HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD 1 Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, Mill "FOBIE ML JULIA VANNESTE DE HEKS VAN DEN KEIY1IVIELBERG ABONNËMËNTl'RUS per JAAR TA RIEF DER PRIJZEN Bertehion uerKooijsneen Zondag 21" Februari 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. Nr 8. RGJjiMsftien uiigeuerSAitSEii-VAiintSTE. DrukHeru gedachten. VASTENBRIEF IKulde aan Minister Poullei Modern© Tijd t&alto-sstJinden t6 Brussel. De herbergiers en de openingstaks. Brusselsche maten. De Ontwapeningsconferentie. Cultureels Samenwerking Antwoord nit het Ministerie zelf bekomen op enkele vragen over Taksen. Handelaars en velomakers. De eierhandel in België Politiek Overzicht De toestand in Frankrijk. FIJN NAALDKANT, BORDUURWERK Duitschland en den Volkenbond. In het Verbond der Katholieke Kringen. In 't Buitenland De hitte in Australië Overstroomingen in Virginië Vragen over de Pensioenwet. De volle waarheid De Pensioenwet der bedienden. Door een houwitser gedood Treinontriggeling nabij Damaskus Ontploffing te Halewyn ROMAN door J\. IlvVINiH me, dat ik ZOO dien te handelen, 't Is echter I Waarom Die ge Dora noemt, als ware ze een I - Ja veel In Stad 8 fr. In Belgie per rx*t 9 fr.SKÏ Buitenland 5 fr. öt) Eene lnlassching 2 en 3 Inlasschrngen t fr. 50 per regel HERHAALDE 0 fr. 70 per regel 0 fr. 60 per regel 6 frank ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle anno*een zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden. -Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Teféfocn 9 Postchéck t5 57 NCHENAiS öen groot mensch is liij die zijn kinderhert nooit verliest. Ern. Hello. Onze gedachten blijven veel liever daar waar wij lijden als daar waar wij genieten. Rlvol. Een kw.tserd woord zeggen tot iemand is erg, maa 'i is og veel erg, r \an die kwetsende zaak m k maar gepeinsd te hebben. Durar.d. Plant uw hof naar 't u belieft Bouw uw huis naar 't u gerieft En door 't venster, zotte guit Lacht de wijze wereld uit. Cats. Zeer Lieve Broeders, Bij het einde van het heilig Jaar heeft Zijne Heiligheid de Paus Pius XI een bijzon der feest ingesteld ter eere van het Koning schap van Jesus-Christus. In zijne Encycliek Quas primas van 11 December 1925 stelt hij de katholieke leering voor over het Koning schap van Jesus, Jesus Christus is koning, Ch;istus, als mensch is Koning in mets als God is Hij, lijk de Vader, schepper en bijgevolg heer en legeerder van hemel en van aatde Dat Christus als mensch Koning is, dit getuigen duidelijk en eenstemmig de Schriften van het Oude en Nieuwe Testament. Doch welk koningschap komt Hem toe, een tijdelijk of een geestelijk Koningschap Van rechts wege komen Hem beide toe, aangezien Hij zelt verklaard heeftAan mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Doch geen tijdelijk koningschap heeft hij willen voeren: Mijn koninkrijk is niet van deze wereld. Van oorsprong en van aard is het geen wereldsch koninkrijk. Daarom heeft hij een arm en verborgen leven verkozen, daarom Vluchtte hij wanneer de schaien, die hij op wondere wijzp f|4d gespijzigd, hem wilden koning maken. Het Koningschap van Telkens eert vooraanstaande Krtholiek het bestuur van hel Land in handen had was hij, van wege het Brusselsc'h janhangel, het voorwerp van smaad en beleedigirtg. Thans mag onze Minister Poulletop eene rij sfaan met de beste onzer Katholieke voor mannen uit het verleden. Er werd gehuil.) i aar Poullet even als in vroegere tijden ge huild werd naar een Malou, naar een Beer- naert, een Woeste, een Van den Pecreboom. Het getier van een groep nationale kwajon gens roept ons die namen op, war.tzij hebben htt A bas Malcu dat de liberale helden van vroeger zoo kwistig gebtuikten, enkel veranferu in A bas Poullet Het geroep tegen Malou heeft niet belet dat deze groote Katholieke Staatsman alleen meer diensten bewezen heeft aan zijn land dan al de Liberale voormannen te zamen. Beernaert is heengegaan geëerd door geheel de Natie. Woeste werd na zijn dood De kwestie van het Onderwijs in de Brus- Voor den oorlog hoorde men welweters en ^ejsche schoren is deze week te berde geko- wijsneuzen beweren dat God niet gediend men in den Senaat. Heer Huisman-Van den was met vasten en boetveerdigheid, dat de Nest ondervroeg er Minister Huysmans over priesters den Vasten hadden uitgevonden, Die ondervraging was er niet noodig. dat versterving goed is voor paters en non-| Volgens artikel 20 der schoolwet hebben de nen, dat de menschen niet meer kunnen vasten, dat de Kerk veel te streng is, dat vabten tegen de natuur indruischt. De oorlog kwam in 1914. In bezet Belgie tegon men den vasten voor vier jaar lang; iedereen leed honger, iedereen had gebrek. In Frankrijk was het anders:het eerste jaar kon het niet ophet tw eede jaar begon het te spannen, het derde jagr begon inen aan spa ren te denken, en in 't vierde jaar gaf de Fransche regeering eene vastenbulle uit waarin het verbruik deretelijke waren gere geld werd verbod op taarten en tartjes, op luxechocolade, regeling