HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD w©«n* iPopierBtfiguie en Omstreken De Kapel s Bosch Zondag 9" Oogst 1925 15 Centiemen 22e Jaar. -- Nr 32. Apotho k Frans an de Plas HOENDERS, GROENSELS enz. Engelseh Gedenkteeken ïn 1t Buitenland ABONNEMENT!RIJS per JAAR: l\v7.l::h prijzen Bsricüien uerhaopingen Klissen HOE RIJK WE ZIJN OORLOG AAN DEN Ö9RLÖG Wat West Vlaanderen deed om den Woningnood te lenigen Gemeentekrediet van Belgie Gemeentekrediet van Belgie 1 Gemeentekrediet van Belgie De Duitsche nota over de veiligheid van Belgie en Frankrijk. PROEFT DE .P o li tie k O ve rzich t De schillen aan Amerika. (aiKLUTKliT Dood van Doktor Vande Perre. Wat heeft Duitschland in den zin Leesten verspreidt "De Poperinghenaar,, In Stad 6i'r.G0; n Belgie per post 8 fr.SO Buitenland 1 3 fr. 00 F.ene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 li'.lassch'ngen 1 fr. 50 per i egel O fr. 60 per regel MUerifliien 5 frank HERHAALDE ANNONCLN piv'z n op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moo- len tegen dc.t i' i uderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Uiioeuers^ser-meste, Drukkerij Gasthuisstraat, 15,' Poperinghe Te.lêfoon 9. Postel éck 15 H7r» DE POFDEINGIENAAB a Stel niet uit tot morgen wat gij heden doen kt:., t. Va! ar.de: :t lastig met hetgeen gij zelf doen kunt. I Tc steed geen geld eer het gewonnen is. K >P geene onnuttige dirc'r: ónder voórwetid- tdalzVc ■iKjup Onze h-j kost ons m.cr dan honger, dorst, kou.te Eet en drink eerder te weinig d:::. te veel. tl .-a j gaaine doen, valt oas niet zeer aio. l.jk. Beschouw i.. a'.le dingen den goeden kant. Bekommer it niet op voorhand om de moeilijk heden die U misschien te wachten staan. Zijt gij gram, tel tot tien alvorens te spreken, zijt gij zeer gram tel tot honderd. Prof. Baüdhtiiu koïïdigt in' Le X;'" Siècle een artikel af, v aai in hij. aanio" t dat tic oorlog ons n et rijker gemaakt hééft. En denk nu geenszins dat heer BauJhui i zich inspant om een algemeen gekende cit erkende waarheid te verkondigen, dus zijn poeier naar de masschen verschiet, of, nog anders gezeid, nutloos wérk verricht. Inte gendeel, 't is nooJig nu en dan die waarheid eens vlak in 't licht te stellen, ter verwitti ging van hen die er verkeerde gedachten op nahouden, of er naar leven als konde het niet meer op. Want, waarlijk, 't is haast een spreek woord geworden, zoodanig is hef mondt,- gemeen Wat moet er geld on Ier de menschen zijn, als men ziet wat garfei-ie gaan Inderdaad, ze gaan 'nevi' gang, de tnen- schen. Er rijden er haast meer per automo biel dan er nog te voet stappen. Op vWlegia- ture gaan wordt een sport gelijk het kalottekens-dragen. Er wordt gedronken en geklonken, geteerd en gesmeerd als werde het gratis opgediend. Een man-van-zij tien-tij J gaat niet meer wandelen zonder minstens een banknoot vttit honderd frank te laten wisselen. Kortom, er wordt met geld geklast als hadde het geen waarde. Maar hier komt wel de spreuk le pas 't is niet al goud wat blinkt. Voor den oorlog was ons land een der rijkste van de wereld. Onze rijkdom werd maar overtroffen door dien der Engelschen en Amerikanen. In de Vereenigue-Staten werd het geldelijk vermogen op 10.000 tr. per inwoner geraamd de Engelschman stond zoowat op dezelfde hoogte als de Yankee wij konden uitpakken met ongeveer 7000 fr. per hoofd. Zóó was de toestand in 1913. Maar in 1924 was die toestand danig ge wijzigd. in Amerika was het vermogen per hoofd gestegen tot 10 000 r. in Engeland tot 11.000 fr. wij, we zakten erbarmelijk tot 5000 fr. Merk op, er is hier spraak van goud- franken. Toen de oorlog ons verraste, bedroeg het vermogen der Belgen ,r0 milliard goud. Op dit oogenblik bedraagt het nog 150 milliard papier, wat, den dollar aan 20 fr. gerekend, neerkomt op 37 milliard goud. Zoodat men zeggen mag, dat het j elgische bezit met een v;er« e veaninderd is. Averochtsche vooruitgang dus. Die achteruitgang moet ons niet verbazen. Vergeten wij niet dat België heel den duur van den oorlog, en ook wel een tijdje daar na, op zijn vet moest te. en, voor zooveel de Duitschers ons nog wat vet lieten behouden. Toen zij ons land overweldigden, lagen hier ontzaglijke hoeveelheden allerlei grondstof fen, gefabrikeerde goederen, voedingswaren opgestapeld. Dit alles werd oorlogsbuit, en toen de oorlog eindigde, was ons bezit met een waarde van zooveel milliard verminderd. Intusschen brachten wij vier jaar lang niets voort, of zoo goed als niets stilstand is ook achteruitgang. En toen de Duitschers hier baas waren, kochten zij ten onzent lie waarden op welke in de neutrale landen ter Beurze te verhan delen waren. Ze gaven er marken voor in de plaats. Ook in die richting werd eeu fiinke bres geschoten in onzen nation.'