HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD iiietiwsMad voor Poperioght? en Omstreken DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG Zondag 10" Januari 1926 20 Centiemen 23e Jaar TARIEF DER PRIJZEN: Bremen - uerHoopsngen usnriisson Heywuerismeii Aan onze Abonnenten Vertrouwen. De militaire diensttijd. SANATORIUM De pensioenwet. De Nationale Ramp Overstrooraingen en Watersnood ONVERBETERLIJK Portret Geschenk Politiek Overzicht In Kamer en Senaat. CD verstrooïïiingen dek ROMAN door Ak. il\\>R leest en verspreidt "De Poperinghenaar, Het geduld is de steun der kracht, ongeduld de ondergang der macht. Buitenland 1 5 fr. Eene Inlassching 0 fr. 70 per regel 2 en 3 teiasschingen 0 fr. 60 per regel I fr. 50 per regel j 5 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Geduld vloeit meer uit het karakter dan uit de overweging. Het Vaderland moet God vertegenwoordigen op de wereld door zijne weldaden, zijn meester schap en zijne liefde. Om wel te denken moet men lang leeren, zelf tot zijnen taatsten dag. Alle annoncen zijn voofaf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gedachten kosten soms meer last om gepolijst, dan om gevonden te worden. De loop der gedachten is zóó zonder'ing dat degene die ze zou luid zeggen, voor een zinne- looze zou aanzien worden. Gasthuisstraat, 15, Poperinghe T '«toon 9 Postchéck «3 575 Een oproep aan de gemeentebesturen in dien zip gedaan, zou voorzeker niet on be antwoord blijven als hij uitgaat van 't1 opper ste gezag der provincie en eene jaarlijksehe inzameling van 200.000 fr. als vrije gifte ware voor de Provincie eene ware ontlasting. BESPARINGEN. Op dat gebied kan er zonder de zieken in iets te kort te doen, veel gedaan worden. Ik wii enkel eenige vingerwijzingen geven: 1/ Afschaffing van het paviljoen voor be smettelijke ziekten en ook van het paviljoen voor lijders van vlektyphus, waar nooit geen enkele zieke binnen kwam. De bedden die daarvoor beschikt zijn, en ongebruikt, brengen wei is waar geen uit gaven mee maar geen inkonis'en. 2/ Het ware billijk dat de Staat de onkos ten afdrage van a! de zieken van buiten onze provincie die hij voor half geld, of kosteloos te Houthem aanveerd heelt. 3/ Vele Commissiën van openbaren onder stand kunnen gemakkelijk, gemakkelijker dan de Provincie, de onderhoudskosten af dragen van hunne zieken, waarvoor ze nu 3,50 per dag voor volwassenen en 2,50 fr. voor de kinders op rekening der provincie schuiven. De minvermogende Commissiën van openbaren onderstand zouden hulp van gemeenten of van Staat kunnen inroepen. En dat zou eene jaarlijksehe besparing van 70 fot 80.000 fr. voor de provincie uit maken. 4/ Ongeneesbare zieken zijn op bun plaats niet in een Sanatorium ae zijn noch daar mee noch eilaas met niets te heipen. Het Sanatorium kati hun geen goed, maar zij doen kwaad aan de Saratoriumbewoners overal dragen ze het verdriet en de wanhoop mede van hun noodlottigen toestand, daar waar vroolijkheid en hoopvolle gemoedstem ming de hoofdvereischten zijn voor het wel- gelukken van een degelijke Sanatoriale behandeling. 5/ De zieken mogen hier niet onbepaald in het Sanatorium vertoeven als ze na 6 maanden of ten langsten na een jaar niet verbeterd zijn, dan zouden ze best het Sana torium verlaten en naar eene andere behan deling uitzien. Door het verbannen der besmettelijke zieken en der ongeneesbaren, zou het ver- pleglngs- en dienstpersoneel kunnen vermin derd worden de dienst der automobielen verlicht. Dit alles en 't verzwijge nog andere bronnen van besparingen omdat ze van ondergeschikt belang zijn zou de jaarlijk sehe uitgaven verminderen en ten slotte den last voorde Provincie dragelijk maken. Dat alles in aanmerking nemende heb ik aan de le Commissie voorgesteld te beslissen: 1/ Dat het Sanatorium van Houihemdoor de Provincie mag overgenomen worden 2/ Dat te die einde, eene som van500.000fr. in de begrooting van 1926 mocht ingeschre ven worden en tevens den wensch uit te drukken dat 1/ Een oproep gedaan worde bij al de Gemeentebesturen der Provincie opdat ze voor een jaarlijksehe som van minimum 1 frank per inwoner zouden tusschenkomen in de onderhoudskosien van liet Sanatorium der Provincie zoo lang de financieele toe stand het vereischt 2/ Dat zonder in iets de zieken te kort te doen naar middelen van besparingen zou uitgezien worden. De verslaggeverD' BRUTSAERT. hebben veel leden de vriendelijkheid gehad te willen wachten tot de Minister met zijn voorstel van dienstvermiridering voor den dag zou komen. De Minister is van zin de diensttijd tot 10 maanden te brengen voor het voetvolk. De technische diensten zouden 12 maanden en de bereden troepen 13 maanden dienst moeten doen. Dit is zeer koel opgenomen geweest door de meerderheid der wetgevende Heeren. De Socialisten en de Fronters zullen afkomen met een voorstel dat moet leiden naar 6 maanden dienst en de Christene Democraten zijn dezelfde inkorting zeer genegen De Heer Keslens zegde dat zijn ontwerp zou te bespreken zijn. Wil dat zeggen dat het voor verandering en verbetering vatbaar is, dan kan er middel zijn op een