HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD üieuwsbSadi wiser Dill "FORTE DUE DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG Apotheek Frans Van de Plas ABONNEMENTFKIJS per JAAR Zondag 17" Januari 1926 20 Centiemen 23e Jaar. -- ITr 3. TARIEF DER PRIJZEN: Bsflcte - üerüoopinoen uitgeverssnsEn-uwTE. DruftHerij Van een Kruistochterken ROMAN door HAiVS UITKAPPEN BEWAREN Nieuwe Belastingen en Taksen. III. Factuurzegel. Politiek Overzicht Nieuw werk. De Regeering en de overstroomingen De Bestuurlijke Amnestie De loterij der Sociale werken. De valsche bankbiljetten. Vuii E8rwe8rii3 Heer PERSYIT, van Abeele. FEYS CALLEWAERT, RQUSBRUGGE Treffende woorden. Wijzingen in het tarief der postkaarten In Stad 8 fr. In Beigie per post 9 fr. 50 Buitenland li 5 fr. 00 Eene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 krlasschingen O fr. 60 per regel fr. 50 per regel 5 frank HERHAALDE AMNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Twlötoon 9 Posïchéch 15 s70 r nr. gpg 4N ttr r* m- iEivrr Het leven is een krijgsbanier, Door goede en kwade dagen, Gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, Kloekmoedig vo rwaarts hagen. Men tuimelt wel, en wonden krijgt Men dikwijls, dichte en diepe.... 't En vlucht geen wceibaar man, die Of hem de dood beliepe. [wijgt, Het leven is geen vrede alhier, Geen wapenstilstand viagen Het leven is de Kruisbanier Tot in Gods handen dragen Guido Gezelle. Dat vlugge ding was heelemaal aan 't ver anderen, sinds het kruistochterken geworden was, en alle ragen te Communie ging. Maar veel last leed het soms. Op 'nen keer had de Juffrouw haar na de school onder de handen genomen Flora, zei Juffrouw, dat ge babbel moet er uitscheiden Uw tongsken is 'te lang. Ge moet er ten stuksken afknippen. En dat doen voor Onzen Li jven Heer, dien gij alle dagen ontvangt. Hem morgen vroeg beloven, dat gij zwijgen zult in de -klas o:n Hem plezier te doen. Verstaan Flora had geknikt, en dan met haar twee voorste vingerkens geknipt als met een schaar. De volgende dagen en weken gingen haar oogskens wel dikwijls aan 't flikkeren en draaide ze haar koppeken links en rechts naar de andere meiskens. Maar dan moest de Juffrouw enkel met haar voorste vingeren knippen als met een schaar, en dan klopte de kleine met haar hand tegen haar mondje, en keek naar 't kruis, daar, boven tegen den witten muur. Want zij wilde goed en heilig worden voor Onzen Lieven Heer, een echt kruistochterken. Maar dien namiddag was het weer zóó droef thuis. De kinderen zaten rond de tafel, en Moe der was de boterhammen aan 't snijden, torn Vader binnenstrompelde. Hij zag weer rood als een hanekam, en met zijn waterachtige oogen keek hij dwaasen hij kwam over de tafel hangen, dat der kinderen den jenever uit zijnen mond rooken. Moeder zei nieis, en ging voort met boter hammen te snijden maar een dikke traan liep van haar kaak af en viel op het brood mes. En de kinderen zwegen, aten stomme- lings en haastig, en liepen dan den hof in. En Flora bleef daar staan, achter den hoo- gen palmstruik, en snikte, snikte, met den voorschoot tegen haar gezichtje. Om Vader, en zijnen ongelukkigen drank. In de week was de Onderpastoor in de school geweest, en had daar zoo schoon verteld, over Jezus-Christus. Dat hadden de kinderen al dikwijls gr boord, maar nog nooit zóó schoon, meende Flora. Dat Onze Lieve Heer zijn eigen op het kruis had laten nage len, met dikke nagelen door zijn handen en zijn voeten. Zie, zoo, en de Onderpastoor stak met zijnen wijsvinger in de palm van zijn hand. En Hij had dat verdragen, vrij willig, en voor ons. Opdat de hemel zou opengaan en alle menschen daarin mogen, en eerst allemaal heel goed worden... En omdat Jezus-Christus dat verdragen had heeft God de Vader den hemel opengedaan... Zoo'n dingen ais Jezus kunnen ook de kin deren doen, in 't klein. Als zij vrijwillig iets verdragpn dat ze nochtans niet geerne heb ben, 'nen keer fruit laten liggen, en aan God zeggen Die versterving doe ik voor Vader en Moeder, of opdat die mensch beter zou worden, dan zal God dat ook doen, precies gelijk voor Jezus... AI de kruistochters zui len nu en dan zulke verstervingen doen. Want zij moeten werken, om veel menschen goed te maken en naar den hemel te bren gen... Daarom zijn zij kruistochters... Moeder kwam den hof uit met een groote schotel aardbeziën, en zette ze midden op de tafel. Roode, dikke, sappige aardbeziën, die omendom op de schotel hun malsche toten uitstaken. Het water