i Dotter URIEL PEEHE Dili "FOBIE Bilt I I JUlkmi EC-JACOBJ Albert Penys, Pop erin ghe Tandmeester 56 ue hopfendraht Caisse Gommereiale de Roalers «one NIEUWE LEENING 1926 VAN BELGISCH CONGO ALLEENVERfCQGPER VAM DUITSCHEN HOPPEDRAAD Mme VANDENDRIESSCHE GROOT TURNFËEST V. O. S. Poperinghe In t Binnenland M0ND= en TANDZIEKTEN Ontploffing ts Langemarck öaisse Gommereiale de Roulers HAIFMAPDELIJKSCH BEKENINGEN Tijdperk van 25Febr. tot 10 Maart 1026 0.50 o|o Ontslag van Minister Vandevyvere. van Mevrouw Vandevyvere. IJselijke brand bij Sclierpenheuve! Aanzienlijke krach te Antwerpen. Priesterlijke Benoemingen. Nieuwe Boeken Chr. Middenstand Poperinghe Mijnheer Joseph VANCAYSEELE LEDERTQUWERIJ Willy Gombert büJ. M. DENECKER ROUSSELAEBE üO 'iSlllilf Gegalvaniseerden DRAAD GEWAARBORGD Merk U l±T) E I NG ETR. MARKE trein. De eerste berichten gewagen van 70 Hebt gij onzen raad gevolgd Waarom dooden en 30 gekwetsten. nutteloos aan hoofd- en tandpijn lijden, als Het is te vreezen dat het getal slachtoffersge weet dat een enkele Algao poeder uwe pijn veel grooter zijn zal dan de eerste berichten luiden. Zulks zal blijken na de wegruiming van de puinen. Hongersnood in China Volgens tijdingen te Peking toegekomen, zijn vier provincies door hongersnood be dreigd, alhoewel de Hulpcommissie tegen den hongersnood alles doet wat in hare macht is, om de Chineezente helpen. Somige berichten uit de meest geteisterde plaatsen melden dat kinders verkocht werden en dat honden en paarden geslacht worden om ge- ëten te worden. Dè hongersnood in de provincie Shantum werd veroorvaa kt door 't overstroomen van de Gele stroom. In de provincie Yunan is de hongersnood toe te schrijven aan het mis lukken van den oogst. Hupeh lijdt ondei een uitnemende droogte en Szewehan wordt van alles door de bandieten geroofd. Vijf jaren zonder eten Zekere Amelia Ruiz,van Santander,is naar dé Fakulteit van Geneeskunde te Sarragossa overgebracht, waar de geleerdste doktoors van Spanje en van het buitenland een ver- bazendgeval gaan onderzoeken. Amelia Ruiz is 25 jaar oud sinds haar 20e jaar neemt zij geen voedsel meer. Het feit wordt door hare ouders, geburen en gemeenteoverheden bevistigd. Bloedige botsingen Maandag is het te Unna, Duitschland, na afloop van een völkische vergadering, tot bloedige botsingen gekomen tusschen rechts radikale.nen aanhangersderlinkscliepartijen. Er ontstond spoedig een groote vechtpartij waarbij ook van schietwapenen gebruik werd gemaakt. Daar de opwinding onderdebevolking van uur tot uur toenam en de plaatselijke 'policie niet sterk genoeg was, om de orde te herstel len, werd de veiligheidspolicie te Dortmund opgeroepen, die er tegen den avond in slaag de de orde te herstellen.Bij de vechtpartijen zijn drie personen zwaar en ongeveer 50 licht gekwetst. 57, Dixmudestraat. YPER Volledig pijnloos uittrekken. Volmaakte en gewaarborgde gebitten. Herstelling van alle stukken. STAD POPERINGHE ddör de Katholieke Turngilde VLUG en VROOM op ZONDAG 7 MAART (e 3 1 uur namiddag en te 7'A uur namiddag en op MAANDAG 8 MAART te 7 uur namiddag. Dit feest wordt de Eereleden uit dankbare genegenheid aangeboden in driebubbele uitvoering. Het getal plaatsen is beperkt voor iedere uitvoering daarom vraagt uwe kaarten op Zondag 28 Februari, in den Katholieken Kring of in het Volkshuis, 's voormiddags van 10 tot 12 uurdoch gelief uwe eerelid- kaart meê te brengen. Wij zullen het geluk hebben onze reeks bekers (Eereprijzen) voor te stellen, aange vuld met den allereersten prijs Grootste beker) gewonnen te Rousselare op het Gouw feest 1925. Het Bestuur. aanstonds genezen zal. 't Is het beste ge neesmiddel, sedert meer dan 25 jaar gekend en geprezen In Poperinghe te bekomen bij Vandeplas, Apotheker Diefstal. Woensdag nacht werden ten nadeele van den landbouwer René De- rycke-Kesteman, 125 hoppe jaarplanten ge stolen. Daders onbekend. Ramoer. Zondag nacht werden een paar lawaaimakers opgesloten. Een dronken leurder, te Iseghem wonend, en hier op den nacht aan 't ruziezoeken, werd ook tot ont nuchtering in 't droge gezet iBaBaflgMBBVMMWBWMMMMMM Eere-Communie. Het huis In den Neger Gasthuisstraat, biedt zijne geachte klienteel een kostuum zuivere wol, zwarte peigné, aan 182 fr Land bouwers, DEN ECHTEN MERK is thans alleenlijk te verkrijgen bij de Gebr. ROFFIAEI\T Yperstraat, 118-'20 Tel. 88. POPERINGHE Tel 88 Landbouwers en werklieden die nog witte boonen te verkoopen hebt,wendt U tot Verhellen (Borren) Komstraat, 36, Poperin ghe. Hij koopt aan de hoogste prijzen. Vetodiefle. August Thorré had Zon dag avond zijn velo buiten gelaten aan de herberg van Désiré Demaeght aan 't Hooge. Toen de man om 6% uur wilde vertrekken was zijn velo verdwenen. Een goede raad. Indien gij van hootd-, schelehoofdpijn, zenuwlijden, razen de tandpijn of rheumatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aar zelen de Monopoeders en gij zult spoedig en volkomen genezen zijn. