HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken De flieaute Kijken Gemeentekrediet van Belgie Grondkrediet van Belgie Apotheek Frans Van de Plas ABONNEMENTPRIJS per JAAR vonnissen Rouuiherichten uitgeverSAtiSEti-UAtinESTE, orukKerii Zondag 6" December 1925 15 Centiemen 22e Jaar. -- Nr 49. Huiselijk- en Parochieleven. I Polzück OVerzicht Kerkelijk Nieuws Roepingen VERWOESTE GEWESTEN 5 p. h. 1921 Reeks 85.414. nr 10 bij L. FORREST Zitting van den Gemeenteraad Sint Niklaas feest In t Buitenland In Stad 6fr.50; n Belgie per post 8 fr.50 Buitenland 13 fr. 00 TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - uerkoopingen Eene Inlassching 2 en 3 lnlasschingen I fr. 50 per regel HERHAALDE O fr. 70 per regel O fr. 60 per regel 5 frank ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe T> 'éfoon 9 PostchAck 19 579 a GEDACHTEN De zelfbekentenis van een dwaasheid, »ls het beste bewijs van gezond verstand. Groot in schijn Klein in zijn. Geen hart zonder smart. Geen huis zonder kruis. Niet het geluk brengt den vrede, maar de vrede brengt het geluk. Hij, die wil, draagt het lot hem die niet wil, sleept het meê. Het valt moeilijker vergiffenis te vragen dan te schenken. Als ge twijfelt tusschen twee plichten,kies den zwaarsten. 't Is de ware vrouw niet die niet tegelijk kan waai schuwen, vertroosten en bevelen. 't Is gemakkelijk die dingen op het papier te zetten hoor ik maar doen is de komeschepe. Da's waar, doen is de komeschepe en de kneep ligt in 't begin, in den inzet. Indien er nu veel huisgezinnen zijn, waar noch gezelligheid, noch innigheid heerscht, komt dit doordien vader en moeder elkaar te goed missen kunnen, het nestje verwaarloozen en den heiligen band tusschen hen en de kin ders mede niet snoeren. Doch er is een ander faktor, die zelfs bij de beste menschen schuld aan dien toestand heeft, namelijk, slapheid van gezag, in veel huishoudens speelt ieder bengel toer op toer den tijran van in de wieg om de minste gril huilt en duivelment hij en dringt zijn wil op, omdat moeder er hem aan gewende zijn willetjes en grilletjes in te volgen. Woorden, dreigementen, ja, helaas verwijtingen klin ken er wel, doch na 't nutteloos geraas volgt de toegeving. Zoo ver komt het dan, dat een poen in de wieg den baas van het huis wordt en er heerscht en kommandeert. Doorslecht werkt dit involgen op het kin dergemoed in. Gewend over vaders en moe ders hoofden te kraaien van in de wieg, zal de bengel kraaien blijven, het gezag der ouders te veel door onderling zerp en zuur, hitsig en heet gekijf ondermijnd minachten, zijn ouders verachten, en, eens de kinderjaren ontvlogen, zijn eigen zin doen en zijn eigen wegen gaan, af van vader en moeder, voor dewelke hij meer vinnigheid dan aantrek voelt. De vorming van hert en geest in het kind vangt aan in de wieg, gaat voort op den knie van vader en moeder en duurt, dag-in-dag- uit, zonder op te houden, dit, door aantoo- nen en aansporen, niet met geweldig, grof, of brutaal opdringen, doch met stil, aanhou dend indringen. Om van een kind iets te maken is de eerste vereischte dus de gehoorzaamheid en de tweede, de voornaamheid. Voornaamheid Welja.de voornaamheid is niet uitslüitelijk de eigenschap der hoogere klassen, verre van daar Ik, die dit schreef, kenenvénveel fijne, tactvolle en voorname menschen in den boeren- en werkerstand, als ik er in de hoo gere standen ken. Rijk en geleerd zijn gaat niet altijd gepaard met fatsoenlijkheid. Dat het zoo zou moeten Ja I Dat het zoo is Neen Wat is voornaam zijn Dat is schoon- menscbelijk zijn. Als een boer met zijn peerd boft, dan noemt hij al zijn goede hoedanigheden met weinig woorden 't komt schoon uit I Juist hetzelfde mag men zeggen van een fatsoen lijke mensch hij komt schoon uit Die weinige woorden beteekenen hij is preusch, net, vriendelijk, bevallig, beleefd, dienst- veerdig, betamelijk en aantrekkelijk. 't Is waar, de jeugd, op haar geheel ge nomen, is preusch den dag van vandage doch veelal enkel in kleederdracht. Laey waar blijft de preuschheid om beleefdheid, betamelijkheid, ontwikkeling epz. Is het niet waar, dat veel jongelieden den dag van vandage zich enkel doen gelden met brutaliteiten en godvers, omdat ze wel niets anders hebben om vooruit te komen en het zoo van jongsaf aangeleerd werden. En is het ook niet waar, dat ze juist daarmeê alles dood leggen en zich zelf afbreken. Noemen defranschen, ons, Vlamingen, les Godvers niet? Zoo ver is het gekomen, dat ons Vlaamsch Jongelingschap maar een ideaal heeft, dit der brutale kracht, ten toon ge spreid in de velokoersen. Wij palen aan Holland en onze mentaliteit verschilt zoo verbazend van deze ginder, dat er geen vergelijking mogelijk is. In ieder Hollandsch huis, zelfs bij de boeren en de deftige werkmenschen, is er een mooie kamer met klavier, of waar het er niet af mag andere muziekinstrumenten. In die kamer