De Nieaoie Hijken Hoenders, Groensels,enz. HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD lieuwsKsIaci voor Poperisiglie esi Omstreken. Zondag 30" Oogst 1925. 15 Centiemen 22e Jaar. -- Nr 35 Apotheek Frans Van de Plas MEETING - TENTOONSTELLING ABOMENTPRIJS per JAAR: Bgriciiisn - uerhGopüisw WxÈm) Roui'iDerfÊiiien De Wet en de Zelfmoord. bK AANGENAAMSTE Gevaarlijke verdachtmakingen. DE PRIJSDEELING 'Politiek Overzicht Voor de Spoormannen. Bedevaart naar den Yzer De Rijkdommen van Kongo. S&38&Lees! en verspreidt »fc op Zondag 13 en Maandag 14 September a. s. Revolverdrama te Yper. Ir.SI; n Belgie per Buitenland 13 fr. In Stad fifr.S#; n Belgie persist 8 fr.50 TARIEF DER PRIJZEN: tone Ir.lassrhing O fr. 70 |>er regel eli a 1.t'iiirigen ir. 00 per regel I fr. 50 per i egel j a h ank 11! RHA.'.LDE ANN0NC1 N prij/en i.p aaiiVraag \lle atuvmcen zau vuoiaf te betrtL-n en moe- len tegen deu Llor.iH'ruag avond nige/.onden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen uitgeverSfciiSEfi-UfinfiESTE, Drukkerij Gasthuisstraat, 15, Poperinghe T. eioon Posichóck 16 67O DE FOPEHINBHEHAAB GKUA CH TEM Leegstaande karakters vinden de weldaad vernederend, en verdragen geen afhanke lijkheid. Ze vluchten den weldoener na zijn daad, en gebeurt het dat ze een uur dank baar zijn, dan volgt de schaamte en de gramschap. 's Werelds loon is •ndank. Wie «bi den dank weldoet, mist. Doe wel en zie niet om. Overschat uwe wel :.ad sctiicn maar een welda e je. tiet, 'l is mis- De dankbaarheid is mee., tal de deugd van uen weldoener. Hoe meer deze voor iemand leed, pijnde of wrocht, hoe meer hij den welgedane dankbaar is raaarütj zelf heet datvriend schap Enkele dagen voir de ontbinding van de Kamers, heeft Heer Senator Devrièro een wetsontwerp neergelegd waarvan het eenige artikel luidt als volgt Met eene gevangenisstraf van 4 maanden tot één jaar en met een geldboet van 1.000 tol 5.000 fr. wordt gestraft hij die door eenig middel poogt zicht te verminken of een aan slag opzijn leven te plegen... Ridder Devrière geeft daardoor bewijs van sociale bezoigdheid en parlementaire bedrij vigheid, maar tevens van volslagen onbe- voegheid op psychiatrisch gebied. Dat dit ontwerp zijn ontstaan te danken nissen zich vooral op degefleraiieven bodem gaarne ontwikkelen). Van de 123 waren 14 duidelijk krankzin nigen, 12 leden van epilepsie, 10 aan hyste rie, 28 waren chronische alcoholisten, 29 waren psyehopathen met een pathologisch gevoelsleven die meestal op nog jeudigen met wijls boven hunne krachten inspannen om te blijven wat ze zijn of orn te geraken waar ze zen willen komen of «aar ze hunne kin deren willen brengen.let leveri wordt een last en een zware last wanneer men het moet doorbrengen vermoeid en afgemat, steeds angstig voor de toekomst, steeds gepraamd door geldelijken nood voor dringende behoef- leeftijd, op onbeduidende aanleidingen, te of o ii veriadel ij ken weeldelust. pogingen tot zelfmoord reageerden. Vandaar die algemeene levensmoeheid die Aldus Scholieren die in een examen mis maakt dat velen blij zijn dat ze tendenge- lukken Kinderen die door hunne ouders of leefd zijn of omdat het leven hun onverdra- meesters gestraft werden Jongelingen door gelijk geworden is, er te vroegtijdig een gebroken liefde-betrekkingen in de war ge- einde aan stellen. Dit alles heeft vo.nr gevolg bracht; Lezers oi lezeressen van den ver maarden roman Leiden des jungen Wer- thers van Goethe, die volgens getuigenis van M° de Staël, alleen nu er pogingen tot zelfmoord veroorzaakt heelt dan de schoon ste vrouw ter-wereld. ('t Vervolgt-) eene degeneratieve minderwaardigheid van het huidige menschengeslacht en verklaart heeft aan de edele en loffelijke zorg om dein zeker mate, in middens waar de gods- steeds toenemende zelfmoordplaag in te dienst zijn remmenden invloed verloren doen krimpen dit vraagt geen verder be- heeft, het onmiskenbaar toenemen van het toog innar of de voorgestelde maatregel aantal zelfmoorden, daartoe rechtmatig, uitvoerbaar,doeltreffend Al die mensehen, psyehopathen in den zal zijn dat schijnt ing nog niet bewezen. j ruimen zin van 'i woord, met onvoldoende Het toenemen van 't getal zelfmoorden in weerstandsvermogen, met wankelbaar psy- dezen laatsten tijd is onloochenbaar en 't zij chiscit evenwicht, nut overmatige gevoels- tiier ter .oops aangestipt als een eigenaardig aandoeningen die de geheele persoonlijkheid verschijnsel, dat die aangroei in gelijke ver- beheerschen, met Verhoogde suggestibiliteit houding blijft met het toenemen van het getal t voor oogenbliksindrukken, al die mensehen echtscheidingen. trekt ons moderne leven aan tot zelfmoord Tot bewijzen daarvan staan cijfers genoeg gelijk het kaarslicht de mug aantrekt. j te onzen dienst, doch laat ik enkel aanhalenBenevens deze soort mensehen met min Over enkele dagen is er in het Departe- datinéén enkel nummer, dit van 15 April of meer duidelijke periodieke stemmmgsai- ment van het Spoor iets gebeuid.dat voor 1925, de «Standaard» 't nieuws