Hoenders, Groensels,enz. De Hieaaie Hijken '7 "miBRIE" HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBL AD Kie&iwsblacdi weer Psperiiiglie m Omstreken. Apotheek Frans Van de Plas TARIEF DER PRIJZEN: Bsriciitgn UerHoopinaen uonfHssen BGüBL0.\cii;jn UiigeuersnnsEN-uannESTE. Drukkerij Zondag 13" September 1925. 15 Centiemen 22° Jaar. - Nr 37. DE SOCIALE WERKING DER BISSCHOPPEN Uit het herlevend Vlaanderen. MEETING - TENTOONSTELLING op Zondag i3 en Maandag 14 September a. s. HET KIND IS GEEN SPEELGOED Leest en verspreidt "De Poperinghenaar,, Politiek O ver zich t De Veiligheidskwestie. Zitting van den Gemeenteraad DE SPAARZAAMSTE f Wijnheer Julien Fournier Luchtvaartramp in Amerika ABUNrtEMNTFRUS per JAAR In Stnd 6fr.®®; n Belgie per post 8 tr.SC Buitenland 1 3 fr. ®0 Bene InlassChing 0 fr. 70 per regel 2 en 8 Inlssscliingeii 0 fr. 60 per regol 1 fr. 50 per regel 5 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Te'éfoon 9 Postchéck 15 570 de pqperqmnaae 'i HunneHoogweerdigheden de Bisschoppen van Belgie hebben een gezamentlijken brief uitgegeven waarin nogeens gevezen wordt opc'e sociale toestanden in ons land en waar in de werking der Christene Werkliedenbe weging een bijzonder woord van steun en led verkrijgt. Als inleiding geven (ie Bisschoppen de moeilijkheden en de gewetensbezwaren die zij hebben in betrek met de politieke stioo- mingen en toesianden in het land. Zij wijzen op de rol die de socialisten spe len wanneer deze beweren tegen den Gods dienst niet Ie zijn. De Bisschoppen bewijzen dat de socialisten niet zoozeer de geloofs waarheid aanvallen, dan wel strijd voeren tegiri de zedenleer van 't Evangelie. In betrek met het samengaan van Katho lieken en Socialisten zijn wij gelukkig te ver nemen dat de Bisschoppen dit akkoord niet vcroordeelen. Zij immers zien ook in dat eenë andere oplossing niet mogelijk was en dat beide partijen hun eigen programma ge heel behouden. Verder wijzen zij etop hoe de aard en de strekking van het Liberalismtis op staatkun dig en economisch gebied anti-maatschap pelijk zijn. Als in den loop der verledene eeuw de be langen van den werkman zoo onrechtveerdig miskend geraakten, zoo slecht beschermd en in het Parlement, zoo zwak verdedigd, dan draagt het LiLeralismus daar de schuld v.n. Zoo spreken onze Bisschoppen. Het getal maakt, naar de Liberale princie pen, de wet niet uit, het getal schept het recht niet. Het recht gaat boven het getal, evenals boven de macht. i Het recht spelt hun dè wet voor. Het is "van een ander soort dan de stoffelijke belan-1 gen, dan de verlokkingen der menigte Het recht is iets zedelijks en geestelijks het heeft zijn oorsprong en vinut ook zijn be krachtiging inden eeuwigen God. Het Liberalisme, met zijn dubbele ken- vlek van invidualisme en van aanspraakma- king op een gewaande aangeboren goedheid van het mensdom, is een gro'ote dwaling, j Dit onbezonnen Liberalisme, waardoor ook sommige Katholieken zich lielen verlei- i den, is de voornaamste verantwoordelijke oorzaak der maatschappelijke wanordelijk heden, wier terugwerking wij nog heden on derstaan en waartegen de laatste Pauzen zich verzet hebben. Maar Leiaas! hun verzetj werd niet door iedereen beaamd. Eindelijk wijzen de Bisschoppen op de; noodzakelijkheid dat eene christelijke sociale j inrichting tot stand kome, bezield met den j geest van Katholieke eenheid en gesfeund op Vrede en Broederliefde. Dat de katholieke werkgevers, en, samen met hen, al de leiders van goeden wil, zich zeiven ondervragen nopens hun getrouwheid I aan de maatsehappebj'ke lessen van hetl Christendom dat zij met elkaar beraad- j slagen over de middelen om te beveiligen en j te bevorderen, niet enkelijk hunne eigene j belangen, maar insgelijks de zedelijke en' economische belangen van den werkmans-j stand dat de werklieden van hunnen kant, in den werkgever geen vijand zien,: maar een medehelper, wiens kapitaal en be- i gaafdheid op eene of andere wijze onmisbaar I zijn voor den bloei der professioneele belan gen. Den dag dan, waarop de patroonsin richtingen en de christelijke werkmansin richtingen, in plaats van vijandelijk tegen i elkaar op te rijzen, om elkander te verscheu-1 ren, wanneer zij met wederzijdsch betrou wen zullen samengaan om de economische maatschappij op de leering van het Evange lie te grondvesten, dan ook zal het maat schappelijk vraagstuk zijn opgelost en de vrede hersteld. jSÈj MB5 l'OPKlt B WC* @1 IS LANDENAARSBOND (Volkshuis) VAN .yIBS «Bo ELolisaiU'st! <;4'iiicpntPtsrliool. 