kwam in de kinde ren hun mondje, ze klopten met hun beenen tegen de stoelpooten, en zogen en smulden, dat hun kaken introkken en zwollen. Flora babbelde als een ekster. Maar, Flora, zei Vader, eet gij geen aardbeziën Moogt ge ze niet meer. c 'k Heb nu geen lust, zei de kleine. Maar de tranen schoten haar in de oogen en door het nat heen, keek ze Vader in zijn gezicht. Hij stond op. pakte haar bij de hand en ging met haar buiten Wat beteekent dat allemaal, kind Zijt ge koppig Zij schuddekopie van neen. Wat dan He wel, Vader, 'k zal 'tu dan maar zeggen, 'k Heb aan Onzen Lieven Heer be looft, dat ik geen aardbeziën meer zal eten. zoolang gij blijft drinken... En later ook geen kersen meer... Ais verwezen bleef hij staan, bezag de kleine, neep de vuisten dat de nagelen in 't vleesch gingen, beet op zijn landen om niet aan 't snikken te gaan. Dan trok hij binnen, haalde Moeder, legde zijn handen op het koppeken van het kind. Marie, zei hij, dat kind is een engel. Ik wil geen duivel blijven. Van nu af is 't gedaan, voor goed Th. VAN TICHELEN. Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) Mengelwerk van De Poperinghenaar 5 Estelle kleurde. Ze ging uit de keuken. Ze voelde die heftigheid wel. En in haar hart was ze jaloersch op Dora Viota. Waarom sprak mijnheer Floris zoo vriendelijk over haar. En tegen mij is hij bot, dacht Estelle. Ik ben toch zeker meer dan die heks, met haar gezicht zoo bruin als een paternoster- beier Estelle verkeerde al. Haar Mandus woon de beneden den berg en was een boerenzoon Van uit haar kamer kon het meisje hek roode dak der hoeve van boer Loos zien. Mandus Loos zag Esteiie zielsgaarne. Maar sedert Floris Verschalde in huis verkeerde, vond Estelle, dat Mandus een lofnperik was. Zoo'n heer gedroeg zich toch anders, sprak veel schooner, was nooit verlegen. Maar nu toonde tnijpheer Floris zich kwaad, omdat zij Dora Viota een heks noemde. Hij was zeker al onder de macht van die feeks. Ze had hem al betooverd. Zoo was Estelle aan 't denken. Maar opeens kwam Verschalde bij haar. Esteiie, zei hij, Vil ik u eeas schil deren Ze bloosde van vreugde. Ge zegt dat om te lachen, stamelde ze. Wel neen... Ge gaat onder dien boom Belangrijke ovei* «I«« Deze werden geslem.l door Kamer en.Se naatdeze laa'sle daags vóór Nieuwjaar en gat sell dit nieuw la t n-tels - vir- scheen tcèJs ged ukt in den MONITEUR VAN 1" LN 2" J \NUAR1 II. er zijn meer dan 30 bladzijden druk zoo langen uitge breid zijn al de nieuwe schikkingen. De nieuwe weiten en verordeningen wor den op verschillige uatums toegepast de eene reeds van ai 1 Januari andere volgens de gewone rechtspleging 10 dagen na 't ver schijnen der wei in den Moniteurdus van af den 12" Januari nog andere op een datuin door de Regeering zelf nog vast te stellen. Tengerieveonzerlezersgeven wij hieronder de opgave var de BIJZONDERSTE VERAN DERINGEN door die nieuwe wet ingebracht voor het plakken van zegels, dus het geene onze lezers burgers en middenstanders zelf zullen moeten doen en wij voegen ertelkens den datum bij wanneer.die nieuwe wet in voege treedt (zoover we het kunnen weten). Leest en herleest dit aandachtig S. De KwitantiezegsE. De Kwitantiezegel welke vroeger gesteld was op O.lOfr. per 500 fr. wordt verhoogd tot 0,20 fr. per 500 fr. Sommen beneden de 10 fr. zijn vrij van zegel. Het- gezamentlijk bedrag der zegels op eenzelfde kwijischrif; kan maar maximum 10 fr. bedragen. Deze taks is van toepassing vanaf 12 Ja nuari 1926. I). OveriJrachttaks. A. NIEUWE REGLEMENTEN. I. Hallen en mijnen. Vroeger werden de verkoopen in hallen en mijnen vrijgesteld van den overdrachttaks nu wordt de taks van 1 vereiseht, zelf de waren geleverd aan den ondernemender halle zijn onderworpen aan de taxe van 1 De overhandiging van onrosrende goede ren echter, aan een ondernemer van een ver koopzaal, met uitsluirelijk dotl ze openbaar te verkoopen is niet aan overdrachttaks onderworpen in zoo verre de toewijzing grond heeft voor het heffen van het even redig registratierecht. 2. Plantaardige voortbrengselen, maïsgraan, boter, meststoffen, veevoeder. Zijn onderworpen aan den taxe van 2 1) De plantaardige voortbrengselen der inlandsche bebouwing andere dan de vruch ten en groenten, de gelijksoortige uit het buitenland ingevoerde voortbrengselen en het tnaïsgraan. 2) De boter. 