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos 3,50 fr. en de 1/2 doos 2 fr. Eere-communiekleederen voor knechtjes en meisjes JN DE VIER SEIZOENEN 7, Casselstraat, Poperinghe 1 Pectoral Dapuis. De griep, die be gint met rillingen is een algemeen ongemak. Zij wijkt voor de weldoende uitwerking van den Pectoral Dupuis. De doos 3 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Ongeval. Vrouw Poley-Decroos van Woesten kwam Vrijdag verleden acht dagen per rijwiel op de markt van Poperinghe gereden Gekomen omtrent de herberg De Papegaai werd zij gevat door een rijtuig en ten gronde geworpen. Met erge kneuzin gen aan het linkerbeen en met gebroken bi! werd zij opgenomen en in genoemde herberg de eerste zorgen toegediend. Haar rijwiel werd geheel ontredderd. De dader had zich echter zoohaast mogelijk uit de voeten ge maakt doch werd denzeifden dag reeds door de gendarmen ontdekt. Een proces is ingespannen om de verant woordelijkheid vast te stellen. Tentoonstelling van onze stoffen voor de PLECHTIGE pte COMMUNIE Kostuum in beste peigné, laatste snede aan 190 fr. Kostuum col-marin in zwart en blauw versierd met witte col vanaf 150 fr. In den Franschen Soldaat YPERSTRAAT, POPERINGHE. Het Standbeeld der Gesneuvelden. In zijn laatste zitting heeft het komiteit tot het oprichten van een grootsch staiidbee' or,ze gesneuvelden ter eere, besloten dit te huldigen op 27 Juni aanstaande. Pogingen zullen aangewend worden, opdat Z. M. Den Koning benevens vertegenwoordigers van Frankrijken Engeland zouden aan de ont hulling deelnemen. Het monument is 't werk van onzen stadsgenoot Bouwkundige Coo mans en M. De Beule van Gent. Onderscheiding. Bij koninklijk be sluit komt de medalie van ll' klas toegekend te wordenaan Heer Gustave Flamey, Greffier van het Vredegerecht, voor meer dan jaren trouwvollen dienst. Onze beste gelukwenschen. Dinsdag kwam de minister van Econo mische Zaken een bezoek brengen aan onze stad en inzonder aan de gebouwen van het bureel van openbaren onderstand. Om 10 ure kwam hij toe en dadelijk ging hij naar de weezenschoien van de steê. De Heeren waren heel tevreden over de gekregen ant woorden. Nu zal men kunnen zien dat de trage doorzetting der werken niet te wijten is aan de lamlendigheid der hospicen, maar aan andere oorzaken die hunnen oorsprong vinden in het ministerie zelf. Des avonds in de zaal van het Volks huis kregen wij de laatste voordracht voor het winterseizoen van wegede 3" orde. E. Hubertus, leeraar van de schrift, had het dezen keer over Palestina en Egypte. Met hem bezochten wij de plaatsen geheiligd door de kindsheid van den Zaligmaker en trokken verder naar het dal der koningen en de tempels van Louksor en Carnae Aangename en leerrijke avondstond. Het genootschap van den H. Vincen tius a Paulo in het college weder ingericht heeft zijne eerste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Uit het versiag ver namen wij dat de kas goed voorzien, is dat het getal bezochte familien nog zal aan groeien. Z. E. H. Deken deed een oproep aan de jongelingen en loofde de studenten om hun iever. Wij vernemen insgelijks dat het oud bestaande werk der moederschap met Paschen zijn werking zal beginnen. Woensdag namiddag om 4 uur was Prosper Morelle, metser, oud 62 jaren, bezig met huisgerief te verhuizen van ziju schoon zoon Baratto. Gekomen aan het nieuwe huis op den hoek der Casselstraat trok hij binnen met eene bedsponde. Aan de keukendeur zonk hij neder en was een lijk. De doktor bestatigde een hartaderbreuk. Denzelfden avond vergadering voor de Jeugdvereeniging. E. H. Verhamine, gaf er eene voordracht met lichtbeelden ovei Lour des. Wij zullen niemand te kort deen met te zeggen dat het eene der schoonste voor drachten was welke wij hier tehooren kregen 's Avonds hadden wij in den studiekring eene voordracht door advokaat Leuridan Velen zullen hier voor den eersten keer on zen genialen dichter leeren waardeeren hebben. Om ter trouw gediend te worden in uw Diamant, Goud en Zilver wendt u bij VANLEDE, goudsmid, 6, Boterstraat (nevens De Puppen Yper. Grootste keus. Genatligste prijzen. Vandaag houdt Yper feest, de Katte feest. Zooals naar gewoonte staat de groote markt vol aantrekkelijkheden, van slag