in den handel gebracht worden na aan den invloed der warmte ontworpen geweest te zijn, onder de voorwaarden door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid te bepalen. De beste melk, dit is de melk van koeien die versch gekalfd hebben. De nreik door microscopische kiemen of besmettende stoffen ontaard (zure melk die door koking stremt, kleverige, bedorven, bittere, blauwe, roode melk, enz.) De inelk waarbij middelen tot bewaren,' neutraliseeren, kleuren, verdikken zijn ge voegd De meik, bezoedeld door onzuiverheden, zooals voederdeeitjes uitwerpels, haren, vliegen, resten van organische stoffen, wel ke na vier uren of minder stilstand een bezinksel van onzuiverheden achterlaat van 0.5 pet. per halven liter melk of welke per liter melk meer dan 12 milligrammen in water, alcohol of ether onoplosbare onzui verheden bevat, tenzij men door eene proef, door middel van gisting of door eene bac teriologische ontleding bewijze dat er geene bederfwekkende microben in bestaan. De melk welke vergiftige of voor de ge zondheid schadelijke schoften bevat. Kortom het nieuw besluit betreffende den melkvoortbrenger verbiedt in 't algemeen den verkoop van melk voortkomende van zieke koeien, vereischt dat het melken zoo rein mogelijk gedaan worde in een zuiver gehouden gereedschap, hetwelk het besmet ten of bevuilen der melk belet. STAD POPERINGHE 7 JULI 1925 1 Reeks Ruinpeerden v. 3jaar en meer. Pr. Dambre Jerome, Watou Pr. W" Dequeker Benoit, Poperinghe Pr. Opsomer Jules, Reninghelst Pr.: Derycke llilaire, Poperinghe pr (W* Leicher René, id. (Lepinnois Henri, id. 2C Reeks -r- Ruinpeerden van 30 maanden. Pr. Lemahieu lionoré, Poperinghe Pr. Quaghebeur Ilenri, id Pr Quaghebeur ilenri, id. Pr Van üecelaeie Hilaire, id. pr (Notebaert Emile, id. (Kesteman Julien, id. 3e Reeks Ruin. eerden van 13 maanden. Pr. Verstraete ilenri, Brielen Pr. We lluyghe Ilenri, Poperinghe Pr. We Leicher René, id. Pr. Delanote Prosper, Proven Pr. W« lluyghe Ilenri, Poperinghe 4= Reeks Merrieeerden v.in 3 j.en meer. Pr. Joye René, Veurne Pr Vandtputte Théoph., Stavele Pr. Opsomer Jules, Reninghelst Pr. Bournaille. Elorent, Stavele 5 Pr. Sohier Achille, Poperinghe 5e Reeks Merriepeerden v. 30 maanden. 1 Pr. Pil Jeroom, Stavele 2 Pr. Delva Kinders, Reninghe 3 Pr. Hennebel Achille, Reninghelst 4 Pr. Dochv Jeroom, Elverdinghe 5 Pr. Hoflaek Henri, Oostvleteren 6" Reeks Merr ie;'eerden v. 18 maanden. 1 Pr. Vandermariiere Ach., Dickebusch 2 Pr Deraedt Arthur, id. 3 Pr. Pil Jeroom, Stavele 4 Pr. Pil Jeroom, id. r p (Jacob Achille, Reninghelst r' (Lemahieu Remi, Vlamertinghe 7e Reeks Hengsteveulens. 1 Pr. 2 Pr. 3 Pr. 5 Pr. Derycke Alidor, Pil Jeroom, Maerten Marcel, (Derycke Alidor," (Lobeau Jeroom, (Pil Jeroom, (Claeys Alois, Poperinghe Stavele id. Poperinghe id. id. id. 8' Reeks Merrieveulens. PrijsBournaille Florent, Stavele liim q» .y jqwt Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) Medegedeeld door Heer FORREST L. Hoofdagent van het Gemeentekrediet van Belgie. VRAAGT OsERAL AF TE KNIPPEN KOEPONS Oblig. Eclairage centre 5 /u juli 1919 Oblig. Chemins de fer Perse, variabl. Oblig. Sierra Carthatghène, variabl. Hautet tlénu cap. Grand Lacs cap. Tramw. Est-Ouest de Liége Ateliers de constrictions Gilain Charbonnage de Taurines Glaceries Gern.ania Aeux d'Utrecht Aeux d'Alicante Céramique Baudour N" 1 a 80Ü0 N 8001 a 12000 fondateur Carrières Levan d'Ecaussines cap. div. Electricité de Rosario cap. div. Filature de canal ft Alost La Lvs (2 divid.) Morel et Verbekt' priv. Ordinaire Nouvelle Orlèans