in den verkoop van melk en room, en kaas. Inbrengen van broodkaarten, tabakkaarten, koolkaarten verheerlijkt als de schranderste, als de eer- Twee dagen te weke, kon inen geen vleesch lijkste, ais de rechtzinrjgste aller politiekers. krijgen, enz. enz. Van den Peereboom liet den naam achier dat nooit heter Mini-ter gezeteld had in den Raad der Kroon. Die soort apotheose staat nu ook Minister Poullet te wachten. Si ids de Democratische Regeering ge vormd werd hebben de Liberalen, de Jezus is voornamelijk geestelijk, strekt zich Conservateurs en de Fascisten haar zonder vooral uit tot de geestelijke goederen Dit geestelijk Koningschap is Hem een geboorterecht het steunt op de wonderbare eeniging van het Woord fjods met de menschgltjke natuur, Door de manschwor- ciing" zelf is hij Koning, zooals hij ook ophouden bestookt en al het mogelijke geJaan ojn dit democratisch bestuur omver te krijgen. De uitslag van a! de ophitsingen, al de verdachtmakingen, al de leugens die tegen M. Poullet en ziine R ueerina uiteekraamd En uit vaderlandsliefde werden de ver schillende besluiten der fransche vastenbulle met nauwgezetheid uitgevoerd. Wij moeten spiren. Dat wordt ons op alle tonen gezegd en herzegd Door onze spaar zaamheid moetenwij den invoer beletten van waren die wij best nrissen kunnen, en die wij moeten betalen in dollars aan de buitenland- sche produkten; oorlog aan de binnenland- sche verkwistingen! Iedereen weet het. En nooit werd er min gespaard dan sedert den oorlog 1 Sedert den wapenstilstand zijn geloof en Wijzen git hei Dosten vragen Waar is de ove brengen van regimentsvlgggen naar een doorgaan, zjjn er maar'op uit om plezier te pasgeboren Koning der Joden Bij dit Museum, te baat org onbetamelijke uitroe- ZOeken.Theater balencin geboorterecht komt dan een soort verove- ringsrechtJesus heeftons en alle menschen met zijn dierbaar bloed gekocht en ver lost Weet gij piet, yraagt de H Paulus. dflt gij niet u zetven toebehoort Want gij zijt voor een grooten prijsgekocht. Daar om Is het dat Jesus openlijk verklaart vóór Pilatus: Ik ben K<ming-, daarom liet Hij door 1 hebben helpen zot maken, zich schudden Pilatus dit opschrift zetten op Zijn krgis jachter eene verklaring waarbij zij elk geweld Jesus de Nazarener, dg Koning der Joden afkeuren. tiet koningschap van Jesus is het opperste jn (je Kamer had eene belooging van eer- koningschap zijne koninklijke macht staat bied en hulde plaats tegenover onzen boven den mensch, het huisgezin, de maat- Minister Poullet, schappij, de volken; aan die macht zijn Het ware jammer moest er één Katholiek, niet alleen de burgers onderworpen, doch gén Christen Vlaming zijn in geheel de ook de regeer! ngéri', de koningen en staats- streek, die door die gebeurtenis te Brussel hoofden; die opperste macht is de wetge- een zieitjeden eerbied ën dé genegenheid vende, rechterlijke, uitvoerende macht. vermindert, die hij als Katholiek en als Het koningschapvan jesus isee/i algemeen Christen-Vlaming verschuldigd is aan Mi- - .zoeken. Theater, bal en cinema, daar verblij- pingen te zengen tot Minister PouLet. Hoop ven ze uren inde week; in elk geval meer pn al konden eenige honderden toeschouwers I jan jn de £n ze doen daar hunne kin- lan het jouwen gebracht worden en werd de plechtigheid enkele oogenblikken gestoord. De nationalistische bladen bliezen deze jongensstreek op tot eeng echte gebeurtenis, wijl de Pilatus-bladen, welke die jongens deren mede! Moderneromanslezen; onzijdige of slechte gazetten koopen, dit alles heeft op hen geen invloed. Sportman zijn, duivenliefhebber, hanemelkerze gaan mée met hun tijd.Ge hoorzamen aan hun wettelijke overheid dat bestaat niet meer, en had nooit mogen be staan rechten hebben, goed maar ook plichten moeten volbrengen dat niet. En nochtans, ze zijn kristene menschen,die zoo hoog met hun kristelijkheid oploopen, dat zij overtuigd zijn, dat zij alleen met uitsluiting van gelijk wie anders de kristelijkheid in pachte hebben. ouders der kinderen geen voorkeur uit te drukken over de voertaal van het onderwijs, maar alleen het feit vast te stellen welke de moedertaal is van het kind. Welnu de Brusselsche overheden hebben de wet verkracht en in de formulieren welke zij de Ouders voorleggen staat er Welke taai verkiest gij als voertaal van het onder wijs van uw kind Dit is met opzet gedaan om de kinders te kunnen brengen in de fransche klassen. Het is dan ook niet te verwonderen dat er zich in het Brusselsche ongehoorde toestan den voordoen. Te Brussel zijn er 36 duizend inwoners die doorgaans Vlaamsch spreken en 127.000 die uitsluitend Vlaamsch spreken. Het getal Vlaamsche klassen te Brussel en omliggende is onbeduidend. Het is dan ook niet te ver wonderen dat de Brusselsche kinderen meest achterlijk zijn. Die ondervraging is doodgeloopen in het tegenoffensief van Senator Vermeylen en onder het vreeselijk spotten van Minister Huysmans. Senator Vermeylen gaf tot raad Als gij bevrediging wilt in het land, stelt dan toch een einde aan_het saboteeren