en soort voor alle beurzen. Mocht het weder maar meê willen. Maandag avond in het Volkshuis krij gen wij om 7 ure eene zeer belangrijke voordracht welke de Z. E. H. Kannunik Vandermeersch geven zal over Godsdienst en Politiek. Diezelfde les heeft te Brugge grooten ophef gemaakt. Allen die het wel meenen, conservatieven, democraten, natio nalisten moeten daar naar toe. Uitspraak. Eenige weken geleden was de jonge heer Vandenbroucke bi. Petit Paris omvergereden. De autovoer der werd deze week veroordeeld tot 10 fr. boete en tot het betalen van 50 fr. schade loosstelling. Groote Keus van GESCHENKEN voor Eere-Communio Kerkboeken bij Sansen-Vanneste, Poperinghe. De Roode Pitten van L. Dupuis, Jumet, purgeerend, bloedzuiverend, siijmwerend, galafdrijvend zijn de beste herstellers van het bloed. De doos 3,50 fr.de halve doos 2,50 fr bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Op MAANDAG 1 MAART 1926, in Palace Theater» te 8 uur, opvoering van LIS» TA V O M I> Gep imeer f Tooneelspe! in 3 bedrijven door BERTHA D EDEKEN. Kaarten aan 5 fr. en aan 3 fr. te bekomen in Palace Hotelen in Petit Paris Heden Zondag klachtenbureel open van 11 tot 12 uur. Stadsnieuws Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag heden Zondag namiddag alleen M. KESTELYN. Vlaamsche Vrienden. Woensdag avond aanstaande, om 8 u. 15 gewone veertiendaagsche vergadering in den Katholieken Kring. Onderwerp Over TRANSVAAL, door E. H. Vanderhaeghe. Wie ooit Apotheker Ver mander e's gebreveteerde remedien, merk den HANE- K0P gebruikt, zal er geene andere meer aanveerden. Zie verdere inlichtingen'bladz.4 van dit blad. B. V.O.S. Op Zondag a.s. 28 dezer, geeft de V.O.S. een prachtig bal in hun lokaal Au Petit Paris waarop arie leden van B V.O.S. vriendelijk uitgenoodigd worden. Yper, Nieuw Justitiepaleis. Op Woensdag 17 Maart aanstaande, zal de aanbesteding plaats hebben van het nieuw justitiepaleis, waarvan de waarde 1914, bedraagr de som van 218,573,20 fr, en welke zal herbouwd worden op de Groote Markt, tusschen de Meenen- en de Korte Thourout- straat. 't is onze verdienstvolie Heer Ingenieur-Bouwkundige Coomans, wefke er de plans van gemaakt heeft. Tof Herstel onzer wegen. Door den plaatselijken handelsbond, werd opnieuw bij den Minister van Openbare Werken aange drongen om zoo spoedig mogelijk het herstel te bekomen onzer ellendige wegen. Voor de organisatie en het nazicht uwer boekhouding,'wend U tot Chrlstisen rekenplichtige, KAAI, 14, YPER. Da men verzekert uw gemak Vraagt de nieuwe D W elastieke ceinturen de parijzer nieuwe mode corsets. Buitenge woon van pracht. Soesinghe. Senator Bossuyt Zon dag laatst belet zijnde om te zetelen zooals beloofd was, heeft heer Maurice Cottyn propagandist te Yper, gestuurd. Deze heeft tusschen 11 en 12 uur in de Boekerij ten dienste geweest van al deze die hem waren komen vinden, en daarna de vragen en recla maties den heer Senator overgemaakt, die voor oplossing zorgen zal, Spaar- en Lcengilde. Benevens het gewone spaargeld aan 5 Ti het geld op termijn aan 6 7, 7% voor 2, 5 of 10 jaar neemt deze kas ook fransch geld aan, voor deze die het niet gaarne uitwisse len, nu er veel verlies op isom het in fransch geld terug te betalen met een intrest van3'/i °/ooverige voorwaarden zooals voor geld op zicht. Liefdadigheidsfeest. Heden Zondag speelt de Vlaamsche Meisjesbond ten voor- deele van het genootschap van St Vicentius a Paulo. Alwie dit werk genegen is en de armen helpen wil, zal in het feest tegenwoor dig zijn. Tevens is dit een goed werk en een gezellige avond. Prachtig drama, luimige klucht en buitengewone geestige liederen en declamaties. Boerengilde. Op eersten Zondag van Maart zal er geen algemeene vergadering gehouden worden 's namiddags, maar wel aankoop bij Bruno Petillion tuschen de mis sen. De vergadering voor 's namiddags met voordracht over Verzekering en Werkonge vallen zal later aangeduid worden. Waereghem. Ongeval. De 18 jarige Gilbert Coulombier van Aelbeke, die Zondag deelnam aan de velokoers op de wijk Gaverke, is door het breken van de stang met geweld op den grintweg gestuikt. De arme jongeling bleef bewusteloos liggen, veel bloed verliezend uit verscheidene won den aan het gelaatde bovenlip was letterlijk afgesneden alsook de neustop. De gekwetste werd ten huize van Aug. Dheedene door een geneesheer verzorgd en vervolgens per auto naar zijne woning gevoerd. FEYS CALLEWAERT, RQUSBRUQGE Sclirij 1*1 in aan de winketten der Voorheen G. Deiaere en Cie Voorwaarden De obligatien hebben eene nominale waarde van Uitgifteprijs Interest C