Nieuwsblad! voor Poperistgüte eti Omstreken. De flieaiae Rijken HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD FORREST Apotheek Frans Van de Plas Grondkrediet van Belgie ABONNEMENTPRIJS per JAAR TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - uerhoopingen vonnissen UitgeuerSAHSEH UAltnESTE. oruHheri] Zondag lln October 1925. 1 5 Centiemen 22e Jaar. Nr 41 «ïEOAoirrEP* "Woorden en Daden P olitiek O ver zich t. De zesmaandendienst. De kwestie der amnestie. De Levensduurte. De Conferentie van Locarno. De plechtige sluiting van het HeiligJaar. Enkele Beschouwingen. ELECTRIFICATIE van 't Zuiden der Provincie. Herziening Kiezerslijsten Bankverrichtingen Inlichtingen POPERINGHE YPER lloolilstireial van het GESNEUVELDEN te WEST=R00SEBEKE De geteisterden bij den lieer Poullet. Hongaarsche kinderen. boesinghe. Oproep. Reeds sedert eenige jaren worden Hongaarsche kinderen naar Belgie gestuurd om hunne zwakke gezondheid te herstellen. Naarmate het front nieuwe krachten opdoet komt ook dit liefdewerk hulp zoeken bij de geteisterde bewoners. Reeds schreef de Dekenij Roese- laere in voor bij de 200 kinderen. Rijke lieden, burgers en werklieden, allen zijn voor Jonge Meisjes van 14-16 jaar. De slechte wegen onzer streek .n Stad 6tr.50; n Belgie per post 8 i'r.50 Buitenland 13 fr. oo Eene Inlassching 2 en 3 Inlasschingen 1 fr. 50 per regel O fr. 70 per regel O fr. 00 per regel fMBericiüen 5 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Tdietoon 9. Postcbéck 15 57q KMUAR Geluk ligt niet in de bevrediging onzer wen- schen, maar in de vervulling onzer plichten. Het ontbreekt den mensch niet aan kracht, maar dan wil. V. Hugo. S Het be te kapitaal van den mensch is zijn ijver. f; 5li's:aan is aclt ci uitgaan. üèrard. Hoe min men a i zelven denkt, hoe min if oo.. men o igelukkh; is. Diane. J 't Is een groot ongeluk van rooit eenic lijden j fe )u bo n doorstaan. Cire o. I Deze die nooit iets geleden hebben zijn licht zinnige menschen. Amiel. Luiaards hebben altijd goesting om iets te doen. Vanvenargues. Ieder heeft nog versch in het geheugen den geweldigen veldtocht in 't jongste uit komen, door de socialisten geveerd met het oog op de verkiezingen van 5 April. leder ziet nog voor zijne oogen de veel kleurige plakkaten, waarin de katholieken beschuldigd werden het pensioen der oude werklieden verwaarloosd en de belangheb benden met een kluitje in 't riet gestuurd te hebben. 't Was een schande stond er in dik on derlijnde letters te lezen inderoode kieslitle- rature't was een onuitwischbare schande de werklieden hun deel te doen betalen in zake pensioen. De socialisten zouden dat veranderen ze zouden het kosteloos pen sioen invoeren, onmiddellijk. Wij hadden wel daartegen in te brengen De pensioenwet, door de katholieke mini sters Moyersoen en Tschoffen voorbereid en doorgedreven, kan toch niet zoo slecht zijn als de socialisten ze voorstellen, vermits al de socialisten, zonder ééne uitzondering, ze gestemd hebben in 't Parlement 't Is maar redelijk dat ook de belangheb benden iets bijdragen tot het bekomen van een pensioen Hetgeen de socialisten beioven gaat boven de krachten der Regeering 't is dus niet te verwezenlijken De socialisten verduiken de waarheid en leiden het kiezerskorps om den tuin en meer dergelijke argumenten. We stappen grootmoedig heen over den schimp, over den laster welken de katholie ken, aldus sprekende, zich op den hals haal den vanwege de overschreeuwende socialis ten we herinneren enkel hun woo'den tegen over het kiezerskorps. Gaan we thans ook hunne daden na. Het roepen, en razen, en bluffer» der socia listen joeg een gedeelte van het kiezerskorps op hol, zoodat menigeen, die zooveel socia list zijn als de kat van den bakker, dwaas weg rood stemden en de socialisten min of meer voorsprong gaven op de andere par tijen. Krachtens den uitslag der verkiezingen, waren de socialisten zedelijk verplicht hun deel te aanvaarden van de regeeringsver- antwoordelijkheid, en zoo kwam het dat de katholieke staatsman Tschoffen vervangen werd door den socialist Wauters als mini ster van Nijverheid en Arbeid. Nu zou het voor de werklieden en andere geringe menschen alle dagen kermis worden pp 2ondag in de week kosteloos ouderdomspensioen, minstens 5 frank, per dag j kosteloos vergoeding voor onvrijwillige werkloosheid kosteloos pensioen wegens vroegrijdige werkonbekwaamheid kosteloos vergoeding in geval van ziekte leder werkman, eens 50 jaar bereikt, ging rentenieren Eilaas 1 wat ontgoocheling 1 Wat koud stortbad deed minister Wauters neerkomen over de heetgestookte hoofden van de roode dwepers en de domme koppen van vele onnadenkende, al te lichtzinnige arbeiders I 't Was op het congres der Socialistische Mutualiteiten, een paar Zondagen geleden te Brussel gehouden, Minister Wauters voerde er het woord, en