van de enkele Vlaamsche wétten die wij hebben Aan de;e ondervraging hebben de Libera len nog eens geen eere behaald. Vele herbergiers zijn nopens de laatste wet op 31 December 1925 (art. 56) op de openingstaks nog onwetende. Deze wet stelt een nieuw regiem in voege in het vervolg zal degene die eene herberg openen wil, niet meer verplicht zijn te beta len aan den fiscus ten titel van openingtaks voor zijn debiet, drie maal de huiswaarde der plaatsen dienende daartoe, maar slechts eenmaal die waarde. Maar alle vijf jaren zullen de herbergiers opnieuw die taks moeten vereffenen in de plaats van alle vijftien jaar zooals vroeger. Men denkt ook dat de wet op 't gebruik van den alcohol afgeschaft is. Dat is niet waar. Alle bezit van alcoholische dranken is immer verboden bij een herbergier. De agenten van den fiscus zoowel als alle andere veibalisanten, mogen proces-verbalen op stellen in al de vertrekken toegankelijk voor m iar hierover schijnen ze toch akkoord tv gaande ouderdomsgrens, de afschaffing van het immunisaticstelsel en het verminde ren der stortingen over dat laatste meest van al natuurlijk. Nog een uitwerksel dat niet verwacht werd is ddt er een oneerlijk gebruik ge maakt wordt met deze wet tegen de huidige regeering. De pe.rsioenwet der beJienden werd ge stemd met algemeene stemmen door de vorige regeering. Dan was er van Regee ring Roulletnog geen spraak. De Liberalen die nu deze wet als wapen gebruiken, hebben er een groot deel in. De Liberale gewezen Minister M. Franck sprak op 11 Februari 1925 aldus ter Kamer Ik hoop, voor mijn deel, dat we alle andere beschouw ing zullen ter zijde stellen om dit rechtveerdig, menschlievend en voor uitstrevend wetsontwerp tot goed einde te brengen tijdens dezen zittijd. En verderHet stemmen van dit ont werp zal het Parlement tot eere strekken, en de Regeering en de meerderheid (Libe ralen en Katholieken) in 't bijzonder. De Ministerraad stelde zich akkoord over zekere wijzigingen toe te brengen aan de schuld .De za.ik, waarvoor gij uw geheel le ven hadt gestreden en waarvoor uw blad gesticht is, het IN VLAANDEREN VLAAMSCH», hebt gij, in haren nood,ver laten Uwe houding bij de debatten der Vlaamsche Hoogeschool \anGentiser een teekenend bewijs van geweest. Welnu, uit die zwakheid van U en anderen is \eel ontgoocheling ontstaan bij Vlaamsche menschen, die volstrekt niets gemeens had den met het activisme en vooral bij het jon gere liberale geslacht, dat te vergeefs in uwe kolommen de flinke Vlaamschgezindheid van \óór den oorlog zocht. «Er isnogeentweedefoutbegaan, nietmin- der gewichtig. Dat men schuldigen straffe, volgens recht en redelijkheid, dat was zoo noodig als billijk. Maar in plaats van Gerecht en Bestuur kalm hun zwaren plicht te laten uitvoeren, is een echte ketterjagerij begonnen Bij de tegenstanders van al wat Vlaamsch is en ook bij sommigen die vroeger flamingant waren, werd een hartstochtelijke campagne op touw gezet tegen alle Vlaamschgezinderi, die men te lijf dorst, met het doel de grenzen van het activisme zoobreed mogelijk uit te breiden en alle of de meeste Vlaamsch- gezinden er bij te betrekken en te compro- pensioenwet voor bedienden. De bijzonder- miteeren. «De Nieuwe Gazet» heeft meer dan ste wijziging zou hierin bestaan dat slechts eens zich aan die overdrijving schuldig ge- 3t.h. zou worden afgehouden, in plaats maakten gij doet het nog in het onbeduidend van 5 t. h., van om het even welk loonbe- geval dat tot deze polemiek aanleiding geeft, drag. De betaling ten laste gelegd van de «Die tweede fout.heeit zooveel verbittering werkgevers .zou echter op 5 t. h. worden en wrok gesticht als de eerste ontgoocheling behouden. De Brusselsche politie heeft nog eens de maten getoond waarmede zij de Vlamingen en Fascistische opruiers meten. Maandag had te Brussel eene amnestie- meeling plaats,waarop nogal veel Vlaamsch- gezinden waren. Een tiental Vlamingen, die niemand bedreigden, maar voor eene recht vaardige zaak wilden betoogen, werden aangehouden Dinsdag, daags daarna, werd M. Poullet, Eerste Minister van Belgie, die in eene mili taire plechtigheid officieel het Land verte- tegenwoordigde,door eene bende fascistische oproermakers uitgejouwd. Welnu, noch de officieren, noch de politie zijn tusschenge- komen en niet alleen werd geene enkele aanhouding gedaan, maar er werd zelfs geen enkel proces-verbaal opgemaakt De voorbereidende vergadering is dus verschoven van den 15 Februari tot den bracht «Beide te zamen zijn er grootelijks schuld aan indien het extremisme niet reeds tot het verleden behoort en beide hebben aan het Land veel schade berokkend.» Hetgeen gij aanvoert, is de zuivere waar heid, heer Franck: dedommefranskiljonsche reactie, zoo hartstochtelijk gediend door «De Nieuwe Gazet» heeft op haar geweten het bestendigen van 't anti-Belgische extremis me, alsmede de dwalingen en betreurens waardige toestanden welke uit dit extremis- mevoortsproten. Het jaar 1925 was voor het strijdende Vlaanderen een droevig jaar, een jaar van