vermeldde wijkingen zijn er anderen, van kindsbeen af ganschhet personeel van liet grootste belang van eene zelfmoord Ie Herenthals, eene tesomber, zwaarmoedige, zwartgallige natu- is. Het mag, om zoo te zeggen, als een Ciuybeke en eene te Lier. Ware het maar ren, zonder zelfvettrouwen en levensmoed, om hunne suggestieve uitwerking op gees- dikwijls prikkelbaar en knorrig, op zichzelf leszwakken, bleven die berichten, naar teruggetrokken en onhandig, mijne m--ening, beter buiten de bladen. Neerslachtigheid en ziekelijk overdreven Maar waaruit spruit dit hedendaagsch angst voor lichamelijk welzijn, het gevoel even zorgwekkend als onmiskenbaar aan groeien van het aantal zelfmoorden Eerst en vooral uit het verzinken van den godsdienstzin uit de verzwakking van den i.tvloed der godsdienstige overtuiging, zon der dat deze door een even algemeen en zwaarwegend tegenwicht vervangen wordt. in 't heite van den mensch ligt eene be hoefte geworteld aan inwendige versterking en steun aan een geloof dat hem verheft en hooghoudt boven de bitterheden, de teleur stellingen van het dagelijksch leven. Het leven immers, dat zooveel belooft, heeft zoo bitter weinig te geven en is zoo wrekgierig op dat weinig. Nu dat voor velen de sterren uit deu hemel zijn uitgedoofd, nu dat het licht uit de baken is, waaruit de hoop als een wielende zon straalde over de duistere we reldzee, in tijden van ongeluk en angstig lijden, bij zedelijk of stoffelijk verlies, weet men niet tot wie zijn toevlucht genomen beroofd van den troost, dien den godsdienst gaf en de hoop op een heter leven hierna maals. zoekt men in zelfvernietiging eenen uitweg voor onuitstaanbaar geworden smer- Stakiny in de Metaalnijverheid. Op 16 Juli laats-;-telde nteu in tiet gansebe land 69.000 stakers 8.892 voor de ijzer- en 59.434 voor de staalbewerktng. Tot 14 Augustus zijn 25 werkdagen verloo- pen. Aannemend dat het getal stakers sinds 1 Juli onveranderd bleef, hebben deze reeds 40.000.000 frank aan daghuur verspeeld, als men de dagloonen, de eene door den andere, aan 3 frank per uur rekent. Voor eiken werkman is het verlies nu reeds De iratiskiljonsche en vooral Jie tien toekomt. De ophitsingen uei frans kiljons zijn daar de schuld van. j deliberate De toestand in Belgie tusschen Vlamingen Maandag namiddag zou er prtjsdetling pers heelt in den laatsten tijd eene onge- en Walen wordt steeds scherper-on scherper.Zjjn voor de jongens der Gemeenteschool ineene werkzaamheid aan den dag gelegd.Door de anti-vlaamsehe bedrijvigheid derj Zij schijnt zich als rol toe te eigenen te waken over Belgie, opdat geen enkele flamingantische viek het zou bevuilen en zij weet niet hoe oneindig veel nadeel zij doet aan Belgie. Wat wij gehoord en gezien hebben na de begrafenissen van D' Depla en M. Meert 600 frank, waarvan 100 frank moet afgetrok-J wat er voorgevallen is op 11 Juli, de herrie niet opgewassen te zijn tegen de éischen die tiet leven stelt, neiging tot zelfbeschuldiging, dit zijn al kenteekenenoe verschijnselen van een depressieve gesteltenis. Daaruit ont spruiten dikwijls zelfmoordgedachten die 't zij door godsdienstige overdenking, 't zij door besluiteloosheid of door de moeite die het kost om een voornemen in eerte daad om te zetten, dikwijls tegengewerkt of geremd worden. Dat zelfmoord, een daad die een zoo mach tig instinct als dat van zelfbehoud bekampt en overwint, over 't algemeen de uitkomst is van eene lange en pijnlijke worsteling, dat vraagt geen verder betoog. keerpunt aanzien worden in de geschiedenis van het Spoorwezen. Die gebeuitenis, waarvan groote gevolgen te verwachten zijn voorde Staatsbedienden, i.-> de eerste verga- dei uig der Eventallige Commissie. DezeEventalligeCommissie, vroeget door Mini- ter Poullet ingesteld, maar door zijn liberalen opvolger afgeschaft, is thans op nieuw heringericht. Zij heeft voor taak eene vredel.evenbe en minnelijke oplossing te zoeken voor al de vraagstukken die het per soneel aanbelangen. Ï3e Lvcntallige Com missie bestaat uit veertien afgevaardigden van het Beheer en dertien van de vier orga- nisatën die erkend zijn. Deze zijn het Christen Syndicaat, het Nationaal Syndicaat, de Postboud en de Bond van Ambtenaren en Bedienden. Alleen deze bonden zullen bij machte zijn ont de belangen van Iturine leden te verdedi gen door zich rechtstreeks in verbinding te Niettemin, daar bestaat in sommige gezin nen een erfelijke familiale geneigdheid tot stellen met de oiimiddelijke oversten om de zelfmoord. 