!len rijkdo Bovendien, wat ontzagelijke kapitalen had België niet steken in Rusland, in Ruim - nië in meer andere landen die, tengevolge van <>orlog of om .venteling,hun beta.tikraeht geheel of ten deele vei toren Zeker, sindsdien hebben wij hard gewerkt, ook gespaard wij hebben hersteld, herop gebouwd, ons land liet vóóroorlogsche uitzicht teruggeschonken niettemin bleven wij nog verre beneden het hoogtepunt dat ons vermogen in 1913 bereikt had. Dit komt voor een ruim deel hierbij, dat de waarde onzer ontroerende goederen niet gestegen is in verhouding tot het indexcijfer dat de waarde der koopwaren weergeeft. De waarde der handelsartikels is de vroe gere waarde met vier, vij', zes, en meer, vermenigvuldigd. Een eigendom, 2O.C00 fr. waard in 1913, moest nu 80.000, 100.000, 120.000 fr. gei den. Ze brengen bij veiling heel wat min der op. In streken en plaatsen, waar de woningsnood minder nijpt dan in dichtbe volkte agglomeraties en middenpunten van nijverheid, is de vóóroorlogsche waar de in menig geval ternauwer nood verdub beld. Zoodat ook uit dien hoofde het natio naal vermogen een knak kreeg. Dit alles dient geweten niet enkel door de bevriende naties die ons thans lastig vallen met hunne schuldrekeningen ook de politiekers, die zich inbeelden dat het mogelijk is die en andere schulden te delgen mits beslag te leggen op een gedeelte van 's volks privaat vermogen, maken zich illu sies. Dit vermogen is niet in staat dergelijke verminking te ondergaan, zonder dat deze Augustus 1925 Reeds elf jaar geleden En toch komt het. ons voor of we nog gisteren die bange noodklok hoorden inden doi pstoren. Luchtig werd het van vcnstc-r iot eenster, van deure tot cure, voortgezegd 't Is oorlog ómdat niemand vermoeden kon, w at ooi log was We kenden die verschrikking alleen uit boeken en illustraties. We hebben vier jaar lang het oorlogs geweld hooren daveren, we hebben bloed gezien, we hebben martelaars zien vallen, we hebben He schrikkelijkste aller oorlogen meegemaakt. Onze eeuw van beschaving werd er om zeggens mee geopend. Voor ons, gewone menschen, is het nooit een verleiding geweest te gaan naspeuren, wie de oorzaak is geweest van die slach terij 't Is de schuld der groote kopstukken daarmee is voor ons volk de verantwoorde lijkheid voor den oorlog vastgesteld. Veel heeft de krijg verwoest aait men- schenlèvens, aan zedelijke kracht, aan zie- leschoönheid en ziikgroothpid. Ook veel s boons is in de zielen tot uiting gekomen doch het afschuwelijke, het afgrijselijke der moorderijen, der opeischingen, der maandenlange gevechten, der duizenden en duizenden lijken heeft het slotbeeld ge vormd. Wij haten, wij verafschuwen den oorlog Het is plicht, als christenen, dit te doen, doch, al zijn we vredesapostelen, toch widen wij niet meedoen aan een ziekelijk pacifis me dat zichzelf indommelt met de illusie dat de oorlog te dooden is. Wij moeten bij de herinnering aan 1914 den oorlog verklaren aan den oorlog, met de zen verstande dat we elke beweging steu nen zullen die oorlogen wil vermijden wij i moeien trouw zweren aan de vredespolitiek van Paus Benediktus XV en meeheren om te verwezenlijken de vrede van Christus in het Rijk van Christus Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenpiaats, 8, (Kleine Markt) I'oporinjjSic STAD POPERINGHE Hl EET! MG -TENTOONSTELLING van op Zondag I en Maandag 14 September a.s. in de Lokalen dei GcrnaonSeschool. Dc N,.tionale Maatschappij voor Goed- koope Woningen besloot in beheerraadzit ting van 28 Mei LI,, de toelating te verlee- nen aan de plaatselijke maatschappijen om eene huurprijsvei mindering toe te staan aan de kroostrijke gezinnen. Die maatregel is de uitvoering van een wensch, door den Provincieraad van West- Vlaanderen den 4 juli 1923 gestemd. De Provincie is den 9 Maart 1920 de Na tionale Maatschappij toegetreden. Den 21 Juli besloot de Bestendige Deputatie, voor 15 tusschen te komen in het kapitaal der plaatselijke maatschappijen. Een krediet van 1 miljoen werd ia de begrooting ge schreven. De provincieraad stemde dat. De Bestendige Deputatie ging verder, en stichtte, met zetel te Brugge, een provin ciale Maatschappij, wier werking zich uit strekte over de verwoeste streken. Den 3 Juli besloot de Provincieraad de tusSciienkomst in de lokale maatschappijen te verhoogen op 20 en voor de provin ciale maatschappij op 25 /r. Het verleenen van Staatspremiën voor 't bouwen van eigen woningen is grooten- deels t danken aan de bemoeiingen van den Provincieraad van Westvlaanderen. Dezelfde provincieraad besloot den 28 Mei 1923 bij 't bt uwe t van eigen woningen eene bijkanende tenue te verleenen, bedragen de de helft van de Staatspremie. Voor de militaire en burgerlijke inva'.i- den werd die premie op