hij zei De huidige wet schenkt aan de Mutualitei ten reeds 400 millioen jaarlijks verder kan de Regeering niet gaan, willen wij onzen frank niet in gevaar brengen Moesten wij de sociale verzekeringen ver der uitbouwen, 't vergde een nieuw crediet van 400 tot 500 millioen, en dat is niet bij- derhand De wet schrijf Ivoor dat er moet betaald wor den door de belanghebbenden) en dat is maar goed ook de mijnwerkers doen het waaro n zouden de andere werklieden het niet doen Dus, met een enkelen tocht van zijn minis- tersmond blaast heer Wauters de lucht in En het kosteloos ouderdomspensioen En al de andere kostelooze pensioenen en tegemoetkomingen welke de socialisten de menigte hadden voorgespiegeld tijdens den kiesstrijd 1 En meteen verdedigt hij de wet Moyer- soen-Tschoffen de zoogesmade en stelsel matig verdraaide katholieke pensioenwet er nadruk op leggende dat, onder meer, die wet ook deze uitstekende zaak bevat ze voorziet een pensioen voor weduwèn en wee zen. En hij voegt er bijAls democraten zijn wij gehouden die wet te eerbiedigen We moeten de waarheid tot de werklie den zeggen Iriep minister Wauters op bedoeld congres uit. Eindelijk Doch waarom eerst nu Mochten dan vroeger, ten tijde van den verkiezingstrijd, de werklieden niet de waarheid vernemen Mochten zij toen niet weten dat de katho lieke pensioenwet een goede wet is Dat die wet alles geeft wat op dit oogen- blik konde gëgeven worden Dat kostelooze pensioenen en dergelijke zaken een droombeeld zijn, brutaal boeren bedrog Dat het voor de Arbeiders plicht ia ook per soonlijk bij te dragen tot het voeden van hun pensioenfonds Waarom, heer Wauters, thans juist het tegenovergestelde komen voorhouden en bevestigen van wat de socialisten voor 5 April met zooveel bombast verkondigden? Is dat niet eenvoudig bekennen dat uw: partijgenooten gijzelf, wellicht tijdens den verkiezingsveldtocht tiet volk voor den gek hebben gehouden, het appelen voor citroenen hebben verkocht De werklieden moeien de waarheid ken nen. Ze zien nu de waarheid vlak voor hen uitgespreid liggen, in den vorm van de onmacht der socialisten om te ver wezenlijken wat ze, pas enkele maanden geleden, zoo driftig aanbevolen en zoo cynisch beloofden. Ze aanschouwen en tasten nu de waarheid onder de gedaante der daden welke de socia listen thans plegen, en die formeel hun woorden, hun kiesbeloften logenstraffen. Zal het volk nu verstandig genoeg zijn om af te leiden de passende zedeles uit de scherpe tegenstrijdigheid welke nogmaals blijkt uit de daden der socialisten, wanneer men die daden toetst aan hunne woorden? G. v. A. Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) ï*oi>oriii}ïSie In vooruitzicht van den kiesstrijd, die de Provinciale verkiezingen van 8 November zal bijbrengen, hebben de Socialisten 't ge weer van schouder veranderd. De levensduurte zegt hun niets meer, nu pakken zij den zesmaandendienst aan. Dezer dagen hebben de Socialisten den eisch gesteld van den zesmaandendienst. Een kleine uitleg moge volstaan om aan te too- nen hoe weinig rechtzinnig de Socialisten maar zijn in deze kwestie. M. Vandervelde heeft zich vroeger reeds voorstaander verklaard vari den 6 maanden- dienst. Doch in Juli 1923 hebben de Socia listen in de Kamer opvolgentlijk gestemd voor den 8 maanden- en 10 maandendienst. M. Vandervelde, in het voorstel dat hij in 1922 neerlegde, spreekt van zes maanden of meer. Er zou tvee maanden vroeger moeten binnen gegaan zijn voor deze die niet gunstig de oeieningsproef zouden doorstaan hebben. De verplichte militaire voorbereiding in 't voorstel Vandervelde is van niet min dan zes jaar. Dat vertellen de Socialisten natuurlijk niet. I Nu komen zij met den eisch van zesmaan dendienst'om kiesrekiaam te maken en om dat zij kans zien datdït voorstel de Regeering geengroote moeilijkheden zal bezorgen. Er is immers in de Kamer een aanzienlijke meerderheid ten voordeele van de verminde ring van den diensttijd. De heer Devèze zelf, die als het toonbeeld van den militarist mag doorgaan, heeft in den laatsten zittijd in de Kamer verklaard; dat hij ook vermindering van den militairen diensttijd mogelijk acht, op voorwaarde dat de kaders doeltreffend worden ingericht. Voor de gewestelijke indeeling is er in de Kamer ook eene meerderheid. Dit zou ook eene ruime vermindering van den militairen diensttijd mogelijk maken. Het wetsontwerp op de bestuurlijke am nestie wordt door de Regeerirg voorbereid. De Regeering is te vinden, voor het samen stellen van een commissie uit magistraten, ambtenaren en anderen, die alle bijzondere gevallen zal onderzoeken en voorstellen aan de Regeering zal doen. Het is evenwel niet gemakkelijk een dergelijke commissie op de meest doeltreffende wijze samen te stellen Bij de heropening van de Kamer zal de Hoofdafdeeling, welke vroeger het wetsvoor stel op