'noodige klachten en grieven op te lossen. Meestal op jeu iigen leeftijd, zonder angst Ingevolge dien maatiegel is het meer dan ot strijd, zu:u!er bekende redenen of dooi klaar dat iedere agent zich zal moeten ver- onbeduidende aanleidingen genoopt, piegen eenigeri wil hij zijne belangen verdedigd zien. zulke mensehen zelfmoord, en alle op de- Het valt op te merken dat alleen de hooger zeilde manier. genoemde vereenigingen eenige kans geven Maar meest van al hoort men van zelf- voordeel te behalen. „...w moorden in krankzinnigen-gestichten. i En onmiddelijk rijst de vraag op Bij te of tracht men zich aan schande of men-! Angstige zwartkijker of ntelahchr lieken welke vereenigittg moeten wij ons aan- schelijke gerechtigheid te onttrekken metworden ge\$ekhg tot zelfmoord gedreven en sluiten? wat men waant te zijn het wegcijferen van zijn eigenzelf. Vele beursspeculanten, vele handelaars die in snellgjnomzet, met kleine winsten gelegen heid" vïncféii tot groote verliezen, brengen zichzelf geldelijk ten onder, en slepen hunne familie* mede in 't verdriet en in de schande. Wat blijft er hun over Ten allen kanten begeeft de grond onder hun tastenden voet. Geloof heliben ze u et hunne eerlijkheid verloren zij weenen als die geen hoop meer hebben. Wat blijtt hun tenzij weg te zinken in de koele meien des doods. Een tweede reden is de algemeene nervosi teit of zenuwspanning bij het huidige men schengeslacht. dergelijke zieken eischen van wege een be- Vele onder de Spoormannen zijn vereenigd voegden gesty'eer.l personeel eene onver- geweest, maar hebben de vereeniging verla- poósde en nauwkeurige bewaking. ten omdat deze, in de meeste gevallen het Sommige zieken, lijdende aan vervolgings- Nationaal (socialistisch) Syndicaat eene waanzin, doen zich te koit om aan hun politieke werking voerde die met hunne ingebeelde vervolging te ontsnappen. Gods- princiepen in strijd was. dienstwaanziiinigen ot zoogenaamde mystie- kers die stemmen h - i-en, stellen soms een einde aan hun leven om tegehoorz itscn aan een ingebeeld gebod van omhoog. Ook bij dementia proecox, dementia seni lis, of dementia paral, tica komt zelfmoord veelvuldig voor. Bij alcoholisten is de angst dikwijls eene oorzaak van zelfmoord zelfvernietiging komt vooral voor in het beginstadium van Onze hedendaagsche beschaving werkt jeen alcoholische hallocinose en dit vooraleer nadeelig op het zenuwstelsel door te groote de patiënten in het gesticht opgenomen hoeveelheid en sterkte van emotie die ze worden, ouder den invloed van de zeer ang- geeft, en de verhoogde geestesinspanning j stige zinsbegoochelingen die de drankzuch- die ze vergt. ledereen heden ten dage is onrustig, be angstigd om de toekomsteikendeen gevoelt de onbepaalde vrees voor kwaad dat nog moet geboren worden; er heerscht meer dan ooit een verwoede strijd om het bestaan tigen geregeld ondergaan, In al de voorgaande gevallen is zelfmoord pathologisch van aard, en het wetsvoorstel van Heer Senator Devrière, dat straffen voorschrijft in gevat van mislukte pogingen tot zelfmoord, kan op die gevallen onmoge- niemand is nog tevreden met den tnaat-i lijk toegepast worden, schappelij ken stand van zijne ouders; ieder-! Zieken straffen die om hunne ziekte on een wii hooger, altijd ntaar hooger op.Terwijl verantwoordelijk zijn voor hunne daden, is vroeger fortuin en stand de vruchten waren gerechtelijk onrecht plegen. 'Straft men een van langdurig en eerlijk werk, wil men nu 1 typhuslijder omdat hij koorts heeft door speculatie op korten tijd een fortuin Verre van mij te beweren dat, bij volko 'men psychische gezondheid, de daad Het liedje der onzijdige vereenigingen is ri eds lang uit. Wij zeggen tot de spoorman nen de t zij kt! zouden doen rekening te houden n et de werkelijkheid en zich aan te sluiten bij de Christene vereeniging, daar zij strijdt met open vizier en steunt op hare princiepen in plaats van ze te verbergen. Het Christen Syndicaat kan de eer op- eischen tot op heden liet best de belangen van het personeel te hebben verdedigd. Door daden heeft het in het verteden be wezen dat de agenten in het Christen Syndi caat vertrouwen tnogen stellen en dit verle den is de beste waarborg voor de toekomst, waarin er nog veelerlei dient verwezenlijkt te worden. Christene Werkers, gij die vroeger ont goocheld de rangen van het Nationaal Syndicaat verlaten hebt, of die tot hreitoe afzijdig zijt blijven staan, steunt door U ertoe aan te sluiten, de werkiug van het Christen Syndicaat. Wij zijn van gevoelen dat al degenen, die eene oplossing van het maatschappelijk vraagstuk willen, door wederzijdsch vertrouwen, door samenwer king tusschen gezag er arbeid, dat de partij van gangers van dit stelsel in de Christen rangen thuishooren en de Christene organisatie moeten versterken. Waarem dat verschil Op 1 Juli laatst liet d.d. Burgemeester Van Opdenbosch te Aalst de Vlaamsche Leeuwenvlag waaien op het stadhuis, zon der de Belgische vlag er naast. Van Opdenbosch werd door den Gouver opbouwen en altijd een groot. Het ligt in den aard der zaken dat dit dikwijls mislukt, uiterste vertwijfeling onmogelijk is, dat ieder en bij dit mislukken zijn de slachtoffers dik- zelfmoordenaar, uit reden zelt van zijne wijls talrijk. I daad, als ziekelijk inoet beschouwd worden. Niet minder hevig gaat de strijd op politiek Maar dat neemt niet weg dat bij ieder rnis- gebied. lukte poging tol zelfmoord de vraag van de Wij beleven een strijd van overtuigingen, aansprakelijkheid niet kan en niet mag be- zooals er ooit te voren