rouw en een jaar van bitteren onderlingen twist. Vlaamsche voornamen als Professor Vlie- bergh, Dokter Van de Perre Hipoliet Meert en laatst nog Advokaat Dosfel werden aan de liefde en aan den nood van hun Vlaamsch volk ontrukt. Vlamingen van alle denkwijzen hadden meermaals gelegenheid elkander te ontmoe ten. Maar telkens was het in een begrafenis stoet, telkens aan het graf van een diepbe- treurden Vriend. Meermaals werd er in den loop van het jaar op gewezen hoe spijtig en hoe nadeelig zelfs het was, dat diezelfde Vlaamsche strij ders elkander zoo vinnig bestreden, tot groot genoegen van Vlaanderensgrootere vijanden. Al bleek het tot nu toe dat politieke samen werking der verschillende Vlaamsche strij- dere onmogelijk was, de nood aan cultureele samenwerking liet zich des te meer gevoelen. Thans heeft men te Leuven eene vereeni- ging gesticht met algemeene bemaning VlaamscheVereeniging en met kenspreuk Voor God en Vlaanderen ten einde eene samenwerking te bekomen op cultureel ge bied bij de Katholieke Vlamingen van alle richting. De voorbereidende- alsook de stichtings vergadering zijn goed gelukt. Alles laat voorzien dat men, dank aan een onmisbaar wederzijdsch vertrouwen en een programma dat wel bepaald is, tot een verheugenden uitslag zal komen. Deze vereenigtng is gesticht voor het arrondissement Leuven. Wij wenschen haar van harte geluk en grooten bloei. Vlaande ren moet daar wel bij varen. En wij drukken den vurigsten wensch uit dat hetgeen te Leuven mogelijk is, ook op andere p'aatsen, ja geheel Vlaanderen door zou verwezentlijkt worden. Dan en dan alleen zal Vlaanderen de noo- dige krachten hebben om aan den stormloop zijner vijanden te weerstaan. 15 Mei. De oorzaak ligt nog altijd in tegen- het publiek en op alle uren van de opening Istribbelingen van sommige landen. De eene Wat moet een velomaker plakken voor den verkoop van velo ANTWOORD Aan particulieren bij comptante beta- koningschap het strekt zich uit van rgchts- yyegp tot alle schepselen, en namelijk tot alle menschen, op alle plaatsen en in alle tijden. De aanstaande vastentijd weze U, zeer] nister Poullet. Het is mogelijk van min te gevoelen voor de democratie, hef is ook mogelijk van de vorming der huidige regeering niet toe te lieve Broeders, een geschikte gelegenheid juichen, maar het mag niei mogelijk zijn dat Ofu dit koningschap van jesus in uwe zielen een Katholiek den Heer Poullet niet eer- pn in uwe huisgezinnen nog steviger op te biedige. bouwen. Hij weze koning van uw verstand Als Hoogleeraar aan de Katholieke Uni- onderwerpt ootmoedig uw verstand aan de versiteit te Leuven, als oud-Minister van geopenbaarde waarheden en de leering van Kunsten en Wetenschappen en later van Qhristus. Hij weze koning van uwen wil: Spoorwegen heeft de heer Poullet overal pindf uwen wil aan ?ijne wettpn en geboden blijken gegeven vaneen buitengewoon talent, onwrikbaar vast. Hij weze koning van uw van wonderlijk aanpassingsvermogen en hert bemint Hem met hertelijke liefde van een onwrikbare politieke eerlijkheid, bovenal, ja Hem alleen, zóó dat Jesus in uw m. Poullet was jaren lang in aiie Katho- herte getele als een krjning op zijn eigen ijeke Ministeries de kampioen derSchoolwet troon. Hij weze koning van uw lichaam, zóó en het is een groot geluk voor de Christen dat gij, naar het woord van den Apostel, Democratie dat zij, in de huidige omstandig- uwe lichaamsleden den Christus tot werk tuigen der gerechtigheid aanbiedt. Met één woord, wijdt u toe jn den dienst van Koning Jesus geheel en al, ja zelfs uw lichaam, door dezes leden te gebruiken als werktuigen tot uitoefening van allerlei godsdienstige en liefdadige werken. Bereidt u aldus, zeer lieve Broeders, om naar den wensch van den heiligen Vader en volgens zijne inzichten het feest te vieren van Jesus' koningschap op den laatsten Zondag aan de Socialisten heden, eenleiderals M. Poullet heeft kunnen voorultzetten, En is het waarachtig niet al te vernederend voor ons zelf als Katholieken en voor M. Poullet die jaren lang Katholieke Minister was, te durven beweren dat onze Christen Democratische Voorman Minister Poullet thans onder de hand van Minister Vande- velde zou liggen en enkel dezes strooiman zou zijn. Dat ware wat al te veel eer geven van Oktober. Moge Christus overwinnen en gebieden en heerschen over de enkelingen, over de huisgezinnen, over de volken, over| geheel de wereld I Zulkeezeiarijen worden uitgekraamd door menschen die niet eens weten wat het is de minste verantwoordelijkheid te dragen. Ondertusschen hebben de relletjes der facisten den uitslag bereikt dat de Demo craten van gansch Belgie nauwer de rangen sluiten en de positie van Minister Poullet oneindig versterkt is. Kristus heeft gezegd: Indien gij geen boet veerdigheid doet zult gij vergaan. Beste Lezer, vergeet deze woorden niet van den Meester. Begin den H.Vastentijd met een vermorzeld en nederig harte, met het trouw vervullen van al uwe plichten jegens God, jegens den naaste en jegens uw zeiven. Onderhoud de