de bestuurlijke amnestie onderzocht heeft, worden bijeengeroepen. De heer Poullet zal dan de uitslagen van zijn studie over deze kwestie aan de com missieleden bekend maken. Dan zullen er ook practische beslissingen genomen worden. In verband hiermede, kan worden be vestigd dat de Regeering Borms op vrije voeten stellen zou, indien Borms de verbin tenis wilde aangaan zich een tijd lang van alle politiek afzijdig te houden. Borms weigert zulks te doen. Wij hernieuwen den wensch dat de Re geering zoo spoedig mogelijk de amnestie, en deze zoo breed mogelijk, zou toepassen. De activistenvervolging heeft nu zeker toch al lang genoeg geduurd en Belgie genoeg nadeel berokkend, opdat weldra een tijdperk van vrede en verdraagzaamheid zou mogen ingeluid worden. Wij hebben een treurig r.ekord vcrweze - lijkt. Het laatste duurtecijfer 525 is het hoogste dat wij tot ntt toe behaald hebben. Het hoogs'e cijfer vóór dit was 521 van December 1924 en Januari 1925. Men vraagt zich ai wat de nakende win ter zal bijbrengen. Gewoonlijk is er dan eene verhooging van levensduurte, die nogal natuurlijk is. Er is dus geene daling te voorzien. Voor wie de loonen en de wedden niet stijgen met den index, wordt het bestaan lastiger. En niet het minst voor de groote familiën. De bladen putten zich uit in opzoekingen om de reden te vinden van die aanhoudende stijging. Juist of niet,men vindt redens bij de macht om het feit uit te leggen. Maar het gepaste heelmiddel vinden voor de ziekte van onzen frank, dat is geheel wat moeilijker. Er zijn vooral twee stroomingen. 'De frank zou moeten gestabiliseerd worden, dit is tot eene vaste weerde gebracht worden. Anderen meenen dat men tot de ontwaarding van. den frank zou moeten besluiten om er ons bovenop te werken. Dit is het middel dat Duitschland heeft moeten aanwenden. Het is echter vol gevaar, daar de prijzen der levensbehoeften eerst zouden hooger gaan en men t.iet kan weten als tie nijverheid de loonen zou kunnen verzekeren otri de stij gende behoeften behoor lijk te dekken. De levensduurte bekommert ook fel onze Regeering. n de laatste bijeenkomst onzer Ministers heeft M. Janss'ens, Minister van Geldwezen, zijn financieel plan uiteengezet, dat de in stemming der vetschillige aanwezige Mi nisters eensgezind verworven heeft. Dit plan zal later in zijne bijzonderheden uiteengedaan worden Men meent nochtans algemeen dat er geene nieuwe belastingen zullen geheven worden, maar dat de be staande taksen zullen verhoogd worden, veelal in den zin van de taksen welke door de vorige regeering werden vastgesteld. Doch vooraleer het zoover komen moet, zullen al de bezuinigingsmaatregelen tot het uiterste moeten doorgevoerd zijn. Niemand twijfelt aan de goede inzichten van onzen Minister van Financiën, noch aan zijne bevoegdheid en zijn krachtdadigheid om onzen frank in eere en in waarde te her stellen. Mocht Hij, voor het algemeen wel zijn, in zijne pogingen gelukken. in het zwitschers stadje Locarno zijn de Ministers van zeven Westersche landen, waaronder Belgie, bijeengekomen ten einde zich bezig te houden met het Westelijk pact. Die bijeenkomst verdient de ruimste be langstelling, want degebeurlijke beslissingen die er kunnen getroffen worden zijn van wereldbelang. Voor de Belgen kan die con ferentie van overgroot nut zijn. Het zijn de Duitschers die het aanbod gedaan hebbett om samen met de geallieerden een Westelijk veiligheidspact te bespreken. De Duitschers verklaren dat zij den toe stand zooals hij nu is volkomen erkennen, zoodat geene veranderingen zullen gebracht worden noch aan de Belgische, noch aan de Eransche grens met Duitschland. De Engel- schen zouten de Oostelijke grenzen van Frankrijk en Belgie in beide richtingen waar borgen. Dit wil zeggen dat deze waarborg evenzeer ten bate van Duitschland als van zijn buren zou te verklaren zijn. Wel hadden Frankrijk, Polen en Tsjecho de Oostelijke en Westelijke vragen willen vereenigen bij de bespreking te Locarno, maar Duitschland weigerde en kreeg den steun van Engeland. De bespreking blijft dan bepaald tot eene overeenkomst over de Westergrenzen van het Duitsche Rijk, deze die ons aanbelangen. Het is voor ons, Belgen, natuurlijk voordee- lig dat het zoo weze. Wij hebben alle belang bij het sluiten van deze overeenkomst en hoe min kwesties ermede verbonden zijn boe min verwikkelingen er zullen ontstaan. Zoo men tot eene Westelijkeovereenkomst besluit, zullen de Duitschers zich verplichten deel te maken van den Volkenbond. De conferentie te Locarno is geheel ge richt naar den vrede voor West-Europa. De Belgische afvaardiging ter conferentie is geleid door MVandervelde, onze Minister van Buiteniandsche Zaken. Het is de wensch aller Belgen dat de conferentie van Locarno moge gelukken. Z. H. de Paus bepaalt, dat er na de sluiting van de. Heilige Poort, op 