tusschen- ontwerp overeen te komen. Zooniet het zal er leelijk gaan spannen. Wat de gewestelijke indeeling aangaat, hierover werd niet veel gezegd. Maar uit het weinige dat wij erover te hooren kregen blijkt reeds voldoende dat ook daarvoor eene meerderheid te vinden is. Die twee verbeteringen, korteren dienst tijd en gewestelijke indeeling zijn juist twee veranderingen die goed passen in het kader der besparingen, waarover zooveel gespro ken wordt. De Katholieke Vlamingen zijn tegen het leger niet, maar zij eischeri dat de leger- lasten, zoowel voor de soldaten als voor de belastingsbetalers, op een strict minimum gebracht worden. Guido. Schelde hebben in de Vlaanderens veel schade berokkend. Dat alle Leleineerschen onder water staan hoeft niet meer gezegd. In Lauwe eti Bisseghern staan menige schuren en huizen onder water, vele hofstedekens worden be dreigd en mogen zich met de nieuwe regens op het slechtste voorbereiden. Zoo is de toestand van Kortrijk tot Deitize. Te Lier is de toestand ramspoedig. In de stad staat de Nethe boordevol en langs het Zuiden en het Zuid-Westen wordt de bevol king bedreigd. Al de barakken van het Koning Albert-Fonds (48 houten huizen) weiden bij hoogdringendheid ontruimd. Langsheen de Nethe tot Duffel, moeten vele menschen vluchten of zich op het dak van hun huis redden, waarvan zij dan met bootjes worden afgehaald. Al de weiden rond de stad staan onder water. Verscheidene fabrieken staan onder water en het werk moet stilgelegd worden. Te Wetteren is de Schelde buiten haar oevers getreden en te Dendermonde is een dijk doorgebroken. Te Gent waar men ook wreed geteisterd wordt werden dijken opgeworpen om het water tegen te houden ei af te leiden. Reeds stonden fabrieken, huizen engansche straten onder water. Het water staat 1 m. boven 't gewone pei! en de scheepvaart is totaal onderbroken. Bij Mechelen is de Dyle uit haar oevers getreden iets wat sinds jaren niet meer was gebeurd. Aanpalende velden en weiden 'zijn d tn ook, zoo ver het oog reikt, één waterpias. De beemden van Neckerspoe! zijn in een groot meer veranderd, bij zooverre dat de bewoners van het spuihuis midden de beemden gelegen van allen omgang met de buitenwereld werden afgesloten en de noodvlag heschen. Te Namen, Charleroi, in gansch Limburg heeft men de zelfde ramp fe betreuren en is de nood ten hoogste. Van overal luidt het onberekenbare schade, dijken doorgebroken, hier en daar jammerlijke verdronkenen, treinverkeer onderbroken, vee verdronken dreigende armoede, gedwongen werkloos heid, vrees voor ziekten, enz. enz. Niet medevoelen met de getroffenen uit de bergstreek, en de watersnoodlijdenden uit de Scheldevcllei, ware een bewijs van vloekba re hardvochtigheid.) Wi j krijgen hiereen prachtige gelegenheid, te laten zien dat, zoo vele goede gevoelens onder den invloed van den vierjarigen oor log verzwakten, of toch minder geestdriftig werden betuigd, het medelijden toch nog in onze zielen bleef leven. Dat elk geve naar zijn vermogen, maar iedereen toch dezelfde zoete warmte om het hart voele die het stelpen van andermans smart medebrengt. Hoe uiteenloopend van gedachte wij ook zijn, hoezeer levensstand, godsdienst, taal, opvoeding ons ook scheiden, wezen wij toch eensgezind in liefdadigheid, en geven wij zoo gereedeiijk en geerne aan den wild vreemdsten geteisterde, als aan ons eigen broer. God en een goed hart, zetten u aan tot medelijden, en zoo ikzuchtig kunt ge niet zijn dat uw eigenbelang luider spreekt dan die twee stemmen des plichts en der mensche- lijkheid. Wij vergaan door te weinig liefde, door te weinig vertrouwen, door te weinig verstand houding tusschen lieden die God in hetzelfde gewest heeft geplaatst om hunne korte, lastige levensdagen te slijten. Laat de aalmoes het zalige, wijze woord zijn, dat iedereen verstaat, dat. twee harten even snel doet kloppen van medelijden of erkentenis. Woorden kunnen liegen, daden kunnen lie gen, maar de aalmoes is de zachtste en te vens de sterkste zegel van rechtzinnigheid. Wie zal de hand verdenken die den lavenden beker aan zijne lippen brengt, of ze bijten als hij er uit mag eten Wie weet of God en zijne rechtvaardig heid niet wacht op dit gebaar van liefde, om ons land te begiftigen met deugden en welvaart Dat over het gansche land, zij die nog droge voeten hebben en een warme kamer, dat zij wiens dagelijksch brood is verzekerd, denken aan dezen die door het water worden geteisterd. Er zal eene nationale inschrijving inge richt worden voor de geteisterden van dezen watersnood. De oproep tot deze inschrijving zal over gansch het land worden verspreid. Zij staat onder het beheer van den Belgischen Persbond en het Rood Kruis van Belgie. Al dezen die niet van eerstaf geregeld ons blad ontvangen gelieven niet ons maar we! hun brietdrager daarvan te verwittigen. Door het lastig werk der nieuwjaardagen kan het gebeuren dat iemand vergeten geraakt. Alsdan onmiddeMijk uw briefdrager beleefd verwittigen, als dit niet helpt schrijf ons dan. Onze abonnenten van het Buitenland ge lieven onmiddellijk het bedrag 15 frank (weerde in Belgisch