kerkelij ke wetten over vasten en vleeschderving. Leeit als kristenen en niet als heidenen. In Frankrijk blijft de groote moeilijkheid uog steeds het financieele Vraagstuk. Door de verdeeldheid der partijen, die elke regeering, zoodra ze tot daden wil over gaan, het leven onmogelijk maakt, wordt het steeds moeilijker om tot eene bevredi gende oplossing te komen. Men vraagt zich af, of er eindelijk eene meerderheid zai kunnen gevormd worden, die bereid is een werkelijk herstelprogramma te aanvaarden. Zal die meerderheid dan de verantwoordelijkheid durven op zich nemen het Fransche volk de noodige lasten op te leggen Nu spant zich Minister Briand in om de Kamerleden te overtuigen van den ernst van den toestand. Maar het blijft nog steeds onzeker of men M. Briand in zijne besluiten zal volgen. Een dezer dagen sprak een Fransch dag blad onomwonden zijne bewondering uit der herberg. Maar in de private vertrekken willen de ontwapening beperken tot de land- Hing, geen factuur verplichtend. Indien een -maa dp vprhaiisant slechts ontreden mits wacht de anderen willen de zeemacht daarin factuur gegeven wordt 1 %o. mag de verbalisant slechts optreden mits eene toelating van den heer vrederechter van het kanton. Zoo is de wet heden, en wij dachten dat het nuttig was deze ons publiek opnieuw ter kennis te brenggn. wacht de anderen willen de zeemacht daarin begrijpen. Wij betreuren dit uitstel, en vragen niet] beter dan de breedst mogelijkeontwapening De hoofdzakelijke schuld voor de verfra-| ging zou bij Frankrijk liggen. ALLERHANDE WITGOED voor Damen, Heeren en Kinderen. M Bijzonderheid van HUWELIJKSBENOODIGHEDEN (T rousseaux) en Kinderbundels Duitschland heeft de vraag omtot den Vol kenbond toegelaten te worden ingediend. Men weet dat een der voorwaarden voor het in werking treden der Locarno-verdra- gen was dat Duitschland moest lid zijn van den Volkenbond. Dit was de wensch van alle mogendheden. Duitschland van zijn kant stelde als vonrwaarde zijner toetreding dat Duitschland een bestendigen zetel zou hebben in den Raad. Deze voorwaarde scheen door iedereen ingewilligd toen plots eene reeks moeilijkhe den Duitschland in den weg komen te staan. Het opnemen van Duitschland in den gegeven wordt 1 Aan voortverkooptrs of velos voor be drijfsdoeleinden 1 Voor het herstel der velos, zelfde taks 1 %o of 1 volgens het geval. Ik ben handelaar in eiers. le vraag. Wat moet ik plakken bij den aankoop op de markten of fooren of bij den boer Antwoord. Niets, er hoeft geene factuur afgegeven te worden. 25, Noordstraat, Rousselare Op aanvraag begeef ik mij ten huize. Een bezoek ten mijnent zal U overtui gen over de goede hoedanigheid, het goed opgedaan werk en de genadige prijzen. Te lef. 435. - Postch. 568.01 Raad moet geschieden bij algemeenheid van gebied van legervermindering. Maar daar is s'emmen. Dus ook Italië moet zijne toe-1 niets van. Tijdens de vergadering van het verbond der Katholieke Kringen bracht M. De Burlet, Kamerlid voor Nijvel, een verslag uit over de legerkwestie in ons land. Deze heer ziet den toestand van het land, zoowel als dien van het leger, door een zwarten bril. Alles is, volgens hem, om ter slechts en zulks komt door dat de militaire i - 0 plannen van den Liberalen Heer Devèze aa" P i eenige wijzigingen ondergaan hebben. Antwoord. 1 fr. per 1000 voor aankoo- Wij hebben altijd gemeend dat ons leger I P611 boven de 150 fr. veel te sterk was voor den vredetijd dien wij nu hebben en dat wij ten minste onze gebu- ren en vooral Frankrijk mogen volgen op| 2e vraag Wat moet ik plakken bij den stemming geven. Over een paar dagen is geschil ontstaan tusschen Italië en Duitsch land. De Italiaansche Dictator Mussolini en de Duitsche Rijkskanselier hebben elkander als twee blaffende honden toegesnauwd. Nu Duitschland een zetel eischt in den Raad komen plots Spanje, Polen, Brazillië met eenzelfden eisch. Hier zit Frankrijk onder, dat met deze drie vrienden in den Raad te krijgen er zijnen invloed wil ver meerderen en dien van Engeland en Duitsch land verminderen. leden, Volgens M. De Burlet moeten wij 400 dui zend manschappen hebben en een kern van 20 duizend goed geoefende soldaten om den schok van een aanvalsleger te kunnen door staan.Eens nu dat Frankrijk zijne legerafdee- lingen vermindert moeten wij onze militaire lasten vermeerderen omdat de hulp van Frankrijk bij geval van oorlog dan ook min derwaardig zal zijn. Dergelijke en andere dwaasheden werden door den heer De Burlet verteld en werden dan ook nog toegejuicht. Het was meer dan noodig dat M. Seghers, 3e vraag. Wat plakken bij den verkoop: a) aan een groothandelaar in Belgie Antwoord. 