gestreden werd en slist worden, vooraleer de uitkomsten van deze onderscheidt zich nog door zijne alge- een psychisch onderzoek daartoe recht ge meenheid waar vroeger enkel geleerden in geven hebben, de worsteling waren betrokken, vindt men in München, waar de zeer loffelijke ge- neur van Oosi-Vlaanderen en de Bestendige thans strijdlust in bijna al de rangen der woonte bestaat eiken zelfmoordenaar die in Afvaardiging voor twee jaar geschorst in Maatschappij. zijne poging niet slaagt, rechtstreeks naar 2jjn arnj,j van schepen. Door het algemeen stemrecht is iedereen de psychiatrische kliniek te vervoeren, on- <jp jg |u|j liet de Burgemeester van Kor- in dien wervelstroom meegesleept. De demo- derzocht een deskundige, 2 jaar lang al de de yransche vlag wapperen op het cratische gedachten, opgezweept door 'the- levensmoeden die er, om hunne poging tot stadhuis. Be Belgische driekleur was er niet wustzijn va» macht door het getal, willen zelfmoord, buiten het krankzinnigengesticht je zjen met geweld naar boven. In iedere partij, werden naar toegebracht. Dc Burgemeester van KÓrtrijk wérd staan er jonge elementen ongeduldig op de Op de 124 opgenotnenen vond hij één gerust gelaten, wacht om macht en gezag uit de handen van psychisch gezonde, die echter zwanger was jj Juli is het feest der Vlamingen oude reactionnairen te wringen. (het is bekend dat bij de vrouw, ortder in- Vele mensehen en namelijk de hoofden vloed van menstruatie, zwangerschap, van kroostrijke gezinnen, moeten zfch dik- kraambed en zoogperiode, psychische stoor- uMpww mini^i iiuim i m Mengelwerk vaa «De. Hopehimjhvnaah» 1 't meisje, trok haar tegen zich en kuste 't bevallig gelaat. Pas toch op Moesten ze het zien Wie Een kustwachter... Och, die zal zich niet ergeren aan twee verliefden - Maar nu moeten we doorstappen... De avond valt In. I We zijn dadelijk in de stad, helaas I 't Zal wel eens beteren I Maar, o, Jules, daar ligt iemand Kijk... daar op 't strand... I Ja... Laat me alleen gaan zien, Anna, ge zoudt te veel schrikken I Ik heb ook loodsenbloed in de aderen, Jules... Is 't een doode 14 Juli is het feest der Franschen. De Vlamingen hebben minder rechten in Belgie dan de Fransche vreemdelingen. door ROMAN 2%. HAM** Het Lijk op 't strand. Straks is 't donker, Jules... en oom zou zoo kwaad zijn, als ik niet thuis was... Anna Mertens wandelde met den hulp- loods Jules Bruwaan op het strand buiten 't stadje Zeewal, in Engeland. de... Dat gebeurt tegenwoordig veel. 't Had den ganschen dag gestormd en nog Ze kwamen bij het lijk... 't Gelaat was woei er een stijve wind, die de grauwe wol- nog bijnaongeschonden. Diepzatende oogen Ja, de zee is wreed, zei Anna. Oom zendt de Vertrouwen ook weer uit, en 't is een slecht schip... zeggen ze. Dat weet ik Maar slechte schepen zijn veel waard, want de vrachten zijn hoog. Ert hij waagt daarop kostbare men schenlevens O, ik kan 't niet gelooven dat de Vertrouwen zoo slecht is. Dan zouootn ze niet meer laten varen. Hij is toch een braaf man. Dat zeggen velen... Kijk daar zwerft Ko Verlaan... Die is ook In ooms dienst... Ik vertrouw dien kerel niet. Hij zou ken worden door de toekenning van 4 frank daags door de syndicaten toegestaan. De staking is op een dood punt gekomen daar de werkgevers weigeren verder te onderhandelen. In de Ministeries. Kamer en Senaat zijn met verlof en toch ligt in dc Ministeries het werk niet stil. Daar wordt duchtig gewrocht orn den parlemen tairen arbeid voor den aanstaanden zittijd gereed te maken. Op het Departement van Nijverheid ert Arbeid bereidt men het statuut van de sociale verzekeringen. Het is een ingewikkeld vraagstuk dat in Parlement veel stof zal opjagen als het ter bespreking wordt gebracht. Vooral de kwes tie van de ouderdomspensioenen is belang- ijk daar Minister Wuuters nog steeds vasthoudt aan het beginsel van het kosteloos pensioen. De wet op de bediendenpensioe nen zal eveneens opnieuw op den leest gezet worden. Op het Departement van Kunsten en Wetenschappen is M. Huysmans bezig grondige hervormingen toe te passen. De Minister is bezield met grooten iever ert hij draagt in zijn kop allerlei plannen die hij nordictis wil ten uitvoer brengen. Minister Huysmans heelt een voorliefde voorde kunstenaars en de letterkundigen, en is van zin deze te bevoordeeligen te meer dat zij tot nu toe zeer verwaarloosd werden. De inspectie van het middelbaar onderwijs zal ook grondige veranderingen ondergaan. Op het Departement van Economische Zaken wordt de omvorming voltooid van dit departement tot een ministerie van den Middenstand. Dé verschillige diensten van Handel, Nijverheid en Ambachten zullen hier worden samengebracht. De handeldrijvende en industriëele Mid denstand zal dus, evenals de Arbeiders en de Boeren zijn eigen Ministerie hebben. Deze verandering zal voltrokken zijn in de maand November. Onze schuld aan Amerika. Onze onderhandelaars hebben te New- York na moeizame onderhandelingen een regeling kunnen bekomen. Zij dienen er om geluk gewenscht. Het