3) De scheikundige en dierlijk-; mest, raap koeken. Afval van maalderij gn brouwerij, enz... dienende als veevoeder of meststoiïen Deze taks wordt geescht bij de afgifte van inverbruikstetling (mise en eonsomma tion) voor ingevoerde producten of door den voortbrenger bij den verkoop. Deze taks omvat alle latere overdrachten, tot dat de waar in handen van den verbruiker komt VOORBEELD Een boei verkoopt boter aan een handelaar, hij is verplicht eene reke- king te geven waarop 2 "/o geplakt is. Alle verdere verkoop, dezer boter door dén handelaar is vrij van zegel, zelfs bij verkoop in hallen. Enkele uitzonderingen worden hier ge maakt De taxe van 2% wordt door bovenstaande verkooper op f gebracht v< or de verkoo- pingen gedaan door een landbouwer aan een ander landbouwer, zonder eenige tusschen- persoon. Zij wordt op 1 /a gebracht voor de tarwe, de spelt, de rogge en de masteluin, wanneer zij bestemd zijn voorde broodbereiding en, zonder eenigen tusschenpersoon verkocht worden door den landbouwer aan den mo lenaar. 3. Industrieele planten. Wat de indistrueele planten betreft, er kan door een koninklijk besluit de eischbaarheid van de vooruit vastgestelde taxe worden ver schoven tot bij den verkoop aan den indu strieel. 4. Meel. Voor het meel voortkomende van granen waarop de taxe 2 werd geïnd is geen taks meer vereiseht. Voor het ingevoerd meel wordt de taxe ge lieven tegen 1 "/o voor het meel van graan, spelt, rogge en masteluin en van 2 "/ovoor alle ander meel. 5. Vlas. Eene speciale regeling wordt gedaan voor den vlashandel in afwijking van bestaande bepalingen op de plantaardige voortbreng selen. De wet zegt het in Belgie gezwingeld vlas en de daarvan voortkomende kroten, i'tdien zij ae n een in Beigiegeves'igd spinner worden geleve d, wordt aan een taxe onder worpen van 2 op het oogenblik van den verkoop van den spuwer, en, indien zij uit- I gevoerd worden aan eeti taxe van 1 bij oen uitvoer. Deze (aksen omvatten alle overdrachten waarvan het vlas tot cp gezegd oogenblik bet vooiwerp is gcweesi vanaf zijn binnen- landschen of builenlandschen aanbouw. De taxe wordt betaaidop 2 voor den invoer van het buiteniandschgezwingeidvlas. 6. Kolen en Cokes. Eene taks van 1 wordt geeischt op den verkoop door den voortbrenger of den in voerder van steenkolen, briketten en cokes. 7. Vee. Onverminderd de taxe van 1 welke desgevallend wordt geheven bij den invoer, worden de slachtdieren der rund-, zwijnen-, schapen- en geitensoorten onderworpen aan een vooruit vastgesteLden taks,omvattend al de overdrachten te zamen, waarvan zij het voorwerp kunnen zijn vanaf de geboorte tot de slachting van 0,10 fr. per kilogram levend gewicht van het dier. Zij wordt niet toegepast wanneer bet ge dacht 'ier onrr-'schikris voor den verkoop. De iaxe iseischbaar bij de aangifte van het slachten gedaan in uitvoering der reglemen ten op de keuring van het vleesch. 8. Voor alle andere waren. De regeering is gemachtigd de heffing van de overdrachttaks in te richten onder den vorm van forfait waarvan het betrag niet 2 mag overschrijden betreffende produk- tpn welke normaal aan achtereenvolgende overdrachten onderhevig zijn. Het is hier de rol van de handels- en mid denstandsbonden na te gaan in roever re deze maatregel op tot nu niet genoemde producten kan toegepast worden. B. VRIJSTELLINGEN VAN DEN OVERDRACHTTAKS.- 1. De verkoopovereenkomsten vastgesteld bij eene authentieke akte in Belgie verleden en verplichtend te registreeren. 2. De verkoop van brood, aardappelen, eieren, melk, margarine, smout, (reuzel) rundevet, bevrozen vleesch en siroop (siroop om op het brood te smeren). 3. Levering van gaz, water, electriciteit 4. De verkoop aan staat, provincie, ge meenten en aan de openbare gestichten ter uitzondering van de aankoopen door cieze organismen gedaan met het oog op weder verkoop. 5. De verkoop rechtstreeks gedaan aan personen dié koopen voor het eigen gebruik uf dat van hun gezin. C. OVER DE VERPLICHTINGEN. Ieder handelaar is verplicht voor eiken verkoop boven de 30 fr. eene rekening te geven, tenzij in de gevallen waar de koop waar vrijgesteld is van taks. Factuurboeken, facturen en alle andere stukken, moeten op boete van 500 to+TKXX) ir. drie jaar lang bewaard worden te rekenen van 1 Januari van het volgend jaar. Op strafte van dezelfde brete moet men deze stukken voorleggen aan de aangesteiden van het beheer. Gelijke verplichtingen binden de landbou wers wat betreft de t leturen en andere stuk ken dienende voor het beifen van de over drachtbelastingen. De datum der in vcege treding voor de wet op de overdrachttaks zal door de regeering vastgesteld worden. 