1 fr. per 1000. Wij hebben reeds gemeld dat er in den Australischen Victoriastaat eene vreeselijke hitte heerscht, bij zoover dat er talrijke brandrampen ontstaan. Heele uitgestrekthe den wouden zijn in de vlammen opgegaan. In een dezer brandrampen hebben drie en twintig personen het leven verloren. Talrijke andere lieden worden vermist en vele per- nen zijn zonder dak. Deze hittegolf wordt voor Australië eene schrikkelijke ramp. De rivier Bisandi die door West-Virginië b) aan een groothandelaar in t vreemde (Vereenigde Staten) loopt, is uit hare oevers Antwoord. Niets, schrijf op factuur en gedreven en heeft talrijke steden en dorpen de1 tolpHchtfee van Italië "en vanAustralië Niet allêèn"aïs Katholiekenmaar ook als I °ver de pogingen die in Belgie gedaan wor-1 De Raad bestaat nu uit elf leden, waar-1 de Voorzitter,verklaarde dat het Verbond der I voor wat den eierinvoer betrefttot in 1922 Vlamingen zijn wij veel eerbied en genegen- ^en. om .c|en bn^ntjeelen toestand goed te van er zeven blijven en de andere vier tijde- Katholieke Kringen niet stond op standpunt werden wij gansch bevo rraad door die heid verschuldigd aan M. Poullet. Zoo aan maken. AAeteen spmk het zijn spijt uit dat lijk zijn. Deze vier kunnen herkozen wor- van overdreven krijgslasten. Guido,. twee landen en konden aan geen uitvoer Vlaanderen onder de Regeering Poullet geen Frankrijk, in zijn geldelijke regeling, toch den, doch zij kunnen ook vervangen worden denken. Gedurende het jaar 1923 voerde Recht geschiedt, dan mogen wij er gerust z00vee' verder stond dan Belgie, door een ander land zoodat feitelijk voor alle België slechts eenige tientallen duizen len een kruisje over maken, want M. Poullet is op dubbel (of op boek van uitgaande ren) Bestemd voor het Buitenland c) aan particulieren voor eigen gebruik Antwoord. Niets zoo gij geen factuur afgeeft. d) bij den verkoop van eiers aan den bak ker of pasteibakker Antwoord. 1 fr. per 1000, factuur vanaf 150 fr. pieren uit. met de beste gevoelens bezield en doet hij Nu is de toestand heel en gansch ver- niet steeds wat hij wil, hij zal toch immer anderdjde bevoegde hoenderkweekers treffer. doen wat hij kan eene schoone en nieuwe bron van winsten In den kiekenkweek aan. Gedurende het jaar 1924, voerde België in: 31.098.811eieren, ter waarde van 16 453 908 fr. Daarentegen voerden de Belgische hoen- derkweekersgedurende hetzelfde tijdstip uit: 165.628.526 eieren, voor eene waarde van 96.118.031 frank. Ónze uitvoer van eieren, naar het buitenland overtreft dus in 1924 den invoer voor eene som van 80 miljoen fr en die uitslag wordt van dag tot dag belangrij ker. Na den zotten aanval te Brussel op Mi nister Poullet zijn uit alle hoeken van het land moties en brieven van huldebetoon tot M. Poullet gegaan. Onze groote vereeni- gingen Boerenbond, Middenstand en Chris- tene Werklieden waar M. Poullet een vertegenwoordiger van is, gaven daar het voorbeeld van. Gaarne sluiten wij ons aan bij dien algemeenen blijk van hulde en eerbied den Heer Minister Poullet bewezen G. Intusschen klimt in Frankrijk de ontevre-1landen mogelijkheid bestaat van gedurende] denheid over de levensduurte. En intusschen een tijdstip in den Raad te zetelen, ook zakt de Fransche frank maar voort. Nu Wat zal het nog tijd en moeite kosten voor- is de Fransche frank maar 80 t. h. meer aleer de Engel van Vrede zijn palmtak zal waard van den onzen, die op zijn beurt maar zwaaien over een rustig Europa I 23 t.h. van zijne vroegere waarde meer is. heer Hel is vooral inde ambtenarenwereld dat de misnoegdheid stijgt. Het is nogal eigen aardig dat velen, die uit politiek belang be noemd werden en op wier dankbaarheid men meende te mogen rekenen, de eersten zijn om zich te keeren tegen hunne weldoe ners en ze te verwijten voor uithongeraars. De toestand der Fransche Staatskas is verre, geheel verie van allerbest te zijn. De pensioenwet der bedienden heeft een uitwerksel dat niet verwacht werd. Name lijk, de bedienden zijn wakker geschud. Tot nu toe w^s er onder de bedienden maar weinjg syndikaal leven. Nu dat zij het aan den lijve gevoelen wat zij missen, komen zij uit hunne schelp en stellen hunne eischen. Aan De Nieuwe Gazet schrijft Franck, gewezen liberale minister Onder den oorlog hebben wij in het Land de lijn scherp getrokken tusschen het Vlaam- 's namiddag en den Zaterdag gansch den dag sche volk en de activisten en lang vóór den bij mij thuis werkt. Ik betaal 20 fr. te week. wapenstilstand hadden wij hier met eigen Hoeveel zegels moet ik plakken en wanneer krachten hetactivismeonschadelijkgemaakt. Antwoord. Het bedrag van het uitbe- De heele beweging was bezweken onder de taalde loon komt niet in aanmerking. Gij algemeene oppositie. jmoet plakken den Maandag 0,20 fr. den onder gezet. Zeven personen hebben tot hiertoe hun dood in 't water gevonden. De 57-jarige landbouwer Paul Prophéte, te Miraumont (Frankrijk) beploegde zijn land en raakte een houwitser die, sinds den oorlog, nog in den grond stak. Eene ont ploffing volgde. De landbouwer werd ge dood, en zijn zoon gekwetst. T usschen Damakus en Rayak is,Maandag, een verbindingstrein ontriggeld. Indenabij- De patroon moet ze zeil]heid werd er slag geleverd tusschen Drusen een pensioengilde de kaart te paarden partijgangers van de Franschen der Rachaiastreek. De Drusen werden tot den aftocht gedwongen. Vraag. Een baas heeft werklieden die zich