is voor de huidige regeering en ook voor het land een ware verlichting. Welke lasten zal die regeling ons jaarlijks brengen? Wij zullen het eerste jaar te betalen heb ben (de oorlogschuld inbegrepen) 3 ruilli- oen 840.OOU dollar het tweede jaar 4,100,000 dollar het tierde jaar 4,700,000 dollar; het vierdejaar 5,450,000dollar enz. Van het 11de jaar af moet betaald worden eene som van 12,672.500 dollar, en dit ver der jaarlijks tot volledige afbetaling. iet is volstrekt noodzakelijk dat wij met vertrouwen de toekomst inzien. Ons volk heeft in 't verleden bewezen tegen heel wat moeilijkheden te zijn opgewassen. Wij heb ben in een verbazend kort tijdstip ons zoo gehavend land heropgebouwd, en aldus aan de heele wereld :het bewijs gegeven dat bij ons volk de legendarische werkkracht en het bijna bovenmenschelijke uithoudingsverino- gdn niet is verzwakt. Wij vragen alleen aan al onze mandataris sen dat ze er zouden voor waken dat onze tinanciën goed en degelijk, niet doorzicht en voorzichtigheid, zouden bekeerd worden en dat de lasten, die uit deze schuldregeling voortvloeien op rechtmatige wijze, over alle burgers zouden verdeeld worden. Guido. mm Het was beschikt dat deze zou plaats grij- fransk.ljons en door de lamlendigheid der de versierde speelplaats der school. Belgische regeering is de nationalistische ge- üoch'jn den vüormiddag was het wede. zoo daehte in de laatste tijden met reuzenstappen j onze|<er dat er beslist werd de prijzen uit te vooruitgegaan. déelen in den Stadsschouwburg. Zondag nog leverden de leesten te Brugge i het bewijs dat geheel de vlaamsche studee- R? S®scl!le(^e het ook. Blij en we.geztnd - trokken de jongens met schoolvaandel aan .JLLJi 'JB VAN Wesl v liiaiulfiHHi rond de Leeuwenvlag en den Vlaatnsche- leeuwzang zijn geene alleenstaande feiten maar maken een geheel uit van stelselmatige verdacht makingen waarvan de Vlamingen en alle uiting van Vlaamseh leven het voor- j werp zijn. j De franskiljons hebben hun spel ingezet na den oorlog.De benamingen boche.flatnin- boehe, activiste, neo-activiste enz. waren zooveel woorden door de franskiljonsche pers gebruikt om de Vlamingen en vooral flaminganten hatelijk te maken. Voormannen der Vlaamsche beweging werden een voor een afgebroken, gekerkerd, gebroodroofd, bespot ert lastig gevallen. De politieke pro cessen tegen de Vlaamsche activisten, met al de hatelijke verdachtmakingen daarrond gesponnen, waren zoovee! mazen van het net waarin Vlaanderen moest gevangen worden. In 1918, kort naden wapenstilstand heeft Koning Albert plechtig het onrecht erkend waarin Vlaanderen leefde. Hij heeft ook, wet bewust van liet plechtig oogenblik wttarop Hij sprak, gelijkheid beloofd tusschen Vla mingen en Walen, gelijkheid in rechte en in feite. Hoever staan wij nu met die fameuze ge lijkheid, zevert jaar nadat die belofte afge legd werd Wij kregen een kreupele wet op het Vlaamseh in de Bestuien en hetspotbeekl van een Qentsche Hoogesehool. En de rest? Waar is de Amnestie Waar is de gelijkheid in het gerecht, in het leger Waar is de gewestelijke indeeliug, waar zijrt de Vlaam sche en Waalsche eenheden Het franskiljonsche plan is wonderwel gelukt. Vlaanderen kreeg van Belgie geene gelijke rechtvaardige behandeling.Hier laten wij de vraag onbeantwoord indien Belgie, aan Vlaanderen geen recht wil geven of zoo het er geen kan geven. Wij bestatigen enkel het feit. Het Vlaan deren van 80 ten honderd der Belgische oorlogssoldaten krijgt van Belgie geen recht. Valt het dan te verwonderen dat er onder de Vlamingen eett zeker wantrouwen, zelfs eert zekere vijandschap bestaat tegenover Belgie De franskiljons eu sommige Walen, met de schuldige toegevendheid van ons Belgisch landsbestuur, zijn erin gelukt Vlaanderen zijne rechten niet te geven. Nu gaan zij een stapje verder. Nu willen zij alle uitingen van Vlaamseh leven beletten. Hun eerste aanval was op het uitwendig vertoon van ons Vlaamseh zijn. De Vlaamsche Leeuw en de Leeuwen vlag hadden het hard te verduren. Zij, de vijanden van Vlaanderen, zij gaven aart dat lied en aan die vlag eene beteekening welke gewild valsch was, met het doel lied en vlag voor goed van kant te maken. Zij mieken er zoogezegd een zinnebeeld van separatisme van. De Vlamingen hadden schoon te wijzen op de echte beteekenis ervan, bij elk gebruik of elke verschijning ervan werden er moei lijkheden gemaakt. Dat lied en die vlag stonden huil in den weg. De Socialisten hebben liet recht aan de vlag met het gebroken geweer de beteekenis te geven die zij willen, tnaar de Vlamingen zouden voor hunne Leeuwenvlag de betee kenis moeten aanveerden die de franskiljons eraan vastkuoopen I Vlaanderens vijanden stelden de Leeuwen vlag moedwillig als tegenstelling met de driekleur, wijl zij zelf zich meester miekeu van de Belgische driekleur om hunne eigene politieke en anti-vlaamsehe werking te ver duiken. Is het dan te verwonderen dat er Vlamin gen zijn die zeggen Wil gij dat de Leeu wenvlag eeneSeparatische beteekenis hebbe, het zij zoo. Maar zij is en blijft de Vlag van Vlaanderen, zij blijft onze vlag. En zoo gebeuren er betoogingen waarbij rende jeugd nationalistisch gezind is. Aan de jeugd behoort de toekomst. De franskiljons hebben wind gezaaid en Belgie zal storm oogsten. Als Vlaanderen ooit zelfbestuur krijgt, dan zal dat wel voor een groot deel te danken zijn aan de franskiljonsche drijverijen der Brusselsche dagbladen. De incidenten, die te pas en te onpas verwekt worden, zijn daar de beste propaganda toe. Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) Poperiusüe Stad ÖIXMUDE De jaarlijksche bedevaart waarvan het aantal deelnemers van jaar tot jaar aangroeit belooft heden, 30 Oogst, overweldigend te zijn. Van heinde en verre, van aan den versten uithoek van het Vlaamsche Land zullen deel nemers toegestroomd komen. De autos die te Rousselaere bijeenkomen zullen, naar geraamd worden, een stoet van 500 voertuigen vormen. De plechtige H. Mis wordt te 10 u. 45 m. ojjgedragen in de kerk. Daarna optocht naar het oude slagveld Bloemenhulde, Koorzang, Aanspraken, Treurmarsch. Te 2 u. 30 Vrije vergaderingen. Te 4 u. op de Groote Markt uitvoering van Plastische Beelden door de Ganda i Muziekuitvoeringen. top, in groep naar de De Schaal alwaar de schouwburgzaal intusschen tot proppens toe, gevuld was met Ouders en Bloeuver- wanten der knapen. Onze stedelijke Overheid, alsook de bee- ren Provincieraadsleden en den Heer School opziener Staelens hadden eraan gehouden dit feestje met hunne tegenwoordigheid te vereeren ert daardoor ook blijk te geven van hunne belangstelling in het onderwijs dat ter Gemeenteschool gegeven wordt. Na het tweestemmig lied Ons Land dat door de leerlingen der vijl hoogste kiassen gezongen werd, sprak de Schoolbe stuurder M. Em. De Keirsgieter eenige gloedvolle woorden. Hij bedankte ouders en overheden ont hunne aanwezigheid op de prijsuitreiking. Hij nam die gelegenheid te baat om tot de Ouders een vermanend woord te zeggen. Hij steunde op de belangrijkheid der samen werking van Ouders en Meesters bij de opvoeding der kindeis en wees erop Sioe noodig het is de knapen van jongs af goede gewoonten in te prenten. M. Vandooren, Schepen van Onderwijs, dankte de aanwezigen in naam der Stads overheid en wenschte de jongens geluk om de verkregen uitslagen. Hij bedankte den heer Schoolbestuurder en de heeren Onder wijzers voor den iever die zij aan den dag leggen, om de kinders eert goed onderwijs en een deugdelijke opvoeding te verschaffen. Een dankend woord werd ook toegestuurd aan den heer Schoolopziener Staelens, die eene goede Vader en een wijze Raadgever is voor Meesters en Leeilitigen. Hierop nam de heer Burgemeester het woord om allen te bedanken enom eert flinke i aanmoediging te sturen tot de kinders, tot Alle Betoogingën buiten het ofdcieel pro- !de Ouaers on tot de Meesters. gramma, zijn ten strengste af te keuren, ge- Nu begon de eigenlijke prijsuitdeeling zien het ingetogen karakter van den Bede-waarnaar de jongens Hippelend van onge- vaartsdag. duld, reeds zoozeer verlangden. i Het was eerst de beurt der kleintjes. Telkens werd een schoollied gezongen door De rijkdommen van den Kongo zijn on metelijk groot. Wij hebben vooreerst de mi nerale voortbrengsels. Koper vindt men in groote hoeveelheid. Men rekent voor 1925 op eene opbrengst van ongeveer drie hon derd tntllioen franken. Rijke' tinlagen wor den er aangetroffen. Dit metaal is te koste lijker omdat het zeer zeldzaam is. De goudmijnen van Kilo en Moto moe ten dit jaar 3500 kilos goud voortbrengen, hebbende eene waarde van 50 millioen fr. Men vindt er ook diamant. Alen geloo't in Laag-Kongo petrol en kolen aan te treffen. Dc laridbouwvoortbrengselen zijn niet min overvloedig dan de minerale. Noemen wij de palrnnoten waarvan de palmolie vervaardigd wordt en waarvan men er verleden jaar voor 55 millioen frank ver zonden heeft. De kopal gebruikt tot het vervaardigen van vernis, de caoutchouc en het katoen. Verleden jaar werden voor 505 millioen ruw caoutchouc en 33 millioen ruw katoen ingevoerd. Dan hebben wij nog de koffie, de cacao, de rijst, het ivoor, de tabak, alle slag van fruit zooals bananen, ananassen. Voeg daar bij de houtsoorten die eene wezenlijke bron van rijkdom zijn. De kudden die men er sedert een tiental jaren ingevoerd heeft fokken er zeer goed en zullen welhaast een niet te misprijzen produkt zijn. De Kongo heeft in 1924 eerte belasting van 5b millioen pond opgebracht en men rekent voor 1933 op eene opbrengst van 20 millioen of 2 milliard fr. volgens de hedendaagsche weerde van ons geld. Mag men twijfelen aan de toekomst van een land dat zulke voortreffelijke vooruit zichten heeft mmm geheel de klas. Een paar dichtstukjes wer den, door jongens uit elke klas, zeer kunstig opgezegd. Die stukjes waren piekfijn en bevatten zeer leerrijke lessen voor kleinen enook voor grooten. De Schoolbestuurder gaf den uitslag der wedstrijden van iedere klas, wijl de jongens met genoegen hunne prijzen, de vrucht van hun werk, afhaalden. De