HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD lÊsuwsblsd voor Poperiüfffse e? Omstreken SELA! l'MEUKSERiGI Apotheek Frans Van de Plas 22e Jaar. -- Nr 45 AB0NNEMENTPR1JS per JAAR: 15 Gentlemen Zondag 8" November 1925 Os Belgische Bisschoppen en hst Nationalisme van Zondag 8 November 1925 ']e daling van do:i Franschen frank. )e Nationale Basiliek van Koekelberg. Katholieke Kiezers, Opgepast Dr BRUTSAERT Provinciale Kiezing van 1921. Vereenigde Kantons van Poperinghe - Meessen - Rousbrugge KATHOLIEKEN Het Katholiek Programma Het Sparen op de School. P olitiek O ve rzich t Griekenland tegen Bulgarië. Naar Amerika. 1e Manier, Het witpuntje zwart maken, van boven op de lijst, onder het nummer. 2 Manier. Een enkel puntje zwart maken nevens een enkele naam. in aile gevai SLECHTS EEN ENKEL puntje zwart maken op uwen kiesbrief. Om niet te missen is het al tijd best het puntje zwart maken van boven aan de lijst, onder het num mer. KLAARHEID in Stad 6fr.50; 11 Belgie per post 8 fr.50 [buitenland 1 3 fr. OO TA RIEF DER PRIJZEN Berichten - uerhoopingen Eene Inlassching 0 fr. 70 per regel 2 en 3 Inlasschingen 0 fr. 00 per rege! uonnissen ROüwöerisiiien 1 fr. 50 per regel 5 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Ziet goed w .r gij de vo.ten zet 't Hangt all' van den eersten tred Kra rende wagens Loopen langst. Gezondheid is de grootste gave, tevreden beid de beste rijkdom. ieen genuchten Zond' r zuchten. Wa r de driften meester zijn, daar moet t verstand zv> ijgen. Hooren en denken, kan niemand kienken. Alle annoncen zijn vooraf Ie betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Soms kan men meer weerleggen mi t zwijgen dan met zeggen. E m goede vriend is een groote schat. Gasthuisstraat, 15. Poperinghe Tntefoon 9 postcbéck'5 570 PROVINCIALE KEEZIHG Er zijn Franschen die kwaad zijn op de Belgen omdat de Fransche frank daalt en nog rapper daalt dan den Belgischen. Zij hebben ongelijk kwaad te zijn en dal om vele redens. Dat de Belgische frank zich heeft weten los te maken van den Franschen en zoo de spoedige inzinking van den Franschen frank niet gevolgd heeft is een gelukkige gebeur tenisdie toe te wijden is aan de wijze finan- tieele politiek van onze huidige Belgische Regeering. Frankrijk en Belgie zijn twee verschillende landen, die elk een eigen economische poliliek voeren. Dikwijls genoeg hebben wij moeten ver wijten dat onze vroegere regeeri .gen te veel aan de slippen van Frankiijk hingen, tot groote schade eri nadeel van hun eigen land. Het zou de Franschen toch maar weinig hebben kunnen helpen was Belgie medege- sleurd geweest met den Franschen bank. Die inzinking is niet veroorzaakt door Bel gie. De dubbele crisis die Frankrijk be- hcersclit, de finantieele- en de politieke crisis zijn daar de schuld van. De Fransche frank is scherp achteruitge gaan door de mislukte onderhandelingen van Cailiaux in Amerika, onder den invloed der §lechte cijfers van de Fransche banksta- ten in de laatste weken, onder den druk van de moeilijkheden om de verval betalingen op korten termijn te voldoen en in het vooruit zicht van nieuwe aanvragen tot inflatie. Dit zijn de financieele oorzaken. Maar er zijn ook nog politieke redenen. De onzeker heid van het Ministerie in den laatsten tijd. Het mislukken van het t'inantieel plan van Cailiaux, waarop Frankrijk zooveel hoop gesteld heeft, alsook de aanhoudende moei lijkheden in Marocco en Syrië. Dit zijn zooveel oorzaken waar Belgie niet de minste schuld in heeft. Frankrijk zal fel Ie kampen hebben in den nakenden tijd daar elke waardedaling van den Franschen frank de levensduurte zal doen toenemen en als onmiddelijk gevolg zal hebben, dat de eischen tot loonsverhooging van het Staats- personeel zal doen toenemen. Als gevolg hier van is dan weer te voorzien, dat de nieuwe begrooting, die met veel moeite ineengezet werd, opnieuw uit haar lood zal geraken. De Belgische Bisschoppen hebben een gemeenschappen brief geschreven waarin zij het opbouwen der nationale Basiliek te Koekelberg bij Brussel aankondigen. In 1914 op het cogenblik dat Belgie verplet lag onder den vijandelijken hiel, beloofden de Bisschoppen dat na de bevrijding van het Vaderland, de krachten zouden vereenigd worden om een gedenkbouw op te richten, die voor het gansche Volk en voor de gansche wereld zoude getuigenis afleggen der vurige erkentenis van