niet willen onderwerpen aan de pensioen wet. Wat moet hij doen Antwoord, aansluiten bij opmaken, de stortingen doen, enz. Vraag. Ik heb eene werkvrouw die den Maandag gansch jfen dag, den Vrijdag De 18 jarige André Lippens was bezig een barreel op te timmeren met hout dat van het Yzerfront kwam. Hij was bezig eene plank te schaven, toen er eensklaps eene ontploffing plaats had, veroorzaakt door eene kardoes Maartweegrootedwalingen werden toen- Vrijdag 0,10 fr. en den Zaterdag 0,20 fr. Be- welke in het houtstak. De jongeling bekwam begaan. De eerste is geweest aan onbetwist- merk dat gij voor iederen werkdag afzonder- eene zoo erge wonde aan de hand, dat men bare Vlaamsche grieven geen voldoening te lijk moet storten. De helft moet van het loon hem naar eene kliniek heeft moeten over- Zij zijn het nog niet op alle punten eens geven. Uw blad draagt zijn aandeel in die afgehouden worden. brengen. Mengelwerk van De Poperinghenaar 101 Hortense lachte weer, maar zoo wilde ze haar pijnlijke teleurstelling verbergen. Plots meende ze het te begrijpen, waarom Floris in al die dagen niets van zich had laten hooren. Hij kende hier een andere dame, en Hortense had dadelijk gezien, toen Dora zich bij hun nadering omwendde, dat de leerlinge zeer schoon was. Floris verkeerde in gezelschap van die dame en zeker was hij zeer verliefd op haar. De vriendinnen keerden naar de herberg van Ruya terug en zetten zich op den berm van den weg, dicht bij het hofje. Ze zouden hier op Floris wachten. Toen Adeleide en Hortense zich verwij derden, was Floris Verschalde beleedigd door hun houding. Zijn blij gevoel over de ontmoeting ver dween. De trots van Adeleide ergerde hem. En hij voelde, dat er meer achter stak, dat zijn zuster hem Hortense kwam opdringen. Ha, ze loopen weg, goed, heel goed, mompelde hij. En de schilder keerde terug bij Dora. Hij deed alsof ze niet in hun arbeid gestoord waren geworden. Ik zei u dus, dat uw hemel wat te blauw is, sprak Floris, zijn les voort zettend. Ge moet het wat temperen. Laat ik u wijzen verbeterde Hij nam het penseel en schets, die Dora maakte, Toen dit gedaan was, zei Dora Laat ons nu de les eindigen. Waarom Ik mag u niet ophouden. Gij houdt me niet op. Ge hebt bezoek. Ja, mijn zuster en een kennis, maar die kunnen wachten. Ze mceten me in mijn arbeid niet storen. Ik moet de kansen grijpen, die de zoo wispelturige zon ons biedt. Ge wilt dus blijven O, zeker I Kijk nu naar die boomen. Ik zal ze ook wat beteren. de noodig me niet te laten meesleuren. Hortense Omdat hij ons niet mocht voorstellen intieme kennis. En wie weet, wat voor schep- mag wel denken dat we verloofd zijn. Ik aan die dame. .om ze dan maar zoo eens te sel u inpalmt. voel genegenheid voor haar, doch liefde is noemen, ik keer naar Brugge terug. Eerbiedig jufvrouw Viota. Ik duld niet, anders. 'Hortense, wees niet onverstandig dat ge verachtelijk over haar spreekt, zei Zulke gedachten stoorden Floris eenigen Ik heb ook fierheid... Floris toornig, tijd bij zijn arbeid, maar de kunst nam hem Straks yraagt mijn broer u vergiffenis. Neen! Maar Hortense en mij laten weer in en de schilder vergat dat er bezoek Als hij zoo schildert vergeet hij dikwijls te staan... dat is niets, hé? Hortense wil al eten en te drinken. Dat is zoo bij echle naar Brugge terug, kunstenaars. Neem geen haastig besluit. Ik O, dat is goed zal mijn dwazen broer eens herinneren, dat Maar Floris.. we hier nog zijn. |ge spreekt. Adeleide liep naar Floris toe. Ze hield haar toorn in. voor hem was gekomen. Beleedigd. Omdat ik zoo'n schepsei niet wil I keeren vroeg Hortense met moeilijk be kennen, dwongen boosheid. Een dame, even eerbaar als gij en Hoe zijt ge gekomen Zeker met een Hortense Goed verstaan I Ge waart beter rijtuig van leper. En hebt ge het terug ge te Brugge gebleven, Adeleide. Waarlijk ge stuurd gaat te ver. Ja, antwoordde Adeleide. Maar laat Maar maak nu toch alles goed tegen- ons nu niet kibbelen. |over Hortense. Ik heb ze tot dit reisje uitge-1 Ik kibbel niet. Doch als Hortense Het is ergerlijk zooals Adeleide en Hortense hadden al dikwijls tot elkaar gezegd dat Floris lang weg bleef. Adeleide was woedend, al beheerschtte ze zich tegenover haar vriendin. Ze vergoede- En Floris zette zijn les bedaard voort en lijkte Floris echter nog en zei dat hij zeker merkte niet, dat Dora hem vreemd aankeek. Willen we nu uitscheiden vroeg ze wat later. Neen. Maar ge blijft voor mij. Toch niet. Zoo ge nu naar huis moest, zou ik door schilderen. Straks ontmoet ik mijn zuster en die kennis wel. Ze hebben meer beschikbaren tijd dan ik. Ze komen u bezoeken, Ja. Ze kunnen wat rond wandelen. Het is hier overal even schoon. Schilder nu die groep huisjes. Ze zullen uw doek zeer ver levendigen. Ge vordert waarlijk goed en ik zei ze. Ga het aan Floris vertellen, heb eer van mijn les. Wees nu niet te haastig. ze echter op scherpen toon. Floris ontwaakte als uit een droom, niet dadelijk zijn doek kon afbreken. I Ge houdt Horienre en mij voor Kom, we wandelen wat rond, stelde