'W Als klein Lizeken ergens komt wordt ze algauw het mikpunt van al' de groote menschen. Ze moet bij den eenen, ze moet bij den anderen en om het meest worden al hare kleine kunstjes» want ze is zoo slim bewonderd en aangemoedigd. Het is toch zoo aangenaam voor groote menschen zich met de lieve kleine te amuseeren. Maar of het nu ook voor de lieve kleine altijd zoo voordeelig is zou ik wel betwijfelen. Het is zoo juist alsof het kindje er maar was om de grooten... en niet de grooten voor het kindje. Wij moeten er voor op passen niet te. overdrijven, wanneer wij zoo'n aantrek- O kelijke kinderen in onze familie hebben. Niet dat/ men geen aandacht aan de kinderen ge ven mag, wel neen, maar van daar om er uitsluitend de fieele tijd en met velen mede bezig te zijn is een hele weg. Nu en dan kan een kindje, al is het nog klein, zich wel met eenig speelgoed alleen vermaken en 't zdl voor moeder zooveel te gemakkelijker gaan wanrl'éér ze er alleen voor staat en toch J haar werk moet doen. -JlBlil.. j Mengelwerk van «Dc Popurinoh nav.» 3 ROMAN door A. II.WH Sedert van middag niet meer. Dat kan ik niet ruiken, hernam Flip nijdig, of eigenlijk wel, mompelde hij, ge ruikt het altijd waar er van die smerige Duitschers zijn. Over 't land gebood de soldaat. Niet meer terug langs het pad Ge moet maar elders vrijen spotte hij. Daarmee hebt ge u niet te bemoeien I De schildwacht lachte. Houd u kalm, fluisterde Marie haar vriend toe. Ja, een mensch moet zich beheerschen erkende Flip. 't Is een harde tijd. Ze kwamen samen aan Duinzicht Nog even stonden de verloofden te kouten. Ze beminden elkaar zoo innig. Marie trad dan binnen. Dadelijk kwam haar vader naar buiten. Hij wilde Flip spreken... en haalde hem spoedig in. Deraad begon met een praatje over 't weer. Maar plots vroeg hij Zeg Flip, gij zoudt veel geld kunnen verdienen. Geld verdienen. Ja... Met een beetje durf. Nu en dan komt er een sloep uit Engeland. De Duit schers laten ze door. Maar aan boord zou een flinke Vlaamsche visscher moeten zijn. Laten de Duitschers een Eugelsche Verledene weekgaven wij een woord uitleg over de betalingskwestie, nu een woord over de tweede zaak die de gedachten van Europa bezig houdt de veiligheidskwestie. Voor den oorlog, van af 1831 was Belgie een onzijdige Staat. Die onzijdigheid werd tijdens de stichting van het onafhankelijk Belgie gewaarborgd door de groole mogend- he en. In 1914 verbrak een dier mogendhe den haar woord en Belgie werd door de schuld van Duitschland gemengd in de twisten tusschen Frankrijk en Duitschland. Omdat eene mogendheid meineedig was, moest Belgie nog n et rtoodzakelijk die on zijdigheid prijsgeven. Die onzijdigheid zelf was tijdens den oo*- 1 g sl' s.l.i. kan. .oor Belgie en heeft ons de genegenheid en de hulp bezorgd van alle weldenkende volkeren der wereld. De Belgische Regecring, in eene vlaag van grootheidswaanzin, heeft die onzijdig heid prijsgegeven, om in de rei der groote mogendheden fe mogen staan. Gedane zaken hebben geen keer. Over kort moest Minister Hymans in de Kamer verklaren, dat Belgie thans na den oorlog nog minder waarborgen van veilig heid bezit dan vroeger, dit is, meer gevaar oplevert van in een oorlog betrokken te zijn. Dank aan ons Militair Verbond met Frankrijk loopen wij gevaar betrokken te zijn met Frankrijk in een Duitsche revanche oorlog of in een oorlog met Polen. De aan hechting van Eupen-Malmedy door Belgie en tiet betalen der schadevergoeding door- Duitschland kunnen gevaar opleveren in een nieuwe oorlog verwikkeld te geraken. Dat gevaar meden wij toch niet over drijven. Europa is thans juist niet ge leid op oorlo gen. Veeleer zou het pogingen doen om een duurzaam akkoord te verkrijgen tusschen de groote landen, om alle gevaren van oorlog tekeer te gaan. Dat Is de veiiigheidskwestie. Voor Belgie is die kwestie zeer eenvoudig.1 Onze gruizen zouden gewaarborgd worden door Duitschland, door Engeland en door Frankrijk. Dit is het v orstel dat. C'uT cjiland over enkele maanden gedaan heeft en het is de eenige manier die door Engeland zou bijge treden worden. Na lang tegensfribb :'en van Franschej zijdeen na lang aandringen van Engeische zijde is men er toe g,komen dat mondelinge' onderhandelingen plaats hebben tusschen die landen om tot eene bepaal .e overeen komst te komen. Voor Belgie levert die driedubbele waar borg niets dan voordeelen. De waarborg van Duitsch and