het zegepralend Vaderland. Zij beloofden dat de Basiliek die men zou bouwen zou toegewijd worden aan het H. Hert van Jezus uit erkentenis voor de bevrijding van Belgie en tot gedachtenis der Belgen, die voor de verdediging van 't Vader land sneuvelden. Belofte is verbintenis. De plannen zijn gereed en nu zal men aan den bouw van dit grootsche monument beginnen. Die Basiliek moet de voornaamste kerk van ons land zijn, zij moet onze nationale en godsdienstige haardstee zijn. Het is de wensch der Bisschoppen dat het Heiligdom van het H. Hert de plaats zou wezen waarde Belgische Katholieken zullen vergaderen op de plechtige dagen van hun nationaal leven en op de christelijke feest dagen. Maar dit stoffelijk gebouw zal ook moeten vertolken het geestelijk leven dat in de zielen zal aangroeien. Het heerlijk nationaal gedenkteeken van Koekelberg zal ongetwijfeld millioenen kos ten. Het Commiteit dat met den bouw belast is bezit nu reeds 2 miljoen. Daar men de geheele onkost schat op 6 tot 7 miljoen zal er tegen 1930 nog ongeveer 5 miljoen moeten bijgebracht worden. Die somme, hoe groot ook, is noodig om een gedenkbouw op te richten, weerdig van den Koning van liefde, dien wij uiterharte wilden vereeren en weerdig van 't onafhan kelijke Belgie, dat aan dien God van liefde de hulde zijner nationale erkentenis en zijner godvruchtigheid zal bewijzen. De Bisschoppen zijn er zoo goed als zeker van dat de gewenschte som door rijk en arm, groot en klein zal bijeen bebracht worden, want daar zal geen enkel Belg zijn, die zijne plaats niet zal vinden in die hertelijke hulde des Vaderlands. De bisschoppen vragen nog naast den penning onzer bijdrage, de aalmoes onzer gebeden. Zij verzoeken iedereen, van nu af tot den dag dat de Basiliek zal voltrokken zijn het gebed Heilig Hart van Jezus, ik stel mijn betrouwen op U eiken dag op te zeggen. Zoo verwachten zij dat den opbouw der machtige Basieliek van het II. Hart te Koe kelberg eene bron zal zijn van overvioedi- gen zegen voor ons land en voor zijne bevolking. Zondag aanstaande stemt gij te Poperinghe, i Retiinghelst, Wesioufer, Locre, Dranouter, Westnieuw- kerke, Pioegsteert, Meessen, Waesten, Wulverghem, Kemmel, Proven, Rousbrugge, Watou, Crombeke, Westvleteren, Wytschaete Glider VOORZITTER van den PROVINCIERAAD van Westvlaanderen. Het Kanton Poperinghe gaf Socialisten 119, Katholieken 2096, Kantonale Belangen 280, Liberalen 1140. Het Kanton Rousbrugge gaf Socialisten 42, Katholieken 1552, Kantonale Belangen 770, Liberalen 313. Het Kanton Mees'en gaf Socialisten 434, Katholieken 1341, Kantonale Belangen 819, Libeialen 839. Door Hunne Hoogwaardigheden de Bis schoppen van België werd volgend schrijven in ile Latijnsche faal aan de Eerw. Heeren Dekens en oversten van onderwijsgestichten gezonden Eerwaarde en zeer geliefde Heeren, Volgende wenken en voorschriften van Zijne Doorl. Hoogheid Mgr den Bisschop van Brugge werden door al de Bisschoppen van België bij getreden en door ieder hunner als zijne eigen voorschriften aan de geeste lijkheid gezonden Niet zonder droefheid zien wij in de laatste tijden de aldus genaamde Vlaamsche be weging» een betreurenswaardigen weg van ongematigdheid van woorden en daden in slaan, weg van dewelke sommige leden onzer geestelijkheid zich niet voldoende af zijdig hebben gehouden eene omstandig heid die gij zelf, met al de gezond denkende priesters en de christene leeken zult be treuren. Daarom, opdat er voor niemand nog een voorwendsel of eene schijnreden tot verkeerd handelen zou blijven beslaan alsof des- aangaande in eene zoo gewichtige zaak eenigen twijfel zou kunnen heerschen en alhoewel wij ons inzicht meer dan eens reeds openlijk uitspraken, sturen wij u de volgende wenken om ze aan uwe priesters in 't alge meen, en aan ieder hunner in 't bijzonder mede te deelen. I. Alle Vlaamsche rechten en rechtmatige wenschen kunnen volstrekt in overeenstem ming gebracht worden met het hoogste goed van den godsdienst en met de onverdeelbare eenheid van het vaderland, en zij moeten dus langs bezadigden en vredelievenden weg bereikt en nagestreefd worden. Ten andere, alle drijverij, die openlijk of in 't geheim, de scheuring van het vaderland najaagt, is om vele redenen af te keuren en volstrekt te vermijden. Men moet blind zijn om dit niet te zien. Overigens, uit zulke drijverijen kan nooit iets goed geboren