1RegelZijn onderworpen aan een fac tuurzegel van 1 °l„ De facturen wegens de uitvoering van een werkaannemings kontrakt met of zonder le vering daar waar de overdrachttaks niet van toepassing is (dit is van groot belang voor gansch de bouwnijverheid metsers, schil ders, smeden, houtbewerkers, enz). 2 De zegel blijft bepaald op 1 "too- 1) voor de facturen afgeleverd door den onderaannemer aan den voornamen aanne mer van het werk. 2) voor de facturen betreffende een werk door een particulier besteld voor zijn eigeri gebruik of dat van zijn gezin (uitgenomen voor het bouwen, inrichten of herstellen van een onroerend goed of de levering van een in een onroerend goed in te lijven voor werp). Eenige voorbeelden Een aannemer bouwt een huis in ent-reprise 1 Een aannemer bouwt een huis in entreprise 1 op daguren en op levering. Een wagenmaker maakt een wagen 1 Een smid herstelt een ploeg 1 Een schilder schildert mijn huis 1 Een schilder schildert mijne meubels 1 Een onderaan neme'inkb iwerker b.v.b.) werkt voor den hootdaan nemer 1 %o Bemerk hierbij Wanneer is men niet ver plicht eene rekening te geven. (Rekeningen die vallen onder factuurtaks). 1) Bij den verkoop in openbare aanbeste dingen. 2) Bij den comptanten verkoop ot op 30 dagen aan particulieren voor eigen gebruik. 3) Voor eiken verkoop van vee, wanneer laarbij een vooruit vastgestelde overdrachts belasting bij het slachten wordt geheven. 4) Voor eiken verkoop gedaan door of aan de landbouweis wanneer daarbij geen over drachtsbelastingen wordt geheven. 5) Indien de verkoop of het werkaanne- mingskontrakt wordt vastgesteld door eene authentieke akte in Belg e verleden en ver plichtend te registreeren tegen betaling van een evenredig recht. Alle facturen welke vrij vallen van de overdrachtbelasting zijn onderhevig aan de taks van 1 per duizend. Volgen nog Enkele vrijstellingen van de factuurtaks van I per honderd. 1) De facturen van sommen verschuldigd door den staat, provincie en gemeenten, polders, wateringen en openbare gestichten. 2) De facturen van waren bestemd voor het buitenland. 3) De facturen waar de kwitantiezegel van 6 tot 12 van toepassing is (weeldetaks). 4) De facturen tiende overeenkom sten voor het boiiwc van een onroerend goed, wanneer zij tot voorwerp hebben, sommen verschuldigd door eene maatschap pij voor werkmanswoningen beheerd door de wetten van 9 Oogst 1899 en van 30 Juli 1892, door de Nationale maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen;door eene toegelaten gewestelijke of plaatselijke maat schappij alsmede door de particulieren die de premiën ontvangen, toegekend door de Rj- geering tot aanmoediging voor het bouwen van goedkoope woningen. 5) Zijn van het zegelrecht vrijgesteld de zuiver en eenvoudige duplicatn vgn facturen, nota's, memories 'of staten, mits wordt be wezen dat het oorspronkelijk geschiiit regel- niaiigezegeld is geworden. (Art. 92). Deze wet treedt in voege met 12 Januari 1926. IV. Weeldetaks. Voor verbruik in spijshuizen,enz.,waar de klienteel ter plaats verbruikt 1 diner tot 12,50 fr. vrij van luxetaks: zegel 0,20 fr. 1 kamer tot 18 fr. vrij van luxetaks zegel 0,20 fr. 1 pensioen tot 35 fr. vrij van luxetaks zegel 0 20 fr. Boven dit minimum is de luxetaks 6 Voor 1 diner meer dan 25 fr. 8 Voor 1 kamer meer dan 50 fr. 8 Voor 1 pensioen meer dan 75 fr. 8 °/o Voor verbruik van patisseries 12 wanneer het bedrag van het verbruik 10 fr. per persoon overschreidt. De taks wordt berekend van 5 tot 5 fr. Kwittantien beneden do 10 fr. zijn vrij van zegel. Vallen onder deze taks de TRAI TEURS welke buitenshuis eetmalen gereed maken. In de uitgaven wordt begrepen elke bijkomende uitgave, met inbegrip van het ihuren van 't materiaal, versiering, garni tuur, enz., enz. Aile voorwerpen vroeger onderworpen can 5 °lo vallen nu onder de taks van 6 De taks op de huurprijs van coffreforts wordt gebracht van 10 op 12 "/o. De taks op de geestrijke dranken van 10 op 12 Deze weeldetaks treedt in voege op 12 Ja nuari 1926. Uit Burgersbelangen. zitten, lijk ondereen dak van goud. 't Is niet koud. En ge schilt eenige van die blozende appels. Ha, het zal een rchoone schilderij worden. Wilt ge Ja, mijnheer Floris. Ge hebt er zoo'n schoon gezichtje voor. En Estelle kleurde nog meer. Ik ga me op mijn beste kleed en zei ze. Ha, neen. Maar om mijn portret le doen maken. Zooals ge daar zijt. Doe uw haar wat op. En ook, ge kunt het bruin kleed aan doen dat ge gisteren droegt... Hoe goed dat hij op mij let, dacht Es telle. Hij kent mijn kleeren Maar 't lieisttoch had ze zich op haar best uitgedost, en ze zei dit nog eens. Op uw best zal ik u ook wel eens schilderen, beloofde Verschalde. Maar nu eerst anders. En Estelle nam plaats onder den hoorn en schilde de appels. Fioris verdiepte zich weer in zijn werk. 