ontneemt eiken mogelijken grondslag voor een revan che-oorlog. De waarborg van Engeland moet Duitsch land van de bekoring weerhouden om het spel van 1914 te herbeginnen. De waarborg van Frankrijk zou ons ge vaarlijk eenzijdig militair verbond rr.et dat land nutteloos maken voor de'toekomst Wij hebben in de laaiste jaren, sedert 1914 en vooral sedert den oorlog, genoeg ondervonden hoeveel ons landeke maar te vertellen heeft wanneer de belangen van de groote mogendheden op liet spel staan. Voortaan zouden wij best doen van stille- kens bij ons eigen belang te blijven en de orde te bewaren door vrijwillige onzijdigheid. Noch Frankrijk, noch Engeland, noch Amerika hebben hun eigen belang opgeof ferd om het edelmoedige Belgie te helpen. Nu hebben wij er alle belang bij, eindelijk vrede te sluiten onder de hoede dezer drie dubbele waarborg van onze veiligheid. Tijdens de besprekingen die nu plaats zul len hebben zal Frankrijk wat moeilijkheden maken in betrek met de Poolsche grenzen waar de oorzaak ligt van komende geschil len tusschen Frankrijk en Duitschland. Maar noch Belgie noch Engeland hebben eenig belang bij dat Poolsch gekijf. Van zijn kant zal Duitschland moeilijkhe den maken in betrek met den Volkenbond, lil 1919 werd Duitschland uitgesloten uit den Volkerenbond. Nu willen de bondgenooten kost wat kost Duitschland dwingen er deel van te maken omdat de Volkerenbond zon der Duitschland, Rusland en de Vereenigde Staten geen Volkerenbond is. Maar Duitsch land stelt zekere voorwaarden, nogeens in ■»»■■■*■- sloep door vroeg Flip verbaasd. -Ja... Dus vaart ze voor hen Natuurlijk. Spionage öf smokkelhandel Wat kan het u ;c den Gij moet maar aan de kust loodsen. En dat is voor u niets. En den vijand dienen Tut, tut, zqp velen verdienen nu groot geld. En we zouden wel gek zijn, als wij zoo'n kansje voorbij laten gaan. Maar het is verraad... Groote woorden... Stemt ge toe, ja of neen 1 Neen, natuurlijk 1 Ik behoef er geen oogenblik over na te deuken. Tk blijf mijn land trouw... Dan kunt ge mijn dochter mijden. Uit is de vrijage I (jij hebt het recht niet ons te scheiden, omdat ik weiger een verrader te zijn riep Flip verontwaardigd. Recht 1 lk zal baas zijn in mijn huis. En nog eens, ge vertoont u rond mijn woonst niet meer, of ik zal andere hulp halen. Die der Duitschers -Ja. En ge zegt dat zonder schaamte. Loop naar den duivel 1 Deraad keerde zich om en ging heen. Flip vervolgde triestig zijn weg. De Engelschman. Weer waren Flip en Marie samen. En het meisje vertelde, hoe vader haar verboden had nog met Flip te verkeeren. O, ik begrijp er niets van 1 kloeg ze... Vader is tegenwoordig zoo oploopend. En Marys komt dikwijls. Dan zitten ze lang in betrek met Polen en daar wil Frankrijk niet van liooren. Blijven wij echter hopen dat de besprekin gen over de veiiigheidskwestie zullen geluk ken want Engeland heeft thans veel invloed op Duitschland en op Frankrijk en het is de groote wensch van Engeland dit drieverbond te zien tot stand kouten. Die diievoudige waai borg zou ons onze veiligheid verzekeren. Belgische Vlag en Brabangonne. Minister RGin-Jacquemyns is van gedacht een wetsvoorstel voor te leggen waarbij de smaad door lie eren, woorden, daden, geba ren of geschriften, aan de Belgische vlag .of het Nationaal lied aangedaan, zullen gestraff worden. Opzijn eigen genomen moet die maatregel goedgekeurd worden. Smaden isaltijd leelijk en strafbaar, het weze nu aan personen of aangedachten. De smaad toegebracht aan de driekleur of aan het Belgisch lied is zoo veel of ware die smaad htt Vaderland zelf aangedaan. Nogmaals, zulks moet gestraft worden. Maarja daar is een groote maar bij. Is het niet reekenend dat een land tot zulk een maatregel moet overgaan. Men beweeri zc lfs dat deze maatregel alleen in het Sovie- tische Rusland bestaat. In alle geval hij zal getuigenis afleggen van den ongezonden, onnatuurlijker! toestand waar wij, Belgen, in leven. Die nTaatn gel w ordt genomen na een paar incidentjes in Vlaanderen voorgevallen. Die kleinigheden werden door de Liberaal-frans- kifjbngsche bladen sterk aangedikt en door den Minister met een vergrootglas bekeken. Zoo is de toestand niet in Vlaanderen. Waarom lu-eft men dien maatregel niet genomen nadat de Liberalen in den kiesstrijd driekleur en vlag immer misbruikt hebben als va.ieilansen kiesmateriaal Waarom hem niet genomen na de misluk te betooging van Gand-F'fangais tegen de Vlamingen. Het is niet genoeg