geld) op te sturen. Na deze week wordt hun geen blad meer gezon den. Degenen die ons de volledige som niet opstuurden, gelieven ons het te kort op te zenden, ofwel zullen wij verplicht zijn het blad niet voor gansch het jaar op te sturen. geringschatten cn ontwennen maar iets stevigs waar, zij or-,.ok.: Jle luxe gebannen, huiselijkheid err uiinohuigen-i laonerid voor komen den lijder reeds bij 't intreden vooi zijn gesticht innemen. Een betrekkelijk eenvoudig Sanatorium met hof of hoeve bij der hand, bestaande uit afzonderlijke paviljoenen met gaanderijen voor de rustkuur, daar waar ze volstrekt noodzakelijk is en die men kunne uitbreiden zooveel en zoo gauw als men wil en het ge- tjI zieken het vereischt. Teringlijders hebben geen prachtgebouw van doen om te genezen buiten moeten ze leven in opene lucht. Eene tent is voor hen voldoende om er onder te slapen en hun maaltijd te gebruiken en wanneer tusschenkoinende verergering van hun kwaal ze aan hun bed kluistert dan sturemen ze naar de ziekenzaal. Zware zieken kunnen op eenen ligstoel in de paviljoengaanderijen of liever nog onder een open afdak dat op 't zuiden uitgeeft, in volledige rustkuur leven en beternis zoeken, terwijl deze die lichter aangetast zijn zich, met lichte lijfoefening in open lucht in den hof of op 't veld, beter zullen bevinden en intusschen hun vroeger bedrijf dat hen op wacht aan de deur van het Sanatorium, niet verleerd hebben. Waarom groote logge en kostelijke gebou wen zetten daar waar kleine goedkoope paviljoenen, allen gelijkvloers, aan al de vereischten ruim voldoen. Daarom dus een bescheiden eenvoudig Sanatorium gebouwd, in alles aangepast aan den aard van de zieken, grootendeels land- sche menschep, en kleine burgers, die het moeten bevolken eene inrichting die wij in verhouding met de noodwendigheid kunnen uitbreiden en verbeteren, naarmate de gang der wetenschapen het stijgend bevolkings cijfer het vergen mochten Aan die opvatting welke ik neerschreef in 1922, heb ik niets te veranderen ik ben nog van oordeel dat het beter is het geld te ge bruiken voor de zieken te verzorgen en te genezen, dan het vast te zetten, onvruchtbaar in steen en arduin. En omdat het Sanatorium van Houthern in breede trekken aan die opvatting beant woordt, en ondanks zijn nederig voorkomen toch veel diensten kan bewijzen, men kan ook een hoogmis doen in eene kleine kapel vind ik dat het noch om zijne economische inrichting noch om zijne ligging in de Wes- tersche vlakte te verwijzen is. Wel is waar, zijn veel paviljoenen in hout, en daarbij op hun levensavond, dat is de schaduwkant der zaak, maar zonder veel onkosten, geleidelijk bij brokken en stukken zoucien ze naarmate de tijd tempus edax rerum ze versleten heeft door gelijkvloer- sche paviljoenen kunnen vervangen worden. Daartegen heb ik met eigen oogen kunnen vaststellen dat Houthem iijkelijk voorzien is var» alle wetenschappelijke en stoffelijke benoodigheden in een degelijk Sanatorium vereischt. Onder dat kale omhulsel zijn ware schatten verborgen. Ik zou dus Houthem overnemen om zijne innerlijke waarde en zijne welenschappelijke degelijkheid. Ik zou het met vreugde doen omdat het voor den Provincieraad een middel is zich van een zedelijke verplichting te kwijlen. We moeten toch niet vergeten dat, op 14"Juli 1922, de Provincieraad beshst heeft mee te helpen tot de stichting van 2 Sanatoriums, een voor vrouwen en een voor mannen dat er een voor vrouwen te Sijsseele in opbouw is en dat we er in verste verschiet nog niet het minste spoor van ontwaren, dat er zou begonnen worden aan een Sanatorium voor mannen. Een openbaar bestuur, zoo wel als de enkeling heeft als plicht een plechtige belofte, een onbetwistbare verbin tenis tegenover onze bevolking te houden. Dat is politieke eerlijkheid. Wel is waar, als we Houthem overnemen en er eene provinciale inrichting van maken, gaan ue weg van de gulden gedragslijn, die tot nu toe onze leuze was geen étatisme of provincialisme, maar privaat initiatief aanmoedigen en ondersteunen. Maar 't is de drang van de omstandighe den die ons nu noodzaakt in 't vaarwater van de socialistische groep te zwemmen en ik zou daarin geen bezwaar vinden dat kan opwegen legen de stellige verplichting die wij genomen hebben de inrichting van een Sanatorium voor mannen te helpen tot stand bremgen. Ik zou uit loutere menschlievendheid, in geest van solidariteit, zonder geestdrift maar met taaien moed, de taak aanpakken, en om den financieelen last voor de provincie zoo licht mogelijk te maken uitzien eenerzijds naar nieuwe inkomsten anderzijds naar besparingen. NIEUWE INKOMSTEN. Iiwdien het Sanatorium van Sijsseele, dat meer dan 3l/s miilioen zal kosten, tot stand kan komen, 't is dank aan vrijgevigheid; de edelmoedigheid van onze bevolking en ik ge loof niet dat het vermetel ware te verhopen dat ieen vierde van onze bevolking zou willen tusschen komen jaarlijks voor een frank in de onderhoudskosten van het provinciaal Sanatorium van Houthem. voeringen die toch mees: op herhalingen uit- loonen Tijdens de bespreking kwamen meest de minderheden aan