uitslag van den grooten wedstrijd werd medegedeeld ert met algemeen handgeklap fel toegejuicht. De jongens van het 7e studiejaar hebben deel genomen aan den prijskamp uitgeschreven door het landsbe stuur. Allen hebben hun diploma verkregen, zes leerlingen dat van den derden graad eu vier het diploma van den vierden graad. Het schoolfeestje eindigde in de beste stemming. UITSLAG OER WEDSTRIJDEN Op Donderdag 3U September om 9 1/2 ure heeft te Roeselaere op het St Amaudsplein de groote prijskamp plaats van den Paarden- kweekersbond van Westvlaanderen. Er zijn; 7000 frank te winnen voor achttienmaanders t en dertigmaanders. De dertigmaanders mo-j gen niet meer dan twee volwassen tanden i hebben. Een jaarmarkt wordt ter gelegen- heid van den prijskamp ingericht. Er zullen 1000 frank pretnien toegekend worden onder de kweekers die het meest bijdragen om de jaarmarkt op te luisteren. Al de landbou wers van Westvlaanderen zullen er aan hou den dien prijskamp bij te wonen die belooft buitengewoon prachtig te zullen zijn. WT ID POPERIIVGH LANDENAARSBOND (Volkshuis) Dat snapt ge maar al te best... O, daar is een kustwachterNu ben ik geruster. VAN 'JL.vin I-.oIcï*len dei* <wemeeiite»eliool. Lagere graad 1* 2" Middelb. gr. 1' 2" l' 2* Hoogere gr. 4J* graad Stiidiej. - Clement Charles - Santy ütner - Lysy Gerard Bourgeois Remi Malbrancke M. - Druant André - Capoert Achiel - Handtpoorter Art. UITGANGSEXAMEN 3J graad. 1. Ghesquière Gerard. 2. Blanckaert André. 3. Suftys Jozef. 4. Lal- leeuw André. 5. Bortier Jozef. 6. Vanhoucke Urbain. A'1' graad. 1. Handtpoorter André. 2. Chaerle Nestor. 3. Uzeel Jozef. 4. Chaerle Lucien. w Het meisje V. Muylle werd hier Vrijdag avond het slachtoffer eener moordpoging. Zij werkt in dc Chocoladefabriek van AA. Vandermeersch in de Mondstraat en weid daar sedert drie dagen door haar gewezen minnaar een schildersgast, Waal, van 23 jaar oud, beloerd. Nu Vrijdag avond, om 7 uur, zag hij ha.ir j in de fabriek door het venster, en schoot er rakelings op. Het meisje werd getroffen aan den kin.Dadelijk werd de gendarmerie ver- wittigd, doch de dader sloeg op de vlucht eti was onvinbaar. Het meisje werd seffens inaar het hospitaal gevoerd waar de kogel kon uitgehaald worden en na eenige uren kon tiet slachtoffer huiswaarts keeren. Zaterdag namiddag is de dader hem ko men gevangen geven. van de eene, een scheepskapitein zeer in de schuld stond van den ander, Bruno Krum- ken uit zee over de wijde polders joeg. inde kassen en blauwe kringen liepen er En alsuw oom, de deftige reeder Kruin- om heen... mei rfu eens wist, dat ge bij mij waart ge- Arme jongen... 't is haast nog een den armen Franschman wel durven uitplun- Ja... Een die door den storm aanspoel- deren. Maar Jules toch... O, hij zou hem best durven aftasten, 't Is een gemeene strandlooper I Uw oom De hulploods deelde zijn ontdekking meel mei. en trok dan met Anna de duinen over en de j Anna zuchtte toen ze het deftige huis zag, laan op, die naar Zeewal geleidde. voor haar als een gevangenis bijna, waaruit Hier moeten we van elkander gaan, zei ze slechts nu en dan eens wegglippen kon Anna aan de eerste huizen. onder 't voorwendsel van een boodschap... Nu al j Over dag gebruikte de steeds zuinige Ja... Oom heeft zooveel kennissen... t Kruinmel, die tegelijk van Anna's intresten Och, ja... hij is nu algemeen geacht.ook kostgeld rekende, het meisje op zijn En mensehen die rijk worden, hebben veel j kantoor, 't Heette, dat ze zich zoo oefenen vleiers en overdragers... kon, want kennis was nimmer overbodig, Morgen moet ge varen... doch tevens spaarde hij een klerk uit. Dezen nacht vertrek ik met den kotter.Anna belde eu 't dienstmeisje opende de En zulk onstuimig weer i deur. Maak u maar niet bang, hoor! De. Is oom al thuis vroeg de weeze. storm is bedaard en 't wordt nog kalmer... En ik zal voor u bidden... weest, wat schertsend. O, wat zou hij uitvaren En op mij afgeven, 't Is maar een loods, een slampamper, een pikboerJa, ik weet het, hoe uw oom over de zeelui denkt, die hem toch rijk maken en vooral in dezen vervloekten oorlogstijd Jules, weeze zijn zooals ik, is ongeluk kig Ja... Maar ge staat niet meer alleen. Krummel heeft wel meer van dat dienst Ge overdrijft ook... Oom wordt alge- Doe dat ras in zijnMaar 'k zal toch voortdurend dien jon gen Franschman zien... Kom, kom, geen zware gedachten, dan, Anna? vroeg Bruwaan kind, zei't meisje, en innig medelijden trilde meen geacht, 't Is waar hij kan soms streng hoor Overmorgen ben ik weer vrij. Om in haar stem. Een van de Fransche marine... Mis schien een Bretanjer. Die gaan vroeg naar zee... Kom, Anna... ik zal de kustwacht waarschuwen. Kijk er niet te lang naar l Ik peins aan zijn moeder... Misschien had hij ook een verloofde Ja, goed mogelijk, 't Is een vreeselijke hij onderdanig tijd... Er dobberen ginds veel lijken... —Zeg, ouwe gaper, ginder zijn, maar, oneerlijk... half vijf sta ik achter den vuurtoren op Achting heeft hij genoeg en leder buigt post... den nek voor