het dubbel ge bracht. Op voorstel van M. Arth. Mayeur (Kortrijk) werd aan de familiën met min stens drie kinderen eene huurprijsvermin dering toegestaan van 30 fr. frank per jaar en per kind. Dit komt nu in toepassing. Ziedaar, beknopt, het initiatief in zake goedkoope woningen van de Bestendige Deputatie en van den Provincieraad van West-Vlaanderen. Hetgeen NIEMAND kan betwisten en mag betwijfelen is de volledige vastheid en de volstrekte zekerheid van het: gesticht in 1860 door Koninklijk Besluit uitsluitend om Provinciën en Gemeenten op financieel gébied te helpen. Alle Gemeenten, j alle Provii.cien, alle Belgen zijn borg voor' het Gemeentekrediet van Belgie. Hetgeen IEDEREEN kan bestatigen isj den grooten vooruitgang van het: De Ioopende rekeningen van het Gemeen- tekrediet van Belgie zijn gerezen van 21 millioenen in 1923 tot 87 miljoenen in 1924. t De geldbeleggingen aan korten termyn j bedragen meer dan een half milliard (670 millioenen). Dit alleen bewijst het groot vertrouwen gesteld in het Hetgeen ALLE voorzichtige geldbezitters willen, zijn de kasbons aan een jaar aan] drager 5.50 vrij van lasten. Hetgeen het nut bewijst van het Gemeen-] lekrediet van Belgie is dat 'leze instelling; aan de Gemeenten verscholen heeft meer| dan 300 millioen in 1924 om nuttige werken i uit te \oeren. Voor alle verdere inlichtingen nopens de plaatsingen die bij het Gemeentekrediet' kutjnen gedaan worden zich wenden bij den j Hoofdagent FOI*It|$jST I.. YPER, Groote Markt, 9, POPERINGHE, Groote Markt. 28, en bij dé locale agenten. een noodlottigen weerslag hebbe op onze ondernemingskracht.' Inste'e dit vermogen te besnoeien, te verzwakken, laten wij er ons op toeleggen om het aanhoudend op te voeren tot groote- re hoogte, zoodat het zelfs het peil van 1913 overlreffe. Maar te dien einde is werken niet vol doende. We moeten ook sparen. We mogen niét te werk gaan als ware 's werelds laatste dag In aantocht. En in deze moeten zij die een trede hooger staan.op de maatschappelijke ladder dan de zoogenaamde werkende klas, het goede voorbeeld geven. Dat is hun sociale plicht. Want de minderen zijn er op verzot na te apen wat ze meer ontwikkelde, hooger siaanden zien verrichten. G. v. A. Ter oorzaak van 0. L. VROUW HEMEL VAART, op ZATERDAG aanstaande, moet ons blad deze week een dag vroeger ver schijnen. Vriendelijk verzoek aan al onze bericht gevers daarvan rekening te houden en alle mededeelingen 24 uren vroeger te zenden; dus ten laatste tegen Donderdag. Het is opmerkelijk hoe wei, ig in ons land daarover geschreven wordt. Holland staat liie: buiten en toch staan dc bladen vol met artikelen over dat geval, terwijl de belgische bladen zwijgen.Onze veiligheid en de moge lijkheid van toek' instige oorlogen is daar mede verbonden. Maar hebben wij wel eene zelfstandige buitenlandsche politiek België heeft meegedaan aan de Roerbe zetting De Roerpolitiek is mislukt, de laat ste belgische troepen zijn verleden week in alle stilte teruggeroepen. De belgische pers heeft gezwegen. Nu gebeurt h.tzelfde met de veiligheids kwestie. Engeland heeft Duitschland gesteund in zijn voorstel om tie tegenwoordige belgische grenzen te waarborgen. De onderhandelin gen blijven echter sukkelen omdat Frankrijk eerst dezelfde waarborgen eischt voor Polen. De onderhandelingen worden inderdaad nie' afge roken maar ze gaan niet vooruit. De laatste riota is daarvan het bewijs. Elk blijft op zijn standpunt. Duitschland wil geèn lid worden van den Volkerenbond, het dringt aan op de inkorting van de bezetting van Rhijnland en de herziening van de Oos telijke grenzen volgens de bepalingen zelf van het verdrag van Versailles en Frankrijk wil Polen niet loslaten. Ook in 1922 was de veiligheidskwestie bijna opgelost tusschen Briand en Llovd George. Maar Poincaré gooide het spel in duigen en verkoosde Roerpolitiek. Zal men nu opnieuw de gelegenheid laten ontsnappen Dat is al het voordeel dat Belgie geniet van het opgeven van zijne onzijdigheid. Dank zij ons militair akkoord met Frankrijk blijft ons lot verbonden met het lot van Polen. Jacobs Mengelwerk van «De Poperinoh-naak» 76 ROMAN door J\. H WH ik ook, bekende de weeze. Arm en verlaten zat ik te Elverdinghe. Toen kwam mijn oom me halen. Er braken nog donkere dagen aan, maar nu is alles licht. God heeft het zoo geleid, dat wij el kaar vonden en beminden. Samen knielden ze in de kapel neer. O, ze waren niet als veel dorpelingen, die hier wel ter begankenis waren geweett, om voor de ziel van den jammerlijk vermoor den boschwachter te bidden, maar nu na die kapel spokerij of verkeersels vreesden. Van Waveren en Mariette waren niet bij- geloovig. Deze kapel nam in hun leven een groote plaats in. De verloofden waren bijtijds terug voor het