is ook een welvoorziene boekenkast, die maar altijd rijker wordt, naarmate de kinders aankomen, .'s Avonds, na het dagwerk, kleeden al de leden van het huisgezin zich netjes aan en vergaderen in de zaal, waar ze muziek maken, boeken lezen, of, in gezellig gepraat, zich op de hoogte houden van alle belangrijke kwesties. Zoo zijn de Hollanders huisduiven en worden ze allen min, of meer ontwikkelde menschen met inwendige krui- me en uiterlijke voornaamheid. Zelfs dan, als een Hollander reist, loopt hij geen beu zelarijen na, doch zoekt er verrijking van wetendheden in. Konden wij wat van hun fatsoenlijkheid en hun ontwikkeling over nemen .en zij wat van onze Vlaamsche vroolijkheid, 't ware perfekt. Jongens van Vlaanderen, zoo ver als de Hollanders zult gij het niet brengen, de inzet was er niet, doch om Gods wille en om uw eigen geluk en grootheid, hebt de edele kracht en durve met de grofheid af te breken en deze in uwe omgeving tegen te gaan. Gij vooral, idealisten uit den boeren- en wer kersstand, staat hooger dan de anderen, die slechts op stoute brutaliteit bogen. Jongens van Vlaanderen en gij ook, meis jes, die zoo preusch en zoo net zijt, zoo flink en zoo welgemaakt, om Gods wille, 'n laat het bij de kieêrs alleen niet, maar voeg er de Mengelwerk van «Do Poperinoh'tnaar» 15 ROMAN door JV. HA^8 Eensklaps verschenen vijf soldaten uiteen hoeve. Een feldwebel stond als een beeld voor den officier. Met uw verlof, luitenant, stamelde hij, nog onder den invloed van zijn eerbied voor de overste... Wat is er vroeg Karlsen uit de hoog te, al greep eensklaps groote angst hem aan. Luitenant, wij hebben bevel gekregen u te verbieden verder te gaan. Wat zegt ge daar, kinkelZijt ge dron ken Alle postenen patrouilles hebben 't zelf de order gekregen, luitenant. Wilt ge maken, dat ge weg komt I Ik heb van niemand bevelen af te wachten. Met uw verlof, luitenant, als gij toch verder gaat, moeten wij u aanhouden, her nam de feldwebel, nu wat flinker in zijn hou ding. Karlsen gevoelde zich een verloren man. hij zou een laatste, wanhopige poging doen. Zult gij nu opkrassen schreeuwde hij. Ja of neen Ik heb mijn orders, luitenant. Daar dan Eensklaps trok Karlsen zijn revolver en schoot hij den feldwebel neer. Hij meende In den Prüvine<eraad. De zittijd voor den Provincieraad werd geopend op Dinsdag 17 November. De Raad van West-Vlaanderen bestaat uit 43 Katholieken, 20 Socialisten, 7 Liberalen en 7 K. V. Nationalisten. Onder de Raadsleden is er eene Dame, Mevrouw Matéchal van Brugge die behoort tot den groep der Vlaansche Nationalisten Onder de openingszitting hebben de Vlaamsche Nationalisten, de heeren Thiers en Samyn, geweigerd aan den heer Gouver neur de gebruikelijke hulde te bewijzen die Hem als vertegenwoordiger van den Koning toekomt. Zooals wij reeds gemeld hebben werd M. Brutsaert opnieuw herkozen als Voorzitter van den Provincieraad en bestaat de Besten dige Afvaardiging uit leden van de Katholie ken groep, die de volstrekte meerderheid uitmaakt. Na bespreking en onderzoek werd de ver kiezing van Dixmuide verworpen door Katholieken, Socialisten en Vlaamsch-Natio- nalisten tegen de Liberalen. De gewone zittijd gaat voort zonder de vertegenwoordigers van Dixmuide. De wet laat zulks toe. De vraag vanwege de VI. Na tionalisten dat de zittijd zou verdaagd worden tot na de nieuwe verkiezing in Dixmuide werd verworpen. Verders houden de leden van den raad zich bezig, eerst in commissievergaderingen en dan in openbare vergaderingen, met het opmaken van de begrooting. Nu komt eene lange reeks van toelagen aan allerhande werken van openbaar nut of instellingen die het welzijn der bevolking behartigen. Eene groote bespreking liep over het her- inrichten van het korps der veldwachters. Thans zullen er slechts 7 brigaden meer op gericht zijn, één per bestuurlijk arrondisse ment. De brigadiers zullen van geen enkele gemeente mogen afhangen, waar vrijgestel den zijn. Hun loon, hunne vergoedingen, hun werk en zelfsde vereenvoudiging van hun kostuum werd besproken. De zittijd van den Provincieraad duurt nog voort. Verplicht Winkelsluiten. We lezen in De Volksgazet Socialistische Kamerleden onderzoeken de mogelijkheid een wet gestemd te krijgen die de winkelsluiting regelt. De winkeliers in ons land zijn echte slaven en daar zij zelf niet willen helpen zal het parlement moeten tusschenkomen om ze wat rust te gunnen. Eene beslissing van Z. H. den Paus. Den 31 December wordt het Heilig Jaar in de basiliek van St Pieter, te Rome. plechtig- lijk gesloten door Z. H. den Paus, die te dier gelegenheid een Te Deum zal zingen en de wereld zal toewijden aan het Heilig Hart van Jezus, Koning van de Menschheid. De H. Vader heeft beslist dat deze toewij ding aan het H. Hart van Jezus gelijktijdig ip al de kerken van de wereld zal moeten ge schieden volgens de voorschriften, welke Hij binnenkort