het woord en het was tee- kenend hoe weinig zij het princiep der be lasting zelf aandurfden. Ook heeft het de Liberalen niet weinig moeite gekost om een reden te kunnen vin den om de belastingen niet te stemmen. Het is nogal eigenaardig dat zij, die jaren lang leurden met vaderlandsliefde, nu juist aan vaderlandsliefde te kort schieten als het erop aankomt het vaderland geldelijk te redden. Zij hebben eens te meer getoond welke kleinzielige politiekers zij zijn. Mis schien wel hopen zij kiesmyrit te slaan uit hun verzet tegen de belast nge Maar de kiezers zullen zich daar niet aan laten beet nemen. In de kamer werd de begrooting van 's lands middelen gestemd met 115 stemmen legen 24 en 1 onthouding. De Senaat heeft dezelfde begrooting goedgekeurd met 113 stemmen tegen 7 en 3 onthoudingen. De tegenstanders zijn de Liberalen, de Fronters, de Communisten en een paar Katholieken. Het is dus met eene overgroote meerder heiddat zoowel Kamerleden als Senaatheeren hun vertrouwen uitgedrukt hebben in de huidige democratische regeering. Dit vertrouwen, uitgebracht juist na het stemmen van millioeiiennieuwebelastingen, juist na het uiteenzetten van een finantieei plan,, dat om zijne^v utiitid alles overtreft wat tot nu toe in ons latid aangewend ge weest is, dit vertrouwen is van groote be- teekenis. Als de parlementairen, die het werk van Minister Janssen van dichtbij zien, die 's lands begrootingen van dichtbij kunnen onderzoeken, die de rekeningen kunnen uit pluizen en fijn kunnen nagaan hoe het met ons land gesteld is, als die mannen hun ver trouwen stellen in het huidige Staatsbestuur, hoeveel meer redenen hebben wij niet om hetzelfde te doen. De reuzenpoging welke thans door de Regeering gewaagd wordt om een gezonde geldwaarde in ons land te scheppen is een daad van goedbegrepen vaderlandsliefde en van openbaar belang. Alle standen der samenleving hebben er een zeer groot belang bij dat deze finantieeie operatie moge gelukken. De toekomst onzer nijverheid, de bloei van onzen handel zijn er rechtstreeks aan verbonden. Maar ook de arbeiderstand is grootelijks bij het al of niet lukken dezer geldelijke be werking betrokken. Men moet geen ijdele hoop stellen op het geen in de eerste weken kan gebeuren, maar men moet ook toch niet alles in 't zwart inzien. Kalm en vol vertrouwen de gebeurte nissen afwachten zal nog het best zijn. De nieuwe belastingswetten zullen hun weerslag doen gevoelen op het economisch .leven van ons land,..en dus ook van den. arbeideissfand, dat valt niet te betwisten. De nieuw gestemde belastingen zullen den prijs van het leven doen verheugen en offers vra gen aan al de standen, aan de rijken, aan burgers, aan de handelaars, aan de boeren, aan de arbeiders. Wij moeten ons echter door geen paniek- zaaiers laten beïnvloeden We moeten den roestand nemen zooals hij is en gelukkig zijn als wij door de genomer.e maatregels voor geenegeheeleombuiteüng van ons geldwezen zijn komen te staan. Dit zou eene echte ramp geweest zijn. Men bedenkedat'wij,(Belgen, in zake duur leven en helastingszwaarte nog altijd een bevoordeelde plaats bekleeden onder de vol keren welke door den oorlog geteiste'd wer- ded. Zelfs landen als Nederland, die geen oorlogswee kenden, zijn verplicht hun volk zware lasten op te leggen. Wij moeten begrijpen en het diep in ons verstand pienten, dat de opoffering welke de Regeering ons vraagt noodig is om te redden wat wij bezitten en vervolgens om hetgeen wat wij na de oorlogsramp overhielden of sinds dien verwierven geleidelijk op te voeren tot zijne vooroorlogsche waarde. De werklieden moeten weten dat de staat bijna 800 miilioen uitgeeft aan de ontelbare ondersteunde sociale inrichtingen die ten bate komen aan de arbeidersklas en dat zulks slechts mogelijk kan blijven bij een gezonden geldtoestand. Dus, we moeten cfé verzwaring der lasten beschouwen, niet als kapitaalsvermindering of louter verlfes, maar veeleer als een voor- deelig uifzetten van fondsen, waarvan de kroos de bron moet worden van onze herle vende welvaart, het steunpunt van ons her overd crediet. De bespreking over het legercontingent voor 1926 heeftin Kamer zoowel alsin Senaat de kwestie van den diensttijd en van gewes telijke indeeling te berde gebracht. Zoo het contingent schier inet algemee n stemmen goedgekeurd geweest is, dat betee- kende volstrekt niet dat iedereen ermede akkoord ging. Ver van daar. Tegenover de welwillende houding van Minister Kestens van HOUTHEM-bij-VEURNE. In dun laatsten zittijd van den Provincie raad kwam ter bespreking De overname door de Provincie van het Sanatorium van Houthem dat aan den Staat toebehoort. Dr Brutsaert, om zijne bijzondere bevoegd heid in die zaak, werd met het opmaken van het verslag belast. Het werd op bevel van den Provincieraad gedrukt, en, daar de zaak voor ons gewest van 't grootste belang is, drukken we met genoegen deze merkweer- dige studie over. Verslag van de Eerste Commissie. Het Ministerie van BinnenlandscheZaken en Volksgezondheid stelt aan den Provincie raad voor het bestaande Sanatorium van Houthzm over te nemen, gelijk