worden of iets bijbrengen voor de welvaart, die wij voor ons volk moeten betrachten. II. In naam der heiligste ons verschuldigde gehoorzaamheid gebieden wij ten strengste dat alle priesters, en ieder hunner in 't bij zonder, hetzij ze zieleniast van parochianen dragen, he'z:j ze hunne bediening uitoefenen in de op' oeding der jeugd, in seminaries, colleges en scholen, wij gebieden dat alle priesters enkel dien weg zouden bewandelen, die de Bisschop, van welken alleen zij hun ambt en hunne bediening houden, hun voorschrijft Zulks in alle aangelegenheden, dus ook in deze, waarvan wij u hier de beginselen aan gaven, zoodat zij ondubbelzinnig weten wel ken weg zij te volgen en welken verkeerden weg zij volstrekt te vermijden hebben. III. Dat de oversten van Seminaries en Colleges er vooral op letten dat alles zijnen tijd heeft», zooals de Ecclesiasticus zegt, dat wil zeggen dat er voor de leerlingen een tijd is van studeeren en van beoefenen der wetenschap en der christelijke deugden en dat er absoluut geen tijd is om zich actief met politieke zaken te bemoeien. Zij moeten er vooral op waken dat vreem den, studenten of andeie, zonder de minste opdracht daartoe te hebben, de leerlingen van het volbrengen van hun dagelijksehen plicht komen doen afwijken. Streng zullen zij er op waken, dat dag bladen en tijdschriften, tegenstrijdig met de hooger uitgelegde princiepen, niet in de handen hunner onderhoorigen gegeven wor den deze geschriften keuren wij af en ver- oordeelen ze, als bedervende den geest door valsche vooruitzettingen en omdat zij het wettelijk gezag verwerpen. IV. Bijgevolg, wij veroordeelen de zich noemende nationalistische politiek, die zelfs het kerkelijk gezag verwerpt en, in den eenen en in den anderen zin, tot het uiterste drijft, 't is te zeggen zooveel het nationalisme in Vlaanderen als in Wallonië. En wij verwittigen de priesters en de geestelijken die, wat God verhoede, deze politiek in 't openbaar of in 't geheim zouden begunstigen, dat zij in eene erge aangele genheid (materia gravi) in opstand komen tegen hunne wettige overheid, ook de kerke lijke, en zich plichtig maken aan ongehoor zaamheid en opstand. V. Dat onze geliefde priesters derhalve zich beijveren om de goede christenen, die in deze zaak op eenigerlei wijze mochten dwa len, of in bijzondere gespiekken misleid werden, op den goeden weg te brengen, en alle pogingen in 't werk stellen, om te trach ten de katholieke eenheid in de hand te werken wij heihalen wat wij reeds vroeger schreven dat zij in alle zaken zouden indach tig wezen, dat zij eeist en vooral priester zijn. Wij zegenen U, Lerw. Heeren, uiterharte. t D. J. Kard. Mercier. aartsb. Mechelen. t Gustavus-Josephus, biss. Brugge. Tc Ypcr, Boesinghe, Br telen, Dickebusch, Langemarck, Poclcapelle, St-Jan, Ziltebeke, V/a- mertinghe, Bixschootc, Elverdinghe, üostvleteren, Woesten, Zuyöschoote, Wervick, Zantvoorde, Becelaere, Gheluvelt, Gheluwe, Komen, Neder- Waesten, Hollebeke, Voorrnezeele, Houthem, Passc/icndaele en Zonnebeke. Distrivt Poperinghe Socialisten 595, Katholieken 4989, Kantonale Belangen 1871, Liberalen 2301 DiStrikt Yper Christen Werklieden 2188, Socialisten 3005, Liberalen 1876, Katholie ken 7593. Distrikt Dixinude Katholieken 6311, Li beralen 3801. Hendrik Brutsaert Robert Lepoutre In de Kiezing van 5 April l.l. werden de stemmen volgenderwijze uitgebraclu Kanton Poperinghe Sociale ten 492, Christen Werklieden 413, Katholieken 1450, Liberalen 479, Fronters 1278. Kanton Meessen Socialisten 795. Chris ten Werklieden 233, Katholieken 1208, Li beralen 728, Fronters 956. Kanton Rousbrugge Socialisten 55, Chris ten Werklieden 284, Kathoiiekij1'104. Libe ralen 69, Fronters 1504. Hilaire Lefebvre Bil liet laLsaaatoaa ü&I:viiiïiï<1« We hebben reeds herhaalde malen gewe zen op het verdienstelijk en nuttig werk uitgevoerd sedert den oorlog door onzen Provincieraad. Wc zegden ook reeds dat sedert 1919 de Raad als Voorzifter gekozen had, den heer Dr Brutsaert, onzen stadsgenoot. ledereen weet dat D' Brutsaert een taaie werker is, gedurig bezig met het algemeen welzijn. De tegenstrevers ook moeien dat bekennen en liberalen en socialisten voegden hunne hulde bij deze hem toegebracht door de katholieken, bij den laatsten zittijd van den Provincieraad. Als Dr Brutsaert hem eene zaak aantrekt, dan drijft hij ze door tot haar wellukken en, zoo