in eene Encycliek zal afkondigen. De Regeering en de voetbalsport. Tijdens eene ontvangst in het lokaal varj den Belgischen Voetbalbond hebben de Mi nisters Pouliet, Huysmans en Generaal Kes- tens zich laten inschrijven als Eere-leden vai den Voetbalbond. In zijne aanspraak verzekerde de heer Mi nister Pouliet dat de Regeering de werking van het Belgisch Voetbalverbond met het beste oog aanziet en zij zegt het dan ook gaarne haar vollen zedelijken steun toe ip het hevoordeeligen van een zoo nuttig ep gezon I sport voor onze jeugd. Zijn nut is onberekenbaarde vooruitgang van de voet balsport isdeachteruitgang van het alcoolisme en de speelzucht en andere ondeugden die hun oorsprong vinden in de luiheid. De Re geering is zoo doordrongen van het nut van de sport, dat zij deze aanziet als een kostbaar element van de voor regimentaire voorberei ding, die thans de gansche aandacht op zich gevestigd houdt. De Regeering geeft gaarne haren steun aan den Belgischen Voetbalbond ondat deze bijdraagt tot de lichamelijke en zedelijke ver betering van het Belgische Volk. betamelijkheid en de fatsoenlijkheid bij. Stelt een einde aan het gaiferen op straat, in herbergen en treins, scheidt uit met vuil- klappen en gooien met godvers, met zielen en woorden die met een k beginnen. Helpt met vader en moeder een hemeltje maken van uw huis, zijt er geerrie, leest en schrijft er, ontwikkelt u en wordt iemand. Zijt zot van uw parochie, nestelst er geerne met c|e vrienden, in opene, gezonde, vlaamsch? leute. Zoo worrit ge, benevens de flinkste tijpen van Europa, ook een volk van aantrek en aanzien. I Vervolg') Warden Oom. aldus de anderen te overblutfen. 't Was een laatste, wanhopige pogingtot zelfverdediging. Ginds ipg het vrije land. Was hij daar, dan stonden zijn oversen hier geheel machteloos tegenover hem. De getroffene uitte een kreet. Hij poogde nog op te staan, maar kon niet meer. Iloudt hem aan, mompelde hij toch. Karlsen wilde wegloopen, maar een lange soldaat, een reus van een kerel, sprong op hem toe en rukte hem achterover. s Zoo niet, zoo nietriep hij. Ons als eeji hond neerschieten omdat wij onze bevelen opvolgen. Laat mij los huilde de officier. Maar ook de anderen hielpen hem over meesteren. Dat zult ge bekoopen raasde Karlsen als een bezetene. Een tweede patrouille kwam aangeloopep en vernam het gebeurde. Gevangen houden gebood de aanvoer der van dit groepje. En breng Meier zqb heette het slachtoffer in de hoeve. Dan zond hij een'man naar de naaste tele foonpost om de Kommandantur te waarschq- wen en een dokter te vragen. Laat mij zelf naar de Kommandantiir gaan, zei Karlsen. Neen, luitenant, sprak de tweede feld webel op beslisten toon. Karlsen schold hem voor al wat leeiijk was, maar moest zich gelaten in de hoevp neerzetten. Hij begreep wel, dat thans allefe verloren was. Een oogenblik dacht hij er aan zelfmoord te plegen, doch hij durfde niet. Meier werd op een bed in de nevenkamej gelegd. Karlsen hoorde hem reutelen. De feldwe bel lag te sterven. Fascisten sn franskiljons. Daar hebben wij het incident van Genck in Limburg. Enkele fascisten oud-strijders, alle vreem delingen verbonden aan de mijn, hadden een groote manifestatie met Goeverncur, ver tegenwoordiger van den Koning, militair muziek, generaals, enz. De gemeente Genck, die vroeger haar eigen vlaamsche oud-strijders heeft gehuldigd, ontvangt beleefdheidshalve de ofticieele ver tegenwoordigers van den Koning op het stadhuis. Op aandringen van den goeverneur hangt daarvoor de driekleur uit. Na de plechtigheid werd de vlag ingehaald daar de gemeente Genck niets te maken heeft met dergelijke fascistische propaganda. Maar kort daarna breken die brusselsche fascisten met geweld binnen in hetgemeente- huis, veroveren de vlag, hangen ze weder uit en richten eene militaire wacht in op het stadhuis. Gij zoudt nu kunnen denken dat er een onderzoek wordt ingesteld tegen de inbre kers? integendeel, de pers van Brussel schuimbekt van gramschap tegen die vlaam sche gemeente en de minister stelt een onder zoek in tegen... den burgemeester. Weeral een incident over de vlag, en de fameuze wet is nog niet eens gestemd, Wat zal het later zijn Maar een onderzoek tegen de inbrekers Allé, allé! En nu nog een. Weeral eene inbraak. Een hoop franskiljonsche, vreemdeen libe rale studenten, opgemaakt door de ophitsin gen van de brusselsche pers tegen de vlaam sche professors aan de zoogezegde vlaamsche hoogeschool, zijn deze weck ingebroken in het huis van Professor Van den Bogaerde, bij gelegenheid van eene manifestatie die be gon onder de les. Inbreken, geweld plegen, dat is allemaal goed als het'is tegen de Vlamingen, hetzij vlaamsche professors. Een Vlaming, met officieel gezag bekleed, blijft niettemin een vulgaireVlamimg. Een brok vaneen vlaamsch burgemeester heeft geen gezag \oor frans kiljons. Zelfs in zijne woning is een