het gaat en staat, met ai de gebouwen, het mobilair en het raateraal, zonder onkosten, en mits enkele vo irwaarden, waarvan in de boodschap van de Bestendige Afvaardiging melding is ge maakt. Het Ministerie vraagt nu eene spoedige beslissing, dewijl een schrijven van 5" .Maart 1924 zonder gevolg bleef en het toch om reden van besparing aan de inrichting van Houthem, die nu aan zijn vroegere bestem ming niet meer beantwoordt wil verzaken. De inrichting van Houthem, was binst den oorlog een veldlazeret, na den oorlog, een hospitaal dat al de vernielde hospitalen van de verwoeste streek moest vervangen dan later, naarmate hospitalen in de ver woeste streek werden herbouwd, diende Houthem tot schuilplaaats voor de tering lijders die van uit de afgeschafte Sanatoria van Chanay en Job, diep in Frankrijk, langs de Zwitsersche grens, aldaar overgebracht werden. Nu dient het bijna uitsluitelijk als Sana torium voor teringlijders de paviljoenen voor besmettelijke ziekten zijn maar zeer weinig bevolkt in het bijzonder paviljoen met 12 bedden voor vlektyphus of typhus exanthématique, kwam nooit geen zieke binnen. De weerde van grondgebouwen, materi eel, mobilair, wordt op meer dan 1 rntllioen geschat, en ik herhaal het, de Staat zou ons dat al schenken, zonder daarvoor de minste vergelding te vragen. Het ware misschien het oogenblik van het vers van Virgilius te herhalenTimeo Danaos et dona feremtes». Ik betrouw de Grieken niet, zelfs als ze met geschenken afkomen In alle geval, betaamt het dat wij die zaak ernstig onder zoeken. De le vraag die wij ons stellen moeten is deze Kan de inrichting van Houthem, die nu al zooveel verschillige bestemmingen gekregen heeft, voor Sanatorium dienen Het huidige Sanatorium van Houthem, ligt langs de Fransche grens, op 200 meters afstand van de tramstatie Houthem-Doorn, op den buurtspoorweg Poperinghe-Veurne. Het ligt op een open veld te midden van vruchtbare landerijen, het beslaat 4 h. 66 a. de grootte van een kleine hoeve, is met jonge vrucht- en sieraadboomen beplant, en om ringd van een grooten hof. De lucht is er gezond, gelijk in geheel het Westland geen nijverheid is in de buurt. Verders laat me toe UEd. voor te lezen, wat ik in 1922 schreef over de economische inrichting van een Sanatorium. Ik wenschte het zoo eenvoudig mogelijk te zien oprijzen, omdat de tering in aftocht is. In Amerika waar over 30 jaar de strijd krachtdadig werd aangevat, is men nu tot dien verbazenden uitslag gekomen, dat vele Sanatoria en lazaretten voor teringlijders in de hospitalen onbevolkt zijn. Als men hier en waarom niet, dan k aan 't inrichten van preventoria, door ons volk meer en beter te onderwijzen over de gevaren van tering, de middels om ze te voorkomen en te verspreiden, als mee hier redelijker wijze dezelfde uitslagen mag ver wachten, waarom dan gebouwen zetten die eeuwen kunnen trotseeren en stijf en stram zich aan den vooruitgang der wetenschap onmogelijk kunnen aanpassen Ik zou geen monument bouwen gelijik men nu dat veelal doet, geen luxe inrichting, dat stoot den behoeftigen man af en komt hij er, hij leert er zijn armtierig verblijf Wij zijn nu in Januari. Van nu af moeten door de patroons de pensioenwetten worden toegepast voor hunne wefkiieden en be dienden. Welke patroon is er volkomen opdehoogte van wat hem te doen staat Bijna geen enkele. Katholieke patroons, zoo ge geen raad weet,doet wat reeds tal van werkgevers gedaan hebben. Stelt U in betrekking met de pensioenkas van 't Volkshuis. (Voor Poperinghe). Doet dit rechtstreeks,ofwel door tusschen- komst van den Boerenbond voor de land bouwers of den Chrisfen Middenstandsbond voor de Burgers, die alle beiden afgeveer- digden hebben in het bestuur van de Pensi- oengillde van 't Volkshuis. Gij zult er uwe bedienden en werklieden kunnen laten in schrijven en verders al vernemen wat U te doen staat. 't Kost u niets en het doet u tijd winnen. Het ontslaat u van veel last en moeilijkheden die u anders te wachten staan. Werkgevers der omliggende gemeenten, richt U ook tot de plaatselijke pensi oenkas. Fieze is aangesloten bij het ver bond der pensioenkassen waarvan de zetel in 't Volkshuis te Poperinghe is Alle inlich tingen zullen U gegeven worden. 'I Is tijd, méér dan iijd. Wacht nu niet tot het te laat is, want dan zult gij er groot spijt "van hebben, omdat 'gij dan a! de gevolgen van uw besluiteloosheid alleen zult moeten dragen. M. W. Alle Zondag morgen van 9 tot 11 uur wordt er bureel gehouden voor de Pensioen kwestie, in het Volkshuis te Pope ringhe. De nood was bijzonderlijk groot in en rond Luik. Daar stonden zondag niet min dan 10.000 huizen onder water. Het leger werd ter hulp geroepen. De twee derden der stad zijn aangetast. Nergens werkt nog de electriciteit. Het schouwspel is akelig om te zien. Over heel deze bloeiende streek hangt de grootste desolatie... Hoeveel ellende, hoeveel puinen in het verschiet... Alleen het Wester-kwartier en de buitensteedsche heuvelen zijn vrij ge bleven. Er verschijnen geen dagbladen meer. Treurige bilan Buiten een aantal menschenlevens waar van het verlies