feestmaal. Serafine had een verrassing. Daar ver scheen ook Maarten Tals, de brouwers zoon. Frans kende hem immers van vroe ger en had hem uitgenoodigd. En nu was ook Serafine gelukkig. Het werd nog wel geen officieele verlo ving heden avond, maar dat was- een kwestie van dagen. Een koopman en een brouwerszoon, 'tis wel goed, naar Mariette krijgt toch een kasteeljonker, dacht niivumw van Herteloo telkens. En toen ze 's avonds met haar man alleen was, zei ze dit... Van Herteloo toonde zich verstandig. leder zal goed het brood hebben en nog wat er bij, zei hij. Laat ons tevreden zijn. Ge hebt Mariette toch voorgetrok ken, zeurde zijn echtgenoote. - Blanche is nu wel van eeu heel ander gedacht. Ze heeft me vandaag nog be dankt, omdat ik zoo goed voor haar ge zorgd had en, als zij gelukkig is, waarom zoudtgij hei niet zijn. Peins een, dat ze niet Lavendeatt getrouwd ware. Van Herteloo wist nu, wat Lavendeau aan Blanche geschreven had. Het was '1 best, dat de misdadiger tot inkeer kwam, maar de vader vond het wijs, dat zijn oudsle dochter hem geen antwoord zou zenden. Naar de Rechtzitting. FJzie Carola vcrtoe'de nog altijd op het Veen bij den herder Lebon Als het proces geëindigd was, zou ze i aar tanle in Vlaan deren gaan. Haar kwaal was veel verbeterd. Nog kwamen er wel onrustige avonden en naeh ten, maar heel dikwijls bleef Llzie ook helder van geest, al was de vlakte in het duister gehuld. En nu morgen begon de rechtszitting. Lavendeau moest dan voor het assisenhof verschijnen. FJzie en Lebon waren als getuigen ge daagd, Morgen al vroeg, ou de burgemeester hen naar Spa voeren en ze dan ook naar de hoo'dplaats vergezellen. Het avondmaal was genuttigd. Een dezer ddgerf zullen de Belgische gedelegeerden, welke met .ie Amerikaansehe Commissie der Schuld, over de maat onzer verplichtingen gaan onderhandelen,, naar de Vereenigde Staten afreizen, Dc Belgische Afgevaardigden zijn, naast M. Theunis, al batikbeheerders. En noch- thans de hoofdzaak zal geen uiteenzetting] van cij'ers mogen zijn, maar wel eene klare! bekendmaking met de toestanden waarop die schulden gemaakt geweest zijn. Hel schijnt immers dat er tusschen Amerika en i Be gie een ernstig misverstand ontslaan is, en dat klaar spinnen zal de voornaamste! taak moeten zijntder Belgische delegatie. De schuld die! door Belgie aan Amerika moet worden bqtaald is van dubbelen oor- sprong.Een deel komt voort van de leeningen die Belgie heeft moeten doen om te oorlogen. Het Verdrag van Versailles verklaarde dat j Belgie ontslegemwas van deze leeuingen te; voldoen. Maar Amerika, dat al de voordee-; len van dit Verdrag aanvaardde, zonder er; eclifer eenige beperking te willen in vinden, teekende dit Verdrag van Versailles niet en' zoo wordt aan Belgie de Amerikaansehe j ieening ter betalfng voorgelegd. Al wie weet jin welke omstandigheden Belgie in oorlog kwam en met welk doel onze jongens hun leven slachtofferden, moet de houding van Amerika ten minste zeer zonderling vinden. Het tweede deTder rekening biedt echter; nog meer stof tot denken Dat tweede deel vindt zijn oorsprong inj de gelden gegeven aan Belgie door tusschen- komst der Commission for Relief in Bel gium aan wier hoofd M. Hoover stond. Gedurende geheel den oorlog werd Ame rika lof toegezaaid, zoo in het binnenland als op het buitenland, zoo van vrienden als van onzijdigen, om het lie'dadig werk dat het deed in Belgie. Het werk was geheel in handen der Amerikanen die meester speelden over de Comitéiten en over de gelden en volle be schikking van de fondsen bewaarden. Zoo verstond het de Belgische Regeering, die aan den heer Hoover eene overgroote macht toekende en zoo verstond het ook het volk dat de Amerikanen de roerendste bewijzen van dankbaarheid en verkleefdheid heeft gebracht. Men herirmere zich nog de feestvieringen en ontvangsten, waarop steeds hulde werd gebracht aan de Amerikanen om hunne vrijgevige milddadigheid. Later deed men zoo voort wanneer de overschotten door de Amerikanen zelf wer den gegeven tot wetenschappelijke stichtin gen waarvan zij zelf het bestuur aanstelden. Hoe kan dat nu in een tnensch zijn gedacht komen van al dat geld, dat in schijn zoo mildelijk gegeven werd, op rekening van Belgie te zetten en het terug te vragen, al weze het ook oplang termijn. En nochtans het is dat geld hetwelk ons door Amerika terug gevraagd wordt. Het kan niet anders of er moet een mis verstand in het spel zijn. Laat ons hopen dat de Belgische Afgevaardigeeri de Ameri kaansehe Regeering en het Amerikaansehe volk zullen kunnen doen inzien hoe onrede lijk de Amerikaansehe eischen zijn die aan Belgie gesteld worden. De parlementaire vergoeding. Zijn de Waalsche Socialisten niet zeer goed te spreken over de regeeringsmeerder- heid, zij