de smaad fe straffen, men moet ook het misbruik straffen dat van lied en die vlag gemaakt wordt. Het misbruik van de vaderlandsche ken- tcekens, het uitspelen Ayan tegen de recht matige gevoelens der Vlamingen, dat is de oorzaak der verbittering bij vele Vlamin gen. Een paar voorbeelden ipogen volstaan. Op den studentenlanddag te Brugge, waar honderden en honderden Vlaamsche studen ten waren, speelde een muziek op de groote markt aldaar. De Voorzitter van Brugge- Voorwaarts verplichtte het muziek de Brabangonrie te spelen, alleen in de hoop aldus incidenten uit te lokken. Er kwamen geen incidenten, maar men moet toch het hatelijke van die poging inzien. Zaterdag werd in het Josaphat-stadium te Brussel een voetbalwedstrijd ingericht. Een aantal jonge kerels hadden het noodig ge vonden in de buurt van het speelterrein rond te loopen met een driekleurige vlag en de daarbij behoorende kreten te slaken. Zij werden verzocht zich te verwijderen en hun rumoer te staken. Toen dat nietging, werden de jongens en hun vlag onzacht van de plaats verwijderd. Een nietig voorvalletje, zult gij zeggen. Inderdaad, maar de Etoile Beige» heeft vernomen dat de Belgische vlag weer eens werd op den grond geworpen en vertrapt. Is de Minister wel zeker dat hij met zijn maatregel niet een geheel verkeerd uitwerk sel zal bekomen, vooral bij de Vlamingen Wil men bij 't Vlaamsche volk meer eer bied herkrijgen voor ons nationaal vaandel en ons nationaal lied, dat men in Gods naam beginne met voor goed het Vlaainsch rechts herstel te volledigen en te verzekeren. De oorzaak der heerschende verbittering moet worden weggenomen. En het is tijd, meer dan tijd zulks te doen. Als dat verwezenlijkt wordt, zullen al de Vlamingen geestdriftig maniiesteeren mei ooze Belgische driekleur, en wat geestdrif tiger het nationaal lied aanheffen dan de patriotards gewoon zijn zulks te doen. De Vfamingen moeten zich kunnen thuis gevoe len in hun land, 'l is fe zeggen, gespaard blijven van hoon om hunne alkomst, hunne taal, hunne zeden geacht worden om hun moed, hunne werkzaamheid, hunne verhe ven burgerdeugden. De rest volgt dan van zelfs. de kamer. Moeder zegt niets... Gisteren waren er twee Duitschers bij hen. Vader verwacht ze weer. En ge vermoedt niet, waarom Marys zoo veel bij uw vader komt en wat die twee Duitschers willen vroeg de jonge man. i Neen... 1 lk weet wat het is. Uw vader heefter mij over gesproken. Hij en Marys gaan met de Duilscherszaken doen en ze wilden er mij ook in betrekken, maar natuurlijk heb ik met klank geweigerd. En Flip vertelde het gebeurde. En daarom wil vader mij verbieden nog met u om te gaan. Ja... Maar ik heb hem geantwoord, dat ik hem niet gehoorzamen kan. Dat begrijp ik. 't Zal dus verdrietig worden voor mij. Ik had het nooit van uw vader gedacht. Van Marys verwondert het me niet. Dat is altijd een schavuit geweest. Vader laat zich verlokken door het geld. Bloedgeld 1 O, ik weet het wel 1 lk wil er geen duit van aannemen. O, neen, Marie uw zuster Die s'eunt vader. Zij is zeer op u gebe ten. Ze kan u niet verdragen. Omdat ik maar een visscher ben. Geer trui is hoogmoedig. Maar, Marie, onze liefde staat hooger dan dat alles. En niemand kan ons verbond breken. Neen Flip 1 Zoo sprekend wandelden ze in de richting van het dorp. Kijk, die officieren zijn bij ons geweest en ko nen van avond weer, zei Marie, toen er twee Duitschers aaderden. Hémel zij ko- Begonnen in 1923 is deze kerk, na een lange reeks mneielijkheden \an allen aard, op het punt te zijn< voltooid in 1925. Gebouwd in romiansciie>i Louwirantop de puinen der. oude kerk zal /ij do, r dien bouwtrant zeltliets anders zijn bij de kei ken gothieke —J die men in Vlaanderen ge woonlijk Jegcnkom.t zoo als2eene.gudheid te mraüfn de meirwigliedcft 'nu opgetrokken. Drie koepels steunende op zes kloeke pilaren diagen de middenbeuk tot op eene hoogte van 15 meters. Twee zijbeuken, naar de regels der liturgische bouw regelen, dienen als gangen en processiewegen. De toren, 42 meters hoog, juist de lengte der kerk, geeft den bouwtrant der jaren 110(1 trouw weder. De koor of abside, is volgens de kunst egels, lager dan het schip en herin- s nért aan deze der kathedraal van Doornik.' Deze kerk zal spoedig gemeubeld wezen, daar al het gerief der vooiloopige kerk, de eerste op het front in 1920 gebouwd en ver de schoonste ooi;, maar moet verhuisd worden. j Gheluvelt is eene beroem ie bedevaart ter eëfe van'Sinte MargarefFia, "die daar sinds: de jaren 1100, eerst in een kleine landka- pelle, dan in de vernielde kerk in drij tijd-! stippen vereerd wordt... en God gave, dat de lieve Heilige, van uit hare prachtige schrijnel en in hare nieuwe-kerk nog meer hare bede-i vaarders verlosse van krampen, en 't gods dienstige volk van Gheluvelt behoude in 't oude kristen geloof en deugdzame zpden. j Hulpgeld aan ouderlingen en weezen 20.000,00 Buitengewone (Herstellingen) 17.754,37 .41gemeens ont] 1angsten 6082452 uitgaven 51.779,54 Overschot 9.044,98 Goedgekeurd. 