24 Decem ber a.s., den 31 December een grootsche plechtigheid tot sluiting van 't Heilig Jaar zal plaats hebben. De Paus zal het Te Deum aanheffen en de Sociale Heerschappij van Jesus Christus verkondigen. Dit feest za! in den kalender der Kerk wor4en opge nomen, en de Opperherder zal kort vóór de sluiting van 't Heilig Jaar te dezer zake een Encycliek uitvaardigen. Enkele bladvï As' oen de nnda, ii 'es Ministers getrokken op het feit dat er in ons land van die paniekmakers en armoezaaiers gevonden worden, die mantrouwen verwek ken in Belgies toekomst. Het is meer dan tijd dat tegen die ellendelingen, zij mogen nu nog zoozeer den patriot.ird uithangen, maatre gelen genomen worden. Het is onstichtend en werkt op 't gemoed der volksmassa, dat liet stelen van een enkel brood di or eenen verhongerden niet onge straft bi jft, maar dat bank-en beurshaaien ongestooru de gehtele natie mogen uitplun deren zonder dat we anders zoo lange arm der Wet hen genaken k? D.e tegenstrijdig heid schept een oi ^..uijktiii ioesranu, vol gevaren met het op oog orde en rust en op de toekomst van ons Vaderland. Wat moet er gezegd worden van de defai- tische houding der liberaleen zekere conser vatieve bladen die,geen enkel woord vinden om onzen frank te verdedigen of om de han deling dér onvaderlandsche beursspeculanten te schandvlekken. Zij azen'op de moeilijkhe den waarvoor België nu staat, in de hoop de democratische Regcering een beentje te kun nen lichten. Kleinzielig politiek gekonkel Nu het land werkelijk voor groote moei lijkheden staat en groote maatregelen dienen genomen te worden, zou eens voor goed moeten bloed gelaten worden aan den mili tairen slokop *lie teert op orze schoone centen. De bevolking zou in dien maatregel zien, dat het waarlijk ernst is als men spreekt van besparingen en zou dan met zooveel te meer overtuiging zijne financieele plichten kw>ijten tegenovejshe! Lat» t. Gun o. Bij dit Blad behoort een Trein- en Tramuren Burgerstanden en Aankondigingen. Over enkele dagen had te Yper eene vergadering plaats voor het bespreken van meenten ten Zuiden der provincie. Die vraagstukken hopen wij te kunnen bepaald opfossen'in den loop van het eerstkomend jaar. Aldus kunnen wij de hoop koesteren dat met het aanbreken van 1927 het programma de mogelijkheid den eiectrieschen stroom te aan de Deputatie door den Raad opge 1926-1927 Komen op de lijsten der algemeene kiezers i. Mannen, a) die Belg zijn. b) geboren voor 2 Mei 1905. c) ingeschreven in de bevolkingsboeken voor 2 Januari 1925. II. Vrouwen, voldoende aan bovenaan- geduide voorwaarden, en die weduwen zijn van gesneuvelde militairen en de moeders weduwen dezer laatste. Komen op de lijsten der gemeentekiezers. Mannen en vrouwen voidoende aan bo vengemelde voorwaarden. Om op de kiezerslijsten vóór te komen mag men geene gevangzitting van minstens g®®rte der gemeenten kennen 8 dagen opgeloopen hebben. BemerkingDe personen die hunne ge meente verlaten hebben tusschen 2 Januari en 2 Juii 1925, kunnen op de lijsten als ge meentekiezers niet behouden blijven. De personen die op de lijsten niet voorko rten of onregelmatig ingeschreven zijn, als mede alle vraag strekkende tot schrabbing van kiezers, moet gedaan worden ten stad- j huize voor 20 November 1925. Na dezen datum kunnen ten stadhuize geen aanvragen I voor inschrijving verbetering of schrabbing nog aanvankelijk gemaakt zijn. De bepaalde sluiting geschiedt ten stad huize den 20 November 1925. In voege treden der lijsten met 1 Mei 1926. leveren in het Zuiden van het Arrondisse ment Yper. Deze vergadering werd door M.Brutsaert, Voorzitter van den Provincialen Raad, bijeengeroepen. Aan het Bureel zetelden M. Brutsaert reeds ge oemd, MM. Jean Verhaeghe en Valcke, Bestendige Afgevaardigden en M. Pêtre, ingénieur. Waren aanwezig verschei dene provinciale raadsleden en een groot aantal burgemeesters en afgevaardigden der gemeenten van de streek. M. de Voorzitter stelt in korte woorden de voordeelert voor oogen welke de leiding van electrieke kracht aan de gemeenten kan geven verlichting, motorkracht, mogelijk heid van kleine nijverheden of mekaniek werk ten huize in te richten, wat zoo voor- deelig is onder maatschappelijk opzicht, enz. De maatschappijen die de electrieke kiacht voortbrengen en uitleveren zijn nijverheids- groepeeringen die bijzonderlijk de mogelijke winst aanzien om die reden zoeken zij vooral den electrieken stroom te leveren in de belangrijke middens of in de streken waar zij de mogelijkheid zien eene talrijke klien- teel te vinden. De Provinciale Raad, het belang inziende van de min bevolkte gemeenten, die door de maatschappijen zouden verlaten worden, zoekt aan dezelve ter hulp te komen om hun toe te laten ook deze belangrijke kracht,den electrieken stroom, te bekomen. Daarom heeft hij eene toelage van 4 