t. li. Gebitten en misgroeide tanden 26,Statielaan (Boulevard de la Station) YPER Te POPERINGHE, ieder Vrijdag in 't lokaal van vroeger Dr Feys Annexe Hotel Skindies Pottestraat. Beveren - bij - Roesselaere. Brand. Zondag namiddag is er ten na deele van Jonckheere, landbouwer, eene groote strooimijt, ter waarde van meer dan 2.000 fr., opgebrand. Daar er gevaar was voor de bijstaande gebouwen werden de pompiers van Roesselaere ter hulp geroepen die met eene stoompomp ter plaats snelden en erin gelukten verdere uitbreiding van brand te voorkomen. Woesten. Boerengilde. Heden Zondag om 4 •A, uur stipt vergadering der leden van de boerengilde bij Desiré Staelen In 't Vlaamsch bierhuis Dagorde Voordracht door M. Dequeker. Belangrijke mededeeling. inteekening voor het suikerbeetensyndikaat en bestelling van zaad. Nieuwe leden worden aanvaard. Geen betaling. Het Bestuur. Poelcapelle. Opgelet vriendende groote vergadering die belegd was op Zon dag 7 Maart om 1 uur 's morgens is ver vroegd en zal plaats hebben oy Dinsdag 2e Maart 's avonds om 6% uur in de gewezen jkerk, i Allen er naartoe, er zijn te Poelcapelle 273 I werkmenschen en bijgevolg 't is van het grootste belang voor u, voor uwe vrouwen 'en kinderen. Fr. 500.- Fr. 435.- Vrierden, die reeds aangesloten zijn, Eike obligatie geeft bovendien recht op eenen veranderlijken extra-intrest maakt propagande. gelijk aan het dividend uitgekeerd, voor 't overeenstemmend boekjaar, aan een v/instaan- Tooneel. Heden Zondag om 3 uur deel van de Société des Mines d'Or de Kilo-Moto namiddag stipt 2 i •- - 'J. i. fiv. zal onze jonge en pasinge- .-cbappij Hou en Trou nare eerste en prachtige vertooning geven. Voor de eerste maai dat onze kerels op de planken komen, zuilen ze laten zien dat ze ook iets kunnen. Die nog willen kaarten hebben, moeten hun haasten, want ze zijn bijna uitverkocht 'k Geloof dat de zaai zal te klein zijn. Een heel vriendelijk en beleefd verzoek wordt tot de toeschouwers gericht, om wel de orde en stilte te onderhouden en ook niet te smooren in de zaal. Aan allen welkom Groot verstand. Een welweter heeft nu reeds tweemaal een schampschotje geris keerd om zijn verlangen uit te drukken dat er hier iets zou moeten broeien, oneenigheid dat er zou moeten kiesstrijd gevoerd worden voor de naaste gemeentekiezing 't Zou willen alles plat leggen wat hier bestaat Ongelukkiglijk moet die koddige welweter zijn relaas en zijn verhaal draaien en keeren dat het op niets meer trekt, ais het er iets wil uithalen naar zijn zin, 't slacht van de ketters die dolen en de droeve jongens die gelijk willen halenhet laat iets achter, het verandert verder iets, en het voegt dan nog iets bij uit zijn duim gezogen: en als niemand wil gelooven en daarmede lacht scheldt het van judassen alhier en val schaards aldaar. Als Poelcapelle alzoo moet gered worden is 't verre gekomen. Ieder ge zónd verstand ziet klaar en duidelijk genoeg hoe moeilijk dat het nog gaat als alles rustig en kalm is, hoe zou het dan gaan met eene bende die alles wil afhandelen met geweld en met vuisten. Daarom een oog in 't zeil gehouden oude Poelcapellenaars, mannen van den goeden ouden slempel; als menu wil opmaken met oude veeten op te wekken en oude koeien uit de dijken te halen, en u eerepostjes wil aanbieden in nieuwe inrich tingen, ziet eens goed na wat de hoofdmans zijn, of zij u nog dikwijls tegen het lijf ioo pen in de kerk, ot zij in den weg zitten aan den biechtstoel te Paschen. Moet gij on der zulk een bestuur staan te wege Rousbrugge. Jongelingskring St Jin Berchmans. Dezen Zondag dus maandelijksche vergadering in de patronage Te 5 u. spel en leute, te 6 V. u. feestje we zullen het geluk hebben van den E H Kapelaan van Beveren met zijn gekend talent in ons midden te hebben. Steeds zijn nieuwe leden welkom Weet ook dat er een boekerij ten dienste staat der ingeschrevene leden. Naar de missiën. in April aanstaan de vertrekt Dame Maria-Koza (Jufvr. Clemence Geerardyn) der Eerw. Zusters Augustinessen naar Engelsch indië. Zij was een trouw en ijverig fid der Congregatie en der Zanggilde van Rousbrugge. Ook Eerw Zuster Jules-Marie (Jufvr. Marie-Louise Gheysen) der Witte Zusters van Cardenaal Lavfgerie is al eenige maan den op het missieveld,'zij is met hart en ziel werkzaam in een hospitaal in Noord-Afrika. God zegene beider edelmoedig offer en verhevene taak. Gheluvait. Zitdag. Zondag 28 Februari 1926 komt de Heer Senator De Pontieu zitdag houden ter Herberg de Villa van 1 Va tot 3 Vk uur. Al wie iets te vragen heeft nopens oorlogsschade, ouderdoms pensioenen enz. mag