in onze provincie tal van verbeteringen gedaan zijn in de laatste jaren in kwestie van landbouwonderwijs, inrichten van vakscho len, kinderverzorging, oprichten van sana toria zoo omtrent alle gemeenten van electriciteit voorzien zijn en alle het zullen zijn tegen 1927 dat hebben we grooten- deels hem te danken. Voor ons kiesdistrict is het dus eene eer Dr Brutsaert, eersten op de lijst te zien staan. Burgers, landbouwers en werklieden gaan samen ten strijde dit moet eene groole versterking bijbrengen voor de katholieke partij. Katholieken, stemmen wij als katholieken, als een man dus één dop boven den naam van Dr Brutsaert. Hij en de katholieke leiders verdienen en verwachten dat van U. Bestuurlijke Amnestie. De kiesche kwestie van de bestuurlijke en rechterlijke amnestie heeft reeds tot veel polemiek aanleiding gegeven. Telkenmale ei in de Kamer over amnestie gesproken werd, is de nationalistische pers aan het huilen gegaan. En als nu M. Poullet in een zijner redevoeringen het treffen van maatregelen op de bestuurlijke amnestie in het vooruit zicht stelt, schallen dra de zoogezegde vader landslievende trompetten. Als de Libre Belgique schrijft over de genade en amnestiemaatregelen, welke ter gelegenheid var. het zilveren bruiloftsfeest van onze Vorsten zullen getroffen worden naar het voorbeeld van heigeen door Leo pold 1 en Leopold H werd gedaan, voegt dit christelijke blad er bij dat de activisten van deze maatregelen moeten uitgesloten worden. Want haat gaat hier boven christelijke liefde en edelmoedigheid. Welnu het treffen van maatregelen zai samenvallen met de vervulling van een koninklijke traditie. En de activisten zullen ervan niet worden uitgesloten. Hebben zelfs de Italiaansche fascisten en de Russische bolsjewisten geen amnestie verleend M. Poullet zal binnen kort klaar zijn met zijne maatregelen op de bestuurlijke amnes tie. Het heett den Eersten Minister veel studie gevergd de menigvuldige dossiers te onderzoeken en ieder afzonderlijk geval na te gaan. M. Peuliet heeft die studie gedaan zonder vooringenomenheid en met zijn be kende ioyauteit en rechtschapenheid. Nieuw Ministerie in Frankrijk. De Fransche Regeering heeft er niet tegen opgezien gtzamentlijk ontslag te nemen ten einde Cailiaux te kunnen over boord werpen. In dezelfde mate als Briand populair werd na Locarno was Cailiaux onpopulair gewor den na zijne rriislukking in Amerika. Cailiaux werd verslagen en men heeft hem buitengewalst. Van de drie steunpilaren waarop het vroe ger Kabinet Painlevé steunde, Painlevé, Briand en Cailiaux, zijn er in het nieuwe Kabinet Painlevé twee gebleven. Thans is de Voorzitter van den Raad zelf minister van Financiën, wijl M. Briand aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken blijft. Veel wordt er nu gesproken van kapitaal heffing. Dit is een gevaarlijk middel dat schrik inboezemt bij velen, zelf bij dezen die het aangrijpen. In geval de nieuwe regeering in Frankrijk de heffing op het kapitaal in haar programma opneemt, wat bijna zeker is, dan zullen wij in de gelegenheid zijn het effekt van die «paar- denremedie», zooals menige socialisten de heffing op het kapitaal noemen, te kunnen nagaan. Of de ernstige financieele toestand van Frankrijk er een geneesmiddel zal in vinden, moet de toekomst uitwijzen. Het nieuwe kabinet Painlevé is het zeven tigste ministerie, dat de Fransche Republiek in den loop van haar bestaan in het leven heeft geroepen. Het bestaat uit 16 Kamer leden en 4 Senatoren. Guido. Sparen is eene deugd, welke zooals alle andere deugden, var. jorgs af c oet worden ingeprent en beoefend. Bijzonderlijk nu, in deze beroerde tijden, waar men toch zoo weinig kirideilijke kinde ren aantreft, nu vooral moeien onze kinderen leeren sparen. Maar neen, ze willen van kleins af grcot zijn, ze zijn nog geen 12 jaar en moeten reeds cinema volgen, of naar het bal gaan. Maar vooraleer daar binnen te treden, zijn nun zakken goed voorzien van allerlei snoep goed, cigaretten en het onmisbaar stekjes doosje. En dan bezitten ze nog meer dan genoeg om hunnen entreete betalen Vanwaar ze het halen 'k En durf niet ant woorden. En wat ze daar doen Wel I ga eens zien. O, 'k versta het wel, kinderen kunnen nu niets meer doen met 5 of 10 centiemen, en ze moeten 's Zondags toch iets hebben Zeker, ze moeten iets hebben, maar antwoord ine eens, Vader en Moeder, is