millioen frank gestemd voor het leveren van den electrieken stroom in hooge spanning en eene toelage van 5 millioen voor het verdeelen van den stroom in lage spanning. Een'nieuw krediet is voorgesteld ten voordeele der weinig, bevolkte gemeenten der omstreken van Brugge. Het electrifieeren van het Noorden, het Midden en het Oosten der provincie, reeds ten deele gedaan zijede, heeft de Provinciale Raad nu zijne bijzondere aandacht gevestigd op het Zuid-Westen, op de streek die ligt tusschen Poperinghe, Yper, Meenen en de Fransche grens. Eene belangt ijke toelage inoet voorgesteld worden om die streek te electrifieeien, en Af. de Voorzitter is overtuigd dat dit voor stel heel gurstig onthaald zal worden: de Provinciale Raad is er toe gestemd om aan de gemeenten ter hulp te komen door toela gen maar hij zou moeten in princiep de be- Daarom zou den de burgemeesters de gemeenteraden moeten doen vergaderen, hun de zaak voor oogen leggen en bekomen dat eene beslis sing in princiep zou genomen worden. VOOR UWE 1 «E f» fi n wend U in volle vertrouwen II i Ild 4 -\r egd, bi Ij. rvin- -» Groote Markt, 28 Tel. 89 van de algemeene electrilicatie der provin cie zal volvoerd zijn. Wij stippen nut vreugde de belofte van M. Valcke aan en verwachten van Dr Brut saert die de kwestie van d electrificatie van 't zuiden aangevat heeft dat hij er wel voor zal zorgen dat ze evenals die van de ge meenten rond Oostvleteren eene spoedige en voor de gemeenten niet te zware oplos- (jeilieeiltekrefliet Vail OelglB Groote Markt, 9 Tel. 304 Verburirg- vap Brandk»fTers sing krijge. rcro k «r E M aan de AGENTSCHAPPEN Beveren Tahon J., Gemeente-Sekretaris. Bixs hote R. Morlion, Gem.-Sekr. Bulscamp Butaye E. GemeentoSekretariS. Coxyde A Vandamme Gem.-Sekr. CrombekeDecaeC,, Gemeente-Ontvanger. Dadizéete P. Hoet, Gemee te-Sekretaris. Dickebusch J. Decaesteker, Gem.-Sekr. ElverdingheBultheel, Landmeter. Gheluvelt Beyls A., Gemeente-Sekr. GheluweVan Ryckeghein L., Gem.-Sekr. Hollebeke A. Breyne, Gemeente-Sekretaris. Houthem-Veurne H. Verdoo!aeghe,Gem.-S. Isenberghe Baes Henri, Gem.-Sekr. Langemarck Muyssen Cyr., Gem.-Sekr. Ledeghem G. Dpi an nop, Gem.-Sekr. I. ere L, Dousy, Gemeente-Sekretaris. Loo .-Camerlvnck V., Gem.-Ontv. Meenen :A. Degeeter, Kortrijkstraat, 2. Meessen Bossuwe, Gem.-Sekr. Moeres Melis, Gemeente-Sekretaris. Moeskroen Toerkoenjestr., 109. Tel/179. NoordschooteBaiileul Maur., Gem.-Sekr. Oostvleteren Smis Rich., Gem.-Sekr. Passchendaele De Brock G., Notarisklerk. PloegsteertWoestyn J.,Hoofdonderwijzer. Poelcapelle Dehaene Joris, Gem.-Sekr. PollinchoveH.Anseeuw, Gem.-Bed. Proven Alle .Zondagen voormiddag. Dit standbeeld in wit steen, gemaakt door Reninghe Wullepit A., Gem.-Ontv. den beeldhouwer Reynaert van Evere, ge- ReninghelstCatnerlynck EL, Gem.-Sekr. tuigt van diep christene opvatting. Na den Rolleghem-Capelle A. Vandeputte, G.-S. slag knielt de dankbare strijder eerbiedig StaveleFranchoo Pr.Hoofdonderwijzer, neer, voorde zwevende O. L. Vrouw van Veurne Vanhove G., Gemeentebediende. West-Roosebeke. Het kindje Jezus op haren Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sekr. Op eene vergadering te Dixmude, herin nerde Dr Brutsaert aan het besluit van den Provincieraad waarbij beloofd werd al de gemeenten en al de ingezetenen der gemeen ten van electrisch licht en drijfkracht te voor zien en dat tot nu toe de gemeenten van arm, schijnt hem te zegenen en lief te heb ben, voor den getrouwen strijd, om het Recht en de Vrijheid. Daaronder de namen van de 31 gevallen West-Roosebeeknaars. I Bij de onthulling waren 35 vreemde maat- j schappijen in den stoet, drie muzieken, vier praalwagens a/ volksontwikkeling (studie kring), b/ O. L. Vrouw van Vlaanderen (Meisjesbond), c/soldaten in rusttijd (V O. S.), dziekendienst (de familie D'hulster). Meisjes met de namen der gesneuvelden en jongens met leeuwenvlaggen en de driekleur luisterden den feesttocht op. E. H. Dumon, krijgsalmoezenier te Brug ge sprak de gelegenheidsrede uit, bij het Standbeeld. De heer Forrez, Burgemeester, bracht een welgevoelde hulde aan zijn gesneuvelde Vlamertinghe Dehaeck J., Ontv.d. Godsh. Waasten .-Sibille H., Eere-Notaris. Voormezeele G. Deceuninck, Gem. Sekr. Watou Bulthez E., Gem.-Ontv. WervicqDe Mazière G., Steenacker, 18. West-Nieuwkerke Lemaire L., Bellestraat. WestouterDeclercq A., Plaats. Westvleteren Vanlierde M., Beheerder. Woesten Vanhoutte A., Gem.-Sekr. Wulverghem Haghebaert L., Gem.-Sekr. Wulveringhem Ceulenaere C., Gem.-Ontv. Wytschaete Fournier J., Burgemeester. Zantvoorde E. Vandermarliere, Gem.-Sekr. Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke Vanwalleghetn R., Gem.-Sekr. Zuydskhote H. Costenob'le, Gem.-Sekr. ledereen zorge zelf dat hij ingeschreven zij op de Kiezerslijst. Voor Poperinghe ligt eene lijst in het «Volkshuis» en een in den «Katholieken Kring». Iedereen wordt ver zocht de lijsten te gaan nazien en zich te verzekeren dat zijn naam wel ingeschreven is. 