vlaamsch professor nitt vrij. Wij verwachten dat er een onderzoek zal worden ingesteld tegen dien vlaamschen professor Gemengde Groep. De Katholieke meerderheidsgroep heeft beslist samen met de Socialisten een komiteit te vormen, om te beraadslagen telkenmale er een voorstel of een ontwerp ingediend wordt, ten einde aldus een doeltreffende samenwerking te waarborgen. Het is wel verstaan dat deze afvaardiging enkel zal hebben te bèraadsfagen over huis houdelijke kwestiën, zooals het aanduiden van verslaggevers, het op de agenda bren gen van een wetsontwerp, enz. De pritici- pieele kwes'iën zullen door die commissie niet behandeld worden. De ondervinding heeft geleerd dat eene toevallige meerderheid soms geheel het democratisch gebouw zou doen instorten en daar de vijanden der Regeering immer gereed zijn om de Regeeringsmannen te doen uit glijden was het noodig zich daartegen te wapenen. Eendracht in de Katholieke Partij. Tijdens de vergadering van het Verbond van Katholieke Kringen heeft de Voorzitter Heer Segers onder anderede kwestie bespro ken van de eendracht in de Katholieke Partij. Wij merken terloops op dat er nu spraak is van eendracht en niet meer van een heid Eenheid veronderstelde hit meester schap van één groep De lijd van eenheid verstaan in dien zin, is thans voorbij. M. Segers is van meening dathetniet goed is verschillige katholieke lijsten op te maken. Dit moet vroeg of laat worden uitgeboet, want een dergelijke toestand verslapt de katholieke meerderheid. Het opmaken van katholieke scheurlijsten is gevaarlijk. De houding der Liberalen bij de samen stelling der B- stendige Deputaties in zekere provincies heeft M. Segers doen zeggen dat de Katholieken voortaan op zich zelve moe ten steunen en in de Katholieke partij, door wederkeerige toegevingen tusschen de ver schillige groepeeringen, kost wat kost de eendracht, de samenwerking dient hersteld te worden. Liefde vraagt wederliefdezegt het spreekwoord ook kunnen wij geen nadruk genoeg leggen op de wederkeerige toege vingen waarvan M. Segers spreekt. Verder werd er medegedeeld dat het Bureel van de Katholieke Unie besloten heeft dat iedere groepeering van de Katholieke Unie een verslag zou opmaken over de doeltref fendste middelen om de eendracht onder al de K tholieken te herstellen. Wanneer die verslagen zullen opgemaakt zijn zal de Katholieke Unie hieraan een be spreking wijden en de noodige maatregelen te dien einde trekken. De Schatkistbons. De rentevoet der Schatkistbons op zes maand werd op 6 t. h. gebracht voor de bons uitgegeven sedert 1 December laatst. Maar, mijnheer toch, waarom hebt ge dien armen jongen geschoten vroeg hem verwijtend de boerin, 't Is wel geen van ons volk. Ik moet hem een vijand noemen... maar 't is een mensch, en hij heeft misschien een vrouw en kinderen. Zwijg, wijf i bromde de luitenant. Het deerde hem weinig, dat daar een man lag te sterven door zijn schuld. ik heb mij zei ven verdedigd, was 't eeni- ge wat hij over zijn slachtoffer dacht. Weldra reed een auto aan en de komman- dant met eenige officieren stapte er uit. Een dezer laatsten was dokter en hij ging dade lijk den lijder onderzoeken. 'tis 't einde... we kunnen hem zelfs niet meer vervoeren, luide zijn oordeel. Karlsen keek den kommandant van de plaats met een blik vol haat aan en zei Ge hebt overwonnen Uw beieedigende woorden raken mij niet, antwoordde de ander. De mannen der patrouille werden onder- hoord. Een majoor trad dan op Karlsen toe en zei uit de hoogte Gij zijt in staat van aanhouding. Gij zult met ons in de auto stijgen. Karlsen kuchte, dat hij 't bevel begrepen had. Het gekreun in de nevenkamer had opge houden. De dokter ging nogmaals bij den getroffene. De arme kerel is dood, zei hij. 't Is hard om zoo te moeten sterven, door een eigen hand. De luitenant ging mee naar de auto. Nog eens keek hij naar 't vrije land. Ginds, bij die hooge boomen begon het. Daar zou hij vrij geweest zijn I Nu gevoelde hij zich geheel verloren. Hij - Het Jmferwijs te Brussel. Minister Huysmans heeft den Hoofdop ziener van het Lager Onderwijs te Brussel een schrijven gezonden, waarbij hij verzoekt een grondig onderzoek in te stellen betref fende de toepassing van de wettelijke bepa lingen aangaande de onderwijstaal in de scholen van het Brusselsche. Dit onderzoek zal ingesteld worden door dat een Volksvertegenwoordiger zijn voor nemen te kennen gegeven heeft te ondervra gen in de Kamer ovei de overschrijdingen die tot nu toe straffeloos gedaan worden van de schoolwet, inzake het niet gebruiken van het Vlaamsch als voertaal te Brussel en sommige voorsteden. Daar worden de Vlaamschekindererveenvoudig verniuilezeld Door dit onderzoek zal er wat aan het licht komen I Ook is het niet Ie verwonderen of geheel de Liberale en franskiljonsche pers is met vrees geslagen over de mogelijke gevolgen van dit onderzoek. Mocht