zouden toch wel die meerderheid j willen gebruiken om meer te trekken van j den Staat. Alzoo heeft de socialist Hubin uitgerekend i dat hij eigenlijk wel 32 duizend frank zou I moeten verdienen. Anderen zouden reeds' tevreden zijn met 6000 fr. De parlementaire vergoeding is bepaald' in de grondwet op 12 duizend frank. Alsj men daar verandering wil aan brengen komt de grondwet in het gedrang. Het is nochtans zeker dat het niet in bedoeling lag van deze die de grondwet opgemaakt of veranderd hebben, van aan de afgevaardigden eene vergoeding te geven die niet overeenkomt met hunne bediening. i De levensduurte kan eene vermeerdering noodzakelijk maken. Alzoo komt het dat de heeren Brunet en Poullet naar een middel gezocht hebben otn de huidige vergoeding wat te verhoogen, zonder de grondwet te schenden. Maar de Waalsche Socialisten wilden geen redens verstaan. Zij moesten alles heb ben of niets. En het is niets geweest, daar als ongrondwettelijk aan-] hun voorstel schouwd werd De Heer Brunet, die sedert September 1919 Voorzitter is der Kamer, heeft zelfs zijn ontslag genomen, omdat hij de eischen zijner Socialistische vrienden niet kan deelen. Hij wil enkel Voorzitter zijn met de volledige; goedkeuring der drie partijen. Er werd van alle kanten aangedrongen en M. Brunet is dan eindelijk op zijn besluit teruggekomen. Qnweder in den Senaat. Donderdag liócft hét leelijk gestoven in den Senaat, 't Ging over de provinciale kieswet M. Berryer stelde de verdaging der ve kiezingen voor. Dat was natuurlijk ge richt tegen de Regeering. De verdaging werd verworpen 86 tegen 43 stemmen en 3 ont houdingen. Maar dan kwam de kwestie'van 't vrouwenstemrecht. Citoyen de Brouchère kwam in eene lange rede bevestigen, dat hij altijd voor vrouwenkiesrecht was geweest. Maar nu niet meer. Eerst moet de emanci patie van de vrouw gedaan zijn. Mevrouw Spaak is dan komen verklaren, dat de roode parlementaire vrouwengroep een zware fout zou begaan, moest ze nu toestemmen in 't kiesrecht der vrouwen.; Echt onverklaarbaar voorwaar Daatop heeft M. Seghers bijna twee uren aan een stuk gesproken over den parlemen tairen meineed der Socialisten. In 't begin liet men hem nogal spreken, maar weldra volgde de eene onderbreking op de andere. M. SegherS bleef juist ook het wederantwoord niet schuldig, want hij was flink gedocumenteerd. De socialisten Vol- ckaert, Leken en Van Heteren onderscheid den zich in het gehuil. De zitting.eindigde toen de Socialist Vinck plechtig verklaarde, dat het vrouwen kiesrecht behouden bleef op het socialistisch programma De vrouwen mogen altijd rekenen op den steun van Vinck en C". De Socialisten hebben ditmaal zich zelf overtroffen in het belachelijke. Schijnheiiigaartls. De liberalen toonen zich ontsticht over het samenregeeren van katholieken en socia listen. Intusschen stelt een liberaal parlements lid, heer Jennissen, openbaarlijk in de Kamer voor het anti-kalholiek cartel liberalen en socialisten uit zijn asch te doen verrijzen, intusschen wordt achter zekere blinde muren gekonkeld en gekuipt I ten einde het huidig Ministerie zoo spoedig mogelijk te doen vallen, opdat liet konde vervangen door een coalitie van liberalen en socialisten. 't Is niet denkbaar dat er grooter huiche laars onder de zon loopen dan de liberalen. In de Kamer. Bij de verdere bespreking van de Provin ciale wet, Woensdag, diende de Socialist Somerhadsen een amendement in dat van de nieuwe Belgische districten Eupen, Mal- medy, St Vith een kiesarrondissement of zelfs eene nieuwe provincie zou vormen. Onverwachts kreeg dat voorstel een meer derheid door de stemming van Socialisten, K. V. Nationalisten en Christene Demo craten. I Daarop stélde M. Rollin-Jacquemyns, mi nister van Binneplandsche Zaken, de ver trouwenskwestie. Hij zou ontslag nemen in I het geval het amendement ook nog gestemd I geraakte in tweede, lezing. I De Socialisten hebben zich echter akkoord I gesteld, dat het meerendeel onder hen zich I zal onthouden. M. Rollin-Jacquemyns zal dus zijne be- dreiging niet hoeven ten uitvoer te brengen. Abd-el-Krim en de vredesonderhandelingen. De man van de Times te Tanger, seint dat Abd-el-Krim op de Fransch-Spaansche nota geantwoord heeft dat hij bereid was over de vrede te onderhandelen, zoo Fran krijk en Spanje vooral de plechtige verbinte nis namen dat de Riffijnen hun onafhankelijk heid behouden, en de onderhandelingen te Tanger zullen gevoerd worden. Zoo Frankrijk en Spanje deze twee eischen aannemen, is Abd-el-Krim bereid de vijan delijkheden le staken en onmiddelijk een duurzamen vrede te bespreken. Frankrijk en Spanje zullen waarschijnlijk vandaag nog dit antwoord ontvangen. China. Volgens een bericht uit Shanghai raamt men de schade, door de Engelschen