't Was een bekoorlijk tafereeltje. Estelle voelde zich gevleid met deze onderscheiding. 't Is wel, dat mijnheer Floris meschoon vindt, dacht ze. Anders zou hij mijn portret niet maken. Zulk een heer was toch iets anders dan een boerenzoon, zoo bepeinsde ze. Zie zijn handen eens, sprak ze bij zich zelf. Ze zijn heei blank. En Mandus Loos heeft van die rood-bruine knuisten. Zoo'n heer is altijd pm per gekleed... En Estelle maakte allerlei vergelijkingen. Virginie, haar moeder, kwam ook eens kijken. Maar ze zei dan tot haar man, dat het bij den portrettenmaker te leper toch veel rapper ging. De Kamer heeft op 12 Januari hare werk zaamheden hernomen. De kwestie der belastingen is van de baan en de begrooting van 's lands middelen werd vóór Nieuwjaar gestemd. Maar nu wacht reeds nieuw werk voor onze Kamerheeren De volgende wetsontwerpen zullen in de eerstkomende weken besproken worden De bekrachtiging van de conventie met Washington over de schuldregeling (verslag gever, M. Jaspar); De stabilisatie van de munt (verslaggever, M. Soudan); de con ventie met de Nationale Bank (verslaggever M. Sap); Het bekrachtigen van de verdragen van Locarno (verslaggever, M. Destrée); De toetreding van Belgie tot het internationale scheidsgerecht (verslaggever, M. Van Cau welaert). De Regeering houdt er aan dat de bespre kingen over de overeenkomst met de Natio nale Bank en over de stabilisatie van den frank tegen het einde van de maand zou geëindigd zijn. De kamerzittingen zullen desnoods verlengd worden. Ja inaar, dit is deftiger, beweerde Ruya. Op het kasteel hangen er ook van die geschilderde po+tretten, al met goud rond, kostelijke stukken, ge moogt het zeker zijn. Terwijl Verschalde met geestdrift voóit- werkte, kwam er een jonge man. Hij keek verbaasd open dan betrok zijn gezicht. Het was Mandus 'Loos, Estelle's verloofde. ilstellC.wénktè hen"dat hij achteruit blijven en wijgen moest. Floris zag hem zelf niet. Mandus gehoorzaamde, maar nog don kerder werd zijn gelaat. Na een poosje ging hij in de herberg Hij bestelde a in Virginie een glas bier. Is dat de schilder uit Brugge? vroeg hij. Ja, mijnheer Floris. De zoon van den eigenaar... Ik weet het. Estelle zei eiat hij zou komen. Ik zag hem gister te paarde. Mandus dronk eens van zijn bier. Zulkegasten hebben een schoon leven, beweerde hij. Mijnheer Floris hee lt toch heel den dag geschilderd. Hij zal er moe-van zijn... 't Is ook werken... Als ge dat werken noemt. En waartoe dient het Er zal geen g -aan van komen, j Mandus Loos voelde blijkbaar niet veel voor kunst. Blijft hij lang vroeg hij dan. - Dat weet ik *niet. Zeker tot het gaat 'winteren en misschien dan nog. Hij zei gisteren, dat hij wel een.s sneeuw van bier zou wilien zien. Die valt mar djie te Brugge toch ook en ze zal zoo wit zij:a ais bij ons, spotte Loos. j Ook al kwa ad, omdat er een herr op De Ministerraad hééft zich beziggehou den met de vraagstukken door de over- stroomingen in 't leven geroepen. Er weid beslist dat met tut oog op de hulp d >r het Roode Kruis aan de geteisterden, de Re geering voor twee miljoen-frank zai tus- schenkoinen i.i de inschrijving door het Nationaal Comité geopend. De minister-, van hunnen kant, zulle-in persoonlijken naam voor 25,000 fra- k tuss henkomen. Verlangend den bijzonder pijnlijken toe stand te verlichten van dezen onder de ge- teisterden die reeds slachtoffer van den oorlog waren, heeft de Kabinetsraad be sloten de liquidatie van hei saldo der oor logsvergoedingdie hun nog mocht toekomen, le verhaasten. Een programma zal opgemaakt worden van de)werken die in de verscheidene streken van het land zijn uit te voeren, ten einde in de mate van het mogelijke de overstroomin gen te keer te gaan. Men voorziet dat deze werken verscheide- e jaren zullen dsucn, voornamelijk in de streek van Luik. De voornaamste werken zullen aanstonds uitgevoerd worden. Die werken zullen aanzienlijke uitgaven ergen. Er werd besloten dat de noodige creJieten zouden voorgelegd worden bij de eerste zitting van het Parlement na het Kerstveriof. i?eze heeft op 12 dezer plaats gehad Minister Anseele heeft ook beslist dat een lieidadigheidszegel zou ingebracht worden het voordeel der