zich in volle vertrou wen tot hem wenden. De inlichtingen worden kosteloos en met genoegen gegeven. Overal waar de Heer De Pontieu zitdag houdt, prijst men zijne werking. Herstel. Deze week is men begon nen met het herstel der baan van Yper naar Meenen. Het zal een nog al langdurig werk zijn maar ock deugdelijk. Het was meer dan noodig dat die baan eens hersteld werd Leysale. Soloslim werd Zondag ge speeld, in De Vrede bij Medard Rub- brecht door Alfons Feys, met 13 klavers medespelers Henri Maelstaf, Henri Denis, Camiel Recour. Wiamertinghe. Uitslag der aan besteding van 12 Februari 1926, wegens het plaatsen van een bliksemafleider op de kerk: 1.Van Droogenbroeck J., Vorst fr. 3.450,00 2. Minsjer Jozef, Jauche 4 190,00 3. Vandaele Louis, Rousselare 4 985,50 4. Kerremans Leop., Auderghem 5.149,25 5. Marcel Devos-Bluez, Gent 6. J. Van Zoom, Brussel Uitslag der aanbestediging van 12 Februa ri 1926, wepens het plaatsen van een kruis op den Kerktoren 1. Castelain Aimé, Helkyn fr-2.300,00 2. Vandaele Louis, Rousselare 4.255,00 3. Marcel Devos-BIuez, Gent 4.300,00 4. Vanden Broeck, Doornijk 7.500,00 Bixschote. Verleden Zondag, had de tweede vergadering voor de BoerenjeugJ plaats en, met vreugde, mochten we be- statigen, dat de beste verwachii ogen in 't ver schiet zijn. Omer Crombez durfde, reeds- vóór zijne jeugdige kameraden het spreek gestoelte beklimmen, en een kleine voor dracht houden. Anderen zullen zeker volgen en zoo, worden weldra, zonder schromen, kalm en eenvoudig, maar keurig en gepast, gedachten gewisseld in 't openbaar, en er varingen medegedeeld. Rome en is niet gebouwd in een dag en, al is 't zeere ge gaan, 't front ook niet 't Kwam er toch. Toekomende Woensdag, is 't ander werk. 't Is immers Aanbiddag den 3 Maart. Eerw. Pater Joachim, Karmeliet, predikt de Voorbereidingssermoenen. Men voorspelt dat ze alternate gaan meedoen We gaan t zien Loo. Door de bemoeiingen van de Overheid bij hooger hand, zijn al de kunst voorwerpen welke van alhier onder den oorlog weggevoerd werden, goed verzorgd wedergekeerd. Zoo komen wij stilaan in het bezit van al hetgeen wij vroeger hadden. H— Op Zondag 7 Maart, om 5 u. 's avonds in de patronage, bespreking over de nood zakelijkheid van de middenstandsorganisatie en inrichting, zoo noodig, van een midden standsbond voor Loo en omliggende ge meenten. Sta veie. Heropbloei. Vóór den oorlog bestond er op de parochie eene der bloeiendsle jongelingscongregatien der streek, waarop en inrichters en bestierders niet alleen mochten bogen maar vooral steu nen. Zondag iaatst werd de heropbouw der ongelingscongregatio zonder oorlogs schade plechtig ingehuldigd. We moeten niet meer wenschendatzegroeieen bloeie, ze is van eersten af groot en in volle leven, ze telt reeds meer dan 70 leden, die Zondag laatst aan eene plechtige en stichtende alge meene Communie deelnamen, 't Was echt aandoenlijk en heel de bevolking waser fier op. Wie er al eere van haalt hoeft niet gezegd en welken spoorslag tot navolging Stavele's flinke jongelingschap geeft zal de tijd wel uitwijzen. Crombeke. Diefstal. In den nacht van 22 tot 23 Februari werden er bij Cyrille Devloo 29 jonge hennen gestolen. Rousbrugge. KIEKENS van goede rassen, wekelijks te bekomen bij Gilbert VITSE-VANDENBERGHE. Pollinchove. Wij vernemen dat aldaar een prachtig feest wordt op touw ge steld, om op 9 Mei aanstaande het vijf-en- twintigjarig Burgemeesterschap van den geachten en beminden heer Ch. Morlion te vieren. Er gist en broedt daar iets, en elk is stilaan in de weer om die herdenking weer- dig en heuglijk te maken. Nadere bijzonder heden zullen ons met tijd en gelegenheid wel bereiken. Watou. Botsing. Verleden Zater dag om 12 ure 's middags had alhier aan het douanenbureel eene botsing plaats tusschen den tram komende van Poperinghe en den autokamion van Gerard Truant te Poperinghe ronde met koopwaren. De motor van het voertuig is vlak gegrepen geweest door de machien van den tram. De voerders van den auto mogen van geluk spreken, wierd dezen een hal ven meter of min nog aangere den, zij hadden waarschijnlijk deerlijk ge steld ge* eest. 6.750,00 7.605,00 «PBEfflWI Een doode. De 31 jarige Mattheus Vandecapelle echt genoot van Julia Dedrijvere vader van vier minderjarige kinderen, wonende Brugschen steenv. eg te Roesselaere, bevond zich Don derdag namiddag op het ge wezen oorlogster rein aan het opzoeken van ijzer te Lange marck wijk De Barriere toen eensklaps eene geweldige ontploffing plaats had. Op de losbranding kwamen werklieden ter plaats geloopen en vonden voor hun slechts het