4 Runt. Rekening Burgeiiijke Godsdhui- zen voor 1924. Enkele aanhalingen ONTVANGSTEN. Buitengewone (Oorlogsschade enz.) 293.124,32 Verpachting huizen en landen 84.363,00 Houtverkoopingen 12.875.00 Intresten van waarden 7.859,62 Intresten van eene inschrijving op het Gemeentekrediet 12.234,32 Goedvinden voor vreemde behoef tige» in 't Gasthuis 8.985,95 Totaal der gewone ontvangsten 133.811,74 UITGAVEN. Wedden van Bedienden en Genees- heeren 9.600,00 Vergoeding der Geneesheeren van 't Moederhuis 2.179,00 St Vincentius gesticht (oude mannen en weezen) 30.177,75 St Alichiels gesticht (oude vrouwen en weezen) 29.341,50 Kosten en kleeding van ouderlingen en weezen 2.114,15 Onderhoudskosten der zieken in 't Gasthuis. 55.785,00 Uitdeeling van kolen aan de weduwen van Ste Annaplein 6.140,00 Verblijfkosten van behoeftigen in vreemde gasthuizen 9.996,43 Aandeel in 't Gemeenefonds 29.888,51 Totaal der gewone uitgaven 188.595,69 Buitengewone uitgaven voor herstel van oorlogsschade 188cl92,U Algemeene ontvangsten 426.935,96 uitgaven 425.630,12 Duurtetoeslag voor invaliden, oórlogsweduwcn en weezen. Ingevolge een besluit van den Minister raad, zal bij het heropenen der Kamers, een wetsontwerp ingediend worden tot regeling der pensioenen en toekenningen voor oor logsslachtoffers volgens de huidige levens duurte. In afwachting dat de Wetgevende Macht deze zaak voorgoed optossé, heelt de Regeering besloten aan invaliden, oorlogs weduwen en -weezen, voor liet vierde kwar taal van 1925, denzelfden duurtetoeslag als voor de drie eerste kwartalen van dit jaar toe te kennen. Bestuurlijke Amnestie. Ook dit vraagstuk werd in den jongsten Minislerraad op het tapijt gebracht. Men herinnert zich wel hoe het wetsvoor stel Blavier, den 3 December 1924 ingediend en kort daarop door de afdeelingen der Ka mér met 78 tegen 23 stemmen en 19 onthou dingen goedgekeurd, een gunstig onthaal ge noten had in de midden-afdeeling. Door de ontbinding echter zag deze zich genoodzaakt den wensch tc uiten, dat de regeering onver wijld een rehabilitatie-commissie zou samen stellen, bestaande uit parlementsleden en ambtenaars onder presidentie van een magis traat. De regeering heeft thans aan dezen wensch gehoor gegeven. De Huishuurwet. Naar men mededeelt zal de regecring aan de Kamers voorstellen de huishuurwet met een jaar te verlengen. M. Tschoffen ziek. Naar verluidt zou de heer Tschoffen zich verplicht gevoelen aan zijn departement vaarwel te zeggen om wille zijner wankelba re gezondheid. De heer Poullet zou dan Mi nister van Justitie worden, terwijl de heer de Liedekerke Economische Zaken zou krijgen. Een koninklijke oorveeg aan M. Buyl. In verband met de oorveeg, welke M. Buyl naar aanleiding van zijn vraag over de deco ratie van Stijn Streuveis van den heer Huys- mans gekregen heeft, brengt de Peuple in herinnering, dat het niet de eerste is. Niemand minder dan Leopold II heeft vóór den oorlog aan liet holklinkend vat zooals M. Buyl bij zijn eigen politieke vrien den in de wandeling heet, een oorveeg gege ven, dat het klonk. Zekeren dag, dat men te Oostende aan Leopold 1! den heer Buyl voorstelde, die zoo pas, in de Kamer, zijn tiende redevoering tegen de Congoleesche politiek gehouden had, stuurde de Vorst hem het volgend com pliment toe Gij spreekt veel te veel, M. de Volksver tegenwoordiger. En hij keerde hem den rug toe. De lieer Rolin-Jacquemyns had beter ge daan dit koninklijk voorbeeld na te volgen, •swrasn*." jtesrxsfsx; - STAD POPERSNGHE. Op Maandag 7 September te 6 u. i De zitting begint te 6 1/4 uur. Al de leden zijn aanwezig. De Secretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting. M. Colaert doet eenige opmerkingen over de electriciteitsleiding en over de verhuurprijs van 1 de opnemers of compteiirs. Af. de Burgmeester, gesteund door al de leden, bevestigt nog eens dat de ingezetenen vrij zijn in hunne keus voor het doen plaatsen der leiding in hun huis. D' Brutsaert vraagt voor al de leden een af druksel van het-kontrakt. Het verslag wordt goedgekeurd en men gaat1 over tot de dagorde. l' Punt. Aanvraag door de Kerkfabriek' van St Bertinus om roerende waarden te_ mogen te gelde brengen teneindede herstel lingskosten aan de kerk te helpen dekken. De herstellingskosten aan de kerk zullen het bestek overtreffen tot eene som van 115.706,02. De Kerkfabriek vraagt om eenige titels, waaron der een titel van oorlogsschade zonder herbeleg, te mogen te gelde maken om deze kosten te kun nen dekken. Aangenomen. 