't zuiden der provincie en de landelijke bewoners der gemeenten van gansch de provincie nog op electriciteit wachten. En de heer Valcke, voorzitter van de Commissie van electri icatie antwoordde daarop als volgt «Na de beslissing van den 12nJuli 1923in de Provincieraad genomen werden de wer ken dapper aangevat en zonder verpoozen doorgevoerd. Ons net van hooge spanning mag op' heden bijna als voltooid aangezien worden op 12 Oogst leverden wij onzen eersten kilo- i wat in de Panne aan de Sociëté Beige d'Entreprises Electriques binnen eenige gemeentenaren, en sprak hun genoodigde familiën moed en fierheid in. De plechtigheid werd besloten met een dreunenden Vlaamsche(n) Leeuw aan geheven door de schoolkinders en door het volk warm meegezongen. Voor uwe Geldpiaatsingen wendt U in volle vertrouwen bij den AGENT van het Gemeentekrediet van Belgie. Wuikei'ij ILCLJacohs MAAKT GOEDE KOFFIJE KERKELIJK NIEUWS. Werk der YPER. uLiiucp.sc» Liictu-iquc» uiiuicu celiac rt,cp., r «miiir i» rt d r tt nu bezield met denzelfden ijver om hunnen lij- dagen moeten wij den stroom leveren die de UtNLUltNt MAKlALb KfclKtlItN denden evenmensch bij te staan en door Mengelwerk van «De Poperinqh/naar» 7 ROMAN door JV. HAP¥8 Hoe zou ik ze vast kunnen krijgen Dat is een lastige zaak, die ge wel eens goed overdenken moet. Ze zijn leelijk aan 't konkelen. Er loopt hier soms een Engelschman rond. Ja... En die zit ook nu en dan aan den over kant der grens. Hij is in het komplot I 't Is een heele bende die niet deugt, 'k Schaam me voor mijn familie I En Deraad blijft maar kalm onder die verdwijning van zijn dochter Wat een fielt! Dat is hij 1 'k Begrijp het niet van hem. Het geld kan een beest van iemand maken. Arme, arme Marie I Ik zal rust nog duur hebben voor ik ze vind. Laten we eerst gaan rusten en dan morgen verder praten. Gij blijft natuurlijk hier. Maar ik kan u in gevaar brengen. Wat kan mij dat schelen i We moeten elkander helpen en ik ben ai even erg bekommerd om mijn nicht als gij. 't Is een zeer ernstige zaak I Lambert wees aan den visscher de logeer kamer. Maar Flip sliep dien nacht niet. Den volgenden morgen was hij al vroeg beneden. Ik heb een plan, zei hij. Wat dan 't Zal u gek toelijken... Die Smit komt soms aan de grens in den nacht. Voor de smokkelzaakjes. Ja i... ik heb ginder ook mijn vrienden. Welnu ik haal den schavuit erover. Over de grèns Ja. Dan sluiten we hem op en ik ver zeker u, hij zal biechten, want hij is de schuldige. Hier kan ik hem niet meester, maar daar... En als de overheid het ginder ver neemt. 't Is schending der neutraliteit en ook tegen de wet Die overheid zal het niet weten. Ik zal goed mijn maatregelen nemen en den Duit- scher veilig opbergen. Ik ken geen ander middel. Wat is hier anders te doen I Weinig Ge moogt nog niet van de eene ge meente naar de andere reizen. En mij pak ken ze op als spion. Ja, en dan gaat ge minstens naar Duitschland, als het niet erger is. Maar uw plan lijkt me ook lastig. 't Is niet gemakkelijk, maar 't kan lukken. Ginder heb ik den schurk in mijn macht. Dezen avond keer ik terug. En nog meer, ik zal Smit zelf naar de grens lokken ook I ik maak er dadelijk mijn werk van. Dien avond keerde Flip veilig naar 't buitenland terug. De geheimzinnige reiziger. Als uit den dood verrezen, mompelde Joris Deroem halfluid van achter zijn lesse naar, toen Willy Krummel binnen trad. De zoon van de firma Krummel was eeni- gen tijd afwezig geweest. Een afvaardiging van het Verbond van geteisterden uit liet arrondissement Yper werd Dinsdag door beer Poullet, Minister van Economissche Zaken, ontvangen. De afvaardiging was samengesteld uit HH. Vandelanote, Butaye, Bruneel, Pauwe- lijn, Geuten, Thibaut de Boesinghe, Ver meulen, bij dewelke zich hadden aangeslotenten van lage spanning in de deelnemende de volgende parlementairen HH. Mullie, gemeenten. De Pontieu, Mertens, Missiaen, Butaye, Tegen het einde van het jaar zal, hoopen Brusselmans. (wij, in die streek, waar voor korte jaren Wij hebben enkele afgevaardigden na enkel rouw en verwoesting heerschte, het afloop van dit gesprek aangetroffen die ver-blijde «Fiat Lux» mogen uitgesproken klaarden dat zij en de bevolking uiterst mis- worden, voorbode van bloei en voorspoed, noegd zijn en dat er zoo geen wijziging aanj ln de buitengewone zitting van den Pro- de bestaande schikkingen wordt gebracht, vincieraad, op 29 Juli 1925, werd een twee- 60 burgemeesters en schepenen hun ontslag de stap gezet op den weg van ons program- zullen nemen. De beweging, voegden zij ma. De noodige credieten werden gestemd erbij, slaat over naar de streek van Oostende tot het daarstellen van hoogspanningslijnen waterpompen in de Moeren moet doen draaien bij een paar maanden zal de hoog-1 spanningstroom in al de gemeentelijke ka- Dit verdienstelijk werk, onlangs gesticht bienen tot benuttiging veerdig zijn. Onder- onder de hooge bescherming van Z. D. H. tusschen heeft de intercommunale» gezorgd Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge, heb- voor beschrijving en aanbesteding der net- j ben wij in ons nummer van Zondag laatst doen kennen. Het heeft reeds zijn eerste bewijzen van degelijkheid gegeven, tot grooten troost der Heeren Geestelijken. Tv/ee geslotene retretten zullen nog gege ven worden, in October, te YperEene van 13" Oct. 