dat een redun om alle Zondagen, ja alle Zondagen 2 of 3 en soms veel meer franken te verteren Maar dat is overdreven Meester Toch niet Vader, en 't is nog veel min overdreven als ik U vlakaf zeg dat de schuld daarvan gansch aan de Ouders is. Ja 't is uwe schuld, en de uwe alleen. Maar ik kan toch niet altijd onderzoe ken waar mijn jongen zit of wat hij verteerd Niet Dan zijt gij alle bei wel hard t« beklagen, Vader, gij en uw jongen. Ja gij wilt mij doen verstaan dat gij er niets aan doen kunt. Luister eens hier. Geef uw jongen 's Zondags wat gij denkt redelijk te zijn. Maar alleszins niet genoeg om en- trée's te betalen of cigaretten te rooken. Dat is een. In plaats van hem vrij te laten rond ravot ten, zend hem maar naar de vespers, of naar de Zondagschool, of naar den bond der jongelingen. Dat zal in alle opzichten veel beter voor hem zijn, dan cinema en bal. Dat is twee. Iedere Maandag morgend, geef hem zijn spaarcenten mee naar school. Daar zal Meester die op zijn boekje schrijven, en gij zelf zult zijn Spaarbladje iedere week onder zoeken. Dat is drie. En 't en is gij niet die moet sparen, 't is uw jongen, die zoo zal ondervinden dat vele kleintjes maken een groot, zoo wel gekomen in den nood. De Meester verwacht ze Maandag, zulle, Vader's. Een Meester. PROVINCIERAAD van WESTVLAANDEREN Ten gevolge van eene grensgebeurtenis tusschen twee soldaten was het Grieksche leger Bulgarië ingevallen en richtte tal van verwoestingen aan. Daar beide landen lid zijn van den Volke renbond bracht Bulgarië het geschil vóór den Raad van den Volkerenbond en Grieken land aanvaardde schoorvoetend de uitspraak van den Raad. Op enkele uren tijds kwam de Raad van den Volkenbond bijeen te Parijs. Ditmaal ging het rap en goed, zoo goed zelf dat er op Uit oogenblik geen spraak meer is van oorlog tusschen Griekenland en Bulgarië Beide ianden hebben hunne grieven en de oorzaken van het geschil voor den R.iad mogen blootleggen. Kort en goed werd door den R.tad beslist dat binnen 24 uren elk leger terug op zijn grondgebied moest zijn en dat de Raad dan behulpzaam zou zijn bij het zoeken naar minnelijke regelingen. Eenige officieren werden belast na te zien of beide partijen dit bevel uitvoerden. Zonder eeriig voorval werd deze ontrui ming gedaan. De volgende zitting van den Rmd be noemde eene commissie die de verantwooide- lijkheden van het geschil moet bestudecien, alsmede de vergoedingen die aan de slacht offers der zaak zijn toe te kennen. Het spoedig en beslist optreden van den Volkenbond moeten wij van harte toejuichen. Wie weet of dank aan het bestaan van den Volkenbond Europa niet gespaard geweest is van eene geheele ramp. In 1914 was de Balkan het tooneel van de eerste moeilijkhe den. Het is zoo goed als zeker dat omliggen de landen in den strijd zouden gewikkeld geweest zijn en God weet waar dat nog eens zou geëindigd hebben. Nog valt het ten plicht van den Volken bond den schuldige, in dit geval naar alles blijkt Griekenland, voorbeeldig te straffen om het de lust te benemen het vuur te steken aan de lont die geheel Europa in laaiende vlam kan zetten. De Volkenbond, heeft dank aan zijn krachtdadig optreden eenen uitslag bereikt die velen vroeger nooit hadden durven droo- inen.Hij wint er oneindig veel medeingezag. Hij draagt er ook niet weinig toe bij de atmosfeer van vredegezindheid, die thans in de wereld heerscht en die door de gebeurte nis tusschen Griekenland en Bulgarië ge schokt was, kalmte en zekerheid te geven. Van dag tot dag wordt het klaarder dat men mag vertrouwen stellen in het welgeluk- keri van het financieel plan der Belgische regeering. Ten einde nog beter te komen tot de stabi lisatie der Belgische geldwaarde is Minister Vande Vijvere naar New York vertrokken, dit op uitnoodiging der Amerikaansche finan cieren. Samen zullen zij beraadslagen over den geldelijken toestand van Belgie en des noods het financieel plan op zekerder wijze nog naar het eindsucces leiden. Men weet dat Generaal Dawes, de onder- Voorzitter van den Amerikaanschën Senaat, een innige vriend is van M. Vande Vijvere en diens financieele bevoegdheid hoog schat. Van de reis van M. Vande Vijvere naar Amerika mag dan ook het beste worden ver wacht tot opbeuring van ons land. De man die Vlaanderen heropgebouwd heeft zal ook Belgie financieel redden. Het programma van den Provincieraad van Westvlaanderen