tenge volge van de staking en den boycot in de laatste 6 weken geleden, op 50 millioen pon den, welke schade in hoofdzaak door de scheepvaartmaatschappijen en spinnerijen wordt geleden. De schade, door de Japaneezen geleden wordt op hetzelfde bedrag geraamd, en die door deChineezen geleden op 50 millioen ponden, zoodat in het geheel een schade van 100 millioen ponden door de staking en den boycot is veroorzaakt. Het aantal ongevallen aan Onbewaakte Overwegen. Naar uit officieele gegevens blijkt, zijn van at' den wapenstilstand tot 9 Juli. j.l. 245 ongevallen gebeurd aan onbewaakte overwegen. Zes-en-zestig hadden een doo- delijken afloop. In twee-en-veertig gevallen liepen de slachtoffers ernstige verwondin- dingen op. der 18 Divisie Maandag om 11 uur had op den weg van Yper naar Meenen, nabij den «Zand berg- op grondgebied Gheluvelt de plechtige inhuldiging jdaats van het gedenkteeken der 18,: engelsche divisie, die op deze plaats schrikkelijke gevechten doorstond, veel mannen verloor maar toch geen stap grond aan den vijand overliet. Van engelsche zijde waren de generaals Sir Richard Lee en Generaal Marxse niet hun hulpofficieren ter plaatse. Het belgisch leger was vertegenwoor digd door Generaal De Waet en zijn ordonnans-officier Lt Lievesoons. Altijd roerend ui plechtig die inhuldi gingen van engelsche gedenkteekens veel min geweld en pracht dan bij ons, maar veel innigerGezang God ter eere luide gebeden door een dominee en be antwoord door alle aanwezigen twee mitiüten stilte alweer gebeden voor de daar overledenen, voor de daar tegen woordige, voor het Land dan het kla- roengeschal over de velden als om de dooden weer op te roepen gezang klaroengeschal Reveille en eindelijk God save te king het engelseh nationaal lied. Bij ieder inhuldiging is het zelfde stille plechtigheid en telkens voelt men zich ontroerd. Mej. Keignaert, Burgemeesteres van Gheluvelt en M. Clinckemaillie, Arrondissements commissaris woonden ook de plechtigheid bij. Deze was ook opgeluisterd door het bijzijn van 1500 Engelsche cadetten en leerlingen der officierenschool. Het gedenkteeken in prachtig engelseh graniet, met bronzen platen werd gemaakt door een oud-kapitein der 18 divisie, kapitein Dundee, die op het eereveld drie maal werd gekwetst. De Zaak Demail ill verbreking. i Tijdens een geweldigen storm, die het meer van Zurich teisterde, is een boot om- Wij vernemen dat de vraag tol verbreking geslagen bemand door 4 personen Arthur n hpt vonnis rtnnr hpt Remenchnf van Lehmann en zjjn vrouw_ Wemer Lehnlann en een juffrouw Benninger. De vier inzitten den verdronken. van het vonnis door het Beroepshof van Gent in de zaak Deman geveld door de ver dedigers van Deman is geteekend. Guido. M. doktor Vande Perre, gewezen katho liek volksvertegenwoordiger van Antwerpen, is Dinsdag morgend te Wyneghem god j In het Tyrolisch gebergte van Toten- kirchen bij Innsbriick, veerden zestien Beier- sche toeristen door .een sneeuwstorm verrast. Vier dezer werden onder de sneeuw bedolven en' zijn van koude gestorven. Een automobiel, waarin zeven personen j zaten, is ten gevolge van stuurradbreuk, in vruchtig overleden, na eene langdurige en ceC bergkloof gestort te Melbourne (Austra- pijnlijke ziekte lid). Het voe tuig schoot in brand. Drie der De afgestorvene was een diep overtuigd' j^t^den werden geiJood de vier anderen katholiek, een vurige christen en een edell,epe" ernst,8e brandwonden. °P' Vlaming, die groote diensten bewezen heeft Te La Verpillière, nabij Lvon, was de aan de goede zaak en aan zijn volk, voor landbouwer-eigenaar Marius Guertat, 62 welks belangen hij immer in de bres stond, jaar oud, bezig zijn graan te dorschen. De Ook zal hij algemeen betreurd worden. Hij man gleed uit, viel in de dorschmachien en was afgevaardigde-beheerder van de Naam- wercl ijselijk verhakkeld, looze Vennootschap De Standaard te) Te Nichteroog, in den Staat Riq, greep Brussel. De Heer zal hem voorzeker genadig een vreeselijke ontploffing plaats in een ontvangen hebben in Zijn rijk. fabriek van springtuigen. De gebouwen werden volkomen vernield. Onder de puitien haalde men reeds vijf dooden en een groot aantal gekwetsten. Te Hotst, in Nederland, had een landbouwerszoon een puistje aan zijn gelaat open gekrabt. Er ontstond bloedvergifting en de ongelukkige jongeling is gestorven, na onmenschelijke pijnen geleden le hebben, van de stoomboot Ingrid geankerd in de Een Italiaansche postautomobiel,dienst- haven. Van de opvarenden zijn er twintig doende tusschen de Campagna en Bologna gedood er moeten talrijke gekwetsten zijn. is onderweg omgekanteld en in een stroom -Twee treinen vol reizigers zijn op'gevallen. Twee reizigers hebben er het leven elkaar gebotst, dicht tegen de statie van