's avonds te 5'/» u. tot 17" October na de communiemis en éen andere van 26" Oct. 's avonds tot 30"/Óct. 's morgens. De christene ouders e/ Heeren Geestelij ken zullen aanstonds irjzien van welk diep, misschien doorslaande nut, zoo 'n retretten moeten zijn, op dit gewichtig keerpunt in en Diksmuide. 1 in het Westen en het Zuiden van het arron-j't leven der jonge meisjes. M. Poullet heeft beloofd de zaak nader te di'ssement Brugge-Oostende en van eene Daar zijn 14 bedden beschikbaar; en onderzoeken en te dien einde overleg te ple- lijn Dixmude-Loo-Rousbruggewerken ge- wanneer twee zusterkens kunnen samen sla gen met M. Janssen, minister van Financiën, sphat op ongeveer 8 miljoen. Regelingen i pen is 't een bed gewonnen, die de getroffen schikkingen noodig heeft tverden getroffen om subsidiën te verleenen Men schrijve zoo spoedig mogelijk in, bij in evenwicht te tot spijzing van een tiental gemeenten de leveraarster: Juff. Marie Versailles, 36, I rondom Oostvleteren. Eene bereidende ver-'" gadering opgeroepen door onzen geachten voorzitter van den Raad D' Brutsaert werd persoonlijke lasten en sacrificie andere noodlijdenden te helpen. Kristene menschen van Boesinghe wat zooveel anderen duen, zouden wij dat ook niet kunnen Wie doet er meê Ziehier de voorwaarden 1/Gedurende zes maanden een Hongarisch kind (knecht of Meisje) ten huize opnemeq en onderhouden. 2/ Voor zijn reiskosten 50 fr. betalen. Deze die edelmoedig zijn door persoonlijke opofferingen aan dit schoon liefdewerk meê te doen, mogen hunne aanvraag doen bij Eerw. Heer Pastoor. Dat Boesinghe tot voorbeeld diene aan onze andere gemeenten. geacht om de begrooting kunnen brengen. j De afvaardiging zal binnen 14 dagen an dermaal door den minister aanhoord wor den. lniusschen zal de bedreiging met ont- ge' ouden te Ype\om een gezamenlijk optre- slag niet ten uitvoer worden gebracht. den op touw te zetten voor een aantal ge- Vraag ik wat vroeg hij norsch. Denk ge, dat ik het recht niet heb te sprei en, zonder dat mij iets wordt gevraagd. Is de oude heer binnen Kijk zelf. Ik ben niet in uw dienst. Brutale ezel I Maak mij niet kwaad, want ik ben tegenwoordig prikkelbaar. Gij stuurt ons veel werk. Welk werk vroeg Willy wat ver schrikt. Waarom wordt ge nu toch zoo zenuw achtig Ik vraag welk werk ik u bezorg Maar mijn Hemel, dat weet gij toch wel 't best ik zal eens met mijn vader over u spreken. Zeer vereerd. De zoon verdween in 't nevenvertrek. Maar Joris toch, gij zult het nog zoo bont maken, dat ze u hier aan de deur jagen, waarschuwde Anna Mertens. Geen nood Ik kan dien fierefiaai niet meer luchten. Zaagt gij hoe hij verschrok, toen ik over zijn werk sprak. Maar waarom toch I Wacht maar kind Terwijl velen hun schoon leven offeren loopen er schurken rond. Joris heeft goede oogen en ooren en een scherpen neus. O, hij verschrok zoo I ik zal hem nog meer den dood op 't lijf jagen Ginds over de zee wordt iets slechts uitge voerd. Door Willy... Wacht maarEr is nu geduld noodig. Ik durf mijn kop verwedden, dat we dadelijk weer de valsche tronie van Ko Verlaan zien. Dan is de firma Krummel volledig, tenmin ste aan deze zijde van de zee. Nog geen nieuws van de Vertrouwen Zij komt op de terugreis. Dus ze isbehouden ginderaangekomen. j Ja. Maar elke tocht is een waagspel. Nu de firma kan er nooit bij verliezen. Hoor ze daar binnen eens twisten. Willy schijnt woedend, zei het meisje. En begrijpt ge niet waarom Neen... Omdat de oude mij niet aan de deur wil gooien. Gij staat hier wel hoog in de gunst, Ko Krummels rechterhand I Maar, misschien zal die hand hem wei eens duch-| denk tig nijpen. Wat zijtge tegenwoordiggeheimzinnig. Eens worden de geheimen openbaar. O, God, wanneer dat van Jules Bru- waan zuchtte Anna. Sedert zijn vertrek was er nog geen nieuws van den kotter. O, misschien eer dan ge meent, ant woordde Joris, 't Is nu een wonderlijke tijd. De oude heer Krummel kwam in 't kan toor. Zijt ge weer onbeschoft geweest vroeg hij grimmig aan zijn bediende. Onbeschoft... Tegen mijnheer Willy Hij tegen mij, bedoelt ge 1 Eens is mijn geduld uitOok jegens u. Dat zal een wonderlijke dag zijn. Zeg aan uw zoon, dat hij uit mijn oogen blijft. Wel zoo Gij zoudt hem willen verbie den in zijn