kan in een enkel woord samengevat worden .VOORTDOEN. Voortdoen zooals tot heden toe gedaan werd. Voortdoen met de katholieke princie pen hoog te houden en door te voeren met vrijheid van onderwijs te verzekeren met mildelijk het onderwijs op alle gebied te ondersteunen Vakscholen, visscherscholen, landbouwscholen, leergangen van boek houden en beroepsonderwijs voor den mid denstand, leergangen van bestuurlijk recht enz. Voortdoen met ten volleen blijmoedig recht te laten en te doen heerschen voor de vlaam sche eischen. Hoe is de provincie sedert den oorlog niet veranderd. Vroeger klonk er bijna geen enkel woord vlaamsch in den provin cieraad van Westvlaanderen. De eerste vlaamsche rede werd in 1919 door Dr Brut saert uitgesproken. Nu klinkt er niets anders meer dan Vlaamsch tenzij enkele keeren als een vertegenwoordiger van het Waalsch ge deelte der provincie het woord neemt. De provincieraad trad op waar hij kon, op taal- en rasgebied; ai de leden der recht- terzijde voelen vlaamsch ze stemden met een overweldigende meerderheid de ver- vlaamsching van de Hoogeschool van Gent ze stemden jaarlijks kredieten voor de vlaam sche wetenschappelijke kongressenze stemden toelagen voor feesten die vlaamsche Aeesters moesten huldigen. Op vlaamsch gebied staan dus de zaken uiterst goed. Wij zijn overtuigd dat het optreden in den Raad, van onstuimige elementen, vooreerst den indruk laten zou eene deur te willen openen die reeds wagenwijd openstaat en ten tweede bij sommige leden die vroeger volgden in een geest van breed vertrouwen in de ernstige leiders, een wantrouwen zou verwekken dat tot nu toe niet bestond. Voortdoen is dus het programma. Voortdoen met milde toelagen te verleenen aan alle maatschappelijke werken mutua liteiten, goedkoope woningen, verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid, teriugbe- strijding. enz. Voortdoen met den landbouw te steunen hulp aan veebonden (peerden, runderen, geiten, kiekens), inrichten van prijskampen voor de vruchten te velde, voordrachtlessen van tuinbouwkunde en van hoefsmederij volledig landbouwonderwijs. Voortdoen met allen kommer te wijden aan alle slag van openbare werken in staat houden der wegenis van de provincie die tot voorbeeld kan dienen van al de andere; uitvoering van het programma dat in voege is om geheel de wegenis op minstens 4 m. te brengen. Oprichten van velobanen daar voor werd 400.000 fr. ingeschreven op de begrooting van 1925.Oprichten en uitbreiden der electrische netten. Voortdoen met uit de besteede gelden het maximum nut te trekken in plaats van den toom te laten aan onbezonnen geldver kwisters. Voortdoen in een woord en op dezen goeden weg immer vooruit gaan. Dit programma voorziet in de belangen van al de standen der samenleving. Met voor de Katholieke lijst te stemmen bekomen al de ingezetenen dus recht en voldoening. Suikerij Ï^.O, .Inrolt!» VERVANGT DE KOFFIE Slechts twee manieren zijn goed. Anders is hij ongeldig of slecht. Zitting van den Gemeenteraad der Stad Poperinghe, op Zaterdag 31 October te 5 1/2 uur 's avonds. VERSLAG Na goedkeurig van het verslag der voor gaande zitting wordt overgegaan tot de dagorde. 1. Goedkeuring van den ontworpen prijs per dag onderhoud in het gasthuis voor 1926. De prijs is nu vastgesteld op 5,74 fr. tegea verleden jaar 5,25 fr. 2. Begrooting der kerkfabriek van StBer- tinus voor 1926. De Begrooting sluit in Ontvangsten en in Uitgaven met eene som van 147.455,74 f r. Goedgekeurd. 3. Begrooting der kerkfabriek van St Jaa voor 1926. In Ontvangsten en in Uitgaven wordt eene som voorzien van 193.559,74 fr. Goedgekeurd. Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) Poperinglie t Thomas-Ludovicus, biss. Namen, t Martinus Hubertus, biss. Luik. t Emilius-Joannes, biss. Gent. t Vedastus-Antonius, biss. Doornik OUDERDOMSPENSIOENEN De ouderdomspensioenen van het 4e kwartaal zullen uitbetaald worden als volgt: op Maandag 16 November voor de ouder lingen wier naam begint met een der letters A tot D inbegrepen op Dinsdag 17" voor dezen wier naam begint met de letters E tot S inbegrepen en op Woensdag 18" voor de overige. De betalingen zullen telkens plaatshebben van 1 tot 3 uren. De Ontvanger LAMBRIX. Wij werden deze week in eene meeting heftig aangevallen omdat wij verleden week daarover een artikel opnamen. Deze brief toont nog eensjjwaar de eenige rechte