2' Punt. Rekening der Staatsmiddelbare school onzer stad voor 1924. D' Brutsaert doet opmerken dat de rekening opgesteld is in de Fransche taal, wat tegen de wet is en dat de'wet dient gevolgd te worden. Hij wijst ook op een punt in de rekening waar eene som ingeschreven is voor bijgevoegde leer gang (Cours supplémentaire) van Fransche taal. Hij vindt dat men enkel het officieel programma dient te volgen. Er zal uitleg gevraagd worden. Eenige cijfers uit de rekening ONTVANGSTEN. Overschot rekening 1923 4.566,87 Toelaag van Staat en Gemeente voor de jaarwedden 80.079,99 Schoolgeld der leerlingen 8.470,00 Van den Staat, als duurtetoeslag 28.066,94 UITGAVEN. Jaarwedden van het onderwijzend per soneel, huisbewaarder en kosten der prijsdeeling 116.040,74 Onderhoud der lokalen, verlichting en verwarming 7.852.89 Beheerkosten 1.272,16 Onkosten voor de leergangen van Physiek, Cliimie en Nat. Weten schappen 149,15 Algemeene ontvangsten 131.666.00 uitgaven 125.415,94 bverschot 6.250,06 De rekening wordt goedgekeurd. 3e Punt. Rekening voor het Bureel van Weldaad voor 1924. Eenige cijfers ONTVANGSTEN. Buitengewone Pachten van landen Intresten van weerden. UITGAVEN. Jaarwedden van Bedienden en Ge neesheeren Geneesmiddelen 34.779,04 17.950,00 8.095.48 6.435,35 5.000,00 Overschot 1.305,84 Af. Vandooren maakt eenige opmerkingen. Voor ontvangsten als deel in de Ouderdoms pensioenen is tot heden voor het jaar 1924 nog maar eène som ontvangen van 4000 fr. !n de vorige rekening kwam eene som van 20.000 fr. voor. De gewone uitgaven overtreffen de gewone ontvangsten met eene som van 55.000 frank. Er zou moeten nagzien worden dat in het Gast huis geen personen, te langen tijd na hunne ge nezing, blijven vertoeven. De rekening wordt goedgekeurd. 5' Punt. Machtiging te geven aan het Bureel van Weldaad om als eischers op te treden voor het eerbiedigen harer rech ten in zake van een onroerend goed. Toegestaan 6e Punt. Goedkeuring van het Kohier van Lasten voor de openbare verkooping door deBurgelijke Godshuizen van 29 a. 95ca. cynsgrond te Poperinghe, sektie G, Nrs 119 en 120. Goedgekeurd. 7 Punt. Stemming van de bijzondere be lastingen op de wedden, dagloonen en pensioenen. Het voorstel om opcentiemen te leggen dat vroeger gestemd werd is door de Bestendige af vaardiging terug gezonden ter aanvulling opcen tiemen moeten ook gelegd wordeiMipde wedden, dagloonen en pensioenen. D' Brutsaert vraagt dat er voor 't toekomende, afslag zou verleend worden voor de kroostrijke gezinnen. Af. de Burgemeester hoopt toekomende jaar de opcentiemen te kunnen verminderen, nu bijzon derlijk dat de provinciale lasten immer verhoo- gen. Hij houdt er aan te verklaren dat in Pope ringhe de lasten veel minder zijn dan in andere steden en dat de inwoners hier, misschien wel van gansch het land, het minst belast worden. Af. Lejebvre wijst op zijne opmerkingen daar over gedaan in de voorgaande zitting en verklaart het voorstel niet te zullen stemmen. De belastingen worden gestemd met 10 stem men tegen 2 M. M. Lefebvre enVandevoorde 8" Punt. Kiezing der titelvoerende Leden van de Kommissie van Onderstand onzer stad in vervanging der leden van het Be stuur der Burgerlijke Godshuizen en van het Bureel van Weldaad. Worden gekozen als leden voor de Kommissie van Onderstand. Voor de meerderheid M. At. Oscar Bataille, Charles Beheyt, Willy Gombert. Voor de minderheid M. Af. Julien Cassiers, René Devos, Leon van Merris. Af. de Burgmeester houdt er aan zijn innigsten dank uit te drukken aan de voorgaande besturen 'van Burgerlijke Godshuizen en Weldadigheids bureel. Hij zal per brief al de aftredende leden bedanken om hunne belangloozeoffervaardigheid. Algemeene instemming. 