eigen kantoren te komen. En wat bazeldet ge daar van werk Van wefk Mag ik niet meer zeg gen, dat ik veel werk heb. Goede Hemel, wat zijt ge lastig vandaag Haal Ko Verlaan en bemoei u voortaan Hondstraat, Yper. Op dit zelfde adres kan men ook alle verdere inlichtingen no pens dit werk bekomen. Met de meeste genegenheid en toewijding wordt voor de kinderen gezorgd. Onder dezen titel, zien wij sedert nen tijd dat de dagbladen wijzen op den ermbarme- lijken staat onzer banen, en 't is waarlijk niet zonder reden. Edoch, wat droevig is om nagaan, 't is dat er zooveel geld wordt verr kwist met in zoo korten tijd die banen te verkwisten terwijl er geen acht wordt op geslagen, dat een klein onderhoud groote geldverspillingen zou kunnen voorkomen. met geen zaken meer, die u niet aangaan. Moet ik Ko Verlaan halen Hoort ge 't niet En ge meent het Natuurlijk Zijt ge nog niet weg. Joris stond op. Haast u I hernam zijn patroon. Ik Ko Verlaan halen Nooit f Die schelm, die schavuit, die strandlooper, die schijnheiligaard, die aartsdeugeniet, die schobbejak, die valschaard, die sluwe, ge niepige, gemeene, iaffe, kruiperige, door-, trapte schoelie Nu weet ge hoe ik over hem Zulke schandelijke woorden in mijn kantoor I Ja, in 't allerdefstigst, allerheiligst kan toor van Krummel, Verlaan en C". Denkt ge dat ik iets gemeens wil hebben met Verlaan? Datdemenschen mij in zijn geschelschapzul- len zien Ko Verlaan, die eens hoog aan een galg zal spartelen I Een hjkenroover, een strandhaai God weet nog meer nis het oorlog is Ha, ik moet hem halen "f Neen, mijnheer Bruno Krummel, zoo iels vraagt ge aan een fatsoenlijk mensch niet! Anna keek verbaasd op. i Waarom werkt gij niet vroeg haar oom scherp. Hebt ge zoo weinig te doen t Lucht nu uw boos humeur niet op uw nicht riep Joris. Zeg tegen mij, wat ge te zeggen hebt. Beveel me nog eens Ko Ver laan te halen. Wees toch zoo driftig nietO, ik zal wel iemand anders sturen... Joris had karakter getoond... En na dit tooneel was hij vast besloten de gan.gen; van Ko Verlaart te volgen. Oorlogswinst. Er was een feestje in 't havenstadje Wa terdam. De Duitschers richtten het in... Eenige burgers slechts zouden het bijwonen, zij, die nu ook van meening waren, dat het 't ver standigst en vooral 't voordeeligst was de rijzende zon te aanbidden. Natuurlijk behoorde boer Deraad tot de tgenoodigden. I Eenige dagen te voren had luitenant Karl- sen Geertrui in een auto meegenomen naar de naastbij gelegen stad en het meisje was rnet een stapel doozen teruggekeerd. Nu was er geld thuis... De smokkelarij deed het binnenstroomen. En de oudste dochter van Deraad had flinke inkoopen gedaan. In een keurig toilet kwam ze dien feest avond uit haar kamer. Een uitgesneden bloeze golfde als een wolk om haar boven lijf, e.i stak wel wat te vurig af bij de meer somberen rok. Rood zijden kousen gleden in witte schoentjes. Om den hals glinsterde een gouden ketting en het hoog opgekapte haar werd in bedwang gehouden door een witten band met fonkelende steenen. Bezie me dat nu toch riep vrouw De raad. 't is of ge een kasteeldame zijt De boerin was in haar bont, grof huispak. Ze ging niet mee. Ze had genoeg van die Duitsche snuiilers en brassers. En waarom zou Geertrui voor een kasteeldarne moeten onderdoen vroeg haar man. Wacht nog een beetje en ons hof zal ook meer op eerr kasteel gelijken dan op de .smerige koterij, waar wij altijd moesten I voortdoropelenJ Hij zelf zat in een glimmend lakensch pak. Een dubbele zwaar gouden horlogeketting bengelde op zijn buik. De boer rookte nu een lange sigaar met gouden band uit een zilveren sigarenpijp. Moeder wil in den ouden tijd blijven, zei Geertrui. Nu dat is haar zaak We zullen zien wie er verder geraakt, bromde de vrouw. Ge laat u voor den zot houden door dien Duitschen aap met zjjn schoone uniform. En als hij Geertrui gaat trouwen, zult ge dan nog niet overtuigd zijn, dat hij het meent vroeg Deraad. Trouwen! Ja, over den bezemsteel vrees ik... Wacht maar Deraad, er zal nog wel eens een bom op uw kop vallen, geen bom van de vliegmachiene... maar een van de schande Moeder gij beleedigt me, hernam Geertrui. Och, de grond is te koud waar die Duitsche snoeshaan staat. Ge loopt hem na als een hondje. Roze briefjes... bloemen... taartjes... wat weet ik al... Dat is zoo in de hooge wereld, riep De raad. Karlsen komt uit geen zwijnskot zooals gij hoor I En nu gaan ze feesten en God weet waar onze arme Marie is i Bij haar visscher natuurlijk kreet hef meisje op groven toon. Geen gevoel hebt ge meer Met een wegloopster Geen hart meer Maar ze heeft wat ze zocht In wiens klauw zit ze De kerel met wien gij fleemt en liflaft, weet er voorzeker meer van. Maar de eigen vader durft er niet over beginnen. Het geld is hem meerwaard. C't "Vervotgl

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1