verhakkeld lijk van Vandecappelle. Men moest de stukken in een zak verzamelen en men droeg het opeen geraapte lijk naar het bijgelegen hospitaal te St-Juliaan. Maandag om 8 uur had de droevige be graving plaats. De genaamde Schietecatte die hier inde- zóffde week aan het hoofd getroffen werd door het ontploffen van een obus is aan de beterhand. Wanneer zal die akelige lijst van ongeluk ken voor goed gesloten kunnen worden Wanneer de laaste obus van het front zal verdwenen zijn en geen dag vroeger, want aan dat volk is niets te doen, noch vrees, noch voorbeelden kunnen baten. Langemarck. Tooneel. Dezen keer spande het concert de kroone, zoowel door uitvoering als door keus der stukken. Broodnijd werd met talent weergegeven. SmetjeSmee» geraakt nooit meer vergeten. Smetje en Satan waren echte kunstenaars voor zangen spel. Duivels en Smeden, het duiveljongSKe, begeleiding en verlichting allen en alles wrocht mee om dat pereltje van een echt vlaamsch kluchtspel zijn volle weerde te geven. De gilde haalt er eere van want de wakkere kerels hebben er niet mo gen op slapen om de 147 zangen zoo gepast muzikaal te kunnen uitvoeren. Hartelijk proficiat i Brooddeeling. Verleden week had in de meisjesschool de brooddeeling plaats, zoo gulheriig gejond sedert jaren en jaren, door de achtbare familie Pieters van Renin- ghe. 't Was feest bij de kinders en ook te huis, te meer daar de armen niet meer ge wend zijn aan zulke mildadigheid en nogthans in dezen slependen winter is er reeds veel armoede op het front en ruim een honderdtal armen verdienen hier onderstand. Daarom dient dit schoon voorbeeld gegeven door eene familie, die spijtig genoeg ons Langemarck niet meer bewoont, nagevolgd te worden. Vroeger bij elke groote gebeurtenis werden de armen niet vergeten. Welstellende men schen helpt de weduwen en weezen en de va ders van een talrijk kroost, 't is uw plicht en gij zult er, zooals vroeger, innige voldoening in smaken. Harelbeke. Ingestort. In de Heuvelstraat is een huisdat pas opgebouwd en bijna gereed was, ingestort. Al het hout werk is vernield. De schade is zeer aanzien lijk. Er zijn gelukkig geene ongevallen van personen. Het gebouw w.is eigendom van M. Jules David, van Beveren-aan-Leie. Beveren-aan Yzer. De vasten semioenen in de Vespers worden gepredikt doorE. H. L. Pil, leeraar aan het College te Veurne. E n g e I m u n st e rA utoongevat. Op de Brugsche kalsijde had er Zondag avond eene botsing plaats tusschen den auto van M. G..., uit Kortrijk, enwaarindriepersonen zaten, en een andere auto komende uit de richting van Kortrijk. Het eers'e voertuig kantelde om en twee der inzittenden, Atidté Defoort, 14 jaar oud, en Jufvr. Decouttere wonende in de Kortrijkstraat, te Heuie. wer den deerlijk gekwetst. De eerste heett erge verwondingen aan het hoofd de tweede is beide beenen gebroken. Beide slachtoffers werden naar de kliniek van Kortrijk overgc bracht. Waereghem. Woensdagnamiddag is alhier in de statie een jammerlijk oage uk gebeurd. De machinist Delmotte, van Kor tiijk, was in de statie het machien aan het meren, toen hij dooreen voorbijrijdend ma ch'en gevat werd en beide beenen vermo zeld. Na in de statie door een geneesheer eenige zorgen ontvangen te hebben werd hij naar een heelkundig gesticht van Kortrijk overgebracht. l'rot'jgcr vsaat P«j>oringhe mÊ^m Voorheen G. DELAERE&C' aangestoten bij de -BASQUE Dl BRUXEl.LÉS (Kapitaal I ZOO.OOO.COO «bsi Rsserven s 5.650 COO> Rekeningen 6 maanden 5.75"/,, Rekeningen 1 jaar: 6.00% Mijnheer Vandevyvere heeft -zijn ontslag als ministervan Landbouw aangeboden. Bij de samenstelling van het ministerie had hij enkel een portefeuille aanveerd als steun van de regeering en voor een korten bepaalden tijd. Het ministerie van l.andbouw wordt vereenigd met dit van Economische zaken odder het ministerschap van graaf de Liedekerke. Bij zijn afscheid heeft M. Vandevijvere er aan gehouden M. Pouliet geluk te wenschen met zijn wijze en moedige politiek en hem de verzekering gegeven zijner onvoorwaarde lijke steun. Een droeze gebeurtenis komt M. Van devyvere te treffen. Donderdag trad Mejiff- fer Vandevyvete in 't klooster te Caen Mevrouw Vandevyvere was van aandoening zoo erg getroffen dat zij oene b iroerte kreeg die spoedig een einde aan haar leven stelde. Wij bieden eerbiedig aan den achtbaren Heer Minister onze nederige gevoelens van innige deelneming. Drie minderjarige kindertjes verkoold Drie kindertjes, ongeveer twee, drie en vier jaar oud, geraakten spelend in de schuur hunner ouders, aar een nogal groote hoe veelheid stroo eli h ,'it