beproefden van de overstroomingen. M'nister Pouiict heeft zijn onderzoek over de kwestie der bestuurlijke amnestie ge ëindigd. De ministerraad heeft zich dan ook met deze belangrijke zaak bezig gehouden. Zooals wij herhaaldelijk hebben geschreven, zal er een commissie worden samengesteld uit de leder: van de vroegere hoofdafdeeling der Kamer, welke het voorstel Blavier heb ben onderzocht. Deze commissie, voorgeze ten door een magistraat, zal alle gevallen onderzoeken en voors'ellen doen aati de bevoegde ministers wat betreft de eerher stelling, de strafvermindering en de terug in dienstneming van sommige ambtenaren en beambten die werden gestraft om feiten welke tijdens en naar aanleiding van den oorlog bedreven werden. Deze ,i ommiss'e zal al de waarborgen bieden van onpartijdigheid Zij zal tevens bij het nazien van de verschillende dossiers ook de belanghebbenden zelf hooren. De besluiten van die commissie zullen door de ministers, ieder in zijn departement, bekrachtigd worden. Enkele weken scheiden ons nog van den dag waarop de trekking zal plaats hebben van de loterij der Sociale werken van Belgie. Het is aan Z. E. Pater Rutten, Senator en bestuurder van het Algemeen Secretariaat van de Sociale Werken in Belgie dat mach tiging gegeven werd tot het openen dezer loterij. De opbrengst moet dienen om de weten schappelijke, artistieke en verstandelijke opvoedingswerken te ontwikkelen, die door bovengemeld organisme werden ondernomen ten einde het beroepsonderwijs, bij de wer kende klasse, te verbeteren. De loterij bestaat uit 2057 prijzen met eene totale waarde van 175 duizend frank. De prijs van elk biljet is op één frank vastgesteld en de trekking zal op 31 Januari geschieden. Het is schoon en goed van dit deugdelijk werk te steunen door het aankoopen van loten. Die kunnen verkregen zijn in H Volkshuis te Poperinghe. De bladen wemelen van berichten over eenezaak van valsche fransche bankbiljetten die men in Hongarije ontdekt heeft. Ditmaal zijn de valschmunters geen gewo ne boeven, maar zij behooren tot de meest hooggeplaatste mannen uit Hongarije en ook uit andere landen. In December laatst werden in Amsterdam (Holland) verscheidene Hongaren aangehou den die gepoogd hadden valsche bankbiljet ten van 1000 frank te plaatsen. Na veel opsporingen en onderzoeken heeft men de hand kunnen leggen op Prins von Windischgraetz die 45 duizend valsche biljetten had kunnen doen maken. Nog maar weinig dezer biljetten zijn kun nen geplaatst worden. Men heeft medeplichtigen gevonden in Holland, Duitschland, Spanje en Portugal Hongarije kan door dit gebeurde in grootfe moeilijkheden komen daar er hooge politie ke lei .iersin betrokken zijn en daar het doel van hetcredietvan Frankrijk te verminderen niet kan geloochend worden. Guido .-% r-ISs» «-E ÜBBi «tos* £<t- L. Xv5 a J u k I De vëlorijders die den Eerw. Heer Pastoor te gemoet gingen. Maa-dag namiddag had te Wirnezeele de aanstelling plaats van E. H. Raph. Persyn, als nieuwe herder uer gemeente. E. H. Peisyn was ie voren Onderpastor te Abeele waar hij inwoonde bij zijn geachte ouders, de oude Meester Persyn en zijne geachte Vrouw. Het was met veel spijt dat de Abeelenaars hunnen Heer Kapelaan zagen vertrekken en uit hulde aan de familie en uit dank aan hunnen gewezen Onderpastor trok heel den Abee'e omtrent per auto, lorries, motos en ve'os naar de inhuldiging. Hei weer wilde mee. Ruiters en Velorij- ders kwamen de groep autos te gemoet die de nieuwe Pastoor en Vrienden aanbrachten. Vorenaan de gemeente werd aan M. Per syn de Herderlijke Staf aangeboden en dan werd de nieuwe Herder stoetsgewijze naar de net versierde kerk geleid. In een wenk zat deze proppensvol en in treilende woor den bracht de Zeer Eerw. Heer Deken, in flinke vl'aamsche taal, hulde aan de nage dachtenis van den voorgaanden Heer Pas toor en maande de aanwezige geloovigen aah om goed te luisteren naar den wijzen raad van hunnen nieuwen Herder tot meer der zedelijke en stoffelijke welvaart van bun geliefde geboortedorp. Aan den E 'rweerden Heer Pastoor Persyn ook onze b;ste gelukwenscben. E. H. Persyn op weg naar de Kerk. Maandag namiddag was het goed weder en daar het te Winnezeele aanstelling was van E. H. Persyn, als nieuwe pastoor der gemeente, trokken wij er naartoe. Het feestje zal ik niet beschrijven, daarom hebben we het hier niet, maar wel om iets anders, om een gedacht dat we niet meenden daar op te doen. We gerochten in het gepint kerkje tus- schen de toegestroomde