de Minister na de bekendmaking van den uitslag op staanden voet een eind stellen aan de mistoestanden die heerschen in het Brusselsche. Na Locarno. Nude overeenkomsten van Locarno plech tig de goedkeuring ontvangen hebben van de belanghebbende landen, nu zal het tijd wor den eens uit te zien naar de gevolgen van de politiek van Locarno. Het groote gevolg moet zijn Vrede in Europa». Dat die vrede nu voortkomt uit broedei liefde of uit afschrik voor den onme- telijken afgrond van schulden waarvoor alle landen staan die het oorlogsspel medege maakt hebben, dat doet er niets aan. Lo carno beteekent Vrede Voor ons Belgen moet Locarno nog be teekenen Verval van het militair verbond met Frankrijk Op de vraag hoe het nu stond met het militair verbond, in de Kaïner door de Vlaamsche Nationalisten gesteld, heeft Van- dervelde niet geantwoord. Hij deed alsof hij niet wilde antwoorden aan dat klein groepje. Maar in werkelijkheid was de vraag voor dat oogenblik misschien te gevaailijk om in het openbaar behandeld te worden. Maar ais Vandervelde gezwegen heeft is de kwestie daarom niet opgelost. De Vla mingen moeten allen staan tegen de eenzij dige akkoorden. Zij weten het genoeg hoe deerlijk Belgie zijne vingers verbrand heelt aan de noodlottige politiek van Poincaié. Wat Locarno ons nog moet biengen is ontwapening ontwapening in Belgie. Daarvan hooren wij tot nu toe niets. Ont wapening moet ons millioenen besparingen biengen. Bij ons gaat men langzaam, veel te langzaam den weg der militaire bezuinin- gen op. Hadden wij onzen militairen rommel niet, de Amerikanen zouden wat meer medelijden met ons gehad hebben. Italië en zijne voor- deelige voorwaarden met Amerika zijn er het bewijs van. Maar met al zijne militaire grootdoenerij wil Belgie den tijken Jan uit hangen en wij mogen de gebrokene potten betalen. Guido. VRAAGT OVERAL Suikerij F.C. Jacobs YPER De Aartsbroederschap van O. L. Vr. Koningin der Harten, of der Slavernij van Maria, zal hare vergaderingen houden in Sint Maartenskerk, Elverdinghestraat, op Donderdag 10 December met Vlaamsch sermoen en op Vrijdag 11 December met Eransch sermoen, telkens onder hét Lof van 6 ure. Deze gelegenheidssermoeiien zullen gepredikt worden door Z. E. P, Venantius, Overste der Paters Capucienen. Meer nog dan op de andere vergaderin gen worden er ditmaal alle dienaren van Maria verwacht, om te zamen hunne lieve Moeder en Meesteres te vieren in het voor recht harer Onbevlekte Ontvangenis. Aan hesAt iMlin^cii 9 Dec. Te 11 u., in den D. V. G. te Yper, heraanbesteding der werken van herstel aan de besteenigde wegen nrs 5bis, 24,25 en 32 ie WYT- SCHAETE. Raming 243.933,20 fr. II Dec. Te 10 u., voor den h. Verstraete, hoofdingr bestr van Bruggen en Wegen, Vrijdag markt, 12, Brugge, rechttrekking van de Vaart van Yper naar den Ijzer te DRIEGRACHTEN en bouwen van een vaste brug aldaar. 16 Dec. Te 11 u., voor D. V. G. te Yper, herstel van lot 1, het uurwerk, en lot 2, de klok ken der'kerk te VLAMERTINGHE. 17 Dec. Te 11 u. in den D. V. G. te Nienw- poort, 1) heropbouw van het Gemeentehuis te CLERCKEN-HOUTHULST. Bestek 1914 fr. 9069,91 2) vervaardigen van meubels in Slavo nisch eikenhout, T kwaliteit, voor het Secreta riaat van het Stadhuis te DIXMUDE. Bestek 1914 1837,50 fr. wist dat hij op geen toegeving te hopen iiad. Waarschijnlijk zou men hem ter dood veroor- deelen... Hij zou wel zelfs de gelegenheid niet hebben aan het front te sterven. Hij had 't uiterste beproefd... 't Was mis lukt. Hij had geen geluk gehad. De auto reed naar de havenplaats en stopte voor de Kommandantur. Karlsen werd in het kantoor van den Konjmandant gebracht Daar stond hij eensklaps tegenover Geertrui. Gevangen I kreet deze verschrikt. Verloren I gromde de luitenant. Maar gij hebt toch niets misdaan. Zwijg nu 1 zei de officier opgedempten toon. De majoor zette zich in den zetel en vroeg aan Deraads dochter Gij kent dezen officier dus wel heel goed Ja- En Smits kwam ten uwent om uw zus ter, hebtge al bekend Maar mijn zuster wilde van hem niet weten. En gij van Karlsen wel Wij waren verloofd. Zoo En zoudt ge trouwen Ja... O, gij dwaas meisje, Karlsen is ge trouwd... Dat is niet waar kreet Geertrui ont steld. En vader van twee kinderen. Dat kan niet I Meisje, 't is toch zoo. En ge moogt u gelukkig rekenen, dat ge nu uw oogen kunt openen. Maar ik kan het niet gelooven, her nam Geertrui. 