was opgeborgen. Op een gegeven oogenblik brachten de kinderen vuur aan bet stroo.en in een oog wenk stond alles in uchtlaaie vlammen. De moeder, die pas enke.e dagen in het kraam bed kwam, hoorde de angstkreten harer kinderen, maar gezien haar toestand, was niet bij machte hun Gulp te bieden, 't Droe vigst van al is, dat men de drie schaapjes van kinderen eerst 'an bereiken kon, wan neer ze gansch verk >oId en onkennelijk ge worden waren. De Credit Foncier d' Anvers is door het parket in failliet verklaard. Het (e kort beloopt 40 en misschien wel 50 millioen. Zeven betrokken personen werden aange houden. Deze bank hield zich hoofdzakelijk onledig met aankoop en verkoop van gronden, ook had zij groote kapitalen inindustrleele onder nemingen geplaatst. De voornaamste hulpbron der Bank was hoofdzakelijk hare spaarkas, die, naar men meldt, een bedrag had van ruim 40millioen, en gevoed werd door de buitenlieden, ral van landbouwers uit den omtrek van Turn hout schijnen erg beetgenomen. Er zijn ook veel slachtoffers langs de kanten van Kortrijk,Moesk:ocn, Waereghem De E. H. Delputte, ekonoom van St-Aman- duskollege, te Kortrijk, is bestuurder benoemd van het St-Jan Berchmansgestieht te Avelghem. De meesters der Kempen. Roman door Jet Claes. Prijs 6 fr. Constructies in Hout dcor Alph. Dirkse, Architect-Leeraar aan het Middelbaar On derwijs. (Holland) Prijs 15 fr. Fra Angelico, tooneelspel door Jet Crick. Prijs 6 fr. Het Protestantsch Zendingswerk, door Al. Janssens(Miss, van Scheut). Pr, 1,50 fr. De onderhandelingen met den heer Ver poort, die in den Middenstandsbond van Poperinghe de lessen over boekhouden zal geven, worden ieverig voortgezet. De eerste serie die uit vijftien lessen zal bestaan, zal hoogst waarschijnlijk nog voor half Maart begonnen worden, in ons gewoon lokaal in den Katholieken Kring Terzelfdertijd zullen ook lessenreeksen begonnen wou en in de gemeenten Oostvleteren en Reninghelst. Er wordt ook naar een middel uitgezien om zoo vroeg mogelijk die zelfde lessen te geven in Watou. Zooals aangekondigd was, worden in den Katholieken Kring inschrijvingen aanvaard tot Zondag 28 dezer. Toch dient opgemerkt dat het getal beperkt zal zijn. Brief aan de Heeren Volksvertegenwoordigers van den Middenstand. Door den Christen Middenstandsbond van Brugge en omliggende werd op 15(n Februari een brief gestuurd aan de heeien volksvertegenwoordigers van den Midden stand, om hun te vragen de zware lasten die thans opden Middenstand drukken, trachten te verminderen, en in alle geval te ijveren voor een minder ingewikkeld taksen- en belastingsstelselHet bestuur van den Christen Middenstandsbond van Poperinghe heeft zich daarin bij den bond van Brugge aangesloten. Nieuwe Leden. Schier dagelijks laten zich nieuwe leden in onzen Christen Middenstandsbond opnemen ze zijn steeds hartelijk welkr m. Het is nooit te laat voorde middenstanders om te begrij pen dat zij hunne sterkte moeten vinden in hun vereeniging en hun samenwerking. Mits betaling van hun jaargeld (15 fr.) kunnen zij steeds, hetzij den Vrijdag, hetzij den Zondag voormiddag, hunne lidkaart afhalen in den Katholieken Kring. Het Bestuur. Donderdagmorgen is, na een pijnlijke ziekte overleden, den Heer JOSEPH VAN CAYSEELE, zoon 'van onzen achtbaren Heer Voorzitter JEROME VANCAYSEELE. De Christen Middenstandsbond van Pope- peringhe biedt den Heer Voorzitter en zijne achtbare familie zijn christen deelneming aan in hun rouw. m J»® Rif! den nu urnan. Heden Zondag -28 Februari van 9 tot 11 uur, zitdag voor 't ontvangen van de bij dragen der leden van de Christen Werklie- denbond alsook voor al dezen welke inlichtingen begreren over de pensioenwet. Te 4 uur belangrijke vergadering voor den Landenaarsbond. Voordracht over tuin- bi uw en hoenderkweek door Mijnheer Depuidt. Na de voordracht verloting van 150 pakjes groenseizaad van verscheidene soorten, onder de aanwezige leden. Van 4 tot 5 uur is de Spaarkas open. Belangrijk bericht De leden van den Christen Werklierienbond welk een eere- kommuniekant hebben, mo, en ziih komen aangeven in 't Volkshuis van 9 tot 11 uur opgepast't is de laatste dag. Zondag toe komende mogen deze welke zich aangegeven hebben konen van 9 tot 11 uur. Vrijdag 5 Maait van 8 tct 10 uur is de Senator sprekelijk in 't Volkshuis. Van 9 tot IQ uur is de Spaarkas open. Heden Zaterdag 27 Februati te 8 uur zanggifde. Voortaan zal de herhaling der zanggilde plaats hebben den Za'erdag in plaats van de Maandag ten einde de leden toe te laten regelmatig de herhalingen bij te wonen. Zondag 7 Maart te 3 12 uur, algemeene