parochianen en vrienden van den nieuwen herder en op den predikstoel klom een grijze eerbiedwaardige priester. Plechtig klonk zijne stem in flinke vlaam- sche tale door Gods huis en, daar het ging om de aanstelling van eenen nieuwen Leider, zoo werd de rol van den Priester tegenover zijn volk en van het volk tegenover zijne Priesters, klaar uiteengezet. Hoe treffend die aanhalingen van den Goddelijken Meester tot zijne Apostel-Pries ters Zooals ik U onderwezen heb, zend ik U Hoe diep voor wie wil overwegen Verder had de flinke spreker het over deze die zonder 's priesters raad weg kunnen en die minachtend roepen Bah 1 de paster I de paster Wat weet die daarvan en die meenen dat ze meer vei stand hebben dan de paster en eene leering maken naar hunnen zin en dan roepen en tieren als hun een vermanend woord door de geestelijke overheid gezonden wordt Ge hebt een troep dieren en ge smijt er een steen in, 't zijn maar deze die gerocht zijn die schreeuwen kregen we te hooren. En in dien zin ging het voort, de geloovi gen aanmanend de Prieslers raad te vragen en te volgen en samen met hen te bidden voor zedelijk en stoffelijk welzijn van huis, geboortedorp en vaderland. En we dachlen dan aan den tdestand bij ons, in Vlaanderen waar nu duizenden katholieken opkomen tegen het woord der priesters, waar onzer beste katholieke voormannen en Priesters worden afgebro ken en hunnen invloed vernietigt. Waar zullen we naartoe gaan ais men nog lange onze Priesters en Bisschoppen zoo opentlijk mag If breken Is dat eerbied hebben voor zijne Leiders, door God zelf aangesteld Hoe treurig Zien we weldra verbetering daarin Laat het ons hopen En als de Predikant ophield en een gebed vroeg voor den nieuwen Herder, dan lazen we mede maar vroegen bij in onze smeekende bede dat de goede God ook voor Vlaanderen's bevolking zou zorgen en ze heelemaal voor hem houden. En we dachten hoe jammer dat de Predi kant van Winnezeele deze rede niet kan uitschreeuwen voor heel het vlaamsche katholieke volk, om het weer één te krijgen onder gcede Priesterleiding X. den beig is vroeg Virginie. W it kan mij dat schelen Wie is er daar kwaad om Albijn Vrieze... Die kan geen heeren verdragen. Ze schieten te veie wild. Maar ja, zulke heeren zijn goed om de boeren te pluimen, dat is ook waar. Onze eigenaar is braaf. Ja, ja, braaf als ge regelmatig betaalt Ha, naiuurlijk 1 Daarvoor pacht ge zijn goed. 't is waar, er zijn lastiee heeren maar wij heboen geen klagen... Mai.dus, ik jmoet eens naar het beestencten zien. Virginie gin-' in do keuken En verveel keek de boerenzoon door het raam. Hij bleef nog eeni jen tijd alleen. Toen trad Esteiie in de herberg. Mandus, kom eens naar mijn pniret, zei ze opgetogen, 't Is nog niet heele gansch gedaan, zegt mijnheer Flor-s, maar ge kunt toch goed bekennen, dat ik het ben. 't Is wel gelukt. Ik ga er niet naar kijken, snauwde Mandus. Ik ben er niet nieuwsgierig naar. Wat hebt gij nu. Niets I Ge ziet er zoo kwaad uit. Toe, kom eens mee Neen Maar wat is er dan 't Is goed voor een keer, maar die heer moet u niet meer uitschilderen, ik wil dat niet. Esteiie blikte hem evenonthust aan. Neen. ik wil dat niethernam Mandus. Dat hij zijn zuster oi rijke dames portret teert, maar u gerust laat. En ik zou het hem durven zéggen ook 1 Probeer dat eens U zoo lomp en on gemanierd aanstellen zeker i Wat heelt mijnheer Floris nu misdaan Hij moet u niet uitschilderen Ik wil dat niet. Ha, ge wilt dat niet, herhaalde Estelle, nu ook driftig. En als ik wel wil. Ge zijt toch geen meester over mij Ge moest jan dorie beschaamd zijn, om zoo te spreken en uw jak erschheid te toonen. Ha, ik ben al niet meer welgekomen ook. A's ge u zoo bot gedraagt, neen, dan zijt ge niet welgekomen, Mandus, en kunt ge beter beneden blijven. Eerst schoone spreken oin met me te verkeeren, en nu doen of ik uw maarte ben. Dat is geen waar. Maar stadsheeren Ik uien buitenmeisjes voor den zot i Mij heer Fiotis is veel ernstiger dan gij... Mijnheer Floris, mijnheer Floris. ha, 't zal nu al mijnheer Floris zijn. En ik tel niet meer mee. Nog een beetje en ge zult kwaad, van me spreken juist als Tierelijntje, de dr'obe, die geen jonge meisjes kan verdragen. Maar wanneer ge zoo komt vrijen, laat ik u vier kant staan. En Estelle liep naar de keuken. Mandus mompelde een vloek. Hij ging echter niet heen en staarde nijdig door de ruiten. Vrouw Ruya kwam in de herberg terug. Wat is 't nu... gaat ge ruzie maken met Estelle vroeg ze. Ze moet zich niet laten uitschilderen van dien heer. Maar gij kunt het niet. En ge moest fier zijn. 