onherstelbaar is, is de stoffe lijke schade onzaggelijk over gansch het land. Millioenen en inillioenen frank zijn verlo ren gegaan 250.000 arbeiders zijn werke loos men vreest voor 't uitbarsten van ziekten aan velden, vruchten en huizen kan de ramp zich nog lang laten gevoelen veel personen zagen hunne bezittingen ver nietigd en verloren. De Hulp De Koning schenkt eene gift van 100.000 frank en overhandigd de som van 2.000.000 frank hem, ter gelegenheid van zijn zilveren jubelfeest, geschonken. Het Amerikaansch Rood Kruis schenkt 250.000 fr. De stad Antwerpen 300.000 fr. fr. Mgr. Rutten beveelt collecten in alle kerken van zijn bisdom. De regeering heeft onmiddelijk prachtig ingegrepen. Troepen, gendarmen, materieel, voedsel, drinkbaar water, melk kieeren, schuiltenten, werden in allerijl naar de geteisterde streken gezonden. De Toestand Het grootste gevaar is weg. De val van het water wordt algemeen waargenomen maar er zal nog gedurende lange weken ellende heerschen. Er bestaat groote vrees voor besmettelijke ziekten. De regeering zal onverwijld grootsche dij ken werken laten uitvoeren om een herha ling van deze ramp te voorkomen. De Poperinghenaar doet ook een oproep tot zijne talrijke Lezeressen en Lezers om aan de duizenden slachtoffers hulp te bieden. Honderden gezinnen zijn in nood, hon derden werkersgezinnen zijn werkeloos, duizenden kleine kindjes missen aan bed dingen en warmte. De Westerstieek zal zijne landgenooten ook helpen in deze schrikkelijke ramp en hierom openen we ook eene INSCHRIJVINQSLIJST om hulp te bieden aan de Geteisterden der Overstroomingen. EERSTE LIJST De Poperinghenaar 100.00 fr. Jan, Albert, Elisabeth, Maria, Paula, Lena en Cecile Sansen, elk 1 fr. uit onzen spaarpot 7.00 fr. Hr en V'r. Sansen-Decorte 25.00 fr. Totaal 132.00 fr. Alle giften mogen ten onzen bureele ge bracht of gesioit worden op onze postcheck- rekening nr 15.570. Vele kleintjes maken een groot Wie kan er niet minstens 1 fr. geven We verwach ten dat van al onze Lezers. Zooals men verder kan lezen wordt ons land getroffen door eene ramp die ontzettend is. Duizenden huizen staan onder water. Honderdduizenden werklieden vallen zonder werk. Er is voor millioenen schade. De be volking, de overheden, het leger en de rijkswacht hebben bovenmenschelijke po gingen ingespannen om den eersten nood te helpen. Ter plaatse tracht men onmiddelijke hulp te schenken. Maar het is slechts binnen enkele dagen dat men de uitgebreidheid der ramp zal kunnen nagaan. Indien alles wel gaat zal al het water binnen 14 dagen niet weggetrok ken zijn. In duizenden huizen zullen weken noodig zijn om de kei Iers leeg te pompen en maanden zal het duren alvorens de fabrieken en de machienen zullen werkvaardig zijn. Overal dreigen ziekten. De werkloosheid, het verval, armoede en rouw bedreigen het land van Maas en Schelde. Zooais gezegd werd de zaak besproken maar de beslissing verdaagd. ^ulkerij IF. CL .laeofos Ter gelegenheid van Nieuwjaar, zullen door het Huis Photo LUXOR Rue du Taciturne, 39, BRUSSEL na inzending van een klein portret met 1 fr. postzegels ingesloten. 1000 artistieke ver- giootingen 30X40 worden ten geschenke gegeven. Hoogstens 2 per huisgezin. Photo LUXOR. Kamer en Senaat zijn nu in verlof. De laatste dagen van het jaar werd er door onze Wetgevers veel werk geleverd. Men wilde met Nieuwjaar in orde zijn met de belastingswetten en ook met de begrooting van 's lands middelen, het legercontingent en enkele kleine voorstellen. Het is gelukt dank aan flinke vergaderingen waaronder eene nachtzitting in den Senaat. De Kamer- en Senaatheeren zijn stipt op hunnen post gebleven en er zat vooruitgang op het parlementair machien. Ze klaagden in den Senaat zelfs dat het te rap ging. Zou het integendeel niet telkens zoo rap mogen gaan De wetten die met minst gepraat gestemd geweest zijn, zijn toch de slechtste wetten niet. De belastingswetten werden op bekwamen fijd ingediend, nagezien in de afdeeiingen, grondig besproken en gewijzigd in de mid- denafdeeling. leder Kamerlid had tijd genoeg om in de openbare zitting zijn gedacht te zeggen en om amendementen in te dienen. De meerderheid was op de bijzonderste punten volledig akkoord' Waartoe dienen dan die ellenlange rede- Uit Frankrijk meldt men dat de Aisne in de streek van Reims eene ware ramp veroorzaakt. De Leie heeft talrijke over stroomingen veroorzaakt en millioenen schade veroorzaakt aan velden en Fabrie ken: duizende werklieden vallen werkeloos. Tengevolge van den storm zijn verscheidene schepen uitgebleven. De schade in de ramp is wellicht nergens grooter dan in Nederland, het land van water en wind. 