't Is waar, bekende Karlsen spottend. Een der grootste oorzaken van de roe pingscrisis van dezen tijd is gebrek van edelmoedigheid bij de ouders. Eens zei mij een brave geleerde man Mijnheer pasfoor, gelooft gij dat het voor mij een groot sacrificie is, mijnen oudsten zoon te laten priester worden De oudste van 8 zou op 20-iarigen leeftijd al een schoonen cent kunnen verdienen. Dat zou meehelpen in 't huishouden. En r,u zal hij mij 2.500 fr. per jaar kosten tot 25 jaar en dan krijgt hij een kapelaanplaatsken en Pa zal nog kunnen bijgeven. Maar, voegde de man erbij, ik heb godsdienst genoeg om mijnen eerste aan O. L. H. te geven, tot geluk van mijn huis gezin. Dat is 'n verstandige en edelmoedige huisvader, O. L. H. zal 't hem vergelden. Zoo zijn alle ouders niet. Veel ouders weigeren hunne toestemming tot priester of kloosterleven aan de kinde ren ondervoorwendsel.dat zij hun geluk ergens anders beter zullen vinden. Uitvluchtsels door eigenbelang en ikzucht ingegeven. Zij zijn enkel op hun eigen be dacht. Zij vreezen eene hulp te missen in hun bedrijf of handelszaak, een hulp of troost te moeten ontberen in den ouden dag. Maar als gij uw kinderen bemint en hun geluk wilt, zoudt gij hen dan niet eerst door vrije keus hun toekomst laten kiezen? Na tuurlijk moeten hier vader en moeder hun kinderen geleiden met wijsheid en onbaat zuchtigheid. Maar zeg, zouden vader en moeder min der gelukkig zijn als zij een van hun kinde ren aan priester- of kloosterleven afstaan Men roemt er op eenen zoon te hebben die officier, kapitein of generaal in 't leger is en is het geen groote eer voor christene ouders, een zoon in 't leger van O. L. H. te hebben als priester of als kloosterling-on derwijzer? Is hij geen officier in Gods leger, de kloosterbroeder, die dag aan dag kinde ren onderwijst en opleid tot het christen leger? Is hij geen leger aanvoerder, de priester, die zijn volk bestiert en opleidt naar 't hemelsch rijk? En is 't geen eer, geen geluk, daar een zoon aan te geven? En op stoffelijk oogpunt beschouwd, zou den de ouders er geen voordeel bij hebben? is aan Godes zegen niet alles gelegen En Hij die 't glas water honderdvoudig vergeldt, wat za! Hij doen voor ouders, die Hem edelmoedig hun kind in dienst geven? Zulk sacrificie blijft niet onbeloond. De ondervinding heeft het bewezen. Me nig huisgezin heeft stoffeiijken voorspoed, huiselijke vrede en geluk ondervonden na een piester of kloosletling te bezitten. En het tegenovergestelde ondervinden dikwijls zij, die zich tegen de roeping hun ner kinderen verzetten. In 1884 kwam een rijke dame bij Dom Bosco, vergezeld van haar jongste kind, een braaf lief manneken. Daar gaat ge zeker een priester van maken? vroeg Dom Bosco. En verontwaardigd antwoorde de dame: Priester dat nooitLiever zag ik hem sterven. De oudste is als zijn vader in de politiek getredende tweede volgt de hoo gere militaire school; dan mag de derde toch geen priester zijn Acht dagen nadien kwam de moeder Dom Bosco smeeken om bij 't sterfbed van haar kind te komen. En terwijl de H. Pateren de moeder baden, zegde het kind Moeder, ik sterf... herdenkt wat gij aan den Pater gezegd heb over acht dagen... Wat meer edelmoedigheid van wege de ouders, wat minder eigenbelang, zou veel bijdragen aan de vermeerdering der roe pingen. Op onze dagen hebben de Kerk, de Staat, de zielen, priesters en kloosterlingen hoogst noodig. En nu in ons Vaderland de schoolstrijd weer voor handen staat, moesten wij broe ders onderwijzers hebben, zooals de broe ders der christelijke scholen, om onze kinde- tegen ongodsdienstig onderwijs te vrijwaren. En in plaats van-scholen bij te maken, moe ten wij er sluiten bij gebrek aan roepingen. En nu onze nijverheids bevolking zoo toeneemt moesten onze Bisschoppen veel priesters hebben, en zij hebben er minder dan vroeger. Ouders, gij kunt daar 't eerst en het meest aan meehelpen, door uwe edelmoe digheid, en waakzaamheid in de christelijke opvoeding uwer kinderen. TREKKING wint een lot van één miljoen De andere nummers dier reeks alsmede al de nummers van de reeksen 24660 27936 44613 664G0 77984 - 117138- 130996 en 193417 zijn uitbetaalbaar met 250 frank. Wat hebt gij mij dan bedrogen vroeg ze woedend. Och, bedrogen I ik heb mij wat gea museerd... En mij van alles wijs te maken! riep het meisje nog driftiger door den toon van ver achting waarop haar vroegeren vriend sprak. Wat wilde hij dan van u vroeg dema- joor. Ge behoeft hem niette sparen. Ge ziet, dat hij u bedrogen heeft. Hij zou na den oorlog met me trouwen... O, gij dwaas meisje. Hoe kondt ge zoo lichtgeloovig zijn Dan heb ik meer eerbied voor uw zuster... Wat een boel hier 1 De kommandant liet Geertrui gaan. Zeg aan uw vader, dat hij zich nooit meer aan de grens vertoont I beval hij. Vernederd, beschaamd ging Geertrui heen. Woedend kwam ze thuis. Ze vertelde nu alles. Deraad zat eerst ais verstomd. Hij en zijn vrouw wisten al, dat Marie vrij was en hoe ze zich zelve verlost had. En nu deze onthulling. Waar staat ge nu met uw geld vroeg de vrouw, leder zal u verachten Uw smerig geld... Deraad werd weer stoutmoediger. Ik ben toch rijk, zei hij... Bah,Geertrui moet dien Duitscher nu maar vergeten. Maar de boer was toch niet gerust. De soldaten uit het landgoed hadden alles bekend, heel het komplot van Karlsen... En deze werd den volgenden dag naar net hoofdkwartier gevoerd. Als een vrak zat hij in de auto. De kommandant nam strenge maatregelen tegen de smokkelaars. En heel den dienst werd naar het front gestuurd. VOOR UWE Hinden Bankverrichtingen Inlichtingen wend U in volle vertrouwen POPERINGHE YPER Groote Markt, 28 Tel. 89 Groote Markt, 9 Tel. 304 Verhuring var) Brandkofiers van liet <s AGENTSCHAPPEN Beveren Tahon J., Gemeente-Sekretaris. Bixschote R. Morlion, Gem.