weg is, die alle katholieken verplicht zijn te volgen, en, waar het gaat om het geloof te bewaren blijven we aan den kant staan der Bisschoppen die daartoe aange steld worden. Ik vergeet Bruwaan nooit. Altijd heb ik mij tegen dat verbond ver zet... een verbond van de straat... als bij de visschersdeernen. Foei, ge moest u schamen in plaats van dat zoo brutaal te bekennen. Onze liefde is rein, oom... Wat weet gij daarvan. Ge werdt mee gelokt naar duin en strand door een loods O, hoe beleedigend. Stinkende wonden moet ge durven aan wijzen. Ik iieb altijd voor u gezorgd, al on dervind ik er veel ondank voor... Maar zoo is nu eenmaal de wereld. Ik heb u altijd eerbied betoond. Als dat eerbied is... Maar ik weet, dat ik niet anders moest verwachten. Maar het is mij een gebod wel te doen... en een be hoefte. Ik zal ook verder uw weg leiden. Ik weet een man voor u... Neen oom, spreek daarvan niet. Aan Bruwaan heb ik mijn trouw beloofd en die belofte schend ik niet. Gij hadt daartoe geen recht... Ik was eerlijk... En bovendien is die loods dood. Daarvan is geen zeker bericht... De tijden zijn onzeker... Ik zie, dat gij koppig wilt blijven tot het uiterste. Luister... Gij zult met Willy trouwen... Uw zoon! O, dat nooit, oom... neen nooit Het is mijn wensch... en mijn wil Ik heb hit recht hier te beslissen, fk voel niets voor Wiilv, en hij niets voor mij. Jawel... hij heeft u lief. Neen, oom... Hij haat me... Ge beschuldigt me dus, dat ik u om andere belangen wil uithuwen. Gij gaat ver Er moeten andere belangen zijn. Ik ben altijd goed voor u geweest en er is bij mij maar een belang, uw geluk. Wea u nu aan de gedachte dat Willy uw inaa wordt I Nooit oom Anna, ik zal me niet kwaad maken, maar streng opu letten. Ge moogt niet alleen meer op straat, tot ge toestemt in het huwe lijk met Willy. De oude heer verliet de kamer. O, Jules, kom spoedig 1 wenschte Anna. Maar ik zal worstelen. Ik weet, dat ge leeft, God zij dank. Den volgenden dag vertelde Anna alles aan Joris. Zoo, zoo, heeft de oude schavuit nu dat plan vroeg de klerk. Maar ik zal het hem eens flink doen voelen, dat hij daarop niet rekenen moet. Stel u voor mij toch niet in gevaar, sprak het meisje. Als hij u wegstuurt I Dat durft hij niet. Waarom niet Dat is mijn geheim, 't Komt misschien wel eens uit. Er is zooveel geheimzinnings hier I Ja... Maar eens komen de geheimen aan 't licht. Heb maar geduld. Ge weet nu heerlijk nieuws. En ge hebt een goede vriend O, ik dank u i Dat is niet noodig. Laat den ouden vos maar begaan Maar waarom zou hij dat huwelijk wil len 1 ('t Vervolgt.) Is hij dan in Duitschiand vroeg het meisje met een snik in haar stem. Geweest, maar hij is gevlucht en nu is hij in Holland... O, kan 't waar zijn Spreekt gij in ernst, Joris... Ze zag hem smeekend aan... Natuurlijk Houdt ge me dan vooreen lagen schurk, om met uw verdriet te spot ten, Anna Neen, neen... maar 't zou zoo'n groot geluk zijn Dat is het ook Hoe weet ge het Bruwaan heeft mij dezen brief kunnen bezorgen... O, laat zien Ja, 't is zijn schrift. O, ja, hij leeft... Tranen befloersten haar oogen. Ze veegde ze af zich tot kalmte dwingend om te lezen... Waarde Joris, ik richt me tot u... Jules Bruwaan, dien ge dood acht, maar die leeft en gezond is. Van de Lusitania werd ik gered, dan door een Duitscher opgepakt, naarzijnhelsch land gestuurd, maar ontvlucht. Dat alles vertel ik u later. Maak het voorzichtig bekend aan mijn geliefde Anna Toon haar dan dit schrift. O, Anna, altijd zijn mijn gedachten bij u. Ik moet nog een korten tijd hier blij ven in 't belang van mijn land, hoe mijn harte ook naar u jaagt. Nog even geduld, 't Is mijn plicht. Ge zult alles hooren en mij dan goed keuren. Maar let vooral op 't volgende Krummel mag niet weten dat ik leef. Laat hem niets merken. Ik reken op u beiden, 't Zijn belangrijke zaken. Liefste Anna, tot weldra. Uw geliefde, JULES BRUWAAN. En wat zegt ge nu vroeg Deroem. O, God, ik dank u, ik dank u Jules leeft... Eindelijk nieuws en zulk heerlijk nieuws Hoe hebt ge dien brief gekregen Heel geheimzinnig... Een zeeman bracht hem. Wat zou Jules ginder doen Daar moet ik ook naar raden. Maar 't zal iets flinks zijn. En oom mag niets weten Hij heeft er zijn reden voor I Kom, vraag nu maar niets meer en wees blij. Maar mondje toe.... Ja, dat was goed nieuws... en voor Anna kreeg 't leven weer alle licht. 