hem... Ja, ik zal mijn best doen om te komen. Ko Verlaan,* een kerel met een ongunstig Ze scheidden en Anna Mertens verhaastte uiterlijk, kwam nu voorbij en nam eerbiedig nog haar schreden. Ze was een weeze en de ronde muts af. woonde nu bij haar voogd, den reeder Bruno Goeden avond, Juffer Anna, groette Krummel. Haar vader was loods geweest... en haar moeder een zuster van Krummel. ligt een lijk, Die had haar hand geschonken aan den eer- hé En de jonge zeeman wees naar de wijde blijf er een eindje van daan, hé zei Jules lijken, flinken Mertens, zeer tegen den zin Ik ben er toch... en geen honderd Krum- vlakte, waar de golven nog woest rolden met Bruwaan... van haar trotschen broer Bruno, die nooit mets zullen ons scheiden Als ge maar niet koppen van schuim. Een lijk Och. wat heb ik een mede- over den drempel had willen komen, naar den jongen Krummel luistert En gij moet er ook varen, Jules. lijden met den armen zeeman Vader Mertens roerde nimmer aan 't beet- M'nneef Willy Wees niet jaloersch... 't Is mijn vak... en nu dubbel mijn —Ja, ja, dat geloof ik Maar hij kan uw je geld van zijn vrouw. Daartoe was hij te Ja, juffrouw... Hij zit aan 't diner. Nu reeds 't Is kwart voor zes... Zoo laat Haastig ontdeed Anna zich van mantel en hoed en liep ze even naar haar kamer, om wat toilet te maken, want oom was op dat alles zeer stipt. Er zit wat op, dacht ze verschrikt. Te laat aan 't diner Ze keek even naar een groot portret aan den muur... 't Stelde haar moeder voor... Die had ze goed gekend. Anna was tien jaar, toen haar vader verdronk en veertien toen haar moeder stierf... O, mama, waarom liet ge me zoo vroeg alleen zei ze treurig Ze drong een traan terug en begaf zich met bonzend hart naar de eetzaal. Zoo, zoo..., sprak oom Krummel, een korte dikke heer, met kleine, glinsterende 't Is maar om te gekken Ik weet, dat plicht, 't Is een schoon werk aan de schépen medelijden nu heel goed missen en uw bijzijn fier en het door intrest vermeerderd kapi- oogen. ik op mijn Anna vertrouwen mag... dert weg te wijzen... nog meer taaltje behoorde nu aan 't eenige kind en Hij haalde zijn gouden uurwerk uit. En de flinke zeema» sloeg zijn aria om Het tweetal stapte sneller door. Wat bedoelt ge, meneer Bruwaan was onder beheer van twee voogden, waar- Acht minuten voor zes, vervolgde hij. En de regel van 't huis bepaalt het diner op Altijd met die bitsheid ook keef me half zes. vrouw tot haar man. Verontschuldig me, oom... I Krokodillentranen spotte Willy. Ver- Boodschappen natuurlijk... lang dan zoo n^,ar uw diner I Hij veegde met Wat in de winkels leuteren zooals da-'zijn servet de saus van zijn lippen. me's doen, zei Willy, de twee-en-twintigja- j Anna snelde uit de kamer naar boven. Ze rige z«on, die even met zijn luid, gulzig viel geknield op de sofa neer, onder 't por- smekken op hield. tret van haar moeder. Ga maar gauw zitten... Marie heeft de O, mama... waarom nattige me niet soep warm gehouden, suste mevrouw Krum- mee in 't graf riep ze schreiend. Dat leven mei, die er wat lijdend uitzag. hier... en eiken dag weerEn hoe lang nog! Maar nu weet ik nog niet, waar gij zoo Ze bleef den ganschen avond op haar ka- lang zijt gebleven, hernam onverbiddelijk nier... Ze kon nu niet meer beneden gaan. de reeder. ik zou de soep niet warm houden. Ze had tante verwacht maar begreep, dal Regel is regel en wie dat schendt, moet de die van haar oom niet komen mocht... gevolgen dragen. Maar als voogd mag ik: Vroeg legde Anna zich te bed... toch wel weten, waar mijn pupil zwerft, als Toen zag ze Jules' gelaat voor zich en 't de avond valt. glimlachtte haar tegen. Oom er was een lijk aangespoeld. j De flinke, eerlijke Bruwaan zou haar be- Een lijk Bah... vertel dat toch niet schermer worden. Hij was maar een loods aan tafel schoot Willy uit. Met al die ake- zooals haar vader, maar loodsenbloed klot- ligheden bederft ge iemands eetlustj ste haar ook door 't lijf... En eens schudde 't Was een jonge Franschman... en ik ze den last van dit deftig huis af... had zoo'n medelijden met hem, hernam het! meisje wat heftig. I Houd nu in Gods naam op riep de; 'UM3, zoon. 'k Weet niet, hoe ge u niet schaamt daar naar te gaan zien. Dat doen alleen slain-! -s Morgens aan het ontbijt zag Anna haar jiampers eu ander kaaivolk en vischwijven 0om terug. Dat is van haar vader. Qe hebt gisteravond de waarheid niet Er zit nog loodsenbloed in, hoonde de gezegd, sprak de reeder. Ge verzweegl, dat heer Krummel ge bij Bruwaan zijt geweest, bij dien onge- Daar is de soep, zei haar tante haastig, nianierden loods. En ik wil dat niet Eet nu gauw. Tranen welden Anna in de oogen. Geen sentirnaliteit verbood Krummel, wien niets ontving. Toen barstte Anna in snikken los. Had oom nu tnaar gezwegen. Ze had zich willen beheerschen. Anna begreep, dat Ko Verlaan die op het strand zwierf, haar verklapt had. Oom, ik bemin Jules, zei ze kalm. Ge zijt koppig, maar ik zal u leeren u goed te gedragen. En zwijg nu. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1