vergadering voorde leden der coöperatief. Uitkeering der ristournebiljetten en prijsioting. Te5ri uur algemeene vergadering voor de leden van den Ziekentroost en Werkliedenbond voordracht met lichtbeelden de vrouwen der leden worden ook tot deze vergadering uitgenoodigd. De propagandist is alle dage sprekelijk in 't Volkshuis van 8 tot 9 uur. Miel. SSelnn^i'ijlt MILITIE." Klas 1930. De jongelingen, geboren in 1910. worden dringend verzocht zich aan te bieden op het stadssekretariaat, voorzien van het trouw boekjehunner ouders, ten einde ingeschre ven te worden voor de lichting 1930. Zoo ze belet zijn, mogen ze iemand hunner familie sturen. Ko«'wt>ei*icIite» Heer en Vrouw Jerome VANCAYSEELE- KESTEMAN, KINDERS en FAMILIE, noo- oigen Vrienren en Ke.inissen uit tot de Plechtice Begraving, op Maandag 1 Maart, te 10 uur, in Sint Bertenskerk, van hun teergeliefden Zoon, Kleinzoon, Broeder, Neef en Kozijn De Vrienden en Kennissen die bij verge- ?enheid geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, gelieven dit als dusdanig te aanzien. fleer Henri WAELES, orgelist inSt Bertens, noodigt hiermede Vrienden en Kennissen uit tot de Plechtige Jaarmis die zal gezongen ox'en op Dinsdag, 2 Maart, te 9 uur, in Si t Berfenskerk, voor zijn overleden Echtgenoote en Kinders Vrouw weduwe S'anislas SCHABALLIE, KINDERS en FAMILIE bedanken Vrienden en kennissen voor hunne blijken van gene genheid welke zij betoond hebben in den lijkdienst van Stanislas SCHABALLIE Huidleder ongezaagd en met soboirs gelooid. - Tuigleder, wit leder Chrome of weister, witte flanken Speciaal Leder voor pompen FABRIEK van Geiten en Tigen per seriën en op maat. Kleuren en modellen naar keu6 BASTIEREN (Bachen) op alle grootten en op maat. AlleLEDEREN en TOEBEHOORTEN voor schoen- en gareelmakers. Koeihaar van de beste hoedanigheid Machienerlemen in leder en balata. VRAAGT PRIJZEN EN STALEN BIJ Noordstraat, 29-31, Poperinghe Telefoon 46 Aankoop van alle ruwe vellen, roet en afval aan de hoogste prijzen. v Te Calmpthout is overleden in den ouderdom van 49 jaren, ALBERT ZONE, geboortig van Poperinghe. Over dit afsterven lezen wij in de Gazet van Antwerpen EEN MAN VAN PLICHT Wij vernemen met droefheid het afsterven an den heer Albert Zone, ontvanger der be lastingen te Calmpthout. De man werd ge troffen door eene beroerte die hem, na vijf dagen uit het leven rukte. i Alhoewel geboortig van Poperinghe, was heer Zone, door zijn lang verblijf alhier, zoo wel wat taal als levenswijze betreft, geheel bij ons ingeburgerd. Hij mocht beschouwd worden als een voor beeld van ambtenaar. Zijne dienstvaardig heid was spreekwoordelijkrijk en arm, boer en werkman, gingen bij hem te rade en ieder werd met dezelfde gemoedelijk-eneenvoudig- heid doorhem te woord gestaan. Man van studie was hij op de hoogte van al de inge wikkelde nieuwe reglementen en dus in staat de menschen juist in te lichten. Zijn levensdoel in 't aanschijn van ieder, was dat van een echten christen. GeenVerk van barmhartigheid, van liefdadigheid, vanj maatschappelijkesaamhoorigheidof hetvond bij hem ondersteuning. Zijn heengaan isvoor onseengroot verlies, j Wij betuigen hem hier openlijk onze diepge-1 voelde gcoelens van dankbaarheid wij zul-1 len zijne nagedachtenis immer in eerehouden en als christenen hem in onze gebeden niet j vergeten. BESTE ENGELSCHE Pepermint Groote Keus van KejKirs Pei'sen Gecreosoteerde KEPERS ABEELE-STATIE Dépöt te Proven, (bij de Statie) Zich wenden bij Ms*i-eel Nwaels. HET ALOM GEKEND HUIS Firma Vercruysse-Van Heule OOSTSTRAAT CQ Een overgioote keus van EERE - COMMUNIE i AiniItELEi\ Bijzonder schoon assortiment van Witte Kieederen in crêpe de chine, cachemir en bro derie. Gekleurde kleederen en Paletots. - HOEDEN. Zeer voordeelige prijzen. Groot. Klein. Ö;ttUMÏÏE.V'5 voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel .Ai in de beste winkels. SPECIAAL GEMAAKT voor HOPPE EERSTE KWALITEIT «411 »4M Mil 1411 Mil Mil Door mij sedert 28 jaar verkocht. Ouinkerkstraat bij de Meikerij Telefoon 150 Foperinglie Vraagt wel het doosje me.: het 'haantje., Lsest en verspreidt "De Poperinghenaa.' Zberte goede eru j"paarzame jtuiuerij moet 17 F\et eersle kwaliteit grondstoffen gemaakt worden 2°/ Zorgvuldig gebrand, zijn 57 jAe.n moei er min kunnen gebrui ken., daar alle vreemde produkten verwijderd zijn; 47 zjj moet droog in de pakken gedaan worden want anders 13 bet een bedrog op het gewicht deze hoedanig Wkrv uiadl men. in de alomg ekertde VccLacjt ze., cuxrC uuien RruxzAenxer^

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 2