gek, snauwde Adeleide. Adeleide voor. Dora Viota was rood geworden. Ze En ze koos zoo'n richting dat ze na een stond op. wijle weerde plaats konden bespieden, waar Mijnheer Verschalde, ik had u al Floris naast Dora werkte. voorgesteld deles te eindigen, sprak ze. Maar dat is onduldbaar verklaarde Laat ik nu heengaan. Ergerlijk is het, zooals gij u gedraagt. Twee maal beleedigt ge uit domme ver- Maar wat scheelt er u nu toch vroeg waandheid een achtenswaardige dame. Een achtenswaardige dame. Hier Adeleide. Floris doet of wij er niet zijn. Hij heeft geen tijd voor ons. Hortense kon nu haar bitterheid niet meer| verduiken. Ze was een bedorven kind. En| haar boos humeur uitte zich thans. dame babbelt men over u handelingen. Er is een den brief gekomen. Een brief Naar Brugge. Ja, dat ge met die opgesmukte deerne zit te schilderen. Papa is zeer verstoord. Hij zendt me, en hij hoopt, dat de ontmoeting met Hortense u weer tot bezinning zal brengen. Zoo, zon. Daaraan heb te danken. Ge komt me eens lang noodigd. Om mij aan haar te makelen. Wat taal De waarheid toch. Ik ben blij, dat ge uw bedoelingen zoo duidelijk hebt getoond. Luister nu goed, Adeleide. Ik zal mee gaan, maar moei u niet in mijn omgang met Hor tense. Ik denk niet aan een verloving en ge hebt het recht niet me in een scheeven toe stand te brengen. Wel verstaan, want ge zoudt de onaangename gevolgen dan alleen aan u zelve te wijten hebben. Floris pakte zijn schildersgerief in. En hij Adeleide, ik keer naar Brugge terug, stoel. Dora, ik stel u mijn zuster Adeleide Zoo, zon. Daaraan heb ik uw bezoek voor, zei Floris. te danken. Ge komt me eens bespieden en Dora maakte een buiging. Maar Adeleide me herinneren, dat het uw wensch is en deed of ze haar niet zag. papa's, dat ik Hortense van Dord huw. Er Dora nam haar doek, verfdoos en vouw- is een brief gekomen. Van wien Er stond geen naam onder. Dag mijnheer Verschalde, groette ze. I Nog al beter. En ze schreven over een 't Spijt me, d?t ge niet aan mijn verzoek hebt heks. Floris begaf zich naar zijn eigen doek. Uw broer beleedigt me. Hij is onbe- voldaan. Maar eerst hortie het werk. Hij dacht aan schoft voor mij, tewide van die vreemde Ze keek niet meer naar Adeleide en vlug de wachtende dames. konkelaarster. verdween ze. Ik zal Adeleide een dubbel lesje geven, Nu was het Adeleide die uit diplomatie, Floris was eenige oogenblikken onthutst, zei Verschalde bij zich zelf. Eerst een lesje Floris verschoonde. Kom nu toch eens tot bezinning, zei van beleefdheid. Ze moet niet denken ieder Neen, neen, dat is het niet, beweerde Adeleide. Ge weetniet hoe grof ge geweest maar te mogen beleedigen. En dan ook moet ze, Floris zit weer in zijn kunst. Dan vergeet zijt. Ik spreek niet over mij, maar gij belee-llk kwam hier, om u een goede les te geven, ze begrijpen, dat ik me geen vrouw laat hij alles om zich heen. digt Hortense. I een les van beleefdheid, opdringen, maar die zelf zal kiezen.'t Spijt - Neen, maar hij is kwaad. En gij hoont jufvrouw Viota. Die heb ik niet noodig. Dat is bijgeloof. Maar niet dwazer dan uw meening, het geloof, dat ik een groot, onnoozel kind ben, dat ge leiden kunt, waar ge wilt. Wat scheelt u toch Wees gerust, Ik ben gezond van zinnen. den Kemmelberg wil verlaten, mag ik haar niet weerhouden. Als wij u toch te veel zijn 1 pruilde jufvrouw van Dord. Dat heb ik nooit gezegd. Ik was blij met het bezoek. Maar Adeleide bedierf de verassing. Laat er ons nu over zwijgen stelde Adeleide voor. We hebben een langen na middag en ik was zelf van plan tot morgen te blijven. Dat vind ik best, hernam Fioris. Ge kunt te Kemmel logeeren. Maar ik moet begaf zich met zijn zuster naar de beleedigde vandaag nog schilderen. Dan komt ge bij me vriendin. zitten. Ge hebt voor u het schoonste pano- Ja, Floris was weer geheel in zijn kunst rama. Jufvrouw Viota zal weg blijven. Die verdiept, en hij had alles om zich heen ver- laat zich niet meer beleedigen. Ze heeft ook geten, zei Adeleide tot Hortense. Maar we fierheid. We gaan nu eerst eten bij Ruya en vergeven het hem, hé? dan kunt ge nog beslissen wat ge wilt. Zon- Neen, Adeleide, ge vergist u, merkte der maaltijd laat ik u in geen geval vertrek- Floris tot haar schrik op. Ik ben opzettelijk ken, Hortense. weggebleven, omdat ik niet dulden kan, dat Ik wil niemand tot last zijn, bromde ge een achtenswaardige dame weigert te jufvrouw van Dord nog eens. begroeten. Jufvrouw Viota, die ik hier ont- Langs hier zijn we dadelijk bij Ruya, moette, heeft veel talent als schilderes. Ze sprak Verschalde, als had hij die aanmer- had nooit gelegenheid les te nemen. En het king niet gehoord, is mijn plicht als kunstenaar te helpen. Zeis ontwikkeld en beschaafd en ik begrijp niet waarom gij beiden weigerdet u te laten voor stellen. In die omstandigheden moest ik Adelaide's grofheid zoo veel mogelijk goed maken en dus bleef ik. Hoe kunnen we naar Brugge te.ug(pEYS CALLEWAERT, RQUSBRU6GË Hij stapte vooruit een wegel op. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1