't Begint al vanaf Maastricht. Linker- en rechteroever der Maas staan blank zoo ver het oog reikt. Ook het water van Rijn en Waal stroomt met geweld door de lage lan den aan de zee. Wij zijn het nieuwe jaar ingetreden onder den indruk van deze groote ramp, die over den lande is gekomen, en benevens enkele menschenlevens, onberekenbare schatten verslonden, onmetelijk leed heeft gesticht. Wij zijn ditmaal de begunstigden en ont snapten aan de gruwelijke gevolgen van de verbolgen natuurkrachten. Maar dit voor recht moet ons bewegen om de geteisterden des te milder bij te staan. Wij mogen niet onverschillig blijven voor zooveel lijden, en de beste wijze den Heer onzen dank te betuigen, zal daarin bestaan zelf te geven en anderen aan te zetten tot broederlijke tegemoetkoming. Hier is geven niet enkel eene verdienste, maar ook een plicht. De ramp is begonnen in den nacht van 31 December tot 1 Januari. Een droevige nieuwjaarsdag dus voor vele landgenooten Te Brussel trad de Zenne buiten haar oevers op sommige plaatsen, dicht bij de bi uggen staat het water een meter hoog. Veel verkeerswegen zijn onderbroken en den buiten gelijkt een echte zee. Maatregelen moesten genomen worden om de bewoners te bevoorraden. Aan wegen, huizen, hovin gen, ijzerwegen enz. is de schade onbe rekenbaar en voor veel geteisterden onher stelbaar. Vier dagen lang waren verscheidene voorsteden zonder licht. De overstroomingen van de Leie en de vreest, kalmeeren ze wel. Vrieze voelt zich zeker als een dictator, omdat ieder hem schuwt. Mijn allerbekoorlijkst heksje is achter de struiken verdwenen. Virginie zal met het eten wachten, maar ik kan nog niet naar huis gaan. Er is hier te veel op te ne men. Ik werk nog. Straks is alles weg. Verschalde spreidde een nieuw doek uit en maakte een aantal schetsen die hij thuis kon uitwerken. En 't was na tweeën toen hij bij Ruya terug keerde. Virginie kloeg, dat mijnheer Floris zijn noen pot had laten bederven. Verschalde stelde haar gerust. Als uw man overwerk heeft, peinst hij ook niet veel aan 't uur der maaltijden, merkte Floris op. Maar gij kunt toch schilderen als ge wilt. Als ik wil Neen, vrouw Ruya. Ik moet mijn buit pakken als ik hem krijgen kan. Maar dat begreep de goedige, eenvoudige vrouw niet. Floris at dan. Hij vertelde aan Ruya wat Albijn Vrieze gezegd had. O, die sloeber 1 riep Ruya uit. Maar mijnheer Floris, let op voor hem. Hij zou u een kwaden slag toebrengen. Maar mijnheer Floris, mijd de heks, zei Estelle. Dan zal Albijn u ook gerust laten. De heks Zit dat nog in uw hoofd. Ge spreekt als een oude vrouw, die niet lezen of schrijven kan, merkte de schilder wat on geduldig op. ('t Vervolgt.) De menschen kunnen zoo onrechtvaar dig zijn, hernam jufvrouw Viota. Moeder en ik zijn anders dan zij. Ze aarzelde om door te spreken. O, ik weet, wat ge bedoelt, zei Ver schalde luchtig. Er is veel bijgeloof. Ge hebt dus al gehoord, hoe ze me noemen. Ja. Maar lach daarmee. JufvrouwViota, menschen als wij staan daar immers boven. En wie zoo over u spreekt, krijgt van mij de volle laag. Ik heb sommigen al gezegd hoe dom en achterlijk ze zijn, boe klein geestig en belachelijk ze zich aanstellen. Eens werd ik door eenige jonge man nen omringd. Ze waren dronken en scholden me voor heks. Wie weet, wat er nog zou gebeurd zijn, ware niet plotseling die Albijn Vrieze verschenen. Hij gooide er twee, drie opzij, plaatste zich voor me en daagde ieder uit. De lafaards dropen dan af en Albijn leidde me naar huis. Ik kan dus begrijpen, dat ge milder denkt over den man dan ik. Maar u aanvallen... Misschien de jaloerschheid als van een hond. Laat ons over hem zwijgen. Nu vrees ik dien Albijn ook. Ik ontmoet hem liever niet. Hij lijkt me zoo ruw. Verschalde verzweeg hoe de strooper gedreigd had hem te vermoorden, indien hij zich moeide met Dora Viota. En nu de schilde» weer tegenover de beeldschoone jonkvrouw stond, besloot hij zich niet aan de woorden van den kerel te storen. Zijt ge gisteravond goed thuis geraakt? vroeg Verschalde. O, ja, en ik dank u nog eens voor uw hulp. Die werd u gaarne geboden. Maar toen ge dien wegel ingeslagen waait, meende ik een gil te hooren. Een gil. Dora was ontsteld,al deed ze haar best om zich te beheerschen. Dat hebt ge u zeker verbeeldt, hernam ze. Ik heb niets bijzonders bemerkt. Ik ging nog den wegel op tot bij uw huis. Maar toen zag ik u veilig binnen en keerde terug. Gij gaaft u te veel moeite voor mij, mijnheer. Ik moeter u voor danken. Nu ga ik heen. Ze scheen plots gejaagd. Wanneer beginnen we met de schilder lessen vroeg Floris, want daar was a! dadelijk het verlangen Dora opnieuw te ontmoeten. Och, het is beter, dat ik er niet aan begin, klonk het treurig. Ik leer het nooit. Die kunst is te hoog voor me. En ik beroof u van uw tijd. Zeg dat niet I Of is er een ander be zwaar Ik vrees ook, dat ik te weinig tijd zal hebben. Och, kom Ge zijt hier waarschijnlijk voor de gezondheid van uw moeder. Ja. En moeder vraagt veel zorgen. Maar we kunnen bij uw woning schil deren. Wel, denk er eens over na. En volg den drang van uw hart. Hij reikte haar de hand. En Dora Viota ging nu snel heen. Prachtig kind, mompelde Verschalde haar nastarend. En om dien bruut, dien ruwen strooper, zou ik haai mijden Ik zal ten revolver koopen en Albijn Vrieze het wapen toonen. Dat zal hem wel temmen. Als zulke gasten zien, dat iemand hen niet eenige stonden nog trilde zijn hand om te werken, om de pracht der natuur uit te beelden Maar dat ik die Dora meed, zei hij. Ik ben hier gekomen, om te schilderen. En ik beb waarlijk