capital (solde) jouiss. Roos Gceiiulc ProJuits chimiques Auvelais Alimentation Bas-Congo Comp. coloniale Beige Kitobola cap. fond. Pvtroles Nafta capital div. Sucreries.de Roumanie cap. Banque Agricole Eg pte priv. shill. Central aragon priv. Pes. ord. Pes. Soc. Fran de reports et de dépóts Hadir Differdange Guiilaume - Luxembourg priv. ord. jouiss. Tramw. et Elec. de Datnas capital fond. 7,05 4,40 7,20 30,00 10,00 76,50 12,75 200,00 400,00 150,00 33,50 34,00 17,00 127,50 6,77 25,00 24,00 23,04 85,00 357,50 80,32 209,10 229,50 765,25 35,00 42,50 37,80 45,00 36,00 7,35 34,34 28,80 4,00 37,24 37,24 26,56 30,00 10,26 28,80 4,80 30,72 24,48 schien terug keert naar de streek, die ze eens zoo vetfoeide, naar 't lepersche. Ja, wanneer ze met Hoogland zou trouwen. (,e ziet hoe de toestanden kun nen verkeeren. Als uw oom zijn zin wilde doordrijven, moest hij met zulk een ver huizing dreigen. Dat hielp altijd. Maar Blanche denkt nu anders. Ze is gaarne te leper en hee t diep gevoeld, hoe natuurlijk en daardoor gelukkig de menschen er leven. De verloofden kwamen nu op bekend ter rein. De dag neigde ten einde. Het zou spoedig avond zijn. Hier en daar aan een hoeve geurde het versch gebakken kerst brood. Als een feeststemming hing over de gehuchten en dorpjes. Kinderen liepen ook hier met de ster en lieten hun oud naief kerstlied hooren. We zullen eerst bij ons thuis aangaan zei Frans. Dan neem ik mijn ouders en Mathilde mee. Dat is zoo afgesproken. Stop eens even, we zijn aan de kapel, zei Mariette plots diep ontroerd. En ze steeg uit, trad binnen en knielde neer. Ze had hier zoo dikwijls gebeden. En ze dacht nu aan de geliefden die er, volgens de overlevering den dood zochten. Maar Mariette voelde nu de heerlijke levenlust en haar hart was ook vol dank baarheid. Onder 't gebed herdacht ze haar ouders, maar ook haar oom en tante, haar nichten, de familie van Waveren. Het feest van den Vrede begon nu... Vrede aan de menschen van goeden wil... vrede, gepredikt en gebracht door het Kin- deke in de schamele krib van Betleiiem. Mariette kwam weer buiten. Frans hielp haar in 't rijtuig. Die kapel zullen we altijd goed onder houden zei hij. Er zijn zooveel herinneringen aan verbonden voor ons. Gij kwaamt er veel bidden... En ik wist waar ik u ontmoeten kon. En toen ik daar bewusteloos lag, waart gij het, die mij redde. Goddank, dat ik juist aankwam. En van toen af is ons verbond feitelijk begonnen. Ja, we zullen de kapel goed onderhouden. Ze reden nu naar huis. Een knecht nam het paard over. Mathilde had de koets reeds gehoord en opende de voordeur. Ze snelde Mariette tegemoet en omhelsde haar hartelijk. Ze leidde haar in de warme, gezellige kamer, waar mijnheer en mevrouw van Waveren hun toekomstige schoondochter verwel komden. En de weeze voelde het weer, hoe liet hier een heerlijk tehuis was voor haar, hoe ze er liefde genoot... Maar lang mocht men niet toeven. De familie werd bij de van Herteloo's ver wacht. Het zou het feest der verzoening zijn. De knecht had een ander paard voor het rijtuig gespannen en voerde het gezelschap heen. Hij zou het tegen twaalven komen halen, want dan wilde men de Kerstmis in de dorpskerk bijwonen, die toen te midder nacht werd gevierd. Mariette voelde zich toch waf vreemd te moede, toen ze uitstapte, voor de w< ;g, waaruit ze tweemaal was gevlucht. Maar tante kwam haar tegemoet ii: de vestibule. Goeden avond, Mariette, zei mevrouw van Herteloo luid. Ik Een blijde, dat ge komt... ('t Vcrvr>lf!>'

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1