't is dat mijnheer Floris Estelle schoon vindt. Hij moet haar niet schoon vinden. Zoudt ge dan liever hooren, dat hi haar een leelijke Triene noemt Ik wilde, dat hij te Brugge gebleven was. Wat zaken heefi hij hier Hoor een keer, Mandus, de Kemmel- berg is vrij voor iedereen en wij ontvangen wien we willen, dat verstaat ge toch wel En mijnheer Floris zal best welen, waarvoor hij hier eens schilderen wil. Hij moet i aar voor toch zeker geen toestemming aan vragen, 't Zijn domme redens die ge uiteen doet. Ja, een boer zal nu te min, te stom, te lomp zijn snauwde Mandus, en kwaad liep hij de herberg uit, de deur hard achter zich toebonsend. Hij hoorde Estelle's heldere lach... en loerde door de haag. Ze stond in den hoi bij Floris Verschalde die zeker iets grappigs vertelde. Mandus Loos vloekte weer en balde de vuist. Ha, ze kan met hem babbelen en lachen en mij alleen laten, siste hij. Ze is zeker bli dat ik vertrek. En weer keek hij door de haag. Hij be merkte, hoe Floris Estelle op de wang tikte en dan naar het doek wees. En dat moet ik aanzien I bromde Man dus. Seffens zal hij haar kussen ook en ik ben dom en lomp, als ik dat laat gebeuren, als ik weiger bedrogen te worden. Eensklaps stond Albijn Vrieze bij hem. De strooper scheen van uit de heesters van den overkant te komen. Is ze liever bij den zoon van den rijken eigenaar dan bij dien van den boer vroeg hij iluisterend. Mandus schrok even. OPGELET Van 15 Januari af 20 centiem. Krachtens een koninklijk besluit van Januari, worden, met ingang van den 15n dezer maand af, onderstaande wijzigin gen aangebracht in de posttarieven voor het binnenlandsch verkeer Enkele postkaa-ten 20 centiem (in plaats van 15) Postkaarten met betaald antwoord40 cen tiem (in plaats van 30) Prentpostkaarten met meer dan 5 woorden briefwisseling op de linkerhelft van de voor zijde alleen, terwijl op de keerzijde uitslui tend de prent voorkomt zonder eenigen met de hand geschreven tekst 15 centiem (in plaats van 10) Andere aanwijzigingen. Stortingen op postcheckrekeningen Recht van 15 centiem per stortingsbulletijn (in plaats van 10) Opnemen van geld op postcheckrekenin gen Vast recht, 20 centiem (in plaats van 10) voor elke som, opgenomen hetzij door middel van eene check aan toonder, hetzij door middel van eene check op naam het evenredig recht blijft vastgesteld op 1/10 °/o van het in het geheel opgenomen bedrag. Krachtens hetzeifde besluit wordt, in het binnenlandsch verkeer, de verzending, tegen verrekening, van de tegen het tarief voor monsters gefrankeerde voorwerpen toege laten. Volgens dit besluit worden de afdrukken van frankeermachienes aangenomen ter vol doening van alle postrechten, hieronder be grepen. die welke betrekking hebben op geldverrichtingen (postwissels, ontvang- kaarten, kwijtschriften, handelseffekten, enz.) Bovendien voorziet dit besluit, eveneens van 15 dezer af, de invoering, in binnenver- keer, van eenen dienst van doosjes met aan- Wie Wat wilt ge zeggen stamelde hij. Nu Ge vrijt toch niet met het oude Tierelijt.tje, hé Mandus 't Is wel Estelle, uw liei, ilie daar bij den schilder staat. En uw harte brandt zeker 1 Waar gij u mee moeit O, ik moet niet met de oogen toe over den berg gaan. 'k Peinze, dat ik toch mag zien wat anderen niet verduiken. Nog eenige dagen en alle meisjes ioopen achter mijnheer Verschalde, lijk kiekens achter een klokke. Maar Estelle is het er dichtst bij en ze komen m'n ziele al wel overeen, 't Verwondert me niet... gisteravond wandelden ze in 't don ker en ze gingen niet ver vaneen, loog Vrieze, die er genoegen in vond den boerenzoon op te hitsen. Ge liegt snauwde Mandus Loos, die toch erg van deze mededeeling schrok. Ja, ik lieg Maar ge vertrouwt uw lief zelf niet, anders zoudt ge ze niet staan af spieden door de haag. Saluut... en houd uw Estelleke maar goed in hét oog. De strooper volgde den weg afwaarts. Gisteravond wandelden ze samen herhaalde Mandus bij zich zelf. En waarom zou 't niet waar zijn, als Estelle zich nu laat uitschilderen en op haar kaak streelen. Ha, daarom verdedigt ze den schilder. Mandus kon zich niet verwijderen. Estelle riep hij. Ze hoorde het en kwam naar de haag. 'k Peinsde, dat ge al in een asem naar beneden geloopen waart, zei ze. Maar ge hebt zeker al spijtover uw aardige manieren. Wacht, 'k ben bij u. Het meisje verscheen op straat. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1