9 Punt. Goedkeuring van plannen en be stek voor het inrichten der Staatsmiddel bare school in de gebouwen daartoe door de stad aangekocht. Voor het bouwen der Middelbare School krijgt de stad eene toelaag van 350.000 fr. Het bestek j beraamt de kosten op 409.387 fr. Het Schepen I college stelt vöor niet meer te verbouwen dan de 1 toelaag, en daarom zou de üyninasezaal achter gelaten worden. Er zal eene nieuwe toelaag van 50.000 frank aangevraagd worden om dan toch de üymnasezaai te kunnen bouwen. Op eene vraag door Dr Brutsaert gesteld wordt gezegd dat de plans aanveerd werden door een afgeveerdigde van liet Ministerie. De plannen en bestek worden goedgekeurd meerderheid tegen minderheid. Af. Lefebvre vraagt wanneer nu eindelijk eens voldoening zal kunnen gegeven worden aan de 't En is van u hief nederwaard, geschilderd of geschreven mij, moederken geen beeltenis geen beeld ven u gebleven. Geen leiskei.big Ge n lichldrukjnanl Geen bi heiwerk v a :l ter 110 't en /.ij dat breid in mij, dat gij gelaten hebt alk-ene. O moge ik ii ore.v erdig, nooit die beeltenis bederven, maar eerzaam laat ze leven in mij, eerzaam in mij sterven. G.G. heden van wie grond werd ingepalmd voor 't ver- breeden van straten in stad en 't aanleggen van switch road enz. De heer Burgemeester belooft de zaak zoo mo gelijk te'bespoedigen. Af. Lefebvre teekent bezwaar aan tegen het mo gelijk aanvullen van den zoogenaamden steeput langs de Brijkkedreef. Hij zegt dat het water van dien put, van groot nut kan zijn voor gansch de buurt, bijzonderlijk in geval van brand. Af. deBurgemeesfer vraagt dat er eenen brief van protest zoti ingediend worden onderteekend door de belanghebbenden. De zitting wordt om 8 uur gesloten. F.C!..ïacoh8 Burgmeester te Wytschaete. Mijnheer Julien Fournier werd te Wyt schaete geboren den 23 Maart 1884 hij is de zoon van wijlen Heer Henri Fournier, destijds zeer geacht en ge. erbigd onderwij zer. In September 1921 werd hij tot elks genoegen als Burgmeester aangenomen. Hij was in den echten zin des woords een volks vriend van iedereen was hij bemind en ge ëerd en genoot de achting van allen die hem kenden. Steeds was hij vol zeh'sopoffering en de diensten die hij aan zijn medeburgers bewees zijn ontelbaar en onschatbaar. Het verlies dat de inwoners van Wyt schaete ondergaan is onherstelbaar. Maandag laatst had de plechtige begra ving plaats. Geen menschengeheugen heeft eene zoo talrijke menigte, uit gansch het arrondissement Yper toegestroomd bij eene teraardbestelling ontmoet. Over de 1000 ge dachtenissen werden bij de offerande uitge deeld. Bij het graf werden zes lijkreden uitge sproken Door M. Caflens, schepen, namens de Gemeente; door M. Brucqué, namens de Gemeentefanfare door M. Forrest, namens het Gemeentekredietdoor M. Hessel, voor de Duivenmaatschappijdoor M. Bondue in naam van den Oud-Strijdersbond door M. Deleu, als Burgmeester van Meessen door M. Geuten in naam van de Geteisterden. De Poperinghenaar» biedt zijne innige deelneming aan zijn diepbedroefde Familie leden. FEYS-CALLEWAERT, ROUSBRUGGE men naar mij loe. Fraulein Deraad, geloof ik, sprak een der luitenants groetend. Gij zijt toch een dochter van lierr Deraad Wij spreken met geen Duitschers, ant woordde Flip norsch. Laat ons onzen weg gaan en gaat gij den uwen. Hij liep door met Marie. Een der officieren werd nijdig en wilde den visscher bij den kraag pakken. Niet doen, kalm blijven ried de ander, of gij verbrodt de zaken. Begrijpt ge niet dat gij den vrijer jaloerscli maakt Ge kunt goed spreken, want de zuster is vriendelijk voor De schoone Geertiui. En ik kon gisteren tegen de moeder, die lompe b'oerin, galant zijn I Maar van avond ontmoet ge de andere dochter. Dan is die nijdige kerel er niet bij. Maar natuurlijk, als gij nu begint met haar vrijer in het hok te sluiten zal de deerne u een kwaad hart toedragen. Luister naar mij. lntusschen wandelden de geliefden verder. Uw vader is verblind, zei Flip. 1 lij zou zijn dochters voor dat smerig bloedgeld niet ontzien. En Geertrui zit die sloebers zeker al toe te lonken O, als dat thuis zoo moet gaan, trek ik liever heen Dan wordt ik meid 1 Bij 't dorp hield een heer hen staande, 't Was een vreemdeling. Hij vroeg in 'tFransch waar mijnheer Deraad woonde. Ge zijt een Engelschman, zei Flip in 't Engelsch. Ja. En moet gij naar mijnheer Deraad Ja... zie... De vreemdeling liet het adres zien. is liet ver va» hier vroeg hij. O, neen... Dit meisje is de dochter van den heer Deraad. Zoo, zoo Toch keek de vreemdeling wat wantrou-1 wend. Moet gij bij haar vader zijn hernam de visscher. Wie zijt gij eigenlijk ik ga met de