-Sekr. Bulscamp Butaye E. Gemeente-Sekretaris. Coxyde A. Vandamme Gem.-Sekr. Crombeke Decae C,, Gemeente-Ontvanger. Dadizeele P. Hoet, Gemeente-Sekretaris. Dickebusch Decaesteker, Gem.-Sekr. ElverdingheBultheel, Landmeter. GheluveltBeyls A., Gemeente-Sekr. Gheluwe Van Ryckeghem L., Gem.-Sekr. Hollebeke A. Breyne, Gemeente-Sekretaris. Houthem-VeurneH. Verdoolaeghe,Gem.-S. Isenberghe Baes Henri, Gem.-Sekr. Langemarck Muyssen Cyr., Gem.-Sekr. Ledeghem G. Delannoo, Gem.-Sekr. Locre L. Dousy, Gemeente-Sekretaris. Loo Camerlynck V., Gem.-Ontv. Meenen A. Degeeter, Kortrijkstraat, 2. Meessen Bossuwe, Gem.-Sekr. Moeres Melis, Gemeente-Sekretaris. Moeskroen Toerkoenjestr., 109. Tel. 179. NoordschooteBailleul Maun, Gem.-Sekr. Oostvleteren Smis Rich., Gem.-Sekr. Passchendaele De Brock G., Notarisklerk. PloegsteertWoestyn J..Hoofdonderwijzer. Poelcapelle Dehaene Joris, Gem.-Sekr. Pollinchove: H.Anseeuw, Gem.-Bed. Proven Alle Zondagen voormiddag. Reninghe Wullepit A., Gem.-Ontv. ReninghelstCamerlynck FL, Gem.-Sekr. Rolteghem-Capelle A. Vandeputte, G.-S. Stavele Franchoo Pr., Hoofdonderwijzer. Veurne Vanhove G., Gemeentebediende. Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sekr. Vlamertinghe Dehaeck J., Ontv. d. Godsh. Waasten Sibille H., Eere-Notaris. Voormezeele G. Deceuninck, Gem. Sekr. Watou Bulthez E., Gem.-Ontv. WervicqDe Mazière G., Steenacker, 18. West-Nieuwkerke Lemaire L., Bellestraat. Westouter Declercq A., Plaats. Westvleteren Vanlierde M., Beheerder. WoestenVanhoutteA., Gem.-Sekr. Wulverghem Haghebaert L., Gem.-Sekr. Wulveringhem Ceulenaere C., Gem.-Ontv. Wytschaele Fournier J., Burgemeester. Zantvoorde E. Vandermarliere, Gem.-Sekr. Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke Vanwaileghem R., Gem.-Sekr. Zuydskhole H. Costenoble, Gem.-Sekr. NIEUWE AGENTSCHAPPEN Moorslede A. Denecker, Gem.-Sek. Brielen J. David, Gem.- Sek. HerseeuwR. Laverge, 72, Plaats. Luigne H. Vanhoutte, Plaats. Marcke Ch Brasseur, Gem.-Ontvanger. Voor uwe Geldplaatsingen wendt U in volle vertrouwen bij den AGENT van het Gemeentekrediet van Belgie. DER STAD POPERINGHE op Zaterdag 5 December, te 5 uur 's avonds. DAGORDE 1. Rekening der stad Poperinghe v. 1924. 2. Inrichting van Latijnsche cursussen in de Staatsmiddelbare school. 3. Grondvergunningen op het kerkhof. 4. Verslag nopens de werkzaamheden der Schiftingskommissie en toekenning der studiebeurzen. 5. Voorstel voor verkoop aan den Staat van 14 ca. grond, in te lijven in het En- gelsch kerkhof, bij «De Halve Maan». 6. Toelaag te geven aan de akademie te Rousselaere, voor bijwoning van jon gelingen onzer stad. 7. Vernieuwing der leden van den Be heerraad der Middelbare school. 8. Vernieuwing van een vijfde der leden van het Keuringsbureel der Hop. 9. Benoeming van de geneesheeren en heelmeesters der Kommissie van Open baren Onderstand. Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) ro|HM*in^iu> Vader en Zoon. Anna Mertens kwam opgewonden op het kantoor... Willy is thuis gekomen, zei ze. En hij ook spreekt van trouwen... Zoo Weet ge waarom Ze willen uw erfdeel binnen rijven. Dat geld zit in de zaken. En deze staan ondanks alles niet te best. Door het huwelijk zou het geld er blijven. Maar ze mogen mijn geld houden I Als ik maar met Jules kan trouwen. Gekheid... Uw geld verliezen, het aan die haaien geven... O, het leven wordt nu ondragelijk. Willy is altijd bij me, hij doet valsch lief... Ik ben zoo bang... Ik geloof, dat ze me zul len ontvoeren, om me zoo te dwingen. Luister, Anna, nu moeten we handelen. Gij verlaat het huis. Waarheen Naar een kennis van mij, buiten de stad. Hier gaan bommen barsten. En maak nu geen bezwaren Ge moet geen pakjes maken. Anders krijgen ze er de lucht van... Vergezel me dadelijk. Zoo haastig... Ja... Denk aan Jules Laat ons onmid- deiijk gaan Lang moest Joris niet aandringen... En samen verlieten ze ongemerkt het kantoor. Joris zou Anna voor alle gemeenheden der Krummels behoeden. Wel twee uur later kwam Joris terug. Hij moest dadelijk bij den patroon gaan, zei een der klerken. Waar zijt gij geweest En waar is Anna vroeg Krummei. Heden ZONDAG zal de vermaarde SALOMK recordman der loopkoersen, eene loopkoers aangaan van 40 Kilometers in 4 uren te Poperinghe op de Groote Markt, van 9 tot 1 uur. Contróie Café de l'Espérance. Deze sportman heeft hier zijne kracht proeven getoond in September laatstleden. Weken reeds denken en droomen de kieinenaanal het speelgoed en de snoeperijen