wel meer schoone meisjes en vrouwen gezien, om me nu niet door een onbekende te laten inpakken. En wie is zij Wat weet ik van haarIk heb ze een dienst bewezen, dat is al. Maar waarom zou ik me vooirhaar in het gevaar steken Het ware al te dwaas. Ik behoef Dora niet meer te ontmoeten en dan moet ik me aan den strooper ook niet storen. Ik wil hier werken. Ik zoek geen avonturen. Die gedachte stemde hem kalmer. En weer keek Verschalde naar het dal. Hieir was het uitzicht overheerlijk. Niet langer getalmd, dacht Floris, of alles is weg en ik heb niets. Hij stelde den ezel op, en weldra was hij aan Jen arbeid. Hij ging er geheel in op, vergat Dora Viota en Albijn Vrieze, was overmeesterd door zijn kunst. Er bestond niets anders meer voor hein, dan het panorama, hetwelk zich in zijn kleurenpracht had ontrold. Toch Oora. Verschalde bloosde. Zij ook scheen als uit een droom te ontwaken. Ze kleurde nu eveneens. O, mijnheer, vergeef me, ik was onbe scheiden, zei ze,en zewildezich verwijderen. Onbescheiden, wel neen, jufvrouw. Ik sta hier zeker al heel lang en ik had me zelve vergeten. Dus ge zijt hier al een tijdje. Ja. Ik wist het niet. Ik wandelde... het is overal zoo schoon na den regen, en ik zag u aan het werk. Stil kwam ik nader, om u niet te storen... en eens te kijken. Maat dan volgde ik uw werk en ik benijdde uw kunnen. Soms voel ik, of het ook zou gaan hij mij. Ge hebt nooit geprobeerd te schilderen? vroeg Floris. Neen. Het leek ine een onmogelijkheid. Ik durfde er niet aan beginnen. Maar wie weet... Ik zal u les geven... Ge moet het beproeven en ik kan u helpen. Verschalde was weer onder den invloed van haar schoonheid en vorstelijke houding. Maar dan dacht hij aan Albijn Vrieze. Ik zal u vermoorden 't Was of die gruwelijke woorden hem weer tegen klonken. Maar moest hij zich de wet laten stellen door zoo'n bruut, een ge- meenen kerel Zou hij laf voor Albijn Vrieze achteruit deinzen Dus gij stondt al een tijd achter mij vroeg Verschalde weer, toch wat verward. Ja, o ik wou u niet storen. Ge gint zoo in uw werk op. En ik begrijp het, zulke morgens zullen we niet veel hebben. Wil ik u leeren schilderen Ik meen het ernstig. Ge moet probeeren. Even giansde haar gelaat. Ik zou het nooit kunnen, sprak Dora dan... Het is zoo'n groote kunst... zoo verheven boven me. Wie weet. Als ge den drang voelt, is het al veel. Neem les. Dan kunnen we oor- deelen. En ik mag u niet van uw kostbaren tijd berooven. Maar ik schildermeteen ook. Het is mijn plicht u te helpen. Wie weet, wat er in u sluimert. Mag ik er nog eens over nadenken, al dank ik u reeds voor uw edelmoedig aanbod. Wel, ja, denk eens na, ofschoon ik dat onnoodfg vind. Ge hebtzinvoorschoonheid, de natuur trekt u aan. Eensklaps vertelde Floris, dat Albijn Vrieze hem aangerand had. Daar was een wild verlangen in hem om de waaarheid te weten over haar verhouding jegens den strooper, om te hooren, dat ze niet met Vrieze verkeerde. En hij zag haar echoon gelaat nu verdui steren. Maar dan fonkelde toorn in haar oogen. Die ellendeling I zei Dora.Hoe durft hij. Kenl gij hem Hij heeft wel eens wat voor moeder en mij gedaan. En hij weigerde het loon, dat we hem aanboden. Dan zal hij vereering voor u hebben. Die vereering wijs ik natuurlijk af. Hij ziet er ongunstig uit, maar toch heeft hij zich eens edelmoedig jegens mij betoond en me moedig verdedigd. En daarom groet ik hem, als ik hem ontmoet, ofschoon ik hem liever mijd. U verdedigd Plots zag Floris tranen bij Dora. Dat ontroerde hem. Mengelwerk van De Poperinghenaar 4 Verschalde antwoordde niet meer. Hij zette zijn weg voort. Hij had een gruw van die kerel. Wie kan haat voelen in dit heerlijk land. En die bruut sprak van moord. Albijn Vrieze volgde hem echter even. 't Is goed, dat ik het drie maal zeg, sprak hij. Als ge u met Dora Viiota moeit, vermoord ik u. Zij is van mij. En teuirmnt voort I Eensklaps had de gansche omgeving haar schoonheid voor Floris Verschalde verloren. Zijn hart bonsde luid. Wat klonk die drie maal geuite bedreiging hera gruwelijk toe I En de schilder voelde, dat de schavuit het meende en in snaai zou zijn een moord te plegen. Maar wat had hij er de derde maat bijge voegd Dat Dora Viota van hem was Zou die beeldschoone, die ontwikkelde, kunst- voelende maagd trouw beloofd hebben aan zulk een ruwen kerel, iemand, die door ieder gevreesd werd I Dat kan niet, mompelde Floris. 't Is snoeverij van den schelm. Zoo iets is onmo gelijk. Dora is te fijn, te hoog. Neen, 't kan niet. Of had Dora een belofte afgelegd uit vrees, om den geweldenaar te sussen. Verschalde had een onbehaagl ijk gevoel. En hij was zoo geestdriftig vertrokken. Voor Drie uren waren voor Floris Verschalde omgevlogen. Zijn doek was af, foch vaardig genoeg om het thuis te voltooien. En de schilder keerde tot de werkelijkheid terug. Tevreden beschouwde hij zijn werk. Hij wendde zich plots om. Hij voelde het, als 't ware, dat er iemand achter hem stond. Het was Dora Viota. Ze zag er allerliefst uit. Ze geleek zelf een bloem hier tusschen het herfstgoud.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1