St- bt] ver oren en verscheidene andere werden Aubin, tusschen Caen en de Zee. Een 15tal gekwetst- reizigers werden gekwetst. Naar uit het Te Villefranche-sur-Saöne, wilde M. onderzoek schijnt te blijken zou hot ongevalMaritel, 26 jaar oud, varkensbeenhouwer, te wijten zijn aan eene verkeerde wisseltrek- een zijne makkers roepen, die in eene ijskas In de haven van Constantza, Rumenië, is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Door eene tot hiertoe ongekende oorzaak had er eene geweldige ontploffing plaats aan boord Nu moet ge maar vroeg lor uste gaan, ried vrouw Lebon Elzieaan. O, ja. Maar ik ben zeer kalm, en dat alles is veel gebeterd, nadat ik Lavendeau geantwoord heb, dat ik hem het kwaa l ver geef. Ik ben blij, dat hij tot inkeer is geko men. Het is schoon van u, hernam vrouw Lebon. Bij zichzelve oordeelde ze, dat Elzie dien brief beter onbeantwoord had gelaten, maar ze wilde haar toch niet tegenspreken. Elzie sliep ctien nacht goed, al moest er een lastige dag op volgen. Het was nog pikdonker, toen Charlotte haar wekle. De vrouw zei weer, dat Lebon cn Elzie beter den vorigen dag vertrokken zouden zijn. Maar Elzie was er tegen geweest. Ze hield niet van Luik en hoe korter ze er moest vertoeven, hoe liever. De herinne ringen aan haar verblijf daar, waren te pijnlijk. Vrouw Lebon zorgde voor een stevig ont bijt. De herder tiof de laatsle maatregelen voor de reis. Misschien kwam hij van avond niet terug. De burgemeester zei, dat het bij zulk een proces zeer omslachtig ging. Elzié' kleedde zich. Ze droeg een langen, zwarten sluier. Ze wilde in 't gerechtshot niet het mikpunt zijn van vele nieuwsgierige blikken. De burgemeester kwan^goed bijtijds. Hij zei, dat het een koude morgen was. Maar in het wagentje lag een flinke kruik met heet water. Charlotte grif Elzie nog een warmen doek. En ze ried haar aan, diep onder de turf te gaan zitten. L De kar reed heen. En onder de wijte dommelde Elzie weer in. Ze schrok wakker, toen het voertuig te Spa was. Ze voelde zich huiverig. Maar er was tijd genoeg, om in de herberg, waar men uitspande, een kop koffie te drinken. Dat zou verwarmen, beweerde de goedhar-] tige burgemeester. Elzie had het Veen dien ochtend niet gezien. Ze was er tevreden om. Ze mocht nu niet verbitterd worden door een blik op de plaats, waar l.avendeau haar het leven had willen benemen. Ze zou getuigen zonder haat. Te Luik voelde Eizie zich toch zenuw achtiger. De burgemeester kende de weg naar het gerechtshof. Een deurwaarder had bijzondere bevelen. Elzie Carola be hoefde niet dadelijk in de assisenzaal te gaan, waar er reeds advokaten en dagblad schrijvers waren. Ze mocht met Lebon in een afzonder lijke kamer. Da<Tr konden nieuwsgierigen haar niet begieren. Wat later kwamen ook Pierre Lebon met zijn vader daar. De bur gemeester had een plaatsje in de assisen zaal gekregen... Lang, zeer lang moest Elzie wachten, alvorens ze geroepen werd... En zenuw achtig trad zede zaal binnen, 't Was of er een floers voor haar oogen hing... Ze zag daardoor een roode viek. Het was de man tel van den voorzitter. Elzie beheersehte zich. Ze schoof haar sluier op zij. Haar naam Even aarzelde ze... Neen. ze was geen Majorie, Elza Carola, antwoordde ze. En ze verklaarde zich ongehuwd, king. Drie-en-zeventig kommunisten, welke aangehouden werden tengevolge van den aanslag in de Kathedraal van Sofia, waren opgesloten in het eiland Sint-Anastasia, nabij Bourgas. Een bende kommunisten landde op het eiland aan met een motorboot. De wacht werd overrom|3eld en de gevan genen verlost. Vrijdag, in den valavond, is op eenige kilometers van Cuers (Azuren Kust) een geweldige boschbrand ontstaan. De wind stak nogal hevig op. Een detachement troe pen werd uit Toulon ter plaats gezonden,om te pogen het vuur in te dammen. De brand schijnt zich naar den kant van Navarra uit te breiden. in een poedermagazijn van Tiflis, hoofdstad van Georgië,heeft eene vreesel ;ke ontploffing dood en vernieling gezaaid. Het heele gebouw en talrijke nabij gestatte hui zen zijn ingestort. Onder de puinen zijn verscheidene personen bedolven. Het getal slachtoffers kon nog niet opgegeven worden. Men heeft te Cerignola eene nieuwe aardtrilling gevoeld, die schade aan de huizen veroorzaakt heeft. De beangstigde bevolking kampeert in open lucht. werkte. Hij klom op eene ladder, dqch deze wankelde en Baritel wilde zich aan den draad met hooge elektrieke strooming vastklam pen. De ongelukkige werd op den slag gedood. 