die de goede Heilige op zijne ronde Zaterdag nacht door de schouw zal laten nederkomen. Hoeveel briefjes vol beloften van braaf te zijn, en nog meer vol vragen van al wat ze begeeren, werden deze weken geschreven. Hoe aandoenlijk soms het lezen van die brieven heel hun kinderhartje ligt er in. Vele moedertjes zijn in de weer om alles voor hunne bengels te bezorgen en verlangen zelf naar Zondag morgen enkel en alleen om de gelukkige gezichten hunner lievelingen te zien. Hoevee! vreugde zal er dien morgen zijn I Maar ook hoeveel verdriet zal er dien morgen geleden worden. in vele gezinnen zal St Niklaas niet kun nen komen omdat vader niet genoeg wint en omdat er veel kindjes zijn. Deze week werden ons een paar pijnlijke gevallen bekend gemaakt We zagen eene ziekelijke moeder ze woont op 5 kim. van hier. Het gezin telt 7 kinderen de oudste 13 jaar; vader zwoegt van 's morgens tot 's avonds en wint 10 fr. daags en de kost En negen menschen moeten daarmede leven of liever ze kunnen er niet van leven. Nog een we zagen een vader die eenige weken werkeloos was nu heeft hij voorloo- pig werk. Hij heeft 6 kleine kindjes die meest droog brood eten, soms met wat margarine erop. En hoeveel zulke gevallen zijn er niet, helaas En Sint Niklaas zal daar niet komen tenzij menschlievende zielen hierin voor zien. 't Is wat laat dit jaar, maar wie kenter niet één gezin waar hij nog vóór zondag wat hulp kan brengen en waar er door zijn toe doen Zondag morgen ook gelukkige gezich tjes zouden zijn moest er wat speelgoed en snoeperij door... Sint Niklaas gebracht worden. En of kwame de goede Heilige nu een dag te laat dit jaar, beter Maandag iets dan Zondag niets. Niets I Wat leed moet die kinderhertjes vervullen als ze zooveel van Sint Niklaas hooren spreken en er niets is voor hun. Beste Lezers, gij die kunt, haast U, helpt de noodlijdenden en er zijn er zooveel, ge loof me wilt ge inlichtingen, we kunnen er U geven en hoeveel nood wordt in stilte ge leden. Wat ge aan de armen geeft zal U geluk bijbrengen. Denk er aan en haast U en aanstaande jaar komen we daar vroeger op terug. Poperinghe, 3-12-25. Wie de twee gezinnen hierboven bedoeld wil helpen mag ons iets zenden wij zullen zorgen om het te bestellen. Maar liefst nog, dat elk een arm gezin opzoeke en helpe. Spoorongeluk in Amerika Op een overweg is een lokomotief op een automobiel geloopen al de personen die in den auto zaten werden gedood. Overstroomingen in Yougo-Slavië 2000 families geteisterd De Savestroom heeft in Yougo-Slavië rampspoedige overstroomingen veroorzaakt. Het water is met zulk geweld gestegen, dat de dijken van Zagabria doorgebroken zijn. Heel de omtrek van Brod is onder water ge loopen. Meer dan 2000 gezinnen zijn in aller- haast moeten vluchten. Hunne woningen werden weggespoeld of door het water over rompeld. De stoffelijke schade wordt op verscheidene miljoenen geraamd. Een Italiaansch paleis ingestort Een vleugel van het San Severo-Paleis te Napels, is Zaterdag ingestort. Aan het ge bouw werden herstellingswerken gedaan. Vierder werklieden werden gedood en twaalf anderen bekwamen erge verwondingen. Nieuwe belastingen in Frankrijk M. Loucheur, de nieuwe minister van fi nancies van Frankrijk, schikt al de bons op kort termijn, 't zij voor 35 milliard, binnen de zeven jaar terug te betalen, met nieuwe belastingen te heffen ten bedrage van vijf milliard per jaar Die belastingen zullen al de vormen van den rijkdom treffen. Wel, ik kan u op beide vragen tegelijk antwoorden, sprak Joris rustig. Ik heb Anna weggeleid... Waarheen Waar gij ze niet vinden zult, oude schelm Zoo spreken tot mij... Meent ge, dat ge Anna aan uw no^ slechteren zoon zult uithuwelijken Moet zi ongelukkig worden, zooals mijn moeder. De oude Krummei verbleekte. Uw moeder herhaalde hij... O, ik weet alles... ik weet nu, waarom gij mij op uw kantoor naamt. Ge hebt moe der gehuwd... in het geheim. Maar nadien verachtet ge haar. Ze moest op een dorpje blijven en daar uw aalmoezen afwachten. Moeder werd zwak in haar geest. Ze zwierf rond met mij, het schamel wichtje, op den arm. Als landloopster stierf ze in een werk huis... en ik kwam in het vondelingenge sticht uw huwelijk was weinig bekend. En gij hertrouwdet na moeders dood, maar aan niemand zeidet ge, dat ge nog een zoontje hadt, een verstooten kind in het armhuis. Ik heb er u toch uitgehaald, kreunde Krummei... Ja, zeker, omdat ge vreesdet dat ik toch de waarheid eens zou hooren en dan wel zwijgen zou om uw centen. Gij zijt mijn vader, maar hoe kan ik eerbied voor u hebben Zoo even vernam ik slecht nieuws. De Vertrouwen is vergaan... Ja. Er is een telegram gekomen... Gij zijt de moordenaar van die men schen. Ge stuurdet een slecht schip heen. O, nu moest ik mijn gemoed luchten... Ik kende mijn leven sedert eenigen tijd. Van wie ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1