's Avonds riep haar oom het meisje bij zich. We moeten eens praten, zei hij. Die Bruwaan is dood... Ik heb nog hoop, oom... Dat is zondig. We mogen ons niet te gen de raadsbesluiten van God verzetten. Hier is voor u een duidelijke vingerwijzing dat uw geheim verbond met dien loods niet in orde was... O, hoe kunt gij zoo iets zeggen Ge schijnt nog altijd oproerig. Zoo kan ik mij God niet voorstellen, gelijk gij Hem teekent. O, gij weet het beter dan ik, die gansch mijn leven trouw naar den godsdienst leef de. Zie die boeken daar... dat is over de godgeleerdheid. Daarin zoek ik mijn troost, als de wereld me te zwaar diukt. Helaas, het tegenwoordig geslacht heeft gansch andere bekommernissen... Maar ter zake. Ik be grijp, dat gij liefde begeert... Geen andere, oom... Een doode mogen wij niet blijven ver eeren... Toch moetik uit zijn oog blijven... U wat vermommen... Maar ik heb hoop op dat portret. En inderdaad, 's avonds kreeg Bruwaan een foto, waarop hij Willy Krummel bij twee Duitsche officieren zag. Dat is een bewijs, zei hij tevreden. Goed Nieuws. Luister, ik ga mij vermommen. Hij moet mij niet meer herkennen. Dat was een goed gedacht. Anders krijgt hij lucht in de zaak. De mannen gingen naar huis. Deri volgenden morgen, toen Flip even naar liet duin liep zag hij den Engelschen smokkelaar. Al zoo vroeg uit de veeren, dacht de visscher. En hij komt naar mij toe. Zou hij waarlijk iets ruiken Goeden morgen, groette de Brit. Goeden morgen... Zeg eens, gisteren zag ik u met een vreemdeling. O, met Frans Dat is geen vreemde ling. Ik meende dat het een kennis van mij was. Dan hadt ge wel even kunnen infor- meeren. Wij zijn niet menschenschuw. 't Was Frans Deplaat een visscher als ik... en ge vlucht als ik. Van over de grens Ja. Ook een die genoeg heeft van die schurken ginder. Hij is gisteravond verder opgetrokken. Als ge lust hebt moogt ge zulks aan de Duitschers overbrengen. Hij is toch buiten hun schot. Ik ben geen spion. Ik meende een be kende te zien, maar dan heb ik mij vergist. 't Is mogelijk. Ik weet natuurlijk niet of gij vee! menschen te Waterdam kent. Frans woonde daar. De Engelschman groette en keerde naar 't dorp terug. Flip keerdenaar zijn gast terug en vertelde van de ontmoeting. Ik heb hem met een kluitje in 't riet gestuurd, zei hij. Mengelwerk van «De Poftringhenaar» 11 ROMAN door J\. IIA.ÏV® Flip en zijn makker konden weer vrij spreken. O, nu twijfel ik niet meer, zei Bruwaan. Ik heb den Brit hooren spreken, 't Is Krum mel. Maar hij zal hier wel onder een ande ren naam optreden. Weet ge wat we moesten kunnen doen Komt die Engelschman ook wel overdag aan de grens. Dan zou ik in stilte een portretje van hem willen laten maken. Wacht eens... Ik ken hier iemand van den bespiedingsdienst... onzen dienst. Die heeft een heele verzameling portretten zelfs van over de grens. Wie weet bezit hij er geen waar uw man op staat. G. kon dat waar zijn We zullen morgen eens naar hem toe gaan. Ja. Dat zou een onloochenbaar bewijs zijn. Want dit afluisteren is allemaal goed en wel, nnaar wat kan het bewijzen En de schavuit zal zijn maatregelen wel genomen hebben om zich zooveel mogelijk te dekken. Ja die kerels kennen allerlei listen en 'agen. Kom, we kunnen hier nu niets meer doen. O, de tocht was goed En logeert die Afrader in dit dorp. Nu hier, dan daarSoms verdwijnt hij v°or een paar weken. Joris Deroem had nooit zoo ongeduldig op de komst van Anna gewacht. Eindelijk kwam het meisjein het kantoor. Ze zag zeer bleek. Weer al getreurd vroeg de klerk. Natuurlijk. Of meent ge dat ik nog hoop kan hebben. Andere loodsen zijn te rug... Ik weet dat Jules op de Lusitania was. Hij is omgekomen. 't Is niet waar Ge zegt dat om mij te bemoedigen. En als ik een» meer wist... Een gloed sloeg haar in 't wezen. O Joris, weet gij iets? O, zeg het... Slecht of goed, maar verlos me uit die vree- selijke onzekerheid. Wel, ik weet dat Jules gered werd... O God... Meent gij het I Toe martel me niet langer... Als ge geen spektakel begint, want de oude moet er niets van hooren. Spreek tochjl^Kijk, ik ben kalm. Jules Bruwaan leeft... fs het waar I Ze beefde van ontroering. Ja... ik heb bericht uit Holland... Van hem Ja.., Nu geen zenuwen, hé... Jules is bij de Lusitania gered, maar dan weer door Duitschers gepakt. FEY8-CALLEWAERT, ROUSBRUGGE

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1