1 1.000 vliegtuigen besteld in Holland. Te Londen heeft men vernomen, dat de Duitschers in Holland eene bestelling gedaan j hebben van 1.000 vliegtuigen van de mach tigste soort Een der negen verplichtingen aan Duitsch land na den wapenstilstand opgelegd, inzake de luchtvaart, is nochtans het verbod zware vliegtuigen te bouwen, welke in krijgstoe- stclien zouden kunnen veranderd worden. De bestelling in Holland gedaan, is in strijd met dit verbod. De 1.000 vliegtuigen moeten le Dantzig geleverd worden. Het schijnt ook 'dat Duitschland nog talrijke vliegtuigen in and. re landen besteld heeft. Men vraagt zich af wat Duitschland in den zin heeft en of het 'door de luchtvaart een bedreiging voor den vrede in Europa wil worden Het was immers geen wettig verbond geweest, toen te Spa. Elzie Carola behoefde den naam niet te dragen, die nu door alle bladen gesleurd werd en straks in een vonnis zou vermeld worden. Toch stond Elzie zonder haat. En ze kon gerust den eed afleggen, om de waarheid te zeggen, niets dan de waarheid, zonder haat. Elzie moest plaats nemen. Als in een nevel zag ze de gezwoornen, die allen naar haar staarden. Op den getuigenstoel keek ze even ter zijde. Daar zat Fredetik Lavendeau voor gen darmen. Hij hield den blik neer. En Elzie wendde ook den haren af. Ze vertelde dan, hoe Frederik Lavendeau haar ten huwelijk vroeg. Zeer kort sprak ze over de teleurstelling van dat huwelijk. Ze verbleef bij Lebon. Ze ging naar Brugge. Ze zocht Lavendeau op. Elzie gleed vlug over al de bijzonder heden... Ze zei, dat ze verzoening wilde aanvaarden. Ze keerde met Lavendeau te rug naar 't Luikerland. Ze ging met hem naar het Veen. Wat daar gebeurd was, wist ze slechts van anderen. Zij zelve her innerde zich niets van het drama aan den turf kuil De voorzitter haalde dan zelf de bijzon derheden aan en vroeg telkens Was dat zoo?» En Elzie knikte toestemmend. La- vendeau's advokaat zweeg. Hij voelde hoe Elzie waarlijk zonder wrok geturnde. En hij eerbiedigde haar smart, hij bewonderde haar edelmoedige houding. Ze zat daar groot in haar smarte. Elzie had voldaan. Ze stond op. Even weer keek ze naar den man op de bank der beschuldigden. Ert met trillende stem sprak ze, na een korte aarzeling Ik heb hem alles vergeven. En ik druk hier mijn leed uit over mijn misdaden, zei Lavendeau. Hij boog het hoofd. Elzie verliet de zaal en het gerechtshof. Ze zou in een spijshuis op Lebon wachten. Ze zou in dit gebouw niet blijven. In het restaurant zat ze stil met een dagblad voor zich. Ze deed of ze las... Maar zooveel ging haar door het hoofd en door het gemoed. Eindelijk kwamen Lebon en de anderen. De getuigenissen waren afgeloopen. En de zitting was geschorst tot in den namiddag. Maar de zaak zou vandaag toch afloopen. Tegen den avond moest er uitspraak zijn. Elzie begreep, dat de burgemeester wel het einde zou willen afwachten, nu bij liet I proces kon bijwonen Zij zelve ware liever I dadelijk naar het Veen teruggekeerd. Maar I ze stelde voor te blijven. Men moest zich niet om haar bekomme- ren. Ze zou wat in de stad wandelen en ze bad eenige boodschappen te doen, een paar I winkels te bezoeken. Allen zouden weer samen komen in het station op het uur van 't vertrek. Lebon wilde Elzie wel vergezellen. Maar Tieze begreep hoe ook de herder nu nieuws gierig was naar het verder verloop der zaak. En ze haalde hem over met den bur gemeester mee te gaan in het gerechtshof. Bekommer u niet om mij. ik zal den namiddag wel doorbrengen, zei Elzie. Ge j ziet, dat ik zeer kalm ben. Maak u niet ongerust De namiddag viel haar echter zeer lang. 1 Elzie voelde het tragische van hetgeen er nu in de gerechtszaal gebeurde. Ze had Frederik toch lief gehad, met Item geleefd. Eens was al haar hoop op hem gevestigd. Hij scheen onmisbaar ge- I worden te zijn in haar leven. Ze achtte zich toen zoo gelukkig. En nu besliste men over Lavendeau's lot. (Ze wist, dat men hem uit de samenleving zou bannen. Voor hem kon alleen boete overblijven... Men zou hem terugvoertn in de enge, stille cel. j Zij had familie en vrienden en ze onder- I vond liefde. Hij was alleen... nog steunde hem een advokaaf. Maar straks keerde Lavendeau tiaar de gevangenis weer. Hij had zijn leven Igebroken, vernietigd. Maar daar was een 1 eeuwigheid. En ik wil hem door gebed in zijn boete steunen, dacht Elzie. Als ik bij tante in Vlaanderen ben zal ik dikwijls naar de kapel in het bosch gaan. Daar stierven twee geliefden. Ook mijn liefde is gebroken, maar'ik wil leven om te bidden, dat God Frederik's ziel redde. Zoo blijf ik trouw aan het verbond, dat hij schond, trouw vooral aan mijn belofte op het Veen. Veel ie vroeg was Elzie in het station. Maar de stad benauwde haar. Ze wachtte geduldig. En eindelijk kwamen Lebon en de bur gemeester. Pierre vertrok met zijn ader van eett ander punt. Eizie keek Lebon aan. In haar blik lag de vraag, die de herder begreep. Twintig jaar gevangenisstraf, zei hij. Twintig jaar... (7 Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1