dochter trouwen, dus ben al wat van de familie. Maar gij zijt een En gelschman en moogt ge nu in dit door de Duitschers bezet land komen j Ge ziet het wel I Dan is de zaak niet zuiver want En-' geland is met Duitschland in oorlog, j Zijn het uw zaken De Brit ging door. j Die man naar uw vader, hernam Flip. Dat is voor de zaken... Die kerel zit ook in i't komplot. Hij zal de sloep zenden... Zoudt ge denken Maar natuurlijk Een Engelschman diej |nu onder de Duitschers loopt, in onsafgele-j 'gen hoekje komt dwalen, en naar uw vader; moet Waarom zou dut anders zijn dan voor! ,de zaken In elk land zijn deugnieten, j O, kwam vader toch tot inkeer Het geld is een leelijk beest. Geld ver-f dienen, dan vragen velen niet naar de af- i komstlk had graag dien Engelschman eens afgeluisterd, maar hij liet niet los. Hij was rap weg Hij wantrouwt mij. 't Zal smokkelarij over zee zijn. Daarvoor hadden ze mij noodig. Een visscher voor de zee,! Maarliever kom ik van honger om, dan alzoo geld te verdie nen. En ik heb er u te liever om. De geliefden wandelden verder. Tegen den avond pas namen ze afscheid. 1 Flip bracht zijn meisje tot bij de hoeve. Als uw vader u nu maar niet hard be handelt, zei de jongeling ongerust. Dat heb ik voor u wel over. Als hij te onredelijk wordt, ben ik er ook nog. Ja, Flip... Maar God gave, dat er geen ruzie kome Wij zijn de schuldigen niet. Wc staan zuiver. Ja... Eensklaps klonk nijdig gevloek. Vader 1 kreet Marie verschrikt. Stil maar... En GeertruiDie is hem gaan halen. Ze zal ons samen gezien hebben. Marie, ga naar huis I riep boer Deraad. En gij leelijke zeerat, kruipt achter uw duinen of in uw stinkende hut vervolgde hij tot den visscher. Waarom die haat vroeg Flip. Omdat ik met u geen uitstaans wil hebben. Vroeger mochten Marie en ik wel om gaan. En nu deug ik ai met eens niet meer. ik moet u daarover geen uitleg geven Ge weet, wat ik wil. De boer vertrok en Flip bleef alleen staan. Ons scheiden kunt ge toch niet, mom pelde de visscher. Maar verdrietig ging hij heen. Een Luchtschip ten gronde geslingerd Dooden en gekwetsten. Het reusachtig Amerikaansch luchtschip Shenandoah werd door een storm ver rast en ten gronde geslingerd. Boven Let dorp v in Ava was het gevaaite in twee doorgebroken Een deel kwam te recht in ecu karen vel J op 4 v» mijlen ten Zuiden van Pléasant-City het ander deel dreef voort naar het Oosten. Aan boord bevonden zich de 35 leden der bemanning, kapitein en ofiiciers inbegrepen. Er waren bovendien zeven passagiers aan boord. Het is een der ma. htigste vliegtuigen ter wereld. Zijn omhulsel is in slaal en in alumi nium, en zes motors lieten toe een aanzien lijke snelheid te ontwikkelen. Binst een proefvlucht deed hij eens 100 kilometer per uur en bleef op die snelheid een uur en 46 minuten de lucht houden. De ramp heeft het leven gekost aan tien personen er zijn vijftien gekwetsten. Buiten het verlies van zooveel menschen- levens heeft zij den Amerikaansfchen Staat de som van 160 miljoen frank gekost. HierirT is begrepen de prijs van den luchtreus, de vergoeding uit te keeren aan de families der slachtoffers en de prijs van het verloren he- liumgaz dat den ballon vulde. Weg van Huis. Marie was door haar vader naar boven gestuurd. Kleed u zoo schoon ge kunt, had de boer gezegd. Maar het meisje kleedde zich niet en zat in sombere gepeinzen neer. Ze hoorde stem men. Do Duitschers traden binnen en ook de Engelschman was in huis. Geertrui had de tafel gedekt. Maric hoorde haar vader den trap opko men. De boer van Duinzicht had zijn beste pak aangetrokken. Zit gij nog in 't donker vroeg hij. Steek de kaars eens aan. De dochter gehoorzaamde. Ge zijt nog niet gekleed. Neen, vader... Komt ge niet naar beneden Neen, ik doe het niet. En ik herhaal u, dat ge u kleeden zult. Vader, dwing me niet I Waarom moet ik daar bij zijn Omdat ik het wil 't Is tegen mijn geweten I De boer greep zijn dochter ruw bij den armen opgedempten toon, hernam hij Zult ge gehoorzamen ik kan niet vader Hij sloeg haar, bevelend nog Gehoorzaam Sla mij vader, maar ik kom niet bij de Duitschers 't Is verraad I Weer beukte zijn vuist op haar hoofd. Over een kwartier kom ik u halen Wee, als ge niet gereed zijt sprak hij met ingehouden woede. Over een kwartier hoort ge O, vader, ik kan niet, ik mag niet Over een kwartier ('t Vervolgt.) Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) Poperinghe :-c

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1